De Tsjeclien gaan Zondag naar de stembus VERKIEZINGSUITSLAG BIJ VOORBAAT BEKEND PLANNEN van het Planbureau ■ilSiili PENSIOENWET KOMT OP DE HELLING DE STRIJD OM JERUZALEM SMUTS VERSLAGEN IN EIGEN KIESDISTRICT Margarine is nog duur in Amerika BEPERKING VAN DE TAAK DER OVERHEID De weg der sociale verzekering Op de IRIBUNE Een stunt van Moskou Franse regering in gevaar DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De stembus-uitslag in Zuid-Afrika Het land wil regeringswijziging 'n Brief van Stalin Werkgelegenheid en inspanning Gezinstoeslag voor rentetrekkers Communisme in Berlijn Brandschade! Verlaging ambtenaren-premie voor eigen pensioen Nederland's aanvraag om Belgische francs Sjertok over het verzet der Joden 70ste JAARGANG VRIJDAG 28 MEI 1947 No. 20629 Bezuiniging stuit op verzet in nationale vergadering Nieuwe mogelijkheden in het vooruitzicht BELEDIGING VAN MIN. MANSHOLT Journalist voorwaardelijk veroordeeld Henry Wallace in staat van beschuldiging .4 DUITSE KARDINAAL VERBIEDT STEUN AAN VOLKSCONGRES In twee weken meer dan 2 millioen EEN GEW ETEN VAN ELASTIEK door het Monetaire Fonds goedgekeurd DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUTJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Zondag a.s., 30 Juni, zullen in Tsjecho- Slowakije parlementsverkiezingen wor den gehouden. Het journalistiek-prettige van deze communistische affaire is, dat de uitslag reeds bij voorbaat is bekend gemaakt. Er is n.l. een eenheidslijst voor de driehonderd te verdelen zetels opge maakt, en daarvan hebben de communis ten er 210 voor zich zelf genomen, en heel welwillend 26 aan de socialisten af gestaan, met de mededeling, dat enkele dagen na de verkiezingen een fusie tus sen de communistische Vn socialistische partij zal plaats hebben. Feitelijk heb ben de communisten dus 236 van de 300 afgevaardigden „veroverd", en daarme de staat het een halve week voor de volksraadpleging, door de profetische gave van de communisten, reeds vast, dat tachtig procent van de bevolking van Tsjecho-Slowakije communistisch is of stemt. Een prachtig bekeringsproces, aangezien kort vóór de communistische machtgreep in Praag algemeen als ab soluut vaststaande werd beschouwd, dat de vijfde colonne in het land van Masa- ryk nauwelijks tien procent der zetels zou behalen. De communisten zijn zo welwillend geweest op de met de uiterste zorg sa mengestelde eenheidslijst nog 64 plaat sen open te laten voor met dezelfde uiterste zorg uitgekozen candidaten der andere partijen: de katholieke volks partij ,de Tsjechische socialistische par tij (ter dege te onderscheiden van de sociaal-democratische partij) en de Slo waakse partij der vernieuwing. Maar hun werkelijke betekenis wordt zó ge ring geacht, dat wij nog nergens heb ben gelezen, hoeveel afgevaardigden aan elk dezer groepen zijn toebedeeld. Waarom in Tsjecho-Slowakije onder dergelijke omstandigheden nog verkie zingen worden gehouden of nodig wor den geacht, zal voor ieder, die met Wes terse ideeën is behept, wel altijd een raadsel blfjven. Maar het Oosten wil iets demonstreren. Overigens, voor wie? Want niemand, noch jn West p noch in Tsjecho-Slowakije nnev, pa' schijnlijk zelfs in Rusland' ofi waar" satellietstaten, hecht enige waarrif Qer een dergelijke verkiezingsparodTe^a^ Moskou wil eenheid suggereren; a waarachtige eenheid, want die beftaJt niet, maar eenvoudig en zonder meer een show, waarop het zich echter later als op een realiteit zal beroepen. En de hele diplomatieke kunst van het Westen zal nauwelijks m staat zijn die bewuste, door ieder als zodanig gekende leugen- comedie te ontmaskeren. Zelfs de eenheidslijst werd ais een na tionaal belang onder het volk gepropa geerd- zo'n lijst zou ee" Verbifterde verkiezingscampagne