Openbare mening voorname factor voor éénwording 300 Kilometerrit door liet stof ni^fi fff® 1 msSSï 1' D\E ^-A^E wereld Weerbericht! Botwinnik s remise tegen Euwe BEZWAREN TEGEN BEDRIJFS PENSIOENFONDSEN DE KLEVERIGE STRIJKSTOK Beroep op de waardigheid van de mens nfTArf S 9 rl^erfar£4V« f«S Sportvaria RADIOREDE VAN H.M.DE KONINGIN Een prijsvraag Engels schip op mijn gelopen Aansprakelijkheid en bezetting „Handelingen" kosten meer dan honderd millioen Ned. korfbal-twaalftal wint in België DINSDAG 11 MET 194S PAGINA 2 Na een fel bewogen middagzitting van de sociaal-economische commissie bracht de plenaire slotzitting een waardig en plech tig einde van het Congres van Europa, dat wat men er ook van moge zeggen of denken, inderdaad een werkcongres is geweest in de volle zin van het woord. In drie dagen tijds werd zestig uren in de officiële zittingen gedebatteerd' en wij hebben de indrukdat in de twaalf overige uren de meeste leden en de opkomst in elke bijeenkomst was practisch honderd percent gedroomd hebben van de moei lijkheden, ivelke er in gelegen zijn om in drie dagen het werk van dertig te verzetten. Een boodschap aan Europa f EEN ADRES VAN DE HOOFD GROEP VERZEKERING UITKERING VOOR ZEE LIEDEN Die in Azië in gevangenschap waren NOG STEEDS ONRUST ROND TASIKMALAJA OP NIEUWE BONNEN OOK KLEINERE EIEREN BLIJFT OP UW HOEDE Landelijke controle op de levensniiddelenprijzen FINSE SOCIALISTEN BREKEN MET COMMUNISTEN Brief aan het Thuisfront Tevreden soldaten voor missietoneelstuken TREINRAMP IN IT ALT M.S. TOS ARI" HERVAT ZIJN REIS ,.HET DAGBLAD" OPGEHEVEN LUCHTVAARTVERDRAG MET IERLAND ONDER HET OOG VAN SCOTLAND YARD Nog enkele verspreide buien Om het schaakkampioenschap W E R ELDK AMP IOENS CH AlP DAMESHOCKEY 't aummm 3 LEIMONIAS DUBBEL TENNISKAMPIOEN EUROPEES KAMPIOENSCHAP DRIEBANDEN M De toekomst van Europa hangt van'onze eenheid af Terwijl de congressisten in de Ridder zaal over de sociaal-economische proble men met de scherpste argumenten, zelis met dreigementen vochten, woedde bui ten een noodweer van ongewone felheid. Het was donker, op enkele meters af stand zag men de auto van Churchill niet, welke in de stromende regen door het overstroomde Binnenhof binnenvoer. Maar met de atmosfeer in de zaal klaar de ook het weer buiten op, en toen ten slotte de sociaal-economische resolutie eenstemmig was aangenomen waar schijnlijk meer uit de hoogste tijdnood dan wijl men het zo roerend eens was was het weer volop licht. Een goed voor teken, naar wij hopen, voor de toekomst van Europa na de orkanen, welke er sinds bijna vijf en dertig jaar over zijn heengegaan, na de duisternis van twee wereldoorlogen In de slotzitting van het congres van Europa, werd een speciaal door de En gelse „Poet Laureate" John Masefield gemaakt gedicht voorgelezen, waarin hulde werd gebracht aan P. A. Kersten» en zijn mensen, die 't Congres van Euro pa hebben bijeengeroepen, en waarin verder wordt -opgewekt tot krachtige medewerking aan het federalistische streven. Door verschillende vrouwenbonden of groepen daarvan werden adhaesie- betuigingen voorgelezen, o.m. door de beroemde „Carinne" uit de Fran&e résistance. Nadien werd het woord gegeven aan Duncan Sandys, voorzitter van de uit voerende raad van de internationale commissie van de bewegingen vooi Europese eenheid, onder wier auspiciën het Congres te Den Haag is georgani seerd. Hij betuigde zijn diepe dankbaarheid voor de moeite en opofferingen, die de Nederlandse gastheren zich getroostten, om dit congres mogelijk te maken. Hij hoopte, dat zij hiervoor ten volle be loond zouden worden voor dé opmerke lijke resultaten van deze historische bij eenkomst. Onder de drang van ernstige gebeurte nissen had een aantal regeringen de noodzakelijkheid van samenwerking op economisch en militair gebied aanvaard pm zekere gevaren het hoofd te bieden, aldus Sandys. „Wij feliciteren die rege ringen, met hetgeen zij de laatste paar maanden tot stand gebracht hebben. Laat ons in ons enthousiasme de gemaakts vorderingen niet overdrijven en de af stand onderschatten, die wij nog moeten afleggen. Wij zijn nog steeds een heel eind verwijderd van de oprichting van een internationaal Europees orgaan, dat met werkelijke bevoegdheden is uitge rust". Duncan Sandys wees er op, dat naar mate men verder schreed van het sta dium der theorie naar dat der practijk, de moeilijkheden veel groter zouden worden. De Europese eenheid zou alle volken in alle landen onnoemelijke voor delen brengen. De verwezenlijking er van zou echter niet kunnen worden be reikt zonder sommige nationale en ge westelijke belangen ongemoeid te laten. De regeringen