Naar politiek accoord in Indië W eerberichtj Geen besprekingen met Rusland Het Koninklijk Paleis Gongc Pogingen tot redding van het oude Jeruzalem WEER GRONDWETSWIJZIGING INGEDIEND Schilders de oorzaak van de catastrof e Voordat de historische kerken vernietigd zijn DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN A Stalin's voorstel door de V.S. afgewezen Aardappelmeel en maizena weer van de bon LAGEN De grens brandt bij Venlo L.T.B:-processie naar Heiloo Overzicht militaire situatie 70ste JAARGANG WOENSDAG 19 ?£Eï 1948 No. 20621 SCHADE VAN 21/? a 3 TON IN KOMENDE 3 WEKEN BASIS-ONDERHANDELINGEN -DROOG WEER VLEESDISTRIBUT1E BLIJFT NOG Het Kon. Paleis Noordeinde werd in 1533 als particuliere woning voor Willem Goudt gebouwd en in 1584 door de Staten van Holland aan Louise de Coligny, de weduwe van Prins Willem I, ten geschenke gegeven. Daarna kwam het door erfenis in bezit van de Pruisische koningin, die het tot woning van de Duitse gezant bestemde, terwijl later het gebouw door de weduwe van Prins Willem V met andere bezittingen van het Huis vhn Oranje werd aangekocht. In 1795 werd het staatsdomein, doch na het herstel onzer onafhankelijkheid weer het eigendom van het Huis van Oranje en sindsdien werd het steeds door de Koninklijke Familie bewoond. De laatste restauratie dagtekent van 1891. De Indische zaal, geschenk van de bevolking der overzeese gewes ten bij het huwelijk der Koningin, werd in 1907 bijgebouwd. Zoals bekend, resideerde H. M. de Koningin de laatste jaren niet meer in het paleis. Het werd feitelijk alleen nog bij plechtige ontvangsten ingeschakeld. ONVEILIG VERKEER DYSENTERIE-EPIDEMIE IN ZUJD-SUMATRA De Veiligheidsraad hervat het debat HET INKOMEN VAN DE KROON DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de .Nieuwe Schiedamsehe Courant" ziin aevestiad te Kolterdam. Kortenaerslraat I. Tel 25270. te Schiedam. Broersvest 8. Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3 45 pet kwartaal f 1.15 pet maand, f 030 pet week. Directeur: J KU IJ PERS. Hoofdredacteur: Mgr Dr. J WITLOX. Algemeen Redacteur: a A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE - PRUS op gewone kolom- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woorc meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend Dij vooruitbetaling. Koninklijk paleis in Den Haag door brand getroffen Het vuur greep in de bovenverdieping snel om zich heen, zodat het dak spoedig instortte. Gistermiddag is we meldden het nog in een deel onzer vorige editie brand uitgebroken in*het Koninklijk Paleis aan het Noord einde te s-Gravenhage. Schilders, die met loodgieters de vernietiging van menig bouwwerk op hun geweten hebbenzijn door het afbran den van verf de oorzaak geworden, dat een aanmerkelijk deel van hei gebouw door het vuur is verwoest. Het is juist het voor het architec tonisch aspect zo belangrijke front van dit uit bouwkundig en vooral ook uit historisch oogpunt zo voorname gebouw dat deerlijk geha vend is. Van hel dak is niets meer over, de daaronder gelegen zolder verdieping werd geheel verwoest en op de eerste verdieping zijn de balconzaal, de kleine balzaal en de achter deze beide gelegen grote balzaal totaal uitgebrand. Voorts is er belangrijke waterschade in 'f Paleis aangericht. Gistermiddag waren schilders bezig met schilderwerk aan de gevel van het Paleis, dat in verband met de a.s. Jubi leumfeesten extra werd opgeknapt. Een van hen brandde de oude "eif af van Ie dakgoot van de frontgevel boven het raam. dat zich het 'ichtst bevindt bij de vleugel, rechts van het naar het Paleis gekeerde standbeeld op het Noordeinde Om ongeveer half drie bemerkte deze schilder een klein vlammetje :n een kier van de