ERKïMjZJNGEN komen in zicht PLANNEN der K.V.P.-leiding Rente-marge van Spaarbanken mag niet kleiner worden ANJERDAG voor geheel het volk Wat is u de vrijheid waard? De Spaanse oorlog, herleeft in het gerestaureerde Prinsenhof W eerberichtj TWAALF PARTIJEN DIENDEN CANDIDATENLIJSTEN IN tl:een bron van volkskracht Sparen Staatsgeheim" Groenten naar Duitsland Gunstige vooruitzichten voor de H. A. L. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vijf nieuwe groepen dingen mee Zal Bevin aftreden Een bos verhuist Landarbeiders in staking „Marshall-verlaging aangenomen LAGEN Prins Bernhard zet plannen uiteen 70sté JAARGANG ZATERDAG 5 JUNI 1948 tfo. 20636 van Noorwegen naar IJsland Financiële en politieke kwesties „Beïnvloeding" door minder heden dient gestimuleerd PRINSES ELIZABETH MINISTERS KEREN TERUG De koningskwestie in België P.B.-fonds keerde reeds meer dan een half millioen uit Vandaag is het 300 jaar geleden dat de vrede van Munster werd getekend in de zaal, die we kennen van het bekende schilderij dat dit plechtig ogenblik afbeeldt; een zestigtal militaire en diplomatieke leiders rond de met documenten bedekte tafel en daarboven hangend de grote rijk versierde kroon. Zowel dit schilderij een vrij klein kabinetstukje als de kroon kan men thans zien op de tentoonstelling die hedenmorgen in het gerestaureerde Prinsenhof te Delft werd geopend. ONDERHANDELINGEN IN LAATSTE STADIUM IN VATICAANS ZOEKLICHT HET A.S- HUWELIJK VAN PRINSES ANNA Gering naar vrachtvervoer Amerika MEER NETTEN VOOR DE HARING Vrij koel DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" rijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat X, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal. f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Met de zeven partijen, welke in de huidige Tweede Kamer vertegen woordigd zijn, hebben gisteren iy>g vijf andere een candidateniijst ingediend voor de verkiezing op Woensdag 7 Juli. In totaal zullen d-is twaalf partijen ol groepen deelnemen aan de strijd om de honderd zetels Het zijn de Kath. Volkspartij, Partij van de Arbeid, Anti-R'ev. Partij, Communistische Partij, Christ. Hist. Unie, Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, Staatk. Geref. Partij en de nieuwelingen; Groep-Weiter, Onafhankelijke Nationale Groep, Middenstandspariii, Vooruitstrevende Partij voor wereldregering en Rev. Comm. Partij. Tien dezer partijen hebben in alle 18 kieskringen een lijst ingeleverd n.l. K.V.P., p.v.d.A., Anti-Rev., Communisten, Chr. Hist., V.V.D., Staatk. Geref., Middenstand, Onafh. Nat. Groep en lijst-Welter; de Vooruitstrevende Partij voor wereldrege ring heeft een lijst ingediend in 12 kies kringen doch niet in Den Bosch, Tilburg. Den Helder, Middelburg, Zwolle en As sen, terwijl de Rev Comm. Partij alleen lijsten indiende in de kieskringen Rotter- dam en Amsterdam. Bij de vorige Tweede-Kamerverkiezing in 1946 waren er tien partijen in 't ge ding n.l. K.V.P. P., v. d. A„ Anti Rev., Comm., Christ. Hist., P. v. d. V., Staatk, Geref., Protestantse Unie, Ned. Bellamy Partij en de Groep Lopez. De laatste drie wisten het niet tot een zetel te brengen. De nieuwe partijen Wat de nieuwe partijen betreft, de sa menstelling van de lijst-Welter werd reeds in ons blad gepubliceerd. De Onafhanke lijke Nationale Partij stamt uit het Comité Rijkseenheid en heeft als lijstaanvoerder dr. W. K. H. Feuilletau de Bruijn te 's Gravenhage. De Middenstandspartij beeft als eerste candidaat haar voorzitter, de heer A. Th. van Engh te Wassenaar Met de Vooruitstrevende Partij voor we reldregering gaat samen de oude S.D.A.P. terwijl daarin is opgenomen de Ned. Bel lamy Partij, welke in 1946 met een eigen lijst uitkwam in zes kieskringen en in totaal 11.205 stemmen verwierf. Lijstaan voerder is de heer G. Kruit te Leiden. De Rev. Communistische Partij dient zich aan als sectie van de vierde Internatio nale; haar lijst bevat slechts drie namen met E. H. Kruidhof te Rotterdam als eerste. De oude