Nederland als TOERISTENLAND Van Kleffens weer op de bres De vrijlating van Sehreieder R Gevaar voor Sehuman-regering afgewend D\E wereld De jubileum roeiwedstrijden van „De Hoop" ■JLM ENGELAND-NEDERLAND VOOR DE DAVIS-BEKER Genietbare natuur door zelfrespect ADIO KRCMLIN De voetbal- en hockey-ploegen op de katholieke sportdag Verweer tegen republik. beschuldigingen En de achtergronden van het England-Spiel programma Compromis tussen M.R.P. en socialisten Damrubriek 9'mmM m *1 m m li VRIJDAG II JUNI 1948 PAGINA 2 V^eemdelingenverkeer-specialisten beraadslagen en maken uitstapjes MARIA ELI SA BELPAIRE t DE FILM BIJ HET R K. ONDERWIJS Stichting „Filikon" opgericht DE OLIE- EN VETMARKT HAAGS K.P.-LEIDER TOT 4 JAAR VEROORDEELD DEVALUATIE pp ZICH GEfeN GENEESMIDDEL Pond sterling nog niet aan de beurt Engeland leidt met 2—0 Volksdemocratie laat zich weer kennen HELICÖPTèRE „BOMBAR. DEERT" HAARLEMMERMEER STERKE OPSTELLINGEN IN BEIDE MATCHES TORNOOI VAN BIJZONDERE ALLURE AJAX—ZWALUWEN CRICKET IN ENGELAND TESTWEDSTRIJD ENGELAND— AUSTRALIë SHEFFIELD MEET ZICH MET EINDHOVEN SCHAAKTORNOOI TE KARLSBAD ADMIRA IN DEN HAAG verslagen g m up w! m.. m (Van onze speciale verslaggever.) Talrijke bestuursleden en directeuren van plaatselijke V.V.V. zijn voor een drietal dagen te Apeldoorn bijeen, een dorado van natuurschoon, waar men met recht en reden kan spreken over Neder land als toerlstenland, een aanspraak, die meer en meer wordt erkend, zoals de voorzitter van het A.N.V.V. congres, oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, met vreugde constateerde.- Trouwens 1947 is voor het vreemde lingenverkeer een goed jaar geweest en dankbaar memoreerde de voorzitter de steun van de overheid en hij vond daar in aanleiding met enkele welgekozen woorden de nobele figuur van wijier minister Huysmans te herdenken, die op de begroting van zijn departement 500.000 voor de vereniging had uitge trokken. Een steun, die spr. redelijk noemde, al staat deze nog niet in goede verhouding tot hetgeen in andere landen hiervoor wordt gevoteerd. Men dient wel te be denken, dat iedere gulden voor vreem delingenverkeer uitgegeven veelvuldig wordt terug ontvangen door hetgeen bui tenlanders in ons land besteden. Spr. deed een beroep op degenen, wie dit aangaat, om er voor te waken, dat er geen natuurschoon verloren gaat. Bij het maken van nieuwe werken is het altijd mogelijk nieuw natuurschoon te schep pen,' wat bij verkavelingen dikwijls blijkt. Er zijn ook negatieve middelen, die aangegrepen moeten worden, om ons land voor de vreemdeling aantrekkelijk te maken. Spr. had het oog op de bestrij ding van de straatschenderij en beteuge ling van het te ver doorgevoerde fooieri- stelsel, waarover alle buitenlanders, hoe content zij zijn, steeds klagen. Dan had de heer Deckers nog een an der ernstig woord, dat ieder weldenkend mens met voldoening gehoord heeft en waarvoor men erkentelijk moet zijn, dat het in deze kring is gezegd. „WU moeten waken", aldus mr. Dec kers, „dat de natuur niet ongenietbaar wordt gemaakt voor mensen, die zich zelf respecteren door brutale nudilei- ten tegen te gaan. Wij moeten dochters en zonen van een bl(j land ztjn, waar oprechte vreugde de mens vervullen kan. Dit is alleen mogelijk, indien wij ons verzetten tegen wat plat is en de