Bisschoppelijke verklaring en de Welter lijst Resultaten van samenwerking met de P.v. d.A. r~ Het A VONTUUR van eigen leven Koempoelan der Katholieke Verkenners Staakt het vuren" in Palestina Israël bereid het op te volgen Beroep van Kardinaal Hlond op Poolse jeugd De keus „Moskou of Romer Marshall-goederen voor Nederland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Roekeloos spel dei- dissidenten het ras verloochent" Werkloosheid Kampvuur met sfeer BEVEL VAN bE VEILIGHEIDSRAAD: Brits-Egyptisch lucht-incident Ofïl het materialisme te verwerpen Wisseling Finse regering ONDER L O U DE P E Serviesgoed Nieuwe Italiaanse regering gevormd Een wereldse verzoeking H. M. de Kóningin 70ste JAARGANG MAANDAG '24 MEI 1948 No. 2062o desorganisatie publiekrechtelijke be- Indien nu de K.V.P. de2e eirpn vgn de ZICH NIET PRINSES-REGENTES morgenavond voor de radio De Prinses-Regentes, H. K. H. Prinses Juliana, zal zich als ere voorzitster van de Nederlandse afdeling van de „United Nations Appeal for Children", in een radiorede richten tot het Neder landse volk. Deze rede jwordt gehouden morgenavond25 Meite 20.05. J Boodschap va,n Kardinaal De Jong UITEENZETTINGEN DER STRIJDENDE PARTIJEN Polen heeft ceH stagen Communist opgevolgd door sociaal-democraat ZOMERPOSTZEGELS 1948 KLEURENBLIND op de zwarte markt Geen communisten in het kabinet neemt volstrekte rust H. M. de Koningin is voornemens in de eerstkomende maanden van de haar thans geboden gelegenheid om, ontheven van het regerings beleid, algehele rust te vinden, volledig gebruik te maken, aldus deelt de particuliere secretaris van Hare Majesteit ons mee. Later hoopt zij nog vaak blijk te kunnen geven van haar grote be langstelling voor hetgeen door het Nederlandse volk wordt verricht. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi« Ristra tie van de .Nieuwe Sehiedarnsche Courant" ®jn gevestigd te Rotterdam Korfenaerstraat 1, Tel 25270. te Schiedam Broersvest 8. Iel 688Ü4. De abonnemerrtsprqs oedraagt I 8.45 pei kwartaal T15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJ PERS. Hoofdredacteur. Mgr. Dr. J WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven -egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f L—Ietier woon meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bil vooruitbetaling. Nu het Voorlopig Katholiek Comité van Actie in een manifest de politieke doel stellingen van dit Comité geformuleerd heeft en een hjst-Welter gepubliceerd is die deze doelsteel ngen zal hebben te ver wezenlijken, is het dienstig ons andermaal te bezinnen over inhoud en strekking van de Ve^flnSuder Nederlandse Bisschop pen. Eerst echter een enkel woord over het genoemde manifest, waarvan tier eerste Punten door iedere K.V.P. er ondersc reven kunnen worden zij staan ook en ïe|fs vee] concreter in 't ITrgentie- ?odnfJ'rn i?6 en hei Verkiezingsmanifest ate ourf V-P" doeh welks beide laat" inhnnH een principiële controverse misverstand^'6 aanleiding kan geven £0t In deze twee punten wordt de samen werking van de K.V.P. met de P.v.d.A «gewezen op een theoretische en een feitelijke grond. De theoretische grond is de onverenig baarheid van de diepste beginselen d'er twee partijen. Om de waarde van het argument te beoordelen ga ik te rade bij de Encycliek Quadragesimo Anno. En deze zegt inderdaad, dat katholicisme en socia lisme in de ware zin van het woord on verenigbaar zijn. Nu kan men wel gaan debatteren over de vraag, of er, in hoe verre de P.v.d.A. vandaa^ de dag het „socialisme in de ware zin an het woord" belichaamt, dat zou echter de indruk kun nen wekken, dat men de uitspraak van Quadragesima Anno zou trachten te vu zwakken. Ik geef de heer Welter daarom maar eenvoudig gelfik: de diepste be ginselen van K.7.P. en P.v.d.A. zijn onverenigbaar. Maar hieruit volgt n'ets ten aanzien van een principiële ongeoor loofdheid van een practische pol'tieke samenwerking op een concreet regerings program. Zijn de „diepste beginselen" van de Anti-Revolutionaire Partij en de K.V.P. soms wel verenigbaar? Toch zal de heer Weiter een samenwerking met de AR op grond van onverenigbaarheid der diepste beginselen, een samenwerking tussen K.V.P. en A.R. wel niet ver oordelen. Doch bovendien, dezelfde encycliek Quadragesimo Anno, die de onverenig baarheid uitspreekt van de katholieke en socialistrsche maatschappij-leer, stelt uit drukkelijk, dat de strevingen en verlan- in het socialistische kamp „de recht- eisen der christelijke maat- y ®Beij-hervormers somtijds sterk nabij- naar6*1' Met name geldt dit het „streven ^„Slechtigheid in de arbeidsverhou- „.