HET DRAMA VAN PUTTEN Modellen voor Nederland KERKBOUW EN SAMENLEVING Een dorp gebouwd op ruines DAE wereld De K.L.M.-toestellen te Caïro Oorlog woedt op heilige bodem Sffc B7,r».n Sluïï: ex üy&aggi m_m,m Goed werk Schoolmeisjes buiten schoolverband Uit de sportwereld Fullriedede farmer uit Zuid-Afrika. staat terecht Economische en sociale stn liedagen te Tilburg Compromis met de „New Look" Gedegen en draagbaar Modeshow Nederlandse Modelgroep RUIT-NIEUWTJES Congres voor saórale architectuur Mogen alleen bij daglicht op Egyptische vliegvelden landen wM. iül B WOENSDAG 19 MEI 1948 PAGINA 2 Publiekrechtelijke bedrijfs organisatie PRINS BERNHARD NAAR OOST-GELDERLAND AUSTRALISCHE MISSIE NAAR INDONESIË f ..MIDDENSTANDSPARTIJ" De opgravingen van prof. Van Giffen in Valkenburg (Z.-H.) De leden van de Nederlandse Modelgroep voor Dameskleding, de haute couturevóór de oorlog in ons land een zeer zeldzaam beroep, heb ben enige tijd geleden een uitge breide show van hun modellen ge geven in het Kurhaus te Schevenin- gen en het Victoria-Hotel te Am sterdam. Het is niet gering, wat men te zien krijgt, als elf huizen de keur van hun modellen lanceren. De wollen stof fen voor mantels, niantelcostuums, deux- en trois-pièces, sport jurken zijn geweven in Tilburg en munten uit door kwaliteit en kleur. Vroeger ging de haute couture slechts een nuweujK aan met ae allerfijnste wollen stoffen van het buitenland, o.a. Frankrijk, maar nu kan men rustig aannamen, dat het Zuiden met haar fabricage zéér op de hoogte is, en het buitenland naar de kroon steekt. EEN EXPERIMENT OP DRAKENBURGH DE NIEUWE STAAT ISRAëL DE AUSTRALISCHE TESTERS IN ENGELAND LAATSTE CONCOURS-TEST VOOR OLYMP. RUITERS NIEUWE STAATSLENING VOLTEKEND Definitieve uitslag der inschrijvingen DAVIS CUPWEDSTRIJDEN NA BOTWINNIK'S ZEGE RONDE VAN ZAANDAM SCHAAKRUBRIEK Oberst Fritz Wilhelm Herman Fullriede, geboren op 4 Januari 1895 te Bremen, staat heden voor bet bijz. gerechtshof te Arnhem terecht. Hij is een der belangrijkste figuren uit het drama van Putten, het Veluwse dorp dat grotendeels -werd plat gebrand en waarvan de raann^ijke bevolking tussen 18 en 50 jaar werd gedeporteerd. Fullriede hield het grootste deel van zijn leven een uitgestrekte farm in Dtjakatjongo in Zuid-West-Afrika en moest niets van het Hit.ler-regime heb ben. Toen hij dan ook in 1938 naar Duits land werd teruggeroepen, ging hij met grote tegenzin, Dit wil echter geenszins zeggen, dat hij zich aan verschillende fronten niet wist te onderscheiden; inte gendeel, in Afrika, waar hij uiteraard uitmuntend georiënteerd was, vocht hij met verbetenheid onder Rommel. In 1944 kwam hij naar Nederland en vestigde hij zich te Utrecht. Vanaf die tijd reed hij, volgens het inzicht der Duitsers althans, een scheve schaats. Nauwelijks in Nederland en allerminst op de hoogte met de verhoudingen in ons land, kreeg hij opdracht represailles te nemen op de Puttense bevolking, omdat daar een auto met Duitse officieren was overvallen, waarbij een officier dodelijk werd ge wond. Bij de behandeling van deze zaak, vraagt men zich onwillekeurig af, wie er nu verantwoordelijk is voor het drama van Putten; was het Christiansen, von Wuhlisch of Oberst Fullriede? Fullriede begrijpt niet, dat men hem over Putten ter verantwoording roept. Integendeel hij heeft, zoals hij verklaart, alles in het werk gesteld om de opdracht tot het platbranden van Putten en het wegvoe ren van de mannelijke bevolking te sa boteren. Deze opdracht ontving hij van Von Wuhlisch, die als de grootste door drijver en sadist moet worden aange merkt. Von Wuhlisch werd als getuige in de zaak tegen Oberst Fullriede gehoord, doch tijdens zijn gevangenhouding, te Arnhem wist hij zich door het benemen van het leven aan een rechtvaardige straf te onttrekken. De verklaringen van Full riede, die een rechtstreekse aanklacht te gen Von Wuhlisch inhouden, zouden on getwijfeld geweldig aan betekenis heb ben ingeboet immers een dode kan moeilijk ontkennen indien Von Wuh lisch niet een uitvoerige verklaring op schrift had gesteld, die de getuigenis van Oberst Fullriede volkomen dekt. Feit is in ieder geval, dat Fullriede de opdracht vatj Von Wuhlisch om Putten plat te branden en de mannelijke bevolking weg te voeren, niet geheel heeft uitgevoerd. Toen Fullriede in Putten arriveerde, liet hij de reeds door de S.S. uitgevoerde ar restaties stop zetten. Hij liet zelfs de gij zelaars en de gevangengenomen politie vrij. Vóór alles probeerde hij tijd te win nen Zijn eerste opdracht ontving hij telefonisch, maar geslepen als hij was, vroeg hij schriftelijk opdracht. Dat gaf minstens weer een halve dag respijt. In tussen schrijft hij ongeveer 200 vrijstel- lingsbewijzen voor verschillende Puttense mannen uit en laat hij