Salarissen en WINDMOLENS Minister Gielen is openhartig Unie Vrouwelijke Vrijwilligers hield landdag te Nijmegen 4 Nederland is weer in feeststemming In de fruittuin „Bloeiende bongerds'en beloften der Betuwe hun DE POLITIEKE SPANNING IN FRANKRIJK Op de Iribune Spaarbrievenzwendel maakte duizenden slachtoffers DE TRAGISCHE ROOFMOORD IN NAALDWIJK Accoord te Londen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen verkiezings-propaganda der communisten voor de radio Mr. Oud lijstaanvoerder der Y.V.D; Duitser was de dader Het brandt op de Veluwe X J Zeer veel kersen maar minder goud rein etten romis tussen M.R.Pen socialisten Cömpi Klant voor VeenlmizenV N.V. De Ster uitgedoofd 70ste JAARGANG VRIJDAG 30 APRIL 1948 No. 20607 IN AKENSE GEVANGENIS WAS GEEN PLAATS VOOR HEM f.V V. RADIO-UITZENDING Nationale Herdenking inzake toekomst van "West- Duitsiand MAAR EEN ANTWOORD Het begon met een stuk spek IETS RUIMERE TOEWIJZING IN HOTEL- EN RESTAURANT BEDRIJF GROTE BOSBRAND IN DUITSLAND DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd le Rotterdam. Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam. Broersvest a Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal f L15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JRERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woort meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In antwoord op de verschillende spre kers, die bij de behandeling van zijn begroting In de Senaat het woord hadden gevoerd, heeft minister Gielen gisteren een aantal mededelingen gedaan, welke het progressieve beleid van deze be windsman nader belichten. Het zal de professoren en andere sena toren, die over de salarissen der hoog leraren en van de wetenschappelijke staven aan de universiteiten het woord hadden gevoerd, een voldoening zijn geweest uit de mond van de minister te vernemen, dat deze aangelegenheid bij de aanvang van het volgend collegejaar zal zijn geregeld. Of de regeling der' rechtspositie dezer groepen dan ook al in kannen en kruiken zal zijn, kon de bewindsman nog niet met stelligheid be loven. Prof. Baige en de vele vrienden van het Hollandse landschap behoeven niet 'ongerust te zijn, dat na 1 Juni a.s„ wan neer het ministerieel besluit inzake het verbieden van het afbreken van wind molens zal expireren, de Hollandse mo len gevaar zal lopen. De minister is na melijk voornemens dit besluit met een jaar te verlengen en inmiddels met een nieuw wetsontwerp te komen inzake de Monumentenzorg in haar geheel en daar bij ook de windmolens te betrekken. Ook de voorstanders van het gymna sium stelde hij gerust. Het is niet zijn bedoeling aan het gymnasium de functie welke het in Nederland heeft, te ontne men. Ook de A en B afdeling wil de minister intact laten. Spoedig zullen de Kamers de gelegenheid krijgen over de vraagstukken van het V.H.O. van ge dachten te wisselen, daar een desbetref fend wetsontwerp weldra zal verschij nen. L Met de heren Cramer en Van Veltho- ven was de bewindsman het volkomen eens, dat spreiding van het technisch Hoger Onderwijs noodzakelijk is. Een tweede commissie-Holst zal nagaan, waar naast de T. H. te Delft ,een of meer an dere technische hogescholen moeten worden gevestigd. Ook aan het kleuteronderwijs zal mi nister Gielen zijn bijzondere aandacht besteden en nagaan, of het mogelijk is binnen redelijke tijd daarvoor een defi nitieve regeling te treffen. Blijkt dit niet mogèlijk, dan was hij bereid in te gaan op de aandrang van de heren Cramer en Woltjer om de hier en daar bestaande wantoestanden te bestrijden door middel - van een zgn. negatieve gelijkstelling. De verklaring van fouten in leerboe ken was naar 's ministers mening het best te bereiken doordat de onderwijzers en organisaties van onderwijzers en le raren