Uitroeping van de Joodse staat Heden te middernacht zal de afkondiging geschieden HOFFMAN STELT EEN VOORWAARDE TEXTIEL of.... boomschors I Iribune Vitaminen en Neerlands herstel De levering van groenten aan Duitsland De Fatima-feesten op 13 Mei Oprukken der Arabieren? PARIJS begroet Brits Prinsenpaar Op de TRUMAN wil best STALIN zien FRAAIE PINKSTERDAGEN TE VERWACHTEN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Het Europese Herstelprogram „Geen wapenleveranties aan Sovjet-Unie" lis 51 I Nieuwe vordering van $-waarden een schrikbarend Geen licht over Palestina tmerikaanse bezwaren tegen overeenkomst Veel zonwarmte en weinig wind Meer dan 100.000 Tegen een jaagsysteem op de mijnen pelgrims Kermissnoepgoed zonder bon I 70ste JAARGANG VRIJDAG 14 MET. 1948 No. 20618 Houding van Engeland r Actie voor meer krantenpapier TEKORT Missionariskreet uit Indonesië DE STERFTEGEVALLEN OP DE „VOLENDAM" Onderzoek naar hygiënische toestand DR. PLESMA3S BIJ Z, H. DE PAUS MAX BLOKZIJL'S vermogen In de serie Jubileum-joto's van H. M. de Koningin publiceren wij het jongste staatsie-portret van onze geliefde Landsvrouwe, Wier grote gaven naar hoofd en hart gedurende bijkans een halve eeuw land en volk tot zegen strekten. Tegenstander van aanhangige anti-co mmunisten-wet NIEUW EERSTE KAMERLID VRIJHEID EN BESCHAVING Bezwaren van de vakbonden Een Nederlands huwelijk VERONGELUKT VLIEG TUIG v door wichelroedeloper opgespoord s De situatie te Berlijn RUSSEN VERLATEN WEER BESTUURSVERGADERING VOLLER IJS I li, ■4 V DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de .Nieuwe Schtedamsche Lourant siin gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal 1 L15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX Algemeen Redacteur. R A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .eger. gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woore meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Kannomincf rirtrvr rïo cfrnfiP viif van PPn De Joodse nationale raad van dertien in Palestina, welke, gelijk wij gisteren reeds meldden, te Tel Aviv was bijeengekomen voor het nemen van een beslissing aangaande de proclamatie van een Joodse souvereine staat, heeft inmiddels definitief zijn besluit voorgesteld: Heden, Vrijdag, te middernacht zal de voorgenomen proclamatie plaats hebben. Een commissie van vijf leden heeft de desbetreffende verklaring op gesteld, welke terzelfdertijd in Palestina en in het buitenland zal worden afgekondigd. Met dat al is de spanning in Palestina volgens Reuter nog toegenomen door geruchten over een nieuwe dreigende invasie van der Arabieren. de kani Volgens berichten in de Egyptische pers uit Beiroet zouden Arabische gere gelde legers op of na Zaterdag aanstaan de Palestina binnenmarcheren. Egypti sche militaire eenheden zouden naar de Palestijnse grens zijn opgetrokken om de laatste voorbereidingen te treffen. Rfeeds zouden „Egyptische vrijwilligers in actie zijn gekomen tegen de „Haganah" bi] de belegering van joodse kolonies ih Zuid- PdlcstinSa Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische liga, zou te Damascus verklaard hebben, dat de liga een nota aan de V, N. voorbereidde, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van „de re denen voor een gewapende interventie vein Arabische zijde in Palestina". Koning Ibn Saoed heeft belangrijke hoeveelheden moderne wapens geleverd voor een gemeenschappelijke actie der Arabische landen in Palestina, zo wordt voorts op het secretariaat der Arabische liga verklaard. De Joden gaan intussen voort om daar. waar zij over de nodige macht be schikken. hun positie te versterken. Zo Is Donderdagnamiddag