door zeven Arabische Staten De Veiligheidsraad gealarmeerd Waarom niet naar Schouwen- Duiveland? I Geloofsvervolging in Hongarije Het water eiste zijn Sensatienummer in Zandvoort ers Slormhoek Naar opheffing van vleesdistrihutie Wol en zakdoeken uit België eerbericht! TIEN MILLIOEN KILO BOTER ONVERKOOPBAAR DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zoals te voorzien was, hebben cle zeven Arabische staten, die deel uitmaken van de Arabische liga, met Egypte aan het hoofd, onmid dellijk na de proclamatie van de staat „Israël" het offensief tegen de nieuwe staat geopend, Grote brand te Deurne De Moerdijkbrug Voor vacantie-gangers Herderlijk schrijven van Kasd. Mindssenty In de On derh ou d s werk 'Oste JAARGANG DINSDAG 18 MEI 1948 No. 20620 KINDEREN SPEELDEN MET VUUR Thans dubbelverkeer Op verschillende plaatsen is de strijd reeds in volle gang, ge paard met hevige luchtaanvallen. Van een tweetal nederzet tingen zou de bevolking door de Arabieren zijn vernietigd". De Joden in de oude wijk van Jerusalem hebben intussen reeds volledig gecapituleerd. De Veiligheidsraad is met spoed bijeengeroepen om zich met de ernstige toestand bezig te houden, die als „een bedreiging voor de vrede" wordt beschouwd, terwijl een beroep op de regeringen wordt gedaan een einde te maken aan de strijd. Een desbetreffende resolutie is door de Veiligheidsraad in be handeling gepomen. Dr. Weizmann, voorzitter van de Joodse nationale Raad Esv. liPB Israel vraagt om erkenning SCHOENENBONNEN BLEVEN ONBESTEED EEN RUBBERBOOT, DIE NIET VERDWENEN WAS Avontuur bij Scheveningen VADER VERDRINKT NA ZIJN KIND GERED TE HEBBEN WATER EIST ZIJN EERSTE TOL GOEDE VAART PLEEGDE WALT DISNEY- PLAGIAAT? IN BUITENLAND GEEN AFZET MEER SMOKKELCOMPLOT TE TILBURG ONTDEKT KAAS 10 CENT PER KILO DUURDER wordt niet verboden in 1948 Weerbeeld verandert nog niet DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de .Nieuwe Schtedamsche Courant" /ijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 3, Tel 25270; te Schiedam. Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt S.45 per kwartaal f 1.15 per maand, i 030 per week Directeur: J. RUU PERS. Hoofdredacteur: Mgr Dr. J. W1TLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven -egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar, KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. led ei woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bi? vooruitbetaling. AANVAL op „ISRAËL" ingezet lonnes. I Mardons Bey, de Syrische premier heeft afschriften van een nota, waarin redenen voor de Arabische interventie in Palestina worden gegeven, gezon den aan alle buitenlandse diplomatieke Tengevolge van het spelen met vuur door kinderen ontstond gistermiddag brand in een schuur van de landbouwer B. te Deurne. Door de sterke Oostenwind sloeg het vuur over op boerderij en woon huis van B., welke spoedig in lichter laaie stonden. Alvorens de Deurnse brandweer kon ingrijpen, waren ook twee belendende en met stro bedekte boer derijen van M. en R. door het vuur aan getast en vervolgens sloegen de vlammen nog over op twee woonhuizen. Van de vjjf percelen bleven slechts de muren overeind. Zes gezinnen werden door deze brand dakloos. Van landbouwinventaris- sen en Inboedels ging veel verloren, ter wijl ook enig vee in de vlammen om kwam. De brandweer van Helmond, Lies- sel en Zeilberg verleende assistentie. De Moerdijk-verkeersbrug is nu ge schikt voor dubbel verkeer, omdat ook de laatste boog van een breed wegdek is voorzien. De stoplichten hebben nu af gedaan, I»e Egyptische regering heeft aan Groot-Brittan'nië, de Ver. St., Frank rijk, België. Polen en China een nota doen toekomen, waarin verklaard wordt, dat Egypte besloten heeft in Palestina te interveniëren om een ein de te maken