daaromtrent in overleg treden met dc uitgevers, hetgeen hij gaarne zou be- vorderen. Dat de staat rechtstreeks in deze materie ingrijpt, achtte hij onge wenst Omtrent het zuiver wetenschappelijk onderzoek, waarop de heer Cramer had aangedrongen, kon de bewindsman thans een meer positief geluid doen horen dan in de Memorie van Antwoord. Dit we tenschappelijk onderzoek, dat het univer- siteitsonderzoek niet mag uithollen, maar moet intensiveren, zoals de heer Cramer opmerkte, vereist daarom een zekere scheiding tussen bestuur en wetenschap pelijk advies. Dit laatste zal door de hoogleraren moeten worden verstrekt, terwijl het bestuur in handen zal worden gelegd vooral van curatoren. De minister zou aan het bestuur een vrij grote be voegdheid willen geven, maar toch zo, dat de minister, die tenslotte verant woordelijk is, altijd kan ingrijpen. Vóór de financiën zou hij een fonds willen zien gesticht, en daarnaast door bijdragen van het Rijk het wetenschappelijk onder zoek willen steunen. ingaan, omdat naar hun oordeel de com- missie-Soeters daarvoor toch geen de viezen beschikbaar had, heeft één blad gemeend het toch te moeten proberen. Het heeft een belangrijke wijziging we ten te verkrijgen in de voorwaarden, waardoor het voor de Regering gemak' keiijker werd deviezen beschikbaar te stellen. Maar juist op dat laatste punt is het interdepartementaal overleg niet feil loos geweest, merkte de ministe» op en hij vond het voor de departementen geen voorbeeld dat navolging verdient. Omtrent de restauratie van de St. Jozefkapel te Smakt kon de minister de heer Van Velthoven nog geen defini tieve toezegging doen. Dit hangt af van het advies van de Monumentenraad, maarhij was wel bereid bij die raad op spoedige behandeling aan te dringen. Aan de Radioraad is het besluit van de ministerraad meegedeeld, dat ge durende drie weken vóór de verkie zingen de politieke partijen met uit zondering van de Communistische par tij dit als gevolg van haar optreden inzake de gebeurtenissen in Ts'echo- slowakijc per week één kwartier voor de radio hun programma's zullen mogen toelichten. Maar zij zullen geen persoonlijke aanvallen mogen doen of partijpropaganda mogen voeren. Op aandrang van prof. Molenaar zegde de minister toe te zullen onderzoeken, of de tijd van drie kwartier nog wat kan worden verlengd. Een wetenschappelijke en goed gefun deerde commissie zal worden ingesteld om het vraagstuk van het kosteloos ont vangen van hoger onderwijs door hen, die daarvoor de nodige geschiktheid en aanleg hebben, te onderzoeken. Deze commissie zal ook het beurzenvraagstuk onder de ogen zien. Tenslotte deelde de minister nog mede, dat hij er zich niet mee zal kun nen verenigen als de leeropdrachten in de zevende faculteit aan drie func tionarissen van de Amsterdamse uni versiteit na I September zullen worden verlengd. Hij hoopte dat bij de pogin gen om nieuwe functionarissen aan te stellen de gebruikelijke loyaliteit zou worden betracht, maar hij voegde er aan toe reden te hebben om te veron derstellen, dat dit niet het geval zal zijn. De begrodng van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen werd na korte replie ken zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Dinsdag 11 Mei komt de Senaat weder om in openbare vergadering bijeen. AD INT. De verkiezingsraad der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, heeft besloten dat voor de Tweede Kamer in de kies kringen 's-Hertogenbosch, Tilburg en Maastricht een gelijkluidende lijst zal worden ingediend. In alle overige kies kringen zullen afzonderlijke lijsten van candidaten worden ingediend. Op alle lijsten zullen op de eerste plaatsen eenzelfde aantal candidaten in wisselende volgorde geplaatst worden: Op alle lijsten zal de eerste plaats wor den