Volk wordt niet verraden, maar.. „Voorzichtig voor Judassen" Smokkelaars per pantserauto UNIE Communisten kunnen tevreden zijn Voorlopig compromis inFinland Arabieren wijzen „cease fire" in Palestina af Was Haags voudig K.P.-leider veel- moordenaar NIEUWE BONNEN De incidenten bij ontvangst Nederl. delegatie te Djokja DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Aartsbisschop van Praag waarschuwt volk en geestelijkheid De Wagons Lits Inderdaad vreemde y historie RtwAtd="Xt5,.ï„rSLv,°'s,eïï ONDER LO U NDER DE P E Liquidatie uit noodweer Zachte zeep en soda 70ste JAARGANG DONDERDAG 27 MET 1948 No. 20628 HEREN MOETEN NU GAAN WERKEN Schond%rSkanVeni^fvSn G°d WOrdt Se van de beginselen van "het atlE en- het christendom gesproken J*lsme De christelijke beginsden en j^n moeten immers steeds en onder alle A. Directeur vijf minuten in vrijheid NED. SCHEPEN VAN AUSTRA- LISCHE BOYCOT BEVRIJD BENES ERNSTIG ZIEK WEST-DUITSLAND CONFERENTIE Amerika deed concessies DE DRENTSE BONNEN AFFAIRE Kilpi blijft minister; de stakingen zouden ophouden MGR. PESSERS IN GOEDE WELSTAND Antwoord op vragen van mr. E. Sassen DOOR BLIKSEM GEDOOD Amerika en Engeland stellen hun politiek nader vast „GROOTE BEER" BRENGT JONGENS UIT IND4E TERUG MELK EN WATER Vliegtuigen der V.S. gereed plus drie eitjes BIJZONDERE POST ZEGELS voor sociale en culturele doeleinden VERMOGEN TUSSEN DE LOMPEN Boi- 8.42 E>E KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, ^roersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. De communistische partij-secretaria ten in Tsjechoslowakije hebben aan de katholieke geestelijken een uitnodiging gezonden tot intreden in de communis tische party. „In de tweede wereldoorlog hebben de Tsjechische arbeider en de Tsjechische katholieke geestelijke gemeenschappelijk geleden, aldus deze brief. Thans zetelt on d® aartsbisschoppelijke troon van de H vroeger /nt*1 Oostenrijkse vorst zoals het TsWm- e. een eenvoudige zoon van Heke vww- volk' een bevrijde poli- fasefc™ imeerde' een strijder tegen het jv.pt dle door hartelijke vriendschap en van onze leidende kameraden verbonden is, mgr. dr. Beran". ..thans organiseert zich het gehele volk onder de banier van de communistische partij. Meer dan 70% van de leden der communistische partij zijn katholiek. Is het niet de plicht van de geestelijken, steeds en overal achter het volk te staan? Ons doel, de sociale gerechtigheid voor silen ,is identiek met de naastenliefde, volgens de woorden van Christus. Treedt dus toe tot onze partij. Als leden van de Communistische partij kunnen de pries ters ook op gunstige wijze medewerken ®an de verbetering van hun eigen sociale Positie. Onze woorden zijn oprecht ge- hieend en geen verkiezingspropaganda". Naar aanleiding van bovenstaand schrij ven heeft de aartsbisschop van Praag, mgr. dr. Beran, een schrijven aan de ka tholieke geestelijkheid in Tsjechoslowa kije gericht: „We hebben vernomen", al dm; de aarts bisschop, dat velen uwer in hew bezit zijn gekomen van een manifest, dat de uit nodiging inhoudt, om toe te treden tot de communistische partij. In deze brief wordt ook naar mijn persoon verwezen. Ik ben er trol» op, dat ik ten tijde van de bezetting mocht ïyden omwille van mpn positie als Tsjech en als pries ter. Ik ben er trots op, maar een een voudige zoon van hét Tsjechische volk van de gelovige mens uit Hier geldt het woord van Christus: Wie niet met Mij is, is tegen Mij (Lucas 11,23). Ook het tijdelijke geluk heeft zijn be tekenis voor het leven. Christus heeft ons geleerd, ook voor dit tijdelijk geluk te bidden: Geef ons heden ons dagelijks brood (Math. 6,11). Doch Hij heeft óók gezegd: Wat baat het de mens, indien hij de gehele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel (Math. 16,26). Het