Subsidiëring Bijzonder Hoger Onderwijs mogelijk gemaakt „Een les in natuurschoon" D\E wereld R Industrialisatie, grote stad en platteland Coöp. Centrale Boerenleenbank ROOD-WIT IN DJOKJA Petrus Canisius wordt St. Willibrord HARINCBOTER Praeses v. Deursen geheim kamerheer ADIO De haringvangst Vier dagen op de'fiets Sobriëtas reorganiseert zich programma 125 Millioen cadeau WOENSDAG 2 JUNI 1948 PAGINA S Communistische millioenen nos niet overvloedig Consumentencrediet in practijk Het vraagstuk der erkenning van de Joodse staat RESULTATEN INZAKE DUITSLAND Ingevolge beraad der zes was afwijkende kwaliteit DE KATH. KERK EN HET OECUMENISCH CONGRES De Raad van Overleg congres- voor het persoonlijke is geen plaats. Dit seerde m Haarlem Tijdelijk veel wind De erkenning van de staat Israël SCHAAKRUBRIEK Warmond vierde zilveren priesterfeest NETTO SPAARVORMING VAN GERINGE OMVANG d,t te. «n DAMRUBRIEK HERVATTING PASSAGIERS VERVOER OP DE RIVIEREN Op het adres van Jiriho 1072 (Frida Krale) in Praag (XIII) hief men vorige week Woensdagavond de glazen en werd getoast op de nieuwe officiële banden, welke die ochtend door dr. Soeripno, „speciaal'afgezant en gevolmachtigde der Republiek Indonesië voor onderhandelin gen tnet Oost- en Centraal Europese re geringen en de U.S.S.R.", en de heer Si- lin, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister der U.S.S.R. in Praag, waren gelegd. Consulaire .banden tussen het Kremlin en Soekarno's paleis in Djokjakarta. De reacties op dit bericht zouden doen vermoeden, dat het hoofdprobleem be staat in de hernieuwde schending van de Renville-overeenkomst door de Repu bliek, welke door deze stap officiële di plomatieke betrekkingen met Moskou aanknoopte. Het hoofdprobleem ligt echter veel dieper. Zelfs indien onder federaal-Indonesische, Nederlandse en vooral Amerikaanse druk deze consulaire betrekkingen zouden worden opgeschort dan zou deze stap van de zijde van Djokja slechts door overwegingen van politiek opportunisme zijn geïnspireerd en zou dit slechts een schijnoverwinning van het Westen betekenen in het zwaar door de U.S.A. en de U.S.S.R. omstreden Pacific- bloc. De ogen der Nederlandse politici, die op het vernemen van bovenstaand be richt onmiddellijk in de Renville-oVer- eenkomst er de betreffende paragraaf op nalazen, konden wellicht met meer vrucht proberen de totale politieke con stellatie van China tot Australië te over zien. Men neutraliseert namelijk bepaalde invloeden zeker niet meer door te wijzen op zeventien papieren punten, hoe belangrijk deze ook tnogen zijn. Voor ons is daarom een ander bericht, dat tot nu toe, voorzover ons bekend, nog niet in de pers verscheen, van meer ge wicht dan deze schending der Renville- overeenkomst: Enkele weken geleden zouden de com munisten aan de Republikeinse staats secretaris Ali Boediardjo, vijf mlllioen Straits dollars hebben doen toekomen als geldelijke steun voor de republikeinse plebisciet-actie. Een van Boediardjo s naaste medewerkers schijnt verder thans te 'overwegen in de buurt van Bandoeng een fabriek over te nemen, waarop 400 man werken. Of hi.i het kapitaal daarvoor, waarvan de her komst uit dezelfde bron schijnt te stam men, zal besteden ter verbetering van sociale voorwaarden of dat een nieuw? communistische cel, de kern ener nieu we mantelorganisatie in wording is..... Het hersenwerk voor zeer veel, dat in Djokja geschiedt, wordt in Singapore verricht en via Singapore loopt een rode draad via China naar het Krem lin En het is daarom, dat het van „min der belang" is, of Moskou nu ook nog een officiële diplomatieke vertegen woordiger in Djokja heeft. ideaal voor ogen te houden. Hij verklaar de Nov. '46 in Madioen, dat de jeugd de Marxistische ideeën in practijk brengen moest en stelde op het onderwijzerscon gres in Solo het jaar daarop speciaal Lenin ten voorbeeld. Sjarifoeddin, die blijkens zijn eigen brochures na de Japanse capitulatie met behulp van de communisten heel Java wilde veroveren; Alimin na twaalf jaar Moskouse training en practijk in Arabië, verklaarde: „Ons werk is momenteel nog méér nationalistisch gericht dan dat der andere partijen 'maar fundamenteel zijn en blijven wij communisten" en op 5 April 1947: „Onze strijd moet voor de buitenwereld de strijd van de P. N(asio- nal).I. zijn, in feite is het die van de P.K (ommunis) .1." Sjahrir, intieme vriend van Alimin, Gani, die tijdens zijn vice-gouverneur- schap op Sumatra ook Rusland als ideale staat en model voor Indonesië ten voor beeld stelde, Hatta. orthodox marxist Tegenover de 1.224.169 actieve, georga niseerde communisten op Java (waar onder o.a. 850.000 ondernemingsarbeiders en niet minder dan 25.000 onderwijsmen sen) staat het logge Masjoemi-bloc als voornaamste opponent. Een Mohamme daanse kolos, politiek op lemen voeten, reeds geïnfiltreerd door rood, politiek veel minder geschoold bovendien en de vechtlust der Moskouse stootgroep mis send. Wat hun geestelijke krachtenreserve betreft: het is zeer de vraag in hoeverre de moderne, politiek