Droge guillotine in de Kamer Burgerlijke staat van beleg Gongc DE KAZERNE-POORT OPEN Broodrantsoen wordt verhoogd eerbericht! Stem van Israel" in de aether Nieuwe Joodse staat geboren ■tÉ NEDERLANDERS KEREN TERUG ONGEWONE DEVIEZENBRON r K.J DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Initiatief-voorstel aanvaard ondanks obstructie der communisten Internationale in de Tweede Kamer LAGEN Legertentoonstelling te Utrecht DOOR MINISTER FIéVEZ Ï^Trag ÏÏ2J!? GEOPEND Acht uren vóór officiële termijn Kamerverkiezingen Spoor in kindermoord 12.000 slachtoffers geïdentificeerd 70ste JAARGANG ZATERDAG 15 MEI 1948 No. 20619 VOLWASSENEN /KRIJGEN MEER MELK Tijdelijk zes liter per twee weken Zonnig weer Zondagavond: op 7 Juli bepaald ZE BEDOELEN HET ZO GOED Jongeman verdacht van moord op Keesje Vermeulen „NAT. NEDERL. CIRCUS" Aluminium-tent voor 4000 toe schouwers van geheel nieuwe constructie BERICHT Wegens het Hoogfeest van Pink steren zal ons blad op Maandag 17 dezer niet verschijnen. De Directie. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de .Nieuwe Schiedamsche Courant" Zijn gevestigd te Rotterdam Knrlenaerstraal 1. Tel 25270. té Schiedam Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt t 3 45 pei kwartaal 1 1.15 per maand, t 030 pei week. Directeur: J KU IJ PERS. Hoofdredacteur: Mgr -Or. J WITLOX. Algemeen' Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbar. KAMPIOENEN tot 20 woorden l.—Ieder wooix meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bi} vooruitbetaling. ,-Altissimi donum Dei''' „Geschenk van de al lerhoogste God". Deze grote dag viert de zending van de heilige Geest, het geschenk aan ons van de allerhogste God. Gedenk, hoe de apostelen en de leer lingen daar gedrukt en neerslachtig bij een zaten in de gesloten Cenakeizaal, nu voor de tweede maal de Heer hun - was ontnomen. Eerst door zijn gtwelddadige dood, en vervolgens weer door Zijn he melvaart, waar de Meester, na nog veer tig dagen onder hen te hebben vertoeld, voorgoed aan hun lijfelijke ogen Wfcu onttrokken. Maar alvorens op te stijgen tot de Vader had Christus nun een belofte ge daan» een levend testament gemaakt. „Ik zal de Vader bidden" - had Hij hun gezegd „en Hij zal u An andere Helper, een Trooster zenden om eeuwig bij u te blijven: de Geest der Waarheid, die de wereld niet kan ontvangen, om dat ze Hem niet ziet en Hem niet kenl. Gij echter zult Hem kennen wyl Hij bij u zal blijven en in u zal zijn". En nog nadrukkelijker heeft Christus hier aan toegevoegd: „de Trooster, de heilige Geest, die Mijn Vader in Mijn naam zenden zal, zal u alles onderwijzen en u herinneren wat Ik u gezegd heb". De leerlingen leefden in deze nog on bestemde verwachting, onbekend wal en hoe 't zou geschieden. Maar zij volhard den in het gebed. Tot op die morgen van de tiende'dag t opeens gebeurde; in een hevige stortr bbyen Jeruzalem kwam de belooide Hel per en Trooster, de heilige Geest neer gedaald in de vorm van vurige tongen die zich boven ieders noofd neerzetten. De gesloten poorten van de opperzaal, ■waar zij zaten, -sprongen met geweld open, en tegelijk ook de poorten van hun eigen hart, De vurige tongen staken ook hun har ten in gloed van brand en verrukking en zij die eerst nog weifelend en vrees achtig waren, traden nu onvervaard en moedig naar buiten, de schuchtere Petrus "t eerst, om openlijk te getuigen van wai de heilige Geest hun e spreken gaf. De belofte is in vervulling gegaan, het testament geopend, de heilige Geest koml over hen neer gedaald, de kracht van de Allerhoogste zal hen overschaduwen. Nu geloofden zij, ,ei> daarom moesten ziJ spreken. En toen zij naar buiten traden, gete kend door het.vuur van de heilige Geest, staat dat vuur ook op de anderen-over, die verrast door het ongewoon gerucht komen toegelopen, en