De schoolstrijd in Frankrijk W eerberichtj REFERENDUM DER K. V. P. Noodlanding PINKSTERMAANDAG: DE TRIOMF DER KATHOLIEKE SPORT Het J\IgVIU voor PlïlhstGVGTl lütfM KWIEK irt de woestijn ADIO De bijzondere school in de mijnstreek Zal Spaak aanblijven? De lijst der A. R. Filmfront ZSi "tS£chfc JacGroen de lijsttrekker programma m m m m VRIJDAG 14 MEI 1948 PAGINA 2 De beslissing ligt bij de socialisten ZO GAAT HET TE CHICAGO VAN OPLICHTING VRIJGESPROKEN LUCHTRAID OP ENGELS STATION Meer dan 30.000 aanvallers DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD MOTORRENNER VERONGELUKT NIEUWE RADIO BOODSCHAP van Z. H. de Paus LEPELAARS GEROOFD" OFFICIËLE PUBLICATIE 2 DAGEN „HEVIGE STRIJD" IN DE NOORDZEE Tijdschrift voor filmcultuur DE OLIE- EN VETMARKT NIET VEEL WERK TOCH FEESTELIJK Macaronischoteltje Weinig ivind WERELDKAMPIOENSCHAP dameshockey ZEILRACE HOEK VAN HOLLAND—HARWICH SMYSLOV WINT TWEEDE PLAATS NEDERLANDERS IN DE RONDE VAN LUXEMBURG noordelijk elftal LIMBURGS ELFTAL Voor de op 23 Mei te Enschedé te spe len wedstrijd Twents elftal-Limburgs elftal werd het Limburgs elftal als volgt samengesteld: doel: De Munck (Sltt. Boys); achter: Pfenning ,(Sitt. Boys) en Schreurs (WV); midden: Collom- bon (Sitt. Boys), Coerver (Bleijerhelde), Joosten (WV); voor: De G aaf (Lim- burgia), Maessen (Maurits), Appel (Sit- tard), Nass (WV), Haymakers (Juliana) Res.: Jacobs (Limburgia), Clemeni (Sitt. Boys), Barwasser (Bleijerhelde), Adang (Bleijerhelde), Ritzen (Sittard). DAVIS CUP COMPETITIE-WEDSTRIJDEN RONDE ,VAN FRANKRIJK wordt President DAMRUBRIEK Wh,IS® (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Donderdagochtend te 9 uur ving in de Franse nationale vergadering het debat aan over de bijzondere school in de mijn streken. Te middernacht afgebroken werd het hedenochtend voortgezet. Bij de na tional isatie^van de mijnen heeft men zich meester weten te maken van de oijzon- dere scholen, die het overgrote deel der kinderen telt. Meestal opgericht door de mijndirecties in vereniging met dq ouders, werden de schoolgebouwen als bezit van de genationaliseerde mijnen beschouwd en de staat nam ze eenvoudig over. Teneinde deze transformatie met stille trom te doen geschieden, werd aan hei onderwijzend personeel gelegenheid ge geven, de bevoegdheid van openbaar on derwijzer te ontvangen en de leken-on- derwijzers werden dientengevolge ..over genomen" door het openbaar onderwijs Maar dit was niet mogelijk voor dat deel der personelen, dat tot congregaties be hoort, hetgeen vooral in de zuidelijke mijngeb'eden het geval is. Ongeveer '10 schoolgebouwen, die ofwel door zusters van de H. Vincentius of door broeders van de christelijke scholen worden be diend, werden opgeëist om in openbare scholen te worden omgezet, ondanks -de heftige protesten der mijnwerkersbevol king, die drie geslachten lang haar kin deren naar die scholen zond. Over het algemeen bestond het verlan gen een schikking te treffen, waardoor de school buiten de nat:onalisatie zou blij ven. Maar de communisten ondernamen een actie en de socialisten werden be vreesd en durfden de schikking, door de regering voorgesteld niet aan, met het gevolg: een ernstig meningsverschil tus sen de twee grote partijen der regerings coalitie. De socialistische kamerfractie verzette zich tegen de schikking, die (Telefonisch van onze correspondent). Na langer dan een week onderhande len tussen socialisten en katholieken, on der leiding van de socialistische senaats voorzitter Rollin verklaarde deze laatste gisteravond aan de journalisten, dat men principieel tot een soort compromis was gekomen, dat het voortbestaan van de regering Spaak zal kunnen mogelijk ma ken. indien deze laatste minister-presi dent aan wil blijven en tevens zijn por tefeuille van buitenlandse zaken beheren. Spaak heeft laten mededelen, dat die dubbele functie zwaar op hem drukt en dat hij het voorstel nog in beraad moet houden. In feite is Spaak gaarne bereid, weer als premier op te treden, doch hij wil tijd winnen, omdat de definitieve be slissing over het compromis, zoals steeds bij de socialisten in dergelijke omstan digheden het geval is,-bij de algemene raad der socialistische partij ligt, die heden vergadert. Zoals men weet, ontstond de crisis door een kwestie van subsidies aan het tech nisch onderwijs, waarbij de socialisten abusievelijk veronderstelden, dat alleen katholieke instellingen ervan zouden pro fiteren. Men wil thans deze kwestie voorlopig regelen met een onmiddellijke verhoging van 15 pet. der bezoldiging van sommige leerkrachten. Verder zullen voorlopig geen nieuwe technische scholen meer door de staat worden erkend. Anderzijds zal een wetsvoorstel worden uitgewerkt, in verband met de kwestie van de leer gangen van godsdienst en moraal in de scholen. Hoe langer de crisis duurt, hoe scherper de