tijdelijke geluk kan nooit het einddoel van de mens zijn. Integendeel: de mens moet dikwijls afstand doen van zijn tij delijk geluk, indien hij omwille daarvan de eeuwige gelukzaligheid zou verlie zen. Deze opvatting van het leven, de enige juiste opvatting van het leven, kan nooit in overeenstemming gebracht worden met een opvatting, die het leven na de dood geheel loochent. Mgr. Beran vervolgt: Weest voorzich tig. Er zullen pogingen worden onderno men, om U van Uw Bisschop te schei den. Wellicht zullen er ook nieuwe Judassen komen of misschien zijn zij er reeds, doch ook een storm reinigt de lucht. Ik vertrouw mijn geestelijkheid, ik geloof, dat zij zich niet omwille van materiële voordelen laat omkopen, doch, trouw aan God en uit liefde tot het' goede katholieke volk, dit priesterlijk ambt trouw zal blijven en deze trouw ook behouden zal in tijden van beproe vingen en bekoringen. Ik bid voor U, opdat Gij zult volhou den; gesterkt door Uw gebeden en dooi de gebeden van ons volk, zal ik trachten U te helpen om het zware kruis van het priesterleven te dragen. U en allen, die U zijn toevertrouwd, zegene de almach tige God, de Vader, de Zoon en de H. Geest. Amen", Op 24 Februari j.l. in het late avond uur had op de noodbrug op de Moerges- telsedijk bij Moergestel een treffen plaat tussen de politie en smokkelaars, die met een pantserauto zeven koeien naar België wilden vervoeren. De heren kwamen speciaal van België om dit vrachtje te halen, doch om de heenreis ook productief te maken hadden ze en passant 36 tapijten en ca. 4500 knotten katoen meegebracht. Deze werden in Oirschot bij een boer gebracht en daarna werden de kpeien geladen en toog men huiswaarts, d.w.z. naar België. De politie had evenwel lucht gekre gen van het geval en wachtte bij boven genoemde brug de heren eveneens met een pantserauto op, welke wagen voor alle zekerheid op de brug was opgesteld en zo de weg afsloot. Het rode stopsein van de politie werd natuurlijk genegeerd te zijn. Eeriyk verklaar ik, dat ik ook®n vertrouwend op de brute kracht van thans het Tsjechische volk niet zal ver- de •.onkwetsbare pantserwagen reden raden. Evenzeer ben ik mij er van be- smokkelaars door, doch tegen de po- wust, dat niemand van u, Tsjechische priesters, een verrader zal zijn en dat gy in dienst van ons goede Tsjechische volk op uw post zult blijven. Doch juist deze trouw en deze houding tegenover het volk mogen niet misbruikt worden tot politieke doeleinden en tot het scheppen van verwarring in de geesten en de harten. Het communisme en het christendom met elkander op een iyn stellen is, ofwel onwetendheid ofwel bedrog. De sociale beginselen van het christen dom komen zeker in vele gevallen -met de beginselen van het socialisme overeen; de Pauselijke Encyclieken getuigen hier van Doch daar, waar hetzij princi- ïnethV,rthet2*i Yat betreft de toegepaste ook e natuurwet en daarmede standigheden in overeenstemming met de goddelijke wet. s Zljn Zo sluit dus elke ideologie, welke de principiële basis voor een politiek pro gram vormt en in tegenspraak is met de goddelijke wet, elke medewerking litie-auto kon de wagen niet op en zo werden de inzittenden gevangen. Gisteren stonden ze voor de bijzondere politierechter in Breda terecht. Het waren J. C. uit Maldeghem, Zeeuw van geboor te, die de wagen bestuurde en tevens hoofdverdachte is, verder de Tilburgers M. K. en P. K. en tenslotte A. K. uit Nieuw- en St. Joostland en C. G. uit Schoondijke. De publieke tribune was tjokvol. J. heel bebeesd thans, noemde bij het verhoor als de grote opdrachtgever de Zeeuwsch-Vlaming L., doch deze bleek niet te bestaan. Wel werd als de man achter de- schermen een Belg L. genoemd, doch hiervoor kon geen enkel bewijs worden aangevoerd. Dè off. van