ingenomen door mr. p. j Oud. Het aantal namen van personen, dat in wisselende volgorde op de eerste num mers van de verschillende lijsten ge plaatst zal worden, za! tien bedragen, nl.: 1 mr. P. J- Oud, Rotterdam; voorts in alpha'betische volgorde; H. J. Ankersmü, Deventer; J. O. H. Cornellssen, Amster dam; mevr. A. ïortanierde Wit, Am sterdam; F. den Hartog, Hoog Blokland; drs H A. Korthals, Voorschoten; dr. ir. S. L Louwes, Wassenaar; G Ritmeester, Den'Helder; mr. G. Vonk. Haarlem; R. Zegering Hadders, Emmen. Meer dan duizend deelneemsters uit alle delen van het land zijn Woensdag te Nijmegen samengekomen om gezamenlijk de tweede grote landdag vdn" de U.V.V. te houden. De landelijke presidente van de U.V.V., mevr. J. B. Sjollemas'Jacob, hield een korte openingsrede, waarin zij alle aan wezigen, onder wie zich de burgemeester van Nijmegen, mr, Ch. Hustinx, vertegen woordigers van het departement van sociale zaken en afgevaardigden van de Ned. vrouwenorganisaties bevonden, har telijk welkom heette. Nadat de secreta resse, mevr. mr. E. v. DiemenMekking en de penningmeesteresse mevr. T. van Meurs haar jaarverslagen hadden voor gelezen, sprak mr. Hustinx de bijeen- (Van onze correspondent). De aanhouding van de vermoedelijke dader van de moord te Naaldwijk en diens medeplichtige door de politie te Kerkrade is, naar wij nader vernemen, voor eeii deel aan een zeer toevallige sa menloop van omstandigheden te danken geweest. De Naaldwijkse politie had uit de on derwereld een tip gekregen, volgens welke zekere S., een uitgewezen Duit ser uit Herzogenrath, de moord zou neb ben gepleegd. Tevens had men vermoe dens, dat deze man zich waarschijnlijk naar de mijnstreek zou begeven. In ver band daarmede verzocht de politie van Naaldwijk haar collega's ii. Kerkrade 'n oogje in het zeil te houden. Inderdaad verscheen S. in de mijn streek en wel in gezelschap van een be rucht Hagenaar, B. genaamd. Woensdag avond probeerde dit tweetal bij Kerk rade de Duitse grens over te steken, maar voor zij hiertoe de kans kregen werden zij door patrouillerende grens- kommiezen in Holset aangehouden. Zu arresteerden de Duitser wegens illegale grensoverschrijding en deviezen-smo larij. De Hagenaar echter gaf v?°r' d hji kennissen in Chevremont wilde be zoeken en werd daarom vrijgelaten. Van de moordkwestie wist de douane niets, maar niettemin was S. voor^ geen onbekende. Hij had zich nog ,cv Maart j.l., samen met twee andere Duit- Met het beschikbaar stellen van devie-sers .U1't Herzogenrath, schuldig gemaakt zen voor de publicatie van de Memoires van Churchill is eigenlijk een fout be gaan, welke een gevolg is van een inter departementaal misverstand. Toen een aantal bladen van mening was op het aanbod van de uitgever niet te moeten aan inbraak in een winkel te Kerkrade. In verband met dit feit, dat door de Kerkraadse politie in samenwerking met die in Herzogenrath, spoedig was opge helderd, was S. toen ter beschikking ge steld van de Duitse justitie. Wegens plaatsgebrek in de gevangenis te Aken Peentjes en tomaten, komkommers en bloemkool, asperges, radijsjes en sla en voorts alle andere producten van Nederlands tuinbouw zullen aan de deelnemers aan de Olympische Spelen worden voorgezet. In het veilings gebouw te Poeldijk 'droeg gisteren de voorzitter van het N.O.C., overste Pahud de Mortanges, dit geschenk van Ned. tuinbouw symbolisch over aan Tqrd Burghley, president van het Organisatiecomité der O. S. werd hij echter voorlopig op vrije voe ten gesteld. De douane wist evenwel ook, dat de Kerkraadse politie nog een appeltje met hem had t schillen en stelde haar daar om van de aanhouding in kennis. Waar op de politie hem spoedig in haar zor gen overnam. Het door B. opgegeven adres van de familie, die hij wilde bezoeken en waar