daklijst, welke hij aan het schooi- branden was. Hij riep z«n kameraden, die aan de gevel van de rechter zijvleugel bezig waren, en tezamen trachtten zij met behulp van een m het Paleis aan wezige brandslang het vuur te blussen. Tn de morgen schijnt er ook al bij het Jfhranden van verf een brandje te ziin ontstaan dat de schilders zelf geblust £,dden Zij hoopten, dat het hun nu ook zou gelukken. Dit bleek echter niet het geval te zijn. zodat zij de brandweer al armeerden Op het alarm „kleine binnen brand Koninklijk Paleis" rukte om 253 uur een motorspuit uit. De bemanning van deze spuit zag echter geen kans zon der meer bij de vuurhaard te komen en moest een gat ;n het dak hakken om ne' vuur te bestrijden. Zodra er echter een opening in het dak was, sloeger,, opeens door de luchttoevoer op verscheidene plaatsen over dj gehele lengte van het dak de vlammen naar buiten. Waarschijn lijk had het vuur zich reeds door de holle daklijst, die groten dee's uit vermolmd droog hout bestond, dat door millimeters dikke verflagen nog bijeen werd gehou ,denü» voTr J6" vo°rtgeplant. Toen e- LTdagen Onm^dn?,'-iijn de vlammen uit- geslagen. Onmiddellijk werd nu de brand weer voor „uitslaande brand" gealar meerd. maar dit was intussen reeds een b*lf uur na de eerste brandmelding M Uitgebreid materiaal nl met 4 mnw spuiten. 2 ladderwagens enWate^fem wagen, waarbij zich later nog de motor- spuit van Westzaan voegde, d'e op d» brandweertentoonstelling op „Houtrust" stond, werd nu het vuur bestreden. In totaal vjei"d met 20 slangen water op het brandende paleis gespoten. Het dak in lichter laaie Om kwart voor 4 stond het hele dak var^de frontgevel to Ite""-"*, rookwolken verhieven zich boven het paleisgedeelte naar beneden, gelukkig zonder iemand te treffen van de brand weerlieden en andere personen, die zich daar bevonden om het meubilair en de kunstschatten in veiligheid te brengen. Vooral militairen en matrozen, die op last van de Garnizoenscommandant, ko lonel Claassen. kwamen aangerukt, heb ben zich bij dit in veiligheid brengen van schilderijen, kunstvoorwerpen en meubilair verdienstelijk gemaakt. Alles, wat uit het Paleis werd gedragen, werd in d.e achter het Paleis ..zich bevindende grote tuin op de gazons neergelegd. De militairen en matrozen hadden ten slotte een lange keten gevormd, waarbij de een de ander de voorwerpen doorgaf Niet alleen uit het brandende frontge bouw werd zóveel mogelijk inventars naar buiten gebracht, maar ook uit de achter en evenwijdig met dit froitge- bo'uw gelegen middenstuk van het l-bne'.s en uit het bouwwerk, dat de verbinding tussen beide Paleisgedeelten vormt, en uit de beide vleugelgebouweri. Boven uit de ramen van de zijvleugels wierp men bedden en beddegoed, tot bundels saamgebonden, in de lirfn, omdat het nog allerminst zeker was, dat het vuur zien ook niet tot de paleisvleugels zou uit breiden Tegen half 5 leek het of de brandweer de brand spoedig onder de knie zou heb ben, maar even later laaide het vuur op verschillende plaatsen op de zolder verdieping weer op. Plafonds stortten in en zware rookwolken verhieven zien weer boven het geteisterde bouwwe-k Weer werden slangen omhoog gehesen Paleis en werden door de Noordoosten wind over de stad gedreven, angstig na gestaard door de Hagenaars, die zeer geschokt waren door het bericht, dat bet Koninklijk Paleis in brand stond Men spoedde zich naar het Noordeinde om de brand van nabij te zien, maar stuitte daar bij alle toegangswegen naar het paleis op een sterke politiële afzetting, ting. Inmiddels stortte te ongeveer 4 uur het dak van het frontgebouw over zijn gehele lengte in. Spookachtig staken tui sen de hoog-oplaaiende vlammen en dikke