Nieuws uit STAD e„ OMTREK De politiek van het grondbedrijf Ambtenaren en voorlichting Typerende Toetsstudies LAN6S DE Stoomgemaal „de Leeghwater" Legende van de zwarte duivels LAATSTE BERICHTEN Qeheug IJN i Huln Oost-Indonesië III Droogmaking van de Haarlemmermeer 100 jaar geleden in werking gesteld Spooksoldalen van Mei 1940 Michaels huwelijk uitgesteld Duitsers de grens over DINSDAG 1 JUNI 1948 PAGINA S EEN COMMERCIËLE INSTELLING Verandering op til Nut van de reserve Kunnen de yerkoopspryzen door het steeds maar bijschryven van rente en de te lage opbrengensten van huren en pachten op de duur zo hoog worden W aarom de grond duur is DOEJAAREN TOÜRNÜOI BüR'GiERLUtKE STAND Raadpleeg dus uw gewetenm HET IS WEER NIKS R.E.T.-redding MAANDEL1JKSE BIJEEN KOMST K.A.V. m 11 all 4 - -T 11 „STERKER DOOR STRIJD" „Strijdend ondanks zwakheid?' Het grote avontuur Desperado's Weiens ziekte van prinses Anna KINDERBIJSLAG VOOR „KLEINE ZELFSTANDIGEN" TE HOOG TARIEF BEREKEND Maar ook vrijgelaten TWAALF JAAR VOOR VOOR- MALIG ONDER-INSPECTEUR VAN POLITIE pn- In de afgelopen vergaderingen ter behandeling van de Begroting 1948 is enige malen het gemeentelijk grond bedrijf ter sprake geweest. Wy be loofden onze lezers een algemeen in zicht in dit bedryf te geven. Het bestaat dit jaar 40 jaar en staat door die ouderdom nog geenszins boven de critiek. Integendèel, wanneer wij de stenupingen in de It"'-d goed gepeild hebben, is het te verwachten, dat binnen niet al te lange tijd het ge hele beleid van het grondbedrijf onder de loupe zal worden genomen. Wij laten hier het bewerkte ant woord volgen, dat Wethouder v. d. Kraan over de gang van zaken by het Gemeènteiyk Grondbedrüf gaf. Toen 40 jaar geleden Schiedam zich Amerikaans begon uit te breiden, was het voor de gemeente nodig bijtijds over de nodige gronden te beschikken, die voor bebouwing bestemd konden worden. Waar moesten rente en aflossing van- daan Komen voor de leningschulden, die ter verkrijging van de grond waren aan gegaan was meestal niet zo, dat onmiddellijk tot uitgifte van aangekoch te grond kon worden overgegaan. Tus- "e tijd van aankoop en die van uit gifte lagen jaren van zware rentelast voor dé gemeente. Wel werd aan de grond een tydeiyke bestemming gege ven, maar deze bracht aan huren nooit op, wat voor rente en aflossing nodig was. Hoewel de gemeente in 1908 nog over een eigen belasting-gebied beschikte, is men er niet toe overgegaan de rente- en aflossingslast te verhalen op de burgerij door het heffen van belastingen. Men besloot de gemaakte kosten aan rente en aflossing te verhalen op de toe komstige eigenaars en erfpachters. Van daar, dat in de verordening by de op richting van het gemeentelijk grondbe drijf de volgende taak staat aangegeven: Het grondbedrijf omvat het verkre gen, het voor uitgifte geschikt maken en het van de hand zetten van alle aan wezige of later te verkrijgen bezittingen voor bouw-exploitatie bestemd eri het geen daaruit voortvloeit. Bebouwde per celen worden in het bedrijf niet opge nomen tenzy grenzen aan en een ge heel uitmakend met reeds in het bedryf opgenomen gronden. De geldmidelen van het bedrijf zouden afzonderlijk beheerd worden. De gemeen te moest in de kas van het bedrijf de gelden storten; nodig om de aankoop van gronden mogelijk te maken en bo vendien de kosten te kunnen betalen voor het geschikt maken tot uitgifte en het betalen van de rente over de ge leende kapitalen, maar tot niet meer dan de gemeente zelf verschuldigd is. De gemeente verstrekt uit haar ka- pitaaldienst het kapitaal aan het grond- bedryf. Over deze leningen wordt door het grondbedryf rente aan de gemeente vergoed. Door het grondbedrijf wordt een evenredig aandeel bijgedragen iri de aflossing van de leningen, waaruit de kapitaalverstrekking heeft plaats gehad. Het grondbedrijf is verdeeld in ver schillende percelen. Rente en kosten wor den op de hoofden der betrokken per celen bygeschreven en de eventuele hu ren en pachten daarvan in mindering gebracht. Bij de uitgifte van de grond kan op d 't- manier een juiste kostprijs berekening worden gemaakt. opgevoerd Als de grondprijzen niet of niet voldoende stygen om de renteby- schrijving in de prijs te berekenen, of als de grondprijs door de bijschrijving der rente zo hoog wordt, dat exploitatie onmogelijk wordt, wordt het rentever lies afgewenteld van de gewone dienst der gemeente ,ten koste van hen, die na ons komen. Het grondbedrijf had een zuiver com mercieel karakter en zou dus trachten de gronden met winst te verkopen of in erfpacht uit. te geven. Het kwam voor, dat het bedrag der uitgifte het bedrag der bijgeschreven rente en kosten te bo ven ging. Daar