Mgr. Pessers en zijn prefectuur R DIE De „LAURA-RIT Noodlanding „Deze Kerk heeft toekomst" Heropvoeding van de Duitse j eugd wereld begonnen Geldomzetten van de groothandel Het dubbeltje voorde R.K. Universiteit KWIEK ZWALUWEN WONNEN in BRUGGE irt de woestijn ADI O programma Katii. middenstand in cultimrbezi nning Vier dagen op de fiets RUIT-NIEUWT JES Dankbaar maar niet voldaan wordt President DINSDAG 1 JUNI Ï94L PAGINA 2 (Van onze correspondent in China.) Shanghai-11 Mei 1948. Kiangchow ligt in Z. W. Shansi. Daar was Mgr. Pessers O.F.M. de Apostolisch Prefect. De rode cycloon joeg er over en nog om hult „het ijzeren gordijn" de ruines van Gods Kerk. 20 October 1947 werd Pater Leonides Bruns O.F.M. in Huang- shui vermoord. In de residentie Kiangchow, 40 K.M. daarvan daan, waren nog de Apostolisch Prefect en Pater Ruys O.F.M. de Pastoor Franciscius Liu, vier Kleine Zusters van S. Josef (Heerlen) en vijf Chinese Zusters vrij: de gewone communis tische taktiek: eerst in alle vriendelijkheid alles zijn gang laten gaan om alle verhoudingen te kennen en dan langzaam aan de schroeven aandraaien, vaster en vaster, en eindelijk de ülüs vernietigende slag! INSTRUCTIE-WEEKEND OP „DRAKENBURGH" „TO MORROW THE WORLD" Interessante film van Leslie Fenton WOENSDAG RADIO-REDE VAN Z. H. DE PAUS 11 IS SITT. BOYS DE STERKSTE VAN HET LAND..?? WISSELEND BEELD IN EERSTE KWARTAAL BETERE VERSTANDHÖLDLN G NED. ATHLETIEKPLOEG SAMENGESTELD V oor de wedstrijd tegen de Tsjechen cog c GOEDE EN VERDIENDE ZEGE MET 2—3 OP VLAANDEREN ONZE DAVIS CUP-SPELERS IN OEFENWEDSTRIJDEN DE BAOL DRAAIOM NED. TENNISNEDERLAGEN TE BRUSSEL DE TENMSCOMPETITIE De moord op Pater Bruns bracht grote verslagenheid'en angst. Monseigneur gat bevel aan alle bereikbare missionarissen te evacueren. Zelf wilde hij vluchten. Wat heeft blijven voor zin? 75 km. te voet naar Linfeng: daar lagen nationale troepen, daar was een vliegveld, de enige poort naar de vrijheid. Maar de Zusters konden zover niet lopen, althans niet alle. Daarbij hoe kwamen de Zusters onge merkt de stad uit? Tientallen moeilijk heden... Bij de christenen verbergen is onmogelijk: zoveel spionnen! En kan men trouwens de levens van christenen er aan wagen? „We gaan allen tezamen of we gaan niet besloot Mgr. Pessers en nie mand laten we achter." Er was nog een kleine kans: het dis trictshoofd leek niet zo'n ongeschikte ke rel, misschien laten ze ons gaan. Mon seigneur zou het proberen. Hij ging een vertrekpas vragen bij de mandarijn: hij kon het immers zeker geven, was hij niet door de roden aangesteld? Met Chinese hoffelijkheid werd Mon seigneur ontvangen. „Zeker! 'n Goed idee! Maar natuurlijk!, ik zal er voor zorgen. Men weet nooit of er niet weer gevochten gaat worden als de Nankingtroepen het in hun hoofd halen om hier te komen. Zeker!, het is veel verstandiger om maar weg te gaan, vooral als buitenlanders. Vult U deze pa pieren maar in, dan komt het in orde Ik zal U de passen zodra mogelijk toe zenden." En met een diepe buiging we derzijds verliet Monseigneur het districts kantoor. 't Was meegevallen! Men wachtte, wachtte Na zeven dagen kwamen ze, bajonet op het geweer, een hele troep De resi dentie van de Apostolisch Perfect, zus terhuis, kerk omsingeld Pastoor Liu wist over de muur te komen, sprong en stond in een ogenblik omringd door soldaten. Gevankelijk werden ze weggevoerd naar de gevangenis Pastoor Liu kwam later pas, die werd naar binnen gedragen ze hadden op het kerkplein hem afgeranseld, zijn ar men op de rug gebonden en zó aan zijn handen opgehangen aan een boom Hij leeft nog. 20 Februari passeerde op 40 km. afstand Pater Desideratus Mulder O.F.M., de Pas toor van Linchin. Die had het bevel van Monseigneur opgevolgd en er tussen uit weten te komen. Hij kreeg door contact met christenen de absolute zekerheid dat ze toen nog in leven waren. Ze „maakten het goed"Draaiden de meelmolen als muilezels Dit zijn de laatste berichten van binnen het ijzeren gordijn van Zuid-Shansi Als communisten doodslaan, gebeurt t nooit heimelijk, maar na volksgerichten: allicht dat daar toch iets van bekend wordt in grensgebieden. Daar troost men zich hier mee Pater Desideratus Mulder is tweemaal gearresteerd geweest in de buurt van zijn dorp. Hjj heeft zich eruit weten te pra ten, snapt zelf nie' hoe. Twee dagen en nachten door de winterse velden van Shansi, vooral niet op de wegen, een maand verborgen in een hol nabij de rivier om het juiste moment om er over te gaan te kiezen, schamele dekking met buiten de sneeuw 30 cm. hoog: zo reisde deze Pater naar de vrijheid Zwom de rivier over en verkleumd, gevoelloos, uitgeput werd hij met zijn armelijk bun deltje spullen opgevangen door rovers: niets hebben ze hem gelaten, hij had geen draad meer aan zijn lijf Er zijn nog altijd meer goede mensen dan rovers in China en zo sjouwde hij