PETRUS' SCHIP in storm en klippen Naar moedige verwezenlijking van sociale hervormingen De scheidingslijn tussen twee w ereldbeschouwingen Echtscheiding en schijnproces Wetsontwerp tegen lichtvaardig handelen MI LU ARDEN voor V-S.-leger Republiek moet kleur bekennen NIEUWE BONNEN MORGEN: VERBETERING SALARISPOSITIE RIJKSPERSONEEL Ulou Feest der Liefde Zullen onderhandelingen worden afgebroken? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een weg naar de verzoening Meer dan 1 millioen soldaten Herziening van het bezoldigingsbesluit Met ingang van 1 Januari 1948 NDER NDER DE R E Naar meer brood Ketel ontploft 70ste JAARGANG DONDERDAG 3 JUNI 1948 No. 20634 I er gelegenheid van Zijn naamsfeest, de feestdag van de H. Eugenius, Zijn Patroonheilige, heeft Z:HPaus Pius XII gisteren voor het H College van Kardinalenhetwelk Hem geluk kivam tvensen, een uitvoerige rede gehouden welke via radio-Vaticana werd uitgezondenDe H. Vader sprak Zijn rede, welke 25 minuten duurde en die tot de Katholieken van de gehele wereld gericht was, uit in Zijn particuliere bibliotheek voor een witte microfoon, ivaardoor via de kortegolf zender van de Vaticaanse radio Zijn woorden naar alle delen der ivereld iverden verspreid. Gezinsrechters en gezinsraden zullen worden ingesteld IN DISCREDIET DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J, WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Voor de tiende maal, aldus de H. Va der, staat Ons de Goddelijke Voorzienig heid toe, Eerbiedwaardige Broeders, uw gelukwensen in ontvangst te nemen, op het naamfeest van Onze Heilige Patroon en uitdrukking te geven aan Onze dank voor uw innige en trouwe medewerking. Vandaag, zo vervolgde de Paus, gaan vanzelf Onze gedachten terug naar de gestalte van de H. Paus Eugenius, wiens naam Onze diep godsdienstige ouders Ons gaven bij Onze intrede in het leven. En Wij, die reeds tien jaar onder het huilen van de storm en de woedende vlagen van de orkaan en zonder ophouden het ruste loos tussen de klippen heen en weer ge slingerde schip van Petrus besturen, voe len Ons gesterkt door de herinnering en het voorbeeld van hem, die in deze we reld waarlijk was de grote hogepriester, die in zijn dagen aan God heeft be haagd en rechtvaardig bevonden is. En thans vanuit de vredige rust der hemelse glorie werpt hij een genadige en milde blik, welke Ons met moed en vertrouwen D° omstandigheden van het leven heb ben ons nuchter en zakelyk gemaakt. Om het mensdom tot enthousiasme te brengen, moet men al van goeden huize komen. Tooh wagen we een kans, want mor gen moet onze geestdrift grenzeloos zijn, opdat de feestdag een festijn worde van liefde en eerherstel. Morgen is de dag van. onze cijns Jvor Hem, Die Zich tot het uiterste heeft uitgeput, om wel te doen, maar min achtend, koud en minstens onverschil lig wordt bejegend. Wat eenvoudig plicht moest zijn, be schouwt het H. Hart zonder meer als weldaad, waaraan Het nog ,,loon met bilslagen" verleent. Maar die Aigrona va(n rijkdom voor de armen, van barmhartigheid voor de zondaars, van lieide voor onze ellenden "^ordt genegeerd. ie ongrijpbaar, te onmaterieel. De H Hartdevotie met als doel een hartelijke liefde en ^wijding, welke ons het slachtofferen tot een levensbehoefte moest maken. ndt nog te weinig eerlijke beoefenaars. Toch had Het beloofd voor de min naars alle schatkamers van'liefde, barm hartigheid, genade en heil open te zet ten- Toch was hun de belofte gedaan van alles, wat zij in hun levensstaat nodig hebben: vrede in het gezin, op beuring in moeilijkheden, de zegen des hemels bij al hun ondernemingen, een schuilplaats in het leven en vooral m ^Sacramentsdag is liet feest van