Koningin ging mede in stille tocht Plechtigheid in de Ridderzaal Herdenkingen in gans het land Verzetslieden kwamen „thuis Accoord tussen de zes nabij m W eerberichtj Gongc Plan der vijf pact-landen tot regeling van betalingen NIEUWE BONNEN a OM HET BEHOUD VAN STAATS VEILIGHEID Over plan voor West-Duitse regering mmm Eleizierjacht dal „ZAKEN" deed Angst voor colorado-kever DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Grebbeberg middelpunt van militair huldebetoon Op de Grebbeberg Krentenbrood Burgerlijk gezag met handhaving belast Mannen van eerste uur Spüïïwi LAGEN De toverformule gevonden Politiek advies en groslijststemming De gewone portie Vee voor boeren op Walcheren 70ste JAARGANG WOENSDAG S MET 1948 No. 20511 REDE DR. BEEL 200 gram per hoofd Initiatiefwetsvoorstel- Romme liet POSITIES TROEPENSCHEPEN EEN SCHIP MET ZWARTE VLOEITJES Wat minder wind Verschillende kiescomité's opgericht GROENTE-EXPORT AAN BANDEN Het koninklijk cadeau SUPERFORT NEERGESTORT EN VERBRAND DE KAN TOKEN van de Redactie en de Admi nistratie van de .Nieuwe Schiedamsche Courant'* Zijn gevestigd le Rotterdam. Kortenaerstraat 1, Tel 25270. te Schiedam Broersvest 8. Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 8 45 pet kwartaal, f 1.15 per maand, f 0 30 pet week. Directeur: J KUIJPERS. Hoofdredacteur: MgT Dr. J WITLOX. Algemeen Redacteur: H A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-taneven -egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Herdenking van de gevallenen Gistermiddag te drie uur had in de Ridderzaal te 's-Gravenhage plechtige nationale herdenking plaats van alle gevallenen i jaren 19401945. ^'e!e hoogst geplaatsten uit het hele land en vertegenwoordigers uit alle maatschappelijke lagen kwamen hier mede hun eerbiedige hulde betuigen aan hen, die het offer van hun leven brachten NederlaneTs vrijheid. een de voor Tijdens deze plechtigheid hield de minister-president dr. L. Beel, een rede. waaraan wij het volgende ontlenen: Zich verheugend in zijn herwonnen vrijheid, herdenkt Nederland thans'voor de derde maal de jaren van rampspoed en knechting, die deze generatie tot het einde van haar leven in het geheugen ge grift zullen blijven, aldus de minister president. In de drie jaren, verstreken sinds het onvergetelijk ogenblik, waarop de mare van de vrijheid ons werd verkondigd, heeft de stroom van ons volksleven zijn normale loop hernomen, deels in de oude, deels in door ons volk zelf gegraven nieuwe beddingen. Nog zijn bij lange na de wonden niet geheeld. Nog zijn er toestanden, die pijn lijk blijven herinneren aan eenmaal ge leden onrecht, aan eenmaal gekoesterde doch niet verwezenlijkte idealen, die bij voortduring de aandacht van regering en volk blijven vragen. Het leven gaat ech ter voort en vergt meer dan ooit de volie mens. die, het oog gericht op de toekomst en daar zijn hele arbeidskracht aan wij dend, nauwelijks meer de tijd kan vin den voor een terugblik. Een terugblik evenwel is bij tijd en wijle noodzakelijk. Het is langzamerhand gewoonte gewor den over de idealen uit de tijd van de bezetting slechts in termen van aan vaarding te spreken, en in één opzicht verdienen zij dit ook alle zonder uitzon- deZonnder deze idealen had het moraal van ons volk het niet gehouden. Zij wa ren onze scherpste geestelijke wapenen tegen de bezetter. Dit verheft hen echter niet boven iedere critiek. Dit verbiedt niet hen te toetsen zowel aan hun innerlijke inhoud nis aan het gebeuren i# ons land en in de wereld na de bevrijding. Geen onverdraagzame idealen Een dergelijk onderzoek leert, dat in de tijd der bezetting door sommigen voor idealen is gevochten, die wij thans, met alle respect voor de moed hun ner aanhangers in die jaren, toch ten scherpste bestrijden, omdat zij onver draagzame idealen blijken te zijn, die op gelijkgeschakeld handelen en den ken aansturen, die