Nieuws uit STAD OMTREK S.V.V.... PROFICIAT! Verlossend antwoord op oude vraag Ka. kwiek' R Noodlanding G DE SINGELKERK HEEFT WEERl EEN STEM REU Hermes speelt nuttige oefenwedstrijd in de ivoestijn eheugen- Hulp Zegening der klokken "N J Prinses Elizabeth naar Parijs 65: wordt President Lieftinck en Götzen naar Indië ADIO programma PAGINA S DINSDAG 11 MEI 1943 LENTEFEEST KJMV NIWIN-UITV OERING EEN SYMBOLISCHE DAG PROPAGANDA KADER- WEDSTRIJD PREFABS IN SCHIEDAM AMATEURS EN PROFS brand in kethel Een blijde kreet doortrilde onze harten Op die zonnige Zondag 9 Mei Toen S. V. V. werd Eerste-klasser De 2I zege, die 't 'm zei jtsravo S.V.V., bravo roodgroen elftal Wij juichen en jubelen en zijn i nons sas, Ons hart sloeg met mokers, 't was niet zonder reden, Maar, mensen, 't is zo, ze zijn Eerste Klas....l Van harte proficiat, enhoger op nu, Scoort Vrolijk Verder, zoals 't ook hóórt, Want 't is nu gebleken, en we zijn er zo trots op, Wij juichen en jubelen en zijn in ons sas, M. WOERDENBAGCH—SENS. V_ Met vijf invallers Sparta geslagen BIJZONDERE BIJDRAGE SERIEUS GERAAMD Vit het hart gegrepen Soepel BUURTVERENIGIING VOORNESE STRAAT HOE GAAT HET J\.U BIJ DE HUISVESTING? LAATSTE BERICHTEN ZORGEN DER FRANSE POLITIE ZIEKENTRIDUUM TE BLOEMENDAAL TENTOONSTELLING HUIS HOUDSCHOOL Op Woensdag 12 en Donderdag 13 Mei zal in de Huishoud- en Industrieschool de jaarlijkse tentoonstelling worden ge houden. De tentoonstelling wordt Woens dagmiddag om 2 uur geopend. DE ST A DHU1SPLANNEN De stadhuisoommissie gaat geregeld voort met haar werkzaamheden, om- trent de uit te schrijven prijsvraag voor een schetsplan mag binnenkort een voor stel worden verwacht RECEPTIE VOETBALVER. SCHIEDÏAM GEMEENTELIJKE PUBLICATIE PREMIE WONINGSPLITSING EN -VERBETERING BURGERLIJKE STAND Op Woensdagavond 12 Mei zal de KJMV „St_ Thomas van Aquino" in Mai- son Westhüis een aantrekkelijk lentefeest organiseren. Er zal worden gedanst, ge zongen en voorgedragen, terwijl een wed strijd om de titel beste spreker op touw ls gezet. In de pauze vindt de installatie plaats van het nieuwe bestuur. De avond begint om half 9 precies. Kaarten verkrijgbaar bij J. Roodbol, Ru bensplein, Schiedam. Ten bate van de hospitaalactie van mevr. Spoor zal Utile Dulci Vrijdagavond 14 Mei een uitvoering geven van „Minne brieven". Plaatsen bespreken tussen 12 en 1 uur op dezelfde dag in Musis Sacrum. St. Jozef, Maria en de kleine Domihieus hangen voor het altaar, wachtend op de wassing, zalving en inzegening, welke door Deken Reijnen zal verricht worden. De lucht tussen de gewelven trilde van het machtig gonzen van de klokken en het leek, alsof de kerk zelf tot le ven kwam. In de harten van de gelo vigen sloeg iedere klepelslag diepere ontroering los. Het was alsof een goede vriend, die stom was, plotseling weer kon spreken en zo verrassend was zjjn losgebroken jubel-stem, dat de tranen vai^emotie losbraken. De Singelkerk, stomgeslagen in de tijd van de Furor Germanicus, had weer een stem en geheel de parochie wilde getuige zijn van het resultaat van haar inspanning, om de banden van stomheid te breken. Tot In de verste hoeken was de kerk bezet en in de gangpaden drongen allen dicht opeen, om de plechtigheid van de zegening van de klok door Deken Reynen te zien. Op de preekstoel las pater v. Pampus de teksten van de zegening voor en ver duidelijkte hij de handelingen, die ver richt werden. Na het lezen van de psal men de zegening van het zout de wijding van het water volgde de afwassing van de klok onder het lezen van de psalmen, die allen de lof van de Heer zingen. Daarna werden de bronzen reuzen met de olie der zieken en het Chrisma ge zalfd, terwijl tenslotte wierook gebrand werd onder ieder der klokken. Met het lezen van het Evangelie van Maria en Martha, welk Evangelie ons voorhoudt bij het luiden van de klokken de aardse beslommeringen te vergeten om aan het hemelse te danken, werd de plechtigheid besloten. De Singelklanten kregen toen volop gelegenheid om van de prachtige klank van hun klokken te genieten, want de Paters sloegen met de klepel de prachtige drieklank, die over enkele dagen over Schiedam zal uit beieren als een nieuwe bevestiging van de herwonnen vrijheid. De 10e Mei was voor het terugbrengen van de klokken ■Wel symbolisch. De grootste klok Maria weegt 1237% kg Zij draagt in de rand het opschrift aan gebracht: Me, cui nomen Maria fecerunt Petit et Fritsen (Mij, wie de naam Maria gegeven werd, maakten Petit en Frit sen). Bovendien is er in het Latijn de Volgende tekst aangebracht: „Die ons bier zijn voorgegaan, werden alle door de Duitse furie geroofd. De vrome vrij gevigheid van de gelovigen stelde ons De uitslagen van de in het afgelopen weekend gehouden propaganda kader- wedstrijden, gespeeld in het clublokaal van Entre Nous zijn als volgt: Van Amen 400, 397, 21, 18 09, 91; J. v. Dongen 400, 400, 21, 19.04,47; Bornkamp 400, 257, 10. 