!4nm er I) X Griekenland wijst Sovjet-eis af GROTE FILMPRESTATIE VAN EEN KLEIN LAND D\E wereld 1 V( den Soiivmh iHmJUUmd Merkwaardige bekering .Wederwoord aan de heer Weiter TECHNISCHE HERZIENING DER LAGER-ONDER WIJS WET Slappe vertoning van Nederlands Elftal tegen Rotherliam F.G- De Heilige Maagd sprak tot tramconducteur V eel bijval ondanks enige critiek Achter de Wolken 1 MEr-p 1 DE KOFFIE- EN THEEZAAK Wederopbouw publiek rechtelijke lichamen DE DEVOTIE DER NEGEN EERSTE VRIJDAGEN DONDERDAG 20 MEI 1948 PAGINA 2 Overzicht Tweede Kamer V.g.l.o. ZATERDAG HOLLANDSE NIEUWE KOSTBARE VONDSTEN IETS KOELER Moskou vorderde staking der executies van rebellen Kort na de bevrij ding kwam, de Prae- sens Film te Zurich de wereld verrassen met twee jilms van opmerkelijke kwali teiten, die iedere film industrie tot eer zou den hebben gestrekt, maar die des te meer opvielen, nu ze af komstig waren uit een klein land met een be perkte cinematografi sche bedrijvigheid. Het waren. „De Laatste Kans" en „Marie- Louise". 1 y»&> i S yx35, 811 MISLUKTE PROEFNEMING MET VAN DEN ENGEL (Van een bijzondere medewerker) Langs de weg, die vanuit de Porta S. Paolo voorbij de Basiliek van de grote apostel in de Romeinse campagna voert, ligt de beroemde abdij van Tre Fontane. Dit is heilige grond. Want volgens de overlevering werd hier St. Paulus onthoofd en op de drie plaatsen, waar zijn hoofd neerviel,) ontsprongen drie fonteinen (tre fontane), drie bronnen, die de pelgrim ook nu nog kan bezoeken in het heiligdom, dat op deze plaats gebouwd! werd, even voorbij de abdijkerk der Paters Cister denser s, die hier hun klooster hebben en de bewakers zijn van deze heilige plaats. De grot op een gewone dag door de week NEDERLANDS ELFTAL SAMENGESTELD Stoffelen als rechtshalf gehandhaafd vak meegeren heeft succes TE PARIJS TWENTS ELFTAL DE RONDE VAN BELGIE Hoewel ongaarne, noopt een artikel van de heer Welter in „Ons Noorden" 12 Mei j.l. mij tot tegenspraak. Ik zeg ongaarne, omdat de inhoud van bedoeld artikel de grenzen van een reële discus sie in belangrijke mate overschrijdt. De heer Weiter stelt allereerst dat zijn actie „de K. V. P. en de katholieke pers volkomen onverschillig heeft gelaten, tot het moment dat wij (Welt.r) dreigden met een eigen lijst uit te komen." Ik moge de heer Weiter er aan herin neren dat, op initiatief van de leiding van de KVP, en op 31 Januari '47 en 13 Februari '47 op het partijbureau be sprekingen tussen de heren Weiter en Bajetto enerzijds en het presidium van de partij, waarbij ook pater Stokman aanwezig was anderzijds, plaats vonden. Onderwerp van bespreking was de actie van de heer Welter c.s.. die door middel van plaatselijke comité's, te vor men in de afdelingen van de partij, poogde partijleden voor zijn standpunt infake Indonesië te winnen. Het presi dium nam het standpunt in, later door het partijbestuur onderschreven, dat een dergelijke actie reglementair en partij- organisatorisch ontoelaatbaar was. De heer Weiter kon dit standpunt niet delen. Daarna richtte hij een „open brief" aan de leiding van de partij, welke „open brief" door mij werd beantwoord. Is het, in het licht van deze feiten, houdbaar om te schrijven dat zijn actie de K. V. P. volkomen onverschillig heeft gelaten tot hij dreigde met een eigen lijst uit te komen? Wij'laten het oordeel gaarne aan de lezer. Doch er is meer. Het partijbestuur heeft de heer Weiter in het voorjaar van 1947 aangeboden om in een partijraadsvergadering met de heer Romme zijn standpunt inzake Indo nesië uitéén te zetten. Daaraan verbond het partijbestuur de voorwaarde hoe kon het anders dat de heer Weiter c.s. hun reglementair en partij-organisa torisch ontoelaatbare wijze van actie voe ren, staakten. De heer Weiter meende hierop niet te kunnen ingaan. Wij herhalen onze vraag: is de mening van de heer Weiter juist dat zijn actie de K V. P. volkomen onverschillig heeft gelaten? De heer Welter is daarna doorgegaan met zijn oppositie en aarzelde daarbij met deel uit te gaan maken van het comité Rijkseenheid, dat de politiek van partij en fractie inzake Indonesië, te vuur en te zwaard bestreed. Terloops herin ner ik er hier aan dat de heer Weiter tot een der inleiders behoorde op de door de partij in het najaar van 1946 te Utrecht gehouden kaderdag, waar het Indonesische probleem onderwerp Van bespreking uitmaakte en uitmondde in een resolutie. Kan men, objectief