as Sirs s NATIONALE SPAARRAAD Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen" E.D.O. wint ook de tweede derby in Haarlem e NIEUWE BONNEN eerbericht! Het stadion werd een inferno WREDE DESILLUSIE GAF WANKLINKEND SLOT AAN EEN HEROÏSCHE VOETBALSTRIJD Verdiend gelijk spel ten onreclite aan Nederlands Elftal onthouden ;,.~e vr SS"! 'isirys? v.'» is en ig HET REFERENDUM DER K.V.P. JARENLANG GEBRUIK VAN TWEE STAMKAARTEN Jammerlijke fout van arbiter Bronkhorst Voorlopig resultaat in de Noordelijke en Oostelijke kieskringen Geleende kinderen Om het schaakkam pioenschap Spijsolie en eieren PAGINA 2 DONDERDAG U MEI 1948 fcllcF INSTALLATIEREDE VAN MINISTER LIEFTINCK en een tweede huwelijk HAARLEM WEER MET 2-1 GEKLOPT 1.0BW- WALT DISNEY'S EERSTE HOOFDFILM Een werkstuk, dat men na tien jaar met genoegen terugziet CRICKET IN ENGELAND t/ro t/m STAKING BIJ v. GELDER ZONEN OPGEHEVEN TIEN MAANDEN VOOR POOTJES JR-. ARNOLD MEIJER VOOR DE PERSZUIVERING Iets warmer overdag Ruim 55.000 tot wilde razernij gebrachte toeschouwers transformeerden gisteravond te 10 minuten over 8 het Feijenoord-stadiou tot een inferno. Nog nimmer was zoiets in Nederland aanschouwd. Een typhoou van gehuil, geschreeuw en gefluit donderde minutenlang neer over de vertwijfelde figuur van scheidsrechter Bronkhorst. Maar ook de massale regen van zitkussens die van de tribunes over het veld zeilden, kon de feiten niet keren. Een heroische strijd vond een wanklinkend slot in een wrede desillusie. Het Nederlands Bondselftal werd een gelijk spel tegen de Wolverhampton Wanderers onthouden; de onver diende 23 nederlaag bleef een bitter feit. v' - J A V' -<• a''. V J. J" i - '7? -L -< Het eerste doelpunt van de Wolves. De nerveus debuterende I an der Sluijs heeft vallend de bal voor de voeten van Pye gekopt, de sprong van Landman naar de lat is tevergeefs geweest, Terlouw en Stoffelen kijken verslagen toe. Wat was er gebeurd? Toen er nog 5 minuten te spelen waren, kreeg Abe Len stra de bal door een mistrap van de En gelse rechtsback Kelly in vrije positie voor de voeten, en met een prachtig be heerst schot had het Friese fenomeen de wens van heel het Stadion vervuld: de gelijkmaker gescoord. Uit ruim 55.000 kelen schoot een orkaan van vreugde jubel on. De spelers hadden zich alweer opge steld voor de aftrap van het middenveld, toen plotseling scheidsrechter Bronk horst op advies van een der grensrechters het doelpunt annuleerde. De reactie was ontstellend. Het is zeer moeilijk te beoordelen, ot de geste van de heer Bronkhorst al dan niet juist is. Mag het verantwoord heten, om in een dergelijke uiterst belangrijke situatie de eigen mening prijs te geven voor die van een grensrechter? Feit is, dat deze grensrechter vlagde voor bui tenspel vóór dat Lenstra zijn schot al- vuurde. Feit is echter ook, dat de heer Bronkhorst zelf geen buitenspel consta teerde en derhalve de goal liet scoren. Feit is ook, dat bij geen enkele Neder landse noch wat belangrijker is Engelse speler de geldigheid van het doel punt werd betwijfeld. Het was ook geen buitenspeldoelpunt: Lenstra zou er op durven zweren; toen de bal werd ge speeld, liep Abe toe, Kelly miste, en meteen was de Fries hem al voorbij ge stoven. Men kent de wijze waarop En gelse profvoetballers in zo n geval op huitenspel reageren: zij bekommeren zich nuft om de bil doch uiten zich m een zeer demonstratief geappeleer. Niets ech ter van dit alles. Kelly bleef Lenstra hin deren doelman Williams kwam uit zijn beslissing zulks louter en alleen op advies van de grensrechter: een onjuist advies. Zou dit inderdaad Bronkhorst - blunder van zijn leven zijn, die tot ziyn laatste dag zijn arbitersloopbaan zal ken merken 1 Dit was niet zo-maar een oefenwed strijd van het Nederlands Elftal. Dit was een internationale krachtmeting tussen ons nationale elftal en een van de aller sterkste Engelse professionalploegen. Daarom is het zeer betreurenswaardig, dat door dit incident de Nederlandse ploeg een onverdiende nederlaag kreeg te slikken. Het gelijke spel was zonder meer dik verdiend, en zelfs zou het hele maal niet gek zijn geweest als het Neder lands elftal gewonnen had Na de gebrui kelijke intimidatie door het van meet af aan op volle toeren draaiende zeer