OFFERS in algemeen belang Onrust in Finland neemt toe Go Si Verhoging tabaksaccijns ondernemingsbelasting en Sigaretten het zwaarst getroffen Zestien millioen kinderen in nood Menselijke roeping en plicht Minister Mansholt optimistisch over onze landbouw De sigarenwinkelier de sigaar" LOONPEIL EN SOCIALE LASTEN Beperking van winsten NG De toekomst van West-Duitsland DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN bijslag en huren Loonsverhoging Lij de „General Motors" Opvolger van minister Leino loopt orer naar links Kruideniersrekening Weeldebelasting op ijsjes en personen-auto's Prinses vraagt steun De Centrale Raiffeisenbank bestaat vijftig jaar 'LAGEN Bij opheffing der tabaksdistributie dreigt een chaos Dappere kapitein "Oste JAARGANG WOENSDAG 26 MEI 1948 No. 20627 De Centrale Adviescommissie voor de Prijspolitiek heeft op verzoek van de minister van Economische Zaken verslag uit gebracht van haar werkzaamheden, verricht sedert de oprich ting van de commissie op 19 November 1946. Het verslag loopt tot 1 April De installatierede van wijlen Minister Huys- mans heeft de commissie steeds als leidraad gediend. De daarin verva e ric ijnen gelden ook thans nog volledig, n.l. om waar mogelijk de bestaande prijzen te verlagen en in het algemeen ,e °™en een prijsvaststelling op basis van de kosten van het efficiente bedrijf. Brij sstij giiig grondstoffen Werkte ongunstig Wat de h^lerh°ëing VaU kuren gewezen op d®marges betreft wordt vaststelling ,in verl710t,n"kheden bi-> de vechtbare gegevens1» met veelal aan- e« zeer uiteenlopen- Dalen de levenskosten, <]an volgt loonsverlaging KARD- VAN Roey naar de 30 millioen voor distributie- arbeid DE LUCIIFER UITGESCHAKELD MARSHALL BEPLEIT HULP AAN KINDEREN IN HET BUITENLAND Tabaksbelasting aangepast aan Belgie en Luxemburg Ondernemingsbelasting GOED GEDAAN, MANNEN. NED. OMROEPER VAN RADIO- TOKIO VEROORDEELD Diepgaande menings verschillen te Londen De vertegenwoordigers van de Ver- Staten, Engeland, Frankrijk en de Beneluxlanden zijn giste ren in geheime zitting bijeenge komen om een nieuwe poging te doen tot overeenstemming te komen over een gemeenschappe lijke politiek inzake de toekomst van West-Duitsland. Deze zitting volgde op een langdurige ge- dachtenwisseling tussen Ernest Bevin en de Amerikaanse ambas sadeur Lewis Douglas, die tevens aan het hoofd staat van de Ame rikaanse delegatie bij de bespre kingen over Duitsland. PAKKETTEN UIT INDIE MOGEN OOK RIJST BEVATTEN NIEUW MIDDEL TEGEN TBC REDDER VAN 3000 VROUWEN EN KINDEREN VOOR DE TWEEDE MAAL ZILVEREN BRUILOFT VfrVfu. DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270: te Schiedam. Broersvest 8, Tel 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal t 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: 3. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven .egei gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woora meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Sevoerde politiek, om door syste matische na-calculatie van de bestaande Prijsregelingen aan de hand van de ge- Cünstateerde bedrijfsuitkomsten te boge Producentenprijzen de handelsmarges te Verlagen, heeft dan ook de instemming Van de commissie. Zij is van mening, dat deze politiek een gunstige invloed op de koster, van levensonderhoud ge had heeft. Voorop staat, dat van alle groepen van ons volk aanzienlijke offers in het algemeen belang worden gevraagd. Ook het bedrijfsleven zal daarom belangrijke beperkingen in zijn winststreven moe ten aanvaarden. Hiernaast is de commissie echter van oordeel, dat de gepubliceerde winstcij fers een te gunstige indruk van de wer kelijke situatie in het bedrijfsleven ge ven. Niet voldoende komt tot uitdruk king, dat straks voor vernieuwing van apparatuur e.d. zeer grote bedragen zul len moeten worden uitgegeven, die door de huidige afschrijvingen niet worden gedekt. Men kan zich verenigen met de op vatting van de regering, dat