partijen De Kath. Volkspartij heeft zes lijsten ingediend, gelijk was aangekondigd, waarvan de samenstelling bij onze le zers bekend is. De Partij van de Arbeid komt met 12 lijsten, die worden aan gevoerd door W. Drees, M. van der Goes van Naters, J. Vorrink, W. Scher- merhorn, A. Joekes, S. Mansholt, P. Lieftinck en H. Vos, onder wie de ver schillende zitting hebbende Kamerleden in variërende volgorde. De Anti-Rev. Partij heeft overal Jan Schouten als lijsttrekker met mr. A. Roosjen als nummer twee en prof. Gerbrandy als nummer drie en voorts dezelfde can- didaten in wisselende volgorde voor de volgende 13 plaatsen. De Christ.-Hist- Unie brengt een gelijkluidende lijst met mr. H. W. Tilanus als voorman. De Communistische Partij heeft G. Wa genaar voorop De Volkspartij voor Vrij- Naar A. F. P. meldt, verwacht men te Londen, dat Bevin eerlang om ge zondheidsredenen uit de regering zal treden. Het is mogelijk, dat Herbert Morrison hem als minister van buitenlandse zaken zal opvolgen, schrijft de „Daily Worker" orgaan der Britse communisten-partij. Volgens dit blad zou de terugkeer van Hugh Dalton in het Britse kabinet ver band houden met het a.s. aftreden van Bevin. Dalton zou Morrison als leider der labourfractie in het lagerhuis ver vangen. Een bos van 65.000 Öennebomen en pijnbomen is een paar dagen geleden binnen enkele uren door de lucht ver huisd van Noord-Noorwegen naar IJs land, daar men IJsland opnieuw wil bebossen. Een vloot vliegtuigen van de Scandinavische Luchtvaartmaatschappij, steeg te Tromsö op met aan boord de twee jaar oude Noorse dennebomeïi en Pijnbomen, gekweekt in de rijksbos- bouwscholen te Andselv. heid en Democratie (V-V-D., vroeger Vrijheidsbond) heeft mr. P. J. Oud als eerste candidaat op alle lijsten, waarna negen andere in wisselende volgorde. De Staatk. Geref. Partij heeft een gelijk luidende lijst met ds. Zandt te Delft als gangmaker. De nummering Daar ingevolge artikel 50 der Kies wet de zitting hebbende Kamerleden een bepaalde lijst voor een voorkeurstem kunnen aanbevelen en dus de sterkste fracties hierbij voorrang kunnen doen gelden, valt te verwachten, dat de num mering van de candidatenlijsten als volgt zal geschieden: 1 Kath. Volks partij, 2 Partij van de Arbeid, 3 Anti- Rev. Partij. 4 Communistische Partij, 5 Christ.-Hist. Unie, 6 Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, 7 Staatk. Geref. Partij. Over de nummers der vijf andere lijsten moet het lot beslissen. Door een staking van melkers in Cre mona (Noord-Italië) die hogere lonen eisen, is het welzijn van 100.000 koeien in gevaar. De stakers beletten de boeren en bun gezinnen de koeien te melken. Posters blokkeren alle wegen, die toe gang tot de koeien verschaffen, en be waken de dieren dag en nacht. De staking is geen geval op zichzelf, doch maakt deel uit van een reeks stakingen van landarbeiders, de eerste sedert de ver kiezingen in April. In Bologna patrouil leren pantserwagens, nadat arbeiders een algemene staking hadden afgekondigd uit protest tegen de arrestatie van drie vak- verenigingsleiders. De staking geschiedt tevens uit solidariteit jegens stakende landarbeiders in het gebied. Stakende landarbeiders in de Povlakte eri het gebied van Milaan hebben een schade veroorzaakt, die op 400 millioen lire wordt geschat. Het schijnt, dat de stakingen gedeeltelijk in verband staan met de kosten van het levensonderhoud, ofschoon, gezien het feit, dat de vakbon den merendeels onder communistiscne leiding staan, men ook rekening houdt met politieke motieven. Op een deze deze week gehouden pers conferentie heeft de voorzitter der K.V.P de heer W. J. Andriessen, zich o.a. uitge laten over de kwestie der „beïnvloeding" der partij door andere opvattingen. Daarvoor is naar ■zijn oordeel binnen de organisatie zeker ruimte. Maar men blijft toch te veel langs de weg staan. Het verwijt wordt gehoord, dat arbeiders en boeren zouden overheersen; maar wanneer de anderen slechts-meedoen krij gen ook zij