Pensioenen nog iets verbeterd Het vertrouwen in leiders r RHODOS, onderhandelings centrum voor Palestina-vrede Invasie coloradokever afgeslagen Verdelging met liters tegelijk Trouw aanéén Weerbericht! Op de. Iribune Zee was ruw en de vis zoek m GARE GRADUS Bernadotte's hoofdkwartier zal er gevestigd worden TRYGVE LIE is pessimistisch DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een middag vol verrassingen morgen weer terug De luchtmacht der V. S. Men blijve actief! V.. J Wisselvalligheid bij haringvangst V.N.-politie bepleit 70ste JAARGANG VRIJDAG 11 JTJNÏ 1948 No. 20641 VERDEDIGER GREBBEBERG OVERLEDEN Nieuwe geweldenaar DE KERK EN HONGARIJE'S REGIEM rotavan ezi^trSTa}lem h6t VQl ge" ,s,chappen dan de staat- De Staat moet de De katholieke traditie Hetzelfde weertype ONREDELIJKE OPPOSITIE FULLRIEDE IN HOGER BEROEP SMUTS' ERE-PROMOTIE DEENS SCHIP OP MIJN GELOPEN Talrijke sla«htoffer« Om V-raadsbesluiten kracht bij te zetten DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Couram" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8. Tel. 68BU4 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. ft Directeur: J KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Terwijl gisteren onder de bedrijven door van allerlei stembuspreludia de discussies over bet aan Gedeputeerden en Wethouders te verlenen ontslag voortgang vonden, moesten ook deze plotseling worden afgebroken, omdat over een sub-amendement op de amen dementen der P. v d A. de stemmen (3636) staakten. Toen keerde de Kamer terug naar de wijziging der Pensioenwet, vermits mi nister Witteman er inmiddels reeds in geslaagd was het met collega Lieftinck op een accoordje te gooien Nieuwe be langrijke wijzigingen in het ontwerp werden aangekondigd en veroorzaakten zulke stagnatie in de behandeling, dat voortijdig de debatten maar weer wer den verdaagd. Nadat de confmunist Haken het zake lijke juridische betoog-van zijn partij genoot mr. Stokvis op zijn meer popu laire manier had aangevuld om buiten het ontwerp om heftig te fulmineren tegen de P. v. d. A., die, eertijds bereid de communisten in onze bestuurscol leges te helpen, thans tot „nieuw neo- fascisme" is vervallen, waarbij hij figuurlijk gesproken, 'n paar maal met de voorzittershamer in aanraking kwam (o a. schetste hij de strijdbare woord voerder der P. v d. A_, de heer Scheps, als iemand die ,„met z'n neus in de olie liet); kwam namens de V.V.D. drs. Korthals meer op de begane grond zijn overwegende bezwaren tegen deze „ge legenheidswetgeving" formuleren, al is hij het evenals de heer v. Dis (Stk. Ger;) natuurlijk met de directe doelstelling (het weren der communisten uit de col leges Van Ged. Staten en B. en'W.) ge heel eens. Zo oordeelde ook nog eens de heer Kr°l namens de C.H.U., zich scharend bij de vele bezwaarden, die gevaar voor misbruik duchten. Als enige verdediger naast de F. v, d. A. van de meer algemene gedachte, die aan het ontwerp ten grondslag ligt, trad de heer Steinmetz (K.V-P-) in het krijt door tegenover zijn partijgenoot Hooij te betogen, dat aan een tijdelijk heid (tot 1 Januari 1949) der regeling niet mag worden gedacht, daar zij in feite geen gelegenheidswetgeving is. Bij deze katholieke afgevaardigde sloot zich mr. Joekes (P. v d. A.) aan, nog eens mèt hem de communistische visie be strijdend, dat het tussentijds tot heen gaan dwingen van functionarissen, die het vertrouwen verloren hebben, in strijd zou zijn met de democratie. Bei den waren na de wijziging door de rege ring die nieuwe waarborgen schiep en gezien eventuele verdere verbetering bij amendement voor luchthartige