Honderd millioen meer voor pensioenen Tweede Kamer „sputtert fel Vrijdag moet bestand ingaan Het electrif ied t ie-pla n der N.S. Trouw aanêêg. Volksdemocratie en Kath. Caritas Gongc Techn. hogeschool in het Zuiden Voor t Thuisfront PERSPECTIEVEN VOOR HET SPOORWEGVERKEER FIETSEN ZONDER TE TRAPPEN Eet bestuursapparaat voor Duitsland DmüBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister Witteman in de ring Voorstel van Graaf Bernadotte: Columbia opnieuw stijgende Kersen uit België 5 gezinnen dakloos Snelheid en vracht - vervoer v_. J Magazijnen vol gaven LAGEN 70ste JAARGANG WOENSDAG 9 JTJNI 1948 Jio. 20639 V) TWEE DODEN OP DOMANIALE MIJN DE BIJZONDERE DIENST PLICHT IN DE V. S, 2' De Katholieken in Nederland Communisten beletten uitde ling aan de armen DE PASSIEPREDIKERS GOTTWALD BENES* OPVOLGER INZAMELING ST. RADBOUD- STICHTING BIDAULT OVERTUIGT KABINET Vrijdag voor de nationale vergadering JODEN-VERVOLGER BERECHT MET MOTORTJE EEN OP HONDERD DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant." zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat X, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt f 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. IEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolojm- breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Er ligt nog een hele serie wetsontwer pen te wachten, die de regering gaarne vóór de ontbinding der Staten-Generaal zag afgehandeld. Maar de Kamer, die zit te springen om met het kiezerskorps in contact te treden, nu de stembus voor be deur staat, voelt er niets voor, nog langer dan ongeveer een week in het getouw te blijven en wenst bovend:en reeds haar avonden vrij te houden. Op schieten is dus de boodschap. Niettemin begon de Kamer met een half uur zoek te brengen over het zeer begrijpelijke voorstel van praeses Van Schaik, om de spreektijd te rantsoeneren. Het gold speciaal de herziening der Pensioenwet, ten aanzien waarvan na enig loven en bieden een termijn van 40 minuten per spreker werd vastgesteld voor de alge mene beschouwingen. Tot overmaat van ramp kwam mr. Burger (P.v.d.A.) verlof vragen om minister Gielen te interpel leren over de perszuivering. Zal daar vóór de verkiezingen nog een gaatje voor te vinden zijn? Over de herziening van de Pensioenwet is inmiddels een acht-tal gerantsoeneerde sprekers aan het woord geweest. Meer nog dan voor de Lager-Onderwijswet geldt voor de Pensioenwet, dat de gewone man, die vólgens het adagium geacht wordt de wet Ie kennen, er absoluut niet uit wijs kan. Vandaar flat algemeen wordt aan gedrongen op een leesbare editie dezer wet, die, sinds zij in 1922 werd aange nomen, nu al 20 maal gewijzigd is. De hoop werd uitgesproken, dat nog deze zomer de daarvoor aan te wijzen deskun dige commissie aan het werk zal kunnen tijgen. Met de heer Beernink (c.h.) maak te o.'.-n. de heer Dassen (K.V.P.) zich tot tolk van fleze verwachting. Beiden voorts verschillende détails der wet besprekend, drongen er speciaal op aan, dat het nu voorgestelde maximum (van 4000 op 4500 gebracht) nog zal worden verhoogd tot 5000. Een desideratum, dat nagenoeg van alle kant werd gesteund. De heer Van Sleen (P.v.d.A.) verspilde van zijn kostbare 40 minuten juist het deel, dat hij had toegekregen, met de loutere opsomming van een 21-tal punten uit de M. v. A., even zovele afwijzingen door de minister van in het V.V. tot uiting gebrachte wensen. Met nog zo'n paar series punten demonstreerde de burgemeester van Brielle intussen, dat nij even goed de weg weet in het labyrinth van de pensioenregelingen als hij op de hoogte is van het ingewikkelde complex der Lager-Onderwijswet. Met de heer Beernink bleek deze afge vaardigde behalve voor het 5000- maximum te ijveren voor het zuster- pensioen, daarbij zijn doel voorbijschie tend door 't bezwaar van minister Witte- njan te accentueren met een pleidooi ook voor het oude moeder- en weduwnaars pensioen. Van het een ko'mt men licht tot het andere Er werden naast een motie ook' diverse amendementen door de heer Van Sleen in vooruitzicht gesteld. Namens de a.r.