HET PROMOTIESCHOT VAN SCHRUMPF kreeg van Kuneman het beslissende duwtje KFC en SW PROMOVEREN mM u Om het wereldkampioenschap dames-hockey Heerenveen bezorgt eerste nederlaag B.V.V. NEDERLANDSE RENNERS IN DE TOUR DE ROMANDIE r Goede zege van PSV over Go Ahead r Emma deed iveinig voor S.V.V. onder doch schoot in de slotfase tekort Fascinerende strijd RFC naar de tweede klasse Nederland wint met 5—0 van Spanje HPSV en DRL gaan naar de 3e klas Nederlands elftal oefent MAANDAG 10 MEI 1948 PAGINA 2 De man met het grootste uithoudingsvermogen heeft de door slag gegeven. SVV's aanvalsleider, Schrumpf. Het Schiedamse kanon. Schijnbaar vernageld door de Emma-linksback v. d, Starre. Het was echter slechts schijn. Nu ging „Hoogstraat- Jan" niet zoals op 4 April op Spangen in vertwijfeling de buitenlijn zoeken Consequent richtte de Schiedamse speer punt zich dan links dan rechts op de hoeken van het straf schopgebied. Onvermoeibaar. En toen elf minuten voor tijd alle anderen tekenen van vermoeidheid gingen vertonen, greep Schrumpf zijn kans. In een laatste opstoot van energie wrong hij zich in één ruk langs spil Den Hartog, rechtsback Schreuder en linksback v. d. Starre, en met de klit van belagers nog aan de rug perste hij er een kogel uit, zo intens hard en zo verraderlijk vlak langs de grond, dat de vallende Emma-keeper Scholten de bal moest laten glippen, en toen was het voor Kuneman een koud kunstje om met zijn ene ongeschonden been de winnende goal in het juichend open net te wandelen. Na deze laatste krachttoer voelde ook Schrumpf het lood in de benen; tweemaal nadien ontschoot hem de macht om zijn schot volledig te beheersen, waardoor het Dordtse doel voor meer gaten gespaard bleef. Maar het hinderde niet meer. Het laatste woord was gesproken, en met 21 speelde SVV zich eindelijk in de eerste klas! Lambrichts wint de derde etappe PROMOTIE EN DEGRADATIE .MMi. HHYC TWEEVOUDIG HOCKEY-KAMPIOEN NEDERLAND WINT MET 5-0 VAN PORTUGAL Omveer sachtig kievit verbétert ZWEMRECORD BOTWINNIK WINT WERELD. KAMPIOENSCHAP SCHAKEN Enwe krijgt remise na 15 zetten KAMPIOENSCOMPETITIE De uitslagen Iuident Heerenveen—B.V.V. P.S.V.Go Ahead i...... HEERENVEEN NOCH bYv HADDEN SCHUTTERS Defensief spel van heide zijden GROTE MEERDERHEID VAN PSV OVER GO AHEAD Zwak spel der Oostelijken in Deventer De strijd was nog maar nauwelijks drie minuten oud, toen S.V.V. reeds de leiding nam. Goossens had de bal naar de linker buitenlijn gedreven, schoof hem vandaar op de centime ter nauwkeurig voor de voeten van de meegelopen Schrumpf, van wie de geheel naar binnen gezwenkte links buiten Van Lith een zo gave center kreeg voorgetikt dat hij zijn vrije po sitie rustig en geheel kon uitbuiten: met een zorgvuldig gemikt schot zeilde de bal in de bovenhoek. Mocht de Emma-verdediging op dat_ moment ontredderd en verslagen lijken wat zij ook inderdaad was de Dordtse voorhoede vond nu de prikkel tot een stormachtig offensief. Bij een middenvoor met een zo voortreffelijke koptechniek als Van Welzenis kon het niet anders, of Emma zocht haar kracht in harde hoge voorzetten tot pal voor de doelmond. Opschoor, uitstekend in vorm, moest al enige malen zichzelf overtreffen, Steenbergen, de onwrik bare reus, sjorde zich na amper tien minuten al in volle agitatie het zweet- natte shirt uit de broek, Corveleijn, de kleine zwarte duivel, klaarde op de cri- tiekste momenten reeds verloren situa ties. En met een kwartier was dit Dordtse offensief nog niets geluwd. Het hielp niet of Van Schijndel en De Bruin sa men onbetwistbaar meester waren op het middenveld, hun lange passen mis ten de juiste maat, en blijkbaar waag den zij zich niet zo ver naar voren dat zij zichzelf met short-passing in de aan- valslinie konden combineren. De fleg matieke