25 70, 118; Eichelsheim 500, 500, 10, 50.00. 182; Bornkamp 400, 284, 29, 9 79, 78; Ver hoeven 30Ö, 300, 29, 10 34, 43. daarvoor in de plaats in het blijde jaar van het gouden bestaansfeestj der paro chie 1946". De klok Jesephus weegt 632 kg Domi- nicus 342. De klepels wegen resp. 32%. 22 en 17 kilo. Het vervoer Om 2 uur arriveerden de klokken met de grote wagen van de firma Wenneker voor de kerk. Alle chauffeurscapaciteiten van de heer v.d. Tuijn waren nodig, om de kameel door het oog van de naald te krijgen. Geholpen door het timmermans oog van de heer Breve en van andere bouwkundige on rijkundige_ vaklieden stond de wagen na een kwartier voor de kerk en kon het afladen beginnen. De belangstelling van de zijde van het pu bliek was zeer groot. Na hard werken waren de klokken om half 6 opgehangen. De medewerkers hadden eer van hun werk en dat was wel verdiend, want er was gezwoegd. Het college van B. en W. wil „prefa- bricated"-woningen gaan bouwen. Voor drie kwart wordt het aantal, hiervan in het van regeringswege toegestane quotum meegerekend. Er is geen ervaring op het gebied van montagebouw en deze bouw kan alleen plaats vinden in een a: lijke op zichzelf staande wijk. Soepele toepassing van de rooilijnvoorschriften kan geen uitkomst brengen, evenmin als het laten vallen van de eis tot inschake ling van een architect De „fabrieken", welke deze woningen afleveren, hebben bovendien hun eigen architect. De gemeente kan de particuliere wo ningbouw niet stimuleren, omdat in ver band met de hoge kosten alles staat of valt met de yan rijkswege getroffen rege lingen. Medewerking aan particulieren wordt zover mogelijk verleend. Als het tempo van de uitvoering het toegestane quotum niet in gevaar brengt, zullen plannen van woningbouwvereni gingen welwillend worden beoordeeld. Overwogen wordt het denkbeeld van het oprichten van een woningstichting. Als in dé toekomst het woningbezit van de gemeente groter Wordt, zal deze wo ningstichting zeker vanzelf ontstaan. Het afwegen van de belangen van be roepskunstenaars en amateurs is niet eenvoudig; de regeling, welke sommige gemeenten getroffen hebben bevredigt het college niet. Het geeft er de voorkeur aan de Rijksregeling, welke in voorbe reiding is, af te wachten. Sanering van de bedrijven ligt overi gens meer op de weg van centrale instan ties, doch wel is het college bereid de middenstandsorganisaties, voor zover nodig, te wijzen op de voordelen welke, door besparing op de bedrijfskosten, door een vereenvoudigde distributieregeling, kunnen worden verkregen. De Schiedamse brandweer werd gis terenmorgen gealarmeerd voor een bin nenbrandje bij T. aan de Kerkweg in Kethel. Toen de motorwagen ter plaatse kwam, was het vuur reeds met een slang op de waterleiding gedoofd. Terugkerend naar huis konden de brandweerlieden toch aan het werk. want bij v. E. op de Schiedamse weg 32 was een hooischelf in brand graakt, doordat het 7-jarig zoontje er dicht bij met luci fers gespeeld had. Ook de auto-spuit uit Kethel was uitgerukt. De brandweer heeft het vuur verwijderd en uit elkaar ge gooid, waarna emmers water voor het slot van het vuurwerk zorgden. Verzeke ring dekt de schade. Met Pinksteren begint weer de compe titie van de Ned. Cricket Bond en Her mes liet de Zondag daarvoor niet onge bruikt door een oefenwedstrijd te spelen tegen het Rotterdamse Sparta. Het ter rein was in prima conditie. Hoewel verschillende spelers van Her mes' eerste elftal uitgenodigd wgren voor de Touringclub „De Sprinkhanen" te spelen en verder enige spelers verhin derd waren, was dit voor Hermes geen bezwaar, Sparta, dat met haar volledige eerste elftal verscheen, een behoorlijke nederlaag toe te brengen. Aanvoerder Stolk, die Nolet verving en zich op uitstekende wijze van zijn taak kweet, won de toss en verkoos te gaan Pastoor Oorsprong heeft reden om trots te zijn op de nieuwe