Nieuws uit STAD en OMTREK Ambachtsschoolbestuur heeft geen vertrouwen van de Raad LANGS DE I •Lijn Begraafplaatsen worden netjes Remedie voor de heulzoekers Noodlanding Het begrijpt tijd noch mentaliteit HENRICUSSCHOOL WAS TROTS EN HAD DAAR REDEN TOE Nut en noodzaak van de Proeftuin KWIEK in de woestijn i WOENSDAG 26 MEI 1948 PAGINA 3 Een hardleers college Een compliment san de vertegenwoordigers van de Schie- damse burgerij is geen gelegenheidswoord, nu de Begroting 1948 zo snel is afgewerkt. Zakelijk en waardig, hier en daar lichtelijk politiek gekruid, waren de beschouwingen. Beheerst heid en grondige bestudering der posten lag aan de behande ling ten grondslag. Schiedam mag zich met deze officiënte Raad gelukkig prijzen, temeer daar hij schokken elegant weet op te vangen en te verzwakken tot zakelijke feiten. Wie nu twee jaar deze Raad bezig ziet heeft vertrouwen in de> schone toekomst van een groot Schiedam. mm: tA JONGEMANNENl Let op u saek! Verordening aangenomen BURGERLIJKE stand NEOMIST F- MEYER GEHULDIGD DOEMAREN-TOURNOOI INLICHTINGEN GEVRAAGD VLAARDINGEN Jaarvergadering Z.-Höllands Glasdistrict wordt President Posten behandeling De heer v. d. Laan (Comm.) is namens zijn fractie van mening, dat de Politie geen verlengstuk van de B.U.M.A. moet zijn. net koppelen van de inning der auteursrecht-gelden aan het uitgeven van een vergunning vertraagt verstrekking hiervan onnodig en is onwenselijk. Wij ziging van de inning der gelden wordt overwogen, aldus de voorzitter. De heer Kramers (K.V.P.) heeft een j jln?-Van de Politie gewenst, over vnnraalafië eid van de 3eu8d- Deze zou 7iin moi moeten gebeuren. B. en W. vJij-j- ,Ze.er actief in de bestrijding der et-ufiL ld> maar toch is het belang- taav Wekken voor heemkunde een Van het onderwijs, dat in dezen meer werk kan doen. ,e_ Wethoudster belooft daaraan aan- ®acht te besteden. De heer Mak (A.R.) meent, dat een adres aan de Raad, n.a.v. een ongeluk op de Lange Haven wordt ontsierd door een aanval op een hoofdambtenaar van Po litie. De voorzitter betreurt dit zeer. Het Jtuk komt binnenkort in de Raad, maar "ad beter achterwege kunnen blijven. De politiehond doet soms in Kethel meer dan 3 politiemannen. Kan voor Kethel de diensthond niet worden aan gehouden, vraagt de heer Lansbergen 1K.V.P.). Dat is niet onmogelijk, aldus de voorzitter. De heer Kornfeld (Arb.) vraagt aan dacht voor de Gorzen wat betreft de ver achting. Daar heerst een. Egyptische duisternis. Kan in de Groenelaan niet begonnen worden met betere verlichting. Wethouder Alberts geeft een verklaring van de tot een zesde verlaagde licht- 8terkte. Gas was vroeger goedkoper; nu gaat dat argument niet meer op, maar ®ehaarste verhindert algehele omschake- jmg op electriciteit. De toestand is nu met meer 1 verlichte op 3 lantaarns, fhaar voor Gorzen en Oosten 2 op 3. De mokinrichtingen moeten gereviseerd en en herijkt worden, 's Avonds rijdt een auto van de Technische Bedrijven rond, °m te controleren of de lantaarns bran den. De heer Kornfeld (Arb.) acht het van belang, dat na de doorlichting op t.b.c., de preventieve bestrijding op grotere schaal ter hand genomen zal worden. Een mond bovSmhe?gtSelbJS dikke vingers krampten om een vulpen en er zat inkt aan zijn linkeroorlelletje Voor kem lag een aanslagbiljet met een koir.. mal groot cijfer erop. Hij schTeef eln brief aan de belastinginspecteur. Ik probeerde op mijn tenen weg te ®luipen maar hij riep: „Halt".t trok tong binnenboord en veegde zijn oren ®choon. ■•Jij bent ook zeker zo'n K.V.P.-tnan- net3e hé? snauwde hij. «Hoe bedoel je?" vroeg ik bedeesd. ..Nou, zo'n massa-knulletje, die geen e°rdeel heeft, zo'n kies-koe, die maar St®mt op wat ze hem voorkauwen..,." »Ik kan niet zeggen, dat ik je beeld- st>raak erg letterkundig vind". ••Maar ik laat me niet langer uitzul- Er mot maar eens een end an ,et gedonder komme.... Ik stem op Glter" «Bravo!' riep ik. „Dat mdet je vast en *eker doen". ••Beken maar". Jk ging op een stoel zitten en verza melde argumenten. «Die Weiter zal de zaak wel eens even Pknappen!' beweerde hij. „Natuurlijk.denk je dat hij de e?™erheid in de kamer krijgen zal?" Ja Wat? meerderheid teken't ^a?t als dat niet het geval is be- ■nt bet. „Nou datzou talend sufferdje"!! ^meerderheid niet. hebben". dan moet hij 51 zetels „Dat heb jc ,.Maar drie ha»?ta? uitgerekend". „Ten koste van V®*r vast wcl „Dat zal mij een Zo „En wat ZOU dat? wilde hy weten „Dat zou zoveel aat daardoor de Partij Van de Arbeid...