zou tijd besparen in de fabrieken (waar de beruchte, tegen de katholieke Zondag viering gerichte „Zondagsbrigades" zijn ingevoerd), zou verkwisting van papier voor verkiezingspamfletten tegengaan, zou een gunstige invloed op de een heid van de regering hebben, enz. enz. De enige mogelijkheid om zijn verzet tegen de officiële candidatenlijst tot uiting te brengen, is nu geworden blan co-stemmen of thuis blijven. Maar daar aan zijn door de communisten zulke be- staansrisico's vastgeketend, dat een ab normale burgerlijke moed wordt ver eist om een dergelijk risico te nemen. „Een witte stem, een zwarte zjel", is een dreigende leuze, vooral als een ver woede campagne wordt gevoerd om het geheim der stemming vrijwillig te ver breken, wijl „de eerlijke vaderlandslie vende burger" zich niet zal schamen zijn stembiljet open naar de stembus te bren gen en de leden van het stembureau te laten zien, dat hij op de regeringslijst heeft gestemd! Ten slotte kan men ook begrijpen, dat heel weinig Tjechen en Slowaken be reid zullen zijn bestaan en misschien le ven op het spel te zetten voor een tot volslagen onvruchtbaarheid gedoemde demonstratie. Want men moet het Oosten slecht kennen om niet te weten, dat zelfs het demonstratieve karakter van blanco-stem of stemonthouding absoluut wordt weggewerkt: Zondag a.s. zullen, wat er ook gebeure, honderd procent min een aantal „landverraders", op de eenheidslijst stemmen. De vraag is alleen, hoe groot de communisten het ^gntal „landverraders" wensen; dat hangt van allerlei omstandigheden af, maar is on getwijfeld nu reeds vastgesteld. We ken nen die methoden precies uit de Hitler- tijd. Interessant is wel, dat de communist Gottwald juist op dezelfde wijze als wijlen de nationaal-socialist Hitier, geen groter zorg schijnt te kennen dan aan al zijn handelingen een legaal tintje te geven. Ook by deze verkiezingen zal weer niets gebeuren, wat niet met ove rigens vaak zeer soepele en ruim uit te leggen wetsteksten in overeenstemming is, of minstens is te brengen. Hoe on- wettiger en onrechtvaardiger een rege ring as en handelt, des te brandender schijnt haar verlangen te zijn om zich te legaliseren. In de weken, welke na de staatsgreep van 24 Februari j.l. zijn ver lopen, is een politieke en economische reorganisatie uitgevoerd, welke zo han dig in elkaar is gezet, dat nu reeds ver kiezingen konden worden gehouden, iets wat in de andere satellietstaten eerst na veel langer tijd kon gewaagd worden. Maar de nu reeds bekend gemaakte uitslag kan en zal niemand misleiden: de Oostelijke volksdemocratie heeft met democratie niets te maken. De nieuwe regering echter zal er gebruik van ma ken om een aantal maatregelen en on getwijfeld ook nieuwe, gruwelijke „zui veringen" te rechtvaardigen. En de we- reld weet helaas, dat zij momenteel machteloos is om meer te doen dan der gelijk becfrog aan de kaak te stellen. Te middernacht was de Franse na tionale vergadering nog steeds ver deeld ten aanzien van het wetsontwerp tot bezuiniging door massaal ontslag van ambtenaren. Kort voor midder nacht heeft de minister van financiën, Mayer, verklaard, dat hij zou aftre den, wanneer de wet niet wordt aan vaard. Tenzü nog een compromis wordt gevonden zal er ernstig gevaar voor de regering-Schuman ontstaan. Het debat in de nationale vergadering werd om streeks middernacht verdaagd tot he denmiddag. Het arbeiderskamp te Tienraij voor het onderbrengen van uitheemse ar beiders, w|kzaam in de getroffen gebieden, maar tot nu toe onbewoon baar gebleven, zal worden ingericht als huisvestingskamp voor de trekkende jeugd. Generaal Smuts, die Maandag j.l. 78 jaar geworden is, heeft Dinsdag in zyn kiesdistrict Standcrton een bitter ver jaardagsgeschenk gekregen. De Zuid- Afrikaanse