op het branden j ■woord van Petrus geloven ook zij, geluk kig dat zij zi h redden mochten uit hun verdorven geslacht. Op het eerste Pinksterfeest,- is onder de adem van de heilige Geest het ge loof ontwaakt, het christelijk leven ge boren. De komst var de heilige Geest was dc afwerking, de vólkomen voltooiing van Christus' verlossingswerk. Nu ging i« Christenheid haar taak be glnnen. haar opdracht volvoeren. Straks trekken de apostelen uit over heel de ■wereld, als fakkels, zegt Augustinus, aan gestoken door de heil.ge Geest. De tong van vuur vergezelt hen op hun tochten want de tong betekent de verkondiging f Maar het donum Dei altissimi, het ge schenk van de allerhoogste God is niet uitsluitend ^oor de apostelen bedoel 1 het is een geschenk cok aan allen, dit ju Christus^ge ven. Dat geschenk is de „fons vivus - de leve«fae bron. ..ignis' het vuur, „caritas de liefde, en de spiritalis unc* ^eiliSmakende zaï- ving. de deugd'en ce zeven bizondere gaven van de heilige Geest. De liefde Gods. leert ons de Apostel, wordt ons in he „„5 ort door ie heilige Geest, die ons gegeven d Als wij de heilige Geest niet hehben, kun nen wjj God met liefhebben, noch z-(n geboden overhouden. Dit geschenk te ontvangen betekent in God tl leven, het even van genade d" vrede te ganieten in God. Dit geschenk zal altijd bu OI?? b,1Jvfn- beetf Christus ons beloofd, meer nog: het zal aitjjd 0n|eseffVn wij wel ten volle wat dit ze gen wil. een godde'ijk Persoon ten se. schenke te krijgen voot onze ziel. en dus deze goddelijke Persoon t- mogen bezit ten. Uitverkoren te worden een tempel van de heilige Geest te zijn- de heilige Geest, die in onze ziel wil ,wone"' En waar uiteraard de drie goddelijke Personen onafscheidelijk zijn. daar heei» Christus ons tegelijk toegezegd: „Ais gij Mij liefhebt en gij Miin geboden on derttoudt. dan zullen Wü to' U komen en in u onze woonplaats kiezen". Helaas, er zijn velen, die dit kostbaar geschenk niet kennen het verwaarlozen, ja zelfs het afwijzen. Maar vflor dezen wu de heilige Geest ln Zijn uiterslen n5E een Pater pau- perum zijn. een Vader der armen en der berooiden, mits zij zich niet tegen Hem verzetten. „Blust de Geest met uit.» waarschuwt de apostel. Daarom bidden wij vooral in deze da gen „Kom. heilige Geest, vervul de bru ten Uwer gelovigen, en ontsteek in hen het vuur Uwer liefde". m hen P. HYACINTH HERMANS. Na de korte maar in al haar een voud plechtige ceremonie der eedsaf legging door H. K. H. Prinses Juliana als Regentes had gisteren klokke 3 uur de vergaderzaal der Tweede Ka mer wederom haar normale aanzien. Het gold een spoedvergadering ter be handeling van het voorstel-Romme c.s., dat in de GiVndwet de mogelijkheid wil verankeren tot invoering van de burgerlijke staat van beleg ten einde de inwendige veiligheid te verzeke ren en eventueel acties van een ..vijf de colonne" te keren. Deze spoed, die nu eenmaal geboden was met het oog op het schema voor de verkiezingen ontworpen, gaf de communistische fractie gerede aanleiding om tegen „overijling" te sputteren. Maar; met 60 tegen haar 7 stemmen beéloot de Kamer toch maar de behandeling door te zetten. Ofschooh dus de fractie der Moskovie- ten geen gelegenheid beweerde te heb ben gehad in een week tijds zich behoor lijk op de hoogte te stellen van de in houd dezer simpele wetsvoordracht, opende zij niettemin al aanstonds alle sluizen van haar welsprekendheid om bij monde van haar leider Wagenaar alle toonaarden te gaan jammeren over het ontwerp, dat beoogt het ontnemen van de grondrechten aan het werkende volk. en de invoering van een terreurbewind. Maar al dra bleek dat het de heren meer te doen was om de Kamer op te houden dan om door ernstige critiek construc tieve gedachten bij te dragen in 's lands belang. De heer Wagenaar