Dreiging van wereldcatastrofe Oproep van de H. Vader tot gebed in de Meimaand DE GLETSCHER VAN HET COMMUNISME Militair vliegtuig neergestort De medeplichtige in moordzaak te Naaldwijk hekent Generaal Foulkes ere-burger van Wageningen Stormhoek Voor het RECHT DER VRIJHEID VERSTERKING VAN HET WETTIG GEZAG DE A.R.K.A. CONGRESSEERT DE KABINETSVORMINC NA DE VERKIEZÏNCEN Tornado over Texas Hollands glorie DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voor vrede in het JL Land en de wereld Eind Mei of begin Juni Consistorie? Slachtoffers met tientallen Karei. Speïlman waarschuwt Gezamenlijk productie- schema Prof. Romme over de lijst-Welter Gevolg van snelheids verlies 11 a Zijii lezing over de capitulatie van Blaskowitz K rachtige oproep der regering fl ensen betreffende de kindertoeslagen 70ste JAARGANG DINSDAG 4 MET 1948 No. 20610 PAUSELIJK VERMAAN Tot verweer tegen de anti christelijke machten Enorme ravage TN DUITSLAND OMGEKOMEN NEDERLANDERS voor de vijf landen HET DUIZENDSTE WEENSE PLEEGKIND SwSftó *j S!aag> dan waar schijnlijkste gevolg, dat de P vd A de PISTOOL UIT HET WATER OPGEHAALD GEN. MAJ. VON FRIJTAG DRABBE NEEMT ONTSLAG hi de Minister "Witteman over vorming van militaire en politieke reserve onderdelen MGR, F. M. JOOSTEN f „BERG NEBO'» VRIJGEGEVEN PATER DR. R. NUY S.J, ERNSTIG ZIEK MISSIONARISSEN TREKKEN UIT DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de ..Nieuwe Schiedamsche Courant" «tin gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat I, Tel 25270; te Schiedam. Broersvest a Tel. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal t 1.15 per maand. 1 0.30 per week. Directeur: J. KUUPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: a A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30"ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woorc meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. (Van on^p bijzondere correspondent.) Z. H. de Pans heeft in een encycliek, de katholieke wereld en in het bij zonder de kinderen opgeroepen tot gebed, om de dreiging ener nieuwe wereldcatastrofe af te wenden. He.t Pauselijk rondschrijven vangt aan met de woorden „Auspicia quaedam" en wijst op het intense vredesverlangen der mensheid en haar hoop op betere tijden. „Vele onheilspellende gebeurtenissen ech ter baren ons grote zorg en niet overal nog is de strijd ten einde". ?eVader noemt in dit verband ^lestma. het heilige land. Indien er één gebied ter wereld ieder beschaafd mens dierbaar moet zijn, dan zeker Palestina, dat van de vroegste tijden der geschiede nis af voor alle volken een bron was van geloof en waar Jesus Christus de redding der mensheid verdiende aan het Kruis waar Hij Zijn armen uitstrekte als om alle mensen uit te nodigen tot een broe derlijke omhelzing en door het storten van Zijn H. Bloed het grote Paasfeest der liefde heeft geheiligd Hoe deerniswekkend is dan de tegenwoor dige toestand, nu telken dage de berich ten tot ons komen van de gruwel van het wapengeweld in de H. Plaatsen. Nu to de menselijke pogingen on toereikend schijnen, om van het mens dom de gevaren te weren, dan wenden Wij ons smeekgebed tot God. Tot God door de bemiddeling en voorspraak van de H. Maagd. Dat allen, die in deze maand Haar bijzonder vereren, bidden en smeken voor Palestina, opdat er de orde weerkeren, een orde van recht en eendracht, waarin de vrede triomferen ral. „Vast vertrouwend moogt gij bidden, vooral in deze maand, dat uw gebeden verhoring zullen vinden. Als het. chris telijk leven tot nieuwe bloei komt, zal de mensheid ook op aarde Gods hulp deel achtig worden en zal onze droefheid om de ontwikkelingen in Palestina en de sociale onrust in de wereld in vreugde veranderen om de herkregen eendracht der volken- „Allen zullen zich nog herinneren, hoe Wij enige jaren geleden, toen de oorlog nog woedde, ziende, dat menselijke mid delen geëigend noch toereikend bleken, om deze brand te blussen. Ons gebed opzonden naar de allerbarmhartigste Ver losser, door bemiddeling van het Onbe- vlekt Hart van Maria. En evenals onze voorganger zaliger gedachtenis, Paus Leo XIII aan het begin van deze eeuw, de gehele mensheid aan het H. Hart van Jesus wenste toe