Chris tus' ïfeMe voor ons, op de feestdag vat w TT Hart moet onze liefde triom- van het H Hart moei feren, moeten hemel en a worden dankbaarheid en ons verkwikt. t,.nliwpn We kopen en verkopen, houwen en doen nog vele andere dingen ge 1 lieden uit het bekende evangelie en laten ons excuseren. Zelfs de ontnu tering en de minieme resultaten onze ijdele zelfwerkzaamheid nemen vaak de blindheid nog niet weg. Geld, goederen en ontspanning zijn reëel. Die zijn waard begeerd te wor den. Daarvoor wordt gevochten. De mens heeft een taak op aarde: het gevaar der besmetting is groot en daar om is goed inzicht zo vain primair be- lang. - Probeer een weinig te beminnen. Mensdom en wereld zullen in een gloed worden gezet, die het moeilijkste leven nog met vreugde doet torsen. Dit is geen feestlyriek, maar een ju belend feit. Een waarheid, een proef ondervindelijke waarheid, neergelegd in boeken over levens van medemensen, mannen en vrouwen, herauten van het H Hart Heraut van het H. Hart. Dat te zijn in wpord en daad, betekent een meer dan Koninklijke of Pauselijke onder- scheiding. Zij is van Goddelijke oor sprong. Morgen, hoogste feestdag der herau ten. Zijt ge ook op het appel. AMATOR- vervult, op de laatste en geringste zijner opvolgers. De H. Liturgie beschrijft in een korte samenvattende antifoon de gestalte van een paus: Terrena non metuit, hij was voor niets op aarde bevreesd, dat is de karakteristieke trek, die het leven van alle grote Pausen kenmerkt en die de H. Liturgie toepast op alle heilige Pausen. Op het verheven ogenblik, dat Wij, on danks Onze onwaardigheid geroepen wer den, hebben ook Wij deze spreuk tot het ideaal gemaakt, waarnaar Wij met al onze zwakke krachten moeten streven. Dat is Onze steun in een tijd, die zo moeilijk en onrustig is als de onze en waarin waar heid en dwaling, Godsgeloof en godlooche ning, de suprematie van de geest en de heerschappij van de stof, zinrijke orde en zinneloze chaos, de menselijke waardig heid en de verwerping daarvan, over de gehele wereldin strijd tegenover elkaar staan. De Kerk lijdt onder de gedachte aan cte schade, die de vijanden van Chris tus zichzelf aandoen, aan het kwaad, dat zij aan vele kleine, zwakke onwetende zielen berokkenen, voor wie zij een oor zaak zijn van ergernis en ondergang. Zij vreest niet voor zichzelf. Integendeel, een innerlijke zekerheid vervult Haar, dat de ijver van de leerlingen van Christus nu nog in groter mate zal ontbranden. In de schemering van twijfel, aldus ging de H. Vader voort, moge de scheidings lijn tussen de wereldbeschouwingen voor de oppervlakkige toeschouwer misschien onduidelijk zijn. het heldere licht der waarheid heeft de tegenstelling echter juist op dit punt nauwkeurig doen zien: ieder, die ernst maakt met zijn geweten, moet nu tot ontwaking komen. Het zal een ontwaken zijn, dat de rust van die genen op gevoelige wijze wegneemt, die in het klare licht der werkelijkheid de onverbiddelijke eis zullen zien, stelling te nemen, iets, waaraan zij in hun halve sluimering niet gedacht hebben, en waar aan zij zich nu slechts moeilijk zullen kunnen onttrekken. Maar dit zal toch een heilzaam ontwaken zijn en de conse quenties, die aan dit ontwaken verbonden zijn, hebben niet slechts betrekking op zaken, die liggen op zuiver godsdienstig terrein. Doch zij hebben ook betrekking op het profane leven, op het nationale en internationale terrein kortom op al die gebieden, welke direct of indirect met het morele leven te maken hebben. Immers het gaat op dit ogenblik vóór of tegen God en om de menselijke persoon en waardigheid. Daarom richten Wij in naam van de mensgeworden God een woord van va derlijke dank tot al