schreef b.v. een prijsvraag uit onder alle leden der Kamer om één bewijs te leveren, dat zijn partij staatsgevaarlijk is. Natuurlijk kwamen er de nodige interrupties aan te pas en had de voorzittershamer een en ander te doen. De Christ hist, heer Kroll. die medelijden had met de Dauerrede- naar en bezorgd bleek voor diens, zoals bekend ietwat wankele, gezondheid, kreeg met een snauw te horen dat /hij. Wagenaar, ondanks ziekte en zwakheid, tot zijn laatste snik zijn plicht zou doen voor het volk. Dies praatte hij door. Wij voör ons passen er verder maar voor, onze deelneming betuigend aan minister Witteman, die ais gast de beraadslagin gen over het initiatief-voorstel bij woon de, maar te weinig lectuur bleek te heb ben meegebracht. Voordat .de oppercommunist zijn ob structie-rede aanving, had mr. Vonk (V.V.D.), de gedachte van een door zijn fractie ingediend amendement aan de Kamer ontvouwd. Ter vermijding van elk risico wil zijn partij ook de organieke wet(ten) die het nieuwe grondwetsarti kel concreet zullen uitwerken slechts aangenomen zien door twee derden der aanwezige Kamerleden. In een kalm betoog heeft voorts mr. Donker (P.v.d.A.) na de 2 uren-ontboe zeming van de heer Wagenaar. die hij als „een en al overdrijving" heel welwillend kwalificeerde, de juiste en zeer ongevaar lijke strekking van het ontwerp vol strekt niet tegen het „werkende volk" ge richt uiteengezet, meteen alvast positie nemend iegen de 2/3-eis van mr. Vonk. Nog een tweetal communisten neboen ten slotte de f'olen van hun toorn uitge stort over het anti-communisten-ont werp": de jurist Stokvis in tamelijk be zadigde termen en althans 'n een aaneen sluitend en begrijpelijk! betoog: de nieu we „Waarheid''-hoofdredacteur De Groot fulminerend naar bekende trant, zichzeif tegensprekend bij het oproepen der fan tomen, dienend ter adstructie van zijn visie dat dit ontwerp het begin betekent van de liqu'datie der burgerlijke democratie in dit land. Prof. Romme, die namens de vijf frac tieleiders het voorstel verdedigde, wees terecht op genoemde tegenspraak en noemde deze methode van bestrijding eigenlijk een doorslaand bewijs, dat deze wetsvoordracht terecht is ingediend. Vei- wijzend verder naar de door de commu nisten volstrekt genegeerde Memorie van Antwoord sloot de katholieke fractielei der zich bij het door mr. Donker aange voerde aan. Op de lange „beschouwingen" van de heer Wagenaar g'ng hij aljeen in ter zake van diens omschrijving der termen „bui tengewone omstandigheden" volgens hem intredende „wanneer de krachten de- vooruitstrevendheid de krachten der reactie te machtig worden". Neen, prof. Romme denkt bij die termen o.m. aar, oorlog, oorlogsgevaar, onlusten, gevaar voor onlusten, en.georganiseerde wan orde aansturend op vernieling van onze vrijheden en van elke vorm van demo cratie! Evenmin als mr. Donker voelde prof. Romme veel voor de suggestie van mr. Vonk inzake de gekwalificeerde meerder- he'd, waartegen hij politieke en juridische bezwaren opperde. De pog'ng van de communist Hoog- carspel om te voorkomen dat de wetge ver ook nieuwe organen zou kunnen scheppen voor de beveiliging van de staat, (b.v. een Bloedraad, dachten de commu nisten) werd ten slotte ook met 61 tegen 8 stemmen afgewezen. "Met algemene stemmen (61) werd toen nog even over half elf het ontwerp er volgens da kwalifcat'e van de communis* de Groot „met de droge guillotine door gezaagd!" Wóerisdag wordt de wijziging der On derwijswet behandeld. L. H. De communisten hebben het gisteren bont gemaakt in de Tweede Kamer. Eerst voerden z|j obstructie tegen de behandeling van het initiatiefvoorstel Romme c.s. tot grondwetswijziging. Daarna toen zij het pleit beslecht zagen, werd het nog erger. Zodra een amendement-Hoogcarspel was verworpen stonden zij van hun