slechts enkele huizen, aansteken en zó, dat het de schijn naar buiten wekt, alsof heel Putten brandt. Met grote briftaliteit meldt hij aan zijn opdrachtgever Van Wuhlisch, dat de order is uitgevoerd, zódat nog de zelfde avond door de radio het triomphe- rend bericht klinkt, dat op Putten repre saille maatregelen zijn toegepast. Maar Von Wuhlisch vertrouwde de zaak niet, riep Fullriede op en vroeg hem of het wenkelijk waar is, dat Putten is plat ge brand. Toen kwam de trots van de Duit se officier, die het nimmer met de Hitier- bende heeft kunnen vinden, in opstand. „Neen" antwoordde hij, waarop Von Wuhlisch hem mededeelde, dat hij zich daardoor aan. gevangeneming bloot stel de. Fullriede moet toen zijn schouders hebben opgehaald en gezegd hebben, dat hij hiervoor de verantwoordelijkheid op zich nam. Daarmede realiseerde hij zich, dat het voor hem was afgelopen en toen hij dan ook opdracht kreeg naar Duits land te komen, wist hij wat dit beteken de. Was zijn vriend Rommel ook niet naar Duitsland teruggeroepen, met al de gevolgen van then? In Putten kwam hij in contact met mevrouw G. Aan haar vertelde hij hoe de zaken er bij stonden. Hij gaf haar het adres van zijn vrouw en zoon en verzocht haar zijn familie dringend te vragen niet naar Europa te komen, zolang de moffen daar de baas waren. Fullriede ging ondanks alles toch naar Duitsland en dank hij zijn vrienden werd hij terstond naar een lazaret ver voerd en daar als hartpatiënt verborgen gehouden voor de instanties, die hem wegens sabotage ter verantwoording wil den roepen. Uiteindelijk kreeg hij op dracht naar het Russisch front te ver trekken waar hij tenslotte in handen der geallieerden viel. In 1946 heeft de Senaat der Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg het besluit genomen, dat onder auspiciën van de senaat en onder leiding van de rector-magnificus periodiek economische en sociale studiedagen zouden worden georganiseerd. De bedoeling van deze da gen is, dat op academisch peil bëlang- rijke economische en sociale vragen wor den bestudeerd in 'voordrachten en daar aan aansluitende werk- of discussiegroe pen. Deelnemers worden verwacht uit de kring der oud-alumni der Tilburgse Ho geschool en uit de kring van degenen, die voor de vervulling hunner functies in de maatschappij behoefte hebben aan een principieel en wetenschappelijk ge fundeerd inzicht in de moderne econo mische en sociale vraagstukken. Nu de ministér van economische zaken aan de Eerste Kamer heeft medege deeld, dat het zijn voornemen is,, het wetsontwerp op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie binnen korte tijd in te dienen, heeft de Senaat besloten als onderwerp voor de op 8, 9 en 10 Juli te houden academische studiedagen vast te stellen: de wettelijke regeling der pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Degenen die aan de studiedagen wen sen deel te nemen, kunnen zich wenden tot het secretariaat: Bisschop Zwijsen- straat 72 te Tilburg. Op 8. 9 en 10 Juni zal ZKH Prins Bernhard een bezoek brengen aan Ach terhoek en Lijmers, zulks ter verdere uitvoering van zijn plan verschillende streken van ons land beter te leren kennen. De eerste dag gaat de tocht van Wes tervoort over Duiven, Groessen, Zeve naar, -Rannerden, Lobith, Herwen, Bab- berich en Zevenaar naar Didam en van daar terug naar Arnhem. De volgende dag is Doesburg het eerst aan de beurt; vervolgens Doetinchem, Varsseveld, Aal ten, Sinderen, Gendringen, Ulft, Silvolde, Terborg, Zeddam, 's-Heerenberg, Beek. Wehl, Laag-Keppel, Hummelo, Ruurlo. De laatste dag gaat het via Zieuwent en Harreveld naar Lichtenvoorde en ver volgens naar Winterswijk, Groenlo, Ei bergen, Neede, Borculo en Lochem, dat het eindpunt is van de rondreis. Op ver scheidene plaatsen zullen besprekingen worden gevoerd. Minister In 't Veld zal op 4 Juni een bezoek brengen aan de geteisterde ge meenten in Oost-Gelderland. De Australische goodwill and relief mission wordt begin volgende maand in Indonesië verwacht. Zij zal onder leiding staan van William Macmahon Ball, voor malig gedelegeerde van het Britse ge menebest bij de geallieerde raad in Ja pan. De missie verlaat einde dezer maand Australië om een bezoek te brengen aan Ned, Indië, Malakka, Burma, Siam en Frans-Indo-China Volgens een verkla ring van Herbert Evatt, de Australische minister van buitenlandse zaken, zal Macmahon Ball 25 studenten aanwijzen, die een opleiding in Australië kunnen krijgen, terwijl in enkele gevallen maat regelen getroffen zullen worden voor het zenden van reliefgoederen naar de daarvoor in aanmerking komende ge bieden. Op 81 jar. leeftijd overleed te Leiden mr. dr. D. A. van Eek, oud-burgemees- ter van Boskoop, daarna een voorman der soc.dem. arbeidersbeweging in Leiden, oud-wethouder