zouden de massieve steun moeten hebben van 'n welingelichte en overtuigde publieke opinie, een essen tiële factor in het proces van de eenma king van Europa. Hierin ligt de taak van onafhanke lijke organisaties, dat zij de volken moesten opwekken, haar regeringen in dit streven te steunen en zelfs aan te sporen. Indien de boodschap van da Europese eenheid met overtuiging en volledig succes verkondigd moest wor den, moesten de strijdbare organisaties hun acties coördineren en zo mogelijk met één stem spreken. Sandys wees vervolgens op het grote belang van de Europese parlementaire unie als een doelmatig instrument voor de coördinatie van het streven. Buiten het parlement moesten alle ter beschik king staande middelen als openbare ver gaderingen, nationaal zowel als interna tionaal, jeugdbijeenkomsten, conferenties, voortdurend contact met de pers en ieder middel van de moderne propaganda be proefd worden. „Het heeft geen zin over plannen te praten, tenzij er mannen en vrouwen zijn met energie, bekwaamheid en toe wijding om ze uit te voeren. Onze enige gevaarlijke tegenstanders zijn schroom, voortkomende uit gebrek aan fantasie, scepticisme, voortspruitende uit een enge nationale visie; en tenslotte de algemene inertie, die door de eeuwen steeds de voornaamste hinderpaal is geweest voor de vervulling van grote idealen. Wij kunnen deze tegenstanders verslaan door de kracht van onze overtuiging en de re- volutionnaire ijver waarmede; wij haar verkondigen". Aan het eind van zijn rede wekte Sandys de afgevaardigden op, de plech tige gelofte te doen, zich te wijden aan Europa en zijn volken. Na Duncan Sandys sprak de Spaanse afgevaardigde Salvador de Madariaga, die tijdens het congres als voorzitter van de culturele commissie optrad Deze spreker gaf uitdrukking aan zijn dankbaarheid voor het welslagen van dit congres en ge waagde van de culture le banden, die mede hierdoor steviger worden. Oud-minister Paul van Zeeland (lid van de commissie van goede diensten in In donesië) die deze laatste zitting presi deerde, gaf nadien het woord aan de Franse oud-minister Robert Bichet. voor zitter yan de „Nouvelles Equipes Inter nationales" Ook hij sprak zijn bijzvjdere voldoening over de resultaten van het congres uit en zeide goede verwachtingen van het besprokene te hebben. Vervolgens lazen Denis de Hougemont en Pieter Kerstens resp. in het Frans en Engels een boodschap aan het volk van Europa voor. Europa wordt bedreigd, aldus deze boodschap, Europa is verdeeld en de ernstigste bedreiging ligt in zijn ver deeldheid. Verarmd, overstelpt met barrières, die verhinderen dat zijn producten cir culeren, doch die het niet meer kunnen beschermen, gaat ons verdeelde Europa zijn einde tegemoet. Geen van onze landen kan beweren, dat het met enig succes alleen zijn onafhanklijkheid kan verdedigen. Geen van onze landen kan alleen de 'problemen oplossen die de moderne economie meebrengt. Bij gebrek aan een' vrijwillig' gesloten unie zal onze huidige anarchie ons mor gen aan een gedwongen éénwording blootstellen, hetzij door de interventie van een buitenlandse mogendheid, het zij door het geweld van een partij van binnen uit. Het uur is gekomen stappen te doen. overeenkomende met de grootte van het gevaar. Allen te zamen kunnen wij morgen, met de volken van overzee, die met ons bestaan zijn verbonden, de grootste poli tieke formatie en het omvangrijkste eco nomische geheel van onze tijd bouwen. Nimmer zal de wereldgeschiedenis zulk een machtig verbond van vrije mensen hebben gekend, nooit zullen oorlog, vrees en armoede door zulk een geweldige tegenstander in bedwang zijn gehouden. Tussen dit grote gevaar en deze leven dige hoop tekent de roeping van Europa zich duidelijk af. Deze roeping is: zijn volken te ver enigen volgens hun ware karakter, dat gekenmerkt wordt door verscheidenheid en onder de omstandigheden van de 20e eeuw, zich kenmerkende door gemeen schapszin, teneinde vodr de wereld de weg te openen, die zij zoekt: de weg van georganiseerde vrijheid. De roeping is voorts de vindingrijkheid te animeren ten behoeve van de verdedi ging en de verduidelijking der rechten en plichten van de mens, in welk opzicht, ondanks alle gevallen van ontrouw, Europa in de ogen der wereld de beste gefu-'genis aflegt. Het door Europa bereikte appèlleert aan de waardigheid van de mens. Zijn ware kracht ligt in de vrijheid. Dit is de inzet van onze strijd. Om de verwor ven vrijheid te redden, maar ook, om het profijt daarvan tot alle mensen uit te breiden, willen wij de vereniging van ons werelddeel. De toekomst van Europa en die van de wereldvrede hangt van