Nieuws uit STAD en OMTREK typerende Toetsstudies Gunstige bedrijfsbezetting bij Ned. Kabelfabriek K. a LAATSTE BERICHTEN 2V2 JAAR VOOR FULLRIEDE Kwaliteitsonderzoek door de Proeftuin Noodlanding AREL KWIEK Werk van eigen Gorzenkrachten a Om zijn medewerking in drama van Putten ^"geheugen- Hulp in de woestijn Zweeds elftal tegen Nederland hoogspanningskabel bij WOENSDAG 2 JUNI 1948 PAGINA 3 ST. GEERTE'S MINNE Mooie opvoering HENGELAARS JEXTRA TOETS Liegen maar R. K. SCHAAKCLUB SBO DOE J AAREJVkTOURjNOO'I AMERIK. AMBASSADEUR BIJ MELCHERS GEEN GELD burgerlijke stand VLAARDINGEN Exploitatie-uitkojiisten bevrdigend EXAMENS wordt P resident 90.000 MENSEN VLUCH TEN VOOR HET WATER GEWELD De overstromingsramp in Noord-Amerika DE KAMPIOENSCOMPETITilE POSITIES TROEPENSCHEPEN DOOR PANTSERVUIST GEDOOD N.A.T.U.-CONGRES 1948 IN HILVERSUM VAN DRUIVEN OP SUIKER EN VITAMINE C GEHALTE En op zuurgraad Sfe speeIfdacharadia Va" Jipar di: MAASSLUIS DOORGEBRAND JOS. VRANKEN OVERLEDEN De parochie-gemeenschap van de Gorzen heeft gisteravond haar kunnen bewezen. In een gevarieerd programma hebben verschillende eigen krachten op zang-, spel- en declamatie-terrein bewezen, dat hier veel bereikt kan worden. Pastoor Raaffels, tot wiens eer de avonden deze week worden georganiseerd, was voor de pauze aanwezig. Onder de muzikale en zuivere leiding van Mej. van Noort zong het Cecilia-koor van het S.F.L. vier zeer uiteenlopende nummers. Begonnen werd met een hymne, waarin reeds duidelijk bleek, dat het he lemaal niet nodig is, om beslist vals te zingen, terwijl ook het stemmen-even- wicht goed bewaard bleef. HumOTistisch en met de juiste .voordracht zong het koortje het lied van de blikken soldaat. Het werd wel het meest van de vier SeDePdeclamatie van de heer Jaap Scheen- loop was verrassend goed, toonde een goed begrip voor tekst en dictie en was zeer overtuigend inner lijk bewogen. Mej. Jeanne van Rijswijk droeg een gedicht voor van Ir. Daamen; sober en biddend. Dat het koortje van de Damescongre gatie o.l.v. de heer Vredebregt met het zingen van een Priester-cantate zo veel te hoog moest grijpen, was toch wel een ernstig gebrek aan muzikale verantwoor delijkheid en inzicht in eigen kunnen. Pastoor Raaffels vroeg zich in zijn kort woordje tot de parochianen af, waaraan hij het wel te danken had, dat zijn le ven zich steeds zo nauw verbonden met de Gorzen heeft afgespeeld. Reeds als Kapelaan van Pastoor Warnink, die juist van de Gorzen verplaatst was, moest hij vaak de lof van de Gorzen horen. Zijn pastoor betreurde het destijds zeer lang, dat hij uit Schiedam Zuid had moeten verdwijnen. Als Kapelaan aan de Fran- keland heeft spr. als adviseur veel met de Gorzenaren te maken gehad. Het werd hem duidelijk, waarom Past. War nink zo aan de parochie gehecht was. De jubilerende pastoor sprak zijn dankbaar heid uit over de liefde van zijn paro chianen voor hun priesters. Zijn vurig ste wens zou zijn, dat hij alle parochia nen van de Gorzen, geen uitgezonderd, later voor O. L. Heer zou kunnen bren gen. Een zeer goede keus was gedaan met het spel „St. Geerte's minne" van Marie Koenen. Deze moderne bewerking van een Middeleeuws gegeven was goed speel baar en voor de gelegenheid ideaal. Het was bovendien een costuum-stuk, zodat het oog alles kreeg, wat het wenste. In onze fantasie hebben we de diverse stijl loze meubelen omgebouwd tot een drachtige Gothiek, zodat in deze de regisseur bij gebrek aan beter geen blaam treft. De opvoering geschiedde naamloos. Geerte bracht van zichzelf een goede stem en beheerste gebaren mee, maar kon toch wat meer van binnen uit spe len. Anceel daarentegen was geheel in zijn Bpel, maar miste de verbeterende hand van een regisseur op zijn houding en gebaren. Een voortreffelijke satan was de varende zanger, waarin zeker ac teurs-bloed schuilt. Ook van de herder viel een zekere routine op. De bijrollen werden goed vervuld. Kap.Langemeijer. die de avond ge opend had, besloot met een woord van dank aan de spelers: ,,Dit werk van eigen krachten uit onze parochie moet door ons gewaardeerd worden", waren zijn woorden, waarmee het applaus har telijk instemde. Het nieuwe visseizoen is aangebroken Buurman wekt me weer met een luid geklop We gaan 't proberen. Nog vóór d.' afgesproken tijd, hangen we kanus en hengel op.... En dan op pad. In de nog trieste morgen Trekt de boer te melken naar 't wijde land; Zijn wij het tuig en aas reeds aan 't verzorgen Nest'len we ons weer aan de waterkant. 