waar prijscalculaties in verscheidene geval len nog wel meer of minder ruimte laten, het tüdstip tot de toepassing van 't beginsel der vervangingswaarde nog niet gekomen is. Naarmate de prijscalculaties 'n ver dere verscherping ondergaan, zal deze kwestie opnieuw voor overweging in aanmerking komen. Op fiscaal gebied ligt dit echter an ders. In feite word,en hier schijnwinsten belast .waardoor bedrijven niet voldoen- res<^,er toekoi«stige vervanging kunnen drijfsieven de P°sitie van ons be- van dit standWord': uitgehold. Wijziging gent. aPunt acht de commissie ur- Naar Reuter uit Detroit seint, heeft directie van de „General Motors Corp." erin toegestemd, de looneisen van hét Personeel in te willigen en zodoende een dreigende staking van 250 000 arbeiders te Voorkomen De arbeiders krijgen n cent per uur meer. Twee andere autofabrieken zijn thans in een loonstrijd gewikkeld. 75.000 arbei ders staken van 11 Mei af bij Chrysler en er worden deze maand onderhandelin gen gevoerd tussen Ford's directie en employé's. De ongeveer 250.000 employé's van de •.General Motors", die gisteren loonsver hoging kregen, hebben vakverenigings geschiedenis gemaakt, aldus meldt Reu- hader, door een loonsverlaging toe te bon,?' i_ndien de kosten van levensonder. Eoeri 7, De vakvereniging keurde scharmu ?p 1 SePter«ber de maat- India nen kan herzien. omlaaj/1 df, kosten van levensonderhoud accoord n gaan, zullen de arbeiders verlagin_gaan med een maximala, loons- wanneers van vijf dollarcent pWr uur. limiet voor ,sWgen> zou er echter geen loonsverhogingen zijn. Kardinaal van Belgie en aartsbisseh^L e Primaat van zal op 27 Juni aan bom.jVan Mechelen. ville" uit Antwerpen vertrekt" "Albert- bezoek aan de Belgische Congo"te^rln" de omstandigheden. Na de laatste prijs herziening voor artikelen, die voor het levensonderhoud van bijzonder belang zijn, kan zeker niet meer van te hoge winstmarges worden gesproken. Met 'n verhoging van de marges vorr het krui- deniersbedrijf kon de commissie zich verenigen. De moeilijkheden, die zich in de prac- tijk voordeden om te komen tot een be vredigende productie van utility-goede- ren waren groter dan aanvankelijk werd voorzien. Hoewel verbeteringen zullen moeten worden aangebracht, is de commissie van mening, da: in het algemeen met dit systeem bereikt i wat onder de omstandigheden mogplijk Ten aanzien van onroetende goede ren acht de commissie een verhoging van de huren op de duur onvermijdelijk. De eigenaar zal in staat moeten wor den gesteld zijn bezit behoorlijk te on derhouden, terwijl tegenover de uitga ven van de staat .an subsidies voor de nieuwbouw inkomsten uit een huurbe lasting zullen moeten worden gesteld. De kosten van n'^uwbouw vormen een moeilijk probleem. Zij zijn zeer opgedre ven. Met alle kracht zal naar verlaging moeten worden gestreefd, o.a. door op voering van de arbeidsproductiviteit en een betere regeling oor de aanneem- sommen, standaardisatie en tenslotte so berheid in architectuu-. Voortzetting van de loonpolitiek acht de commissie noodzakelijk. Geen alge mene loonsverhoging, maar alleen de noodzakelijke looncorrecties, die zeker nie$_ automatisch tot verhoging van de prijzen zullpn mogen leiden. V oldoening over het bereikte In een slotbeschouwing maakt de commissie enkele opmerkingen over het prijsverloop in de verslagperiode. Zeer ongunstig voor de prijspolitiek was de voortgaande stijging van de grondstof- fenprijzen op de wereldmarkt. Het to taal-indexcijfer voor de groothandels- prijzen van grondstoffen liep in de pe riode van December 1946 tot 1947 op van 308 tot 340, dus met ruim 10 pet. Ongunstig werkte ook de prijsverho ging van ?nige belangrijke levensmidde len in verband rru.t een noodzakelijk geachte verhoging van de landbouw inkomens. Enige verdere stijging van de prijs van het voedselpakket werd voorts door de vermindering van enkele sub sidie- veroorzaakt. Ondanks de loonstop is, als gevolg