te Tel Aviv dc aangekondigde overeenkomst tussen Jo den en Arabieren getekend, volgens wel ke Joodse troepen de Arabische zeeha ven Jaffa zullen bezetten. De Arabieren zullen alle wapenen en ammunitie aan de Joden uitleveren en de „Haganah" zal verantwoordelijk zijn voor rust en or de in de stad. Verder zal de „Haganah" bevoegd zijn tot controle op de bevol king. op inkomen en vertrek en ovei- dracht van bezittingen. Het burgerlijk bestuur zal geleid worden door een ver - tegenwoordiger van de „Haganah" on der advies van een Arabisch noodcomilé. Dé Joden krijgen de volledige controle over de haven. De militaire clausules van de overeen komst zijn geheim gehouden. Strijdkrachten van de „Haganah" zijn Donderdagochtend begonnen Jaffa bin nen te trekken. David Raméz, de toekomstige minister van verkeer in de Joodse staat, heeft me dedeling gedaan van de instelling van een Joodse postdienst voor binnen- en buitenlands verkeer, welke Zondag aan staande in werking zal komen. Algemeen postdirecteur zal zijn Zvi Friedberg. Zondagmorgen zullen postzegels van de Joodse staat in verkoop gebracht wor den, een serie van negen stuks met He breeuwse en Arabische tekst en de waar de in Romeinse cijfers. Geheel in de geest van het Joodse zelfstandigheidsstreven, heeft het Joodse bureau te Lake Success zich gekapt te gen het nieuwe Amerikaanse voorstel tot benoeming door de grote vijf van hoge commissaris voor Palestina. Een woordvoerder van het bureau zei- de, dat het Amerikaanse voorstel geen er kenning inhield van de realiteit van de Joodse staat. Een Egyptisch regeringscommuniqué zegt, dat Vrijdagnacht om een minuut over twaalf Egyptische strijdkrachten de grenzen van Palestina zullen over schrijden. Op dat ogenblik zal voor heel Egypte de staat van beleg worden af gekondigd. Intussen verneemt Reuter van betrouw bare zijde, dat Groot-B'ittannie de Jood se staat niet zal erkennen. Aangenomen wordt, dat Engelands houding tegenover een Arabische staat in Palestina dezelf de zou zijn. Een Britse politieke missie in Jeru zalem staat klaar om de Britse belangen in Palestina te behartigen na beëindiging van het mandaat. Sir Hugh Dow, die op het ogenblik te Londen vertoeft, zaï als politiek vertegenwoordiger aan het hoofd van de missie staan. Het is nog nie* békend, wanneer hij naar Palestina ver trekt. Het ligt in le bedoeling, dat hij de Britse belangen in geheel Palestina be hartigt, zonder dat hij bij enig gezag geaccrediteerd is. De administrateur voor de Europese hulpverlening, Hoffman, heeft in de bijeenkomst van de begrotingscommis. sie van de Amerikaanse senaat zijn eer ste eigen voorlopige ramingen bekend gemaakt van de uitgaven gedurende het eerste jaar der werkzaamheden van de E.C.A. Nederland en ovferz. gebïedsd. Oostenrijk 185.600 000 België, Luxemburg en Belg. overz. gebiedsdelen295.500 000 Denemarken 130.800.000 Frankrijk en afh gebieden 1130.800.000 Griekenland 106400.000 IJsland Ierland 113 900.000 Italië.703.600.000 Groot-Britannië 1342.300.000 Noorwegen 32.800.000 Zweden 28.400.000 Turkije 10.400 000 Brits-Am. zóne v. Duitsland 437.400.000 Franse zóne v. Duitsland 96.400.000 Saargebied 15.600.000 De administratieve en andere uitgaven raamt Hoffman op 78 millioen. Hoffman legde de nadruk op 't voorlopige karak ter van de cijfers en zeide tevens, dat uit zijn onderzoekingen, evenals uit die van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, is gebleken, dat het Euro pese herstel niet nauwkeurig van tevoren in plannen samengevat kan worden, Hoffman verklaarde, dat de V. S geen economische hulp zullen verlenen aan landen, die oorlogsmateriaal leve ren aan de Sovjet-unie. Indien