- „Spreek me niet van die onteettwingen. die zijn de oorzaak van alles wat er *eheef hangt". „En die steun jij door Weiter een 2etje te geven". „Daar begrijp ik niets van „Nou luister.... zolang de K.v.f. ae grootste partij is heeft zij het meeste aantal minister-portefeuilles, zodat zij ®en belangrijke invloed kan uitoefenen °P het regeringsbeleid". „Dat hebben we gezien, zeg.... schei hou uit!" „Ik zei „invloed kan uitoefenen" dat is "iet helemaal precies hetzelfde als „doen Wat ze wil", vergeet dat niet". ■■Odus jij denkt dat als Weiter een Paar zetels wint...." „De Partij van de Arbeid daardoor te ®terk komt te staan tegenover ons, Katho- heken.... want.... en dat zie jij blijk baar ook over het heetgebakerde hooffie, At® deC.P.N. een viertal stoeltjes in de «amer kwijt raaktwie zal die bezet ten?" •■Geen flauw idee" gaf hij toe. „Nou laat mij je vertellen dat die vier ,?rder naar de P. v. d. A. dan naar de gaanhet zal er dus toch al om Kaan wie van die twee het sterkst uit de bus komt...." „MMMRLMM" peinsde #ii.i bezorgd hem even peinzen. SEBAST1AAN. W 'J lat foto-apparaat voor het nemen van door lichtingsfoto's, dat 800 personen per dag kan verwerken, kost 40.000, welk be drag, gezien het nut voor de volksgezond heid, verantwoord geacht moet worden. Wil het College onderzoeken, of zo'n toe stel niet verworven kan worden? De Be drijven zullen er zeker gebruik van ma ken en aan de verwerving mee willen werken. De wethoudster acht de aan schaffing van dit apparaat economisch niet te verantwoorden. Na 17 weken staat het apparaat werkeloos. Om het werk districtsgewijze te kunnen doen, zal een mobiel-apparaat van 100.000 nodig zijn. Ook dit heeft niet een vol jaar werk. Zoals de G.G. en G.D. het onder zoek ter hand neemt, is men op de goede weg. Kethelse wensen De heer Lansbergen wil de bagger uit de sloten in Kethel op een geschikter tijd verdeeld hebben. Vaak wordt er rommel in de sloten gegooid en de politie moet proces-verbaal maken. De eigenaars van de sloten zijn dan aansprakelijk. Getracht zal worden in beide klachten verandering te brengen. Een nieuwe Politie-verorde- ning staat op stapel. De heer Collé (Comm.) meent met zijn fractie dat het niet verantwoord is de warme schoolvoeding af te voeren. Voor al, omdat de t.b.c. om zich heen grijpt en schoolvoeding deel dér bestrijding is. De wethoudsfër meent, dat de huidige voedingstoestand de verstrekking niet nodig maakt. De voedselpositie voor de jeugd is weer versterkt. De kinderen of ouders zouden voor schoolvoeding op dit moment geen belangstelling hebben. Het melkdrinken staat er in Schiedam zeer goed voor. De schoolmelkvoorziening is hier zeer intensief. Wel bedreigt het flessentekort de voorziening, maar over leg met Rotterdam zal hierin Wellicht een oplossing brengen. Ruimte voor een Cen trale Keuken blijft gereserveerd. Vers fruit wil de heer Collé voor het overblijvend bedrag aanschaffen, maar de uitdeling daarvan zou de onderwijzers wel zeer overbelasten. Wee, de Ambachtsschool De heer v. d. Toorn (Kath.) wil een protest laten horen tegen de Ambachts school. Godsdienst- en gymnastiekonder wijs wordt geweigerd. Het helpt niet, wat men ook probeert. Het bestuur zal zijn houding op korte termijn moeten wijzigen; het begrijpt in het geheel zijn tijd niet. Godsdienstonderwijs is 2eer no dig; ook het gymnastiekonderwijs be hoort in deze tijd tot de onmisbare vak ken. Het lesrooster dient onder alle omstan digheden tijd in te ruimen voor deze beide. Het bestuur dient, op straffe van on aangename consequenties, met de mening van een groot deel der bevolking en van de Raad rekening te houden. Het volgend jaar zou de Kath. fractie kort en goed de begroting van de Am bachtsschool afstemmen, als niet spoedig alles verandert. De heer v. d. Berg (C.H.) schaart zich volledig achter de heer v. d. Toorn. Het bestuur van de Ambachtsscnool heeft geen kijk op de dingen, die nodig zijn. Als het bestuur blijft zoals het nu is, ziet het er somber u,t. De heer Hoogendam (A.R.) wil weten, hoe men het godsdienstonderwijs denkt te geven? Alle narigheid zou zijn ver dwenen, als in Schiedam een Christe lijke Ambacht chool zou verrijzen. Spr. meent, dat hij niet onder alle omstan digheden zijn stem aan godsdienstonder wijs op de ambachtsschool kan geven. De wethoudster is het met de heren eens, dat zeer sterke drang zal moeten worden uitgeoefend door het College op het Bestuur van de Ambachtsschool. We