in boerenkleed nog 'n nacht verder, naar waar regeringstroe pen waren. Ze hebben hem aan 'n kar gehol pen en na drie dagen schokken kon de trein hem naar Sianfu brengen Deze week vertrekt de Pater met het Belgische missie vliegtuig naar zijn Ouders in Den Haag De laatste priester in de Prefectuur van Kiangchow was Pater Cajus van den Eynden O.F.M. Met Zusters van Heerlen was hij in Yungcheng, (100 km. van Kiangchow). toen dat door de Roden genomen werd in December, Het is hier een vreemde strategie somtijds: de Rege ringstroepen waren weggetrokken en toen kwamen de roden. Die plunderden de stad volkomen leeg en gingen er vandoor, toén de Nankingtroepen weer kwamen aanzetten. Drie weken hielden die hun garnizoen in Yungcheng en gaven het weer op. Pater van den Eynden en dé Zusters zijn met dê troepen meegegaan. Nu is de stad weer rood. De hele Pre fectuur is rood en er zijp geen priesters meer Verspreid moeten er hier en daar nog enkele Chinese nonnekes zitten, onderge doken. De Kerk van Kiangchow draagt het teken van Christus: vervolging en dood. Nog maar pas afgescheiden van het Vi cariaat van Luanfu, drongen de Jappen binnen en maakten het werk onmoge lijk. Na de Jappen kwam deze vrede De gevangenis van Kiangchow bergt de laatste priesters Deze Kerk heeft toekomst, zoals ook Christus toekomst had, toen Hij stierf (Van onze speciale verslaggever). Ook in kringen van de katholieke middenstand bestaat een ernstig stre ven om aan het leven meer stijl te geven, wat wel zonneklaar bleek uit de grote opkomst tijdens het culthreel weekend, dat door de N.R.K.M. op „Drakenburgh" was georganiseerd, een oord, dat zich uitstekend leent tot bezinning' om los van de sleur van alledag, schoonheid te ervaren. Over schoonheid, het mysterie van God. is eigenlijk moeilijk te spreken, zo als Bernard Verhoeven, een der eerste inleiders terecht opmerkte, men moet deze ondergaan, doch door de vele ma teriële zorgen zijn vooral zakenmensen het bewust-zijn van het ware, goede en schone, waardoor ons leven éérst in houd krijgt, kwijtgeraakt en daarom moet hun eerst de weg daarheen worden aangewezen. Zo moet toch over schoonheid ook gesproken worden, doch als dit geschiedt op een wijze en in een vorm gelijk de katholieke dichter en kunstkenner dit deed of op een geheel andere manier, maar even duidelijk en praegnant, zoals de vurige apostei van het goede toneel, de bekende leider van „Ons Lekenspel dat in belangrijke mate tot het succes van deze dagen heeft bijgedragen, An ton Sweers, dan wordt weer een apart stukje cultuur gesohapen. Geen der middenstanders hier aan wezig heeft spijt gehad, dat hij de ge zelligheid van een Zondag in eigen ge zin een keer heeft opgeofferd en voor éen dag' dê zaak de zaak liet en zul len zij na het begeesterende woord van de heer Jan Bakker, die met de heer B. Klompé voor een prima leiding zorg de, als instructeurs naar huis zijn ge gaan, om straks in 'de afdeling te le ren en .met anderen te overleggen, hoe aan de bijeenkomsten een passende om lijsting gegeven kan worden. Maar vooral om de overtuiging uit te dragen, die zij hier verworven, zo zij deze nog niet bezaten, dat cultuur niet iets bij komstigs is, maar heel ons doen en laten moet doordrenken. Cultuur moeten wij immers zijn. Ook in het zaken-doen kan men cultureel zijn en een sprekend voorbeeld gaf een der deelnemers reeds de eerste avond. Hieruit blijkt wel, hoe vruchtbaar de gedachten-wisseling geweest is en de belangstelling voor cultuur „leefde". Wat interessant waren de opmerkingen en vragen niet over de „bonte avond", die voor een deel door eigen mensen ver zorgd was en Anton Sweers fungeerde als een prima leermeester, om aan te duiden wat waar en schoon was of van vals sentiment getuigde. En welsprekend door de daad zelf, waarbij inderdaad geen woord ter toe lichting meer pastte, was de uitmun tende declamatie van Henk Schaer. Om maar niet te spreken van de verheven schoonheid van het H. Misoffer, in alle stilte opgedragen door rector Kraak man. die in eenvoudige bewoordingen, maar zo zinvol de luister daarvan be lichtte. Tegelijk met de Zwitserse film „Achter de Wolken..." met haar probleem van het ontredderde na oorlogse Europa, draait in Amsterdam „Misleide Jeugd", die een ander aspect van dit probleem belicht en wel de mogelijkheden tot heropvoeding van de Duitse jeugd. Belichten is in dit verband misschien wat al te sterk uitgedrukt, omdat deze Amerikaanse film. zoals dat de gewoonte is in de speelfilmindustrie, het probleem niet algemeen stelt, maar het dramati seert in een individueel geval, bij welks gelukkig einde wij dan moeten aanne men, dat de oplossing gevonden is. „To morrow, the World" luidt de oorspronkelijke titel van de film, die ons een diep verdorven ex-nazi-jongetje van nauwelijks 12 jaar toont, dat in zijn eentje een Amerikaans gezin en eigen lijk het hele plaatsje, waar hij voor zijn- heropvoeding terecht komt, terro riseert en tot wanhoop brengt. Men herinnert zich waarschijnlijk de inhoud van het toneelstuk, waarnaar de film gemaakt is. door de opvoeringen, die Pierre Balledux er enige tijd geleden van gegeven heeft. Het jongetje Emil, wees geworden in de oorlog, komt naar Amerika om bij een familielid een nieuw tehuis te vin den. Hij is opgevoed in de Hitler-Jugend en hij is nauwelijks in zijn nieuw va derland, of hij gaat de theorieën in practijk brengen, waarmee de jeugdlei- WOENSDAG, 2 JUNI 1948. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gymn. gram.; 10^0 Kookpr.; 10 30 V. Jd. vrouw; 11.00 Gram., 12.00 Ork.; 13.00 Nieuws; 13.20 Kwartet Cor- duwener, gram.; 14.00 Over Bevin: 1415 Kamerork.; 15.00 Hoorspel; 15„30Regen- boog; 16.00 Roodborstjes: 16.15 V. d. jeugd; 17.15 Gram.; 17.35 Orgel; 18.00 Nieuws, gram.; 18.30 Ned Stnjdxr.; 19.00 Over geleide eoonomie; 19.15 *£^a£tet' 19.30 VPRO.; 20.00 Nieuws; 20.20 Kur- hausconcert; 21.05 „Schuldig of onschul dig''"- 21.25 V. d. reclasseringsdag; 22.10 Ramblers; 22.45 Boekbespr.; 23.00 Nieuws, gram. n HILVERSUM II (415 en 245 M.) NCRV 7.00 Nieuws, morgenwijding, gram.; 11.00 Vergad. Chr. Boeren; 12.15 Gram.; 12.30 Cello, orgel; 13.00 Nieuws; 13-15 Trio, gram.; 14.00 Vergad. Geref. vrouwen; 1515 Gram.: 15.45 Over tuinplanten; 16.15 V. d. jeugd; 17.30 Piano; 17.45 Indon. volkskunst; 18.00 Zang; 18.30 Be- volkingsvraagst. In- Nederland; 19-00 Nieuws; 19.15 R-V.D.; 19.30 Actual.; 19.45 Kamerkoer; 20.05 Kwintet, koor; 21.20 Philh. ork.; 22.45 Avondwyding; 23-10 Nieuws, gram. RADIODISTRIBUTIE XII: 7.00 VI. Brus sel: Nieuws, 7.15 gram. 7.30 kroniek, 7.40 gymn., 7.05 gram., 8.00 nieuws, 8.15 con cert, 9.00 nieuws, 9.05 gram., 10.05 Eng. H.S.: scholen. 10.30 „Music while you work". U.00 Kalundborg: ork. Hilfred. 12.00 VI. Brussel: solistenparade. 12.30 Weerber. 12.32 piano en zang. 13.00 nieuws, 13.15 klassieke muz. 14.00 gram. 15.00 Eng. L.P.: Stradivari ork. 15.30 Politie-orkest. 16.00 Voordr. 16.15 Stedel. ork. 17.00 Kootwijk: Batavia. 18.00 VI. Brussel: cone. 1830 sold. 19 00 nieuws. 19.50 feuill.; 20.00 omr. ork.: 21.00 Eng. L. P.: Big Bill Campbell. 21-30 „Much binding in the Marsh". 22.00 VI. Brussel: nieuws; 22.15 gram. 22.50 nieuws; 22.05 gram. 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.0Ö Eng. H.S.: nieuws, 7.15 Kursaal ork. 7.55 Weer ber., nieuws en progr. overz. 8.15 kookpr. 8.20 ork. King. 8.45 Southern Serenade ork. 9.00 Eng. L. P.: nieuws, 9.10 Verz. progr- 10.00 v. d. sold. 10.15 pari, overz. 10 30 Elman Players. 11.00 voordr. 11.15 BBC Welsh ork. 11.45 orgel. 12.15 BBC Schotsch ork. 13.00 Fr. Brussel: nieuws, 13.10 Casinoprogr. 13.30 dansmuz. 14.00 v. d. vrouw. 14.15 gram. 14.30 Kalundborg: ork. Chrsitophersen. 15.20 Eng. H. S.: .Merry go round". 16.00 hoorsp. 17.00 Fr. Brussel: ber. en interv. 17.-10- Musette. 18.00 v. d. sold. 18.15 Eng. L. P.: „Music while you work". 18.45 hoorsp. 19.00 Fr. Brussel: gram. 19.30 Eng. LP: Verz. progr 20.00 Eng. H.S.: BBC Symph. ork. o.l.v Sir A. Boult (om 21 uur nieuws). 2„.i0 Frans cabaret. 22.25 Eng. L.P.: 6eyar- progr. 22.35 ens. Heath. 23.15 „Dulcet Strijkens". 23.36 nieuws. Naar Radio Vaticana rrlededeelt, za' Z. H. de Paus Woensdag 2 Juni, op zijn naamdag (H. Eugenius). een rede houden tot het H. College van Kardinalen, om te danken voor de gelukwensen, die hem door het H. College zullen worden aan geboden. Deze rede zal door Radio-Vaticana om 9.30 uur, Nederlandse tijd. worden uit gezonden op de golflengten 19.87 m„ 25.55 m. en 222 meter. De rede zal ook door alle Italiaanse zenders worden uit gezonden. Op Vrijdag 4 Juni brengt de minis ter van Wederopbouw en Volkshuis vesting, mr. dr. J. in 't Veld, een bezoek aan Oost-Gelderland. Een bespreking met de burgemeesters uit het graafschap in de raadszaal van het Zutp'hens stadhuis staat op het programma. <C/ Het bataljon van de Utrechtse bri- gader der jagers defileerde gisteren voor het Prinselijk Paar op het paleis Soestdijk; twee en een half jaar was deze brigade in de tropen en keerde juist terug. De kleine prinsesjes wa ren natuurlijk ook van de partij. Over enkele weken brengt Z. K. H'. Prins Bernhard in het kader van zijn bezoeken aan verschillende delen van het land, ook een bezoek aan de Hoeksohe Waard. O Tegen de oud-journalist Wouter Hul- steijn, die gedurende de bezetting o.a. functies bij de Presse-Abteilung van het Rijkscommissariaat vervul de, adviseerde het Haagse tribunaal 4 jaar internering. De Maastrichtse recherche heeft drie personen aangehouden, die trachten tubes morfine te verkopen, dertig tu bes van het gevaarlijke goed werden in beslag genomen. O Het bedrijfschap voor suiker heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij maximumprijzen.zijn vastgesteld voor de verkoop aan consumenten van li monadesiroop. O Zes Ned. amateurs n.l. Van Est (St. Willebrord), Vos (Den Bosch). Hen- nink (Alkmaar), Geluk (R'dam), Gcerts (Teteringen) en Koot (Eind hoven) zullen deelnemen aan de intern, wegwedstrijd voor amateurs op het circuit van Monthlery op 6 Juni. v O De landenvoetbalwedstrijd Tsj.