-fractie voerden de heren Stapelkamp en Smeenk het woord, dank baar maar niet voldaan en zich bij vorige De Werkgemeenschap Limbulg heeft in besloten vergadering, na uitvoerige be spreking van de stand van zaken tot de vestiging van een tweede technische hoge school in ons land, besloten tot het voeren van een actie voor de vestiging van deze inrichting in Limburg, waarbij sterk werd gedacht aan de vestiging ervan in de gewestelijke hoofdstad. sprekers op diverse onderdelen aan sluitend. Laatstgenoemde achtte in het geheel der financiële regeling, die 100 millioen vraagt een extra-verhoging, met zeker niet meer, eer veel minder, dan 350.000 voor de verhoging van het maximum-pensioen niet onoverkomelijk. Met de heer Dassen voornoemd nam ■mevr. Fortanierde Wit (V.V.D.) het o.m. op voor de gepensionneerden van vóór 1918, wier grondslag blijkbaar nog altijd niet op de hoogte van de gewijzigde levensstandaard kon worden gebracht. Ten opzichte van een uiteraard zo kleine groep moest daarmee toch niet langer worden getalmd. Ook deze spreekster pleitte voor weduwnaars- en zuster- pensioen. Haar stond haar sekse-genote van de P.v.d.A. (mej. Tendeloo) rer zijde, voor de ambtenaressen vooral (speciaal nog de onderwijzeres) pension nering op jongere leeftijd dan 65 jaar vragend. Bij een en ander sloot de heer Koenen zich namens de C.P.N. aan. Zijn ideaal is overigens: pensioen voor iedereen op 55-jarige leeftijd, niet 70 maar 80 pet. van het loon en een maximum van 6000! Ook de heer van Dis de Stk. Ger.- fractje van 2 man was na lange af wezigheid weer eens present refereer de' zich aan zijn voorgangers in de wel sprekendheid, van de oude voorliefde eer fractie voor premie-vrij pensioen ook nu weer getuigenis afleggend. Nog even heeft minister Witteman met zijn antwoord een begin gemaakt. Speciaal een gemoedelijk loopje nemend met de 21 „strafpunten" van de heer Van Sleen. Daar tegenover kon Z.Exc. inmiddels stel len 23 punten, waarop de bestaande pensioenregelingen materieel zijn ver beterd. Daar deze partiële wijziging en kel beoogt afschaffing van bezettingsreent en het wegwerken van onjuistheden in de wetgeving, kon de bewindsman het niet appreciëren, dat de Kamer de kans scheen te benutten nu heel de materie overhoop te halen. In verband met deze stoutigheid zal Z.Exc. nochtans vandaag nog wel het een en ander in het midden moeten brengen. Graaf Bernadotte heeft voorgesteld, dat alle acties van gewapende mach ten in Palestina met ingang van Vrij dag as. te 6 uur g.m.t. voor de duur van vier weken gestaakt moeten wor den. Bernadotte heeft beide partijen om antwoord verzocht tegen uiterlijk Woensdag 12 uur. Wanneer de voorstellen worden ver worpen of slechts voorwaardelijk aan vaard, zal Bernadotte geen verder overleg plegen, docii aan de veilig heidsraad rapport uitbrengen. De vei ligheidsraad, welke Donderdag bijeen komt, zal dan nieuwe maatregelen moeten beramen. In een schrijven aan Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V. N., legt graaf Bernadotte er nogmaals de na druk op, dat het bestand geen der beide partijen enig militair voordeel mag be zorgen. Alle fronten zullen „bevroren" worden en geen militair personeel of oorlogsmateriaal