invloed. Zedelijk overwicht heeft het nog altijd gewonnen van het getal, wat niet impliceert dat getal altijd gespeend is van overwicht. Zelf heeft de partijleiding contact met de groep intellectuelen gezocht, waaromtrent thans een rapport bij het partijbestuur ligt. Als zijn persoonlijke mening gaf de heer Andriessen, dat er een vorm ge vonden moet worden, waarin „ver- trouwvol beraad" tenvolle tot gelding kan komen, bijvoorbeeld in een lichaam dat „college van beraad" zou kunnen heten. Voorwaarde moet echter zijn, dat de partij als eenheid naar buiten treedt zo goed als de fractie, hetgeen intussen me ningsverschil op practische punten niet behoeft uit te sluiten en tevens, dat er één wetgevend orgaan zij, dat het partij program vaststelt en andere partijbeslui- ten neemt. Men moet de consequentie van het „partij zijn" aanvaarden. Wan neer men de kant uitgaat van prof. Duyn- stee of pater Steltenpool wordt de partij een federatie, wat een ramp zou zijn, al dus de heer Andriessen, voor onze staat kundige verhoudingen. Het breekt onze kracht en kan eventuele wijzigingen brengen in onze parlementaire verhou dingen. Prof. Duynstee voelt dat, daar hij nu reeds zinspeelt op een lossere band tussen Kabinet en Kamer. Men overwege hiervan echter de consequenties, die er toe zouden leiden, dat de regering speel bal wordt van het parlement of dat het parlement wordt genegeerd. Rond 300.000 van de ongeveer 400.000 partijleden hebben aan de groslijststem ming deelgenomen, zulk een grote be langstelling is nog nimmer voorgekomen. Er zijn in het politiek advies wijzigingen aangebracht met name wat de plaatsver vangers betreft, wijzigingen die het par tijbestuur betreurt. Daaraan was, gegeven de reglementaire bepalingen, weifcig te doen, tenzij van bovenaf straffer wordt ingegrepen. Inzake het stemsysteem had het partijbestuur een wijziging voorge steld, die echter door de partijraad is af gewezen. Nu zal de reglements-commissie zich belasten met een herziening der stemtechniek. Opmerkelijk is, dat het verzet in de partijraad tegen de voorgestelde wijziging Het bestuur van de Nederlandse Spaarbankbond zal nle'; nalaten om. mede aan de hand van de door de spaar banken verstrekte gegevens, te bestem der plaatse zijn stem te verheffen, op dat alsnog wijzigingen zullen worden aangebracht in het wetsontwerp „Afwik keling Geldzuivering". Deze mededeling deed de heer mr. Jacq Dutilh, voorzitter van de Nederl. Spaarbankbond, op de jaarlijkse Neder landse Spaarbankdag. In zijn openingsrede besprak de voor zitter de diverse spaarproblemen van het afgelopen jaar. Hij critiseerde de „administratieve rompslomp" van de af wikkeling geldzuivering e* achtte het slecht aanvaardbaar, dat spaarders uit eindelijk gedwongen worden hun spaar geld om te zetten in effecten. De Bond wil trachten een betere oplossing, die denkbaar is, te dóen aanvaarden, doch wenst hieromtrent geen bepaalde ver wachtingen te wekken- De door de spaarbanken in 1946 over de spaarbank-kapitalep gekweekte rente bedroeg 2.99 pet., de aan de inleggers vergoede rente 2.11 pet. In 1947: ge kweekte rente 2.95 pet., vergoede rente 2.18 pet., zodat de marge van 0 38 tot 0.77 pet. is teruggelopen. De daim® is niet verontrustend, maar mag toch stel lig niet kleiner worden. Reeds valt een Verschuiving in de beleggingen waar te nemen en groeit enigszins de mogelijk heid om belegging te zoeken in fondsen die méér rente opbrengen dan de 21 Pet. liquiditeitsrekening. Voorts wordt overwogen om door de spaarbanken ook op korte termijn gezamenlijk vast geld te doen beleggen, n.l. van 16 maan den, waardoor het mogelijk wordt iets hogere rente te maken. De liquiditeitsrekening bij 's Rijks schatkist tegen een vergoeding van 2% Pet. per jaar, overeengekomen in Juni 1946, vertoont de volgende stand: 29 Mei 1947 op liquiditeitsrekening ƒ268.642.000. 