rookwolken nog enkele zwart ge blakerde dakspanten in de lucht. Even later kwam met groot geraas de en de Waterkanonnen op de magyruslai- zware lichtkroon van de balzaal, op de ders werden opnieuw in werking ge- eerste verdieping van het brandende I steld. De Nederlands-republikeinse onder handelingen, hebben door de bespre kingen te Batavia en Kalioerang, een stadium bereikt, dat thans zover ge vorderd Is, dat verwacht mag worder dat in de komende drie weken de eigenlijke onderhandelingen zullen be ginnen, op basis waarvan het politieke i Weerverwachtlng, medegedeeld S door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. Tamelijk heldere nacht, echter in j het Noorden van het land tijdelijk j mist of lage wolkenbanken. Morgen 5 overdag enkele overdrijvende woi kenvelden. Droog weer. zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtin- gen. Weinig verandering in tempe- ratuur. o°, Zon op 4-39 uur, onder S !°i4 uur; maan op 17:39 uur, onder 3.39 uur. accoord zou moeten worden verkre gen, aldus vernam Aneta gisteren uit gezaghebbende bron. De meeste subcommissies, die zijn in gesteld om de verschillende onderwerpen van de onderhandelingsproblemen te behandelen, zijn hetzij gereed gekomen, hetzij in het laatste stadium van de be handeling Van de politieke subcommissies zijn ei echter nog, die veel hebben af te wer ken. Verder is er nog de subcommissie, die pas is ingesteld om im- en export kwesties te behandelen. Van welingelich te bron werd vernomen ,dat de republi keinse delegatie op dit gebied een „wor king paper" heeft ingediend, op basis waarvan besprekingen worden gehou den. Het verslag van de rede van minister Mansholt in Markelo, dat wij gisteren publiceerden blijkt volgens mededelinl van Z. Exc. niet geheel juist weer te gc- ve,n wat hij daar heeft gezegd. Wat het boteroverschot betreft, de genoemde hoeveelheid van 10.000 ton is niet nu reeds in voorraad, doch dit is hei totale kwantum van dit product, dat dit jaar (April 1948—April 1949) voor exporl beschikbaar zal komep. Ten aanzien van de vleesdistributie moet men zich nog niet verheugen op 'n spoedige opheffing. In elk geval richt de regering haar streven op een verrui ming van de invoer van voedergranen. Maar ook als dit lukt, dan zai er zeker in afzienbare tijd. op zijn hoogst sprake kunnen zijn van een verruiming van de distributie, m.a.w. van een verhoging van het vleesrantsoen.' Het vuur onder de knie Goed' vijf uur kon men zeggen, dat de brandweer het vuur meester was; wel lekten hier en daar nog vlamme tjes, maar de grote brandhaarden waren practisch gedoofd, dank zij de beproefde brandweer-tactiek van het insluiten van de brand. Een groot voordeel was het, dat het dak van het frontgebouw niet uit één maar uit meer naast elkaar ge legen overkappingen bestond, die elk weer op een muur rusten. Hierdoor had men telkens weer een volkomen afslui ting, waardoor het vuur zich zo gemak kelijk naar achterer. kon voortplanten. Om ongeveer 6 uur had de brandweer haar zwaarste taak achter de rug en kon zij de z.g.n. nablussing ter hand nemen. Ook hierbij kwam nog wel het een en ander kijken. Het bleek den brandweer commandant, de heer Otten, namelijk, dat zich achter de pilasters en lambri- zering van de balzaal open ruimten be vonden, waarin vuur en vonken waren gevallen, die daar nog rustig lagen te smeulen. De gehele betimmering van de zaal moest, voor zover ze nog intact was, worden losgemaakt, om het daarachter nog schuilende gevaar te weren. Aan de zijde van het Noordeinde biedt het Kon. Paleis thans een troosteloze aanblik. Van de frontgëvel is het dak geheel verdwenen en de ramen der zol derverdieping zijn nog slechts holle ga