mag Palestina of de Arabische staten binnengebracht wor den. Indien er onder immigranten weerbare mannen zouden zijn, zullen die in kampen afgezonderd worden gehou den. Daartoe is een goede controle op de immigratie noodzakelijk. Vervoer van troepen of oorlogsmate riaal in of rond Palestina zal even eens verboden zijn. Hulpverlening aan de bevolking van beide partijen in. stadsgebieden als Jeru zalem en Jaffa, zal geregeld worden door het int. Rode Kruis, zodanig, dat de voorraden op het einde van het be stand niet noemenswaardig groter of kleiner zullen zijn dan bij het begin. De afgevaardigden van de zeven lan den der Arabische liga zijn Dinsdag bij een geweest om een antwoord op te stel len op de wapenstilstandsvoorstellen van graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V. N. Reuter verneemt van goed geïnfor meerde zijde te Damascus, dat druk van de kant der grote mogendheden het „waarschijnlijker" heeft gemaakt, dat de Arabieren een wapenstilstand van vier weken zullen aanvaarden. Intussen woedt de strijd aan de fron ten nog voort. Zo hebben Syrische bom menwerpers 5 nederzettingen, waaronder Naharia, aan de kust ten Noorden van Acre, gebombardeerd. Egyptenaren hebben Rehovoth gebom bardeerd. Er werden branden veroor De Egyptische troepen houder, Beit Sanim, aan de kust zuidelijk van Tel Aviv, bezet. De troepen van Saoedi-Arabië zijn gisteravond voor het eerst in actie ge komen. In de nacht van Maandag op Dinsdag is een Joodse mortiergranaat ingesla gen in de koepel van het Heilig Graf in de oude stad van Jeruzalem en maakte er een gat in van dertig centimeter wijd te. Reeds eerder is de koepel door een granaatscherf geraakt. Het water van de Columbia heeft op nieuw een hoge stand bereikt als gevolg van een hittegolf in het noordwestelijk gebied van de Stille Oceaan, die sneeuw pp de bergen doet smelten. De rivier Kootenay. één van de vele zijrivieren van de Columbia, is 35 mijl ten Oosten van Vancouver nabij Preston (Brits Co lumbia) buiten haaroevers getreden, waardoor ruim 3.000 H.A. land over stroomd werd. Nog twee lijken werden uit 'het water, dat Vanport overspoelt, opgevist. Deze stad van 18.700 inwoners werd op 30 Mei overstroomd. Het aantal verdronkenen in het gehele overstromingsgebied be draagt thans 29; 545 personen en gezin nen uit Vanport worden nog vermist. Bij het vernieuwen van ijzeren stut- werkén in een steengang op de 380 M. verdieping van de Domaniale mijn te Kerkrade. zijn Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur, waarschijnlijk door plotseling opgetreden druk. twee kappen doorgebro ken, waardoor de houwers J, V Sch en H. O., beiden 46 jaar oud, onder neer vallend gesteente en kolen bedolven en gedood werden. Beide slachtoffers waren gehuwd en resp. vader van vijf kinderen en van één kind. Het 7Aieedse elftid, dat vanavond te Amsterdam tegen ons nationale team zal uithamen, arriveerde per vliegtuig op Schiphol. Zondag a.s., 13 Juni, organiseert het Katholiek Thuisfront 'n nationale speldjes- dag ten behoeve van het algemeen thuis- frontwerk. Het spreekt vanzelf, dat we deze actie van harte aanbevelen. Er is naast de algemene voorzieningen nog zoveel nodig voor geestelijke, culturele verzorging en tevens voor ontspanning. In allerlei vor men worden onze mannen en zonea voortdurend bedacht: uitrustingen voor aalmoezeniers, pakketten, boeken, tijd schriften, kapellen, diverse huishoudelijke artikelen en gebruiksvoorwerpen. Voor al deze ondernemingen ten bate v-an geestelijk evenwicht en het onder houden van de banden met onze volks gemeenschap zijn grote sommen nooc- zakeliik. Het kost inderdaad al weer geld: maar het is