geen ruimte toelaten voor „afwijkingen" in welke richiing ook, die steunen op beginselen, die in wezen hetzelfde inhouden als de be ginselen van de overwonnen bezetter. Dat zijn idealen, die slechts op de puin hopen van democratie en vrijheid hun verwezenlijking kunnen vinden. Het valt niet te ontkennen, dat de drie jaren arbeid die achter ons liggen vruch ten hebben afgeworpen op verschillende terreinen van het maatschappelijke en staatkundige leven. Ik moge u herinne ren aan het herstel van onze vrijheden en van de organen, die deze vrijheden dragen, een herstel van onze vrije pers. ons vrije organisatieleven, onze vrije school en onze vertegenwoordigende or ganen. Ik moge u herinneren aan het her stel onzer sociale rechten en bovenal aan die lichamen, die zo ulter™* het he rijk werk hebben gedaan voor het her stel van hét in de bezettingstijd maar al te zeer geschokte moreel van ons de Kerken. Dit alles mag tot dankbaarheid stem men. Onder de druk van nieuwe gevaren helaas, wint de ov-rtuiging veld, dat de gemeenschap de mogelijkheid moet be zitten om de vrijheid te ontnemen aan hen die haar misbruiken en belagen. Saamhorigheid Een tweede ideaal, waarvoor wij ge vochten hebben, was dat der saamhorig heid. Dit is in de eerste tijd na de bevrij ding wei eens verkeerd verstaan. Saam horigheid is inderdaad een ideaal, doch alleen, wanneer het op de realiteit van bij-elkander-behoren rust. Op deze grondslag zal het saamhorig heidsgevoel, waarvoor wij in d,e jaren der bezetting onze beste krachten ga ven, ook thans, fla de bevrijding, moeten zijn gegrondvest. Dit wordt wel eens uit het oog verlo ren. Sommigen dromen zich op allerlei levensterreinen de vorming van een een heid die de natuurlijke grondslag mist Pogingen in deze richting hebben in de jaren, die achter ons liggen, gefaald. Zij moesten falen. Dit mag echter niet tot teleurstelling leiden. Wanneer de lessen van de bezet tingstijd beter worden verstaan, wan neer alle energie wordt geworpen op een bundeling, niet naar kunstmatige, doch naar natuurlijke lijnen, moeten de re sultaten betere zijn, maar dit is dan ook hoogste eis Al onze idealen in de tijd van de be zetting vloeiden tenslotte samen in een woord: het vaderland. Het vaderland, dat ons verenigd heeft in de angstige jaren van het verzet, moet ons meer dan ooit verenige» in de moei lijke jaren van her-opbouw. In dit jaar herdenken wij het feit, dat H. M. onze geëerbiedigde Koningin ons volk een halve eeuw lang is voor gegaan in overeenstemming met de schoonste tradities van het Oranjehuis. Moge onder leiding van ditzelfde Oranjehuis het vaderland in het hart van ons volk en in de gedachte van zijn werkers op alle terreinen in toe nemende mate wederom die plaats in nemen, die het in de bezettingstijd in nam en die door allen, die in deze jaren streden en stierven werd begre pen, de plaats, die het naai mijn over- tuig'ng ook in Godes raadsbesluit is toebedeeld: de plaats van de nooit op drogende krachtbron, stuwend in de eeuw'ge vrijheidsstrijd om een betere wereld. Vele deputat'es van de verschillende- legeronderdelen waren vanochtend naar 't hart van het land gekomen, om op de Grebbeberg hun gevallen makkers te eren Ook vele burgers gaven van hun belang' stelling blijk en vele kransen werden bij het monument neergelegd. Vervolgens sprak de minister van oor log. luit.