Onze zonen en doch ters over de gehele wereld, die zich heb ben gemeld voor het leger van Christus, Hem toegewijd voor de strijd, in de geest van Zijn prediking. In de korte pauze tussen twee veld slagen is deze onverzwakte waakzaam heid meer dan ooit noodzakelijk. Want dan bestaat het gevaar van op zijn lau weren te gaan rusten, krachteloos te worden en te dulden, dat de tegenstan der het moeizaam veroverde terrein her neemt. De dagen van wapenstilstand zijn vaak niet minder belangrijk dan die van de strijd. Dan juist moet er worden voortgebouwd op de grondsla gen, die door de overwinning zijn gelegd. Deze waakzaamheid is ook nodig om te voorkomen, dat de niet weinige ver doolden, die zijn verbonden, naar zij althans menen, met de trouwe zonen op het terrein des geloofs, zich van hen afscheiden, om zich te begeven in het gevolg van bewegingen, die in feite streven naar de laïciscring en de ontchrislelijking van het particuliere en openbare leven. Ook al kan voor velen van hen mis schien het woord gelden: „Vader, ver geef het hun, want zij weten niet wat zij doen", dit kan niets veranderen aan de objectieve verwerpelijkheid van hun gedrag. Deze mensen vormen zich een dubbel geweten, in zoverre als zij, onder voorwendsel van lid te blijven van de christelijke gemeen schap, terzelfdertijd hulptroepen vor men in de bende der godloochenaars. Juist nu dreigt deze valsheid het ge vaar mee te brengen van steun te verlenen aan hen, die St. Faulus noemt vijanden van Christus' Kruis. Sociale hervormingen In zijn rede wijst de H. Vader er ver der op dat, om de toestand in deze we reld te verbeteren het noodzakelijk, is grondige sociale hervormingen door In voeren. In het bijzander door aan de minder bedeelde lagen van 't volk wijn, brood en arbeid te verzekeren. Het stre ven zovele harten terug te winnen, die de juiste begrippen en gezonde opvattingen over de wereld hebben verloren, hangt wezenlijk af van de ernst, de redelijkheid, de energie en de belangeloosheid, waar mede men zal trachten de fundamentele problemen op te lossen, welke een gevolg zijn van de vernieling en de omwente ling van de oorlog. Het zou echter ge vaarlijk zijn, omdat het gemakkelijk zou kunnen leiden tot bittere teleurstellingen, indien men van deze' sociale hervormin gen de verwachting zou koesteren van een geheel bevredigend en snel resultaat. Het gaat er thans niet enkel om, te zorgen voor een meer billijke en meer met de behoefte en arbeid overeenko mende verdeling der offers in de natio nale economie. Vooral na de ontzag lijke verwoestingen en rampen van de oorlog is iedere sociale hervorming nauw verbonden met het vraagstuk ener verstandige regeling der produc tie. De betrekkingen tussen landbouw en industrie, deel uitmakende van de na tionale economie, in elk land en die van de landen onderling, de wijze van deelneming van elk volk aan de wereldmarkt, al deze moeilijke vraag stukken komen thans opnieuw en an ders dan vroeger aan de orde. Wij richten Ons tot de katholieken van de gehele wereld en sporen hen aan, zich niet met goede bedoelingen en mooie programma's alleen tevreden te stellen, maar moedig over te gaan lot hun practische verwezenlijking. Laten zij niet aarzelen, hun krachten te verbinden met die van hen, die, al staan zij buiten hun rijen, toch overeenstemmen met de sociale leer van de Kerk. De strijd in Palestina De H. Vader besprak vervolgens het grote gevaar, waaraan de vrede thans is blootgesteld. Na het edele Griekenland en het aloude China is thans ook het Heilige Land en zijn ook de II. Plaat sen, waar 2000 jaar geleden de Godde lijke vredesboodschap heeft weerklon ken, aan de strijd blootgesteld. Wij