De EERSTE MAN in Amerika Heimwee naar een ongekroonde keizer Voor de winter Wereldproductie en verbruik van rubber Vrouwenmobilisatie m H. Land Toestand in Palestina slechter Gongc A^cki Doorbreking van bi-lateralisme r De datum Eieren De St. Bavo bestaat vijftig jaar DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Algemene leus: Oorlogsstemming aan het verdwijnen Vliegtuig door bliksem getroffen Boeren-pioniers Kolenbonnen aangewezen De bijdrage van Indonesië De veiligheidsraad beraadslaagt mm p Bezuiniging O LAGEN Nieuwe Marshall- toewijzingen Ned. krijgsgevangenen vrijgelaten 70ste JAARGANG ZATERDAG 1 MET 1948 No. 206f*$ Buitenlandse politiek boven de partijen VERKIEZINGEN OMSTREEKS 7 JULI 't Verhaal is bijna ongelofelijk Negen inzittenden verbrand Moelijkheden in Noord- Oostpolder L oorlopig voor zes eenheden méMHf - - - GEHEIM BERAAD DER ARABIEREN PARTJS LIGT STIL 1 Mei-viering en metrostaking HET CADEAU DER PRINSESJES Herdenkingsfeest ingezet eji «nut van overheids bemoeiing MILLIOENSTE RADIO TOESTEL NAAR DE VRIJMAKING Tarwebloem voor Nederland 1;i?I7r(?,er, Vo'sen de namen van het kei!fi ?6k-' !?riJgsSevangenen in repubii- kems gebied van Indonesië, dat begin 5ii'Q5erg"/]h Mos (idem), Sold. J. G. Sleegers (6de reg. inf.), Luit-ter-zee wLJr Vredenbregt, Sold. J. H. HAVERMOUT UIT CANADA VOOR HET VADERLAND GEVALLEN PLANNEN, DIE TE BRUSSEL BESPROKEN WERDEN DE KANTOREN wan de Redactie en de Admi nistratie van de .Nieuwe Schiedanische Courant" zijn gevestigd te Rotterdam Kortenaerstraai 1, Te! 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs nedraagt 345 per kwartaal 1 1.15 per maand, t 0 30 per week. Directeur: J KU IJ HERS. Hoofdredacteur: Mgr Dr. J WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven -egel gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder wooro meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Het spreekt vanzelf, dat de gehele wereld, het Oosten zowel als het Wes ten, met gespannen belangstelling uit ziet naar de -persoonlijkheden. welke elkaar in November a.s. het president- Schap van de Verenigde Staten zullen betwisten. Een van ben kent men al, en men kent hem door en door- uit zijn talloze rede voeringen en artikelen; de man van de nieuwe derde partij. Henry Wallace; enigermate een fantast, geen communist, maar toch iemand, die heel veel voor het communistische Rusland voelt, Zijn ïdeeen zijn uiterst verward, maar oefe nen wellicht juist daardoor aantrek kingskracht uit op een massa, die leven de in een in Amerika wel ietwat doelbe wust gekweekte angst voor een derde wereldoorlog in Wallaces vloeiende frazen en edelmoedige woorden een ver doving meent te vinden Toch maakt Wallace zich zelf geen enkele illusie, dat hü enige presidentiële kans heeft: hij verzwakt slechts de kansen van Truman, die toch al met moeilijkheden genoeg te kampen heeft. Of Truman een groot president Is, moge aan het oordeel der toekomst voorbehouden blijven. In elk geval is hij een moedig en doelbewust man, in wiens ambtsperiode daden van wereldhistori sche betekenis aangedurfd zijn Truman- leer en Marshall-plan liggen dp het ge bied der internationale politiek; wat de binnenlandse politiek betreft, waagde hij bet in het steeds kritieke verkiezings jaar een wetsontwerp in te dienen, waar in hij rechtsgelijkheid voor de negers vroeg; tegen de felle tegenstand der protest-ntse krinsen in zijn persoonlijke afgezant Myron Taylor naar de Paus te zenden; met een gevaarlijke Palestina- poiitiek te breken, waardoor hij invloed rijke Joodse