-kol. A. Fievez een rede uit, waarin hij nerinnerde aan de droevige jaren, die achter ons liggen, toen er strijd vas tegen de machten der duister nis, die de wereld poogden te overweldi gen. Zij slaagden daarin niet en dat dan ken wij, naast God, aan de dapperen, die hun leven inzetten. Leger en vloot toon den zich de fiere zinspreuk „Je main- tiendrai" waardig te zijn. Het vaderland redden was niet mogelijk, maar geroet was de eer en de geest van verzet kon niet meer worden gebroken. Geestelijk liet het Nederlandse volk zich met knech ten en het weerstandsvermogen der vrouwen was hierbij een stimulerend? kracht. Onze gedachten gpan hier uit naar -ien, die in de Meidagen van 1940 als eersten de strijd tegen de vijand aan bonden en in het bijzonder gaan onze ge dachten ook naar hen. die zij achterlie ten Mogen wij allen --ns het offer waar dig' tonen, dat zij voor onze vrjjheui brpchten. aldus besloot Zijne Exc. Een diepe stilte viel nadat de minis ter met heldere, rustige stem zijn toe spraak had gehouden. Roerloos stonden daar de deputaties van het #?ger voor 1940. van het nieuwe leger, de Irene- brigade, de luchtmacht, stoottroepen, zeemacht, binnenlandse strijdkrachten en mariniers. Vogels zongen onbezorgdhun lied in het met zonneschijn overgoten, jonge groen Oranjetulpen op de graven wuifden in de zachte v_nincrin Een krans van H- M- de werd aan de voet van het eenvoudige houten herdenkingskruis gelegd door haar vertegenwoordiger. Vervoigens wer den kransen gelegd namens de Stichting Nationaal Legermonument Grebbenberg en de Stichting Ereschuld en Dankbaar- heid. De Koninklijke Militaire Kapel speel de tot slot dezer plechtigheid het Wil helmus. De aanwezige deputaties stonden on der leiding van hun bevelhebbers of oud bevelhebbers. Na de plechtigheid begaven velen zich met bloemen naar de graven om hun dierbare doden een groet te brengen. Behalve in de Haagse Ridderzaal en op de Grebbeberg werden gisteren op tal van andere plaatsen plechtigheden gehou den ter herdenking van de gevallenen. Meestal hadden deze een plaatselijk, soms echter ook een nationaal of streekkarak ter. In Apeldoorn ging in de stille tocht naar het voorlopig monument voor de gevallenen, op het plein voor de Grote Kerk, H. M. de Koningin mede, temidden v^n de overige deelnemers. Bij het monu ment legde H. M., die vergezeld was van haar dame du palais mevr. L. de Beau fort en haar adjudant, kapitein R. van Zinnicq Bergman, een krans. Ook de burgemeester en het bestuur der Ver. van ex-politieke gevangenen legden kransen, waarna velen van de overige deelnemers eveneens een bloemenhulde brachten. In Baarn legde Prinses Juliana een krans bij het daar opgerichte gedenkte ken op het Stationsplein, tijdens dé korte herdenkingsplechtigheid, welke daar gisterenavond werd gehouden. Te Vught, oord van smarten voor zovele duizenden, droeg de plechtigheid uiter aard meer een landelijk karakter. Een enorme stoet trok omstreeks 7 uur naar de vroegere fusilladeplaats van het kamp, waar thans een houten kruis, voor de gevallenen staat opgericht. Deputaties uit alle standen der burgerij en vooral vele nabestaanden der slacht offers legden bloemen neer bij het ge denkteken. Voor de drie zuidelijke provinciën, het derde militaire gewest, kwam men gister morgen OP de R.K. begraafplaats te Moerdijk bijeen. Een bataljon van .3 R.I. en het muziekkorps van de Stoottroepen uit Den Bosch namen aan de herden king deel, waarbij generaal Sitsen en burgemeester Godwaldt de gevallen her dachten. Zwaluwe s mannenkoor zong en schoolkinderen legden bloemen op de graven der militairen, die in Mei 1940 in deze omgeving sneuvelden. Op de kloosterbegraafplaats legden daarna leer lingen van de kleuterschool bloemen op de militaire graven. 's Avonds hadden stille tochten plaats naar de 4 aalsdorpervlakte en naar de begraafplaats Westduin", waaraan door" ettelijke duizenden van alle rangen en standen werd deelgenomen. Ook een delegatie oud-strijders van de Franse regimenten, die in 1940 in Zee land streden, bevond zich in de stoet welke de tocht naar de vier houten kruisen op de Waalsdorpervlakte maakte De plechtigheid up (Je Waalsdorper vlakte werd opgeluisterd door de Kon. Militaire Kapel en de ..Haghesanghers" die op de begraafplaats „Westduin" door het Chr. Residentie-mannenkoor en het Mannenkoor van de Gem. Gasfabr ek. geluiden UIT DE BEZET