toepas sing of zelfs misbruik van de als uiter ste noodzaak bedoelde regeling niet be vreesd. Minister Witteman stond uiteraard aan aan de zijde van laatstgenoemden bij de verdediging van zijn voorstel, dat geen anti-communisten- nóch gelegenheids- wet is en geheel ligt in de democratische lijn. Het vertrouwen is de spil, waarom het ontwerp draait De gevaren voor misbruik worden overdreven, maar moe ten niettemin tot de kleinste proporties worden teruggebracht. Gekwalificeerde meerderheid voor de motie van wantrou wen of beroep op hoger college kunnen ter zake echter niet dienen volgens Z.Exc. Ook voor het stellen van een termijn voelt hij niets; dan zou trouwens eerst recht van gelegenheidswetgeving kunnen gesproken worden Wel gaf de bewindsman' zijn sanctie aan een ter zake door de P.v.d.A. inge diend amendement, tot strekking hebbend dat „over een voorstel tot ontslag met, 4 kan worden beraadslaagd of besloten dan nadat in een vergadering, ten minste _14 dagen te voren gehouden, is besloten te verklaren, dat het betrokken lid het vertrouwen niet meer bezit". Voorts zal „het voorstel tot het verlenen van ont slag met redenen (moeten) zijn omkleed, schriftelijk worden ingediend en ten min ste 8 dagen voor de vergadering aan de leden van de Staten (resp. aan de raad) worden toegezonden". Een besluit in zake ontslag kan niet meer dan één lid be treffen en moet de verklaring vermei den, waarbij het vertrouwen is opgezegd met de datum er bij en de redenen van het ontslag bevatten. Bij het ontslag van een wethouder moeten de oproepings briefjes voor de betrokken raadsvergade ring ten minste 2^x 24 uur te voren aan de raadsleden worden bezorgd. BJj de poging door de heer Algera (a.r.) met medewerking van de C.H. en V.V.D. ondernomen, om bü de vaststelling der bevoegdheid, tussentijds ontslag te verlenen ingeval een manda taris het vertrouwen heeft verloren, deze te beperken tot leden die „revo- lutionnair gezind" zijn, staakten met 3636 de stemmen. Ondanks de afkeuring van dit sub amendement door de minister, die de „gelegenheidswetgeving" weer zag nader sluipen, stemden met de drie genoemde groepen een 13-tal K.V.P.-leden mee (slechts 5 waren tegen). Nu zag de voor zitter, die ook vóór het sub-amendement zijn stem uitbracht, zich andermaal ge noopt ,de beraadslagingen over het aan hangige ontwerp te schorsen. Vandaag (Vrijdag) zal dus 'moeten wor den overgestemd. Verbetering van de pensioen voorstellen. Deze nieuwe hiaat in de discussies nad haar goede zijde, daar minister Witteman nu eerder dan verwacht kon worden de kans kreeg mede te delen, dat zijn over leg met de bewindsman voor financiën reeds tot resultaat had geleid'. In afwijking van haar standpunt, dat zfj niet verder kon gaan, heeft de regering de hand over het hart willen strijken en voor het eigen pensioen de limiet van 4500 naar 4800 verlegd (verhoging van 20 pet.). De deelgerechtigdheid in het gezins pensioen is van 4500 op 5000 ge bracht zonder verhoging van het percentage, zodat kinderrijke gezinnen relatief meer geholpen worden. Voor een weduwe zonder* kinderen is het maximum-pensioen op 2200 be paald; voor een weduwe met 4 kinderen bedraagt het maximum 4000. Tenslotte wordt uitgesteld pensioen bij ontslag vóór 1922 aanvaard. Over het feit, dat de minister „niet geheel met lege handen" van het onder houd met zijn collega was teruggekeerd, uitte zich allerwegen voldoening, behalve dan van de kant der communistische fractie. Die voldoening gold zowel de aangebrachte verbeteringen als de er varing, dat de'regering, die eerst de voet zo stijf hield, thans