1 Juni 1948 134.212.000, thans ca. ƒ111 millioen, na aftrek van 22% millioen inschrijving op de nieuwe Staatslening. Het teruglopen van deze rekening zal eveneens een gunstige invloed kunnen hebben op de marge tussen de gekweek te en de vergoede rente. Omtrent de Stichting Spaarpropaganda en de Nationale Spaarraad hoopte spre ker, dat de Nederlandse samenleving, die zulke enorme kapitalen nodig heeft, om het welvaartsapparaat op te bouwen, door het werk van beide lichamen ge baat zal worden. Mr. Dutilh onderstreepte tenslotte, dat elk lid van de Nederlandse samenleving, jong en oud, man en vrouw, tot het in zicht gebracht moet worden, dat sparen is: „een bron van volkskracht"- Omstreeks midden-October ziet de Britse kroonprinses Elizabeth een blijde gebeurtenis tegemoet. Het kind zal even tueel na Elizabeth in aanmerking komen voor bestijging van de Britse troon. speciaal uit Limburg kwam, waar intus sen de ergste stukken zijn gemaakt door de achteruitzetting van jhr. Ruijs de Bee- renbrouck. Met nadruk protesteerde de heer Andriessen tegen de bewering, dat de partijleiding de heer Ruijs heeft wil len weren: integendeel heeft zij nog een poging gedaan om zijn verkiezing weer mogelijk te maken. Zijn „zakken" was evenals bij de heer Koops, mede het ge volg van de actie der beide elkaar be strijdende groepen. Het Amerik. huis van afgevaardig den heeft het voorstel tot verlaging van het bedrag voor hulpverlening aan Europa van 6.533 millioen dollar voor 12 maanden -ot 5.980 millioen voor 15 maanden, een vermindering van onge veer 25 procent, aangenomen. Een amendement van afgevaardig de Dirksen om het verlaagde bedrag voor 12 in plaats van 15 maanden be schikbaar te stellen werd met 148 tegen 113 stemmen verworpen. Het woord is nu aan de Senaat. Minister Lieftinck, dip korte tijd met minister Götzen in Indië verbleef, komt hedenavond op Schiphol aan met het K.L.M.-toestel uit Batavia. Minister Götzen zal in de loop van d? volgende week terugkeren. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) In de gistermiddag gehouden minister raad heeft Spaak aan zijn collega's ver slag uitgebracht over zijn jóngste bespre kingen met koning Leopold. Het officiële communiqué, dat na afloop van de ministerraad door minister Ver- meylen werd voorgelezen zegt, „dat de besprekingen met de koning worden voortgezet". De ministers, die zich anders nog al eens graag door de journalisten laten interviewen en daarbij weieens iels loslaten, schijnen vandaag het grootste geheim over het rapport van Spaak in acht te willen nemen. Een hunner sprak zelfs het woord staatsgeheim uit. Zijn wü goed ingelicht, dan zouden de katholieke ministers betrekkelijk te vreden zijn over de aard en het verloop van de besprekingen van Spaak met de koning. Dit wil echter nog lang niet zeggen, dat een in alle opzichten be vredigende oplossing van het konings probleem in aantocht is. Het feit zelf, dat de besprekingen worden voortgezet, wijst er op, dat nog geen accoord werd bereikt. Wij zullen nu dus het verloop van verdere besprekingen moeten af wachten, om iets meer over de door Spaak gezochte en door de koning aan vaarde oplossing te vernemen. Prins Bernhard luistert met, de journalisten aandachtig naar de uiteenzetting, ivelke de heer Mulder, directeur van het Prins Bernhard Fonds, in de witte zaal van het Paleis Soestdijk geeft óver de komende Anjerdag. (Van onze speciale verslaggever). „Het is een ernstige misvatting te menen, dat de bedreiging van de gees telijke vrijheid alleen van buiten komt Zij is minstens zo erg van binnen uit door een geestelijke verslapping ot door passief te blijven op het terrein van wetenschap en beschaving". Een behartigenswaardig woord van Z. K. H. Prins Bernhard, regent van het naar hem genoemae fonds, gericht tot de journalisten, tut, hij dezer da gen gastvrij ten paleize Soestdijk ont ving om met hen de komende anjer dag te bespreken. Die anjerdag op 's Prinsen verjaardag begint voor ons Nederlandse volk traditie te worden, maar het is goed, dat wij ons op de bedoeling hiervan nog eens bezinnen, dat n.l. de witte anjer niet alleen symbool