TINGSTIJD Spijkerlaarzen, kletterend op het trot toir van een avondstille straat na spertijd, doffe ploffen van afweergeschut. Twee van de duizend en één geluiden, die zo typisch waren in de bezettingstijd. De Stichting 19404945 zal ze u hedenavond opnieuw laten horen in een radio-uitzen ding om 21.00 uur via Hilversum II en om 22.00 uur via Hilversum L En ze heeft er een prijsvraag van gemaakt, ten bate van haar kas, waarvoor niet minder dan 20.000 prijzen beschikbaar zijn gesteld. Hoe men eraan kan deelnemen, wordt in de uitzending duidelijk verteld. De hoeveelheid krenten en rozijnen, welke voor het bakken van krentenbrood aan de bakkers beschikbaar wordt gesteld, komt overeen met 75 gram per hoofd. Dit betekent, dat -de bevolking ..geveer 200 gram krentenbrood per hoofd kan be trekken indien de bakker krentenbrood levert, waarin de helft van de grondstof bloem door krenten en rozijnen is ver vangen. Zelfverzorgers voor brood kunnen geen recht doen gelden op het betrekken van krentenbrood. Voor het Nederlandse leger worden bij de Engelse Fairey Aviation Co. Firefly-vliegtuigen vervaardigd. Een der bijna gereed gekomen toestellen, welke wordt gemonteerd in de fabrieken te Hayes. Bij de Tweede Kamer is door de heren Rlmme, Van der Goes van Naters. Schouten, Tilanus en Bierema ingediend een initiatiefvoorstel van wet tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet, strekkende fot aanvulling van het tiende hoofdstuk met een regeling nopens de mogelijkheid van overgang van grondwettelijke be voegdheden van organen van burgerlijk gezag op andere organen van burgerlijk gezag. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: Reeds vóór de oorlog is behoefte ge voeld aan de mogelijkheid bepaalde grondwettelijke bevoegdheden inzake de openbare orde en de politie in staat van oorlog of van beleg te doen overgaan op een ander dan het in de Grondwet gere gelde burgerlijk gezag. De sedertdien opgedane ervaring, zowel met de vijand van buiten als met zijn aanhang van bin nen, heeft wel duidelijk de realiteit van deze behoefte aangetoond. In troebele lijden, waarin, hetzij van uit het buiten land. hetzij van uit het eigen land, hetzij van uit een combinatie van beide, de veiligheid in gevaar wordt gebracht, is het ter handhaving van de veiligheid noodzakelijk geworden, te beschikken over de mogelijkheid van 'n snel en des kundig werkend gezagsapparaat in tal van sectoren van het gemeenschapsleven. De doelmatigheid in de samenstelling daar van wordt bevorderd, door, naast en be halve de mogelijkheid van overgang van bepaalde grondwettelijke bevoegdheden van burgerlijk gezag op militair gezag. De kisten met het stoffelijk overschot van de kapitein-intendant W. Ch. Weh- sink en van de reserve-kapitein A. Pe ters zün vor'§e week van Berlijn via België te Amersfoort in het voormalige concentratiekamp aangekomen en aldaar opscbsard. Vrijdag wordt de kapitein Wensïnk om 10 uur op de Ooster Begraafplaats aan de Prulelaan te Voorburg ter aarde besteld, terwijl kapitein Peters Zaterdag om 11 uur te Rotterdam (Crooswqk) begraven ZaHeTbretereft hier twee verzetslieden die in Juni 1940 in samenwerking metlutte nant Erkens een sabotage- en spionnag^ groep oprichtten. Deze mll'tal£® Nederl belast met de Inlevering van de N legervoorraden aan de Duitse weerm Zij wilden o.a. te zijnet tijd in staat zijn een v'erzetsbataljon van 1000 man geneei uit te rusten en tijdelijk te voeden. Hier toe werden enorme voorraden kleding, uitrustingsstukken, voedsel enz. met me dewerking van de heer J. B., directeur van een expeditiebedrijf en de heer A. A. oud-directeur van de Meelcentrale op geslagen in kelders en pakhuizen in de buurt van Hillegom. De Grüne Polizei kreeg lucht van deze voorraden en 18 mannen van de groep werden gearresteerd en berecht. Erkens dook onder, maar werkte energiek ver der met