minister-president werd er verslagen door zijn nationalistische te genstander, du Plessis. Smuts had dit district 24 jaar vertegenwoordigd. De stemmen-aantailen zijn nu: 3759 voor du Plessis, 3535 voor Smuts. Naar de mening van Zuid-Afrikaanse waarnemers wijst de nederlaag van ge neraal Smuts in de algemene verkiezin gen uit, dat het land een regeringswijzi ging wil, ten goede of ten kwade. De margarine-industrie in de V. S. heeft steeds in een moeilijke positie ver keerd, als gevolg van het feit, dat zo wel op de producenten, als op de tus senhandel 'n zeer zware belasting wordt gelegd, die vrijwel prohibitief is waar het normale margarine betreft. Voor on gekleurde margarine is de heffing min der zwaar. De margarine, die uit het normale fabricage-proces te voorschijn komt, is geel gekleurd. Om de hoge hef- te ontgaan moet deze dus ontkleurd vajUen, maar daardoor mist zij veel rine haar aantrekkelijkheid. De marga- kelijk8 in Amerika dus ofwel verschrik- voor d6duur- ofwel niet aantrekkelijk Reeds ?°nsnment. V'ng te v g ls 111611 doende de wetge- uit de weeranderen en de zware heffing ip echter ftte ruimen. Dit streven stuit je landbou,?ds af °P de weerstand van 5® weer een ïangen- Thans is de kwes- ^ewoonli.ik Venrdhetna°ngreS b?hand?-!d' behandeling d^^rwTzen'nl^de landbouwcommissie, Welke er aUerlaatst haar g°ed^liik norit"*631 hec,ltpr>- dit echter natuurlijk nooit deed. Gelukkig is deze keer een andere procedure ge volgd, men heeft de stukken nu naar de financiële commissie g6sJuurd en hier van is meer heil te verwachten. Bevoeg de kringen zijn dan ook van mening, dat het geen twee maanden meer hoert te duren voor een wijzigmg m de strenge wetgeving tot stand komt. Er wordt beweerd, dat dit voor het Unilever Concern van gr°ot, be a g en dat het zich dan ook op de vervaar diging van margarine in de V. o. gaan toeleggen. Uiteraard is de boven geschetste ontwikkeling voor Unilever van het grootste belang, maar er moet Het Amsterdamse gerechtshof deed mtspraak in de zaak tegen de 20-jarigi p- W. R„ redacteur van het weekblai, .,De Nieuwe Post", tegen wie op 13 Mt 3-1- een gevangenisstraf van zes wekei Was geëist wegens belediging van mi bister Mansholt. R. had n.l. in zijn blac. 6e uitlating gebezigd: „Men fluistert, ?at minister Mansholt belanghebbende js in de coöperatieve vlasfabriek Din- -loord". Het vonnis luidde zes weken voorwaardelijk met een proeftijd van °rie jaar en een boete van 200, bij niet staling te vervangen door 50 dagen. op gewezen worden, dat Unilever in de V. S. in het geheel geen margarine-be langen heeft, zodat een gunstiger wetge ving toch niet tot directe resultaten voor Unilever aanleiding kan geven. Vanzelf sprekend betekent een dergelijke wetge ving wel, dat er een beter klimaat ge schapen wordt voor een belangen-uit- breiding van het concern, maar of het daartoe zal overgaan is een andere kwestie. Wheeler, democratisch afgevaardigde in de V. S„ heeft de minister van justitie Tom Clark verzocht te verklaren, of de voormalige vice-president der Ver. Sta ten, Henry Wallace, door zijn open briei aan Stalin de Logan-wet heeft overtre den. Volgens een paragraaf dezer wet is iedere burger, die met een buitenland se regering onderhandelingen voert om de regering der Ver. Staten te beïnvloe den, of haar politiek te doen mislukken, strafbaar met een boete van 5000 dollar en gevangenisstraf van 3 jaar. Als oorzaken van het overschakelen der sympathieën naar de nationalisten worden genoemd: de afkeer van de ook na de oorlog gehandhaafde controle maatregelen en het feit, dat de waar schuwing van de nationalisten voor „het zwarte gevaar" niet alleen bij de Afrika ners, doch ook bij ehn aanzienlijk deel van de Engels sprekende bevolking weerklank heeft