aanwinst en om de zegen, die er op zijn aan- houdende drang heeft gerust. Nog groter moeilijkfheden In de Memorie van Antwoord op het verslag van het onderzoek der gemeen tebegroting voor 1947 geeft het College toe, dat de moeilijkheden van de jaren 1949 en 1950, waarschijnlijk nog groter zullen zijn dan die van 1948 en voor gaande jaren. Naar aanleiding van de opmerking, die gemaakt is over het on evenredig stijgen van de belasting-in komsten van het Rijk t.o.v. die yan de Gemeente dient opgemerkt, dat de uit gaven voor het Rijk sinds 1939 buiten sporig hoog geworden zijn. Bij de voorbereiding tot het wetsont werp hebben de gemeenten zich kunnen doen horen, doordat zowel de directeui Van de Vereniging Van Nederlandse Ge meenten als de Directeur van de N.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten in de Commissie Oud zitting hebben, evenals drie burgemeesters en een gemeente secretaris Het door het College geraamde bedrag Voor de bijzondere bijdrage staat nog niet Vast, maar het is evenmin een slag in de lucht; het is een serieuze raming op basis van de beste gegevens, welke ver kregen konden worden. De opmerking, als zouden Gedeputeer de Staten van tevoren inzage in de be groting hebben gehad, is onjuist. Er is geen (Werleg met dat college geweest; nóch is de begroting 1948 door, Gedepu teerde Staten onder ogen gezien. Dit acht het College ook niet gewenst, omdat dit zou leiden tot een verlegging van de ver antwoordelijkheid «aar den Haag, het geen moet worden vermeden. RaaH zal een deklungsplan Vo^nded?ekorten van de vorige dienst baren ook van die van aangeboden. Naar aanleiding van de vraag. „Wyt krijgt de gemeente nu?", die gesteld °ver de naasting van de Radio-Distribu o £entrale tijdens de bezetting, antwoorcu h®t college, dat het al lang schade-ver- ®°eding verwacht had. Het rekent erop, ?at (je bereidheid tot schade-vergoeding j'J de regering blijft bestaan, maar het zeer teleurgesteld dat de P.T.T. geen ]r'achtiging heeft ontvangen, om zolang ig geen bevredigende regeling getroffen ïj' de gemeente coulanter te behandelen. au*e moet tegen condities, welke gelden, ty 1 er nooit een radio-centrale genaast j®rd, de kosten van de brandwekker- ^allatie bptalen. Van de vastgestelde bebouwingsvoor- rhr'ften en rooilijnen kan in verband ]het een rationelé stadsontwikkeling niet vorden afgeweken. In bijzondere geval- De Buurtveren. Voornesestraat hield Zaterdagavond in het Volksgebouw een feestavond ter herdenking van de bevin ding. Aanwezig waren de burgemeester mr. J. W. Peek en de commissaris van politie, de heer J. H, v. Veen. De familie leden en nagelaten betrekkingen van de gevallenen uit de verzets-strijd waren uitgenodigd. Met auto's waren de oor logsinvaliden afgehaald. De burgemees ter wees in zijn toespraak op de moeilijke weg, die nog gegaan moet worden. De buurtvereniging kan sterk de burger- en gemeenschapszin aankweken. _Spr. prees bijzonder het initiatief van de buurtver. om de avond ook voor de slachtoffers van het verzet te organiseren en om de pak ketten-actie, welke aan de nabestaanden van hen, die vielen een bewijs van dank baarheid en medeleven zal doen over handigen. De heer Beek huldigde in zijn toe spraak de heren v, d. Heuvel en De Vries, die voor de belangen van de oorlogs slachtoffers en hun nabestaanden hebben gevochten. Hij overhandigde beiden een cadeau. De 32 artisten traden vervolgens voor het voetlicht om hun bijdrage tot de avond te leveren. Zij werden bedankt door de heer Korengevel, voorz. van de buurtver., die eveneens de winkeliers van de Gorzen zijn erkentelijkheid be tuigde voor hun medewerking. A Geen bereidwilligheid Het vraagstuk van de verdeling van de woonruimte is in de memorie van ant woord zo uitvoerig door het College van B. en W. behandeld, dat wij er dankbaar uit zullen putten in de hoop, dat de lezers zich de moeite zullen nemen, om deze materie eens met meer dan oppervlak kige belangstelling te volgen. Er zijn maar weinig mensen, die er niet bij be trokken zijn. Is het niet direct, dan toch via allerlei praatjes en verhaaltjes-welke door de goegemeente circuleren. De verdeling van de woonruimte is döor het college van B. en W. in de han den van de burgemeester gelegd. In ge val van vordering beslist het hele col lege. De burgemeester wordt terzijde gestaan door een commissie, bestaande uit de burgemeester zelf, de