onenigheid in de socialistische partij aan het licht komt. Het is overigens deze onenigheid, die zoals wij reeds me dedeelden, Spaak wilde verbergen, toen hij vorige week in de Kamer ontslag nam zonder het op een stemming te laten aan komen. De dag van heden kan beslissend zijn. Alles hangt nu van Spaaks eigen partijgenoten af. Twee gangsters kwamen te Chicago een café binnen, groetten de negen aan wezige gasten vriendelijk en zeiden: „Blijft u maar rustig naar de televi sie uitzending kijken, wij zullen u niet lastig vallen". Vervolgens maakten zij met hun revolvers een veelbetekenend gebaar in de richting van de caféhouder, die als goed verstaander hun het geld uit zijn kasregister en zijn geldkistje overhandigde, meldt A. P. Op dit ogen blik trad een bezorger van een of andere zaak binnen. De gangsters stelden hem beleefd voor, zijn eigen geld af te zon deren van het geld, dat hij voor zijn baas had ontvangen en het laatste aan hen te geven. Hij gaf hun 12 dollars en hield de rest zelf, waarop zij hem be dankten en nog vroegen: „Weet je zeker dat er niets van jezelf bij is?" In de geruchtmakende zaak tegen A. te Breda, die een spaarsysteem voor fietsen, radio's en wasmachines had georgani seerd, is Donderdag door de Bredase rechtbank uitspraak gedaan. De recht bank vond geen juridische termen aan wezig om verdachte te veroordelen en sprak hem derhalve vrij. door de socialistische ministers was voor gesteld. De M.R.P.-ministers zijn bereid geweest, van de onzekere besliss'ng geen beginselkwestie te maken, waardoor de mogelijkheid van een ministeriële crisis werd uitgesloten. De verschillende partijen, uitgezonderd <je communistische, die alle onderwijs wil monopoliseren, draaiden bij het debat om de onderwijskwestie heen en zochten een uitvlucht in de te verwachten alge mene herziening van de lager-onderwijs- wet. Voor het peilen van de verhoudin gen is de afloop van dit debat echter van grote beteken's. Wat de scholen in de mijnen betreft, zelfs al zou het regeringsvoorstel wor den aangenomen, dan zouden zij, als bij zondere scholen, slechts een uiterst pre cair bestaan hebben. Het station van East Croydon had een zware luchtaanval te doorstaan. Op het perron stond een grote kist, waarop een der passagiers, wachtend op de trein naar Londen, argeloos is gaan zitten, waarbij hij vermoedelijk ongemerkt een klepje heeft geopend. En daar kwamen de aanvallers in zwer men naar buiten, meer dan 30.000 stuks! Brnnen enkele seconden was het station bijna verduisterd en horen en zien ver ging van het gegons der nijvere bijtjes, die werkelijk niet wisten hoe ze het hadden. Er ontstond paniek onder de reizigers Vrouwen gilden en zochten een veilige schuilplaats. De mannen bonden onver schrokken de strijd aan met de belagers, die inwendig gelachen moeten hebben om het zotte schouwspel, want de ver dedigers sloegen als bezetenen met han den en voeken, sprongen en dansten om de zwermen te ontlopen. De negers in de binnenlanden van Afr'ka zouden zeer zeker jaloers zijn geweest, als zij deze spontane krijgsdans hadden aanschouwd. Eindelijk 'kwam mijnheer Rose, een bijen-expert, opdagen om het station te ontzetten. Vakkundig ving hij.... 500 beestjes, want de overige 29.500 „ver kozen de vrijheid" en vlogen weg. Toen het signaal „alles veilig" werd gegeven, kwamen de vrouwen voorzichtig uit de schuilplaats te voorschijn om ie constateren, dat de bijtjes buitengewoon vredelievend waren geweest.: met een van de dappere heren der sJieppmg bleek te zijn gestoken.... De deputatievergadering der Anti-Rev. Partij welke in Utrecht werd gehouden, heeft de candidatenlijst, waarmede de partij bij de aanstaande verkiezingen zal uitkomen, goedgekeurd. De eerste 16 (zest candidaten zijn: Jan Schouten, mr. A. 13. Roosjen, prof. mr. P. S. Ger- brandy, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, C. van den Heuvel. A. Stapelkamp, H. J. W. A. Meijerink, mr. J. Algra, mr. J. Terp stra, mr. dr. E. P. Verkerk, ds. J. Fok- kema, ds. C. van der Zaal, A. W. Bie- wenga, G. Moll, J. Smallenbroek, dr. F. L. van Muiswinkel. De candidaten 17, 18, 19 en 20 zullen door iedere kieskring zelf aangewezen worden. De volgorde van de candidaten 2 t.m. 16 kan door de kringen worden vastgesteld. De 61-jarige J. M. V.,magazijnknecht der Ned. Spoorwegen, kwam Woensdag avond bij het oversteken der rails op hei spoorwegemplacement te Eindhoven te vallen, tengevolge waarvan hij door een juist uit Maastricht arriverende trein werd gegrepen en op slag gedood. De machinist van de trein zag de ongelukkige plotseling op 25 M. afstand liggen, doch hij slaagde er niet meer in de trein tijdig tot st'lstand te brengen. De bekende Friese motorrenner J. Vis ser. verschillende malen deelnemer aan de T. T.