MILL1 OENEN van kerk vervreemd Encyclieken werden vergeten Het militaire verbond der vijf St. Bavo tot basiliek verheven OÊ INVASIE in Noord-Palestina Arabische legers zetten V. N. voor een feit Dader van moord te Naaldwijk heeft bekend Het drama op cle Vloeiweide BRIEF AAN HET THUISFRONT DC 6 OP SCHIPHOL VERONGELUKT HARINGVLOOT gaat UITVAREN Fout bij startoefening de oorzaak DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Wraakroepende toestanden Het Krentenbrood V olkssteniming in Indonesië Verkenningen rond de evenaar De sterkte hunner strijdkrachten Eerste hoogtijdag van kathedraal feest en Vaticaan en het )a-congres NDER DE O U P E Medeplichtige Z. wees de woning aan Mobilisatie van alle Joden Een monument Eerste vis over clrie weken 70ste JAARGANG MAANDAG 3 MEI 1948 No. §0609 in z.g. Katholieke landen Waakzaamheid over de prijs Amerikaans plan met weinig instemming ONTSPANNING-WAGENS OOK NAAR DE BUITENPOST 'V DE WIJZE RENTMEESTER .ausradierter' boswachters bij woning: DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal. t 115 per maand. 1 Q-30 per week. Directeur. J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Eedacteur: H. A. PAALVAST NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden X.Ieder wooré meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Hoe is dit mogelijk? Het ls geen aangename en prettige vraag en toch moeten wij haar stellen. Ze brandt immers op veler lippen. Nemen wij Frankrijk en Italië. ..katholieke lan den bij uitstek, zegt men. Het communis me telt er millioenen aanhangers, nog niet door druk van een communistisch regiem, maar door de verlokking, belof ten en bekoorlijkheid van deze beweging zelf. Hoe is dat mogelijk? Officiële katho- lieken zijn dus gegrepen do >r een bewe ging, welke materialisme en atheïsme predikt. Dit verontrustende verschijnsel vraagt een critische bezinning, wellicht een gewetensonderzoek der katholieken. In Frankrijk is men reeds geruime tijd met dit gewetensonderzoek bezig. Ver- - schillende enquêtes rond de vervreem ding der massa van de Kerk leggen oa. de nadruk op het sociale deficit dei- katholieken. Met de vervreemding is het in Frankrijk zeer droevig. Het offi ciële rapport van Lourdes geeft reeds in 1931 de volgende cijfers: Ongeveer 10 pet. ongedoopten, meer dan 75 pet. non- paschantes en ruim 80 pet. Zondagsmis- verzuim. In 't Correspondentieblad (Dec. "46, Febr. 47) lezen we tot onze ontzet ting: 350.000 agrariërs zijn volkomen hei- dens. Elf millioen doen „uit sleur" nog wat aan de vier grote Franse plechtig heden: Doop, Eerste H. Communie, kerke lijk Huwelijk en Begrafenis. In 1943 waren er reeds 8 millioen volstrekt hei dense arbeiders. In het internationale tijdschrift ..Lumen Vitae" ('46. nr. 3. 472) staat: 8.500.000 kinderen blijven buiten elke christelijke invloed. Van de 25.000 m Toulouse krijgen 16.000 niet de minste godsdienstige voorlichting. Van degenen, die dit nog wel krijgen volhardt 10 bet. nog drie jaar na de plechtige H. Commu nie. Verder blijkt, dat 95 pet. der onder wijzers aan de openbare school ongelovig is (nr. 1. 49.) Er zijn natuurlijk heel wat redenen op te geven voor deze ontkerstening: Tijd geest, ongelovige propaganda, laiefsme, .gebrek aan intense zielzorg en huisbezoek enz. Eén der voornaamste factoren echter van de vervreemding der arbeiders wereld van de Kerk en haar wending tor het communisme bestaat in het sociale on recht. Claude Proffat heeft dit in een moedig artikel van „La Croix" (29 Dec. jj.) ronduit bekend Van bepaalde katho lieke zflde heeft men zich reeds in de vorige eeuw verzet tegen sociale hervor mingen. Het sociaal Initiatief Het men over aan de socialisten en nu oogst men de wrange vruchten van de pliehtver- getenheid der „conservatieve katho- lieken". Schuldig zijn de katholieken „die niet gehoorzaamden aan de raadgevingen van Leo XIII en tot de huidige dag zich verzet hebben tegen de sociale