gevonden. Hedenochtend werd uit Joannesburg gemeld: Generaal Smuts heeft zyn meerderheid in het Zuid-Afrikaans par lement verloren. De overwinnaars zijn de nationalisten onder leiding van dr. Daniel Malan. Verwacht wordt dat Smuts vandaag zyn ontslag zal indienen als minister president en dat de gouverneur- generaal dr. Malan met de kabinets formatie zal belasten. Nog drie uitslagen zijn onbekend, maar reeds nu hebben de nationalis ten 67 zetels en de met hen samenwer kende Afrikaanders 9. Smuts' verenig de partij behaalde 65 zetels. De labours kregen zes zetels. iM NOORWEGENNEDERLAND. Een gevaarlijk moment voor het Nederlandse doel tvaarheen de Noren waren doorgedrongen. Kraak kon de bal niet vatten, doch Schijvenaar stond klaar en zond het leer weer 't veld in. Verschenen is het jaarverslag van het Centraal Planbureau over 1947, waaraan wij het volgende ontlenen: Het Centraal Planbureau heeft tot taak de regering 0p wetenschappelijk verantwoorde grondslag voor te lichten over de beste wijze, waarop de middelen waarover de volkshuishouding beschikt in het algemeen belang kunnen worden aangewend, rekening houdende met de algemene lijnen van het d°°r de regering gewenste beleid. Naarmate de huidige schaarste zal wor den overwonnen, zal het overheidsingrij pen van karakter kunnen veranderen, mede afhankelijk van de dan heersende politieke opvattingen Als blijvende over heidstaak wordt thans door velen erkend de bevordering van een stabiele werk gelegenheid op hoog niveau en een aan vaardbare inkomensverdel1!1S. Volgens het huidige wetenschappe lijke inzicht kan voor het bereiken van dit doel het gedetailleerde en inciden tele overheidsingrijpen, zoals dit thans plaats heeft, voor een belangryk deel gemist worden en kan dit overheids ingrijpen zich meer beperken tot alge mene maatregelen in de globale sfeer, aangevuld door een compenserende uit gaven-politiek van de overheid. Het Centraal Planbureau heeft, na zijn oprichting in September 1945, aanstonds getracht, op de basis van het toentertijd nog zeer gebrekkige statistische mate riaal over de na-oorlogse toestand, een globaal plan op te stellen voor het jaar 1946. In September 1946 volgde de publi catie van het globaal plan voor 1947, ge combineerd met een eerste proeve voor een raamplan, dat de periode tot en met 1952 omspant. Terughoudendheid bij publicatie Daarnevens werden door het Centraal Planbureau verscheidene planvoorstellen en nota's aan de regering aangeboden, welker publisatie met het oog op de vige rende omstandigheden niet wenselijk werd geoordeeld. De regering is zich ten volle bewust, dat deze, door de omstandigheden gebo den, terughoudendheid in principe on gewenst is. Immers, bedrijfsleven en In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de wetsont werpen tot aanvulling van renten krach tens de Invaliditeitswet en Kinderbij slagregeling voor invaliditeits-, o'uder- doms- en wezenrentetrekkers, wordt meegedeeld, dat bij de komende alge mene herziening der sociale verzekering een principiële beslissing zal dienen te worden genomen omtrent de invoering van een gezinsbijslag naast die van een kinderbijslag. In dit verband wordt ge- mzm. .jm V.M De Vlaardingse afvaardiging gaat de Koninginneharing brengen naar het Loo en Soestdijk. Links schipper Poot van de VL. 199, die de vis ving. Tweede van rechts de op perkeurmeester Don. wezen op het rapport inzake de herzie ning van de sociale verzekering, dat van oordeel is, dat ten aanzien van de ouderdomsuitkering onderscheid dient te worden gemaakt tussen gehuwde man nen en ongehuwde personen. De onge huwde rentetrekkers zuilen alleen hun rente zien verdubbeld. Dit betekent in wezen, dat de ingetreden waardedaling van het geld voor hen wordt gecompen seerd. De