van Leiden en oud-lid der Prov. Staten van Zuid- Holland. O Bij een ontploffing in de grasdrogerij te Scherpenisse, ontstaan doordat bij het aanmaken van de oven benzine in plaats van petroleum gebruikt werd, zijn drie personen ernstig gewond. Zondagmiddag arriveerde op Schiphol de zesde Douglas DC-6 voor de KLM. de PH-TPB, bestuurd door gezag voerder Groeneveld Zo ver onze heugenis reikt, kwam er, vooral sinds de Evenredige Vertegenwoor diging werd ingevoerd, bij elke stembus een „middenstandspartij" naar de gunst der kiezers dingen om echter als regel even spoedig als zij verscheen, weer na de verkiezingen te verdwijnen Wel is het haar een enkele keer gelukt het ver der dan de politieke voorhof te brengen, maar enig ander practisch resultaat .viel er ook toen van haar optreden-niet te no teren dan dat zij de vrijzinnige formaties wat in de wielen reed. Het ligt vqor de hand dat ook ditmaal de kiezersgroepering, die het voor de middenstand wil gaan opnemen in de Tweede Kamer, geen beter lot beschoren kan zijn. Iets anders dan stemmen-ver- splintering zal zij niet bereiken. Voor de behartiging van zijn belangen gaat de middenstand het veiligst te rade bij zijn machtige organisaties, wier stem in de politieke regionen niet pleegt ge minacht te worden. Zo'n paar enkelingen, die in het gunstigste geval het geheel door de ogen van een bepaald deel be zien, lopen tussen de partijen naar le vensbeschouwing gegroepeerd, hopeloos verdoold en richten niets uit. De talrijke katholieken onder de mid denstand doen verstandig zich niet met zulk te voren tot mislukking gedoemd avontuur in te laten. Het ontbreekt trou wens in de Katholieke fractie allerminst agn afgevaardigden uit middenstands kringen en ook op de nieuwe candidaten- lijsten worden deskundigen, die zo nodig voor de zaak van de middenstand op de bres zullen staan, niet gemist. Een 120-tal bouwkundigen, ongeveer twintig geestelijken en predikanten en vele belangstellenden waren gisteroch tend in de aula van Museum Boymans Ie Rotterdam bijeen, toen prof. dr. G. van der Leeuw, voorzitter van het Comité „Nederlands nieuwe Kerken" en ook voorzitter van het congres, zijn inleidend woord sprak. Spr. wees erop. dat het congres staat in het teken van de wederopbouw, door dat het zernielde herbouwd moet wor den, komen we ertoe ons te bezinnen op de problemen bij de Kerkbouw. Deze problemen, door spr. met enkele woorden aangeduid, zijn behalve van theologische, ook van sociologische en vanzelfsprekend ook van bouwkund'ge aard. Tenslotte wijdde prof van der Leeuw een korte be schouwing aan het begrip bouwen, dat1 :n laatste instantie steeds een werk van de gemeenschap is. De eerste ochtend van het congres was vooral gewijd aan theologische aspecten van de Kerkbouw. Prof. Bakhuizen v. d. Brink hield een inleiding over: „Kerk bouw en geloof", waarin hij er de na druk op vestigde jdat een Kerkbouwer een geroepene is. Nader ingaande op de terra „geloof, noemde spr. het geloof niet een verworvenheid, maar een gave Gods, een relatie met God. Vandaar dat men de eisen voor de kerkbouw, uiting van geloof, niet hoog genoeg kan stellen. Staan wij geestelijk op een peil om aan deze hoge eisen te voldoen? vroeg spr. zich af. Hij beant woordde deze vraag door de eisen voor de kerkbouw nader tv. omschrijven. In 't kort samengevat kan men zeggen, dat een kerkgebouw geen beslotenheid mag kennen, het mag niet domineren en ge zien de Nederlandse aard mag het ook niet te zeer aan extase en fanatisme ont sproten zijn. Positieve richtlijnen opstellend, ein digde prof. Bakhuizen v. d. Br. met de wenk, om niet al te doctrjnair te willen zijn bij het bouwen. Hoofdzaak is, dat de bouwkunstenaars „manifestatores Dei" zijn. Hierna nam prof. J. B. Knapping het woord met als onderweio: „Kerkbouw als uitdrukking van uelijden". Al moet men de kerk niet op de eerste plaats als kunstwerk zien, er is toch 'n sterke samenhang tussen de godsdienstige er varing en de aesthetische ervaring. Spr. zocht in de geschiedenis van ,de kerk bouw deze correlatie op enkwam tot de conclusie, dat in de oudste tij- In Valkenburg (Z.H.) worden sinds 1940 opgravingen verricht onder leiding van prof. dr. Van Giffen. Reeds in de 17e eeuw werd vermoed, dat zich onder, de bebouwde kom van het dorpje de res tanten zouden bevinden van een vroe gere Romeinse nederzetting, hetgeen men toenmaals in de eerste plaats afleidde uit de naam en het te voorschijn komen van Romeinse munten bij normaal graafwerk. In 1870 kwamen bij de bouw van een school nieuwe vondsten aan 0!f/?uP het licht. Reeds in 1914 vermoedde prof- Van Giffen, dat de hoge ligging van de bebouwde kom te danken was aan de bouw op de ruïnes van 'n vroegere Ro meinse castellum, doch nadere onder