Volksgezondheid in volle studie Werkloosheid, emigratie en bevolkingsaanwas Eresaluut aan onze jongens in Indonesië UITWIJZING vanRIJKSDUITSERS De Gasperi ontvouwt zijn beleid Go Sovjet-schrikbewind in Oost-Duitsland WAPENSTILSTAND in Palestina Luchtverschrikkingen boven het H. Land De gehuwde vrouw in het bedrijf T. B.C.-patiënten en ziektewet Ondernemings raden TOESTAND IN MARIENBOSCH REDELIJK NG VERTROUWENSVOTUM VOOR FRANS KABINET DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De aanwijzingen der Caritas-missie Communisten zeer rumoerig Afschaffing van de distributie Emigratie naar Frankrijk Prinses Anna tegen indiscreties Bezitsspreiding komt in onderzoek LAGEN Alleen communisten tegen regering Garde-regimenten Onthullingen van Britse inlichtingendienst De Joden bombarderen Amman Ambtenarendom ingekrompen Regeringsjubilé 70ste JAARGANG WOENSDAG 2 JUNI 1948 No. 20633 Nieuwe ziekenfondswet ver gevorderd VIERING FEEST VAN HET H. HART AFZONDERLIJK ONTWERP SPOEDIG VERWACHT Min. Man&holt op onderzoek PAARLEN AAN DE KROON met betrekking tot het Koninklijk Huis Israel geeft weer t eerst „cecr.se fire"-bevel EEN BONNENLIJST PER TWEE WEKEN Gedurende yacantiemaanden DE KONINGIN OP 31 AUG. TE AMSTERDAM DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Op een te Den Haag gehouden pers conferentie heeft de heer W. Drees, minister van sociale zaken, verschil lende vragen ten aanzien van actuele sociale problemen beantwoord, die alle mogelijke terreinen van sociale werk zaamheid betroffen. Op het terrein van de werkgelegen heid werd de vraag gesteld of er niet met een aanzienlijke werkloosheid reke ning moet worden gehouden, als men er niet in slaagt om, tengevolge van de -be volkingsaanwas, voor een groot aantal arbeidskrachten op betrekkelijk korte termijn werkgelegenheid te vinden. Daarbij werd ook gevraagd in hoeverre emigratie een oplossing voor die bevol kingsaanwas zou kunnen betekenen. Meegedeeld werd, dat de landbouw niet veel arbeidskrachten zal kunnen opnemen. Industrialisatie zal het voor naamste middel zijn ter voorkoming van uit de bevolkingsaanwas voortvloeiende werkloosheid, daarnaast meende men, dat emigratie de werkloosheidsdruk zal kun nen verlichten. De minister gaf verder als zijn mening, dat de arbeidsproductiviteit geleidelijk, zij het langzaam, voortgang vindt. De grote betekenis van de Marshall-hulp is. dat deze ontwikkeling zich verder kan voortzetten. De minister deelde ten aanzien van de emigratie nog mee, dat er aan Neder landse zijde geen numerus clausus be staat voor de emigratie, noch wat Joetreft het totaal aantal te emigreren personen, noch wat betreft het aantal emigranten uit de onderscheidene bedrijfstakken. In het algemeen wilde hij de toestand op de arbeidsmarkt in de toekomst niet te pessimistisch zien. De minister kon omtrent de wet op de plaatsing van minder valide arbeids krachten nog geen ervaringen meedelen, deze wet is nog te kort in werking om reeds nu een omlijnd oordeel te kunnen uitspreken over de resultaten. Wel gat' hij als zijn mening, dat geconstateerd mag worden, dat er van werkgeverszijde voor de doelstelling en de maatscbappe-. lijke betekenis van deze wet in het alge meen begrip bestaat en dat in verschei dene gevallen reeds verheugende resul taten mochten worden bereikt. De gehuwde vrouw Ten aanzien van een ontslag van de vrouw in overheidsdienst wees de munster er op dat het hier van ouds her een principiële kwestie betreft Ve len achten net m beginsel verwerpelijk dat de gehuwd- vrouw in overheidsdienst' wordt opgenomen. Nu geldt hier op het ogenblik de vraag- hoe komen we aan meer arbeidskrachten Hij wees erop, dat de maatregelen ten aanzien van de gehuwde vrouw in over heidsdienst tijdelijk verzacht zijn in ver band met de arbeidsmarkt. Het ontslag