voor overleg met de Kamer toegankelijk was gebleken. Door de nieuwe redactie-wijzigingen in de tekst van het ontwerp en de waar schijnlijkheid, dat nu verscheidene amen dementen, die toch verder geen kans kregen, zouden worden teruggenomen, was het overzicht over de materie even zoek. Wat de voorzitter aanleiding gaf, ten einde het rustig napluizen van een en ander te bevorderen, de beraadslagin gen te schorsen. Van tevoren was. zonder dat de roeze moezige Kamer er veel attentie aan scheen te schenken, de motie-van Sleen, die de voorlopig gepensionneerden in zake het buiten beschouwing blijven van een bepaald percentage van genoten in komsten op één lijn wenste te zien gesteld met <Je andere pensioentrekkers,' z. h. s. aangenomen, ofschoon de goedhartige minister had laten weten, de technische gevolgen van de uitvoering dezer Kamer uitspraak niet te kunnen overzien. Te Amsterdam is overleden de gep. kolonel der infanterie W. F. Hennink, in de Meidagen van 1940 commandant van 8-R. I., het regiment, dat de Grebbe- berg tot het uiterste verdedigde tegen de Duitse aanvallen. Voor zijn moedig optreden werd hij onderscheiden met de benoeming tot ridder M.W.O. vierde klasse Zaterdag a s om elf uur vindt op de begraafplaats bij de Grebbeberg de begrafenis plaats met militaire eer Op een persconferentie te Washington heeft de Amerikaanse minister van lucht vaart, Stuart Symington, verklaard, dat het proefvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, de XS-1, enkele malen „veel sneller gevlogen heeft dan de geluids snelheid". Voor zover hem bekend was, had geen ander vliegtuig ooit een der gelijke snelheid bereikt. Het toestel werd bestuur door kapitein Charles Yeager. Verder deelde Symington mede, dat de Amerikaanse luchtmacht contracten zou plaatsen voor de fabricatie van 2.201 nieuwe legervliegtuigen. Het merendeel dezer toestellen zou in het begrotings jaar 1950 afgeleverd worden. De Kerk in Hongarije heeft het principe van onderhandelingen met de regering goedgekeurd, op voorwaarde, dat de re gering het wetsontwerp betreffende de nationalisatie van de kerkelijke scholen intrekt, aldus kardinaal Mindszenty, in een schrijven, dat hij Woensdag aan de minister voor onderwijs en erediensten, Ortutay, heeft gezonden. De kardinaal eist tevens de heroprich ting van de ontbonden kalh. verenigingen, waaraan de verbeurd verklaarde goede ren teruggegeven moeten worden, alsmede Op een hoogte van dikwijls nog geen twee meter vloog gisteren de helicoptère over de erwtenvelden in de Haarlemmermeer om de erwten- j de vergunning om een niet gecensureerd struiken met D.D.T. te besproeien ter bestrijding van het ongedierte, j katholiek dagblad uit te geven. Griekenland heeft het verzoek der V.N. om Bhodos te mogen gebruiken voor de Palestijnse vredesonderhande lingen ingewilligd. Graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V.N., zal op het eiland zijn hoofd kwartier vestigen. Intussen zijn de wapenstilstandsmaat regelen in volle gang. Aan de Transjor- daanse en Egyptische strijdkrachten is gisteren bevel gegeven, heden, Vrijdag morgen om 8 uur plaatselijke tijd, het vuren te staken. Van Joodse zijde deed David Ben Gurion in een radiorede een De invasie van de Coloradokever, die met honderdduizenden probeerden via deze stranden het land binnen te dringen, is afgeweerd. Dat is wel het grote resultaat van de verdelgingsactie, die Woensdagmorgen is ingezet en waarbij de schooljeugd zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Het was wel de grootste kever-invasie, die tot nu toe ooit is voorgekomen en zij was niet