te wijden, evenzo ver langden en verlangen Wij allen toe te w,,den aan het Onbevlekt Hart van Ter gelegenheid van de overhandiging van de geloofsbrieven van Federico de Castello, de nieuwe Braziliaanse ambas sadeur bij het Vaticaan, heeft Z. H. de Paus de bevolking van Brazilië ver maand, dat zij bereid moet zijn „met alle kracht weerstand te bieden aan de openlijke of verholen invasie van hen. die de christelijke waarden trachten te vernietigen en de vrijheid van het men selijk geweten te schenden". „Door waak zaamheid en kracht moet deze verdedi ging verbonden worden met de christe- Hjk-sociale leerstellingen, teneinde aan de werkende klassen de vervulling van haar wettige verlangens te verzekeren", aldus de Paus. Z. H. de Paus heeft, naar Reuter be richt, alle kardinalen opgeroepen tot bijwoning van een Consistorie tegen einde Mei of begin Juni. Volgens Reu ter wordt dit uit betrouwbare Vati caanse kringen vernomen. In dit Consistorie zal de formele be noeming geschieden van' al de bisschop pen, die zijn aangesteld sinds het laatste Consistorie van Februari 1946. Het Consistorie zal voorts de aanvraag bestuderen tot canonisatie van de zalige Jeanne de Lemnnac, een Franse vrouw. Verder zal de Paus aan de patriarchen van de Oosterse ritus de pallia uitreiken. Volgens betrouwbare Vaticaanse krin gen zou de Paus teven, de gelegenheid te baat willen nemen om nieuwe kardi nalen te benoemen, teneinde het H. Col lege weer zijn voilé getalssterkte te ge ven. Er z'jn thans tien vacature, in het H College. Een geweldige wervelstorm, die gisteren over Noord-Texas woedde en zijn cen- triim had in het welvarende stadje McKinney, bekend om zijn katoenmolens heeft meer dan twintig doden geëist, ter wijl nog verscheidene personen onder de heaven "|-Van d£ ineeneestorte huizen begraven liggen. Ongeveer 300 personen moesten in ziekenhuizen worden opge" nomen. De eens zo welvarende stad bood na de plotselinge tornado een troosteloze aanblik. Er was nauwelijks een huis. dat niet beschadigd werd. Het grootste ge deelte van de vroeger goed verzorgde stad van een tienduizend zieler ligt in puin. Een school stortte in tijdens de les uren en men vermoedt, dat' een groot aantal kinderen werd gedood of gewond Nadere bijzonderheden waren n'et ter stond beschikbaar, daar de storm de telefoonverbindingen had afgesneden. De materiële schade wordt op 2 mil- lioen dollar geschat. »»rriKi^eJ?el}ik reeds de261- dagen, althans zal een begin worden f van JN. terugbrengen naar ons bpd stoffelijke resten van 18.000 Nederlanders, die in de bezettinesiarer. in Duitsland omgekomen zijn. Het voor nemen bestaat bij aankomst van het eer ste autotransport aan de Ned. grens een korte plechtigheid te houden. Tijdens een receptie op het stadhuis van Melbonrne heeft Francis kardi naal Speïlman, aartsbisschop van New York, verklaard, dat de beschaving ge kruisigd dreigt te worden door het communisme, aldus A. P. Kardinaal Speïlman bevindt zich met Britse en andere buitenlandse Kath. hoogwaardigheidsbekleders in Melbourne voor de viering van het honderdjarig bestaan van de Katholieke Kerk in Mel bourne. Het communisme, aldus de kardinaal, dreigt Australië, Amerika en alle vrij heidlievende landen ter wereld onder de voet te zullen lopen. „Rusland speelt vals spel door de vrije volken van de aarde hun waardigheid te ontnemen en te verslinden. Dat is immers wat Rusland doet, nog vóórdat de spo ren van de oorlog uit vele landen zijn weggewist", aldus de kardinaal. „Gij zult waarschijnlijk evenzeer door vrees bevangen worden als ik, wanneer gij ziet, hoe de enorme gletscher van het communisme zich onverbiddelijk en zonder ophouden over Europa en Azië uitbreidt".. „Een machtig en meedogenloos geweid is bezig de slavernij, tegen de democratie in, door te voeren. Sovjet-Rusland braakt zijn communistische horden uit over he* aanschijn der aarde en voegt hele we reldrijken toe aan zijn invloedssfeer".. De ministers van Financiën van de landen der Westerse Unie hebben naar Ass. Press, uit Londen meldt in hun bij eenkomst te Brussel de grondslag gelegd voor een P'oductie-schema volgens het welk de vijf landen zich zoveel mogelijk specialiseren in de productie van goede ren, waartoe het betreffende land zich het beste leent op de volgende basis: 1. Een handelsalliantie met als uitein delijk doel de vrije uitwisseling van producten, welke voor het levensonder houd noodzakelijk zijn. 2. Geleidelijke ontwikkeling van een economie, welke Afgestemd is op die van de andere landen van de unie. 3. Uitschakeling van industrieën, wel ke nu me. verlies werken, omdat zij noodzakelijk geacht worden, indien een of meer van de landen van de unie de zelfde goederen goedkoper en efficiënter kan vervaardigen. 