van verschillende in bepaalde bedrijven toe gestane looncorrecties, het loonpeil als geheel en daarmede ook de loonfactor in de kostprijzen toch niet onbelangrijk gestegen. Daarbij komt de gestadige toe neming der reeds boge sociale lasten, waarbij o.m. valt te denken aan de aan zienlijke verhoging van de premie voor de kinderbijslag en de mogelijkheid van een gratificatie van 2 pet. Een doorbe rekening'in de prijzen van deze lgsten is voorshands voorkomen. Dit nsgmt echter niet weg, dat op ie duur reper cussies op het prijspeil niet uit zullen blijven. Tegenover dit alles staat een duide lijk waarneembare stijging van de ar beidsproductiviteit, welke echter naar het oordeel van de commissie nog niet zeer bevredigend is. De commissie constateert met vol doening, dat, ondanks tegenwerkende factoren, de kosten van levensonder houd voor het grote publiek niet noe menswaardig gestegen zijn. Voor een groot deel is dit echter te danken aan de handhaving van de sub sidie-politiek en de huurstop, welke bei de vroeg of laat '"en moeten verval len, want ook t. a. de subsidie-politiek merkt de commissie op ,dat, zodra dit zonder ernstige spanningen te veroorza ken moge!k is, tot inkrimping en uit eindelijke alg .hele afschaffing moet worden overgegaan. In de loop van Dinsdag kwamen steeds meer berichten binnen over on geregeldheden in verschillende streken van Finland. Een poging van de volks democraten, de in vroegere berichten meergenoemde coalitie van communis ten en linkse socialisten, om een alge mene staking te forceren, teneinde de president te dwingen een volksdemo- cratische minister van binnenlandse zaken aan te stellen, hadden tot nog toe gefaald. Communistische posters barricadeerden de brug, welke het centrum van de Finse hoofdstad verbindt met de industriële wijk Soenaes, en weerhielden aldus de arbeiders ervan, naar hun werk te gaan.» De politie verdreef de posters Elders in 'de stad reden auto's rond met communisten, die riepen: „Paasikivi is een kapitalistenknecht!" „De regering is een troep fascistische samenzweerders!". „Paasikivi manipuleert met de grondwet, wij kunnen het met machinegeweren Sociaal-democratische arbeiders in Uleaborg moesten zich een weg banen door een menigte van volksdemocratische posters om naar hun werk te kunnen gaan. De regeringsgebouwen werden door de politie bewaakt In heel het land heerst nog steeds een staking onder de havenarbeiders. De mailboot uit Zweden kon te Turku niet gelost worden. De procureur-generaal heeft medege deeld, dat hij de voor de beledigingscam pagne tegen Paasikivi verantwoordelijke personen zal vervolgen Eino Kilpi, die Yrjoe Leino, is opge volgd als minister van binnenlandse zaken van Finland, heeft Dinsdagavond ver klaard. dat hij deze post niet zal blijven bekleden Tegelijkertij u heeft Kilpi's partij de sociaal-democratische medegedeeld, dat hij zijn lidmaatschap heeft verloren, daar hU zich candidaat heeft gesteld'voor de volksdemocratische partij bij de alge mene verkiezingen in Juli aanstaande. Dat de Nederlandse ondernemer voor een groot deel tot een onbezoldigd ambtenaar is geworden, zal aan een ieder bekend zijn. Men kan nu wel het standpunt innemen .dat de ondernemer, ondanks het feit, dat hij veel tijd moet besteden aan de ten uitvoerlegging van overheidsvoorschriften, toch wel aan zijn trek komt, maar beschouwt men het aantal werkuren, dat daarvoor podig is, in het kader der arbeidsproductiviteit, dan heeft men een geheel ander aspect. In kruidenierskringen heeft men nu uit gerekend, dat, indien men voor de on dernemer een uurloon van 1.