-races te Assen, kwam gisteren morgen bij Harlingen in botsing met een personen-auto. Hij werd zwaar gewond opgenomen en overleed later in het zie kenhuis te Leeuwarden. Z. H. de Paus zal op 2 Juni a.s. de leden van het H. College ontvangen. Bij deze gelegenheid zal Hij een radio boodschap richten tot de wereld. Een wel zeer ongèwone diefstal werd dezer dagen gemeld. Uit het Zwanenwa- ter bij Callantsoog (N.-H.) werden een 60 70-tal lepelaars geroofd en per auto in zuidelijke richting vervoerd. De Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels (Rokin 9296. Amsterdam) verzoekt medede ling, indien men iets van het vervoer van deze vogels heeft ontdekt, teneinde de daders van deze onwettige vogeldief stal te doen vervolgen. Het C. D. K. deelt mede, dat de han delscoupures textiel ter waarde van 1000 punten met onmiddellijke ingang ongel dig zijn. Handelaren die nog in het bezit zijn van deze coupures kunnen deze in het tijdvak van 18 t.m. 29 Mei a.s. bij de distributiedienst inwisselen tegen handelscoupures ter waarde van 10 en 100 punten. Deze coupures van 10 en 100 punten blijven n.l. geldig. Na 29 Mei zal onder geen voorwaarde meer tot inwis seling van handelscoupures van 1000 punten worden overgegaan. O Met ingang van 15 Mei zijn telegram men voor Palestina alleen toegelaten, indien zij bestemd zijn voor Haifa of Tel Aviv. Zij worden slechts op risico van de afzender aangenomen en op grote vertraging dient te worden ge rekend Het grote Pinksterfeest van de Kath. Turnkring R'dam staat voor de deur. Op Tweede Pinksterdag a.s. zullen 1500 katholieke jongevrouwen en jongemannen en 750 meisjes en jongens op het Fortuna-terrein te Vlaardingen getuigenis afleggen van hun katholieke sportopvatling en -ideaal. Dit wordt een groots en indrukwekkend feest, ook een blij en stralend feest, een dag van fier kathóliek jeugdleven. Alle verenigingen uit alle steden en dorpen, welke liggen binnen het uitgestrekte rayon van de Katholieke Turnkring Rotterdam (een gebied dat, mogen we veilig zeggen, globaal de gehele zuidelijke helft van de provincie Zuid- Holland beslaat) zullen op deze Pinkstermaandag op demonstraties en_ wedstrijden uitkomen. Reuter seint uit Edinburgh: Bommenwerpers. gevechts- en kust- vliegtuigen van de RAF hebben zich van daag gevoegd bij schepen, onderzeeboten, en vliegtuigen van de Royal Navy, om de grootste gecombineerde manoeuvres van luchtmacht en marine sedert 1939 uit te voeren, genaamd „oefening dageraad Van de Noord- en Oostkusten van Schot land tot de Noorse kust zal een hevige „strijd" woeden, welke twee dagen zal duren De admiraliteit en het ministerie van luchtvaart verwachten waardevolle gege- omtrent lucht- 11 ii Het reeds terstond na het samenwerking", is thans verschenen en zal voortaan tweemaal per maand aan de abonné's worden toegezonden. Men mag het dan al betreuren, dat het adjectief .Katholiek" verloren is gegaan o a tengevolge van de bredere basis, welke aan de redactie werd gegeven door opneming van een viertal Belgische film critici onder wie Jan Botermans daartegenover kan men het met anders dan toejuichen, dat Nederland thans weer over een orgaan beschikt, dat zich uit sluitend wil bezighouden met serieuze en verantwoorde filmcritiek. Alles zal, zoals de hoofdredacteur A van Domburg in zijn inleidend artikel verklaart, in eenvoudige trant worden behandeld, zonder afbreuk te doen aan de beginselen, die de redactie erkent en voorstaat. Aan deze door de hoofdredacteur ge stelde voorwaarde voldoet het eerste nummer van „Filmfront geheel met ui - zondering van de geestdriftige beschou wing, die de Belgische redacteur Andrè Cavens wijdt aan Charles Chaplin's film .Monsieur Verdoux". Via Chaplin en M. Verdoux, welke laatste hij als een door de oneindige goedheict Gods gezonden profeet beschouwt, belandt de schrijver bij de „waarheid" van het Manicheisme, een ketterij uit de oudste christentijd. sche en aesthetische gronden we-d ver oordeeld en die door de Belgische keu ring werd afgeraden, NaaSt serieuze filmbesprekingen, waar bij het accent wordt gelegd op de aesthe tische waarden in de film, zal „Film front" nieuws brengen uit de filmwereld, uit het bedrijf in Nederland en België, beschouwingen over filmboeken, de schoolfilm, de wetenschappelijke film, de smalfilm, enz. De technische verzorging van het nieu we orgaan evenals de omslag, vertoont nog tal van kinderziekten, welke het tijd schrift echter mettertijd wel zal te boven komen. De administratie voor Nederland is gevestigd te Leiden, Postbus 99, redac- tie-adrBS Lomanstraat 7, te Amsterdam. vens te verkrijgen, o,m. aanval en vlootafweer, zoals tevoren nog egn KeuellJ uil niet in practijk zijn gebracht, verder zaï yoorwaar, „een eenvoudige prestatie naar men o.a. nieuwe technische vindingen aanleiding Van een film. die door de voor het opsporen en schaduwen van i hoofdre(jacteur van „Filmfront" op