LOONGRENS bij verplichte ziekenfondsverzekering mÊÊÊÊÊMÊtm Wie was verantwoordelijk voor liet drama van Putten? Amerika antwoordt Stalin Ontvangst van Koning Leopold te Rotterdam NIEUWE BONNEN HET BRITSE DRAMA ROND GRIEKENLAND ARABISCH LEGIOEN OPENT AANVAL OP JERUZALEM MELKHANDELAREN WILLEN DE MELK VAN DE BON Ontwerp Ziekenfondswet binnen afzienbare tijd ingediend DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vijf jaar geëist tegen Fullriede Inzake elf kwestiesdoor Rusland ter nieuwe bespreking voorgesteld Wat er in April 1941 gebeurde Zeemanschap van Nederlanders Zwarte ooievaar Vroege aardappelen NDER DE O U P E Antwoord op vragen van v.d. Goes v. ISaters Wel bloemen Coloradokevers Dreigend telegrain e Vlees nog niet vrij Textiel-contract 70ste JAARGANG DONDERDAG 20 MET 1948 No. '?0f:2 ANTWOORD VAN DE MINISTER Op request van Kath. Bond voor het gezin m ons land fresisnaleerd De eis mogen worden gerooid DIE MANSHOLT voor bruiloften en begrafenis. Bestrijdingssucces in Neer aa.n Minister Mansholt tussen Ned. Tnd.-re^erinp; en Japan DB KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de .Nieuwe Schiedamsche Courant*0 zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam Broersvest a Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal f 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J WITLOX. Algemeen Redacteur: R A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRUS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven -egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Bij schrijven van 26 Febr. 11 had het hoofdbestuur va". f0 miTiU V001 het Gezin zich tot de Minister van So ciale Zaken gewend om te wijzen op de onbillijkheid, daarin gelegen, dat de loon grens waarboven de verzekeringsphcht komt te vervallen voor al e werknemers, ongeacht hun sociale positie, dezelfde is. In dit request, waaraan wij destijds een artikel wijdden, wees adressant er o.m. op. dat zodi a men niet meer on der de verzekeringswet valt, men de ri sico's die het Ziekenfondsbesluit voov de verzekenngsplichtigen wegneemt, al leen door vrijwillige verzekering tegen oe- langrijk hogere premies kan dekken. Door nu geen onderscheid in acht te nemen tussen ongehuwde, up 2ich zelf staandc personen en gehuwden of kostwinners enerzijds en tussen gehuwden zonder en met kinderen te hunnen laste, maar voor alle categoneen hetzelfde bedrag van 3750 als 10°ngrens vast te stellen, is het in zich zeer onbillijke gevolg opgeroe pen, Sehuwden met kinderen ten laste, Wler loon slechts weinig boven de loongrens gelegen is, voor zich en hun gezin op vrijwillige verzekering zijn aan gewezen, terwij] ongehuwden, wier sala ris de loongrens nadert, in de voordelen van de verplichte verzekering delen, hoewel zij zonder twijfel van beide groepen de economisch sterksten zijn. Het bestuur zag in, dat Wijziging van het Ziekenfondsbesluit 0p dit punt een in grijpende maatregel betekent, maar het achtte de bestaande toestand in zich zo onjuist, dat het meende zijne Excellen tie te mogen verzoeken een billijker re geling te willen bevorderen. In antwoord op dit schrijven is, naar „Het Gezin" meldt, door de Minister medegedeeld, dat bij de behandeling van het Ontwerp-Ziekenfondswet, waar aan nn de laatste hand gelegd wordt, aan de door het Hoofdbestuur naar voren gebrachte wensen ongetwijfeld de nodige aandacht besteed zal wor den Waar het Ziekenfondsenbesluit thans aan de Ziektewet is gekoppeld aldus de Minister geldt de loongrens welke deze voor de ziekengeldverzekering stelt, automatisch