kringen togen zich kreeg: de wet od de belastingverlaging niet te ondertekenen: en ten slotte door een •wetsontwerp op de verplichte dienst plicht aan het Congres voor te leggen een zeer onpopulaire maatregel te vragen Trumans staat van dienst voor Ame rika en voor de wereld is zeker niet slecht Maar hij is geen briljante per soonlijkheid. zoals zijn overleden voor ganger Roosevelt was. Natuurlijk speelt de periodieke aflossing van de wacht, ditmaal van democraten door de" repu blikeinen. in de Amerikaanse verkiezings campagne een rol: een partij, welke zes tien jaar aan het bewind is geweest, heeft wet deze aflossing, steeds rekening te houden. Maar men kan zich anderzijds toch niet aan. de Indruk ohttrekken. dat het langdurige regiem, een zeer per toonlijk regiem cyarige-is. vai- de mach- Voor het eerst sinds vele maan den wordt er bp het ogenblik in Amerika meer óver vrede dan over oorlog gepraat. De mensen beginnen zich meer bezig te houden met hun eigen ver kiezingen dan met die van de Europese naties. De redenwaarom zij elkaar ver dringen om een nieuwe auto te kopenis thans niet meer de vrees, dat de fabrieken binnenkort tanks zullen gaan produceren, doch Je gedachte aan de komende vacanties, die zij buiten willen gaan door brengen. De scheepvaartmaatschappijen, die verbindingen^ onderhouden met de Middellandse Zee en die nog slechts enkele weken geleden diep in de put zaten wegens het grote aantal afzeggingen van reeds besproken hutten, melden thans, dat ze vol doende Amerik. boekingen hebben om haar schepen tot October te vullen. Even zovele tekenen, die er oo wijzendat de gevaarlijke stemming van de afgelopen maanden in Ame- rilta snel aan het verdwijnen is. tlge figuur van een Roosevelt bij het Amerikaanse volk een vorstelijk heim wee heeft gewekt. Al is de machtigste staat van de wereld dan een doodgewone republiek, de president moet een zij het ongekroonde keizer zijn; een mens van ongewoon geestelijk formaat; een man. zich koninklijk beweegt, en een na tuurlijk gezag over zijn onderdanen uit oefent. Niemand zal willen beweren, dat presi dent Truman niettegenstaande al zijn eminente kwaliteiten en verdiensten, een dergelijke spectaculaire persoonlijkheid is. De democratische partij heeft ook nie mand van die hoedanigheid, terwijl de republikeinse partij verscheidene per sonen telt, van wie men een dergelijke hoogte kan verwachten. Na de republi keinse partij heeft nu ook de democrati sche een beroep op generaal Eisenhower gedaan; maar dezè blijft verklaren, dat hij niet aan politiek doet. Zodat de democraten waarschijnlijk toch met de candidatuur van president Truman in zee zullen gaan, in de stille hoop. dat in de komende maanden de successen van zijn politiek zodanig zullen zijn. dat bij de grote volksraadplegingen in November hij toch nog het hoogste aantal kiesman nen achter zich zal krijgen. Maar de republikeinen maken onge twijfeld de beste kansen; en zij hebben een keur van mannen, die uit het presi dentiële hout gesneden zijrf: generaal Mac Arthur, senator Taft, gouverneur Dewey, mr. Harold Stassen, gouverneur Warren en tenslotte de twee dark horses senator Arthur Vandenberg en de voor zitter van het huis van afgevaardigden Joseph Martin, welk tweetal momenteel als de waarschijnlijkste toekomstige pre sident en vice-president van de Verenigde Staten wordt gedoodverfd Hoewe] Stas- sens mogelijkheden, vooral nu hij bij de z.g. primaries d.w.z. de verkiezing van de afgevaardigden voor de' republikeinse conventie, welke de presidentiële candi- d; at