hebben met hardleerse mensen te doen. De heer Collé (Comm.) wil de subsi die zo spoedig mogelijk aan de jeugdver eniging uitgekeerd zien. De heer Mak (A.R.) wil weten, hoe verenigingen subsidie kunnen krijgen, die lidmaatschap van de N.J.G. princi pieel afwijzen. Wethouder Alberts deelt mee, dat N. J. G. een voorstel zal doen over de ver deling der subsidie, dat door Jeugdcom missie getoetst kan worden. Voor de vacantie is uitkering wel mo gelijk. Voorwaarde van lidmaatschap van de N. J. G. voor het verlenen van sub sidie is er niet. Aanvraag is buiten de N. J. G. om altijd mogelijk. Typhus in Kethel De heer Poot (C.H.) wil weten, of bin nenkort uitbreiding van het waterlei dingnet naar Kethel verwacht kan wor den, zulks in verband met de onlangs voorgekomen typhusgevallen. Wethou der Alberts kan meedelen, dat de bui zen juist verkregen zijn. Toch zal de hy giënische opvoeding allereerst ter hand genomen moeten worden. De woningen, waar typhus gevallen voorkwamen, zul len worden aangesloten op septische tanks. Maar zolang groenten in het wa ter worden gespoeld, zal het typhusge- vaar dreigend blijven. Een totale om- stelling van de bevolking naar hygiëni sche maatstaven zal nodig zijn. De heer v. d. Berg (C.H.) wil de post kosten uitzending van kinderen naar buiten meer onderling gelijkstellen, zo dat de kosten voor uitzending van kin- In de drukke verkeersweg RotterdamDen Haag zal de oude Blijdorpbrug over het Noorderkanaal worden gerepareerd en verbreed. Tijdens deze werkzaamheden zal een Bailybrug het verkeer verwerken. Gistermiddag is door pontonniers van de genie het eerste gedeelte van deze brug gelegd. deren naar vacantiehuizen gelijkgesteld worden aan die van de uitzending van kinderen naar sanatoria. De wethoudster wil de kosten van kin- deruitzending per kind per dag regelen. De posten zullen onderling verschoven worden. Voor de Begroting van het vol gend jaar zullen onderling met de ver enigingen op dat terrein de financiële behoeften worden vastgesteld. Met deze opmerkingen sluit de behandeling van de begroting voor 1948. Er wordt wel eens beweerd, dat de Jongemannen van tegenwoordig zo een zijdig zijn, dat hun belangstelling alleen maar uitgaat naar sport en dat zij niet warm zijn te krijgen voor meer ernstige kwesties. Is sport dan verkeerd? Neen, natuurlijk niet, maar daarnaast moet je ook interesse hebben voor de vraagstuk ken van je eigen tijd en je eigen levens- milieu. Je moet een goed gefundeerd oor deel kunnen geven over maatschappelijke problemen. Het verkeerde kunnen aan wijzen, maar bovenal weten te streven naar betere sociale verhoudingen. Het is dus jullie eigen belang. „O, anderen zullen dat wel voor ons opknappen". Dat is een mentaliteit, wel ke jonge frisse kerels niet past; die wil len zelf hun boontjes doppen. Ik ben er dan van overtuigd, dat velen Donderdagavond zullen komen en met aandacht zullen luisteren naar wat de heer Henk Vink jullie vertellen zal. Tot morgenavond dan om 8 uur in het Kajottershuis, Nieuwe Haven, ingang naast de Liduina-kapel. Kap. J. g. VAN DIJK Na de Begroting behandelde de Raad nog de nieuwe verordening voor de Al gemene Begraafplaats. De heer v. d. Berg (C.H.) zou graag zien, dat een termijn gesteld werd bij het verwijderen van gedenktekenen, welke onvoldoende onderhouden worden. De termijn van drie maanden zal wor den ingelast, aldus de eenstemmige me ning van de Raad. De heer Hoogendam (A.R.) heeft al bestreden, dat de gemeente alleen het recht van onderhoud 2ou hebben. Spr. is bevreesd dat er op de duur een gemeen te dienst in deze bij zal komen en spr. wil daarom de toezegging, dat onder toe zicht van de gemeente het onderhoud zal worden aanbesteed. Zo zal voor de parti culieren in, dit werk het brood niet uit hun mond gesloten worden. De heer Mak (A.R.) heeft bezwaar te gen al te grote eenvormigheid door het voorschrijven van de maten der stenen en het verbieden van bepaalde versie ringen en werkwijzen. Spr. wil B. en W. in overweging geven Hier volgt de brief, welke het bestuur van de Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken aan het Comité Katholiek Schiedam schreef naar aanleiding van het verzoek om aan de 138 Katholieke leerlingen van die school gods dienstonderwijs te kunnen geven. Wij mogen wellicht even herinneren aan de woorden van de fractieleider van de P. v. d. A., de heer Sabel, toen er een verzoek in de Raad kwam om medewerking te verlenen tot het oprich ten van een