— zou vaststellen, het bedrag dat uitbetaald zou moeten worden aan groot- en klein handel om de distributiewerkzaamheden te honoreren, jaarlijks 30 millioen zou bedragen Dezer dagen publiceerden we een be richt, dat een radio-monteur te Eindho ven een electrische ontstekingsinrichting voor een gasbrander had uitgevdnden. Naar aanleiding van dat bericht toonde de heer H. W. Buytelaar, te Den Haag ons documenten, waaruit bleek, dat hij een dergelijke ontstekingsinrichting reeds enige jaren geleden had uitgevon den. Daarop is in 1944 octrooi aange vraagd, welke aanvrage in 1947 vanwege de octrooiraad is openbaar gemaakt. Met verschillende fabrikanten heeft hij reeds overeenkomsten gesloten vsbr de toe passing van zijn vinding. De elf naar Oslo. Het Ned. elftal met de officials op Schiphol, vanwaar ze gistermiddag naar de Noorse hoofdstad vertrokken. O In een fabriek voor kunstharsen en bakelietproducten te Zandvoort is een harsketel tot ontploffing gekomen. Twee personen werden gewond. De materiele schade is zeer groot. Voor de jaren 4947 en 1948 zal de re gering de landbouwbedrijven op lichte gronden met toelagen steunen. Daar mede is in totaal een bedrag gemoeid van 85 millioen. Tot dekking van deze kosten heeft de minister van Financiën een wetsont werp Ingediend, waarin hij voorstelt hiertoe de tabaksaccijns en de onder- nemings elasting te verhogen en de weeldebelasting Ujt te breiden tot goe deren, die er thans niet onder vallen, n.l. consumptie-Ijs, personen-automobie len en motorrijwielen. De verhoging van de tabaksaccijns, waartoe in verband met de Benelux- overeenkomst toch al het voornemen bestond, moet 20 millioen per jaar op brengen, de weeldebelasting moet 10 millioen meer opleveren en de onder nemingsbelasting (voor 1948) 13 mil lioen. Wat de tabaksaccijns betreft, de voor gestelde verhoging zal voor de goed kopere sigaren niet tot een verhoging van de kleinhandelsprijs behoeven te leiden. Voor sigaretten zal zij wei een stijging van de kleinhandelsprijs ten gevolge hebben. De prijs van een pakje van 20 sigaretten, dat thans 42 cent kost, zal tengevolge van de accijnsver hoging ten minste 45 cent gaan bedra gen. De .kerftabak zal eveneens iets in prijs stijgen. De thans bestaande goed koopste prijsklasse van 39'/2 sent per half ons pakje zal b.v. stijgen tot ten minste 42 cent. Daarentegen zal de accijns op sigaret tenpapier worden afgeschaft en die op De Unac (United Nations appeal for children) doet ook op het Ned. volk een beroep om zich te scharen in de rij van vijftig landen, die deze actie voor de ver kommerende jeugd in de wereld tot een gebeurtenis van grote betekenis willen maken. Prinses Juliana maakte zich tot toik van dit beroep in de radiorede, welke zij gisteravond tot ons volk richtte. „In de woorden „de Verenigde Naties helpen het kind" klinkt, zo zeide H. K. H o.m., niet alleen' de noodkreet van millioenen kinderen, die ten onder drei gen te gaan, maar ook de roep van de volkeren, om waarachtige internationale samenwerking. Het is in deze donkere tijden een bemoedigend feit, dat de UNO door het oprichten van het internationale kinder-noodfonds en door de organisatie Te Utrecht ïs gisteren het 50-jarig he- staan van de Coöp. Centr. Raiffeisen- bank gevierd, waartoe ongeveer 2500 Personen bijeen kwamen in de Beatrix- nal van het Jaarbeursgebouw De eerste boerenleenbank hiér te lande werd opgericht m 1897 en thans telt ons fand ongeveer 1275 boerenleenbanken, waarvan ongeveer 730 zijn aangesloten bij ae Coöperatieve Raiffeisenbank te Utrecht de overige bij de Centrale Boeren leenbank. Een en ander werd uitvoerig gememoreerd door de voorzitter van het bestuur dr. S. E. B. Bierema te Usquert een herdenkingsrede, waarin hij vooral Wees op een ledental van 180.000 en 700 izend spaarders. Eerst in 1905 overschreed het bedrat 2an deposito's het millioen, doch eind December was te Utrecht voor bijna ?J0 millioen gedeponeerd, terwijl er 731 °anken zijn. Vervolgens werd het woord gevoerd door minister Mansholt, die o.a. betoogde, dat de boerenleenbank meer en meer het karakter van een algemene bank heelt aangenomen. Het is volgens spr. te ver wachten, dat in de toekomst nog belang rijke investeringen in de landbouw zullen plaats vinden en het verdient ernstige