Roubos en de temperament volle Smith retourneerden met kalmere halen, en het was op deze ver reikende aanvoer, dat Janus v d. Gijp en Ocken- burg keer op keer hun ijselijke voor zetten tot op de elfmetergrens priem den, dat Van Welzenis een loeiende kogel afvuurde die op een decimeter zijn doel miste, dat Freek v. d. Gjjp met strategische manoeuvres de halves Van Kan en Meerwijk van hun buiten mensen lokte. Zeker, aan de andere kant moest Scholten zich onvervaard voor de schie tende voeten van Kuneman werpen daar scheerde ook een schot van Goos sens de lat en zoefde een prachtige ko gel van Van Lith in het zijnet- Het grote woord echter was aan Emma. En het was een zeer verdiende ge lijkmaker, toen na 24 minuten de bal uit een sublieme voorzet van Ocken- burg via Van Welzenis vrij voor Wil lem v. d. GUP kwam en de Dordtse rechtsbinnen via Opschoor en Steen bergen inschoot. Scheidsrechter Van Vugt had zijn handen meerwdan vol, maar de manier waarop hij tegen al te zware body charges, tegen de respectieve zondaren en tegen de secondanten langs de lijnen optrad, stempelde hem tot een voor- reffelijk, neen een superieur arbiter. Een van de talrijke door hem uitgedeel de vrije trappen leidde kort voor de rust nog tot een uiterst gevaarlijk standje voor het S.V.V.-doel, maar Op schoor stond keurig op zijn plaats. Een mooie S.V.V.-combinatie werd besloten Niet Emma, dat na één jaar in de 2e klas reeds scheen te zullen terugke ren naar de le klas waar het vóór ver leden jaar ca. een tiental seizoenen speelde, doch SVV, de ploeg die al büna 15 jaren op de nominatie staat om toegelaten te worden en thans voor de vierde maal de klop op de deur roffelde, promoveerde gisteren naar de lste klas. S. V. V. 4 3 1 7 12— 5 Emma 4 2 1 1 5 125 Excelsior .,4 4 317 het geraffineerde schampen van de bal, het korte tik-tak-spel, het was alles zeer knap bij de roodgroenen. Te knap vaak; het zette weinig zoden aan de dijk, ook al moest de Emma-defensie voortdurend op de hoogste toeren draaien. Tactisch was S.V.V.'s speel wijze superieur: Van Schijndel en De Bruin hadden het middenveld in hun zak, Van Kan en,Meerwijk toonden zich andermaal uiterst secure lijn- wachters. Het was echter slechts zeer gering wat Emma hiertegen tekort kwam. De Dordtenaren overbrugden bet voor hen ontoegankelijke midden veld met harde en welgeplaatste lucht- trappen hoe ver, maar ook hoe zui ver gaven backs en halves de ballen aan, en hoe mooi was ook dit geheel anderssoortige maar evengoed zeer knappe spel! en verkozen doorgaans het ineens doorspelen boven het indi viduele duel. Zij kenden de kracht van S.V.V.'s halflinie, herkenden haar op nieuw, en vermeden waar mogelijk deze barrière door de bal in de rechtste lijn onmiddellijk in de backlinie te spelen, Daardoor lagen voor S.V.V. de gevaren ook steeds „dichter bij huis". Dat bleek ook al weer zeer ras na de hervatting. Verscheidene malen achter een ging de roodgroene defensie ver vaarlijk uit het lood, Opschoor had al zijn positiegevoel nodig om nog net op het nippertje de vloed te keren, en de redding van Corveleijn was meer een kwestie van een centimeter. Tot twee maal toe vertroebelde de koorts het richtvermogen van Ockenburg en Janus v. d. Gijp voor een onbeschermd doel, en eenmaal moest De Bruin een voortreffelijk inspirerend captain! er in hoogst eigen persoon aan te pas komen om een vrije schietkans van Van Welzenis te verijdelen. Geen tien mi nuten hield Emma deze brandend harde greep op volle spierkracht. Weer waren het Van Schijndel en De Bruin, die het spel verplaatsten. Toen werd deze titanenkamp op zijn mooist. De zomerse hitte deed zich gel den, de aangedraaide zenuwen ont snoerden zich, de felle forsheid week uit het lijf-aan-lijf-werk, uit het zeer hoge tempo