„i-ip en het verzet tegen ee- zekere .„v n,^VerVleersing. welke de e'gendom l/i, 1 va»rrechtelijk heeft toegeëigend" -Vn _plaatsen wordt dit in Quadra- geST iV ov» "ader Uitgewerkt, waar er sprak eigendomsrecht cn eigen domsgebruik over <je verdeling der aardse In de stand van de Infanterie op de Legertentoonstelhng te Utrecht staat een 21-jarige soldaat 1ste kl. Met „gloed ende verve" legt hq aan de talrijke omstanders de werking uit van een handgranaat Een belangstellend heer: „Als ik vragen mag, wat ben je van je be roep?" Vertegenwoordiger, meneer „Als je uit dienst komt, zou je dan weer vertegenwoordiger willen wor den?" „Als het niet bij een garen en band winkeltje is. ja meneer Een visitekaartje wordt overhandigd hee„s ^Y0nds volgt een bezoek bij de te zijnle fabrikant en importeur blijkt enDeen VaJtd shaken zij over provisie ken AtI k°ldaat De Legertent^ meteen beginnen, oei niet Bemu?n!tel'ine heeft haar en een auto a\, J - Y 1' en kruiken Alles kwam in kannen biliseert? kal? in November demo- De Legertentoonsf'n®1 doel niet gemist v dichter bij elkaar j^kom™ 16261 - chrstelijke maatschappij-leer kan ver wezenlijken in en door een politieke samenwerking met de P.v.d.A. op basis van een concreet regeringsprogram, zou zij dit dan niet mogen doen. omdat dieper liggende beginselen haar van diezelfde partij scheiden? Zij is naar mijn inzicht daartoe zelfs verplicht, ind'en '.en eerste ditzelfde resultaat in samenwerking met andere partijen niet te ber :ken is en ten tweede zij door de samenwerking met da P.v d.A. hare beginselen, hetzij op sociaal- economisch, hetzij op ander terrein, me behoeft te verloochenen. Het eerste bleek bij de kabinetsformatie in 1946 inderdaad n et mogelijk en het tweede is in door de practijk van een twe'e-jarige samenwerking bewaarheid. Dat bewijzen de zeer talrqke maatregelen op cultureel, sociaal, economisch gebied, die in deze twee jaren genomen zijn of ookniet genomen zijn, omdat de K.V.P zich daarmede n;et kon verenigen (b.v. socialisat'e van de „monopolistische' bedrijven). Dat bewijzen ook de Neder landse Bisschoppen, die als de K.V.P in de afgelopen twee jaren haar beginse len verloochend had toch onmogelijk andermaal hadden kunnen verklaren, dat deze partij „de beste waarborgen biedt voor de eerbiediging en de naleving van de zedelijke normen van het christendom op het terrein van wetgeving en be stuur". De tweede grond, waarop de heer Wel ter blijkens het Manifest de samenwer king veroordeelt is hier'n gelegen, dat zij „geleid heeft tot morele en materiële ellende voor ons volk en de K.V.P. be lemmert in de daadwerkelijke uitvoering van haar program". Het is niet bijzonder vriendelijk ge zegd. maar welke is die door de samen werking veroorzaakte morele en materiele ellende voor ons wolk? De subsidiëring van onze kathol'eke universiteit, onze katholieke middelbare scholen, onze ka tholieke jeugdorganisaties? Of de nood voorziening ouden van dagen het consy menten-erediet, de invoering van een progressieve kinderbijslag? Of ook de sociale rust. die ondanks -en harde loon- en prijspolitiek :n ons land heeist en d e een onbeheerste inflatie voorkomt, de export-mogelijkheid in stand houdt en ons volk behoedt voor de geselslagen van staking en werkloosheid? Ik zal de eerste zijn om te erkennen, dat er nog ontzag lijk veel gedaan moet worden. Maar er is nogal verschil tussen het overblijven van nog vele noden enhet feitelijk want zó wordt het gesteld vervallen zijn in morele en materiële ellende ten gevolge van de samenwerking met de P.v.d.A. Het is wellicht nog te vroeg om thans reeds een eind-oordeel te vormen over de Partij-Weiter. Missch'en wordt het thans gepubliceerde manifest nog gevolgd door een program, waarin nader wordt uitgewerkt, hoe naar het oordeel deze- nieuwe partij de volkswelvaart verhoogd, de wederopbouw versneld, de overheids bemoeienis verminderd, het wezenlijk ge zag van de Kroon gehandhaafd, de open bare financiën gesaneerd en de vooruit strevende sociale politiek belichaamd zui len worden. Maar als wij op grond V3n het thans gepubliceerde man'fest althans een voorlopig oordeel mogen uitspreken over het feit-Welter gezien in