richtlijnen der Kerk. Zij beschuldigen de sociale christenen van socialisme en maken de priesters, die zich wijden aan de verhef fing der werkende klasse, uit voor „curés rouges"„Het verlies van de arbeiders klasse" is het noodlottig gevolg var de sociale plichtvergetenheid der conserva tieve katholieken in Frankrijk. De Franse arbeiders verlangen over het al gemeen geen gewelddadige politieke revo lutie. Zij wensen enkel, voor altijd bevrijd te worden van de ellendige situatie, waar in het kapitalistische regiem hen heeft gestort". Het laten voortwoekeren van het sociale onrecht .door conservatieve katholieken heeft de arbeiders van de Kerk vervreemd. In hun ogen zijn de socialisten en communisten de manmoe dige verdedigers van hun rechten. Daar om scharen zij zich achter de rode vaan Wel doen de conservatieven hard mee aan een „negatief anti-communisme" doch Kardinaal Gerlier bezwoer nog kort geleden de Fransen zich toch niet tot zulk een negativisme te beperken, maar om „het harde lot der arbeiders en hun recht vaardige eisen ter harte te nemen". Proffat besluit bijna profetisch: „Het communisme ontving het leven en kon gedijen In het sociale onrecht. Naarmate men dit onrecht niet uitroeit, zal men enkel aan een negatief anti-communisme doen, van te voren reeds tot mislukking gedoemd. Tegenover het destructieve communisme helpt slechts één -,ing: He: christelijk gemeenschapsideaal realise ren". Het „katholieke" Italië bevindt ziet) wellicht in een nog penibeler situatie. Voor zover wy weten, heeft men daar geen nauwkeurige statistieken over de vervreemding var, de Kerk. Wie het pa rochiële leven in Rome al va-> nabij kent. weet. dat de clerus op geen stukken na de religieuze situatie kan beoordelen, want van huisbezoek en enige werkelijke pa rochiële zielzorg was er in onze Romeinse jaren vrijwel niets te bespeuren, tn Noord-Italië is een inuustrie-proletariaa! gegroeid, waarover wü moeilijk nog kun nen oordelen, in hoeverre dit van de Kerk vervreemd is. Rooskleurig-ziet het e- in alle geval niet uit. Er is echter .iets gebeurd, in Zuid-Italië De négen en zeventig bisschoppen van Zuid-Italië hebben een manetekel-mani- fest de wereld ingestuurd, een Vastenbrief van apocalyptisch kaliber. Men wrijft zyn ogen uit als men het jeest: Een schier nog feodaal adellijk kapitalisme van groot grondbezit tiert welig te midden van de volkomen proletarisering der landelijke paupers. Wraakroepend zijn daar nog de toestanden onder de „dagloners", een vloek voor het „katholieke" land. „Rerum Novarum", „Quadragesijjio Anno" zijn roerloos en kil over de granieten hoofden der, feodale kasteelheren heengestreken De Kerk hebben zij laten praten, maar nu worden zy bang, bang voor het com munisme. Het communisme heeft gepi%gd zich te wust, dat de sociale nalatigheid der katho lieke feodalen de-crisis van '".et. Christen dom naby heeft gebracht. De paupeis wantrouwen vrijwel volledig de sociale waarde van het Christendom. Die feodale heren hadden alleen oren naar de Pause- ïyke zendbrieven, waar er sprake was van de verdediging van het „private" bezit. Onze fout lykt me toch in het algemeen deze: Wy hebben te zeer nadruk gelegd op het recht van privaat bezit van de facto-bezittenden en te weinig htbben wij gestreden voor de verwerving van pri vaatbezit voor de niet-bezittenden. Het communisme heeft gepoogd zich te werpen op de paupers van Zuid-Italië. D.