goede orde in de weg staat". Medegedeeld werd, dat het bestuur had besloten in een adres aan de rege ring te verzoeken autorijden op de Te Antwerpen is op 95 jarige leeftijd overleden de bekende Katholieke schrijf ster Mark. Elisa Belpaire. Behalve essays en biografische werken over kunste naars (o.a. Beethoven) schreef Maria Belpaire in samenwerking met anderen een serie uitstekende kinderboeken. In al haar werken staat hqjir bekommer nis om de katholieke levensleer voorop. Zij was een idealiste, een bezielster, die in Vlaanderen een ontzaglijke invloed uitoefende op telkens nieuwe generaties van jongeren. Zij was een trouwe mede werkster aan „Dietse Warande en Bel fort". Van haar werken noemen we „Beet hoven", „Charles Dickens", „Christen- ideaal", „Constance Teichmann", „Herfstrozen". „Het Kerkportaal", „Kunst- en levensbeelden", „Het land leven in de letterkunde der XlXe eeuw", „Reukwerk" en „Wonderland". laatste Zondag van Augustus en de eerste van September met het oog op de jubileum-feesten toe te staan. Mr. dr. Deckers werd bij acclamatie als voorzitter herkozen. Tot leden van het dagelijks bestuur zijn als vertegen woordigers van „Horeca" benoemd de heren De Bes, Amsterdam en Tolhuizen Tilburg. Volgend jaar wordt de algemene ver gadering op een nader te bepalen plaats in Drenthe gehouden. Het uitvoerige jaarverslag vermeldde als de drie grote struikelblokken die een volledige ontwikkeling van het toerisme in de weg staan: het deviezen- probleem, het transportprobleem en het huisvestingsprobleem, het oude refrein, waarop bij de rondvraag nog menig deuntje gegeven werd. Vooral het laatste ziet men als een groot bezwaar en het bestuur zal overwegen of te dien opzichte, vooral in de duinstreken, door de vereniging nog iets moet ondernomen worden, Ook de vacantie-spreiding kwam ter sprake, doch daaromtrent is nog moei lijk overeenstemming te bereiken. Natuurlijk laat net vrij uitvoerige programma ruimte voor ontspanning en de eerste middag werd die genoten in het restaurant van het Bosbad, waar het gemeentebestuur de deelnemers ont ving bij monde van burgemeester des Tombe, die blijk gaf met het werk van vreemdelingenverkeer goed vertrouwd" te zijn. Hij lanceerde nog een nieuwtje met mee te delen, dat des morgens het gemeentebestuur een adres tot de regering had gericht, waarin op behoud van het Kootwijkerzand als recreatie oord is aangedrongen door dit niet voor militaire oefeningen te gebruiken. Vanmorgen sprak de heer N. C. Vos over „Propaganda-vraagstukken" en hield dr. Ph. J, Idenburg, directeur- generaal van het Centraal Bureau voor de statistiek een causerie. Onderwijl waren de dames de gasten van de V .V. V. „Apeldoorn vooruit." Vanmiddag werd weer gezamenlijk een uitstapje gemaakt en de dag van morgen wordt ook op prettige wijze zoek gebracht met bewondering van de heerlijke omgeving, waarbij „De Hoge Veluwe" niet vergeten wordt. De Veiligheidsraad heeft gisteren opnieuw de Indonesische kwestie in behandeling genomen. Salar, die als woordvoerder der republikeinse delegatie optrad, somde enige recente gebeurtenissen op, die, naar hij zeide, in de republiek een grote mate van wantrouwen hebben gewekt, zoals het instellen door de Nederlanders van de z.g voorlopige federale regering vooy Indonesië op 9 Maart, het