van de gehuwde vrouv betreft meestal administratieve werkzaamheden, zo merkte de minister op. Hij verwachtte. dat het voor de administratieve krachten op de duur moeilijk ze zijn. Zij zullen niet zo gemakkelijk worden opgevangen. Ook voor de oudere administratieve krachten laat zich reeds de moeilijkheid tot plaatsing gelden. Een ontslag van de gehuwde vrouw zou nair zijn mening niet de arbeidsmarkt beinvloeden. Op het ministerie van sociale zaken heerst de overtuiging, dat met het op leggen van een arbeidsplicht aan meis jes, ten behoeve van de voorziening in he. tekort aan vrouwelijk personeel geen gunstige resultaten zullen worden be reikt. Inzake de uitkeringsduur van de ziek tewet, die onlangs verlengd werd van een half jaar tot een jaar, is reeds meermalen opgemerkt, dat ons land vele t b c.- patiënten telt, wier gènezingskuur plus sanatoriumverpleging in veel gevallen méér dan een jaar vordert. Blijkens een mededeling van minister Drees ligt het vooralsnog niet in het voornemen de uitkeringsduur van het ziekengeld inge volge de ziektewet, los van de algemene herziening van de sociale verzekering op nieuw te verlengen. De omstandigheden, welke ertoe leidden om' de uitkerings duur op een vol jaar te brengen, achtte de minister niet veranderd. Toch is binnen zeer afzienbare tijd een zij het andersoortige verbetering te verwachten voor de t.b.c.-patiënten. aangezien een maatregel aanhangig is gemaakt, krachtens welke dé bijdrage in sanatoriumverpleging ook na het eerste jaar nog zal worden verleend. Vervol gens, zo werd ipgemerk', zullen ook de t-t c.-patiënten veelal gebaat zijn met de belangrijke aanvulling van de renten van invalidi.eitsrentetrekkers, welke bij he' thans in de Tweede Kamer, aanhan gige wetsontwerp, wordt voorgesteld. Verder deelde de minister mee, dat de organisatie van de gezondheidszorg in studie is bij een daarvoor ingestelde com missie uit de centrale commissie voor de volksgezondheid. Deze commissie is wel reeds gekomen tot samenstelling van een wetsontwerp, dat de nieuwe organisatie regelt, maar zij is daarover nog niet in alle opzichten tot overeenstemming kun nen komen. Voorts kon worden meegedeeld, dat er by de regering plannen bestaan tot het organiseren van een systematisch periodiek volksonderzoek op tubercu lose. Nader 7il nog moeten worden be slist in hoeverre deze plannen op korte termijn verwezenlijkt kunnen worden. Het streven der regering is er op ge richt, dat de herziene ouderdomsregeling welke ook de zelfst#idigen zal dienen te omvatten, zo enigszins mogelijk uiter lijk per 1 October 1950 in werking zal treden. De minister deelde mee, dat de voor bereiding van een nieuwe ziekenfonds wet ver gevorderd was, maar dat er meningsverschillen rezen, welke een nader beraad noodzakelijk maken. Op enkele punten zijn voorlopige voorzie ningen getroffen. Al is er wel vertra ging ontstaan, toch hoopte de minister het wetsontwerp zo spoedig mogelijk gereed te hebben. Hét ligt verder in de bedoeling het ge hele alcoholvraagstuk binnenkort een bespreking te doen uitmaken in de bin nenkort daarvoor in te stellen commissie. Vanaf zijn ziekbed in Canada heeft de wereldbekende Apostel van het H. Hart pater Mateo ss.ee. een oproep ge richt tot de hele wereld om dit jaar het H. Hartfeest zo groots mogelijk te vie ren. Via het hoofdsecretariaat van de In- tronisatie in Nederland werd deze op roep ook doorgegeven aan de aalmoeze niers in Indië Ziehier een van de vele antwoorden die er op het hoofdsecretariaat in Gin- neken binnen kwamen. Uw schrijven betreffende de speciale viering van het H. Hartfeest ontvangen. Ons bataljon bestaat voor meer dan 85 pCt. uit katholieken. Vóór we ver trokken uit Maastricht is ons bataljon op plechtige wijze toegewijd aan Maria, de Sterre der "Zee. Iedere