alleen gericht tegen Neder land, maar ook aan de kusten van Enge land zijn grote hoeveelheden kevers' aangespoeld, en Frankrijk en België signaleerden de gevreesde diertjes even- De opvattin gen der ka tholieken over het staatsbeleid dateren niet van vandaag of gisteren. Zij begaf op zijn gegrondvest op beginselen van twin- niet was, tig eeuwen oud; zij behoren tot de ka- totalitaire des keizers is. Maar ook niet meer. Wanneer de keizer zich een terrein dat het zijne wanneer hij zich aan origieën overgaf dan vond tholieke traditie. hij de katholieken tegenover zich met In het denken van de katholieken dezelfde vastberadenheid, waarmee zij staat de mens voorop. Niet een model- zich in de laatste tientallen jaren ver- gesneden-standaard-mens; niet een „com- zetten tegen de totalitaire systemen van munistische mens", die slechts uit de ge- nationaal-socialisme en communisme. Welddadige dood van duizenden kan Hoezeer ook het nut van de staatsge lden geboren. Neen, de concrete, meenschap en de hoogheid van het evende mens van vandaag. Deze mens staatsgezag erkennend, hebben de katho- neeft onvervreemdbare rechten waar me- lieken toch nooit de grenzen van de niand hem van beroven mag. Zijn hoog- staatsbemoeienis uit het oog verloren. De ste goed is zijn vrije wil en zolang hij staat is niet de enige gemeenschap op ÜST niet misbruikt ten nadele het terrein van het profane leven Er van zijn medemensen moet de gemeen- zijn kleinere en er ziin grotere eemeen- not van zijn njneid laten. kleinere gemeenschappen in haar waar- Wh lieken atische traditie der de laten. Wat plaatselijk gedaan kan katholieken. worden behoort aan de gemeenten te worden overgelaten; wat de bedrijfsge- In het bijzonder is hun belangstelling noten gezamenlijk kunnen regelen moet altijd uitgegaan naar de mens in nood. hun niet door hoger gezag uit de hand De strijd tegen de Romeinse slavernij en de Middeleeuwse horigheid, de strijd om de emancipatie van de vrouw, die in het consequente hei dendom nauwelijks worden genomen. Men kan de Staat niet beter tot 'n in strument van ver drukking maken dan door hem te belas ten mek- taken, die door kleinere ge- door gemeentebesturen, meer is dan 'n voetveeg voor de man, de meenschappen, strijd tegen rente en woeker, de strijd bedrijfsraden, beroepsschappen beter kun- tegen de arbeidstoestanden in de eerste nen worden vervuld. Ook in zijn houding decennia van het industriële tijdperk en tot de buitenwereld, tot de wereldge- tegen de verproletarisering der arbeiders meenschap der volken moet de Staat zich in de twintigste eeuw, dit alles kwam zijn beperking bewust zijn. Het zelfbe- voort uit de diepe overtuiging, dat het schikkingsrecht der volken en hun recht maatschappelijk leven zó behoort te wor- op ontplooiing van hun welvaren in den ingericht, dat ieder mens, iedere man en iedere vrouw, onverschillig welke eer lijke arbeid verrichtend, onverschillig zijn ras en zijn huidskleur, een mens waardig bestaan geniet dat is niet alleen een zekere stoffelijke welvaart, maar ook een erkenning van waardig heid. Dit is de sociale traditie der katho lieken. eens. Dé Belgische badplaats De Panne spfak van „een ontelbaar aantal". Wat de vangst in ons land betreft, nog enkele bijzonderheden: Woensdagavond met het laatste tij spoelden op Goeree Overflakkee duizen den kevers aan. Het was toen te donker om de vernietiging "an de indringers met succes te beginnen. De volgende morgen echter werd de strijd aangebonden. Aile burgemeesters op het eiland verleenden hun medewerking en de gehele school jeugd werd ingeschakeld. Gisteravond was