verdween de gejaagdheid, de strijd werd rustiger hoewel niet min der spannend. Beide ploegen bewezen zich mentaal zeer sterk, bleven bezeten van de drang naar het winnende doel punt het promotie-doelpunt rezen tot legendarische hoogte in van emotie hijgende angstscenes. Om beurten dreven de roodgroene Schiedammers en de „witwitte" Dordte naren hun wiggen in de vijandelijke gelederen, nu eens telden wij bij Schol ten dan weer bij Opschoor een doelpunt dat er echter steeds niet kwam. Dit was een volmaakt gelijk opgaande strijd van beide kanten schitterend gestreden, van beide kanten sterk bezield. Waar schijnlijk is in geen enkele promotie wedstrijd van dit seizoen waar ook zo'n goed voetbal vertoond als in dit treffen tussen Emma en S.V.V. En wederom betreurden wij het, dat slechts één van deze twee de poort der promotie zou mogen binnengaan. Die éne werd S.V.V. In het laatste kwartier van de wedstrijd toonden de Schiedammers hun recht daarop aan. Naarmate het moordende tempo wat was gedaald, trad aan het licht dat het ragfijne positiespel het op de duur won van het lange-afstand-spel. Toen rees Schrumpf tot „match-winner".' Hij was de man met de grootste reserve, hij kon nog stormlopen, hij versloeg Scholten. En toen had zelfs een aan beide benen gezwachtelde Kuneman de promotie wel tot een feit kunnen maken. Schrumpf: promotieschutter. met een typisch Schrumpf-schot, dat echter door Smith met doodsverachting corner werd gekopt; en een vrij door gebroken Ockenburg schoot jammerlijk over in stede van de bal naar in vrije scorings-positie staande Van Welzenis te schuiven- Pas het kwartier rust gaf enige ge legenheid tot mediteren. Te laaiend van spanning was daartoe deze gehele eer ste helft geweest. S.V.V. technisch toch wel iets meer geacheveerd, ook tac tisch zuiverder ingesteld. Het korte keren en wenden met de bal, het in de moeilijkste positie afgemeten afgeven. De Ned- wielrenner Lambrichts heeft Zaterdag de derde étappe van de Tour de Romandie gewonnen, welke ging van Pruntrut tot Le Locle, een traject van 175 K.M., en wel in 5 uur 20 min. 23 sec. Tweede werd Aeschlimann (Zwits.) 5.20.26, 3. Ouyot (Zwits.) 5.21.51, 4. van der Zande (Ned.) zelfde tijd. 5. Schutz (Zwits.) 5.22.19, 6. Keteleer (Belg) zelf de tijd, Janssen (Ned.) werd 11de in dezelfde tijd als Schutz en Sijen (Ned.'> 24e in 5 uur 40 min. 57 sec. In het algemeen klassement leidde daarna nog steeds de Zwitser Kubler; Lambrichts had zich door zijn fraaie pres tatie opgewerkt naar de vijfde plaats met 20 uur 12 min. 50 sec. Janssen staat zesde met 20 uur 13 min. 03 sec., Sijen 19e met 20.35.34 en Van der Zande 20e met 20.43.52. Zes km. na de start trok de Zwitser Lang er tussen uit. Hij had spoedig een voorsprong van 4 min. 6 sec. op het pe loton. Te St. Imier trok Aeschlimann er tussen uit en ging alleen op Lang af. In tussen zette ook Lambrichts de achter volging op de koploper in. In de afdeling naar Chaux de Fonds kon Aeschlimann zijn landgenoot bereiken en gezamenlijk gingen zij verder. Na 100 km. lagen bei- Behalve in District II, waar SW eindelijk de kroon zette op een jaren lange strijd om in de zo welverdiende eerste klasse te komen, heeft ook District I een nieuwe eerste klasser gekregen. In tegenstelling tot SVV is KFC hier echter een bekend gezicht: de Kogers werden zelfs in de, dertiger jaren reeds eenmaal Westelijk afdelingskampioen. De beslis sende strijd tussen RFC en KFC werd inderdaad, overeenkomstig de verwach ting in onze voorbeschouwing uitgespro ken, in de Rotterdamse verdediging uit gevochten, daar de groenwitte aanval opnieuw totaal ongevaarlijk bleek. Wel, de Kogers slaagden erin, evenals in hun thuiswedstrijd, niet minder dan vier bressen in de Rotterdamse defensie te schieten. Ze moest door deze 04 RFC na een verblijf van rond één decennium haar plaats in de eerste klas overdragen aan de „back-comer" KFC. Evengoed als aan de Schiedammers van SVVbok voor Zaankanters van KFC onze hartelijke gelukwensen. K. F. C4 3 1 7 10—1 R. F. C4 1 1 2 3 1—8 U. V. V4 2 2 2 1—3 In het Oosten moest T. E. C. de voor sprong van twee punten laten schieten door op eigen terrein met 30 te ver liezen van Hengelo, dat thans eveneens zes winstpunten noteert. Vitesse werd in Distr. I: R.F.C.