Nieuws uit STAD OMTREK De beste jaren van ons leven OXIMELUS, DE GEWELDIGE 19-Jarige pianiste oogst ovatie De Residentie geschokt Dinsdag zwemmen in open bad R Noodlanding KWIEK in de woestijn ll ADIO programma Het Regentschap DONDERDAG 13 MEI 1948 PAGINA 3 HOE REAGEERT DE VROUW Gala-voorstelling in Passage FRIESE SPOORMANNEN IN SCHIEDAM KEIHARD VERHAAL, UIT HET GRANIETEN LEVEN Losgebeukt door Sebastiaan hoofdstuk i °°m. EUROPESE VERMAARDHEID IN SCHIEDAM DISTR1BUTIEDIENST Belangrijk voor detaillisten enz. KAB-AUTOTOCHT R. K, FABRIEKSARB. BOND „ST. WILLIBRORDUS" ST. ELOY TENTOONSTELLING VRIJE BAANWEDSTRIJDEN ONVOORZICHTIG CONSUME NTENCREDIET FIETS GESTOLEN BURGERLIJKE STAND TEGOEDEN BIJ SPAARBANKEN Degenen, die een spaarbankboekje be zitten met een geblokkeerd tegoed van f 500.of meer, worden, voorzover zij tot nu toe geen stappen hebbén onderno men tot het overschrijven van dit tegoed naar een optierekening, geadviseerd zich zo spoedig mogelijk tot de betreffende spaarbank te wenden. Na goedkeuring van het verzoek tot overschrijving van het geblokkeerde tegoed naar een optie rekening door de Ontvanger der Directe Belastingen, kunnen zij n.l. een bedrag van maximaal f 3500.of 75 pCt. van 't saido per 30 Juni 1939 doen overschrijven KNIP TIJDROOSTER UIT wordt President VLAARDINGEN EEN ILLEGAAL SCHILDERIJ UIT DE HERVORMINGSTIJD „Deze film komt juist op tijd", was het commentaar van min. Ficvez, oen hji de galavoorstelling van „De Beste jaren van ons leven" in Den Haag bij woonde. Juist op tijd, om ook voor Nederland een les te zijn, hoe men de gedemobiliseerde soldaten moet ont vangen om hen mogelijk te maken schakelen op het burger-leven. Met hun practische zin, recht op het doel afgaand, hebben de duide lijke visuele Amerikanen hun oorlogs veteranen een dienst willen bewijzen door aan hun omgeving een handlei ding mee te geven, hoe het niet en hoe het wel moet. Die handleiding werd „De beste jaren van ons leven" en de regisseur William Wyler heeft niet alleen begrepen, hoe wij de terugke rende militairen wel en niet moeten behandelen, maar ook hoe hij dat pré caire opvoedkundige onderwerp moet benaderen. Daarbij vallen twee dingen sterk op. De handleiding wil alleen een opzetje zijn en geeft geen onschakelings-cursus kant en klaar in drie uur. De moeilijkste en ook de belangrijkste rehabilitatie wordt tot hoofd-thema genomen: hoe vangt het gezin de kerels op. Als wij een onderschrift bij de titel moesten maken, zouden wij geloof ik „de lof van de goede vrouw" eronder willen zetten, want in de drie gevallen van de terug kerende militairen is de reactie van de vrouw de voornaamste factor in het wel Een Friese spoorman, de heer Hui- zinga, is een enthousiast liefhebber van orgelmuziek. Zo enthousiast, dat hij veie vrienden en kennissen voor zijn gunste ling weet te winnen. In personeels- publicaties bezong hij de schoonheid van het orgel zo aanstekelijk, dat hem van vele kanten vragan bereikten, om eens een excursie naar een orgel te organiseren. Dat heeft hij gedaan naar het orgel van 'het Passage-theater in Schiedam, welke tocht om een herhaling vroeg. Om 5 uur waren de Friezen gis terenmorgen uit Deeuwardenvertrok- ken. om de grote reis naar Schiedam te maken. Zij troffen het, want de firma Standaard was juist klaar gekomen met het inbouwen van een accordeon in net orgel welke nieuwe vinding een bij zondere attractie voor de bioscooporgel- liefhebbers is. of niet slagen van het omschakelings proces. Dit overdenkend rollen er nog een paar Bijbelse wijsheden door onze gedachten, terugdenkend aan deze film. „Het is nie tgoed, dat de man alleen zij" en „Een sterke vrouw, wie zal haar vinden." Al, de belangrijke man van de ban kiers-firma had haar gevonden, de ge lukkige. Was hij, de sergeant vande landingen op vijandelijke kusten, geen kleine nukkige jongen vergeleken bij de evenwichtigheid van zijn vrouw? Nie mand ontsnapt aan de verwarmende in druk echtheid, die rond deze twee gelukkig getrouwde mensen hangt en ieder zal terugdenken aan die moeilijke tijd van onze oorlogsjaren, toen de vrouw ook eigenlijk het zwaarste werk te til len kreeg. Zij krijgt het ook bij de in burgering van de veteranen. Wie die taak in gemakzucht van zich afwerpt wordt of is als de vrouw van kapitein- toombardeur Fred, het luxe poppetje, het hard-egoïstische type, dat meer bal last dan steun is op de weg terug. En tenslotte is er het meisje Wilma, ver loofde van de matroos Homer, die zijn beide handen verloor en gebukt gaat on der de duizenden blikken van medelij den en verborgen gedachten, welke hem verhinderen zich volwaardig mens te voelen tot het meisje anders blijkt dan de rest van de omgeving met goedkoop medelijden, dat eerder zelfbeklag is; zij trouwt met hem, omdat haar liefde niet staat of valt met deaanwezigheid van wat