redenerend, vol houden wat de heer Wel ter in bedoeld artikel in „Ons Noorden" óók schrijft, dat de leiding der K. V. P. hem en die achter hem staan „hooghartig genegeerd" heeft? Alsook dat diezelfde leiding ieder die t waagde 'n eigen mening te hebben van zich heeft afgestoten en niet de minste belangstelling toonde voor datgene wat hoofden en harten van zeer velen en van de beste katholieken bewoog? Ik ben van een andere mening, een mening die m.i. behoorlijk gefundeerd is. De heer Weiter beschuldigt verder de leiding van de K. V. P. dat zij hem onder een „beschamend voorwendsel" uitgeslo ten heeft van de lijst der candidaten voor de Tweede Kamer. Dat „bescha mend voorwendsel" was geen ander dan dat de heer Weiter weigerde het ver kiezingsmanifest ongeclausuleerd te aan vaarden, doordat hij de inhoud van de Indonesische paragraaf voor zich zelf vereenzelvigde met het standpunt van het comité Rijkseenheid inzake Indo nesië. Ik vraag: een partijleiding, die aan een partij leiding moet geven: welker vertegenwoordigers in het parlement dat program moeten helpen verwezen lijken, kan een dergelijk standpunt, dat diametraal staat tegenover het tot dus ver door partij en fractie gevoerde In donesisch beleid, aanvaarden? Kan men dan, objectief oordelend, van een „be schamend voorwendsel" spreken? Het antwoord is ook hier aan de onbe vooroordeelde lezer. De heer Weiter spreekt in zijn arti kel verder over „de dictatoriale wijze" waarop de partij geleid wordt, over de „hooghartige en pedante houding" van de leiding der partij; over de „onbe kwame onmenskundige, tactloze en pe dante leiding van de partij, die haar te gronde zal richten en het ten dele reeds heeft gedaan." De schrijver in „Ons Noorden" weet uit ervaring dat werken op het politie ke terrein een dikke rug vereist. Heeft men die niet, dan gaat men er physiek en psychisc' bij ten onder. Doch dat wettigt nog niet een scheldpartij, als welke de heer Weiter zich hier aan het adres van de partijleiding meent te kunnen veroorloven. Datzelfde geldt voor de beschuldiging dat pater Stok man en de heren Andriessen, Rommen Sassen een ieder naar de buitenste duis ternis verbannen, die het ook maar waagde een afwijkend oordeel van ge noemde heren te hebben. Ik veroorloof mij de vraag of het in overeenstemming met de standing van de heer Welter is, mensen, die over eenkomstig hun geweten hun verant woordelijke arbeid verrichten en er niet tegen opzien om; zonodig dag en nacht, voor de partij te werken, aldus te bejegenen? De heer Weiter moge zich die vraag in een rustig ogenblik voor leggen en er dan het antwoord op ge ven. In de politiek schijnt veel geoorloofd, doch zekere grenzen kunnen niet straf feloos worden overschreden. Tot slot een punt dat met name de katholiek wel zeer pijnlijk moet tref fen. De heer Weiter constateert een plotselinge belangstelling voor zijn actie en hij schrijft: „Ik heb mij afgevraagd waaraan deze plotselinge belangstelling te danken is waaraan het te danken is dat de K. V. P. zelfs de Bisschoppen te hulp heeft geroepen om een eventuele actie van mijn zijde te voorkomen." Ik sprak zoeven van grenzen, welke in acht genomen moeten worden. Die gelden voor beschuldigingen, maar ze gelden ook voor hem, die zich verdedigt, Welnu: hier trek ik voor mij zelf deze grens. Wat de heer Weiter hier lan ceert, is voo» mij voor geen discussie vatbaar. Het hoogst ernstige schrijven van het Hoogwaardig Episcopaat te zien als een brief, die geschreven is omdat of nadat de K.V.P. de Bisschop pen te hulp geroepen heeft, is een op vatting waarover ik niet wens te discus siëren. Laat mij hiermede besluiten: ons Ka tholieke volksdeel moge beseffen en blijven beseffen dat het geheim van de kracht van onze sociale-,' culturele- jeugd- en staatkundige organisaties be sloten ligt in de volgzaamheid van dat volksdeel aan ons Kerkelijk Gezag. Dat was in lyt verleden onze kracht, dat is het. nu en dat. zal het in de toekomst zijn. W. J. ANDRIESSEN, Voorz. Kath. Volkspartij. Nadat gisteren ettelijke kleinere ont. werpen waren doorgehamerd waar onder dat onr. te voorkomen dat schuld eisers door de oorlogstoestand hun rechten zullen verliezen door verval af verjaring is de Kamer ondergedoken in de wijziging van de Lager-Onder- wijswet-1920, een materie die uiteraard tot allerlei détailcritiek aanleiding gaf Behalve de legalisatie van een 15-tal