Katholieke Huishoudschool. De heer Sabel zag toen de oplossing in gemeenschappelijk technisch onderwijs en gedifferentieerd onderwijs voor de algemeen vormende vakken, waaronder godsdienstleer. Al is deze mening niet de onze, zij gaat toch wel een belangrijke stap verder dan de afwijzing, die uit onderstaand stuk spreekt. Het bestuur van de Ambacht school is geheid liberaal. Het zal voor al die Katholieken, die in hun ver afschuwing van het samengaan met de Partij v. d. Arbeid door de K. V. P. de flirtation met die Liberalen aangenaam vinden, leerzaam zijn, kennis te nemen van de bijzonder morele en religieuze waarborgen, die het samen gaan met deze „in het Christendom gefundeerde" heren biedt. „Weledele Heren, „In antwoord op uw nevenvermelde brief (van 21 Maart, Red.) moeten wij U berichten, dat wij in verband met het vastgestelde leerprogramma onzer school en in het belang van het vakonderwijs in het algemeen er niet toe kunnen besluiten aan uw verzoek tot de invoering van godsdienstonderricht aan de Katholieke leerlingen onzer school tijdens de schooluren te geraken, te voldoen. Bovendien is het mede met het oog op het toezicht en het schoonhouden der lokalen niet mogelijk, dat wij hiervoor na de schooltijd een lokaliteit disponibel stellen, temeer omdat tijdens de wintermaanden de Gemeentelijke Nijverheidsavondschool met haar vele cursussen in ons schoolgebouw is ondergebracht. De beschikbare tijd, welke tussen de cursussen van de dag en avondschool ligt, lijkt o.i. te gering voor het door U beoogde doel". Inmiddels verblijven wij, w.g. C. DEELDEN, 2e Voorz., C. HOEK, Secr, om de stringente bepalingen terug te nemen en te verzachten. D eheer Engelsman (Arb.) B het vol komen met de verordening eens. Er is wel degelijk een ontheffingsbepaling voor verantwoorde individuele kunstuitingen. Wethouder v. d. Kraan begint met een overzicht te geven, zoals wij onlangs in ons blad n.a.v. een bezoek aan de Be graafplaats publiceerden. De gemeente stelt er weinig prijs op de gedenktekenen te verwijderen. Alles zal gedaan worden om de stenen te doen onderhouden. Voor de particulieren blijft voldoende te doen. Er is gelegenheid tot het plaatsen van vele soorten steen. B. en W. kunnen altijd ontheffing geven. De verordening wordt met algemene stemmen aangenomen. GEBOREN; Willem A P F L, zoon van J. Spermon en D A Gijtenbeek, Zwarte- waalsestraat 40; Leo, zoon van J H A M Simons en C A v Mourik, Lekstraat 27; Everardus J, zoon van D H Krabbendam en H M Beukers, Rubensplein 17; Arij en Dirkje, zoon en dochter van A J v Dijk en J M Verveen, Nassaulaan 75. OVERLEDEN: D. Mulder 53 j.; K van 't Wout, 83 j., weduwe van J Th G Dul ler, Nassaulaan 75. De Henrlcusschool had gisteren groot feest. Natuurlijk begon dat in de kerk, waar alle jongens om 8 uur bij elkaar waren in de H Mis, die door de Wel- eerw. heer F. Meijer, de oud-leerling, die tot het priesterschap werd geroe pen, werd opgedragen. Gezamenlijk werden de vaste gezangen gezongen, terwijl een geselecteerde groep de wis selende gezangen zeer goed zong. Toen de Neomist dan ook tijdens de feestmiddag bedankte voor alles wat de jongqns hem bereid hadden, moest "hij vooropstellen de H Mis, die de mooiste herinnering van deze feeste lijke dag was. Wethouder P. B. M. Alberts, oud-on derwijzer aan de St. Henricusschool, was in de H. Mis aanwezig en naderde met alle jongens ter H. Tafel. In de zaal onder de kerk waren de jongens 's middags met het volledig vo- lunpe van onvermoeide stemmen aanwe zig De Verkenners van de Christoforus- groep stonden in een haag opgesteld, toen de Neomist de zaal betrad. De gehele zaal zong daarbij „Aan U, o koning der eeuwen". Zijn vader en moeder, broers en zusters waren tegelijk meegekomen, terwijl de Hoogeerw. Deken, Pastoor Raaffels, de kapelaans van de parochie, kap. Roozen en kap. Oudshoorn tevens aanwezig waren. De rayon-inspecteur bij het onderwijs, de heer Bijpost, vierde de middag mee. In zijn openingswoord verwelkomde 't hoofd van de school, de heer Krebbers, allen. Hij wenste Pastoor Raaffels geluk met diens 25-jarig priesterschap, dat deze week gevierd gaat worden. Hij hoopte, dat het hem nog lang gegeven zou zijn in het kleine plekje van 's Heren wijn gaard, dat Gorzen heet, te mogen wer ken. Met zang en spel kwamen de jongens vervolgens voor het voetlicht en de jeug dige declamator van Gezelle's gedicht „De Priester" verdient zeker een com pliment. De heer Krebbers opende de rij van