Harakiri-zwaard voor Schiedam IVAREl KWIEK m ae woestijn Belgische premier treedt af PAGINA 3 HERDENKING" BEVRIJDING MUZIEKPROGRAMMA PARADETROMMELS ZELF VERVAARDIGD POLITIE-VOETBAL Zaterdag 8 Mei a.s. zal op het terrein van de Hollandiaan in Vlaardingen een wedstrijd gespeeld worden tussen hel vertegenwoordigend elftal van het district Zuid-Holland van de Ned. Pol. Sport bond en het politie-elftal van Vlaardin gen. Onze stadgenoot J. G. Mulder staat in dit vertegenwoordigend elftal opge steld, terwijl J. Droge reserve is. EXCELSIOR GYMNASTIEK RENNERS TE SCHIEDAM GEEN SPREEKUUR LICHTE GEVALLEN BURGERLIJKE STAND WEST-BRABANT VERWELKOMT MONUMENT GERRIT VERBOONSTmAT Verlichting aangebracht ZANGERS VOOR HERDENKING LAATSTE BERICHTEN Partij desavoueert ouder wijs- politiek OMVANGRIJKE WAPEN SMOKKEL VERIJDELD ,,IJzenverk" uit Tsjechosloivakije DIENST WIJZIGINGEN OP HEMELVAARTSDAG POSITIES TROEPENSCHEPEN SUIKERCAMPAGNE OOST-JAVA wordt President De Schiedamse Volksuniversiteit orga niseert op morgen 5 Mei, 's avonds om kwart over 7 en kwart over 9 filmvoor stellingen in het Verenigingslokaal ter herdenking van de bevrijding. Vertoond worden „6 Jaren" (film van studenten verzet), Bezoek van Prinses Juliana aan Curasao en Suriname en Terugkeer van de vliegende Hollander. Ook leden van de Oranje Vereniging hebben tot deze filmavond toegang. Voor de uitvoering van het Stedelijk Muziekcorps op Woensdag 5 Mei des na middags te 9 uur in de Plantage luidt het programma: 1. Wilhelrpus. 2. God save the Kmg. 3. Amerikaans Volkslied. 4. Feestouverture, A. Leutner. 5. Holland Jubelt, mars, A. Maas. 6. Officer of the Day, mars, R. B. Hall. 7. Grote Taptot met Tambours. 8. Feestmars, R. v. d. Glas. Woensdagavond, de avond van de Na tionale Fctistdag, zullen de tamboers en pijpers van het bekende corps de Har monie naar de Grote Markt trekken voor een bijzondere piyhtigheid. In tegen woordigheid van het bestuur van de Oranje Vereniging en van de Jeugdraad zullen aan het corps 12 paradetrommels worden overhandigd, welke door de le den zelf zijn vervaardigd. Deze plech tigheid vindt plaats om kwart voor 7, waarna een mars naar de Broersvest ge maakt wordt. Tot de volkszang begint blijft het corps hier defileren. De lessen, 'die morgenavond gegeven worden voor de leden van de R- K. Gymn. Vereniging Excelsior zijn in ver band met de Nationale feestdag afgelast. Op Zondag 2 Mei organiseerde de R.C. Schiedam op het nieuwe parcours aan de Rotterdamsedijk een trainingsrit waar van de uitslag is als volgt: 1 Bronk; 2 Dupon; 3 v. Galen; 4 Heijster; 5 Breur 6 Letterman; 7 F. Proost. Juniores: 1 Tettelaar; 2 Dupon; 3 v. Dijk; 4 v. d. Velde. De Wethoudster en de Inspecteur van Onderwijs zullen a.s. Woensdag geen spreekuur .ïouden. De wielrijder v. S„ die, komend uit de Mavlritsstr., de Louise de Collignystr. in wilde draaien, ontmoette op zijn pad, ver afgeweken van haar goede, Mej. S. Het bleef bij een lichte onvriendelijke kennismaking tussen de wielen. De K., proef-rijdend voor zijn rij bewijs examen, had geen veine. Hij maakte een paard van de melkboer B. op de Vlaardingerdijk schichtig. Het beesi sprong op zij. Lichte schade. Zonder uit te kijken liep het 7 jarig meisje v. Z. bij de Westmolenstr. tegen de auto van K. uit Schiedam, die krach tig remde, om erger te voorkomen. De koplamp werd beschadigd. Het meisje viel, maar liep zonder uiterlijk iets te mankeren door naar school. De R. E. T.