het organiseren van verzetsgroe pen. spionnage en het overbrengen van krijgsgevangenen en geallieerde vliegers naar België Eerst in October 1942 werd deze felle patriot met 38 van zijn medewerkers ge arresteerd. Op 9 October 1943 werd hij met 8 van zijn kameraden op Fort Rhijnauwen gefusilleerd. Wensink en Peters werden in Utrecht, dank zij een handig Ned. advocaat tot gevangenisstraf wegens diefstal van legergoederen ver oordeeld. Zij werden naar Duitsland (Wupper- thal) vervoerd, maar Berlijn nam geen genoegen met deze uitspraak en liet Wensink en Peters te Berlijn fusilleren. Twee van onze eerste en beste verzets lieden brachten het grootste offer in dienst van hun geliefde Koningin voor de vrijheid van hun vaderland. Dat deze doden in vaderlandse bodem mogen rusten in vrede. De „Johan van Oldenbarnevelt", die op de thuisreis is, passeerde Dinsdagmor gen om 6 uur Aden. De „Groote Beer" vertrok gisteren van Batavia naar Rotterdam. De „Waterman", die op de uitreis is. wordt Vrijdagmorgen om 5 uur te Sabang verwacht. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft in het lager huis een overzicht gegeven van de bui tenlandse politiek, voor het eerst sinds Z'jn rede in Januari, waarin hij het voorstel voor een Westeuropese unie toejuichte. ®evin opende daarmede het debat over de buitenlandse politiek in het lagerhuis, dat heden zou worden voort gezet. BWin. f.ing in op de geschillen tussen mogendheden en de Sovjet- d Berlijn, „wij hebben het recht Berlijn te zijn. Het is onze bedoe- blijven", aldus Bevin (ap plaus). „Ik hoop, dat de pogingen om deze kwestie door een zenuwenoorlog tot een oplossing te brengen zullen wor den opgegeven en besprekingen in de plaats zullen komen van provocaties. Wij huldigen nog steeds het beginsel van een Duitse eenheid. Wii zien ech- ter in, dat wij dit beginsel voorlopig niet kunnen verwezenlijken Wij heb ben de hoop voor de toekomst niet op gegeven. Wij zullen alles doen, wat wij kunnen om Duitsland politiek en economisch weer redelijk op peil te brengen." „Ik ben altijd van gevoelen geweest", vervolgde Bevin, „dat indien wij slechts met Rusland te maken zouden hebben en niet met de communistische ideologie, een vergelijk mogelijk ik Bevin bevestigde verder nogmaals, dat de Engelsen bleven bij hun besluit, om het mandaat in Palestina slechts tot 15 Mei te behouden Engeland had al zijn invloed aangewend om een invasie in Pa lestina door de Arabische landen te ver hinderen De berichten over een-Arabi sche invasie van Palestina konden van SNEEUW IN MEI. Dit is geen foto uit een archief, maar een opname uit Perth in Schotland, waar Zondag 2 Mei l.l. hevige sneeuwstormen woedden. Britse militaire zijde niet bevestigd wor den. In de eerste plaats is het nodig, dat het vuren gestaakt wordt en een appa raat in het leven geroepen wordt om een regeling tot stand te brengen Er is nog tijd om iet verstand en de zelfbeheersing te laten zegevieren. Over enkele dagen kan het echter reeds te laat zijn." Ernest Bevin's verklaring over Duits land voor het Britse Lagerhuis beves tigt de reeds thans sterke indruk te Londen, dat de zes Westelijke mogend heden binnenkort overeenstemming zul len bereiken over een plan om jgpn West-Duitse regering te vormen. Waar nemers vatten Bevin's woorden op als een aanwijzing, dat de conferentie der zes mogendheden te Londen over de toekomst van West-Duitsland thans in haar laatste stadium van voorbereiding van een dergelijk plan verkeert en dat dit algemeen zal worden aanvaard, al dus schrijft Reuters diplomatieke cor respondent. Het plan werd oorspronkelijk door de Westelijke bezettingsmogendheden uit gewerkt Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat haar conclusies Donderdag jl officieus werden medegedeeld aan jhr. Michiels van Verduynen, de Ned. ambassadeur en leider van de Benelux- vertegenwoordigers. Men meent