4 Gezamenlijke inkoop van noodzake lijke importen. Het plan vloeide voort uit het program ma van de vijf landen voor militaire samenwerking, dat ook behelsde, dat elk land zich zou toeleggen 0p de vervaar diging van die wapens, waarvoor het land het beste uitgerust was. De ministers van Financiën zouden overeengekomen zijn, dat het principe ook kon worden toegepast op de vredes- productie, waapdoór zowel arbeidskrach ten als geld bespaard zouden kunnen worden en verder doeltreffender gebruik gemaakt zou worden van de beschikbare machines en materialen. Met enige plechtigheid werd gistermid dag het duizendste Weense pleegkind op het Tilburgse station ontvangen door het bestuur van het R.KHuisvestingscomité. In een toespraak werd er op gewezen, dat de vraag*in Tilburg naar Weense kin deren ter verzorging xvel buitengewoon groot moet zijn, daar reeds duizend kin deren in een half jaar daarheen werden overgebracht en nog steeds niet aan alle aanvragen is voldaan. Het kind werd be giftigd met. qen tweetal peperkoeken en daarna naar haar pleegouders in Riel nabij Tilburg overgebracht. L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst heeft dezer dagen het laatste deel van een belangrijke sleepopdracht met suoces uitgevoeid. Voor Zuid-Amerikaan se rekening moest hij vier droogdokken uit Zuid-Afrika en India naar Buenos Aires slepen. Een daarvan werd van Kaapstad naar de bestemming gesleept door de sleepboot „Witte Zee", die daar na een tweede dok van Vizagapatan naar Buenos Aires bracht. De sleepboot „Pool- zee" sleepte een derde dok van Karachi naar Buenos Aires en de „Tyne" arri veerde daar onlangs met het vierde en laatste dok van Cochin. De reizen an India naar Züid-Amërika werden alle uitgevoerd in twee gedeel ten. In Kaapstad werden de réizen n 1 onderbroken voor het aanvullen van de bunkervoorraad en om de schepen te dokken. De „Tyne" vertrekt van Buenos Aires naar Trinidad om vandaar een sleep, uit te voeren naar Lissabon. Ook de beide andere sleepboten, die deelnamen aan de dok-reizen naar Zuid- Amerika, zijn aangewezen voor nieuwe reizen. De „Poolzee" sleepte n.L een bag germolen en een bak van Kaapstad naar Port de Bouc en de „Witte Zee" is op weg naar Freetown om een stoomschip vandaar naar Genua te slepen. O De heer J. Waterborg, secretaris v. d. bond van P.T.T.-personeel „St Petrus" ontving bij zijn zilveren ju bileum als hoofdbestuurder het ere kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". In een verkiezingsrede te Enschedé heeft prof. mr. C. P. M. Romme, voorzit ter der Tweede-Kamerfractie van» de K V.P., de mogelijkheden besproken der kabinetsformatie na de verkiezingen. Er zijn mensen die bezwaren hebben tegen samenwerking met de P. v.d. A. Voor ons is 't een conditio sine qua non, dat het regeringsprogramma, waaraan wij zullen meedoen, er een is in de geest, zoals minister-president Beel die voor staat: Ik verzoek u, aldus spr. wel te letten op het grote belang, dat Neder land heeft bij de sociale ordening 't be houd van de sociale rust en het scheppen van gen hieuwe welvaart. Ik wil wel zeg gen, aldus spr., dat Indien de P. v.d A. niet meer tot de regeringspartijen zou kunnen behoren, omdat zij niet zou wil len ipeedoen aan een regeringsprogram, waarin in voldoende mate ons urgentië- prograni haar terugslag vindt, de zaak wel zo staat, dat daaraan zeer zeker na- VerbonderT het Neder'ands belang zijn *k bab gelezen, dat de heer Weiter mpt h L1J, zou w'llen komen Ik kan df heer w n" moeili-ik geloven! Indien de heer Welter met een eigen liist Hge?0deeKPvrpjon°drdt/n Netland' en dat de K V P op de tweede plaats zou komen. Slaagt