—K.F.C0-4 Distr. II: EmmaS.V.V1—2 Distr. Ill: P.E.C.—Vitesse 2—0 T.E.C.—Hengelo 0—3 Distr. IV: HelmondDosko 61 Distr. VI: Sittard—Kerkrade 34 Hi# Opschoor is weer op het juiste moment uitgelopen en stompt de bal terug het veld in, waar hij door de toelopende De Bruin (uiterst rechts) wel verder wordt geëxpedieerd. Op plechtige en bij uitstek fleurige I brengt de Nederlandse ploeg het met ijze is gisterenmiddag in het Wagener- I tot de halve eindstrijden, wat tothwel u het hoogste is wat van het jonge Neder landse ploegje verwacht kan worden. Mej. Francken was veruit de beste speel ster en ook rechtsbuiten E. Piel toonde goede klasse, het gros middelmatig tot zwak. Het was erg warm en 't schoeisel deugde niet voor het gladde veld. De dames zullen de volgende dagen beter uiit de hoek moeten komen! stadion te Amstelveen het toumooi om het wereldkampioenschap dames-hockey geopend. Helaas konden de Tsjechoslo- waakse dames in laatste instantie haar land niet verlaten, de overige elf ploe gen met Invalsters en officials traden te gen 3 uur, nadat een krans gelegd was op het gedenkteken voor de in de oor log gevallen Nederlandse speelsters en spelers, aan voor het défilé, waarbij de volksliederen van alle elf landen ge- speeld en de vlaggen gehesen werden. Daarna traden de ploegen van Neder land en Spanje aan voor de eerste der wedstrijden. Mej. Vreede was door ziek te vervangen door mej. Nagel (Leiden). Scheidsrechtsters waren de dames Hus- son (Frankrijk) en Coulgon (Schotland). Van meet af aan was het Nederlandse elftal sterk in de meerderheid en aan stonds kon signorita Maestra haar inder daad bijzondere talenten tonen. De druk werd echter te hevig en na een minuut of tien opende mej. Francken voor Ne derland de score. Nog vóór de rust wis ten mej. Nagel en vervolgens mejuffr. Francken tweemaal te doelpunten, zo dat Nederland met 40 met de rust leidde. In de tweede helft verslapte het spel zeer aan Nederlandse kant,/waardoor de enthousiast, doch primitief spelende Spaansen ook enige malen in de aan val kwamen, zonder echter een moment gevaarlijk te worden. Eindelijk wist Marjolijn Francken nog een keer 't net te vinden. Zo won Nederland gemakke lijk met 50. De tegenpartij was zwak, Nederland had met 100 moeten winnen en spelende als gisteren tegen Spanje, Behalve het heren-elftal is ook het damesteam van H.H.Y.C,, dank zij over winningen op de provinciale kampioenen Quick (Nijmegen), M.OP, (Den Boaih) en Groningen, kampioen van Nederland geworden, zodat H.H.Y.C. in haar jubi leumjaar tweevoudig kampioen is. H.H.Y.C. won gisteren met 21 de halve eindstrijd voor de beker tegen H.O.C., de reeds gedegradeerde eerste klasser (tenzij H.O.C. het protest tegen Groen-Geel wint) en komt nu 23 Mei in de eindstrijd tegen Amsterdam in het Wagener-stadion. In onderling overleg is besloten Gro ningen de verre reis naar het Zuiden te besparen en de onbelangrijke wedstrijd VenloGroningen niet te spelen. De officiële eindstand der kampioen» competitie is derhalve: gesp. gew. gel verl. pt. doelp. H.H.Y.C6 5 1 0 11 33— 4 Venlo 5 3 0 2 6 13— 8 D.K.S. 6 1 2 3 4 6—17 Groningen 5 0 14 1 331 Zwolle door P. E. C. met 2—0 geklopt. De resterende we8strijden zijn Hengelo P.E.C. en Vitesse—T.E.C.; wanneer Vi tesse en P.E.C. deze laatste beurt