ministers achten het niet mogelijk de thans voorgestelde verhogingen der invaliditeitsrenten ook uit te breiden tot diegenen, die de leeftijd van 65 jaa# heb ben bereikt. Een voorziening ter verbetering van de positie van die ongevallen-rentetrekkers, die met de voorgestelde regelingen niet zullen zijn gebaat, r.a\ worden voorbe reid. De ministers achten geen termen aan wezig aan de weduwen zonder kinderen beneden de 16 jaar een gezinstoeslag te verlenen. Kardinaal graaf von Preysing, bis schop van Berlijn, heeft in een herder lijk schrijven aan de Beriijnse priesters de katholieken van zijn bisdom verboden het volkscongres en het door het volks congres georganiseerde referendum te steunen. Hen aantal meldingen van brand in ons land, dat sinds de opening der brand weertentoonstelling te 's-Gravenhage, nu byna twee weken geleden, is binnen gekomen, bedroeg gisterenmorgen 342. Deze branden veroorzaakten een schade van meer dan twee millioen gulden. publiek hebben recht op inzicht in de plannen, welke de regering zich bij het door haar te voeren beleid stelt. Voorts kan publicatie der plannen bij dragen tot de erkenning van de nood zakelijkheid om het gezamenlijke streven te richten op een gemeenschappelijk doel Bovendien mag worden gehoopt, dat een dergelijke publicatie, waarin aan de ene kant wordt gewezen op de ernstige moei lijkheden, waarvoor ons land staat, maar waaruit aan de andere kant een concreet perspectief blijkt, mits op de juiste wijze voorgedragen, gunstig zal werken op de algemene stemming, op de wil tot in spanning en op de aanvaarding van de noodzaak tot soberheid. Om deze redenen is de regering dan ook voornemens om. zodra de omstandigheden dit mogelijk maken, alsnog tot publicatie van het jaar plan over 1948 over te gaan. W erkgelegenheids-commissie Enkele der belangrijkste activiteiten, welke het Centraal Planbureau heeft kunnen, ontwikkelen betreffen het vol gende: In Januari werd op verzoek van de regering advies uitgebracht over de mogelijkheden en de wenselijkheid van verruiming der consumptie. Voorts werd ingesteld de Werkgele- genheidscommissie die ten doel heeft maatregelen te overwegen om bij een eventuele omslag van de conjunctuur zo mogelijk de werkgelegenheid op hoog niveau te handhaven. Voor de verschillende onderdelen van dit vraagstuk zijn subcommissies inge steld, waarvan de meeste reeds gopde vorderingen hebben gemaakt. Mede. gewerkt is aan dé bestudering van het Deviezenprioriteits-vraagstuk, aan de voorbereiding van de aanvrage van de eerste en tweede tranche van de Inter- banklening en aan de verdieping van de gegevens ten behoeve van de aanvrage van hulp binnen het kader van het plan- Marshall. Overigens heeft het Centraal Plan bureau in tal van andere richtingen en met betrekking tot verschillende andere onderwerpen zijn activiteit ontplooid. In het ontbreken van systematisch in ternationaal overleg is ten dele voorzien door een vrij levendig incidenteel con tact De Olympische eed, welke elke deel nemer aan de Olympische Spelen moet afleggen, is op het ogenblik het voor werp van een anti-campagne in Zweden, waar men zegt, dat er geen sportman van internationaal formaat in de hele wereld is, die het eedsformulier kan te kenen, als hij niet een geweten heeft, dat uit dubbelsterk elastiek bestaat. Het gaat met name over die clausule, waarbij de eedsaflegger verklaart, dat hij ook i n d i r e c t nooit materieel pro fijt van de sport heeft getrokken. De Zweden zeggen nu, dat practisch iedere amateur-sportman, die buiten landse reizen heeft gemaakt, dit dankt alleen aan het feit, dat hij sportman was, en dat hij daar practisch nooit aan toe zou zijn gekomen als hij niet voor de sport daarheen was afgevaardigd. Verder menen de