mocht blijken, dat West-Europese mogend heden goederen naar Rusland zenden die de bewapening van dat land direct of indirect zouden kunnen vergroten, wordt de hulpverlening ogenblikkelijk stopgezet. De uitwisseling van andere goederen tussen West- en Oost-Europa zal echter gestimuleerd worden. De senatoren onderwierpen de Britse rol in het Europese herstelprogramma aan een nauwkeurig onderzoek. In ant woord op een vraag verklaarde Hoffman dat het in het voornemen ligt, een zeer sterke missie voor Engeland te vormen. Hoffman deelde aan de commissie nog mede, dat hij -voornemens is een deskun dige te benoemen, die moet nagaan, of de productie van krantenpapier in Europa gestimuleerd kan worden, opdat dit werelddeel zoveel mogelijk onafhankelijk wordt van de leveranties van buitenaf. Hoewel er geen plannen bestaan tot financiering van de aankoop van kranten papier, wil Hoffman ook de deur niet voor deze mogelijkheid sluiten. Naar wij vernemen is het te verwach ten, dat de volgende week zal worden overgegaan tot de vordering van het restant aan dollar-bonds, terwijl daar naast thans preferente aandelen onder de vordering zullen vallen. Katamon, een voorstad van Jeruzalem, is een centrum van militaire actie. Katholieke zustersdie haar St. Theresia-klooster komen bezoeken, morden geëscorteerd door gewapende Haganah-manschappen. Fr is al veel geschreven en gepubli ceerd over de textielnood m Indonesië, - nll Java en Celebes, en ongetwijfeld !s er tot leniging daarvan, oof aT heel veel gedaan: gegeven en ge offerd. Intussen weten ®ar.b®^. lijk weinigen iets van t gebrek ding speciaal onder onze el^f"jlan genoten, mét name op de beide e lan den Flores en Timor. En toch telt tl alleen meer dan de helft van alle In donesische katholieken!! Ruim 400.0UU. Om die reden is het zeker niet °nbe* scheiden, de aandacht van ons katho lieke volk eens te richten op de tex tielnood speciaal onder het arme Flori nese volk. De toestand is daar immers nog allertreurigst. In verschillende stre ken van Flores is 't gebrek aan kle ding nog zo groot, dat het duizenden mensen onmogelijk is, de kerk te bezoe ken en de H.. Sacramenten te ontvangen De kinderen komen daar grotendeels ge heel ongekleed naar kerk en schooi Thuis bedelen en schreien ze om wal kleding, maar de ouders kunnen ze hun gewoon niet geven.... Aan een brief van een Missionaris uit *t Lio-gebied ontlener, wij hier enige zinnen; hij schrijft: „Van de schoolkinderen (jongens) op de 13 scholen van mijn district zijn er nog geen 5 pet., die ook maar enige kle ding hebben. Meisjes kunnen, om dezelf de reden, al helemaal niet meer naar kerk of school komen. Onze poging om ondersteuning door 't, Rode Kruis heeft maar 'n heel matig succes opgeleverd, juist in die streken waar de nood 't grootst is. Wie zo gelukkig waren, een broekje of lapje te krijgen, bewaren dit zorgvuldig voor de keer dat ze naar de kerk komen. Hoeveel families.heb ik waar man en vrouw samen beschikken over niet meer dan eén enkele lap... Honderden van mijn mensen komen aldus met meer naar de kerk, alhoewe. ,1 e,erstS H' Mis 's Zondags al om ker JWanneer het n°8 don" zich te bekleden gewoon niets „nEiL -ia.atf.te eerste-Communiefeesl op de hoofdstatie van ons district, Wo- lowaroe, stonden er twintig jongens in t. Plechtig, afhalen: geheel naakt Onderwijzers van de plaats haal den vlug, terwijl de stoet even wachtte een partij broekjes van hun eigen zoon' tjes. Maar na afloop der plechtigheid moesten die weer onmiddellijk worden afgegeven. Veel altaardwalen, superpli's, vanen, en alle toneelkleren zijn inmiddels al tol broekjes of schortjes vermaakt Bij de Controleur