ten, waardoor men de lucht kan zien. Ook de deuren van de balconzaal zijn vernield. Overigens is aan het uiterlijk van het Paleis weinig beschadigd. Aan de tuinzijde is aan het gebouw feitelijk niets van de brand te merken en ook de beide vleugels zijn zowel aan de voor- als aan de achterzijde onge schonden gebleven. De schade De schade, welke door de brand is veroorzaakt, wordt op 2% a 3 ton ge schat. Het paleis is tegen brand op beurspolis verzekerd. Volgens deskundigen js het gebouw weer te herstellen. De kapverdieping met de kleine ra men. welke nu geheel is afgebrand, heeft er vroeger, toen de gevel door Pie ter P°s.t werd gebouwd, er niet op gestaan. Dit gedeelte werd toen namelijk afgedekt door een zgn, Franse kap. Da kunstschatten gered Van de kunstschatten en van het kost baar meubilair is niets verloren gegaan Zo zijn o.a. een kostbaar schilderij van Murillo, voorstellende Maria en Jozef, behouden gebleven en ook de vitrines met gouden voorwerpen uit de Indische rail konden na de brand weer onbe schadigd op haar oude plaats worden teruggebracht. In de benedenzalen hebben de tapij ten veel waterschade opgelopen. Onbegrijpelijk is, dat de Rijksgebou wendienst aan de firma, die het schil derwerk aan het gebouw z°u uitvoeren, zonder meer heeft toegestaan de verf af te branden, terwijl toch bij politie verordening verboden is.om aan gebou wen, die op de Monumentenlijst staan, waartoe ook het Koninklijk paleis be hoort, met open vuur te werken. Ongelukken zijn bij deze omvangrijke brand gelukkig niet voorgekomen. En kele brandweerlieden hadden slechts 'klei.ne verwondingen opgelopen, zoals schrammen en lichte blessuren door ge broken glas veroorzaakt. Aanwezige autoriteiten Bij de brand waren o.a. aanwezig Z K. H. Prins Bernhard, die op het vernemen van het bericht van de brand onmiddellijk uit Utrecht naar Den Haag v/as gekomen en daar te ongeveer kwart voor vier reeds tegenwoordig was; ver der minister-president dr. Beel. burge meester Visser, de Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland mr. Kesper. en de wethouders Dresmé en v. d. Oever, v. d. Tempel en van Zwijndrecht. de hoofdcommissaris van politie Valken, kolonel Van BoAen. hoofd van het brandweerwezen in Nederland. De Koningin informeerde Gistermiddag omstreeks half zes werd van de zijde van Paleis Soestdijk. waai H. M. de Koningin op het ogenblik ver toeft. geïnformeerd hoe de toestand was. Officieel werd daarop het volgende ge antwoord; „Het Koninklijk Huisarchief is geheel intact. De balzaal heeft zware brandscha de. evenals de baleonkamers aan de voorzijde. De parterre van het midden gebouw en de belendende kamers kregen aanzienlijke waterschade. De vleugels van het hoofdgebouw hebben geringe wa terschade. De salons op de eerste ver dieping achter de balzaal hebben alleen waterschade. 'De inventaris werd in hoofdzaak door de achteruitgangen van het Paleis gered. Over de vier gezinnen, die achter het Paleis wonen, kan medegedeeld wor den dat deze zich in goede gezondheid bevinden en geen schade hebben onder vonden". De voorraden aardappelmeel en maïs zetmeel maken het mogelijk een aantal zetmeelproducten los te maken van de keuzebon brood-puddingpoeder-vermicel- lie e.d. Naar het ministerie van landbouw mededeelt, mag met ingang van 21 Mei aardappelmeel, geoxydeerd aardappel meel, aardappelsago. amjdappeltapioca, maizena, tarwezetmeel, alsmede uit zet meel bereide custard, vlapoeder en pud dingpoeder door consumenten weer wor den gekocht zonder dat daarvoor een bon behoeft te worden afgegeven. De keuze bon zal in het vervolg worden aange duid als brood-vermicelli-bon en nog slechts gelden voor het kopen van