naar toen een onderzoek werd ingesteld, bleek juist te zijn. B. had daar inder daad onderdak gezocht, maar hij' ver huisde nu eveneens naar de cel. Gebleken is dat S., nadat hij door de Duitse justitie op vrije voeten was ge steld, begin April de Ned. grens illegaal heeft overschreden en toen naar Den Haag is gegaan, waar hij vóór de be vrijding lange tijd heeft gewoond. Gisterenmiddag heeft de Naaldwijkse politie de beide verdachten in Kerkrade opgehaald.. Behalve deze twee, heeft de politie een derde persoon gearresteerd. Een nauw keurig onderzoek zal echter nog moe ten uitmaken in hoeverre deze even tueel bij de moordzaak betrokken kan zijn. Wat de tip betreft rit de Haagse on derwereld, kan nog worden gezegd, dat daarbij de brigadier-rechercheur Van Ophuizen uit Den Haag een belangrijk aandeel heeft gehad. °mtrent de motieven tot de moord kv? -T0" nog steeds geen enkele ze- nfm» docb de meeste aanwijzingen 111 ,de richting van roofmoord. b^i-A0,Traa. ng schijnt men niet te behoeven te denken. wpinitrVnrfdaC-ht..el\ hebben intussen nog 5 °ht"le]st ^gelaten. De politie hoopt echter ,dat zij indien zij werke lijk schuldig zijn in Naalöwiik zelf en bij confrontatie met getufgen eerder tot een bekentenis zullen komen Vrijwel de gehele Veluwse bosbrand- weer geassisteerd door brandweren van Apeldoorn. Arnhem en Ede, is Woensdagmiddag in touw geweest. Tus sen Uddei en Garderen woedde een grote heidebrand, terwijl in rispeet een omvangrijke brand in beide-en bosterrein ziin vernielend werk verrichte. Voorts waren er nog bosbranden nabij Roozendaal (Arnhem) en tussen Lunte- renen Ede. De stormachtige wind joeg overal de vlammen met razende snel- hlfd voor zich uit en was oorzaak, dat het blussingswerk met grote inspanning gepaard ging. komst toe. Spreker betuigde zijn dank, dat de landdag in zijn stad. gehouden werd en toonde zich voorts vol lof ten aanzien van het voorbeeld, dat de plaat selijke afdeling aan het gehele land ge geven heeft. Namens HK.H. Prinses Juliana, die tot haar spijt'niet op deze landdag aanwezig kon zijn, bracht spre ker haar beste wensen voor het wel slagen en voor de toekomst over. Mej. mr. M. Tjeenk Willink, secreta resse van de Nederl. Ver. voor Maat schappelijk werk hield hierna een inte ressant betoog over „De plaats van de vrouwelijke vrijwilliger in 'j maatschap pelijk bestel". Na de lunch spraken mej. J. Boer, adj.- directrice van cte Centrale Vereniging voor de Opbouw Drenthe, en mevr. J v. Nispenvan Wely, vice-presidente van het hoofdbestuur resp.; over het werk van de U.V.V. op het platteland en in de stad. In plaats van de voordracht van de presidente-stichtster mej dr. Jane de Jongh, die plotseling verhinderd was, werd tenslotte een film vertoond over be* 'ev?h. van H.M de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana. Na afloop bracht men nog een bezoek aan het Canadese kerkhof in Groesbeek, waar aan de voet van het aldaar opge richte kruis bloemen werden gelegd. Onze kroonprinses Juliana viert haar negen en dertigste verjaardag, en het gehele volk leeft met haar mede. We voelen ons heden als één groot Nederlands gezin, waarvan een der meest geziene leden feest heeft. Bijna vier eeuwen regeert Oranje thans over Nederland, en steeds is de band tussen vorstenhuis en volk inniger geworden. Nederland zonder Oranje is ondenkbaar geworden. Nederland is Oranje, omdat vorstin eit volk één zijn. Op deze dag koesteren wij slechts één wens en één verlangen: dat het prinses Juliana gegeven moge zijn met haar gemaal en haar geliefde kinderen in lengte van dagen naast haar huiselijk geluk de warme sympathie van het Nederlandse volk te voelen en te genieten. Een oprecht gebed voor ons vorstenhuis stijgt heden vuriger dan anders op tot God: sta de koninklijke familie