moet aanwijzen - de leiding bliikt te hebben, niet onderschat mogen worden. Een merkwaardig verschijnsel bij deze primaries is, dat de candidaten. .die met Vandenberg op het standpunt staan, dat de buitenlandse politiek van de Verenig de Staten boven de partijen gehouden moet worden, dus een nationale en eeeq partiiaangeiegenheid is. de hoogste cijfers behalen; terwijl zij. die zich zoals Taft of Mac Arthur nog aan een, zij het ge temperd isolationisme vastklampen, prac- tisch uitgeschakeld zijn. Daaruit blijkt, dat het Amerikaanse volk in zijn breedste lagen de Europa- politiek van Truman en Marshall van ganser harte goedkeurt. De conclusie lijkt dan ook voor de hand te liggen, dat oi. .erschillig wie wint: democraten of republikeinen, de thans gevolgde politiek van de Verenigde Staten langs dezelfde lijnen zal worden voortgezet, niet ai1 eer. de buitenlandse, maar evenzeer de bin nenlandse; -want deze laatste wordt in onze moderne 'tijden geheel door de eerste beheerst. Wat de landen, die tot voor kort nog neutraal of isolationistisch waren, nu volop ervaren, nadat landen als FrankrijkNm Duitsland er sinds een eeuw of langer al naar hebben gehandeld; Een politieke medewerker van het ANP schrijft; De Eerste Kamer zal niet vóór 11 Mei bijeenkomen. Het iigt in de bedoeling op die of de volgende dag het afdelings- onderzoek van de wetsontwerpen met be trekking tot de grondwetsherziening te doen geschieden. Het is dan mogelijk, dat op 14 of 15 Mei reeds het voorlopig verslag verschijnt. Indien de beantwoor ding daarvan geen onverhoopte moeilijk' heden oplevert, zal de regering wel in staat zijn, dit verslag in het begin der daaropvolgende week door een memo rie van antwoord te doen volgen. Wan neer dan de Eerste Kamer de wetsont werpen bijv. op 20 en 21 Mei in het open baar behandelt, op laatsgenoemde datum de ontwerpei; ook worden aangenomen en H. M. de Koningin voorts in de gele genheid zou zijn op 22 Mei de wetten te tekenen, dan kunnen deze de 24ste Mei in het Staatsblad staan en zou op 25 Mei het ontbindingsbesluit met betrek king tot de beide Kamers kunnen worden verwacht. Aangezien ons dan nog 35 40 dagen moeten scheiden van de verkie zingen, zou het nog juist mogelijk zijn tegen ojj op 7 Juli de verkiezingen te houden, op voorwaarde echtér, dat het hele programma volgens dit schema ver loopt, Daarop wordt met alle kracht naar ons ter ore komt aangestuurd. Zou er hier of daar een kink in de kabel komen, dan zouden de verkiezingen later gesteld moeten worden, hetgeen, met het oog op de vacanties niet zonder bezwa ren is. Vijf millioen eieren moesten verleden jaar door de kippenhoudërs worden in geleverd. Zo had men berekend. Er kwa men er echter 603 millioen. zodat de kip- pen al buitengewoon hun best moeten hebben gedaan ofwel dat er meer kippen waren dan de boeken vermeldden. Van dat totaal zijn 216 millioen e'eren it> 1947 uitgevoerd. En dit jaar tot en me» Maart gingen er alweer 9C «HWoen over de grens tegen 16 millioen in die maan. den van 1947. maan Naar ir. Tukker op de'algemene ver gadering in Deventer van de Coöp e:er veiling' van de ABT B. mededeelde hoopt men in 1948 te komen tot een exhort van 300 millioen stuks. De verkoop van eieran zal voorl^u; ondanks de mooie productiecijfers hng wel niet vrijkomen wegens de behoefte aan deviezen. Officieel telt de jioenderstapel thans 9 millioen kippen dus neg zeer veel min der dan voor de oorlog. Ir. Tukker deelde nog mede. dat het in de bedoeling ligt in het voorjaar 19-49 de pluimveestapel sterk uit te breiden