compagnie ontving haar Mariabeeldje en in de maand Mei kunt U de mannen 's avonds vinden rond dit versierde beeldje om het Rozenhoedje te bidden. Nu was het ons plan om deze maand ee.n grootse hernieuwing van deze Toe wijding te doen. Uw schrijven heeft dit w gewiJzigd- We beschouwen nu de Toewijding aan Maria in Maastricht gedaan als de in leiding op onze grootse Toewijding aan het H. Hart op 4 Juni. Zo zullen wij dan door Maria tot Je sus zijn gegaan. Maria's Onbevlekt Hart en het Koninklijk Hart van Jesus be horen bij elkaar. Mogen allen in Nederland begrijpen hoe wü ons in Indonesië op die dag door Christus' H. Hart verbonden weten met allen in het Vaderland en met alle bid dende katholieken over de hele wereld. Ja wij zijn één, door eenheid van leven, dat voortkomt uit de Goddelijke Bron. het H. Hart van Jesus. Ontvang onze hartelijke groeten uit naam van ons bataljon. P. B. Aalmoezenier 46 R. I. Zolang we zulke brieven uit Indonesië krijgen, behoeven onze ouders zich niet te bezorgd t emaken over hun jongens in de Oost. Aan onze jonge mannen in Nederland zouden we willen vragen: Ge zijt toch zeker vast besloten om zelf als. Vrijdag 4 Juni niet op het appèl te ontbreken. Of zouden de ouders méér zorg moeten hebben om hun jongens hier dan over die in Indië? Mgr. L. van (rils, president van het groot-seminarie te Hoeven, dat gisteren zijn 150-jarig bestaan herdacht, tijdens zijn welkomstwoord tot de genodig den. In het midden zittend Z. H, Exc. Mgr. Jos. Baeten, bisschop-coadjutor van Breda. In tegenstelling tot de aanvankelijke gedachte, om de ondernemingsraden te behandelen in het ontwerp van wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, ligt het thans in het voornemen het wets ontwerp ondernemingsraden als afzon derlijk ontwerp bij de Staten-Generaal in te dienen. Zo mogelijk zal dit nog vóór de verkiezingen geschieden. Zoals bekend is het 't streven der rege ring nog voor de verkiezingen bij de Tweede Kamer het ontwerp van wet in te dienen betreffende de publiekrechtelij ke organisatie van het bedrijfsleven. Tij dens de persconferentie van het ministe rie van Sociale Zaken werd daarin toe gevoegd, dat de regering het in te dienen ontwerp niet als een „keurslijf" be schouwt. Er heerste gisteren een opgewonden stemming in de Italiaanse Kamer, die bijeenkwam om de regeringsverkla ring van De Gasperi aan te horen. De rede van de minister-president werd verscheidene malen onderbroken. Toen hij sprak over de financiële toestand drong een 20-tal communistische afge vaardigden op naar de banken der christelijk-demoeratische kamerleden. Na een heftige woordenwisseling moes ten de boden tussenbeide komen om een handgemeen te vermijden. De christelijk-demoeratische partij, al dus De Gasperi, heeft een stevige rege- willen vormen. De stabiliteit zou nog xv°rdeti vergroot door de medewerking Var> andere partijen. De christelijk-demo eratische partij vertegenwoordigde een °r°°t deel der arbeiders en kon daarom schouwdPartij Van llet volk worden be' E?n °ïe"enkomst tussen het kapitaal en de arbeid zou het voornaamste middel zyn om «et hoofd te bieden aan de hui dige moeilijkheden. De strijd tegen de werkloosheid had de volle aandacht en scholingscursussen voor arbeiders zouden worden bevorderd. De emigratie-mogelijkheden waren klem. Momenteel werden met Frankrijk besprekingen gevoerd voor opneming van 250.000 Italiaanse arbeiders. Het kwam er vooral op aan, de landbouw productie op te voeren. De regering zou de landarbeiders in het bezit stellen van kleine en middelgrote eigendommen, ter wijl de grote landgoederen zouden wor den verkaveld. De democratische vrijhe den moesten worden geëerbiedigd en de financiën gesaneerd. Over de binnenlandse toestand zei D® Gasperi, dat de politie van Januari 1945 tot