Ned. verbod tot het houden van een congres ^in met de republiek sympathiserende Indonesiërs in door de Nederlanders bezet gebied en de volksstemming op Madoera, die hij betitelde als een grap op het peil van een operette. Hij beschuldigde de Nederlanders eveneens van schending van het recht van vergadering en de persvrijheid. De heer Van Kleffens bracht ook nog onder de aandacht, dat het verkozen staatshoofd van Pasoendan een repu blikein is, en besloot zijn rede met de hoop uit te spreken, dat de veiligheids, raad zal werken volgens de grote lij nen en dat geen gekibbel over beuzela rijen de aandacht van de raad daarvan zou vermogen af te leiden. Na de rede van mr. Van Kleffens stelde de voorzitter voor, de vergade ring te verdagen tot na de ontvangst van het nieuwe rapport der C. V. G. D. te New York. gelijk de heer Van Lan genhove had voorgesteld. Hij deelde mede, dat dit rapport, volgens medede ling van het secretariaat van de raad m het begin van de volgende week kan worden verwacht. De veiligheidsraad stelde tenslotte de volgende vergadering over de Indon. kwestie vast op a.s. Donderdagmorgen 17 Juni te 10.30 uur New Yorkse tijd, onafhankelijk van het inkomen van het nieuwe rapport. „Wij wensen met de Nederlanders een overeenkomst te bereiken omdat wij dit een wijs beleid achten. Dit is een zake lijke basis waarop kan worden gewerkt", aldus Salar. De Belgische afgevaardigde Van Lan- genhoven stelde voor, het verdere debat uit te stellen tot na 'de ontvangst van hel definitieve rapport der C. V. G. D. .daU naar de ass. secr. generaal bevestigde, binnenkort kan worden verwacht. Doch de voorzitter gaf hierop het woord aan de heer E. N. van Kleffens. onder de mededeling, dat hij het voorstel van de heer Van Langenhoven wel juist achtte, doch eerst, nadat de heer Van Kleffens het woord zou hebben gevoerd, dit voor stel wenste behandeld te zien. De heer Van Kleffens daarop zijn rede uitsprekend, merkte over Madoe ra op, dat de handhaving van het Ncd. bestuur aldaar het enige middel is, om de bevolking de gelegenheid te geven, haar wensen kenbaar te maken en de heer Van Kleffens voegde daaraan toe. in dit geval hebben wij juist gehandeld en daar zijn wij trots op. De Madoerese bevolking wenst het milde Nederlandse bestuur niet te verwisselen voor het strenge republikeinse. De heer Van Kleffens was voorts van mening, dat over het geheel genomen, de rapporten van de C. V. G. D. er op wijzen, dat de deelnemers aan de fede rale conferentie te Bandoeng zijn bij eengekomen volgens een democratiscne procedure, en uit vrije wil en zonder dwang van Ned. zijde tot besluiten ko men. Van de gelegenheid, welke de „vra- gendag" daartoe biedt, zou hedenna- middag het Tweede-Kamerlid Goed hart gebruik maken, om de minister president en de minister van justitie een reeks vragen te stellen over de vrijla ting van Scheieder. Moet zo vraagt hij o.m.: op grond van de commentaar, die van de zijde der justitie in verband met deze aangelegenheid aan hetA. N. P. verstrekt werd, aangenomen worden, dat: a. Sehreieder de uit Engeland hier ZATERDAG, 12 JUNI 1943. HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gram. radio-feuilleton, 11.00 Oké-programma: 12.00 Salonork.; 1-.33 Gram.: 13.10 Ned. Strijdkr.; 13.30 Orgel: 14.00 Zang; 14-15 Vaudevilleork.; 15.00 N. V .V.; 15.15 Gram.: 15.45 Honolulu Birds; 16.00 „Comm. manifest"; .16.15 Amateurprogr.16.45 Voor de rijpere jeugd; 17.15 Philh. ork.; 13-00 Nieuws, sport; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00—19.30 Actual.; 1945 R.V.D.; 20.00 Nieuws; 20.15 Cabaret; 21.15 Social, comment.; 21.30 Weens progr.; 22.00 Hoorspel; 22.30 Ram blers; 23.00 Nieuws, orgel. gram. HILVERSUM II (415 M.) KRO. 7-00 Nieuws .morgengebed, gram.11.00 Zie kenbezoek; 11.45 Schoolradio;. 