aan de massamoorden en eerbiediging tot stand te brengen van de wetten van universele moraliteit en de door de V. N. erkende beginselen. Deze interventie, aldus de nota, is niet gericht tegen de Joden van Palestina, doch tegen de „Zionistische terroristen benden" en heeft geen ander doel dan herstel van orde, vrede en veiligheid in dat land, in het bijzonder na de beëin diging van het mandaat en totdat een rechtvaardige oplossing zal zijn gevon den. In de nota wördt voorts beweerd, dat de „Zionistische terroristen" allerlei misdaden zouden hebben begaan aan de Arabische bevolkihg, gelijkend op de „daden van barbaarsheid, welke de na zi's de Joden ?n overwonnen volkeren aandeden" Het Egyptische ministerie van lands verdediging heeft inmiddels een tweetal communiqué's uitgegeven over de strijd in Palestina. Hieruit blijkt, dat twee detachementen, bestaande uit infanterie en lichte artillerie, de grens zijn over getrokken. Het ene heeft ziek meester gemaakt van de nederzetting El Dangour, waar de bevolking werd „vernietigd, daar zU v eigerde zich over te geven". Twee Arabieren in de nederzetting, die voor de Zionisten werkten werden gevan- gen genomen. De haven van Tel Aviv was driemaal gebombardeerd, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht. Alle vliegtui gen waren veilig teruggekeerd. De Egyp tische verliezen te land waren gering vergeleken met de bereikte resultaten. De krijgsoperaties in volle gang De oorlogsoperaties zijn intussen nadat de Arabische „bevrijdingslegers;' Pale stina zijn binnengerukt, reeds in volle ggjjg^ In gevechten op het Malakir-tront aan de Libanese grens hebben Joodse strijd krachten minstens 200 Arabische solda ten gedood. Het dorp Malal.ir werd door de Joden bezet. Naharayim, dat een electrische centrale bezit, werd door Transjordaanse troepen genomen. De Irakse minister van defensie deelt in een communiqué mede, dat geme chaniseerde eenheden, gesteund door de Irakse luchtmacht, de Jordaan zijn overgestoken en de Rutherberg-electri- citeitscentrales hebben bezet. In een Syriseh communiqué wordt medegedeeld, dat de Syrische troepen opgerukt zijn naar Samach en een quarantainestation en een voormalig Brits legerkamp nebben veroverd. Het communique, meldt ve-der, dat de Syri sche artillene de ood5e nederzettingen Telsamach, Sargoland en Masada heeft beschoten, „waardoor de vijand gedwon gen werd terug te trekken De Syrische luchtmacht deed aanval len op verscheidene nederzettingen en steunde de Libanese voortrukkende co vertegenwoordigers te Damascus, na een bijeenkomst van de politieke com missie der Arabis he liga. In de nota wordt verklaard, dat de militaire actie van de zeven Arabische staten der liga het gevolg is van de wens om de vrede te herstellen en een orde te stichten, welke zou leiden tot de op richting van een Palestijnse eenheids staat, waarin alle bewoners gelijke rechten zouden hebben, met garanties voor de minderheden en bescherming van en Vrije toegang tot de heilige pb.atsen. De Joden rapporteren, uat zij het stra- tegiscl belangrijke dorp Deir Ayoeb aan de voet van de Bab El Wad-pas, op de weg van Jeruzalem naar Tel A'dv, heb ben veroverd Deir Ayoeb was het voor naamste Arabische steunpunt in de strijd om de pas, welke meer dan een week heeft gewoed. De Arabieren hebben de westelijke voorsteden van Jeruzalem beschoten en de Joodse wijken van de oude stad aangevallen, aldus de Joodse medede ling. Volgens een otficiële verklaring van de Joodse strijdorganisatie „Haganah" hebben de Arabieren de gehele be volking van Kfar Etzion, een nederzet ting ten Zuiden van Jeruzalem uitge moord De Egyptische luchtmacht heeft een voltreffer weten te plaatsen op een krachtstation dicht bij het vliegveld van Tel Aviv tijdens detweede aanval op de