-Slowa- kiëFrankrijk op 12 Juni te Praag zal geleid worden door de Nederlandse scheidsrechter K. van der Meer, die Zondag 23 Mei ook FrankrijkSchot land gefloten heeft. <C> Begin Augustus zal het Ned. Jeugd orkest o,l v. Hein Jordans een tour nee door Denemarken maken. Ter uit wisseling zal in de herfstvacantie een Deens jongenskoor naar Nederland komen. ders hun jonge volgelingen hebben ver giftigd. Emil voelt zich een soort 5de colonne in een vijandig land. tracht op naïeve wijze onrust in de kleine gemeenschap te verwekken, stookt de leden van het gezin, waar hij met gemengde gevoelens ontvangen is tegen elkaar op, spion- neert en probeert de Nazi-denkbeelden bij zijn klasgenoten ingang te doen vinden. Daar komt bijna moord- en doodslag van, maar tenslotte wordt dit verharde gemoed bewogen door een daad van vriendschap, die in de ver warde denkwereld van deze jongen on bestaanbaar werd geacht en we mogen- hopen op een algehele beterschap als de film eindigt. Het zij toegegeven, dati het verhaal hier en daar nogal onwaarschijnlijk klinkt en wel erg naar de sensationele buitenkant wordt ontwikkeld. Maar dat neemt niet weg. dat het boeiend wordt verteld en een idee geeft van de zieke mentaliteit, die zeker onder de op groeiende jeugd in Duitsland wordt aangetroffen. Alleen in dit speciale ge val vindt de patiënt, een ideale omge ving, die zijn genezing bevordert. Wat ei- gebeurt met de tienduizenden ande ren, die tussen de puinhopen van het Derde Rijk hun geestelijke gezondheid moeten herwinnen, laat de film in het midden. En dat laat een onbevredigen de indruk achter bij deze overigens interessante film van Leslie Fenton, waarin Skippy Hohmeler het Nazi-jon getje speelt en Frederic March, Betty Field en Agnes Moorehead in andere rollen te waarderen zijn. C. B. In tuinbouwkundige en natuur-ihisto- nische kringen bestaat er ernstig verschil van mening en niet weinig verwarring over de vraag, op welke manier de Coloradokever zijn zwart-gele strepen draagt, d.w.z. of zijn strepen (al in de lengte over zijn rug lopen dan wel (b) in de breedte. Het ministerie van Land- en tuin bouw (afdeling Kevers in Aardappelen) machtigt thans de redactie van „Die rare wereld" te verklaren, dat stijl (a) geldt voor alle Coloradokevers. Alleen wespen volgen stij] (b). Coloradokevers, die hun, strepen dwars willen dragen, dienen daartoe een spe ciale vergunning aan te vragen op een daartoe speciaal ontworpen aanvraag formulier (MD 101-3373-5/735) verkrijg baar bij het ministerie van Uitstel en Afstel, afdeling Kevers. (Van onze speciale verslaggever). Het is iets over half negen en in kleine groepjes komen de deelnemers aan de Nederlandse Wielrijdersvicr- daagsc de prachtige hal van kdsteei Oud Wassenaar binnen om hun kaar ten te laten afstempelen. Zij hebben thans ongeveer 32 K.M. achter de rug. Het weer drejgde aanvankelijk spel breker te worden. Grauw hing de dichte hemel laag over het groene land en het mieserde een beetje toen om 7 uur de eerste groepen afreden. Maar de deel nemers lieten er zich niet door uit het veld slaan en vol góede moed vertrok ken zij. Gelukkig is er weinig wind en over het algemeen horen wij dat het eer.=t» deel van de rit niet is tegengevallen De orga nisatie van deze eerste wielrljdersvier- daagse is voor zover wij dat tot op heden kunnen beoordelen tot in alle onderdelen verzorgd. Bij zijwegen, die nog al eens oorzaak tot verwarring zou den kunnen geven, stonden verkenners of agenten, om de deelnemers de weg te wijzen. Hier en daar zagen wij Rode- Kruis-soldaten om zo nodig eferste hulp te verlenen en overal stonden kleine oranje 'wijzers met het opschrift „Laura- rit". En de belofte van het uitvoerend co mité, dat het parcours zou voeren door de meest pittoreske plaatsjes van Zuid- Holland is allerminst overdreven ge weest. Met zorg is het traject uitgeko zen, langs prachtige gebouwen en schil- Neen, natuurlijk niet. Er is in ons be richt van gisteren over de katholieke sportdag te Rotterdam in de passage over de voetbalwedstrijd tussen Sittardse Boys en Feijenoord één woord ongeluk kigerwijs uitgevallen. Het woord „katho liek". Sittardse Boys is dus Nederlancts sterkste „katholieke" voetbalclub op het ogenblik. Ondanks wat nu nog een restriché is, in ieder geval nog sterk genoeg! Skippy Hohtneier als de Hitier- jongen in de A nerikaanse film Misleide Jeugd Het, C.B.S. heeft de indexcijfers van de geldomzetten in de groothandel voor het eerste kwartaal van 1948 gepubliceerd. Als basisjaar is