het licht der Bisschoppelijke verklaring, dan kan men dit feit slechts een betreurenswaardig feit noemen en dan moet, men temeer in stemmen met de verklaring der Bischop- pen. die ver vooruitgez'en hebben en in wijs beleid de katholieken tijdig hebben gewaarschuwd. ffe Nederlandse Bisschoppen hebben niet gezegd, dat de katholieken in ge weten ernstig verplicht zijn op de K.V P te stemmen. Ware dit hun bedoeling ge weest. zij zouden het met even zovéél woorden gezegd hebben. De feitelijks toestand in ons vaderland heeft hun blijk baar daartoe geen aanleiding gegeven Maar als herders der kudde Christi heb ben zij verklaard wat de beste gedragslijn is van de katholieken om, in de concrete omstandigheden van ons land, het zede lijk welzijn der burgers en de verwezen lijking van ons christelijk ideaal in staat en maatschappij het beste te dienen. Daar bij hebben zij geen theorieën opgezet over de verhouding tussen Kerk en politiek, over vrije kwesties en geen vrije kwesties; zij hebben slechts de practische omstan digheden, waar'n wij ons bevinden, en al de feitelijke factoren, die zich by en na verkiezingen doen gelden, in ogen schouw genomen en op grond daarvan gezegd: bewaart uw staatkundige eenheid te laat zoudt ge het verlies daarvar. betreuren Ik begrijp volkomen, dat iemand die bezwaren heeft tegen bepaalde onder delen van het regeringsbeleid of tegen hét samengaan van K.V.P. en P.v.d.A deze verklaring onaangenaam vindt en moeilijk verwerken kan. Hij zal missch'en vast overtuigd zijn, dat hij het bij het rechte efnd heeft en mogelijk zelfs zeg gen, dat hij zich in geweten verplicht acht aldus te handelen. Door de verklaring der Bisschoppen is dit gewetensbezwaar echter weggenomen Een ieder die zich conformeert aan die uitspraak, handelt zoals een katholiek altijd kan en mag doen: zich laten le'den door de voorlichting van hen, die door de H. Geest zijn sftngesteld de Kerk Gods te besturen. Maar er is meer: hij dient zich daar door ook te laten leiden. Ik zet uitdrukke lijk voorop, dat ik h'er niet spreek over subjectieve meningen, waarin iemand te goeder trouw kan dwalen. Objectief ge zien kan men echter n'et ande-s zeggen dan dat iemand, die zich van die leiding niets aantrekt, het isico neemt voor de benadeling van zedelijke en g. estelqke waarden, waartegen de Bisschoppen juist hebben willen waarschuwen, omdat som migen in kortzichtighe'd te weinig begrip hebben voor de verder ligger.de gevolgen voortvloeiend uit een onjuist gebruik van het stemrecht. Objectief gezien, nogmaals, handelt zo iemand roekeloos, gelijk ie moralisten het uitdrukken. En de grootte van zijn verantwoordelijkheid zf' afhan gen van de mate waarin hy medewerxt tot het vooraf door de Bisschoppen aan gewezen gevaar. De meeloper treft min der schuld dan de initiatiefnemer en de propagandist. Het feit-Welter is betreurenswaardig om twee redenen: een godsdienstige als men wil en een politieke. Uit godsdienstig-zedelijk oogpunt ge zien is het te betreuren, dat een groep katholieken eigen weg wil gaan, anderen aanspoort hén te volgen en aldus ertop büdraagt om de volgzaamheid der katho- I'eken ten opzichte van hun Bisschoppen te verzwakken. Men torn aen of tracht te verzwakken de vaste overtuiging, die zich by ons in de zoveel moeil'i'.er stm- tegen het nationaal-soeialisme heeft vast gezet. namelijk dat de raadgevingen der Bisschoppen wijs zijn en uiteindelijk tot welzijn strekken van land en volk. Politiek gezien is het feit-Welter be treurenswaard g, omdat hat slechts ver- ergert wat het wil bestrijden. De samen werking van de K.V.P. met de P v.d.A. kan wel verbroken worden door onaan vaardbare eisen van deze laatste niet echter door de Partij-Weiter, welke ook de uitslag is. Maai dan .s politi k gezien het gevolg ook slechts dit ene: dat mogelijkerwuze meer moet w.orden toe gegeven dan nodig was geweest. Geregeerd zal er immers moeten worden. En hoewel het menigmaal gemakkelijker is tot de oppositie te behoren,, zal toch het ver antwoordelijkheidsgevoel voor 's lands welzijn de K.V.P. zo lang als maar moge lijk :s ervan weerhouden de teugels van het bewind te laten schieten. S. STOKMAN O.F.M. De administratie voor de economische samenwerking te Washington heeft Za terdag machtiging verleend voor de ver zending van herstelgoederen ter waarde van 6.789.622 dollar naar Europa. Voor de eerste maal komt op de lijst