knap pe voetbal van de Engelsen volgde een tweede helft, waarin de Wolverhampton Wanderers er niet meer aan te pas kwa men. Een 33 zou inderdaad de juiste uitslag zijn geweest; wij kunnen ons de spontane reactie van het publiek dan ook wel degelijk indenken, al was zij niet fraai en niet voorbeeldig. De elftallen stelden zich van links naar rechts als volgt op: Nederlands Bondselftal (in blauwe shirts en witte broeken): landman (Nep- tunus); Alberts 'Vitesse) en Van der Sluijs (BW); De Vroet (Feijenoord), Terlouw (DCV) en Stoffelen (Ajax); Clavan (ADO), Wilkes fXerxes), Roozen- burg (Neptunia Delfzijl), Rijvers (NAC) en Van der Tuijn (Hermes-DVS). Wolverhampton Wanderers (in oranje shirts en zwarte broeken en natuurlijk met rugnummers): Williams; Pritchard ei. Kelly; Chathan, Shorthouse en Crooit: Mullen, Smyth, Pye, Dunn en Smith. Hier bij tekenen wij aan, dat Williams, Muilen, Smyth en Pye als internationals geboekt staan, dat de Wolverhampton Wanderers steeds tot een der sterkste Engelse prof clubs worden gerekend en dat zij dit jaar in de eindrangschikking van de eer ste divisie ,de vijfde plaats innemen. Het was een schitterend voetbalge vecht, uitmuntend door gave techniek uiteraard vooral van Engeise zijde en door een aangrijpend enthousiasme van de Nederlandse Bondsploeg. Ook nu wee* bleek het Engelse team van de aftrap een feilloos lopende goed geoliede machine. Ook nu weer stelden de Nederlanders daar een zenuw achtig en beschroomd afweerspel te genover. Het normale beeld van vrijwel elke wedstrijd die wij sinds de oorlog tussen Nederlandse en Engelse ploegen hebben zien spelen. Reeds na 5 minuten kopte voor het Bonds-doel Van der Sluijs een lage bal vallend voor de voeten van Pye, en Land man was door het bliksemsnelle schot kansloos geslagen. Verontrustend was dit niet; wij wisten dat het Nederlands elftal zich zou herstellen. En blijkbaar dacht het publiek er ook zo over; het beloonde dit eerste Wolves-succes met een vriendelijk en waarderend applaus. Maar heel, heel anders liet het zich horen, toen enige minuten later Abe Lenstra ten tonele verscheen; de Fries had niet eerder kunnen arriveren maar kwam nu alsnog zijn plaat* innemen, waarvoor uiteraard de jeugdige Cla van moest wjjkeen. Een stormach tige ovatie verkondde 'uid. dat het verschijnen van Neerlands grootste voetballer de burger moed gaf. Intussen bleef echter de Wolves-ma- chine op volle toeren tegen de Ne derlandse afweer indraaien, en het was de linksbuiten Muilen die na 15 minu ten na een schitterende solo-doorbraak met een diagonaal schot bijna dwars voorlangs het doel via de verste paal het tweede doelpunt scoorde. En na 22 mi nuten werd een juweel van een combi natie tussen Smyth en Pye door eerst genoemde met een derde doelpunt be sloten: de Ierse international was in vol komen vrije positie voor Landman door gedrongen en de schijnbeweging die hij aan zijn schot vooraf deed gaan, deed de Neptunus-man hulpeloos naar de ver keerde hoek duiken. Toen begon men wel zoetjes-aan te vrezen voor een zware debacle. Maar juist toen wist het Bondselftal zich te herstellen, zichzelf terug te vinden en een tegenwicht te vormen. En het was nog juist voor de rust om precies te zijn 3 minuten ervoor dat Wilkes zich op verbluffende wijze vrijspeelde en de bal op de centimeter nauwkeurig voor de voeten van Lenstra schoof, waar op het strakke schot van de Fries via de verste paal Williams kansloos sloeg. Met een ruststand van 13 kon men inderdaad nog van een bevredigend perspectief spreken. Veel positiever wa ren echter de verlangens en verwachtin gen, toen nauwelijks 2 minuten na de hervatting een excellente combinatie van Wilkes, De Vroet en Roozenburg de Xerxes-man op schootsafstand van het Wolves-doel bracht; hoewel zo zwaar gehinderd dat men het wel „sandwi- chen" kon noemen, schoot Faas prijs en was de stand tot 2—3 teruggebracht. Van toen af zijn de Wolverhampton Wanderers er practisch niet meer aan te pas gekomen. Hun in smetteloze stijl opgebouwde aanvallen op het Nederland se doel waren nog slechts manoeuvres om het eigen zwaar belaagde doel te ontlasten. Gedreven door een storm van aanmoedigingen gaf het Nederlands elf tal het tempo aan en ging het de En gelse profs