zoekingen waren door de bebouwing niet mogelijk. De omvangrijke ver woestingen van het dorpje gedurende de oorlogsdagen van 1940 openden ech ter de mogelijkheid, de juistheid der vermoedens te onderzoeken. Tot 1943 kon prof. Van Giffen vruchtbare op gravingen verrichten, die moesten wor den stopgezet op last van de Duitsers. Na de bevrijding werden de werkzaam heden hervat. Het -is gebleken, dat Valkenburg ge legen is op de ruïnes van niet een, doch niet minder dan zes verschillende Ro meinse vestingen, die telkenmale over elkanders restanten heen werden ge bouwd. De eerste vesting, gebouwd in het jaar 42 na Christus onder keizer Claudius, werd in 47 door binnenval lende Noormannen verwoest. De tweede vesting werd het slachtoffer van een brand, de derde werd in 69 tijdens een opstand van de Germanen door Brinio vernield. De vierde en vijfde vesting, versterkt door houten en aarden wal len. hielden evenmin lang stand, doch waarschijnlijk heeft de laatste, gebouwd in ongeveer 200, het geruime tijd uit gehouden. Prof. Van Giffen slaagde er in de naam van de Romeinse vesting te achterhalen, n.l. Agrippinae, de vrouw van Claudius. Het talrijke gevonden vaatwerk moet uit allerlei windstreken bijeen zijn sebracht .aangezien tot dus ver reeds 400 verschillende pottenbak kersstempels op de scherven en complete stukken werden gevonden. Prof. Van Giffen heeft vastgesteld, dat de kerken te Rijnsburg en Warmond gedeeltelijk zijn opgetrokken uit stenen, afkomstig van het laatste castellum. Het cast.ellum heeft vroeger waarschijnlijk deel uitgemaakt van de gordel van ves tingen. welke zich uitstrekte van de Zwarte Zee tot aan de Noordzee, da noordelijke grens van het Romeinse im perium. Momenteel overweegt men. in Valken burg een tweetal poorten te bouwen van dezelfde vorm en afmeting. zoals zij vroeger bil het castellum waren aan gebracht Niet. alleen kan daarmee de herinnering levendig worden gehouden aan de grondvesten, waarop de gemeente den de „terror Dei" de centralr idee was van de kerkbouw, terwijl later, met name in de gothiek, meer de na druk op het aspect 'van het kerkgebouw als vergaderzaal kwam te liggen. Voorts wees spr. nog op het locaal ka rakter dat overal in de kerkbouw te her kennen valt, bij ons aan een weinig mo numentale, sobere bouwwijze waarbij de njfdruk ligt op belangrijke structurele concepties, meer dan op geweldige ruim te of rijke versiering. De vraag of in onze tijd de kerk nog wel uiting van. belijden is, beantwoordde spr. a fortiori bevestigend. Het blijkt uit het feit dat de menselijke behoefte blijk baar niet bevredigd wordt door een nood kerk. Het ideaal voor moderne kerkbouw was volgens spr. zoveel mogelijk kerken, niet te groot, opdat overal de gelovigen een plaats van verfrissing zullen vinden, Een geanimeerde gedachten wisseling besloot de ochtendvergadering. Nadat in de Ochtendzitting de theolo gische aspecten van de kerkbouw in het middelpunt der belangstelling hadden gestaan, kwamen des middags problemen van meer sociologische aard ter sprake. Ir. P. Verhagen uit Rotterdam begon zijn inleiding „Kerkbouw en samenle ving" met het constateren van het feit, dat er eigenlijk geen universele grond slagen bestaan waarop de stedebouwer zijn plannen moet baseren. Het is eigen lijk zo gesteld, dat het program moet worden opgesteld door de gemeenschap zelf. Eerst dan komt de stedebouwer aan bod om de bedoeling van de gemeen schap zoveel mogelijk te verwezenlijken, Ook wanneer men naar practische voorbeelden, zoekt in Nederlandse dor pen en steden, vindt men eigenlijk geen vaste „spelregels" voor stedebouwkundi gen. Spr. ging de plaatsing van het kerk gebouw in de verschillende soorten dor pen (kring-dorpen, kom-dorpen, streek- dorpen) na en het bleek uit zijn onder zoek, dat de plaatsing van het kerkge bouw tamelijk willekeurig is. Wel kan men zeggen, dat waar de kerk staat, zij in de meeste gévallen goed staat. In het vervolg van zijn inleiding gaf spr. enkele richtlijnen voor het bouwen, Op de eerste plaats rhoet de stedeboüwer ernstig rekening houden met het feit, dat de kerk behoort tot de meest primaire objecten van de stad en dus de meest pri maire ruimte ter beschikking moet krij gen. Echter een situeren op een zeer op vallende plaats aan een markt of kruis punt van wegen is niet gewenst. De hoogste uitdrukking krijgt het kerkge bouw bij een ligging enigszins afzijdig van het stadsgewoel. Spr. was het geheel eens met de woor den van dr. Knipping, die de wenselijk heid van het bouwen van veel kleine kerken had '.eopperd. Inderdaad, aldus ir. Veïhagen, dit zal de oplossing moeten zjjn van het moderne kerkgebouw. Veel kleine kerken is ook het logisch gevolg van de in de .toekomst steeds nadrukke lijker toe te passen bouw in