> vlammende zendbrief der bisschoppen bezweert (ter elfder ure) het sociale on recht nog te herstellen: Weg met platoonse protesten. Weg met de apathische luiheid in sociale hervormingen: „Het is net uur van de daad!" Zó staan wy minder verwonderd over de groei van het communisme in „katho lieke" Janden. IJR. A v. d. WEY O. Carm De prys van het krentenbrood wordt gesteld op 1 per brood van 800 gram en op 8 cent per bolletje van ten min ste 50 gram. Voorts is bepaald, dat het krentenbrood ten minste 20 pet. kren ten, rozynen of sucade moet bevatten. Het publiek dient er rekening mede te houden, dat de hoeveelheid aan de bak kers gedistribueerde krénten en rozynen betrekkelyk gering is, zodat zy hun. klanten slechts mondjesmaat van kren tenbrood kunnen voorzien. De Amerikaanse delegatie van de commissie van goede diensten heeft een compromis-voorstel ontworpen voor de regeling van het geschil in zake het plebisciet tussen de Neder landers en de republikeinen in Indo nesië, aldus wordt volgens AJ. van betrouwbare zijdè vernomen. Volgens dit plan zou de bevolking van Java, Sumatra en Madoera 'niét recht streeks stemmen over de vraag, of zij zich wil aansluiten bij de republiek of by de te vormen Ver, Staten van Indo nesia, maar zou zy een constituerende vergadering moeten kiezen, welke dan het land volgens geografische grenzen zou verdelen. Het Australische lid van de commissie van goede diensten zou tegen dit Ame rikaanse voorstel zyn> en de Nederlan ders zouden er weinig enthousiast tegen over staan. De reactie der republikeinen is nog niet bekend. Sendoera, 11 April 1948. Via het hoofdkwartier van de mari niers in Loemadjang, dat er niets op tegen heeft ln hotel „Republiek" te ze telen, staan enige tientallen buiten posten op Oost-Java in contact met de bewoonde wereld. Dank zij het snelle en doortastende optreden van de mari niers, die in dit gedeelte van Java doorslaand hebben bewezen, welk een verbluffend goed resultaat hun amphi- bisch wapen heeft, keert ook hier de bevolking weer naar de kampongs te rug. De vlucht naar bossen en bergen heeft opgehouden. In al deze contreien *yn de vooruitgeschoven posten der mariniers de centra, van waaruit de omliggende streken op de veiligheid worden gecontroleerd. Zo ook de post Sendoera. Het kleine groepje mariniers dat hiei Niettegenstaande de geheimzinnigheid, die officieel om de besprekingen van de ministers van defensie van de vijf landen van de Westelijke Unie hangt, verkrijgt men toch belangwekkende aanduidingen, wat de projecten, die bestudeerd worden, betreft, De 5 landen zouden een legermacht op de been kunnen brengen, die in aan tal onmiddellijk zou komen na het blok. dat door de Sovjet-unie en zijn satellieten gevormd zou kunnen wor den. jpv M IVan onze verslaggever). De eerste hoogtijdag van de Haar lemse 6t Bavo werd bekroond door 4e glorievolle mededeling van de Pause lijke beslissing dat de Haarlemse kathe draal verheven ls tot een basiliek. Drie Indrukwekkende plechtigheden hebben gisteren de grote menigte die het grote Godshuis steeds vulde, gesticht, des morgens een pontificaleHoogmis, des middags een feestcongregatie en des 'avonds een pontificaal Lof. De Hoogmis werd des morgens opge dragen door de Pauseiyke Internuntius, Z.Exc. Mgr. P. Giobbe, die daarbij ge assisteerd werd door kapelaan de Wijs ais diaken, rector Rutten als sub-diaken en de rectoren v. d. Kraan en de Groot als troon-diakens. Mgr. J. P. Huibecs en mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore, woon den de plechtigheden bij op het hoog altaar. De Schol? eantorum onder leiding van dr. A. Kat zong op indrukwekkend schone wijze de Missa Pange Lingua van Josquin des Prez, terwijl na de H. Mis het Ave Maria van dezelfde componist gezongen werd. Plebaan Filbry hield de predikatie naar aanleiding van het woord: Uw huis past Heiligheid, omdat wy Christus daarbinnen aanbidden. Feestcongregatie De grote feestcongregatie werd des middags bygewoond door afgevaardigden der H. Familiebroederschappen uit het gehele diocees. De plechtigheder werden verricht door mgr. W. Bouter, bisschop van Nellore. de predikatie werd gehou den door de W.E. pater W. Jonckbloedt C s.s.R. Kapelaan L. Bottelier leidde van. Het wrak van de Zaterdagmorgen op Schiphol neergestorte DC 6 PH-TKW Wil hel mi na. en hield zich vooral bezig met het lan den en starten. Bij een start maakte het toestel een draai, verloor hoogte en raak