justitie, mr. Heukels, toon de verd. enige schakels van de berucht geworden spijkferketting, welke achter volging onmogelijk moest maken, docji verd. beweerde nimmer de bedoeling te hebben gehad dë politiemannen te laten verongelukken! Op het idee van de ket ting was hij gekomen na een bioscoop bezoek te Antwerpen. M. K. en J. K. hadden ook in de pant serauto gezeten. Laatstgenoemde had van Turnhout af de weg gewezen naar Oir- schot. Toen de koeien waren ingeladen had M. K. zijn plaats ingenomen. G. uit Schoondijke zou bemiddeling hebben verleend bij het kopen van de koeien op de markt te Rotterdam, terwijl A. K. ze naar Den Bosch zou hebben gebracht. De officier eiste tenslotte tegen C. 6 maanden gevangenisstraf en 3 jaar Rijks werkinrichting, tegen M. K. en J. K. ieder 4 maanden gevangenis en 1% jaar R.W.I., tegen C. G. 6 maanden en tegen A. K. 2 maanden gevangenisstraf. Het vonnis tegen C. luidde 4 maanden en 2J/> jaar R.W.I., tegen M. K. en J. K. ieder 3 maanden en y2 jgar R.W.I., terwijl de beide andere verdachten wegens gebrek aan bewijs werden vrijgesproken. De directeur van de Wagons Lits, de 64-jarige heer H., werd gisteren te Am sterdam op advies van de rechter-com- missaris, mr. N. Bolkestein, uit zijn voor lopige-hechtenis ontslagen. Hij had echtèr nog geen vijf minuten zijn cel verlaten, of enige rechercheurs arresteerden hem opnieuw op grond van een bevel van het Openbaar Ministerie, dat in verband met enig nagekomen feitenmateriaal, de in vrijheidsstelling van verdachte niet ge rechtvaardigd achtte. H is nu op last van de president der economische rechtbank gevangen genomen. Zijn zaak wordt voor onbepaalde tijd aangehouden. De vakverbonden der Australische transport- en havenarbeiders hebben gisteren besloten tot opheffing van de boycot op het laden en lossen van Ned. schepen naar Indonesië, welke zij sedert September 1945 hadden gehandhaafd. Hierbij stelden zy als voorwaarde, dat de Australische regering het embargo op wapenzendingen naar Indonesië zal handhaven. De vakverenigingen stelden eveneens de eis, dat Australische en En gelse schepen in Indische havens geiyke handelsfaciliteiten zullen genieten als de Ned. schepen in Australië. Repara ties aan Ned. schepen in Australië zul len van nu af worden toegestaan. Naar A.P. meldt, is president Benes van. Tsjechoslowakije ernstig ziëk en ver wacht men niet, dat hij zal herstellen, al dus werd uit officiële Tsjechoslowaakse diplomatieke bron te Londen vernomen. De president zou onlangs tweemaal een beroerte hebben gehad. De grootste sleepboot ter wereld, de „Zwarte Zee" van Smit en Co., heeft op de werf van deHaas te Maassluis een belangrijke verbouwing ondergaan. Het achterschip o.a. werd verbreed, waardoor het vastmaken van vrachten in volle zee nog aanmerkelijk gemakkelijker zou zijn. Op de zitting van Woensdag van de zes-landenconferentie is een eind geko men aan de impasse over de politieke en economische toekomst van West- Duitsland, doordat overeenstemming is lyreikt ten opzichte van de volmach ten van een internationale controle- raad over de minerale hulpbronnen van het Roergebied De Franse delegatie heeft zich volko men accoord vermaard met een interna tionale autoriteit, belast met de controle op de toewijzing van ijzer, erts, steenkool en cokes De Amerikaanse delegatie zou enige concessies hebben gedaan t.a.v. de Fran se eis, dat het internationale-controle- orgaan extra bevoegdheden zou krijgen als waarborg tegen de mogelijkheid, dat een uitbreiding van de Duitse productie gebruikt zou kunnen werden om Duits- land's oorlogspotentieel te versterken. In verband met de grote bon nenaffaire in Hoogeveen zijn nog gear resteerd de Hoogeveense slager A. W., alsmede J. G. te Emmen en F. te Nieuw- Weerdinge. Gebleken is, dat