men er in geslaagd de schadelijke kevers bijna alle te verdelgen. Alleen al in de gemeente Den Bommel werden er 21.000 vernietigd, het record van de dag. Dirks- land. Middelharnis en Sommelsdijk te zamen namen 40.000 kevers voor hun rekening. Op het gehele eiland werden ongeveer 80.000 kevers gevangen en gedood. Spoorde de jeugd Woensdag in Hoek van Holland 7 liter Coloradokevers op (een liter bevat circa 3600 kevers) gisteren rond het middaguur bedroeg de vangst- wederom verschillende liters. In 's-Gravenzande is de jacht eveneens goed geslaagd. In Monster-Terheijde vulden men Woens dag een teil van ruim 40 liter met kevers Verbranding in een bakkersoven leverde bezwaar. Men heeft toen het ongedierte met benzine overgoten en vervolgens ver brand. Zelfs larven-ontwikkeling is aldus uitgesloten. Gistermiddag waren opnieuw enkele liters kevers in de wasteil terecht gekomen, wachtend op de uitvoering van het doodvonnis. Uit Ouddorp werd bericht, dat daar gisteren ongeveer 5000 kevers waren ge vangen. Het zoeken door de schoolkinde ren duurt voort. Bij Egmond en Castricu'.n werd het strand over 12 K.M. afgezocht. De oogst was hier een 3000 kevers. Maar ondanks al deze activiteit in de eerste linie is het onvermijdelijk, dat 'n aantal kevers aan de speurende ogen van politie en schoolkinderen ontsnapr is en het land in gevlogen is. Hier vinden zij evenwel een tweede barrière op hun weg in de vorm van de algemene voor zorgen, die de land- en tuinbouw ov°r- eenkomstig de voorschriften van de plantenziektenkundige dienst te Wage- ningen heeft genomen eisen eerbiediging vrede en veiligheid door de Staat. Dit is de staatkundige traditie der ka tholieken. Deze tradities leven in alle katholieken omdat zij tenslotte steunen op hun diep ste overtuiging. Deze tradities gelden voor hen gelijktijdig. Geen sociale uto pieën door middel van staatsabsolutisme of met opoffering van de menselijke rechten. Geen vrijheid ten koste van de Dat de njens zijn doel op aarde even- sociale rechtvaardigheid. Wie het even min als zijn eeuwig doel niet op eigen wicht in deze traditionele beginselen ver houtje kan bereiken, dat hij daarbij de breekt vindt de katholieken tegenover steun van zijn medemensen nodig heeft, zich: hebben de katholieken altijd aanvaard. Zij hebben de keizer altijd gegeven wat TROUW AANEEN. In de provincies Noord- en Zuid-Hol land eindigde de verplichte spuitperiode, zoals wij reeds meldden, juist op 9 Juni, de dag, waarop de invasie plaats had. De tuinders zullen er nu ongetwijfeld nog een schepje op doen?" Zodra de kevers op de tuinderijen neerstrijken en het aardappelgewas opzoeken, zullen zij door bet in de afgelopen spuitperiode gespoten vergif verdelgd worden. Gevaar, dat de kevers in leven blijven, wanneet zij neer strijken op een terrein met b.v. groenten, dat niet bespoten is. bestaat er niet, aan gezien de kever alleen van het aard appelloof eet en al dit loof is met be strijdingsmiddelen bespoten. De plantenziektenkundige dienst ver trouwt intussen, dat de activiteit van de strandbezoekers in het verdelgen van de kevers niet zal verslappen. De komen ie dagen is oplettendheid nog geboden, om dat niet te voorzien iE 0f nog meer kevers zullen aanspoelen. Het K.L.M.