van goede ren, die de V.S. zullen leveren tabak voor. Noorwegen krijgt namelijk 500 ton van dit product. Deze nieuwe zendingen, die voor het grootste gedeelte uit de VerenigJe Sta ten afkomstig zijn, zullen o.m. naar Nederland gaan. Oostenrijk krijgt bonnen voor vee voeder, die uit Nederland afkomstig zijn. Met inbegrip van de vrachtkosten is thans aan Europa toegewezen voor een bedrag van 134 395.167.Oti dollar, waarvan Nederland 18.684 630 dollar. Nederland krijgt: tarwe 18.000 en pro- teïnevoedsel 3.424. Eind April van dit jaar bedroeg het aantal geregistreerde geheel werklozen 26.400 tegen 26.800 eind Maart. (Eind December 1945 waren het er nog 90.400). Voorts ontvingen 1800 (1700) personen geheel of gedeeltelijk wachtgeld en ston den 14.600 (16.300) D.U.W.-arbeiders ge registreerd. (Van onze correspondent) De drang naar avontuur groeit meestal in een prettige fauteuil over een boek of een sterk verhaal. Dan vergeten we, dat er een spannend avontuur bestaat in ons eigen leven en geloof, waard om er de volle aandacht aan te schenken en de daad te stellen, die nodig is om dit avontuur te beleven met al de onver moede gevolgen. In de jeugd leeft de geest van avontuur het sterkst en de jeugdbeweging grijpt deze drang dan ook aan als een krachtig middel om hen het avontuur van hun leven en godsdienst bewust te doen beleven. Uit alle delen van het land was Zater dagavond een stroom van 4 000 leiders en Ingevolge een Zaterdagavond door de Veiligheidsraad genomen besluit, is aan de strijdende partijen in Palestina door de raad het bevel gegeven, het vuren te staken. Dientengevolge heeft de voorlopige regering van de staat Israël het „cease fire" afgekondigd op heden (Maandagavond) 20 uur Joodse tijd, op voorwaarde, dat ook de Arabieren zulks zullen doen. De Joden hebben voorts aan de Veilig heidsraad meegedeeld, bereid te zijn tot een onmiddellijke en onvooi- waardelijke wapenstilstand in de binnenstad van Jeruzalem. Als zoals men verwacht het „cease-fire" hevel, dat als een tijdelijke maatregel is te beschouwen, niet wordt opgevolgd, zal de Amerikaanse delegatie de zaak in krachtiger termen nogmaals in de V. N. ter sprake brengen. Bovendien verwacht men, dat in dat geval de V. S. het embargo op het zenden van wapenen naar Palestina zal opheffen. Voorts heeft de raad de antwoorden van Arabische en Joodse zijde ont vangen op een door de V. S. voorge legde vragenlijst aangaande de mili taire operaties in Palestina. Mahmoed Bay Fawzi (Egypte) deed daarna een hevige aanval op de Ameri- De hoge R. K. geestelijkheid van over de betrekkingen tussen Kerk cn staat verbroken, door op de jeug een beroep te doen, de cultus van het ma terialisme te verwerpen en te w erken voor de Kerk, het land en de katho lieke geest van het verleden. In een herderlijke brief, ondertekend door kardinaal Hlond, primaat van Po len, en de Poolse aartsbisschoppen en bisschoppen wordt de jonge mensen ge zegd: „Wij moeten niet vergeten, dat de geschiedenis van Polen de geschiedenis van een rooms-katholieke natie is Vrees, dat je los zal staan van de grote gemeen schap der Poolse ieugd. indien je chris ten blijft, is ijdel. Het land gaat een on verwachte proef tegemoet van zijn ge loof in- God. de Kerk en de christelijke orde. Op een tijdstip, dat veranderingen in het economische en sociale leven nood zakelijk zijn, doet een nieuwe orde haar intrede, die als devies voert „materiële vooruitgan is het enig waardevolle. Waaraan de mens zijn leven ken wijden". De katholieke Kerk kan niet haar goedkeurig hechten aan opvoeding van de katholieke jeugd zonder God en daarvan moet ge de gehele stroom van ma erialistische literatuur afwijzen en OU. e" aan Uw systematische studie P school, ten einde een juiste waar- ermg van de grote vraagstukken der mensheid te verkrijgen". Tot opvolger van de ontslagen com munistische minister Leino. die niet langer het vertrouwen van het parle ment bezit en ervan beschuldigd werd de staatspolitie tot een werktuig in communistische handen te hebben wil len maken, heeft de Finse president benoemd de soc.