bij, opdat zij Nederland leide naar een waarachtige geestelijke en stoffelijke welvaart. (Van onze speciale verslaggever.) Men kan op twee manieren de „bloei ende Betuwe" doen. Er door rijden, het liefst per fiets, om langzaam, ge lijk men met wfjn pleegt te doen, de schoonheid der bongerds in te drin ken, zich uitsluitend verlustigen aan deze tere weelde van rechte en ge bogen stammen, nu een huif van wit te en zacht-rose bloemen er als een sluier over heen hangt, of naast net genieten van deze pracht zich tevens afvragen, welke beloften dit opbloeien van een nieuw leven voor de toekomst inhoudt. Er zijn mannen in de boomgaard cr. langs de kronkelende wegen bezig, als Jappen zo geel van de vloeistof, waar mee zij de bruidsbouqetten bespuiten en die zulks ook niet doen. omdat zij onge voelig zijn voor de charme van deze rijke bloei. Integendeel zij zijn er dankbaar voor, maar zij denken aan de vruchten, die gezond moeten blijven om tot volle wasdom te komen en dan zijn wij ook nieuwsgierig naar de vooruitzichten vau dit fruitjaar. Wij stappen af en inlor- meren hier en daar, in de Betuwe, maar ook in het land van Maas en Waal, dat evengoed een voorname fruittuin is ei. te stiefmoederlijk de belangstelling van het publiek geniet, dat bij het denken aan „bloeiende boomgaarden", misschien uit gevoel voor alliteratie, vaak alleen aan de Betuwe denkt. Tussen haakjes, Zuid-Limburg en West-Friesland zijn nu evengoed een sprookjesland en hoe ge nieten wij, al sporend door Nederland, niet in menige andere provincie juist van enkele met bloesem besneeuwde Telefonisch van onze Parijse correspondent) In Franse parlementaire kringen is men thans overtuigd, dat de pogingen door de heer Pleven, aangewend, om tot toenadering tussen de tegenwoor dige regeringsmeerderheid en de Gaul listische groep te geraken, op het dode puilt zijn geraakt en zelfs tot een ver stijving van de houding jegens de Gaul le hebben geleid. De verwachtingen, dat de gespannen verhouding tussen de M.R.P. en de so cialisten mogelijkheden zou openen, om de heer Schuman tot bredere regerings grondslag te bewegen zijn verijdeld, doordat tussen beide partijen een com promis schijnt te zijn gevonden in de kwestie van de bijzondere scholen, dc genationaliseerde mijnbedrijven en ook ten aanzien van de diensttijd. Wat de school betreft, zal een bevre digende oplossing aan de gemeenten wor den overgelaten. De diensttijd van 18 maanden zal in de wet worden vastge legd, doch de mogelijkheid voor een ef fectieve diensttijd van 12 maanden „we gens omstandigheiden" blijft open. zodat dus wel naar een effectieve, oefentijd van 12 maanden zal worden gestreefd. Intussen heeft de socialistische partij leiding scherper dan ooit zich tegen een coalitie, waarin de R.PJF. zou worden op genomen, verzet en in de M.R.P. blijkt de houding tegen de Gaulle verstard, vooral op grond van de zeer heterogene samenstelling van de Gaullistische orga nisaties. Wel blijft men daar aan het standpunt van de heren Bidault en Schu- men vasthouden, dat een bredere grond slag voor de regeringsmeerderheid ge wenst is, maar dan op grond van een tussen partijen verkregen overeenstem ming op een juist omschreven program van beleid. Doch de M-R-P. verzet zich absoluut tegen alle samengaan, dat de zelfstandigheid der partijen zou aantas ten Een wijziging in de bestaande parle mentaire verhoudingen wordt dan ook voorlopig nog niet verwacht, althans, be houdens buitengewone omstandigheden, niet voor de verkiezingen voor de depar tementale raden in October, welker uit slag een nieuw beeld kan geven van de politieke verhoudingen in het land. De rede, die de minister-president, dr Beel, op 4 Mei a.s. bij de nationale her denking in de Ridderzaal te Den Haag zal uitspreken, wordt des avonds