te met de hnkervleugeltop een zandhoop. De vleugel brak af. het toestel stortte neer en kwam terecht in een kuil waar in twee arbeiders aan de riolering werk ten. Wonder bóven wonder werden slechts twee leden van de bemanning licht gewond, de arbeiders liepen in het geheel geen letsel op. Deze gelukkige af loop is vooral te danken aan het feit dat er geen brand ontstond. Toen de sirene over het vliegveld loeide, reed ook de brandweer direct naar de plaats van het ongeluk. Met een schuimblusser heeft men het toestel nat gehouden om te voor komen dat er eventueel, nog brand uit zou breken. Over de oorzaak van het ongeluk zijn geen nadere byzonderheden bekend. De bemanning wordt door de Raad voor de Luchtvaart gehoord en kan daarover uiteraard geen verklaringen afleggen. Het staat evenwel vast dat er bij een oefening een fout is gemaakt. By de start, waarby het ongeluk gebeurde, maakte men een door de Ryksluchtvaartdienst voorgeschre ven manoeuvre. Tijdens het opstygen liet men de meest linkse tnot°r stoppen. Dit is een oefening om te leren starten onder de meest ongunstige omstandigheid n.L als tijdens een start een mötor uitvalt. Het starten met drie motoren vereist (Van onze Amsterdamse redacteur). Zaterdag is een K.L.M.-toestel bij een lesvluqht op Schiphol neergestort. Het betrof hier een nieuw Douglas DC 6-toe- stel, dat bemand was met vier personen: twee van hen werden licht gewond Het toestel Werd vrywel totaal vernield.' Th-TKW maakte die morgen bo ven Schiphol lesvluchten, om personeel op te leiden voor het gebruik van dit toestel. De bemanning bestond daarby uit gezagvoerder A. Ekels, leerling-vlieger Euporto, radiotelegrafist Hoefnagels en boordwerktuigkundige v. d. Ham. Men maakte verscheiden door de Rijkslucht vaartdienst voorgeschreven oefeningen af het priesterkoor de feestgave der con gregaties in, die op initiatief van de heer Wildschut uit Rotteidam was ingezameld De heer Wildschut overhandigde daarna de 4000 voor de versiering van de basiliek aan plebaan Filbry. Mgr. Huibers celebreerde des avonds ïriB i f met assistentie van pastoor van nen l?i4Uw. Heemstede en pastoor Wen- d wi r 'T Vennep als troondiakens. weleerwn KVan het kIein seminarie, de weleerw. heer N. van Ruyven als diaken en de weleerw. heer J de Jong als sub-diaken. Onder de aanwezigen op het priesterkoor bevonden zich 4 kanum mken: mgr. G. P. j. v. d. Burg, mgr C G. van Trigt de regent van Hageveld' de hoogeerw. heer C. J. Henning en piP_' baan F. Filbry. Na afloop van de plechtigheid be klom Plebaan Filbry de preekstoel, om namens de Bisschop mededeling te dóen van een telegram, dat uit Rome was ontvaugen en waarin medegedeeld werd, dat de Haar lemse kathedraal door Z. H. de Paus tot basiliek verheven was. Plebaan Filbry zeide verder, dat de Bisschop namens de gelovigen een danktelv gram naar Rome had gezonden Hij gaf een korte uiteenzetting van de betekenis van deze verheffing tot basiliek. Tenslotte zette hi^het „Lau- date Dominum" in, waarmede dce eerste gloriedag der kathedraalfees- ten geëindigd was echter een buitengewone vaardigheid. Wie er aan het roer zat, is niet bekend, maar zeker is dat degene die het vliegtuig be stuurde, de verdere handelingen van het opstijgen vérkeerd uitvoerde. Het toestel verloor hoogte en zwenkte naar links waardoor het met de vleugeltop een zandhoop raakte, met het bekende nood lottige gevolg. De mooie nieuwe D.C. 6 kwam in drie delen in een kuil terecht. Men kan wel zeggen dat het totaal vernield werd, het is weinig meer dan een hoop verwron gen aluminium; ook de motoren zyn ge heel vernield. De K.L.M. is op beurspolis verzekerd, zodat de verzekering dit grap je betaalt, waarvan men gerust kan zeg gen dat het 2yz millioen kost De K.L.M. ontving tot nu toe drie van deze moderne toestellen, waarmee op het ogenblik voortdurend proef- en lesvluch ten gemaakt worden. Een half uur na het ongeluk steeg een der andere