staat tegenover, dat in een jaar. dat weinig of geen grond wordt uitgegeven, het bedrag der bijschrijving de winst zal overtreffen. Zelfs kan op het totaal der bezittingen zoveel zyn bijgeschreven, dat de winst volledig weg valt. De boekwaarde kan door de bij schrijvingen de werkelyke waarde ver overtreffen. Als het niet mogelijk was het bedrag, dat de werkelijk waarde te boven gaat via een reserve af te wentelen, zou de overwaarde ten laste komen van de ge wone dienst van de gemeente. Daarom wordt de winst, gemaakt bij uitgifte, beschouwd als reserve. Deze blijft tot het vermogen van het bedrijf behoren en mag niet geheel of gedeelte lijk aan de gewone gemeentehuishpuding worden uitgekeerd. Omdat de winst uit gronduitgifte be haald, niet aan de gemeente mag worden uitgekeerd, kan hier dan pok niet van winst-maken in de ongunstige zin van het woord gesproken worden. In 1937 is de noodzakelijkheid van de reserve gebleken. In dat jaar had een sanering plaats, omdat de bijgeschreven rente en kosten de boekwaarde ver had den doen oplopen boven de courante Ver koop-waarde. Uit de reserve moest J 2.152.821 worden bygeschreven. Om de 5 jaar moet de courante ver koopwaarde van alle bezittingen tegeiy'k worden geschat, terwyl extra schattingen zo vaak als nodig is, kunnen plaats vin den. Daarbij wordt de waarde aangeno men, die elk complex in het büzonder zou kunnen opbrengen onder normale omstandigheden. Een commissie van des kundigen verricht deze schatting. Als gezamenlijk bedrag der bezittingen wordt beschouwd: 1. de kostprijs van de grond, 2. de kosten die gemaakt worden om die grond ge schikt voor uitgifte te maken, 3. algemene onkosten. 4. de kosten van onderhoud en instandhouding, 5 het aandeel in de renten en vergoedingen, welke het be dryf heeft te betalen. 6 het aandeel in de rente der reserve. Overtreft het totaal van deze bijdragen de geschatte waarde, dan wordt het te- Veel van de reserve afgeboekt. Is de reserve onvoldoende, dan zal het restant in de komende 5 jaren via de gewone gemeente-begroting moeten wór den afgevoerd, tenzy dit bij latere schat ting onnodig biykt. Hoe belangryk de reserve door het grondbedrüf geacht wordt, is wel duide- lyk en de dienst meent deze dan ook ge heel in tact te moeten houden. Sinds 1937 heeft, praetisch geen bij schrijving van' rente en gewone kosten op de boekwaarde van de gronden plaats gehad. De jaarlpkse byschrijving op de boekwaarde der gronden zijn ten laste van de gewone dienst gebracht. Er kan verschil van mening bestaan over de vraag, of het juist is de rente steeds bij te schrijven, dit in verband met de prijs ontwikkeling. Maar niet alleen de by schrijving van rente doet de prijs stijgen. De eisen op stedebouwkundig gebied zijn anders dan voorheen. Er worden hogere eisen gesteld by de uitgifte van grond aan speelplaatsen, openbare ge bouwen, openbaar groen enz. Vroeger bestond de mening, dat 50 pet. bebouwing en 50 pet. bestrating de juiste verhouding was. In Nieuwland is de verhouding 40 pet. bebouwing en 60 pet. voor andere doel einden. Evenals bij de woningbouw de materialen en lonen een grote rol spe len bij de tot stand koming van de prijs, geldt dit ook voor de aanleg van straten en andere werken. Zodoende speelt de prys van de maagdelyke grond wel een rol, maar veel belangrijker zyn de bij komende kosten. Op deZe kosten kan de gemeente geen enkele invloed uitoefenen, omdat men te maken heeft met vastge stelde prijzen. Niettemin maakt het vraagstuk van lagere prijzen een onder werp van studie in het College uit. Dit hoopt inderdaad met verlaging te kun nen komen. Wij meenden deze kwestie uitvoerig te moeten behandelen met het oog op de komende debatten over deze aangelegen heid. Of alleen prijsverlaging der gron den daarbij in het geding zal komen, be twijfelen wy. Hier volgen de overige finalisten van de voorronden in het Doejaaren tournooi: Afd. C: 1 J. v ,d. Beug (O.B.K.), 96.04 pet., gemid 3.69: 2 W. v. d. Steen, (de Sluis)3 W. Schalker (Karseboom)4 J. Brandwijk (O.B.K.)5 G. Broekhuizen (Eureka). Afd. G: 1 B. v. Heiningen (OB.K.), 99.08 pet., gemid. 2.00; 2 G. Schellen- beek (Eureka); 3 J. Heinschibroek (Eureka); 4 J. v. d. Does (Raadhuis); 5 S. Hugen (Eureka. Afd. H: 1 A. J v Rijn (O.B K.), 100 pet. gemid. 1.80; 2 N. v. Beveren (de Sluis); 3 J. Heinschbroek' (Eureka); 4 J. Beze- mer (Eureka); 5 J. In 't Veld (Eureka). Afd. I: 1 P. Landsbergen (de Sluis), 96.25 pet., gemid. 