Nationaal huldeblijk aan H. M, de Koningin Iribune de melkhandel zones in Indonesië Bonnenzivendel bij de WAGONS-LITS Bevin over de buitenlandse politiek DE STRIJD IN PALESTINA TWEEDE EEUWFEEST GENIE TROEPEN Pact van Brussel uitgebreid DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Fonds tot bestrijding van kanker Prinses Margarët Votum van wantrouwen in Finland - Kunnen volgens C.V.G.D. niet worden uitgebreid RuslandII. EuropaGriekenland De eerste kersen der Arabieren Vorderingen Vlag voor Zuid- Holland No. 20623 VRIJDAG 21 MEI 1948 0ste JAARGANG IEDER DOODT ZIJN EIGEN STIER heeft mazelen Communistische minister talmt met aftreden VERDUISTERING BIJ FILIAALBEDRIJF met militair verdrag HEKSéNRFfB. VAN PALESTINE Dr. BEEL EN mr. VAN KLEFFENS BIJ PRINSES-REGENTES NEDERLAND KOOPT WEER MEEL IN DE V.s. GEEN OPHEFFING STAAT VAN JOORLOG IN INDIE GELE SNEEUW JERUZALEM VOOR DE JODEN VERLOREN DEENSE AARDAPPELEN NAAR BIZONIA GEEN VADERS EN MOEDERS IN DE WACHTKAMER DB ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolome breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte- Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven „egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. leder wooré meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend dU vooruitbetaling. vijfde colonne gekomen; verdere pogin gen in andere landen zouden het risico van een derde wereldoorlog medebrengen; en dit risico wil en kan Rusland in geen geval nemen. Daarom ach' het thans het ogenblik gekomen om de deur voor be sprekingen open te zetten; d.w.z. hel wenst de officiële erkenning van zfjn gru welijke overweldigingen, om vervolgens zijn positie in zijn invloedssfeer te conso lideren. Gelukkig zijn de Verenigde Staten daartoe niet bereid; en gefluisterd wordt, dat voor een effectief accoord tussen Washington en Moskou geëist zal wor den, dat in alle overweldigde landen een werkelijk vrije en geheime, internatio naal gecontroleerde volksraadpleging zal worden gehouden. Moskou, even goed als Washington, kent het resultaat daarvan. Wat Moskou tot dusverre deed, is dan ook louter propaganda maken. Maar de wereld begint die propaganda te doorzien. Achter die propaganda gaat echter een voor Rusland harde realiteit schuil, het is aan het einde van zijn krachten. Het is geheel aan Washington of het Rusland zal helpen. Maar dan op de voorwaarden van een beschaafde wereld. Het Engelse nationale elftal is met de Pinksterdagen in Italië geweest, waar het i> Turijn een duidelijke zij het ge flatteerde 40 overwinning op het na tionale elftal van de Azurri heeft be vochten. De Engelse sportjournalist John Macadam, die het team vergezelt, geeft in zijn krant, de Daily Express, enig commentaar op het Italiaanse elftal. Een aantal zeer goede spelers echter geen geheel. De Italianen lijden als ploeg aan hel feit, dat elke speler zich niet als een lid van het geheel beschouwt, doch veelmeer als een individuele matador, die ieder voor zich zijn eigen stier moet doden in casu zijn directe tegenstander moet kloppen om de bewonderende toejuichin gen van het publiek te Oogsten. Immers, de spelers voelen zich verplicht, iets te leveren voor het buitensporige honora rium dat ieder van hen opstrijkt en dat in feite door het publiek wordt be taald. Alle Italiaanse spelers ontvingen voor de wedstrijd tegen Engeland 630 gulden Dat lijkt een kapitaal. Maar in geval van een Italiaanse overwinning zou iedere speler de lieve som van....2000 gulden hebben opgestrekenOverigens laten de Italianen zich er zeer moeilijk over uit, wat de bedragen zijn die nor maal aan professional-voetballers worden uitbetaald. Maar gering zijn zij stellig nietEen eerste klas -peler is goed voor 100 gulden per week, met extra