de wereld „normaal" pleegt te noe men. Het is een verdienste van de film, dat zij het conflict tussen terugkerend sol daat en burger niet heeft gebagatelli seerd. Waarschijnlijk waren er ook te harde en te nabije ondervindingen voor degenen, die de film maakten, dan dat zij er zioh met een zijen verhaaltje van „morgen gaat het beter" vanaf maakten. Sociaal immers is er geen vergulde op lossing De kapitein-bombardeur met de vele lintjes krijgt geen post als direc- Voor Homer, de man zonder handen, is er het staatspensioen van 200 in de maand en er is geen aanwijzing, dat hij op een andere manier het sociaal probleem oplost. En ondanks het volkomen gebrek teur van een bank, of glijdt niet in een voor hem warm gehouden plaatsje; na alle teleurstellingen moet hij van voren af aan beginnen om werk in de bouw vakken te leren. De man, die genoeg had van zijn baan achter het bankbureau weet wel, dat er uiteindelijk niets anders op zit, als er weer te gaan zitten en weer de zakelijk-welwillende praatjes van de directeur af te wachten, aan een gesuggereerde oplossing van het sociaal-economisch omschakelings-pro- bleem van <le militaire naar de burger maatschappij is de film optimistisch en opklimmend naar een happy ending; de zwervers van de weg terug in de veilige armen van hun vrouwen. Voor de milit. oorlogs slachtoffers Morgenavond zal daze film in gala-pre mière gaan voor Schiedam. Een lange lijn van voorgangers wordt nagevolgd, te beginnen in New York, waar President Truman de gala-voorstelling bijwoonde ten bate van het Amerikaanse Fonds voor Militaire Oorlogsslachtoffers. De heer F. D. Strengholt van de Tuschinsky en N.V. Nederland filmconcerns heeft dit voor beeld gevolgd en bepaald, dat in de vier steden, waar het Tuschinsky-concern theaters heeft de gala-première ten goede zou komen aan de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers. In de vier steden betekent dit een versteviging van de kas van deze bond met ruw geschat 16000. Bovendien zal elders in den lande, waar deze film gedraaid wordt, één avond-voorstelling de film gratis ter be schikking zijn, mits deze voor hetzelfde doel gedraaid wordt. Dit heeft tot nu toe 32.000 opgebracht Bij de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers zijn momenteel meer dan 5000 leden aangesloten, ten dele van de Mei-dagen '40, ten dele van die Ne derlanders, die de oorlog voortzetten en nu ook van de slachtoffers van hen, die pogen de rust en orde te scheppen om een vruchtbare ordening van de verhou ding tussen Nederland en Indonesië te maken. Vele van de oorlogsslachtoffers staan voor dezelfde feiten, als Homer in de film, een rol, die door een oorlogsvete raan-amateur gespeeld wordt. Deze wilde zich voor eenmaal voor het hoog-mikken- de doel lenen. De Bond verheugt zich in een groeien de belangstelling. Deze komt ook van De lucht betrekt Oximelus zat achter in zijn luie stoel en slurpte koffie. Hij slurpte met heers zuchtige slobbers, die veel lawaai maak ten. Tussen de slobbers door beet hij kwaadaardige volzinnen naar zijn vrouw die nerveus aan een kinderbroekje - en naar zijn neef Wim Holteman, sr met veel pijn en moeite in slaagde n Sezicht te trekken alsof hij luisterde. »»En al die zakjes in de kerk.... moete jullie mij eens vertelle w^aar dat goed voor is." „Er zal veel geld nodig zijn" bibberde zijn vrouw. „Onzin,... weet me zus ook, maar dat kan toch zeker wel anders geregeld wor den?" „Ja, misschien wel", zei Wim Holteman dof. „Laat ik je zegge, ik laat die zakjes principieel voorbijgaan..,. Principieel!" met een klap zette hij het lege koffiekopje op tafel. „Principieel" echode zijn vrouw. „Ja. principieel!.,., as ik wat geven wil, doe ik dat cum amate...." „Con amoreverbeterde zijn vrouw zachtjes. Nou goed cum amote dan.... maar ik laat me niet dwinge Tuurlijk biet blafde Wim en over woog of hij nu met zijn vraag voor de dag kon komen of beter deed met nog «ven te wachten. Oximelus rees Uit zijn «toe lom een sigaar uit het wandkastje te „Jij rookt zeker niet? knauwde hij haar zijn neef. TT „Nee, dank u oom" loog Wim Holteman terwijl zijn hele gezicht gilde om een garet. Hij zat bijna drie kwartier op - site en veegde zijn handen droog aan zitting van zijn stoel. Hij was hjer gekomen omdat hij meen de.... nee, laat hij het zelf maar zeg gen „Ziet u oom, Marietje en ik willen trou wen". „Stomste wat je doen kan", grinnikte Wim grinnikte misselijk mee. «En nu zoeken we een huis natuurlijk". «Zo.... valt niet mee, zeker?" „Nee oom, het is echt wat je noemt v«rschrikkelijk moeilijk." „JaIedereen wil maar trouwen en memand vr-agt zich eens af of het eigen lijk wel kan" beleerde oom Oximelus en broek Zkk handen Prett':g diep In zijn Wim Holteman snakte naar lucht. Me rouw Oximelus verstopte zich achter 't reipatroontje en de klok tikte