't Steigen van een leeuw'rik boven, de weide, Het snaat'ren van een rieteend in z'n vlucht, De boeren-karren die het erf af rijden, Het ruisend riet, 't klinkt als vertrouwd gerucht. Het grijze lood bepeilt het blinkend water Waar tussen 't kroos, de karper zich verschuilt, We luisteren bij het tu'-m, als later. Een hond op een verlaten hoeve huilt..., Terwijl goedmoedig, ver de koeien loeien Over en weer het hanenvolkje kraait, De zon langzaam ten Hemel op komt gloeien, Duikt plots de dobber en de hengel zwaait. COR DON. Gisteravond kreeg Typer een „Rot' terdammer", dagblad van de A. R„ in zijn handen. Baarin stond onder de ru briek Schiedam van Maandagavond j.i. het volgende te lezen: POLITIEK RELLETJE. „Bij het uitgaan van de R. K. kerk in de Gorzen hebben zich gisteren relletjes voorgedaan. Bij de uitgang van deze kerk hadden zich enige personen opge steld met pamfletten van de partij Wei ter, die zij aan de kerkgangers uitdeel den. Alles had een rustig verloop, maar plotseling kwamen enige opgeschoten knapen van de K. V. P. tussenbeide en vielen de propagandisten met provoce rend geschreeuw aan. De politie kwam tussen beide om erger te voorkomen en maakte proces-verbaal op". „Dat was nu weer eens echt een be richt om te smullen over die Roomsen, die elkaar onderling in de haren zitten! En nog wel een officieel politde-bericht Tyber h|;cft eens geïnformeerd lezer! Allereerst bij zichzelf, omdat hij van het hele toneel ooggetuige was, maar boven dien bij de politie. Er is geen enkel pro ces-verbaal opgemaakt). Het z.g. „rel letje" was zoveel rel, dat het niet eens vermeld is in de rapporten. Het was te onbeduidend, om er inkt aan te verknoei en. Dat heeft Typer op het politie bureau vernomen. Lieg maar raak, en dat in een blad als de „Rotterdammer". TYPER. Mede door het deelnemen van drie vooraanstaande spelers aan Het kampioen schap van Schiedam besloot de ledenver gadering op voorstel van het bestuur, ♦in? 16 te belasten met de sa menstelling van de tientallen In de zo mermaanden ZOU er clan worden volgens Zwitsers systeem te^11 len in één groep. Het in elk geval, dat ieder nieuw lid dellük kan deelnemen. W lld onrald- pe twee eerste ronden hadden tot re ®bltaat, dat met twee punten bovenaar rtaan de heren; V. d. Berg. Erftemebe? 7oef Jong- Steenhouwer, v. d. Toorn en Wij hopen de nog volgende resultaten regelmatig te vermelden. Ook kunnen nieuwe leden onmiddellijk in de Wed strijd, die waarschijnlijk elf of twaalf ronden omvatten zal, uitkomen, In afd. A. wist de heer A. v. d_ Marei zich te plaatsen als finalist. De heer H. Seger, die een goede kans maakte, speel de zijn laatste wedstrijd tegen Doejaaren niet te best en verloor met een te groot verschil. De stand werd hierdoor: 1 A. v d. Marei 95,37. pet., gem. 5,50; 2 J. Doejaaren 85,84 pet., gem. 5,40; 3 H. Seger 85,31 pet., gem. 5,90; 4 L. Groene- boom 85,23 pet., gem. 4,60; 5 C. Breeman 82,30 pet., gem. 4,80. De heer v. d. Marei is lid van de B.V. Bellevue uit Maassluis. In afd. E werd de heer W. de Jong finalist met 99,67 pet-, gëm. 1,90; 2 A. Gordijn 96.00 pet., gem. 1 80; 3 W. Heins. broek 92,10 pet., gem 2.00; 4 L van Gerven 92.00 pet., gem. 1.60, Zaterdag begint de finale 'om half acht met de volgende wedstrijden: Th. Fit- echer—A. Jense; v. d. Berg—Kooy; Hei- hingenA. v. Rijn. De heer P. Melchers overhandigt aan dr. Herman Baruchambassa deur der V. S., die in gezelschap van mr. P. Oud, burgemeester van Rotterdam, een bezoek aan deze distilleerderij te Schiedam bracht, een kruik „zeer oude". Gisterenmiddag bracht de Amerikaan se ambassadeur, Dr. Herman B. Baruch, een bezoek aan de distilleerderij en li keurstokerij Piet Melchers, Lange Haven. Hij was in gezelschap van de burgemees ter van Rotterdam. Mr. P. J. Oud en diens echtgenote, leidende figuren uit de Rot terdamse scheepvaart-wereld en voor aanstaande leden van het legatie-perso neel. Alle plaatsen v; y de eerste rang voor de komende uitvoeringen van de Kath. Toneelkring zijn uitverkocht. Prachtig re sultaat zou je bij het horen daarvan zeg gen. Dat dacht Typer ook, toen men het hem vertelde. Maar het was minder leuk, dat de tweede en derde rang bijna geen aftrek hadden. Ja, Typer hoort al tegenwerpen: Dan hadden ze het ook maar net als de Kunst kring moeten doen: allemaal één prijs en dan rouleren. Typer zal niets op de rege ling van de Kunstkring aanmerken, maar hij ziet toch wel een heel groot verschil. De Kunstkring verenigt al die mensen, die de gemiddelde prijs willen betalen, terwijl de Katholieke Toneelkring een poging deet, om ook de minder kapitaal woord voor. Het is bluswater naar een ander dragen, waarje eigen huis in brand staat, is zijn mening. Typer is het daarmee niet helemaal eens. Nederlands morele steun aan Italië heeft heus wel zwakke broeders een