sprekers met erop te wijzen, dat de hulde aan de jonge priester voor alles „de andere Christus" geldt, die wij in hem begroeten. De neomist is nog te jong voor een persoonlijke hulde; wij kennen zijn werk nog niet, maar de ma jestueuze grootsheid van het Goddelijk priesterschap is op zich de eerbied en hulde ten volle waard. De kinderen heb ben met centen, halve stuivers en stui vers, ja soms met een fikse greep uit de spaarpot „Het is voor Onze Lieve Heer en daar is niets teveel voor" 't cadeau bijeen gebracht. De verguld zilveren picsus met bijbehorende bursa draagt in de pateen cij inscriptie: „Me dono dede- runt alumni scholae Henrici" 22-5-'48. (De leerlingen van de St. Henricusschool hebben mij ten geschenke gegeven"). Namens de onderwijzers, die de wel- eerw. heer Meijer nog onder hun leer lingen geteld hebben, sprak de heer Serotino. Deze haalde oude herinnerin gen op; overhandigde een foto van zijn klas ten tijde van het leerlingenschap van de Neomist en tevens een boekwerk, namens de oud-onderwijzers. De. Hoogeerw. Deken Reynen sprak als voorzitter van de Willibrordusstichting een woord van gelukwens tot de onder- wijze.rs en de school met dit behaalde resultaat De Neomist wenste hij veel werkjust en veel succes toe bij het ver vullen met nog 22 anderen van de 60 in het lygdom bestaande vacatures. De-heer Bijpost meende uit deze mid dag vooral de conclusie te kunnen trek ken, dat het er niet op aan komt, waar iemands wieg staat, of waar hij op school gaat, maar op de ondoorgrondelijke wijze beschikking van God, Die ook in dit ge val zo grote dingen heeft gedaan Hij prees de onderwijzers voor het stellen van hoge eisen aan de jongens. Dat is een bewijs van enthousiasme en geen be roep heeft geestdrift zo nodig, om tot resultaten te komen. Nadat de jongens nog een komische één-acter hadden opgevoerd, met als middelpunt de Neomist, dankte deze allen voor de prachtige middqg. Hij was bijzonder dankbaar, dat hij deze middag had mogen meemaken als oud-leerling van de St. Henricusschool. Er werd een foto gemaakt en een vreugdevol geloei steeg op, toen bekend werd, dat een heus ijsie bij de uitgang wachtte op ver orberende likken. Het doel van de heer Krebbers. de jon gens met deze feestelijke middag iets mee te geven voor later, was zeker be reikt. De heer v.d. Meer verleende aan de piano zijn onmisbare assistentie. In afdeling B werd gisteravond weer een finalist bekend voor het Doejaarea- tournooi, namelijk de heer P. Kooy. Hij behaalde 97.72 pet., gemiddelde 3.90; 2. J. Mackaii 92,63 pet., gem. 4.80; 3. H. de Jonge 88,67 pet., gem. 4.40; 4. A. v Dig gelen 84,90 pet., gem. 3.20; 5. M. de Rui ter 82,87 pet., gem. 3.20. P. Kooy is lid van B.V. De Sluis. In afdeling F werd de heer Th. Vit- scher, die het stoute stukje uithaalde, al zijn partijen te winnen en dus met 100 pet. uit de bus kwam, nummer 1 (gem. 2). Vitscher is lid van B.Y. De Karseboom. De Commissaris van Politie, Chef van ie Politieke Recherche te 's-Gravenhage, verzoekt hun, die inlichtingen kunnen verschaffen over de gedragingen van de voormalige landwachtcommandant te Delft. A. C Meertens. die vooral gèope- eerd heeft in het Westland, Delft en de omgeving van Gouda, zich te vervoegen' aan het bureau van de Politieke Recher che te 's-Gravenhage, Zeekant 35, tel. DIRECTEUR POSTKANTOOR Verduisterde 13.000 De wnd.-directeur van het postkantoor te Hellevoetsluis, de 46-jarige adjunct commies van H. had zich gisteren voor de Rotterdamse rechtbank te verantwoor den voor het feit, dat hij in de jaren 1946-'48 een bedrag van 13.000 had ver duisterd. Geregeld had hij zich geldbe dragen, die hij uit hoofde van zijn ambt onder zich had, toegeëigend. De Officier van justitie eiste tegen verd. 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk. FEESTAVOND R.K. W.I.K. R.K. W.I.K- heeft Maandagvond met leden en donateurs in de Harmonie het jaarlijkse festijn op gezellige wijze ge vierd. Na het harde werken van de af delingen voetbal en turnen in het afge lopen seizoen, was dit feest een aange name verpozing, waarna weer met frisse moed kan worden verder gegaan. Na een kort welkomstwoord gaf de voorzitter van het centraal bestuur, de heer H*S. J. Verburg, een beknopt over zicht van de vereniging, waaruit te con stateren viel. dat het nog steeds cres cendo gaat. Het aantal leden der beide afdelingen bedraagt thans 700, terwijl een afdeling wandelen en zwemmen in voorbereiding is. Bij de afd. voetbal