te we ten, dat de ambassadeur reeds té ken nen heeft gegeven, dat zijn groep zich waarschijnlijk niet tegen het plan zal verzetten. Maar de Benelux-mogendhe- den zullen, indien zij dit wensen, de gelegenheid hebben om het plan tijdens de volgende bijeenkomst van de confe rentie te bespreken 5 De bezitter van het plezierjacht „Al batros", de Nederlander wilde met dit jacht niet alleen pleziertochten ma ken, maar ook zaken 4°en. In Antwer pen ontmoette hij de Fm een in de internationale smokkelhandel lang met onervaren heer en het tweetal besloot een sommetje te beleggen in sigaretten vloeitjes. Negen en een half millioen vloeitjes werden gekocht, de firmanten stapten aan boord, gevolgd door een bemanning bestaande uit: een kantoor bediende van het Franse ministerie van luchtvaart en diens meisje, een Neder lander en een Belg. en de „Albatros" zette-koers naar het Noorden. De reis ging goed en zou misschien met een zeer voordelige transactie zijn bekroond, wanneer de Deense kust en de Deense douane-ambtenaren niet alles bedorven hadden. Voor die Deense trust ging er iets mis met de machine, zodat de ..Albatros" hulp moest vragen van een vissersboot. Die hielp het schip echter van de wal in de sloot, d.w z. van de zee op het strand en toen de „Al- Weerverwacjiting medegedeeld door S het K.N.M.I. te De Bit geldig tot j Donderdagavond: Wisselende bewolking, maar vrijwel j overal droog weer. Zwakke tot matige S wind uit Westelijke richtingen leis koudere nacht. Morgen overdag onge- veer dezelfde temperatuur als van- daag. 6 Mei: Zon op 5.02 uur, onder 20.12 uur; maan op 4.21 uur, ofider 17.12 uur. f 7 Mei: Zon op 5 uur. onder 20 11: uur; maan op 4.32 uur, onder 18.27 uur. batros" eenmaal gestrand en dus mach teloos was, kwamen Deense douane ambtenaren aan boord om te consta teren, dat negen en een half millioen sigarettenvloeitjes 'n waarde van 400 000 Deense kronen aan invoerrechten ver tegenwoordigen. De rechtbank te Aalborg heeft zich met deze zaak. die zich midden Maart afspeelde, bezig gehouden. In eerste instantie had het openbaar ministerie tegen alle zes opvarenden gevangenis straffen geëist, alsmede inbeslagneming van het jacht en de lading. De rechter evenwel ontsloeg alle zes - opvarenden vati het jacht van rechtsvervolging Het openbaar ministerie ging van die uit spraak in hoger beroep en nu heeft de rechter de arrestatie bevplen van de hoofdpersonen, de eigenaar van het jacht F en de Fin N. terwijl de vier andere verdachten werden ontslagen van rechtsvervolging. ook mogelijk te doen zijn de overgang daarvan op een ander burgerlijk gezag. Daarom hebben de voorstellers ge meend, te moeten voorstellen, in overwe ging te nemen de toevoeging in de Grond wet. van een nieuw artikel 195a, kracn- tens hetwelk, naar door de wetgever te stellen regelen, ter handhaving van de uit- of inwendige veiligheid in buiten gewone omstandigheden door of vanwege de koning voor elk gedeelte van het grondgebied des rijks kan worden be paald, dat de grondwettelijke bevoegdhe den van organen van burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de po litie geheel of ten dele overgaan op an dere organen van burgerlijk gezagj In het voorgestelde artikel zijn de grondwettelijke bevoegdheden, welke kunnen overgaan, beperkt tot die, welke bestaan ten opzichte van de openbare orde en de politie. El OF SCHORPIOEN Het is wel merkwaardig, dat juist in de uren van herdenking over heldhaftig heid en bevrijding van alle kanten be richten afkomen over kraken en scheu ren van de wereldbol. Zodat de hoogste kerkelijke en wereldlijke autoriteiten ver manen en maatregelen treffen, opdat het mensdom alsnog gered zou kunnen wor den. Deze dagen zijn tenvolle Kruisdagen! Wel treffend is in dit verband ook het Lucas-evangelie van Maandag en Dins dag voor hen die hulp behoeven en voor hen, die nog niets hebben