onbarm- artig duidelijk zoals alle klokken doen °P nare momenten. Oximelus trok een hand uit zijn zaK m in zijn oor te kunnen peuteren en im Holteman zocht vergeefs naar een zm die het doen zou! „Ben je al bij het bureau voor volks huisvesting geweest?" hielp tante. „Ja, natuurlijk. Dat is het eerste adres waar je heen wandelt". „Had je net zo goed kenne laten", blaf te Oximelusik heb in mijn leven al zoveel met ambtenaren te doen ge had.... Nou schei maar uit.... Toen we in Purmerend woonden, weet je nog, vrouw. „Daar gaan we" dacht Wim Holteman „Nou komt er een hele lezing zonder lichtbeelden over de ambtenarij en alles wat daar achteraan sleept.... als ik nu niet onmiddellijk wat zeg....opeens knalde een idee los in zijn kop.Aan vallen" werd er geblazen „U woont hier geweldig, oom" schoot hij af. jyrMMM, niet kwaad, neemet mijn eigen handen verdiend.... Ik ben ook maar begonnen as.»». „En zo groot". „Niks té groot", hapte Oximelus. "ik denk toch dat u boven een heleboel kamers hebt die u niet gebruikt „Hahahaha!.die Wimje denkt toch niet, dat je bij ons in kan komen wonenhahaha...." Wim Holteman boog slaafs het hoofd en vertrok vier minuten later. Toen zijn tante hulpvaardig de voor deur voor hem open hield keken zij bei den toevallig naar een dikke zwarte wolk die langzaam aandreef „De lucht betrekt, tante" zei Wim. „Ja jongenik geloof dat we onweer krijgen". buiten de landsgrenzen. Tijdens de gala- avond van morgen, zal op het toneel het vaandel van de Bond opgesteld staan, dat werd overhandigd door de Staten Generaal van oud-strijders van België, omvattende meer dan 500.000 man valide en invalide oud-strijders uit de oorlog 19141918, Betrekkingen sdjn opgenomen met de oud-strijdersorganisaties en organisaties van ooriogsgewonden in Engeland, Frankrijk, Amerika en de landen van Oost Europa, om te komen tot een machtiger waarschuwende stem tegen de oorlog, de verschrikking waarvan de slaèhfoffers de beste en meest getroffen getuigen zijn. Zij streven naar een eigen zetel in de UNO. Voor de voorstelling van morgen avond gelden de gewone prijzen, dwz. deze zijn verdubbeld, niet in verband met de gala-voorstelling, maar in ver band met de lengte van de film, die het voorprogramma incluis, de tijds duur van twee normale voorstellingen dicht benadert. De prijzen zijn van 2,25 tot 1— Na het spelen van het volkslied zal de gala-avond geopend worden door de burgemeester van Schiedam, Mr. J. W. Psek, die tot het plaatselijk Comité van aanbeveling behoort, zoals landelijk Z. K. H. Prins Bernhard, Z.E. Min. Fiévez en Ir. Otten zitting hebben in het co mité van aanbeveling. Ook zij worden te weinig behandeld als normale mensen en het was te wen sen, dat alle toeschouwers de betekenis van de film Wisten te verplaatsen in eigen omgeving en voor eigen verhou dingen. Behalve „De beste jaren van ons leven' worden de 2 journaals vertoond, een film over Rembrandt m de schuilkelders, ter wijl op het toneel drie Franse chanteuses verschijnen. De belangstelling voor deze avond ver dient in alle opzichten groot te zijn. De film is duidelijk van vorm en inhoud, het doel is ideaal, laten wij hopen, dat de resultaten voor de terugkerende militai ren en voor de militaire oorlogsslacht offers evenredig zullen zijn. In zoverre de Overheid niet kan hel pen, zorgt de bond voor steun aan zijn leden. Niet het minst in hulp bij de stu die van de kinderen. Negentig volle we zen staan onder zijn hoede. Een gerucht van verrassing ging mei het applaus tot haar verwelkoming dooi de zaal, toen gisteren de soliste in het piano-concert van Schumann de hal van de Julianakerk betrad. Het kon een leer linge van de hoogste klassen van de Middelbare School zijn, een meisje in een eenvoudig toilet, dat niets gemeen had met de wijds-modieuze dracht, die andere vrouwelijke solisten pleegt te omhangen. We zaten allen plotseling in een huis kamer, waar een der dochters zou gaan spelen. Die illusie duurde niet lang, want met de eerste aanslag van het weemoedige thema, sloeg Janine Dacosta de Schie dam toon-kunstminnaars in de ban van haar spel, om op te werken naar een climax van muzikaliteit en technisch meesterschap, die tot een voorbarig ap plaus dwong, na de beëindiging van het eerste deel. Zaal en orkest hadden haar. zeker niet zonder enige angst gevolgd in een cadens, waarin zij alle moeilijk heden overmeesterde met een voordracht en in een tempo, dat behalve de muzikale ook de physieke prestatie tot een uiting van geestdrift noopten. Het was, of we na dit eerste deel van de verrassing van de kennismaking wa ren bekomen, want het beluisteren van het Andantino Grazioso en van het Al legro vivace ging zoveel geruster, nu we wisten, dat jeugd niet uitsloot volwassen heid uit het experiment. Aan de piano zat een der jongsten, maar ook een, die tot de