moch ten winnen, eindigen alle vier de con currenten gelijk. Hengelo 5 3 2 6 116 T. E. C5 3 2 6 8—9 Vitesse 5 2 3 4 68 P. E. C5 2 3 4 5—7 In Zuid IV heeft Helmond in zijn laat ste beurt een daverende prestatie gele verd door Dosko met niet minder dan 61 te verslaan. Het is voor de Peelclub te vrezen dat dit succes te laat komt. Ze eindigt nu met 4 punten, welke Desk met nog een wedstrijd (Dosko-Desk) voor de boeg, ook reeds bezit. Wanneer laatstge noemde ontmoeting een overwinning op mocht leveren voor Bergen op Zoom, dan eindigen alle drie gelijk. Desk 3 2 1 4 7—3 Helmond 4 2 2 4 95 Dosko 3 1 2 2 412 Kerkrade, dat in Zuid VI de voiite Zondag een onverwachte nederlaag boek te tegen Vlissingen, heeft zich kranig hersteld door in Sittard van zijn gelijk namige concurrent met 43 te winnen. Het eindresultaat is hier dat de tweede klas kampioenen beide eindigen met 5 punten, zodat een extra krachtmeting nodig is om uit te maken wie het vol gend seizoen de opengevallen plaats van Vlissingen zal innemen. Sittard 4 2 115 12—8 Kerkrade 4. 2 1 1 5 87 Vlissingen 4 1 3 2 49 den nog samen aan de kop, maar Lam- brichs haald^ in, zijn achterstand bedroeg nog maar ruim een minuut. Lang bleek te veel van zijn energie te hebben ge geven en snel viel hij terug, Lambrichts ging over hem heen en voegde zich bij Aeschlimann. Samen gingen zij nu op Le Locle af, waar de Nederlander in de sprint kon zegevieren. Zondag werd de halve étappe Le Locle Genève (189 km.) verreden. Reeds enige kilometers na de start raakte de Belgische ploeg, om onbekende redenen, vrijwillig achter en zag van verdere deel neming af. Na 77 km. wist Ruiz te ont vluchten, waarbij hij snel een grote voor' sprong nam. Genève lag reeds in het ver schiet, en de Spanjaard had de overwin ning practisch in handen toen hij een in zinking kreeg, waardoor hij werd inge haald. Bij Carnot ondernamen Baito, Bresci en Sijen een ontsnappingspoging, welke gelukte en zij werden door het peloton niet meer ingehaald. Gezamen lijk arriveerden zij op de wielerbaan te Genève,, waar Bresci in de sprint win naar van deze halve étappe werd 1. Bresci (It) 5 uur 58 min. 10i sec., 2. Baito (It.) zelfde tijd, 3. Sijen (Ned.) zelfae tijd, 4. Guyot (Zwits.) 5.59.50, 5. Kubler (Zwits.) zelfde tijd, 8. Lambrichts (Ned.) zelfde tijd, 11. Janssen (Ned.) zelfde tijd, 20 v. d. Zande (Ned.) 5.59.51. De laatste étappe een circuit van 70 km bij Genève, is gewonnen door de Zwitser Koblet. Van der Zande werd 11e en Sijen 12e, terwijl Janssen, Lambrichts, Kubler en Goldschmidt samen met een grote groep renners ex aequo geklasseerd werden. In het eindklassement werd Kubler eer ste. Lambrichts 5e, Janssen 6e, Sijen 15e en Van der Zande 16e. De Portugezen mochten op de derde dag. hoewel de wedstrijd reeds beslist was, beter spel geven dan op de beide voorgaande dagen, vinnig en gedurfd als ztf in hun minderheid speelden, zij hebben toch Van Swol en Van Meege ren geen moment ernstig in gevaar kunnen brengen: Van Swol sloeg C- ciardi 6-4 6-2 6-4. Van Meegeren won van Roquette 61 6 1 6 a- In de cijfers van de eerste Partij ligt reeds opgesloten dat het verschil met zo groot was als op de eerste dag. Niet al leen was dat te danken aan het forceren de spel van Ricciardi (een forcering weir ke herhaaldelijk boven zun technische capaciteiten ging) doch ook aan het tel kens weer falen van Van awol op gemakkelijke kansen- Vooral m het begin en dit gaf zelfs voor het eerst in de ge hele wedstrijd aan Portugal een voor sprong: 3—1. Daarna gingen drive en service bij Van Swol beter werken en tegen de breder spreiding was Ricciardi, al passeerde hij enkele malen waarlijk verrassend, niet opgewassen' de derde set verloor Van Swol bijna weer zijn service (zeven maal gelijk voordat hij ze