Gemeente-Secre taris, de Commissaris van Politie, de Di recteur van de Woningdienst, waarbij als Secretaris is toegevoegd een ambtenaar van de Secretarie, terwijl de „Adviseur verdeling woonruimte" en het wnd. Hoofd van het Bureau Huisvesting de vergaderingen ter advisering bijwonen. Eenmaal in de week houdt de „Adviseur verdeling woonruimte" zitting in het Raadhuis^ daarmee de taak overnemend die vroeger de wethouder van Volkshuis vesting had. De genoemde Commissie beraadslaagt over. het toewijzen van woningen, het al of niet toestaan van vestiging uit andere gemeenten, het eventueel voordragen tot vordering van woningen of gedeelten daarvan aan de door de Raad benoemde „Advies Commissie", het stellen van al gemene regels, welke overeenstemmen met de in de Woonruimteverordening van 1948 door de Raad vastgesteld, voor komende voorschriften. De „Advies-Commissie" beoordeelt of de voorgedragen „vorderingen" kunnen doorgaan. Indien één lid van de „Advies-Commis sie" zich tegen een vordering verzet, staat de gelegenheid voor betrokkene open om, indien het advies tot vordering toch ^ïlke lan wordt gestreefd naar een oplossing. tegemoet komt aan de huidige be linSen zontJer de toekomstige ontwikko- 'n gevaar te brengen. «ad ienkort kan het boekwerk over het annt i gezien worden. Een ntrekkelijk periodiek over Schiedam is yoorbereiding- aan Burgemeester en Wethouders wordt verstrekt en dit College tot vordering overgaat, bij Gedeputeerde Staten in ver zet te gaan. Vordering van woonruimte geschiedt dus alleen indien beide Commissies daar over een oordeel hebben uitgesproken. Voor het instellen van een aparte Com missie van Toezicht op het verdelen der woonruimte zien wij geen reden. Algemeen beleid Het is buitengewoon moeilijk vast te stellen, wie het eerst voor een vrijko mende woning in aanmerking moet ko- en. Dit is geheel afhankelijk van de sa menstelling van het gezin, de leeftijden en de seksen der kinderen, die omstan digheden, waaronder zij wonen en ten slotte van de indeling van de vrijkomen de woning. Zonder meer de oudste inschrijving voorrang geven is volkomen onjuist, omdat later of zelfs nog maar kort inge schreven gevallen meer urgent kunnen zijn. Er wordt dan ook nauwkeurig afgewo gen, welk gezin voor een woning in aanmerking komt, waarbij zo mogelijk de gevallen, waarin 3 gezinnen in een woning samenwonen, voorgaan. „Zo mogelijk", omdat ook dit niet als vaste regel kan worden aangenomen, daar het heel goed mogelijk is, dat een alleenwonend of een met één ander sa menwonend gezin, onder benarder om standigheden verkeert. Zijn er meer gevallen, die voor een woning in aanmerking komen, welke even urgent zijn, dan wordt geloot, juist om elke gedachte aan willekeur uit te sluiten. Bovendien wordt sedert de inwerking treding van de Woonruimtewet meer re kening gehouden met de wensen van de eigenaar van een woning. Wanneer deze een geval van gelijke urgentie voordraagt, wordt doorgaans overeenstemming bereikt. Vooral met de woningbouwverenigin gen is de samenwerking zeer bevredi gend. Het systeem, om eigenaren als regel zelf een vrije keuze te laten doen, heeft niet onze instemming in verband met de daaraan verbonden gevaren, terwijl de mogelijkheid daarbij groot is, dat zij, die het meest een woning behoeven, het laatst worden geholpen. Er moet hierbij niet vergeten worden, dat de eigenaren bij voorkeur een klein gezin nemen, terwijl Bureau Huisvesting een gezin aanwijst, overeenkomende met de grootte van de woning. Helaas is het nu eenmaal zo, dat het aantal nieuwe gevallen, dat wordt inge schreven wekelijks 30 tot 40 bedraagt. Doktersattesten ter zijde Het is dus te begrijpen, dat van de nu plm. 2000 ingeschreven gevallen er velen zijn, die zich zeer onbillijk behandeld voelen, wanneer een vrijkomend huisje aan een bepaald gezin wordt uitgegeven. Het gedrang zal voorlopig eerder erger dan minder worden. Heel moeilijk ls het voor de ambte naren dit het publiek duidelijk te maken Ieder voelt zijn eigen leed het meest. Dat het publiek aan het Bureau Huis vesting onbehoorlijk zou worden behan deld, moet met klem worden ontkend. Er vallen wel eens harde woorden, doch dit is dan het gevolg van het optreden van sommige personen, die vaak proberen door het opzetten van een grote mond of door het opdissen van leugens hun zin door te drijven ten koste van anderen. Overigens is het