wijken. Wat de toren betreft merkte spr. "ten slotte op, dat deze minder geprononceerd zal dienen te worden. Toch blijven er mogelijkheden genoeg om het kerkge bouw bijzonder accent té verlenen door koepels óf anderszins. Na een levendige gedachtenwisseling begaven de congressisten zich naar het Museum van Land- en Volkenkunde om de opening van de tentoonstelling „Ne- dërlands nieuwe kerken" bij te wonen. Tailleur van reebruine velours Maison Goyartsj Twente leverde de katoens, imprimé's, effen zijde en bedrukt satijn. Ook hierin is een keurcollectie bereikt.' waarmede wij voor de da-g kunnen komen. Gebrocheerde zijde,, georgette, kant. (weer nieuw en preferent) organdie, na tuurzijde, voile, moiré, werden geïmpor teerd uit Zwitserland en Frankrijk. En met deze overvloed van materiaal is zó intens en artistiek gewerkt tot meerdere welvaart en eer van Nederland, dat het Wilhelmus, na afloop gespeeld, klonk als een huldezang aan het ganse volk, dat met zijn nijvere, vitale handelsgeest steeds nieuwe perspectieven schept. Wat het eerste opvalt is de gedegen heid en de draagbaarheid van deze mo dellen, vooral waar het mantels, mantel- costuums, deux- en trois-pièces geldt. Het klassieke terrein is met Wel zijn de heupen verbreed, de rokken wijd en lang, soms ook smal, d c de tailleur is en blijft de tailleur, vloeiend van lijn en stfak van distinctie. Welke vrouw zou niet het veel ge ziene, practische trois-pièce wensen, een donker smal rokje, met een licht aan gesloten jasje zonder revers, en daarovw het .wijde, driekwart of kort manteltj# in de kleur der rok, gevoerd met de stof van het colbertje, en gesloten met een strik van moiré of zijde? Of de lange redingote daarover gedragen, wat iets gekleder staat? Of de zijden imprimés met een jas in dé meest markante kleur van het patroon, gevoerd met de zijde van de jurk? Of de losse zandkleurige mantel Van binnen zwart,als de strakke robe daar onder, waarbij een jsrede strik de heu pen ronding geeft, en in de lage rug een queue suggereert? De zwarte tailleur ontbreekt niet, wordt gebracht met de felle noot van grasgroene handschoenen en een luchtig wit matelo-tje van ijl stro, gaas en bloe men. De imprimés waren groot en geaccen tueerd van kleur, zoals de zomerjurk in oranje, zwart en grijs, of kleine pa troontjes iiï pasteltinten. Een deux-pièces in Delfts blauw en 't jacquetmodel, oker geel fond met een tekening van hard blauwe korenaren, waren uitzonderlijk mooi. Deze zomerse charme werd ver hoogd door de modieuze, grote hoed, waarin de voile van de kin is gestrikt, zeer practisch voor de vele winderige dagen in ons vlakke land, die het ons meestal onmogelijk maken deze grote aureolen te dragen. De kleine hoedjes, met voiles en banden om. het gezicht ge bonden, de bloemen en lintgarnering voor op de kleine rand herinnerden even aan de kapot-hoedjes van onze groot moeders. Als zij een lief jong gelaat om lijsten, is het of Henriette of Suzette uit de Camera komt aangewandeld. Met de avondjurken haalde Maison Jenny de blauwe wimpel binnen. Het was met de statige rebe in grège (grijs wit) van gebrocheerde zijde waarvan de gebolde paniers in het voorpand ver vloeiden onder een toef van paarse vio- letten. Daarover de koninklijke mantel van violet fluweel, gevoerd met de zijde van He jurk, Maison Goyarts kwam voor de dag met een jurk van witte georgette, een weids schuimend geval, dat van onder uitwaaierde in speels plissé. Veel succes oogstte de operette jurk in 'wit organdie met ruches en stroken, en de feestelijke parasol. Zo voert de almachtige Mevrouw Mode ons charmant terug naar de verleden tijd, ondanks de emancipatie. De prijzen van deze Modelgroep zijn belangrijk lager dan die van het buiten land. Laten we hopen, dat finnen niet al te lange tijd de Nederlandse vrouw zich kan kleden met de modellen en stoffr/n van haar eigen land, zo volkomen aan gepast aan haar figuur en haar aard. Ondanks de deviezenmoeilijkheden. En toch aan deze bittere noodzaak dankt de Nederlandse haute couture haar ontstaan! HENRIETTE C. N. Een van die gestandaardiseerde film actrices, die voortdurend van het ene land naar het andere reizen, woonde de zer dagen ,kort na haar aankomst per vliegtuig, een groot banket bij, dat te harer eer werd gegeven. Bij de koffie-likeur stond zij op om de tot haar gerichte toespraken te beant woorden en ving haar toespraak aldus aan: ,De hartelijke ontvangst, welke mij door het volk van...." Hier bleef zij plotseling steken, want haar gastheer zat doodzenuwachtig tegen haar te fluis teren en te gebaren. Zij had het ver keerde land genoemd Dus begon ze maar weer opnieuw, ditmaal met het goede land en alles verliep verder uit stekend. Na afloop van het banket wendde zij zich woedend tot haar