geld, dat voor de volle hon derd procent'productief wordt gemaakt. Van heden af is de import van kersen uit België weer mogelijk voor erkende groothandelaren in groenten en/of fruit, aan wie een invoervergunning is uitge reikt. Zulk een vergunning betreft de invoer van ten hoogste 5 ton kersen. Zij heeft een geldigheidsduur van 8 werkdagen tonder mogelijkheid van verlenging. In het kader van het door de Beneiux- landen met elkaar overeengekomene ten aanzien van mii^mum-prijsstellingen voor te importeren producten is de mi- nimum-importprijs voor Belgische ker sen vastgesteld op B. frs. 10.per kg. In de Kromstraat te Tilburg is giste renmiddag een dubbele woning door on bekende oorzaak geheel afgebrand. Slechts enkele meubelen konden worden gered, zodat de vijf inwonende gezinnen alle dakloos werden. Een lompenopslag plaats nabij de woning werd eveneens een prooi der vlammen. Hier bleek ook een aantal geweerpatronen te - zijn ge borgen, welke successievelijk ontploften. Reuter seint uit Ankara, dat het Turkse kabinet Dinsdag is afgetreden. De premier Hasan Saka is met de vor ming van een nieuwe regering belast. De Amerikaanse senaat heeft, in tegen stelling tot de aanbevelingen van de com missie voor de gewapende diensten, de •iuur van de voorgestelde bijzondere dienstplicht van vijf op twee jaar terug gebracht. September 1949 zal in Limburg, de rijkste bron van onze energie, het spoor wegnet zijn geëlectriflcecrd, terwijl de electrise he Oosl-Westver binding van N. Drabant 1 Mei 1950 gereed zal komen en einde 1950 geheel Brabant geëlectrifi- ■-'cerd zal zijn. Geheel Nederland moet begin 1953 geëleetrifieeerd zijn. Deze mededelingen over de electrifi- catieplannen der N. S. deed gisteren de president-directeur F Q. de Hollander op een vergadering van de afdeling N. Brabant der Vér. van Ncd. gemeenten, welke in Oisterwi.ik Werd gehouden en door een .honderdtal burgemeesters werd bijgewoond. Natuurlijk, zo voegde hij eraan toe, geldt zulks voor de hoofdlijnen. Voor de bijlijneh denkt men b.v. aan dieseltractie, waarvoor men momenteel twee diesel motoren aan het bouwen is, een met 1500 en een met 600. toeren per minuut Dieseltractie geeft eigenlijk het hoogste Allesbehalve gemakkelijk is de positie van de Ka tholieken in Nederland. Van evenre- De stembus redige invloed gesproken! Zolang de „paepsche stoutigheden" als van 1946 heeft diejinvloed eenvoudig( staatsgevaarlijk werden vervolgd, kon- moeten afdwingen. ®en de katholieken niet anders dan zich Een ander voorbeeld was dat van een ^'dig houden van het staatkundig der departementen, waar onder het Ka- Die situatie was onplezierig maar binet-Schermerhorn een minister aan het °h Zolanë ZÜ na verwerven hoofd stond, die ook bij geen enkele ge- t k- v! vrijheid niet in een eigen poli- legenheid naliet te betogen, hoezeer hij i verenigd waren, droegen zij zich „toegenaderd" voelde tot de katho- W ""Vidueel maar niet als groep lieken. Toen hij door een katholiek minis- antwooraelijkheid voor de staatkundige ter werd afgelost, bleek dat van de zestig gang van zaken in het land. Zolang zij a zeventig benoemingen, die hij aan zijn wèl in een partij op zichzelf stonden, departement had gedaan, in zegge en doch angstvai ïg buiten de regering des schrijve drie, gevallen een katholiek in lands werden gehouden, droegen zij geen aanmerking kwam. De storm, opgestoken groter verantwoordelijkheid dan die toen de katholieke opvolger de bezem ener minderheid-in-oppositie. jn de nalatenschap zette, is nog niet hele- Sinds geruime tijd echter neemt de maal geluwd! partij der katholie- schrijve 2 van de Ka tholieke M Volkspartij^ P(jt ervan voor zichzelf