-werkkledingbedrijf „Ehco" te Haaksbergen heeft besloten, gezien de enorme medewerking van de scholen, het aantal uitgeloofde gratis-vluchten Schip holTwente met bezichtiging van het be drijf te verhogen tot tien. Deze vluchten zullen worden verloot onder die scholen, wier leerlingen aan de verdelging vac de Coloradokever hebben deelgenomen. In Zeeland zijn, vooral dank zij de jeugd, eveneens duizenden en duizenden kevers gevangen. Gisteren spoelden op enkele plaatsen van Zuid-Beveland nog zwermen aan, doch deze waren niet zo groot als de vorige dagen. beroep op het volk en leger van Israël om het bestand te eerbiedigen. Donderdagavond werd echter nog een oplaaien van de militaire activiteit in Noord- en Centraal Palestina gemeld. Enkele uren vóór het vuren gestaakt moet worden, wilden beide partijen blijkbaar de gunstigst mogelijke posi ties verkrijgen. De Britse regering overweegt de be schikbaarstelling van kustvaartuigen en vliegtuigen voor controle op het in acht nemen van de wapenstilstand. Van Belgische zijde zullen 20 officieren als waarnemer dienst doen. De Italiaanse regering heeft medege deeld, dat zij tijdens het bestand geen emigratie' van weerbare mannen naar Palestina en geen uitvoer van wapens zal toestaan. Er moge intussen nog eens de aandacht op gevestigd worden, dat de uitdrukkin gen „staakt het vuren" en „bestand" of „wapenstilstand" in de Palestina-berioht- geving vaak door elkaar worden ge bruikt. Beklemtoond dient echter te worden, dat er in feite alleen maar sprake is va(j een staken van het vuren en dat in de a.s. vier weken over een meer duurzaam „bestand" onderhandeld moet worden. De grote moeilijkheid, ook voor even tuele vredesonderhandelingen, zal wel zoals tot nu toe het geval was zijn, dat de Arabische staten niet tot over eenstemming kunnen komen over de in stelling van een Arabische regering in Palestina. In diplomatieke kringen te Lake Suc cess toont men belangstelling voor be- Weerverwachting medegedeeld door 5 het K. N. M. I. te De Bilt geldig tot Zaterdagavond. Droog weer, behoudens een kans op S enkele verspreide onweersbuien, voor- t namelijk in het Zuiden en Oosten van het land. Overdag zonnig en behaive langs de Waddenzee, warm weer. j Zwakke tot matige wind uit Oostelijke i S richtingen, doch in de namiddag op t enkele plaatsen invallen van een koe- 5 lere zeewind. 12 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21 j uur; maan op 9.47 uur, onder 0.46 uur. richten uit Londen, als zou de Britse re gering haar politiek gewijzigd hebben en er thans bij koning Abdoellah van Trans- jordanie op aandringen, de controle in handen te nemen over het Arabische ge deelte van Palestina en de staat Israël te erkennen. Generaal-majoor Viking Tham, de 52- jarige Zweedse legerleider, wordt bin nenkort in Palestina verwacht, waar hij „chef-staf" van graaf Bernadotte, de bemiddelaar der V. N. zal worden. Hij zou het toezicht uitoefenen op 20 op te richten posten ter controle van de na leving door Arabieren en Joden van dc bepalingen van het bestand. Tham was voor en na de Italiaanse bezetting van Abessynië instructeur van de strijdkrachten van keizer Haile Selas sie. Hij werd naar Zweden teruggeroepen bij zijn benoeming tot districtscomman dant. Volgens niet-offieiële berichten te Amman worden 63 officieren Ame rikanen, Belgen en Zweden in Pales tina verwacht om toe te zien op de na leving van de bestandsvoorwaarden. Radio New York haalt een bericht aan uit Tel Aviv, volgens hetwelk de groep- Sterh geweigerd zou hebben het bestands- voorstel voor Palestina te aanvaarden. Mosje Sjertok, minister van buitenland se zaken van Israel, is volgens het be richt aan het onderhandelen met de Stern-groep met het oog op de veiligheid van de staf der V. N. in Palestina. Het zou wel een wonder zijn, als er tegen welk initiatief of instituut dan. ocs geen oppositie bestond; het opponeren zit de Nederlanders in het bloed. Zo is er ook oppositie tegen de katholieke