bezettingsmaatregelen bevat het lijvige ontwerp tal van „technische" (ook wel 'n paar naar het principiële neigende) verbeteringen van de uiterst ingewik kelde wet, waartoe een speciale com missie het hare heeft bijgedragen. Bovendien heeft het vooroverleg in twee instanties plaats gehad doordien op de uitvoerige schriftelijke gedach- tenwisseling nog een extra samenspre- klng van de commissie van rapporteurs met minister Gielen is gevolgd. Daar door kan de openbare behandeling bin nen de grenzen worden gehouden. Bij de algemene beschouwingen is van meer dan één zijde als leemte even aan gestipt dat in het ontwerp een bepaling omtrent schoolgeldregeling ontbreekt. Oud-minister Terpstra (AR zocht 't in het min of meer onwettige van het K. B. dat nog altijd de kwestie beheerst; de Brielse burgemeester v. Sleen (P. v. d. A.) haakte er zijn voorliefde aan vast, dat elke schoolgeldheffing zal worden afgeschaft, een vrome wens die hij zelf en mevr. van den Muijzenberg (comm.) voorlopig nog wel niet vervuld zullen zien; de heer Peters (K.V.P.) nam meer practisch de gelegenheid te baat om ter zake voor de belangen'van de grote ge zinnen op te komen. Bij het vaststellen van het schoolgeld mag volgens' de ka tholieke afgevaardigde, stellig namens zijn fractie sprekend, niet uitsluitend worden gelet op de aanslag in de in komstenbelasting maar moet op royale wijze rekening worden gehouden met de gezinsgrootte. Aanvankelijk van plan ter zake een voorstel te doen, legt de heer Peters zich er voorlopig bij neer dat interdepartementaal overleg (eer lang?) zal leiden tot een wetsvoorstel. Als dit dan maar werkelijk spoedig ge schiedt en de regering met een alge mene regeling voor de dag komt! Na tuurlijk zegde de bewindsman alle me dewerking toe. Ten aanzien van de af schaffing van het schcolgeld verwees Z.Exc. naar de Sovjet-Unie, waar men voor 'n deel weer van het kosteloze on derwijs is teruggekomen. Buitengewoon lager, onderwijs Over de ontwikkeling van het b. 1. o. (voor debielen, waarbij ook de schip perskinderen zijn ondergebracht) was de lof unaniem. Alleen werd van A. R. en van kath. zijde opgemerkt dat zeker ten aanzien van dit onderwijs de gelijk stelling een en ander te wensen liet. Ter wijl de heer Van Sleen nog wel had ge mopperd over de algemene tendens de zer herziening om de bijzondere school te bevoordelen Nu zou doorvoering der algehele gelijkstelling ter zake van het b. 1. o. niet minder dan 2 3 millioen kosten en daarvoor schrok Z.Exc., in be ginsel voorstamjer, onder de huidige omstandigheden toch terug. Als hij dan maar niet meer prakkizeert over z.g.n. „gemeenschappelijke scholen", want aaar moet de katholieke fractie niets van hebben. Van een amendement zag zij inmiddels af. Een poging bij de artikelen later onder nomen door de vurige voorstander van het v.g.l.o. de heer Van Sleen, om dit schooltype algemeen voor te schrijven, kon dan ook de steun van Z. Exc., die vóór 1950 geen enkele wijziging meer aan durft, niet erlangen. Over het amende ment (evenals over diverse andere) zal Donderdag worden beslist. Met de heer Tilanus (C.H.) die het SijjupisaaS jbeui 'suaa tarn jaq aaqsiu -lui ap st 'apuiaou „afpuiij sjrnQ ua^oq -agpoop" uaa sfiAuapuo jaSej jazagjrooA gestemd voor dit schooltype bleek hij toch niet. Hij wil het enkel een kans la ten omdat voor bepaalde groepen leer lingen deze eenvoudigere vorm van huishoud- of ambachtsonderwijs in een behoefte kan voorzien. Geen Esperanto Bij de behandeling der artikelen, waarnaar diverse punten van het-alge meen debat werden verschoven, werd allereerst beslist over een amendement- v. Sleen (P. v. d. A.), dat het Esperanto als facultatief vak.wilde invoeren. Toen bleek dat uit verschillende hoeken ver zet rees tegen dit roort verspilling van tijd op de lagere school en ook de mi nister betere mogelijkheden scheen te zien ter bevordering van de „wereld hulptaal" zag de voorsteller maar van zijn hobby af. Dienstweigeraars-onderwijzers't Mevr. v. d. Muyzenberg was zeer ont daan over het feit dat een dienstwei geraar (vroeger onderwijzer) niet meer tot. de school werd toegelaten en infor meerde bij de minister waar het heen moet, als zulke mannen, die zo veel ver antwoordelijkheidsgevoel tonen te bezit ten, niet meer bij het onderwijs zouden mogen werkzaam zijn. De bewindsman verklaarde zich aanvankelijk niet be voegd, de communistische afgevaardig de de