plaatsen op om heen te gaan, doch vóór zij de vergaderzaal verlieten, hieven enigen van hen, staande bij de uitgang naast de perstribune de Internationale aan, aanstonds begeleid door de roffel van de voorzittershamer. Toen* verscheidene Kamerleden van rechts en links de bamerkloppen onder steunden door met hun mappen op de lessenaars te slaan, werd het lawaai oor verdovend, zó dat er van de strijdzang weinig te horen viel. Wel verscheen op het tumult op een gegeven moment een brigadier van politie in de zaal. Nadat de heren twee completten had den ten gehore gebra-ht, gingen zij heen. Een dergelijk tumult is vermoedelijk nooit in de Kamervergadering voorge komen. Wel is eens, onder presidium van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, nel Kamerlid L. de Visser verwijderd, om dat hij zich niet naar de orde wilde voe gen. Jhr. Ruys schorste toen de verga dering, waarna een politieman verscheen die de heer De Visser uitnodigde de zaal te verlaten, waaraan deze gevolg gaf. Voor de tweede maal Regentes. Na de eedsaflegging verlaten Prinses Juliana en Prins Bernhard het gebouw van de Tweede Kamer. (Van onze Utrechtse redacteur.) Hedenmorgen js na een inleidend woord van generaal b.d. K. E. H. Oudendijk, voorzitter van de Kon. Ned. Ver. „Ons Leger" in het Wilhelmina- park te Utrecht floor de minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. c. Fiévez een legertentoonstelling ge opend, die later ook in vele andere plaatsen gehouden zal worden. Utrecht kreeg evenwel de primeur vanwege het 200-jarig bestaan van het hier gelegerde wapen „De Genie", welk jubileum juist in deze dagen gevierd wordt. Het is een omvangrijke en interessante tentoonstelling, die het publiek een goede indruk geeft van de organisatie en de verrichtingen van ons landleger. Een mens met redelijk inzicht komt hier dan ook tot de conclusie, dat het militaire leven geen „Spielerei" is, en hij krijgt begin voor de bittere nood zaak van een dergelijke organisatie. In dit opzicht is het uitstekend verzorgd Zodoende wordt het volk nader tot het leger gebracht, wat nodig is, zoals Generaal M. A. Kruis, chef van de ge nerale staf in een kort ernstig woord tot de journalisten zei: „Een goed leger", aldus generaal Kruis, „heeft niet alleen een behoorlijke uitrustig nodig, maar ook een hoog moreel. Zet de kazernepoorten open, laat het volk zoveel mogelijk zien. Wij zien zware tanks staan twee types Sherman en een Canadees type de „Ram" zware 30-tonners, lichtere vhr- kennerswagens, die bij de „Cavalerie" de paarden hebben vervangen, allerlei vuur monden Van de artillerie, de bekende amphibie-auto's; de zeer voorname func tie van de verbindingstroepen wordt ons gedemonstreerd; de achting van de ieek voor de infanterie stijgt, als hij kennis neemt van de ver doorgevoerde speciali satie. De verzorging van de soldaat Hoe begrijpelijk dit alles ook is, de verzorging van de soldaat als mens is evenzeer, zo niet meer, van groot ge wicht en wij constateren met voldoe- „Zo waarlijk helpe mij God almach tig". De eedsaflegging door de Prinses gisteren in de Staten- Generaal In verhand met de ietwat gunstiger vooruitzichten ten aanzien van de aan- voer van broodgraan lig1 ^iet' naar wl^ vernemen, in de bedoeling, bet brooa rantsoen enigszins te verhogen. Wanneer dit zal zijn en hoeveel d~ rantsoenverhoging zal bedragen, staa nog niet vast Hierover wordt nog van gedachten gewisseld Wij vernemen een ter van bevoegde zijde, dat te verwach ten is. dat deze verhoging beneden de 400 gram per 14 dagen zal b'Qvan. Het proces inzake verbetering van de kwaliteit van het brood, waarmede reeds» enige tijd geleden is begonnen, beeft nog steeds voortgang. De hoeveelheid mais- roeel. welke in het brood wordt verwerkt, wordt minder, het kwantum roggemeel wordt