ruggegraats-versterking gegeven. Maar dat de Nederlanders en vooral de Schie dammers niet het belang van de komende verkiezingen in Nederland inzien, dat is wel somber. Goed, de Gorzen, heeft de zaakjes voor elkaar. Er is geen straat zonder aanplak biljet en de propaganda-club is het vuur tje aan het opwarmen. Maar hoe staat 't met de andere wijken? Hoe staat het met de vrijwillige bijdragen voor het verkie zingsfonds? Even ëen rekensommetje. De 5000 katholieke gezinnen van Schiedam denken vanavond, dat er weer een brie- krachtigen in de gelegenheid te stellen eens- goed toneel te zien. venactie voor Itabe nodig is. Er is haast De Kath. Toneelkring ziet de opzet zo zakelijk mogelijk. Er moet hier goed toneel komen voor alle Katholieken van Schiedam. Daarbij zijn nu eenmaal beter en minder goed gesitueerden. In alle schouwburgen bestaan rangen, al naar gelang de draagkracht. Daarmee is niets gezegd over mindere standen of klassen tegenstellingen. Typer kan zich goed her ineren, dat de studenten toch de toe komstige doktoren, advocaten, tandart sen enz. op het schellinkje zaten tussen andere mensen, arbeiders, fruitverkopers en straathandelaren, die het evenmin breed konden laten hangen. Voor hen allen was het de liefde voor het goede toneel, dat hun gang naar de schouwburg bepaalde en niet de vraag, of Pietje, Klaasje of Gerritje zouden zien, dat zij „maar op de 3de amfiet" zaten. ,Les enfents du paradis," de lievelingen van het schellinkje, zijn vaak de vurigste toneelliefhebbers en zij zijn blij, dat de prijs van hun plaats niet op een klusje gegooid wordt met die van de anderen en gedeeld door het totale aantal, want dan zou er niets komen van 't zien van een mooi toneelstuk voor weinig geld. Typer kan dan ook niet begrijpen, dat de duurste plaatsen in deze tijd weg vliegen en de goedkope plaatsen nog wei nig aftrek vinden. Want bij de Kunst kring zit men door het rouleer-systeem toch zeker twee maal op de tweede en twee maal op de derde rang. Als die plaatsen werkelijk zo slecht waren, zou de Kunstkring misschien net de 300 le den halen, omdat niemand ervan gediend is twee maal een voorstelling op een slechte plaats te zien. Typer gelooft, dat de opvoeding van het Katholieke Schiedamse publiek tqt een zelfstandig uitgaand publiek door de indeling in drie rangen zeer gebaat is. Syeft de mensen ook eens gelegen heid hun liefde voor iets goeds en iets moois te leren stellen boven het menselijk opzicht. Wie daar bovenuit rijst, kan zich complimenteren. Tivee ton Een millioen brieven naar Italië met gemiddeld 20 cent porto betekent een gift in het Italiaanse verkiezingsfonds van 200.000,Typer heeft gehoord, dat de penningmeester van de K.V.P. zijn vingers nat gemaakt heeft, toen hij aan het tellen wilde gaan. Zij bleven echter werkeloos, want er was geen sprake van, d.at na Italië ook Nederland voor twee ton aan de beurt kwam. Gek eigenlijk, dat de mensen op één avond twee ton d't hun mouw schudden, alsof het min- :dan een goochel truck was. En dat '.'_J een vreemd land tot een goed ver- voornrresu!taa' tc komen, terwijl ze sloffen eigen land de boel laten ver van nn*»!f Z01 zeSgen, dat is het toppunt mTest0^^1^- Maar de pen^ing- K.v.p. heeft er een ander bij en de brieven moeten expresse. Vijftig cent porto, kan ons het schelen; het is nodig, want we staan voor een crisis. We sturen met zijn allen het geld voor de porto naar de penningmeester van de K.V.P.de heer J W B Hartendorp, Maas dijk 106 a, Schiedam. Overmorgen is de Schiedamse verkiezingskas 2500,— zwaarder. Wat zegt' U? Kan dat niet? Het kon toch ook een paar maanden geileden. Laten we het eens proberen. Typer weet een reuze motto: Brieven- aetie: Met man en macht voor de politieke eendracht. Aiet eens Typer moet nog even op Zondagmor gen terugkomen. Een mopje. Voor de H Hartkerk stond een huurling briefjes uit te delen. Een actief lid van de propa- ganda-club sjapt op hem af: „Wat zijn ze je waard, vader?" „Een cent per stuk," antwoordt de huurling. ..Hier heb je vij'f gulden, geef mij dat pak dan maar." De huurling incasseert en verdwijnt. Je koopt wat voor een partij met zulke overtuigde propagandisten. Nog een mopje. Van de 16 onderteke naars van het pamflet is nog niet de helft lid geweest van de K.V.P. Toch durven ze beweren, dat. ze jn de partij hun stem niet eens konden doen horen. Wat een wonder TYPER. In de ontvangzaal begroette de heer Lambert Melchers het gezelschap. Dr. Baruch zag in de distilleerderij het goede Hollandse spreekwoord bewaarheid: „Zo vader, zo zoon". Daarom wist hij zeker, dat Holland er ondanks alle tegenslagen in verleden en toekomst in zou slagen zich er