van ons gebied heb ik een verzoek ingediend omboom schors daar die in mijn district ook al on Was Alle boomschors die enigszins voor kleding gebruikt kan worden, was al overal van de bomen geklopt.... Ongetwijfeld zijn er nog lezers genoeg, wie de armzalige toestand van onze Ge loofsgenoten op Flores ter harte gaal- die, ondanks alles, nog iets voor hen kunnen afstaan: hetzij gedragen-kledmg stukken, lappen stof, textielpunten, net- zij een gift in geld. Het zal in grote dankbaarheid worden aanvaard, uit naam der arme Florinezen, door de „Flores-Hulp-actie", Missiehuis, Hel- voirt (N.-Br.), Giro: 132880. Telefonisch van onze correspondent Parijs heeft hedenmorgen met geest drift het Britse prinselrk paar, prinses Elisabeth en de hertog van Edinburg ont vangen, Ze zullen tot Dinsdag de gasten zijn der Franse hoofdstad, die aan dit bezoek een vorstelijke lvister wil geven. De hoge bezoekers en hun gevolg wer den om kwart voor tien aan het Gare du Nord ontvangen door minister Bidault en de voorzitter van de Parijse raad, Pierre de Gaulle, broeder vn.n de generaal. Omgeven door tal van voorname persoon lijkheden en zeer toegejuicht is de stoet daarna naar de Britse ambassade naast het Elysée gereden, waar het prinselijk paar in deze dagen verblijf houdt. Om 11 uur had de eerste grote ontvangst plaats door de president van de repu bliek op het Elysée, waar de prtnses het Grootkruis van het Legioen van Eer ont ving en de hertog van Edinburg het Franse oorlogskruis. Vervolgens werd naar het Graf van de onbekende soldaat, onder de Are de Triomph gereden, hetgeen een ontzag lijke menigte naar de Champs Eiysées had gelokt. fti de namiddag opent prinses Elisabeth met de president van de republiek de tentoonstelling Acht eeuwen Engels le ven in Parijs" in het museum „Gallerie". Zaterdag heeft in het Trianon te Ver sailles een défilé met tuinpartij plaats en daarna onvangt de stad Parijs in het prachtige patriciërshuis, het Hotel Lau- zun van het He St. Louis, dat thans eigendom is geworden van de stad en schitterend is gerestaureerd. De gasten begeven zich naar het Hotel Lauzun na een watertocht over de Seine Grote fees telijkheden staan op het program en het prinselijk paar zal Zondag ook de wed rennen van Longchamps bezoeken. De vraag is gerezen in verband met het grote aantal ziekte- en sterftegevallen onder baby's op de laatste thuisreis van de "„Volendam" uit Indië, of deze niet mede zijn veroorzaakt door onvoldoende hygiënische toestanden aan boord van dit schip. Het staatstoezicht op de volksgezond heid stelt daarom een nauwkeurig onder zoek in. waarvan de resultaten zo spoedig mogelijk in een rapport aa" de nrin'ster van Sociale Zaken zullen worden aan geboden. We vertrouwen, dat dit rapport dan ook zal worden gepubliceerd. Z. H. Paus Pius .vil heeft gisteren morgen in particuliere audiëntie ont vangen dr. A. Plesman, president-direc teur der K. L. M., mevr. Plesman, prof. D. Goedhuis, burger'uchtvaartrattnehé te Londen, de heer P. Adriani, hoofdcom mies rijksluchtvaartdienst, de heer K. Voute, hoofdvertegenwoordiger K. L. M. yoor Italië, alsmede nir. H. Borel Rin- kes, van het bureau buitenlandse be trekkingen der K. L. M. te Den Haag. Het Haagse tribunaal adviseerde on langs tot verbeurdverklaring van het ge hele vermogen van Max Blokzijl. De hoge autoriteit weigerde het fiat executie om de weduwe niet te treffen, aangezien deze een andere politieke zienswijze had dan haar echtgenoot. Opnieuw uitspraak doende, adviseerde het tribunaal tot verbeurdverklar ng van een bedrag van 3000. Het vermogen ba- droeg 32.000. fee foto Merkelbach. President Truman heeft gisteren op een