grootsten zou kunnen opklimmen. Zij was uit Parijs zo naar Schiedam ge komen; haar pols was verzwikt; geen enkele repetitie met het orkest had plaats gehad. Dat bevestigde haar genialitiet, zo wel als de voortreffelijkheid van het Utrechts Stedelijk Orkest. Schumann's Concert voor piano en orkest in a kl. t. op. 54 vraagt om twee gelijkwaardige executanten, omdat de piano-partij geen hoofdzaak is tegen een achtergrond van orkest-begeleiding, maar omdat orkest en piano in een permanente dialoog van spel en tegenspel gewikkeld zijn, die aan geen van beide de gelegenheid geeft zwakke plekken te tonen, zpnder ernstige schade te doen aan het geheel. Onder leiding van dir. Willem van Otterloo heeft het U.S.O. zijn taak zo schitterend volbracht, dat het tot vijf maal herhaald De Distributiedienst Schiedam maakt bekend dat in verband met de sluiting van het kantoor op 2e Pinksterdag de melkhandelaren op Dinsdag hun opplak- vellen kunnen aanbieden, terwijl Fabri kanten op Donderdag van 912 uur hier toe in de gelegenheid worden gesteld. Dinsdagmiddag organiseerde de K.A.B. een autotochtje voor de vrouwen van haar leden, als moederdag-attractie. De rit ging naar het Kopje van Bloemendaal. Onder de dames waren vele K.A.V.- leden. Er is volop genoten en het succes was groot. De dames dankten het bestuur van de K.A.B., dat dit heeft mogelijk ge maakt. A.s. Zondag. Ie Pinksterdag, zal in de kerk van de H. Joh. de Doper tHaven) de Hoogmis worden opgedragen tot in tentie van de leden van de Ned. R.K. Fabrieksarb.bond „St. Willibrordus". Het bestuur verwacht, dat alle leden aanwezig zullen zijn. Het bestuur vestigt tevens de aan dacht op de circulaire, welke Zondag j.l. aan de leden is uitgereikt. Deze wil een middel zijn om het ledental door middel van de leden uit te breiden. In gevulde biljetten kunnen worden inge leverd aan de volgende adressen; voor de Singelparochie bij de heer Huiskens, Wattstraat 8a, voor het Westen bij Th. Hengst Brugmanstraat, voor de Gorzen bij de heer Westhuis, Stadhouderslaan 4 en voor de Haven bij de bode, de heer Kïeinekoort. Het bestuur rekent op een succesvolle actie, dank zij de medewerking van de leden. Maandagavond van 7.308.30 houdt het adviesbureau voor de leden zitting. Alle gewenste inlichtingen zijn daar te krijgen. Aan de leden loodgieters van de Ned. R.K. Metaalbewerkersbond St. Eloy, wordt ter kennis gebracht, dat de ver zilvering van vacantiezegels voor Hemel vaartsdag en 2e Pinksterdag plaats vindt op Vrijdag 14 Mei, dus morgenavond, van 7.30 tot 8 uur in het gebouw van de R.K. Volksbond. naar een beleggingsrekening, waarvan per 1 Juni a.s. en zo vervolgens ieder jaar een vijfde gedeelte met een mini mum van f 300.naar vrije rekening mag worden overgeschreven. Zaterdagmiddag zal er in het Stedelijk Museum een tentoonstelling worden ge houden van Engelse Kindertekeningen. Deze is niet alleen bijzonder interessant uit artistiek, maar ook uit paedagogiscn oogpunt. Gisteravond werden de vrije baanwed- strijden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Schiedamse kegelcomité besloten. Er was veel publieke belang stelling. De prijzen werden na afloop uitgereikt door de voorzitter van het comité, de heer H. J. Scheffers, die dank te voor de belangstelling van alle zijden ondervonden, in het bijzonder van le Rotterdamse kegelbond. De bondsvoor zitter, de heer de Graaf, was aanwezig en spreker dankte ook hem voor de 2 bekers welke door de Rotterdamse bond waren beschikbaar gesteld. Hij dankte vervolgens het gemeentebestuur voor de beschikbaar gestelde medaille en alle an dere schenkers van prijzen. De einduitslagen luidden: Dames: 1. me.j Melchers, 42 pt; 2. mevr. Heelman 41 pt; 3. mevr. Hagers 39 pt; 4. mevr. de Reeder 36 pt; 5 mevr. v. Loon 34 pt. Heren; 1. Heyster 45 pt; 2. Nieuwen- dijk 44 pt.—3 x 43; 3. de Ronde 44 pt. 1x43; 4. Willemse 2jM3; 5. Lengkeek. De 7-jarige v. d. M. stak op de Singe! gistermiddag te ongeveer 2.15 uur plot seling over, zonder op het voorbijrijdend verkeer te leiten. Keu fietser reed togen hem op en het knaapje brak zijn been. Met een auto van de G.G. en G.D. is hij naar het gemeenteziekenhuis overge bracht. De politie verzoekt de wielrijder zich te willen vervoegen bij de motor- dienst. hoofdbureau, Lange Nieuwstraat. De chauffeur van de A.A.T., S. wilde onder de dalende spoorbomen van de overweg aan de Overschiesewe; door rijden. De bomen waren echter al te laag gedaalt, zodat hij een ervan ramde. De boom brak af. Een noodvoorziening is getroffen. De auto werd beschadigd. Vermist wordt een consumenten-cre- dietboekje ten name van A. Kok, Paral lelweg 128b. Nummer 0.001.892. Uit een portiek van een flat aan de Rotterdamse dijk is ten nadele van B. een fiets gestolen, die op slot stond. GEBOREN: Dirk z. v. A. Westendorp en J. v. Santen, Nassaulaan 75; Ida M. d. v. G. v. Roon en J. A. v. Opijnen, Heile- voetsestr. 