de gearres teerden zich niet alleen bezig hielden met handel in bonnen, maar ook met de verkoop van zwart vlees, afkomstig van de clandestiene slachtingen. De Finse president heeft Eino Kilpi, die als sociaal-democraat tot opvolger van Leino werd aangewezen als mi nister van binnenlandse zaken, doch van wie later werd bericht, dat hij deze post niet wilde blijven bekleden en dat hy zijn lidmaatschap van de sociaal-democratische party had ver loren door zich candidaat te stellen voor de volksdemocratische party, thans als volksdemocraat opnieuw tot minister van binnenlandse zaken be noemd. De minister-president heeft het vol gende bekend gemaakt: Kilpi (democra tische volkspartij), minister van open baar onderwijs, wordt opvolger van Lei no, minister van binnenlandse zaken. Mevr. Herta Kuussinen .'eidster van de fractie der democratische volkspartij en echtgenote van Leino, is tot minister van staat benoemd. Hellias, minister van sociale zaken, wordt minister van open baar onderwijs ter vervanging van Kilpi. De sociaal-democraat Onni Pei- tonen, voorzitter van de parlements commissie voor buitenlandse zaken, wordt minister van sociale zaken. Deze kabinetswijziging is het resul taat van een compromis, waarmede alle partijen accoord zouden gaan. Het blykt niet gemakkeiyk te zijn geweest de so ciaal-democraten te overtuigen, maar tenslotte zouden zij hebben toegestemd, omdat één van hun grote leiders minis ter wordt. De communistische Partij, die in de democratische unie is vertegenwoordigd, krygt voldoening op zekere punten, maar heeft haar eisen betreffende de keuze van Leino's opvolger moeten in trekken. Zij had geëist, dat deze opvol ger communist was. Kilpi is wel lid van de democratische volksunie, doch niet bij de communistische partij aangeslo ten. By deze kabinetswijziging valt voor al aan te stippen, dat Herta Kuussi nen minister wordt. Zij is de dochter van Otto Villo Kuussinen, president der Sovjet-republiek van Karelië. Zij zal zich wel niet rechtstreeks be moeien met het bestuur van het land, daar zij minister zonder portefeuille is, maar haar aanwezigheid zal de vertegenwoordigers der volksdemocra ten in de regering ongetwijfeld meer gezag verlenen. Op deze wijze zal ook haar benoeming de communistische party voldoening schenken. Uit de eerste commentaren in poli tieke kringen te Helsinki kan worden afgeleid, dat dit compromis een einde maakt aan de crisis der jongste dagen, dat de stakingen weldra zullen ophou den en dat de toestand ongewijzigd zal kunnen blyven tot 1 Jul£ de datum van de algemene verkiezingen. Stakingsleiding beveelt werkhervatting Het centraal comité dat was 'samen gesteld om de stakingsbeweging in Finland te organiseren, heeft bevel gegeven dadeiyk het werk te hervat ten. De president der republiek, Paasi- kivi, heeft de verzekering gegeven, dat geen tuchtmaatregelen zullen geno men worden tegen de arbeiders, dio de jongste dagen aan de stakingen hebben deelgenomen. Bij de missie-procuur van de orde dei kleine zusters van St. Joseph te Heerlen, is het verheugende berichi binnengeko men, dat Mgr. Pessers en de vyf zusters dezer congregatie, die indertijd door com munisten in China waren ontvoerd, in leven zijn en zich in goede welstand bevinden. V.TS.O. heeft een D.C. 3 van de K.L.M. gecharterd, waarmede graaf ernadotte als bemiddelaar naar Palestina zal vliegen. Het geheel wit 1 derde vliegtuig wordt op Schiphol voorzien van het Rode-Kruis- embleem en van het opschrift United Nations. De minister-president heeft, ™®de na mens de minister van buitenlandse a- ken, geantwoord op vragen van nee Tweede-Kamerlid Sassen, over de inci denten bij de aankomst van de Neder landse delegatie te Djokja op 12 Apru jongstleden. Hoewel de gang van de gebeurtenissen