mochten alle elftallen een goede plaats bereiken, terwijl het 2e elftal de kroon spant, daar dit kampioen werd in zijn afdeling. Spr. bracht dank aan bestu ren, leiders, geest .adviseur en allen, die hun beste krachten gaven om de vereni ging tot groter bloei te brengen. Hierna was de beurt aan de in Vlaar- dingen reeds bekende „Ghesellen van den Spele", die met hun cabaretrevue „Doe niet zo verlegen" de aanwezigen een vrolijke avond hebben bezorgd. In een vlot tempo werd het aardige pro gramma afgewerkt met John van Elburg als conferencier en sketch-speler, Annie van Elburg, Corry van Beek en Jan Koopmans, eveneens in sketches. Bij zonder geslaagd was Kersebloesem, ter wijl de proloog en finale heel aardig bedacht waren. Apart vermeld mag wor den het optreden van Sascha Tamari- noff, die zowel in dans als in muziek enige mooie nummers ten beste gaf. Een fezellig samenzijn onder leiding van oh. van Lier met medewerking van de „W.IK.-Boys" besloot deze goedge slaagde feestavond. NATIONALE RESERVE. De Burgemeester van Vlaardingen maakt op verzoek van de Minister van Oorlog bekend, dat de ingezetenen die bereid zijn deel uit te maken van de in oprichting zijnde „Nationale Reserve" zich tot nadere aankondiging alsnog aan melden. Deze aanmelding kan geschieden tij dens de bureau-uren op de Afdeling Mi litaire Zaken, Markt 17, loket 4. De op 19 April jj. gepubliceerde voor waarden voor het sluiten van een ver bintenis bij genoemde reserve blijven met uitzondering van het aantal oefen uren van kracht. Het aantal oefenuren dat oorspronkelijk was vastgesteld op 300 uren per jaar, is inmiddels terugge bracht tot ten hoogste 200 uren. samenwerkende reclasserings- gen van alle gezindten zal in week van Juni een natio- propaganda-actie voor het ringswerk worden georgani- waaraan tevens een landelijke is verbonden. Door instel de e n Gistermiddag hield de Proeftuin Zuid- Hollands Glasdistrict zijn jaarvergadering in „Lommerijk" te Rotterdam onder lei ding van de heer J. Middelburg te Naald wijk. De voorzitter heet de aanwezigen wel kom Inzonderheid de ex-voorz. de heer W. Verheul en de directeur, ir. Riemens. Spr. deelt mede, dat de heer Havenaar verhinderd is wegens ziekte. Spr. con stateert tot zijn spijt, dat de belangstel ling deze middag zeer gering is. Dat is jammer voor de tuinbouw. Spr. leest een passage voor van de rede van de heer J. Barendse in de vergadering van bond Westland. Spr. waardeert het, dat de heer Barendse zo pertinent gewezen heeft op de noodzakelijkheid van de Proeftuin. 77. En Signor Gabriël met de luitenant? Ook die werden ontdekt. Twee van de boeven, die Manuelo had uitgezonden om Karei Kwiek te gaan zoeken, hadden het spoor van de auto gevolgd en op die manier konden zij Gabriël en de lui tenant in hun slaap verrassen. Maar die waren ook niet van gisteren. Zo gauw ze onraad hoorden, waren ze met reis deken en al uit de wagen gesprongen en zo achter een heu vel gevkicht. De boeven stonden net te beraadslagen wat ze met de lege auto zouden doen, toen ze een vriendelijke stem hoorden, die hun dringend verzocht de diverse handjes in de lucht te steken. Wat moesten ze doen? De reisdeken zag er dreigend uit. Niemand kon weten hoeveel zwaar be wapende vijanden er onder verborgen waren. Ze kozen dan ook de wijste partij, gooiden hun wapens op de grond en staken de handen omhoog. „In de auto", commandeerde Signor Gabriël, „allebei vóór in". Het geboefte gehoorzaam de en nu kwam Signor Gabriël onder de deken vandaan, nam 'n geweer van de grond en stapte met de luitenant achter de boeven de wagen in. „Gas", zei hij, met het ge weer op de twee mannen gericht en langzaam trok de auto op in het losse zand van de woestijn. door hans HIKT HAMMER 23) 'WaarschUnlijk hielden zij mij voor het meest waardevolle van hun buit. Het Wï3S ^°llege vun mannen, die in een of ander circus of een wassenbeeldenspel ongetwijfeld furore ZOu hebben ge maakt. Met perkament beplakte geraam ten waren het, kaalhoofdige hongerlij ders met somber flikkerende ogen. Het enige behoorlijke aan hen was hun gebrekkige kleding, di< uit 'n paar vullh om de heupen gewonden -appen bestond. Zo zaten ze met gekruiste benen om mij heen en staarden mij onafgebroken aan. Waarschijnlijk benijdden zij mij in stilte om mijn wsLsdaan uiterlijk. Uit het duister klonk Vischwa's melo dieuze stem: H^t waren de ouderen van Siddhab Uw lot. Sahib, lag in hun handen. Daar heb ik geen ogenblik aan ge twijfeld, want