1.47; 2 H. Minderman (Eureka); 3 A. Kooij (de Sluis); 4 H-, Bisschop (Raadhuis)5 M. Schaap (D.G.M.) Een goede prestatie leverden de leden van de B.V. O.B.K. door alle drie in' hun afdeling als finalist te eindigen. A.s. Zaterdag 7.30 uur hoopt men met de finale een aanvang te nemen. GEBOREN: Jan z. van J. Seinen en M. A. Kortland, Tollensstraat 23 Anna J. M. d. van F. G. A. Voormeeren en A. L. Beuman. Strijensestraat 54 Robert z. van W. Eygendaal en M. C. Leusen. Nassaulaan 75 Hendrikus R. M„ z. van M. L. Vermeulen en J. C. v. Roeij, Nas saulaan 21 Albertus W. z. van P. v. Roon en C. v. Veen, Stryensestraat 8 Peter z. van P. v. Breukelen en W. Wiegel, v. Ruysdaellaan 20 Heinrieh W. z. van J. A, den Ouden en W, J. Könemann. Nassaulaan 75 Hendrik W. z. van H. W.v. Kersen en A. Boom sluiter, Aleidastraat 95 Kees P. z. van P. J. Verboom en A. Maat, Nassau laan 75 Arie z. van C. Jansen en <J. v .d. Ree, Groeneiaan 77 Johannes W. J. z. van P. Th. v. d. Maat en I. C. Turk, Korte Kerksrtaat 7 Antho- nie G. z. van G. Breur en A. A. v. Beem Simon Stevinstraat 7 Adriana G. J. W. M. d. van N. H. Visser en C. M, Dit- ters, Vlaard.dijk 135 Petronella W. Th. M. d. van A. F. B. W. Lammers en J- J. Kleinekoort, Veenlantstraat 14 Lucia A. M. d. van H. A. v. Zanten en S. Greeven, J. A. Alb. Thijmstraat 16. IOnder bedreiging met zijn machinepistool weten kapitein Walker (Roobert Mitchum) en de spottend toeziende Ernie Pyle (Burgess Meredith") voor de mannen aan het front kerstkalkoen te „organiseren". Scène uit William A. Woilman's „Story of G. I. Joe". L Asjeblieft/' zei van DroUem triom- fanteliik „Lees dit maar eens" en hy hield my een pamfletje onder de neus waar in rode letters „propagandablad van hét voorlopig katholiek comité van actie" op stond.... „Wat merkwaardig' vond ik „dat dit comité zich „voorlopig kathohek. noemtbedoelen ze dat ze misschien niet altijd katholiek zullen b',yZenbedoelen dat het comité voorlo- nig is'* legde van Drollem uit. Je kunt gelijk hebben" gaf ik toe.,.. „maar het staat er niet!" „Nou ja" deed lnj, „zo nauw moet je het niet nemen". „Nee" ging ik verder „zo nauw zullen we het maar niet nemen. en dat „ver standig zijn" hetzelfde is als „abonne zyn" op dat blaadje zal ik dan ook maar zo nauw niet nemen, vind je wel?" Ik las het pampier helemaal door.... En hoe meer ik het las hoe meer ik begreep dat je het zo nauw niet mei deze lieden moet nemen Ze hebben geweigerd een nieuwe ka tholieke party op te richten maar ze doen bet toch! Zy vinden dat wij, katholieken onze ®enheid moeten bewaren en daarom pro- ceren zij een sckeur in e K'VP* te for- Zij m'e'nen goede katholieken te zyu maar storen zich niet aan het dringend ve"?ef; Van de Bisschoppen.- Zy zeggen dat ze niet domweg achter Beel willen lopen en vragen van ons dat wij domweg achter Weiter gaan tippe len.... Het allemaal heel heel merkwaar- dig. - Merkwaardig, ja, maar allesbehalve sympathiekJbist nu het voor de K V P erom gaat> nu ze iedere stem zo hard nodig hebben.... nu wij katho lieken allemaal samên één geweldig blok moeten vormen om nu, uitgerekend twee maanden voor de verkiezingen, onze leiders in de steek a a bokkige schooljongens te, zeggen „Maai wy doen lekker niet mee ti h Of is het een bewys van democratisch willen om als kleine groep zicb scheiden omdat men het met op punten met de meerderheid eens is. Tenslotte hebben wy allemaal ,0*: griefjestenslotte zyn er voor ieder van ons een heleboel dingen die wij graag anders zouden zienmaar daar voor zullen wij „De Katholieke Zaak" niet in gevaar brengenvast on zeker niet. Stel je voor! Net nu wij eindelyk los beginnen te komen van het plankharde liberalisme zeg niet dat zoiets niet meer bestaat want dan vergeet U zeker die mooie brief van het Ambachtsschool bestuur juist nu wij eindelyk eens beginnen mee te tellen.... Nu móeten wij als één man achter onze Bisschoppei/ staanNu meer dan ooit Vergeten wy toch vooral niet dat de K. V. p. behalve haar program vóór alles haar katholiek beginsel heeft!! Het beginsel dat ons aller beginsel moet zijn, de K. V. P. die de partij van £LLE Katholieken moet zijndie -CHT op onze'stem heeft.. 'j kunt het met dit voorlopig katho h comité van actie NIET eens zyn. SEBASTIAAN! Gistermiddag sloeg Typer een blik op de slinkende voorraad van zyn rant soentje Schiedammer. Zuinigheid was geboden, wilde hij het grote feest van de trambaanverlegging op de Rotter damse Dijk kunnen vieren. Ja, het wordt menens. Een uurtje later stond hij naast de conducteur op de bak. t Begint er op te lijken", zei hy een tikje trots en optimistisch. Met man en macht waren de werklieden bezig om rails aan te voeren. Het verkeer was ge- deeltelyk omgelegd. Hier en daar was al iets van het toekomstig tramspoor te zien. „Oh, dat", zei de conducteur. „Dat is zeker weer zo'n bevlieging van een of andere ingenieur, die om promotie zit te