3; Maggeltje d. v. G. v. Roon en J. A. v. Opijnen, Hellevoetsestr. 3; Le- onardus J. v. van H. J. A. Brokling en H. J. Ronteltap, Ampèrestr. 14: Wilhelmus M. z. van F. A. Dries en A. C. M. Hengst, Burg. Knappertlaan 232; Hendrikus J. z. van H. J. Kuiters en M. Worringen, Huijs- mansstraat 88; Hester E. d. van P. J. War merdam en R. de Haan, Dr. Noletstraat 1; Frans B. z. v. F. B. v. d. Heiden en C. M. v. d. Ouden, Boerhavelaan 1; Johan nes P. z. van A. van Dijk en A. C. de Wit, Dr. Noletstr. 1; Paula d. v. P W. Rink en M. v. d. Sloot, Nassaulaan 75. applaus voor de soliste in niet mindere mate het orkest gold, ook al waren de leden zelf niet het minst enthousiast over de vertolking van de pianiste, hetgeen zij in navolging van de dirigent duidelijk lieten blijken. Aan Janine Dacosta, de 19-jarige soliste werd een bouquet anjers overhandigd en zij ontkwam er niet aan de bezoekers te moeten tevreden stellen met een toegift. Zij speelde een „Im promptu" van Ohopin geheel in Franse stijl. Mei dit hoogtepunt voor de pauze wa ren alle goede schoonheids-gaven nog niet uitgedeeld door het Orkest. L. v. Beethoven's 6e Symfonie in F gr. t. op. 68 k, kreeg een vertolking, die naar een nieuwe climax voerde. Men zag de muren van de kerk wegvallen en men voelde de innige vreugde en de blijde jeugd van een lentedag over zich komen. Fantasia's spookbeelden kregen geen kans de zuiverheid van de sfeer te be derven en als er iemand van de hoorders met zijn verkeerde been in bed is gestapt, heeft dat aan v. Beethoven noch aan het prachtige Utrechtse Orkest gelegen, want de juichende strijkersgroep en de zeld zaam warm-kleurende houtblazers' koper en slagwerkgroep heeft alle moeite ge daan, om de „heiterer Empfindungen" en de „Frohe und dankbare Gefühle" over te brengen, om maar niet te spreken van het opwekken van vacantie-verlangens bij de scène aan de beek. C. W. van Gluck leverde de openings muziek van de avond in zijn „Iphigénie in Aulis" en de irenische aristocraat bracht daarmee de zielerust in de aan wezigen, die geschikt was, om de overige programmastukken beter te kunnen on dergaan. Een concert, dat Janine Dacosta in Schiedqm bracht voor zij in Utrecht en Amsterdam haar debuut zal maken, werd gegeven voor minstens 300 mensen te weinig, omdat er voor hen nog plaats was. De kaarten, die via de Vakbonden voor f 1 voor de arbeiders beschikbaar waren, hadden 40 afnemers gevonden. Zegge veertig belangstellenden onder de duizenden, die op een Presenteerblad thuis krijgen, waar Londen en Parijs voor in de rij staan Maar het bestuur van Toonkunst laat de moed toch niet zakken, want schoon heid vraagt om gediend te worden en dienen kost moeite. Niettemin jammer voor hen, die van die dienst verstoken blijven. Het aftreden van H. M. de Koningin heeft over het algemeen een schok te weeg gebracht onder de bewoners der residentie. In hoogste regeringskringen was men van dit besluit uiteraard op de hoogte en heeft men deze allergewichtig ste beslissing van Hare Majesteit met grote eerbied en begrip ontvangen. In andere kringen echter heeft het aftreden toch nog een schok gegeven, hoewel het bekend was, dat de Koningin opnieuw rust zou moeten gaan nemen. Men denkt n.l. met diepe ernst aan het feit, dat H. M. de Koningin, ondanks haar besluit tot aftreden na de jubileumfeesten, zich toen genoodzaakt heeft gezien reeds nu de re geringsmacht tijdelijk in handen van prinses Juliana te leggen en men put hier uit zorg omtrent de gezondheidstoestand van Hare Majesteit. Van de andere kant wijst men er echter in deze kringen ook Op Dinsdag, 18 Mei a.s., zullen de ge meentelijke zweminrichtingen, 's mor gens om half zeven, wederom voor het publiek worden opengesteld. Door enige uitbreiding van personeel is het mogelijk geworden de zwemplaat sen van Maandag tot Vrijdag onafgebro ken, dus zonder middagpauze, geopend te houden van v.m. 6,30 tot n.m. 8 uur 's Zaterdags worden de inrichtingen om 6,30 uur des avonds gesloten. De openstelling van de baden tussen de middag zal niet alleen de rfjvorming op dé drukke dagen grotendeels voor komen, maar bovendien zal deze ten goede komen aan het geven van zwem les. Aan de tarieven is ten opzichte van het vorig seizoen weinig veranderd. Abonnementen, het gehele seizoen geldig, kosten 7 per stuk. Ze zijn aan de zwemplaatsen verkrijgbaar. Baden voor personen vanaf 16 jaar 0,30, knipkaart voor 12 baden 2; voor personen bene den 16 jaar 0,10, knipkaart voor 12 baden 1. Voorts zijn de kaarten voor het verkrijgen van zwemles te bekomen voor personen vanaf 16 jaar 2,50; be neden 16 jaar 1 per stuk. Er wordt gelegenheid voor kosteloos zwemmen gegeven van Maandag tot Vrij dag n.m. van 5,30 tot 8 uur. Vrouwen, die met het oog op de gezinsverzorging