Zweden, dat 't feit dat interland-sportlieden bij een wed strijd in het buitenland voor hun ver blijf aldaar een zakgeld voor privé-uit- gaven ontvangen, in strijd is met ge noemde clausule. Naar de letter is dat natuurlijk wel waar. Maar beschouwen wij de Olympi sche eed naar de geest, dan achten wij de door Zweden aangevoerde motieven geenszins zodanig, dat hier sprake is van aantasting van 't zuivere amateurisme. De Zweedse actie komt ons een wei nig te puriteins voor. En het is ons vol komen duister, wat het doel hiervan kan zijn. Alleen maar een pralen met spits vondigheid? In dat geval is deze actie slechts onschuldig speelgoed. Het Olympisch ideaal is te verheven, dan dat men zou mogen trachten met allerlei drogredenen moeilijkheden te veroorzaken. De geestelijke armoede van deze tijd uit zich ook in de manier, waarop dan hier, dan daar deze Spelen worden gesaboteerd. De Olympische Spelen vormen een van de weinige mogelijkheden, die nog openstaan om eensgezindheid onder de volkeren te brengen. Maar alleen wan neer de uitvoering van de Spelen geheel beantwoordt aan het basis-ideaal: ver broedering. Men wake tegen fraude. Maar worde niet puriteins. SUPPORTER. - x I SM®m NOORWEGENNEDERLAND. Een van de vele Nederlandse aanvallen op het doel der gastheren. De Noorse doelverdediger staat klaar om het gevaar te keren. In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake nadere vaststel ling van regelingen op het gebied van pensioenen deelt de minister mee dat, daar de Pensioenwet 1922 welhaast on leesbaar is geworden hij voornemens is op korte termijn een deskundige commissie in te stellen, waarin niet uitsluitend ambtelijke instanties zul len zyn vertegenwoordigd, die met be kwame spoed aan de regering voorstel len tot algehele herziening der Pen sioenwet zal hebben te doen Met betrekking tot het denkbeeld om het eigen pensioen te verhogen met 10 pet. van de grondslag voor elk minder jarig kind, merkt de minister op, dat dit vraagstuk in de vorm van een kinderbij slag op de pensioenen bereids zijn aan dacht heeft en dat daarover overleg, wordt gepleegd met zijn ambtgenoot van sociale zaken. Over de verhoging van het maximum pensioen heeft de regering zich rijp bera den. Zij kan echter geen termen vinden verder te gaan dan een bedrag van 4500. Wanneer de pensioenen wel aan een maximum percentage zouden zijn gebonden, doch niet aan een maximum bedrag dan is het niet onwaarschijnlijk te achten, dat de last van de hogere pen sioenen met meer dan een millioen per jaar zou stijgen. Premie voor eigen pensioen De invoering van een premievry pen sioen zou betekenen een verhoging der salarissen van de ambtenaren. Aangezien op dit punt reeds verschillende maatre gelen genomen zijn en de regering voor nemens is verdergaande verbeteringen in de salarispositie van 't rijkspersoneel aan te brengen, waartoe, zoals uit de bij Je memorie gevoegde nota van wijzigingen blijkt, onder meer behoort een verlaging van de op de ambtenaren te verhalen bij drage in di premie voor eigen pensioen van 4% pet. tot 2 pet., meent de minister het vraagstuk van premievry pensioen thans te kunnen laten rusten. De minister oordeelt verlaging van de leeftijdsgrens vodr pensionnering, ver hoging van het percentage van 1% op 2% voor ieder dienstjaar, met een maximum van 80 pet. van de grondslag, en invoering van een z.g. diensttijd pensioen een financiële onmogelijkheid is. Personeel bijz. universiteiten In de bij de memorie van antwoord gevoegde nota van wijzigingen wordt voorgesteld in art. 4, eerste lid, der pen sioenwet op te nemen het personeel, ver bonden aan een bijz. universiteit of een bijz. econ. hogeschool, opgericht door een op grond van art. 184 of 200 bis van de hogeronderwijswet aangewezen