ook voor de zieken fondsverzekering. Dit incidenteel te wij zigen, terwijl het Ontwerp-Ziekenfonds wet binnen afzienbare tijd de Staten Generaal zal bereiken, kwam de Mi afgezien van de praktische be- gewenst vooï6Sen ta te br6ngen niCl woord Minister er in zijn ant Joon kh de vaststelling, van öenoien khJd werknemer eventueel wordt ffrbijslaS «iet in aanmer- Ar st-mdn,n°imen- Mocht ergens een and men zich U„nt ingenomen, dan groepen- ze verklaring stellig VefdatU binnen8 Bf,i-teraar<3 de medede- Iin§' Zieken fonrfff'e.nbart> een ont' werPbereiken w de Staten-Gene ralrmalenmet' gelijk WÜ reeds meermalen met klem betoogden, is er pericula in mora. Overigens wordt men door het antwoord van de bewinds man van Sociale Zaken niet veTwii- zer. Dat er bij de behandeling van hét aangekondigde wetsvoorstel aan de naar voren gebrachte wensen aandacht zal worden besteed, daarvan kon men zekei zijn ook zonder de verzekering van Mi nister Drees. Liever hadden wij van de Minister de verzekering vernomen, dat bij het samen stellen van bedoeld wetsontwerp met de, geuite verlangens rekening was gehou den. Maar noch over het in uitzicht ge stelde wetsontwerp noch over het stand punt van zijne Excellentie te dezen ver namen wij ook maar één woord. Met het Hoofdbestuur van de Bona voor het Gezin wachten wij natuurlijk met belangstelling het komende ontwerp Ziekenfondswet af. Mede zijn wij ten zeerst; nieuwsgierig, wat de Minister on der „binnen afzienbare tijd" verstaat. Wij honen, dat hij niet al te „ver-ziend" zal blijken te zijn. Mocht het wetsontwerp niet voldoen aan de alleszins billijke wensen als in bovenbedoeld request bepleit dan mag van de Kath. Kamerfractie verwacht worden, dat zij hiei op de bres zal staan voor de belangen van het grote gezin. In welke verwachting daarvan ziin wij overtuigd men niet be schaamd zal worden. Door de Bond voor het Gezin was nog een tweede adres aan de Minister gezon den, waarin zijn aandacht werd ge vraagd voor de omstandigheid, dat de kinderen van een volgens het Zieken fondsbesluit verzekeringsplichtige vader (cq. moeder) slechts tot het bereiken van de 16-jarige leeftijd mede verzekerd zijn. Word :n ze 16 jaar, dan is alleen vrijwillige voortzetting der verzekering mogelijk tegen betrekkelijk hogere pre mies. Deze regeling in het Ziekenfonds- besluit steekt, aldus het request, ongun stig af bij de regeling »ian de Kinder bijslagwet, die bijslag toekent ook voor kinderen van 16 tot en met 20 jaar, als deze dagonderwijs ontvangen en dus praktisch gehee. ten laste komen van de vader of m ieder. Adressant meende, dat als onder ge lijke omstandigheden kinderen van 16 tot en met 20 jaar onder de werking van het Ziekenfondsbesluit zouden blij ven vallen, daarmee niet alleen de bil lijkheid zou worden betracht tegenover de betrokken gezinnen, maar bovendien ook meer consequent het streven der Regering de kinderrijke gezinnen zoveel mogelijk een gelijk levenspeil als welke andere te verzekeren, zou worden be vorderd. Ongetwijfeld is zo schreven wij naar aanleiding van dit adres destijds, voor deze suggestie zeer veel, zo niet alles te zeggen De gevraagde voorziening volgt logisch uit de erkenning in de Kinderbij slagwet van de noodzakelijkheid om de ouders van bedoelde kinderen financieel tegemoet te komen. Wij weten niet, of de Minister reeds op dit schrijven geantwoord heeft; in hei- orgaan van dc Bond lazen wij er tot dusver nog niets over Maar zonder een antwoord van Exc Drees weten wij, dat bij de behandeling van het ontwerp Ziekenfondswet