van 6.05 tot 6.45 uitgezonden over beide zen ders in het nationaal programma. bomen, die het bruine of groene décor van het landschap zo fraai breken. Gelderland mogen wij echter gerust het eerst en het meest in onze belangstel ling betrekken, zeker voor zover het ker senboomgaarden betreft, want in 1942 waren van de 4207 H.A., die ons land bezat, er 2031 in dit gewest. In Eist en Tiel wordt ieder jaar voor millioenen guldens aan fruit omgezet en „Tiel en omstreken" noteerde in 1947 tussen de 4 en 5 millioen. Deze omzet wordt dit jaar zeker niet gehaald en voornamelijk, omdat er minder goudrei netten zullen zijn. Oogstverwachtingen De verwachtingen voor wat de ker- senoogst betreft, rijn buitengewoon goed, maar overal kregen wij te ho ren, dat de opbrengst aan appels, spe ciaal van goudreinctten, niet bijzonder groot zal zijn. Vorig jaar was de pro ductie ook formidabel maar enkele boomgaarden, waar de bloei toén min der groot was, beloven dit keer wel veel. Er worden thans nog appels van vorig jaar, die in koelhuizen zijn bewaard ge veild, wat zo laat in de tijd nog niet is voorgekomen. „Pruimen en kersen hebben het mi rakel goed gedaan", was al, wat wij hoorden. De meeste bloesem is van deze bomen reeds verwaaid. Over de prijzen valt nog weinig te zeggen, maar het is wel te verwachten dat die van kersen en peren door uit voer naar het buitenland niet aan. de lage kant zullen zijn. Peren zullen naai Engeland en Ierland en thans ook weer naar Duitsland geëxporteerd worden. Toch .behoeft men ten aanzien- van de voorraad appels ook weer niet al te pes simistisch te zijn, omdat er genoeg soor ten zijn, die het wel goed zullen „doen" De Bloemé-appels, een zoete vrucht, die wij in hoofdzaak aantreffen in de omgeving van Lienden, Ommeren en In gen, zullen zeker in een behoorlijk kwantum aan de markt komen. De mees te resultaten beloven de boomgaarden, die kunstmatig bevloeid zijn, want de lange droogteperiode, die wij gehad heb ben, is ook voor de fruitbomen natuur lijk zeer ongunstig geweest. De Mank's codin, een zure appel, die elk jaar goed oppast, zal ook nu goed voor de dag komen. En, een troost voor ïn welingelichte kringen te Londen meent men te weten, dat de geheime conferentie, welke de vijf landen van de Westeuropese Unie en Amerika mo menteel te Londen houden inzake de economische en politieke toekomst van West-Duitsland, tot resultaat zal heb ben, dat per 1 September a.s. een Duitse wetgevende vergadering zal worden ingesteld. Deze wetgevende vergadering zou on der toezicht van de bezettende mogend heden een grondwet moeten opstellen voor een regering van de drie Weste lijke bezettingszones, die in het begin van het volgend jaar tot stand zou ko men. de huismoeder, die graag een appeltje voor de dorst bewaart, evenzeer de Jo nathan. De Yellow en Zigeunerin, vroege soor ten, kregen de aanmerking „tamelijk", terwijl de Lemoen en aristocratische No tarisappel er goed voor staan. Ook wat de opbrengst van de peren betreft, moet onderscheid gemaakt wor den naar de soort. Zo kreeg de Maagden peer het praedicaat goed, terwijl Clapp's. favorite en Conférence resp. als matig en tamelijk tot goed werden aangemerkt. Als men het Land van Maas en Waai doorkruist en zich door een deskundige laat rondleiden, is men verrast over de modernisering, die ook hier de fruitteelt heeft ondergaan. Wij hebben voornamelijk het oog op de streek tussen Dreumel en Nijmegen en tussen Druten en Dreumel. Er zijn vele nieuwe aanplantingen en er wordt veel vuldig geëxperimenteerd met meer dan een soort op één stam. Naast de bekende soorten Goudreinet en Ster- appel vindt men er assortiment Jonathan, Cox en Ellison Orange om slechts enkele nameu te noemen. Deze njjvere streek verdient spoedig uit haar isolement verlost te