instel ling, die als zodanig tenminste gedurende een termijn van 10 jaren een bijz. univer siteit of econ. hogeschool heeft gehad. Het ligt in de bedoeling de cumulatie beperkende bepalingen der pensioenwet aan een herziening te onderwerpen. Daar bij zal worden onderzocht, in hoeverre het wenselijk is inkomsten in het vrije bedrijf in de commulatiebeperking te be trekken. De commissie voor het herstel van de financiële zelfstandigheid van gemeenten en provinciën heeft aanbevolen de ge meenten, welke vallen onder de werking van art. 158 der pensioenwet 1922, onder ontheffing van de uit dat artikel voort vloeiende verplichtingen, de gewone pen sioenpremie van ,het eigen pensioen der betrokken ambtenaren te doen betalen en het fonds voor derving van inkomsten schadeloos te stellen door uitkeringen uit 's rijks kas. De minister kan zich met dit voorstel verenigen. Na overleg met de Belgische regering heeft Nederland bij het Internationale Monetaire Fonds een aanvrage ingediend ter verkrijging van B. frs. 300 millioen, welke aanvrage in de op 26 Mei j.l. ge houden vergadering van 't Fonds unaniem is goedgekeurd, aldus deelt het ministerie van Financiën ons mede. De strijd om Jeruzalem woedt nog steeds voort. Volgens een radioberient van de Joodse strijdorganisatie „Haganah" in Jeruzalem hebben Joodse tegenaanval len successen opgeleverd, toen de Joden optraden in de wijk Sjeik Djarrah, in het Noorden van Jeruzalem. De Arabieren melden echter het tegendeel. Een neder zetting ten Zuiden van Jeruzalem, Ramath Rahel, zou weer in handen van de Joden gekomen zijn, aldus de Joodse bericht geving. Sjertok zeide, dat het duidelijk was, dat de Arabische „sabotage" van de order van de Veiligheidsraad, bedoeld was om alles in het werk te kunnen stellen de controle over Jeruzalem te verkrijgen. „Gelukkigerwijze is de oorspronkelijke bedoeling om het uitstel van 48 uur te gebruiken", zo vervolgde de minister, „verijdeld door het dappere en buitenge woon sterke verzet van de Joden en de volharding, in de heilige stad getoond". Engeland wijzigt zijn politiek De sovjet-unie heeft gisteren in de veiligheidsraad een nieuwe resolutie in gediend waarin gevraagd wordt om een afdwingbare order „staakt het vuren" in Palestina, van gelijke strekking als het Amerikaanse voorstel, dat vorige week niet werd aanvaard. In de door Gromyko ter tafel gebrachte resolutie werden Joden en Arabieren op geroepen binnen 36 uur het vuren te staken. Tevens werd gevraagd vast te stellen dat er een bedreiging van de vrede bestond, als omschreven in artikel 39 van het handvest der V.N. Sir Alexander Cadogan, de leider van de Britse afvaardiging, deelde mede, dat Groot-Brittannië bereid was de wapen- leveringen aan Egypte, Irak en Trans- jordanië op te schorten, mits de veilig heidsraad besloot, een algemeen embar go te leggen op levering yan militaire goederen aan Arabieren en Joden. Verder deelde hij mede, dat 21 Britse officieren, toegevoegd aan de Transjor- daanse troepen, zouden worden terug genomen uit de dienst bij het Arabische legioen, dat thans de aanval op Jeruza lem leidde. In de veiligheidsraad werden gisteren twee resoluties ingediend, een van Rus sische, een van Britse zijde. De Engel sen stellen staking der vijandelijkheden voor de tijd van vier weken voor, de Russen eisen stopzetting der krijgsver richtingen binnen 48 uur. Heden komen deze resoluties in stemming. De Leidse politie heeft in verband met de ontvreemding van luiers en al cohol uit het Academisch ziekenhuis, aangehouden de 36 jarige magazijn meester P. H. en de 34 jarige maga zijn bediende G. L. Woensdag heeft de heer J. A. Bach afscheid genomen als directeur van de Rijksluchtvaartschool.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1