mede aan deze kwestie de nodige aandacht zal worden besteed Het zeilscizoen in Friesland heeft een aanvang genomen. In Grauw had reeds de eerste grote wedstrijd plaats, waarhij de Regenbogen in felle strijd gewikkeld waren De V.S. hebben maarschalk Stalin gisteren punt voor punt in een niet- officiële verklaring geantwoord met be trekking tot de elf kwesties, die vol gens Stalin in zijn antwoord aan Henry Wallace, tot onderwerp van nieuwe onderhandelingen moeten worden ge maakt. In het antwoord wordt Moskou aan sprakelijk gesteld voor dé huidige im passe en wordt de reeds door de minister van buitenlandse zaken, George Mars hall, gestelde eis, dat het volgend initia tief om de impasse te doorbreken van de zijde der Sovjet-Unie moet komen, her haald Het'antwoord op elk afzonderlijk punt door Stalin te berde gebracht, behelst: 1 Beperking der bewapening. Sedert 1946 wordt deze kwestie behandeld door de commissie voor vastgestelde bewape ning van de veiligheidsraad der V.N. 2. Atoomenergie. De Sovjet-Unie, Po len en de Oekraine worden aansprakelijk gesteld voor het verhinderen van een doelmatige overeenkomst betreffende de internationale contröle op de atoom energie. 3. Het tot stand brengen van een vre desverdrag met Duitsland. „De Sovjet oppositie tegen practisch elk voorstel, dat door de V.S., Engeland en Frankrijk werd gedaan, heeft tot nu toe alle vorderingen in deze kwestie verhinderd." 4 Het tot stand brengen van 't vredes. dram, l]ad?lira,iteit heeft de ge- !le Duinkerk0 geschiedenis van »"ide evaen»?- VaM de Middellandse zee' <de .evacuate van meer dan 50.000 hele 1 nninko-i, gescnieuems van het,,"?, 2. van «Ie Middellandse soldaten meer dan 51111111' voor e*Peditionnaire ven maakt 1941) hekend ge- De gehele gebeurtenis had een gelukkiger afloop kunnen hebben ?nri?Pn de vijand krachtiger was opgetreri' 'nflen het bombarderen van de evacuaUestfan"" den of de schepen gedurende de aldus het verslag. e de nacht. Een leger van 58.000 man werd tus.„ 4 Maart en 24 April 1941 in Griekenland tan land gezet Op 8000 man „a ZrTh£ ^Alleen één schip. Nederlandse trans. Dezer, dagen w^f Veluwe" een heel onë In teSen- genomen: een zwarte ooieva, portschip „Slamat" ging geheel verloren Het werd gebombardeerd en zonk nadat het het strand had verlaten. „Een vermei, denswaardig feit van de operatie was het moedige en ondernemende optreden van de zeelieden der koopvaardij op de troe penschepen, die hun schepen naar onver lichte en moeilijke ankerplaatsen moes ten brengen, in vele gevallen zonder vol ledige kaarten. Een groot aantal Neder landse schepen bevond zich hieronder, wier bemanningen zich bijzonder onder scheidden door doelmatig optreden en zeemanschap." verdrag met Japan. „Het is tot nu toe onmogelijk geweest de tegenstelling tus sen de wijd uiteenlopende opvattingen met betrekking tot de grondslag, waarop de conferentie voor 't vredesverdrag met Japan bijeen moet worden geroepen, te overbruggen.'* 5. Het terugtrekken van troepen uit China Momenteel zijn er 1496 soldaten en 4125 matrozen en mariniers van de VS. in China. „Deze strijdkrachten blij ven daar op verzoek van de nationale re gering." j. Het terugtrekken van troepen uit Korea. Het plan van de algemene verga dering der V.N. in herinnering brengend, dat hét vorig jaar is uitgewerkt verklaren ambtenaren van het Amerik. ministerie van buitenlandse zaken: „De USSR Ont zegde de commissie der V.N. de tóegang tot de Noordelijke zone van Korea. Zij heeft niet alleen geweigerd in enigerlei opzicht samen te werken om het plan van de V.N. uit te voeren, doch heeft ge. poogd eigenmachtig een eigen plan uit te voeren, dat dreigt te leiden tót burger oorlog onder de Koreanen 7. Eerbiediging van de nationale souve- reiniteit en niet-inmenging in binnen landse aangelegenheden." De op dit on derwerp betrekking hebbende feiten zijn te volumineus om te worden gerecapitu leerd. Het optreden efi de politiek der beide regeringen in dit opzicht zijn alge meen bekend en spreken voor zichzelf.' 