D-C 6 op. Vandaag arriveert er weer een rechts- streeks uit Santa Monica in Californië, zodat de KLM er dan weer drie bezit. De proefvlucht die vandaag met een D-C 6 met de pers wordt gehouden, zal nor maal doorgang vinden. Z.H. de Paus heeft, naar Reuter uit Landen seint, mgr. Giobbe, apostolisch internuntius in Den Haag, aai gewezen om het Vatieaan te vertegenwoordigen op het „Congres voor Europa", dat in Den Haag gehouden zal worden. De Westelijke Unie zou eveneens over de op een na de grootste vloot van de wereld beschikken, en wat de lucht macht betreft zou het tekort aan toe stellen gecompenseerd worden door de waarde van het personeel en de lucht- bases. De Unie zou twee millioen man, voor het merendeel veteranen uit de laatste wereldoorlog, op korte termyn op de been kunnen hrengen. Er is echter behoefte aan materiaal, vooral zwaar materiaal, pantserwagens, vliegtuigen, gemotoriseerde artillerie, waarmee de 30 divisies van de Westelijke Unie uitgerust zouden kunnen worden. Dit materiaal moet verschaft worden door Amerika. De Westeüjke Unie zou in ruil daarvoor een net van luchtbases kunnen aanleggen, uitgerust volgens de normen, die door Amerika voor het Wes telijk halfrond zijn vastgesteld. Een delicaat vraagstuk is dat van het opperbevel, hier speelt nationale yver een rol. Het principe van een opperbevel en een „état-major" kan men als aanvaard beschouwen, maar terwijl de Britten de naam van Montgomery naar voren bren gen, eisen ook de Fransen deze post op. Er zou een compromis voorgesteld zijn: De Fransen zouden het voorzitterschap van een centrale militaire commissie krijgen, belast met het opstellen van de plannen en Montgomery zou aangewezen worden tot opperbevelhebber van de ge wapende strijdkrachten. aan de voet van de Smeroe gelegerd is. ziet van tijd tot tyd uit de kleine kegel Vaj?i vulcaan een rookpluim sty gen, welke alvorens verzwolgen te worden door de strakke blauwe lucht, als een kattenstaart rond de top draait. Zo nu en dan voelen zij hun veldbed trillen en Kijken zij elkaar eens ietwat verbijsterd aan als de darmen in het inwendige var» de Smeroe een niéuw plaatsje schynen te zoeken. Rarnpokkers ingepikt Een half jaar geleden zaten op deze zelfde plaats een aantal republikeinen, die de witte muren toetakelden met dap' pere en strijdvaardige leuzen, waartus sen het „tetep merdeka" in zware teer- letters domineert. De mariniers hebben de slagzinnen rustig laten staan en zet ten hun energie liever in by het herstel van de wegen en het verwijderen van de rarnpokkers, die dit gebied nog dagelijk.- onveilig maken. Twee weken geleden haalden ze zeventien van deze heren uit een naburige kampong. Zo gemakke lyk als het is deze rarnpokkers uit d. kampongsbewoners te herkennen haar dos. snor en zwaard zijn hun attribu ten zo moeilyk is het ze te pakken te krijgen, daar hun onmiddellyke om geving bij eventuele aanwijzingen zelf van uur tot uur in gevaar leeft Deze rarnpokkers werken ongeveer als het Duitse weerwolf-systeem, Zy staan voor niets en een marinier, die het enige maanden geleden waagde om op zijn eentje het pas gezuiverde gebied te door kruisen, werd plotseling van alle kantel; door dit „plebs Indonesiae" besprongen en zwaar gewond achter gelaten. De rust rond Sendoera stabiliseert zien nu en afgezien van de patrouilles welze er wekelijks op uit trekken, doen de jongens op deze post, wat hun hand vindt om te doen. De verveling komt zo nu en dan om de hoek kyken en als ze bij gevechtsacties driemaal per dag ryst eten en vier dagen zonder een behoorlyke si garet moeten doen dan nemen ze dat als goed marinier, maar nu is het eveu anders. Er moet iets zyn, dat in deze dagen van tyd tot tijd wat variatie brengt. Er moet een plezierige climax zyn, een stuk ont spanning. waarnaar zy van te voren uit kunnen kyken. Het is Jammer, dat jnist op deze pos ten geen ontspanning gebracht wordt. Dat hier gisteravond de