Joodse hoofdstad, aldus een Egyptisch communiqué. Verder wordt van Egyp tische zijde gemeld, dat de nederzetting Kafar Giron, na bombardering van de verdedigingswerken, in vlammen werd achtergelaten. Egyptische vrijwilligers hebben de nederzetting Ali Montar, bij Gaza, inge nomen. In een communiqué van het Transjor daanse leger wordt bericht, dat de vlieghaven van Lydda opnieuw door de Arabierer is bezet. Het bureau van de hogeOUabische commissie maakt de overgave bekend van ie Joden uit de oude wyk van Jeruzalem. De Joden hadden de vol gende voorwaarden te vervullen: 1). Inlevering van alle wagens. 2). Alle mannen warden krijgsge vangenen. 3). Het interna''onale Rode Kruis zal zorgen voor de vrouwen tr kinderen. De Joodse adio-omroep „Stem van Israel" heeft Egypte en andere Arabi sche staten, die Palestina zyn binnen gevallen, doen weten, dat zjj uit de lucht aangevallen zullen worden. De mededeling werd in het Arabisch ge daan en maakte melding van toekom stige aanvallen op Arabische steden. Ue veiligheidsraad bijeen De veiligheidsraad was Zaterdag avond in spoedvergadering bijeenge roepen, nadai Egypte een telegram aan de V. N. had gezonden, behelzen de de mededeling, dat Egyptische troe pen Palestina waren binnengerukt. Tevens had de veiligheidsraad in de zelfde zitting te behandelen een ver- (Van onze speciale verslaggever) „Ik ga met mijn vacantie naar de Veluwe". „Ik ga naar Valkenburg". „Ik ga een paar weken naar Texel" „Ik ga naar de omgeving van Nij megen „En ga nu eens een keer tijdens uw vacantie naai- Schouwen-Duiveland" zegt bnrgemeester Baas van Kerkwer- ve, een der gemeenten op dit eiland en hij meent het waarachtig ook. Hij liet het verder niet bij woorden, maar vroeg ons eens naar zijn eiland te komen: we moesten het zélf maar eens gaan zien. We hébben het gezien en we kwa men er met een verre herinnering aan een slaperige aardrijkskundeles over dé wateren. d:e overal om de Zeeuw se eilanden heenkabbelen en de schrik zijn voor ieder schoolkind: Keeten. Mastgat t.i Zijpe waren er ook bij: we voeren er nu door en vonden dat ons schoolgeld toch jiet helemaal wegge gooid was, want we kennen het rijtje nog. Maar om op Schouwen-Duiveland terug te komen; we hebben er een hele dag gezworven en burgemeester nL e" burSemeester Roell. die het ?',a"d vreemdelingenverkeer willen schenken, hebben gelijk: het 's niet zo .7 „0rP daar eens een Paar rustige hebt M te brengen- als ie vacantie Schouwen-Duiveland heeft gekregen van de oorlogsellende- het la ger deel vair het eiland, Duiveland. heeft diep. onder het zoute water gestaan en geen boom of struik groeit er nog Maar het hoger gelegen déél. Schouwen biedt een heel ander aanzicht en de joftteelt die hier wordt bedreven, heet reeds bij na weer het vooroorlogse peil bereikt. Ze doen het daar met de modernste me thoden, gevolg van het feit, dat er zich vele jonge kwekers op het eiland bevin- Levende geschiedenis Hoe stijlvol is zo'n plaatsje als Brou wershaven. de geboortestad van Vader Cats en tijdens de ontvangst van burge meester Gast in de oude raadzaal van het zestiende-eeuwse stadhuis, kon men zich in vroeger tijden wanen en had de grote vaderlandse dichter als net ware zó wel binnen kunnen staoneri: Hoe waar dig ziet het oude Havenplein er uit en hoe tynisch beheerst het silhouet van de uit de veertiende eeuw daterende Go- thische kerk heel dit stadje. En wat is het heerl'jk eens te dwa len door Zierikzee. dat het volgend jaar zijn 1100-jarig bestaan gaat vieren. Hoe ongerept heeft deze ..parel aan de Schel de" haar historische sfeer behouden. Ga eens kijken naar dat stadhuis met verlangen. Het fraaie uit de 16e eeuw daterende stadhuis van Brouwershaven met zijn in renaissance stijl opgetrokken gevel. zijn prachtige toren en luister