is van ons. erzet tegen ly- rannie, maar ook een demonstratie van en een offer voor onze geestelijke weerbaarheid. Natuurlijk droeg de Prins, deze za ken .met ons besprekend, de witte anjer in het knoopsgat. De actie krijgt dit jaar een bijzondere vorm en moet financieel een groot suc ces worden, wil het Prins Bernhard- fonds het huidige tempo van steunver lening aan culturele en wetenschappe lijke instanties kunnen volhouden. Om onze geestelijke weerbaarheid te versterken, verleent de overheid steun en spannen vele vrije organisaties zien in, maar het is een aangelegenheid van het gehele volk, dat moet tonen de gees- llc telijke vrijheid te waarderen. Vandaar, dat het thema van de anjerdag 1948 is: „Wat is U de vrijheid waard?", eeri vraag, die ons op een kleurige affiche gesteld wordt met als antwoord „Geeft terwijl een witte anjer met rood-wit- blauw wimpeltje aangeeft op welke wij ze wij ons offer kunnen brengen. Hierbij zijn de organisaties van si garenwinkeliers, banketbakkers en bloê misten behulpzaam, ongeveer 50.000 per sonen in totaal. Z. K. H. deelde mee, dat het Fonds tor, einde 1947 reeds voor een half millioen heeft uitgegeven, een bedrag, dat te meer betekenis krijgt, als men de werkwijze kent. Eerst moet in de betrokken kring het uiterste aan offervaardigheid ge presteerd zijn, wil het P. B.-fonds sub sidiëren. In feite is dus voor onze be schavingsarbeid veel meer uitgegeven, al is het percentage, dat in het algemeen voor wetenschap en cultuur wordt uit gegeven, naar een berekening van Rocke feller nog te gering. Doelstelling van het fonds Het P. B.-fonds beoogt de zelfwerk zaamheid van het Nederlandse .volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen, alsmede de Nederlandse cultuur in dé overzeese gebieden en het buitenland uit te dragen, dooi* hèt verlenen van finan ciële steun aan personen en organisa ties voor alle arbeid, die. de geestelijke weerbaarheid van het volk kan verster ken, zonder op enigerlei wijze de zelf standigheid der gesteunde organisaties aan te tasten. Het heeft niet alleen be langstelling voor z.g. „algemene" objec ten van culturele arbeid; maar erkent ten volle en met vreugde het rijke pa troon der verscheidenheid van ons volk. Het ziet de R. K. Kerkmuziekschool evenzeer als een nationale instelling als de onderscheidene jeugdbewegingen of het Scapinoballet. De directeur-secretaris de heer J. Het gerestaureerde Prinsenhof. Inder daad, na een arbeid die acht jaar in beslag nam (en gedurende de hele oorlog geen dag werd onderbroken!) is dezer dagen de laatste hand aan deze restauratie gelegd. Reeds in 1934 werd het initiatief hiertoe genomen en vier jaar later namen de plannen vaster vorm aan: de stichting „Het Prinsenhof" gaf aan prof. N. L. Lansdorp opdracht het complex van het St. Aagtenklooster in zijn oude vorm te herstellen. „EEN VLEK OP DELFT". Men begon het grote complex te be studeren en toen bleek eerst recht hoezeer wijlen prof. Huizinga gelijk had toen hij het verwaarloosde Prinsenhof „een vlek op Delft" noemde. Met water laarzen moest men door 80 c.M. water in de kelders baggeren en een 500 M3 puin moest uit de gewelven worden geruimd. En dat in een gebouw dat als weinig andere de herinnering bewaart aan be slissende dagen in onze historie. Een gebouw dat Prins Willem van Oranje geregeld tot gast had, binnen welks mu ren de Staten van Holland vergaderden over de vraag die beslissend was voor de vrijheid van ons land: doorvechten of niet. Dat was in 1572 en twee jaar later, toen een hijgende bode de prins het goede nieuws bracht van het ontzet van Leiden, was Willem weer in het Prinsenhof ge logeerd. Hij vertoefde er nog dikwijls nadien, Frederik Hendrik werd hier ge boren en Hvee brokkelige gaatjes in de muur boven een trap herinneren aan het verraderlijke schot van Balthazar Ge- raerds, het schot dat aan het leven van de Vader des Vaderlands een einde maakte. DE RESTAURATIE. Prof. Lansdorp had geen gemakkelijke taak. „Restaureren