geleerd en hard van inborst, alleen zich in het harnas van egoïsme een weg pogen te banen. Vragen en geven, zoeken en vinden, kloppen en opendoen. Dat is het crite rium in genoemd evangelie, actueler en begrijpelijker, maar ook noodzakelijker van uitvoering dan ooit. Immers de wereld moet en gaat on derste boven. Er zal eindelijk een ver nieuwing moeten komen met ongekend radicalisme. Er wr. te weinig rechtvaar digheid, er was p- zeringe liefde. Alleen langs welke weg zal de om wenteling zich voltrekken? De kentering komt, zij het door het communisme, zij het door het christendom. Via een systeem van opzweperijen en haat, ol middels een eerlijk radicaal christendom. We hebben nog goede kansen.In veel gebed, in krachtig voorbeeld, in harde offers zullen wij de wereld de vrede, waar en in Christus, moeten geven. Niet alleen derhalve door negatief anti- communisme maar door positief uitvoeren van dg ons opgelegde plichten. Het christen zijn is geen gemakkelijk ■zittend kledingstuk, maar een zwaar har- nas, dat velen inderdaad niet weten te dragen. Men zal ons moeten kunnen aanwijzen als kruisridders, in wie geen bedrog is. Lieden die brood geven en niet stenen, vis en niet een slang, eieren en niet schorpioenen. De taak is zwaar en normaal boven onze kracht. Doch laten we ons dan ook achter de H. Vader scharen en meedoen aan een machtige gebedsactie vooral in deze Mei maand. We kunnen onderhand hebben geleerd, dat we uit ons zelf al zeer weinig kun nen klaar maken. De victorie en de bevrijding moeten ons zijn, doch eerst op de knieën. HENK VAN DER MAZE- Naar te Brussel werd vernomen, heb ben de vijf landen, welke deel uitma ken van het pact van Brussel, besloten dat het equivalent van 1/3 der Ameri kaanse goederen, welke in het kader van het plan Marshall aan Europa zullen worden geleverd, zal worden benut voor wederzijdse financiële eco nomische steun door de Europese lan den. Dit plan is de vorige week te Brussel opgesteld door de vijf ministers van financiën. De door de deskundigen uitgewerkte formule voor de overeenkomst komt naar „Le Peuple" schrijft, in grote trekken op het volgende neer: Elk land zal de opbrengst van de ver koop der Amerikaanse goederen in eigen valuta op een speciale rekening storten. Tot. betaling der bedragen, die een land aan één van de vier overige landen schuldig is boven het bij de tussen de betrokken landen bestaande betalings overeenkomst vastgestelde maximum, kan elk land putten uit de Marshall rekening van zijn crediteur voor de aflossing van een deel van zijn schuld. Dit zal echter slechts kunnen geschie- In aansluiting op hetgeen wij Dinsdag avond schreven over het politiek advies en de groslijststemming voor de K.V.P. op Zondag a.s. vernemen wij nog, dat in de verbonden kieskringen Groningen, Fries land, Drenthe, Overijssel en Gelderland kiescomités zijn opgericht voor niet min der dan drie candidaten en wel voor mevr. M. v. Nispen tot SevenaerRuijs de Bee- renbrouck, mr. E. G. M. Roolvink en mr. A. J. M. Sweens. In de gecombineerd kieskringen 's-Hor- togenboschUtrecht wordt een stevige actie gevoerd om naast mej. A. Nolte, aan wie op het politiek advies een verkiesbare plaats werd toegekend, een tweede Ka tholieke vrouw in de Kamer te brengen. Hiertoe is een kiescomité gevormd van vooraanstaande dames en heren uit beide kringen, dat zich beijvert mej. mr. W. van Lanschot op een verkiesbare plaats te brengen. In Zuid-Holland is veel ontstemming, dat het „Kamerlid v. d. Weijden door de rangschikking van het politiek advies niet in de Kamer zou terugkeren. Om hem alsnog hoog genoeg op de lijst te bren gen is ook voor deze candidatuur een kies- corr^fé opgericht. Voor het tijdvak van 9 t.m. 22 Mei zijn de volgende bonnen aangewezen: BONKAARTEN KA, KB, KC 806 361 Melk, 5 liter melk. 363 Melk, 7 liter melk. 36i Vlees, iOO gram vlees. 367 Vlees. 