deze unie af. Laat het dus allen bekend zijn, dat wij, Europeanen, hier verzameld, om een stem te geven aan alle volken van dit wereld deel, plechtig onze gemeenschappelijke wil uitspreken in de vijf volgende artikelen: 1. Wij wensen een verenigd Europa, op welks gebied de vrije be- weging van mensen, ideeën en goe deren is verzekerd; l 2. Wij wensen een handvest voor de rechten van de mens, dat de vrij heid van gedachten, vergadering en meningsuiting en het recht tot vor ming ener politieke oppositie garan deert; 3. Wij wensen een hof van justitie met toereikende sancties vooi de m het handvest 'vervatte rechten; 4. Wij wensen een Europese assemblee, waarin de levende krach ten van al onze volkeren vertegen woordigd zullen zijn; 5. Wij nemen te goeder trouw de verplichting op ons met al onze kracht, zowel in huiselijke kring als in het openbaar, in onze partijen, kerken, beroepskringen en vakver enigingen die mannen en regeringen te steunen, die dit werk tot heil van het algemeen bevorderen, deze prach tige kans op vrede en waarborg voor een grote toekomst, voor deze gene ratie en de volgende. Na het voorlezen dez„r boodschap sprak Paul van Zeeland een bewogen slotwoord, waarin hij de Nederlandse gastheren en de medewerkers van het congres dank bracht. Onder daverend applaus van bijna duizend aanwezigen werd het Congres gesloten verklaard. H. M. de Koningin zal Woensdag 12 Mei om 17.30 uur een radiorede hou den voor Nederland en de overzeese gebiedsdelen. Voor Nederland zal de rede uitgezonden worden over beide Hilversumse zenders. De Hoofdgroep „Verzekering" heeft naar aanleiding van het Ontwerp van; Wet. houdende een wettelijke regeling betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds, een adres aan de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal gezonden, waarin ernstige cri- tiek op dit wetsontwerp wordt gegeven. Alvorens ons betoog in enkele conclu sies samen te vatten, gevoelen wij ons ge rechtigd, aldus het adres, er ons leed wezen over uit te spreken dat de regering bij de regeling van het vraagstuk van de bedrijfspensioenfondsen zich zo weinig blijkt te hebben bezig gehouden' met de gevolgen van de regeling voor het levens verzekeringsbedrijf. Onzes inziens heeft dit bedrijf, dat kan wijzen op een meer dan honderdjarig bestaan en dat zich van zijn sociale roeping ten volle bewust is, geen aanleiding gegeven dat een groot terrein van werkzaamheid nu voor dat bedrijf tot verboden terrein wordt ver klaard en daarop slechts toegang wordt verleend aan een nieuwe groep van levensverzekeraars de bedrijfspensioen fondsen, Wij zijn de laatsten om te be pleiten, dat zij geweerd moetoja worden als daarvoor geen deugdelijke economi sche gronden aan te voeren zijn. Maar anderzijds is er naar onze overtuiging geen enkele grond deze nieuwe groep tegenover het levensverzekeringsbedrijf te beschermen en haar zelfs -een mono polie te verlenen. Tenslotte onze conclusies. 1. Dat voorzieningen worden getroffen ter verzekering van ouderdoms-, invali- diteits-, weduwe- en wezenpensioen heeft onze volle sympathie. Van ouds heeft ons bedrijf voor dergelijke voorzie ningen propaganda gevoerd. 2. Ons is geen rechtsgrond bekend, weke veroorlooft, de ondernemingen een verplichting op te leggen zich bij een be- drijfspensioenfonds aan te sluiten. 3. De wet beperke zich tot het stellen van de verplichting zorg te dragen voor een in de wet vast te leggen minimum pensioenvoorziening voor de werknemers. De wet regele voorts de voorwaarden voor de oprichting van een bedrijfspen sioenfonds naar analogie van de Wet op het Levensverzekeringsbedrijf (S. 1922, No 716) en het door de Verzekerings kamer op de bedrijfspensioenfondsen uit te oefenen toezicht. Hier zij, evenals bij het levensverzekeringsbedrijf het belang der verzekerden het enige richtsnoer. 4. Indien de instelling van een bedrijfs pensioenfonds met verplichte deelneming noodzakelijk wordt geacht, zou dit toch in ieder geval slechts een subsidiair karakter moeten dragen, omdat het in het belang der betrokkenen is, het onder nemingspensioenfondji steeds voorrang te verlenen. 5. Als de voorzieningen, die vrijwillig worden getroffen tenminste gelijk zijn aan die volgens de Invaliditeitswet en het bedrijfspensioenfonds en als die voor zieningen aan de te stellen eisen voldoen, dan worde ontheffing verleend van de verplichting uit hoofde van de Invalidi teitswet en het bedrijfspensioenfonds. 6. Het is gewenst de hoofdlijnen voor het bedrijfsbeleid niet over te laten aan de besturen der bedrijfspensioenfondsen of aan uitvoeringsbesluiten. Wegens het grote belang, met het oog op de lang lopende verplichtingen behoren deze in de wet te worden vastgelegd. 