eens op zomerse achtermiddag naar de zilveren klanken van het carillon; loop eens langs het Tempeliershuis en geniet van de schilderachtige gevels rondom u heen: waarlijk, het is geen verloren dag, die U naar Zierikzee gebracht heeft. Trek eens langs die pittoreske plaatsjes als Re- nesse, Moermond en Haamstede en bij elke stap die U zet, wandelt U voort langs roemrijke historie. Maar niet alleen historisch schoon biedt behouwen-Duiveland. o0k natuurschoon er volop en steeds meer toeristen be- g nnen er heen te trekken, zelfs uit het buitenland. En eigenlijk hoeft het geen verbazing te wekken, dat Butlin, de man d?. Bu!J1":.YaL'antiekampen in Enge land, die feitelijk meer vacantiefabrieken 7:-'iNa w°+0g, hwft laten va"en op dit eiland. Het laatste woord hierover echter nog geenszins gesproken en we kunnen ons voorstellen, dat de eilanders nog v/at huiverig staan tegenover deze plannen, want de lawaaiige vacantie-in- dustrie zal ongetwijfeld niet aan de rust ten goede komen. Schouwen-Duiveland, Het onbekende ei land, is waard om door vele Nederlanders bezocht te worden. En wie er kwam zal er naar terug zoek van het Joodse bnreau om de „daden van agressie", door koning AbdoellaJr van Transjordanië tegen Palestina bedreven, op de agenda te plaatsen. Nadat van Joodse en Arabische zij de verklaringen waren afgelegd werd het debat, tot Maandagavond half 9 verdaagd. Maandag hebben de V. S. in de hervatte bijeenkomst van de veilig heidsraad de toestand in Palestina „een bedreiging voor de vrede" ge noemd en een beroep gedaan op de regeringen, onmiddellijk een eind ie maken aan het vechten. Mosje Sjertok heeft verklaard, dat aan alle 58 leden van de1V. N. het verzoek tot erkenning van Jsraël is gericht. Tot dusver hebben alleen de V. S. en Guatemala het bestaan van de nieuwe taat erkend. Geen dezer beide landen hebben echter nog stap pen gedaan om dipiomat|eke betrek kingen aan te knopen. Voorts heeft de nieuwe Joodse staat toelating tot de V. N. aangevraagd. In politieke kringen te 's-Gravenhage verluidt, dat omtrent een eventuele er kenning van ae Joodse staat „Israël" door Nederland nog geen beslissing te ver wachten is, zoiaqg geen klaarheid in de thans ontstane situatie is gekomen. Vernomen wordt voorts te Washington dat opheffing van het verbod tot ver scheping van wapens en uitbreiding van de diplomatieke vertegenwoordiging voor Israël „m studie" zijn. Weizmann voorzitter nationale raad Professor Chaim Weizmann is een parig verkozen Itot voorzitter van de Joodse nationale raad. Verwacht wordt, dat prof. VVeizmann tot presi dent van de staat Israel zal worden verkozen, zodra jje verkiezing wordt overgegaan. De voorlopige nationale raad van de staat Israel, een parlementair lichaam van 37 leden, heeft op zij,, eerste bij eenkomst de benoenjing Van de 73-jarige Zionist Chaim Weizmann tot president goedgekeurd. Weizmann werd namens de regering voorgedragen door de minis ter van justitie. Rosenbluth. daarbij ge steund door premier Goeriön Blijkens het statistiek bulletin van het centraal bureau voor de statistiek waren op 31 Januari 3.0 millj0en schoenenbonnen onbesteed gebleven. Op 29 Februari was dit aantal tot 3.1 nullioen gestegen. In opdracht van een Amerikaap.se firma heeft de Nederlandse beeldhouwer Geurt Brinkgreve een herinneringsmunt geboetseerd ter herdenking van wijlen President Roosevelt. De herinneringsmunt wordt geslagen bij 's Rijks Munt te Utrecht. Z.Em. Josef kardinaal Mindszenty van Hongarije, heeft Zondag een brief doen voorlezen in alle kerken van het land over de houding van de staat tegen de Kerk. Het herderlijk schrijven is speciaal ge richt tegen de staatsinmenging in het onderwijs op de scholen, waarover een week geleden hevige spanning ontstaan is, daar de