omknellen in een steeds har dere greep. Zo stormend waren de Ne derlandse aanvallen, zo laaiend van to meloze geestdrift en zo knap van uit voering, dat de Wolves-deferfsie uit het lood ging en door de binnenspelers moest worden geassisteerd. Niet zeldzaam wa ren de momenten waarop tien rugnum mers zich op het eigen strafschopgebied terugtrokken. Moedig doorzetten van Roozenburg op een schijnbaar verloren- bal deed de Groninger uit een klit van twee belagers een zo verrassend schot inzenden, dat pas op de doellijn staande Kelly redding kon brengen. Een andere maal samen met Wilkes doorgebroken op links kan- jerde Roozenburg op de lat, waarop de terugkomende bal door Van der Tuijn voor een onbeschermd doel wederom tegen de lat werd gekopt. Schitterend aangeven van Wilkes stelde Lenstra m de gelegenheid een enorm hard schot af te vuren dat de paal aan de buitenkant schampte. Andermaal toonde Roozenburg zich een gevaarlijk schutter, toen hij naar de linker zijlijn afgedwaald van ze ker 25 meter zwaar gehinderd en in moei lijke positie een kogel afvuurde, zo hard en zo verrassend, dat Williams slechts met een acrobatische noodsprong ten koste van een corner kon redden. De Wolves voor hen was, dat de rechtsbinnen Dunn zich in de tweede helft door een invaller mocht laten vervangen, iets dat in Enge land zelf niet is toegestaan. Zo groeide de strijd tot een climax. Men voelde: de gelijkmaker kon niet uitblij ven. Te overduidelijk had het Nederlands elftal in deze tweede helft zijn recht op minstens een gelijk spel aangetoond. Het was niet alleen het enthousiasme dat dit recht verleende, neen, veel meer nog de technisch knappe aanvallen waarmee de Wolves-defensie op de rand der ineen storting was gebracht. Het gebeurt wel meer, dat een dik en dik verdiend doel punt uitblijft, daar is voetbal voetbal voor. Maar hier kwam dit doelpunt. Terecht. De gerechtvaardigde wens van elf spelers en tienduizenden toeschouwers werd ver vuld. Aan de gerechtigheid die ook in het spel aanwezig is, werd voldaan. Helaas, men kent de geschiedenis van dit onbe twistbaar zuivere doch desondanks in tweede instantie ongeldig verklaarde doel punt. Zij zal het permanente brandmerk van een scheidsrechtersloopbaan zijn Iets moeten wij toch ook nog over de spelers van dit Nederlands elftal vertel len. Ten aanzien van de voorhoede kun nen wij zeer positief zijn: dit is een quintet dat zonder meer de Oranje-trui waardig is. In Van der Tuijn een uitste kende rechtsbuiten, snel. handig, door tastend en gevaarlijk, in Rijvers een rechtsbinnen zoals op het ogenblik alleen Rijvers is, in Roozenburg een middenvoor die eindelijk weer een echte middenvoor is: een stormram die kansen jaagt en ook het intelligente positiespel verstaat en dieeen prachtig schot bezit ook al kan aan zijn techniek nog iets worden ge schaafd, in Wilkes een talent dat op de PRIJS 22 CT. 33 r a linksbinnenplaats eindelijk weer tot zijn recht komt en dat ons deze middag weer van een ouderwetse Faas heeft doen ge nieten, en in Lenstra een fenomeen ook op de linksbuitenplaats. Wat de midden linie betreft is Terlouw de aangewezen plaatsvervanger van Möring en blijkt De Vroet nog altijd een speler voor wie men geen betere heeft; Stoffelen echter was ook deze keer zwakjes, zodat zijn herver kiezing aan een zijden draadje hangt. De beide invallers-backs Van der Sluijs en Alberts speelden hoogstwaarschijnlijk de zwaarste wedstrijd van hun leven: zij hebben het er zeer behoorlijk afgebracht, en voor Alberts ligt zelfs in de toekomst misschien flog een kans. Landman ten slotte heeft zijn doel op uitstekende wijze verdedigd, al kregen wij geen moment de indruk dat hij positief beter is dan Kraak. De Wolverhampton Wanderers speel den een voortreffelijke partij voetêal, overeenkomstig de grote van hen uitge gane roep. Stuk voor stuk prachtig ge schoolde voetballers die tezamen een voortreffelijk en zuiver afgestemd inder- daad homogeen geheel vormden. Dat zij in de tweede helft niet meer tegen het Nederlands elftal op konden, lag niet aan tekortkomingen hunnerzijds doch aan het prachtige voetbal dat toen van Neder landse zijde werd vertoond. De candidatenlijst in Limburg In Limburg luidt, naar wij vernemen, de officiële uitslag