7. Zowel voor de reeds bestaande vrij willig aanvaarde verzekeringen als voor dergelijke voorzieningen in de toekomst dienen in de wet vaste regelen te worden gesteld opdat willekeur bij de uitvoeren de organen zij uitgesloten. 8. De zelfstandigen late men buiten deze wet. Het vraagstuk, of verplichte verzekering op zelfstandigen kan en moet worden toegepast kome aan de orde bij de algehele herziening der sociale ver zekering. 9. Aan de bedrijfspensioenfondsen wor de niet toegestaan zich op het terrein der vrijwillige verzekering te begeven. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp „Voorzieningen ten aanzien van zeelieden, die in Azië in gevangen schap zijn geraakt". Aan de memorie van toelichting daarop is het volgende ontleend: Het is wenselijk gebleken voorzienin gen te treffen ten aanzien van Ned. zee lieden, die ten gevolge van hun dienst aan boord van een schip onder Ned. vlag in gevangenschap zijn geraakt, met name wat betreft de geldelijke aanspraken, die deze zeelieden zouden kunnen doen gelden. Bij K.B. van 2 Juni 1945 is dit onderwerp geregeld, doch uitsluitend ten aanzien van zeelieden, die ten gevolge van hun dienst aa nboord van een schip onder, Ned. vlag geinterneerd zijn geweest in Europa of Afrika. Thans dient alsnog in deze leemte te worden voorzien. Dit wetsontwerp bepaalt zich tot voor zieningen ten behoeve van de Ned. zee lieden, die buiten het door Japan bezette gebied gevestigd waren. Voorgesteld wordt, voor hen een rege ling te treffen in beginsel overeenko mende met die van bovengenoemd K.B Met het oog op de toestand van 's lands financiën en op grond van de overweging, dat de uitgaven voor noodzakelijk levens onderhoud tijdens de langdurige gevan genschap aanzienlijk zijn verminderd, wordt het evenwel niet verantwoord ge acht, achteraf over dé gehele interne ringsperiode nog een gelijke gage uit te keren als die, welke de zeelieden ontvan gen zouden hebben, indien zij hun dienst aan boord waren blijven uitoefenen. Voorgesteld wordt daarom de uitkering te beperken tot 50 pet, van deze gage De extra kosten uit het wetsvoorstel voortvloeiende kunnen op ca. 1.680.000 geschat worden. De uitkeringen zullen moeten worden verrekend met de bedragen, welke gedu rende de gevangenschap aan verwanten zijn uitgekeerd. Op de uitkeringen zal voorts in mindering worden gebracht het bedrag, dat de zeeman gedurende zijn gevangenschap of na zijn bevrijding door of vanwege de Nederlandse regering heeft ontvangen. Naar Aneta uit Tasikmalaja verneemt, is het in de omgeving van deze plaats nog steeds onrustig. Enige ben-dien, welke onder leiding van Japanners staan, maken deze streek voortdurend onveilig. Ned. troepen treden hiertegen voortdurend op. Bij een onlangs uitgevoerde zuive- rinsgactie zijn twee Japanners gedood terwijl een groot aantal onruststokers gevangen genomen werd. De laatste tijd ontving men op zijn bonnen meestal eieren van de gewichts klasse 1 en 2. Op het ogenblik worden de winkeliers ook weer bevoorraad met eieren van lagere klassen, zodat men op de bon, die Donderdag a.s. bekend wordt, ook met kleinere eieren genoegen moet nemen. In ieder geval: beter een half ei.... De enige weken geleden aangekon digde algemene controle op de levens niiddelenprijzen heeft plaats gehad.. In het algemeen kan worden gezegd, dat de bevindingen niet al te ongunstig waren. Het schynt, dat de knoeierijen en, kwaadwillige overtredingen in aan tal en omvang afnemen, dank zij de goede medewerking van de bona fide handelaars en van het publiek zelf. Bovendien wint de invloed, welke uit gaat van officiële voorlichting en van de arbeid der plaatselijke prijzencom- missies ontegenzeglijk veld. Niettemin was het aantal verbaliserin gen, ondanks de gepubliceerde aankon diging der controle, nog groot. Hoofdza kelijk kwamen trucjes en kleine over tredingen aan het licht bij personen, die nog altijd menen, dat er wat aan de strijkstok moet blijven hangen. hier en daar dé maat schuin gehouden, waardoor in sommige gevallen 10% on dermaat werd geconstateerd. In pakjes boter werd 10 gram onderwicht gevon den. Ook bij brood werd onderwicht aan getroffen. Eieren met klein gewicht wer den in de hoogste gewichtsklasse ge stempeld. Deze en dergelijke overtredingen wer den over het gehele land geconstateerd. Op het platteland in Friesland en Drenthe viel een 70-tal processen-ver baal wegens te hoge prijs van rogge brood. In de omgeving van Arnhem werden een millioen eieren beneden het gewicht gevonden. In midden-Limburg werd nogal eens de hand gelicht