bovenop te werken naar tijden van welvaart. De heef Bruno de Jongh leidde het gezelschap rond langs zijn verzameling van bijna 3000 proefflesjes sterke drank uit alle delen van de we reld. Deze is permanent opgesteld in een tentoonstellmgs-ruimte. Geruime tijd verbleven de hoge gasten temidden var, deze collectie, waaronder Mr. Oud no-' voorvaderlijke stukken aantrof. Na een bezoek van ruim een uur verliet het ge zelschap Schiedam, Voorafgegaan door een eenheid van de Schiedamse motor brigade. Tevoren was een bezoek gebracht aan de werf Wilton—Fijenoord, waar Dr Baruch via een tocht door de havens ar riveerde. GEBOREN: Cornells J.. z van B A Jansen en G. F. M. v. Etten," Korte Ach terweg 14; Goverdina J„ <j. van D. Bak ker en C M. Vorstenbos, Sommelsdijkse- straat 9; Catharina M. E. L d. van Th. C, L. Willems en C. E. M. 't Hart, Noord- vestlaan 44; Adriaan Wz. van W. W. H Cordfunke en J m. v. Pelt, Jan Steenstraat 11; Robert A C„ z. van P. C. Veltenaar en A. H. M v. Elswijk, Nassaulaan 75. BOUWBEDRIJVIGHEID. De bouwbedrijvigheid voor dit jaar mo gen wij wat de woningbouw betreft met dankbaarheid memoreren. Bijna 500 nieuwe woningen zijn of zullen in 1948 worden aanbesteed, terwijl terstond daar na met de bouw zal worden begonnen. Een aantal, dat bijna 3 x zo hoog ligt als in 1947,. toen met de bouw van 188 wonin gen een aanvang kon worden gemaakt. Ook de bouwbedrijvigheid van de zijde van het bedrijfsleven in het afgelopen jaar mag niet onvermeld blijven. In 1947 werden aan particulieren 94 bouwvergunningen verleend voor een totaal aan bouwkosten van ruim 1.500.000. Over de eerste 4 maanden van het lopende jaar bedroeg het aantal aan particulieren verleende bouwvergunni - gen 47 met een totaal aan geraamde bouwkosten - uim ƒ750.000. Voorts werden in 1947 40 vergunningen verleend ingevolge de Hinderwet; over de eerste 4 maanden van 1948 bedroeg dit aantal 12 Een zeer verblijdend teken is, dat de uitgaven van de dienst voor sociale za ken, bij de primitieve begroting 1947 ge raamd op 605.000, voor 1948 kan worden gesteld op ƒ342.000. Deze gunstige ont wikkeling is niet alleen te danken aan de Noodvoorziening ouden van dagen, doch ook aan de vermindering van het aantal gevallen dat bij de dienst in zorg is. NIWIN-FANCY-FAIR De bruto-opbrengst van de gehouden Niwn-fancy-fair bedraagt ƒ4.694,41, zodat een behoorlijk bedrag aan het hoofdbe stuur van de Niwin zal kunnen worden afgedragen. CONCERT FEDERATIE Heden, Woensdagavond, van 7.30 tot 9 uur, wordt in het Hof het 2e concert ge geven, uitgaande van de Vlaardingse Federatie v. Muziekgezelschappen. Thans concerteren „De Pijpers". Dividend 8 pet., waarvan 5 pet. ev. in aandelen Het jaarverslag over 1947 van de N. V. Nederl. Kabelfabriek te Delft, herdenkt met leedwezen de dood van de heer H. C. v. d. Lely, sedert de op richting commissaris der Vennootschap en een woord van grote erkentelijkheid wordt geuit voor hetgeen hij heeft bii- gedragen ter bevordering van de be langen der Vennootschap. Bij de be spreking van de gang van zaken con stateert het jaarverslag dat in 1947 de beide bedrijven ruim van werk waren voorzien en als gevolg daarvan een gunstige bedrijfsbezetting kon worden verkregen. De exploitatie-uitkomsten waren dientengevolge bevredigend. De export kon worden uitgebreid, niet tegenstaande er rekening gehoudeh moest worden met de urgentie van de binnen landse bestellingen. Al het mogelijke wordt in het werk gesteld om de pro ductie te verhogen en aan de wensen van de binnenlandse en buitenlandse af nemers te voldoen. oe aanvoer van grond- en hulpstoffen was, de moeilijk heden in aanmerking genomen, bevredi gend. Er wordt op vertrouwd de nieuwe draadwals-installatie vóór het einde van het jaar te Alblasserdam in bedrijf te kunnen stellen, waardoor een be langrijke productie-vergroting zal wor den verkregen. De directie verwacht, dat zjj allengs in staat zal zijn de bin nenlandse behoefte aan de te Alblas serdam vervaardigde producten te kunnen voldoen. De plannen voor de vergroting van de koperwalscrij te Delft zijn, door onvoorziene omstandig heden, nog niet tot uitvoering geko men. Men hoopt binnenkort met de bouw te beginnen. Ook de uitbreiding van de koperdraadtrekkerij zal nu spoedig aan de productie kunnen deel nemen. Het bruto winstsaldo, na reservering voor belastingen bedraagt f 5. 