overweging, dat hieraan ^lle aandacht wordt geschonken, waarbij de overheid er rekening mee moet houden, dat net bedrijf weliswaar uit eigen kraent om hoog moet komen doch dat zij niet on verschillig kan toezien. Exc. ziet de toe komst voor de landbouw niet somber in, omdat wij over voldoende krachten, ken nis en ervaring beschikken. Tenslotte deelde de minister mee, dat H K H de Prinses-regentes de heer Th J Visser, lid van de directie heeft benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nas sau, van dit wereld-appèl een practische daad heeft gesteld. Ongeveer 4 millioen kinderen in door de oorlog geteisterde landen van Europa ontvangen voeding, kleding en medische verzorging van het internationale kinder noodfonds, dat ook reeds in het door langdurige oorlog geteisterde China hulp verleent. Door gebrek aan fondsen, die de UNAC thans wil bijeenbrengen, blij ven 16 millioen kinderen in Europa en veel meer millioenen daarbuiten, nog overgeleverd aan mens-onterende om standigheden, die een aanklacht vormen tegen onze generatie en een gevaar zijn voor de toekomst Ten onrechte zijn er nog te velen, ook in ons land, die de oproep der Verenigde Naties nog niet gehoord hebben of die er niet naar luisteren willen, omdat zij menen genoeg te hebben aan hun eigen zorgen. Ik weet, dat dit helaas voor tal van landgenoten inderdaad het geval is Nederland heeft nog te worstelen met economische moeilijkheden, die ondanks de uitkomst van de Marshall-hulp boven matig groot zijn groter dan velen zich realiseren. Maar niettemin leven wij op een niveau dat ons in staat stelt over onze eigen grenzen heen te kijken naar andere lan den. waar kinderen omkomen of voor hun leven naar lichaam en ziel geschon den worden dooi gebrek. Tegenover deze nood moeten wij onze menselijke roeping en onze internationale plicht ten volle weten te verstaan. Er zijn reeds tal van bewijzen van sympathie en offervaardigheid, lie mij het vertrouwen geven, dat dit eerste wereld-appèl ten bate van kinderen in nood spreekt tot de harten der' Neder landers. Moge ons gehele volk het drievoudig getuigenis geven van ons aller liefde voor kinderen, van onze wil tot internationale samenwerking en van onze grote dank baarheid voor de hulp, die het buitenland ons gaf in tijden van onze ergste nood" De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, George Marshall. heeft gisteren volgens AP. verklaard, dat het in het belang van Amerika is, te voor komen, dat kinderen m het buitenland opgroeien tot een „generatie van verbit terde volwassenen"- De minister sprak ter ondersteuning van een geldinzameling voor kinderen in het buitenland. Hij zei: „Indien wij heden in gebreke blijven te zorgen voor kinderen, waar mede onze kinderen morgen zullen moe ten samenleven, schieten wij tekort in staatsmanschap en in menselijkheid". De minister verklaarde, dat in de af gelopen winter minstens 30 millioen kin deren en moeders met kinderen in ellende verkeerd hebben in Europa. Hij voegde hieraan toe: „Het is moei lijk de juiste behoeften van China en andere Oosterse landen vast te stellen, maar het is bekend, dat zij reusachtig zijn." natte pruimtabak worden verlaagd. De verhoging van tabaksaccijns en de uitbreiding der weeldebelasting zijn als blijvende maatregelen bedoeld, de ver hoging van de ondernemingsbelasting zal tot 1948 en 1949 beperkt blijven. Aan de memorie van toelichting ont lenen we nog, dat wat de verhoging van de tabaksaccijns betreft, in het kader van de besprekingen met de Belgisch—Luxem burgse Economische Unie (Bleu) over de unificatie der accijnzen is gebleken, dat mag worden verwacht, dat een unificatie van de tabaksaccijns in Nederland en in de Bleu mogelijk zal zijn, indien de ta baksaccijns zou worden geheven naar de volgen i' bedragen en maatstaven: a. si garen met dichtgewerkte k p, wegende per 1000 stuks 3% kg. of meer, 27 pet.: b. sigaren, andere, 33 pet.; c. sigaretten. 