bij niet dan zal dat met zich brengen een afsplin tering van Gistermorgen is een De Havilland Tiger Moth, een iestoestel van de vliegschool Woensdrecht van Commando Leger- Inchtmacht Nederland even over de Belgische grens bij St Nikolaes ver ongelukt De twee inzittenden kwamen om het leven. De slachtoffers zijn de eerste luitenant- vlieger-waarnemer C. van Eimeren en de De tweede verdachte in de moord zaak, de Hagenaar Z„ die gisteren nog- maals door de Naaldwijkse politie werd verhoord, heeft toegegeven met de Duitser S. op stap te zijn geweest om ergens in het Westland te proberen aan geld te komen. Zij hadden voor dit doel een zwarte lap, een pet en een pistool meegenomen. Dit pistool was maegenomen niet met de bedoeling om Iemand ermede te doden, doch om er gens iemand te dwingen geld af te ge ven. Tenslotte waren zij W fietsende bij de woning van T Hoen terecht geko men. alwaar de daad werd gepleegd met het bekende rampzalige gevolg. Na de daad is de medeplichtige Z. weer in het bezit gekomen van het pistool. Dit had hij vervolgens te Den Haag in het water geworpen, waaruit het na jnige uren dreggen is opgehaald. Zoals uit bovenstaande blijkt, zijn S. en Z. niet het Westland ingetrokken, met het vooropgezette doel, om naar 't Hoen te gaan. Al fietsende hadden ze verschil lende woningen geobserveerd, om na te vaan/of ze daar hun slag konden slaan. Zo kwamen ze op het. laantje langs de Zwartendijk, dat naar het hui* n Hoen leidt en hebben onder elkaar afge sproken. het hier maar eens te proberin De Duitser S. heeft vroeger in Den Haag gewoond. De laatste tijd werkte h in Kerkrade, totdat hij werd uitgewezen naar Duitsland. Hij is teruggekomen naar Holland, om levensmiddelen in te zame len. Hij is echter rond blijven zwalken en in Den Haag terecht gekomen, waar hij Z. heeft ontmoet. Z is afkomstig van Monster en woont in Den Haag. Beiden hadden geldgebrek en besloten erop uit te trekken om ergens in het Westland van iemand met geweld geld af te dwingen. De pet hadden ze tweedehands gekocht. Deze hadden zij nodig om de zwarte lap voor het gezicht van S. vast te houden. De initialen in deze pet E. S., waarvan het laatste toe vallig klopt met de eerste letter van de naam van de dader, houden dus geen ver band met diens naam. Deze pet hadden ze verloren en werd op het laantje ge vonden. Het vinden van het pistool in een water te Den Haag is geschied op aanwijzing van Z. De spoedige oplossing van deze tragi sche moord is te danken aan de goede samenwerking van de politie van ver schillende gemeenten. sergeant-vlieger A. A. Snoeyers. Luite nant Van Eimerên was 29 jaar oud en woonachtig te Amsterdam. Hij waj ge huwd, doch laat geen kinderen na. Ser geant-vlieger Snoeyers was gehuwd en afkomstig uit Bergen op Zoom Hij was in 1945 als oorlogsvrijwilliger in dienst getreden. De beide slachtoffers hadden de eerste volledig in Nederland gehouden vliegérsopleiding gevolgd en ontvingen dn December van het vorige jaar het brevet van mili.tair vlieger. Se dert ruim een maand namen zij deel aan een cursus voor vliéger-instructeur op de vliegbasis Woensdrecht. Te St. Niklaas waren tal van personen getuige van het ongeval. Het toestel, dat uit de richting van Gent naar Nieuw- kerken vloog, bevond zich op geringe hoogte en vorderde met matige snelheid. Plotseling zag men, hoe de machine de hoogte inschoot en daarna als een val lend blad naar beneden kwam. Toen het tot op ongeveer een paar honderd meter was gedaald, scheerde het in glijvlucht over de daken en ging in eens weer ie hoogte in. De toeschouwers keken angstig toe, doch herademden, zodra zij het ge vaar geweken achtten, denkends nl. een oefenvlucht bij te wonen met acrobatiek Korte tijd daarna keerde het toestel u't de richting Nieuwkerke'n terug boven St. Niklaas, de piloot voerde een viertal loopings uit, doch plotseling viel de motor stil, op het ogenblik, dat het toestel weer °*!e wilde ingaan. Het kantelde en „sn „met de neus omlaag, pr dan met hnnmJI^ plof terecbt te komen in een van St. Niklaas" bUHe" het grondgebied tofaal tjnStdi Sl?dJeChtop' de ®»tor was was vernlicht L i gedrongen en men li de ïaart van het toestel neer te nalen om