012.765.33. Voor afschrijving op de activa wordt een bedrag van f 2.493.646,49 in mindering van de winst gebracht zodat het saldo ter verdeling f 2.519.118,84 bedraagt. Door commissarissen wordt voorge steld uit dit bedrag behalve het 3 pCt. primair dividend nog een super-dividend van 5 pCt. uit te keren, met dien ver stande, dat het primair dividend zal worden uitbetaald in contanten en het super-dividend in aandelen resp. certi ficaten van aandelen ol in contanten naar keuze van aandeelhouders. Vorig jaar bedroeg het dividend o pCt. De dividendbelasting ad 15 pCt. over het totale dividend zal worden ingehou den van het primaire dividend. Na deze uitkeringen resteert een onverdeeld sal do groot f 29.323,81, welk bedrag op nieuwe rekening van aandeelhouders wordt overgebracht. Het uit de winst aan houders van oprichtersbewijzen komen de aandeel laat een uitkering toe van f 1.454.per stuk, waarna eer, saldo van f 5.54 voor de houders van deze bewii zen blijft gereserveerd. De voorraden zijn op voorzichtige wijze gewaardeerd op f 15.637.894,25. Uit de exploitatie-inkom sten van de vaste eigendommen is we derom een bedrag gereserveerd voor afschrijving op de bezittingen. Het fond- senbezit, dat per 31 Dec. '47 een balans- waarde vertegenwoordigt van f 410.887,46 (waaronder zijn begrepen de effecten, die als waarborgsom zijn gedeponeerd) bestaat voor een bedrag van f 406-508,46 uit ter beurze genoteerde fondsen, ter wijl het resterende gedeelte ter waarde van f 4.379.— uit effecten bestaat, die geen beursnotering hebben. De reserve „Stamkapitaal voor tijdelijke ondersteu ningen" werd vermeerderd met de rente en verminderd met de daaruit gedane uitkeringen. In de loop van het boekjaar werd een bedrag van f 250.000.— ter be schikking gesteld van het Fonds voor Weduwenverzorging. De algemene vergadering van aan deelhouders zal worden gehouden op Woensdag 16 Juni a.s. des n.m. te 2.30 uur in hotel Witte Brug te Den Haag. Aan de beurt van aftreding, is de com- misssaris mr. J. A. v. d. Lee. Op deze vergadering zal moeten worden voorzien in de vacature, ontstaan door het over lijden van de heer H. C. v. d. Lely. Bij de te Rotterdam gehouden examens ter verkrijging van het diploma ais schipper voor de binnenvaart slaagde voor het diploma ..kanalen en rivieren" A. H. P. van Heel (Rotterdam). Voor het diploma „geheel Nederland" slaagden J Neef (Zwiindrecht), A. H. van Setten (Rotterdam), J. H v. d. Stroom (Rotter dam). 83. Wat waren die boeven kwaad, toen ze Karei Kwiek zo vlak voor hun neus in die stevige schuur zagen verdwij nen. Ze raasden en tierden zo hard, dat je het mijlen ver kon horen, en toen hun lawaai door de veel verderop gele gen hoge rotsen weerkaatst als een echo terugkwam, ont stond er zo n herrie, dat ze elkaar niet meer konden ver staan. Eindelijk beval de bovenpresident stilte. Hij begreep wel, dat ze zo maar niet in de schuur zouden kunnen komen en dat de deur dus moest worden geforceerd. In zijn jeugd had hij eens 11 boek gelezen over de kruistochten in Pales tina en dat bracht hem nu op een goed idee. Hij liet een Voor een van de Duitsers, die be trokken waren in een van de ergste drama's uit de bezettingstijd, het ge vangennemen der mannelijke bevol king van Putten, dat de dood van on geveer 600 man tengevolge had en het in brand steken van een deel van het dorp, is heden het vonnis gevallen. Oberst Fullriede is veroordeeld tot 2/2 jaar gevangenisstraf. Bij de behandeling van deze zaak 14 dagen geleden voor het bijzonder ge rechtshof te Arnhem hebben wij uitvoe rig bericht over de rol, welke Fullriede in dit drama heeft vervuld. De eis luidde toen: vijf jaar gevangenisstraf. Het hof overwoog in zijn vonnis, dat verdachte, in strijd met internationaal recht en menselijkheid als Oberst der Deutsche Wehrmacht da mannelijke in woners van Putten heeft doen gevangen nemen en hen heeft overgeleverd aan de S.S.; voorts vrouwen en kinderen heeft doen evacueren en bezittingen heeft la ten verbranden. Het vonnis was 2% jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest van 10 Mei 1946 af. In de motivering wordt o.a. opgemerkt dat ten voordele van verdachte zeer ver zachtende omstandigheden gelden. Hij heeft nl. met tegenzin het bevel, dat niet zijn initiatief was, slechts ten dele uit gevoerd. Het beroep op de noodtoestand werd door het hof verworpen. Het nam evenmin enige opzet tot wederrechtelij ke ppdracht aan. Wel b,eek uit verschil lende omstandigheden, dat verd. zich bewust was van het onrechtmatige van dit bevel. Ook heeft hij geen poging in het werk gesteld om een ander bevel te verkrijgen van zijn superieuren, of het uitgevaardigde bevel te verzachten. Het hof neemt hem zeer kwalijk, dat hij om 7 uur het brandende Putten zonder enige noodzaak verliet, ofschoon hij deernis had met Putten en wist, dat er nog jonge S.S.