worden, want de toegang van het Westen uit en de verbinding der plaatsen onderling laat nog veel te wensen over. Maar er wordt op het ogenblik ijverig aan een „welvaartsplan" gedokterd. „Is het erg, als je eens een keer over slaat?" Deze vraag hoorde Leon de Lu xembourg, medewerker aan het uitste kende katholieke sportblad „Estafette" (tussen haakjes een voor de katholieke sportbeoefenaars zo onontbeerlijk blaa, dat eenieder, die het één keer in handen krijgt het niet meer wil missen), eens stellen door een neutrale verenigingslei der aan een katholiek lid, dat met z'n vereniging op reis zou gaan en infor meerde naar de gelegenheid tot Mishoren. De Luxembourg verbindt aan deze vraag dan een artikeltje, waarin hij betoogt, dat bedoelde leider uiteraard niet de be tekenis van het Mishoren kan kennen, maar dat zulks een tekortkoming van hem is. omdat hij leider wil zijn van een vereniging waarvan ook katholieken lid zijn, De L. schrijft: „Hij moet weten, dat zijn katholieke leden 's Zondags naar de kerk moeten gaan, en hij moet weten dat hij er verantwoordelijk voor is dat zijn katholieke leden de H. Mis bijwo nen." Wij stellen de zaak eenvoudiger, kor ter en ook juister. Er is hier namelijk maar één juist antwoord. Daarom is het ook kort en eenvoudig. Dit antwoord luidt: „Dat katholieke lid moet weten, dat hij in een katholieke vereniging thuis hoort." En anders niet. Het is niet de leider van de neutrale vereniging, die tekort schiet, maar het katholieke lid dat in het verkeerde kamp huist. Iets anders is het met katholieke spor ters. die deel uit maken van bv. verte genwoordigende en daardoor vaak wat godsdienst betreft gemêleerde ploegen. In dat geval is inderdaad de leider van een dergelijk gezelschap verantwoordelijk, dat aan zijn zorg toevertrouwde sporters in de gelegenheid zijn om hun godsdienst plichten waar te nemen; de- katholiek sta in dat geval stevig en principieel op zijn standpunt. Naar aanleiding van ons artikeltje van vérleden week op het motiefje „Bij "t zwemmen verdronken" ontvingen wij vele brieven en andere reacties, welke alle hierop neerkwamen, dat over het algemeen he* aantal zwembaden ontoe reikend is. Wij weten er alles van. In de grote steden staan 's zomers de zwem mers in de baden bijna rug aan rug. De vlucht naar het open water mag een uitkomst zijl voor hen, die de zwemkunst meester zijn, voor hen, die deze nog moe ten leren zijn de baden de aangewezen gelegenheden. Elke sector van het maat schappelijk le"en schreeuwt om geld, ma teriaal en werkkracht voor bouw- en onderhou oeleinden. Desondanks zien de meeste gemeentebesturen kans om veel en kostbaar werk voor sportoulillage te laten verrichten. In der grootste ste den van ons land is op de gemeentebe groting voor dit jaar het forse bedrag van 700.000 gulden uitgetrokken voor de sport - i de lichamelijke opvoeding. Maar alles kan niet tegelijk. Wel kunnen wij er op aandringen, dat de gemeentelijke instantie? in het algemeen en die voor de sport en de lichamelijke opvoeding in het bijzonder zich instellen op het motto: alle sport is wenselijk en zeer aan bevelenswaardig, maar zwemmen is niet minderdan noodzakelijk. SUPPORTER. De 67-jarige H. uit Bergen op Zoom werd op de Halsterseweg aangehouden, terwijl hij een stuk spek van verdachte herkomst vervoerde. Hij werd meege nomen naar het bureau en daar vond men in zijn kleren verstopt een partijtje boterbonnen en later vond men ook nog een notitieboekje dat uitwees, dat H. 2300 kg. kolen verduisterd en zwart verhandeld had. In de bezetting was de man kolenhandelaar geweest,maar vanwege zijn practijken was hem de uitoefening van dit beroep verboden alsmede de toegang tot zijn pakhuizen ontzegd. Op een of andere wijze heeft hij toch kans gezien regelmatig van de inbeslag