Min. Beefs bi iksem-antwoord Grondwetsherziening aanvaard Staatssecretarissen in Nederland R Opzienbarende bekering van een Communistisch Hoofdredacteur Noodlanding KWIEK Nauwere economische samenwerking GEMsmmmss!* ADIO in de woestijn Voorbereiding der nieuwe rechtsorde De Brand-v. Gent-prijs van Marie Koenen wordt President maand MEI programma m *1*11! l tm Methodist tot Communist Van Communist tot Katholiek V.V.D. en K.V.P. RUIT-NJEUWTJES VRIJDAG 30 APRIL 1<H8 Aanbevelingen van fle vijf ministers te Brussel TWEEDE KAMER AAN- yAARDT INSTELLING NEDERLANDSE GARNALEN NAAR BELGIE PAGINA 3 LEO IERLAND „PAISA" FILM VAN DE „GEWgLMQ PROGRAM VOOR ATOOMENERGIE" DOODVONNIS TEGEN FORSTER yf.. -V* M gc.Kag S5fa'/ •35= -SsE DRIE JAAR EN EEN TON BOETE door dr. A. v. d. WEY, O.Carm. Met de hoofdredacteuren van de Amerikaanse en Engelse „Daily Worker" zijn de communisten niet erg fortuinlijk. Het vorig jaar bekeerde zich de Amerikaanse hoofdredacteur van dit communis tisch blad, Louis Budenz, tot het Katholicisme en dit jaar volgde de Engelse collega Douglas Hyde het voorbeeld. In de „Catholic Herald" (2 April) beschrijft Hyde zijn grote levensmomenten. unnfrtg jaar geleden begon Hyde met de studie nanr om als methodistisch missionaris e te 9ian. Het nationalistisch ontwaken «pptvlÜL V° e QanQ en velen in Europa sympathi- 'van AvJi1 n »Indisch Verbond", onder leiding ontdektp^ Ae?f' Hyde sloot zich hierbij aan en behóórden tot het n.r. hii nez verbond tegen Imperialisme". v"'?>ging "lil- Itch na een U b'} d' "n htassenajorlog- Mr. Oud over de Grondwets herziening „MONSIEUR VINCENT" VERBODEN GEKNOEI MET MILITAIRE VRIJSTELLINGEN DE CANDIDATEN WORDEN GEKOZEN Nadat gistermiddag tussen vinger en duim de met Frankrijk, Engeland en de V. S. gesloten overeenkomst voor de oprichting der Caraibische Commissie was goedgekeurd en de voorzitter mededeling had gedaan van de jongste reclame-stunt van het Comité Rijkseenheid, beantwoord de dr. Beel summier de sprekers over het «eerste Grondwetsherzienings- voörstel. Op korte replieken volgde de eindstemming, die met 6421 stemmen ten gunste van de regering uitviel, nadat een communistische motie om de zaak op de lange baan te schuiven was afgewezen. Minister-president dr. Beel had nauwe lijks een half uur nodig om de rij spre kers van Woensdag te beantwoorden. Z.Exc. mocht dan ook terecht erop wijzen, dat in de discussies allerlei w«id terug gevonden uit de stukken van Staatscommissie en Tweede Kamer. Bovendien had hij er aan kunnen toevoegen zijn er zachtjes aan genoeg woorden gewisseld over deze materie. Nog eens werd de strekking der voor stellen voorop gesteld: het banen van een weg ter voorbereiding en vestiging der nieuwe rechtsorde zonder de bestaan de belemmeringen in de Grondwet en op betere grondslag dan het Kon. Besl. D 65. Die voorstellen vormen niet zelf de basis van het nieuwe bestel, willen alleen de grenzen aangeven, waarbinnen Nederland zijn bereidheid tot samenwerking wenst af te bakenen, zonder daarbij allerminst iets te willen opdringen. Het zijn daar om regelingen van tijdelijke aard, geldig totdat met inachtneming ervan de nieuwe orde zal zijn gevestigd. Tredend in de beschouwingen van de heren Meijerink en Bruins Slot (a.r.), de laatsten der Mohikanen van de oppositie, toonde Z.Exc. met citaten aan, dat zij, aan de conceptie van dr. Kuyper over de verhouding tot Indonesië (zedelijke plient van de voogd tot zijn pleegkind) vast houdend, zich toch niet op diens uit lating over „menselijk geknutsel" kon be roepen, want deze bedoelde juist het feit te illustreren, dat er van een rijks eenheid tussen de volken van Nederland en Indië geen sprake kon zijn. En wat die voogdij-theorie zelve betreft, zij leidt in haar consequentie tot deontbin ding op korte termijn van het Koninkrijk, terwijl het regeringsvoorstel aanstuurt op een hervorming van het Koninkrijk maar met behoud vaii een hechte band 'volgens! de beginselen der Koninklijke rede van gelijkwaardigheid, vrijwilligheid en gebondenheid. Voor de ontwaking van het Oosten uit zijn lethargie hebben de anti-revolutionairen geen oog; evenmin voor het zoeken naar nieuwe vormen, dat allerwegen aan de gang is en zelfs mogendheden, machtiger dan wij, niet vermogen tegen te houden. Prof. De Savornin Lohman citerend, die reeds de mogelijkheid erkende van het in overeenstemming brengen van de Grondwet met de reeds vastgestelde wettelijke tekst, prees Z.Exc. het juiste begrip van de heer Tilahus (c.h.) voor de zaak in dit stadium. Hem zegde hij toe, dat aan het Kon. Besl. D 65 zodra mogelijk een einde zal worden gemaakt; dit wacht zo verklaarde hij later aan mr. Vonk (V.V.D.) op het in werking treden van art. 209, dat dit weer aan het adres van de oh. voor de opbouw van Unie, Federatie en Ver. Koninkrijk niet kan gemist worden. Wel komt Z.Exc. gaarne aan de gedachte in het c.h.