-ers aanwezig waren. Vast staat niettemin, dat door zijn optreden groter onheil is voorkomen. Niet bewe zen is vooreerst, dat door zijn optreden later mensen op gruwelijke wijze om 't De overstromingen in Noord-Amerika dreigen opnieuw een ongunstige wending te nemen. Toen de vloed van de Colum bia op de laatste 100 mijl naar zee het zwaar bedijkte dal van de beneden-rivier binnenviel, keerde het getij van zee uit zich tegen de rivier, zodat nu ook het rijke grasland van het dal gevaar loopt. Opnieuw zijn de afgelopen nacht dijken bezweken en volgens deskundigen van het leger bevindt de gehele bedijking van het beneden-dal zich in een kritieke toe. stand. Het totaal aantal vluchtelingen uit de overstromingsgebieden wordt op 90.000 mensen geschat en nog steeds worden nieuwe ontruimingsbevelen uitgegeven In Brits Columbia is de noodtoestand af gekondigd leven kwamen. Het kon hem niet be kend zijn, dat de opgebrachte mannen in Duitse concentratiekampen tcreciu zou den komen. Het hof kwam tenslotte tot de conclusie dat een zeer milde straf hier op haar plaats is. Het Zweedse elftal voor de wedstrijd tegen Nederland op 9 Juni te Amsterdam is als volgt samengesteld: Doel: Torsten Lindberg; achter: Knut Norc'uhl en Erik Nilsson; midden: Sune Andersson, Borje Leander en Kjell Ro sen; voor: Henry Carlsson, Gunnar Gren, Gunnar Nordahl, Nils Liedholm en Stellar Nilsson. Reserves: Karl Svensson, John Wik- dah,l Rune Emanuelsson en Egon Svens son. Voor de drie resterende wedstrijden der kampioenscompetitie zijn de volgen de data vastgesteld: Zondag 6 Juni: Go AheadHeerenveen. HaarlemP.S.V. Zondag 13 Juni: E.D.O.B.V.V. De „Waterman", op de thuisreis, pas seerde gistermorgen om 5 uur Malta en wordt Maandag a.s., des morgens, te Rotterdam verwacht. Gistermiddag heeft zich op het vroegere vliegveld te Norg (Gr.) een dodelijk on geval voorgedaan. Een 28-jarige arbeider, die op het terrein egalisèringswerkzaam- heden verrichtte, vond (jaarbij een panl- servuist. Terwijl hij het gevaarlijke wa pentuig in gebukte houding onderzocht, geraakte de slagpen los; het projectiel kwam tot ontploffing, waardoor het slachtoffer op slag gedood werd. Zijn kle ding geraakte in brand, zodat het lichaam totaal verkoolde. Dit jaar houdt de Nederlandse Ama teur Toneel Unie haar jaarlijkse congres in Hilversum en wel op 26 en 27 Juni a.s De directeur van dë Academie voor Dramatische Kunst „De Toneelschool", de heer W. Th. Pos zal voor de deelne mers een causerie houden over „Toneel opleiding en Amateurtoneel", terwijl de verhouding tussen beroepstoneel en amateurtoneel zal worden belicht door mr. J. de Blieck, erevoorzitter van de N.A.T.U. en Ben Groenier, secretaris van de organisatie der toneelkunste naars. Hoogtepunt van het congres zal zijn de opvoering door het centraal gezel schap van de ontvangende afdeling, van het stuk „De Gecroonde Leersse", een werk van de Vlaamse dichter en toneel schrijver Michiel de Swaen, onder re gie van mr. H. M. Planten, leider van „De Plankeniers". dikke boom omhakken en die aan weerszijden door viif van zijn mannen opnemen om hem zo te gebruiken als storm ram tegen de vesting van Karei Kwiek. Zelf ging hij achter op de boomstam zitten om de bestormers aan te voeren. On der luid gejoel zette de stoet zich in beweging. Eerst lang zaam aan, toen harder, nog harder en tenslotte liepen de mannen zo hard op Karel's voordeur toe, dat je ze met twee lietsen nog niet bij had kunnen houden. Karei had de hele vertoning door een kiertje van zijn stevig gegrendelde deur afgezien. Hij zou zijn maatreglen weten te nemen. Toen de boeven vlak fcij waren. WOENSDAG 2 JUNI. Bioscopen: Passage: De Beste jaren van °ns leven (velw.) 2 en 7.30 uur; Mono- Pole: Zamboanga en Pony-express (14 Ja ar) 2, 7 en-9 uur. Parochiehuis Lekstr.. aroehie-avond. St. Geerte's minne 8.30 uur. Donderdag 3 Juni. £ie boven. DOOR HANS HIKTHAMMER 29). De Indiër hief een luid gebrul aan en wierp zich op Been. Er ontstond een felle worsteling in een volslagen duisternis, want de fakkel was opzij geslingerd en doofde onmiddellijk uit. Hans Been vocht om zijn leven, maar desondanks wist hij zijn kalmte te be waren en van de naaktheid van zijn te genstander profijt te trekken. Het duur de dan ook niet lang, of de man lag roerloos op de grond. Dr. Been aanvaardde zo spoedig mo gelijk de terugtocht. Weliswaar was hij er nog niet achter gekomen, wat Ali Mo hammed's tocht te betekenen had en welk verband er bestond tussen het leven In deze onderaardsehel en de Maharadja van Jipar, maar daartoe be stond op het ogenblik geen gelegenheid meer. Hij moest zich voorlopig tevre den stellen met zijn ontdekking van het bestaan van dit hol en dat was in ieder geval de moeite waard. Het