April 1948 beslag had gelegd op 189 kanonnen, ongeveer 2000 mitrail leurs, ruim 14.000 geweren, 30.000 gra naten en 30 miliioen patronen. Drie kwart van dit materiaal was dit jaar in beslag genomen. De minister van Landbouw is gisteren morgen naar Frankrijk vertrokken om in verband met emigratie-vraagstukken be zoeken te brengen aan Franse landbouw centra. Op de terugreis zal Z. Exc. deel nemen aan de Benelux-besprekingen in Luxemburg. Tijdens zijn afwezigheid zal minister v. d. Brink zijn departement ad interim beheren. Het belastingstelsel zou worden gere organiseerd en de crediet-politiek van Einaudi gehandhaafd. De Gasperi sprak woorden van lof over het plan-Marshall. Wat de buitenlandse politiek betreft, zou de regering steeds het hare bijdrage tot ae internationale samenwerking. Eep ge mengde commissie voor een tolunie met Frankrijk was gevormd en zou in Juli te Parijs bijeenkomen. Het voorstel om Triëst aan Italië terug te geven be schouwde De Gasperi als één der resul taten van de Italiaanse diplomatie. Aan gaande de herziening van het vredesver drag met Italië werden flinke vorderin gen gemaakt. Aan het einde van zjjn rede zei De Gasperi, dat de rantsoenering eerlang zou worden afgeschaft, behalve voor brood en meelproducten. Prinses Anna van BourbonParma heeft, volgens een Reuterbericht uit Kopenhagen, gisteravond in een com mentaar op de berichten omtrent haar voorgenomen huwelijk met ex-koning Michael van Roemenië verklaard- ..Het is bedroevend, dat de bladen al deze wilde geruchten publiceren." Zij gaf aan Reuter te verstaan, dat zij haar eigen zaken voor zichzelf'wilde houden en voor niemand te spreken was. In kringen, behorende tot de familie omgeving van prinses Anna van Bour bon Parma te Kopenhagen wordt mede gedeeld. dat de berichten uit Athene, dat de prinses ziek is, ongegrond zijn. Zij vertoeft gezond en wel in haar huis te Kopenhagen, aldus wordt verklaard- Naar aanleiding van publicaties, die in de jongste tijd in verschillende bladen zijn verschenen, betreffende het ten aan zien van de uitwijzing Van rijksduitsers gevoerde beleid, deelt de Rijksvreemde lingendienst met machtiging van de mi nister van Justitie het navolgende mede: Het is te betreuren, dat door »en dik wijls ongerechtvaardigde en met. misken ning der feiten uitgeoefende critiek op de uitwijzingspolitiek, jie jen aanzien van rijksduitsers gevoerd wordt, de indruk wordt gewekt met name ook in het buitenland en in Duits]and als zouden Duitsers, die zich van geen kwaad be wust zijn uit Nederland verjaagd worden om geen andere reden dan omdat zij Duitsers zijn. De onhoudbaarheid van deze voorstelling vgn zaken volgt reeds uit het feit, dat van alle Duitsers, die bij. de bevrijding in Nederland gevestigd wa ren. nog geen 10 pct. uit Nederland zijn of zullen worden uitgewezen. Toen in het najaar van 1947 door de Caritas-missie werd geklaagd, dat de Rijksvreemdelingendienst de door de re gering gegeven richtlijnen niet opvolgde, heeft de minister van Justitie aan de Caritas-missie verzrv't hem de gevallen mede te delen, waarin de Caritas-missie meende, dat de richtlijnen veronacht zaa'md waren. Daarop heeft de Caritas- missie ruim 20 gevallen onder de aan dacht van de minister van Justitie ge bracht. Deze heeft persoonlijk deze ge vallen onderzócht, waarbij hü tot de conclusie kwam, dat de richtlijnen met juistheid in deze gevallen waren toege past. Bij die gelegenheid bleek, dat de Caritas-missie volkomen te goeder trouw was opgetreden. Niettemin heeft de minister van Justi tie toen in overleg met de Caritis-missie, met vertegenwoordigers van de protes tants-christelijke kerkgenootschappen en met vertegenwoordigers uit andere be volkingsgroepen een zevental commissies ingesteld, welke hem zouden kunnen ad viseren nopens de