toela gen van 50 tot 100 gulden voor een over winning. Een speler van wereld-klasse, zoals bijyoorbeeld de fameuze spil Parola die wij verleden jaar in het Feijenoord- stadion aan het werk hebben gezien in de oefenwedstrijd "an het Continentale Elftal kan alles hebben of krijgen wat hij wil. Geen enkele prominente voetballer behoeft zich zorgen te maken over zijn financiële aangelegenheden. Integendeel, allen leiden zij een rijk le ven, rijden in de mooiste auto's die in heel Italië te vinden zijn, bewonen fraaie en ruime huizen, en allen hebben zij een uitgebreide kring van -vrienden en bewonderaars die zich zonder blikken of blozen dcor de prominenten in hun eigen café's laten verwennen. Dat noemt men met een stalen gezicht „sport". Enige tijd geleden raakten wij in deze rubriek aan het probleem van „sport en business". Wij trokken toen een scheiding. Sport is inderdaad datgene dat in de sportieve kamp wordt gepres teerd, business is slechts de entourage. Maar men' ziet, dat de entourage de sport gaat aantasten, zie tweede alinea. Voetbal is een ploegsport. Als omwille van de business dit ploegverband wordt ondermijnd, zodat het zelfs verloren gaat, houdt voetbal op, sport te zijn Omdat dan het wezenlijke element er uit is gehaald. SUPPORTER. te storten op een der rekeningen van het fonds. De gezondheidsraad heeft zich de laatste tijd bijzonder bezig gehouden met het kankerprobleem en reeds een plan opge steld, dat door de minister van Sociale Zaken is goedgekeurd, doch dat door ge brek aan fondsen wel theorie zal moeten blijven. De gezondheidsraad acht nodig: le. meer mensen, 2e. beter opgeleide mensen en 3e. meer hulpmiddelen. Voor bestrijding van kanker, zou men aller eerst over een betere meer gedifferen tieerde statistiek moeten beschikken. De samenstelling daarvan zal worden aan gevat. Voorts zal ter verbetering van de diagnostiek een specialistenopleiding ter hand moeten worden genomen. Tenslotte zal de mogelijkheid tot speciale behande ling zeer moeten worden uitgebreid. Het is een waarlijk grootse en zeer toe te juichen daad van Hare Majesteit, om als huldeblijk bij haar 50-jarig feest, dat tevens haar afscheid zal zijn, het land een fonds te schenken dat een der vree- selijkste kwalen, die haar volk teistert, met kracht zal aanvatten, want het plan van de gezondheidsraad heeft zeer vele facetten; het wil uitbreiding van de outillage, meer researchwerk, betere voorlichting van medici en publiek en ook tegemoetkoming in de behandelings- kosten. Het nationale comité heeft rekeningen bij de Nederl. Handelmaatschappij te Amsterdam, de Kasvereniging te Am sterdam, de Postgiro no. 26000, gemeen tegiro Amsterdam C. 600. Het nationaal bureau is gevestigd Heerengracht 478, Amsterdam. Bjj gelegenheid van haar 50-jarig jubileum zal H. M. Koningin Wilhel- mina ais nationaal huldeblijk een fonds ter bestrijding van een der meest gevreesde ziekten, n.l. kanker, worden aangeboden. Dit fonds zal bijeengebracht worden door de ver koop van een gedenkmedaiile, die tevens een uiterlijk blijk van de feest vreugde zal zijn. Ook kan men geiden storten i.p een der rekeningen van het fonds. Een nationale commissie zal de binnengekomen gelden besteden ter uitvoering van een plan met zeer vele facetten. De viering van de herdenking van het 50-jarig regeringsjubileum was aanvan kelijk gedacht als een landelijke mani festatie op twee of drie plaatsen. Na overleg met de regering besloot men tot regionale en plaatselijke vieringen, ter wijl de feestelijkheden in de hoofdstad een meer nationaal karakter zullen krij gen. Een uitgebreid nationaal comité coördineerde de bestaande plannen en werkte ook enige mogelijkheden voor een nationaal huldeblijk uit. Dit hulde blijk immers zal de