de inzittenden uit h»t wrak te kunnen verlossen. Uit de lijk schouwing is komen vast te staan, dat d» beide mabr «n op slag zijn gedood. Men veronderstelt, dat het - ongeval is toe te schrijven aan snelheidsverlies. Maandagavond te 20 uur werd 't stoffe lijk overschot van de beide slachtoffers door Nederlandse 'marechaussees van Sr Niklaas naar Nederland overgebracht De Belgische piloten uit de kazerne van St. Niklaas bewezen aan hun Nederlandse makkers de militaire eer., stemmen en van de kans op een zeteluit breiding onzerzijds. Als iemand van een dergelijke actie plezier iai hebben, dan is dat de lachende derde: de P. v.d. A. alsmede de communistische partij. Wij moeten in de Tweede Kamer 33 zetels plus een halen, om aldus in Jiet Neder lands optreden in het Indonesische pro bleem onze invlóed verder te versterken Kort geleden heeft de generaal-majoor der mariniers H. F. J, M. A. von Frijtag Drabbe het commando overgedragen aan generaal-majoor M. R. de Bruijne. Met ingang van 1 Mei is generaal-majoor Von Frijtag Urabbe bevorderd tot luitenant- generaal. en is hem op zijn verzoek eer vol ontsiag verleend wegens langdurige dienst met dankbetuiging voor de lang durige en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. r De St. Bavo-feesten te Haarlem: een overzicht van de, mede door de zorgen van de L.TJB. in de Basiliek aangebrachte versiering bij gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan. Generaal Foulkes heeft gisteren, na te zijn benoemd tot ereburger van Wageningen, er aan herinnerd hoe hij op 5 Mei 1945 uit handen van de Duitse opperbevelhebber in Nederland, kolonel-generaal Johannes Blaskowitz de capitulatie van diens strijdmacht aannam. .Juist in die tijd", zo zeide hij, „zouden de Duitsers de Zuiderzeedijken opgeblazen hebben. Ik heb bij die gelegenheid Blaskowitz gedreigd hem aan de eerste de beste boom op te hangen, indien dit zon gebeuren. En zo kwam het eind van deze strijdmacht van de benlen van een wrede dictator". Een geheel ander Wageningen dan drie jaaj- geleden was gisteren getuige van de ontvangst van zijn toekomstige ere burger Generaal Charles Foulkes, tijdens de bevrijding van Nederland comman dant van het Eerste Canadese legerkorps, toen in Hotel „De Wereld" de Duitsers bij. monde van Generaal Blaskowitz de capitulatie-voorwaarden kwamen halen. Vlak naast het historische hotel, in de aula van de Landbouwhogeschool heeft het gemeentebestuur van Wageningen in een bijzondere zitting generaal Foulkes benoemd tot ere-burger van de stad om op deze wijze uitdrukking te geven aan de gevoelens van dankbaarheid tegenover de generaal en zijn mannen, die hun veldtocht voor vrede en vrijheid beze geld zagen door de capitulatie in Wage ningen. Ongeveer 1 uur arriveerde de generaal in Wageningen in gezelschap van de am bassadeur van Canada, de heer Pierre Dupuy, de militaire attaché kolonel Mau rice de Rome, de chef-staf der Ned. strijd krachten luit.-gen. H. J. Kruis en vele anderen. In hotel de „Tien Zilverlingen" werd in gezelschap van het college van B. en W. van Wageningen en de. Commissaris 'van de Koningin in Gelderland jhr. mr dr. Quarles van Ufford. de "lunch ge bruikt. In de aula had hierna de grote plech tigheid plaats, waarbij we o.m, opmerk ten de ambassadeurs en gezanten van de Ver. Staten. België, Frankrijk, Engeland en Noorwegen, vergezeld door hun mili taire attaché's, de Ned. generale staven van '40 en nu, professoren en studenten, burgemeesters, kerkelijke en gemeente lijke autoriteiten. Burgemeester Klaassesz herinnerde in zijn instf«'latierede er aan hoe de Cana dese troepen onder leiding van generaal Foulkes voor de Grebbe moesten stoppen omdat de Duitsers anders heel Holland onder water hadden gezet. Hoe toen on der leiding van generaal Foulkes de voedselvoorziening is geregeld en uitein delijk in „De Wereld" generaal Blasko witz de capitulatie kwam aanbieden van het uit 120.000 man bestaande Duitse 25e leger Nadat de burgemeester nog gewezen had op de banden van vriendschap tus sen Nederland en Canada, las hij de be noemingsoorkonde voor om deze met de gouden medaille.der stad te overhandigen aan Wageningen's ere-burger luit.