op vorenvermelde uren slecht weg kun nen ,zijn in de gelegenheid 's morgens van 910 uur gratis van het vrouwenbad gebruik te maken. In het belang van een goede waterver versing zal het verenigingszwemmen enigszins worden beperkt. Als administrateur zal wederom de heer O. E. Jung fungeren. Als zwem meesteressen werden door het College van Burgemeester en Wethouders be noemd de dames: A. van der Gaag-Ber- kel(le), mevr. N. Damsteeg-Delwei en mevr. C. Figée-Bitter (beide 2e) en mej. I van Osnabrugge (3e) en de heren: J. A. Daalmeijer (le), M. C. Plooij en C Schippers (beide 2e) en J Dekker (3e) In de rijwielbewaarplaats, die zo mo gelijk geheel ol ten dele zal worden overdekt, zal de heer E. K. Schell ,als zelfstandig ondernemer, de scepter zwaai en. De inrichtingen zelf zijn wederom in zo goed mogelijke conditie gebracht. Behalve de gebruikelijke schoonmaak van de bassins e.d„ worden de grasga zons geheel hersteld, bomen bijgeplant enz. En thans is het wachten op een fraai zomerseizoen, zoals we dat in 1947 gekend hebben, toen in beide inrichtin gen niet minder dan 160.000 bad^n geno men werdqn! VRIJDAG 14 MM. 67. Wat was er gebeurd met Karei Kwiek? Om hiemands geduld op de proef te stellen zal ik het meteen zeggen. Karei had, toen Signora Constanga haar eerste gil slaakte bij het zien van de vreemde man die doo het venster naar binnen gluurde, een andere richting uitgekeken dan de anderen. Dat was zo zijn gewoonte. Waar velen kijken is gewoonlijk niets te zien, had hij al vaak ervaren. Maar waar niemand iets verwacht, kom je soms voor rare dingen te staan. En dat was het geval dan ook. Achter het raam, juist tegenover dat, waardoor de ongure vreemdeling naar binnen had ge keken, was het gezicht van een knap meisje verschenen. Haar ogen stonden ernstig en sloegen vol bezorgdheid het tafereeltje in de woonkamer van Signor Alfonso gade. Daar op yerwijderde zij zich snel en vlak achter haar was Karei Kwiek op zijn tenen naar buiten geslopen en zag nu, ver scholen achter een zandhoopje, geholpen door het licht van de maan, hoe het meisje nog even aarzelend het huis be keek en langzaam wegliep in de richting van 'n nieuwe per sonenauto, met een vastberaden trek op haar gezicht Daar moet ik meer van weten, dacht Karei en terwijl het meisje de motor inschakelde, stapte hij zonder enig geruis te ma ken, achter haar de wagen in. HILVERSUM I (301 M.) 7.00 VARA, 1200 AVRO, 16.00 VARA (19.30—21.00 VPRO), 7.00 Nieuws, gymn., gram., 11.05 Voordr., 11.20 Gram., 12.00 Sextet, 12.38 Piano, 13.00 Nieuws, 13.15 Musette-ork„ gram.. 14.00 Kookpr., 14.20 Gram., 15.00 Voordr., 15.20 Gram., 16.30 v. d. Jeugd, 17.00 Orgel, 17.20 Over muziek, 18.00 Nieuws, accordeon, 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 Ac cordeon, 19.30 VPRO, 21.00 Gram., 21.30 „Schuldig of onschuldig?", 22.00 Buitenl overz., 22.15 Gram., 22.40 VPRO, 23.00 Nieuws, gram. HILVERSUM II (415 en 245 M.) KRO. 7.00 Nieuws, morgengebed, gram., 9.45 Schoolradio, 10.35 Gram., 11.00 Zonne- bloem, 12.00 Zang en piano, 12.30 Ork. z. naam, (13.00 Nieuws), 13.50 „Van man tot man", 14.00 La damnation de Faust, Berlion, Kon. Ork. Ver. en Resid Ork., 16.20 Gram., 17.00 v. d. Jeugd, 17.15 Gram 17.45 Boekbespr., 18.00 Piano, 18.20 Vaudeville-ork. 18.50 Actual., 19.00 Nieuws, 19.15 RVD., 19.30 Gram., 19.50 Do denherdenking, 20.00 Nieuws, 20.05 De gewone man, 20.12 Zilvervloot, 20.40 Ron detafelconferentie. 21.00 Kamerork., 21.40 Bijbelshoorspel, 22.20 Gram., 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws, gram. DOOR HANS fllRTHAMMER 13) Nu werd het portier van binnen ge opend en achtereenvolgens kwamen de benen en daarna de overige bestandde len te voorschijn van een man, wiens uiterlijk in merkwaardigheid niet cor dat van de wagen behoefde onder te doen. Het ronde, vuurrode en door tal van kleine plooitjes doorgroefde gezicht werd eetooid door een fraaie vierkant geknip te baard, terwijl onder een ietwat ver weerd jagershoedje een paar diepblauwe ogen trouwhartig in de wereld keken. De overige uitrusting van dit zomlerlm- ge wezen bestond uit n soort sporthemd, dat vroeger stellig eenmaal wit was g- weest, maar nu een ondefinieerbare Kleu- renpracht vertoonde. Zuidwaarts begrensd door een vettig-glimmende, korte leren broek, welke zonder eigenaar stellig even stevig op haar pijpen zou hebben gestaan als met deze. De benen waren verder bloot, maar wat de voetbekleding van deze, onge twijfeld unieke chauffeur betrof, Hans Been moest er een paar maal naar kijken, vóór hij overtuigd was, dat hij zich niet vergiste. Werkelijk deze voeten, walker staat van onzindelijkheid het treffend bewijs leverde van het nijpende gebrek aan water in deze streek, staken in ècn paar geweldige vilten, in echte bruin en grijs geruite, bij tien graden vorst zo gewaardeerde