persconferentie meegedeeld dat hij bereid is Stalin te ontmoeten wanneer deze naar Washington wil komen. Hij ontkende, dat hij de laatste lijd een rechtstreekse boodsehap van Stalin ont vangen had, daaraan toevoegend, dat hy er ook geen verwacht. De president verklaarde voorts, dat zijn hoop op vrede geenszins is toegenomen door het jongste contact tussen de V. S. en de sovjet-unie. De tussen de beide landen bestaande fundamentele geschillen waren door het inc'dent niet veranderd. De president is tegenstander van een thans bij het congres in behandeling zijnd wetsontwerp, dat drastische beper kingen zou opleggen aan het communisme in de V. S. Zulk een wet zou „geheel in strijd met onze principes" zijn. Als er organisaties of groepen in de V. S. war-n. die de regering wilden om verwerpen, bestonden er reeds wetten om aan dat streven het hoofd te b'eden. Truman wilde geen commentaar ge ven op de mogelijkheid van een Ameri kaanse erkenning van een Joodse staat in Palestina. Hij zeide slechts: „Komen die tijden, komen die zorgen" (I will cross that bridge when I come to it). Hij bevestigde, dat hij de Palestijnse kwestie en de problemen, voortvloeiend uit het neerleggen van het mandaat door Engeland, met minister Marshall en Robert Lovett, ondermin'ster van buiten landse zaken, had besproken, doch wilde geen bijzonderheden hierover meedelen, noch over eventuele nieuwe plannen ter voorkoming van wrijving in Palestina. Ten aanzien van militaire hulpver lening aan West-F,nropa zei Trnman, dat hij persoonlijk niets in voorberei ding had en ook terzake geen voorstel van het departement van buitenlandse zaken had ontvangen. (Van onze speciale verslaggever). De kwestie van de levering van groen ten door Nederland naar het door de Amerikanen bezette gebied van Duits land is nog altijd met opgelost. Zoals men weet, waren qnze onderhandelaars met de Amerikaanse instantie die de buitenlandse handel van Duitsland re gelt, overeengekomen, dat Nederland 200.000 ton groenten voor de Duitse bur gerbevolking zou leveren en daarvoor in betaling zou ontvangen 100 millioen yard katoen, door de Duitse mdustr.e vervaardigd van door de Amerikanen aan Duitsland geleverde garens. Een en an der zou een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 10 millioen dollar. De over eenkomst moest alleen nog maar wor den ondertekend en Nederland is toen in goed vertrouwen dat die onderteke ning wel spoedig tot standzou komeu, gaan leveren. De ondertekening kwam echter maar steeds niet af en er bleek, dat de Amerikaanse instanties, welke m een of ander opzicht met deze groente- leveringen te maken hadden, het onder ling over enkele onderdelen niet eens waren. Er is wel eens beweerd, dat de ondertekening van de overeenkomst voornamelijk zou afstuiten op verzet van generaal Clay, dit is echter niet geheel juist. Generaal Clay ging wel degelijk met de groentelevering aan Duitsland accoord. Toen de ondertekening niet afkwam, heeft Nederland direct de levering stop gezet. Omtrent de Amerikaanse bezwaren tegen de overeenkomst vernemen wij dat sommige instanties er weinig voor schij nen te voelen textiel, welke de Duitsers zelf zo goed kunnen gebruiken, naar Ne-, deriand te laten gaan Voorts schiint het overleg tussen de Amerikaanse instanties te lopen over de vraag of Amerika zal medewerken aan de aankoop van groen ten voor de Duitse burgerbevolking te gen normale prijzen en tegen betaling van dollars. Dégenen, die deze vraag ontken nend menen te moeten beantwoorden, motiveren dit standpunt door erop te wijzen, dat voor diezelfde Amerikaanse dollars beter voedingsstoffen van ho gere calorische waarde dan groenten .zul len kunnen worden gekoekt. Tegen dit standpunt wordt onzerzijds echter aan gevoerd, dat groenten, ofschoon de calo rische waarde ervan niet zo hoog is als van sommige andere voedingsmiddelen, toch door hun vitammerjjkdom een es sentieel deel van de voedselvoorziening vormen en dat er, als men over een be hoorlijke portie groenten beschikt, van een maaltijd altijd nog wel iets is te ma ken. Voorts wordt er onzerzijds op gewe zen, dat de groentenexport voor het eco nomische herstel van Nederland eer, der doeleinden van het Marshall-plan absoluut noodzakelijk is, zodat het tegen houden van groentenexport niet anders zou zijn dan het Marshal]p]an bewust in de wielen rijden. Wanneer wij de groente niet kunnen exporteren, zullen zij vernie tigd worden. Zouden de Amerikanen dit voor hun rekening willen nemen? In de F. A. O. is een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat groentever nietiging moet worden voorkomen. Ook de Amerikaanse vertegenwoordiger In de F. A. O. heeft aar, deze uitspraak me degewerkt. In Nederlandse regerings kringen is men dan ook van oordeel, dat de Amerikanen ook dienovereenkomstig zullen handelen. Volgens diplomatieke weg heeft de Nederlandse regering thans haar standpunt aan de Amerikaanse re gering kenbaar gemaakt. Men is nog steeds in afwachting wgt daarvan de re sultaten zullen zijn. In sommige berichten is bevreemding uitgesproken over het feit dat, toen korf. geleden in Washington inlichtingen wer den gevraagd over de stand van zaken, men daar van een aanvrage om dollar- crediet voor de groenteleveringen aan Duitsland nog niets wist. Dit feit behoett echter, naar men ons verzekerde, geen ongerustheid te wekken. Het verzoek aan Washington om inlichtingen werd gedaan, betrekkelijk korte tijd nadat de onderhandelaars tot overeenstemming waren gekomen en het is best mogelijk, dat het telegram waarbij een dollarcre- diet werd gevraagd, wel in Washington was aangekomen, maar nog niet geco deerd en aan de bevoegde instanties is voorgelegd. Post, die hier te lande uiterlijk, 25 Mei op de bus wordt gedaan, kan in Port Said aan de opvarenden van het thuisvarende troepenschip „Water man" worden uitgereikt. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer (vacature-Koejemans) de heer W. Groeneweg te Utrecht Elders in dit blad is opgenomen een laatste propaganda-artikel voor het grote katholieke turnfeest op a.s. Maandag (Tweede Pinksterdag), waar meer dan tweeduizend katholieke jongeren getui genis zullen afleggen van hun princi piële sportopvatting, van de wijze waarop zij uiting geven aan de blijheid der jeugd in de rhythmische gymnastiek, van de vrijheid die de sport aan de mens geeft en die nochtans aan perken gebon den is. Daarbij wordt min of meer de nadruk gelegd op een beschaafde vrij heid, op een beschaafde stijl. Is dit dan wel eens anders? Inderdaad, vooral in de turnsport, met name in de damesgymnastiek, zien wij een controverse, een onnodige tegenstel ling tussen het katholieke en neutrale kamp, bepaaldelijk met betrekking to' de kleding. Ligt dit aan ons, katholieken? Of ligt dit aan de neutralen, aan het K. N. G. V.? Wij citeren uit een verslag van on langs te Rotterdam gehouden turndemon- stiaties bij gelegenheid van de nationale feestdag: „Bij de uitstekende naam van Het K N. G. V. op technisch gebied heeft het in beschaving „een onnodige achterstand; waar het wellicht meent, progressief te zijn, is het antiek: ni „prae-historisch" En uit dat Zelfde verslag: „De kleding van het K. N. G. V. heeft iedere keer weer opnieuw iets onwelvoeglijks, om niet te zeggen (zeker bij een gelegenheid als deze) iets provocerends: de