raadsel omtrent het verdwijnen van ae Duitse expeditie, gevolgd door me van de beide Britse geleerden uit Bombay, was hiermede grotendeels op- In 1946 Werd in samenwerking met het Instituut voor Bewaring en Verwerking van Tuinbouwproducten te Wageningen door de Proeftuin een kwaliteitsonder zoek ingesteld bij enige druivenrassen van verschillende grondsoorten en ver schillende plukdata. Onderzocht werden de rassen: Alicante, Frankenthaler, Golden Champion en Muscaat van Alexandrië. De trossen werden geoogst in 3 rijp heidsstadia: juist rijp, vol rijp en zeer rijp. De grondsoort waarop de druiven groeiden werd gedifferentieerd in goed zand, slecht zand. goede klei en slechte klei. De trossen werden gezonden naar Wa geningen en aldaar onderzocht op vita mine C gehalte, suikergehalte en zuur- gebalte. Het suikergehalte werd even eens op de Proeftuin bepaald. De „schouders" en ce „top" van de tros wer den afzonderlijk onderzocht. Niet alle combinaties der factoren: ras. grondsoort, grrndkwaliteit en pluk tijd konden volledig werden verzameld, zodat bij de interpretatie van de resul taten enige „-doorsneden" moesten wor den gemaakt. Zo kwamen bijv. alle rassen en pluk tijden wel volledig voor op de goede klei, maar niet op andere grondsoorten. Alle grondsoorten .n pluktijden waren b.v. weer wel vertegenwoordigd binnen het ras Alicante. De resultaten komen in het kort sa mengevat op het volgende neer: Uit de cijfers voor het vitamine C gehalte kon gelost. Slechts de vraag, of men de vreemde indringers eenvoudig uit de weg had geruimd dan wel als gevange nen in een of andere uithoek van deze lugubere verblijfplaats liet versmachten, bleef voorlopig nog onbeantwoord. In ieder geval wist hij nu echter, wat hem tc doen stond. Hij zou zo gauw mogelijk de autoriteiten te Bombay van een en ander op de hoogte brengen en voor hen was dan de taak weggelega dit nest van fanatici door net zendei, van troepen met wortel en tak uit te En daarbij zou hij dan zeker niet tp v«t-n de aanÖacht van de overheid well-,, 'f00*?11 de wel zeer verdachte rol, erHwLdie"tdeCrstedratnkeins R1 la"8' °f dacht begon te .L„"n?,BefS aan hoe hij de uitgang v^ViLkere'ho8 moest terugvinden. "«.tre no Aanvankelijk meende hij op de goe de weg te zijn, maar toen het pad nlot seling begon te dalen in plaats van te stijgen, zoals het geval had moeten zijn bleef hij besluiteloos staan. Hij hield zijn adem in en luisterde scherp of hij zich zou kunnen oriënteren. Zijn ogen tracht- teu de duisternis te doorboren, maar ook de zwakke, als sterren in een donkere nacht schitterende lichtjes brachten geen uitkomst Zij schenen anders gegroepeerd te zijn, zodat zij zijn zoekende blik geen houvast boden Dan plotseling overviel hem in al haar verbijsterende monstruositeit de erkenning, dat "hij de uitgang niet meer zou vinden. Hij zat in dit hol gevangen, als een rat in de val. Onzin!, dacht hij, zich dwingend kalm te blijven. Als ik hier binnen ben geko men, zal ik er ook weer uit moeten ko men! Hij zocht naar liet licht der fakkels, waarbij Ali Mohammed en diens met gezel zich moesten bevinden Maar nu scheen alles behekst te zijn. De licht punten beginnen te dwalen, sommige doofden uit, andere flikkerden op: het Was ten enenmale onmogelijk, zich door deze bedrieglijke dwaallichten te laten leiden. Uren achtereen tastte Hans Been in het duister rond. zonder dat dit hem een stap verder bracht. Wel slaagde hij er in de rotswand te bereiken, wel volgde hij herhaaldelijk met telkens weer oplevende hoop de smalle gangen, welke voor hem opdoemden, maar wanneer deze ai niet dood liepen, dan leken zij toch steeds verdere de berg in te leiden, in plaats van naar de zo vurig verlangde vrijheid. Enige malen gebeurde het ook. dat hij onverwachts over een op de grond liggende man struikelde, die, aldus wreed in zijn slaap gestoord, hem een stort vloed van verwensingen nazond. De dusternis, die hem voor ontdekking behoedde, betekende tevens zijn onder gang. Door een onweerstaanbare behoefte aan slaap overmand, liet Been zich op de 'grond vallen. Hij wilde slechts 'n maak me ernstig ongerust ver dr Been ogenblik rusten. Onder geen voorwaar- J Twee uur geleden heeft hij de tent ver- de mocht h(j aan zijn vermoeidheid toe- laten om nog een rondgang door het geven(kamp te maken. Hij wilde binnen tien Waarom eigenlijk, ging het hem door het hoofd, neem ik niet de eerste de beste knaap, die ik tegen kom Waar om zet ik hem niet eenvoudig mijn re volver op de borst om hem te dwingen, mij de uitgang te wijzen Miss Boyard zou stellig radeloos zijn over zijn lang uitblijven. Hij zag haar in gedachten hevig ongerust