12.15 Gram-; 12.33 Ork. KI. v. Beeck; (13.00 Nieuws); 13.50 Film en Toneel; 14.10 Gram.; 15-15 Piano; 15.45 KRO.-kiosk; 16.00 Zang; 16.30 Lezing; 17.00 „De Wig wam"; 18.00 Zang; 18.15 Journ. week- overz.; 18.40 „Spineuza"; 19.00 Nieuws; 1915 Pianoduo; 19.45 Reportage; 20.00 Nieuws, We gewone man. gram.; 20.20 Lichtbaken; 20-50 Ork.; 21.25 Hoorspel; 22.00 Omroepork.; 22.43 Avondgebed: 23.00 Nieuws; 23.15 Concertgebouw-ork. Radio-distributie III: 7.00 VI. Brussel; nws.; 7.15 gram.; 7.30 kron.7.40 gymn.; 7.50 gram-; 8.00 nws.; 8.15 conc.; 9.00 nws; 9.05 Casinomuz.; 10.00 Eng. H.S.:- ork. Van Dam; 11.00 Midi. Light Ork.; 12.00 VI. Brussel; Salonork.; 12.30 weer; 12.32 licht ork.; 13.00 nws.; 13.15 Ned. Amerik. Cabaret; 14.00 causerie; 14.10 opera- en operettemuz.15.00 Dixeland- ens.; 15.20 Yves Montand (zang); 15.40 Dixielandens16.00 Eng. H.S.: Schots ork.; 16.30 VI. Brussel: Muziekfestival in Straatsburg; 17.00 Kootw.: Batavia; 13.00 VI. Brussel: Lou Logist (accordeon) 18.15 balletmpuz.18.30 v. d. Sold.; 19.00 nws.; 19.30 gram.; 19.45 Eng. H.S.: par lement; 20.00 „Musec hali"; 21.00 div.; 21.15 VI. Brussel: Op het Volksbal; 22 00 nws.; 22.15 verz. progr.; 23.00 nws.; 23.05 «lansmuz.; 23.30 gram. Radio-distributie IV: 7.00 Eng. H.S.: nws. en progr.; 7.15 gram.; 7.55 weer; 8.00 nws. en progr.; 3.15 dansork.; 8.45 muz. in miniatuur; 9 00 Eng. L.P.: nws.: 9.10 verk. progr.; 10.00 v. d. Sold.; 10.30 parlement; 10.45 Bernard Monshin en Rio Tango Band; 11.30 hoorsp.; 12.30 Fr. Brussel: omr. ork.; 13.00 nws.; 13.10 omr. ork.; 13.30 verz- pr.14.30 nwe gr. muz.; 15.00 klassiek pr.; ;16.00 pop. muz.; 16.30 muz. uit versch. landen; 1700 ber. en kron.: 17.10 dansmuz.: 18.00 v. d. Sol.; 18.20 Eng. H- S.: „Those were the days": 18.50 Eng. LP.: jazz; 19.00 Fr. Brussel: omroepko/on19.30 Eng, L.P.: hersengymn.; 20.00 Fred. Hartley Kwin tet: 20.45 Jac. Simson en sextet; 21.15 „Ring up the curtain" (fragm. uit „Hoff- manss Erzahlungen")22-00 nws.; 22.15 ork. Oscar Rabin; 23.50 nws. neergelaten parachutisten niet in vier categorieën heeft verdeeld, t.w.: 1. dege nen, die zonder bezwaar terstond dood geschoten konden worden, 2. degenen, die nog enig belang voor het „England- Spiel" hadden, maar niettemin gedood mochten worden, 3. degenen, die voor het „England-Spiel" van waarde waren, zodat zij voorlopig niet voor executie in aanmerking kwamen, en 4. degenen, die zo voortreffelijk met de Duitse con- tra-spionnage samenwerkten, dat hun leven gespaard moest worden? b. Sehreieder op geen enkele wijze be trokken is geweest bij de dood van enige uit Engeland hier gekomen agen ten ,die na hun ontsnapping uit Haa- ren opnieuw gearresteerd en daarna in hun cel vermoord werden? c. Schreider niet medeverantwoorde lijk gesteld wordt voor de als „wapen dropping" te Helvoirt opgezette