met de prijzen van kaas en wittebrood. Kruidenierswaren werden hier en daar in Brabant, maar vooral in het Westen des lands te duur verkocht. Het is een zaak van groot belang voor de volks- en dus voor de lands-economie, dat een ieder scherp blijft opletten, opdat de prijspolitiek van de overheid, welke het laaghouden der kosten van levens onderhoud nastreeft, niet door schade- Bij het bezorgen van losse melk werdl lijke invloeden wordt doorkruist. Te omstreeks kwart voor vijf gister middag is tijdens noodweer het Engelse stoomschip „William Bursley" ter hoogte van Callantsoog (N.H.) op eeh mijn ge lopen. Het schip meet 1791 ton. De reddingboot „Neeltje Jacoba" en dé sleepboot „Stentor" voeren ter assistentie uit van IJmuiden en drie sleepboten van de rederij Doeksen uit Terschelling kozen eveneens zee. Het schip heeft een gat in de achter steven opgelopen boven de waterlijn. Eerst seinde het, dat het de reis zou voortzetten en geen assistentie nodig had, maar later berichtte de „William Bursley" dat opgestoomd werd naar IJmuiden. Het schip behoort aan een Londense rederij en is gecharterd door het Engelse ministerie van transport. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Nader wordt gemeld: Gesleept door twee sleepboten der fir ma Goedkoop te Amsterdam, de „Win ston Churchill" die stuurde en de „Roo sevelt", die aan de achterzijde had vast gemaakt en begeleid door de „Stentor" van de fa. Wijsmuller kwam het Engelse s.s. „Wiliam Bursley", gisterenavond te gen half elf de haven van IJmuiden bin nen. De ontploffing had een gat in de achtersteven geslagen, dat tot beneden de waterlijn reikte. Ondanks het feit, dat de explosie zich in de onmiddellijke na bijheid van het manschappenverblijf had voorgedaan, waren er geen slachtoffers te betreuren en zelfs het licht was blij ven branden. Bij de binnenkomst in de haven is men direct begonnen het schip, dat met een lading steenkolen onderweg was van Gdynia^ naar Antwerpen en zwaar achter over hing, leeg te pompen. De Finse sociaal-democratische partij heeft Zondag officieel de samenwer kingsovereenkomst opgezegd, die haar met de communisten en de leden van de S.E.D.L. met communistische strekking alsmede met de agrariërs verbond. Deze overeenkomst vormde de officiële basis van het „rood-groene" regeringsblok. Het schijnt evenwel niet, dat dit besluit een regeringscrisis tengevolge kan heb ben. Deze maatregel schijnt vooral in verband met de aan de gang zijnde ver kiezingscampagne getroffen te zijn. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsont werp aansprakelijkheid van de overheid voor handelingen, verrioht tijdens of ten gevolge van de bezetting deelt de rege ring mede, dat het moeilijk is een schat ting te maken omtrent de omvang van de bedragen, die door dit wetsontwerp worden getroffen. Het needs beschikbare materiaal toont échter aan, dat het be drag de honderd millioen verre overtreft. De oorsprong van de moeilijkheden, waarvoor dit wetsontwerp een oplossing wil geven, ligt uiteraard in het onrecht matig handelen door de bezetter, die in beginsel daarvoor aansprakelijk dient te zijn en niet de Nederlandse staat. Of in gevallen als de onderhavige verhaal op Duitsland mogelijk zal blijken, is echter uiterst dubieus. Intussen heeft de regering gemeend, het onafhankelijk karakter van de raad voor overheidsaansprakelijkheid bezettings handelingen te kunnen accentueren door een bepaling omtrent de onafzetbaarheid der leden op te nemen. Het ligt inderdaad in -de bedoeling de in te stellen raad over geschillen te laten beslissen, welke eventueel zullen rijzen bij de uitvoering van de wet voorzienin gen onder de vijand aangetroffen goede ren. ©267 - fT-(jliUof- Mag ik een variant maken op „zo oud als de weg naar Kralingen" en met de deur in huis vallen met: zo lang en zo droog ais de weg naar Paré-Parê? Wanneer ik de eerste de beste Amster dammer of Rotterdammer vertel eerst van Amsterdam naar Moskou te zijn gevlogen om vervolgens in een jeep te stappen naar het 300 k.m. verder lig gende Nitsntj Nowgorod dan zou hij dat een pracht van een verhaal vinden, maar er geen woord van geloven. En dat is zijn goed recht, want in het kleine Nederland zijn geen afstanden en 3000 k.m. per dag afleggen doet men dan ook alleen maar in Indië. Want Medan-Makassar mag men ver gelijken met Amsterdam-Moskou en een afstand van Makassar naar Paré-Paré c a. 300 km. legt men hier desnoods af om zijn hoed nog even op tehalen. Enthousiast was ik het laatste gedeelte hoed nog even op te halen, schermd tegen de zon met de vechtpet, welke ik van generaal Scholten in Medan cadeau kreeg, een