8. Militaire bases. Het is interessant er op te wijzen, dat tie V.S. in de Veilige heidsraad hebben voorgesteld dat gewa pende strijdkrachten, die onder toezicht van de veiligheidsraad opereren, het on beperkte recht van doortocht hebben en. tevens het recht om bases, waar die ook gelegen zijn te gebruiken De USSR heeft dit voorstel verworpen. 9. Internationale handel. De Sovjet-re gering heeft geweigerd deel te nemen aan de recente internationale handels conferenties te Geriève en Havanna 10 Hulp aan door de oorlog getroffen landen. „De hulp, die door de V.S. aan andere landen wordt verstrekt, zowel door de kanalen van de V.N. als op an dere wijze, moet ter beantwoording van dit punt voldoende zijn 11, De rechten van de mens. Ambtena ren van 't Amerik. departement van bui. tenlandse zaken zeiden, dat de commis sie van de V.N. voor de rechten van de mens bezig is terzake een ontwerp-over- eenkomst op te stellen en, daar zowel de USSR als de V.S actieve leden dezer commissie zijn, is het moeilijk in te zien, op welke andere wijze de kwestie ter sprake kan worden gebracht. Voor het bijz. gere tshof te Arn hem stond gisteren terecht Obert Fritz Wilhelm Ful -Ie, die zich te verant woorden had wegens het misbruik maken van zijn macht, het deporteren van 600 mannen, het verjagen van vrouwen en kinderen en het platbran den van 106 woningen in Putten. Nadat de procureur-tjscaal mr. Fik- kert, dé dagvaarding heeft voorgelezen, wordt de verdachte door de president mr. dr. J. A. G, baron dc Vos van Steen- wijk ondervraagd. Hij zegt, dat hij tele fonisch van Von Wublisch opdracht kreeg de schuldigen onmiddellijk neer te schieten, vrouwen en kinderen te evacueren *n alle mannen tussen 18 en 50 weg te voeren. Hij verklaart niét ge weten te hebben dat. de mannen haar Duitsland zouden worden gebracht: Pres. tot verdachte' „Wat dacht u toen u de gevangenen overgaf aan de S.-S.? Verdachte „Ik heb temeend, dat de aanslagplegers er uit zouden worden gehaald." Pres.: „Hebt u begrepen, dat de uit voering van, het bevel van Von Wuh lisch een schending was van het Inter nationaal Oorlogsreglement". Verdachte: „Dat is me niet duidelijk geweest, (integendeel). Als de president verdachte er dan op wijst, dat deze toch dit bevel onmenselijk heeft gevonden, dan geeft hij: dat volmondig toe- Onmen selijk wa: hes, maar absoluut niet in strijd met het oorlogsrecht, dat nog wel erger» maatregelen kent. Dan komt Otten, voormalig opper- luitenant der motorpolitie, naar vören. Deze schildert het drama van Putten nog eens in alle schrille kleuren af. In tegen stelling igt :ijn aanva- kelijk afgelegde verklaringen, komen er thans velé fei ten naar voren, die waarschijnlijk be doeld zijn om een groot deel der verant- woo ;jkheii van de schoud s van Fullriede te wentelen. De' kwestie der 40 gijzelaars ter spra ke brengend, ver'!gt r ullr' de er de aandacht op, dat dezen van de overige bevolking stonden afgescheiden en door eigen landgenoten als illegalen of onder duikers waren aangewezen, of als vluch telingen waren opgepakt of wapens on der