leiding luistere eens naar de verstandige stem men in eigen kamp". N.B.: ook in de rijen van het K. N. G. V. zijn er, die de kleding onvoldoende vinden. Dan hebben wy hier voor ons de bis schoppelijke voorschriften inzake deel neming van katholieke zijde aan demon straties en uitvoeringen met n iet-katho lieken, welke voorschriften speciaal be trekking hebben op nationale sportuit- voeringen en dergelijke. Daarin heet het: De toestemming voor een dergelijke samenwerking wordt alleen gegeven, wanneer o.a. de kleding van alle deel nemers en deelneemsters zodanig is dat hieraan geen aanstoot kan worden geno men. Wij mogen niet-katholieken niet ons eigen standpunt opdringen, maar het turncostuum van het K. N. G. V. is zeker onvoldoende. Het minimum voor de dames moet zijn: rok of rokbroek en okselbedekking, voor de heren: een b"c- hoorlyk broekje (verondersteld wordt natuurlyk bedekking van het boven lichaam). Alle gevaren voor verrassingen moeten uitgesloten zijn. Onze laatste er varingen ln Amsterdam en Haarlem zijn zeer ongunstig geweest. Ook hier waren er toezeggingen in overvloed, maar men durfde degene, die zich niet aan de be palingen hield, toch niet te verwijderen Voor defile's maakt het geen verschil ol wij lopen dicht by of op een afstand van een onvoldoende geklede groep. Een dergelijk defile is een geheel, en daarom kunnen wij hieraan niet meewerken wanneer de kleding van bepaalde groe pen, aanstoot geeft. Inderdaad, de kleding van het K. N. G. V. is onvoldoende. Zij heeft geen stijl, zij is niet fijn, zy is vaak onbeschaamd, zij verraadt een schreeuwende innerlij ke armoede. Deze opvatting is niet pro gressief, integendeel, zy is inderdaad an tiek, in strijd met de menselijke waar digheid. Zij is ook onchristelijk. Met een verbond dat zo de vrijheid misbruikv. zullen onze katholieke turners nimmer in zee kunnen gaan. Het zou verraad aan de eigen principes zyn. SUPPORTER. welke door de bisschop van Leiria opge dragen werd. werd bijgewoond door de 100.000 pelgrims. De. bruid en bruidegom zullen hun wittebroodsweken doorbrengen in Ama- dora, bij Lissabon, waar de oom van Rita. Pater Limpens, parochie-geestelijke is. na tijdens de Duitse bezetting uit Neder land gevlucht te zijn. Verschillende vakbondsbestuurders, samen met de directie der Staatsmijnen, de vertegenwoordigers der particuliere mynen en de militaire commissaris gaven op 25 Februari 1945 een bekendmaking uit, waarvan de laatste zin luidde: „Zorgt gij voor kolen, wij zullen ei voor zor gen dat op onze mijnen geen jaagsysteem zal worden geduld". Nu wordt op de bedrijven, naar de vak-unie voor de mijn-industrie mede deelt, een nieuw systeem ingevoerd n.I „Groepsindeling met extra-beloning" zon der enig overleg met de vakorganisaties en zelfs wordt dit systeem doorgevoerd ondanks dat de Bedrijfs-Unie te kennen heeft gegeven tegen dit systeem ernstig bezwaar te moeten maken omdat zij hierin een groot gevaar aanwezig acht. dat dit weer' zal leiden tót een veel te hoog opgevoerde -irbeldsprestatie en dus op de duur tot een jaagsysteem. Met het oog op dit alles kunnen de mijnwer kersbonden, aangesloten bij de Bedrijfs- unie, zich niet langer gebonden achten door bovenvermelde „Bekendmaking". De bonden, deel uitmakende van de Be- drijfs-Unie. hebben thans aan de Mijn Industrie Raad doen weten dat zy noch Een wichelroedeloper, de heer Huis- .tans zich nader zuuen beraden welke egge uit Gorssel, die onlangs ook de I maatregelen zullen worden genomen om plaats van de bom onder de spoorlijn £e voorkomen dat genoemd systeem door- Meer dan 100.000 pelgrims onder wie 400 zieken, hebben gisteren volgens A.P. de