pantoffels. De brave man maakte geen ogenblik aanstalten het jonge paar tot instappen te bewegen; zijn motor scheen hem voor lopig nog geheel in beslag te nemen. Des te gedienstiger echter toonde zien de jonge inlander. Zonder daarvoor eerst toestemming aan de eigenaars te vragen, begon hij de koffers in de wagen te laden. Waarschijnlijk was hij van mening, dat hij door het requireren van deze voor wereldlijke auto aanspraak kon mgken op innige gevoelens van dankbaarheid bij de Europeanen. Ellen Boyard scheen zich nog niet ge heel hersteld te hebben van de schrik, die het trommelvuur van zoeven haar bezorgd had. Geen tien kamelen krijgen me bin nen in die blikken mastodon!, riep ze: Ik ga nog liever lopen. U weet, dat deze, op zichzelf niet on natuurlijke wijze van voortbewegen èen Europeaan in Indië niet past, spotte dr. Been; Wij zullei, ons dus wel aan dat wagentje moeten toevertrouwen. Wees moedig, wij zullen maar hopen, dat wij nog levend ons doel bereiken. Hij slaagde er tenslotte in haar tot andere gedachten te brengen en toen ook de laatste koffer een plaatsje had ge vonden, was zij zelf de eerste die in een aanval van ware doodsverachting in de wagen klom. Toen ook Been tenslotte in het binnenste van de wagen was aange land, wachtten zij beiden met angstig kloppend hart op de dingen, die komen zouden. De chauffeur, die al die tijd nog geen syllabe had gezegd, Ja> z1-10 passagiers zelfs nauwelijks een blik Waardig had gekeurd, wrong zich achter het stuur. Wat de daarop volgende minuten ge beurde, vertoonde veel overeenkomst met de verschrikkingen van een aardbeving. De bodem onder de voeten der beide passagiers begon te wankelen, terwijl aanhoudend detonaties als van hevige donderslagen de lucht vervulden. Het volgende ogenblik voelden zij zich als door de vuist van een reus omhoog ge slingerd om direct daarop in een onpeil bare afgrond te verzinken. Bliksem stralen flitsten, inktzwarte wolken, infer naal stinkende gassen, verduisterden de zon, kortom het vergaan van de wereld scheen nu niet meer ver af te zijn. Voor Hans Been had de verschrikke lijk catastrophe althans in zoverre nog enige bekoring waar miss Boyard in haar doodsangst alle terughoudendheid afleg de en zich wanhopig aan de man naast haar vastklemde. En het was zijnerzijds niet meer dan een staaltje van zijn plicht, dat hij zijn arm beschermend om de schouders van de jonge vrouw vlijde tot. de ergste verschrikking geweken was. Toen de wagen eindelijk de gang er in had. ging het oorverdovend lawaai over in een gelijkmatig gerammel, waaraar men op de duur kon wennen. „O, mister Been, neemt u mij niel kwalijk!", stamelde miss Boyard, toen de eerste schrik vorbij was. In kennelijke verlegenheid onttrok zij zich aan zijn omarming: „Het was vreselijk!" Hij keek haar glimlachend aan en daar na wijdden zij al hun aandacht als bij afspraak aan het voorbijglijdende land schap. Tegen alle verwachting in ontwikkel de de auto nog een vrij behoorlijke snel heid en weldra lieten zij de laatste hui zen van Gigasar achter zich. XI De weg leidde in een halve cirkel om het stadje heen en ging dan zig-zag naar de pas, die in het Westen de bergketen doorbrak. Toen de wagen de eerste bocht had be reikt en de inzittenden gelegenheid kre gen de andere kant van de weg op te nemen, leek het landschap plotseling be toverd te zijn. Aan deze zijde een dorre met talloze lemen hutten bezaaide vlakte, aan de andere kant een door fris groen begroeid dal, dat door een smalle rivier werd doorsneden. Tussen het filigraan der slanke palmen schemerden de lichte muren van landhuizen, welke de oevers der rivier verlevendigden. Halverwege de berg verhief zich het paleis van de Maharadja. dat geheel uit wit marmer was opgetrokken, als een tot steen geworden sprookje. Een groot, met zeldzame bloemen beplant park strekte zich van de muren van het paleis tot de bodem van het dal uit en maakte het geheel tot een bezit van waarliik Oos terse pracht. De beide jonge mensen vergaten hun vermoeiende reis en het ernstige doel van hun tocht; ihet grote ogen van ver bazing staarden zij slechts naar het ver rukkelijke landschap, dat zich aan hun blikken ontrolde. De weg liep nu rechtuit naar de in gang van het park. Toen de auto onge veer de helft van deze weg had afge legd. zagen zij zich onverwachts voor een hindernis geplaatst. Het was een twee wielige, door buffels getrokken wagen, waarin een viertal, met tulbanden ge tooide Hindoes bijeen hokte, terwyi een vijfde naast de beide trekdieren liep. Het was een van die primitieve vervoermid delen, welke sinds onheuglijke tijden de landwegen in Brits-Indië onveilig ma ken. De Hindoe maakte geen aanstalten voor de nader komende auto uit te wij ken, zodat de chauffeur tenslotte niets anders overbleef dan zijn voertuig tot stilstand te brengen. Maar