weg te wijzen. Nóch Z.Exc., nóch zijn collega van Justitie kunnen iets veranderen aan het oordeel van de onafhankelijke rechter! Nader geïnter pelleerd gaf Z.Exc. nochtans als zijn mening, dat een dienstweigeraar (hoe zeer te respecteren wanneer hij het se rieus meent) als opvoeder van de Neder landse jeugd niet geschikt is- Schoolartsendienst Dat bij de schoolartsendienst rekening dient te worden gehouden met gods dienstige belangen, worde de heer Peters (K.V.P.) gaarne toegegeven. Ook de minister was het daarmee uiteraard eens: bij Sociale Zaïken is dan ook een regeling in voorbereiding waarbij de particuliere organisaties blijven inge schakeld. Ambulantisme Het „ambulante hoofd" wérd indertijd door de Frontmakers buiten de deur van de openbare school gezet. Ook nu nog gaf de heer Van Sleen er een somber beeld van. Maar de minister, die het ,«aimbulantisme" alleen voor openbare scholen met 9 of meer leerkrachten weer (Hamamslis cre eon ware verrassing voor Me vrouw of meisje_ wenst in te voeren, vond de opponent zwaar op de handen.... en 'n beetje ondankbaar vermits dezewijziging de openbare school weer een streepje na der brengt tot de bijzondere! Behalve de communisten, die al bij de algemene be schouwingen hun verachting hadden uit gesproken over de loslopende school hoofden als zodanig, daar alle onder-, wijskrachten volgens hen gelijkwaardig zijn en gezamenlijk bevoegd tot het ne men van beslissingen, heeft geen der afgevaardigden zich verder over dit punt uitgelaten. Zonder stemming werd de wijziging zelfs in de wet gebracht! De leerlingenschaal Mèt alle onderwijsspecialisten is de minister vóór verlaging van de leerlin genschaal. Maar tegen het amendement der heren Van Sleen en Peters (met 31 leerlingen 2, met 71 leerlingen 3 onder wijzers) moest Z.Exc. toch uit finan ciële overwegingen overwegend bezwaar maken. Het amendement werd dies teruggenomen. Als troostprijs kregen de heren hun zin t.a.v. afzonderlijke klas sen voor voortgezet gewoon l.o., verbon den aan een school voor gewoon l.o., die met een sohool voor voortgezet ge woon l.o. zullen worden gelijk gesteld. Een gedeelte van de loggers, dié Dins dag ter haringvangst vertrokken, is gis terenmiddag aan schot gegaan. De vang sten variëren van ongeveer twee tot vijftig kantjes per schip. Het weer was Donderdagmorgen te ruw om de haring over te geven. De bries was te stevig en in de middag wordt het opnieuw geprobeerd. De ver wachting is, dat Zaterdag de eerste nieu we Hollandse haring aan de markt zal zijn. Oudste bekende boek van Isaias Enkele dagen geleden werd bekend, dat in de woestijn van Judea verscheide ne meer dan 2000 jaar oude manuscripten zijn gevonden, die o.m. boeken van het Oude Testament zouden bevatten. De directeur van de Amerikaanse school voor Oosterse studiën te Jeruzalem, prol. Miller Burrows van de Yale-univers:teit te New Haven (Connecticut V. S.) heeft thans medegedeeld, dat deze ontdekking het. oudst bekende manuscript van het Boek van Isaias betreft. Dit manuscript dateert uit de eerste eeuw voor Christus en moet dus als bijzonder waardevol wor den beschouwd, omdat de andere tot nog toe bekende volledige teksten van Isaias uit de negende eeuw na Christus stam men. Het manuscript, op perkament geschrei ven, is bijna volkomen gaaf bewaard. Het schrift gelijkt op dat van het z.g. „Nash"- document. Een tweede gevonden manuscript bevat een commentaar op de eerste twee hoofd stukken van het Boek van de profeet Ha- bacuc, een derde handelt over de wetten van 'een weinig bekende Joodse secte, waarschijnlijk de Esseniërs. w eerberichti Weerverwachting .medegedeeld door J het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. j Geleidelijk afnemende bewolking j met slechts enkele verspreide buien. Aanvankelijk vooral langs de Wad- j den-eilanden een krachtige noord- oostelijke wind, later matige tot zwak- ke wind tussen noord en noord-west. Enige verdere daling van tempera- 5 tuur. 21 Mei: Zon op 4.37, onder 20.35; maan op 18.20, onder 4.05. Uit betrouwbare bron te Athene wordt vernomen, dat in het antwoord van de Griekse regering op het jongste sovjet-protest tegen de executies van guerillastrijders „spijt wordt uitgedrukt", over het feit, dat „de publieke opinie in de sovjet-unie verkeerd wordt inge licht met betrekking tot de redenen, waarom de misdadigers krachtens de ge wone wet ter dood worden veroordeeld' De