plechtigheden bygewoond ter ere van Onze Lieve Vrouw van Fatima op de plaats, waar haar eerste ver- schynlng op 13 Mei 1917 plaats had. Onder de buitenlandse pelgrims bevon den zich Amerikanen, Britten, Fransen, Nederlanders en Belgen. De plechtigheden, welke onder leiding stonden van de kardinaal-patr'arch van Lissabon, omvatten o.a. bidstonden in de avond en een kaarsenprocessie, welke om middernacht begon. Gistermorgen tijdens de zegening van de zieken, zouden zich enige plotselinge genezingen hebben voorgedaan, naar de aard waarvan geneesheren een onderzoek instellen. Onder de pelgrims bevonden zich ex- koning Umberto van Italië en de graaf van Parijs alsmede een Nederlands paar. dat naar Fatima gekomen was, om daar in het huwelijk te worden verbonden. De plechtige huwelijksmis /voor he: paar, Rita Limpens en Louis Vaasen. Volgens de verwachtingen van De Bilt ziet het er naar uit, dat het weer met Pinksteren over het algemeen fraai zal zijn met tamelijke hoge tem peraturen, lange perioden van zonne schijn, niet veel wind en pas in de loop van de Tweede Pinksterdag kans op vorming van verspreide warmte- onweders. Gedurende de laatste dagen is de luchtdruk in West-Europa langzaam doch regelmatig blijven stijgen onder invloed van een verplaatsing in Noord-Oostelij ke richting van het Azoren-hogedruk- gebied. De verschillende tamelijk actieve Oceaandepressies worden daardoor nu gedwongen een Noord-Oostelijke koers te volgen van het midden van de Oceaan over IJsland naar de IJszee. Het gevolg van deze ontwikkeling in de luchtdrukverdeling is. dat de aanvoer van koelere lucht over het Noordzeegebied is afgesneden en de temperaturen gelei delijk weer hoger zullen worden. Gedu rende de eerste paar dagen zyn bover.- ■dien de kansen op vorm'ng van vers- spreide onweersbuien door de verwar ming in de namiddag uiterst gering: pas in de loop van Tweede Pinksterdag wordt de kans hierop groter daar verwacht kan worden, dat tegen die tijd de invloed van de Oceaandepressies z'ch weer meer over het vasteland van West-Europa gaat uit breiden. Zwolle-Deventer heeft opgespoord, heeft een dezer dagen de plaats aangewezen, waar in November 1943 een geallieerd Lockheedtoestel op het stationsemplace ment te Hoogeveen in de grond is ge boord Tijdens het onderzoek, waarbij de heer Hulsegge ook de plaats aanwees, waar het lyk van de bij het ongeluk om het leven gekomen piloot zich moest bevin den, werd duidelijk, dat het dichtst onder de oppervlakte gelegen gedeelte van het vliegtuig zich ongeveer drie meter onder het veen bevindt. Naar wij vernemen, zullen binnenkort nougat, wijnballen en zuurstokken zon der bon worden verkocht. Dit geldt al leen voor dit speciale kermis-snoepgoed. dus niet voor overige versnaperingen Het betreft hier een overeenkomst tus sen het ministerie van landbouw, vis serijen en voedselvoorziening en de vak groep van kermisexploitanten. Zolang de desbetreffende beschikking nog niet m de Staatscourant is gepubliceerd, mag het kermissnoepgoed echter nog niel zonder bon worden verkocht. gang vindt. Donderdag heeft tydens een vergade ring van de sub-commissie voor open bare veiligheid van het geallieerde be stuursbureau van Berlijn de Russische delegatie, luidkeels protesterend, de ver gadering verlaten naar aanleiding van een verzoek van Engelse zijde, om de door dc Russen benoemde Berlijnse hoofdcommissaris van politie, Paul Markgraf, te ondervragen. Met ingang van 15 Mei zal in con sumptie-ijs in plaats van magere melk gestandaardiseerde melk worden ver werkt. Dit betekenteen belangrijke verbetering in de kwaliteit van 't ijs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1