springen. Moeten ze daar nu al dat geld en die materialen voor uitgeven Je kon het niet beter hebben dan zo het was: de trambaan helemaal aan de kant. Dan heb je tenminste aan één kant ver keer. Nou krijg je het aan twee kanten. Ik zeg maar zo Typer moest even bijkomen. Tweemaal slingert de trambaan over de ryweg. De snelheid van de trams wordt groter, de intensiteit van het verkeer groeit. Reeds enkele malen kwamen er ongelukken op de kruispunten voor- De leden van de raad en de kranten hebben gevraagd om een oplossing. Het ging de eerste cate gorie zelfs niet snel genoeg. Nu wordt er aan de verbetering van een onmoge lijke verkeers-situatie gewerkt en nu is het weer niks. Toch gelooft Typer, dat het gemeente bestuur van Schiedam en de R.E.T. er erg goed aan gedaan hebben die ambiti euze ingenieur uit het brein van de trambestuurder zijn promotie te gunnen en de trambaan te verleggen. En onder 5>e kurk blijft de borrel voor de eerste „a,r"' die langs een volkomen veilige Dijk rijdt. Het ziet er niet wachten die no® 3aren zal moeten Nu we het toch over de r it t zou Typer nog even aan een van de burgemeester in de Iml herinneren. De oplossing van het ver keersvraagstuk op de Broersvestzon een stap nader komen, aldus de burgemeester als het kerkhof - echte Schilders spreken van „het graf" geheel ont ruimd zal zyn- Dat is over een of twee jaar. Het voorlopig vrijkomende piein zou dan als parkeerplaats voor de bus sen kunnen worden ingericht. Dat zou inderdaad een oplossing zyn, die het be kijken waard is. Maar als men dan toch aan het kijken is, kan er misschien een blik overschieten voor de mooie bomen en het aardige plantsoen, dat. de actieve Plantsoendienst zo keurig onderhoudt. Typer wil geen eigenwijze beschouwin gen ten 'beste geven, die op de duur geen steek houden. Zelfs de mooie bomen zul len wellicht over een tien of twintig jaar moeten verdwijnen voor het stadhuis en de omliggende bebouwing. Dat een deel van het Kerkhof gebruikt zal worden voor parkeerplaats is niet meer dan re dely k. Maar wellicht is er zo'n oplossing te vinden, dat de bussen plaats vinden, de Broersvest ontlast wordt van het gele gevaar, en tegelijk een tijdelijk wandel parkje behouden blijft. Onlangs aanhoorde Typer een lezing van prof. Heere, de bekende Katholieke socioloog en planoloog. Deze vertelde, dat tot de uitrusting van een moderne stad zeker behoren de wandelparkjes, die op kinderwagen-afstand van een woonwifk liggen. Daarmee wordt bedoeld, dat de moeders 's morgens even met de kinder wagen naar een plekje groen en bomen kunnen zonder daarvoor een half uur te moeten lopen. Kinderwagen-afstand is ongeveer 10 minuten. Of de jonge moeders het wandelen over een oud kerkhof misschien te spookachtig zullen vinden, om een zon netje te pakken, weten we natuurlijk niet. De bomen, de vogels en de paden liggen er al. Wij geloven, dat het de moeite zou lonen, om van „het graf" een deel te conserveren als wandelpark. Over ean paar jaar spreken we elkander dan wel, als het stadhuis de bloemen en de bomen verdrijft. Tot dan hebben we er de aardigheid, de zuurstof en de schoon heid van. Makassar is een ambtenarenstad. Het hele centrale staatsapparaat van de nieuwe Negara is er gevestigd en het kan moeilijk anders of juist de ambtenaren vangen de eerste „schok" der staatkundige en geestelijke om wenteling op en voelen reeds de eer ste groeipijnen der nieuwe ontwikke ling, terwijl een groot gedeelte van hun landgenoten de tekenen nog slechts raden kunnen. Er zyn in grote lijnen drie categorieën ambtenaren: zij die ter beschikking staan van de Commissaris van de Kroon, zy die door Batavia zjjn „uitgeleend" aan de Negara, en tenslotte de „inte grale" Negara-ambtenaren. De eerste twee categorieën bestaan grotendeels uit z.g. C. schaal-ambtenaren (in Nederland aangenomen en uit Ne derland afkomstige krachten) en zyn meestal vergrijsd in 's lands dienst, waarby sommigen leeds vlij dicht het vol aantal dienstjaren benaderen. Wanneer men uit Batavia komt, is het eerste wat direct opvalt, het scherper getekend groepsbewustzyn. Weliswaar bestond dit ook enigszins voor de oor log. het bestaat in élk land met een ge mengde bevolking, maar toch over heersten toen in deze Nederlandse min derheidsgroep veel meer de interne te genstellingen, dikwyis gebaseerd op be nepen materiële salariëringsbases en maatschappelijk functionele verschillen, die hier steeds veel mèèr betekend heb ben dan in Nederland. Thans echter 'is de „blanke groep", de groep Nederlanders, zie;, als gtwiel, ver- moedelyk als antwoord op de politieke bewustwording der Indonesiërs, veel meer eenheidsbewust geworden, zy het ook met handhaving