secretaresse: „Stomme idioot! Hoe kan ik weten waar we zijn. Dat is jouw werk". Mochten er lezers zijn, die dit bericht in twijfel trekken 'tan redactie van „Die rare wereld" hun verzekeren, dat het waar zal zijn, over een paar jaar. De volkshogeschool Drakenburgh heeft voor het eerst in haar geschiedenis een aantal schoolmeisjes, leerlingen van katholieke huishoudscholen in Haarlem, Amsterdam en Utrecht, binnen haar mu ren ontvangen. Wij maken melding van dit feit, omdat het ons een alleszins ver antwoorde en geslaagde poging van on derwijsvernieuwing lijkt. Hier vormden honderd meisjes een kleine gemeenschap. Hier zagen honderd meisjes de simpele en blijde noodzaak van het samen wer ken en samen zorgen. Hier hebben hon derd meisjes in de vrijheid van Gods van geestelijke bezinning te zijn, en met een voorkeur, die niet helemaal vrij was van nieuwsgierigheid, zijn wij deze dag gaan meemaken. Wij wilden wel eens zien, hoe men dit woelige, spontaan reagerende gehoor aan het bezinnen zou, krijgen. •„Directeur" J. Doesburg, directeur en adviseur bij allé vrouwelijke activiteiten in het aartsbisdom, heeft het klaar ge kregen. Eenstemmig en menselijk, zijn jong gehoor volkomen au sérieux ne mend, zonder zich te buiten te gaan aan stadhuiswoorden, heeft hij gesproken over de werkelijkheid van God, die de werkelijkheid is van alle dagen en uren en activiteiten; over de rijkdom en de schoonheid van Gods wezen; over het ontdekken van God in de daagse ge "ciu uicivjvB vUUkUCAAClJ. v mil vjou ■>*-" natuur gepraat over wat het leven waard beurlijkheden; over het leven in God, maakt om geleefd te worden. Hier zijn honderd meisjes soms stil geweest en geen toeschouwer kan weten, wat er in hen is omgegaan. Het was een aantrekkelijk program ma, dat de dagen van een volle week heeft gevuld Er is muziek gemaakt en gedeclameerd. E* is gesproken over de natuur, over beeldende kunst en over muziek. Er is gepraat en gezongen en gewandeld, en wij begrijpen zo goed de verzuchting van een jonge .deelneemster, „dat het altijd zo moest zijn." De Vrijdag was bestemd om een dag Het K. L. M.-toestel, de „Curasao", dat gisterenmiddag tussen 3 en 4 uur uit Ba tavia op Schiphol moest arriveren, kwa- daar eerst gisterenavond te ongeve< kwart voor negen aan. De reden van deze vertraging lag in het feit, dat dit toestel de eerste K. L. M.-machine was, die getroffen werd door het verbod van de Egyptische regering, dat geen vreemde vliegtuigen des nachts meer boven Egyptisch grondgebied mo gen vliegen in verband met de oorlogs toestand in Palestina. De Curacao" landde daarom eerst bij daglicht te Caïro. terwijl dit anders altijd in de nachturen geschiedt. De passagiers van het toestel hadden tijdens de vlucht boven het oorlogvoe rende gebied niéts van eventuele oorlogs handelingen gemerkt. Wel werd hup in Caïro aangezegd, zich rechtstreeks van het vliegtuig naar het K. L. M.-hotel te begeven, dat zich ook op het vliegveld bevindt, en dit niet te verlaten dan al leen om zich weer naar het toestel te begeven. Egyptische zegslieden op liet vliegveld meenden, dat er nogal wat munitie en bommen van het vliegveld te Caïro naar het oorlogsgebied vervoerd werden. Aan geruchten, dat Egyptische bombardementstoestellen vanaf Caïro- luchthaven rechtstreeks het Palestijns gebied bestookten, bleek men echter geen geloof te hechten. is Bebouwd, tevens zonden die ooorten knnnbn worden in?encht als museum "•earia de thans ongesraven voorwerpen beweerd zouden hmr-ri worden De be trokken -overheidsinstanties in Den Haag De stichting van de nieuwe Joodse stagt Israël heeft in de gehele wereld diepe in druk gemaakt. Ofschoon men weet, dat de Palestijnse chaos er, zo mogelijk, nog dbor zal verergeren, staat men nu ten minste voor een duidelijke situatie: de pan-Arabische liga voert oorlog tegen Israël: en door deze afbakening van be voegdheden wordt het gemakkelijker de bepalingen van het handvest der 'Ver enigde Naties dp de strijdenden toe te passen. Hier en daar wordt van een heroprich ting, van een herlevfcg van de staat Israël gesproken. Meri moet echter heel ver in de geschiedenis teruggaan om het oude Israël in derang der naties terug te vinden. Nadat de twaalf stammen in het beloofde land voortdurend langduri ge perioden van overweldiging en balTng- schap hadden gekend werd Palestina in 63 vóór Christus door de Romeinen ver overd: het werd een wingewest van het grote imperium romanum; echter een zeer roerig wingewest; en toen de Joden weer eens zeer opstandig waren, troffen de Romeinen rad'cale maatregelen: in 70 na Christus werd Jeruzalem door de Ro meinse generaal Titus met de.grond ge lijk gemaakt, de Joden werden over de toenmalig bekende wereld verspreid. De Joodse staat had volkomen ^opge