62 pet.; d. rooktabak, snuif en droge pruimtabak. 40 pet., alle percentages'ge nomen van de kleinhandelsprijs; e. nat'.e pruimtabak, fr. 1 of 0.06 per kg. De thans geheven 40 opcenten op de huidige accijns komen dan te vervallen Met inbegrip van bedoelde 10 opcenten bedraagt de accijns thans uitgedrukt 'n de detailprijs: a. sigaren met dichtgewerk te kop, wegende per 1000 tuks 3% kg. of meer 26 pet.; b. sigaren (andere) 32 pet.' c. sigaretten 58,3 pet.; d. rooktabak, snuif en pruimtabak 37,5 pet. Hieruit blijkt, dat voorgesteld wordt het percentage voor sigaren iets te verhogen (resp. van 26 pCt. op 27 pCt. en van 32 pCt. op 33 pCt.) Voor de sigaretten zal het percen tage van 58.3 tot 62 en voor rooktabak, snuif- en droge pruimtabak van 37.5 tot 40. Indien de sigarettenaccijns wordt ver hoogd van 58.3 pCt. tot 62 pCt. zal daar mede naar de mening van de minister gepaard moeten gaan een verhoging van de accijns voor rooktabak, snuif- en dro ge pruimtabak van 37.5 tot 40 pCt. Slechts voor de natte pruimtabak wordt, in navolging van de te dien aanzien in de Bleu geldende regeling een lagere ac cijns voorgesteld t.w. van 6 cent per kg. De tijdelijke verzwaring van de druk van de ondernemingsbelasting is tech nisch- slechts te verwezenlijken door het heffen van opcenten. Dit betekent dat ook het bedrijfskapitaal in de verhoging wordt betrokken. De dientengevolge op tredende belastingverhoging zal echter, nu een heffing van 40 ten honderd van het samengestelde grondbedrag wordt voorgesteld, niet meer bedragen dan 0.08 pCt. van het bedrijfskapitaal. Voor wat de bedrijfsopbrengst be treft, betekent de heffing van deze op centen een extra-belasting ter grootte van 2 pCt. van de bedrijfsopbrengst Bij de kleine ondernemingen van na tuurlijke personen zal de verzwaring van druk evenwel in de regel aanmer- kerlijk minder zijn, doordat de eerste 3090 bedrijfsopbrengst van onderne mingen van natuurlijke personen is vrijgesteld en de volgende 1000 voor een lager percentage in de grondslag wordt betrokken. Voorts zij opgemerkt, dat deze verho ging van de ondernemingsbelasting, evenals de ondernemingsbelasting zelf, bij het nerekenen van de grondslagen voor de inkomstenbelasting, vennoot schapsbelasting en ondernemingsbelas ting over een volgend jaar in mindering mag worden gebracht. Dientengevolge is de druk van deze belastingverhoging over 1949 geringer dan over 1948; bij het vaststellen van de aanslagen over 1950 zal als het ware een gedeeltelijke resti tutie van de voordien betaalde belasting verhoging optreden, doordat de verho ging niet meer verschuldigd is, doch de over 1949 (en eventueel over 1948) be taalde extra-belasting in mindering van het bedrijfsresultaat komt. Wat de automobielen betreft heeft de minister in aanmerking genomen, dat het niet opnemen van personenautomobielen onder de weeldegoederen in verband met de zeer belangrijke bate, welke van die opneming mag worden verwacht, de noodzakelijkheid zou medebrengen tal van huishoudelijke gebruiksvoorwerpen onder het verhoogde tarief te brengen. De minister is van oordeel, dat aan een uitbreiding van het weeldetarief tot die goederen grotere bezwaren verbonden zijn, dan aan een verhoogde belasting van personenautomobielen. We hebben kunnen vernemen, dat wij 20.000 maal zo vlug kunnen rekenen als onze voorouders, 't Is knap werk, maar. wanneer men de mensheid ziet stoeD haspelen is dat feit niet altijd te consta teren. Moet men niet al te dikwijls over- rekenen? Dit is geen steek op een minister cf rijksbureau, doch een o.i. gezonde critische kijk op het verloop der gebeurtenissen". In een gehaastheid, die tot nervositeit voert, komen plannen en nog eens plan nen op tafel, teneinde maar om activiteit te kunnen worden geprezen. En zijn de ijsheiligen van dit jaar niet zelfs een week te laat? Nog een der laatste bijdragen in deze hoek sloten we af met de opmerking: Mensen denken, diep denken. Met vreugde lazen we