300 gram vleijs. 368 369 Boter, 250 gram boter of marga rine of 200 gram vet. 388 Algemeen, 250 gram kaas of 312% -""«-gram korstloze kaas. 386 Algemeen, 400 gram brood of I rant- soen puddingpoeder, vermicelli e.d. 384 Algemeen, 1600 gram brood (geldig t.m. 15 Mei). 373 Reserve, 800 gram brood (geldig t.m. 15 Mei). 374 Reserve, 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 376 Reserve, 400 gram brood (geldig t.m. 15 Mei) BONKAARTEN KD, KE 806. 863 Melk, 12 liter melk. 866 867 Vlees, 100 gram vlees. 868 Boter, 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 869 Boter, 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 888 Algemeen, 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 886 Algemeen. 400 gram brood of 1 rant soen puddingpoeder, vermicelli e.d 884 Algemeen. 400 gram brood (geldig t.m. 15 Mei). 873 Reserve, 400 gram brood (geldig t.m. 15 Mei). Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZD, ZE, MD. MF, MG, MH 806 (bijz. arbeid, a.s, moe ders en zieken). Geldig zijn dé bonnen van de strook E. Deze bonnen zijp 14 dagen geldig. den ten belope van 1/3 van het op de Marshall-rekening voorkomende bedrag. Bovendien zal dit derde deel niet geheel liquide gemaakt kunnen worden, doch de helft ervan zal in dollars betaald moeten worden. Voor de betaling van dit zesde deel dus, dat in dollars betaalbaar zal zijn, zal een beroep gedaan worden op het Int. Monetaire Fonds. Hier moet aan worden toegevoegd, dat de formule van het derde deel, dat half in deviezen van het crediteurenland en 'half in dollars afwikkelbaar zal zijn, slechts betrekking heeft op dat gedeelte van het plan-Marshall, 'dat de vorm van een gift heeft en dat elk land vrij zaj kunnen beschikken over het gedeelte van de Marshallhulp, dat een» lening verte genwoordigt, die moet worden afgelost Naar wij vernemen, ls met ingang van 1 Mei j.L de uitvoer van een aantal soor ten groenten uit ons land naar Engeland en Wales, Schotland en Noord-Ierland verboden. Wortelgroenten, vrij van loof, asperges, verse bonen, verse erwten, uien en sjalotten, tomaten, aubergines en pi mento's echter kunnen vergezeld van 'n coloradokever-certificaat van de clanten- ziektenkundige dienst in deze landen worden ingevoerd. Vermoedelijk tot begin Juni is ook voor bospëen een uitzondering gemaakt, mits de lengte van het loof niet meer dan 5 inches bedraagt. Zonder certificaat mogen nog worden ingevoerd: .komkommers meloenen, pompoenen en champignons. Dinsdagmiddag is te Middelburg het fokvee, dat met een koninklijke gift van 25.000 voor Walcherse veehouders is aangekocht, aan de gedupeerde boeren^ die vroeger geregistreerd fokvee bezaten? overgedragen. De Commissaris van de Koningin ln Zeeland, jhr. A. de Casembroot, hield een korte rede, waarin hij o.m. dank bracht aan de Noordhollandse fokkers, die gaar ne bereid waren hun beste hokkelingen voor dit doel te verkopen en aan de com missie van aankoop, die voor een zeer zware taak stond. De heer C. Zwagerman, rijkszuivelcon- sulent, zeide te verwachten, dat dit fok vee, in totaal 49 pinken, de kern zal vor men van Walcherens nieuwe fokveestapeL De veehouder, C. Langebeeke uit Ga- pinge, dankte namens de begunstigde veehouders voor dit koninklijk geschenk. De pinken werden tenslotte door loting aan de begunstigde -veehouders toegewe zen. Uit Fuerstenfeld Brueck (Beieren), wordt gemeld: Maandagavond laat is een Amerikaans Superforttoestel neergestort en in brand geraakt op 2% k.m. van het vliegveld, waarvan het startte.' Van de bemanning van 12 koppen werd' 1 lid ge dood en zijn de 11 anderen er erg aan toe. Het vliegtuig maakte deel uit van een eskader, dat gestart was voor een ..gewone nachtelijke oefenvlucht" raar Port Said en terug. Dè oorzaak van het ongeluk is niet bekend gemaakt. Een officieel, onderzoek is begonnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1