-amen- dement belichaamd, tegemoet. Aan mr. De Kijrts beschouwingen conformeerde de minister-president zich bijna geheel (de noodzaak ^om de oude redactie van art. 1 de regering nog niet) categorisch de katholieke afgevaardigde verzekerend, dat Unie, Federatie en Ver. Koninkrijk op hetzelfde tijdstip zullen tot stand komön; dat de regering nog altijd op haar standpunt van 3 Februari j.l. staat: dat de Unie moet berusten op de overtuiging van alle volken, dat ze elkaar, op basis van gelijkwaardigheid, blijvend nodig hebben. Wat speciaal nog de Unie betreft, zij zal inderdaad evenals de Federatie en het Ver. Koninkrijk op eigen compê- tentieveld het hoogste bindende gezag uitoefenen. Met het dispuut tussen de beide fractie-voorzitters Romme (K.V.P.) en v. d. Goes (P.v.d.A.) liet Z.Exc. zich niet in. Hij had nl. geen behoefte de figuren juridisch te bestempelen (bonds staat, statenbond of overeenkomst sui generis). Dat was ook niet nodig, want de partijen bleken intussen alweer tot elkaar gekomen. D'e heer v. d. Goes bleef niet pp zijn stuk staan, dat de Unie op het knooppunt van staats- en volkenrecht ligt; nü. was hij tot de bevinding ge komen, dat zij zich n<5g net binnen het staatsrecht bevindt. Wel vond hij het nodig een beetje na te mopperen over de voorliefde van prof. Romme om de Unie op te tuigen, waarbij deze toch niet zo ver mag gaan essentiële delen af te tuigen; en spande prof. Romme zich van zijn kant in, zijn opponent te overtuigen van het algemeen belang, dat met de Unie-constructie zal gemoeid zijn; maar de acute onenigheiclscrisis van Woensdag was toch bezworen. Communistische motie Het „voornaamste" van de replieken waarbij de fractieleiders der a.r. en c.p.n. voor het eerst het woord voerden, wat de heer Schouten een zachte ver maning van de voorzitter bezorgde was wel de indiening van een motie door de communisten, die de regering wilde dwin gen haar compromis-voorstel terug-te nemen om te volstaan met het open breken van de Grondwet en verder aan de „negatieve" methode ruimte te laten Natuurlijk kelderde het reclame-ding en wel met 75 tegen 7 stemmen. Zelfs de a.r. en stk. ger. wezen deze hulp af. Ook de andere communistische amendementen gingen dezelfde weg. Het amendement-Tilanus (inzake de positie der Kroon in de Unie-constructie) werd door de regering overgenomen. Een verbeteringspoging door mr. Vonk ondernomen ter bevordering van eèn stelliger wetstechniek voor wat art. 209 betreft, werd na ontrading door de rege ring terug genomen. De aandapht op zekere risico's was er intussen door ge vestigd. Het ontwerp in zjjn geheel werd met 64 tegen 21 stemmen aanvaard. Tegen waren: a.r., stk. ger. en com munisten. De gekwalificeerde meer derheid van twee-derden zou het dus in déze Kamer ruim gehaald hebben. Dr. Beel had van katholieke én y.V.D.- zijde gelukwensen in ontvangst te nemen. Behalve mej. Tendeloo, ,liet de P.v.d.A. verstek gaan. 207 te herstellen,, ziet Na afloop van de conferentie der mi nisters van financiën van Frankrijk, Bel gië, Engeland, Nederland en Luxemburg, welke tot Donderdagnacht kwart over één heeft geduurd, is een communique uitgegeven, waarvan de voornaamste in houd de volgende is; De vijf ministers van financiën, over wegende, dat het vraagstuk van het her stel van het economisch evenwicht tus sen West-Europa en het Westelijk Half rond enerzijds en tussen de verschillen de landen van West-Europa anderzijds dringend om een oplossing vraagt, beve len aan: Dat aan hun vertegenwoordigers in de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking instructies worden gegeven: 1. om de grondorganisatie uit te nodigen, zonder verwijl de maatrege len te nemen, die noodzakelijk zijn om dit herstel te bereiken; 2 om met bijzon dere inachtneming van de conventie der Organisatie voor Europese Econ. Samen werking alle stappen te nemen, die een nauwere economische samenwerking tus sen de economieën der vijf landen kun nen verzekeren. De stappen kunnen inhouden de ont wikkeling en herziening van hun produc tie ten einde tot een betere coördinatie van hun economische activiteit te gera ken en zullen zich richten tot alle maat regelen, die de handelsbetrekkingen en de economische banden tussen hen kun nen versterken. De vijf ministers zijn het er over eens geworden, dat hun deskundigen te