spof - dag, die overmorgen in het Feijenoorc- stad'ion wordt gehouden. Wij zijn alweer mensen tegen het lijf gelopen, die ht goed, zeer goed met de sport menen, doen die als zij het over „sport" hebbe altijd alleen maar denken aan neutrale sport. Die mensen nu zeggen: door hekjeszetterij tussen neutrale en confessio nele sport verzwakken jullie het geheel, zowel naar de technische als naar ce morele kracht. Dat is natuurlijk helemaal niet waar. Over het algemeen heerst ér altijd een zeer prettige sfeer rond een wedstrijd, waarin katholieken en neutra len elkaar bekampen. En wat het prestatievermogen betreft: dit wordi, wanneer er meer clubs met prominente spelers zijn, hoger dan wanneer die „keien" zich in een beperkt aantal clubs centraliseren. Neen, die argumenten gaan niet op. Moeten wij dan concluderen, dat bedoelde opposanten onredelijk beducht zijn voor concurrentie? Ook wij dragen de sport een goed hart toe. de sport zoals zij beoefend wordt door neutralen en confessionelen. Wij gunnen onze neutrale sportvrienden alle mogelijke succes, maar wij blijven er bij: een katholiek hoort in zijn eigen-katho lieke sportclub en pertinent niet in een neutrale. Als men dat dan concurfentie- zucht wil noemen, fiat. De voor ons primair belangrijke factoren van geloof, principe en milieu behoeven dunkt ons hier geen verdere omschrijving'. Een in eigen milieu sterk gewortelde neutrale sportbeweging behoeft van de katholieke emancipatie geen gevaar te duchten. Zo zien de directie van het stadion Feijenoord en het bestuur van de vereniging Feijenoord het ook in; zij zijn niet beducht, kennen blijkbaar hun eigen kracht, en verleenden spontane medewer king. Dat dit vele bekrompener neutrale sportlieden een doorn in het oog is, deert gelukkig niet. De top-klasse van de neutrale sport weet zichzelf mans genoeg; overmorgen zal de katholieke sport op haar beurt het zelfde tonen. Als beide kampen sterk zijn, kan datgene dat sa'men gepresteerd word slechts nog sterker worden. En dat is een algemeen ^portief belang. Post Scriptum: In antwoor^op enige brieven betreffen de Abe. Neen, Abe is inderdaad niet ge'-: op vliegtuigen, daarentegen wel op auto tochten. Het was hem echter duMeljjk, dat de reis naar Oslo alleen per vliegtuig gemaakt kon worden. Hij zou ook met het vliegtuig meereizen. Maarde rest is bekend uit onze Tribune van verleden week. SUPPORTER. Naar wij vernemen heeft zowel Fullrie- de, die in verband met het drama van Putten door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem werd veroordeeld tot 2% jaar gevangenisstraf met aftrek, als de procu reur fiscaal, mr. Fikkert, die 5 jaar ge vangenisstraf had geëist, tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Dc senaat van de Leidse universiteit heeft gisteren bericht ontvangen, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard de uitnodiging, om op 18 Juni a.s. de ere promotie van veldmaarschalk Smuts in de Pieterskerk bij te wonen hebben aan vaard. Het .1668 ton nietende Deense passa giersschip „Kjobenhavn." is vanochtend ter hoogte van de Oostkust van Jut land op een mijn gelopen en gezon ken. Het schip verongelukte 24 K.M. uit de kust en was binnen tien minuten onder het wateroppervlak verdwenen. Slechts de stoompijp bleef nog zicht baar. Ondanks de beperkte tijd was het mogelijk, twee reddingboten uit te zet ten. Er waren 400 -passagiers en 50 leden van de bemanning aan boord en' ge vreesd wordt, dat velen hunner om het leven zijn gekomen. Vliegtuigen en schepen zijn bezig overlevenden iri veiligheid te brengen en in geheel Noord-Jutland zijn Rode- Kruisco'ionnes