bid den God, dat dit land gespaard moge blijven voor verdere luchtbombardemen ten en voor vernietiging van het graf van Christus en dat het gevaar voor een dergelijke huiveringwekkende ramp kan worden bezworen. Wij vertrouwen dat het werk van zovele edele geesten moge leiden tot een nieuw hersteld vertrouwen tussen de volkeren en Wij wijzen er alle Katholieken op, dat hun plaats is aan de zijde van hen, die een eerlijke vrede voor de wereld wensen te bereiden, Naarmate de huidige wereld meer de troosteloze aanblik ver toont van onenigheden en tegenslagen, is het de plicht der Katholieken een lichtend voorbeeld te zijn van eenheid en saam horigheid zonder onderscheid van talen volken en rassen. Het H. Jaar In het licht van deze eensgezindheid der Katholieken zien wij met dankbaar heid jegens God en met vertrouwen op Zijn bijstand de nadering van het Heilig Jaar tegemoet. Op een gegeven ogenblik kon men er twijfel over hebben, of de Eeuwi ge Stad geestelijk en materieel in staat zou zijn aan een gebeurtenis van derge lijke draagwijdte een bevredigend ver loop te verzekeren. Maar de hoge ernst van het Italiaanse volk, zijn zin voor een gerechte orde en vrede hebben op de Ka tholieke wereld een dergelijke indruk ge maakt, dat iedere twijfel daaraan is weg genomen en aan« iedere vrees daarvoor de grond is ontnomen. Vandaar doen Wij met diepe blijdschap en diepe ontroering U, Eerbiedwaardige Broeders, en heel de Katholieke wereld de aankondiging, dat in 1950 de viering van het 25e Heilige Jaar in de Eeuwige Stad zal plaats vinden. Moge dit waarlijk Heilige Jaar door de genade van de Almachtige, door de tus senkomst van de hoogverheven Moeder Gods, van de Prinsen der Apostelen en van alle Heiligen, voor de grote familie der mensheid de bode zijn van een nieuw tijdperk van vrede. Dit is Onze innigste wens. „Wijn". De H. Vader Zinspeelt met dit woord op het Italiaanse volksgebruik, dat een eenvoudige landwijn bij de maal tijden wordt gebruikt. Tijdens haar bezoek aan de Bommelerwaard bezocht H. M. de Koningin in stromende regen ook Ammersoden. H. M. verlaat in gezelschap van burgem eester van Erp het kasteel Ammerzoden. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot wijziging van de bepalingen betreffende echtscheiding in het wetboek van burgerlijke rechts vordering en, in verband daarmede, van het burgerlijk wetboek en het ta rief van justitie-kos'r n en salarissen in burgerlijke zaken teneinde lichtvaar dige echtscheiding tegen te gaan. In de toelichting wordt opgemerkt, dat de thans bestaande toestand in hoofdzaak hierop neer komt, dat echtelieden, die m gemeen overleg tot echtscheiding willen overgaan, hun huwelijk binnen enkele weken kunnen ontbinden. Slechts voor de vorm vindt in zulk een geval een proces plaats, ter louter formele voldoe ning aan de bepalingen der wet. Deze schijnprocedure betekent in wezen een nutteloze belasting van het rechtsprekend apparaat. De bezwaren, welke aan de bestaande practijk op het gebied der echtscheiding kleven, zijn zeer ernstig. Met zo weinig mogelijk wijzigingen in de bestaande wet wil de minister van ju stitie bereiken, dat aan lichtvaardige echtscheidingen paal en perk gesteld wordt Verzoeningspoging door gezinsreéhter De voorzitter van de rechtbank is niet de meest aangewezen autoriteit om te trachten een verzoening tussen de echt genoten teweeg te brengen. Daarom is Het Amerikaanse leger- wil met een maandelijkse aanwas van 30.000 man per maand op 1 Maart 1949 zijn sterkte heb ben opgevoerd tot 790.000 man, als het desbetreffend wetsontwerp wet wordt. Het leger hoopt ongeveer 1 Juli met de lichting te beginnen, doch houdt re kening met de