communistisch-socialistische partij op katholieke scholen de door de staat uitgegeven schoolboeken wenste te zien ingevoerd In zijn herderlijk schrijven zegt de primaat, dat alle leden van de Kerk, die hun steun weigeren aan de katholieke scholen als uitgestoten moeten beschouwd worden uit de katholieke gemeenschap. „De Kerk houdt er niet van zulke maatregelen te nemen"-, aldus de bood schap van kardinaal Mindszenty", doch wanneer het heil van de zielen er mee gemoeid is, moet ieder lid weten, dat de Kerk niet aarzelen kan, zulke maat regelen te nemen". „Indien een partijlid niet loyaal tegen over de partij, of indien een burger ver raad pleegt aan zijn land, zal de partij hem uitsluiten en de staat zal Hem van zijn burgerrechten vervallen verklaren. Zo ook zijn wij genoodzaakt, indien een katholiek niet trouw is aan het Christe lijk geloof en zijn Kerk. hem eerst te waarschuwen en, indien dit niet voldoen de. is, strengere maatregelen tegen rem te nemen" De kardinaal drong er bij de gelovigen op aan, te bidden, omdat de zielen van de kinderen in gevaar zijn. „De Kerk heeft het recht' opvoeding te geven, omdat dit recht haar door God is gegeven". „De kerken zullen leeg worden, indien we er niet op blijven aandringen, katho lieke scholen te hebben en onze kinderen een godsdienstige opvoeding te geven. Uw kinderen zouden in ongeloof op groeien, Er zal dra geen priester meer zijn, om u bijstand te verlenen, omdat de jeugd, opgroeiend zonder geloof, de pries terlijke staat niet zal verkiezen" Enkele uren nadat de brief van- de kardinaal verschenen was, beschuldig de de minister van cultuur en opvoe ding de katholieke leiders ervan, hun leden met dreigementen alle sympathie voor de democratisering en nationali sering van de kerkelijke scholen te ver bieden. „Maar de staat zal ieder be schermen. die door kerkelijke kringen bedreigd wordt en verlies van positie vreest". Hij voegde hieraan toe: „In geval onze goede bedoelingen met de katholieken op weerstand stuiten en op geestelijke terreur en indien de katho lieken een oorlog beginnen tegen de Hongaarse democratie, dan zullen zij ondervinden, dat de democratie niet alleen geduldig is, doch ook vastbe sloten zijn kan". Twee jongelui in een rubberbootje hebben Zondag heel wat sensatie ge wekt aan Nederlands stranden. Om streeks drie uur zagen enkele badlieden het kleine vaartuigje door de branding naar zee drijven. Ze sloegen alarm en de badman F. Koper, die tevens schipper is van de reddingboot, ging in een vlet het water op om de knapen te zoeken. Ver geefs echter, de man had bij zijn terug keer zelfs de grootste moeite om in de zuiging van het water het strand te be reiken. Daarop trok hij er met de red dingboot op uit, maar tegen acht uur keerde na 2% uui ook deze onverrichter- zake terug. Men had to1- Noordwijk toe de kuststrook afgezocht doch niets ge zien. Toen is de reddingboot „Arthur" van Scheveningen op koek gegaan, om dat in Verband met de sterke Noord oostelijke wind moest worden aangeno men, dat het bootje die richting moest zijn uitgedreven. En om half negen voer ook al de „Neeltje Jacoba" van IJmuiden uit, terwijl aan het vliegveld Valkenburg werd vei zocht een marinetoestel beschik baar te stellen om van de lucht uit de zee af te zoeken. Intussen k amen echter in de loop van de avond mededelingen binnen van bad gasten, die des middags twee jongeman nen, in zwembroekjes gekleed, met een groen-gele rubberboot uit zee hadden zien terug keren; daarna waren deze jon gelui per fiets in de richting Haarlem weggereden. Toen deze mededelingen steeds stelliger werden, heeft men het plan om de reuiingboten de gehele nacht op zee te laten kruisen, opgegeven en te gen elf uur zijn zowel dt „Arthur" als de „Neeltje Jacoba" naar Zandvoort resp. IJmuiden