verdere uitwijzing van rijksduitsers. Deze commissies, bestaande uit leden van de rechterlijke macht, ad vocaten en personen uit vertegenwoor digende en bestuurslichamen, waren door de minister van Justitie samengesteld aan de hand van de opgaven, hem verstrekt door bedoelde vertegenwoordigers van de kerkgenootschappen en andere bevol kingsgroepen. Voorts werd om reden van menselijk heid de uitwijzing van 1 November 1947 tot 1 April 1948 stopgezet. In die tussen tijd hebben genoemde commissies de dos siers van de eventueel uit te wijzen Duit sers bestudeerd. Het kamp Mariënbos Met betrekking tot de in het kamp Ma riënbos heersende toestanden, kan hoe wel het samenbrengen van vele gezinnen uiteraard tot bezwaren aanleiding geeft, niettemin verklaard worden, dat dit kamp aan redelijke eisen voldoet. De minister van Justitie heeft zich daarvan persoon lijk vergewist, terwijl het Internationale Rode Kruis op 27 Augustus 1947 een on derzoek heeft doen instellen, waaruit re sulteerde, dat het kamp, dat te midden van een dennenbos in »en gezonde streek gelegen is,.' in hygiënisch opzicht voor treffelijk is, dat de voeding der in bewa ring gestelden gelijk is aan die welke de burgerbevolking in Nederland heeft en dé legering aan redelijke eisen voldoet. In sommige publicaties wordt de na druk gelegd op de omstandigheid, dat ook vrouwen en kinderen worden uitgewezen. Afgezien van het feit, dat ook sommige vrouwen zich ernstig misdragen hebben, moet bedacht worden, dat het niet op de weg van de regering ligt om de gezins band te verbreken. Dat kinderen ónder de fouten van hun ouders moeten lijden, is een helaas veel voorkomend verschijn sel, waaraan nu eenmaal niet 'e ontko men 'is. In een publicatie is ook gesproken over Oostenrijkers, die met hun gezinnen reeds vanaf 1940 zouden zijn geïnterneerd. Dien aangaande kan verklaard worden, dat be doelde Oostenrijkers in Suriname en Cu rasao zijn geïnterneerd geweest eduren- de de oorlog en in 1947 naar Nederland zijn overgebracht om naar hun vaderland teruggeleid te worden. De Oostenrijkse regering heeft blijkbaar in overeenstem ming met de wens van de bezettings- autoriteiten, tot heden echter geweigerd deze personen in Oostenrijk toe te laten, omdat zij reeds voor de Anschluss lid waren van de nazi-partij. De aangekondigde commissie voor be zitsspreiding heeft haar werkzaamheden nog niet kunnen aanvangen, aangezien de Stichting van de Arbeid nog geen voor dracht heeft ingediend van de leden die namens haar in deze commissie zullen zitting nemen. Naar wij vernemen is deze voordracht thans zeer binnenkort te verwachten. Ter voorbereiding van de arbeid der commissie is intussen wel het door haar te bewerken terrein aan een analyse on derworpen, zodat een gedetailleerde voor lopige taakomschrijving kan worden op gesteld. Zodra de voordracht van de Stichting van de Arbeid is ontvangen kan tot in stallatie van de commissie worden over gegaan. s Bij herdenkingsfeesten worden schone woorden gesproken. Tot tranen toe kan de aanwezige familie worden geroerd wanneer de jubilerende ouders worden gewezen op hun talrijke kinderen als de „paarlen aan hun kroon". De uitdrukking is ongetwijfeld ge rechtvaardigd, maar eer dat ouderpaar die hemelse kroon draagt en voordat die kinderen paarlen zijn geworden, moet er nog al een en ander gebeuren. De strijd om gave gezinnen geeste lijk op hoog plan en materieel op een draaglijk vlak is een kamp van hard heid gepaard aan durf en onverzettelijk heid. „Gezond gezin gezond volk" is een inslaande leus, doch te veel knikken enthousiast en hullen zich voor de rest in hun klamboe van egoïsme. Da den van offervaardigheid mijden ze als stekende muggen. „Wij zijn er nog lang niet", sprak prof. Veraart op het onlangs te Utrecht gehouden gezinscongres. In