-dem Eino Kilpi. De weigering van de president om een communist tot opvolger van Leino te be noemen. wordt door alle partijen, behalve de communistische, toegejuicht als een waarborg voor zijn belofte, dat de ko mende verkiezingen in Juli a s. vrij 'zul len zijn kaanse politiek met betrekking tot Pa lestina. De raad heeft niet erkend, dat er in Palestina een inbreuk op de vrede plaats heeft. Dij een stemming over een resolutie der V. S. hieromtrent gaven Columbia, Frankrijk, de Oekraïne, de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten hun stem, terwijl de anderen zich ont hielden. Een Brits amendement op dè Ame rikaanse resolutie aangaande „inbreuk op de vrede in Palestina" werd ver worpen, doordat de landen, die vóói de resolutie hebben gestemd, zich -van stemming onthielden. Het amendement drukte vijfel uit omtrent de juridische status van Palestina, Israël gelast: ,jStaakt het vuren" Reuter seint uit Washington de tekst van een mededeling van het Joodse bureau, luidende: „De voorlopige re gering van Israël heeft „staakt het vu ren" bevolen op alle fronten met in gang van 20.00 uur plaatselijke Joodse tijd op 24 Mei. Wanneer de tegenpartij het vuren staakt op een vroeger tijd stip, wordt de Joodse order „staakt het vuren" op dat vroegere tydstip van kracht. Wanneer de tegenpartij na 20.00 uur Joodse plaatselijke tijd niet het vuren staakt, moet de Joodse verdedi ging voortgezet worden. Het aanbod van het Joodse bureau is medegedeeld aan de Amerikaanse vice- consul te Jeruzalem, William Burdette, die de plaats inneemt van Thomas Was- de consul, die overleden is aan Za- ding'-n Teiiuzalem opgelopen verwon- R.A.lschiet 5 Egyptische vliegtuigen neer Volgens een officiële Joodse mede deling te Tel Aviv zouden vliegtuigen Van. A F. Vrijdag vyf Egyptische „Spitfires hebben neergeschoten, die het Britse vliegveld te Ramatb David bombardeerden en daar 'n grote brand veroorzaakten. Alle vier de piloten van de neerge schoten machines zouden de dood ge vonden hebben. Het bericht is bevestigd door 'n woord voerder van het Britse departement van buitenlandse zaken. Er zijn vter leden van het personeel ernstig gewond. Tenminste twee Britse vliegtuigen gin gen verloren. In een officieel Egyptisch communi qué wordt meegedeeld, dat Egyptische vliegtuigen „tengevolge van slecht weeg" het Britse vliegveld van Ramath David hebben aangezien voor het Joodse vlieg veld bij Negidobm. De Joodse organisatie „Haganah" deelt echter mede: „Men heeft zo juist ontdekt, dat de Britten aan alle Ara bische regeringen een nauwkeurige lijst met alle Britse vliegvelden in Palestina hebben overhandigd, opdat deze niet zouden worden aangevallen. Z(j hadden echter het vliegveld van Ramath David vergeten te vermelden, wat dan ook verklaart, dat dit vlieg veld door Egyptische vliegtuigen werd aangevallen". Uit Joodse bron wordt vernomen, dat alle zich in Palestina bevindende Britse vliegtuigen bevel hebben gekre gen onmiddellijk het vuur te openen op alle verdachte vliegtuigen. De krijgsoperaties De Amerikaanse consul-generaal te Jeruzalem Thomas Wasson, werd door een Arabische scherpschutter ernstig gewond en is later overleden, zo wordt verder officieel medegedeeld. Wasson, die lid was van de bestandscommissie, werd gewond toen hij terugkeerde van een bijeenkomst der commissie op het Franse consulaat-generaal. Egyptische strijdkrachten zijn Bethle hem binnengetrokken. Volgens een Zondagavond uitgegc- ven communiqué van het Arabische legioen zijn strijdkrachten van het le gioen de Joodse nederzetting Ramat Rachel in de zuïdeiyke omgeving vau Jeruzalem binnengerukt, In Telpiotü in het zuidoostelijk deel van Jeruzalem zonden zij voortdurend vorderen. De Joodse troepen in het Zuiden van de stad zouden volkomen omsingeld zijn. „Geen steen meer op de andere" Wanneer de Arabische sappeurs te werk blijven gaan in hun tempo van thans, al dus seint Reuter's correspondent by het Arabische legioen, zal er over «en week geen gebouw meer overeind staan in de Joodse wqk van Jeruzalem. De soldaten van het Arabische legioen en andere Arabische troepen vorderen langzaam, huis na huis, de wijk in, terwql het ene Joodse gebouw na het andere door explo sies in een ruïne wordt herschapen Hon derden manschappen van de „Haganah" en de „Irgoen". die in de oude stad zijn opgesloten, vechten voor hun leven in de ruïnes en de ondergrondse tunnels. Van 17 Juni tot en met 16 Augustus zal dit jaar de gebruikelijke serie post zegels met toeslagen voor culturele en sociale doeleinden worden uitgegeven. De voorstellingen die werden gekozen, knopen aan bij de gebeurtenissen van dit jubileumjaar (stichting 's-Graven. hage, vrede van Münster, grondwets