mogelijkheid, dat deze tot September of October moet worden uitgesteld. Over de vloot zijn geen plannen ge maakt. De betrokken parlementscommissie C aanvaardde een budget voor leger en luchtmacht ten bedrage van 6.509.939.000 dollar, het grootste, dat ooit in vredes tijd is voorgekomen. Het bedrag is bedoeld voor een mili taire macht van 1.234.500 man (zonder vlootpersoneel en mariniers), namelijk 5.618.203.000 dollar voor het leger en 891.736.000 dollar voor een luchtmacht met een maximum sterkte van 444.500 man. Tezamen met de nog overgebleven gel den van vorige toewijzingen, zal er voor leger en luchtmacht voor het op 1 Juiï aanstaande beginnende jaar een totaal van 12.438.731.829 dollar beschikbaar zijn. De begroting voor leger en luchtmacht blijft nog negen procent, ofwel 647.903.000 dollar beneden het door Tru man gevraagde bedrag. De nieuwe „Karei Doormanhet vliegdekschip dat de Kon. Marine dezer dagen van de Engelse marine over nam, passeert op weg naar Rotterdam in de Nieuwe Waterweg de ..Prins Alexander" van de Oranjelijn, dal de steven richt naar Canada. (Luchtfoto; Aero-Holland). de minister van oordeel, dat het aanbe veling zou verdienen de poging tot verzoening op te dragen aan een gespe cialiseerde rechter, in het ontwerp aan geduid als „gezinsrechter", die dit ambt blijvend vervult en zodoende de voor een goede en doelmatige behandeling der desbetreffende zaken onontbeerlijke ervaring zal kunnen vergaren. Zolang een reorganisatie van de rechterlijke macht nog niet is verwezenlijkt, zal de taak van de gezinsrechter kunnen wor den vervuld door de kinderrechter. De gezinsrechter dient te beschikken over een aantal personen, die hem kun nen voorlichten omtrent de bijzonder heden van het gezin en de toestand waarin dit verkeert, alsmede omtrent de mogelijkheid van verzoening dei- echtgenoten en die bovendien zelf een poging tot zodanige verzoening kunnen doen, indien de gezinsrechter er niet in slaagt deze tijdens de comparitie der echtgenoten te weeg te brengen Hel bovenbedoelde, aan de gezinsrechter ter beschikking te stellen apparaat, dat met de uitvoering van diens opdrachten wordt belast, is in het ontwerp aangeduid met de naam „gezinsraad" en gedacht als een uitbouw van de tegenwoordige voogdij raad Indien derhalve beide echtgenoten of een hunner tijdens de comparitie voor de gezinsrechter te kennen geven, dat aan een verzoeningspoging door een bepaald persoon of particulier bureau de voor keur wordt gegeven, dan wel indien de gezinsrechter zijnerzijds van oordeel is, dat dit de voorkeur verdient, kan de ge zinsrechter aan de gezinsraad een desbe treffende aanwijzing geven. De minister is van mening, dat wets wijziging in vorenbedoelde zin niet na zal laten op de duur een gunstige invloed op de practijk uit te oefenen. Het voorliggende ontwerp is voor het overgrote gedeelte ontleend aan ontwer pen, welke aan de minister zijn aange boden door een commissie welke als volgt, was samengesteld: Mr. H. de Bie, me vrouw mr. L. C. SchonfeldPolano, mr. J. A. L. M. Loeff, mr. H. Schadee en mr. C. A. de Meyere. Een der reeds aangekondigde verbete ringen in de salarispositie van het rijks personeel verkreeg onlangs de Kon. be krachtiging. Bij K.B. werd namelijk aan de burgerlijke en militaire rijksambtena ren en aan het personeel van de rijks- en gemeentepolitie een uitkering toegekend, welke globaal overeenkomt met 2% pet. van de pensioensgrondslag, welke in 1947 voor betrokkenen heeft gegolden. De uit betaling dezer uitkering heeft voor het overgrote deel reeds plaatsgevonden. Bo vendien is een dezer dagen bij nota van wijziging de reeds bij de Staten-Generaal aanhangige wijziging der