zich hadden. Dan komen de getuigen k décharge, van wie de eerste mevr. Goedewagen- Maas, het verhaal doet van haar ontmoe tingen met Fullriede. De brand Uitvoerig komt de brand van Putten ter sprake. Met zakelijke nauwkeurig heid wordt vastgesteld, dat er 98 wonin gen en winkels zijn verbrand. Maar meest aan dè buitenkant van het dorp. De eigenlijke kom is gespaard gebleven. De as.'heeft dit gedaan, aldus Otten. Hij heeft de kentekenen op de unifor men gezien. Hoe was het mogelijk, dat de S.S. die brand stichtte? Fullriede weet daarop geen antwoord te geven. De S.S. stond niet onder zijn bevelen. Hij had hun wel bevolen zich buiten de op dracht te houden en er zich niet mee te bemoeien. Otten vertelt, dat Fullriede tegen hem gezegd heefu de maatregelen niet zo ernstig te nemen als ze waren voorge schreven. Hij heeft dan ook vele vrij- stellingén .verleend. Maandagmiddag is de bevolking met huisraai en al ver trokken, maar reeds Dinsdag keerden ze reeds weer. De kleine grijze burgemeester van Putten geeft dan het dorre maar ont stellende cijfermateriaal over de om vang van de ramp en het verlies aan mensenlevens. Hij, jhr. van Geen zegt, dat er 199 -'nwoners van Putten zijn op gepakt. waarvan er 30 in Amersfoort zijn vrijgelaten. Ond- zeg zijn er 11 uit de trein gesprongen, zodat in fotaal 458 in Duitsland aankwamen. Van hen zijn er slechts 32 teruggekeerd. In de namiddag heeft Fullriede drie kwartier lang een kruisverhoor moeten ondergaan, dat hij met grote kalmte en beslistheid doorstond. Hij kon niet in zien, dat het wegvoeren van weerbare mannen als represaille tegen het oor logsrecht zou indruisen. Zelfs niet al zouden deze mannen naar Duitsland worden vervoerd. Tenslotte komt de procureur-fiscaal, mr. Fikkert met een uitvoerig requisi toir. Daarin betoogt hij, dat de repre sailles tegen Putten, een rechtmatig bevel 'varen, dat Fullriede, zij het dan sl cl. ts gedeeltelijk, heeft uitgevoerd. Verdachtes beroep op de noodtoestand kan hij niet aanvaarden. Fullriede had dit bevel kunnen voorkomen. Daarom eist hij een gevangenisstraf van vijf ja ren, wegens het uitlokken van brand stichting, wegens medeplichtigheid aan mensenroof en wegens het blootstellen van Nederlanders can maatregelen var dé vijand. tie verdediger mr. Ploech uit Arnhem heeft in een uitvoerig - pleidooi er op gewezen, dat verdachte, verkerend in een noodtoestand, het beste heeft ge daan, wat hij kon doen. Evenals m de voorafgaande jaren ver. leent het bedrijfschap voor groenten en fruit wederom algehele ontheffing van- het rooi-verbod, gesteld in de rooi-veror- dening vroege aardappelen. De onthef fing is ingegaan op 19 Mei. Heeft Minister Mansholt, hoewel onge wild, op Pinkster-Drie even een num mertje weg gegeven in de bladen! Die kwamen na de feestdagen niet met lege handen bij hun lezers dankzij deze be windsman, die ergens in het land op een vergadering van de Partij van de Arbeid een hoorn van overvloed zou hebben leeg gestort. Volle vleespotten, waarbij de Egyptische slechts napjes waren; niet langer meer boter alleen op ons hoofd: neen duizenden tonnen in de koelhuizen, genoeg om alle schepen van onze vloot vol te smeren, zoals die vlootvoogd uit de tijd van onze roemruchte zee-oorlogen En de textiel-export zou gaan stagneren, zodat wij droomden van uitpuilende lint nenkasten en garderobes. Maar laten wij nu achter het net vis sen. Dat komt er van, als men met de Minister van Visserij uit vissen gaat. De correspondent van het A.N.P. heeft, naar de Minister via zijn persdienst me dedeelde, zijn