herziening '1848 en inhuldiging H.M. de Koningin). leidsters van de Verkenners der Katho lieke Jeugdbeweging samengekomen op de Goudsberg in Lunteren om de goede smaak van het gezonde avontuur te proe ven. Zij kwamen daar voor 'de tiende Koempoelan de Raad der Ouden om zich te bezinnen op hun taak: het leiden van de katholieke jeugd van Nederland. Waar kon dit beter gebeuren dan hier op de Goudsberg, een terrein vol verrassende mogelijkheden, maar toch met een sfeer van rust, die tot nadenken stemt. Opening en kampvuur Om zes uur precies ging de vlag om hoog ter opening van dit samentreffen, waarin werd gezongen en gedanst, ge beden en geleerd. Er werd evenwel niet gerookt als symbool van het offer, on danks de verlokkende pijpenkoppen, die gewoonte getrouw, in de kous van de meeste leiders staken. Na de hulde aan Maria in haar kapel letje op het Jorisveld, qloor voortrekkers gebouwd, evenals de overige fraaie pio nierstukken over het hele terrein ver spreid, schaarden allen zich in de avond op de zacht glooiende hellingen van het terrein rond het vuur. Cees Evers uit Tilburg leidde dit kampvuur vol sfeer en romantiek. En het waren vooral de zuideiyke provincies, die zij het 'nogal breedsprakig hun origineel kunnen toonden. Uit het hart van Brabant kwam on vervalste Indianen-romantiek met vredes- PÜpen ondanks rookstaking. Noord-Lim burg bood de hoofdcommissaris, H. F. M baron van Voorst tot Voorst 'een fraaie totem aan. Den Bosch wijdde ln een spel met een waarlijk vlammen spuwende draak de jeugd van Brabant toe aan ridder Joris. Het district Rijnstreek loste de technische moeilijkheid van een massaal kampvuur op originele en af doende wijze op door een vlotte en gees tige pantomime van ridder Valentijn met stemmen door de luidsprekers. Het avontuur in de Verkenners- beweging. Na hun avonturen in dromenland be leefd te hebben, kwamen de leidsters en leiders in de vroege Zondagmorgen onder de blote hemel samen rond het fraaie altaar, waarboven een 10 meter hoog ciborium was opgericht. Hoofdaalmoeze nier A. J. L. Verhoeven, met assistentie van de diocesane aalmoezeniers J. van Dael uit het bisdom Haarlem als diaken en M. Hendrickx uit het bisdom Roer mond als sub-diaken, droeg het H. Mis offer op tot intentie van de katholieke mannelijke jeugd. In zijn preek behandelde de hoofdaal moezenier „het avontuur van het gees telijk 'leven". Dr. A. J. M. Cornelissen had de vorige avond reeds gesproken over het katholiek avontuur, terwijl aal moezenier S. Duynstee, O.F.M., later in de morgen over „het avontuur in de Be weging" sprak. De kern van deze drie toespraken was de vraag: komt de ver kennersbeweging tegemoet aan de be hoeften van de moderne jongen? Be schikt zij over de daarvoor vereiste mid delen en kan zij met haar ideaal en methodiek aan die behoeften voldoen? Alle drie antwoordden bevestigend met verwqzing naar het avontuur, dat het wezen van het spel van verkennen uit maakt. Wij zijn op aarde om God te die nen en daardoor in de hemel te komen. Deze roeping eist consequentie en ver draagt zich niet met een tweeslachtig heid van geweten, welke bestaat in ogenschijnlijke vervulling van godsdien stige plichten, terwijl op het gebied van arbeid of beroep de rechtvaardigheid en liefde worden miskend. Ook de jonge mensen van tegenwoor dig zijn wereldveroveraars, die slechts één wachtwoord kennen: AllesAls de Verkennersbeweging met haar spel van verkennen zich bewust is van de midde len, waarover zij beschikt, zal zij er in slagen katholieke jonge mensen aan de maatschappij te schenken, die alles wil len redden, alles opbouwen en alles hei ligen. Maar dit is onmetelijk zonder dat wij het leven verliezer, om het leven te winnen. Ondanks dienstvaardigheid, ont breekt het in de beweging soms nog wel aan de juiste geestelijke bezieling van spel en leven. Met het zwaard in de hand en de hulp van Christus zullen we de oude mens onbarmhartig moeten bestrij den. Het avontuur van het verkennen geeft de jongens een middel aan de hand om zich deze geest eigen te maken. Het is een voorbereiding op het voilé leven, waardoor de jongen zijn leven gaat zien als een geweldig avontuur. Dit avontuur, gesteund door de verkennerswet, is totaal, zonder dualisme tussen gewoon leven en godsdienst, noch naturalistisch, noch verkeerd supranaturalistisch, maar een synthese, welke bezielt tot strijd tegen het