aangekondigde filmvoorstelling niet doorging werd aanvaard als een normale gang van 'zaken, van teleurstelling was geen sprake. Met heei weinig is hier de hand gevuld, hoewel heel veel méér op zijn plaats zon zijn. Maar om de een of andere onbekende reden blij ven ontspanning- en cantine-wagens sieeds in de buurt van de stad rond hangen. Ja, dat Hosanna en Crucifigatur dreigt even oud te worden als de wereld. Daar heeft de voorzitter der Tweede Kamer Mr. van Schaik op een verkie zingsvergadering „ergens In Nederland' uitgetrompet, dat hij geen kabinet had meegemaakt in zijn lange politieke loop baan, hetwelk met zoveel ijver en ener gie werkte als de firma Beel en Co. Ws zuilen geert speculatie opzetten over de cijfers, welke deze ras-parlementarier. die trouwens zelf ook minister is ge weest. aan de leden van de afgedankte kabinetten zou willen toekennen, maar voor de klas van Beel was het in elk geval een tien met een prent oftewel een lei met een griffel. Doch Mr. van Schaik was amper thuis of daar kwam een onbezoldigd school opziener, die meende, dat de leien van de Deeltjes helemaal niet zo schoon zijn en hij efst nu van het schoolbestuur, dat aeze knapen weg gestuurd worden eri flink voor hun witte pantalonnetjes krijgen. U bent natuurlijk ook achterover ge slagen, toen U las. dat Prof. Gerbrandy en nog acht anderen, die dus blijkbaar met een negenoog waken over onze ryks- eenheid, aan de Tweede Kamer hebben verzocht om een vervolging in te stel len tegen de. leden van het huidige ka binet wegens schending van de Grond wet. Nu kan dit natuurlyk slechts een „gebaargene ,md worden, want de in quisiteurs denken toch zeker niet, dat onze Kamerleden zo onnozel zyn. dat zit daar intrappen. Immers, in dat geval zouden zy zich zelf voor aap zetten, aan gezien het parlement aan de daden der regering medeschuldig staat vanwege zijn steun aan het gevoerde beleid Maar het pikante van het geval vinden wij de omstandigheid, dat velen niet hun hand in het vuur zouden durven leggen als zouden vroegere ministers en met name die van de Londense kabinetten constitutioneel geheel brand schoon gebleven, zijn, ook by het z.g. noodrecht. Men meent, dat b.v. een zekere oud- premier te dezen een prakkie boter op zijn hoofd heeft, waarby ons vetrant- soen een mager figuur slaat. Vandaar de enquête naar het Londense en Zuid-" Nèderlandse beleid tydens de oorlog, waartoe ons Parlement besloot. Wy laten de bewering van de heren, die niets voelen voor de bedoelde vuur proef, voor hun rekening. Wat niets af doet aan het feit, dat wij er helemaal niets voor voelen om voor Gerbrandv- c.s. door het vuur te gaan. Maar wanneer er sombere muren met getraliede vensters voor deze ex-Excel- lentie opdoemen, wie durft het hem dan kwalyk te nemen, dat deze, zorgend als de wyze rentmeester uit het Evangelie by voorbaat tracht zich daar van excel lent gezelschap te verzekeren. ANALYST. De berichten, die uit Palestina binnenkomen, maken het -moeilijk, zich een duidelijk beeld van het verloop van de strijd aldaar te vormen. Van de ene kant ligt de meest stellige bevestiging voor ons van het Zaterdag gepubliceerde bericht dat Libanese "en Syrische troepen Zaterdag de Palestijnse grens overschreden en drie Joodse nederzettingen in Opper-Galilea omsingeld hebben. De drie nederzettingen waren Dan, Daphneh en Ramoth Naphtali. De Libanese invallers zouden de rand van laatstgenoemde nederzetting bereikt hebben, de „Haganah*' ontkent echter,: dat de nederzetting door de Arabieren veroverd zon zijn. Een woordvoerder van de Joodse verzets organisatie „Haganah" heeft voorts verklaard, dat ,.hct samentrekken van Syrische troepen aan de grens wordt voortgezet"*. „Arabisch algemeen hoofdkwartier vol gen, dat uit Damascus wordt doorgegeven. Het luidt: „Zaterdagochtend -heeft Arabi sche artillerie het bombarderen van Jood se wyken te Jeruzalem voortgezet. Onze strydkrachten vielen de kolonie