-bus belemmerde het uit zicht bij de halte Wilton-Fijenoord, zo dat de wielrijder B., die de Vlaardinger Dijk voor de bus wilde oversteken cte naderende bestelauto niet zag. Krachtig remmen beperkte ook in dit geval de schade. GEBOREN: Frits F. z. v. A. de Jong en A. M. C. Stoel, Oosterstraat 105; HendriK J. z. v. J. H. Frederik en E. J. H. Amers foort, L. Achterweg 36; Anneke d. v. L. v. Vugt en L. L. Schreiber, Lekstraat 8, Maria d. v. Willems en M. Qverheül, Lourenstraat 4; Maria J. d. v. J. de Reu ver en D. v. Waarde, Boerhavelaan 1; Pe- tronella J. M. d. v. J. Naring en M. J. Th. Hersbach, Dr. Noletstr. 1; Dorine M. d v. S. Steenbergen en M. Schreuders, Dr. Noletstr. 1; Cotfried H. z. v. A. Meijer en W. Mulborg, Boerhavelaan 1. Ui-t het markiezaat van Bergen op Zoom, dat 10 gemeenten van West-Bra-' bant omvat, zijn thans ongeveer 150 mili tairen uit Indië teruggekeerd. Zaterdag werden de jongens in Bergen sp Zoom hartelijk gehuldigd door de burgerij, die hun mars door de stad tot een ware triomphtocht maakte en door de gemeen tebesturen, namens, wie de burgemeester van Halsteren, mr. M. van Thiel, de jon gens op de markt toesprak. Hij vroeg hua weer als vroeger aar* het werk te gaan en niet te eisen „dat zij hun betrekkelijic vrfje soldatenleven in de burgermaat schappij zouden kunnen bestendigen". Nadat aalmoezenier Beuken en veld prediker ds. Veldmeyer de 12 gevallenen hadden herdacht, werden oorkonden en herinneringsmedailles uitgereikt. Het feest werd besloten met een Brabantse koffietafel. Door de exploitant van een restaurant van het Tilburgse Sportpark werd bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een geldkistje, inhoudende een 1iron -f QfiAD Door de Technische Bedrijven is een eenvoudige, fraaie verlichting aangebracht bij het „monument voor hen die vielen" aan de Gerrit Verboonstraat, gedurende de herdenkingsdagen zal ook na het in vallen van de duisternis dit tijdelijke monument, dat het toch zo uitstekend •doet en waaromheen weer een passende beplanting is aangebracht, zeer zeker de aandacht trekken en zodoend zijn taak de herinnering aan hen die vielen leven dig te houden, uitstekend kunnen ver- vullen. De achter het monument opstijgende lichtstraal wil voorstellen het licht, dat door het door de gevallenen gebrachte offer over de wereld moet komen. Aangezien niet alle zangers, die Dins dagavond aan de uitvoering bij het Mo nument voor de gevallenen op de slot- repetitie verschenen zijn, wordt hun door middel van deze publicatie verzocht vanavond om 7 uur in de Tuinlaan aanJ wezig te willen zijn. De Belgische premier, Paul Henri Spaak, heeft besloten af te treden, aldus heeft Reuter van gezaghebbende zijde te Brussel vernomen. De socialistische kamerfractie heeft na een hedenochtend gehouden vergadering in een communiqué verklaard, dat zfj zich niet kan verenigen met het door de rege ring voorgestelde programma inzake de subsidies aan het vrfje technische onder wijs. Bij het verlaten van het parlement ver klaarde Spaak: „Ik ben volkomen door mijn fractie verslagen en bijgevolg zal ik de ministers hedenmiddag bijeenroepen". In samenwerking met de douane heeft de marechaussee te Rotterdam tientallen kisten met revolvers in beslag genomen, die kennelijk gesmokkeld moesten wor den. Drie kisten droegen als opschrift „ijzerwerk", hetwelk bestemd zou zijn voor adressen in Zuid-Afrika en Zuid- Amerika. Zij waren met op' Praag rijden de Nederlandse vrachtauto's uit-Tsjecho- slowakije hier aangevoerd, bestemd om per schip naar de plaats van bestemming te worden gebracht. Nadat men in het begin van de vorige week bij een