Brus sel moeten blijven om een plan op te stellen in het licht van de richtlijnen, hun door de minister tijdens hun huidige In de avondvergadering der Tweede Kamer kwam gisterenavond het voorstel aatt de orde betreffende invoering van Staatssecretarissen. Zonder hoofdelijke stemming werd het aangenomen. Alleen de C. H. en de communisten lieten aan tekenen, dat zij tegenstemden. De invoering van dit nieuwe instituut heeft niet veel oppositie ontmoet. De heer Tilanus (C. HJ moest niets hebben van deze „povere figuren, vis noch vlees"; hij zou liever de secretarissen-generaal meer willen inschakelen om de overladen ministers te ontlasten. Maar mr. De Wilde (A. R.) dacht er als oud-bewmds- man anders over, zag weliswaar nade len maar toch groter voordelen en prol. Romme (K. V. P.) vond het niet eens nodig er een woord over te zeggen, zich. ter zake geheel bij de heer De Wilde aansluitend. Ook mr. Vonk (V. V. D.) meende, dat de proef met het instituut moet genomen worden en wilde het in België gaan afkijken. Jhr. v. d. Goes van Naters (Arb.) wenste bij deze „hybridi sche figuur alleen de aanduiding „als minister" te schrappen. Natuurlijk spra ken de communisten kortweg hun Veto uit. Meer woorden zijn intussen gewijd aan de onderwerpen die in de periferie der revisie-voorstellen van de grondwet zijn aangeroerd. Voor een verblijfsvergoeding aan de Tweede-Kamerleden traden de beren Tilanus en Romme in het krijt, nvpr de nota van jhr. v. d. Goes v. Na- de c.h. fractie-leider ook al niet te sprekend men had haar niet mogen toelaten. Civiele staat van beleg Maar prof. Rommei knoopte grondwet°broodnodig is om aan on Staat een geestelijk fundament te geven waartoe in plaats van de nega traliteit algemene positieve grondslagen zouden moeten gekozen worden. In verband waarmee de kat:hoi e fractieleider ter bescherming vaI\. wendig veiligheid omstandig en diepzin nig de invoeging van een inleidend arti kel bepleitte (alleen betreffende het weg nemen uit de grondwet van de waarborg voor iets, dat geen waarborg verdient); maar, als dit voor het moment niet mo gelijk is, dan toch zeker de wUziging van art. 195 lid 2, waardoor het oppergezag behalve aan militaire ook aan burgerlijke autoriteiten zou kunnen worden opge dragen. Zowel volgens prof. Romme als jhr. v. «3. Goes kan deze wijziging heel eenvou dig worden aangebracht en laatstgenoem de informeerde daarom bij de regering, hoe zij tegen een eventueel initiatief voorstel in die geest zou staan. Aan een filosofische inleiding van de grondwet heeft de leider der P.v.d.A. intussen geen behoefte. Tegen een initiatief-voorstel in zake art 195 zal zij zich niet velzetten. Voor het overige zijn er verschillende andere mogelijkheden binnen het kader der grondwet voor de bescherming der interne veiligheid. Aan prof. Romme zegde Z.Exc. een overzicht ter zake toe. Met het instituut der staatssecretarissen was de minister-president spoedig klaar. Z.Exc. wees op de verzwaring der minis teriële taak speciaal met de vestiging der Unie, waartoe zo juist was besloten. Het hybridisch kargkter gaf dr. Beel toe, nyiar juist daarom moet de positie van de staatssecretaris naar buiten, „als mi nister" optredend, niet verzwakt worden. Zoals gezegd werd het voorstel hierna z.h.s. aanvaard. zitting gegeven, en dat dit plan na goed keuring door de regering aan de Organi satie voor Europese Econ. Samenwerkin- gén moet worden voorgelegd De vijf mi nisters besloten samen te overleggen, over de oplossing van alle belangrijke monetaire vraagstukken, die invloed zou den kunnen hebben op de economische betrekkingen tussen hun landen. Verwacht wordt, dat de Belgische gar- nalenvangst langs de Belgische kust ,voor het einde van de volgende week hervat zal worden. Op 4 Mei a.s. zullen de be sprekingen gevoerd worden over deze aangelegenheid tussen de Belgische Na tionale Federatie en het Bedrijfschap voor Visserijproducten te Den Haae De voorzitter vee jrjjfsohap en verkoop- De voorzitter van dit bedrijfschap en de directeur van het aan- kantoor voor garnalen te Den Haag uitgenodigd naar Brussel te komen ten einde een bevredigende oplossing te vin den voor de invoer van Nederlandse garnalen in België. Zoals wij reeds mededeelden had dezer dagen de bekroning van het werk van Marie Koenen met de Brand- van Gent- prijs plaats. De grote betekenis van dit feit ligt vooral hierin, dat het Marie Koenen ge geven was, „een late erkenning te pluk ken voor de verdiensten van haar gene ratie zoals de voorzitter, de heer W. van Gent aangaf. De heer van Gent herinnerde eraan, dat de Brand-van Gentprijs