van allerlei interne differentiaties. Men begrype echter goed: een dergelijke bewustwording sluit de goede verstandhouding tussen deze be paalde groepen in genen dele uit. zy vergroot het gevaar ,dat individuële uit latingen en reacties onmiddellijk op re kening van de hele groep geschoven worden. Men hoort in Batavia, men hoort waarschynlyk ook in Nederland, weinig nieuws over de N. 1. T. (Negara Indo- Gisteravond waren de leden van de Kath. Arbeiders Vrouwen in de zaai van de Volksbond bijeen voor de maan delijkse bijeenkomst. De opkomst was zeer groot. Na een luisterryke Maria- hulde declameerde mej. Til Ripperda enkelè mooie Maria-declamaties. Ook met andere declamaties verraste zy de aanwezigen. Met veel enthousiasme kon van het succes van de afgelopen knip- en naai cursussen gewaagd worden. Velen gaven zich op voor de nieuw-georganiseerde lessen- Na het drinken van een kopje koffie en wat napraten kon de uiterst geslaag de bijeenkomst gesloten worden met de christelyke groet. nesia Timoer). De tegenstelling Repu- bliek-Nederlandsch Indisch Gouverne ment, die resulteerde in geweld er ein deloze politieke onderhandelingen, eiste zozeer aller aandacht, dat Oost-Indonesië voor het moment vaak te onbelangryk scheen. Eenmaal per week wordt uit Makassar een radio-praatje voor Holland gehou den (officieel geïnspireerd), de gewone berichten beperkten zich grotendeels tot een aantal feitelijke, uiterst summiere g^evens (zittingen van het voorlopig parlement, een kabinetscrisis, weer maar eens een nieuw ministerie, een kort be richt over een oriëntatiereis van het Staatshoofd en éénmaal na het commentaalloze bericht omtrent de vervanging van Lion Cachet als Resident van Zuid-Celebes, plotse ling het nieuws over een aan Soe- kawati en de minister-president van de N. I T. gericht request van ambtenaren, dat vergezeld ging van een brief aan de Lt. G.-G. Gewapend met deze wel zeer magere „background", stelden de onderling bestaande verhoudingen hier ons enigszins teleur. Misschien is het niet ondienstig hier enkele opmerkingen over de voorlichting uit Indonesië in het algemeen in te lassen, die diverse politici en ex-politici de iaatste tyd aanleiding gaf tot critischa geluiden. Het komt ook ons voor, dat de taak van voorlichter omtrent deze nog grotendeels door sentimentskwesties enigermate wankele verhoudingen hier te lande, haast even delicaat is ais die van de politicus. By het iezen van zijn critische en waarschuwende opmerkingen kunnen wij ons echter een enkele maal n;et ean de indruk onttrekken, dat men van de voorlichters het onmogelyke eist. en dat men de journalist in een richting poogt te dwingen, die met feitelyke voorlichting zelfs nog nauwe- lyks de naam gemeen heeft. Het kan toch nooit de bedoeling zyn bestaande objectieye feiten te verwringen tot een zuiver illusoire voorstelling van zaken Hiermede, komt het ons voor, bewijst men noch het Nederlandse, noch het Indonesische volk een dienst, waarbij men zo langzamerhand uit het verleden der laatste Jaren wel de les zou mogen trekken, flat het gevaar niet geheel denk beeldig is, dat juist dit laatste zich aan een dergelijke valse „goodwill-feiten- weergave" gaat optrekken en de realiteit nog meer uit het oog zal gaan verliezen G"on enkele gemeenschap kan uiteinde- ïyk onzes inziens bezwaar maken tegen een objectieve gematigde weergave van bestaande feiten, ook al zyn deze feiten niet alle even vleiend en soms zelfs pijnlijk critisch. Zodra het Nederlandse volk meer prys zal gaan stellen op voor lichting omtrent de romantische Indische maannachten, verandert het probleem natuurlijk en wordt het aanmerkelijk eenvoudiger. Wanneer in het vervolg van dit artikel dan ook enkele critische opmerkingen n;et achterwege kunnen blijven, dan is dit het zij hier hopelyk ten overvloede '-•gemerkt geensdeels om bepaalde bestaande tegenstellingen scherper te accentueren, noch om goede verhou dingen te vertroebelen. J .W, HOFWIJK. Maandag 7 Juni zal het een eeuw geleden zijn, dat. begonnen werd de Haarlemmermeer droog te leggen. In verband met dit heuglijke feit, lijk> het ons interessant hierover enkele gegevens uit de geschiedenis van deze droogmaking weer te geven. Tussen Amsterdam, Haarlem t i Leiden bestonden reeds sinds eeuwen verscheidene meren, t.w. t Haarlemmer-, Spieringer-, en Leidsche meer, waartussen aanvankelijk grote, uit laagveen bestaande stukken land lagen, z.g. veentongen. Vooral in de herfst bij stormachtig weer werden de oevers van deze meren door de kracht van het water hoe langer hoe meer afgeknabbeld en werden de veentongen op de duur doorbroken, waardoor één grote watervlakte ontstond, waaraan