eerste transport tot deze ontdekking was gekomen, ging men er toe over, ook volgende transporten te controleren en steeds kwamen er kisten met eenzelfde inhoud voor de da£. Naar verluidt moeten ongeveer 3000 wapenen in beslag zijn genomen, waarvan een klein derde deel voor Zuid-Afrika was bestemd. Wij menen te weten, dat reeds contact ken landen. Op doorzending behoeft niet is gezocht met de justitie in de betrok- te worden gerekend, zo deelde men ons mede, aangezien de Nederlandse wet zich daartegen verzet. De dienst van de R'damsche Tramweg Mij. en de Vlaard. Stoomboot Mij. op Hemelvaartsdag 6 Mei a.s. zal als op werkdagen worden uitgevoerd. De stoombootdienst Brielle—Vlaardin gen v.v. Wordt uitgevoerd als op Zaterda gen. De stoombootdienst Middelharnis Rotterdam v.v. wordt op Hemelvaarts dag niet gevaren. AFSCHEID J. BRAUT1GAM Als rijleehavenconimisearis-Zuid Aan de heer J. Brautigam, rijkshaven- commissaris-Zuid, is op diens verzoek door de minister van verkeer en water staat met ingang van 1 Juni a.s. eervol ontslag verleend. Tot zijn opvolger is be noemd de heer mr. P. E.. Barbas, rijks hoofdinspecteur van het verkeer in de provincies Noord- en Zuid-Holland. De heer .Brautigam zal op Woensdag 12 Mei des middags van 35 uur in het Raadhuis te Rotterdam een afscheidsre ceptie houden. Van niet-officiële Amerikaanse zijde is aan de landen van het plan-Marshall medegedeeld, dat men verwacht, dat on geveer de helft der goederen, welke in het kader van het hulpverleningspro gramma in de V.S. worden gekocht, met Amerikaanse schepen vervoerd zal wor den. Tevens werdaangekondigd, dat de inkopers hun eigen vervoerders zullen mogen kiezen. De „Volendam", die op reis is van Batavia naar Rotterdam, passeerde Zon dagavond om elf uur Gibraltar. De „Johan van Oldenbarnevelt", die op de thuisreis is. passeerde gisteravond om 7 uur Kaap Guardafui. De suikerfabriek Redawoeng in de omgeving van Pasoeroean, is met de campagne begonnen, waarbij voor dc eerste maal sedert de politiële actie eigen geplant riet verwerkt wordt. De zeer modern ingerichte fabriek is destijds volledig intact aangetroffen, het geen het thans mogelijk maakt om riet van een aanplant groot twaalfhonderd H.A. op volle capaciteit te verwerken. 60. Na rijp on langduiig beraad, besloten de heren op aan dringen van Signor Alfonso, ook verder van diens gastvrij heid gebruik te maken en zo de loop Ier gebeurtenissen kalm af te wachten. Karei Kwiek kreeg een Zuidamerikaanse uit rusting, omdat hij in zijn krijgshaftige uniform te veel zou opvallen. Overigens verliepen er enige weken zonder noe menswaardige gebeurtenissen. Op een mooie zonnige ochtend zat de luitenant eens voor de galerij op een stoeltje de krant te lezen. Opeens werd hij aangesproken door een knap meisje, dat blijkbaar wat langs het strand en door de daarop aansluitende woestijn was gaan wandelen en nu de weg was kwijt geraakt. „Pardon, mijn heer", zei ze, „kunt u mij misschien zeggen, hoe ik van hier uit de stad >veer bereiken kan?" Beleefd stond de luitenant op, keek de jongedame vriendelijk aan en schoof zijn hoedje wat achteruit, alvorens te gaan denken. Hij had de oplos sing al spoedig -gevonden: hij draaide zich langzaam om, teneinde de hulp van Signor Gabriël te gaan inroepen in dit moeilijke geval. portier met een diepe buiging voor zijn meesteres opende. Lionel Ebenezer Hugsley trad zijn dochter en Macpherson in de hal tege moet. Hij maakte, ondanks zijn zesen vijftig jaren, nog een zeer vlotte indruk. Het slanke, bijna fragiele