daarop gebeurde er voor Hans Been iets verrassends. De zonderlinge bestuurder in zijn le ren broek deed voor het eerst ziin mond open. „As je me nou, aokelig stuk vergif, laleke dooie vissiesfreter!", klonk het plotseling woedend. En nog vóór Been van zijn verbazing over deze. hem zo vertrouwde klanken uit zijn geboortestad aan het IJ had kunnen herstellen, was de man al uit de auto gesprongen en op de buffelwagen toegesneld. (Wordt vervolgd.) op, dat de Koningin het besluit om af te treden reeds op heden had gesteld en dat alleen, zoals zij in haar radiorede ook zeide, rijpe overweging, het belang van het land en haar plichtsbesef de doorslag daartoe hadden gegeven. Slechts op drin gend verzoek van Prinses Juliana zal Hare Majesteit op 30 Augustus de teu gels van het bewind nog eenmaal in handen nemen. Dit zou dan wijzen op een meer geruststellende beoordeling van dg gezondheidstoestand van de Koningin. Overigens sprak men hier het volste ver trouwen uit in Prinses, straks Koningin Juliana, die wel in dit tijdperk een uit zonderlijk zware taak op haar schouders ziet gelegd; maar èn in hèt illustere voor beeld van haar koninklijke moeder èn i-i de liefde en aanhankelijkheid van het volk voor het Huis van Oranje, welke misschien in de hele historie nimmer zo hecht was als thans, de kracht zal put- ten een grote opvolgster van haar grote moeder te worden. Men kan zich nog maar niet voorstel len, dat de vertrouwde figuur van Ko ningin Wilhelmina, die het grootste deel van de thans levende generatie niet an ders dan „onze koningin" heeft gekend, binnenkort het gezag als zodanig zal neerleggen en dan „Koningin-Moeder" zal heten. Die naam wekt lieve herinneringen op aan wijlen Koningin Emma en in zijn verbeelding ziet de Hagenaar Koningin Wilhelmina reeds de schone traditie van Haar ffoogvereerde moeder voortzetten. Waar H. M. zich na Haar aftreden zal vestigen is een vraag, die een ieder in den Haag bezighoudt. Zal het Den Haag zijn of elders. Heden is verschenen Staasblad I 176, houdende Kon. besluit van 8 Mei, waarin bepaald wordt, dat H.M. de Koningin met ingang van 14 Mei de uitoefening van het koninklijk gezag tijdelijk neerlegt en deze hervat met ingang van 30 Augus tus a.s. JUBILEUM M. VAN RIJ. Ter gelegenheid van het 50-jarig ju bileum van kapitein M. van Rij had een druk bezochte receptie plaats, waar, na hèt welkomstwoord van de directeur der N.V. Senior, de heer T. van IJperen, het woord werd gevoerd door burge meester Heusdens, die de werklust en ijver van de jubilaris memoreerde en de door het Nederl. Binnenvaartbureau be schikbaar gestelde gouden medaille met oorkonde overhandigde. De directeur, de heer T. van IJperen, overhandigde de jubilaris een cadeau onder couvert bé nevens een bloemenmand namens di rectie en commissarissen en een taart namens mevr. de wed. C. van IJperen. Voorts waren er tal van bloemstukken van andere zijden. Getroffen dankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde. NATIONALE NIEUWE HARING-RACE De watersportvereniging „Bommeer" zal op Zondag 30 Mei een Nationale Nieuwe Haring-Race houden. GOUDEN HUWELIJKEN. De echtparen J. P -V. d. Linden—v. Haften wonende Valeriusstraat 100, W. Bos—Storm, Wm. Beukelsz.straat 72, herdenken 18 Mei hun gouden huwelijks feest; M. Figee—Vilerius, Prins Hendrik straat 81 ,op 20 Mei a.s. AANBESTEDING. Door het bestuur der Ver. voor Volks huisvesting „Patrimoinium's Woningen" werd ten stadhuize aanbesteed het bou wen van 59 woningen aan de Bredero- straat Nieuwelaan, Huygensstraat en Vondélstraat. Ingekomen waren 18 bil jetten. Laagste inschrijver A. Brand wijk. te Sliedrecht, voor ƒ660.910. Gun ning aangehouden. GEVEILDE GOEDEREN. Ten overstaan van notaris H. P. Dolk werd geveild het woonhuis Emmaplein no. 14. met erfpachtsrecht van de grond te Vlaardingen. Maximumprijs f 8000. Daarvoor verkocht. In de afgelopen bezettingstijd circu leerden foto's van enige takken en blade ren. Door deze op speciale wijze te draaien en te wenden, zag men de por tretten van de Koninklijke familie. Het duurde geruime tijd eer de Duitsers ach ter de illegale aardigheid waren, Nieuw was deze vorm om portretten van hen, die geliefd waren bij het Neder landse volk onder de mensen te brengen, niet. Voor de tentoonstelling ter herden king van de Vrede van Munster 1648 1948, welke in Juni te Delft zal worden geopend, heeft de Hongaarse regering een schilderij van Pieter Breughel af gestaan. Officieel stelde dit schilderij de „Prediking van Johannes de Doper" voor. Illegaal was het echter een uitbeelding van een hagepreek, welke de toeschou wers steun in het geloof en volharding moest geven. Volgens de nieuwste theoriën heeft Breughel hierop de portretten van Zwingli. Melanchton en Erasmus ge schilderd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3