de naam gegeven werd van de grootste der oorspronkelijke meren, n.l. Haarlemmermeer. Reeds in de 17e eeuw besloeg deze plas een oppervlakte van 15.000 ha. Of een mens jong dan wel oud is, in donkere uren weet hij intens le genieten van een sprookje. Donker waren al die lange uren van vijf jaren bezetting en men vertelde elkaar sprookjes. Honderd en een milde fantasieën versterkten het patriottische uithoudingsvermogen van hunkerend Nederland. Gelukkig het verminkte Rotterdam, dat extra krachten kon putten uit een rijk sprookje. Rotterdam immers is vol geweest van verhalen over spooksoldalen. Zwarte duivels noemde men de mariniers. Met messen gingen ze de Duitsers te lijf, se hebben ze van de bruggen gesleurd om ze in het witter af te maken en de Maas zag rood van het bloed De donkere r.achten der bezetting zyn voorby, maar zelfs in het glanzende ochtendschem-r van de vryheid verdwe nen de sprookjes niet. Ze vervaagden slechts, werden nog onwezenlyker en ble ven taai als de legende, die nergens be gint. Maar in nuchtere tyden staan nuch tere mensen op, die hun weten zakeiyx vastleggen en daarmede soms plotseling een sprookje vernielen. Maar.de nuch tere documentatie is soms zo scherp, dat de werkelykheid het sprookje volkomen achter zich laat. Zo'n documentatie is onlangs verschenen hy de Uitgevers Wyt te Rotterdam, die het door de ltz. 3e klasse Bert Honselaar geschreven boek: „De zwarte duivels van h;° ,f,rc!am" verzorgden. Hy heeft voor ai Srote mensen een sprookje ver- ch iets teruggegeven, dat veel fpr W waarde bez!t n-1- een nucn- H(n JlAvu °Jer lijdend Rotterdam en zyn zegevierende mariniers. Oorspronke- lyke gevechtsrapporten en persoonlijke getuigenissen hebben de grondslag voor dit boek geleverd, dat in al zijn zakelijk heid levend is. Bert Honselaar is nuchter, akelig nuch ter zelfs en zo volgt hij stap voor stap de ontwikkeling van de stryd in Rotterdam Hij werkt grondig geen dag af, zonder alle zwarte soldaten en hun wederwaar digheden te vertellen. Doch ondanks al deze verbrokkeling raakte men niet licht d? grote lijnen kwijt, wanneer men het grote avontuur in het leven van kapitein ter Zee en marinier derde klasse weet mee tc leven. Het grote avontuur, met recht, want de roem van byna 300 jaar, gaf slechts een morele steun aan dit goed geleide, gron dig getrainde en hecht gedisciplineerde keurkorps. De theorie moest nu immers voor het_ eerst door allen te samen in practijk worden omgezet. Hoe ze dat ge daan hebben, geeft het boek weer. stou ter dan de fantasie. De theorie klopt volkomen, wanneer de Duitsers op de Maasbrug oen klein kanon in stelling brengen. Een Duitse motorrij der sleept het achter zich aan op de Zui delijke brughelft en de bedien'ngsman- schappen plaatsen zich erachter. Een kor poraal van de mariniers, even rustig alsof hy zich in een schiettent bevindt, schiet de bed'eningsmanschappen weg. Zijn scherpschuttersbrevet heeft hy' met glans verdiend, want tot driemaal toe voeren de Duitsers per 'motor manschappen aan en even zoveel malen slaat op de brug een motor over de kop. Nuchter zyn de mariniers overigens In hoge mate. Vanuit een mitrailleurpost pp het Noordereiland spuit het dodend lood de Boompjes op. Mortieren, gedirigeerd door lichtpatronen uit een over kruisend vliegtuig, werpen hun granaten op de Boompjes, waar een groepje marineman nen verbeten moet retireren voor de coördinatie van de Duitse wapens, [r, deze hel van scherven en kogels komt een kleine gestalte de Rederijstraat uit. Het is een klein matroosje, hij meldt zich bij de kapitein. „Wat moet jij hier? Zie je niet, dat er geschoten wordt?" Jawel, ka pitein". ..Nou, en?" „Ordonnans kapitein. Of u artillerievuur nodig hebt". Laconiek als een gastheer, die aan zyn visite vraagt: „Nog een igaret?" Fel, zijn d!e zwarte duivels bovenal. Fel, als de mariniers 3e klasse, die sme ken met een patrouille mee te mogen, de Maasbrug op, legen de Moffen. Tussen twee vuren in vechten ze als leeuwen langs spanten en trappen van de bruggen, tot het dodelijk automatische vuur van de Duitsers de terugtocht noodzakelijk maakt. Maar zes man kruipen onder de brug weg, op een pilaar en daar zitten ze. Drie dagen en drie nachten, zonder eten, slechts een paar sigaretten, wat brak Maaswater tot drank, leven in de hoop op de afgesproken pantseraanval van de Nederlanders, om dan 'als baar- lyke duivels mee op te trekken. Naar voren kunnen ze nu niet, dan lopen ze tegen de Duitsers op. Terug ook niet, want de Noordelijke brugopgang ligt on der het vuur van Duitsers, die zich in een gebouw hebben verschanst. Wakker^ blijven dus en wachten. Maar de brugopgang op het Noordereiland ligt