op. Van ™»m f». Qg vertegenwoordiger van de Ameri kaanse War Relief Service in Hongarije, P- Flynn, heeft tevergeefs gepoogd, de el ij k te maken, dat het niet aangaat in 'één „sociale democratie", de hulp aan noodlijdenden te belemmeren door hebzucht, maar de regermg heeft voor .haar houding het „motief" gevon den, „dat de Katholieke Actie bij de ver deling der liefdegaven geen acht sloeg op de controlevoorschriften van de staat de ken deel aan de rege ring en draagt zij als grootste partij in elke combinatie, waaraan zij tot nu toe deel nam, zware mede- verantwoordelijk- Invloed van Katholieken! Twee jaren vormen nu de katholieken de sterkste partij in het parlement en in de regering en wat hebben zij bijvoor; heid voor de gang van zaken in de Ncd. beeld in Indonesië nog in te brengen! staatkunde. Een verantwoordelijkheid, die Noch de Luitenant-Gouverneur-Generaal zij alleen kan dragen wanneer zij ten volle noch één enkele van zijn directe mede- beschikt over de invloed die haar naar werkers zowel op het eerste als op het evenredigheid van getalsterkte toekomt, twfcede niveau is katholiek. Aan dit laatste nu zijn de katholieken Maar wanneer het erop aankomt de nog op geen stukken na toe. verantwoordelijkheid toe te schrijven, Hoezeer ook in de jaren van de ge- weet men de katholieken te vinden meenschappelijke strijd tegen de bezet- vooral bij de tegenstanders van het rege- ter bij onze niet-katholieke landgenoten ringsbeleid, die overigens in de tijd, toen begrip en waardering voor de katholie- zij het voor het zeggen hadden, evenmin ken zijn gegroeid, met het toevertrouwen uitmuntten in het toekennen van 'even van werkelijke invloed aan hen hebben redige invloed aan de katholieken, zij nog altijd laat. het zacht gezegd Er is maar één middel om de katho- zijn grote moeite. Geen duidelijker be- lieken de invloed te verzekeren, waar wijs dan de eerste kabinets-formatie na over zij moeten beschikken, willen zij op de bevrijding. De heer Schermerhorn. den duur hun zware verantwoordelijkheid een der exponenten van de toenadering kunnen dragen; zij moeten zichzelf die en het onderling begrip, achtte het niet invloed verzekeren door een zo efficiënt nodig in zijn kabinet van vijftien minis- mogelijk gebruik van de mogelijkheden, ters meer dan drie katholieken op te ne- hun in de democratische staat, aan de men, waarvan er één meer als vakminis stembus toekomend. Daarom is ver ter dan als exponent van de katholieke leeldheid boven alles uit den boze. Daar- Politiek werd beschouwd. Tegenovei m kan slechts één leus gelden: zeven niet-katholieke ministers uit de- Partij van de Arbeid stonden er zegge en TROUW AANEEN! Twee millioen pond caritasgaven liggen opgestapeld in de magazijnen van de Hongaarse Katholieke Actie en kunnen niet worden uitgedeeld onder de armen, omdat de communistische overheid zich er tegen verzet Zij eist daarenboven en een ongeoorloofde politieke activiteit uitoefende". Deze beschuldiging wordt weerlegd in het katholieke weekblad „Uj Ember"; de liefdadige werken van de Katholieke Actie hebben hoegenaamd niets te maken met politiek, doch dienen enkel het doel, door Christus ons voorgehouden: de hon- gerigen te spijzen en de naakten te kleden. „Indien de regering de Kerk absoluut wil ui'/ichakelen van de liefdadigheid, doet zij beter, dit rechtuit te zeggen", zo besluit het blad, „dan dergelijke be schuldigingen op te. werpen, die het ge- hele katholicisme diep kwetsen". Er wordt aan herinnerd, dat de K A. van November 1945 tot Februari 1948 2.498.784 kg. levensmiddelen uitdeelde, waarvan het overgrote deel uit de Ver. Staten gezonden werd De Amerikaanse inzamelingen, bedroegen op dit tijdstip verder nog. 512.207 kledingstukken. 