van de stemming over de groslijst der K.V.P. als volgt: als lid als pl.v.v. Droesen 49.387 Jos. Maenen 49.882 Peters 47.117 Dassen 39.152 Ruijs de Beerenbrouck 10.844 Koops 12.219 Dings H. Jongen 1197 Van Banning 1795 Sens 2042 Corbey 1724 J. Jongen 883 E. Jongen 660 Ortmans Sluysmans 3434 3218 5827 11.578 33.510 36.211 49.353 50.478 49.939 49.548 50.067 50.696 49.509 21.769 13.964 Gisteren heeft te 's-Gravenhage de in stallatie plaats gehad van de Nationale Spaarraad, waarbij de minister van Fi nanciën, prof. mr. P. Lieftinck, een rede gehouden heeft, \raOT21) WÜ ket volgende ontlenen: ■Bfek Drie jaar gelel^^^Von ons volk met puin opruimen ei^B^nmier herstel be ginnen Bij het lage welvaartspeil, van waar men startte, was het practisch on vermijdelijk, dat aanvankelijk in ruime mate op resterend vermogen werd inge teerd. Achteraf gezien is het moeilijk na te gaan of de maatregelen, die de rege ring aanvankelijk heeft genomen om het negatieve sparen in de particuliere huis houdingen en ondernemingen af te rem men, het positieve sparen niet hebben geschaad. Anderzijds hebben zij, naar de vaste overtuiging van de minister, belangrijk bijgedragen tot bet binnen de perken houden var; de actieve liquide koop kracht en tot een vermindering van de spanningen ten aanzien van lonen en prijzen. Het feit, dat ons land voor een ernstige inflatie werd behoed, zal op de duur een steun voor de spaarzin van ons vólk blijken te zijn. Hoeveel ongemak ken en onaangenaamheden het ingrijpen om inflatie tegen te gaan veroorzaken moge, deze prijs is zelden te hoog, indien het doel wordt verwezenlijkt. Hetzelfde kan worden gezegd van maat regelen op fiscaal terrein, die door dezelf de gedachte worden gedragen. Particulieren moeten finan. cieringstaak overnemen lingen dient te worden overgenomen, waarbij de staat zo nodig subsidiair kan optreden. De regering hoopt, dat in de rijksbegroting voor 1948 zich een belang rijke ontwikkeling in deze richting zal kunnen weerspiegelen. Thans meent de minister, dat het mo ment is aangebroken een beroep te doen op het volk, om te sparen. De goederenvoorziening is in het laat ste jaar, juist in die categorieën waarin de grootste achterstand viel aan te wij zen, niet onaanzienlijk verbeterd. De kosten voor het noodzakelijke levenson derhoud zijn geruime tijd stabiel geble ven, verschillende groothandelsprijzen vertonen een tendens tot daling en de arbeidsprodftctiviteit neemt gestadig toe. Door het ruimer voorhanden komen van de benodigde grondstoffen heeft het herstel met name in de bouwsector een aanmerkelijk hoger tempo bereikt. In deze gedachtengang past voortreffelijk een nationale opwekking tot sparen. Het is ongetwijfeld moedgevend, dat gedurende het afgelopen jaar reeds dui delijk symptomen vielen waar te nemen van een herlevende spaarzin. In het on langs verschenen jaarverslag over 1947 van Ie Herstelbank wordt het bedrag aan interne besparingen in de onderne mingen over dat jaar geschat op niet minder dan 700 millioen. Het premie inkomen van de gezamenlijke levensver zekeringmaatschappijen bedroeg in 1947 naar schatting 325 a 350 millioen en ook bij de spaar- en boerenleenbanken zijn gunstige tekenen in dit opzicht waar te nemen. Het is gebleken, dat het door het Plan bureau geraamde cijfer van 425 millioen aan premies en pensioenbijdragen in 1947 is gerealiseèrd, doch het is zeer onzeker of de overige besparingen in werkelijkheid zijn gevormd. In zijn antwoord op de rede van d» minister wees mr. A. J. d'Ailly, die tot voorzitter van de Nationale Spaarraad is benoemd er op, dat een der oude deug den van het Nederlandse volk steeds de spaarzin is geweest, doch deze deugd dreigde verloren te gaan. In verband met de vraag, welke zou kunnen rijzen, hoe er bij de huidige span ning tussen lonen en prijzen nog ge spaard zou kunnen worden, wees mr, d'Ailly er tenslotte nog op, dat er onte genzeglijk naast groepen in de be volking, die niet kunnen sparen, er ook groepen zijn, die wel kunnen sparen. Met de onbevredigende toestand van van een corner kouMet ae daarmede samenhangen- waren m deze periode toch erg KWisug ner puagei en in nauw ver met hun corners, zij waren vaak de enige de hoge ®aat ónder de heer reddingsmogelijkheden: en evengoed band het feit dat de staat onae openden zij een arsenaal van reddingsmogelijkheden: en evengoeo loana nc «u u«. ------ "een abnormale openden zij een arsenaal van body-charge-1 sende omstandighede SDoe- fcrucs waaruit ook al afdoende bleek hoe financieringstaak zij in het nauw zaten. Een meevallertje dig mogelijk door de parucunere im>i Als deskundige plaatste de Verkiezings- raad op deze lijst dr. L. J. M. Beel en als plaatsvervanger-deskundige mr. v. d. Graaf als no. 7. Ingevolge de uitslag van de stemming zal de candidatenlijst in Limburg er als volgt uit zien; 1. dr. L. J. M. Beel; 2. Jos. H. Maenen; dr. ir. W. J. Droesen; 4. J- M. Peters; H J. M. Dassen; 6. J. A. Koops; 7. mr. v. d. Graaf; 8. M. P. J. M. Corbey; 9. mr. J. P- D. v. Banning; 10. H. Jon gen; 11. mr. dr. J. B. Sens; 12. J. J Jongen; 13. E. Jongen; 14. M. J. Dings; 15. Jhr. mr. G. Ruijs de Beerenbrouck. De uitslag in Noordelijke en Oostelijke kringen. In de samengevoegde kieskringen Gro- ningen. Leeuwarden, Assen, Zwolle en ArnhemNijmegen was de totaaluitslag als volgt: Romme Pater Stokman Engelbertink De Haas IJsselmuiden Roolvink De Jong Alders mevr. v. Nispen t. Sevenaer Hemel v. Haaren Hulsman Merx Hemmer v. Koevefden v. Buytenen. Boshouwers Brantjes Duives Helmink v. Langen v. Steen Sweens Wienk de Zwart In deze kringen was aangewezen, voor de tweede piaats op dc candidatenlijst mr. J. R- H. vSchalk en mr. J. Cals als plaatsvervanger des- kundige voor de achtste plaats. Als resultaat van de stemming wordt ae candidatenlijst als volgt: ,.ar 1 Romme; 2 mr. v. Schaik; 3 Engelber tink" 4 Stokman; 5 IJsselmuiden; 6 de Haas- 7 v. Koeverden; 8 mr. Cals; 9 v. Buy tenen- 10 Roolvink; 11 Hemmer; 12 mevr. v. Nispen; 13 Hulsman; 14 Hemel, ?5 v Haaren; 16 de Jong 17 Merx. 18 Alders. De Economische Dienst heeft een in Amsterdam woonachtige vrouw ontmas kerd die op een zeer slinkse manier fraude heeft gepleegd met distributie bescheiden van minderjarige kinderen en daarbij tenslotte lelijk in de nesten raak- te. In 1944 plaatse een toentertijd 42 jaar oud zijnde weduwe uit de Stadionbuurl in enkele dagbladen - een advertentie, waarin zij aanbood kleine kinderen op te struikelblokken voor de Haarlemvoor hoede waarin Groeneveld en Roozen een uitstekende partij voetbal demon- streerden. Na 25 minuten kwam voor Hagrlem dan het lang verwacht succes toen bij een algemene aanval Kïck Smit het leder langs Wille wist te Plaat sen. De vreugde was echter van kofte duur want onmiddellijk na de aftrap ontstond er een misverstand in de rood blauwe achterhoede waarvan Verdam handig wist te profiteren en EDO had opnieuw de leiding, (21). Dit betekende tevens de genadeslag voor de mannen van Smit, die weliswaar nog loffelijke pogingen gn het werk stelden het getij te doen keren maar Schijvéhaar en zijn mannen gaven de voorsprong nu niet meer prijs en onder grote spanning had de achterhoede kwam bet einde van deze, speciaal in de tweede helft vrij goed gespeelde wedstrijd, waarin de onderlinge ver standhouding uitmuntend was. Het was wel een schril- contrast, deze tweede Haarlemse derby in het Olym pisch Stadion met de eerste van enkele weken geleden. Toen een uitverkocht Stadion, nu een kleine 15.000 man pu bliek op deze doordeweekse avond, dat vooral in de eerste helft zich braaf moet hebben verveeld. Want in deze periode was er van kampioensspel geen sprake, zelfs alle spanning ontbrak en beide elf tallen welke met enkele invallers uit kwamen, schenen het wel te geloven. Bij EDO ontbraken de buitenspelers Spek en Steendam, maar Karpes was weer present. Hierdoor had de achterhoede aan kracht gewonnen, hetgeen vooral in de tweede helft, toen Haarlem een fel offensief inzette, duidelijk aan t licht kwam. Haarlem probeerde een nieuwe doelman, Kokshuis, die, hoewel klein Van gestalte, het vak zeer goed verstond en ongetwijfeld een aanwinst betekende. De half-linie van Haarlem, waarin y. Gooi ontbrak, bracht er vóór rust niet veel van terecht en toen ook spil Van Daalen wegeqs een blessure het veld moest ver laten en Jac. Groeneveld diens plaats innam, ging er al zeer weinig kracht van deze linie uit. Het gevolg van het een en ander was, dat E.D.O. vrijwel gedu rende de eerste speelhelft