dan ook de wens van de H. Vader in Zijn schrijven aan de K.A.B.. dat Nederland zich door nie mand late overtreffen, wijl het een eigen schap der Nederlanders is, ontvangen van hun roemrijke voorvaderen, om gezond te denken. Met afwijzing van opgewon denheid en verwarring en volgens de voorschriften van rechtvaardigheid en liefde. Een pluim en een raad van de hoogste Opziener onzer zielen van buitengemeen belang: Juist in de progressiviteit is oppassen voor doorhollen geboden. Juist deze tijd van vernieuwing en wederopbouw eist gezonde concentratie en bezinning. Het gaat er immers - vooral in de sociale en economiscne sectoren niet om wat overhaast enige bevrediging te schenken maar om een doelbewuste basis zonder te groot risico van te hoge sprongen of aanvoer van (e veel drijfzand. Een der machtigste middelen voor ge fundeerde voorzieningen bleken perma nent de katholieke stands- en vak organisaties onzer onderscheiden volks delen met daarnaast de politieke eenheid in Staatspartij of tegenwoordig de K.V.P. Door suggesties of veel tam-tam kan het wel eens de schijn hebben, dat onze groeperingen achteraan komen, doch wan neer we de laatste kwart-eeuw over- schouwen en balans,ml zal .blijken, dat öns politiek en sociaal-economisch werk doorslaggevend is geweest. Daarom kun nen we ook zo goed de toon begriinen van het Pauselijk schrijven aan de K.A.B. hier. te lande. Het „goed gedaan mannen", proeft men uit de brief. Dat de H. Vader wenst, dat hetgeen onder zo verblijdende tekenen is begon nen, op nog verblijdender wijze zal uit vloeien, moet voor ons een spoorslag zijn, om „de gevormde ideëen met gezamen- Jijke inspanning door te voeren". Maar dan zette ook ieder persoonlijk zijn schouders onder dit eerzame hoofd en handwerk. HENK VAN DER MAZE. De temporaire krijgsraad te Batavia heeft Dinsdag Josiah van Dienst, in de oorlog Nederlands omroeper van radio- Tokio. tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief (sedert September 1945) veroordeeld. De krijgsraad nam in aanmerking, dat de veroordeelde in een zeer moeilijke dwangpositie verkeerde, terwijl de bedreigingen van de kempetai niet genegeerd konden worden. Verder heeft, de krijgsraad overwogen," niet te kunnen nalaten, de ernst en de haat bij hetgeen beklaagde na de capitulatie Van Ned -Indië misdreven heeft, te vergelij ken met de ernst en de haat bij de han delingen van soortgelijke collaborateurs, die wandaden in Ned.-Indië bedreven hebben en die thans door de algemene amnestieregeling van straf of strafver volging zijn ontslagen. De krijgsraad overwoog ook, dat de houding van be klaagde bij de terechtzitting eerlijker was dan die van bedoelde collaborateurs. Te elfder ure is een definitieve over eenstemming bij de Londense besprekin gen op twee vitale punten hangende ge bleven: nl, de aard van het internatio nale toezicht op het Roergebied en de politieke structuur van een Duitse rege ring. De Verenigde Staten en Frankrijk verschillen van mening over de con trole op de Roer zowel als over het Duitse zelfbestuur Niettemin blijft men de hoop koeste ren, dat binnen enkele dagen overeen stemming kan worden bereikt; men ver wacht dat de conferentie, die feitelijk tijdens het afgelopen weekeinde besloten had moeten worden, deze week zal ein digen. In de pakketten, die tot nu toe zonder vergunning uit Indonesië mochten wor den verzonden, mag sinds 10 Mei jl. ook 1 kilo rijst worden meegezonden. De pak ketten mogen maximaal 5 kilo wegen en niet meer dan 25 aan waarde bevat ten. De andere voor verzending toege stane hoeveelheden zijn per persoon: 2 kilo koffie, 1 kilo thee, 1 kilo suiker, 1 kilo specerijen, 200 cigaretten of 50 siga ren of 1 kifto tabak. De Amerikaanse vereniging voor vrou welijke artsen heeft een hoeveelheid' promizola een nieuw praeparaat voor de bestrijding van tuberculose over handigd aan dr. A. Charlotte Ruys, pre sidente van de Women's medical interna tional association