hier thans genomen 1947 100. zodat het dus geen vergelijking met de vooroorlogse toestand betreft. Het totaal van de groep rookartikelen bedroeg 108 tegen 104 in het vierde kwar taal van 1947. Voor sigaren was het cijfer 103 (102), voor cigaretten 100 (102), voor tabak 124 (109) en voor overige- artikelen van de branche 133 (87). Voor wijn, bier. gedistilleerd e.a. dran ken daalde het totaalcijfer van 128 in het vierde kwartaal 47 tot 103 in het eerste kwartaal van dit jaar. Ook ten aanzien van kruidenierswaren deed zich vergele ken bij het vorge kwartaal een terug slag gevoelen. Het algemeen cijfer voor de groothandel beliep 104 (109). Herenkledingstoffen vertonen een da ling van 154 op 133, dameskledingstoffen daarentegen een stijging van 114 op 127. Ook de omzet in dameshoeden neemt toe deze steeg van 120 tot 147. Het totaal van textielgoederen kwam op 140, tegen 119 in het vorige kwartaal. Vergeleken met het gemiddelde over 1947 liggen de omzetten van de groothan del dus over het algemeen wel op een hoger niveau, maar in verscheidene geval len valt een teruggang 'e constateren ten opzichte ven het laatste kwartaal van 1947. Volgens - Aneta arriveerde Zondag ochtend op het Bataviase vliegveld Kemajoran een Australische goodwill- missie. De missie zal te Batavia bespre kingen voeren betreffende de zending van Australische relief=oe"«en- het ver lenen van studiebeurzen en de uitreiking van leermiddelen in het kader van de Unesco De inzameling onder Nederlands Ka tholieken ten behoeve van de R. K. Uni versiteit heeft in het jaar 1947—1948 op gebracht de som van 339.163.90 tegen '386.318.87 in het voorafgaande jaar. Ondanks het feit dus, dat de gewone jaarlijkse bijdrage ditmaal mede als een lustrumgave was bedoeld een achteruit gang van bijna een halve ton! Alleen de kloosters en gestichten maakten in deze een uitzondering. Zij droegen 3000 gulden meer bij. Toch is prof. Post in het maandblad van het Centraal Comité voor de R. K. Universiteit „Onze Universiteit" met on tevreden. „Een netto opbrengst van 339 duizend gulden mag met ere genoemd worden. En hier past mij een woord van dank aan al degenen, die door persoonlijke ac tie en door schriftelijke of mondelinge propaganda dit resultaat hebben bevor derd, ep aan de honderdduizenden, die hun kleine of grote bijdragen hebben geofferd. De actie, om naar aanleiding van het aanstaande lustrum gelden voor een nieuw hoofdgebouw bijeen te brengen, is niet al te goed geslaagd: misschien kan men hier of daar, waar geen aandacht, aan deze kwestie is besteed, nog eens daaraan herinneren en zo tot vrijgevig heid opwekken. Wie echter de cijfers op de keper be schouwt en de opbrengst van de afzon derlijke parochies nagaat, en met elkan der vergelijkt, komt tot de conclusie, dai er altijd nog enkele parochies zijn, die er blijkbaar geen eer in stellen, dit groot se werk. dat door de Bisschoppen is be gonnen en door de krachten van heel Nederland in stand wordt gehouden, te steunen. Er zijn ook nog te veel parochies, waar de som ver beneden de redelijke ver wachtingen blijft, n.l. die lang niet het dubbeltje per ziel opbrengen; de som. die eenmaal door de Bisschoppen is ge steld, en die nu door de waardevermin dering van het geld beslist veel te weinig is. Ook al komt de subsidie er door, dar. nog biijft de Universiteit veel, zeer veel geld kosten. De nieuwe afdelingen voor journalisten, voor sociale- en poli tieke wetenschappen, het Missiologiscn Instituut, vragen ook hun deel op. En wie ondervindt niet alle dagen, dat men met zijn geld niet zoveel kopen kan als vroeger. Dankbaar erkennend wat gedaan is, moet ik toch blijven aansporen: werkt hard! geeft veel!" O De club „Marseille" heeft het kam pioenschap in de eerste divisie van de Franse voetbalcompetitie behaald. derachtige wegen. Daar de toegestane tijd zeer ruim is hebben de deelnemers voldoende gelegenheid om van al dit schoons te genieten. Er hebben zich de laatste dag nog enkele deelnemers aangemeld, zodat het definitieve aantal 340 bedraagt. Gister avond werden zij feestelijk in Alphen orttvangen. De burgemeester, mr. Schok king, heette hen welkom, er werd ge vlagd in het dorp en een muziekkorps zette het feest luister bij. Dat Alphen de gelegenheid niet voor bij laat gaan om wat propaganda voor de gemeente te maken laat zich verstaan. In het startbureau is een kleine tentoon stelling ingericht, van de talrijke indus- trieën die in dit nijvere plaatsje geves tigd zijn. Maar wij gaah verder. Er dreigt een buitje en de 16 Rotterdamse politieman nen beschermen zich met hun zware cape's tegen het dreigende nat, dat het vuur van hun enthousiasme echter niet zal kunnen doven De Nederlandse athletiekploeg. welke 22 en 23 Juni te Viekovi -e tegen Tsjecho- slowakije in een landenwedstrijd uitkomt is als volgt samengesteld: 100 m.: Kleyn (V. en