ethl- marine-eenheden toetsen. ROTTERDAM, 12 Mei 1948. In de afgelopen 14 dagen is de han del weer tamelijk levendig geweest, al dus een bericht van de makelaars Bes- sem De Schepper. In de eerste plaats kwamen er weer twee zeep-schema s uit, en wel één voor waspoeder en één vooi zachte zeep. Door leze aankopen werden de loco partijen Prime-Talk vrijwel ge heel geruimd. Wij vernemen evenwel, dat er een nieuwe partij in Noord-Ame- rika is aangekocht. De voorraad lijnolie en raapolie blijft nog groot, vooral van eerstgenoemd ar tikel, waarbij nog komt: 888 tons lijn olie uit Uruguay juist gelost; 1244 tons lijnolie uit Uruguay stomend; 500 tons lijnolie uit Canada stomend. Verder is er nog wat palmolie (begin volgende maand komt er 1584 ton uit Sumatra bij) en wat walvistraan, die deze week vermeerderd wordt met de rest uit de „Willem Barendsz", n.l. 4524 ton. In •He andere soorten oliën is er practisch geen voorraad en in vet zelfs helemaal niet. De kleine aanvoeren, van grond notenolie uit India werden terstond uit de markt genomen. Verder werden er nog 200 ton Argentijnse geraffineerde maisolie aangevoerd. Cocosolie is tijdelijk schaarser, aange zien de aanvoer van copra even stag neert. In verband daarmede is het per centage traan in de margarine en het «pijsvet opgevoerd. Voor deze doelein den ging in beide artikelen weer het nodige om. Later mochten de vetsmel- ters in het geheel geen cocosolie meer ontvangen: ze kregen (buiten de han del om) inlandse reuzel, die vermengo moest worden met geraffineerde gehar de traan. Ook de biscuitfabrieken be trokken geraffineerde cocosolie. Tenslot te dienen dan nog weer enkele afdoe ningen in inlands-technisch-vet te wor den gerapporteerd en in cocosvetzuren voor export. Alles bij elkaar genomen Was er voor de handel dus weer reden lot tevredenheid. Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Voor de Pinksterdagen zoeken we een menu uit, dat niet veel werk vraagt en toch feestelijk is. Het is voor de huis vrouw altijd prettig als ze een dag van te voren reeds haar voorbereidingen kan treffen, zodat zij het op de Zondag niet druk meer heeft en zich kan wijden aan de gezelligheid van haar gezin. We ge ven gerechten, die van te voren klaar gemaakt kunnen worden en die we ^zo nodig op de dag zelve maar behoeven op te warmen. Menu I: Tomatensoep, bloemkool, varkensfricandeau, jus, aardappelen, koffievla met schuimpjes. Menu II: Macaroni-schotel, worteltjes, koud vlees, jus, beschuit met jam. Pe recepten zijn berekend voor vier pelrsonen. 200 g. macaroni, 1 blikje tomatenpuree, 15 g. uien, boter of margarine, zout, peper, aroma, geraspte kaas. De macaroni koken in ruim water met zout en laten uitlekken. De boter of de margarine smelten en hierin de gesnip perde uien fruiten. Dan de tomaten puree zout, peper en aroma naar smaak toevoegen. De macaroni met deze massa vermengen; met kan ze vervolgens in een vuurvaste schotel overdoen, met ge raspte kaas bestrooien en er in de oven een korstje op laten komen, men kan het gerecht ook in een dekschaal doen en het geheel met geraspte kaas be strooien. Rabarbersap (drank) liter water, 1 kg. rabarber, plm. 100 kg. (bijna 1 kopje) suiker, De rabarber schoonmaken (schillen is 'niet nodig), wassen en aan de kook brengen. Zodra het water kookt, het vuur temperen en de rabarber nog 5 minuten zachtjes laten trekken Het vocht afgieten en de suiker toe voegen. Het sap laten afkoelen en m glazen doen. Het moes kan men met suiker op smaak afmaken en als nagerecht of als broodbelegging gebruiken. Koffievla 8(4 dl. melk. 1(4 dl. koffie:extract 50 g. custard-poeder, 50 g. suiker, 50 g. schuimpjes, zout. De melk met wat zout aan de kook brengen. Het custardpoeder aanmengen met iets achtergehouden melk. De kokende melk hiermee binden. Het koffie-extract en de suiker door de vla roeren en deze laten afkoelen. De vla in een vla-schaal overdoen en garneren met de schuimpjes. Alléén de echte Brillantine Russe draagt het merk; Let vooral op de naam KREMLIN Om 10 uur 's morgens wordt begonnen met wedstrijden voor 750 adspiranten, verdeeld in vier groepen: jongens en meisjes van 12 tot en met 14 en van 15 tot en met 16 jaar. Deze wedstrijden duren van 10 tot 1 uur. Om half 2 be gint een handbalwedstrijd, welke om half 3 is beëindigd. Op dat tijdstip, half 3, beginnen de grote demonstraties van 1500 turnsters en turners. Vooraf heeft 's morgens om 12 uur op een 'gemeenteterrein aan de Broekweg de generale repetitie plaats gehad. Alle 1500 deelnemers stellen zicli om 2 uur op het terrein aan de Broekweg op en marcheren vandaar in een kleurrijke vflaggenstoet naar het Fprtuna-terrem, waar zij om half 3 aankomen. De dames demonstreren in rhythmische gymnastiek een nationale oefening van Rie van der Velden, de heren voeren een vrije oefening uit op de n:euwe gynfi- nastiekmars van Willy Schootemeyer. Dit zijn wel de twee hoogtepunten, waarom heen uiteraard enige andere nummers zijn gegroepeerd, o.a. een optreden van de diocesane gastclub Excelsior uit Rijs- Een grootse apotheose zal dit turnfeest besluiten met een optreden van 24 keur- turners van de Katholieke Turngouw Weerverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond: Tamelijk koude nacht met plaatselijk j mist. Overdag tijdelijk wat overdrij- J vende bewolking, doch over het alge- meen zonnig, droog weer met weinig wind en iets hogere temperaturen dan gisteren. 