bezwaarlijk zonder aanvoering van concrete gevallen een oordeel te vellen over ambtenaren, die onder zeer moeilijke omstandigheden werken. Ten aanzien van de doktersverkla ringen kan worden medegedeeld, dat er een uitdrukkelijk verzoek is van de Mq. van Geneeskunde, om alle verklaringen welke door artsen omtrent huisvesting worden afgegeven .zonder meer ter iijae t>© leggen De Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst wordt in twijfel ge vallen steeds ingeschakeld en met diens adviezen wordt terdege rekening gehou- d<Het aantal aanvragen om een andere woning om gezondheidsredenen overtreft echter verre de mogelijkheden tot oplos sing van die gevallen. Van de zijde van de kerken is reeds verschillende malen op de plicht tot het verlenen van vrijwillige inwoning ge- w^zen. Zichtbare resultaten heeft dit echter nog niet gehad. Er moet worden aangenomen, dat de bereidheid tot het vrijwillig verlenen van inwoning helaas zeer, zeer gering is en wij zien nog geen mogelijkheid de bevolking een andere geest bij te brengen batten. Door afwezigheid van Borrani deed hij de zeer goede keus door zelf met de/lefthander v. d. Schoor te openen. De vrij talrijke toeschouwers zagen Stolk weer op zijn best en het was, of hij de vorige week zijn laatste wedstrijd gespeeld had. Het was voor de Sparta- aanval een hopeloze taak, zijn verdedi ging te doorbreken, welke energieke po gingen daartoe ook aangewend werden. Keurig gesteund door v. d. Schoor werd db score dan ook gestadig opgevoerd. Stolk werd zelfs bijzonder aanvallend, hetwelk de 12 vieren op zijn totaal score van 58 runs wel bewijst. Hij werd toen door captain Wilson gevangen op het bowlen van Sonnenveld. v. d. Schoor speelde een rustige innings en scoorde een kalme 26 runs, waarna hij meer dan schitterend door v. d. Linde op silly mid off wordt gevangen. Dolf v. d. Ende heeft er ook goed het oog in en scoorde in no time 41 runs, waaronder 4 zessen. Op onnodige wijze gaat hij run out. Het totaal is intussen 134 runs voor 3 wickets geworden en de overige batsman staan vrijer aan de wickets, met gevolg dat zij ook vlugger sneuvelen. Alleen Molenaar komt nog met 22 in de dubbele cijfers en sluit de innings met 178 runs. Een mooi resultaat van een Hermes met 5 invallers. Als Sparta naar de wickets trekt, geeft Stolk de aanval in handen van Molenaar en Melief. De eerste 4 slachtoffers zijn clean bowled door Molenaar, die. hoewel hij tegen wind in bowlde, toch een grote snelheid ontwikkelt. Op het totaal van 20 runs zijn dan ook reeds 4 wickets down, waarop aanvoerder Stolk besluit, Molenaar uit de aanval terug te trekken en deze toe te vertrouwen aan de bowlers van de lagere elftallen. Ook zij blijven succes boeken en alleen Schilthuis biedt behoorlijke tegenstand. Op zijn persoonlijke score van 17 runs wordt hij door Melief gevangen op het bowlen van Scheepmaker. Aanvoerder Wilson, normaal het openingsbat van Sparta, komt als laatste man op de mat en scoort in vlot tempo 31 runs. Stolk vindt het nu tijd Molenaar weer in de aanval te betrekken en reeds in zijn eerste nieuwe over heeft hij Wilson clean bowled. In nog geen 9 overs nam Molenaar 5 wiqkets voor 23 runs, alle clean bowled. Voor beide partijen was het een goede oefenwedstrijd, waarvan het aanwezige publiek wel genoten heeft. Totaal scores: Hermes 178 runs en Sparta 132 runs. Hermes1 wint dus met 46 runs. Prinses Elizabeth en haar gemaal, de hertog van Edinburg zullen Don derdag-avond te Dover scheep gaan met bestemming voor Duinkerken, vanwaar ze een bezoek aan de Franse hoofdstad gaan brengen. Ze zullen vergezeld worden door de Franse ambassadeur Massigli, die tijdens het weekend naar Londen zal terug keren in verband met de besprekingen aldaar over Duitsland. De Franse politie is al dagen in de weer, te Parijs en op heel het reistra- ject, om de Britse gasten te bescher men. Geruchten over voorgenomen aan slagen, o.a. het gerucht, dat de „Irgoen' waarvan Parijs een clandestiene verza melplaats is, wil trachten de prinses te ontvoeren of te vermoorden, wordeu door de politie hoogst ernstig opgeno- mHet prinselijk paar zal voortdurend en zeer intensief, al de dagen van het bezoek, worden bewaakt. 