bewuste Islamieten Djokja kon ditmaal zijn politieke-neus bloeding-truc niet volhouden. Toen de sluwe Hadji Agoes Salim vorige week beweerde nergens van te weten, had hij toch. minstens tevoren de moeite kunnen nemen de consequenties van het aan dr. Soeripno in Praag gegeven mandaat door te denken. De brief, die deze op 2 Januari 1948 toegestuurd kreeg via de republi keinse gezant jn New Delhi, Soedarsono, luidde immers' o.m.: „You are appointed special envoy and minister plenipotentiary with pleinpouvoir for the democratic bloc...." een officiële opdracht, die door de toenmalige vice-minister van Djokja s foreign office", Tamzil, was ondertekend. En dat na 17 Januari (Renville-over eenkomst) de Nederlandse blokkade e k hernieuwd contact met Praag onmogelijk zou hebben gemaakt, is een dermate goed kope uitvlucht, dat zeker India s consul voor Indonesië, de heer Raghaven, wiens diplomatieke postzak ook boven staande officiële aanstelling schijnt te zijn verstuurd, even zal hebben geglimlacht. Maar nogmaals: zelfs indien men m de republikeinse hoofdstad bakzeil hal-n zou, men hoeft er de huidige machtheD- liers maar de rij te laten passeren om te weten, dat Moskou wel op andere manie ren in Djokja geaccrediteerd is: SoekMno reeds voor de oorlog via de Partai Na- sional Indonesia In nauw contact met communisten van het eerste P^' j* nooit na zijn Republiek het Moskouse uit hun godsdienstige overtuiging, zo zij deze al bezitten voldoende tegengif kunnen opbrengen. En wat de opportunis ten betreft (Soekarno!): het is een nóg belangrijker vraag of zij op het kritieke moment nog terug zullen kunnen. Dat het nationalisme van de Javaan misbruikt wordt, (des te gevaarlijker, wanneer hij dit zelf onvoldoende beseft), staat vast, al willed wij in onze conclu sies niet zo ver gaan als een zeer goed op de hoogte zijnde niet-,.koloniale" auto riteit, in wiens rapport wij lazen: „Men kan de zogenaamde Indonesia Merdeka-beweging beschouwen als een integraal onderdeel van de communisti sche strijd voor het wereldproletariaat..." En wie zich overigens mét ons verheugt over de actueel gunstige positie van de Missie in Djokja, moge het voor beeld van China indachtig zijn, waar de eerste speciale Moskou-agenten in 1926 zeer met de Missie sympathiseerden. Wanneer men achter de schermen kij ken kon, zou men waarschijnlijk schrik ken van het aantal rode draden, dat, via de Chinese communistische partij en de Maleise communistische partij (Medan Singapore-Ohina) welke met haar mach tig kap'taal achter het Communisme op Java staat, reeds de verbinding met Djokja onderhoudt. Vandaar dat wij dit tweede bericht omtrent de rode financiële steun aan de republikeinse plebiscietactie zeker zo be langrijk vinden als de rel rondom dr Soeripno. J- W. H. Het .laatste gedeelte van de Ned. ha ringvloot is gisteren niar zee vertrokken. Nu zijn practisch alle schepen ter visse rij. In vergelijking met verleden jaar zijn de vangsten tot nog toe schraal geweest. Dat heeft ten gevolge, dat de prijzen op de afslagen vrij hoog blijven. Gisteren noteerde een vat haring op Scheveningen gemiddeld .120 gulden. De prijzen liepen tamelijk uiteen, omdat de haring nogal van verschillende grootte is. De vangst van verleden jaar is nog niet helemaal geruimd- Het is tot nog toe nl. niet gelukt deze haring naar West-Duits- land te verkopen. Wel duren de onder handelingen nog voort. (Van onze speciale verslaggever). Alphen a. d. Rijn, 1 Juni 1948. „Een les in aardrijkskunde" noemde een der deelnemers aan de „Laura"-rU het parcours van de eerste dag. Hij doelde op de vele wegen en zijpaadjes die voerden door steden en dorpjes, door duinen en parken, langs stromen en plassen, langs eindeloze groene wei den en de even eindeloze zee, prachtig gekleurd door de lichteffecten van het spel tussen zon en wolken, dat de laat ste helaas voor het grootste deel van de dag wonnen. Maar de zon gaf niet op en in de vroege middag droogde zc de „Laura"-fietsers, die tussen Wasse naar en Katwijk een flinke regenbui hadden moeten Verduren. uur aflegden, d.i. met een gemiddelde snelheid van 20 km. Opvallend was, dal bijna geen der deelnemers of -sters bij hun terugkeer in Alphen sporen van bi- zondere vermoeidheid of inspanning ver toonden. Ze gingen rustig even „uitpuf fen", alsof ze 'n pleziertocht (dat was het in feite ook!) hadden gemaakt. Een jongen van 17 en 'n man van 69 zaten heel kalm het traject van morgen te be spreken. en een deelnemer uit Rot terdam vroeg bij de eindmelding „of hij even voor mocht gaan, want hij moest nog naar huis. op de fiets. vijf en dertig kilometer". Maar we zijn er nog niet. Er komen nog drie zware dagen. Morgenochtend om zeven uur starten we weer, dan in de richting Amsterdam Zondag heeft „Sobriëtas in het Aarts bisdom te Deventer een reorganisatie vergadering gehouden, waarin men tot het oprichten van een diocesane contact- raad gekomen is bestaande uit de voor zitters der plaatselijke comité's. De voorzitter, de heer G. Hol memo reerde, dat de