4 055 meter stof, 33 000 paar schoenen e.a rendement, het is alleen maar jammer, dat men deze techniek nog niet vol doende onder de knie heeft. Wat het verkeer in het algemeen betreft, pleitte spr. voor een sterke coördinatie van de vier componenten: rail-, weg-, water- en luchtverkeer. Een wettelijke regeling is hierbij noodzake lijk. De N. S, wil daarbij geenszins het gehele vrachtvervoer opslokken, maar wil wel, dat de vervoerder, die geen eigen vracht vervoert, daartoe vergun ning noodig heeft. Het doel der N .S. blijft op de eerste plaats opvoeren van de frequentie en op de tweede plaats het opvoeren van de snelheid. Voor wat Brabant betreft kwamen de interessantste perspectieven voor de dag tijdens de bespreking, welke na de in leiding van ir. Den Hollander volgde De mededeling dat de N. S. wederom kleinere tussenstations zouden gaan in schakelen. daar binenkort materieel op de lijn komt. dat door z'n snelle optrek ken zeer weinig tijdverlies bii het tel kens stoppen veroorzaakt, werd uit de zaal beantwoord met de vraag op welke datum uiterlijk zou vaststaan, welke sta tions weer zouden worden ingeschakeld, dit in verband met de op stapel staande uitbreidingsplannen. Ir. Den Hollander kon hierop antwoorden', dat 1950 iets con creets in dezen gezegd zou kunnen wor den. Van de zijde van het wegvervoer in Brabant werd de vrees uitgesproken, dat door het inschakelen van klein-railver- keer op korte afstand de frequentie in de landelijke gebieden zou afnemen, waarop ir. Den Hollander te kennen gaf. dat hier een modus moest gevonden worden tussen N. S. en wegverkeer, in dier voege, dat de N. S. alleen in het kleine verkeer willen optreden, om van daaruit tot vervoer te komen over lan ge afstanden. Het ligt niet in de bedoe ling door dit kleinverkeer de autobus te beconcurreren. Voorts bleek in het debat, dat pen spoorweg HelmondUdenOss nog niet wordt overwogen; hoewel .Oost-Brabant wegens zijn ontwikkelingsmogelijkheden, nauwkeurig in het oog wordt gehouden, terwijl dit evenmin het geval is met de gewenste spoorweg UtrechtLangstraat Breda. Eerst zal het gewone vervoer hier zó intensief gestegen moeten zijn, dat spoorwegverkeer gerechtvaardigd wordt. Het spoorwegverkeer in de Lang straat en op de lijn BoxtelGennep zal eerst over enkele jaren, bij het in ge bruik nemen van nieuw materiaal, dat hier in Nederland zal gebouwd moeten worden, weer volledig in werking kun nen komen. Belangrijk waren zeker de mededelin gen omtrent het verkeer met België. Ir. Den Hollander zag niet veel kans, meerdere spoorwegverbindingen van N. Brabant met. België te organiseren en hij wees er hierbij op. dat in België een leemte aanwezig is. Voor de komende tijden blijken de Belgische regering en ook de Belgische spoorwegen, die veel afhankelijker van de regering zijn dan de N.S. 'niet veel ontwikkelingsmoge lijkheden voor de Noord-Belgische ge bieden te zullen openen, zodat een druk ker verkeer moeilijk te verwachten valt. Gaat men van Eindhoven over Roosendaal naar Brussel, dan is men daar eerder, dan wanneer men de directe weg neemt van Eindhoven naar Brussel. Toch denkt i:. Den Hollander er niet aan, de lijn Tilburg—Turnhout op te heffen en acht hij een proefneming, juist in verband met de Benelux-gedachte, in de toekomst nog wel mogelijk, hoewel het risico groot is. Met de centra van Holland zal ech*er het verkeer beter worden, met treinei, die minder stoppen. Een dankwoord van de voorzitter, mr. H. Loeff. burgemeester van 's Bosch, pe- sloot de vergadering. Na de lunch bezocht het gezelschap de vele punten van