65. Wat is mijnheer Pedro stil vanavond zei Signora Con- stanga bezorgd „Scheelt U 'iets» Sipnor. Signora? Nee eh.nee, dank TJ. Ik dacht ovei de moeilijkheden die ons te wachten zouden staan als de rebellen van ons verblijf hier op de hoogte zouden komen. „Maar U ziet zo bleek" hield Signora Constanga aan en daarop slaakte zij een luide gil. „Een man'', riep zij. „Een man voor het raam. Hij stond hier naar binnen te gluren. Alfonso, Alfonso, Alfonso!!!" Maar Alfonso behoefde zü niet te waarschuwen. Deze was al lang naar buiten gestoven met een grote revolver in zijn hand. De man was echter reeds in de duisternis verdwenen. De anderen bleven verstandig binnen aan de deur staan luisteren. Ze hoorden de motor van een zware terreinwagen aanslaan, terwijl kort daarop het geluid van het wegrij dende voertuig verstierf. Nu gebeurde het wel meer, dat er patrouilles van leger of politie bij nacht en ontij door de woestijn zwierven op zoek naar allerlei geboefte, maar toch was men er nu niet gerust op. Voor het voeren van financiële bespre- kingen. met de autoriteiten aldaar zullen de ministers mr. P- Lieftinck en L. Got- zen zich onmiddellijk na Pinksteren naar Indonesië begeven. Het jaarlijkse ziekentriduum te Bloe- mendaal zal dit jaar plaats hebben op 15, 16 en 17 Juni a.s. De inschrijving tot deelname is vqor zieken uit Haarlem opengesteld bij mej. M. Beune, Maria- stichting, Kamperlaan en voor de om streken van Haarlem en verder daarbui ten bij mevr. KranendonkDuffels, Bloemendaalseweg 72. WOENSDAG, 12 MEI. HILVERSUM I (301 M.) VARA. T00 Nieuws, gymn., gram.; 10^0Kookpr. 10.30 V. d. vrouw; 11-00 Gram., 1„.00 Orgel; 12.38 Kwartet Corduwener; 13JOO Nieuws; 13.20 Ramblers; 13.50 Gram., 1400 Over Charlie Chaplin; 14.15 Koor ork., solisten; 15.10 V. d. jeugd, 17.15 Gram.; 17.30 Maatsch. werk in Neder land; 17.35 „Vincentino 18.00 Nieuws, gram.; 18.30 Ned. stnjdkr.; 19.00 Ge leide economie"; 19-15 Kwartet zang; 19 30 V.P.R.O.; 2000 Nieuws, sportreport. 20.15 Operaconcert; 21.30 Hoorspel; 22.15 Gram.; 22.25 Cabaretprogr.; 22.45 Boek- bespr.; 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel, zang; 23.30 Gramofoon. HILVERSUM II (415 en 245 M.) NCRV 7.00 Nieuws, morgenwijding, gram- 11.15 Hoorspel „Stanley"; 12.00 Gram'- 12.15 Amsterd. politiemuz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Trio; 13.50 Vergadering Chr jonge boeren; 15.15 Jeugdconcert; 1615 V. d. jeugd; 17.30 Ork.; 17.45 R.V.D.; 18.00 Zangver.; 18.30 Piano; 19.00 Nieuws; 19.15 R.V.D.; 19.30 Actual.; 19.45 Engelse les; 20.00 Nieuws; 20.15 Concert; 21.00 Prot. kerkd.; 21.40 „Te Deum", Bruckner; 22.10 Over de echo; 22.30 Gram.; 22.45 Avbndwijding23.00 Nieuws gramofoon. DOOR HANS HIRTHAMMER. 11) Als door een dichte nevel zag hij nog hoe een der beide kerels het dal inrendc en na enige tijd met hemd en vlaggen- stok terugkeerde. Een hartgrondige ver wensing, welke echter helaas geen dodelijke uitwerking op zijn tegenstan der had, was de laatste uiting van zijn bewustzijn. Een paar minuten later, verscheen het vliegtuig boven het dal, cirkelde enige malen op geringe hoogte rond en ver dween weer. IX. Wat was er echter met Edward Ha milton gebeurd? Toen zijn beide passagiers hun ont- dekkingstocht waren begonnen en acn- ter de rotsen verdwenen waren, had Ha milton in de schaduw van het vliegtuig zo goed mogelijk een plaatsje gezocht, waar hij zich uitstrekte om de terug keer der beide anderen af te wachten. De geweldige eenzaamheid van dit dal gaf hem een gevoe! van beklemming. Niets was er, dat op enig leven wees; geen dier, geen voge^. zelfs geen sprietje gras verbrak de troosteloze aanblik. Een dal des doods, der verschrikking. Zwaar voelde Hamilton op dit ogen blik de verantwoordelijkheid, welke nu op zich had geladen. Hij had deze over haaste en in geen enkel opzicht behoor lijk voorbereide vlucht nooit mogen toe staan. Hij had eenvoudig moeten weige ren, toen professor Floyd hem het voor stel daartoe deed. Maar .trachtte hij zichzelf gerust lo stellen zijn beide reisgenoten ken den toch deze streek; zij hadden de woestijn in alle richtingen doorkruist en zijhadden dus kunnen weten, wat hun eventueel te wachten stond. En wat de noodlanding betreft geen van hen had er ook maar een moment bij gedacht, dat men genoodzaakt zou kunnen worden hier te dalen. Pech aan de kist dat had hij ook niet kunnen voorzien. Het was waarlijk meer geluk dan wijsheid geweest, dat zij er nog zo behoorlijk waren afgekomen.' Toen hij zover roet zijn overpeinzin gen was gekomen, deed Edward Hamil ton eindelijk het enige