15 Mei: zon op 4.46 uur, onder 20.27 I j uur; maan op 10.3 uur, onder 2.17 uur.: De uitslag van de stemming in de sa mengevoegde kieskringen Den Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Mid delburg luidt: Van Maarseveen Jac. Groen W. Steinmetz Th. S. J. Hooy J. van Dongen M. v. d. Weijden Dr. W. Dijsselbloem C. v. d. Ploeg N. Hooyschuur P van Leeuwen W. Groffen M. Meissen A. Angenent E. Clijnck De volgorde van het advies luidde: mr. van Maarseveen, Groen, Steinmetz, Hooy, J. van Dongen, M. v. d. Weijden, dr. Dijsselbloem, C. v. d. Ploeg, N. Hooyschuur, v. Leeuwen, Groffen, Meis sen, Angenent, Clijnck. De verkiezings- raad plaatste als deskundigen op deze lijst dr. L. G. Kortenhorst als no. 5 en mej. A. H. Nolté als no. 6 en als plaats vervangers de heer mr. P. J. M.. Aal- berse als no. 8 en niej. W. M. W. van Lanschot als no. 9. De officiële candidatenlijst zal dus de volgende namen bevatten: 1. Jac. Groen. 2. W. Steinmetz, 3. Th. Hooy, 4. mr. J. als lid als pl.v. lid 31397 48131 45683 34041 34413 50051 40406 46924 40434 48438 39787 39872 45592 41715 Antwerpen. Naar technische insiders ons verzekerden, zullen de demonstraties van deze Belgen aan hoogbrug en hoogrek en aan de springkasten, voorafgegaan door een korte doch zware grondoefening, van hoge klasse zijn. Behalve ernge af delingskampioenen brengen de Antwerpe naren ook de Belgische bondskampioen 1947, Fred Dwaelen, mee, die eveneens aan het optreden zal medewerken. Zo zijn wel alle voorwaarden aanwezig voor een turnfeest dat zowel in tech nische prestaties als sportieve geest en beschaafde vrijheid op een zeer hoog peil zal staan. Voor de techniek staan de be kwame verenigingsleiders en instructeurs, voor de geest onze katholieke turnsters en turners, voor de beschaafde stijl der- zeiver katholieke sportopvatting borg. De organisatie heeft vele moeilijkheden opgeleverd, maar is uiteindelijk goed kloppend gekregen. In het Handelsgebouw tegenover het station Vlaardingen (N.Li Voor vreemdelingen ter plaatse: dit is uit de richting Rotterdam het station na Vlaardingen-Oost) is voor alle deel nemenden en leiders kleedgelegenheid; vandaar begeeft men zich naar het ter rein aan de Broekweg voor de opmars te 2 uur naar het Fortuna-terrein Op het Fortuna-terrein is voor de toeschouw.rs voldoende gelegenheid voor «etsenstal ling. De Nederlandse Spoorwegen la twee extra-treinen lopen, welke om re 8.09 en 11.09 uur van Rotterdam D.R.- station vertrekken. Dit wordt inderdaad een groots feest En de verwachting van duizenden toe schouwers is dan ook stellig gewettigd Maar zo vol kan het niet lopen, o£ op de Tweede Pinksterdag zelf zijn aan de loketten van het Fortuna-terrein altijd nog kaarten te krijgen. De kostende prijs van 1 gulden, 50 cent en 25 cent kan niemand weerhouden. Mogen vele du den katholieken getuigen zijn sportieve ideaalsuitdraging van hun eige katholieke jeugd! van Maarseveen, 5. dr. L. G. Korten horst, 6. mej. A. Nolté, 7. M. v. d. Weij den, 8. mr. P. J. M. Aalberse, 9. mej. mr. W. van Lanschot, 10. C. v. d. Ploeg, 11. P. van Leeuwen, 12. A. Angenent, 13. E. Clijnck, 14. N. Hooyschuur, 15. dr. W. Dijsselbloem. 16. M. Meissen, 17. W. Groffen, 18. J. van Dongen. Uitslag kieskring Tilburg De uitslag van de Zondag gehouden stemming over de groslijst in de kies kring Tilburg luidt: als lid als pl.v.v, Dr. Mol 26.963 660 Serrarens 25.739 1655 Dr. De Kort 25.143 2044 Mr. BastiaShsen 747 18.143 Hoogers 834 19.800 V. d. Broek 791 23.999 Janssen 2078 8976 V. d. Berg 982 6674 De officiële candidatenlijst zal er nu als volgt uitzien (de verkiezingsraad plaatste als deskundige op deze lijst dr J. J. Gielen als nr. 2 en Bernard Ver hoeven als plaatsvervangend-deskundige nr. 6): 1. dr. Mol; 2. dr. Jos. Gielen; 3. Serra rens; 4. De Kort; 5. v. d. Broek; G Bernard Verhoeven; 7. Hoogers; 8. Bastiaansen; 9. Janssen; 10. v. d. Berg. Nederland in de halve eindstrijd Dank zij een 3—1 overwinning op heeft het Nederlands dameshockey-elttai zich geplaatst voor de* halve eindstrijd van het tournooi om het wereldkam pioenschap. Over het algemeen genomen, heeft de ploeg ook ditmaal voldaan, ai vonden wij de midvor mej. Markus we derom niet voldoende en speelde mej Francken te onbeheerst en te