alle standen lijdep de gezinnen met meer dan drie kinderen het zwaarst onder de spanning van lonen en prijzen. Met V,i a 2 pct. van de totale loonsom zou kunnen wor den" verholpen, dat die gezinnen onder voortdurende druk staan. Eigen mensen, maar vooral de libe rale en socialistische economie bieden verzet. Nog dezer dagen smaalde „De Waarheid" over de kinderbijslagvoor- stellen in de lederindustrie Elkeen heeft recht op een behoorlijk loon overeenkomstig kennis en presta tie. maar gezamenlijk hebben we te zor gen, dat van de gezinnen met kinderen de benauwende materiële druk wordt weggenomen. De zorgen blijven dan nog groot genoeg. Een groot gezin zal het nooit gemakkelijk hebben, maar daar om moeten de ouders op de basis der volle verantwoordelijkheid en offerzin hun leven leven. Doch hun strijd en offervaardigheid moeten zij gedragen weten door begrip voor hun taak uit de andere rijen der volksgemeenschap. Achter zo'n groep, achter een partij, die „de vaste wil heeft", blijkens haar manifest, de volle kracht van haar be ginselen, overtuiging, wetenschap en po litieke macht in de strijd te werpen, moeten we aan. Daarom blijft de K.V.P. voor ons de aangewezen partij. Zij kan en wil de „paarlen aan de kroon" ver- Z6^6T6n HENK VAN DER MAZE. Overwegende de wenselijkheid de regimenten Grenadiers, Jagers en Prin ses Irene, een naam te 'geven, welke duidt op de bijzondere betrekking, waarin deze -regimenten staan tot het Kon. Huis. heeft H. IC H. Prinses- Regentes Juliana een Kon. besluit gete kend, waarin aan deze regimenten wordt toegestaan met ingang van 1 Juni 1948 de naam te dragen van resp. Garde-regi ment grenadiers, Garde-regiment jagers en Garde-regiment Prinses Irene. De Franse nationale vergadering heeft gisteren haar vertrouwen in de regering Schuman uitgesproken met 402 tegen 183 stemmen. De communisten waren de enigen, zo meldt Reuter, die tegen de regering heb ben gestemd. De vertrouwenskwestie werd. zoals aangekondigd, gesteld naar aanleiding van het wetsontwerp met betrekking tot het ontslag van 150.000 ambtenaren, als be zuinigingsmaatregel. De minister vat. financiën, Mayer, had gedreigd af te tre den, indien het voorstel niet werd aan genomen. De regering staat thans voor een nieuwe moeilijkheid, die ontstaat door het jongste decreet, waarin indirecte financiële hulp aan kerkelijke scholen wordt goedge keurd. De socialisten, communisten en enige radicalen hebben de intrekking van dit decreet geëist, maar premier Schuman De legercommuniqué's uit Palestina maken voortdurend melding van hevi ge luchtbombardementen boven ver schillende plaatsen. Zo is Amman, de hoofdstad van Transj'ordanië, in de nacht van Maan dag op Dinsdag door de luchtmacht van Israel gebombardeerd, volgens een communiqué van de „Haganah". In het communiqué wordt verder gezegd, dat militaire doelen zijn getroffen. Zes personen werden door de afgewor pen bommen gedood. Eén van de drie vluchten over de stad werd gemaakt in de buurt van het paleis van koning Ab- doellah, waar drie bommen vielen, waar bij echter alleen maar een koe getroffen werd. De bevolking van Amman eist repre- sailles door bombardering van Tel Aviv. Uit Haifa wordt gemeld, dat de voor lopige regering van Israei alle Joodse strijdkrachten bevolen heeft met in gang van Woensdag 3 uur voormiddags plaatselijke tjjd het vuren te staken, mits de Arabieren hetzelfde doen. Het officiële te Tel Aviv uitgegeven communiqué voegt er aan toe, dat het bevel om het vuren te staken is gegeven uitgaande van het volgende: 1 Dat het verbod van wapeninvoer in de Arabische landen zal gelden voor de levering van wapenen uit voorra den in het bezit of onder controle van vreemde mogendheden op Arabisch grondgebied. at gedurende de periode van het be- and de gewapende machten van geen to rJ?artijen zullen pogen vorderingen maken en dat beide partijen haar posities mogen behouden. 