de hele vertoning liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Nochtans was ik zo beleefd om mij aan de heren voor te stellen, maar zij maak ten geen aanstalten om dat eveneens te doen. Onbeschaafd gepeupel, dacht ik; voor geen cent manieren! Eindelijk kwam er een overeind om een soort toe spraak te houden. Ik verstond de helft niet, w.mt het dialect was e—tvoudig ver schrikkelijk. Maar zoveel begreep ii ten slotte toch wel, dat ze iets met me voor hadden, wat me allerminst gelegen kwam. He. was een der voorwaarden van hun boetvaardig en alle aardse ge neugten van een verdorven wereld ver achtend leven, dat niemand van buiten de vrede in Siddhab verstoorde, zo min als ooit enn van hen naar het schril le, zondig-- licht der menselijke samen leving zou terugkeren. Een interessante "arallel met de La makloosters in Tibet! meende Floyd. Voor de wetenschappelijke kant van deze onthulling had ik uiteraard op dat ogenblik weinig belangstelling, want de heren commissieleden lieten niet de minste twijfel bestaan omtrent het weinig benijdenswaardige lot. dat mij wachtte. Alleen over de wijze, waarop zij mij naar de andere wereld zouden helpen, schenen zij het nog niet geheel eens te zijn. Het debat, dat zich daar over ontspon, begon mij tenslotte te ver velen en om aan alle onenigheid een einde te maken, kwam ik met een ander voorstel. Zij zouden mij een vrije aftocht garanderen, waarbij ik mij dan ver plichtte aan mijn ontdekking geen rucht baarheid te geven. Ik probeerde de heren aan het verstand te brengen, hoe kortzichtig het was om mij te laten ver dwijnen. Er zou natuurlijk naar mij ge zocht worden en tenslotte zou het dan slechts een kwestie van tijd zijn, dat aai hun idyllisch bestaan voor goed een einde zou worden gemaakt. En dacht je werkelijk in ernst, dat zij daarop zouden ingaan? Je zult het misschien niet gèloven, m'n waarde, maar zij zijn er inderdaad op ingegaan! Aangemoedigd door dit succes, eiste ik ook jouw uitlevering, maar het geachte college verklaarde botweg, dat je niet meer in leven was. Je zult je kunnen voorstellen, hoe ik die mededeling opnam! Ik wilde het een voudig niet gelover. In ieder geval was ik vast besloten, deze plaats niet eerder te verlaten, vóór ik mij daaromtrent ze kerheid had verschaft. Ik deed mij nog kapotter voor dan ik in werkelijkheid was en slaagde er in, mijn vrienden er van te overtuigen, dat ik in mijn toe stand niet in staat was de vermoeiende tocht door de woestijn naar het spoor wegstation aan het Gainermeer te on dernemen. Tenslotte bleef de acteurs van het wassenbeeldenspel dus niets an ders over, dan mij hun gastvrijheid san te bieden tot ik weer op krachten zou zijn gekomen. Professor Floyd barstte in een scha terlach uit. Aan jou is een voortreffelijk diplomaat verloren gegaan! Ik kan me wel voorstellen, hoe het verder is ver- lopc' Nadat 1ij de onvoorzichtigheid hadden begaan, je vrij te laten rond eel i 'fn, snuffelde je net zo lang tot het je gelukt was mijn verblijfplaats te weten te komen. Je verschafte je op de een of andere manier eéh touw, maar op het laatste ogenblik kregen ze je bedoe lingen door en staken een spaak in het wiel. Je had voorzichtiger te werk moe ten gaan, want nu heb je niet alleen voor je zelf, maar ook voor mij alle mogelijk heden om te ontvluchten afgesneden. Of dacht je soms, dat ze je hier wel weer uit zouden halen? Dat niet! Maar desondanks staan onze kansen nog niet zo slecht, als het op het ogenblik lijkt. Neen? Dat zul je me dan wat nauw keuriger moeten uitleggen Graag, beste Francis! Kan jij je niet voorstellen, dat er in Siddhab ontevrede nen én opposanten zijn? Dat is niet onmogelijk! antwoordde Floyd, wiens belangstelling plotseling was opgewekt. Het is zo! Reeds in de eerste nacht van mijn verblijf in Siddhab heb ik hei op dramatische wijze ervaren. Men had mij in een der talloze woonholen een slaapplaats aangewezen, maar door alle opwinding, kon ik de slaap niet vatten. Plotseling hoorde ik, hoe de bamboemat voor de ingang van mijn hol voorzich tig werd weggeschoven. Ik dacht niet an ders dan dat men het voornemen koes terde mij heimelijk uit de weg te rui men. Misschien betreurden zij hun toe geeflijkheid en gaven zij er achteraf de voorkeur aan hun oorspronkelijk plan ten uitvoer te brengen, ik stond reeds op het punt de indringer naar de keel te springen, toen een fluisterend Sahib! mij daarvan terug hield. De nachtelijke be zoeker was, naar de stem te