orfrustig om succes t» hebben tegen de met veel kalm te en grote stoktechniek spelende achter hoede van Wales. D- doelpunten moesten dan ook van rechts komen, waar de vleugel mej. Eefje Piel en mej. Vreede een voortdurend ge. vaar vormde voor Wales. De laatste scoorde voor de rust uit een pass van mej. Wijnstroom op fraaie wijze en nadat de aanvoerster van Wales, mej. Roberts, de rechtsbuiten, na een soloren de gelijk maker had gescoord, was het weer mej, Vreede ,die pen minuut voor rust met een hoog schot de moedige keeper van Wales voor de tweede maal passeerde. In de tweede helft heeft de Ned. mid denlinie door knap verdedigend en aan vallend spel de voorsprong geconsoli deerd Toen Eefje Piel met een diagonaal schot de stand op 3—1 had gebracht, was de strijd beslist. 1. Engeland ..2 2 0 0 4 9—2 2. Nederland 2 10 12 43 3. Wales 2 0 0 2 0 2—10 Door een 31 overwinning van Schot land op de Amerikaanse dames heeft ook de Schotse ploeg zich voor de halve eind strijd kunnen klasseren. Voor het troosttournooi werden nog gespeeld: Spanje—Denemarken 0—0 en België—Oostenrijk 2—0. Dinsdag zijn van Hoek van Holland zes jachten gestart voor de zeilrace naar Harwich, welke is uitgeschreven door de Noordzeeclub. Na verwerking van de handicaps in de zeiltijden was het resultaat. 1 Zwarte Beer, eig. J. Joppe, 29 uur 12 min.; 2 Zeearend, eig. C. Bruynzeel, 32 uur, 19 min. 34 sec.; 3 Olivier van Noort. eig. A. W. Goudriaan, 32 uur 39 min. 51 sec.; 4 Corabia '11, eig. mr. J. Kars, 33 uur 45 min. 17 sec. De andere twee jachten, de Thalama van dr. Vroom en het Bel gische Wijvern II van de heer Murdock uit Antwerpen gaven de strijd op. Vandaag had de start plaats voor de onder auspiciën der Royal Ocean Jta- cingclub te houden wedstrijd Harwich- lichtschip Smithknoll-vuurschip Gallo per-vuurschip Goeree (eindpunt). Behal ve bovengenoemde schepen nemen daar aan 20 a 30 Engelse jachten deel. W Euwe heeft gisteren zijn partij in de 24ste ronde van het tornooi om het we reldkampioenschap tegen Smyslov ver loren. Botwinnink won vatk Reshevsky. Smyslov heeft hiermede definitief de tweede plaats veroverd. De stand luidt nu: Botwinnik 14 pnt. uit 19 partijen: Smyslov 11 uit 20; Re- chevsky 9(4 uit 19; Keres 9(4 uit 19 eu Euwe 4 uit 19. Aan de ronde van Luxemburg vooi profs, welke van 3 tot 6 Juni wordt verreden, zullen twee Franse, twee Bel gische, een Nederlandse, een Luxem burgse en nog een intern, ploeg deelne men. De Nederlandse renners zijn De Korver, Lambrichts, Franken, De'Ruiter. Bob Francken en Van Gelderen. Het Noordelijk voetbal elftal, dat Maan dag te Groningen zal uitkomen tegen een Deense provinciale ploeg, is als volgt sa mengesteld: doel: v. Dorst (Velocitas); achter: Hogenbirk (Be Quick) en Blom (LSC); midden: Kammeyer (Be Quick), Plenter (Be Quick) en Hilarius (Frisia); voor: Rozema (Be Quick) Lugthart (Be Quick), Roosenburg (Neptunia), v. d. Beek (GVAV) en Bottinga (Be Quick). De spelers van Heerenveen zijn niet beschikbaar. Engeland won het dubbelspel in Oslo tegen Noorwegen, alsmede de laatste en kelspelen, De uitslag is dus 4I voor Engeland, dat in de kwart-finale der Europese zone op 12, 14 en 15 Juni uit komt tegen Nederland. Uitslagen: Mottram en Bullington slaan Haanes en Staubo 61, 7—5, 6—3, Paish slaat Staubo 46, 8—4, 61, 62; Mot tram slaat Haanes 61, 60, 57, 61. Voetbal: kampioenschap: PSVEDO, HaarlemBW; prom.-degr.: Hengelo— PEC, Vitesse—TEC, doskouesg. Veen- damFriesland. Korfbal: kampioenschap: Westerkwar tierNaas, ZuidenDeto. Cricket, le klas: ACC—WV, Haarlem VOC, HOC II—HBS, Rood en Wit— VRA, PW—HDVS. De Franse nationale ploeg in de ronde van Frankrijk zal bestaan uit Robic, win naar van de ronde van Frankrijk 1947, Vietto, Lazarides, Idee, Danguillaumt. Teisseire, Bobet, Caput, Mehe en Fach- leitner. 68. Wat doen we nu?" vroeg Signor Fernando, terwijl hij langzaam de kring van zijn metgezellen rondkeek. „Zonder Signor Kwiek kunnen wij niets beginnen. De situatie is hoogst ernstig." Signor Gabriël kuchte eens verlegen. Hij begreep wel, dat op hem, zijnde »de afdeling Gezond Ver stand in dit gezelschap, aller hoop gevestigd was. Hij wel, hij wist ook geen raad zo direct. Maar Signor Gabriël zou geen verstandig man zijn geweest, als hij daarvan wat had laten merken. Naast verstandig bleek hij tevens een handig man te zijn. Hij schudde de koffie uit zijn pijp, maakte met zijn linkerhand een bolletje van een pluk tabak die hij ergens diep uit zijn zakken had opgevist,wierp dat liet het volgen door zijn pijp en een doosje lucifers en voor dat de anderen goed en wel begrepen wat hij met zijn ge goochel voorhad, had hij de prop tabak netjes in zijn pijp opgevangen, een lucifer aangestreken en zal zo rustig te roken met een gezicht van „laat alles maar aan mij over" dat de anderen weer volkomen op hun gemak waren geko men en overigens nog niet wijzer waren dan tevoren. Alleen Signora Constanga was met deze goedkope oplossing niet tevreden en dat stak zij niet onder stoelen of banken. ZATERDAG, 15 MEI. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn., gram.: ^.OO Or!k„ 12-30 Orgel; 13.00 Ned. Strijdkr.; 13.30 Metro- pole-ork.; 14.00 Zang; N. V V; 15.15 Gram.; 16.00 Maatsch, planning; 16.15 Concert; 16.45 V. d. ouderen ;17.15 Kamerork.; 18.00 Nieuw,s sport; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Kunst- actual.;; 19.30 VPRO.; 19.45 V. d. Neder landers in Duitsland; 2000 Nieuws; 20.15 Gevar. progr.; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Weense muziek; 22.00 Hoorspel; 22.30 Ork. Malando; 23.00 Nieuws, boks- report.; 23.25 Gram. HILVERSUM II (415 en 245 MA KRO 7.00 Nieuws, morgengebed, gram., 11.00 Zonnebloem; 11.45 Schoolradio. 12.15 Gram.; 12.30 Ork. K. v- Beeelc, (13.00 Nieuws); 13.50 Film en toneri, 14.20 les; 14.40 Gram.; 15;15„„Pi,an°: 15.15 Tijdschr.; 16.00 Crdm-i 1(>-20 Caus.; 16.3q Gregoriaans; 17-0°V- d- jeu®d: 18.00 K >8.45 Weekover,, 18.40 „Spi- neuza"; 19-00 Nieuws; 19.15 Gram.; 19.45 Caus. „Storm °v«r I™ite 20.00 Nieuws; Gewone man; 20.20 Lichtbaken: 21.00 De klok heit negen"; 22.15 Omroep- örk.; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws, gram. DOOR HANS HIRTHAMMER. 14) Zonder zich de moeite te getroosten een vermoedelijk toch vruchteloze dis cussie over de regels van de weg te be ginnen, gaf hij de man, die naast de wa gen liep een zo zuiver geplaatste Jor daanse upper cut, dat het' slachtoffer als een blok achterover viel. terwijl zijn tulband in een wijde boog door de lucht suisde. Nadat hij de man als een zak zout had opgetild en hem tussen zijn met stom heid geslagen kameraden op de kar had geworpen, greep hij de buffels bij hun halster en leidde het gespan voorzichtig voorbij de auto. Toen tenslotte ook dat karwei achter de rug was klom hij tvilm weer achter het stuur en gaf gas! De Hindoes schenen langzamerhand te gaan beseffen, dat er nu toch ook van hen een daad werd geëist. Razend en tierend klommen zij van de wagen, maar nóg hadden zij de begane grond niet be reikt, toen het voorwereldlijke vehikel, dat de Jordaner zijn eigendom mocht noemen, zijn helse explosies begon te braken, hei.geen de buffels dusdanig de stuipen op bet lijf joeg, dat zij het op een lopen zetten, de kar met de vier scheldende Hindoes *ls een speelgoed wagentje achter zich aan sleurend. In een minimum van tijd was het gehele span uit het gezicht verdwenen. Hans Been boog zich lachend naar voren. „Hallo, Jen!", riep hij door het la waai van de motor heen: „Man, dat ik hier midden in de rimboe van Brits-Indië een Mokumer moet ontmoeten! Ik ben zelf geboren en getogen Amsterdammer!" „Aongenaom!", schreeuwde de Hol lander terug, zonder zich ook maar in het minst verrast te tonen over deze toevallige ontmoeting. Daarop wijdde hij zich weer geheel aan zijn onmogelijk ver voermiddel. Nauwelijks echter had hij enige me ters gereden, of hij liet de auto opnieuw stoppen, sprong er uit, liep terug en haal de de aan de kant van de weg liggen de tulband, die zijn eigenaar had moeten achterlaten. Toen hij op zijn plaats achter het stuur was teruggekeerd stopte de zonderlinge Jordaner zijn jagershoedje onder zijn Schillerhemd en trok de tulband diep over zijn oren, zonder daarbij een spier te vertrekken. Been lachte om het allerdwaaste schpuwspel. dat hem de tranen over de wangen liepen, doch déze vrolijkheid scheen allerminst de goedkeuring van zijn landgenoot te kunnen wegdragen, want hij keerde zich met een woedend gezicht om en zei verwijtend: ..Wat. een gijn. wat een gijn! Lach as je begraven wor!" Intussen had het lawaai van de auto. dat op verre afstand hoorbaar was, de paleiswacht reeds gealarmeerd en toen de wagen voor de oprit stilhield en met een laatste, hevige knal, die als een sa luutschot klonk, het dal deed daveren, stond ook reeds een afdeling van de vorstelijke lijfwacht gereed om de gasten te ontvangen. De ceremoniemeester van de Maharad- ja, een man van de stam der Sikhs, wiens nooit geknipte snor om een dunne zijde draad was gewikkeld en daarmee was vastgebonden, stond onder de poort. De chauffeur stapte uit, kruiste vpl waardigheid zijn armen over de borst en boog zijn, met de tulband getooid hoofd, terwijl zijn lippen onverstaanbare woor den prevelden. Daarna opende hij het portier en hielp zijn passagiers bij het uitstappen. Hans Been beantwoordde de statige buigingen van de ceremoniemeester zo goed mogelijk en wierp intussen wou- hopige blikken op zijn dwaze oud-staa- genoot, wiens gespannen leren broek van achteren als een spiegel glom, terwijl zijn elegante vilten pantoffels in1 een zon derling rhytme heen en weer bewogen. Toen evenwel zijn beide passagiers aanstalten maakten, de