daarentegen opgevoerd. De gunstige ontwikkeling van de melk productie, welke in de komende weken het hoogtepunt zal bereiken, maakt het mogelijk het melkrantsoen voor volwas senen tijdelijk, d.w.z. zo mogelijk gedu rende 6 of 8 weken te verhogen tot 6 liter per twee weken. R<ftds voor de volgende week kan een extra-bon voor een halve liter melk voor personen bo ven de 21 jaar worden aangewezen. Met ingang V8n 15 Mei 1948 geeft bon 362 me k recht 0p het kopen van een halve l-.er gestandaardiseerde melk. Weerverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot t Gedurende de nacht slechts op enkele S j plaatsen tijdelijk vorming van m'st of lage wolkenbanken. Overdag zonnig, i j droog en tamelijk, warm weer, mè: een matige, in de namiddag nu en ,dan j j vrij krachtige Oolelijke wind. 16 Mei: zon op 4.45 uur, onder 20.28 ii maan op 12.01 uur, onder 2.40 uur. J 17 Mei: zon op 4.43 uur, onder 20.30 u. maan op 13.28 uur, onder 2.58 uur. Vrijdagmiddag is op een plechtige bijeenkomst van de Joodse nationale raad te Tel Aviv de Joodse staat „Israël" geproclameerd. De raad was bijeengekomen als vertegenwoordiger van het Joodse volk in Palestina en van de Joodse beweging over de gehele wereld om „in overeenstem ming met de natuurlijke en historische rechten van het Joodse volk en de resolutie van de algemene vergadering der V. N. de stichting van een Joodse staat „Israël" genaamd, te proclameren". De proclamatie werd via de pas geopende omroep „Stern van Israel" wereldkundig gemaakt, acht uren vóór de officiële beëindiging van het mandaat, daar Zaterdag Sabbatdag is. In de proclamatie wordt gezegd: Totdat de te verkiezen lichamen geko zen zullen zijn, zal de raad als voorlopige regering van de staat Israel optredfn. De lichamen zullen gekozen worden volgens een grondwet, welke vóór 1 October 1948 door een constituante opge steld zal moeten zijn- De staat zal open staan, zo gaat de proclamatie verder, voor alle Joodse immigranten en zal de ontwikkeling van land en volk bevorderen. Hij zal geba seerd zijn op vrijheid, rechtvaardigheid en Vrede, zoals door de profeten is ge leerd, en sociale en politieke gelijkheid van alle staatsburgers handhaven zon der onderscheid van ras, geloof en sexe Hij garandeert volledige vrijheid van onderwijs en cultuur. Voorts wordt in de proclamatie de be scherming van de heilige plaatsen be loofd. De staat, zo wonit verder verklaard, zal zich aan de beginselen van het hand vest der Verenigde Naties houden. Er wordt een beroep tot de V. N. ge richt, het Joodse volk bij te staan bij dj| opbouw van zijn staat en deze toe te laten tot de V. N. De Arabieren wordt verzocht terug te keren tot de vrede. Hun wórden gelijke rechten als staatsburgers en vertegen woordiging in de staatsinstellingen ge waarborgd. Eveneens biedt de proclama tie vrede aan de Arabische buurvolken. Droom van 20 eeuwen werd werkelijkheid" Rabbi Abba Hillel Silver, voorzitter Van de Amerikaanse sectie van het Joods bureau voor Palestina, heeft na de pro clamatie van de Joodse staat verklaard: „De Joodse staat, de droom van de sinds 20 eeuwen dakloos tyandelende Jood. is thans werkelijkheid geworden. Trouw aan het handvest der V. N. zal de Joodse staat streven naar wereldvrede en samenwerking". Intussen maakt een Reüterbericht ui'. Parijs reeds melding van dë officieuse reactie, aldaar door de proclamatie ge wekt. Frankrij'k zal de Joodse staat slechts dan erkennen, als het overtuigd kan zijn „van de goede bedoelingen der Joodse regering en als het duidelijk is, dat de Joodse staat binnen de door de V,N. vastgestelde grenzen blijft", aldus een woordvoerder van het Franse depar tement van buitenlandse zaken. Hij voeg de er aan toe. dat hij alsnog hoopte, dat er een trustschap voor Palestina inge steld zou kunnen worden. Hij