zodat eind 1949 dus heel wat meer eieren kunnen worden verwacht. In Zuid-Frankrijk, nabij Avignon is een vliegtuig van de Britse Kon lucht macht verongelukt, waarbij volgens tot dusver ingekomen berichten 9 personen om het leven zijn gekomen. Het ongeluk is te wijten aan het slech te zicht en een hevig onweer. Temidden van de stortregen hoorden de inwoners van de gemeente Verquières het geluid van een hevige ontploffing, waaróp "het toestel te pletter viel. Volgens ooggetuigen zou het toestel ip, de lucht dcor de bliksem zijn getroffen Ook in België heeft een vliegtuig ongeluk plaats gehad. Een Spitfire van het militaire vliegveld Florennes, die voor een proefvlucht opsteeg, is even na de start neergestort op één van de barak ken van het vliegkamp. In de herfst van het vorige jaar zijn 105 boerderijen in de Noordoost-polder uitgegeven aan z.g pioniers Men hoopte, dat de bouw. van déze boerderijen in Mei of Juni van' dit jaar voltooid zou Zijn; dit is echter erg- tegengevallen. Men neemt nu aan dat het wel November zal worden. De aanstaande bewoners van deze boerderijen wonen nu nog tn kam pen en exploiteren van daar uit hun gronden. Of er de komende herfst nog nieuwe gronden zulen worden uitgege ven, zal afhangen van het verdere ver loop van de boerderijbouw. In ieder ge val zal bij de volgende uitgifte gedacht. No de distrlbutledleosten de uJtreI. king van de nieuwe brandstoffenkaar- ten TA 806 nagenoeg hebben beëindigd, is besloten met ingang van 3 Mel a5 de bonnen 01 en 02 ian deze kaar. geldig te velaren. E|k dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 een heden vaste brandstoffen. 0n, de han del tydig te kunnen bevoorraden, is het noodzakelijk, dat de aanwezige bonnen zo vlug mogelijk, in ieder ge val vóór 15 Mei a.s. hjj een leverancier worden ingeleverd. H. M. de Koningin en het Prinselijk gezin wegens de regen achter een der grote ramen van het paleis Soestdijk zien toe bij de bloemenhulde die de schooljeugd de jarige Kroonprinses bracht. Met nadruk wordt er nogmaals op ge wezen, dat van enige verruiming in de voorziening met anthraCief geen sprake De handel moet dus wederom mode worden bevoorraad met belangrijke hoe veelheden andere soorten, waarvan de verbruikers hun evenredig deel zullen moeten afnemen. Men make het de han del dus niet nodeloos lastig wanneer aan wensen tot levering anthraeiet niet kan worden voldaan.' Bruinkoolbriketten vrij Teneinde de moeilijkheden, welke het soortenprobleem opwerpt enigszins te verminderen, zullen van 3 Mei a.s. af bruinkoolbriketten en koolslik zonder afgifte van de distr'butiebonnen kunnen worden verkocht. Het ligt in het voor nemen bij de verdeling van de bonvrije worden aan de boeren van'Walcheren, bruinkoolbriketten zoveel mogelijk reke- voor wie in totaal 3000 ha. is gereser-1 ning te houden met de normale afzet veerd. j gebieden van bonvrije turf en koolslik. De vijfde bijeenkomst van de Interna tionale Rubber Studiegroep te Washing ton is geëindigd. Er werden ramingen gepubliceerd voor de productie van na tuurrubber en het totale verbruik van natuur- en synthetische rubber in 1948 en 1949. De productie van natuurrubber wordt voor 1948 geraamd op ongeveer 1,39 millioen ton, terwijl men het ver bruik van 4iatuur- en synthetische rubber op ongeveer 1.745 millien ton raamt. Hiervan zullen ongeveer 1.31 millioen ton uit natuurrubber bestaan. Voor 1949 wordt de productie van natuurrubber vörlopig geraamd op ongeveer 1.55 mil lioen ton en het totale verbruik van na tuur- en synthetische rubber op 1.745 