teruggeroepen. Omdat geen bericht van vermissing van twee jongens is ontvangen, neemt men aan, dat per saldo het hele geval om niets is geweest. Niet alleen bij Zandvoort doch ook op het Scheveningse strand is Zondagmid dag een ruoberboot afgedreven. Een jon ge militair van de luchtstrijdkrachten had met twee meisjes de boot door de branding geduwd en roeide er met be hulp van een pagaai de zee op. Vrijwel onmiddellijk bemerkte hij, dat de sterke stuwing van het water onder de felle Noordoostelijke wind hem de terugtocht naar het strand afsneed. De beide meis jes namen een kloek besluit en sprongen de boot uit. Zij het met moeite bereikten zij de kust. De militair echter wilde zijn boot niet in de steek laten en begon een hopeloze strijd tegen do elementen. De meisjes alarmeerden de bemanning van do reddingboot „Arthur", die korte tijd later zee koos en er na een tocht van ruim 1% uur in slaagde de rubberboot VA mijl uit de wal ter hoogte van Doos- duinen te bereiken. Een door emotie? en vermoeidheid toen reeds uitgeputte, maar verheugde soldaat werd overgenomen en veilig naar de wal gebracht. Ook de rubberboot werd gebor gen. Maandagmiddag was de 48-jarige A. E. met zijn vrouw en enige kinderen op de Vlaardingse Vaart aan het roeien en smaakte het genoegen de kleine te grijpen, doch door de wind was de boot intussen afgedreven, zodat hij moeite had deze weer te bereiken. Een tweede persoon kwam te hulp en nam het kind van hem over zonder verder aandacht aan de vader te schenken, die daarop echter op onverklaarbare wijze in de diepte was verdwenen. Eerst na uren kon zijn lijk worden opgehaald. De man laat een vrouw en vijf kinderen achter. Ternauwernood heeft de voorjaarszon de temperatuur van het water wat om hoog gebracht of overal ziet men de zwemlustigen er al weer in duiken en plassen. Maar zijn eerste slachtoffer heeft het water toch ook al weer geëist. In Sliedreeht is Zondagmorgen de 32-jarige G. D. bij het baden in de Merwede ver dronken. Zaterdagmiddag waren vier jongens, aangelokt door het mooie weer, bp de Rijn bij Wageningen aan het spelevaren. Zij konden de verleiding niet weerstaan zich in het water te verfrissen. Eén hun- toen onverwacht hel. twee-jarig doch- I ner. de 14-jarige H. v. d. B.. die de zwem- tertje over boord viel. Als goed zwem- I kunst niet meester was, raakte het con- mer sprong hij onmiddellijk te water tact met het bootje kwijt en verdronk. Wanneer U dit epistel ondertekend ziet door Analyst, is zulks geen vergis sing; Roerganger trad dezer dagen in de echt. hetgeen na de mooie stukjes over het huwelijk geen verrassing kan wek ken. Immers, waar het hart van over loopt. is de pen vol van. En aangezien ondergetekende gisteren niet behoefde te analyseren, werd beslist, dat deze de aangewezen man was om een zuid-wes- ter op te zetten en in de Stormhoek te kruipen. Voor éénmaal dan. Volgende keer komt Roerganger weer in touw, want al zal hij wellicht op zijn huwe lijksschuit niet meer dan een ketelbinkie zijn dat echter vanwege zijn kostwin nerschap niet over boord gezet wordt in de Sormhoek blijft hij de navigator. Trouwens, als het gaat spannen, moeteD de mannen er altijd bij te pas komen. Laten wij het vanwege de continuïteit ook hebben over het huwelijk en we) over een „schoon" onderdeelde schoon moeders! Wij distanciëren ons daarbij uiteraard van iedere schoonmoeder, want wij hebben hierbij absoluut nie mand op het oog. Men zal wellicht opmerken, dat wij met ons onderwerp precies in de hoek komen, waaruit de storm pleegt te loeien. Wanneer wij de grapjes daarover geloven, zou zulks juist zijn en dat rond de schoonmoeder vaak een stormpje op steekt. kan niet ontkend. Maar lel goec opwij schreven„rond" en niet „door" de schoonmoeders. U zult van Analysl zonder