Pensioenwet 1922 in die zin aangevuld, dat mede wordt voorgesteld het verhaal der pensioenbij drage voor eigen pensioen tot 2 procent terug te brengen. Naar aanleiding hier van werd ons van regeringszijde nog het volgende medegedeeld. Het ligt in het voornemen te bevor deren, dat de overige aangekondigde ver beteringen van de salarispositie t.w. de verlaging van het pensioenpremieverhaal tot 7% procent, de afschaffing van de on- gehuwdenaftrek, de verhoging van de wedden boven de 3600 per jaar met 5 procent van het basis-bedrag en de ver hoging van de garantielonen voor gehuw den met 200 per jaar worden opge nomen in de algemene maatregel van be stuur. welke de technische herziening van het rijksbezoldigingsbesluit zal be vatten. De totstandkoming van deze technische herziening eist uiteraard een nauwgezet te overweging, waarbij zowel de belangen van de ambtenaren als die van de onder scheidene rijksdiensten onder ogen moe ten worden gezien. Niettemin kan thans reeds worden geconstateerd, dat de voor bereidingen gestadig vorderen en is het te verwachten, dat de regering binnen af zienbare tijd definitieve voorstellen ter zake zullen bereiken. Aan de Kroon zal worden voorgesteld het complex van vorenstaande maatre gelen te doen ingaan op 1 Januari 1948, zodat, na verwezenlijking der voorstel len, in vele gevallen een herberekening der reeds uitbetaalde salarissen zal plaats vinden. Voorts is reeds met kracht de studie ter hand genomen, welke is vereist om, overeenkomstig het voornemen der rege ring te komen tot de pensioen-voorzie ning voor de arbeidscontractanten, die ten minste 2 jaar in dienst zijn en niet zijn belast met werkzaamheden, die een kennelijk tijdelijk karakter dragen. De heren van de loonstop zullen bin nenkort moeten steppen met stoppen, want volgens Verbondsvoorzitter -De Bruijn zal het wetsontwerp voor de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie spoe dig bij de Tweede Kamer worden inge diend en Minister Drees bevestigde, dat dit nog voor de verkiezingen het geval zal zijn. Door deze bedrijfsorganisatie zal het College van Rijksbemiddelaars worden vervangen door een sociaal-economische raad. Afgewacht dient natuurlijk, of deze stopperspil gemakkelijker te passeren zal zijn. Maar wij willen het gokje wagen, want bij de Rijksbemiddelaars heeft men al heel weinig kans op een prijs. Reeds eerder heeft Henk v. d» Maze deze heren met zijn Gong een figuurlijke slag gegeven wegens gebrek aan sociale in slag. Het is nog lang goed gegaan, al werd er meerdere malen critiek gele verd op de middelen, waarmede de be middelaars het juiste midden trachtten uit te stippelen. Maar dezer dagen is het dan tot een openlijke uitbarsting gekomen. En nog wel van de kant van de typografen, die toch als bezadigde mensen bekend staan. Want menig lezer en lezeres beken maar eerlijk hebben de handen vaak gejeukt om die ridder van de pen, die ,.zo hoog te paard zit", in het zand te 'doen bijten. Doch de anonymus is voor wraakoefeningen onvindbaar en blijft zijn stokpaardjes berijden. En hoort men nu ooit van moord of doodslag in een courantenzetterij, waar de journalist onbeschermd rondloopt? Die typo's nu hebben met him vuist op tafel geslagen doen zij in het bedrijf ook wel eens, eerlijk is eerlijk toen hun nieuw contract van de operatie-tafel van de Rijksbemiddelaars, die over het geval dokterden, werd gebeurd. „Er werd algemeen heftig protest uitge bracht" en „heftig werd gereageerd te gen de ondeskundigheid en de sociale onvoldraagzaamheid van het college". Commentaar o.i. volmaakt overbodig (een pracht zin, als men - om een slot verlegen zit). Het wordt tijd, dat de Minister met een