millioen ton. De Rubber Studiegroep kwam tot de conclusie, dat de tijd voor het in over weging nemen van productenovereenkom sten nog niet is aangebroken, gezien de verwarde wereldsituatie. De productie va,n natuurlijke rubber in i iMlraiUtftaA. We pél voor 1948 en 194S resp. geraamd op 370.000 én 460.000 long ton, terwijl die over 1947 geraamd wordt op 275000 ton. Blijkens het Rubber Statistica! Bulletin beliep ds totale productie van natuur lijke rubber in de voornaamste productie gebieden gedurende de maand Februari 97.500 ton (v.m. 125.000 ton). Hiervan werden opgebracht door Malakka 50.735 ton (62 095) en door Indonesia 22.500 (27 500) ton. De #netto-export van de voornaamste productie gebieden bedroeg in Februari in totaal 105.000 (115.000) ton, waarvan door Malakka werden geëxporteerd 55.106 <61,492) ton en door Indonesia 22.500 (27.500) ton. De totale productie van synthetische rubber bedroeg in Febr. 42.500 (43.500) ton en het verbruik 37.500 (47.500) ton. In de V.S. werden in genoemde maand geproduceerd 39,025 (39.428) ton, terwijl het verbruik in dit land 35:158 (43.002) tcbeliep. Het totale verbruik van syn thetische rubber op het vasteland van Europa bedroeg 1.250 (1.500) ton. De voorzitter van de Veiligheidsraad. Alfonso Lopez, heeft voor de politieke commissie gisteren voorlezing gedaan van een telegram van de wapenstilstandscom. misv'e in Palestina, volgens hetwelk de toestand „zeer snel slechter wordt". Het telegram was gedateerd 29 April Het luidt verder „Dagelijks worden regorings- bureaux gesloten Het normale leven van het land loopt vast. Het Joodse bureau treedt op als algemeen organiserend li chaam voor de Joodse gebieden en poogt de stilgelegde i;egeringsdiensten te ver vangen. De Arabische gebieden hangen af van de gemeentelijke autoriteiten in dg stedep en de dorpen zijn zonder centraal gew». zo luidt het telegram verder.. Het teie- graaïverkeer en het telefoonverkéer op de voornaamste lijnen is .in de gebieden stop gezet Het vliegveld Lydda Uw - s V L - 4*8 A.:;: - A '?V Am mmA MSm££5£&, 4il |o- Het bekende Hofplein te Botterdam ondergaat weer een „wijziging"die enkele jaren arbeid zal vergen. Boven staande foto toont links een overzicht van de karwei der tramsporenve'rlegging van Schiekade naar Coolsingef, noodzakelijk om de bouwputvrij te maken van verkeershindernissen. is uitgeschakeld en de regelmatige lucht- verbindingen in en uit het land zijn op geheven. De strijd neemt dagelijks in hevigheid t«e. Kampen en andere belangrijke plaat sen, welke door de Britse troepen wor den verlaten, worden terstond slagvelden. Binnenkort worden operaties verwacht op groter en belangrijker schaal dan-bij Haifa. Geruchten doen de nerveuse span ningen toenemen". Tot zover het telegram. De berichten uit Palestina zijn dus nog allerminst geruststellend al werd de ..plaatselijke", wapenstilstand tussen. Tel Aviv en Jaffa, die tot gisterochtend 9 uur moest duren, tot 12 uur verlengd. De besprekingen inzake de wapenstil stand werden voortgezet door Joodse Arabische en Britse vertegenwoordigers. Anderzijds heeft de „Irgoen" verklaard, „dat het gehele door de Joden bezette gebied van Jaffa in bun handen zal blijven" Het Arabische dorp Saiameh, gelegen aa? df wêS tussen Tel-Aviv en het vlieg veld te Lydda, werd zonder strijd door de „Haganah" bezet, u Hntse militaire bevelhebber van net district Lydda heeft een bevel uitge- va™W dat de Britse troepen heden middag de grensstrook tussen de Arabi sche posities te Jaffa en de door de Jo den bezette arabische