oordelen een jongeman en je kunt je mijn verbazing voorstellen, toen dig knaap me daar be gon uiteen te zetten, dat er in Siddhab ontevredenen waren, een kleine minder heid weliswaar, maar te zamen toch een respectabel aantal mensen, die zich met dit dwaze gedoe niet meer konden ver enigen en naar een gelukkiger leven, naar het licht en naar de zon verlang den. Floyd greep Vischwa bij de arm. Daar moest jt) dan toch ook van hebben gehoord Vischwa Nandi bepaalde zich voorlo pig tot n wedervraag: Heeft die jon geman de Sahib ook verteld, wie de on tevredenen heeft opgezet? Neen, antwoordde Cooksrel: da»r v, eet ik niïts van. Ook ik behoor tot degenen, die in de wereld buiten deze spelonken een nieUw Siddhab willen stichten. Maar tot dusver dachten wij, dat de tijd mg niet geïomen wa= om deze wens in vervul ling te doen gaan. Dan schijnen je geestverwanten in middels to* andere gedachten te zijn ge komen. Waarom heb jij me dat niet ver teld? vroeg Floyd: Onder deze om standigheden ziet er alles heel anders uit. (Wordt vervolgd.) Het jaarverslag geeft een schat van ge gevens aan onze tuinders. Na de oorlog is het jaarverslag beduidend uitgebreid. Spr. wijst op het grote belang van het werk aan de Proeftuin. De Proeftuin be staat 49 jaar. In die jaren is er veel ver andering gekomen, gelukkig in goede zin. We hopen dit jaar niet te kampen te hebben met 't zoute water. Door de ge weldige drang van de Proeftuin onder leiding van ir. Riemens is een noodinstal- latie gebouwd, om de tuinbouw van zoet water te voorzien. Dat is gebeurd, omdat de Proeftuin kon aantonen op grond vtn onderzoekingen, hoe funest zout water voor onze producten is. Voorts wijst spr. op de gunstige resul taten van de bestrijding van vuil in de peenteelt. Tenslotte behandelt spr. de voorlich tingsdienst inzake distributie vsn kolen, nicotine enz. Het is juist, dat deze distri butie bij ons in handen is. Het is uitge sloten, eenieder tevreden te stellen, maar wel worden ieders belangen zoveel mo gelijk op de juiflte wijze behartigd. Spr. dankt de heer Riemens en zijn personeel voor het vele werk, dat op dit terrein ge beurd is. Voor onze streek is het groot voorrecht dat ir. Riemens de leiding heeft in de commissie voor oorlogsschade. Hij heeft met de leden der commissie ge werkt voor de belangen der getroffenen. Gelukkig kon er heel veel glas gespaard blijven. Kortom wat hier is bereikt, is zeer gunstig. Spr. dankt de heer Riemens en verzoekt de dank aan de medewerkers over te brengen. Spr. wenst dat de Proef tuin nog veel werk mag verrichten voor de leden en voor het gehele Ned. volk. De notulen worden ongewijzigd goed gekeurd. Het jaarverslag, dat we reeds hebben gepubliceerd, wordt vastgesteld. Rekening en begroting afd. oi.derzoeK worden goedgekeurd. De kascommissie had daarover een gunstig rappert uitge bracht. De rekening van de verkoopafde ling wordt eveneens goedgekeurd. Bestuursverkiezingen De heren J. Middelburg te Naaldwijk en C. van Vliet te Leiden worden herko zen als lid van het bestuur. De heren M. Prins Honselersdijk en N. van Velden te Westerlee stellen zich niet herkiesbaar. In hun plaats worden gekozen de heren L. van Woerden te Honselersdijk en Joch. van der Tout te Westerjee. Voorts wordt als bestuurslid gekozen de heer N. J. van Uffelen te Maasland. De voorzitter dankt de aftredende be stuursleden en stelt voor de heer N. van Velden te benoemen tot ere-lid van de Proeftuin. Hiertoe wordt besloten. Hierna wordt het verslag van de direc teur behandeld en toegelicht. Het wordt onder dank vastgesteld. Tot lid van de financiële commissie wordt benoemd de heer Van Breugen in plaats van de heer Van der Gaay, die niet herkiesbaar is. De contributie voor 1948 wordt vast gesteld op basis van het vorige jaar. Het bestuur stelt voor om het lopende crediet bij de Boerenleenbank van 20.000 voor de verkoopafdeling te brengen op 100.000. De omzet is dermate gestegen dat het huidige crediet ontoereikend is. Er is derhalve meer bedrijfskapitaal nodig. Het voorstel wordt aangenomen. Besloten wordt nog meer prartmidda- gen te organiseren zoals in het afgelo pen jaar in Delft. Ir. Riemens vestigt de aandacht op een nieuw verpakkingsmiddel, dat de houd baarheid van het product bevordert. Dit middel ziet er keurig uit en zal de ver koop kunnen stimuleren. Het kan alleen bestemd zijn voor elitefruit en elite-groen ten. Volgt sluiting onder dank.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3