vereniging nu reeds 50 jaar de strijd tegen het drankmisbruik ge voerd heeft en gaf een overzicht van wat er gedurende die tijd bereikt is. Hij kondigde aan dat Sobriëtas nu, in deze na-oorlogse tijd, waarin naast vele an dere genotsexcessen het drankmisbruik weer sterk is gestegen, zijn werk, dat voor de oorlog zulk een prachtig resul taat kon bereiken, met kracht zal voort zetten. De dag ervoor werd in Amsterdam een diocesane contactraad opgericht voor het bisdom Haarlem. Het bestuur bestaat uit: J. Heilig, Amsterdam; J. de Graaf, Krom menie; mevr. W. Zandbergen, Den Hel der; S. A. C. Poppe, Rotterdam en mevr Stootman—Schmitz, Dordrecht. De voorzitter deelde mede, dat de toe neming van de genotzucht zodanig is, dat de strijd zeer moeilijk zal zijn. Er wordt al driemaal zoveel gedronken als voor de oorlog. Speciaal de drankzucht onder de vrouwen en jongeren is groot. Maar 'n ander en een die, „van huis uit" wel wat gewoon was, want hij kwam uit Velp! vond de tocht „een les in natuurschoon". Hij moest bekennen, nooit te hebben geweten dat er "in Zuid-Hol land zoveel schoons was te zien Maar de organisatoren van de „Laura" - rit zijn dan ook met bewonderenswaar dige speurzin tewerk gegaan toen zij de route samenstelden: men zou zich nau welijks betrouwbaarder gidsen kunnen indenken. Het traject van vandaag be liep ongeveer 115 km. en voerde via Lei den, Wassenaar, Noordwijk, Hillegom en Aalsmeer weer terug naar het punt van uitgang: Alphen aan de Rijn. De organisatie aan de stempelposten bleek voortreffelijk te zijn. Behalve de vier vaste posten waren er nog vijf „ge heime", om ongeoorloofde afsnijding van bepaalde omwegen onmogelijk te maken. Hoewel de tocht geen wedstrijd was in hardrijden, maar louter een prestatie-rit door „de tuinen van Zuid-Holland", wa ren er niettemin deelnemers, die hun best deden om de kortste tijd te maken. Herhaaldelijk hoorde men bij de posten de vraag: „Zijn er al voor?"; en als daar bevestigend op geantwoord werd, klonk het vrij timide: „Ook dames?", alsof de heren der schepping niet konden ver dragen, dat hun prestaties door het zwakke geslacht geëvenaard werden, het geen in feite toch geschiedde. Ja. de dames weerden zich dapper. Vai: de 62 deelneemsters is er slechts één wegens ziekte uitgevallen. Vijf.. en half uur vóór de maximaal toegestane tijd kwam de eerste al binnen, niet met de ontboezeming dat ze dood-op was. maar.dat ze echt genoten had van de tocht. Van de mannelijke deelnemers die allen de tocht volbrachten waren er enkele, die het parcours in nog geen zes Hetty van Hemeldingen. de beeldschone actrice, die de hoofdrol speelt in de eer ste grote Nederlandse Bachfilm, ontving dezer dagen het volgende schrijven „Geachte Mej. v. Hemeldingen, Als een van uw ontelbare bewonder aars zult U het mij, naar ik hoop, niet kwalijk nemen, als ik U verzoek mij een foto van U te doen toekomen v/or de Burgerzaal van het Menaldumadeelse Raadhuis. Zij (de foto) zal uiteraard worden vergroot. Het liefst ontving ik de foto. welke onlangs is gepubliceerd door de Menaldumadeelse Nieuwskqerier. U stond er op als Kaas-Koningin, terwijl U een reusachtige Menaldu-kaas ver kocht ten bate van het Wezenfonds van de Verenigde Vrienden der Nederlandse Kaasindustrie. Met de meeste hoogachting. (w.g) TH. U. KNAPPERT, Burgemeester. DONDERDAG, 3 JUNI 1948 HILVERSUM I «01 M.) TOO Nieuws, gyxnn. granvl, 1141) 4*aui>.. 12.00 Strijkork.; 13.00 Nieuws; Skymasters13.45 Gram.; v14rin0 „.Y^n vrouw; 14.20 Gram., 15.00 V. d rteKen, 16.05 Zang, piano: 17"W ?s00 17 Ovpr dieren17.30 Film, Lne'uw^ëorU 18.30 Ned. Strijdkr.: 19.00 Gram.; 19.15 Muziekschool; 19.45 R-V.D, °0 00 Nieuws; 20.15 Cone. U. S. O. en 2&5 V. d. S^ePSu|d ;5022^0UStrijkTrk 23.00 Nieuws, gram- HILVERSUM II (415 en 245 M.) 7.00 GRO.. 10.00 NCRV., 11.00 KRO.. 14.00 NCRV. 7.00 Nieuws. morgengebed, gram.; 9.45 Schoolradio; 10-00 Gram en morgenwijding; ll.OO Zonnebloem. 11.45 Gram.; 12.00 Ork. K. v. Beeck,- 13.00 Nieuws; 13.20 Piano; 13.45 „Hors d'oeuvre"; 14.00 Gram.; 14.40 V d vrouw; 15 00 Gram.; 15.30 Pianokwartet; 1600 Bijbellezing; 17.00 V. d. jeugd- 18.15 Tuinbouwpr.18.30 Gram.; 19 00 Nieuws eram.; J9.30 Actual.; 20.00 Nieuws; 20.15 Gram.; 21.00 Caus.; 2115 Orgel; 2145 Strijkork.; 22.15 „Vaart der volken 22.35 Gram., avondwijding; 23.00 Nieuws, «ram. RADÏOD1NSTRIBUTIE III: 7.00 VI. Brussel: nws.. 7.15 gram., 7.30 kron.. 7.40 gymn 7.50 gram., 8.00 mws„ 8.15 gram., 9 00 nws 9.05 Casino-progr.; 10.05 Eng. H S v d. scholen, 10.30 ork. Crean, 11.00 Kalundborg: ork. Thomsen; 12.00 VI Brussel: gram., 12.30 weerber., 12.40 Chansons. 13.00 nws., 13.15 gram. 14.00 Symphl Casino-progr.; 15.00 Engels H.S.. BBC Schots ork.. 16.00 4 „Scotsmen 16.30 hoorsp.; 17.00 Kootwijk: Batavia; 18 00 Fr. Efcussel: v. d. soldaten, 18.30 vi. Brussel: sold.. 19.00 nws, 19.30 gra- mofoon, 19.50 feuill.. 20.00 verz.-progr 21.00 div.; 21.30 VI. Brussel: gram., 22.00 nws., 22.15 kamermuz., 22.50 nws., 22.55 gram., 23.00 div. RADIODISTRIBUTIE IV: 7.00 Eng H.S.: nws., 7.15 BBC Midi. Light ork 7.55 weerb., nws. en progr.