Harawu en nabygelegen kolonies aan. De strlld duurt voort. In het gebied van Houleh vielen wy een Joodse patrouille aan. Tien Joden werden gedood". (Harawi ligt in Noord-Palestina, onge veer 20 km. ten Noorden van het meer Tiberias). De strijd om Jaffa De Naaldwijkse politie is in samenwerking met de Haagse recherche er in geslaagd, licht te hrengen in de duistere moord te Naaldwijk. Tijdens zijn verhoor bekende de reeds eerder genoemde Duitser S. er met de vroegere knecht van 't Hoen, genaamd Z., in de avond ran Zaterdag 24 April 1948 op uit getrokken te zijn om met een geladen pistool en een masker voor de tuinder 't Hoen te dwingen Seld geven. Omdat 't Hoen zich teweer stelde, had S., om hem aan te jagen, zo luidt de verklaring van S., geschoten in de richting van 't Hoen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat hij 't Hoen bij .iet tweede schot zodanig trof, dat deze kort daarop overleed. Z. heeft e verdachte S. op de plaats van het misdrijf gebracht en hem de woning aangewezen. De politie van Naaldwijk en de Haagse recher che zijn er in de loop van Zondag j.l. in geslaagd zo veel over stelpend bewijsmateriaal tegen de verdachte in te brengen, dat ontkennen voor S. onmogelijk bleek. Z. moet nog nader worden gehoord. De Hagenaar B., die was gearresteerd, bleek niets met het mi-drijf te maken te hebben. HÜ werd op vrije voeten gesteld. Van de andere kant meldt Reuter uit Damascus, dat de Syrische, regering de openbaarmaking van alle niéuws over be wegingen van Arabische troepen, of de toestand in PaleStina heeft verboden hetgeen er wel op schijnt te duiden, dat zij haar plannen wenst te verbergen - terwijl daarnaast officiële kringen te Da mascus dë berichten, dat het Syrische leger de Palestynse grens overschreden zou hebben, tegengesproken. Zondag meldde een „Haganah"-commu- niqué uit Tel Aviv een „sterke concentra tie van Syrische troepen bij de Joodse kolonie Misjmar-Hayarden aan de oever van de Jordaan in Öost-Palestina. Intussen werden nog altijd door 'ie „Hagapah" hoge verliezen gemeld als gevolg van de invasie in Noord Palestina door de Syriërs en Libanezen De invasie wordt beschreven als „een ernstige aanval met kanonnen en tanks op vier nederzettingen Juist buiten de Libanese en Syrische grens". Een A.F.P.t bericht uit Cairo zegt bo vendien: „Het binnenrukken der Syri sche en Libanese 'Strijdkrachten in Pa lestina opent officieel de vijandelijkhe den tussen de Arabische staten en de Zionisten". Een woordvoerder van de „Haganah" noemde de invasie een „proefinvasie" en verklaarde, dat de Arabische legers .voor bereidingen 'treffen voor een invasie op grote schaal, teneinde de V. N. voor een voldongen feit te stellen. Tot slot laten wij over de Arabische operaties het legerbericht van het Wat de strijd rondom Jaffa betreft, valt melding te maken van een mededeling van het Britse hoofdkwartier te Jeruza- lem, volgens welke Britse troepen 0 „Ir- goen"-stryders op de grens van Jaffa en Tel Aviv gedood hebben. De strydkracn - ten van de „Irgoen" schonden, zo luidt de verklaring, de order tot het staken van het vuren in het niemandsland tussen Jaffa en Tel Aviv. Mortiergranaten vielen in de door de Britse troepen bezette zóne en nadat een Britse pantserwagen in actie was geko men werd de „Irgoen" teruggedreven. Volgens mededeling van het Brits» hoofdkwartier bedraagt het aantal Britse strydkrachten in het H. Land, met inbe grip van de Versterkingen uit Cyprus en Malta, thans naar schatting 20.000 man. De „Empire Tast" heeft Famagusta ver laten en stoomt naar Haifa met een de tachement geheel uitgeruste Britse sol daten aan boord. Deze troepen zouden naar Engeland terugkeren, maar volgens een officieus legercommuniqué moeten zij de wegtrekkende troepen in Palestina vervangen. De afkondiging van de volledige mobi lisatie van alle Joden tussen 25 en 35 jaar is thans een feit geworden. Het bevel houdt in, dat de