brood- vermicelli, macaroni, spaghetti, mie, tar- wegriesmeel en met tarwegriesmeel sa mengestelde puddingpoeder. Voor deze tarweproducten blijft de bestaande distri butieregeling dus gehandhaafd. Prinses Elizabeth en de hertog van Edinburgh zijn gisteren- per vliegtuig van hun /ierdaags bezoek aan Parijs te Londen teruggekeerd. De droge Noord-Oostenwind heeft ook langs de grens bij Venlo op Duits gebied bos- en heidebranden aangeblazen, die herinneringen oproepen aan de grote branden van vorig jaar. Van eerste Pink sterdag af woedt tussen de Duitse plaats jes Herungen en Kriekenbeek een brand, die veel Nederlandse aankap verloren heeft doen gaan. De brand is echter nie* op Nederlands gebied overgeslagen, zoda' de gealarmeerde Venlose brandweer niel behoefde in te gtijpen. Ook op Nederlands gebieo- ontstond een bos- en heidebrand nabij de grens van Straelen. Hier werden ongeveer 3 ha. in een zwarte vlakte her schapen. Donderdag 20 Mei houdt de L.T.B zijn 28e processie naar O.L. Vrouw ter Nood (Runxputte). Om half elf begint de plechtige Hoogmis. De Ned. Spoorwegen zullen de treinen van 10.10 uit Alkmaar; van 9-13 uit Amsterdam en van 9.00 uur uit Haarlem (in Uitgeest overstappen) in Runxputte doen stoppen. Voor 1940 lazen we altijd wel van een of ander oorlogje, maar het „geval" in teresseerde ons in de regel al zeer ma tig. De grote oorlog kwam, de hele we reld werd geknauwd en na het staken van het vuren in 1945, vragen we ons zelf en anderen dagelijks af: wanneer zitten we weer midden in de strijd? We pogen de democratie te redden tot in China toe. er zijn anderzijds symptomen van toenadering, maar men vertrouwt ze zo weinig en onderwijl staat o.a. het Heilige Land in vlammen. We stappen door de t:;d en door de wereld, angstig en nerveus voor het on veilig verkeer. De gevolgen blijven niet uit. Men heeft zulks gisteravond nog kunnen lezen ia de mededelingen van de Schotse dokter Halliday over de zieke moderne gemeenschap. Onrust, onrust, overal onrust. In eigen hart, in eigen groepering, in eigen land, in eigen werelddeel. Hoe komen we tot rust? We weten 't, we zijn tot strijd geboren; dat is nu eenmaal 's levens gang doch de feitelijke kamp tegen en in ons zelf de voor naamste taak om de gemeenschapsrust te helpen bevorderen wordt overwoe kerd en tot verwaarlozing gedoemd van wege Ket onveilig verkeer, door allerlei oorzaken teweeggebracht. Er is maar één mogelijkheid voor vei lig verkeer en dat is via de weg der Goddelijke Voorzienigheid. De hoog moed, de eigenwijsheid, het Luciferisma belet de meesten die "'eg te gaan. Gevolgen: noodgeschrei, wanorde, chaos. Het „mens, durf te leven" wordt een aanfluiting. Zo vaak zingen we „Mijn Schilt ende betrouwen". Maar het blijft bij zingen. Denken, mensen diep den ken! HENK VAN DER MAZE. De regering van de V.S. heeft gis teren officieel Stalin's voorstel tot be sprekingen tussen de Sovjet-Unie en de V.S. op basis van de open brief van Henri Wallace aan Stalin, verworpen. Naar verluidt is de desbetreffende verklaring geformuleerd door de minis ter van buitenlandse zaken. Marshall, na overleg met president Truman. De tekst der verklaring luidt: „Het departement heeft kennis geno men van de persberichten over een ver klaring van premier Stalin in antwoord op een open brief van de heer Wallace Het oordeel van premier Stalin, dal een vredelievende regeling van de han gende problemen mogelijk en noodza kelijk is in het belang van een algemene vrede, is bemoedigend, maar de speci fieke kwesties, in premier Stalin's ver klaring opgesomd, zijn geen bilaterale kwesties tussen ons land en de Sovjet unie. Zij zijn van zeer groot belang voor vele landen en zijn de afgelopen twee jaren of langer besproken