wijk Mansjieh be zetten „ten einde te verhinderen, dat gewapende Joden of wapenen de grens over komen". De order blijft van kracht, zolang de Engelsen het mandaat in handen heb ben. Anderzijds zullen van Zondag af alle getrowwde of niet getrouwde vrouwen, van 18 tot 25 jaar, gemobilise&rd worden Zij zullen zich moeten vervoegen bij' vrouwelijke strijdkrachten of zullen in de hulpdiensten tewerk gesteld Worden. Strijdkrachten van de „Haganah" zou den diep zijn doorgedrongen in de Arabi sche Katamón-wijk van Jeruzalem, waar bij zij Volgens Joodse bronnen vele ver sterkte punten veroverden en gevange nen en wapens in handen kregen. De Britse autoriteiten te Jeruzalem hebben het Joods bureau officieel doen weten, dat, tenzij de Joodse aanvallen op de Arabische voorstag Katamon be ëindigd wor.den, de Britse autoriteiten alle militaire middelen zullen gebruiken met inbegrip van de koninklijke lucht macht om Joods Jeruzalem aan te vallen-, aldus een woordvoerder van - het Joods bureau, volgens een correspondent van Reuter Wat de behandeling der Palestinakwes- tie door de V.N. betreft, valt melding te" maken van een bericht uit Lake Success, volgens hetwelk Trygve Lie.- secretaris generaal van de U.N.O. verklaard heeft eengekomen met het oog op het bestu deren van de Palestijnse kwestie, waar schijnlijk veel langer dan vie- weken zal duren, zoals oorspronkelijk was vastge steld. Tijdens een persconferentie zei Trygve Lie in verband hiermede: „Naar ik ver moed, zal de vergadering bijeenkomen gedurende een periode, die tot acht weken kan duren" „Zeer spoedige" bevrijding van Palestina en „eens en voor altijd" liquidatie van Zionistisch vraagstuk Volgens te Damascus ontvangen be richten heeft koning Abdoellah van Transjördan.ë te Amman het woord ge voerd tijdens een geheime conferentie van Arabische leiders, onder wie de eer ste ministers van Syrië en de Libanon. Het kernpunt van zijn rede lag in de verze kering van de „zeer spoedige bevrijding van Palestina" door de Arabische legers en de liquidatie „eens en voor altijd" van het Zionistische vraagstuk. Abdoel Azzam Pasja, algemeen secre taris van de Arabische liga, woonde de conferentie ook als vertegenwoordigei van Agqpte bij. Yemen en SaoediArabië waren niet vertegenwoordigd. (Telefonisch van onze Parijse corres pondent). Terwijl ter viering van de 1 Mei-dag Ie Parijs alles gesloten is, zelfs de res taurants en café's, hebben de vervoers bedrijven besloten, een Zondagsdienst te onderhouden. Bij de Metro is echter wederom een staking uitgebroken, welke geleid wordt door het personeel van tracties, die tot de autonome organisa tie behoren. Deze lieden hebben besloten, de sta king niet te doen beëindigen, voor be paalde nieuwe eisen ingewilligd zijn. Men verwacht echter, dat de staking na enige dagen zal verlopen doordat de Overheid alle pogingen in het werk stelt, ,i,. dje per dag enige millioenen reizigers vervoert, op gang te houden. Het verjaardagscadeau, dat de prin sesjes gisteren aan haar moeder hebben aangeboden, bestond uit eigenhandig ge- Op feestelijke wijze is gisteravond in net Haarlems Concertgebouw de viering ,Va.u 5?