nota, die aan de sovjet-ambassade te Athene werd overhandigd, werd gis teren bekend gemaakt. Er wordt in ver klaard, dat de misdaden der guerilla strijders hen uitsluiten van de amnestie. De nota besluit: „De sovjet-regering zal deze bijzonderheden ongetwijfeld ter kennis brengen van de openbare mening in de sovjet-unie". Hieraan wordt toe gevoegd, dat de kwestie een Griekse binnenlandse aangelegenheid is en „onder Griekenlands absolute souveret- niteit valt". Griekse officiële kringen verklaarden, dat Griekenland niet zal antwoorden op enig nieuw protest uit Moskou met be trekking tot de executies. In de jongste sovjet-nota werd geëist „de onmiddellijke beëindiging- van de executies van Griekse patriotten, die te gen de invallers vochten". Een burgemeester in het Zuiden van ons land kan niet door zijn gemeente wandelen, of hij hoort aan alle kanten de vrouwen roepen:„Kees, kom hier!" Zijn naam is inderdaad Cornells, maar de vrouwen roepen een kat, die Kees heet. Professor Wetallus, de wereldberoemde psycho-analyst uit Emmer Compascuum, heeft in een geleerd en wetenschappelijk betoog aangetoond, dat de burgemeester ernstig gevaar loopt, in de gegeven om standigheden eep Dionysius-complex te ontwikkelen en muizen te gaan vangen, vis te s/alen en kanaries aan te vallen. De Nederlandse filmproducent R. 01- prent heeft opdracht gegeven een en ander tot een oorspronkelijk saenario te verwerken, ten behoeve van de eerste psycho-analystische Nederlandse film. Beide films vertoonden, behalve een grote techni sche vaardigheid, een prij zenswaardig gevoel van verantwoordelijkheid in de keuze van haar stof. Want in beide gevallen hadden de behandelde onderwer pen betrekking op belang rijke tijdsproblemen, die met veel liefde en begrip aan de orde werden gesteld Deze zelfde kwaliteiten vinden we nu terug in n Sergeant Webster, terugkerende via Hoek van Holland naar Engeland, bracht Yoor zijn familie een pakje Hollandse thee, De Gruyter's thee, mee. Deze viel daar zo in de smaak, dat zij alleen bij bijzondere gelegenheden geschonken werd. Vader Webster, die een groot hotel heeft, betreurde het dat hij niet over De Gruyter's thee voor zijn gasten kon beschikken. Wat zegt U van dit oordeel uit het land van de thee? m Het Tsiechische zwervertje uit "A maakt een nieuwe vriend in de ruinen van een Duitse stad. een derde grote film van de Zwitserse onderneming, is en no2 gebeurt ule ,ae, eilenae van Qeze nenamzenaen n.l. „Die Gezeichneten". die in ons land Nederland^ gebeurd onschuldige zwervende kinderen, op ons door het kiezen vari eenvoudige onder werpen, die aangepast zijn aan onze mentaliteit en aan de technische capa citeiten, waarover we beschikken, wij in 'n dergelijke bescheiden opzet resul taten zouden kunnen bereiken, die het grote bedrijf met zijn geheel andere doelstellingen niet nastreeft en die kun nen opvallen door een frisheid en oor spronkelijkheid, waaraan de interna tionale markt meer behoefte heeft dan aan mislukte imitaties. Het succes van „De laatste Kans" en van „Marie-Louise" in het buitenland en de belangstelling in Amerika voor „Achter de Wolken..-.", die er onder de titel „The Search" door de Metro-Goldwyn wordt uitgebracht, zouden een bewijs kunnen zijn, dat ook nog wel eens eenvoud en eerlijk gevoel gewicht in de Weegschaal van de publie ke interesse kunnen leggen. Om op de film terug te komen, ze geeft een enkel aspect van het ontstel lende drama der zwervende kinderen door Midden-Europa na de ineenstorting van Duitsland en ze doet dit, evenals in de vorige Zwitserse tijdsdocumenten, zonder te vervallen in het al te rauwe realisme van bijv. de Italiaanse film uit de laatste tijd. In deze film is zeker de werkelijkheid! niet ontweken «f ver fraaid, ze wordt er gegeven in al haar wreedheid en onmenselijkheid, maar ze wordt verzacht en min of meer geneu traliseerd door een ontroerende weer gave van het "humane werk van de UNRRA, die tracht te herstellen, wat andere mensen vernielden. Tegen de achtergrond vah deze humane activiteit speelt zich een kleine intrige af van een Tsjechisch jongetje. Karei Malik, die wegvlucht, omdat de uniformen en de vrachtauto's van de helpende UNRRA hem herinneren aan zijn vreselijke er varingen in het concentratiekamp. Hij komt tenslotte terecht bij een paar Amerikaanse officieren, die van het wilde zwervertje een geciviliseerd baasje maken, dat zelfs