in lichamen, waarin andere landen vertegenwoordigd waren, zoals de V.N. en de raad van mi nisters van buitenlandse zaken. Zo hebben b.v. de commissie der V.N voor atoomenergie en haar subcommis sies meer dan tweehonderd vergaderin gen gehouden. Juist gisteren (Maandag» heeft deze commissie te kennen gegeven dat zij niet in staat is een oplossing te bereiken op grond van de hardnekkige oppositie van twee harer leden de Sovjet-Unie en de Oekraine tegen voorstellen, die voor- de andere negen in de commissie vertegenwoordigde naties aanvaardbaar waren. Eén soortgelijke toestand bestaat met betrekking tot andere in premier Stalin's verklaring genoemde problemen". Een communique van de C. V. G. D van gisteren meldt, dat twee Indonesische doktoren en drie verpleegsters met een hoeveelheid van 300 kg medische goede ren' in een vliegtuig van de C- V. G. D naar Zuid-Sumatra zijn gevlogen ter be strijding van de dysenterie-epidemie in Tjoeroep en Linggau _engkoelen op re publikeins gebied. Onder de medische goederen bevonden zich emitine en quinine, waarnaar dooi de republikeinse autoriteiten aldaar ge vraagd was. Het betreft hier een zending van de republikeinse regering en het republikeinse Rode Kruis. Met medewerking van de Ned. autori teiten in Sumatra kon men over de sta tusquo-Hjn komen. De berichten over de strijd in Palestina, zoals die tot nu toe zijn binnengekomen, zijn uitermate onoverzichtelijk, zodat het niet bepaald gemakkelijk is, zich een helder beeld van de militaire situatie in iiet H. Land te vormen. De aandacht richt zich natuurlijk op de allereerste, plaats naar de oude stad Jeruzalem, waar troepen van het Arabisch legioen zijn binnengetrokken, terwijl een andere groep van het legioen naar de Noordzijde van Jeruzalem is getrokken en artillerie op 'n Je stad beheersend punt is opgesteld. Wij hebben reeds melding gemaakt van een Arabische mededeling, volgens welke de in het oude stadsdeel ingesloten Joden zich aan de Arabieren hebben overgegeven 'Hun aantal zou ongeveer duizend bedragen. Niettemin zouden, volgens sommige berichten, te Jeruzalem nog steeds hevige gevechten plaats hebben en zouden de Arabieren voortdurend nog de Joodse wijken vau de oude stad bombarderen. De Arabieren hebben gisteren ook de hoofdwegen van nieuw-Jeruzalem ge bombardeerd. Beide partijen hebben haar positie binnen de ommuurde oude stad versterkt. De wapenstilstandscommissie der V.N. bijgestaan door de consuls van Westelijke mogendheden, als Italië, en door een vertegenwoordiger dei Franciscanen, heeft in een nieuwe wapenstilstandspo ging met beide partijen contact gekregen. Volgens een woordvoerder van het Joods bureau zijn de Arabieren bereid zich te onthouden van het gebruiken van mortieren, teneinde te vermijden, dat de heilige plaatsen getroffen worden, doch willen zij niet een order tot het staken van het vuren aanvaarden. De Joden verklaarden, dat zij alleen met een volleaige wapenstilstand kunnen instemmen, doch weigerden mortieren uit te schakelen, daar zij naar hun mening van elk middel tot verdediging gebruik moeten mogen maken. De consulaten van bijna elke christe lijke natie doen wanhopige pogingen een wapenstilstand te verkrijgen, voordat de historische kerken, moskeeën en synago gen binnen de oude muren zijn ver nietigd. De veiligheidsraad heeft gisteren het debat hervat over het Amerikaans voorstel, een vragenlijst aan Arabieren en Joden in Palestina te zenden over de rol, die zij in de strijd spelen. De Egyptische afgevaardigde, Fawzi Bey, noemde de vragen „buitengewoon bevooroordeeld', daar er in wordt gespro ken van „de voorlopige regering van Is raël". Ten slotte hechtte de raad toch zijn goedkeuring