L.) en Scholt'en (AV 1923); 200 m.: Scholten (AV 1923 en Kleyn (V. en L.); 400 m.: Blok (AV 1923) en Bakels (AAC); 800 m.: De Ruy- te- (AV 1923) en Ribbens (AV 1923); 1500 m.: De Ruyter (AV 1923) en Slijk huis (AAC)5000 m-: Slijkhuis (AAC) en La taster (Avon); reserve Walstra (Vites- Leeuwarden); 110 m. horden: Zwaan l ln Dammers (AV 1945); 400 m. tAvem-»f ,'renberK (Action) en Schaay nrr - Verspringen: Naaktgeboren (DIC) en Houtman (AV 1923); hoog springen: Keyzer (Pr. Juliana)' hink- stap-sprong: Lourens (Kometen) en Broeken (K. en IC); polsstok-hoogsprin gen: Lamoree (Haarlem) en Verkes (Haarlem); speerwerpen: Lutkeveld (APGS) en Brasser (AAC); discuswer pen: De Bruin (V. en L.) en Brasser (AAC); kogelstoten: De Bruin (V. en L.) en Houtzager (PSV); kogelslingeren: De Bruin (V. en L.) en Houtzager (PSV); 4 x 100 m. estafette: Kleyn, Scholten. Lammers (AV 1945) en Blok (AV 1923): reserve Nusse (AAC); 4 x 400 m. esta fette: Bakels (AAC), Blok (AV 1923), Nusse (AAC), Scholten (AV 1923) en Schulenberg (Action). De tweede man voor het hoogspringen zal pas tijdens de wedstrijd worden aan gewezen. De samenstelling van de 4 x 400 meter estafette zal eveneens eerst ter plaatse geschieden. Tenslotte is het nog niet zeker of Slijkhuis op de 5000 meter zal starten, aangezien dit geheel afhan kelijk is van de samenstelling van het programma. Mocht het niet mogelijk zjjn, dan neemt Walstra zijn plaats in. Alle kleipe beetjes helpen, en als het feit dat hét Belgische nationale voetbal elftal na de oorlog nog geen enkele'over winning op Nederland heeft behaald, bij onze Zuiderburen de gedachte dat au fond het Belgische voetbal toch wel iets beter is dan het onze, niet .heeft kunnen wegnemen dan zijn misschien wel de kruimeltjes in de vohn van de resultaten van minder importante ontmoetingen daartoe in staat. Zó hebben de Belgen bij voorbeeld heel vreemd opgekeken, toen enige tijd geleden het Nederlands Zater- 82. Maar de „volgende patiënt" had er niet van terug. Wonderlijk genoeg kon hij opeens spreken. „Hulp, niet schieten. Ik zal alles vertellen wat ik weet, maar niet schie ten, asjeblieft! Heel asjeblief niet, mijnheer!.." „Goed", zei Signor Gabriël. „voorlopig zal ik nog niet schieten. Wat hebt u te vertellen?" En de boef vertelde alles van de over val op Signor Alfonso's huis en de verdwijning van Karei Kwiek en sprak uitvoerig over de bijzonderheden, die Sig nor Gabriël konden Interesseren. „Zo", zei deze tenslotte, „ik zal onderzoeken of uw verhaal waar ls. Voorlopig blijft u mijn gevangene, zoals uw collega trouwens ook", zei hij, wijzende op de luitenant en de tweede boef, die samen druipnat om de hoek kwamen. De ogen van Boefmans puil den van verbazing uit hun kassen. „Bb - m«t dood, Apollo", vroeg hij aan zijn vriend. „Ik niet ant woordde Apollo, „maar ik ben bang, dat jij met lang meer leven zult als de baas er achter komt, hoe jij de boel hier hebt staan verraden!" „Voor" de baas hoeven de heren geen schrik meer te hebben'', zei Signor Gabriël zelfbewust, „daar zorgen wij voor. Luit, ga onze vrienden in het huis van Signor Alfonso bevrijden". De kans welke de aanvoerder nog aan Rinkel heet te geven om in de Davis Cup-wedstrijd tegen Engeland in plaats van Van Meegeren in het enkelspel te spelen (omdat hij gewoon is op gras) kan door zijn overwinning op Van -3wol, al is die wat „hol", verhoogd zijn. In een spel van hoog, zeer hoog ge halte, hebben Van Meegeren en Harper tegen elkaar gestreden Van Meegeren had direct zij" forehand en vooral zijn backhand uitstekend onder controle. Hij mocht enkele malen verrast Worden door goede dropshots van Harper, hij slaag de er in de Australiër achter de ach terlijn te houden, waardoor diens sla gen minder gevaarlijk waren dan op korter afstand van het net. Keer op keer sloeg Van Meegeren onhoudbaar langs en naast de Australiër die toch een uitstekend oog op de bal heeft. Mei 6won Van Meegeren de eerste sets. Toen minderde zijn vaart wat en Harper ging hem naar voren halen met lage, niet te harde slagen. Hij had er succes mee want hierop was nu Van Meegeren's antwoord minder gevaarlijk. Met 6—4 61 maakte Harper gelijk. In de vijfde set was er een harde strijd om de derde game (na 1—D- Yan.Me®f"p£ slaagde er in Harpers service te winnen en daarna, wederom zeer snel en hard SPVa£dSwolSetsp®eldebleer matig tegen r,vel blijkt uit de cijfers. Rinkehhetg^n welf Met aUe Speet voor diens Pittjge aanvallende snM was dit stellig te danken aan Van Swol's onvastheid In het dubbelspel was dit ook het geval. Met moeite wonnen Van Swol en Rmkél van Harper en mr. Wilton: 2-6 10-8 4-6 6-2 6-2. DOOK HANS H1KTHAMMER. 