-overz., 8.15 Portland Light ork.; 9.00 Eng. L.P.: nws., 9.10 verz.-progr., 10.00 v. d. sold., 10.15 Parlem.-overz.. 10.30 Celeste Octet. 1100 voordr.. 11.15 Going places, 11.45 accor deon ork., 12.00 Welsh ork.; 13.00 Eng. H.S.: nws., 13.10 Casino ork., 13.55 cricket; 14.00 Fr. Brussel: Kwartet v. Schumann; 14.30 Kalundborg: ork. Han sen; 15.10 Eng. LR.: „Four hands in Harmony". 15-30 ork. d'Amato, 16.00 voordr-, 16.15 Macpherson, 16.30 ens. By- field, 17.00 mil. ork., 17.45 cricket, 18.15 Kursaal ork., 18.45 hoorsp.; 19.00 Fr. Brussel: omr.-ork„ 19.30 „Me-rry go round", 20.30 conc., 21.00 Crosby, 21.15 „Show time", 22.00 nws., 22.15 wedstr. in vertellen, 22.35 Ivy Bensen, 23.15 Ho nolulu Hawaiian», 23.56 nws. Uit een opgaaf van het Centraal bureau voor het consumentencrediet blijkt, dat bij de eerste verstrekking daarvan in to taal 241.359 credieten zijn verleend, ter wijl, toen enige maanden nadien opnieuw de gelegenheid werd geopend aanvragen in te dienen alsnog aan 144.031 personen een crediet is verstrekt, dat toen echter nog slechts drie kwart van het maximum bedrag beliep, wijl het later inging en in Januari a s. de gehele affaire moet zijn afgewikkeld. Het aantal gevallen, waarin het crediet werd teruggegeven of ingetrokken en waarover nog wel eens hoog is opgegeven blijkt betrekkelijk zeer gering te zijn. Op het totaal van 385.390 credieten waren het er 12.900 of ruim 3 procent. Ook met de terugbetalingen loopt het niet zo'n vaart, integendeel. Van de 157.463.450 gulden, welke zijn of nog zui len worden uitgekeerd, wordt naar een ruwe schatting slechts 33 millioen terug verwacht, hetgeen niet veel meer is dan 20 procent. In totaal zal derhalve ongeveer 125 mil lioen gulden a fonds perdu zijn verstrekt d.w.z. cadeau gegeven. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gisteravond 't wets ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Hoger Onderwijswet aanvaard, waardoor subsidiëring van het Bijzon der Hoger Onderwijs mogelijk is ge worden. Hiermede is, zoals prof. Barge omtrent de indiening van dit wetsontwerp bij de algemene beschou wingen over de Onderwijsbegroting 1948 opmerkte „veel oud zeer geheeld" en is ook, zoals prof. Woltjer gister avond getuigde, de kroon gezet op de regeling van de subsidiëring van het bijzonder onderwijs. Het stemt tot verheugenis, dat dit sluitstuk op het unieke bouwwerk, waaraan tientallen jaren is gearbeid, werd gesteld onder eenstemmigheid van alle groepen 'n de Kamer Minister Gielen, wie het eengrote voldoening zal zijn, dat deze wet is verbonden, wachtte geen moeilijke taak, toen hij het viertal spre kers, dat het woord had gevoerd,gin» beantwoorden. Feitelijk had hij leen met prof. Molenaar (V.V.IW even aan de stok over een tweetal kwesties De ene betrof de opvatting van de taak Keuters diplomatieke correspondent verneemt uit gezaghebbende bron, dat de voornaamste resultaten van de be sprekingen der zes Westelijke mogend heden over Duitsland, die gisteravond te Londen eindigden, zijn: 1. Overeenstemming om een Duitse wetgevende vergadering in te stelien voor de drie westelijke zones op of om streeks 1 September van dit jaar 2 De vorming, van een internationale controle-organisatie voor de Ruhr-mdus- trieën, samengesteld uit de zes mogend heden en vertegenwoordigers van West- Duitsland, met bevoegdheden ten aanzien van de distributie van de voornaamste producten van het Ruhr-gebied, in het bijzonder steenkool, cokes en staal. 3. Overeenstemming om m de weste lijke zones van Duitsland een valuta- hervorming in te voeren waarschijnlijk in het begin van Juni maar niet, zo wordt voorspeld, in de westelijke sec- toren van Berlijn. Naar aanleiding van mededelingen van Belgische zijde tijdens de F.N.Z.-verga- dering te Amsterdam met betrekking tot uit ons land geïmporteerde boter met 'n „vissige" smaak, i vestigt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening er de aandacht op, dat België be gin Maart j.l. een kwantum van 1000 ton uit de Nederlandse, deze winter in koel huizen opgeslagen voorraad boter, van afwijkende kwaliteit, heeft opgekocht. Toen de Belgen deze boter overna men waren zij er volledig van op de hoogte, dut dit product typische smaak- gebreken, in technische terminologie „vissig" genoemd, konden aankleven. Terzelfdertijd is aan Engeland koelhuis- boter van overeenkomstige kwaliteit tot een hoeveelheid van 2000 ton geleverd en over deze partij zijn zeer gunstige rapporten ontvangen. De verklaring van het verschil in beoordeling ligt in de aan de boter gegeven bestemming. In Enge land is de boter n.l. verwerkt, in Belgie is de partij blijkbaar in directe consump tie gegeven. Het spreekt vanzelf, dat deze boter van afwijkende kwaliteit geen maatstaf inhoudt voor de beoordeling van de kwaliteit van de normale Neder landsé export-boter. van 't Hoger Onderwijs. Prof. Molenaar had de minister verweten, dat hij de universiteit meer beschouwde als een doceer-inrichting dan als een instituut