twee jaar geleden is, ingesteld voor de beste ka tholieke roman na 1940 verschenen. Wij eren, aldus besloot de heer van Gent zijn toespraak, de volharding van de pioniers, die door een onvoldoende weerklank niet zijn ontmoedigd. Wij be wonderen de vruchtbaarheid en veelzij digheid van deze schrijfster. Anderen zijn voor 40-jange leeftijd dikwijls uit geschreven, maar zij schrijft tot haar oude dag. Haar werk kan het bezit wor den van het volk, een rijk bezit voor het gezin en kan, kenmerk van de groten, in alle handen terecht komen. Mej. A. C. Koenen dankte voor de eer haar», tante bewezen en overhandigde een brief van de schrijfster aan het bestuur, die door de heer van Gent werd voorge lezen en waarin zij haar vreugde erover uitspreekt, dat met de bekroning van de roman „Wassend Graan" al haar werk is erkend. Marie Koenen betuigde voorts haar aan aan de jury en verklaarde, dat de literaire ■critiek steeds hogere eisen is gaan stellen. „Was het mij gegeven van voor af aan te beginnen aldus schreef zij „dan zou ?et r?5Ln25:;!!leer ansst zijn dan toen ik w! ,,5"ste bijdrage zond aan „Baanbrekers van onze tijd" Het oordeel van de jury bemoedigt mij mijn werk voorlopig niet te laten rusten." 57. Toen de spion zijn ogen had uitgedreven, zag hij dat tegenstand niet baten zou, want Signor Alfonso hield een groot dubbelloops jachtgeweer op zijn maag gericht. De tra nen sprongen onze zwarte vriend in de ogen en op een vraag van Signor Alfonso begon hij wat te daten over mensen die een arme neger teveel spinazie ineens geven en daarop vroeg hij vriendelijk of hij met zijn bus weer vertrekken kon. „Nee", zei Signor Alfonso. „U bent een spion. Er wordt vandaag niet vertrokken". „Nee, maiheer'', protesteerde de Zwartjan, „mij geen spion. Mij arme bedelaar. Een echte bedelaarbe-be-bedelende armelaar, maiheer, heus waar. Mjj alleen zo schielijk naar binnen gestapt omdat geest van mai voorvader uit grond oprees. Kijk maar, maiheer". Hierop wees hij naar Opa in het kelderluik. Signor Alfonso begon hartelijk te lachen om de vergissing en zei: „Wie bent U eigenlijk, als ik vragen mag". „Mij, Jubal, maiheer, zoon van de oudé Jubal uit het dennenbos. Mij wil naar stad vandaag." „O, dan ken ik U wel'', zei Alfonso, „Goed volk, vrouw!" WEST-KRUISKADE 50 ZONDER INLEVERING Het bei,tu"r ^,ari de Nederlandse Film club heeft aan de Italiaanse film „Paisa" het praedicaat „Film van de maand" ver- leend vooi de maand Mei. Deze film is vervaardigd oor Roberto Rossellini, re- gisseeur van „Rome, open stad". De film wordt uitgebracht door Filmex". Op 7 Mei a.s. wordt deze film voor het eerst m het Tuschinski theater te Am sterdam vertoond. ZATERDAG, 1 MEI. HILVERSUM X (301 M,) VARA. 7.00 Gevar. soc. 1 Mei-progr.; 10.20 V. d. zieken; 10.45 „Het communistisch mani fest"; 11.15 Trio; 11.45 Kamerork.; 12.00 Gram.; 12.15 N. V. V.; 12.30 Zang; 13.15 Nieuws; 1335 A. J. C.; 14.00 Ork.; 14.30 Caus.14.45 Philh. ork.; 15.30 1 Mei viering; 15.45 Gram.; 17.00 Ork. en koor; 17.50 Intern. 1 Mei toespr.; -18.30 Nieuws; 18.45 Het socialisme en de vrouw; 19.15 1 Meiviering; 19.30 Metropole-ork.; 19.45 R .V. D.; 20.00 Nieuws; 20.05 Ork.; 20.15 1 Mei-bijeenkomst in Nijmegen; -21.15 Meispel; 22.15 Intern, zang (community- singing uit Londen, Brussel en Amster dam); 23.00 Nieüws; 23.15 Gram. HILVERSUM -II (415 en 245 M.) KRO. 7.00" Nieuws, morgenwijding en gram.; 11.00 Zonnebloem; 11.45 School radio; 12.15 Gram.; 12.30 Ronde v. Neder land; 12.38 Ork. K. v. Beeck; (13.00 Nieuws); 13.50 Film en toneel; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Gram.; 15.15 Concert;, 15.45 Over tijdschriften; 16.00 Gram.; 16.20 Brieven a. d. Paus; 16.30 Gregoriaans; 17.00 „De Wigwam"; 18.00 Ronde v. Nederland; 18.10 Kwartet; 18.25 Journal weekoverz.; 18.40 „Spi- neuza"; 19.00 Nieuws; 19.20 Septet; 19.50 „Beroering rond Linggadjati"; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man; 20.20 Lichtbaken; 21.00 „Negen heit de klok"; 22.15 Gram.