28). Eenmaal bleef Ali Mohammed staan en keek om. Het scheelde een haar, of Been, die daarop niet verdacht was. had zich verraden. Hij kon zich ternauwer nood achter een vooruitspringende rots verbergen. Duidelijk hoorde hij hoe Ali zei: Wat was dat? Klonken daar geen voetstappen achter ons? Zijn metgezel stelde hem echter spoe dig gerust. Onzin! Het is de echo van onze eigen voetstappen. Alle geluiden weer kaatsen in deze nauwe pas heel sterk. Ali Mohammed Uet zich overtuigen Hij bleef nog even scherp luisteren, maar daarna sloot hij zich toch weer by zijn gids aan. Het pad tussen de aan weerskanten hoog oprijzende rotsen werd nu zó nauw, dat het slechts voor één man begaanbaar was. Links en rechts voel de men met de armen het gesteente. Hans Been besefte volkomen de om vang van het gevaar, waarin hij zich vrijwillig had begeven, maar hij ver trouwde geheel op het geluk, dat hem nog nooit in de steek had gelaten. Ér kon ongeveer eet uur verlopen zijn sinds zü het kamp verlaten had den, toen zich wederom een oponthoud voordeed. De maan stond nu hoog aan de he mel en daardoor kon hij zien, hoe dé mannen bleven staan voor een gewel dige rotswand, welke dwars over het pad omhoogrees en dientengevolge het verder gaan scheen te beletten. Nóg hoorde Been, hoe All's metgezel het woord „Brahmachadji" uitsprak. De volgende seconde waren beiden, verdwe nen. Been bleef staan en overlegde, wat hem nu te doen stond. Hij was er van overtuigd, dat. hel woord, dat hij had opgevangen, de sleutel tot het geheim zinnige doel van deze nachetlyke tocht vormde, een soort „Sesam open u", dat de poort van" het onbekende rijk ook voor hem zou ontsluiten. Zou hij het wagen daarvan gebruik te maken? Het gevaar, waarin hij zich begaf, was tenslotte niet te peilen. Hij wist niet wat - hem daar wachtte. Hij zou in een impasse kunnen geraken, waar hij niet tegen was opgewassen. Aan de andere kant realiseerde hij zich volkomen, dat hij voor een beslis sende ontdekking stond. Misschien vond hii daar de metgezellen van Mr. Hamil ton en misschien kon hy hen helpen. Deze laatste veronderstelling gat ten slotte de doorslag. Hij haalde eens diep adem. kneep zijn revolver nog steviger in de vuist en daarop stapte hij verder. Plotseling, alsof zij uit de ruimte te voorschijn werd getoverd, dook een ge stalte voor hem op, die hem de weg versperde. Becn's wijsvinger klemde zich om de haan van de revolver. „Brahmachadji!" De gestalte verdween even geheim zinnig als zu gekomen was. De weg naar het onbekende lag vjóor hem open. Been versnelde zijn pas om zijn vyan- den in te halen. De schildwacht scheen te hebben aan genomen, dat deze derde man by de twee anderen behoorde Nochtans was het merkwaardig, dat de Europese kleding zijn wantrouwen niet had opgewekt! Been bevond zich thans in een tunnel van ongeveer manshoogte Verbaasd tast te hij met zyn handen langs de wan den van de nauwe gang. Het was hier zo donker, dat hij geen hand voor de ogen kon zien en dat maakte hem on zeker Hy voélde zich volkomen weerloos in deze afschuwelijke, van een muffe lucht doortrokken schacht, welke steeds verder in de berg doordrong. Weldra hoorde hij weer de beide an deren voor zich en nu voelde hij hun nabyheid schier als een geruststelling. Hans Been was een moedig man, cue geen tegenstander vreesde, wanneer hy tegenover hem stond, maar de spook achtige duisternis, die hem omgaf, had iets zeldzaam beklemmends Nog tweemaal gebeurde het, dat uit het duister een hand naar hem greep, welker eigenaar 't woord „Brahmachadji" van hem wenste te horen. Gelukkig werd Been beide keren dooi de achtervolgden op dit intermezzo voorbereid. Hij kon daardoor juist op tijd blyven staan en wachten lot het twee tal buiten het bereik van zijn stem was. Op een gegeven ogenblik 'bemerkte hy aan de veranderde klank van zijn voet stappen en aan zyn onbelemmerde be- wegingsvryheid, dat hij uit een nauwe tunnel in een brede, hoge ruimte moest zijn aangeland. Hij keek naar boven en onderdruk ie met moeite een uitroep van verrassing. Hier en daar glinsterden lichtpunten de diepe duisternis, deels dlchtby, een ander deel op grote afstand. Hoe wel het zwakke schijnsel niet voldoende was, om de ruimte behoorliikteverüoh- ten, kon Hans Been zich toch ongeveer een denkbeeld vormen van haar om- vang. De uitgestrektheid en hoogte van dit onderaardse gewelf spotten met elk be grip van ruimte en overtroffen alles, wat menselijke fantasie in dit opzicht zou hebben kunnen uitdenken. Wanneer daar ginds, waar een gehele rij lichtjes als een parelsnoer aaneen scheen te zijn ge regen, plotseling een zon was opgegaan dan zou zij een landschap hebben be licht. dat even infernaal als gigantiscn zou zyn geweest Zy zou dan een uit gestrekt, rotsachtig dal hebben besche nen, zonder struik of boom, zonder wa ter en zonder hemel, koud en dor als de helse kraters, welke de verrekijker ons op de oppervlakte van de maan te aanschouwen geeft, maar nochtans van een imponerende verhevenheid. Grillig gespleten gesteente, grotesk op