van wetenschapsbeoefening. De bewinds man kon echter met citaten aantonen, dat de hoogleraar zich vergiste en dat hij ook in de Tweede Kamer uitdrukke lijk had gezegd ,dat de universiteit moet zijn een instelling tot zelfstandige be oefening der wetenschap. Op het andere punt lag het verschil dieper. Prof. Molenaar had de indruk gevestigd alsof hij van mening was, dat geloof en wetenschap toch eigenlijk niet verenigbaar waren en dat de scholastieke universiteit zich verder van wetenschap pelijk werk verwijdert dan in zijn oog gewenst is. Waarop minister Gielen hem wees op de diepe waarheid van het woord, dat het Geloof vrij maakt. De opmerking van de Leidse hoog leraar, dat, al kan men voelen voor de waarde van het bijzonder H. O. voor de A-vakken, dit toch niet kan gezegd worden voor de exacte B-vakken, was reeds door zijn ambtgenoot prof. Barge (K.V.P.) weerlegd .toen deze er op wees dat de biologische en physische weten schappen in nauw contact staan met de wijsbegeerte. En minister Gielen herin nerde er prof. Molenaar bovendien aan, dat de ontwikkeling van de natuurwe tenschappen ook de niet-gelovige er toe geleid heeft te zien naar de wijsbegeerte van zijn vak. Interacademiaal contact De heer Cramer (P.v.d.A.) en prof. Molenaar hadden bij de minister aange drongen op bevordering van een inter academiaal contact, ook tussen de open bare en bijzondere universiteiten. Zij vonden bij de bewindsman een gewillig oor, want ook hij acht een dergelijk contact van-groot belang. De minister kon de heren mededelen, dat thans aan zijn departement gewerkt wordt aan de voorbereiding van een Raad voor Aca demisch Overleg, die alle universiteiten en hogescholen van Nederland tezamen brengt op basis van vrijwilligheid, vrij heid en wederkerigheid. is tenslotte door de voorsteller zelf weer uit de wereld geholpen. Minister Van BoetZelaer legde vóór de behandeling van de motie ten aanzien van het Joodse probleem een soortgelijke verklaring af als in de Tweede Kamer, namelijk dat de Regering de verwezen lijking van het Joodse ideaal om een eigen volksbestaan te vestigen ten volle kon waarderen en begrip heeft voor de gedachten, welke daaraan ten grondslag liggen, maar dat zij in het huidige sta dium ernstige bezwaren heeft tegen de erkenning van de staat Israël in verband met de adviezen, hieromtrent binnenge komen uit de overzeese gebiedsdelen, en ook omdat nog overleg gaande is met de partners der Bqnelux-landen. Toen de heren Anema (AR), v. d. Kieft^ (P.vd.A.) cn Schneider (K.V.P.1 de niotie eveneens inopportuun hadden verklaard, begreep de heer Van Santen wel, dat zij niet zou worden aangenomen. Om door een negatieve uitslag de zaak voor de Joden niet slechter te maken, trok hij haar maar in. Een motie van de heer v. d. Kieft. waarbij de Regering werd verzocht om het resultaat van haar onderzoek naar de wenselijkheid van een erkenning ten spoedigste aan de Kamer mede te delen, werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard. AD INT. Op de te Utrecht, onder leiding van pastoor W. Nolet gehouden algemene ledenvergadering van de Apologetische Vereniging „Petrus Canisius". heeft men besloten, deze vereniging onder een andere naam „Sint Willibrord voort te zetten, waarvan het doel na der omschreven wordt: „de Katho lieke Kerk te dienen in haar werk voor de kerstening cn hereniging binnen Nederland". Pastoor Nolet wees in zijn inleidende woorden op het verschil van mentaliteit en standpunt tussen de jaren 1900 en heden ten opzichte van de dwalende me de-christenen en de heidenen. De be proefde apologie-methode behoeft echter niet aan de kant gezet te worden want die is er, om de arguments eredibilita- tis" in te scherpen en ons geestelijk gesprek kan thans, meer dan ooit, een middel zijn om de hereniging door mid del van de „Una Sancta" te bevorderen. Aan de orde was een voorstel tot wij ziging van de statuten met als doelstel ling: „de kerstening en hereniging bin nen Nederland", terwijl de naam „Sint Willibrord" zal worden als voortzetting van de A. V. „Petrus Canisius". dit met het oog op de overweging, dat Petrus Ca nisius een strijdbare figuur was tijdens de reformatie, terwijl St. Willibrord door iedereen erkend wordt als een algemeen- christelijke figuur. Bij de gedachtenwisseiing werd vast- 'redeneert, maar heeft geen overtuiging, TT1„ïi.c horot vevaren i De Raad van Overleg in net Bisdom Haarlem, die vertegenwoordigers van de verschillende standsorganisaties en van de Katholieke Actie omvat, organi seerde gisterenmiddag In Hotel Brin man in Haarlem een c0"«res f k spreking van het belangrijke der industrialisatie in verband met ne problemen van de grote stad en van he platte land. De voorzitter van de Raad, de lieer J. Bakker, directeur van het diocesane miü- denstandsbureau, wees in zijn openings woord op het belang van dit nieuwe in stituut van overleg dat geboren werd uit de wil en de noodzaak om Samen te wer ken. Het geheel opent grootse mogelijk heden, niet alleen diocesaan, maar ook