verstandige, dat hij in zijn omstandigheden kon doen: hij spuwde met een verre boog voor zich uit en zette daarmee in zekere zin symbolisch zijn muizenissen uit het hoofd. Enige tijd later zag hij Floyd en Cookerel hoog boven de rotsen opduiken. Met gespannen aandacht volgde hij hun bewegingen, tot zij eindelijk tussen de massale steenklompen verdwenen. Dat was zijn noodlot. Want terwijl zijn blik onafgebroken op de rotsen gericht was, waren van dc tegenovergestelde zijde van het dal twee gestalten naderbij geslopen, die nu volkomen onopgemerkt bleven. In dezelfde seconde, waarop hij zich omkeerde, wierpen zij zich boven op hem. Onder het uitstoten van heese klanken, die niets menselijks meer hadden, trachtten zij hem op de grond te werpen, maar Edward Hamilton was er niet de man naar om zich door twee uitgehongerde inlanders zonder meer de wet te laten voorschrijven. Niettegen staande zijn gewonde arm hem in zijn bewegingen hinderde, gelukte het hem een van zijn aanvallers met een vol maakte upper cut luiten gevecht te stel len. De man verdraaide zijn ogen en viel als een blok in het zand. Nog vóór numme- twee goed en wel besefte, wat er aan de hand was, hield Hamilton hem zijn revolver onder de neus. De zwarte, fanatiek gloeiende ogen van de Indiër schenen nog groter te worden: luid krijsend deinsde hij achter uit en de strijd scheen reeds te zijn be slist. vóór hij goed en wel begonnen was Hamilton liet zich door de verslagen houding van zijn tegenstander echter niet op een dwaalspoor brengen. Slechts 'n fractie van een seconde verslapte zijn waakzaamheid, maar op dit ogenblik scheen de Indiër te hebben gewacht, want bliksemsnel kwam zijn vuist met kracht op Hamilton's opgeheven arm neer. Eerst nu, terwijl zijn revolver in het zand viel en hij de stekende pijn in zijn met een gelijkwaardige tegenstander te doen had. Reeds had de Indiër zich boven op hem geworpen en nu ontwikelde zich een strijd op leven en dood. Hamilton struikelde, viel op de grond, sleurde zijn tegenstander met zich mee en beide rolden over het gloeiende zand. Meer en meer voelde de piloot zijn eigen krachten, zowel als die van zijn belager afnemen. Het kwam er nu maar op aan, wie het het langst uit hield. Hij dacht aan zijn beide reisgenoten, wier lot zo nauw aan het zijne verbon den was. Als hij het onderspit dolf, zou den ook zij verloren zijn. Dit besef scheen hem voor een ogen blik nieuwe krachten te schenken. Dreu nend kwamen zijn vuisten op het hoofd van de Indiër neer. Uit de hoeken van diens tot een grimas vertrokken mond sijpelde bloed. Reeds bemerkte Edward Hamilton dat hij de overhand kreeg, maar toen hij zijn arm ophief om de strijd met een krachtige knock out te beslissen, liet hij hem plotseling met een kreet van ontzetting weer vallen. Uit de romp van het vliegtuig sloeg een laaiende vlam! Hij had geen tijd gehad op de andere man te letten, die inmiddels weer tot bewustzijn bleek te zijn gekomen en ge volg had gegeven aan de duivelse inval het vliegtuig in brand te steken. De krijgslist was niet slecht, want daarmee kwam hij zijn kameraad te hulp. zonder dat hij zelf in het gevecht irm voelde, bemerkte Hamilton, dat hij I behoefde in te grijpen. Wat hij verwacht had, gebeurde: Ha milton sprong overeind en rende naar het vliegtuig. De levensmiddelen! Het vuur, dat ongeveer in het midden van de machine was ontstaan, greep met grote snelheid om zich heen. Met een laatste krachtsinspanning hees Hamilton zich in de cockpit, waarin de geringe voorraad was ondergebracht en slingerde de trommel met haar kostbare inhoud in het zand. Het was hoog tijd, want de vlammen, die in de houten romp gretig voedsel vonden, grepen snel om zich heen. Nau welijks was hij uit de cockpit op de grond gesprongen, of het vuur deelde zich mede aan de bekleding van de stuurstoel, sloeg daarna over naar de draagvlakken, bracht de spandraden tot smelten en verteerde tenslotte alles, wat aan de eens zo trotse machine slechts brandbaar was. De piloot bleef het bespaard, de totale ondergang van zijn kist te moeten aan zien. Op hetzelfde ogenblik, waarop hij weer op de grond stond, kreeg hij een hevige slag tegen zijn achterhoofd, die hem het bewustzijn deed verliezen. Toen hij na enige tijd weer bijkwam, voelde hij, dat hij aan handen en voeten gebonden was. Onmiddellijk herinnerde hij zich, wat er gebeurd was. Hij opende