gerequireerd om hulp te bieden. De ramp geschiedde op een route, die geacht werd van mijnen gezuiverd te zijn. Terwijl wè al heel wat hengelaars hebben gesproken ,die over hun resul taten in de eerste dagen van 't nieuwe vis-seizoen uitstekend te spreken waren, wil het met de haringvisserij nog steeds niet vlotten. De aanvoer van nieuwe maatjesharing is tot dusver zeer aanzienlijk beneden de verwachting gebleven. Hoewel thans vrijwel de gehele vloot in zee is en de Op de jaarlijkse vergadering van de „Harvard Association"' te Cambridge (Massachusetts) heeft Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., zich voor stander verklaard van het instellen van een kleine politiestrijdkracht der V.N om de beslissingen van de Veiligheids raad kracht bij te zetten. Geen enkel tot nu toe door de raad behandeld geval' nad een grote politiestrijdkracht vereist, in dien er een kleine aanwezig was gtwe?s». Volgens art. 43 moeten alle leden der V.N. wapens en manschappen voor een dergelijke macht leveren. Trygve Lie drong er op aan, dat de militaire com missie moest trachten uit de impasse te geraken om voor dit vraagstuk een op lossing te vinden. De tegenwoordige moeilijkheden zouden dan spoedig over wonnen worden. Een begin zou nu ge maakt kunnen worden door het instellen van een kleine „bewakingsmacht", ge scheiden van een Strijdmacht. Hij was zich ervan bewust, dat het ver trouwen in de V.N. geschokt was. Ver anderingen in het handvest konden op zich zelf geen oplossing brengen in het principiële geschil tussen de sovjet-unie en Amerika, nóch in de geschillen tussen andere landen. Integendeel, de Verenigde Naties zouden uiteenvallen erf daarmee ou de hoon verdwijnen, dat een derde wereldoorlog voorkomen zou worden. reders het aantal netten per schip heb ben opgevoerd ,is de vangst tot nog toe 30.000 kantjes minder dan verleden jaar in dezelfde periode of wel bijna 70 percent. Berekend over de tien eerste aanvoer- dagen was de gemiddelde opbrengst per kantje 60 percent hoger dan verleden jaar ,wat voor de reders evenwel toch nog neerkomt op een mindere ontvangst gedurende de eerste tien dagen van de teelt van ruim 330.000 gulden, dat is ruim 20 procent. In alle kringen van het haringbedrijf wordt dan ook reik halzend uitgezien naar een ruinure vangst. Waarom dit jaar plotseling zo weinig maatjesharing gevangen wordt, is niet bekend. Wel werkt het weer niet mee. Het is voorgekomen dat de gehele vloot des nachts niet in staat was de netten te halen en daarmee moest wachten tot dat des middags de wind was gaan lig gen. Maar de weersomstandigheden alleen kunnen de oorzaak niet zijn. Visserij, zeggen de reders, is nu eenmaal een wisselvallig bedrijf en daarom zijn zij algemeen van gedachte, dat de vangst elke dag verbeteren kan. Reeds is gebleken, dat bij een gecon centreerde aanvoer op één dag in één haven de markt gevoelig reageert. Be gin dezer week daalde de prijs te Sche- veningen aanzienlijk, toen er aanbod kwam van 1200 kantjes tegelijk. In aansluiting daarop zakte eveneens de kleinhandelsprijs. Maatjesharing is n.l. een zeer gevoelig artikel, omdat deze vette vis zich niet voor export leent. Ze is hoofdzakelijk op binnenlands ver bruik aangewezen en dat debiel is uiteraard beperkt. Kardinaal Graaf von Preysing, Aartsbisschop van Berlijn, heeft de gelovigen te hulp geroepen om puin te ruimen in de kathedraal, de bekende ,1Hedwlgskirche,'. Mannen, en vrouwen gaven aan de oproep gehoor en werken nu na hun dagtaak in de kerk. De kloosterzusters bleven niet. achter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1