woorden glad verkeerd weergegeven. Onze vleespositie blijff moeilijk en de tonnen boter..., die moe ten nog gemaakt worden. Men zou zo zeggen, hoe komt die jour nalist aan zo'n duim! Dat verslag liep an ders uitstekend en het resumé maakte een heel logische indruk. Was die persman eeu nieuweling of een ongeschoolde kracht, dan had men een stumperig verslag mo gen verwachten, doch iemand moet toch al heel suf zijn om een minister uiter aard een geoefend spreker precies het tegenover gestelde te laten zeggen. Hoe is zo iets toch mogelijk? Zou misschien de sleutel van het ge heim hier liggen, dat de verslaggever er zo van overtuigd was, dat de Minister op die partij-vergadering in verband met de verkiezingen iets „opwekkends" zou zeg gen, dat deze verrassingen hem uit de pen vloeiden, als gedachten, waarvan de wens de vader was? Het zou immers niet de eerste keer zijn. dat een partij-vergadering gebruikt werd om min of meer propagandistische mede delingen te doen, welke beter in het par lement op haar plaats zijn. Ongetwijfeld is het hele gevalletje niet prettig voor Minister Mansholt, want de stemming sloeg nu natuurlijk finaal om: het publiek blijkt nu eenmaal vaak on redelijk. Maar waarom heeft de persdienst van zijn departement niet terstond voor een rectificatie gezorgd, toen het gerucht makend verslag in de ochtendbladen stond? Leest niemand op Landbouw en Visserij een ochtendblad? Of waren alle ambtenaren van hoog tot laag achterover geslagen van de z.g. toezeggingen van hun chef en was de Mi nister niet vroeg genoeg bij de hand om hen weer met beide benen op de begane grond te zetten? Wat er van zij, wij hebben nu allemaal weer onze broekriem in het oude gaatje getrokken. ANALYST. Op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Goes van Naters betreffende de demonstraties bij de aankomst van de Koning der Belgen te Rotterdam, heeft de minister-president het volgen de geantwoord: Toen het de regering bekend was. dat Zijne Majesteit Koning Leopold te Rot terdam zou aankomen, een wetenschap, die de regering uit de pers moest ver nemen en die door navraag bij de Hol landAmerika Lijn werd bevestigd, en toen bij nader onderzoek eveneens bleek dat Zijne Majesteit, voornemens was zich van Rotterdam per automobiel naar Het Arabische legioen ls gisteren even voor de middag onder het bevel van de Emir begonnen met de aanval op Jeru zalem. Volgens de Arabische radio van Palesti na is de Scopnsberg, waarop zich de Joodse universiteit en het grote zieken huis Hadassan bevinden, omstreeks 3 uur des middags ingenomen. Een communiqué van de „Haganah" deelde gisteren mede, dat in de afgelopen nacht Joodse strijdkrachten doorgedron gen waren tot in de oude stad van Jeru- «iel onze wn.» - slechts zwarte slagpennen en bruin„ vleugeldek heeft, is de zwart van kleur met een metaalglans ei over heen. Ook is hij wat kleiner aan onze ooievaar, hij nestelt in bomen en voed* swh vooral met vis. In ons land wordt hij slechts uiterst zelden gesignaleerd, doch in Oost-Duits tand en Oost-Europa is hij inheems, al zoekt ook hij in het koude jaargetij zach ter streken op. Deskundigen beweren, dat de laatste Pa_ar honderd jaar de vogel in Nederland met is gezien. Of die van de Hoge Veluwe een verdwaald exemplaar is of een vluchteling uit een dierenpark is niet bekend. Door het landelijk comité van de bloemenhandel zijn maatregelen geno men, dat leverim- \y ^nmateriaal. nodig voor h< u bruids- en grafwerko' stang 7ai vinden. zalem en contact hadden gemaakt met de daar geïsoleerde