de toon aan gaf en mede door het feit dat binnen enkele minuten Verdam met een fraaie kopbal uit een hoekschop E.D.O. aan de leiding hielp, konden de rood-zwarten t karwei gemakkelijk af en dat de score in deze periode niet hoger werd, dank ten de roodbroeken slechts aan hun doel- verdediger en.aan de E.D.O. voor hoede zelf welke niet zo erg gevaarlijk was als ze aanvankelijk scheen. Zo ver streek dan ook de eerste helft zonder enige sensatie en was het vertoonde spel maar erg minnetjes. Na de pauze was de strijd echter het aanzien wel waard, Haarlem scheen thans eerst op temperatuur te komen en het fraaie combineren in de voorhoede stelde de EDO-achterhoede voor moei lijke problemen. Er zat thans meer vaart in het spel en het niet talrijke publiek begon zich ook wat meer te roeren zo dat hel geheel een aardig aspect kreeg. En nu toonde de EDO-defensie zich weer in haar volle kracht en vooral Schijvenaar en Odenthal waren de grote nemen in een door haar gesticht kinder tehuis, dat echter slechts m haar brein bestond. Aan een moeder, die haar jon gen van 3 maanden oud, wel voor een tijdje wilde afstaan, beweerde de vrouw, dat ze veel van kinderen hield maar er helaas geen bezat. Voor de opvoeding van het kind moest ze de distributiebe- scheiden hebben. Toen ze eenmaal baby en stamkaart in haar bezit had, toog ze naar de distributiedienst, waar ze een in die tijd geloofwaardig verhaal ophing. Ze zou in Duitsland tijdens een bombar dement in een bunker van dit kind be vallen zijn. Bij de Duitse autoriteiten wil de ze het niet aangeven, daar de jongen anders als Rijksduitser gequalificeerd zou worden. Ze kreeg een tweede stel distributiebescheiden. r, Tot in April van dit jaar heeft de vrouw gebruik gemaakt van twee stam kaarten om nieuwe bonnen te halen voor het kindje. In November 1947 hertrouw de de vrouw. Haar man vond de eerste stamkaart met de oorspronkelijke naam van de jongen. In de vaste overtuiging, dat het kind van zijn vrouw was, wilde hij weten, waar de jongen verbleef. Ze loog hem toen voor. dat deze in Belgie m een sanatorium lag. .Het kind moest thuis komen en in uiterste nood plaatste de vrouw weer eenzelfde advertentie in de courant, waarop een dame een 3-jarige jongen aan haar zorgen toevertrouwde. De distributiebescheiden van deze jongen gooide de vrouw in de kachel. Aan haar man vertelde zij, dat ze haar tweede kind uit België teruggehaald had. Maar d? zaak liep spaak, toen de moeder van de tweede jongen aan het Bevolkingsregis ter aangifte deed van de verhuizing van haar kind. De Economische Dienst werd in de arm genomen, die de vrouw stevig aan de tand voelde. Na een lang ver hoor viel ze door de mand. Ze zal nu wegens distributie-overtreding en ver duistering van Staat (het onttrekken van kinderen aan de rechtmatige ouders met duistere bedoelingen) vervolgd worden. als lid als plv. 56949 1002 54756 2416 55061 2771 39536 6918 39779 8001 21288 26985 13031 33073 37081 4723 42430 1014 45964 697 46252 1171 45975 586 45435 47196 1506 51090 232 48429 24123 523 19008 190 14637 555 11434 172 8906 1262 10153 1436 5979 306 7342 8141 als deskundige Sneeuwwitje maakt voor het eerst kennis met de nog wat verbaasde en achterdochtige dwergen. Scène uit Sneeuwwitje en de Zeven Dti er^en die opnieuw in roulatie wordt gebracht. Jac. Groen lijsttrekker T„ samengevoegde kieskringen Den Helder SïïSSL Dordrecht en Middelbrug bracht, naar de voorlopige cijfers uitwijzen, de stemming deze vo g orde: 1 Jac. Groen, 2 W. Stemmetz, 3 T Hooy, 4 mr J. v. Maarseveen, 5 M P. v. H wéiiden, 6 C. v. d. Ploeg, 7 P. v Leeu wen 8 A J. Angenent, 9 E. P Ólijnck, 10 N. J. Hooyschuur, 11 dr. ^.1 Dijssel- bloem, 12 M P A. Meissen, 13 W. L. M. Grotten, 14 i. M. A. v. Dongen. Het politiek advies luidde; I mr. y. Maarseveen, 2 J. Groen, 3 W. Stemmetz, 4 Th. Hooy en voor de Pla^sJfJ?