Joden, dis reeds voor bewakingsdiensten waren op geroepen, thans ook aan de fronten- kun nen worden ingezet, TT apensti (stand in Katamon Door de persoonlijke tussenkomst van de eerste secretaris der Palestynse re gering, sir Henry Gurney, is een wapen stilstand van acht-en-veertig uur tot stand gebracht tussen Arabieren en Joden in de Arabische voorstad Katamon, in Zuid- Jeruzalemi Men kent het drama van de Vloel- weide bU Rijsbergen (N.B.) Hier werd in de vroege October-dagen van 1944 Paul Windhausen, de leider van de on dergrondse radio-post aldaar met twaalf zijner makkers na een verra- deriyke overval door de Dnitse S. D. gedood, vyf van hen lieten het leven tydens het hevige vuurgevecht ter plaatse, de overige acht werden de volgende morgen achter de kogelvan ger op de schietheide in het Mastbos te Breda gefusilleerd. Op 16 Mei zal de halve haringvloot met een enigszins beperkt aantal netten de vroeg-haringvisserij beginnen. De be perking beoogt, zoals bekend, te voor komen dat de vroege teelt een finan ciële mislukking wordt, maar ook de vissers de gelegenheid te geven de jonge haring aan boord de best mogelijke ver zorging te geven. Maatjesharing is n.l. een teer- product, vanwege het hoge vet gehalte. zodat ze niet bewaard en dus ook niet geëxporteerd kan worden, be halve misschien naar België. De hoge exploitatie-kosten wan de vloot nopen tot maatregelen die een prys- val voorkomen, maar aan de andere kant achten reders- en handelskringen het met de overheid in hoge mate- on wenselijk primeurprijzen te lang te la ten gelden. Daarom, zal op 25 Mei nog een aantal schepen gaan varen en op 1 V, de gehele vloot van 200 schepen, i eraer is van het bedrijfschap een verordening te verwachten die van 8 tot 18 Mei het uitvaren verbiedt met haringnetten en het aanvoeren van ge zouten of bewerkte haring. In die perio de kan natuurlijk wél de verse haring worden aangevoerd die toevallig met de verse vis wordt meegevangen. Tenslotte ligt het in het voornemen tot 15 Juli de haringprijzen geheel vry te laten om oök daardqpr de aanvoer van de beste kwaliteit nieuwe Hollandse aan te moedigen. De eerste nieuwe haring wordt 22 of 24 Mei verwacht. De vrouw van de boswachter Neefs. die zich met haar kinderen in de kelder van haar woning bevond toen het gevecht ontbrandde, kwam eveneens met drie van hen om. Dit is het drama van de Vloeiweide. van de radiopost, welke direct na Dolle Dinsdag in deze boswachterswoning zyn intrek nam en inlichtingen verschafte aan de oprukkende geallieerde legers. De leider van het Duitse Son der kom map- do kon aan zijn commandant meldden, dat de post „ganz vernichtet und aus- radiert" was. Tijdens de berechting van de Ned. verraders, die hierby hun lugu bere medewerking verleenden, voor het bijz. gerechtshof te Den Bosch en later by de behandeling van het cassatie-be roep in Den Haag heeft men kennis kunnen nemen van deze zaak. Drie dood vonnissen en gevangenisstraffen van ze ven jaar tot levenslang werden uitge sproken. Op een open plek tussen de bossen bij Rijsbergen, staat nu naast de ruïne van de boswachterswonidg een herdenkings monument en een ingemetselde gedenk plaat vermeldt de zeventien namen van hen, die by dit drama hun leven lieten, waaronder de woorden zyn gegrift: ..Voorbijganger die dit leest, wil beden ken dat deze grond, waarop gy staat, is gewijd door Nederlands bloed." Dit monument is Zondag onthuld. Er was een altaar opgetrokken, waaraan de Lazaristenpater Touw, broer van een der gesneuvelden, het H. Misoffer celebreer de, waarna ds. v. d. Bosch een herden kingsdienst leidde. Nadat nog drs. v. d. Poel uit Breda het woord gevoerd had, verrichtten kinderen van twee der ge sneuvelden de onthulling. Aanwezig wa ren o.m. familieleden van de slachtoffers de burgemeesters van Breda en Rysber- gen en enkele personen die tot de ver zetsgroep behoorden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1