hinder laag, ten gevolge van welke provocatie verscheidene Ned% jongemannen de dood ingejaagd zijn? d. Sehreieder niet zelf voor de revol ver gezorgd heeft, waarmede de NSB-er Reydon door mannen van de verzets beweging uit de weg geruimd werd? Weten de ministers overigens, dat de vele bijzonderheden, die langzamerhand over het „England-Spiel" zijn uitgelekt, in brede kring grote beroering hebben verwekt, daar nu wel is vast komen te staan, dat door deze Duitse machinatie tientallen gedropte agenten en een zeer groot aantal Ned. verzetslieden in de cel en voor het executiepeloton zijn geko men, terwijl hierdoor eveneens grote hoeveelheden wapens, die de Ned. ver zetsbeweging zo dringend nodig had, in handen van de vijand zijn gevallen, en kunnen zij mededelen, wat thans ge daan wordt of reeds gedaan is om de achtergronden van dit drama bloot te leggen? Bestaat zekerheid, dat: a) De vrijlating van de „Kriminal- direktor" Sehreieder het onderzoek naar het „England-Spiel" niet zal vertroebe len of belemmeren? b.) Sehreieder ter beschikking blijft van de instanties, die zich met het on derzoek naar het „England-Spiel" be zighouden, met name van de parlemen taire enquête-commissie? ANTOON COOLEN DOOR EEN PASTOOR ONTTROOND In Augustus a.s. gaat het St. Antonius- gilde te Deurne z'n 600-jarig bestaan her denken, Mede ter voorbereiding daarvan werd dezer dagen de schutsboom opnieuw opgericht en door de vrouw der Gilde- broeders feestelijk versierd voor het ko- ningschieten, dat sinds 1939 niet meer had kunnen plaats vinden. In genoemd jaar veroverde de Peel: auteur Antoon Coolen het koningsch.tp van de Gilde en wat weinig gildekonm- gen overkomt, hij bleef het 9 jaar, daar de oorlog het schieten op de houten vogel onmogelijk maakte. Er werd toch genoeg geschoten! Bij 4e thans gehou4en wed strijd om de koningstitel werd An'oon Coolen onttroond door.de pastoor der St. Willibrordusparochie te Deurne. Vol gens aloude gilde-traditie ontving pastoor van Dinter de aarden pijp en omhangen met de bloemenkrans werd de koning voor-een-jaar in optocht naar het gilde- huis begeleid. Vervolgens werd hem voor de pastorie de vendelhulde gebracht. Mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor On derwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage, handelende namens de R. K. Schoolraad in Nederland; mgr. prof. dr. F. R. L. Sassen, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Leiden en de reserve-majoor bij de generale staf S. P. van 't Hof te Lei den hebben een stichting in het leven geroepen onder de naam „Filikon" (Film en Lichtbeeld voqr het Katholie ke Onderwijs in Nederland). Het doel dezer stichting wordt in de statuten, welke de goedkeuring van het hoogwaardig episcopaat hebben verkre gen, als volgt weergegeven: „de stich ting heeft ten doel, het onderwijs, de «opvoeding en de wetenschap in de ruim ste zin te bevorderen door middel van de film en het stilstaande lichtbeeld; zij tracht haar doel te bereiken door het vertonen en doen vertonen van naar haar oordeel geschikte films en licht beelden zowel geheel als gedeeltelijk in eigen uitvoering als door anderen ver vaardigd, alsmede door andere middelen, welke voor haar doel bevorderlijk zijn. Een en ander op de grondslag der ka tholieke beginselen". „Filikon" is