voorzichtig zijn ogen tot een smalle spleet en be merkte, hoe de beide Indiërs bezig wa ren de verkoolde resten van het ver brande vliegtuig in het zand te begra- Op de receptie, die de voetbalvereni ging Schiedam Zaterdagmiddag in het Corner House hield, verheugde deze po pulaire Schiedamse club'zich in de aan wezigheid van de voorzitter van de KNVB, Karei Lotsy. Deze voerde het woord over de moeilijkheden van de kleine clubs, maar nog meer over de verhoging van de vermakelijkheidsbelas ting, die met alle kracht moest bestreden worden. Het was een bijzonder feit, dat een vierde klasser 40 jaar bestond niet het minst dankte de vereniging dit aan de strijdbare voorzitter, die verscheidene functies- in de bond vervult. Spr. bood namens de KNVB een bondsvlag aan. Wethouder Alberts, die namens de ge meente feliciteerde, verzekerde het be stuur, dat het gemeentebestuur niet in de zin had de belasting te verhogen. De voorzitter van de afd. Rotterdam, de heer H. Weekenstrop overhandigde ook een vlag, terwijl hij aan de heer Van Dijk een cadeau onder couvert aanbood, voor al diens werk voor de bond. Tal van vrienden en vertegenwoordi gers van andere sportverenigingen voer den hjt woord. Bijzonder trof de toe spraak* van de vertegenwoordiger van 't eerste elftal. De voorz. de heer Chr. van Dijk, dankte alle sprekers voor de be langstelling, de gelukwensen en de bloe men en stoffelijke blijken van waarde ring. Van Overheidswege kan onder be paalde voorwaarden premie worden ver leend: A. Voor het splitsen van woningen, welke voor bewoning door meer dan één gezin geschikt gemaakt kunnen worden in twee of meer volwaardige woningen. De premie zal bedragen 60 pet. der split- singkosten, met dien verstande, dat geen premie wordt toegekend, voorzover deze kosten per woning, welke door splitsing boven het oorspronkelijk in enig pand aanwezige aantal woningen wordt ver kregen, meer dan 4200 of minder dan 201 bedragen. De premie wordt o.m. niet toegekend ter tegemoetkoming in de kosten, ver bonden aan voorzieningen in verband met vordering. B. Voor woningverbetering. De premie bedraagt 60 pet. der verbeterlngskosten, met dien verstande dat geen premie wordt toegekend, voorzover deze kosten per te verbeteren woning meer dan 2400 of minder dan 201 bedragen. Verzoeken tot het verkrijgen van bo vengenoemde bijdragen te richten aan de Directie van de Gemeentelijke Woning- dienst, Nieuwstraat 30, bij welke dienst men zich eerst gelieve te doen inlichten omtrent de vorm der aanvrage, alvorens het verzoek in te dienen. GEBOREN: Hermanus J. C., z. v. Th. J. van Dijk en C. A. v. Gogh, Hoogstraat 170; Neeltje E. d. v. B. L. Weij en E. A v. Ommeren. Dr. Noletstraat 1; Mari, z. v. A. v. d. Kruit en H. J. v. Leeuwen, Nassaulaan 75; Cornelia d. v. A. de Wit en C. v. Dorp. Dr. Noletstraat 1; Leen- dert z. v. J. Schwagermann en C. J. Jans sen. Dr. Noletstraat 1: Christina d. v. B. A. A. Veltman en A. Overgoor, Hoofd straat 171; Bernardus P. J. Z. v. B. L. T. v. Eisden en G. Jvangean, Boerhavelaan 1; levenl. kind van W. F. v. Leeuwen en. W. J. Snel. L. Achterweg 14. GEBOREN: levenl. kind van A. Streun- ding en F. W. Pranger, Wattstr. 12; Lam- bertus R. z. v. H. Kluwen en A. M. Wiel- ders, Nassaulaan 75; Willem D. J. z. v. W. G. D. Hub en M. C. T. v. d. Tuijn, Dr. Noletstr. 1; Margaretha E. C. d. v. W. C. M. Schmitt en M. A. E. Burghardt. Dr. Noletstr. 1; Geertruida d. v. F. Willemse en H. Hoogerman, Tuinlaan 70; Jacobus J. z. v. H. B. F. M. de Groot en C. M. Stroo, Da Costastr. 9; Cornelis M. z. v. M. v. d. Velden en M. Edenburg, Galilei- str. 48; Johan P. z. v. Ph. Braber en A. Tuijtel, Prof. Kam. Onneslaan 107; His- kina d. v. H. Muijs en C. Breur, Tuinlaan 70; Jan z. v. J. v. Diggele en M. Harkema, Lorentzlaan 49. OVERLEDEN: S. Houtman 74 j„ Lan ge Nieuwstraat 29; P. C. H. v. Kinderen 71 j. Nassau Dillenburgstraat 16; G. Hof stede 68 j„ Nassaulaan 75. OVERLEDEN: A. Scheuerman, 23 jaar, Nassaulaan 75; M. v. d. Berg, 75 j„ vr. v. H J. v. Oosterom. L. Nieuwstr. 51: G. Hoogenboom. 41 j„ vr. v. W. Verveen, Nassaulaan 75; J. W. de Vos, 87 j„ we duwe van B. de Bruijn, Fr. Haverschmidt- laan 25. Dinsdag 11 Mei. Bioscopen: Passage: De Verdoemden (volw.) 2, 7 en 9.30; Monopole: Teheran (volw.) 2, 7 en 9 uur; Singelkerk: Inwij- (Wordt vervolgd.) I ding van de nieuwe klokken, 7 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3