plaatselijk. Mr. F. v. Wijck, wethouder van Amster dam, hield 'n inleiding over de problemen van de grote stad. Spr. citeerde beschou wingen over de omvang van onze toekom stige industrialisatie, waaruit blijkt dat jaarlijks 30 a 40.000 personen in de in dustrie zullen gaan ingeschakeld wordir Hiervoor zullen jaarlijks 18.400 woningen nodig zijn. doch dit is slechts een van dr ontelbare problemen die met dit projr samenhangen. Het is duidelijk dat de ge meenten een groot deel van deze zorgen op zich krijgen. Goede voorbereiding is dan ook dringend noodzakelijk. Spr. is eén tegenstander van concentratie van de industrie in de steden, vooral in het Westen van het land. De grote stad kweekt een eigen mentaliteit, de mens daar leeft niet, maar wordt geleefd, hij alles bergt gevaren in zich, spr. wijst bijv op het gebrek aan verantwoorde lijkheid dat menige werker kenmerkt. Spr. vraagt zich wel eens af Of het stre ven naar sociale zekerheid geen afbreuk doet aan het gevoel voor verantwoorde lijkheid van de massa. Het zal niet een voudig zijn er iets op te vinden, maar het is wel nodig. Als een der oorzaken van dit defect denkt spr. aan het min of meer improvisorische van onze sociale wet geving. Natuurlijk heeft de grote stad ook grote voordelen. Hoe kon anders een stad als Amsterdam bewoner en bezoeker bieden wat 't nu biedt? De grote stad is een cen trum van cultuur, van wetenschap van kunst. Maar dan staat daar direct weer tegenóver het woonprobleem en een be langrijk probleem als dat van de vrijetijd- pa4ering Het is duidelijk dat al deze problemen in beginsel opgelost mortel zijn voor men in een bepaalde plaats grote industrieën gaat vestigen. De mens moet zelf waakzaam zijn eigen verant woordelijkheid en roeping hebben, anders is alles tot mislukking gedoemd Ook de tweede inleider, het kamerlid M. F. v. d. Weytjen, was een voorstander van industrialisatie verspreid over net gehele land en vooral daar waar een be volkingsoverschot aanwezig of te ver wachten is. Men dient echter dan het platteland uit zijn achterstand op te ha len ander kwekt 'tien scheve verhou dingen. Bovendien mag men de bodem productie niet verwaarlozen. want zij zal ondanks alles de kracht van ons volk blijven. De industrialisatie ten plattelande is vooral een complex van sociale pro blemen, dat veel gevaren in zich bergt. gesteld, dat Petrus Canisius niét wordt opgeheven, doch overgaat in St. Willi- b Tot bestuursleden werden gekozen ver klaard: (in alfabetische volgorde) W. Brandsma, dr. N. v. Doornik M. S- J. Koet S.R.S.. dr. C. Pauwels O. P., L. Rooyackers. drs. M. Staverman O.F.M.. drs. A. v. Straaten O.E-S.A., dr. ir. F Tei legen dr. F. Thijssen, dr. J. Willebrands. drs. A. Wirtz cn dr. J. Witte S.J., terwijl dr. Willebrands, directeur van het Philo- sofieum te Warmond als voorzitter be noemd werd. Door pater Pauwels werd de aftre dend voorzitter, pastoor W. Nolet, be dankt voor wat hij in het belang der vereniging gedaan heeft en prof- J. Prein werd benoemd tot erelid van St. Willibrord. Het Oecumenisch Congres Tenslotte hield dr. J- Witte S.J. een beschouwing over het A dams Oecume nisch Congres, waarvan hij de betekenis omschreef door te spreken over h«t leg- gen van de sluitsteen aan het bijna 40- jarig bouwen van de Oecumenische Ka thedraal. Een groot probleem zal blijken te blijven: het winnen van de eenheid en het behouden van de waarheid. De daar definitief te vestigen wereldraad der Kerken zal worden een orgaan, dat de tot nu toe bestaande activiteiten zal overkoepelen. Deze sluitsteen .ziet men als de plaats, waar de Kerkën elkaar zullen ontmoeten, om tot gjloofseenheid te kunnen geraken. Op het congres, waar 1400 deelnemers verwacht worden cn niet-officiële, katholieke „waarnemers zullen zeker protesten gehoord worden, als consequentie van de basis waarop mén zich bij het werkprogram stelt; en er zal geworsteld moeten worden tegen een. innerlijke gespletenheid. Eén geünificeerde Kerk, waarnaar rnen wil streven, is er nog wel niet, maar zal kunnen komen. De Katholieke Kerk zal echter- niet mee kunnen doen tenge volge van het in '29 vastgestelde stand punt. al is er voor het ogenblik nog geen uitspraak gedaan. Dit betekent ech ter niet, dat samenwerking nooit moge lijk geacht zou kunnen worden- w eerberichti Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond. Tijdelijk krachtige en aan de kust J nu en dan harde wind. draaiend naar Westelijke richtingen. Wisselende be- j wolking met enkele regenbuiep. Koei. S 3 Juni: Zon op 4.24 uur, onder 20.o2 uur; maan op 2.39 uur, onder 1.06 uui De professoren Barge en Woltjer (AR) waren, wat de mate van subsidiëring be treft, niet ten volle bevredigd. Vooral het uitschakelen van subsidie voor be staande eigen gebouwen achtten zij on juist. Men zou bijna een eigen - gebouw gaan verkopen om daarna een ander gebouw te kopen, teneinde vergoeding te krijgen, merkte prof. Woltjer scham per op. Minister Gielen erkende, dat het sys teem van de wet in dit opzicht niet bij zonder fraai is, maarde