overkoepelende ma nifestatie van het gehele feest zijn. In overleg met en op verzoek van H. M. is besloten een bedrag bijeen te bren gen, dat zal worden aangewend tot on derzoek en bestrijding van kanker. Ook in de overzeese gebiedsdelen in Oost en West zullen inzamelingen worden gehou den om ook daar een fonds ten behoeve van de volksgezondheid te stichten. Het geld zal worden ingezameld aller eerst, door de verkoop van een gedenk medaiile, welke 50 cent zal kosten. Be halve de kosten van het materiaal zullen aan ce erkoop geen verdere kosten ver bonden zijn. Voorlopig zijn 1 millioen exemplaren besteld: de verkoop kan in Juni aanvangen. De medaille geeft een zeer goed portret van Koningin Wilhel- mina weer met daaronder de jaartallen 18981948. De medaille woitlt opgehan gen aan een lint ir rood-wit-blauw. Voor de verkoop zal in Amsterdam een cen traal bureau worden opgericht. De bur gemeesters van andere steden zullen wor den uitgenodigd om de verkoop in hun gemeenten te organiseren. Het is de be doeling dat deze medaille tot 6 Septem ber gedragen zal worden, als een uiter lijk blijk van van feestvreugde en saam horigheid. De fondsen, verkregen door de ver koop van deze medaille zullen natuur lijk niet voldoende zijn om een zo kost bare onderneming als de kankerbestrij ding te financieren. Daarom zal daar naast gelegenheid bestaan grotere giften De jubi eum-medaille, die van begin Juni af ten bate van het kanker bestrijdingsfonds zal worden ver hoekt. Federatie van Melkhandelaren-organisa ties in Nederland. Genoemde bonden menen, dat deze federatie niet als re presentatief lichaam van de Ned. ktein- melkhandel kan worden beschouwd en zeggen geen verantwoordelijkheid te dragen voor de inhoud van stukken, adressen en telegrammen, die van de fe deratie de minister "bereiken. Zij kunnen niet staan achter de inhoud van het Woensdag van Utrecht -*t door de fede ratie aan de minister gezonden telegram. Beide bonden stellen zich zeer zeker op het standpunt, dat het gewenst is de melk vrij te geven van distributie. Zij willen echter te geen geval de revolu- tionnaire weg bewandelen, maar alleen langs geordende weg dit doel bereiken. De R. K. Bond van handelaren in melk en melkproducten in Nederland en de Prot.-Chr. Bond van handelaren in melk- en zuivelproducten in Neder land, tezamen omvattende ongeveer vier duizend leden, hebben in een telegram aan de minister van Landbouw mede gedeeld, dat zij sedért 3 Maart van dit jaar geen deel meer uitmaken van de Gedurende de Pinksterdagen hebben zich bij prinses Margaret van Engeland mazelen geopenbaard. Er zijn geen com plicaties opgetreden. Tijdens haar ziekte zal zij in Buckingham Palace verblijven, zo meldt een officieel communiqué. Het Finse Parlement heeft zich met 81 tegen 60 stern®61* tegen het beleid van de communistische minister van binnenlandse zaken- Beino, uitge sproken. Op grond van dit resultaat zou volgens de grondwet bet ontslag van Leino, de „sterke man" der Communisten, mouen volgen. Leino heeft echter verklaard niet .be reid-te. zijn." pro onmiddellijk te reageren. Bevoêgde waarnemers verwachten, dat het vertrouwensvotum een regerings crisis zal veroorzaken. Inde Finse volksdemocratlsche par ty, die bestaat n't communisten en links socialisten, is ee# scheuring ont staan in verband met de motie van wantrouwen in het beleid van de com munistische minister van binnenlandse Zaken, daar deze in 1945 10 Finnen en 10 staatlozen aan de Sovjet-Unie heeft uitgeleverd. Voor de Almelose rechtbank hadden zich Donderdag te verantwoorden de depot-administrateur E. B. te Almelo en de hoofddepóthouder J. S. uit Den Haag, beiden in dienst van de N.V. P. te Almelo. Zij zouden in enkele jaren in totaal on geveer 54.003 hebben