meer aannemen, dat hij van een grapje niet afkerig is, doch het gevaar van de moppen rond de moeder van de bruid en bruidegom hebben ^.i. een ge vaarlijk kantje, omdat zij serieus de schoonmoeders in een minder zonnig daglicht plaatsen. Daar gelaten, dat zi.r dit doorgaans niet verdienen, worde» vooroordelen geschapen, welke het oor deel vertroebelen. En met een onzuivei kompas, geraakt het schip uit de goede koers. Natuurlijk bemoeit de schoonmoeder zich in haar begrijpelijke doch niet steeds even tactische bezorgdheid wel t eens te veel met het huishouden van het jonge paar, hetwelk zich in het moei zaam verworven home heer en meester voelt en wil blijven. Maar is het nu al tijd nodig om terstond de stormbal te hijsen Waarom niet volstaan met van binnen de waarschuwing„wordt ver wacht storm". Een gewaarschuwd man of vrouw geldt voor twee en misschien drijft het onweer dan over. Laat men toch niet vergeten, dat de moeder veel voor haar kind heeft moe ten opofferen en dat de dochter of zoon haar meer te danken heeft dan de man of vrouw ooit kan geven. Heeft de moe der, die haar kind bij het huwelijk af stond, daarom geen recht op begrip voor haar misschien overdreven bezorgd heid? Ja, het huwelijk moet een aaneenscha keling zijn van tactisch optreden. De jong-gehuwden zullen bij elkander na het witte-brood-eten hebbelijkheden ontdekken, welke zij onhebbelijk vinden Wordt er dan niet tactisch gelaveerd, dan zit men dra midden in een vliegende storm. Men trouwt inderdaad niet mei de familie van de andere partij, doch men zal er toch mee te maken hebben. En deze omgang kan prettig zijn of on aangenaam al naar gelang met tad wordt opgetreden. Komen er kinderen, dan zal hun opvoeding ook veel tad vragen niet het minst, wanneer de klei nen groter geworden zijn. En een summum van tact wordt ten slotte geëist, als de moeder schoonmoeder wordt. Waarmede wij op ons uitgangspunt en finish tevens zijn aangeland. Aan alle jong-gehuwden verder: goede vaart ANALYST. Een Romeinse auteur, Piero Santini. beschuldigt Walt Disney van plagiaat. Hij beweert in een episode van „Fantasia" al de personages te hebben herkend, die voorkwamen in een door hem in 1940 aan Disney gez inden manuscript, dat hem was teruggestuurd. Santini heeft Disney heden 18 Mei voor de Romeinse rechtbank gedaagd. Geen verplchte veelevering meer? In een rede over de huidige landbouw politiek van de regering heeft minister Mansholt Zaterdagavond te Markelo op een bijeenkomst van de Partij van de Ar beid medegedeeld, dat de regering mo menteel doende is de verplichte veeleve ringen voor de landbouwers op te heffen. Volgens de minister zal deze maatregel een besparing geven var 1000 k 12p0 amb tenaren, aangezien de verplichte veele vering een enorme administratieve romp slomp vergt. Voorts tracht de regering door middel van het Marshall-plan zoveel veevoer in t voeren, dat vlees-distributie zo spoedig mogelijk kan worden opgeheven. Ook heeft de minister goede verwach tingen, dat het groente-exportprobleem binnen korte tijd zal zijn opgelost. Duits- N$i lang speuren heeft de C.C.D. te Tilburg de draad in handen gekregen van een smokkelcomplot van belang rijke omvang. Bij een groot expeditie bedrijf aldaar was een handlanger van een smokkelbende in dienst. Diens gan gen werden nagegaan en bij een inval in het expeditiebedrijf werden 1000 knotten Belgische wol en bijna 1400 zakdoeken, alles keurig verpakt, aan getroffen en in beslag genomen. Op de pakken bevonden zich adressen, welke evenwel gefingeerd bleken, evenals de plaats van herkomst. Een verder onder zoek wees uit, dat in het laatste half jaar niet minder dan 34.000 knotten wpl. met een gewicht van 3400 kg., en zeer vele zakdoeken ons land waren binnen- .gesmokkeld. In het Westen des