lichaam droeg een markante geleerdenkop met licht grijzend haar. Nadat Anny de officier had voorge steld en met enige woorden de oorzaak van "hun ontmoeting uiteen had gezet, begroette hij zijn gast met bijzondere hartelijkheid. Het verheugt mij kennis met u te maken, sir!, zei hij niet zijn melodieuze stem: U komt juist op tijd om mij uw mening-eens te zeggen over mijn nieuwste cocktail-brouwsel. Mister Been vindt het buitengewoon. Ach ja, dat had ik bijna vergeten t'e vertellen Anny: we hebben bezoek. Een jonge Hollandse collega, die je zeker zal bevallen. Maar flirt niet met hem. want je weet, dat de Hollanders alles verschrikkelijk ernstig opvatten. Dr. Hugsley liet zijn grapje vergezeld gaan van een ondeugend lachje, waar mee tie kolonel, die een antipathie had tegen elke vreemdeling, van harte in stemde. Toen zij het door een breed zonne scherm overdekte terras betraden, sprong een jongeman uit een rieten stoel over eind om hun tegemoet te gaan. Dr. Hugsley stelde Voor. Een merkwaardige samenloop van omstandigheden!, ging bij daarna voort" Collega Been Wil namelijk een weten schappelijke expeditie naar de woestijn Tharr ondernemen. Ik heb hem natuur lijk deelgenoot gemaakt van die geheim zinnige geschiedenis, waarvan James ons vertelde. Wel, hoe was het? Alles in orde? Anny knikte bevestigend en wijdde daarop haar aandacht aan de jonge Ne derlander, die juist met kolonel Mac pherson enige beleefdheden wisselde. Dr. Been was ongetwijfeld een interes sante verschijning: Zijn goed getraind lichaam bewees, dat hij gewend was aan sport te doen, het scherp gesneden ge zicht met het blonde, achterover gekam de haar drukte wilskracht en doorzet tingsvermogen uit en de wat strenge mond met de smalle lippen scheen deze beide eigenschappen nog te accentueren. Het innemendst echter was de zeld zaam sympathieke stem van deze jonge geleerde. Anny had het gevoel, dat zij met gesloten ogen uren lang naar deze stem zou kunnen luisteren. U bent voor het eerst in Brits In dië?, nam zij aan het gesprek deel, al leen om hem te dwingen het woord tot haar te richten. Inderdaad, maar ik moet bekennen, dat ik enigszins teleurgesteld ben. Wij, in Europa, zijn nu eenmaal gewend ons dit land als een sprookje uit duizend-en- een nacht voor te stellen. En hebt u niets' van uw verwachtin gen bevestigd gevonden? Neen met uitzondering van 'n paar tempels en minarets en ettelijke bruine kerels met vrij onzindelijke tul-1 DOOR HANS HIRTHAMMER. Zij was hevig ontsteld, toen zij zich plotseling door .e elkaar fel bestrijden de partijen ingesloten zag. Er werd ge joeld en geschreeuwd, stenen en andere in alle haast bijeengeraapte projectielen, vlogen over en weer en aangezien de ge weldige menigte zich rijen dik om haar wagen verdrong, bleef haar niet veel an ders over dan te stoppen en haar hoofd onder het dasbord te laten verdwijnen Toen evenwel enige inlanders onder luid gekrijs op de treeplank sprongen en met omvangrijke pistolen op hun vij and begonnen los te knallen, werd het miss Hugsley langzamerhand duidelijk, dat de positie waarin zij verkeerde, min of meer naar het lt^chelijkë begon over te hellen. Eindelijk echteir weerklonken hoorn signalen; een afdeling lanciers naderde in galop en bereikte op haar flinke paar den weldra het terrein van de strijd De Indiërs stoven schreeuwend en wild gesticulerend naar alle richtingen uiteen en het duurde niet lang, of de straat was gezuiverd. Anny Hugsley kwam voorzichtig met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3