3. Dat voedsel en andere noodzakelijke zaken vrijelijk Jeruzalem binnen kun nen komen en dat ook 't normale ci viele verkeer naar en van Jeruzalem kan plaats hebben. 4 Dat elke poging om hét normale ver voer van goederen, bestemd voor Is rael te verhinderen, of te belemmeren, beschouwd wordt als een daad van ge wapend optreden. Over de krijgsoperaties in Palestina wordt nog verder gemeld, dat de lucht macht van Israel militaire doelen te Ramleh heeft gebombardeerd, welke se dert verscheidene dagen door de infan teristen der „lrgoen" worden aangeval- Te Berlijn is gisteravond een officiële mededeling gepubliceerd, afkomstig van de Britse inlichtingendienst over de toestand in Oost-Duitsland, die ten ge volge van de aldaar uitgeoefende sov- jet-terreur schrikwekkend wordt ge noemd. Alle methoden worden gebruikt, welke Rusland in eigen land heeft be proefd, óók lichamelijke mishandeling, om de oppositie uit te roeien. Een leger van verklikkers, onder sov jet-leiding, weet overal door te dringen en verdachten weg te slepen. De.„physie- ke overreding" wordt toegepast door de geheime sovjet-politie en dat is wel de meest gevreesde vorm van sovjet-pressie. Er zijn vele slachtoffers aan ten gronde gegaan. De sfeer van vrees en wantrouwen, de medogenloze neutralisatie van zovele te genstanders van het systeem hebben ge leid tot een gevoel van hopeloosheid en hebben de opvatting doen post vatten, dat niet meer, tenzij zeer krachtige midde len, verbetering kunnen brengen. Slechts sporadisch komt nog enig verzet voor, vooral onder jongeren en degenen, die geen posities hebben te verliezen of familieleden te compromitteren. Het Russische militaire bestuur wil de „bourgeois-partijen" onderwerpen en de individuele leden tot gehoorzaamheid dwingen. Het is gewoon geworden, dat sovjet-officieren politieKe vergaderingen bijwonen en de gevallen worden talrijker, waarin politici naar Berlijn of naar het len. Bovendien hebben Joodse vliegtuigen vijandelijke versterkingen te Loedda zwaar gebombardeerd. De Syrische luchtmacht heeft een aan val uitgevoerd op Offoelek. Er zijn vol treffers geplaatst, die aanzienlijke schade hebben veroorzaakt. Zij heeft eveneens vijandelijke troepenconcentraties tussen Kfarkamar en Jafnet aangevallen en een autocolonne ten Westen van Jafnet on der mitrailleurvuur genomen, waardoor de meeste voertuigen in brand vlogen. Mosje Sjertok, minister van buitenland se zaken in de voorlopige regering van Israël, heeft gisteren verzocht spoedig in de gelegenheid te worden gesteld een mondelinge verklaring in de veiligheids- raad ;i!" te leggen. Hij deed dit verzoek gelijktijdig met het inzenden van de be schouwingen van zijn regering ten aan zien van het voorstel van de veiligheids raad om het vuren te staken. Sjertok deelde mee, dat het belangrijk was deze beschouwingen op schrift te stellen „om misverstand te voorkomen". Ook Arabieren aanvaarden bestand Reuter seint uit Lake Success: De Arabische liga heeft Dinsdagavond aan de V.N. medegedeeld, dat zij de order van de veiligheidsraad tot het af kondigen van een bestand voor de tijd van 4 weken in Palestina aanvaardt. Volgens berichten uit Arabische bron vallen de Egyptische strijdkrachten alle Joodse nederzettingen aan op het 40 km lange stuk langs de Palestijnse kust tussen Ishoed en Tel Aviv. Egyptische vliegtuigen bombardeerden Rehoboth, ongeveer 25 km ten Zuid-Oosten van Tel Aviv. het in i vlammen achterlatend, zo werd heraan voor tabak en gebak op de normale tijd toegevoegd. I zullen worden aangewezen- Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat gedurende de vacantietiid van 4 Juli t.m. 11 September één maal per veertien dagen een bonnenlijst