houden te bestaan, en in de iflop der eeuwen maakten s l'ere volksstammen van Arabische afkomst, zich van het Pa lestijnse grondgebied meester. De Joden zwierven als ballingen over de vijf we relddelen: maar. en dit is wel het mees? karakteristieke in deze tragische ontwik- kekng: zij bleven Joden en bewaarden hun eigen raskenmerken: uiterlijk, karak ter en temperament. Zij gingen niet. zoal» zo vele andere emigranten in de volken nog tot een kwart eeuw- geleden hier en daar in ghetto's woonden, of normaal, ge lijk in de loop van de negentiende eeuw bijv. in Nederland en "i vele landen het geval was, in de burgerlijke samenleving zijn opgenomen, steeds bleven zij zich zelf. Zonder vreemdelingen of gasten in het land hunner inwoning te zijn voelen zij zich toch een eigen volk. Eerst in de latere jaren, toen het Joodse geloof een steeds geringer plaats in het leven van vele Joden ging innemen en derhalve al leen de raskwestie nog een rol speelde, bespeurde men, vooral door gemengde huwelijken, een zekere verdoezeling; maar de echte opgang der Joden in hun omgeving bleef toch een uiterst moeilijke, zo niet onmogelijke zaak. En nu, bijna negentien eeuwen na de verwoesting van Jeruzalem, is een nieu we Joodse staat gesticht; nog slechts het embryo van een staat, in zijn ontstaan reeds in zijn leven door een bloedige oorlog bedreigd. En met spanning ziet de wereld er naar uit, of Israël zich tegen de geconcentreerde aanval van de Arabi sche liga zal kunnen handhaven. Er zijn optimisten, die menen, dat de militaire macht der Arabieren verre overschat is; er zijn pessimisten, d:e geloven, dat de Joden hun eigen kracht veel te hoog heb ben aangeslagen. Alleen de toekomst zal kunnen uitmaken, wie gelijk heeft. Voor het ogenblik staan we voor het sombere feit. dat ginds, in het voor zo honderden millioenen geheiligde land. heilig voor Christenen. Joden en Arabieren, een strijd op leven en dood woedt, met de moderne wapenen der verwoesting; al kan anderzijds gezegd worden, dat, ge lukkig. de organisatie der strijdende legers niet zodanig is dat verwoestingen als in de tweede wereldoorlog zullen kunnen worden aangericht. De grote vraag is nu, wat de Verenigde Naties zullen kunnen en willen doen om enerzijds aan de oorlog in Palestina een het denken als God, het willen wat God wil. Bij het vragen stellen werd het dui delijk, hoe eerlijk, hoe open en intelli gent dit „moeilijke" gehoor reageerde. Directeur Doesburg heeft daarna ge sproken over het gebed, dat een voort durend contact met God moet zijn, een altijd bezig-zijn met de dingen des He ren, een onvoorwaardelijke overgave aan God. En toen hadden zelfs deze honderd meisjes, die behoren tot het geslacht, waarvan men zegt, dat het niet godsdien stig is, niets meer te vragen of te zeg gen. Wederom was een inningsoverwinning het verdiende deel der Australiërs, die na 21 runs te hebben gescoord, Essex voor resp. 83 en 187 van het wicket veegden. Dit is de vijfde overwinning in successie en hiermede werd het Australische record 645 van 1909 tegen Surrey aanmerkelijk verbeterd. Brad- man scoorde 187. Deze 721 runs is te vens een wereldfecordscore voor één dag cricket. De Sociëteit in de Rotterdamse Manége heeft Zaterdagmiddag een springcon cours gehouden ter voorbereiding van de deelnemers aan buitenlandse concours- hippiques en meer TïTTbijzonder aan" de Olympische Spelen, waarvoor dit een laatste proef was. De hindernissen waren zeer zwaar en bereikten een hoogte van 1.60 m. Prins Bernhard heeft de verrich tingen op het terrein van de Manége met veel belangstelling gevolgd. IJc uitslag was: 1 Random Harvest met J- Rijks Jzn; 2 Master, eig. J. Dura gereden door J. Rijks Jzn; 3 Golden Vale. gereden door majoor de Bruine; 4 Franklin D ber. Vos, Valkenswaard tobS ïïrt dit hen ontvingen, op. .Of nu, zoala einde te maken, anderzijds een -ituatic te scheppen, welke beide partijen kan be vredigen. De Verenigde Staten en Rus land hebben in een wedloop om de eer ste te zijn en Washington heeft,ge wonnen de nieuwe Joodse staat Israël de facto erkend. Maar andere landen blij ken niet zo haastig te zijn; Engeland en Nederland bijv. zouden graag eerst dê gang van zakên afkijken; beide hebben grote belangen in de Arabische wereld Nederland bij de Mohammedaanse be volking van Indonesië ên zullen deze niet gaarne tegen zich in het harnas jagen. Washington heeft, na allé zonder linge politieke zwenkingen welke het reeds in de Palestijnse kwestie heeft ge maakt, de sprong gewaagd, en zal daaruit enkele consequenties moeten aanvaarden. Een der moeilijke punten in deze ge hele zaak is wel, dat Engeland, dat toch goed van de mentaliteit der betrokken volkèn op de hoogte is. steeds met de •sterkste nadruk tegen het verdelingsplan