lands werden deze goederen met flinke win sten verkocht Vier Tilburgers behoorden tot net complot, met name de expeditieknecht Van G., de bakker B., de slager Van E en de slagersknecht Van der A.; afne mers waren de expediteur L. en de sla ger Van E.. beiden- wonende boven de Moerdijk. De goederen werden, nadat zij bin nengesmokkeld waren, opgeslagen bij bakker B. te Tilburg. Van hieruit wer den zij met kar en paard, verborgen onder brandhout, naar de expedjtie- onderneming gebracht, waar de knecht voor de verdere afwikkeling zorgde Er werden winsten gemaakt van f 810 per kg. De betrokkenen werden alle achter slot en grendel sgezet„ land zal on-e groente afnemen en in dol lars betalen. Weinig hoopgevend liet de minister zich uit over de export van boter. Hier mede is het volkomen afgelopen. Dene marken en Nieuw-Zeeland hebben ons van de markten verdrongen en geven ons geea kans deze te heroveren. Thans ligt ongeveer ,0.000 ton boter opgeslagen, ^ie we niet kwijt kunnen. Nederland kan tegen deze landen, die boter exporteren tegen f 1.80, terwijl onze boter f 4.70 zonder overheidssubsidie kost. niet meer concurreren In verband hiermede wees de minister op de noodzakelijkheid ons op andere producten toe te leggen. De zuivelindustrie moet zich omschakelen. Er moet neer kaas, gecondenseerde melk en dergelijke melkproducten worden ge fabriceerd. waarnaar in het puitenland Of het ogenblik grote vraag is ei. ook goede prijzen zijn te maken. Voor deze omschakeling van de zuivelindustrie, die de minister absoluut noodzakelijk acht, za! de overheid zo nodig voor credieten zorgen. Voorts merkte de minister op, dat de export van landbouwartikelen steeds meer gaat betekenen. ,n korte ,ijd zijn de bedragen voor de export van landbouw producten gestegen van 900 millioen tot 1100 millioen gulden. Minister Mansholt merkte verder nog op. dat de regering er ernstig rekening mee houdt, dat ook de textielindustrie spoedig grote moeilijkheden bij de export za' ondervinden. Ten vervolge op de maatregelen, welke reeds eer met het oog op de rentabiliteit van het kruideniersbedrijf zijn genomen zün met ingang van 16 Mei de maximum prijzen van alle binnenlandse en van overzee aangevoerde kaassoorten ver hoogd met 10 cent per kilogram. De be staande maximuminkooppri.jzen voor de detaillisten blijven echter gehandhaafd. Met ingang van 17 Mei is de prijs van gesteriliseerde melk en de daaruit be reide melkproducten in verband met de gestegen verwerkingskosten van ge steriliseerde melk verhoogd met 2 cent per liter. Het prijsverschil tussen gepas teuriseerde- en gesteriliseerde flessen- melk, dat tot dusver 1 cent per liter bedroeg, zal dus voortaan 3 cent per liter bedragen. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft besloten voorlopig voor de zomer van 1948 geen verbod tot het uitvoeren van onderhoudswerken uit te vaardigen. De minister heeft deze be slissing genomen, nadat hem door overleg met de werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf gebleken was, dat van die zijde alle mogelijke medewerking zal worden verleend om het onderhouds werk zoveel mogelijk te beperken. Mocht evenwel deze noodzakelijke beperking door onvoldoende medewerking niet wor den bereikt en daardoor de nieuwbouw door gebrek aan voldoende arbeidskrach ten stagneren, dan zal de minister niet aarzelen alsnog ingrijpende maatregelen te nemen. Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig tot 5 Woensdagavond: Heldere, tamelijk koude nacht. Mor- gen overdag droog en over het alge- I meen zonnig weer mét iets lagere temperaturen dan vandaag. Meest i matige wind tussen Oost en Noord- j Oost. 19 Mei: Zon op 4.41 uur, onder f 20.33 uur: maan op 16.15 uur. onder f 5 3.26 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1