won) doch al gebeurde dit degelijk (op nul) na 5—3, hij sloeg toen toch royaal door Ricciardi's spel heen en won 6—4. Van Meegeren heeft tegen de eveneens veel aanvallende Roquette uit het ach terveld gewonnen. Goed was weer zijn scherpe backhand, ver uit de beste welke in jaren in ons land gespeeld is. Bij 51 in de derde set kreeg Roquette opeens een vleug van verrassend sterk, ja on weerstaanbaar spel, won twee „love- games" toen was het voorbij ook, want Van Meegeren eindigde op dezelfde ma- De beslissingswedstrijd tussen HPSV en ASC voor de promotie naar de 3e klas is door de Haagse politiemannen, die in de twee voorgaande wedstrijden slechts tweemaal tot een gelijk spel waren ge komen, thans op overtuigende wijze met 31 gewonnen. De Hagenaars promove ren daardoor, terwijl het Leidse ASC het volgend seizoen in de 4e klas moet uitko men. Ook DRL, De RotterdamseiLeeuw, pro moveerde naar de 3e klas, en wel door een overigens normale 14 overwinning op de Schiedamse degradant Marttnit. Aan loeide ploegen onze hartelijke ge lukwensen. Er zijn nog twee sectoren in de pro- motiestrijd 3e-4e klas, waarin de be slissing nog niet is gevallen. VND werd met 10 slachtoffer van Lugdunum's revanche .waardoor de stand nu luidt: Roodenburg 3 gesp. 2 gew. 0 gel., 1 verl. 4 pt., 44, Lugdunum 4 gesp. 2e gw. 0 gel. 2 verl. 4 pnt. 8—6, VND 3 gesp. 1 gew. 0 gel. 2 verl. 2 pt. 5—7. En in de andere sector bewees Dindua inderdaad dat hpt in beslissingswedstrijden de beste beurten pleegt te maken en won met 1_0 van Dubbeldam; hier is nu de stann in de halve beslissingscompetitie: pmdua 1 gesp. 1 gew. 0 gel. 0 verl., 2 pt. 1 U, Tonegido 0—O—0—0—0—0. Dubbeldam 1 gesp. 0 gew. 0 gel. 1 verl. 0 pt. 0 1. Voor de promotie van de 3e naar de 2e klas was het inderdaad een gcede dag voor Vios. De Hagenaars slaagden er na melijk min of meer volgens da verwach tingen in, zich de revancheaanval v-an ONA van het lijf te houden en stuur den de Gouwenaars met een rake 41 nederlaag huiswaarts. Daarbij kwam echter de 01 zege van Leerdam over HBC, wat evenwel niet wegneemt dat de Vlos-mannen in hun laatste wedstrijd tegen Leerdam, een uitwedstrijd voor de Hagenaars, aan een gelijk spal genoeg hebben om hun plaats in de 2e klasse te behouden. De stand immers is: V.I.O.S5 3 2 0 8 Leerdam 5 2 3 0 7 H.B.C5 0 3 2 3 O.N.A5 0 2 3 2 14—8 10—4 5—8 5—14 w eerberichtj 5 Weerverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot j Dinsdagavond: 2 Plaatselijk een regenbuitje, maar hier j J en daar zwaardere onweersbuien. In de kuststreken op sommige plaatsen J een koelere zeewind, overigens nog vrij warm met veranderlijke wind. 11 Mei: zon op 4.53 uur, onder 20.20 j uur; maan op 5.56 uur, onder 23.52 u. Twee ploegen tegen Wolverhampton Zoals wij reeds meedeelden, zullen Ne derlandse Bondsploegen twee oefenwed strijden spelen tegen de Wolverhampton Wanderers, de bekende sterke club uit de eerste divisie van de Engelse League, en wel op Woensdagavond 12 Mei In het Feijenoord-stadion te Rotterdam en op Vrijdagavond 14 Mei in het Olympisch Stadion' te Amsterdam. Het bondselftal voor de ontmoeting te Rotterdam is als volgt samengesteld: doel: Landman (Neptunus)achter: v. Bun (MVV) en Alberts (Vitesse); mid den: Stoffelen (Ajax), Terlouw (DCV) en De Vroet (Feijenoord); voor v. d. Tuyn (HDVS), Rijvers (NAC), Roozen- burg (Neptunia), Wilkes (Xerxes) en Abe Lenstra (Heerenveen). Reserves: De Munck (Sitt Boys), v. d. Sluys (BW), Koers (Xerxes), Clavan (ADO) en Beun (Xerxes). Te Amsterdam verschijnt het bonds elftal in deze opstelling: doel- De Munck (Sitt. Boys); achter; Spel (DWS), en De Boer (Volewijckers); midden Biesbroeck (RCH)Beenhakkers (NAC) en Temming (DOS); voor v. d. Tuyn (HDVS), Schaap ('t Gooi), D-issel- koen (AFC), v. Dijk (Ajax) en