-gen. Charles Foulkes. De Generaal spreekt Generaal Foulkes sprak zijn dank uit voor de onderscheiding hem en zijn mannen verleend. Herinnerende aan de capitulatie vertelde hij, dat hij Blasko witz gewaarschuwd had de dijken niet door te steken anders zon hjj hangen aan de eerste de beste boom. Hij sprak tenslotte zijn bewondering uit over het herstel van West-Europa en de restauratie van deze stad. Drie jaar terug hebben wij vrede gesloten en we hoopten voor lange tijd, maar dit wilde spr wel zeggen: de Canadian Army zal, als het moet, weer ten strijde trekken tegen een nienwe agressor voor vrede en vrijheid, Spr. eindigde met de wens, dat de vriendschap tussen Canada en Nederland moge, uitgroeien tot heil van beide vol ken, die één waren in dezelfde liefde voor vrijheid en vrede. Nadat de burgemeester de bijzondere zitting van de raad reeds had gesloten, vroeg de generaal nog even het woord om aan burgemeester Klaassesz de pen aan te bieden, waarmee de capitulatie was ondertekend. Toevalligerwijs gleed enkele dagen te rug een damesblad mijn brievenbus in. Het orgaan bleek o.a. een speciale afde ling voor jonge meisjes te bevatten en daarin bemerkte ik een enquête over de meest geliefde beroepen. Het lijstje noop te me even Henk v. d. Maze's Gongslag van verleden week Woensdag over hei oudbakken brood te herlezen en meer dan toen voel ik me nu gedrongen het probleem even van de andere zijde te benaderen. „Huwelijken en gezinnen blijven ech ter de pijlers van een gemeenschap. Zit hierin ernstig bederf, dan betekent zulks, dat de gemeenschap wordt on dergraven."* Goed geslagen, Henk v. d. Maze, maar Jcijlc eens even op mijn kompasMet hetzelfde recht meen ik n.l. te mogen zeggen, dat, wanneer de gemeenschap ernstig is bedorven, de huwelijken en de gezinnen worden on dermijnd. In het beroepen-lijstje ontdekte ik veel, dat me deed afvragen: „Wie .van de meis jes of vrouwen, die zo'n beroep uitoefe nen, hebben nog de tijd voor 'n gezin?" Natuurlijk, er zijn altijd vrouwen, die buiten het huwelijk op eminente wijze God en maatschappij dienen. Het gros zal echter in een gezin een levensdoel hebben en wat zullen al die meisjes en vrouwen aan haar gezinnen onthouden. Mijn damesblaadje biedt een reportage over Marva's, over de werkende vrouw in Amerika, over een kindertehuis, waar werkende moeders haar grut bezorgen, om de handen vrij te hebben. Dat is nu de maatschappij, die ondergraven wordt door verkeerde huwelijken en gezinnen'. Het uniform lokt meer dan het werk- schort. Hogere verdiensten worden ijve rig nagejaagd en helaas soms nog uit bittere noodzaak ook. De getrouwde vrouw is op een kantoor geen zeldzaam heid meer. Het meisje op de fabriek valt in voor de man, op voor haar on geschikte plaatsen en verliest de teerheid en aparte geestesdrang, welke een man in zijn echtgenote zoekt. De vrouw heeft de emancipatie als een leuze in het vaan del geschreven en ze wordt „vrij" en „on afhankelijk." Tja, de overheid doet een" oogje dicht, want de economie stelt haar zware eisén. Ook zij zag liever in het huwelijk weel de blijde gebondenheid, maar helaas! zij handelt er niet naar. Stel eens voor, dat een jong stel bij Volkshuisvesting zou komen voor een woonvergunning zonder gehuwd te zijn! Een blamage gewoon. De ambtenaar heeft het verwijt aï klaar: „Maar U bent nog niet eens getrouwd!" En wat doet het jonge paar. Even „voor de wet" trouwen om tenminste op de lange lijst te kunnen komen. Is dat eer bied voor het huwelijk aankweken? Het kwaad van de echtscheiding is erg. maar nog erger is het vergif van hel mislukte huwelijk, die als een slepende ziekte is. Dagelijks schrijden honderden paren njet de beste voornemens voor God, of zetten» toch wel enigszins onder de in druk, een handtekening voor de amb tenaar, Geen van hen heeft de opzet, om de banden lr ter weer te verbreken. Zij geloven in God, in zichzelf en in de be scherming van een sociale rust. Schenk hun die rust. opdat zii het geloof in God en zichzelf bewaren 1I ROERGANGER „De regering doet een dringend en klemmend beroep op allen, die ons Oranjehuis, ons democratische staatsbestel en onze volksvrijheden 'egen aanslagen metterdaad en met kracht willen