genomen kolen te stelen en deze zwart te verkopen. Aan het licht kwam ook. dat de man zich had schul dig gemaakt aan zwarte handel in gerst met verschillende boeren uit de polders rond Bergen op Zoom en Lepelstraat. Tenslotte vond men op de arrestant nog een bedrag van 1300 Belgische francs. (Van onze correspondent) „Er is maar één feit, dat men mij ten- laste» kan leggen, doch de N.V. heeft vele mogelijkheden" wierp de aartsoplichter A. uit Breda de rechtbank aldaar in 1946 voor de voeten. De justitie nam de hand schoen echter op en na maanden van ingespannen pluizen kwam Donderdag wederom een geruchtmakende zwendel- affaire ter berechting voor. De zestigjarige verdachte had de N.V. De Ster opgericht, welke spaarbrieven bij de nietsvermoedende burgers plaatste tegen een bedrag van minimaal f 20. Men kon daarmee voor een fiets, wasmachine, kachel of kinderwagen sparen. Het res tant zou dan in maandelijkse termijnen worden afbetaald. De zaak, welke op het' eerste gezicht volkomen safe leek, floreerde weelderig. In Eindhoven werd een bijkantoor opgericht. Hetzelfde ge schiedde in Rotterdam. Agenten werden in dienst genomen en de plaatsing der spaarbrieven bereikte een ongekende hoogte. Toen de inleggers echter de be vestiging van het spaarcontract in huis kregen stonden daar voorwaarden op vermeld, die bijzonder ongunstig waren. Toch gelukte het een 5300 slachtoffers te maken, welke intekenden voor een be drag van 561.000 gulden, waarvan 211.000 gulden betaald werden. In het geheel werden echter b.v. in Rotterdam niet meer dan een drietal fietsen en kachels en twee wasmachines afgeleverd. Wat er dan met het geld gebeurde? Een bedrag van f 123.000 werd aan pro visie en subprovisie Over en weer en aan zich zelf uitbetaald. Hiervan stak A., de personificatie van N.V. De Ster f 41.000 in zijn zak. Volgens de directeur van het bijkan toor te Rotterdam werd er een tweevou dige boekhouding op na gehouden om op alles voorbei eid te zijn. De politie was hen echter te slim af. De agenten, die bij de N.V. in dienst waren en ter rechtzitting moesten getuigen, bleken zich van heel de zaak niets meer te her inneren, maar v.erscheidenen van hen hadden reeds een veroordeling wegens oplichting achter de rug. Verdachte A. heeft in België voor soortgelijke praktijken nog een gevange nisstraf van twee jaar uit te zitten. De officier van justitie mr. Bos bracht in zijn requisitoir naar voren, dat de N.V. De Ster niets anders dan verdachte was en dat hij alles regelde. Materieel was de N.V. echter nooit in staat aan haar verplichtingen te voldoen. A. voerde de leuze: „Zaken doe je met het geld van een ander", en hij deed alleen zaken met zichzelf. Na het ingrijpen van de Belgische rechterlijke macht is het hoog tijd, dat de Ned. justitie ingrijpt. De po litie waarschuwt reeds sedert 1927 voor de praktijken van deze verdachte. Ten slotte eiste de officier 'n gevangenisstraf van 3 jaar. De rechtbank zal uitspraak doen over 14 dagen. Van Juli af zullen aan de hotel-, café- en restauratiebedrijven gedistribu-ero'e levensmiddelen in wat ruimer mate wor den toegewezen; het betreft hier voorna melijk verruiming in de beschikbaarstel ling van voedingsvetten voor warme maaltijden, brood voor de koffietafel en koek of beschuit voor het ontbijt. Deze verbeteringen zijn het resultaat van over leg tussen de overheid en het georgani seerde bedrijfsleven. Volgens een Reuterbericht uit Neuren berg hebben 20 motorspuiten, bemand met Amerikaanse militairen en Duitse politie, de strijd aangebonden tegen een bosbrand, die aan de grens van de sov- jetrussische en Amerikaanse zóne uit brak. Het vuur heeft zich in de richting van Thueringen uitgebreid en bedreigt het kasteel Laueusiein.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1