onder hun nooit falend vuur en hoemeer de onverschilligheid hen grypt, hoe dode- lyiker hun wapens spreken. Het bombar dement van Rotterdam is het enige, dat hen op de vlucht dryft. „De brug wordt opgeblazen" roept er een en dan sprin gen ze in de Maas, zwemmend tussen de Duitse kogels, d;e rond hen nydig in het water byten. „Terug, het is wat anders" en daar gaan ze weer naar hun veilige vesting. Twee zwemmen door en weten bulten het Duitse vuur op een schip te kruipend, waar ze rillend van de kou s.a op van de slaap en zenuwen in een kooi kruipen, Ha, lekker warm wordt het na een half uurtje, heeriyk. „Je Grootje. De schuit staat in brand" en voort weer de brandende stad inom zich te mel den! Ach neen, litteraire waarde zal men in dit boek tevergeefs zoeken, maar het is een levend boek. „Sterker door strijd" staat trots in het Rotterdamse wapen, een Koninklyke erkenning van Rotterdams gevecht om de vryheid. De mariniers zijn in vredestijd een intregerend onderdeel van Rotterdam geweest: de oorlogsdagen hebben z.y gemaakt. Aan allen, die zich voor deze zwarte duivels interesseren, ry dit boek aanbevolen. In deze eeuw ontstonden dan ook plan nen tot droogmaking van de Haarlem mermeer. De tekende molenbouwer en waterbouwkundige uit de Ryp, Leegh water, die zich buitengewoon Verdienste- HJk had gemaakt bij de drooglegging van de Beemster en de Purmer, gaf ook voor de drooglegging van de Haarlemmermeer een ontwerp in zyn bekend Haarlemmer meer-boek, een werk, dat getuigt van de kunde en bekwaamheid in zijn vak. Volgens dit plan zouden honderd-en- zestig achtkantige wind molens de Meer moeten droogmalen. Dat men zijn plan niet heeft durven aanpakken, moet vooral worden toe geschreven aan de om standigheid, dat de Ryn landsboezem, waarvan de Meer deel uitmaakte, na drooglegging zou worden verkleind en men in die tyd nog niet beschikte over technische middelen, om hieraan tegemoet te komen. Doch hierbij bleef het niet. Voortbouwende op het plan van Leeghwater, maakte in 1742 Cruquius een nieuw ontwerp en in 1821 werd het eerste plan om stoomgemalen te ge bruiken naar voren ge bracht door baron van Lynden van Hemmen. Opgemerkt dient te worden, dat stad Leiden zich tegen elke moge- lyke drooglegging hevig heeft verzet, zy had vanouds het visrecht bezeten op een groot gedeelte van de Meer en zou na drooglegging een atyizieniyke bron van inkomsten, voortvloeiende uit de ver pachting van dit visterrein, moeten mis sen. Uiteindelijk zou de droogmaking van de Haarlemmermeer toch worden aangepakt. Wat was de reden? 29 November 1836 joeg een hevige Westerstorm het Meerwater met geweld tot aan de poorten van Amsterdam en in December van het volgend jaar deed een orkaan uit hét Oosten het water naar Leiden opstuiven, ja. zelfs werd een gedeelte van deze stad hierdoor over stroomd. By deze droogmaking zou het niet zo zeer de bedoeling zyn speciaal de land bouw te bevorderen door cultuurgrond te winnen, maar het streven was hoofdzake- lyk om het dreigende gevaar van het water af te weren. Bij een wet werd in 1839 bepaald, dat de Haarlemmermeer zou worden droog gemalen en de hiermede verband houden de werken zouden door de Staat worden uitgevoerd, waarvoor een z.g. Commissie van Beheer en Toezicht in het leven werd geroepen. Om de Meer te kunnen droogmalen, moest zij eerst worden omgeven met een ringkade, opgebouwd uit de grond, die was verkregen van de aan de buitenzyde dezer kade gegraven ringvaart. Deze laatste had ten doel om de ver binding met andere boezemwateren, zo- JMUJDEN TERDAM CR.UQ de wel ten behoeve van de afwatering als de scheepvaart, niet te verbreken. Drie stoomgemalen, n.l. „de Leeghwater*, „Ai Cruquius" en „de Lynden", genoemd naar de ontwerpers van de diverse plannen tot droogmaking van de Haarlemmermeer, hebben de Meer met een oppervlakte van 18.520 ha. drooggemalen. Maandag 7 Juni is het 100 jaar geleden, dat „de Leeghwater" zijn pompen in be weging zette en het water begon uit te slaan. In' April 1849 begonnen „de Cruquius" aan het Spaanse en „de Lyn den" aan het Lutkemeer thans reeds de Lutkemeerpolder te pompen en 1 Juli 1852 was de Meer droog. De drie gemalen hadden tezamen 831 millioen M3 water in de ringvaart uit geslagen. Na het droogvallen van de Haarlemmer meer was de taak van genoemde com missie nog niet beëindigd. De drooggeval len grond diende in een bewoonbare pol der te worden herschapen. Hierop hopen we te zyner tyd terug te komen, wanneer het 100 jaar geleden zal zyn. dat de Haarlemmermeer is droog gevallen. Ir. L. H. BOUWMAN. Reuter seint uit Athene: Het huwe lijk van ex-koning Michael met prinses Anna van BourbonParma is voor onbepaalde