kwaad in de jongen zelf en tegen het meedogenloos egoïsme van onze tijd. De leiding van de jongens moet steu nen zonder op te dringen, zodat zij de sprong durven wagen om „alles voor allen, te worden, en allen voor Christus te winnen". Een avontuur met vlees Op het Trogveld vlijden allen zich om half één op het gras, waar de voortrek kers handen tekort kwamen om de 4000 van een warme maaltijd, een avontuur mèt vlees, te voorzien. En al heel spoe dig daarna klonk uit allp hoeken gezang en in een massale wilde dans werd de zevensprong beoefend. Bij de demonstra. ties, waarbij ook de heer A. Oosterlee namens de minister van Onderwijs cn de hoofdcommissaris van de N.P.V. de heer W. C. Roest van Limburg aanwezig waren, vertoonden -de leiders fenomenale staaltjes van vendelzwaaien, dansen en gymnastiek. Boodschap Kardinaal De Jong Het was een grote teleurstelling, dat Kardinaal De Jong wegens gezondheids redenen zelf niet aarlwezig kon zijn Als zijn vertegenwoordiger was mgr. 1. H. v. d. Berg, deken van Oldenzaal geko men en tijdens het plechtige sluitingslof las deze een boodschap voor van de Kar dinaal, waarin Zijne Eminentie een ere saluut bracht aan de Beweging en haar leiding. De heilige roeping kan echter alleen vervuld worden, „indien de leiders en leidsters een sterk geestelijk leven ontwikkelen en daartoe alle middelen ge bruiken, welke Chrisfus ons in Zijn Kerk heeft gegeven en dat zit hun werk met apostolisch inzicht zullen verrichten" „Tegelijk zullen zij als leiders conse quent trouw moeten zijn aan hun ver-, kennersideaalen zo moge het woord van Z.H. Paus Pius XI, gesproken op de eerste internationale verkennersbedevaart te Rome, tot waarheid worden: Weest niet alleen katholieke verkenners, maar ook verkennerlijke katholieken, d.w.z. mensen, die godsdienst en leven tot een eenheid hebben gemaakt in de volle ont wikkeling van een eigen katholieke levensstijl". Met deze herderlijke vermaning in hun hart, besloten zij de uitstekend verlopen Koempoelan, om een nieuw avontuur te aanvaarden en de jeugd hierin mee te slepen in tomeloos' enthousiasme Die ambtenaar, wie men een broodje met vlees in een D.-trein verkocht voor een te gepeperde prijs, bleek er eentje te zijn, die de kaas niet van zqn boter ham laat eten. En al waren het de Wagon- Lits, ze hadden hem niet liggen. Nu is inderdaad een wit broodje serveren voor een ambtenaar tegen een zwarte prijs wel wat al te grijs. Er kleven aan de in ternationale treinen dus nog andere smet ten dan reizigers met zwarte deviezen. Vooral gezien de omvang van de bon nen-zwendel, welke door de lunch van de ambtenaar aan het licht kwam, vielen zulke straffen te verwachten, dat het de delinquenten groen en geel voor de ogen zou worden. Met prijzenswaardige snel - heid zijn enige economische zondaars reeds berecht maar de vraag rijst, of deze haastige spoed ook goed werk leverde. Immers, blijkens de o.i. milde vonnissen, heeft de betrokken rechter zoveel ge voel voor kleuren gehad, dat de straffen als afschrikwekkend voorbeeld te kleur loos zijn geworden. Nu hadden verscheidene verdachten in derdaad iets om over te rouwen, zodat hun het zwart wellicht niet al te zwaar aan gerekend kon worden. Doch is voor schier iedere Nederlander de verleiding en de nooddruft niet groot om eens een vlek je te maken op zqn distributie-geweten? Wij kunnen het natuurlijk volkomen billijken, dat van de gevonnisten b.v, een beroepswerkloze (wie van de lezers kan Analyst het adres van de vakschool voor deze broodwinning opgeven? Van harte aanbevolen voor een tip!) slechts een voorwaardelijke straf kreeg; men kan zo iemand nu eenmaal niet aan zijn werk kring onttrekken. Maar die Amsterdam se rechter schijnt zelf nooit zwart gekocht te hebben; anders had hij kunnen weten, dat boeten van 200 tot 500 gulden in een bonnenzwendel gelijk staan met een zwarthandelaar-fooitje. Alles bq elkaar zijn de opgelegde geldstraffen misschien niet voldoende om een paar snoepreisjes van ambtenaren te bekostigen. Hetgeen wij maar een schamel resultaat kunnen vinden. Analyst wil volstrekt niet op de stoei van de rechter gaan zitten. Hq weet ook wel, dat het hoogste recht het grootste onrecht kan zqn. Doch hij vreest tevens, dat vonnissen als boven bedoeld de strijd tegen de zwarte handel veel van het noodzakelijke effect zullen ontnemen. Misschien zou een ronde-tafelconferentie met de