erkend door het hoofd- bestuur van de Katholieke Film-Actie. Het secretariaat is voorlopig geves tigd ten kantore van het R. K. Centraal Burfeau voor Onderwijs en Opvoeding, Bezuidenhoutseweg 275, 's-Gravenhage. Er valt ovei; deze berichtperiode niet veel te vermelden, aldus een bericht van de makelaars Bessem en De Schepper te Rotterdam. Zowel de margarinefabrieken als de vetsmelterijen waren wederom kopers van diverse soorten "ruwe en/of geraffineerde geharde oliën en vetten, hoofdzakelijk bestaande uit cocosolia en traan. Een deel hiervan was voor export bestemd in de vorm van margarine en bak- en braadvet. Dat de aankopen in het buitenland we gens gebrek aan dollars, vóór dat het Marshall-plan een feit werd, uiterst ge ring zijn geweest, wordt eerst nu voel baar. Er zijn in de laatste weken we! heel weinig partijen aangevoerd. Behalve de uit Indonesië onderweg zijnde ladingen, is er van elders niet veel ipeer stomend. En hiervan vormt lijnolie wel het leeu wenaandeel. De positie van deze olie is de laatste tijd toch al aanmerkelijk ver beterd. Deze week kwam er weer een nog niet eerder door ons vermelde 1000 tons uit de U.S.A. binnen. Mogelijk dat hier van binnenkort ruimere toewijzingen verstrekt zullen worden, hetgeen de han delaars zeker toejuichen. Van de loco 11- ,quide import-oliën zijn de voorraden nu practisch vrijwel geruimd: de enige nog beschikbare soort is de geraffineerde Ar- gentijnse-Maisolie, doch hiervoor is tot op heden ma?r een zeer geringe belang stelling. Vari de in ons vorig rapport reeds ge noemde schema's zijn thans alle orders geplaatst. Inmiddels is er wederom een nieuw schema verschenen en wel voor de fabricage van wasserij-waspoeder en har de zeep en industriezeep. De belangstel ling in het buitenland voor vetzuren is momenteel niet bijster groot te noemen, ofschoon men hier en daar toch nog wel een order heeft kunnen plaatsen. Gisteren heeft de Haagse rechtbank de Haagse K.P.-leider W. K, („majoor Brad- dock"), wie ten laste was gelegd, dat hij als officier van het, Oranje-Nassau-regi- ment, tijdens de bezettingsjaren zonder reden een zevental personen liquideerde, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 jaar, met aftrek en daarna voorwaarde lijke ter beschikkingstelling van 4e rege ring. De rechtbank ha4 genoemde handel wijze van K. gekwalificeerd als; een ge val van moord en enkele malen poging tot doodslag, doch heeft bij de veroor deling rekening gehouden met net psychiatrisch rapport over verdachte uit gebracht en de bijzondere tijdstf/nstand'g- heden, waarin het ten laste gelegde ge pleegd ia. Camille Gutt, managing director van het Internationale Monetaire Fonds, heeft Donderdag op een pers conferentie verklaard, dat nog geen devaluatie van het pond sterling no- dig js. „Tijd voor devaluatie is het eerst, wanneer de wisselkoers invloed begint uit te oefenen op de goederenstroom uit een land, en de Britse regering zegt, dat zij alle goederen, die zij kan produce ren. exporteert en dat de huidige ster- lingkoers geen invloed op de goederen stroom heeft", zo zeide Gutt, die toegaf, dat waarschijnlijk enkele devaluaties van Europese valuta's nodig zullen zijn naarmate het plan-Marshall vordert. Gutt wees er op, dat devaluatie op zich zelf geen geneesmiddel is voor inflatie