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.16 H.O.V. en koor Kath. Haarlem. President Truman heeft zich gekant tegen voorgestelde wijzigingen in het lid maatschap van de Amerikaanse commis sie voor atoomenergie. Hij verklaarde „Er is een geweldig program voor atoom energie in beweging gezet en de toe komst van het program zou door wijzi gingen in het lidmaatschap geheel en al onzeker worden. „Het is dringend nood' zakelijk, dat ons program op dit gebied voortgang vindt en dat èr geen onzeker heid bestaat over de continuiteit van het ervaren leiderschap, essentieel voor de superieure positie van het land op het gebied der atoomenergie". Radio Warschau meldt, dat Albert For' ster, de bekende voormalige nazi-gouw leider van Danzig, door een gerechtshof te Warschau ter dood is veroordeeld we gens misdaden tegen de mensheid en de vrede. Forster was gouwleider van 1939 tot de verovering van Danzig door de sov jet-troepen in 1945. Volgens de prose cutie zijn 30 a 40.000 personen gestorven in de beginperiode van zijn campagne tijdens de oorlog voor de uitroeiing van Polen en Joden ifi Danzig èn Pommeren Op 1 September 1939 proclameerde hij de inlijving Van de voormaligfe vrije stad Danzig in het Duitse rijk. Hij trad reeds vroeg tot de nazi-partij toe. Mode heeft te aiien tm de moderne wWVwMM. Jaarlijks komt zU In 't land, telkens met een variant Juist op schoenen wordt gelét, als de clou van het toilet. „Kaplaars" weet wat wordt begeerd, modieus en sterk, wat U waardeert ei! A 5 *H) aj w 2 u, a as W 5 3 2 W 01 e CU rt «J 05.' .C L- C "SP J. a ®5 >-g o PStlqiSas Antwoord van Dr. Beel Over de wijziging van art. 92 (verblijfs vergoeding) zal dé regering zich beraden. Voor het ontwerpen van-een inleidend artikel is de tijd te beperkt; maar de re gering overweegt of verdere concentratie Van het burgerlijk gezag mogelijk is. Het Amsterdamse B.G. deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de 58-jarige voormalige bemiddelaar van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Velsen P. B Laffertu, een Amsterdamse aannemer," die tijdens de bezetting talloze namen en adressen van jongemannen, die voor de arbeidsinzet in aanmerking kwamen, aan de inlichtingendienst te Haarlem heeft opgegeven. In 1944 keerde L. terug tot zijn oude beroep en voerde hij wer ken voor de Duitse weermacht uit, waar aan hij grote bedragen heeft verdiend De procureur-fiscaal had tegen hem negen jaar geëist Het vonnis luidde drie jaar met aftrek benevens een boete van honderdduizend gulden. - Het hof heeft bij de uitspraak reke ning gehouden met de leeftijd van ver dachte, die op vrije voeten is, en diens slechte gezondheidstoestand Beide verenigingen waren communistisch. Hyde ontdekte echter, dat deze communisten heel andere mensen waren, dan hij vanuit zijn liberaal-non- conformistische achtergrond tra ditioneel had gedacht. Het wa ren beslist niet van die obscure typen, waaruit, naar men zei, de communistische beweging be stond. Het waren universiteits studenten, gedachtenrijke ar tiesten en werklozen, die zich niet door de omstandigheden wilden laten demoraliseren. Na veel denken en discussie werd Hyde ook lid van de party. Wat boeide en trok deze christen in het communisme? Niet hoger loon, niet een betere! baan, ook geen eer- of heers zucht dreven Hyde in die rich ting. Idealistische motieven ga ven de doorslag, namelijk de „Inspiratie" van het commu nisme: „Ik had in het Christen dom niet iets gevonden, dat zulk een kans bood voor mijn jeugdig enthousiasme en idea lisme, geen idee en doelstelling in vergelijking met die der com munisten". De christenen leken hem „zelfvoldaan", gesatureerd dus, maar de communisten ver vaarlijk ongeduldig over alles wat er verkeerd is in de wereld. De christenen leken na twee duizend jaar nog wel onzeker van wat ze geloven, maar de communistische partij weet na enkele jaren reeds precies waar ze staat én wat ze wil. Het Christendom heeft hon derden jaren geleden zijn mar telaars gehad, maar de doorsnee moderne christen scheen zich het beste te gevoelen zonder veel tegenspoed. De communis ten hadden volop actuele mar telaren, in Azië, in de Balkan en'soms zelfs in Amerika. Haast iedere kameraad, die Hyde ont moette, was reeds „slaohtoffer" geworden en de meeste werk lozen werden door de onderne mers als „rood" gebrandmerkt en verworpen. Hoogstens moch ten zij 's winters een keer sneeuwruimen. Dit waren wer kelijk de verachten en verwor penen onder de mensen. Hyde trok zich hun lot jftlst aan en identificeerde zich met hen. Hierbij kreeg hij het gevoel, dat hy „iets sublie- mers omhelsde dan een ver sleten Christendom"De eer ste voortdurend-bezige partij- organisator. die hij ontmoette, (een begaafd en dynamisch ex-mijnwerker), scheen nooit te eten en zelden te slapen. Een paar jaar later viel deze man dood neer, nadat hij in één weekend op meer dan veertig openluchtmeetings had gesproken. Hij kreeg een „be risping wegens verslapping". Dat werd zijn dood 1 In alle geval werden hier dagelijks op grote schaal „offers" ge bracht Bovendien werd Hyde door 't internationale karak ter van de beweging gefasci neerd. Immers de wereld bloedde nog uit haar wonden van de eerste