aan een definitieve vorm van de vragenlijst, welke Joden en Ara bieren binnen 48 uur zullen moeten be antwoorden. Engeland blijft Arabieren steunen Aan een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken is de vraag gesteld, of Groot-Britannië zou voortgaan Britse officieren toe te staan in het Transjordaanse leger te dienen, voortrof het zou voortgaan met het uit keren van een subsidie aan het Trans jordaanse leger en wapens zou blijven leveren aan Transjordanië, Egypte en Irak. De woordvoerder antwoordde: „Tenzij en totdat de Verenigde Naties beslissen, dat zodanige actie onwettig is, bestaat er voor Groot-Britannië geen reden af te wijken van zijn verdragsverplichtin gen". Radio Warschau deelde gisteravond mee. dat de Poolse regering officieel de onafhankelijke staat Israel heeft erkend. De Weense radio heeft bekend ge maakt, dat de Tsjechoslowaakse rege ring besloten heeft de Joodse staat Is rael te erkennen. Oud-Jeruzalem bezet De troepen ran koning Abdoellah van Transjordanië zijn gisteren de oude stad van Jeruzalem binnengetrokken, HET VR'JE GEBIED VAN JERUSAIEM Koefo» cTHlEHEM W«g®n Arobicch* wijk Mill Cbriilen wijle SS Joods* wijk I1 Arm*nisc»i* wijk 3 KM. aldus meldt Reuter's correspondent. De Joden bieden weerstand. Uit de Moskee van Omar stegen rookwolken op. Otu 16 uur plaatselijke tijd trokken de Ara bische troepen binnen en beschoten de Joodse posities hevig. De Joden waren genoopt vooruitgeschoven posten te verlaten. De Joden hebben buiten de oude stad mortieren op de straten en op de daken der huizen neergezet. Ara bische artillerie heeft 4e Joodse wijk ongeveer 2'/2 uur lang beschoten. Een Joods comuniqué maakt bekend, dat Joodse troepen in Jeruzalem de berg Zion en andere punten nabij de oude stad bezet hebben. Het communiqué maakt melding van zware gevechten in de oude stad. Burgers en militairen, hielpen mee om schilderijen, kostbaarheden en inventaris naar buiten in de tuin in veiligheid te brengen. Bü de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verande ring in de grondwet, strekkende tot aanvulling van de tweede afdeling van het tweede hoofds' V met een bepaling nopens het. inkomen van de Koning of de Koningin, die afstand gedaan heeft van de kroon. De toelichting zegt als volgt: Gelijk bekend, treft de grondwet geen voorziening inzake het inkomen uit 's rijks kas van de Koning of de Konin gin. die afstand gedaan heeft van de kroon De regering meent nie. mis te tasten, wanneer zij constateert, dal het ontbreken van een dergelijke voorzie ning, na de koninklijke medèdeling van 12 Mei j.l. door het Nederlandse volk als een leemte wordt yevoeld. Zij acht het mitsdien, nu de gelegenheid tot giöndwetsherziening zich voordoet, 'e- boden alsnog een voorziening voor te stellen. Hiertoe ware aan artikel 26 een lid toe te voegen als in het onderhavige wetsontwerp is opgenomen. De regering heeft overwogen op het voetspoor van de bepalingen van de tweede afdeling van het tweede hoofdstuk het bedrag van het inkomen in de grondwet zelf vast te leggen. Om voor de hand liggen de red, ,ien geeft zij er echter in dit stadium de voorkeur aan ook de eerste vaststelling van het bediag aan de wet over te laten Het 'igt voor de hand de Koning of de Koningin, die afstand van de kroon heeft gedaan, mede vrij te doen zijn van alle personele lasten De werkingssfeer van artikel 24 wordt uato- matisch uitgebr- d tot f>'t geval. Het nieuwe lid van art. 26 wordt voor gesteld als volgt: „De Koning of Koningin, afstand ge daan hebbende van de kroon, geniet uit 's rijks kas een jaarlijks inkomén. waar van het bedrag bij de wet wordt vast gelegd".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1