Joodse troepen. Het Joodse bruggehóofd werd gedurende de verdere uren van de nacht verbreed. In 't vierde Arabische legercommuniqué wordt gemeld, dat artillerievan net Arabisch legioen Joodse kwartieren en andere strategische posities der Joden :n Jeruzalem bestookt. De Joden trekken zich terug uit de wi.ik van Sjeik Djarrah Arabische troepen zijn opgetrokken naar de gebieden van Latroen en Bab el Wad. Een aanval der Joden op Latroen is door het Arabisch legioen afgeslagen. Volgens een communiqué van de „Ha ganah" hebben Joodse strijdkrachten zich meester gemaakt va% het grote voorma lige Britse kamp van Sarafand tussen Lydda en Tel Aviv, daarbij de Arabieren op de vlucht drijvend. Door het gelukken van de aanval be schikken de Joden 'hans over een basis, die. gelegen tussen Ramleh en Lydda (het vliegveld van Tel Aviv). het hun mo gelijk maakt de strategisch, belangrijke wegen van Tel Aviv naar Jeruzalem er naar Egypte te contröleren. Het succes is in de Joodse hoofdstad geestdriftig begroet. Schiphol te begeven, om van daar naar Zwitserland door te r-izen, zijn van de zijde dei regering terstond alle maat regelen genomen om demonstraties, die ongewenste gevolgen met zich zouden kunnen brengen, te orkomen. Hierbij was overwogen, dat toevalligerwijze de aankomst van het ss. „Eemdijk" samen viel met de datum van de voetbalwed strijd HollandBelgië te Rotterdam. Van het per megaphoon houden van toespraken tot de Koning is geen sprake geweest: wel hebben groepen Belgen op de boten de Koning toegejuicht, waarbij gebruik is gemaakt van vrij pri mitieve roepers. Maatregelen waren genomen, dat de Kóning door een auto van de Holland— Amerika Lijn en het gevolg in andere auto s, o.m. van de Belgische ambassade, van Rotterdam naar Schiphol zou wor den vervoerd. Op het laatste ogenblik heeft de Koning echter gezien het zachte en zonnige lenteweer de uit drukkelijke wens te kennen gegeven, plaats je willen nemen in een van de vier open auto's, die zich in de stoet S77,orï,den' -kii ket wegrijden van de Wilhelminakade is enkele ogenblisken door een groep het politie-cordon ver broken. De minister is van oordeel, cfet de verantwoordelijke' autoriteiten de maat regelen hebben genomen, die door de omstandigheden werden vereist Hij is van mening, dat het mogelijke gedaan is, om demonstraties te voorkomen, zon der daarbij krachtdadig op te treden te gen een aantal personen, die op enige afstand van het schip luidkeels uiting gaven aan hun geve Ier ten opzichte van de Koning. Zodanig krachtdadig p» tredu.i had ongewenste gevolgen met zich kunnen brengen. Toen het publiek dreigde de auto van de Koning het voortgaan te beletten, is de politie in derdaad opgetreden, „onder dat daarbij echter van gummistok of andere wapens gebruik behoefde te worden gemaakt. In de gemeente Neer (Midden-Lim burg) heeft men de schooljeugd inge schakeld bij de bestrijding van de colo radokever. Voor elke liter coloradokevers werd een premie uitgeloofd van 5. De successen van deze actie zijn na een week enorm. Tot op heden werden 96 liter in gezameld. Een telling wees uit. dat elke liter ruim 3600 van deze schadelijke in secten bevat, zodat thans reeds omstreeks 336.000 kever onschadelijk werden ge maakt. Vermeldenswaard is. dat een jon gen van elf jaar alleen elf liter of 39.600 coloradokevers voor zijn rekening heeft genomen. Gistermiddag is in de „Handelsbeurs" te Utrecht een druk bezochte vergade- cing gehouden van melkdistribuanten uit de provincies Noord-Holland. Zuid- Holland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Noordbiabant en Zeeland. De voorzitter van de federatie van melkhandelaren- organisaties in Nederland, de heer A. Rensenbrink, leidde het vraagstuk „de DE BRAND IN HET PALEIS NOORDEINDE, Ook de fraaie belconzaal u-erd totaal verwoest Voor het tijdvak van 23 Mei t'm 5 Juni gelden de volgende bonnen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 806. 