grote oorlog en op de jeugd maakte het mas sale wereld-appèl geweldige indruk. Ook de philosophic vac het communisme imponeerde Hyde. Deze visie leverde niet slechts middeltjes tegen de economische crisiskwalen, maar doorzag, de oorzaken en beweefde deze te zullen bezweren. De evolutie gedachte bekroonde trouwens wat men Hyde vanaf de school reeds had voorgehouden. Een nieuw tijdperk en een nieuwe mensheid kwamen in het ver schiet en deze verwachting on dermijnde oude waarden, maar schiep tegelijk nieuwe. In één opzicht vielen de com munistische kameraden heija eigenlijk tégen: in de al te. vrije liefde. Hyde betreurde deze on gebondenheid, maar balanceer de dit deficit uit tegen de over heersende goede eigenschappen. Langzamerhand verdedigde hij als de restj die morele laksheid „op gronden van sexuele eman cipatie en van de behoefte om de schijnheilige burger-conven ties te trotseren". Toch liet het Christendom Hyde niet los. Met de kracht der wanhoop hield hij vast aan de overblijfselen en noemde zich een tijdlang „christen communist". Hyde tekende zelfs een kruis in de werken van Lenin en hing daaraan de sik kel en hamer 1 Oude partij genoten stonden hier zeer tole rant en begrijpend tegenover en vaderden; „Ge zult er wel eens boven uitgroeien zoals wij". Dit gebeurde inderdaad in de vol gende jaren, vol onstuimigheid, jaren van honger er econo mische crisis: Demonstraties, hongeroptochten, knokpartijen en soms barricades eisten de hele mens op. Hyde stortte zich midden in deze agitatie 'en klassenstrijd. „Daar was kleur, offer en eindeloze bedrijvig heid" en het hart klopte warm van de gedroomde zegepraal van het proletariaat over de ver' rotte kapitalistische, maatschap pij", welke aan enkelen toe stond in één waanzinnige luxe te leven,, maar de menigte doemde tot een dagelijks leven van vrees en kommer". Zij smachtten naar de komst van de grote dag, waarop zij com munisten een nieuw Britanje zouden bouwen, een klasseloze maatschappij met werk en vrij heid voor de nieuwe mens. Hoe werd deze mythisch en eschatologisch-begeesterde com munist dan katholiek? Als hoofdredacteur van de „Daily Worker" betichtte Hyde in 1943 het katholieke blad „Weekly Review" van fascistische nei ging tijdens de bommenregen der fascistenop Londen. Er dreigde een proees, en Hyde trachtte in andere nummers van dat blad houvast te vinden. De uitslag was echter geheel an ders, Hyde ontdekte in dat ■katholieke blad een andere we reld met een katholieke cultuur, waarvan hy niets af wist. Wel had hij jaren geleden een voor liefde gehad voor een soort „middeleeuwse" wereld: De nor- mandische en gothische archi tectuur, de letterkunde van Chaucer en Langland en de vóór-purcelliaanse muziek. Tot zijn verbazing ontdekt hij in het katholieke blad die wereld van zijn vroegere liefde. Van liever lede maken Chesterton en Bel loc toenemende indruk op zijn gemoed. Hyde verloor het proces en maakte toen 'n waterdicht schot tussen zijn „communisme" en „medievalisme". Maar het werk te niet en tenslotte zegevierde het katholicisme: „Een goed communist moet zich nooit ver oorloven buiten zijn commu nisme te denken. Ik deed het en de gevolgen moesten wel fataal worden voor mijn com munisme". „That, as it were, w the mechanics of my intro- auction to Catholicism". DOOR HANS HIRTHAMMER. aan 3) Mr. Hamilton maakte een einde het korte onderhoud. Ik ben klaar, gentlemen! Wij kun nen gaan!, riep hij. Dit is mr. Hamilton!, stelde Cooke- rel de piloot voor: de ontdekker van de blauwe stad, Blue Town of Blue Phantom, zoals je hft noemen wilt! U zult spoedig genoeg kiyinen constate ren, dat hier van een phantoom geen sprake is, mr. Cookerel!, antwoordde de piloot, terwijl hij Anny van haar blauw wit gevlochten sandalen tot haar licht blond kapsel waarderend opnam. Miss Hugsley lachte hem overmoedig toe. Brengt u mijn vrienden behouden terug! En vertelt u mij dan maar, hoe de jongedames in Blue Town gekleed gaan! Ik zal er alle aandacht aan schenken, miss Hugsley! Vergeet niet, mij morgen op te bel len, James! Enige minuten later maakte de machine zich van de startbaan los om weldra in het diepe blauw van de Oosterse hemel te verdwijnen. III Als een geweldige, vurrode kogel zweefde de zon boven de horizon. Dan was het plotseling, of het machtige he mellichaam begon te wankelen. Het zonk in de diepte en snel spreidden de scha duwen van de nacht zich uit over het eindeloze, door ontelbare rotsen gesple ten landschap. De temperatuur daalde aanmerkelijk en weldra was het zover, dat de beide passagiers van het vliegtuig hun warme ten 8 