verduisterd ten nadele van de N.V. Tegen beiden luidde de eis 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek. Uit goed ïiigelichte Britse bron wordt vernomen, dat eerlang door de vijf mogendheden, die betrokken zijn bij het pact van Brussel, een overeenkomst zal worden gesloten betreffende een plan voor gemeen schappelijke verdediging. Er zou nog niet beslist zijn, aan wie het opperbevel van de strijd krachten der vijf landen zal worden toevertrouwd. Men neemt aan, dat Frankrijk, Engeland België, Nederland en Luxemburg verslag over hun plannen uitgebracht hebben aan de regering der V.S., teneinde de door de senaats-commissie van buitenlandse zaken in het vooruitzicht gestelde mili taire garantie t.a.v. de militaire integriteit van West-Europa te verkrijgen. Uit een gisteren gepubliceerd com- Het communiqué zegt voorts, dat de muniqué van de commissie voor goede Ned. delegatie heeft aangekondigd. Jat diensten in Indonesië blijkt, dat in het meer dan duizend republikeinse militaire huidige stajium niet kan wornar overge- gevangenen zouden worden vrijgelaten gaan tot uitbreiding van de gedemilitari- zodat dan een totaal aantal van meer dan Seerde zones. De Australische group- tienduizend man republikeins militair captain Green haalde de woorden van personeel sinds 19 Juli 1947 zal zijn vrij- generaal Spoor aan. waarin deze zeide. gelaten. dat in verband met herhaalde infiltraties De republikeinse delegatie zeide. da* al spionnage en sabotage hij me1- accoord het Nederlands militair personeel, dat zich kon gaan met uitbreiding der tones. in de reoubliek bevond, reeds aan de Green zeide echter, dat de Ned dele- Nederlanders is vrijgegeven, gatie toestemde, deze zaak later opnieuw te overwegen en dat zij ook het republi keinse voorstel om militaire waarnemen- van de commissie voor goede diensten zeer spoedig verschillende delen van de gedemilitariseerde zones op Java en Su matra te laten bezoeken, zal ov>-rwegen Arob. (Mokka#* li :lf J •jen-.r» t. V i NLjArcbX-^J I -rtoDwkwqfKerl et Av'v j feit, dat het gezin een slaapkamerameu belement voor 3000 had kunnen aan schaffen, gaf reeds een aanwijzing, dat men inkomsten had buiten het loon om. Tien kopers werden opgespoord. Voorts arresteerde men een andere werkster van het bedrijf, die eveneens als tussen persoon optrad, juist op het moment dat zij zich naar een bruiloft begaf. De adjunct-inspecteur heeft tenslotti bekend toewijzingen te hebben verkocht aan een hem onbekende man. die latei de echtgenoot van de werkster is geble ken te zijn. Verder waren tal van per soneelsleden der maatschappij in de gele genheid van de leveranciers van (iet be drijf levensmiddelen te betrekken zondei afgifte van bonnen. Deze werden dan afgeschreven van het tegoed der maat schappij. Gearresteerd en voorgeleid zijn; gc. noemde directeur en adjunct-directeur, drie kruideniers, een aantal slagers en de twee werksters. H. K. H. Prinses-Regentes Juliana ont ving gisterochtend in verband met haar aanvaarding van het regentschap de Ne derlandse ambassadeur in <je Verenigde Staten, mr. E. N. van Kleffens. Gistermiddag ontving jgj de minister president dr. L. J- M- Beel in audiëntie op het paleis Soestdijk. H. K. H. ondertve'd zich geruime tijd met beide staatslieden. Ten aanzien van de Ned. bewering, dat 197 Ned. militairen nog vermist zijn, zeide de republikeinse delegatie, dat zy nog steeds wacht op volledige details dienaangaande. Hierop deelde de Ned. delegatie mede dat zij reeds gegevens heeft verstrekt, doch dat zy haar best zon doen nog meer gegevens te doen toekomen. Nederland heeft Dinsdag opnieuw hoe veelheden meel met een uitmalingsper- centage van 80 pet. gekocht tegen de Juni- toewijzing van 24.000 long tons in tarwe- equivalent. Het