362 Melk: liter melk (reeds aangewe zen, geldig t/m 22 Mei). 391 Melk: 6 liter melk. 3».{ Melk: 7 liter melk. 396 Vlees: 100 gram vlees. 397 Vlees: 300 gram vlees. 398, 399 Boter: 250 gram boter, of mar garine of 200 gram vet 412 Algemeen: 400 grdm brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 414 Algemeen: 200 gram brood (geldig t/m 29 Mei>. 41b Algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m 29 Mei'. 417 Algemeen: 50 gram thee. 418 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas: 419 Algemeen: 125 gram koffie. 403 Reserve: 200 gram kaas* of 250 gram korstloze" kaas it'4 Reserve: 800 gram brood 'geldig t'm 29 Mei'. 40« Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 29 Mei). Bonkaarten Kd, Ke 806 893 Melk: 12 liter melk. 896, 857 Vlees: 100 gram vlees. 898 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 899 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 912 Algemeen: 400 gram Drood of 1 i rantsoen vermicelli e.d. 914 Algemeen: 200 gram brood (geldig t/m 29 Mei). 5 s 916 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 29 Mei). s 8 915 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 903 Reserve: 400 gram brood (geldig •t/m 29 Mei). Bonkaarten Za. Zb. Zc, Zd, Ze, Md, Mf, Mg, Mh 806, Geldig zijn de bonnen van strook F. Een rantsoen vermicelli e.d. bedraagt: 300 gram vermicelli, macaroni, spaghetti, noedels, mie- tarwegriesmeel en met tarwegriesmeel samengesteld' pudding poeder of 400 gram vermicellisoep (d.i. droge soep. waaréan tenminste 75 pet. uit vermicelli bestaat of de vermicelli- vorm heeft). melk van de bon" in. Aan het slot van deze vergadering werd besloten bet vol gende telegram naar de minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning te zenden: „De federatie van melk- handelarenorganisaties in Nederland, te Utrecht op 19 Mei in massale vergade ring bijeen, gehoord de stemming,- die in bovengenoemde vergadering heerst on der de vele melkhandelaren uit geheel Nederland, van mening, dat zij geen verantwoording meer kan dragen voor daden door individuele melkhandelaren of groepen van melkhandelaren te ne men, neemt op aandrang der vergade ring het besluit uwé excellentie te ver zoeken binnen veertien dagen de melk- distributie op te heffen; besluiten, dat. indien de melkdistributie niet wordt op geheven, de eerstvolgende bon, welke over veertien dagen ingaat, niet meer zal worden ingenomen/V De Ned.-Indische regering en de Ja panse regering hebben een textieleon- tract gesloten, da' door het hoofdkwar tier van generaal Mac Arthur wordt be schreven als „het grootste in de geschie denis van de textielnijverheid". Het contract heeft betrekking op de levering door Japan van kat men textielgoede- ren voor n .ota' wamde van 37.900.000 Men verwacht, dat de levering, waar mede onmiddellijk zal worden begonnen, voor het najaar zal - voltooid. De heer J. van de Water, dm namens de Ned.-Indische regering u*er de aankoop heeft onderhandeld, verklaarde, dat de door Japan te leveren stoffen en afge werkte textielgoederen bestemd zijn voor de bevolking van Nederlandsch-Indië

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1