Mulders (PSV). Reserves: Landman (Neptunus), Everse (Neptunus), v. Veen (Ajax), Fan- ger (DWS) en Biljouw (Zeeburgia). Bii zwemwedstrijden te Eindhoven heeft Kievit (Aegir) het Nederlands record op de 200 meter rugslag, dat met een tijd van 2 min. 34.4 sec. op naam stond van Metman (Het IJ), gebracht op 2 min- 33 sec. Botwinnik behaalde Zondagavond de titel van wereldkampioen schaken, nadat hij in zün partij tegen onze landgenoot dr Euwe na vijftien zetten met remise genoegen had genomen, zodat hjj 1214 pnt. heeft, een aantal, dat door geen der tegenstanders meer kan worden bereikt. De partij Smyslov-Reshevsky uit de 21e ronde, die na de 73e zet voor de tweede maal werd afgebroken, eindigde in remise. Na Smyslov's 74e zet (f214) kwamen beide spelers overeen het punt te delen. In de 22e ronde werd de partij Keres- Smyslov afgebroken in een voor Smyslov betere stelling. Botwinnik, die met wit tegen Euwe speelde, bood gelijk ge zegd na vijftien zetten remise aan, wat door Euwe geaccepteerd werd. De stand is nu: Botwinnik 1214 uit' 17 (wereldkam pioen) Smyslov 9 uit 17 plus 1 afgebr. partij; Reshevsky 9 uit 17; Keres 814 uit 17 plus 1 afgebr. partij; Euwe 4 uit 18. De Tsjechische tennisspeler Drobny is uit Italië in Praag teruggekeerd. Hij verklaarde dat zijn terugkeer was ver traagd, doordat hij een verwonding aan de hand had opgelopen, terwijl Cernik aan een keelaandoening leed. De B.V.V.-keeper Saris heeft het met deze Heerenveen-aanvaller wel bij zonder lastig. 1—0 4—1 De stand is nu: gesp. gew. gel. vrl. pnt. doelp BN-uIH WÉÊÊÊÊ, De wedstrijd om de bovenste plaats op de ranglijst voor de kampioens competitie, gisteren in Friesland gespeeld tussen Heerenveen en B.V.V., heeft een 10 overwinning van de Noordelijke ploeg opgeleverd, hetgeen de eerste nederlaag der Bosschenaren betekent. Deze hebben daardoor de leiding aan de Friezen moeten afstaan, die thans 11 winst punten bezitten uil 1 beurten en een voorsprong van 2 punten hebben op de Zuidelijken, die echter een wedstrijd minder gespeeld hebben, zodat de kansen van beide matadoren gelijk staan. P.S.V. zegeviert in Eindhoven met 41 over Go Ahead, dat door dit V'Pr punten achterstand boekt op de leiders en vrijwel mtgetc a e m Woensdag wordt de wedstrijd Edo—Haarlem gespeeld- Hadden de 20.000 toeschouwers, die het Heerenveense Sportpark vulden, niet geweten, dat de strijd tussen de Friezen en B.V.V. regelrecht ging om de leiden de plaats in de kampioenscompetitie, zu zouden dat uit het vertoonde spel zeke- niet hebben kunnen afleiden. Vooral wederzijdse aanvalsiinies bleven ver neden de maat. Weliswaar weinii? ten aardig spel zien, maar er dan kracht in. Het was eerde^ *«11* het de sterke verdediging ya" Heerenveen B.V.V. Go Ahead P.S.V. EDO ----- Haarlem 7 6 7 7 5 6 5 4 3 2 1 1 1 1 1 1 2 II 9 7 5 4 3 20—13 11- 4 14—16 12-13 5—J0 10-16 Haarlem E. D. O. f/et vierde Nederlandse doelpunt in de wedstrijd Nederland—Span je tijdens de wereldkampioenschappen dameshackey te Amstelveen. a i u „»1 veel te kort om doortastend en bovenal vee het de sterke yerdedig.ng^an dekast heren waarin Jan Lens riUrht« en hard! schoten, die de Bossche richte en ha middag afgaf, zijn te tel- reTg"w«ees1e Opmerkelijk was" iri deze wedstrijd, dat beide ploegen eerder soeelden voor het verdedigen van het eigen doel dan voor het verkrijgen van een voorsprong, resp. het behalen van de overwinning. De hele middenlinie van Heerenveen hing gedurende het grootste gedeelte van de speeltijd ver terug en kon daardoor met lange ballen de voorhoede niet altijd bereiken. Aan- gezien bovendien in deze voorhoede al- leen van Abe Lenstra wezenlijk gevaar uitging en het bij de anderen voorna melijk bij hard werken bleef, kwam er ook van het spel van de Friese aanvals- linie