vvel min of meer bekend is geraakt, geeft deze officiële uiteenzetting toch nog wel «nkele bijzonderheden, die het vermel den waard zijn. In zijn antwoord verklaart de minis ter-president, dat by het binnenrijden van de speciale trein op het tweede per- ton het eerste perron geheel bezet bleek te zyn met jpngens van 10 jaar en 'der. De eerste tien minuten gedroeg 01 :e menigte zich vrij behoorlijk. Daar- werd de zwakke politie-afzetting ver broken en werden de wagons omringd door een tierende massa. De Amerikaan- seb en Australische leden vao de Com- missie van Goede Diensten, die in de ®erste wagons zaten, konden vrijwel on gehinderd vertrekken doch de Belgi sche groep van deze commissie is van bet onbehoorlijk optreden tegenover de fjederlandse delegatie getuige geweest. r*6 commissie van ontvangst schoot te ®ort. De Nederlandse delegatie-leden '"besten temidden van een steeds meer opgewonden wordende menigte de auto's zien te bereiken, die hen naar -Kalioe- rang zouden voeren. Toen de groep de uitgang bereikte, gingen omgeschoten knapen over tot handtastelijkheden en vuist- en stokslagen, waarvan ook de srhï.T* het gezelschap niet ver- no° b?even en gauwdieven maakten pennen h van de gelegenheid om vul- fototoeste^e^'0n; Portefeuilles en een den de auto's ^vreemden. Daarna wer- zag zich zelfs nfet ^lkPun.t en men ont- spuwen. De Indonpfit 'nzlttenden te be- Nederlandse delegatie h rfa6" Va" de alles het meestfe lydehrfdden van Vervolgens wordt in het'antwoord van de minister-president de verdere van zaken uiteengezet over de wyze genoegdoening van republikeinse welke reeds gepubliceerd werd. gang 1 van zijde, Het onweer, dat gisterenmiddag om kwart voor vijf boven Rotterdam woed de, heeft een slachtoffer geëist. Twee mannen, de op dat ogenblik gezamenlijk op de Zuidwesthoek bij de Waalhaven liepen, werden door een bliksemstraal getroffen, tegen de grond geworpen en bleven bewusteloos liggen. Een spoedig ontboden geneesheer constateerde, dat een der mannen, de 44-jarige W Koeken- da] uit de Brielselaan op slag was ge dood. De ander had slechts lichte kwet suren opgelopen en kon, na in 't Zuider. ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd Zoals te verwachten viel, hebben de Arabieren het beroep van de Veilig heidsraad op de strijdende partijen in Falcstina, om het vuren te staken, van de hand gewezen. Volledig duidelijk is de houding der Arabieren intussen niet. Want uit Lake Success woidt by voorbeeld weer gemeld, dat de Arabische liga de or der van de Veiligheidsraad noch aan vaard, noch verworpen heeft, doch de raad heeft medegedeeld, bereid te zijn, een commissie te benoemen, welke met de wapenstilstandscommissie van de V. N, over de voorwaarden voor een wapenstilstand zou kunnen onder handelen. Koning Abdoellah van Transjordanië daarentegen, verklaarde, volgens het Arabische blad „Al Balagh", zijn „sol daten en zonen" niet m de strijd gewor pen te hfebben „om het bevel te laten 'krijgen het vuren te staken". „Wy zul len, onze strijd voortzetten, totdat wy ons doel bereikt hebben", aldus Ab doellah. Van de andere kant heeft Mosje Sjertok, de minister van buitenlandse zaken van Israël, de Veiligheidsraad medegedeeld, dat zijn regering een nieuwe order „staakt het vuren" had doen uitgaan met aanvangstijdstip Woensdag 17.00 uur gmt., „onder voor behoud dat de tegenpartij geiykelijk nana el t bamfmpt k?"ding van Amerika in ver- Ka^bltrU^e^iem^6^8!111!1!3" "ram uit Wast.ir.Xt 5M een Reutertele- steeds wachten wat de veiligheidsraad ten aanzien van Palestina doet, alvorens een besluit wordt genomen met betrekking tot het opheffen van het huidige embar go op de verzending van wapens naar Israël. In gezaghebbende kringen te Was hington is men van mening, dat de ver klaring