stofbril om mijn ogen tegen het stof te beveiligen en een zeil doeken regenjas om het stof niet te laten doordringen. Maar na 100 km. is er van dit alles geen spoor meer. De brandende zon stooft als een oven en op de duur houd je het niet meer vol onder die pet De zonnebril is goed voor spinazie-zaad en het is beter de pupillen door de oog haren te laten gluren. Zo ook de regen jas, waarvan de kraag het nekvel schuurt bij de minste of geringste ongecontro leerde beweging. De stof op de Indische wegen, als de zon haar hoogste punt bereikt heeft, is een van de kwaadaardigheden, welke in de majesteitelijke mantel van Indië's natuur liggen opgerold. Deze stof is niet de stof van het zandpaadje in Aalst of die van de weg langs de Schie, maar duizendmaal fijner en scherper en in alle nuances van wit, zwart, oranje en rood toe. Een kos telijk mens is degene dan ook. die in dit warme land het mandiën heeft uitgevon den. Het is de hope van elke reiziger en de meest sympathieke geste, welke een gastheer zijn gast kan aanbieden. Man diën is als een zwembad achter een stof wolk en de uitvinder heeft recht op de nobelste nobelprijs. Vaandrig van Hagen uit Groningen liet onmiddellijk zijn belangstelling voor de voetbalwedstrijd tussen de jongens van zijn troep en een selectie uit de bevolking van Paré-Paré varen, toen hij mijn van stof doorstoofde lichaam ontdekte en als goed gastheer wees hij mij de mandie- kamer. De controversen in bet leger zijn al even menigvuldig als die in het simpel burgermansbestaan. Baadt men in het Lajang-kamp in modderweelde in Paré- Paré hebben de jongens een oude KNIL- kazerne te hunner beschikking, waaraan die van Roermond niet kan tippen. De jongens zitten hier best en dit onderdeel van het 5e bataljon stoottroepen wil het acclimatiseren uitstekend lukken. Dat blijkt trouwens wel uit de gehele gang van zaken, want waar vrijwel over de gehele archipel met tegenzin rijst wordt gegeten, daar vraagt de soldaat in Paré- Paré om twee keer per dag rijst. Een sol daat die geen rijst kon verwerken, daar hij niet wist, wat er allemaal doorheen werd gemalen, werd staiitepede tot assis tent-kok gebombardeerd en nu eet hij rijst dat het een lieve lust is. Kerken in Paré.Paré Dat de wereld in dit grote Indië toch nog altijd klein is, bewees de verschijning van pastoor-aalmoezenier Siegers. Twee jaar geleden verliet pater Sieges het dorpje Gemert in Noord-Brabant om in de missie te gaan prediken en wie in de Peel of in het gebied rond Eindhoven herinnert zich niet meer de illegale pater Siegers, die in afwachting van zijn be noeming, welke verhinderd werd door de oorlog, zo fel heeft meegewerkt om de illegaliteit in deze contreien te doen sla gen. Als goed medewerker van wijlen pater Bleijs zette hij de Duitse bezetter ontelbare malen de voèt dwars En nu duikt dezelfde pater Siegers hier op te midden van de eeuwige rijstvelden van Paré-Paré om als pastoor de Boeginezen voor de kerk van Christus te winnen en als aalmoezenier de jongens een hart on der de riem te steken. Zijn kleine witte kerkje, dat voor alles dienst doet, staat de ganse dag open. Steen voor steen heeft hij er eigenhandig aan moeten bouwen, maar het kerkje staat er nu en 's Zondags is het een uitkomst voor de soldaten, die het hartige woord van hun aalmoezenier best kunnen gebruiken. Maar nergens ook is de intimiteit gro ter dan in dit missie-kerkje, waar een soldaat even zichzelf kan zijn en in een soldateske meditatie zijn Grote Veldheer kan vragen vooral het geestelijk wapen te scherpen. De besturen der Pauselijke Missiege nootschappen hebben besloten een prijs vraag uit te schrijven teneinde het te kort aan goede Missie-toneelstukken zo i veel mogelijk aan te vullen. Gevraagd wordt een missie-toneelstuk in proza. Vooreerst moet het werkelijk toneel zijn: een in alle opzichten speelbaar stuk, dat voldoet aan de bijzondere eisen, die een toneelstuk stelt: een stuk, dat door geroutineerde dilettanten kan opgevoerd worden. Vervolgens moet hel gëschikt zijn, om de belangstelling en liefde voor de Mis- èiè op te wekken. Ben der vele aspec ten van de missie-actie en het missie werk moet er tot uiting komen. Hel stuk moet gespeeld kunnen wor den door volwassenen, of althans door de groteren van de vrije jeugdbeweging. Het mag gemengd zijn, ofschoon met 't oog op de jeugdbeweging ook stukken met eenzijdige bezetting zeer gewenst zijn. Het stuk mag spelen in ons land of in een missieland naar keuze. Het moet voldoende van omvang zijn om een avond te vullen. Al te veelvuldige decorwisseling is minder gewenst. Het honorarium voor het, eerst-be- kroonde stuk