natuurschoon die Oister- wijk biedt. Pater Edmund Walsh S.J., een bekende Amerikaanse figuur, heeft een reis ge maakt door Europa en het Oosten. Nasr zijn mening gevraagd over het v^e zullen maar schrijven Russische com plex, verklaarde de Jesuiet: „Moskou is te realistisch, om een conflict uit te lokken met de macht van Amerika, zolang de sovjet-unie niet in het bezit is van een voorraad..., atoombommen. De risico van een ontijdige aanval zou enorm zijn en een misrekening fataal. Tegenover een sterke houding van West-Europa zou Rusland stellen econo mische steun aan de satellietlanden. ge paard aan een verscherpte opruienes propaganda in Zuid-Amerika, versterking en bewapening van de Balkanfederatie en tegenkanting tegen het Marshallplan, dit alles in afwachting van de verhoopte depressie in de Verenigde Staten". Uit deze korte samenvatting proeft men het uiteindelijk doel van de Sovjet; alge mene overheersing en de uiteindelijke triomf van het communisme. Eik middel wordt voor deze victorie aangewend: loonstrijd en staking, verdachtmaking, terreur en als het moet en kan oorlog. Het is derhalve zaak die lieden, al 'preken ze met een schijn van gelijk de passie, voortdurend op hun vingers te kijken. Want 'n brood meer op grond va, z.g. sociale politiek betekent tegelijkertijd de prijs van in boeien te worden geklon ken. Ónder de sovjetdagen is maar één dag Palm-Zondag, één hosanna-dag. Neem maar de telegrammen van één dag: Benes treedt af. Hjj heeft er genoeg van in het volle besef, dat na het jongste „succes" der verkiezingen, het hek totaal van de dam is en in eerlijke democratie geen enkele groep, in Tsjechoslowakije meer een kans tot doen, zeggen of spre ken heeft. In Hongarije staan de zaken scherp in verband met de nationalisatie van de scholen. Het krachtig protest van hei episcopaat heeft nu een bespreking met de „regering" uitgelokt. Passieprediking. In Polen verscheen een brochure over rechten en vrijheden' van Amerikaanse burgers. Mis natuurlijk. Hebben de Polen niets mee te maken. Gevolg: protest bii Amerikaanse gezant en arrestatie van 50 personen door de geheime politie. In Roemenië is weer een politiek proces aanhangig gemaakt tegen vijf leger generaals en hoge ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken. Be schuldigd van sabotage en verraad. Ge lijk onder het Hitler-regiem liggen deze termen in communistische mond bestor ven. Maar genoeg over andere landen. Hier proberen de rode broeders ook de brand erin te jagen. Ook hier preken die vossen de passie. Nóg zijn er duizen den.» die manna verwachten en het ga- rafnmel der ijzeren ketenen niet horer Help een handje met ogen openen voor het te Iaat is. Toetst men de enthousiaste verklaringel van Paul de Groot, dat we binnen tien jaar ook in Nederland de communistiscne heilstaat hebben, dan hebben we nog wél even de tijd, doch we houden het maar liever pp direct aanpakken. Nóg hebben we keus tussen „Roomse blijdschap en de „Internationale". Doet u nog iets voor de zevende Juli? HENK VAN DER MAZE. Reuter seint uit Praagi Van betrouw bare zijde wordt reeds thans bekend ge maakt. dat Klement Gottwald. de com munistische premier van Tsjechoslo wakije, dr. Benes zal opvolgen als pre sident. De opbrengst van de jaarlijkse inza meling voor de St. Radfooudstichting zal in het vervolg niet meer uitsluitend de Universiteit van Nijmegen en de bij zondere leerstoelen aan de andere Ne derlandse Universiteiten, maar ook aan de Economische Hogeschool van Til burg ten goede komen. De opbrengst van de inzameling 1947 bedroeg ƒ339 000 netto; een behoorlijke som. die echter ondanks de op handen zijnde subsidie nodig is om