elkander gestapelde rotsblokken en dat alles overkoepeld door een stenen ge welf, zoals zelfs de stoutmoedigste ar chitect zich dat nooit zou hebben durven dromen. Maar dat kon nien slechts vermoeden. Eeuwige, ondoordringbare duisternis lag over het dal en misschien was 't goed zo. Dr. Been moest zich met geweld ont trekken aan de machtige invloed, die «jan dit alles uit ging. Hy haastte zich achter de klank der snel verwijderende voetstappen aan. Van een rechte weg was nu geen sprake meer. Kris-kras ging het tus sen de rotsgroepen door, nu eens lang zaam stygend. dan weer sterk dalend. Ali Mohammed naderde nu een groep mensen, die om een helder licht ge schaard, op de grond hurkten. Been durfde niet het tweetal daar te'volgen. Aarzelend bleef hij staan. Van een poging het gezelschap te besluipen kon geen sprake zyn. Hy zou onmiddel lijk worden gezien. Terwyl hy nog overlegde, wat hem nu te doen stond, naderde van de andere zyde iemand, die een fakkel in de hand droeg, eeti lange, gespierde gestalte, slechts gekleed in een lendedoek. Hans Been week achteruit, maar nu scheen hem het geluk, dat hem tot dus ver trouw was gebleven, in de steek te zullen laten. Hy struikelde en door het lawaai werd de ander opmerkzaam. Met een onder drukte kreet hief hij zijn fakkel op en de paar seconden, welke Been nodig had om zich te herstellen, waren vol doende om de ander van de aanwezig heid van de vreemdeling kennis te doen nemen (Wordt vervolgd.) dagmiddagelftal ook al voor hen onver slaanbaar bleek (Antwerpen 8 Mei 22». N.B. De eerste wedstryd van dit na-oor- lögse contact werd in 1947 te Den Haag 23 voor de Belgen. Maar nog vreemder keken onze Zuiderburen j.J, Zondag te Brugge op. Daar behaalde J.l. Zondag Zwaluwen-elftal een verdiende 23 over winning op een ploeg van de beide Vlaan deren. In geen van beide ploegen speel den internationals mee, tenminste als men onze landgenoot Schaap en de be kende Belg Freddy Chaves niet meer als zodanig beschouwt. De Zwaluwen-ploeg zag er als volgt uit: doel: De Munck (Sitt. Boys); achter: Everse (Neptunus) en Al berts (Vitesse); midden; Biesheuvel (RCH), Beenhakkers (NAC) en Boeree (Haarlem); voor: Koning (Xerxes), Ben- ningshof (RFC), Schaap ('t Gooi), Dissel koen (AFC) en Mulders (PSV). Na ruiln een half uur na'm Vlaanderen door Chaves de leiding, maar vlak daarop maakte Mul ders geiyk, en nog een minuut later bracht Benning3hof de stand op 12. Het was wederom Chaves die ook het tweede Vlaamse doelpunt voor zijn rekening nam 20 minuten na de rust. Disselkoen echter scoorde in de 30ste minuut voor de Zwa luwen 't winnende doelpunt 23. Een aan trekkelijke maar niet tot hoogte rijzende wedstrijd, waarin de Zwaluwen een goed homogeen team zonder zwakke plekken vormden: een solide defensie met De Munck als rustige uitblinker, een behoor - ïyke middenlinie, en 'n beweegiyke voor hoede waarin Schaap verreweg de ge- vaarlykste man was. Dp» 7de ronde van Baarle Nassau—Her tog (de Baol Draaiom) 150 km. in 12 ronden) is gewonnen door de Amster dammer Lakeman. De spanning was er vrij gauw uit door de vele valpartyen, o.a. maakten Schulte, Pellenaers, Van Amsterdam, Van Steenbergen en ver schillende andere Belgen een leiyke val, waardoor zij werden uitgeschakeld, ter wyl andere vooraanstaande renners o.a. de, Luxemburger Goldschmit lekke band- of eSen- De uitslag luidt: 1. Lakeman (Amsterdam) 3 uur 37 min. 34 sec. 2 Vooren (Beverwijk). 3. Evers (Wormer- t'eer). Bakker (Zaandam). 5. Mathys- sen (Breda) zelfde tyd; op 2% min. volg den: 6. van der Verre (België). 7. Loos (Amsterdam). 8. Joosen (Made). 9. van den Dungen (Den Bosch). 10. Van der Zande (Halsteren.) Tegen speelsters die dooreengenomen van hoger klasse waren, hebben de Ned. speelsters in de internationale kampioen schappen van Brussel geen succes kun nen behalen. Mej. Hermsen. die de eerste ronde overleefde tegen een matig Bei_ gisch speelster, mevr. de Bary (5g en 15.40 in de derde set, tenslotte 97), sloeg nu een andere tweede klasser mevr. Paquet 61 60. Mej. Couquerque ver loor van dp Franse mevr. Seghers (uit de première serie) 16 06. De Bel gische kampioene mevr. de Meulemees- ter sloeg mevr. Schmier 6—0 64 en mej. Todd, de bekende Amerikaanse, sloeg mevr. Scholten 62 61. In het heren-enkelspel won Borren Van Robertson (Am.) 8—6 fr—1 6j In geen der vier afdelingen van de eerste klasse is, op de voorlaatste Zon dag, de beslissing gevallen, wel hebben enkele ploegen hun kansen sterk ver beterd. JYDV r II—NMC 57, Thor-RW—Hilv. LTC II 8—4, NMC II—Thor RW II 11 1, Leimoniar IIIHillegersberg 8—7, Gooiland—Festina 41, Ensch, LTB—Het Spieghel fr—7, Bast. Baz.—Wo- burnpark 7—5, Phijharmonie—Alta 6—6. O HonkbalcompetitieE.D.O. Ajax 3—1, Bi. Wit—V.V.G.A. 6—3, O.V.V.O.- Schoten 7—2, H.H.C.—S.C. Haarlem 3—4.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2