-iar'g bestaan van de St. Bav - kathedraal ingezet. Onder toejuichingen van de talrijke aanwezigen betraden de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, de grijze missiebissthop, mgr. N. Stan;, de. minister van Binnenlandse Zaken, mr. P W hPman en burgemeester Cremers de rijk met bloemen «n planten versier de zaal. Onder leiding van dr. A. I. M Kat, dirigent van de St. Bavo, werd op fraaie wijze een muziekprogramma uitge voerd door een gemengd koor en een strijkorkest. De pastoor van de jubilerende kerk, plebaan Filbry, sprak 'n welkomstwoord. Hjj deelde mede, aan de grijze bouw meester Joseph Cuypers te Roermond een telegram van hulde gezonden te hebben. Onder veel enthousiasme werden de 65 Haarlemmers, die reeds 50 jaar pa rochiaan zijn van de St. Bavo, welkom geheten. Een storm van gejuich ging op toen een 97-jarig moedertje nog afzon derlijk aangewezen werd. De feestrede werd uitgesproken door prof. dr. L. J. Rogier, die een grandioze, boeiende, geestige improvisatie hield over de Nederlandse kerkgeschiedenis. De minister van economische zaken heeft een commissie ingesteld, welke tot taak heeft op zo kort mogelijke termijn de doelmatigheid van de gehele over heidsbemoeiing in het ressort van het departement van economische zaken aan een critisch. onderzoek te onderwerpen en daarover aan de minister verslag uit te brengen. Voorts zal de commissie .de minister van advies dienen omtrent de mogelijkheden van bezuiniging. Tot leden van deze commissie zijn be noemd de heer L. F. Verwoerd, H. A. van der Ven en dr. P. C. van Traa. De heer Verwoerd is tevens voorzitter. De heer L. Mulders uit Heerlen heeft dezer dagen 't radiotoestel, dat hij 2 jaar geleden had besteld, in ontvangst kunnen nemen Hij is biermede de millioenste toestel-bezitter in Nederland. Om -dit feit eriigszins feestelijk te herdenken, nodig de het bestuur der federatie van om roepverenigingen hem uit tot een bezoek aan radiostad en daar werd hem een ge schenk onder couvert aangeboden, be staande uit de aanschaffingskosten van zijn toestel. Nationaal en plaatselijk maken onder scheidene instanties zich op om in dieps ernst de bevrijdingsdag te herdenken. Er is natuurlijk vreugde bij de herinne ring, maar zij wordt toch beheerst door de gfedachten aan allen, die vielen voor de vrijheid, aan geestelijke heropbouw van wat werd vernield, aan herstel van wat aan materiële goederen werd stuk geslagen. Enorme offers van allerlei aard zijn door het Nederlandse volk gebracht, zo dat het goed is, juist ook in verband met de huidige omstandigheden, herinnerin gen wakker te roepen en levendig te houden, waarom de vrijheid zó'n kapitaal bezit is, om ons* daarop bezinnend, ster ker, krachtiger, moediger te maken voor de geweldige taak, welke ons nog wacht. Er wordt bezwaar gemaakt tegen de stelling, dat we ons in 1948 nog steeds de eerste ellende-maanden van 1945 voor ogen moeten houden. Men ziet liever naar 1939, zó moest het al weer zijn. Zó moest het al weer zijn voor wat betreft de consumptie, de kleding, de bewoning, de enz, enz., enz. Aan alle "kanten is er nog beperking, aan iedere zijde van het leven staan nog versperringen, de moeilijkheden van de dag vreten aan de zenuwen van het mens dom. We wonen echter in Nederland op geen eiland. De hele wereld vertoont nog gees telijk en materieel puin, mensenellende en staatkundige wankele stellingen. Bevrijdingsdag is herinneringsdag, periode van moed bijpompen, van nieuwe voornemens om voor en naast elkander te arbeiden aan een nieuwe wereld van gelukkige mensen. Het geluk der gemeen schap vergde echter altijd in de wereld historie offers van afzonderlijke personen. Men moet daarom niet voortdurend gereed' staan om hét gebouw van vrede en geluk binnen te trekken. Men zy, ieder op zijn terrein eerst mede-bouwer. Niet afwachten, maar doen. HENK VAN DER MAZE Het Amerikaanse bureaü voor econo mische samenwerking heeft zijn goed- keurig verleend aan