toestand van 's lands kas laat niet toe verder te gaan, dan gegaan is. Onder andere °m* standigheden zou de wet er in dit op zicht anders hebben uitgezien, verzeker de de bewindsman. Op een ander punt, de subsidiëring betreffende, kon de minister echter prof. Barge geruststellen: wanneer de sport en de universitaire gezondheidszorg voor de Rijksuniversiteiten worden gesteund, zullen de bijzondere universiteiten daar voor ook subsidie krijgen. Hetzelfde zal gelden voor het subsidiëren van speciale cursussen. x Na het antwoord van de minister werd niet meer gerepliceerd. De Kamer was blijkbaar bevredigd. Ook werd geen stemming gevraagd. Zelfs de communis ten bleken voor dit geval geen behoefte te hebben om een afwijzende houding te laten noteren. In de middagvergadering heeft de Senaat een motie van de communistische heer Van Santen behandeld, om de wen selijkheid uit tc spreken dat de staat Israël spoedig door de Nederlandse Re- gering zou worden erkend. Deze motie (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID. Achterweg 86, Lisse.) No. 6397. R. SVOBODA, Praag. Eerste plaatsing. Zelfmat in twee zetten Wit: Kfl. De4. Rdl—f8, Pc7—c8; d3, d5. Zwart: Ka5, Pb4—hlf2, f3, g3. No. 6398. R. SVOBOÜA, Praag. Eerste plaatsing. Zelfmat in twee zetten Wit: Kh4, Te8, Rg6, Pf7—h2; c4, d2, e2, e3, f6, h5. Zwart: Ke4, Df5, Re5; g7: No. 6399. R. SVOBODA, Praag. 1 Eerste plaatsing. Zelfmat in twee zetten Wit: Kdl, Da3, Tb8—el, Pc4—e2. d3, f2. f3. Zwart: Kbl, Tfl, Rb4:. Oplossingen .over drie weken. Deze I gelieve men ons voor Woensdag 16 Juni toe te zenden. No. 6400. R. SVOBODA, Praag. Eerste plaatsing, Zelfmat in drie zetten PROBLEEMOPLOSSINGEN: No. 6390. 1. Pc7e8 enz. Niet 1. Re2, wegens 1Telt. Een tempottveezet niet vrij van duals. Daar de inzender, naar we menen, een beginner is, zijn goede verwachtingen gewettigd. No. 6391. 1. Rb6a7 dreigt 2. Rgt>: enz. 1PeS. Pe7. Pf4, P£8: 2 Tb3 Tb5, Pfl. Pe4 enz. Mooie interferenties bij voorbaat. 1. Rd4 faalt door 1Pf4. Goede oplossingen van no. 6390 en 6391 zonden in: ir. A. Bergstein, Geleen; ir. V. Blom, Maastricht; J. Dickhaut, Nij megen: C. Lakerveld, Rotterdam; C. Laurense, Rotterdam; H. v. d. Poel, ZoeterwoudeC. JLutz, RotterdamI Pvls Maasbracht; H. F. Verhey, Breda- "Van no. 6397: P. H. Houdijk, Rotter- l davan no. 6390: W. H. Haring,, Schiplui den: G. v. Lin, Boekei; C. H, Nykamp, Almelo. Het heeft onze H. Vader de Paus dan ook behaagd, U te benoemen tot geheim Kamerheer", aldus kwam het einde van de toespraak van Haarlem's bisschop, mgr. Huibers, tot de jubilerende praeses van het The- ologicum te Warmond, H. van Deursen. nu mgr. Van Deursen, wiens zilveren priesterfeest gisteren ge vierd werd. Er waren schone en geestige toe spraken ge houden tij- j„or dens de receptie, waarop de praes de bisschop zelf, door de door het Haarlems kapiUe denjten studenten werd gehuldigo-^ speelden „Iphigema m Aulisyan|-l'yk. zij zongen „Sacerdotes Vomm en „Bea- ti qui habitant" en zij spiaken. Eerst prof J. Willebrands, de directeur van het Philosophicum, die uiteenzette, waarom een priesterfeest word gevierd, hoewel een tijd van 25 jaar tegenover het eeuwige priesterschap zo kort is. Maar Uw tijd op aarde is van betekenis voor het Corpus Christi Mysticum, even als Christus' tijd op aarde van betekenis was vóór de Stichting der Kerk. Prof. Willebrands sprak over het profetisch ambt van leraar en het koninklijk ambt van bestuurder, welke een nieuw karak- - - met bijna ƒ14 In het dezer dagen verschenen jaar verslag over 1947 van de Coöperatieve Boerenleenbank te Eindhoven wordt opgemerkt dat ondanks een daling van de oogstcijfers met rond 15 pet. t.o.v. 1946 de uitvoerwaarde van de agrari sche producten van 321 millioen in 1946 tot ƒ585 millioen in 1947 steeg Voorwaarde voor een nog hogere bij drage van de Nederlandse land- en tuin bouw in de gezamenlijke krachtsin spanning tot productieverhoging is aat sociale en financiële spanningen ten plattelande kunnen worden voorkomen. De netto-spaarvorming bij de boeren leenbanken bleef in 1947 van geringe omvang Het saldo van inlagen en terug betalingen bedroeg ongeveer 1 mil lioen Incl. de rente over 1947 ten be drage van 9.5 millioen bedragen de spaargelden bij de aangesloten plaatse lijke boerenleenbanken eind 1947 519:4 millioen tegen ƒ508.9 millioen einde 1946. Van de aan de boerenleenbanken toevertrouwde gelden was eind 1947 nog 34 pet. geblokkeerd (eind 1946: 37 pet.) De toenemende geldbehoefte van het agrarische bedrijfsleven in 1947 blijkt uit een stijging bij de boerenleenbanken van de post debiteuren millioen. Centrale Bank bedroeTln-um millioen tegen fDe teschfkbare middelen van de boe- renleenbanken bij de Centrale Bank daalden van ƒ524 millioen einde 1946 tot 517 millioen per 31 December 1947. De belegging dezer gelden baarde toe nemende zorgen. Meer en meer blijkt dat een behoorlijk rendement der be leggingen" bij handhaving van het hui dige rentepeil op de markt voor over- heidsleningen op de duur slechts kan worden bereikt, indien