zoals het was in de tiid van Prins Willem" luidde de op dracht. Maarin de loop der eeuwen werd er telkens aan het complex ver bouwd en veranderd terwijl de gegevens over de oude toestand schaars waren; soms moest uit enkele brokstukken, ja uit een enkele bewaarde steen een muur of een gewelf gereconstrueerd worden. Bovendien moest de reconstructie zo ge schieden, dat het Prinsenhof als museum bruikbaar zou zijn. En tenslotte gooide „Rijksmonumentenzorg" roet in het eten door haar eis dat het gedeelte aan de Oude Delft gerestaureerd zou worden zoals het begin 19e eeuw eruit zag. Rekening houdend met deze moeilijk heden kan men zeggen dat de restaura tie uitstekend is geslaagd. Het gedeelte rond de binnenplaats, waarvan we hier de fraaie kloosterkapel reproduceren, ademt de rust van een ver verleden voor naam en statig rijst het torentje van de kapel omhoog, met bewonderenswaar dige bouwkunst zijn gewel ven en wenteltrappen, zalen en gangen in hun oude toe stand hersteld. DE TENTOONSTELLING. Zoals gezegd moest de res tauratie zo geschieden dat het gebouw geschikt zou zijn voor een tentoonstelling Geheel te verwezenlijken was dit «atuurlijk niet; het is nu eenmaal ondoenlijk in eén oud gebouw het voor tentoonstellingszalen wense lijke bovenlicht aan te bren gen. Maar overigens zijn de 25 tentoonstellingszalen zeer practisch met elkaar ver bonden zodat het publiek gemakkelijk kan circuleren Voor de hedenochtend ge opende tentoonstelling ove: de tachtigjarige oorlog heeft men van heinde en ver cL relieken, afbeeldingen en documenten bijeengebracht Uit Munster kwam de be faamde kroon waarover bo ven reeds sprake was, ur Wenen kwamen de harnas sen van Alva. Philips II prins Maurits harnasser die bewijzen hoe merkwaa. dig klein van postuu de Spanjaarden waren en zelfs de „Waffenmeister" van een Weens museum kwam persoonlijk naar Delft om de harnassen vakkundig op te stellen. In Brussel vond men na veel vergeefs speuren het Smeekschrift der Edelen van 1566, niet in een museum of een archief maar in een kist van de boedel van een archiefambtenaar. Een zeer sympathiek gebaar maakte Koning Gustaaf van Zweden die een drietal fraaie tapisserieën, voor Koningin Christina door een Delftse firma gewe ven, uit de troonzaal van het Zweedse paleis afstond. En dat terwijl de grijze koning binnenkort zijn negentigste ver jaardag hoopt te vieren en dit festijn dus in een ontluisterde troonzaal moet plaats vinden. Voorts zijn er portretten van de grote mannen uit de 80-jarige oorlog, het le vensgrote paard van prins Maurits en langs de wanden overal gravures die het verhaal van onze vrijheidsstrijd illustre ren. Velen zullen in de komende maanden een gang naar Delft maken. Zij zullen de tachtigjarige oorlog zien herleven in een omgeving die de herinnering aan een grote tijd levend houdt. Henrick Mulder verklapte ons, dat dit jaar al weer bijna voor een halve ton is uitgegeven. leder krijgt papieren anjers thuis gestuurd De anjerdag wordt thans zo geregeld, dat werkelijk ieder in staat is hieraan mee te doen. De P. T. T. stuurt aan elk gezin een ^briefkaart, waarop 6 witte an- jertjes voorkomen, waarmee elk gezins lid zich sieren kan. Is zijn gezin groter, dan roept hij de hulp van de buurman in, die met minder kroost gezegend is. K-aarten zijn in ieder geval steeds ver krijgbaar. Nu stapt men op een van de dagen van Maandag 21 Juni tot en met Dinsdag 29 Juni bij zijn winkelier bin nen om het uitgeknipte anjertje van een rood-wit-blauw wimpeltje*te voorzien, waarvoor men een geldelijke vergoeding naar eigen keuze in een offerbus stort. Heel Nederland tooie zich dan Dinsdag 29 Juni, op de verjaardag van Prins Bernhard. met anjer en banier als een massale demonstratie van de wil van ons volk voor de vrijheid op de bres te blij ven staan en van liefde voor cultuur, die zij, hoe het ook met onze materiële wel vaart gesteld moge zijn, niet kunnen ont beren. Wij kunnen ons voorstellen, dat velen de voorkeur geven aan een levende an jer, immers veel fleuriger en joyeuzer. Welnu, tal van bloemenhandelaren heb ben zich bereid verklaard, hetgeen hier voor betaald wordt eveneens in de bus van het P. B.