noodvoorziening komt tot aanwijzing van een college om te bemiddelen tus sen de Rijksbemiddelaars en de contrac terende partijen, wanneer de bemidde laars geschillen scheppen in plaats van ze te overbruggen. ANALYST. Als resultaat van het overleg tussen de Nederlandse en de Ned. Indische regering heeft de ministerraad dezer dagen instructies opgesteld voor de delegatie van liet Koninkrijk bü de besprekingen in Kalioerang. De Ned. delegatie zou, naar wij ver nemen, de opdracht hebben gekregen, te eisen, dat de Republiek verklaart of Voor het tijdvak van 6 t/m. 19 Juni gelden de volgende bonnen: BONKAARTEN Ka, Kb, Kc 806 421 Melk: 6 liter melk 423 Melk: 7 liter melk 426 Vlees: 100 gram vlees 427 Vlees: 300 gram vlees 428, 429 Boter: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas Algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m. 12 Juni) Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. Reserve: 1200 gram brood (geldig t/m. 12 Juni) 434, 437 Reserve: 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet 438 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m. 12 Juni) BONKAARTEN Kd, Ke 806 923 Melk: 12 liter melk 926, 927 Vlees: 100 gram vlees 446 448 449 435 928 Boter: 250 gram boter of vnargarine of 200 gram vet 929 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 946 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 948 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m. J.2 Juni) 949 Algemeen: 400 gram brood of 1 raat soen vermicelir e.d. 935 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m. 12 Juni) BONKAARTEN Za, Zb, Zc. Zd, Ze, Md, Mf, Mg, Mh 807 Geldig zijn de bonnen van de strook G. Op de B- en C-kaarten raken de bon nen 433 en 436 reserve los van de kaart. Deze bonnen zullen nog worden aange wezen. Men beware deze dus zorgvuldig. Op Donderdag 10 Juni zullen op de A-, B-, C- en D-kaarten bonnen voor 400 gram brood meer worden aangewezen dan deze week. zodat per veertien dagen in totaal op de A-kaarten 3600, op de B-kaarten 6000, op de C-kaarten 4400, op de D-kaarten 2000 en op de E-kaartsn 800 gram brood verkrijgbaar is op de gewone broodbonneq. zij al dan niet het artikel van de Ren- ville-overeenkomst inzake de souve- reiniteit van Nederland over Ned. In- die gedurende de overgangstijd nog onderschrijft en vervolgens of zij al dan niet bereid is in het onder haar gezag staand gebied mede te jverken aan het peilen van de vrije volkswil binnen termijnen van 6 maanden tot een jaar na de ondertekening van het politiek accoord. Wanneer geen bevredigend antwoord op deze vragen zal worden ontvangen, zou, naar verluidt, de Ned. regering de onderhandelingen met de Republiek niet verder wensen voort te zetten. Heden arriveerden jhr. Van Vreden- burch en generaal majoor Buurman van Vreeden te Djokja. Laatstgenoemde zal nog heden, na de vergadering van de commissie voor de veiligheid, terugkeren naar Batavia. Van zeer gezaghebbende zijde ver neemt Aneta voorts, dat de gedelegeerde van het opperbestuur, L. Neher, heden naar Djokja zal vertrekken. Volgens het te Batavia verschijnende „Dagblad" is Abdoelkadir overwerkt en zal hij drie weken rust houden in Tjipanang (West- Java). Woensdagmorgen fs door onbekende oorzaak in een graanmolen te Locht onder Heerlen een luchtketel ontploft. Deze ontploffing had een fikse brand tot gevolg, welke echter door de brand weer van Heerlen spoedig kon worden bedwongen. De molenaar, de heer Ne- lissen. en diens zoon, moesten met brandwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. Het interieur van de molen liep grote schade op door de ontploffing en de brand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1