een aardig mondje Engels praat. Deze uitstekende film appèlleert, zon der een ogenblik sentimenteel te wor den, bij voortduring aan ons aller ge moed. Men zal zich moeilijk kunnen onttrekken aan de beschamende indruk, die de ellende van deze tienduizenden Welk een hemelsbreed verschil met de wedstrijd van verleden week! Een matigs Engelse derdeklasser, deze Rothernam F.C., geen ploeg die het voorlopig Neder lands elftal tot een bijzondere prestatie kon inspireren. Maar is dat dan per se nodig? Kan het Nederlands elftal dan niet uit zichzelf tot een goed sluitend spel van hoog gehalte komen? Deze Woensdagavond niet. Slechts bij vlagen werd er aardig gespeeld, al waren twee doelpunten wel een te geringe beloning. Het feit, dat er Van Nederlandse zijde niet meer werd gescoord, had echter nog een oorzaak buiten de aanvalskracht van onze spelers en de verdediging der En- n.l. „uie uezeicnneien me m una «uu „„vprd is met de mn- j»a.uiuc up zal vertoond worden onder de meer in deze film gewoekem is met de mo maakt. En al hebben de makers van de optimistische titel „Achter de Wolken...." gelijkheid van een. kjeme mausme, aie fllm gezorgd voor ontspannende episo- Als kleine natie, die ook bij tijd en haar eigen beperkingen oegiepen neelt den, men zal niet gauw de rijen zwij- wijle de filmkunst beoefende, moeten en scenario en U,JI rs, g?Past gende, angstige en hongerige kinderen wij wel in het bijzondare geïnteresseerd heeft aan de gestelde limieten. Maar jn lompen vergeten, die ergens in een zijn voor de prestaties van een ander binnen het bereikbare is dan ook het stukgeschoten station aankomen om door klein land op dit gebied. En met een hoogste bereikt èn daarom is dit resul- de goede zorgen van de UNRRA weer zekere spijtigheid moeten we dan" vast- taat zo bijzonder leerzaam voor ons. Wij enigszins te vergeten, wat volwassenen stellen, dat, in tegenstelling met wat in kunnen er n.l. de les Ult trekken, dat hun eens ^aandeden. C. B. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp „Bijdragen wederop bouw publiekrechtelijke lichamen". Hieruit blijkt o.m. dat de vergoeding van rijkswege, naar zeer globale be- rekéning, zal bedragen voor kosten wederopbouw gemeenten (kosten ont eigening en aanleg van openbare wer ken): f 1.155.000.000; herstel werkelijke oorlogsschade aan eigendommen van gemeenten f 352.000.000; van provinciën en waterschappen f 75.000.000; van ge lijkgestelde lichamen f 50.000.000; land- bouwherstel (afmalen plus noodherstel van geïnundeerde gebieden f 40.000.000. De regering stelt zich op het standpunt, dat de financiële gevolgen van weder opbouw, vervanging en herstel van scha de aan publiek-rechtelijke lichamen voor hen niet mogen leiden tot een zware belasting, waaronder zij lange jaren ge bukt zouden gaan. Het zou zeer onge wenst zijn als hierdoor de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten werd scheef getrokken. Doch wederopbouw, vervanging en herstel gaat vaak ook ge paard met aanzienlijke verbeteringen en het is billijk, dat de kosten althans voor een gedeelte en naar draagkracht vooi de getroffen lichamen komen. De ontworpen voorzieningen geven alle publiek-rechtelijke lichamen dan ook aanspraak op een rijksbijdrage ten bedrage van de vervangingswaarde, on der aftrek van de waarde der door de vervanging ontstane verbetering. <0> De zaadhandelaar W. Z. uit Oost- voorne is te Manchester veroordeeld tot 3680 pond sterling boete wegens het zonder vergunning invoeren van zaden in Engeland. Gisterenmiddag is onder grote belang stelling de weg EmmeloordUrk ge opend. Heden is de busdienst Urx Kampen geopend. Hier was het, dat St. Bernardus, terwijl hij bad in de kerk, die boven de tombe van de martelaar Zeno en, zijn vele gezellen is opgericht, het visioen kreeg van de hemelladder, waarlangs de zielen omhoog stegen, die hij door zijn gebed uit het Va gevuur verloste. De woorden „Ave Maria! Ave Bernarde!" op een der brede poorten van de abdij herinneren aan die heerlijke groet en wedergroet, waarmee St. Bernardus door O. L. Vrouw beloond werd om zijn diepe godsvrucht tot Haar, die ook het onbetwiste erfdeel dezer monniken is. Tegen over de abdij, aan de andere kant van de weg, ligt over heuvelachtig terrein een bos van eucaliptus bomen en een der grotten, die men daar aantreft, is sinds korte tijd geworden tot een bedevaart plaats, waar duizenden heenstromen om