meende voorts, dat er aanwijzin gen waren, dat de oorlog, waarmee „de Arabische staten dreigen", niet zou uitbreken, maar dat Palestina 'n vrede verdeeld zal worden. In dat ge val zal Frankrijk een Arabische en een Joodse staat erkennen, overeen komstig het besluit van de V. N. Het Joodse comité voor nationale be vrijding in Parijs beeft alle Europese joden opgewekt, om zich zonder ver wijl naar Palestina te begeven en dit land, hoé dan ook, te bereiken. Het co mité deed een beroep op „alle vrije re geringen" om de Joden op hun doorreis faciliteiten te verlenen. Vóór zijn vertrek uit Jeruzalem naar Haifa heeft de Hoge, commissaris, gene raal Sir Alan Cunningham, de wapen stilstandscommissie der V.N. verzocht de verantwoordélijkheid voor het "voortzst- ten van de onderhandelingen over vrede voor Jeruzalem op zich te nemen. Te Haifa aangekomen, reed de hoge commissaris naar de haven, waar een erewacht van de grenadier guards stond opgesteld en een muziekcorps het Britse- volkslied speelde. Honderden militairen waren op de daken geklommen om van het vertrek van de hoge commissaris ge tuige te zijn. In een sl°ep gestapt, wuifde Sir Alan Cunningham ten afscheid nog maals met de hand. De sloep bracht hem naar de gereedliggende kruiser, die een saluutsalvo afvuurde, terwijl een 25-tal Spitfires bij wijze van saluut duikvluch ten uitvoerde boven het schip De voorlopige Joodse regering David Ben Goerion is premier van de nieuwe Joodse staat Israël geworden. Ben Goerion zal tevens de portefeuille van defensie houden in de Joodse natio nale raad. die zal fungeren als voorlopige ministerraad voor de nieuwe staat. Zijn 12 ministers zijn: Mosje Sjertok, buiten landse zaken; Eüezer Kaplan, financiën: David Remez. communicaties; F. Bern stein, handel, industrie en bevoorrading; Grunbaum, binnenlandse zaken; M. Sha piro, immigratie; M Bentov, arbeid en openbare werken; A'. Zisling, landbouw; B. Shitreet, politie; F. Rosenbluth, justi tie en drie ministers zonder portefeuille: Rebbis, J. L. Fishman en I. M. Levin. Amerika erkent Joodse staat Terwijl de verwachting omtrent de verdere reactie der Arabieren op het uitroepen van de staat Israël door al deze berichten ten sterkste gespannen is, bereikt ons een telegram nit Was hington, meldende, dat de Ver. Staten de Joodse staat hebben erkend. De erkenning is officieel door presi dent Truman bekend gemaakt. „Onze regering heeft de' mededeling ontvangen", zei hij; „dat er een Joo.dse staat in Palestina is gesticht en dë lopige regering van die staat heeft ver zocht om erkenning. De V.S. erkennen de voorlopige regering als het feitelijke bewind van de nieuwe staat Israël." De secretaris van Truman, Charles G. Ross, heeft in een afzonderlijke ver klaring gezegd, dat Amerika even zeer als tevoren blijft streven naar een wa penstilstand in Palestina. Hij hoopt, dat de veilingheidsraad zijn pogingen zou verdubbelen om de strijd in Palestina te beëindigen. ning, dat ook in dit opzicht veel ten goede is veranderd. Het gehele kazerneleven heeft meer sfeer, zoals wij op de tentoonstelling in een hiervoor speciaal ingerichte tent kunnen waarnemen en veel wordt ge daan, voor een goede en passende ont spanning van de soldaat. Wij zagen fraaie tekeningen en prachtige voorbeel den van nijverheidskunst. De geestelijke verzorging neemt gelukkig een voorna me plaats in en een afdeling laat ons zien door foto's en ander materiaal op welke wijze de aalmoezenier in het mili taire leven is opgenomen. De katholieke soldaat onder dienst ontmoet er de aalmoezenier als officier van Godsdienst. Soldaat geworden met de soldaten, staat de priester midden in het leger. De zielzorg heeft in het leger zijn eigen vorm gevonden en bij leger en luchtmacht werken nu ruim 150 aalmoe zeniers. Vooral familieleden