etnslotte maar weinig terecht. Met dat al had Heerenveen behoorlijke pe riodes van krachtig overwicht en de Friezen zouden er zeker beter aan gedaan hebben het accent meer op het offensief te leggen, waardoor zij de 10 voor sprong, die een half uur na het begin ontstond, op tijd dermate zouden hebben kunnen vergroten, dat zij niet, zoals nu het, geval was, tegen het slot van de strijd nog weer in het gedrang geraakten. Het verschil in speltype was direct na het begin reeds merkbaar. B.V.V. voetbalde kort en snel. maar niet door tastend, terwijl de Friezen het probeer den met lange halen over de vleugels, gevolgd door passes in het doelgebied van B.V.V. Van dit laatste voetbal ging merkbaar meer gevaar uit, maar toen duurde het nog een half uur eer Abe Lenstra uit een voorzet van Hofma in eens inschoot (l—o). Met deze voor sprong voor de Friezen kwam de rust, een voorsprong die reeds toen ruim ver- fl6j heten. In de tweede helft legde Heerenveen B.V.V. geruime tijd haar spel op, maar van productiviteit was geen sprake. Tegen het eind en nadat verschillende Friezen het doelhout rond Saris hadden geraakt, kwam B.V.V. nog eens naar voren. Maar ook het oprukken van de ganse ploeg mocht niet meer ba ten. Zo behaalde Heerenveen tenslotte een weliswaar benauwde maar zeker volkomen verdiende overwinning. Het spel, dat Go Ahead tegen P.S.V. heeft laten zien, was niet groots: yier maal moest de achterhoede de bal uit nes net halen en wanneer P.S.V. ook maar slechts een middelmatige middenvooi had bezeten, dan zou de score zeker het dubbele geweest zijn. Slechts een maal konden de gebr. Kblkman en hun makkers de toch niet zo hechte P y-_ verdediging passeren, waarin Maessen veel snelheid te kort kwam tegen rechts buiten Bloemendaal. Vooral de midden- linie van Go Ahead liet Mulders en zijn mannen te veel vrij en zo ontstonden talloze gevaarlijke situaties voor het Go Ahead-doel, die veelal door het fa len van Bloemsma op niets uitliepen. In Go Ahead B. V. V. Heerenveen 1-2 1-2 4-1 M 4-3 P. S. V. 2-0 3-4 5-2 0-0 1-3 2-2 1-2 4-1 1-0 1-2 24 <W 1-0 5-3 de eerste helft was P.S.V. doorlopend in inschoot (4—1). de meerderheid, terwijl Go Ahead zich beperkte tot verre schoten, die meestal van de voet van J. Kolkman kwamen. Toch duurde het nog ruim een half uur voordat P.S.V. de score opende, maar toen was het tweemaal achter elkaar raak. Buys werkte een kanjer vait D'Hooghe met het hoofd tot hoekschop en Mulders plaatste hieruit in de doel mond, waar via een drietal P.S.V.-ers Ba kers de bal in het net werkte (1—0). Nau welijks was er weer afgetrapt of Van Tuyl gaf een prachtige pass aan Dumou- lin, die onhoudbaar de bal voor de twee de maal langs Brands joeg (20). Na de rust was Buys vervangen door Broer, nadat in de eerste helft van de strijd Kerkdijk het veld reeds had ver laten om Nooteboom zijn geluk te laten beproeven. Ook de tweede helft begon met een initiatief van P.S.V., maar het succes kwam aan de andere kant, toen De Haes uit een hoekschop met een lis tig trekballetje Steiger verraste (21). P.S.V. hernam de aanvallen en kwam dikwijls zeer gevaarlijk voor het rood gele doel, maar Bloemsmai verprutste de mooiste kansen. Toch kwam er na 20 min. succes, toen Van Tuyl mee naar voren trok, naar de vrijstaande Bloems ma plaatste, die weer niet wist wat hij met het leer moest doen, zodat Mulders hem te hulp snelde en onhoudbaar doel puntte (3—1). P.S.V. kwam daarna goed weg toen A. Kolkman een verre boog- baal tegen de lat schoot, welke stuiter J. Kolkman hard inknalde. maar Maessen stopte met zijn borst vallende de kogel. P.S.V. verhoogde nog de voorsprong toen Dumoulin vóór het laatste fluitje van de scheidsrechter een voorzet onhoudbaar

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2