naai" waar(*e begonnen te schat- Zy zaten dicht naast elkaar in de waarnemerscabine, hadden de lamp aan Van de boordbekleding hlfk nn rf» B T P0n af en t0e een blik op de grote landkaart, die openge vouwen op hun knieën lag Professor Floyd stopte weer eens zijn shagpijp, terwijl Cookerel zijn zoveelste sigaret opstak. Het roken vereiste bij de razende stormwind, die over hun hoofden heen suisde, een zekere behendigheid. Telkens wanneer zij een trek deden, verborgen zij hun hoofd onder de rompbekleding, als twee ondeugende schooljongens, die voor het. eerst het genot van het roken smaken en deze euveldaad door onder hun lessenaar te duiken, voor de spieden de ogen van de meester trachten te ver bergen. Cookerel wierp van tjjd tot tijd een blik omlaag en volgde de weg, welke het vliegtuig nam, op de kaart. Aha, hij buigt nu scherp naar het Noorden af. Wij gaan zo recht op het Gamer-rneer toe. Hm, zou er in dat ver baal dan toch werkelijk iets waars schui len? Floyd haald zijn schouders op. Wij zullen zien!, mompelde hij. De lichtpunten, welke aanvankelijk het landschapsbeeld nog beheerst hadden, werden steeds zeldzamer, een bewijs, dat de menselijke nederzettingen voortdu rend schaarser werden. Na enige tijd verdween het Matste zwakke schijnsel aan de Zuidelijke ho rizont. De eindeloze verlatenheid van de woestijn omving de reizigers en legde zich als een nachtmerrie op hun gemoed. In het vale licht van de opgaande maan openbaarde zich de vage omlijning van een natuur, die in zand en steen verstard scheen en waarin alle leven vol komen was uitgewist. Het ene uur na het andere verliep. De' maan steeg hoger en tekende de schaduwen van het vliegtuig op het een tonige, maar iuist in zijn starre verlaten heid zo fantastische landschap op aarde. De beide mannen volgden deze zwarte vlek. die hun e'en levdnde metgezel on hun eenzame reis toescheen. Nu eens gleed hij met dezelfde snelheid mee, dan In een Woensdagavond te 's Gravenhage gehouden vergadering der plaatselijke afdeling van de Volkspartij voor vrij heid en democratie heeft mr. P. J. Oud het woord gevoerd over de a.s. stembus strijd. Wat de grondwetsherziening betreft, was spreker van mening, dat de K. V. P. en de Partij v. d. Arbeid de tweederde meerderheid in de Kamer, nodig om de grondwetsherziening in tweede lezing aan te nemen, niet zullen kunnen behalen. Wanneer in dat geval de V. V. D. niet met de huidige regeringspartijen wenst mee te gaan, zal de herziening niet aan genomen worden. Wanneer wij echter wel voor de herziening stemmen, aldus spr.. kunnen wij nog redden wat er te redden is, terwijl in het andere geval het regeringsbeleid in" Ii^ië in de toekomst op dezelfde manier als sinds 1945 ge voerd, zal worden doorgevoerd. Spreker acht het dan ook gewenst, een brug te slaan naar de rechtervleugel van de K. V. F. Wij moeten ons niet ont trekken aan de verantwoordelijkheid, aldus de heer Oud, maar ook moeten wij ons niet met de hoop vleien, dal, wanneer wij aan de regering- deelne men, voor de volle honderd procent het beleid zal worden gevoerd dat wij wen sen. Acliter IJzeren Gordijn als „burger lijk en decadent'', in de V.S. als JCommumstsch'' „Monsieur Vincent", de Franse film over de onbaatzuchtige naastenliefde van Sint Vincentius 6 Paulo, die be kroond werd op het achtste Filmfestival te Venetië, werd achter het IJzeren Gordijn als „christelijk, burgerlijk en decadent" afgekeurd en is thans in de Verenigde Staten verboden als.com munistisch". De krijgsraad te velde veroordeelde gisteren de sergéant R. en de wacht meester K„ die werkzaam waren bij afd. A3 van het centraal indelingsbureau van het ministerie van Oorlog resp. tot 5 en 2 jaar gevangenisstraf. De strafvervol ging tegen de adjudant-onderofficier D. werd naar de instructie teruggewezen. De sergeant A. van der S. tegen wie 10 maanden werd geëist, 'is vrijgesproken. R. en (K; werden in rang teruggezet en uit de dienst ontslagen.. Aan deze vier onderofficieren was ten laste gelegd, dat zij betrokken zouden zyn geweest bij geknoei met. oproepin gen voor de dienst in Indië en het afge ven van valse bewijzen van vrijstelling. De hoofddader, sergeant R. toucheerde hiervoor enige duizenden guldens, waar van wachtmeester K. ook een deel kreeg. De auditeur-militair 'en sergeant R. gaan bij het Hoog-militair gerechtshof in be roep. De soldaten S. van der B, en O, die sergeant R. omkochten, werden daarvoor en wegens desertie resp. tot 4 maanden, maanden en 8 maanden gevangenis straf veroordeeld. De twee eerstgenoem- den gaan in beroep. Onder bovenstaande titel zalunr. Ch. Rutten, 