tyd uitgesteld, wegens plotselinge ziekte van de prinses, al dus wordt van betrouwbare zijde ge meld. Tevoren had Reuter geseind, dat Michaël, die morgen te Athene zou arri veren op het laatste ogenblik zijn ver trek heeft uitgesteld en dat dit re Athene werd opgevat als een aanduiding, dat nieuwe moeilijkheden gerezen waren ten aanzien van dit huwelijk. Zoals men weet, was Michaël voor nemens, met zijn katholieke bruid in de orthodoxe kerk te Athene te trouwen. Naar Reuter in dit verband uit Vaticaan stad meldt, heeft Michaël geweigerd, de voorwaarde voor dispensatie: opvoeding der kinderen in het katholiek geloof, te aanvaarden, zodat Z. H. de Paus de ge vraagde dispensatie moest weigeren. Michaël is van mening, dat hy te eniger tyd weer de Roemeense troon zal besty- gen en dat derhalve zyn kinderen in de godsdienst van zyn land moeten worden opgevoed. Wat de prinses betreft, door haar hu- welyk in de orthodoxe kerk te sluiten, zou prinses Anna zich buiten de katho lieke Kerk plaatsen en zich zelf van alle rechten en genademiddelen der Kerk be roven. Volgens een mededeling van minister Drees is aan de gemengde commissie welke het vraagstuk van de kinderbijslag voor zelfstandigen bekykt, uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat zy by haar advies niet gebonden is aan het stellen van een inkomensgrens. De regeling, welke de commissie voorbereidt, zal derhalve niet noodzakelijk tot de kleine zelfstandigen beperkt behoeven te zijn. Tot de kleine zelfstandigen zouden eventueel in aanslui ting aan de in het herzieningsrapport voorgestelde loongrens van f 6000,-. voors hands gerekend kunnen worden de zelf standigen wier inkomen bhjft beneden 6000.- per jaar. Tijdens de controle, welke de jjrijsbe- heersing doorlopend uitoefent, is ook bij de N.V. ATO een onderzoek ingesteld. Daarbij kwam, bij het nemen van steek proeven, aan het licht, dat' in de rayons van de voornaamste kantoren dezer N.V. de vrachtpryzen volgens het „Atip-tarief" ernstig waren overtreden. De z.g. forfait tarieven, welke, naar de pryscontrole- dienst heeft geconstateerd, door de meeste expeditie-bedryven te hoog worden be rekend, zijn door de ATO te Rotterdam ook aanzienlyk overschreden. Sommige inklarings-tarieven volgens prysvaststel- ling werden in sterke mate overvraagd. Van het een en ander is een proces-ver baal opgemaakt, dat t.z.t. door de tucht rechter voor de prijzen te Utrecht zal worden behandeld. De uitwyzingen van Duitsers gaan door, al schynt het tempo te verminde ren. Werden vorige keer honderd mensen in de vrachtauto's geladen en naar de Britse zóne gebracht, vanmorgen waren het er maar „zeventig". Maar toch zyn er meer verschuivingen in de kampbevolking. Sinds wij kortgele den het laatst over deze affaire schreven zijn er naar wy vernemen, al zeventig weer vrygelaten, waarvan alleen in de laatste week al 55! Het ongewenste in vele (niet alle) gevallen en onmenseiyke van de getroffen maatregelen tegen per sonen, aan wie men ejgenlyk niets kan verwijten, dan dat zé Duitsers waren, toen ze jaren geleden in ons land kwa men, waar zy met hun (sedertdien ge vormd) gezin totaal Nederlands werden en nóch als leden ener vyfde colonne hebben gefungeerd, nóch pro-nazi ziin geweest, blykt toch langzamerhand meer te worden ingezien. Maar intussen hebben de vrygelatenen geen huis meer, noch bezit t Gisteren stond voor het byr. gerechts hof te Den Haag terecht de voormalig onderinspecteur der Staatsrecherche J. v d. V. Hem was ten laste gelegd, dat hy in het tydvak October '41Juli '42 dienst heeft genomen bij de documenten- tatiedienst, een afdeling van de Haag se politie, die voor de S. D. werkte. In deze hoedanigheid had v. d. V. Joden en illegale werkers van de „Vrijheid"- groep gearresteerd. Voorts had hy van omstreeks Juli '42 tot Mei '45 dienst ge daan by de Sicherheitspolizei en als zo danig talryke invallen en huiszoekingen verricht by leden van „Jehova's getui gen." Tegen verdachte, die in 1940 tot de NSB was toegetreden, o.m. sympathise rend lid van de Germaanse S.S. is ge weest en tenslotte ook uitgenodigd werd tot deelneming aan 't „England-Spiel" re- quireerde de proc. fiscaal een gevange nisstraf van 12 ja„r met aftrek, ontzet ting uit het recht ambten bij de politie tc bekleden en ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Dinsdag 1 Juni. Bioscopen: Passage: De beste jaren van ons leven (volw.) 2, 7.30 uur; Monopole: Zamboanga en Pny-express (14 jaar) 2. 7 en 9 uur. Zaal Lekstraat: Opvoering van Mysteriespel St. Geertens minne. 8 uur. Woensdag 2 Juni. Bioscopen: zie boven. Zaal Lekstraat: zie boven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3