van onze jongens in Indië zullen met veel genoegen de na tuurgetrouwe nabootsing van het leven in de rimboe in ogenschouw nemen. Naar wij vernemen, heeft de minister van binnenlandse zaken aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat de rege ring er naar streeft, de eventuele ver kiezing van de leden der Tweede Kamer, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, te doen plaats nebben op Woensdag 7 Juli In dat geval zal de candidaatstei- ling op 4 Juni kunnen plaats hebben. Dr. Van Kleffens is gisteren per vlieg tuig uit New York vertrokken voor een kort bezoek aan Nederland. Er wordt door knappe mensen hard aan het herstel van ons land, var. Europa en eigenlijk van de hele wereld gewerkt De uiterste krachten worden vaak ingespannen om zowel geestelijk als materieel de aangerichte verwoestin gen weg te werken. Gave gezinnen vormen bij al deze ar beid een onmisbare hoofdpijler. Is het wonder, dat er alles op wordt gezet, om de rechten der gezinnen en 'in het bij zonder van de grote gezinnen tot gel ding te brengen In het program der K.V.P. maakt de gezinspolitiek een uitermate belangrijk onderdeel uit. Een onderdeel, dat ove rigens vaak vasthouden en zelf verbe tenheid eist. Grote gezinnen ondergaan nóg steeds de meewarigheid van personen en groe pen. In plaats van ernst, besef en vertrou wen op de Goddelijke Voorzienigheid- worden andere „verstandige" maatrege len voorgesteld. M»t de inzender van een door hem in zijn brievenbus gevonden pamflet te dezer zake zijn we het volkomen eens, dat we niet begrijpen, hoe dergelijk „vuil" mag worden verspreid. Vunzig heid, die zoals op het papier staat aan-/ gegeven overigens alleen is bedoeld voor personen boven 18 jaar. Hier ligt inder daad een taak voor de „Bond voor het gezin". Het pamflet noemt een bepaald adres (als aanbeveling oud-secretariaat N. M. Bond), waar verstandige vaders en moe ders op gratis spreekuren of voor een paar dubbeltjes onder geheimhouding per post alle gewenste inlichtingen kun nen krijgen. Crisis, werkloosheid, wo ninggebrek, inkomen en ziekten komen er aan te pas, om de „verstandigheid" te demonstreren. Het blaadje durft ook nog „bescherming" te suggereren en het preekt over de liefde en mooie huwe- lijksdromen. We prepareren ons tegen vijanden van buiten. We waken tegen epidemieën. In eigen omgeving laten we vuilnisbelten ongestoord haar aanvretingsproces ver richten. De strijd tussen God en de mens om het kind is weer opnieuw ontbrand. Het zal onzerzijds nog heel wat propa ganda kosten om de juiste „bescher ming" in heel het volk ingang te doen vinden. Er komt toezicht op de uitleenbiblio theken vanwege de overheid. Er is nog meer werk! HENK VAN DER MAZE. De Rotterdamse politie heeft heden morgen met betrekking tot de moord op het Rotterdamse jongetje Aeesje Vermeulen meegedeeld, dat het volgen van een bepaald spoor heeft geleid tot de arrestatie van een 24-jarige Rotter damse instrumentmaker, die verdacht wordt het feit te hebben gepleegd. Hij is dezer dagen door de recherche van het bureau Oostervantstraat aange houden en gisteren in opdracht van de officier vap justitie in verzekerde be waring gesteld. Verder vernemen wij nog, dat in het geval van het laatst vermiste 7-jarige Amsterdamse jongetje gebleken is, dat dit een verdrinking betreft, zonder- moord of enigerlei ander misdrijf. Van het/voordien vermiste 11-jarige jon getje, eveneens uit Amsterdam, ont breekt echter nog steeds ieder spoor. De rijksdienst voor identificatie en berging is reeds lange tijd bezig het stof felijk overschot op te sporen van de Ne derlanders, die tijdens de oorlog in Duit se gevangenkampen en gevangenissen en bij bombardementen in Duitsland om het leven zijn gakomen. Ongeveer 12.0(10 graven van in Duitsland omgekomen Ne