was bovendien vi-or nieu we hoeveelheden in de mar' t. De vorige week is ongeveer de helft, van het quotum gekocht en men verwacht, dat 't overige meel in zeer nabije toekomst gekocht zaï worden. Naar gemeld wordt waren de laatste prijzen, die door Nederland wer den betaald omstreeks 6,45 per 50 kg. c. en f. Nederland net inbegrip van 11 dollarcents commissie, hetgeen overeen komt met een prijs van ongeveer 4,37 per cwt, f.o.b. Golfhavens. In verband met de Ned. klachten om trent subversieve radio-uitzendingen in het republikeinse gebied van Boekittinggi (Fort de Koek), welke schendingen van de bestandsovereenkomst zijn, verklaar ie de republikeinse delegatie, dat al hei mogelijke wordt gedaan deze uitzendin gen te doen stoppen. De slechte verbin dingen tussen Djokja en Boekittinggi maakten het moeilijk, dat hieraan direct gevolg werd gegeven. De republikeinse delegatie stelde voor en drong --op aan, dat een gemeen schappelijke „monitor;ng"-raad, bestaan de uit vertegenwoordigers van Neder land, de republiek en de C. voor G. D zou worden ingesteld om de uitzendingen van beide partijen uit te luisteren op eventuele best^ndsschendingen in radio uitzendingen. Dit voorstel werd verwezen naar de agenda-commissie. De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin. heeft gisteren in antwoord op een debat over buitenlandse zaken tijdens het jaarlijkse congres der labourpartij te Scarborough (Yorkshire) o.a. verklaard: ,,Ik kan het communisme van de sovjet-unie niet veranderen en ik zal het niet proberen. Het zal allemaal moeten worden opgelost in de loop van de tijd, maar wü zün evenzeer niet be reid er niet werkeloos bij te zitten en toe te zien, dat dat proces zich uitbreidt over een verzwakt, verscheurd en ver deeld Europa". Wat betreft de ontwikkeling van de West-Europese unie vervolgde Bevin heeft men mij gezegd, dat wij niet ver genoeg gegaan zijn. Doch bij het .samen brengen van volkeren tot gezamenlijk werken is het niet goed te proberen snel ler te gaan dan degenen, die nffet u gaan samenwerken. Allereerst moest uitge maakt worden, wie de gemeenschappe lijke verantwoordelijkheid wilden aan vaarden. Na onderzoek bevonden wij, dat Nederland. België, Frankrijk, Luxemburg en wij zeiven een zeer respectabele groep in deze wereld te zamen wilden komen. Wij bevonden voorts, dat andere landen, die ik niet nader wil noemen, zich in moeilijkheden bevonden en de sprong niet konden doen. Men heeft ge suggereerd, dat wij pressie moesten uit oefenen. Doch wanneer men pressie uit oefent op een land om te doen wat het niet wil doen, dan zal dit waarschijnlijk niet gelukken. Over Duitsland verklaarde Bevin: Wat t. gebeuren zal, wanneer Duitsland terugkeert in het gezelschap der volke ren, kunnen wij niet voorspellen. Hij zei de te hopen, dat de eeuwenlange ve:e tussen Duitsland en Frankrijk zou wor den bijgelegd. Ten aanzien van de suggestie, de Britse troepen uit Griekenland terug te trekken, zeide Bevin: „Ik kan het feit niet voor bij zien, dat vijfduizend Grieken thans dakloos zijn door toedpén van de zoge naamde opstandelingen onder aanvoering van de communistische partij. Ik kan niet voorbijzien, dat kinderen worden ont voerd en naar andere landen gebracht, noch de terreur, welke er wordt uitge oefend en dat, terwijl een vermanend gebaar vanuit een plaats, welke u be kend is, er nog vanavond een einde aan zou kunnen doen komen" (toejuichin gen). Wat de executies in Griekenland aan gaat, zeide Bevin alles te zullen doen wat hij kon om de Griekse regering en het volk geduld te doen hebben en te doen trachten tot een vreedzame oplos ing te geraken, liever dan te vernietigen. Woensdag zijn op de veiling te Grons- vcld de eerste kersen aangevoerd, die ver kocht