van Marshall betekent, dat de V.S. de Arabische verwerping van het „staakt het vuren" niet als een teken zullen opvatten voor het opheffen van het wapenembargo, maar zullen afwach ten, totdat men in de veiligheidsraad tot een of andere conclusie is geko men. Marshall weigerde commentaar te leveren op het gemelde plan om Israël een ^lening tot een bedrag van honderd millioen dollar te verstrekken. Marshall verklaarde verder, dat de er kenning van de staat Israël door de V.S. eveneens de erkenning van de grenzen van deze staat betekende, zoals deze door het delingsplan waren vastgesteld. Ook de Britse minister van buitenland se zaken, Ernest Bevin, heeft gisteren een verklaring aangaande Palestina afge legd. In het lagerhuis verklaarde hij, dat Engelands verplichting om Britse leger officieren aan de Transjordaanse strijd krachten toe te voegen slechts zal op houden, indien de nakoming ervan in strijd is met de verplichtingen aan de V.N. „In dit verband wacht ik nog steeds op het Arabische antwoord op de reso lutie betreffende het „staakt het vuren", zo voegde hy hieraan toe. Snyder, de Amerikaanse minister vaa financiën en voorzitter van de nationale raad voor het beheer van leningen aan het buitenland, heeft intussen verklaard, dat de raad geen verzoek heeft ontvangen om een lening aan de Joodse republieK en de mogeiykheid van Amerikaanse huip aan Israël niet bestudeerd heeft. Hij verklaarde, dat een dergelijk verzoek door de raad behandeld zou moeten wor- ^goTderen"gestumt werden.' den Het troepenschip de „Groote Beer" is in Amsterdam aangekomen met 1100 gedemobiliseerden, afgekeurde en verlof gangers der Kon. landmacht. Onder de opvarenden bevond zich het le bataljon van het regiment jagers, dat na een afwezigheid van ruim 2)6 jaar uit Indonesië in ons land is terugge keerd. Er waren voorts 60 patiënten aan boord, gewonden en zieken, onder wie 25, die in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. De troepen werden namens de Prinses- Regentes verwelkomd door lt. ter zee le klasse C. W. T. baron van Boetze- laer en namens de regering door minister Fievez. De Federatie-melkhandelaren wilden zo maar even minister Mansholt vloe ren, maar dat nam deze uiteraard niet. Neen, die knock-out: „de melk van de bon, of wij accepteren niet langer bon nen" werd niet zuiver geplaatst en de excellente tegenpartij, gaf vakkundig zo'n treffer weg, dat het partijtje ge staakt werd met Mansholt als overwin naar op punten. Het was ook al te gek. Wij lieten er onze melk voor staan om onze ogen uit te wrijven en nog eens te lezen. Een ieder kan toch met zijn klompen voelen, dat voor dreigementen van dit soort geen bewindsman opzij mag gaan. Het Fede ratie-bestuur heeft later excuus aange boden met de verontschuldiging voor zich zelf, dat het besluit tot het zenden van het ultimatum was geschied onder de drang van de vergadering. Doch men vraagt zich af, of bestuurders, die zich dusdanig laten leiden, wel voor hun taak berekend zijn. En het stellen van deze vraag is haar beantwoorden in ontkennende zin tevens. Gelukkig namen de Kath. en Christ, bonden een juister standpunt in. Of schoon ook van mening dat de melk van de bon kan en dus moet, beseffen zy an derzijds, dat de beslissing aan de minis ter moet worden gelaten en dat dreige menten helemaal misplaatst zijn. Wy weten niet, of het de bedoeling was van de Federatiehandelaren om hun dreigement uit te voeren. Zo ja, wij aarzelen dan niet om een dusdanig in gevaar brengen van een voldoende ver strekking van een noodzakelijk volks- voedsel als melk volstrekt ontoelaat baar te noemen. Wy begrijpen volkomen, dat ook de melkweg niet steeds over rozen gaat en billijken het ten volle, dat de melkhan delaren actie voeren. En wanneer daar- by eens een