de ba lans in evenwicht te houden. Bidault heeft zijn collega's overtuigd van de aanvaardbaarheid dei* Tondeuse voorstellen inzake Duitsland en het Franse kabinet besloot, Bidault voile dig te steunen» by dc verdediging der overeenkomst. Gedurende uur was het kabinet bijeen om te luisteren naar de lange verklaring, welke Bidault over het zes mogendheden-paet aflegde. Zoals men weet heeft dit pact een storm van cri- tiek aan alle Franse partijen ontlokt, in het bijzonder aan de communisten en de volgelingen van de Gaulle. Besloten werd, dat Bidault Vrijdag de overeenkomst in de nationale ver gadering zal verdedigen en dat zo no dig een vertrouwensvotum zou wor den geëist, waarvan het lot van d« ge hele regering zal afhangen. Dit besluit maakt een einde aan de wijdverspreide geruchten, volgens welke premier Schuman Bidault zou prijsge ven in verband met oppositie tegen het Londense pact. Hedenochtend zal Bidault voorlopig verslag uitbrengen aan de buitenlandse commissie der assemblée. Dc ministers Becl en Lieft!nck tijdens een pauze gedurende de besprekinge in hel Chateau Ardennes. De ex-kapitein der staatspolitie J. Lous- berg, is door het B.G. te Maastricht ver oordeeld tot veertien jaar gevangenis straf met verbod om ooit bij dc gewa gende macht te dienen en ontzetting uit heide kiesrechten voor het leven. De eis was 20 jaar. L. had tijdens de bezetting o.a. in Olden- 4aal. Enschede, Breda en Maastricht Ne derlanders gearresteerd in samenwerking met de S.D. Hij was een beruchte Joden- vervolger. die o.a. in Breda een familie .rresteerde. waarvan vrijwel niemand meer is teruggekeerd. Het is altijd het ideaal geweest van de meeste wielrijders om een fiets te heb ben, waarop men met een behoorlijke snelheid vooruit komt zonder steeds maar te moeten trappen. Vóór de oorlog zijn verschillende systemen van gemoto riseerde fietsen geprobeerd. Men herin nert zich nog wel de, wat in de volks mond heette, „hoestbui op wielen" en ook de fietsen met een lichte motor op een kleiner derde wiel, dat naast het achter wiel van de fiets voorthuppelde. Geen van deze systemen bleek op de duur to voldoen. Thans schijnt men het vraagstuk vay de gemotoriseerde fiets te hebben opge lost. Een Franse fabriek heeft er jaren lang aan gawerkt en na de oorlog is deze fabriek begonnen met haar vinding on der het publiek te brengen. En zij blijkt te voldoen, want in Parijs en omstreken rijden reeds enige tienduizenden vart deze gemotoriseerde rijwielen. Ook in ons land -ion dit „rijwiel Solex" spoedig langs «-Heren wegen zien rijden, want de fa. Stokvis/v. d. Heem is thans bezig ze onder Frans,, licentie te vervaardigen. Dit nieuwe gemotoriseerde rijwiel heeft een speciaal gebouwd frame, omdat gebleken is. dat geen 10 pet. van de ge wone rijwielen geschikt is om gemotori seerd te worden. Het model van het frame heeft veel overeenkomst met dat van een damesfiets, zodat het gemotori seerde rijwiel zowel door dames als door heren kan worden bereden. De motor, welke slechts één liter benzine op lüü km. gebruikt, kan aan de fiets een snel heid geven van 22 km. per uur. De be diening is hoogst eenvoudig. Door een handle aan het stuur met de rechterduim in te drukken en los te laten licht men de klep bij het aantrappen en regelt men de gastoevoer. De aandrijving van het rijwiel geschiedt door middel van een carbarundumrol, welke op de. voorband rust. De aanschaffingsprijs zal wellicht voor velen nog een bezwaar zijn, ongeveer driemaal zo duur als een gewone fiets naar anders zag men spoedig heel Ne derland op een fiets, waarbij trappen overbodig is geworden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1