ceremoniemeester te volgen, trad hij dicht op zijn landge noot toe en zijn levendige blauwe ogen hadden een ernstige uitdrukking, toen hij dr. Been waarschuwend toevoegde: „Neemt u in acht voor die Maha- radja; dat is een zeldzaam geraffineerde schurk!" XII. Toen professor Floyd ontwaakte, heerste rondom hem een diepe ondoor dringbare duisternis. Hij richtte zich met moeite op, want hij voelde zich in al zijn bewegingen belemmerd door een dom heid, welke zijn ledematen zo zwaar lood deed schijnen. ao Nochtans kwam hij al vrij spoedig ge heel tot bewustzijn. Hij herinne geleidelijk alle bijzonderheden van de lafhartige overval, wfBTV™ hiiJ slachtoffer was geworden en hij ver wenste zichzelf, dat James en hij zich zo gemakkelijk hadden laten overrompe- len En James? Wat was er met hem ge beurd? James! Hij riep het. op gedempte toon en daar na, toen alles stil bleef, wat luider. Zijn roep werd slechts beantwoord door een merkwaardig galmende echo. net alof hij zich in .een hoge gewelfde ruimte bevond. Het zou de professoi wel zo aange naam zijn geweest, zich in een klein vertrek opgesloten te weten, want de wetenschap zich als enig levend wezen in een grote ruimte te bevinden, had iets spookachtigs. Hij wist dit gevoel van afgrijzen vrij spoedig van zich af te schudden en daar op begon hij zijn kerker aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen. Langzaam, voetje voor voetje, schreed hij voorwaarts, met tastende handen en elke stap zorgvuldig overleggend. De grond was vlak en zeer hard. Floyd kreeg de indruk, dat' hij op vastge stampt en gedroogd leem liep. Maar als hij gehoopt h»d weldra op een muur te Alle correspondentie te richten aan: H. J. v. d. BROEK, Nwe Binnenweg 46, Rotterdam C. Na. 670. (13 Mei 1948.) PROBLEEM No. 2091. JAN SCHEYEN, Heerlen, le plaatsing. zullen stuiten, dan werd hij danig te leur gesteld. Telkens weer stak hij zijn armen tastend voor zich uit, maar iede re keer Aveer greep hij in een lege ruim- Het was huiveringwekkend! Als die ondoordringbare duisternis er niet ge weest was, zou hij gemeend hebben zich in de open lucht te bevinden. Plotseling was het, of voor een ogen blik een flauw lichtschijnsel tot, hem doordrong. Het kwam echter niet van boven of van opzij, maar van onderen. Ja, het leek werkelijk of de bodera zich eensklaps zelf verlicht had, zij het dan slechts zeer zwak maar misschien was het ook maar gezichtsbedrog geweest, een gevolg van de innerlijke spanning, waarin hij verkeerde. Geleidelijk kreeg Floyd enige routine om zich in het donker voort te bewegen Hij liep nu wat vlugger en bemerkte, dat de grond langzaam begon te stijgen. Daar weer dat spookachtige, onver klaarbare licht. Ditmaal was de profes sor er van overtuigd, dat hij zich niet vergist kon hebben. Het was een zeer zwak phosphores- cerend lichten van de bodem, een blauw schijnsel, dat slechts enige seconden uil de grond straalde en dan weer uitdoofde Floyd, die zijn afgrijzen nu nauwelijks meer vermocht te onderdrukken, haast te zich verder en eindelijk bereikte hij een loodrecht omhoog rijzende muur, welke zo glad was, dat zelfs aar een poging om er tegen op te klimmen niet behoefde te worden gedacht. (Wordt vervolgd.) Zwart: 7, 8, 19, 23, 24 28/9, 33, dam op 25. Wit: 17, 26, 30/1, 34, 40, 41 43, 50, dam op 44. PROBLEEM No. 2092. JAN SCHEYEN. Heerlen, le plaatsing, miniatuur. Zwart: 7, 8, 18 21, 24, 28. Wit: 16. 27, 38, 40, 45, 48. PROBLEEM No. 2093. S. KORPERSHOEK Vlaardingen. le plaatsing. Zwart: 11/4, 16, 20 24, 30, dam op 46. Wit: 21/2, 27/8, 32/3, 38/9, 42/5. Oplossingen binnen drie weken in te zenden. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2080 (J. v. Gelderen.) Zwart: 9, 12, 17, 20 22/3, 28/30. Wit: 21, 32, 37, 39, 41, 43, 45. 47 50, Wit: 5044, 3731, 3933, 45 .3 3:5, (zw. 4641 en 37 32) 537. Probleem No. 2081. (J. v. Gelderen.) Zwart: 8/11, 14, 16, 18. 20, 22, 36. Wit: 26/7 29, 32/3, 39, 41/43 47. Wit: 42—37 47 38, 29—23, 33 2, 43—39 (zw. 44 46), 2621 en 2:5. Probleem No. 2082. (G. v. Dijk.) Zwart 4/10, 15, 19, 28, 33. Wit: 16/8, 25/7 30, 36, 41/2, 47. Wit: 18—13, 27—22, 36—31, 16—11, 26—21, 17—11, 42—38, 47 38, 30—24 253 Probleem Ncf 2083, (A. Hagenaars.) Zwart: 40, 45. Wit: 14, 50. dam op 28. Wit: 1410 (zwart 4044) 5039 (4550), 28—41 (zw. 50:46, dan wit 105; zwart 50 5 dan wit 41—46.) OPLOSSERS. Van de problemen Nos. 2080/3 goeds oplossingen ontvangen van: G. Luiten, Boskoop; S. Korpershoek, Vlaardingen; P. C. N. v. d. Hulst, C. v. d. Linde en J ,J. Kleijn, alle Rotterdam; J. W. PreinT Schiedam; A. de Groot, den Haag; P. v. Viegen, Antwerpen; A. v. Veen, Amster dam; K. J. Scheilen*) Kerkrade-Chevre- mont; C. v.„Dielen. Utrecht. Prijswinnaar 1 aflev. „Denksport. Vele trouwe oplossers mis ik de laatste weken. Waar blijven deze?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2