de Moeder Gods te gaan aanroepen in alle nood. Het is, alsof Maria deze omgeving andermaal haar bijzondere gunst heeft willen bewijzen en heeft willen zorgen dat het bleef wat het altijd geweest is: heilige grond. Tre Fontane? Als ge vraagt naar Tre Fontane, zal iedereen in Rome u direct zeggen, hoe ge daar komen kunt, want heel Rome is' hier geweest en bezoekt het nog voortdurend. Wat is er daar ge beurd? Ziehier in het kort de gegevens. In de namiddag van 12 April 1947 wandelde dc tramconducteur Bruno Cornacchiola met zijn drie kinderen door het eucaliptus bos tegenover de abdij. Hjj was een fel tegenstander van de Kerk en bereidde 'n toespraak voor, die hij voor een groep zijner volgelingen zou houden, en waarin hij de voorrechten der H. Maagd zou aan vallen. Zijn kinderen speelden in het heuvelach tige terrein, kropen de grotten binnen en ver maakten zich kostelijk. Twee van hen riepen vader ter hulp om hun bal te helpen zoeken, toen ze voorbij een der grotten kwamen en hun jongste broertje op de knieën zagen zitten, de handen gevouwen en telkens herhalend: „O, wat een mooie dame!" Ook de heide andere kinderen traden nu met hun vader erbinnen en nu was het alsof er een waas wegtrok voor dc ogen van de vader, een licht doorstraalde de gehele grot en allen zagen nu In dat licht een hemelse ver schijning, die zeide: „Ik ben degene, die bij de H. Drievuldigheid woon. Ik ben de Maagd der Openbaring. Gij vervolgt me nu «lang genoeg. Keer terug in de schaapstal, inde hemelse fa miliekring op de aarde. De negen Vrijdagen ter ere van het H. Hart, die gij hebt gehouden, heb ben u gered." De hemelse verschijning sprak meer dan een uur met de vader en gaf hem de manier aan, waarop hij zich zou bekeren. Hij moest een der kerken van Rome binnentreden en bij de priester, die daar hem zou begroeten met de woorden: Ave Maria, moest hij zijn biecht spreken. De H. Maagd had ook tegen hem gezegd, dat zij deze plaats van zonde, waarop hij stond, wilde maken tot een plaats van gebed. Toen de geallieerde legers Rome binnen trokken, kwamen zij langs deze wegen en zoals ook in andere landen werdén ze er begroet als bevrijders, hetgeen een «spoedige verbroedering tengevolge had. De bosrijke omgeving van Tre Fontane was in de tijd die daarop volgde zeker geen plaats van gebedDit zijn enkele gegevens, die iedereen u hier kan meedelen. Hoe heeft zich nu dit wonderlijk gebeuren ont wikkeld? Reeds spoedig na het bekend worden van het gebeurde zijn de gelovigen toegestroomd om in de grot te gaan bidden, in het begin bij een klein Lieve Vrouwebeeldje en enkele kaarsen, weggezet op de aardkluiten. Vorig jaar October is er in een plechtige stoet een levensgroot beeld naar toe gebracht, dat nu in de Sr0 ,n- dien heeft men de grot aan de vooikant enigszins uitgediept er een boog voor gemetseld en van een ijzeren hek voorzien, hetgeen ik jammer vind. Toen het beeld erin is geplaatst, vertrok dit m een versierd rijtuig, getrokken door zes witte paarden vanaf het St. Pietersplein en stonden langs de ge hele weg de mensen samengepakt. Op welk uur van de dag men nu naar Tre Fon tane gaat, steeds zal men er biddende mensen vin den en op sommige dagen kunnen de trams en autobussen» die erheen rijden, de bezoekers slechts met moeite verwerkeö. De omgeving is nog bijna geheel in haar natuurlijke toestand; het paadje, dat vanaf de weg omhoog voert is smal en primi tief, men zoekt zijn weg tussen de eucaliptusbo- men door, knielt op de grond en rust uit op de om ringende heuveltjes als men wil; een comité van leken zorgt voor de orde rond de grot en leidt de gebedsoefeningen en de dagelijkse processie. Niet alleen de eenvoudigen komen naar Tre Fontane, maar men ontmoet er alle standen en rangen. Kardinalen en bisschoppen gingen er bidden, de grootmeester der Maltezerridders, prins Chigi, en de gezant van Brazilië kwamen er; en de moeders met kinderen, de soldaten, de werklieden, de talrijke kloosterlingen in de veelkleurige variatie van habijten, die deze vo lière van O. L. Heer hier rijk is. De grot hangt langs de wanden reeds gedeelte lijk bedekt met exvoto's en er staat onafgebroken een keur van frisse bloemen voor het beeld. Er is een medische commissie gevormd, die tot taak beeft de wonderbare genezingen te onderzoeken, die in Tre Fontane plaats hebben, en die op het ogenblik ver over de honderd gevallen onder han den heeft». Aan het