de eerste belangrijke zendingen goederen voor Europa binnen het kader van het herstelprogramma Deze zendingen zullen een totale waarde Van bijna 16 millioen dollar (15.969.000) vertegenwoordigen. Het bureau besloot, dat West-Duits- land ter waarde van 6.455.000 dollar steenkool en graanzaden aan Nederland Frankrijk en Oostenrijk zal leveren. Nederland zal voorts ruim 130.000 ton steenkool en ruim 20.000 ton tarwebloem ontvangen. Van z«n bestaan heeft het bureau thans machtiging ver- leend voor zendingen met een totale waarde van 74.270.000^dollar. "soM r WaekcZal worden vrijgelaten: CG A- Steenvoorden (4de reg. ■M- j en so.^* Dierendonck. Nadere bijzonderheden ontbreken. Canada heeft Vrijdag de eerste lading havermout naar Nederland verscheept. Nederland "profiteert aldus als eerste van de beslissing der regering, óm de uitvoer van havermout naar Europa toe te staan. De regering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd; Kon. Landmacht: soldaat le kl. E. T. Dekker, uit Warmenhuizen, over leden. aan bekomen verwonding 21 April". Kon.: Ned. Indisch Legert Soend. SoJ-daat 2e kl. inf.,, Noesec Bin Age. uit Ned.-Indië, gesn. 4 Aprii. De Kon. Marine heeft in de afgelo pen v.eek geen verliezen gerappor teerd. dat de huidige buitengewone zitting van j boetseerde beeldjes. En h§t was onge- de algemene vergadering der V-N; bij- twjjfeld het mooiste van heel de dag 1 Naar wij van bevoegde zijde ver nemen zijn de besprekingen door de vijf ministers van Financiën, waarvan het zwaartepunt lag op het terrein van de politiek, die gevolgd zou moeten worden tijdens de uitvoering van het Marshall-plan, gisteren beëindigd. Men was het er over eens, dat deze .politiek moet zijn gericht op een intensivering van het inter-Europees- ecosomische verkeer, gepaard met het doorbreken van het bi'-ieralisme. Van de zijde van Engeland, bij welk land Frankrijk zich aansloot, werden voor stellen ter tafel gebracht, die betrek king hadden oo een vergemakkelijking van het inter-Europees betalingsverkeer met gebruikmaking van een deel van de z.g. „local-currencies". dit is de tegenwaarde in nationale valuta's van'de „grants" onder het E. R. P. Van de zijde van de Benelux-landen werd sterker de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid tot het treffen van maatregelen op het 'gebied van het handelsverkeer met het doel, de oor zaken van de onevenwichtigheden in de onderlinge betalingsbalansenposities aan te grijpen. Voorts werd op een algemene en automatische deelneming aan het stelsel van een multilaterale clearing aangedrongen. Van de zijde der Benelux-landen werd ernstige twijfel geopperd, of het gebruik maken in ruime omvang van de „local-currencies" ten behoeve van de vergemakkelijking van het ihter- Europees betalingsverkeer zonder het. opwekken van mflatiegevaar mogelijk was. Er werd naar voren gebracht, dat hierbij in ieder geval vrij nauwe grenzen in acht zouden dienen te worden genomen. Mede in dit verband werd er sterk on aangedronren ook naar andere financiële middelen uit te zien, b.V. valuta's bes hikbaar te stellen door het Monetaire Fonds en andere middelen te overwegen, die ter comnensatie van de offers, welke met mme door de weinige Tedi'eurlar.-'en uit de Europese groep ge bracht moeten wor.den, in aanmerking zouden kunnen komen. Naar wij verder vernomen zijn de ministers tot overeenstemming gekomen ter, aanzien vanhét schema, v waarin be'de gezichtspunten op niet onbevre digende wijze tot hun r«cht zijn gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1