betreffende Palestina heeft gewaarschuwd en het ook nooit heeft willen aanvaarden Daardoor is het ook niet meer geworden dan een suggestie, een advies, dat niet de effectieve kracht van een besluit heeft. Nu staat de veiPgheidsraad voor het har de feit, dat een oorlog is uitgebroken; dat hij zich met die situatie zal moeten ezig houden: maar dat practisch eenstemmig heid is uitgesloten. Misschien zullen Amerika en Rusland, gelijk in de Pa lestijnse kwestie reeds .neer is voorgeko men, eenzelfde lijn trekken; maar ande ren zullen een geheel andere olitiek wil len voeren; en zó zal men weer terecht komen in het moeras, waarin de Verenig de Naties zich reeds maanden en maan den in verband met de Palestijnse kwestie wentelen, zonder dat er veel uitzicht is. dat een weg naar vaste grond zal worden gevonden. Intussen zal het wel enige tijd duren vóór de voorgeschreven procedure is af gelegd. En e'genlijk hoopt men het meest dat in die periode een automatische op lossing tot stand komt. welke verder in grijpen van de Verenigde Naties .over bodig maakt. Naar aanleiding van de publicatie in zake het resultaat van de inschrijving op de 3 pet. Ned. Staatslening 1962/64 en op de 3 Vi pet. N-ed. Staatslening 1948 kan het Ministerie van Financiën nog het volgende mededelen: Uit nader ontvangen gegevens is ko men vast te staan, dat aflossing is, ge vraagd voor een bedrag van 106 mil- lioen. Aangezien bij de jongste publicatie omtrent de inschrijvingen nog niet over volledige gegevens kon worden beschikt, kon van het definitieve resultaat oog geen juist beeld worden gevormd. thans kan aan de hand van b°v In Dublin heeft Denemarken met 3—2 gewonnen van Ierland. De koppeling van de laatste acht in de Europese zóne is nu: NederlandEngeland, Hongarije —Zweden, ItaliëDenemarken en Tsje- ohoslowakijeBolgië. Mr A. Rueb, voorzitter van de inter nationale Schaakfederatie, zeide iri interview, dat de zege van Botwinnik geen verwondering behoefde te wekken. Reeds in'de 21e ronde werd hij in feite wereldkampioen, nadat hij zijn gewel dige superioriteit over de andere deel nemers aan het uiterst moeilijke tour- nooi om de titel bewezen had. De toetreding van Rusland tot de in ternationale federatie zou' naar mr. Rueb's mening het internationale schaak-; leven verrijken en versterken en de be langrijkheid van de wedstrijden verho gen. Er was nauwelijk een ander land ter wereld, dat op zoveel goede schakers als de Sovjet-Unie kon bogen. Het was dan ook niet op losse gron den, dat de internationale federatie ruim dertig procent var de beschikbare Plaat" sen voor de interzonale wedstrijd, wel£e van 15 Juli tot 15 Augustus a.s. te Stock holm gespeeld wordt, aan de Sovjet-Unie had toegewezen, en haar drie plaatsen gegarandeerd had in het candidaten-tour- nooi van tien grootmeesters, dat in 1J49 wordt gehouden. Het is niet uitgesloten, dat Botwinnik, wanneer hij in 1950 zijn titel verdedigt, een andere Russische grootmeester als uitdager tegenover zich zal vinden. De wedstrijdleider, dr. Vid- mar roemde het spel van Smyslof, die alleen in Botwinnik zijn me.erdere moest erkennen, terwijl Flohr in de Pravda schreef, dat Moskou de hoofdstad van het wereldschaakleven is geworden. De Haarlemmer Cor de Best won Dinsdag de twaalfde wielerronde van Zaandam over 125 Km. in 3 uur 2 min. en 46 sec. voor de Amsterdammer H. Lakeman, die een fietslengte achter lag, 3 Loos Amsterdam, 4 Bakker, Zaandam, 5 Steenbakker. Den Bosch, 6 Van Dun- gen, Den Bosch, 7 Schellingerhoudt, Zaandam, 8 op ronde Verschuren, Rotterdam, 9 Bijl, Den Haag, 10 Reuter Amsterdam. (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Achterweg 86, Lisse.) A. GOLDSTEIN. Spec, prijs Prace, 1947. Mat in drie zetten. No. 6392. F. FLECK. Eerste prijs. Sahovski Vjesnik. Mat in twee zetten. Wit: Ka6, Dg2. Te5—g8, Rd8, Pb6—c6; c3. d2, d7, g5, h2. Zwart: Kf4, Dh6, Tè7—h4, Rf8—h5, Pg4—g6; f5. No. 3693. J. J. RIETVELD. Derde eerv. verm. Tornooi als voren. Mat in twee zetten. Wit; Ka6, Df2, Tdl—e7, Rc8—h4, Pa7b5; b6. Zwart: Kd8, Del, Tb4, Rb8—hl. Pd6—f3; a4, c5. Oplossingen over drie weken, deze worden aangenomen lot Woensdag 2 Juni. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 6384, 1 Tf2enz. No. 6385. 1. Ph2—f3 enz. No. 6386. 1 Pc4e3, Re8; 2. Dc6t, Rc6:t; 3. Pd5t, Rd5:tt. 1Rf7; 2. Dc4t, Rc4:; 3. Pd5i; Rd5:tt. 1Rh5; 2. Ptflt, Rdl:; 3. Df3t, Rf3:tt. GOEDE OPLOSSINGEN. Van no. 6384, 6385 en 6386 zonden in: Ir. Bergstein, Geleen; J. M. C. N. Dick- haut, Nijmegen; C. Laurense, Rotterdam; H. F. Verhey, Breda; J. v. Vloodorp, Den Haag; F. Witte, Den Haag. Van no. 6381: G. v. Lin. Boekei. Van nos. 6385 en 6386: F. Pijls, Maas- bracht. Van nos. 6384 en 6386: P. H. Houdijk. i Rotterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2