prijsbeheersing wat meer even wicht kunnen geven; in die hoek schijnen immers de straffen vaak nogal gekleurd. Of is men langzamerhand door al het zwart tenslotte kleurenblind geworden? ANALYST. Nu het serviesgoed van de bon is, blijk totfi toezicht op de prijzen niet overbodig te zijn. Op een van de Amsterdamse markten werden borden van 22 cent voor ƒ1,25 ontbijtserviezen van 14.14 voor 37.50. dejeuners van ƒ1,13 voor ƒ3.95 verkocht en nog veel ander serviesgoed ver bover. de toegelaten prijs. Het verhoor van enkele marktkooplieden wees al spoedig in zuidelijke richting, waar naarstig speuren aan het licht bracht, dat winke liers uit Maastricht en Valkenburg hun winkelvoorraaad ver boven de winkel prijs Ban Amsterdamse zwarte grossiers ve.rkcichten. Dezen maakten er op hun beurt weer een aardig prijsje voor door het goed op gefingeerde facturen aan de marktkooplieden af te leveren. De hoofd daders in dit zwarte bedrijf, M uit Val kenburg en H. uit Amsterdam, werden voor de officier van justitie geleid. In totaal werd tegen 10 verdachten proces verbaal opgemaakt; een grote hoevee'- heid serviesgoed is in beslag genomer. De Italiaanse president, Lui tri ES- naudi, heeft Zondagavond de door Alcide de Gasperi aan hem voorgelegde lijst van ministers geaccepteerd. Het kabinet bestaat uit 20 ministers, van wit H Chr. dem., 3 gematigde soe.. t liberalen, 2 republ. en 2 onafhanke- lijken. Na vandaag te zijn beëdigd, zal het Donderdag a.s. voor het eerst bijeenko men en op 31 Mei voor het parlement verschijnen voor een votum van ver trouwen. De Chr.-dem. houden de belangrijke departementen van financiën en van de schatkist, terwql de socialisten sterke po sities innemen op economisch gebied. Vanwege de Generale Synode der Ned. Herv Kerk is Zondag in alle diensten der Herv. kerk een kanselboodschap voorge lezen, waarin stell'ng wordt genomen te gen het communisme. „Temidden van de verschrikkingen der oorlogsjaren, aldus het schrijven o.m., is in verschillende boodschappen van onze kansels gezegd, dat de nationaal-sodalis- tiische levens- en wereldbeschouwing in lijnrechte strijd is met het Évangelie van Jesus Christus. Even klaar en du'delijk moet van de kansels worden verkondigd, dat ook het communisme zoals het in onze dagen uit Moskou aan de volkeren wordt opgedron gen en zich in zijn gewetenloze methoden doet kennen, in lijnrechte strijd is met het Evangelie van Jesus' Christus. Zij. die door het communisme bekoord mochtên zijn, omdat in hen een drang leeft naar sociale gerechtigheid moeten weten, dat het zijn wortels heeft in een velstrekt verwerpelijke leer, waarbij hei menselijk willen en handelen u tsluitend door maatschappelijke krachten wordt be- oaald. Zoals het thans optreedt eist het totale gebondenheid aan menselijke macn ten. welke zich niet onderwerpen aan Cod. maar zich in satpnische hoogmoed stellen in de plaats van God. Het huldigt, in zijn niet meer van de praktijk te schei den leer, ongebreideld geweld. "Met nadruk spreekt de Kerk uit, dat elke totalitaire binding aan een mens cf mensen, al zou deze z'ch in christelijk ge waad vertonen, met even grote stelligheid moet worden verworpen. De Kerk der Hervorming ziet de drang om te k ezen: „Moskou of Rome", als een wereldse verzoeking. Maar tevens moet doordringen, dat d» christenen zelf zo weinig op de rechte wijze het Woord Gods hebben gehoord en beleefd en zo ontrouw zqn geweest aan het ware belijden van Jesus Christus. Hoeveel onchristelqke leringen en prak tijken worden met de christelijke naam gedekt. Hoeveel bestaand onrecht werd niet gezien of stilzwijgend aanvaard. Hoe zeer is men verblind door burgerlqke be houdzucht. Hoeveel tegenstard is er te gen noodzakelijke maatschappelijke her vormingen. Hoe wordt de grondwet van het koninkrijk Gods met voeten getre den: „Gij zult liefhebben de Here Uw God met geheel Uw hart. met geheel Uw ziel en met geheel Uw verstand en gij zult Uw naaste liefhebben als Uzelven. Hoe weinig wordt de naam van Christus open- lijk beleden als de enige Naam, waardoor de Wereld geoordeeld en gered vordt. Daarom klinke met vernieuwde ernst de oproep van Jesus Christp'. in de ker ken: „Bekeert u, want het Koninkrqk der hemelen is nabij gekomen". „Zoekt eerst het koninkrijk Gods en Zijne gerechtig heid en alle deze dingen zullen u worden toegeworpen"."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1