volstaan zou kunnen worden met een belangrijke ge ringere graad yan liquiditeit dan de Centrale Bank thans geboden acht. De post debiteuren der Centrale Bank steeg van ƒ17 tot ƒ24 millioen. Van de winst over 1947 ten bedrage van rond ƒ518.000 (325.970) wordt ruim ƒ501.000 (309.000) aan de reserves toe gevoegd, waardoor deze stijgen tot bijna 9 millioen. Voor d'e viering van het vijftig-jarig jubileum van de Centrale Bank in 1949 werd een reserve van 100.000 gevormd. Het aantal aangesloten boerenleen banken bleef onveranderd 501. Eind 1947 stond een bedrag van 2.4 millioen uit, aan hypothecair crediet te gen 2.2 millioen eind 1946. ter krijgen als zij verbondcn worden mrt henp neomist C. Kershoit, oud-prefect sorak namens de studenten en de bis schop sprak een schoon woord over het vieren van een priesterfeest in deze sfeer van het seminarie, dat doortrokken is van gedachten over het priesterschap en waar de president aan het hoofd staat van de toekomstige priesterschare. De bisschop noemde zich dankbaar voor de goede geest, die door de tegen woordige praeses en diens voorgangers op het seminarie was gekweekt en dank te God voor alles, wat Hij het bisdom door de praeses heeft gegeven. De praeses zelf zeide met een tekst van Ambrosius, dat „de waardigheid van ons priesterschap door ons worde gekend, opdat die waardigheid in ons bewaard blijve". Hij getuigde van zijn dankbaa heid, vooral van het grote voorreen moeder nog hier te mogen zien \er voorts de studenten ^duchtc strengheid voortspruit ui Cd.™ in on, terug- vinde. v Morgens in intieme kring hadden ook de burgemeester van Warmond, jhr. von Fisenne en'dr. Walenkamp namens de hureerij gelukwensen aangeboden. Het feest werd Maandagavond begonnen met een feestelijke intocht, welkomstlied en toespraak door prof. Groote en plechtig Lof. En 's avonds was er een serenade door Warmond's harmonie. De dag van gisteren begon met 'n plech tige Hoogmis met pontificale assistentie van de bisschop, mgr. Huibers. Verder assisteerden daarbij de weleerw. heren C. Kerstholt en F. Keukens, de vroegere en tegenwoordige prefect der studenten ais diaken en subdiaken. Troondiakens waren mgr. dr. C. Henning, regent van Hageveld en de hoogeerw. heer C. v. Trigt, officiaal van het bisdom. Ceremo- niarii waren de weleerw. heren A. Ag- térof, eerste secretaris van het bisdom en W Wortel. Door de Warmondse Schola wérd onder leiding van de weleerw. heer C. Wüst de tweestemmige mis Tibi Laus van Herman Stratcjier gezongen. Ter gelegenheid van het zilveren pries terfeest verscheen op het seminarie een feestnummer van het Warmondse studen tenblad „Cassiciacum" met artikelen over de wetenschappelijke terreinen, waarop praeses Van Deursen wetkzaam was n.l Duitse literatuur, parapsychologie, ascese en moraaltheologie. Alle correspondentie te richten aan: H, J. v. d. Broek; Nieuwe Binnenweg 46, Rotterdam-C. No. 671 (27 Mei 1948). PROBLEEM No. 2QP4. B. KRAMER, Maastricht. Opgedragen aan A. v. Beek, Schiebroek le Plaatsing. De Exploitatie-onderneming Nederl. Stoombootreederij en Reederu Akker mans te Rotterdam, die in Maart j.l. een passagiersdienst NederlandZwitserland heeft, geopend, hervat op 9 Juni a.s. met vier grote salonschepen het passagiers vervoer op Rijn en Waal tussen Rotter dam enerzijds en Nijmegen en Arnhem anderzijds. Zwart: I, 8, 9 18/9, 26/7, 31, 36/7 Wit: 6, 16/7, 29, 33, 38, 42/3. 46, 4f PROBLEEM No. 2095. B. KRAMER, Maastricht. Ie Plaatsing. Zwart: 8. 14, 16. 18. 22, 24. 29, 31. Wit: 21. 25/7, 32/3, 36/7, 42. PROBLEEM No. 2096. B. KRAMER. Maastricht, le Plaatsing. Miniatuur. Zwart: 10, 16. 24, 32/3, 35. 38. Wit: 8. 13, 17. 26, 40, 43, 49. PROBLEEM No. 2097. B. KRAMER, Maastricht, le Plaatsing. Eindspel. Zwart 25, dam op 22. Wit: 10, dammen op 2 cn 34. Oplossingen binnen drie weken in te zenden. ONZE PROBLEMEN. Ditmaal vier problemen van onze eminente medewerker B. Kramer. Als steeds iets echt origineels, soms eenvou dig en toch verrassend. Wij menen voor deze gelegenheid ook iets extra te moe ten doen cn loven daarom twee extra prijzen uit voor degenen, die de vier problemen goed oplossen en de oplos singen volledig inzenden. OPLOSSINGEN. Probleem No. 2084 (A. F. Hoogvelt) Zwart: 3.' 5, 8, 10, 13, 17, 19, 22/3, 26/7, 34, 36. Wit: 25 30, 33, 37. 39. 41/5, 47, 49. Wit" 45—40, 44—40, 33—28 (zw. 22:44), 49:9, 37-31, 47-42, 30—24, 25:3. Probleèm No. 2085 (A. F. Hoogvelt) Zwart: 3, 10, 12/3, 16, 18, 20. 22, 25 36. Wit: 23, 26/7, 29, 32, 40/1, 43, 47.50 Wit: 32—28 (zw. 22:24). 43—38. 47-42. 38—33 (47:21). 26:30 (25:45), 33:4 Probleem No. 2086 .(C. A. v. di Velden) Zwart 2, 6/9, 13/4, 16, 19, 23. 29, 41/2, dam op 4. Wit: U, 17, 22. 25/7, 32, 34, 39. 40, 43/4, 50. dam op 45. Wit: 25—20, 27—21, 22—18, 341, 1—7, 40—35, 45:9, 50:39, (17—22) 39—33. Probleem No. 2087. (Th. Jaspers.) Zwart: 9, 13, 17/8, 22/4, 27/8, 33, 35. Wit: 37. 39, 40. 42/5, 47. 49. Wit: 37—32, 39 8. 8—3, 332. OPLOSSERS. - Wegens plaatsgebrek volgende rubriek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2