derlanders zijn inmiddels geïdentifi ceerd. Op kosten van het Rijk zullen de stof felijke resten naar Nederland worden overgebracht, wanneer de nabestaanden dit wensen. Ook in de begrafeniskoster, komt het Rijk de belanghebbenden tege moet door de posten van de kist, een begrafenis 2e klas en de grafrechten te vergoeden. Zijn de dan resterende kos ten voor de nabestaanden nog te zwaar, dan zal hst stoffelijk overschot op een erebegraafplaats worden ter aarde be steld, waarvoor de Ned. Gravenstichting een terrein zal aankopen. Het eerste transport van in Duitsland tijdens de oorlog overleden Nederlanders wordt na Pinksteren hier te lande ver wacht. De juiste datum kan nog niet wor den gemeld, daar dit transport, dat uit de Russische zóne komt, in Berlijn nog enige moeilijkheden ondervindt. Dit transport, dat met vrachtauto's ge schiedt, zal te Beek bij Nijmegen over de grens komen, waar een korte rouw- plechtigheid zal worden gehouden. Voor ons land is wel een zeer uit zonderlijke deviezenbron aangeboord, welke binnenkort zal gaan vloeien en 's rijks financiën helpen versterken. Het is het „Nationale Nederlandse Circus", waarmee een reeds vele jaren gekoes terde droom van Frans Mikkenie, dc man van de piste en het stuivende zand, in vervulling is gegaan. Onmiddellijk na de bevrijding heeft Frans Mikkenie zijn door de oorlog onder broken plannen om een zuiver Nederlands circus te stichten, weder opgevat. Gebrek aan materiaal maakte echter de verwe zenlijking daarvan op korte termijn on mogelijk. In samenwerking met het Zwit serse circus Knie heeft de heer Mikkenie toen een reeks voorstellingen georgani seerd in Brussel en Antwerpen, waarmee hü de Nederlandse regering kon aanto nen welk een voortreffelijke deviezen- bron een Nederlands circus zou kunnen zijn. Voor dit klinkende deviezenbewijs is de Nederlandse regering gezwicht Zij stelde het nodige materiaal beschikbaar en daarmee hebben Frans Mikkenie en de Nederlandse industrie in korte tijd wonderen verricht. Met uitzondering van het tentlinnen, dat uit Amerika komt en de trucks, die afkomstig zijn uit ge allieerde legerdumps, is de hele outillage van het circus, in Nederland vervaardigd. In Eindhoven werden de carrosserieën voor de prachtige, werkelijk luxueuze aanhangwagens er komen er in totaal 24 gemaakt. De 14 trucks werden in Nieuwerkerk a.d. IJssel voor hun toe komstige werk gereed gemaakt, terwijl bovendien nog aanhangwagens voor het vervoer van 4 olifanten, 60 paarden en U tijgers in bestelling zijn. Scraamte van de tent, vervaardigd in Utrecht, bestaat geheel uit'aluminium, VanJV!f j llcht, maar sterk materiaal niet mindér dan 25 ton met een lengte van 7 kilometer aan stangen in de constructie is verwerkt. Voor de tent zelf, welke met naar 4000 zitplaatsen de grootste is van Luropa, is een geheel nieuwe constructie toegepast, waarbij geen enkele schroef behoeft te worden gebruikt, zodat het mogelijk is, het geheel in een enkele dag op te richten. Frans Mikkenie, een Limburger van geboobte, was eerst voornemens met zijn circus een tournee te maken door Lim burg en Brabant. Tijdverlies bij de bouw debuffettent komt pas volgende week gereed en de aluminiumfacade met eeo breedte van 42 meter volgt nog later is echter oorzaak geweest, dat tenslotte moest worden besloten, slechts in één grote Nederlandse stad, en tfel Rotterdam, voorstellingen te geven. Tegen het einde van deze maand trekt het Nationale Ne- derlandsche Circus dan naar Luik, waar de gala-première voor België plaats vindt. Daar zal dan het circus met zij.i bijzonder veelzijdig programma het eerste grote internationale circus-pro gramma, dat na de bevrijding in Europa werd samengesteld de zo vurig be geerde deviezen-gaan verdienen» C '4 I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1