bescjiermen en verdedigen. Zij is ervan overtuigd, dat wanneer dergelijke aanslagen zouden worden gepleegd, de overgrote meerderheid van ons volk als één man achter de regering zal staan. Deze steun zon echter dan zijn onvoorbereid en van ongeoefenden. Daarom roept de regering thans allen op, die van goeden wille zijn, opdat zij, na een korte opleiding, wanneer dit nodig mocht zijn, met de vereiste kennis en vakbekwaam heid het gezagsapparaat kunnen versterken, het gezag mede kunnen handhaven". Met deze woorden besloot de minister van binnenlandse zaken, mr. dr. Witte- inan, gisteravond een over de radiozen ders uitgesproken rede, waarin hij een nadere uiteenzetting gaf betreffende de vorming van militaire en politieke reser ve onderdelen. Hij wees er op dat de regering en alle verantwoordelijke autoriteiten met be slistheid en zo nodig met onverbiddelijke kracht het gezag zullen handhaven bij ordeverstoringen door voorstanders van een.omwenteling. De minister herinnerde aan de maatregelen welke de regering genomen heeft als versterking van de politie door militaire eenheden, de vor ming van reserve rijks- en gemeente politie, de reserve grensbewaking en de nationale reserve. Spr. ging in het kort de taak en het optreden van deze nieuwe instellingen na. Alle vrijwilligers worden volledig op genomen in de eenheden van politie en leger. Slechts zo kan de zekerheid be staan dat de vrijwilliger, zodra hij in werkelijke dienst Wordt opgéroepen, ten volle is voorbereid op de taak, die hem wacht en terstond, onder leiding van het bevoegde gezag, individueel de plaats die hem isr toegedacht, kan innemen. Het moet buiten alle twijfel staan, dat de overheid uitsluitend verantwoordelijk is voor de handhaving van openbare orde en veiligheid. On deze wijze wordt tévens een sterke concentratie verkregen. Een veelheid van organisaties werkt belem merend voor een doeltreffende steun aan de overheid, zoals deze gewenst wordt. In dit verband verheugt het de regering, dat volledige medewerking verkregen werd van diverse organisaties, groepen en lagen der bevolking, die zich op "het gebied van steunverlening aan het wet tig gezagv bewegen of bewogen hebben of aan wie deze steunverlening ter harte gaat. Slechts gezamenlijk, goed geleid, onder de verantwoordelijkheid der over heid zal het mogelijk zijn het gróo'tst mogelijk resultaat te bereiken en de beste garanties van veiligheid te verkrijgen. Spr, herinnerde aan het gevormde insti- .tuut Steun Wettig Gezag, dat zich tot doei stelt de toetreding en oefening van vrij willigers te stimuleren, de overheid bij de selectie der gegadigden te adviseren en. bij te staan, de onderlinge band der vrijwilligers te verstevigen, de sociale belangen te behartigen. De regering neemt aan, dat ook andere reeds bestaan de organen en groepen, welkg zich op dit terrein bewegen, zich bij dit instituut zullen aansluiten, waardoor de zo nodige concentratie van krachten tot heil van ons land tot stand gebracht wordt. Hier door is een waarborg geschapen, ener zijds dat de leiding en het gezag over een machtsapparaat onwrikbaar bij de be voegde autoriteiten blijven en anderzijds dat alle, wie het handhaven van ons de mocratisch staatsbestel ter harte gaat zich met volle' overtuiging als vrijwilli- gers beschikbaar kunnen stellen. Tenslotte heeft de minister er nog op gewezen, dat de studentenafdelingen zonder meer in het gewone verband der nationale reserve opgaan. Van het for meren van afzonderlijke studentenkorp- Sf"i'i waarin een uiting van klassetegen stelling zou kunnen worden gezien, is mitsdien geen sprake. In het Canisiusziekenhuis te Nijmegen is Zondag na een geduldig gedragen lijden in de ouderdom van 74 jaar over leden Mgr. Franciscus Maximilianus Joosten uit Grubbenvorst. gewezen bisschop van Tatungvu (Noord-Shansi) in China. De overledene was meer dan vijftig jaren missionaris in China. De begrafenis zal Woensdag om elf uur plaats hebben op het kerkhof van het missiehuis van Sparrendaal te Vught na de plechtige lijkdienst in de kloosterkerk aldaar. In 1922 vestigden de missionarissen van Scheut zich in Ta-Tung-Fu op verzoek van de Paus. Aldaar werd een seminarie gesticht, waaraan