grote mond wordt opgezet, welnu wij zullen dan niet achterblijven om bravo te roepen. Maar dreigen is schier altijd verkeerd en zeker als ge dreigd wordt met ongeoorloofde hande lingen. Enfin, sans rancune. De melkhandela ren hebben water in de melk gedaan, hetgeen hun goed is afgegaan. Wat trou wens geen verwondering behoeft te wekken. De vrede is weer getekend en er wordt niet langer over gemelkt, want de oude koeien blijven in de sloot. En nu er water in de melk werd ge daan, zal de melk hoogstwaarschijnlijk van de bon gaan. Doch dat houdt geen verband met elkaar! Zulks lag al eerder in de bedoeling. Zodat het hele geval terug te brengen valt tot een storm in een glas melk. ANALYST. Nadat de Krijgsraad zich terzake on bevoegd verklaard had, heeft de Haagse rechtbank het thans op zich genomen de zaak in behandeling te nemen tegen de Haagse knokploegleider J. van K., die er van verdacht wordt in feite zeven moorden te hebben gepleegd, toen hy in de bezettingsjaren een zevental personen liquideerde Verdachte motiveerde deze gedurende het tijdvak van 4 September 1944 tot 5 Mei 1945 gepleegde handelingen door uit te roepen: „Ik heb gewerkt zoals iedere illegaal en ik heb moeten doden, wan neer daartoe noodzaak wasAls majoor van het Oranje-Nassauregiment ben ik militair". Een psychiatrisch onderzoek noemt ver dachte niet toerekeningsvatbaar. Gedurende de behandeling van de zaak, die reeds twee dagen in beslag neemt, kwam vast te staan, dat van K veelal aan het hoofd van een zeven man sterke groep zijn stunts ondernam om voedsel en ondersteuning voor onderduikers te verkrijgen en by deze gelegenheden zyn slachtoffers maakte. Ook de leden van de ploeg kregen een gedeelte van de op brengst, teneinde in het leven te kunnen blijven. Geen der getuigen bevestigde echter het vermoeden, dat, K. „gestunte" gelden ten eigen bate zou hebben ge bruikt. De getuige M. M was een der belang rijkste medewerkers van K. Hij werd ge hoord over een liquidatiegeval op 24 Oct. 1944 ten huize van A. B. aan de Genestet- laan in Ryswyk, waar sieraden, geld en Zestien Dakota's, en 3 vliegende forten van dë Amerikaanse luchtmacht zyn Woensdagavond op het vliegveld by Ni cosia (Cyprus) geland. Op Cyprus staan ongeveer een dozijn Amerikaanse transportvliegtuigen gereed voor het geval evacuatie van Amerikaan se burgers uit het midden-Oosten nood' zakelyk zou worden, zo deelt het Ameri. kaanse linisterie van buitenlandse zaken mede. Voor het tijdvak van 30 Mei t.m. 12 Juni zijn de volgende bonnen aange wezen: t BONKAARTEN Ka, Kb, Kc 806. 409 Algemeen: 1600 gr- brood (geldig t.m. 5 Juni). 410 Algemeen: 3 eieren. 411 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rants, gebak. 413 Algemeen: 250 gr. zachte zeep en 250 gr. soda. 415 Algemeen: 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 405 Reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 5 Juni.) 408 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 5 Juni.) 'BONKAARTEN Kd, Ke 806. 909 Algemeen: 400 gr- brood (geldig t.m. 5 Juni.) 910 Algemeen: 3 eieren. au Algemeen: 400 gr. brood of 1 rants, gebak 913 Algemeen: 500 gr. zachte zeep en 500 gr. soda. 915 Algemeen: 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 905 Reserve: 400 gr. brood (geldig t.m. 5 Juni.) 908 Reserve: 500 gr. bloem of zelfr. bak meel of kindermeel of kinderbis- cuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGS- KAARTEN ENZ. Qa, Qb, Qe 802. 55. 59 Tabak: 2 rants, sigaretten of kerf tabak. 