is 1000. Verder zijn er twee tweede prijzen, elk van 500 en drie derde prijzen, elk van 250. De jnzending moet geschieden in twee getypte exemplaren vóór Allerheiligen 1948 aan het Nationaal Bureau der Pau selijke Missie-actie, Huize Bijdorp, Voor schoten. De beoordelingscommissie bestaat uit: mevr. Do van Dalsum, pastoor» Jgan Adams, pater Jac. Schreurs M.S.C. en prof. Jac. Jansen. Volledige gegevens verstrekt desge wenst het Nationaal Secretariaat van de H Kindsheid, Seminarie, Roermond. Nabij Guarto d'Altino, 15 K.M. van Venetië, is de expresstrein Triëst— Venetië ontspoord. Volgens de eerste be richten zijn er 9 doden en 60 gewonden Het ongeiik gebeurde op de spoorbaan, die de twee plaatsen direct verbindt en die 3 dagen geleden heropend was, nadat de oorlogsschade aan de lijn hersteld was. r Het m.s. „Tosari" van de Kon. Rott. iloyd dat twee weken geleden bij het binnenmanoeuvreren van de haven van Colombo een ontploffing in de machine kamer heeft gehad, zal, na gerepareerd te zijn, op 12 Mei a.s. zijn reis via Bom bay en Karachi naar de Perzische Golf voortzetten. Dit vracht-passagiersschip vaart. n.l. thans in een der buitenlijnen van de Lloyd, de JavaPacilic Lijn. Naar A.N.P. verneemt, heeft het te 's-Gravenhage verschijnende „Dagblad opgehouden te bestaan. Het blad, dat gisteren nog gewoon verscheen, zou reeds hedenochtend niet meer verschij nen. Hoofdredacteur was de heer Lunshof. „Er zijn slechts twee wegen om in de wereld vooruit te komen: door eigen energie en ijver of door de domheid van anderen" Professor Wetallus tijdens een door hem in Emmer Compascuum gehouden rede over: - „Vooruitgang Carrière Rijkdom Succes", Donderdag zal te Dublin een luchtvaart overeenkomst getekend worden tussen Nederland en -Ierland, volgens welke de KLM een dienst kan onderhouden tussen de beide landen en de Ned. vliegtuigen, die de verbinding van Nederland met Amerika onderhouden, Shannon kunnen aandoen,. Aan de andere kant kunnen toestellen van de „Aer Lingua" (de Ierse luchtvaartmaatschappij) in Nederland landen. Uit een museum in Whitehall te Lon den is een 150 jaar oude ring met dia mant ontvreemd. Deze ring, waarvan de waarde op honderd pond sterling wordt geschat, werd destijds door ko ning Willem I der Nederlanden ten ge schenke gegeven aan Sir Robert Sep- pings, inspecteur-generaal van de Britst vloot ten tijde van de slag bij Waterloo. De dief heeft blijkbaar op een ogenblik, dat de bewaker met zijn rug naar hem toegekeerd stond, kans gezien de vitrine te openen en het kleinood mee te nemen. Het museum is speciaal gewijd aan her inneringen uit historische veldslagen en grenst bijna aan het gebouw van land Vard. j Weerverwachting. medegedeeld door S het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot J Woensdagavond: Aanvankelijk nog plaatselijk enkele t regenbuien of onweer. Hier en daar ochtendmist. Over het algemeen wei- nig wind en ongeveer normale tempe- j ratuur voor de tijd van het jaar. t 12 Mei: Zon op 4.51 uur, onder 20.82 t uur; maan op 6.42 uur, onder Hieronder volgt Botwinnik's remise i aankijken waard, tegen dr.,Euwe, een uitslag, waarmede de De resultaten van de tweede dag wa- Rus definitief beslag legde op de eerste 1 ren; plaats. Wit: M. Botwinnik. Zwart: dr. M. Euwe. Geweigerd damegambiet. 1 d2d4, d7d5; 2'Pgl—f3, Bg8—f6; c2c4 ele6; 4 c4Xd5, (De af- j-uilvariant in een vroegtijdig stadium, waardoor het voor wit theoretisch uitge- sloten is enig voordeel te behalen. Kennelijk streeft Botwinnik naar een evenwichtige stelling, waarin verras singen uitgesloten zijn.) 4 e6Xd5; 5 Pblc3, c7c6; 6 Ddl—c2(Om 6 Lf5 te voorkomen). 6g7g;6 (Niet zozeer om de loper te fianchetteren, dan wel om Lf5 te kunnen spelen waar door het probleem van de ontwikkeling van de c8-loper opgelost is.) 7 Lelg5, Lf8g7; 8 e2e3, Lc8—f5; 9 Lfl—d3, (Op 9 Db3 was 9Db6 afdoende) 9 Lf5Xd3; 10 Dc2Xd3, 0—0: 11 0—0, Pb8—d7; 12 Pf3e5, Dd8e8: 13 Pe5Xd7 De8Xd7; 14 b2—b4, Tf8—e8 (Er is thans een middenspel ontstaan, waarin tntev- aard nog van alles gebeuren kan, rnaar de kansen zijn volkomen gelijk. remiseaanbod van Botwinnik „jj-, is derhalve onder de gegeven om" Zeer heden volkomen te begrijpen zeker ook gerechtvaardigd.) De afgebroken party22£chaken van het wereldkampioen eindigde na 4g tussen Keres en Smysw luidt thans. zetten in remise. e smyslov 9% uit Euwe 4 uit 10. Resultaten van de tweede dag Op de tweede dag van het tournooi om het wereldkampioenschap hock'ey-dames werden de vier overige wedstrijden van de eerste ronde gespeeld, waarbij geen verrassende resultaten te noteren vielen. Het enige merkwaardige was, dat men de overwinning