2e secretaris der Kath. Volks partij, Zondag a.s. via de K.R.O. van 15 tot 15.10 uur een radio-speech uit spreken. weer verdween hy met 'n achterwaartse sprong in de schaduw van een bergketen, om dan na een poosje weer onverwacht ergens op te duiken. Hamilton, de piloot, strekte zijn arm naar achteren en duwde Cookerel een briefje in de hand. Naar mijn schatting moeten wij er nu ongeveer binnen een uur zijn", stond daar op. e Cookerel raadpleegde de kaart en ver geleek de tijd met de reeds afgelegde kilometers. Het schijnt te kloppenschreeuwde hij de professor in het oor: „Tamelijk Oostelijk van het Gainer-meer. Maar wij weten immers zeker, dat daar niets anders te vinden is dan een ontoeganke lijk gebergte en met zandmassa's° onge vulde dalen!" Pë Professor Floyd gaf geen antwoord Hij knikte slechts kort en verdiepte zicli weer in zijn kaart. Toen de aangegeven tijd verstreken was, verbet Hamilton de route, welke hij tot dusver had gevolgd. Hij boog met een scherpe bocht naar links af en vloog daarna zigzag en op geringe hoogte boven de zwijgende, vaal schemerende woestyn. De beide mannen bogen, ondanks de 3ijlende koude, hun hoofd over de rand van de cabine en staarden ingespannen naar omlaag om niets te missen van heigeen daar beneden aan bijzonders te zien zou kunnen zijn. Het landschap droeg kennelijk een bergachtig karakter. Ruwe rotsspleten en kammen wierpen hun scherp omlijn de schaduwen in- de blauwe diepten der dalen. Maar nergens was ook maar een teken van .leven te zien, nergens ontwaarde men zelfs de geringste aanwijzing, dat zich in deze troosteloze woestenij van zand een menselijke nederzetting zou bevinden. Hamilton echter scheen zijn vergis singen niet te willen inzien of althans voorlopig nog niet te willen toegeven. Hij liet de machine nog lager dalen, zodat zijn twee passagiers de vrees bekroop, dat zij tegen de steile rotswan den van het vefraderlijke bergland te pletter zouden slaan. Cookerel krabbelde haastig een paar regels op een blaadje uit zijn notitie boekje en gaf dit aan de voor hem zittende bestuurder. Stel voor, dat wij omkeren. U schijnt u toch te hebben vergist. Hindert niet, maar wij voelen er weinig voor aan een van deze ongezellige steenhopen te blijven plakken. Een beetje hoger dus asjeblieft en dan rechtsomkeert naar Bombay Toen Hamilton van deze boadschap kennis had genomen, schudde' hij gede cideerd zijn hoofd. Cookerel zuchtte en wierp zijn reisgenoot een wanhopige blik toe. (Wordt vervolgd) In Washington, is Donderdag een Ne derlandsAmerikaanse belastingover eenkomst getekend, welke er ener zijds toestrekt, dat Am. burgers in Nederland en Ned. burgers in Ame rika zich niet aan hun belastingplicht zullen kunnen onttrekken; anderzijds regelen bevat ter voorkoming van dubbele belasting. Wegens oplichting werd de Zeeuw A., Donderdag door de Bredase recht bank veroordeeld tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf. Verdachte had een dikke dertigtal pastorieën in Brabant bezocht en by de pastoor of kapelaan om reisgeld gevraagd. De eis was twee jaar gevangenisstraf. Te Hoogeveen is de matrassenfabriek Geka welke gehuisvest was in het voormalig gebouw der Geref. kerk, uitgebrand. De schade van een ton wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. O De herdenking van de gesneuvelde Ned. militairen in de oorlogsdagen van Mei 1940 zal in het 3e militaire fewest (Noord-Brabant, Limburg en eeland) gehouden worden op 4 Mei in het dorp Moerdijk. O Verschenen is de nieuwe „Gids door Walcheren", uitgegeven door de Ver. tot bevordering van het vreemde lingenverkeer in Walcheren te Mid delburg. Zaterdag a.s.. 1 Mei, wordt te Olde- broek het 100-jarig bestaan herdacht van het le reg. veldartillerie. Een gedenkplaat Wordt onthuld en er zijn schietwedstrijden. O De ambtenaren van de C. C. D zijn nog niet zonder werk. In Maart maakten ze 7056 processen-verbaal' 2533 hadden er betrekking op akker- bouwproducten. In beslag genomen Sranen en peulvruchten, 8430 kg. vlees en spek en een flinke ommelette van 88.000 eieren1 O Op 7 Mei wordt het hospitaalschip „De Hoop 50 jaar oud; met dit schip bestaat ook de organisatie. „Ned. ver eniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit", die dit schip uitzond, een halve eeuw. Receptie in de Grote Club te Amsterdam en dan gaat „De Hoop" er weer op uit, te zamen met 200 haringloggers. O De stoffelijke resten van 191 Duitse militairen die op det Westerbegraaf- plaats in IJmuiden begraven legen, zyn naar een Duits massakerkhof in dc Peel overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 5