-fonds te deponeren. Blijkens mededeling van het Centr. bur. v. d. tuinbouwveilingen wordt de totstandkoming van een overeenkomst voor groentenlevering aan de Duitse burgerbevolking thans zeer binnenkort tegemoet gezien. De onderhandelingen zijn in het laatste stadium. Dit contract zal lopen tot 1 Mei 1949. Het omvat de levering van 87.500 ton vroege- en. zomergroenten en 112.500 ton late- en wintergroenten. Het aanbod van Nederland is gedaan onder conditie van leveringsplicht, doch binnenlandse markt noch export naar andere landen zullen door deze levering in gevaar komen. Op de zomer-lijst komen 10.000 ton to maten en 8000 ton komkommers voor alsmede 10.000 ton andijvie. Van Ameri kaanse en Duitse zijde is verzocht de hoeveelheid andijvie sterk in te krim pen, aangezien dit product in Duitsland onbekend is. Ook de aangeboden hoe veelheid van 35.000 ton koolraap wordt te hoog geacht. De groenten zijn tegen een gemiddelde prijs per ton franco grens aangeboden, waarbij rekening wordt gehouden met de kostprijs door1 middel van een „glijdende schaal", zodat de kweker, vrijwel on afhankelijk van het geteelde product, een regelmatige opbrengst in geld per oppervlakte-eenheid ontvangen kan. Tot en met 20 Mei is al ruim 12.500 ton groenten naar Duitsland verzonden. De krant van Donderdagavond hebben we veilig opgeborgen, want het nummer zal ons nog menigmaal ta pas komen. Immers in die editie van eergisteren een rede van de H. Vader opgenomen, welke weer zodanig voorlichtend, schern van visie is op het wereldgebeuren en ons katholieken in het bijzonder de zekere weg wijzend, dat we talrijke passages zullen herlezen en in ons hoofd prenten. We hopen nu vele navolgers te hebben, want ervaring leerde ons, dat velen on derste boven slaan bij het schreeuwerig gekef van rode broeders, terwijl het juis te standpunt reeds lang in een Pauselijk schrijven ligt vastgelegd. Men weet zo'n beetje de naam van een paar sociale encyclieken, maar van deze en van andere belangrijke stukken kent men slechts in geringe mate de inhoud. Welk een krachtige lijn ook nu weer in die tekening van de wereldchaos vol onrust, dwaling, ergernis en ondergang met die scheidingslijn van twee wereld beschouwingen in die vervloekte sche mering van de twijfel. Ontwaken en waakzaamheid zijn vol gens de H. Vader noodzakelijker dan ooit. Alweer midden in de roos. Automatisch komt de Paus op de so ciale hervormingen. Wat Hij daarover verklaarde, zal menigeen 't hoofd schaam rood moeten doen buigen. Of het gedaan zal worden, is een andere kwestie. Men hoort niet gaarne de waarheid en vlast meer op een ander soort „Pauselijke on derscheiding". We moeten harten terugwinnen, ener giek en belangeloos problemen helpen op lossen om juiste begrippen en gezonde opvattingen te herkrijgen. De H. Vader kondigt nu juist niet een rustperiode aan. Werken moeten we, wer ken zullen we in de eerste rijen, toonaan gevend in woord maar vooral in de daad. De verwachtingen zijn na de oorlog hoog gespannen. Een werkgever 'moet als Vincentiaan geen ander standpunt inne men. Wanneer de liefde en sociale recht vaardigheid geen karakteristieken vor men van het bedrijf, kan de liefdadig heidszin de ziel niet redden. Arbeiders en vooral het jonge geslacht moeten op hun tijd ook meer van hun persoon en geld weten te offeren dan een cent op de schaal of in het kerkzakje. Lees zo'n krant van Donderdagavond toch eens rustig en komt dan tot het be sef, dat wij over geestelijke rijkdommen en over wereldfiguren beschikken als geen andere groep. Dat spreekt allemaal .maar niet van zelf. De Paus is 72 jaar oud, reeds 10 jaren en welke jaren bestuurt Hij Gods Kerk. Welk een taak, welk een huivering wekkende verantwoordelijkheid als Plaatsbekleder. Wat zijn wij en wat doen wij voor de gemeenschap? Weg met de maskers met de dubbele gewetens, weg met alle mooie program ma's zonder uitvoering. Moedig aan de slag voor practische verwezenlijking. Hebt ge het gehoord, hebt ge het gelezen? 