van Wales op Oostenrijk, van de Ver,. Staten op Denemarken en van Schotland op België groter had ver wacht dan de 21, welke in alle drie ontmoetingen werd genoteerd. Zo is dus na de eerste ronde een zestal 'sterke lan den overgebleven, nl. de vüf Engels sprekende naties, t.w. Engeland, Schpt- land, Wales, Ierland én de Ver. Staten en voorts Nederland, terwijl Spanje. Frankrijk, Oostenrijk, Denemarken en België de zwakkere groep vormen, die onderling nog wedstrijden zullen spelen. Het vertoonde spel in de vier wedstrij den 'Engeland had een bye', viel niet mee en alleen de ontmoeting tussen Schotland en België was eigenlijk het IerlandFrankrijk 20 WalesOostenrijk 21 Ver. StatenDenemarken 21 SchotlandBelgië 21 Na afloop van de eerste roncte w4*. door het organisatie-comité beslo zes winnende landen over rivee P te verdelen, waarin telkenmale een halve competitie wordt ge P mer 1 van poule a zaï eindstrijd spelen tege pouie a al In poule a werden ingedeeld Engeland. Nederland en Wales en in poule b komen uit Ierland, Schotland en de Ver. Staten. De vijf landen, die in de eerste ronde zün afgevallen, zullen eén troosttournooi spelen met een halve competitie. ,?,e hoofdklasse van de tennis- competitie heeft zich gisteren een zeld zaam feit voorgedaan. Van Leimonias, dat juist dit jaar haar zestigjarig be staan zal vieren, werd ploeg I kam pioen van de eerste afdeling van de hoofdklasse en tegelijkertijd, een uur later, was Leimonias II kampioen van afdeling 2. Aangezien de beslissing om het landskampioenschap tussen deze beide afdelingsKampioenen gaat, kan de jubilerende Haagse vereniging dus haar diamanten bestaan in elk geval met het landskampioenschap vieren! Het sportieve deel van deze viering zal o.a. bestaan uit een internationaal tour nooi te houden in de week na Wim bledon, 5—11 Juli dus, met een onder ling en met een jeugd-tournool. De uitslagen van de hoofdklasse luiden: Leimonias I—E.L.T.V. 9—3, Park Marlót Leimonias II 3—8, VictoriaHilv. LTC 4g Eerste klasse: NMCHIL. LTC 3 10-—2; DDV 2—Thor RW 4—8; Thor RW 2— Hillegersberg 2—10; Leimonias 3—NMC 2 5—7; SpieghelFestina 5—7; Gooiland Ensched. LTC 4—4; Woburnpark—Alta 5—7; Bast. Baz.—Philharmonie 9—3. De resultaten van de Zondag gespeel de partijen in het tournooi om het Euro pees kampioenschap driebanden luiden: Ventura (Spanje) won van Baay (NedJ Vingerhoedt (Belgie) won van Engt (Oostenryk), Hanoun (Frankrijk) won van Aeberhardt (Zwitserland). Domingo (Spanje) sloeg Pereira (Portugal). De Ned- korfbalploeg won Zondag te Antwerpen met 6—4 van het Belgische twaalftal. De strijd was van meet af aan fel en de Nederlanders werden overdon- derd door het tempo van de Belgen. Het was dan ook Verwonderlijk dat het een kwartier duurde voordat Schepens doel trof (1o). jjet was een verademing toen mevr. Koper na een half uur uit een las- t]ge positie gelijk kon maken. Vijf minu ten later kwamen de Belgen goedkoop aan een doelpunt toen door zwaar hin deren een strafworp ontstond. Mej. Ceu- lemans trof doel (2I). Oerlemans miste in de volgefide minuten een strafworp voor Nederland. De tweede helft werd weer fel ingezet. Oerlemans werd door Schepens stevig bewaakt, maar zag toch kans na drie mi nuten door te breken en met zijn tegen stander op de hielen gelijk te maken. De derde periode was voor Nederland de gunstigste, de bal zweefde herhaaldelijk om de korf en na 13 min- bracht Seits de verdediging volkomen in de war en een goed schot gaf Nederland de leiding (2—3). Mevr. Cramm kon enkele minuten later mevr. Koper van zich afschudden en de stand weer geiyk maken (3-3). In de beginopstelling vlotte het bij Neder land iets beter, maar toen Oerlemans niet fel genoeg verdedigde, kon Schepens zijn ploeg wederom de leiding geven. Neder land hield taai vol, zodat verschillende kansen ontstonden en na een geannuleerd doelpunt werd door Schocnderwoerd ge lijk gemaakt. Toen begreep Nederland dat nu de kans om te winnen aanwezig was. Vele aanvallen werden opgezet en na 37 min. was het Karsen die indirect uit 'n vrije worp „ijn ploeg de leiding hergaf (45). Een doelpunt van mej. Smitte- naar bezegelde de overwinning (46). 4> Eerste klas honkbalcompetitie: V.V.G.A/—H.H.C. 97, BI. Wit— Schoten 5—16, Edo—H.H.C. 5—7, Ajax OV.V.O. 14—10, Haarlem—V.V.G.A 7—6. O Togo (Haag) won h«t intern, hockey- tornooi te Brussel door in. de finale de Racing Cl. de Brux. met 42 te ver slaan. De vertegenwoordigende Zaterdag middag-elftallen van België en Neder land speelden te Antwerpen met 2—2 gelijk. Hoofdklasse schaakcompetitie: Eind hoven—V-A.S. 3—5;

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2