hoofd ervan staan de professo ren Alberto Alliney en Schiavoni Panni. Zonder op de beslissingen der Kerk vooruit te lopen, is het reeds nu in de opvattingen van talrijke ernstige geleerden hier een vaststaand feit, dat Maria haar belofte, dat ze op deze plaats machtige wonderen zal doen, nakomt. We meenden dan ook geenszins onvoorzichtig te handelen, door aan deze plaats verdere bekend heid te geven. gelsen om, maar erg hard zullen wii scheidsrechter Nijs daarover niet vallen: deze kwestie deelt in de algemene tem- peramentloosheid van deze oefenwed strijd. Met twee Nederlandse doelpunten van Roozenburg en Wilkes in de eerste helft en een Engels doelpunt (gescoord toen Terlouw hard tegen rechtsbuiten Warnes aantrapte, waardoor de bal in direct tegenovergestelde richting in de touwen suisde) na de hervatting, zag het er in het laatste kwartier nog bedenke lijk uit: het gevaar van een Engelse ge lijkmaker werd echter geen werkelijk heid. Dat neemt echter niet weg, dat door' deze minimale 21 in Albion de dwaze gedachte blijft voortleven, dat zelfs een onbetekenende club uit de derde divisie bijna met het Nederlandse natio nale elftal gelijk staat. Met het vermelden van de doelpunten hebben wij deze geestloze wedstrijd wel voldoende eer gegeven. De spelers geven ook weinig aanleiding tot veel woorden. Landman vóór en De Munck na de rust hadden weinig moeilijks op te knappen. Van het trio Van Bun Schijvenaar Terlouw was de Maastrichtenaar het best in vorm. De vroegere internationale rechtsbuiten Van den Engel bleelc in het geheel geen candidaat voor de rechtshalf- plaats, al hebben wij hem in zijn club DHC op die plaats heel goede wedstrij den zien spelen. Aan De Vroet kan niet getornd worden.' de jeugdige Clavan ver ving Lenstra, en de vier andere voor- waartsen; Wilkes. Roozenburg, Rijvers en vooral Van der Tuijn bleken hun plaats waard, hetgeen uiteraard van Faas en Kees geen doch_ van de beide minder gereputeerden o.i. nog wel eriig betoog behoeft. De Engelsen waren niet van klasse en vielen heel erg tegen. Het Nederlands voetbalelftal is voor de wedstrijd tegen Noorwegen, die Woens dag 26 Mei te Oslo zal worden gespeeld, als volgt samengesteld. doel: Kraak (Stormvogels);, achter: Van Bun (MW) en Schijvenaar (EDO); mid den: Stoffelen (Ajax), Terlouw (DCV) en De Vroet (Feyenoord); voor: Van der Tuyn (Hermes D.V.S.), Rijvers (N.A.C.) Roozenburg (Neptunia), Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heerenveen). Reserves: Landman (Neptunus), Albers (Vitesse), Temming (DOS) en Schaap (Gooi). Te Parijs zijn de internationale kam pioenschappen van Frankrijk begonnen. ^eeineming is groter en van beter gehalte dan de beide laatste jaren het geval is. Tot de 98 spelers in het heren enkelspel behoren Parker, Anerika's no. 1, Drobny, Cucelli (Itai'ë), Bergelen, Johansson, enz. Asboth (Hong.) en Brom- wich (Austr.) zijn niet van de partij, hoe wel ingeschreven en zelfs „geplaatst",, iets wat te Wimbledon niet gebeuren zou. Bij de dames verdedigt mevr. Todd (Am.) haar titcl-1947; mej. Hart is ook van de partij. In de eerste ronde gebeurde interna tionaal niets elangrijk Van Meegeren sloeg de Amerikaan Robertson 46, 60, 64, 63. Ro" rtson is hoewel niet jong meer, nog immer een goed wedstrijdspe ler. Krijt kreeg zijn partij van de Bra ziliaan Fernandez gewonnen, omdat de ze niet fit was. Het Twents elftal, dat Zaterdag te Enschede tegen Rotherham United F.C. speelt, is als volgt samengesteld: doel: Warringa (Eilermark); achter: List en Klaver (heiden Ensch. Boys); midden: Schuurhuis (Ensch. Boys), Wiegerink (Enschede) en Absen (Hengelo); voor; Visser (Tubantia) Selderhuis (Ensch. Boys). Wienk (Achilles, Hengelo), Van de Kuilen (Hengelo) en Moddejonge Jr. (Enschede) De spelers van Heracles zijn in verband met de bekercompetitie niet beschikbaar. Van de Ronde van België werd giste ren de eerste etappe Brussel—B'imken- berghe (181 km.) v-reden. De uitslag luidt: 1. van de Kerkoven 5 uur 19 min. 12 sec.; 2. Buyle 5 uur 19 min. 20 sec.; 3. Lauwers 5.19.30; 4. A. Hendrickx 5.19.40; 5. Ockers 5.19.55;* 6. Blomme 5.20.3; 7. Ward van Dyck zelfde tijd; 8. Pieters zelfde tijd; 9. R. Mertens zelfde tijd; 10. Oreel zelfde tijd. Allen zijn Belgen. De tenniswedstrijd EngelandNeder land voor de Davis Cup is thans vast gesteld op 10, 11 en 12 Juni te Edg- baston.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2