51 Versnaperingen: 200 gr. versnape ringen of 200 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz. bU Versnaperingen: 100 gr. versnape ringen of 100 gr. suiker, boterham- strooisel enz., of 200 gr. jam, j stroop enz. Zachte zeep en soda zullen niet overal direct verkrijgbaar zijn. Niet aangewezen en vernietigd kun nen worden de bonnen: 364, 365, 864, 855 Melk, 370, 371, 372, 377, 874, 876, 877 Reserve. Toen verdachte, die zich als S.D.'er voordeed, als laatste wegging, was hy, naar hij verklaarde, bang, dat het in een douche-cel opgesloten echtpaar te vroeg alarm zou slaan. Hij nam de vrouw P. B. L. een eindweegs mee. Zij kwam ech. ter Eiuitsers met hun vriendinnetjes tegen en kreeg argwaan Volgens K heeft hij op haar geschoten toen zy weg wilde Amsterdam kreeg weer een beurs bengel, die bij Petit en Fritsen is gegoten en gisteren op het Damrak werd afgeleverd. Terstond begon men met het ophijsen van de klok in de toren. lopen. Zy werd niet dodelijk getroffen doch op 31 Maart 1945 lukte dat wel. Deze vrouw was inkoopster voor de Wehrmacht. zeer Duits gezind en gast vrij voor Gestapo-officieren, aldus ver klaarden getuigen. Haar man verklaarde thans voor de rechtbank, dat te zijnen huize door zyn vrouw, die van Duitse origine was, feestgelagen voor Duitsers werden aangericht. De vrouw onderhield nauwe relaties met de Duitsers. Dit is een der gevallen, waarvan de toedracht zowel door getuigen als door verdachte, die volhield uit noodweer ge handeld te hebben, belicht werd en waarbij do slachtoffers altijd wel iets bleken te hebben, dat voor een K.P.'er gevaarlijk kon zyn Mej. mr. Jacobs, de verdedigster van verdachte, klaagde over de methoden, die de recherche bij de getuigenverhoren gebezigd heeft. Zij zei bewijzen te heb ben, dat haar cliënt als een schurk en moordenaar is voorgesteld Verdachte zelf verklaarde, dat zijn woorden niet juist en onvolledig waren vastgelegd. In de middagzitting van Woensdag is bijna voortdurend over het Oranje-Nas sauregiment gesproken Overste P v. d. B„ commandant van het vierde bataljon van dit regiment noemde de verklaring van „Peter Noord", die hoofd van de B. S., strijdend gedeelte in Zuid-Holland was, als zoij K. geen erkend verzetsman zijn geweest, volkomen onjuist. Het regi ment werd wel degelj/c als strijdbare illegale organisatie erkend Vandaag werd de zaak verder voort gezet. Van 17 Juni tot en met 16 Augustus zullen bijzondere postzegels worden uit gegeven in de frankeerwaarden van 2, 6. 10 en 20 cent. Van de netto-opbrengst dezer postzegels, die met een toeslag bo ven de normale frankeerwaarde verkrijg baar worden gesteld, is de helft voor sociale doeleinden en de andere helft voor culturele doeleinden bestemd -D® voor sociale doeleinden bestemde helft komt voor een groot deel ten goede fan ?.f T B.C.- en rheumatiekbestryding, terwijl ten aanzien van de overige baten het voornaamste deel voor opdrachten aan noodlijdende werkers op cultureel gebied bestemd is. De zegels zullen een afbeelding dragen, van resp. de Ridderzaal in Den Haag, 't Kon Paleis te Amsterdam, het voorma lig Paleis aan de Kneuterdijk te Den Haag en de Nieuwe kerk te Amsterdam en in de kleuren sepia, groen, oranje rood en blauw verschijnen, dit resp. voor 2 cent (plus toeslag 2 c.), 6 cent (nlus toeslag 4 c.); 10 cent (plus toeslag 5 c.) en 20 cent (plus toeslag 5 c.). Zij zullen, ook in het verkeer met het buitenland, voor de frankering tot en met 31 December 1949 geldig zyn Ambtenaren van de PRAC te Gronin gen hebben tijdens een collaboratie-on derzoek bij de fabrikant J ter H. te Veendam, tussen een hoop lompen een bedrag van 85.000 gevonden. By een nader onderzoek werden op andere adressen nog zeer belangrijke geldbedra gen aangetroffen, welke eveneens af komstig waren van Ter H. Men constateerde in de boeken enorme knoeierijen Het onderzoek, dat in sa menwerking met enkele inspecteurs van de belastingen werd verricht, is nog in volle gang.. De fabrikant is in verzeker de bewaring gesteld. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1