*n£"£- 5 J. v. Dongen, 6 M. v. di Dijsselbloem, 8 C. v. d. RI°eS. 9(Hooy schuur, 10 v. Leeuwen, 11 Groffen, 12 Meissen, 13 Angenent, 14 Clijnck. De verkiezingsraad plaatste als des kundigen op deze lijst dr. L. G. Korten- horst als no 5 en mej. A H. Nolte als no. 6 en als plaatsvervangers rahP. J. M. Aalberse als no. 8 en mej. mr. W. M. W. v. Lanschot als no. 9. Volgens de voorlopige uitslag wordt de volgorde op de officiële candidatenlijst: 1 Jac. Groen, 2 W. Steinmetz, 3 Th. Hooy, 4 mr. J v Maarseveen, 5 dr. L. Korten- horst, 6 mej. A Nolte, 7 M. P. v.d Weij- den, 8 mr. P Aalberse, 9 mei. W. van Lanschot, 10 <3. v. d. Ploeg, 11 P. v. Leeu wen 12 A. Angenent, 13 E. Clijnck, 14 N. Hooyschuur, 15 dr. W. Dijsselbloem. Hieronder volgt de partij v— Botwinnik, gespeeld in de 23®te van de wedstrijd om het wereldkam pioenschap schaken: Wit: Smyslov. Zwart: Botwinnik. Aangenomen damegambiet. 1 d2—d4, d7d52 c2—c4 d5Xc4; pgi—fs, a7a6; 4 e2—e3, Lc8g4, 5 TflXc4 e7e6; 8 Pbld2, Pb8d7, 7 0-0 Pg8-f6; 8 h2h3. Lg4-h5; 9 ko]33 c7—c5; 10 Lc4e2 c5Xd4, 11 Pf3Xd4, Lh5Xe2; 12 DdlXe2, Lf8—c5; 13 Lel—b2, 0—0; 14 Tal—cl, Ta8—c8, 15 Tfl— dl, Dd8e7; 16 Pd4—f3, Lc5—b4; 17 TclXc8, Tf8Xc8. Remise. Precies tien jaar is het nu geleden, dat wü „Sneeuwwitje", Walt Disnpy's eerste gekleurde hoofdfilm, voor het eerst hebben gezien. Sindsdien heeft deze duivelskunstenaar met het teken- stift verscheidene en betere van dergelijke films gemaakt. Maar toch kunnen wjj naar waarheid verklaren, er geen ogenblik split van te hebben gehad, dat wü deze wonderlüke fi'"1 zijn gaan zien, nu zü opnieuw in roulatie wordt gebracht. Dat dit weerzien na tien jaar geen teleurstelling is geworden, is re,e zich een zeer sterk bewps van degrote kwaliteiten van deze film. Het gene gen van de mens heeft namelijk de eigenschap welke hem voor volslagen wanhoop en krankzinnigheid behoedt om in hoofd zaak de goede en prettige indrukken vast te houden. Wie herinnert zich uit een boek, een toneelstuk of een film, ooit een bijzonder vervelende, of zwakke passage? Integendeel. Het zijn juist de opvallende, de sterke fragmenten, die iemand bü- Australië 632 wint met innings van Surrey 141 er. 195 (Bradman 146); Leices ter 304 wint van Cambridge 92 en 97; Kent 258 en 80 wint van Lancashire 212 en 103; Somerstet 267 en 209 verliest van Derbyshire 337 en 141 voor 6; Gloucester 132 en 315 voor 5 draw met Worchester 311 en 411; Middlesex 297 en 131 wint van Hampshire 222 en 154; Oxford 351 voor 9 en 144 voor 8 draw met Yorkshire (0 en 331 voor 6; Northhamp 246 en 208 voor 8 draw met Sussex 263 en 168 voor 1: Notts 435 fii 77 voor 2 wint van Warwick 235 en 275. Voor het tijdvak van 16 t/m 29 Mei zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten Aa, KB, KC 806. 380 Algemeen 200 gr brood (geldig t/m 22 Mei). 381 Algemeen 400 gr. brood of 1 rant soen gebak. 382 Algemeen 1600 gr. brood (geldig t/m 22 Mei). 383 Algemeen 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroou enz. of 750 gr. versnaperingen. 385 Algemeen 100 gr. bloem of bakmeel of kindermeel. 387 Algemeen 120 gr. spijsolie. 389 Algemeen 2 eieren. 379 Algemeen 250 gr. waspoeder. 375 Reserve 800 gr. brood (geldig 22 Mei). 378 Reserve 400 gr. brood (geldig 22 Mei). Bonkaarten KD, KE 80S. 879 Algemeen 500 gr. waspoeder. 880 Algemeen 200 gr. brood (geldig t/m 22 Mei). 881 Algemeen 400 gr. brood of#l rant- joen gebak. of zelfr. 882 Algemeen 400 gr. brood (geldig t/m 883 Algemeen 500 gr. suiker, boterhani- strooisel enz. of 1000 Sr. J enz. of 500 gr. versnaperingen. 885 Algemeen 100 gr. bloem of zelfr bakmeel of kindermeel of kinder biscuits. 887 Algemeen 120 gr. spijsolie. 889 Algemeen 2 eieren. 875 Reserve 400 gr. brood (geldig t/m 22 Mei). 878 Reserve 500 gr, bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of kinderbiscuits. Tabaks- en versnaperingen kaarten enz. QA, QB, QC 802. 49, 50, 53 Tabak 2 rants, sigaretten of kerftabak. 51 Versnaperingen 200 gr. versnaperin gen of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. 54 Versnaperingen 100 gr. versnaperin gen of 100 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr, jam, stroop enz. Niet aangewezen en vernietigd kunnen worden: de bonnen 332, 334. 335, 834, 835 Melk: 340. 341. 342, 344. 347, 844. 846 en 847 Reserve; 300, 330. 