werden tegen 4.31 per kg. Een zeldzaam verschijnsel was, dat deze aller vroegste kersen tegelijk aangevoerd wer den met een partij van 60.000 kg. van de laatste appelen uit de wintervoorraad. Er hebben persberichten gecirculeerd, dat de Ned. Indische regering voornemens was binnenkort in Indië de staat van oor log of beleg op te heffen. Van bevoegde zijde heeft men aan Aneta meegedeeld, dat deze berichten geheel uit de lucht gegrepen zijn. In Armenië is. gele sneeuw gevallen. Volgens de correspondent van het blad Gjoedok te Yerevan hebben de waar nemers van het meteorologisch station te Aragatza medegedeeld, dat een krachtige koude luchtstroom uit het Middellandse- Zee-gebied stof heeft aangevoerd te de bovenste wolkenlagen. Dit stof heeft zich vermengd met de sneeuw en deze geel gekleurd. (A.P.) Volgens een communiqué van de Ha- ganah hebben 'de Arabieren een voor stel van het Intern. Rode Kruis tot uit wisseling van gewonde gevangenen ver worpen. De president van het Zweedse Rode Kruis, de ons uit de laatste dagen van de oorlog zo welbekende graaf Folke Bernadotte, is benoemd tot bemidde laar der V. N. in de Palestijnse oorlog- De voorlopige regering van de staat Israël heeft tot haar gezant bij de rege ring te Washington benoemd Eliahoe Ep„ stein, die reeds Israels vertegenwoordiger in de V.S. was. Majoor Aubrey S. Eban is benoemd tot Israels vertegenwoordiger in de V.N. Majoor Eban heeft de bijeenkomsten der V.N. reeds bijgewoond als vertegenwoor- digc. van het Joods bureau. Libanese autoriteiten te Beiroet heb ben 69 Zionisten „van dienstplichtige leeftijd", onder wie 40 Amerikanen, van het Amerikaanse stoomschip „Ma rine Carp" van boord gehaald en naar een concentratiekamp overgebracht. De overige passagiers, voornameiyk oude mannen, vrouwen en kinderen, mochten de reis naar Haifa voort- setten. Er is weinig tekening waar te nemen in de ontwikkeling van de toestand in Palestina. Wat de militaire situatie aldaar betreft, valt te melden, dat Egyptiscne troepen Deir Soeneid hebben veroverd, een Zionistische nederzetting, welke van groot belang is als bevoorradingspost voor andere nederzettingen in het Zui den en gelegen is aan de weg naar Tel Aviv. In de oude stad van Jeruzalem waren de Arabieren gisteren de laatste. Joodse posten aan het oprollen. De verovering van Beersjeba, ongeveer 50 km. ten Z. W. van Jeruzalem, wordt bevestigd. Tel Aviv werd opnieuw uit de lucht gebombardeerd. De wapenstilstandscommissie van de V.N. in Palestina rapporteerde aan de Veiligheidsraad, dat het onmogelijk wordt geacht te voorkomen, dat de Arabische strijdkrachten het gehele Arabische ge bied van Palestina bezetten en dat slechts door de krachtigste diplomatieke of mi litaire actie voorkomen zou kunnen wor den, dat zij ook gedeelten van de Joodse zóne in bezit zouden nemén. Denemarken heeft met Bizonia een overeenkomst gesloten voor de levering van 10 000 ton aardappelen. Van de Deen se landbouwraad werd vernomen,dat on middellijk met de aflevering begonnen wordt, aldus A.P. In de wachtkamer van een nieuwe tandheelkundige kliniek voor kinderen te Newcastle-On-T.vne mogen, naar AP meldt, geen vaders en moeders komen. Reden: de kinderen zouden niet bang zijn als hun zenuwachtige ouders ze niet bang maakten. De provincie Zuid-Holland bezat tot dusver nog géén vlag. Met de feestelijk heden en plechtigheden van het rege ringsjubileum in het vooruitzicht, werd dit toch als een gemis gevoeld en Gedepu teerde Staten hebben aan de provinciale staten een ootwerp-besluij tot vaststel ling van een provinciale vlag doen toe komen. Als het ontwerp wordt aanvaard zal er voortaan een geel-rood-gele vlag van het provincie-huis wapperen 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1