en professor in de bac teriologie aan de universiteit van Am sterdam, die gisteren per vliegtuig naar Nederland terugkeerde, nadat zij het congres voor tropische geneeskunde en malaria te Washington had bijgewoond. De Ned. Kath. Bond van sigarenwinke liers kwam gisteren te Utrecht in alge mene vergadering bijeen onder leiding van de heer A. v. Deurzen te Tilburg, die memoreerde, dat hier 25 jaar geleden de bond werd opgericht. In zijn openingsrede fulmineerde hij fel tegen de overheidsinstanties, die hebben nagelaten in het bedrijf de no dige sanering te brengen. Het lijkt erop, aldus spr., of de siga renwinkelier vogelvrij is verklaard. Be ging 1947 was door wijlen minister Huys- mans een saneringscommissie benoemd, wier werk hopeloos is mislukt, lnplaats van sanering zien wij weer vele gemeng de bedrijven ingeschakeld. Spr. noemde tal van voorbeelden, waarbij tegen het advies van de Kamer van Koophandel in vergunning werd verleend aan gemengde bedrijven of on- deskundigen voor het vestigen van een tabakszaak naast een bestaand behoorlijk rendabel bedrijf. Als het zo doorgaat, wordt de sigarenwinkelier de sigaar. De industrie laat hier de detailhandel in de steek. Verwacht wordt, dat binnen af zienbare tijd de tabaksfabrikaten vrij komen. Men vreest, dat de markt dan door diverse amateurs en onbevoegden zal worden overstroomd. Niet alleen zul len een 40.000 z.g. slapende vergunnin gen weer actief worden, maar ettelijke duizenden buiten de tabaksbranche staande personen, zoals caféhouders, kappers en houders van z.g. gemengde bedrijven, zullen zich op de verkoop van sigaren en sigaretten werpen, waardoor voor de huidige bonafide beroepshande laar een onvermijdelijke catastrophe dreigt. Aan het bestuur werd daarom op dracht gegeven deze aangelegenheid on der de aandacht van de regering te bren gen en te verzoeken niet tot opheffing van de tabaksdistributie over te gaan al vorens er maatregelen zijn getroffen, die de belangen van de bonafide detailhan del in tabaksartikelen veilig stellen. Het bestuur zal zich dezer dagen tot de mi nister wenden met het verzoek om een bespreking. Aangedrongen werd op stringente toe passing van de vestigingswet. Bij de be voegde instanties zullen stappen worden gedaan om te komen tot aanwijzing van 'n extra bon per maand en om naatrege- len te treffen teneinde de winkeliers van de ongehoorde hoeveelheid shag te verlossen, alsook om de verkoop van si garetten en sigaren per automaat te ver bieden. Tot ridder 4e klasse der Militaire Wil lemsorde is benoemd de kapitein der in fanterie van het K.N.I.L.: A. Zijlmans. Kapitein Zijlmans heeft zich in de strijd onderscheiden door uitstekende daden van moed beleid, en trouw bij zijn onder zeer moeilijke omstandigheden optreden als commandant van een detachement der 2e divisie marechaussee in Februari en Maart 1942 ter westkust van Atjeh. Ter vervulling van zijn opdracht om ongeveer 3000 vrouwen en kinderen, voor het me rendeel van inheemse militairen ter west kunst van Atjeh uit dit gebied te evacu eren, heeft hij de daarvoor nodige actie op beleidvolle en onverschrokken wijze gevoerd, daarbij enige malen aan aan vallen van Atjehsche benden met succes het hoofd biedende en op 19 Maart 1942 een grote bendt Atjehers nabij Tapa Toean uiteenslaande. Tot de overgave aan de Japanners heeft hij deze vrou wen en kinderen op afdoende wijze be schermd tegen molestatie door Atjehsche benden. Een zeldzaam jubileum viert a.s. Za terdag het echtpaar Jongenele-Jonkers te Eindhoven. De echtelieden, die beiden 81 jaar oud zijn, herdenken die dag bei den hun tweede zilveren huwelijksfeest. Toen de heer Jongenele in 1923, na hei overlijden van zijn eerste vrouw, met de weduwe Jonkers hertrouwde, had hij zowel als zijn vrouw reeds een zilveren bruiloft achter de rug. Man en vrouw brachten resp. 12 en 10 kinderen in hun tweede huwelijk mee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1