de tent op en neer lopen. Nu wenkte zij mr. Hamilton. Maar dat was Hamilton immers niet, dat was de Maharadja. Hij lachte haar toe en Dr. Been was in slaap gevallen. XXI Dat miss Boyard in grote ongerust heid verkeerde was eigenlijk vanzelf sprekend. Zij liep radeloos de tent op en neer en inderdaad: zij wekte ook mr. Hamilton. Deze wreef zich geeuwend de ogen uit en had enige tijd nodig om tot de wer kelijkheid terug te keren. Toen hij miss Boyard voor zich zag, wier gestalte bij de „ebrekkige nachtver lichting iets spookachtigs had. knipperde hij verbaasd met zijn ogen. Ah, juist ja, nu weet ik pas weer, waar ik ben. Ik droomde net..,. Enfin, dat doet er ook niet toe. Wat is er aan de hand? Toch niets onaangenaams Ellen Boyard had angstig zijn hand gegrepen. - Helaas wel. mister Hamilton. Ik minuten terug zijn en nu is hü er nog niet. Hamilton greep naar zijn hals .alsof lnj van plan was zich zelf te wurgen. Dat is werkelijk Niet meer te ruggekeerd, zegt u Hij kwam op zijn veldbed overeind en mompelde halfluid een verwensing. Het zijn allemaal onbetrouwbare sujet ten. de een zo goed als de anderHebt u die mensen aangeworven 1 De Maharadja van Jipar heeft ze ons ter beschikking gesteld. Hij kent mijn vader zeer goed. Hamilton keek haar onderzoekend aan. Hm u neemt mij niet kwalijk, miss Boyard wie bent u eigenlijk Ik ken noch u, noch dr. Been. Het was een toeval, dat ik mij bij de expeditie aansloot. Mijn vriendin, miss Hugsley Aha, is miss Hugsley een vriendin van u Merkwaardig, ik heb u nooit in Bombay gezien Dat is helemaal niet merkwaardig Ik woon in Calcutta. Ik kwam naar Bombay om aan de tenniskampioenschap pen deel te nemen. Zo, bent u dat Nu herinner ik me ook uw naam. Het vorsende verdween uit zijn blik; hij stak de jongedame lachend zijn hand toe. geen conclusie worden getrokken dan dat dit gehalte bij druiven zeer laag is en geen verband toonde met grondsoort, ras of pluktijd. Bij het ras Alicante bleek het suiker gehalte over de gehele linie in de vol- rijpe druiven hoger te zijn dan in rijpe vruchten. Zowel bij zand als bij klei bleek het suikergehalte op goede grond hoger te zijn dan op slechte. Op de klei kwam dit verschil ster1 naar voren dan op zand. Vruchten van slechte klei hadden een veel lager suikergehalte dan die van slecht zand. Op de slechte gron den vertoonden de schouders een hoger suikergehalte dan de top, op goede gronden was er slechts een gering ver schil in suikergehalte tussen top en schouders ten gunste van de schouders. Het zuurgehaite bij Alicante was over de gehele linie in de volrijpe vruchten lager dan in de juist rijpe trosser Op klei was het zuurgehaite hoger dan op zand; op slechte grond hoger dan op goede. Tussen top en schouder bleek bij dit ras geen opvallend verschil in zuur gehaite te bestaan. Deze uitkomsten voor het ras Alicante bleken niet algemeen geldig te zijn voor alle rassen. Wel vertoonde ook de Frankenthaler en in mindere mate de Golden Champion op slechte zandgrond een aanzienlijs hoger suikergehalte dan op slechte kleigrond. Op ie »:-ede klei bleek dat de Muscaat teeds het hoogste mikergefcalte vertoonde. Voor alle rassen gold daar in meer of mindere mate, dat de top een lager suikergehalte bezat dan de schouders. Bij alle rassen nam het suikergehalte van juist rijp naar volrijp toe. De zeer rijpe trossen hadden een iets lager suikergehalte. Bij alle rassen was het zuurgehaite van de top hoger dan van de schouders; vooral bij de Golden Champion kwam dit verschil zeer duidelijk naar voren. Bij alle rassen nam het zuurgehaite bij toenemende rijpheid af zowel in de top als in de schouders. Vooral van juist rijp naar vol rijp bestond een sterke val in zuurgehaite. (jWordt vervolgd) Gisteren om 9.45 uur kwam het baan vak SchiedamHoek v. Holland stroom loos, vermoedelijk door een storing in de hoofdcentrale te Schiedam. Bij het weder inschakelen van de span ning is door onbekende oorzaak een hoog spanningskabel, bij het station Maassluis ter hoogte van Post 2 doorgebrand. Een steekvlam van plm. 3 meter hoogte gaf de juiste plaats van de storing aan. De hierdoor ontstane brand kon met zand worden geblwst. Door technisch perso neel van de *1. S. is ter plaatse een nood- verbinding tot stand gebracht. Met een goed uur vertraging kon de trein naar Hoek van Holland, die het station Maassluis als rustplaats uitgeko zen had, vertrekken. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Naar wij vernemen is de musicus Jos. Vranken gistermorgen plotseling na aan- I komst te Daune, waar hij zijn enig-.- J dochter ging bezoeken, overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3