'tls de hoogste tijd! HENK VAN DER MAZE In welingelichte Vaticaanse kringen wordt de verwachting uitgesproken, dat de families van ex-koning Michaël en prinses Anna van Bourbon Parma tot een aceoord zullen komen ten aanzien van dit gemengd huwelijk, of dat het engagement alsnog zal worden afgebro ken. Noodzakelijk blijft, dat de kinderen als katholieken worden opgevoed. Aan de geruchten, dat de prinses tot de Grieks-orthodoxe kerk zou overgaan, wordt geen geloof gehecht. Zij behoort tot een familie met een lange katholieke traditie. Wel is het mogelijk, dat zij een oplossing zou zoeken in de overgang tot de Oosterse ritus der kathlieke kerk. tot de geuniëerden dus. Eventuele kinderen zouden dan als Oosterse katholieken wor den opgevoed en hun godsdienstige op voeding zou uiterlijk weinig verschillen van die der Roemeense kinderen van de orthodoxe kerk. Reuter seint uit Kopenhagen: Prinses Anna van Bourbon-Parma is vanochtend per vliegtuig naar Genève vertrokken. Toen men haar vroeg, of zij voornemens was van godsdienst te veranderen, om met ex-koning Michaël te trouwen, ant woordde zij: „Neen, ik zal nooit van godsdienst veranderen". k De directie van de Holland-Amerika Lijn Verklaart in het zo juist verschenen verslag over 1947, dat de resultaten over dit jaar gunstig waren. De bruto-winst bedraagt, na aftrek van een reserve voor te betalen belastingen f 15.049.417 (het vorige verslag liep over een periode van 7 jaar en vermelde een bruto-winst van 32.483.845). Afschrijvingen volgens schema vorderen 4.591.306 (16.838.835 voor 1940/1946, terwijl voor extra afschrij vingen op deelnemingen 2.213.750 werd bestemd. Besloten werd een extra-bedrag van .4.500.000 toe te voegen aan de reserve Nieuwbouw Vloot en een ex;ra storting te doen iiT het pensioenfonds van 1.000.000. Hierna blijft beschikbaar een netto-winst van 2.744.361 (1940/46 7.883.664). Voorgesteld wordt het totaie dividend te bepalen op 9 pet. (1940/46 5 pet. per jaar). Tenzij de politieke verwikkelingen hier in verandering mochten brengen, acht men de vooruitzichten voor 1948 gunstig, alhoewel de onkosten op onrustbarende wijze blijven stijgen. Verdere uitbreiding van de vrachtvloot blijft eveneens drin gend gewenst. Twee vliegdekschepen werden toegewezen, die tot vrachtschepen zullen worden omgebouwd. In de omvang van de export van Europa naar' het Westelijk Halfrond viel weinig verbetering te bespeuren, het vervoer in Oostelijke richting evenwel handhaafde zich op een bevredigend peil. Ook op de JavaNew York Lijn «is het vervoer naar Amerika in verhouding gering. Men verwacht een behoorlijk aandeel der zeer grote aantallen passagiers, die de Atlantische Oceaan oversteken, te zul len vervoeren. Dit neemt niet weg, dat men het gemis aan voldoende passagiers schepen, in het bijzonder in vergelijking met de voor-oorlogse bed-capiciteit, zeer sterk blijft voelen. De enorm gestegen bouwprijzen hebben de maatschappij" tot dusver weerhouden opdracht tot nieuw bouw te geven. Toch zal zij aan de eisen, die de passagiersdienst stelt, eerlang moe ten voldoen. Naar wij vernemen zijn de teleurstel lende haringvangsten voor de reders vereniging voor de Nederl. haringvisserij aanleiding geworden het aantal mede te nemen netten aanzienlijk te verhogen. Zodoende hoopt men het publiek op korte termijn van meer en goedkopere haring te kunnen voorzien. j Weerverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt geldig iet Zondagavond: j Matige, nu en dan vrij krachtige j Zuid-Westelijke wind. Wisselend be- wolkt met een enkel verspreid buitje. Vrij koel. 6 Juni: Zon op 4.22. uur, jpnder j 20.55 uur; maan op 3.26 uur, onder •20.10 uur. 7 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 20.56 uur: maan op 3.53 uur. onder 21.32 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1