800, 830 Algemeen. blijven. En van een over het algemeen zwak werk, is het toevallig juist dat éne mooie moment, hetwelk zich in het ge heugen heeft gegrift. Zo was het ook met de film „Sneeuw witje", waarvan wij ons levendig herinne ren de fantastische en tegelijk realistische vlucht van Sneeuwwitje door het bos; de dieren en de onwezenlijke wereld der dwergen, die al de fantasie en de charme van Disney's meesterlijke tekenpen heb ben; de stille, gulzige nederdaling van twee aasgieren na de val van de heks, die door een wrekende bliksemstraal voor haar boosheid wordt gestraft. Hier ziet men vondsten zó overdadig rük aatl fantasie, zó vol fijn gevoel en sprankelend van geest, dat men er de grootste be wondering voor moet hebben. Daarnaast was de herinnering aan de mislukte poging van Disney om van de in zijn sprookje optredende „mensen een naturalistische imitatie te maken, in ons vervaagdl Achteraf is het natuurlijk ge makkelijk vast te stellen, dat Disney ook zijn menselijke t'Saren uitsluitend had moeten behandelen als tekeningen, zon der het karakteristiek van de tekening te loochenen. Disney heeft dat trouwens zelf ook wel geweten, maar dan blijft nog altijd de moeilijkheid om dat probleem op te lossen. In zijn latere films heeft hij dat pogen te doen door acteurs tezamen met zijn getekende dieren te laten op treden, doch ook dat schijnt niet te heb ben voldaan. Hoe dat ook zij, de koningin in deze film is een plakplaatje geworden naar tekening zowel als beeld. En het zelfde is het geval met de charmante prins en Sneeuwwitje zelf, die >en naturalistisch nichtje is van Betty Boop. Niettemin zijn de waarlijk geniale frag menten in de film zo talrijk en is zij over hêt geheel zo knap gemaakt, dat men ten volle van Disney's werk kan ge nieten, ook al heeft men aan de „Sneeuw witje" van tien jaar geleden de mooiste herinneringen. Door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring was „Sneeuwwitje" inder tijd om enkele voor kinderen al te op windende en lugubere momenten voor behouden voor personen boven 14 jaar. Thans is de film na het aanbrengen van enkele coupures als wij ons wèl herin neren o.a. in de vluchtscène -,an Sneeuw witje, nadat zij is ontsnapt aan de haar door de koningm toebedachte moord toelaatbaar verklaard voor personen van alle leeftijden. Een uitspraak, waarmee wij ons gaarne verenigen, hoewel Wait Disney, wiens fantasie op het stuk van het lugubere bijzonder sterk is, eigenlijk geen sprookjesvertolker is voor zeer kleine kinderen. Overigens lijkt ons de gelegenheid om „Sneeuwwitje" aan zeer jonge kinderen te laten zien, in ieder ge val zeer beperkt. Voor wat grotere kinderen, tot in hoge ouderdom, zij deze reprise intussen drin gend aanbevolen. IG Het loonccmflict tussen de directie van de fa. Van Gelder Zonen te Velsen en de zes hulp-machinisten, die door hum plotseling ontslag sinds Maandagmorgen de gehele papierproductie hebben stil gelegd, is voorlopig bijgelegd. De werkzaamheden zijn gistermorgen hervat. Zaterdag za^ tussen de be trokkenen. een bespreking plaats heb- ben. De Amsterdamse rechtbank heeft gis termorgen de jeugdige J. M. Pootjes, zoon van „professor Pootjes", wie, zo als bekend, wegens aanzetting tot dienst weigering een langdurige vrijheidsstraf is opgelegd, doch die sindsdien van de aardbodem schijnt weggevaagd, conform de eis tot een gevangenisstraf van tien maanden veroordeeld. Pootjes Jr., die wegens overtreding van de Dienstplichtwet terecht stond, zei gewetensbezwaren tegen het vervullen van militaire dienst te hebben, omdat hij voor geestelijke studeert. Op de vraag aan welke universiteit dit dan wel gebeurde antwoordde hü: ,,Aan de hogeschool van mijn vader", hier echter volledigheidshalve aan toe voegend, dat deze universiteit door geen ander gezag wordt erkend, dan door dat van zijn vader. De commissie voor de perszuivering heeft Arnold Meijer, thans gedetineerd in de rijkswerkinrichting te Veenhuizen, ontzet uit het recht om een journalistie ke of leidende niet-journalistieke func tie bij een dagblad te bekleden voor een O Het troepenschip „Zuiderkruis" zal Vrijdag uit Rotterdam met aflossings troepen naar Ned. Indië vertrekken. Weerverwachting, medegedeeld door het K. N. M. L te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond, s Aanvankelijk zwaar bewolkt met j hier en daar nevel of mist. Morgen overdag minder bewolking en iets j hogere temperaturen dan vandaag. Droog weer en weinig wind. 14 Mei: Zon op 4.48 uur, onder 20.25 uur; maan op 9.06 uur, ondci 1.44 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2