mgr. Joos'ten nog enige jaren moraal-professor was. Tot aan de bisschopswijding van Mgr. Joosten wairen er uit dit seminarie 52 inlandse priesters voortgekomen; in 1947 was dit getal aan gegroeid tot 147. Mgr. Joosten was titu lair bisschop van Germanicopolis, Het klooster ,3erg Nebo" der Paters Redemptoristen te Nijmegen zal per 15 Mei definitief worden vrijgegeven. Het klooster werd meer dan zes jaren voor militaire doeleinden gebruikt. Men hoopt het gehavende gebouw in September ge heel te hebben gerestaureerd. Pater dr. R. Nuy S.J., geestelijk advi seur van de Kath. Ned Dagbladpers, is Zondagavond bewusteloos op zijn kamer in de pastorie der Jezuïeten aan de Da Costastraat in Den Haag aangetroffen. Hij bleek een ernstige hersenbloeding te heb ben gehad. Maandagmorgen werd hi.i naar het z'ekenVnbc van St. Joannes de Deo a-n het Westeinde overgebracht, waar hij des middags van de laatste H.H. Sacramenten werd voorzien. (Van onze Haagse redacteur) salariscommisie is echter reeds veel be- reikt en dat stemt tot dankbaarheid. De laatstelijk door de regering getrof fen maatregelen behelzen: 1. Het terugbrengen van de pensioen- pr„e™e va? 10% tot 716%. Deze regeling "opdt,rfe.ds over 1947 van kracht, zodat ,f da\ la?r. 2%% wordt gerestitueerd. romimum-garantieloon voor ge huwden is met f 200 verhoogd .zodat in e?nj ,eel"ste-klas gemeente de minimum- w1dlL,f 2000 per jaar bedraagt. 3- De ongehuwdenaftrek van 5% is vervallen. 4- De 5% tijdelijke toeslag, welke op 15 Januari voor jaarwedden beneden de f 3000 werd toegekend, zal thans ook op de daarboven liggende wedden van toe passing zijn met ingang van 1 Januari 1948. Deze maatregel heeft het karakter van een correctie. 5. Binnenkort zal worden doorgevoerd een technisch herziening van het bezol digingsbesluit, welke reeds is- ingegaan op 1 Januari 1948. Deze technische her ziening zal voor grote groepen van over heidspersoneel in het bijzonder voor de lager gesalarieerden, belangrijke verbe teringen inhouden. Gisteren en heden congresseerde de Algemene R.K. Bond van Ambtenaren in het Kurhaus ie Scheveningen. In zijn openingsrede constateerde de voorzitter, de heer B. J. M. van Elk, allereerst een belangrijke stijging van het ledental in het afgelopen jaar. Thans zijn ruim 12;00O katholieke ambtenaren in A.R.K.A. verenigd. De voorzitter gaf verder uiting aan de teleurstelling van het hoofdbe stuur over het wetsontwerp tot wijziging van de pensioenwet. Verwacht was dat minstens dezelfde verbeteringen zouden zijn aangebracht als in de pensioenen voor land- en zeemacht. Wat.de kindertoeslag betreft, wenst de A.R.K.A. tot een progressieve regeling te komen en wel als volgt: 3% van de bezoldiging voor het eerste en tweede kind per jaar, 5% voor het derde en vier de kind, 7% voor het vijfde en zesde kind. 9% voor het zevende en verdere kinderen, met een minimum van f 150 per kind per jaar. Hët ligt in de bedoe ling deze regeling, die reeds bij de her ziening van de salarissen van burgemees ters en secretarissen aanhangig wérd ge maakt. ook opgehomen te kriigen in bet bezoldingsbesluit rijksambtenaren en in de regeling voor lagere overheidsorga nen. Betreurd werd dat nog steeds een be hoorlijke organisatie van georganiseerd overleg voor de rijksambtenaren ont breekt. De standplaatsclassificatïe is nog steeds een doorn in het oog van alle ambtena ren en hun organisaties. Een classificatie commissie van de zijde van het departe ment is thans echter ingefeteld. Schrijnend is nog altijd de nood in de ambtenaren- gezinnen, doordat de ambtenarensalaris sen niet in dezelfde mate als de lonen in het bedrijfsleven zijn gestegen. In de De heer L. Moonen werd tot ere-lid van A.R.K.A. benoemd. Zondag a.s. zal in de Franciscanerkerk aan de Haarlemmerstraat te Leiden, een plechtig aischeid plaats hebben van 22 missionarissen. Van hen zal. er één ver trekken naar Java, twee naar Nieuw- Guinea en 13 naar Brazilië. De andere zes zijn zusters van de Missiezusters van het Kostbaar Bloed uit Tienray. Dit zijn de eerste zusters van die Con gr** gatje, die zullen gaan deelnemen aan het missie werk in Nieuw-Guinea.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1