ge publiceerd zal worden. Dit wil dus zeg gen, dat o.m. de suikerbonnen een week vroeger gepubliceerd worden. Aan het einde van de vacantieperiode zal door 't weer overgaan op wekelijkse bonnenlijs- ten een periode van drie weken verlopen tussen twee aanwijzingen van suiker bonnen. In de aanwijzing der brood- en tabaks bonnen zal geen wijziging komen. De broodbonnen worden dus één maal per week bekend gemaakt, terwijl de bonnen Westen vluchten, louter omdat zij een onplezierige wenk hebben gekregen van hun plaatselijk bestuursbureau. Slechts de door de communisten be heerste massa-organisaties hebben stem recht. Een groot aantal maatregelen zijn genomen in de provincies, die in normaler toestand door de meerderheid zouden zijn verworpen. Dat deze massa-Organisaties haar in structies van het Russiche militaire be stuur ontvangen is zonder meer duide lijk. Op niet-communistische bladen in de sovjet-zone wordt druk uitgeoefend door bedreiging met confiscatie. Op 1 Januari 1945 telden de onder het departement van Sociale Zaken res sorterende diensten in totaal 6430 ambte naren en arbeidscontractanten. Op 1 Januari 1948 was dit aantal verminderd tot 3966! Het departement zelf telde op 1 Januari 1947 nog 564 ambtenaren en op 31 December j.l. 520. zou bereid zijn voor het van kracht blij ven er van te vechten. Onze Parijse correspondent telefoneert ons heden: De meerderheid van 402 tegen 183 stellijnen, die minister-president Schu man op de vertrouwenskwestie heeft verkregen en waarbij het ministerie alleen de communisten tegenover zich vond, heeft niet de verwachte opklaring gebracht in de politieke toestand. Inte- gendeel, zelfs in het vraagstuk der ambtenaren is de beoogde overeenstem ming tussen de beide grote partijen van de regeringscoalitie niet bereikt, ter wijl ook in de schoolkwestie, die het Franse debat overheerst, de verhoudin gen zeer zijn verscherpt. De strijd tussen socialisten en M.R.P. is nu omgezet in een worsteling, waarbij de radicalen uit het kabinet de derde flank van de driehoekopstelling vormen. René Mayer zou de portefeuille van bui tenlandse zaken ambiëren, Bidault zou dan een staatsministerschap krijgen, en wat de ambtenaren betreft, zou het door de M.R.P.* voorgestelde compromis door Mayer niet worden aanvaard. Over het algemeen kan men dus zeg gen, dat ministerie en regeringsmeerder heid hun inwendige verdeeldheid zodanig op de spits drijven, dat zelfontbinding onvermijdelijk wordt geacht, zulks onder het aanmoedigend toezicht van de com munisten, die naar een volksfront haken, om weer in de regering binnen te drin gen. De particuliere secretaris van de Ko ningin, deelt mede dat het. in het voor nemen ligt van de Koningin om 30 Augustus e.k. haar intrek in Amsterdam te nemen om daar op 31 Augustus de viering van haar regeringsjubileum bij te wonen. Het is niet uitgesloten, dat Hare Majesteit na de 31e Augustus nqg enige dagen in Amsterdam zal doorbrengen. Haar verder verblijf echter zal even min als Harer Majesteits verblijf gedu rende de afgelopen wintermaanden een officieel karakter dragen. Het zal de Koningin "ermoedelijk, ge zien de vermoeienissen, die dit met zien zou brengen niet mogelijk zijn, ge durende deze dagen persoonlijk geluk wensen van deputaties uit de burgerij in ontvangst te nemen. H. M. is van plan daarna nog enkele dagen in de hoofdstad te vertoeven. Mr. v.d. D., de vroegere voorzitter van de N.C.R.V., die wegens belastingfraude door de Arnhemse rechtbank veroordeeld werd tot zes maanden gevangenisstraf, zal op 10 Juni a.s. voor het gerechtshof te Arnhem verschijnen, waar zijn zaak in hoger beroep wordt behandeld. De ploeg van de Rotterdamse politie kort na de start bij de Fietsvierdaagse te Alphen a. d. Rijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1