en dat elke afzonderlijke valuta op haar merites beoordeeld moet worden. Verder verklaarde Gutt, dat het I-M.F. bereid is, zo nodig, een door de landen van het plan-Marshall uitgewerkt pro gramma voor een valutapool te beheren. Het verbod van verkoop van dollars aan de landen van het plan-Marshall is volgens Gutt in Europa verkeerd be grepen. Alléén de echte Brillantine Ru»se draagt het merk: Lel vooral op de naam KREMLIN Onze medewerker telefoneert ons uit Birmingham: De voorsprong van 20, welke En geland op de eerste dag behaald heeft, Is ingeluid geworden wij meldden het reeds door het sinistere geruis van de regen, wat immers een slip- perige ,voor onze spelers volkomen onbekende speelvlakte betekende. Juist daarom is de C—2 geen grote teleurstelling. Integendeel, zonder enige goedpraterij, van de beide ne derlagen kunnen wij zeggen, dat in de zege van Mottram op Van Swol met 6—3 6—4 9—11 6—3 en In die van Paish op Van Meegeren met 63 62 66 79 61 een kranig vechten van onze spelers opgesloten ligt. Inderdaad, wel nimmer hebben onze spelers in deze omstandigheden een Davis-cup-wedstrijd moeten spelen. Voor hen waren de omstandigheden, de En gelsen zeiden het te voren reeds, des te ongunstiger, omdat slipperig gras wel totaal vreemd voor hen is. Niet alleen de slagen worden anders, niet alleen schiet een harde bal meer door (er wa ren drives, waarljij de bal geen centi meter opkwamdoch een zachte bal is eerder dood. er is bijna geen afzet voor de voeten mogelijk voor een snelle sprint. Meri zag soms, dat de spelers een halve meter weggleden en daar door een andere keer maar bleven staanSpreiding van het spel was het devies .spreiding en hard serveren. In beide partijen was het telkens weer „a battle of services" met wisselend suc ces. De doorbraak van de service van Van Swol na 3—3 in de eerste set, door een plotselinge tactische netaanval van de beweeglijker Mottram, die zich met zijn korte zwaai ook beter aanpaste, besliste Telefonisch van onze Parijse corres pondent: De Franse nationale vergadering heeft na langdurig debat tussen socia listen en communisten met 405 tegen 199 stemmen de eis der communisten tot onmiddellijke intrekking van het decreet Poinso inzake de hulp aan de ouderverenigingen tot bestrijding der onkosten ook bij bezoek van bijzondere scholen afgewezen, nadat een minne lijke schikking tussen de partijen van de regeringsmeerderheid tot een wijzi ging van het decreet had geleid. De socialisten hadden wegens hel compromis, dat inderdaad 24 uur heeft kunnen standhouden de stormtoon legen een directe hulp aan de scholen opge geven. Daarmede is eigenlijk een eer ste schrede gezet op de weg naar een rechtvaardige verdeling der onderwijs- lasten en is voor de eerste maal een deuk geslagen in de Franse opvatting van de iaïciteit. Over het debat behoeft weinig gezegd. Het was een banale strijd tussen socialis ten en communisten over de vraag, wie de trouwe verdedigers van die achterlijke laïcistische opvattingen zijn. Doel is na tuurlijk om bij de verkiezingen de mach tige onderwijsbond te winnen. De minnelijke schikking komt hierop neer, dat het door de Raad van State wettig verklaarde decreet niet langer als in strijd met de grondwettelijk vastgeleg de laïciteit wordt bechouwd, doch een nieuwe redactie krijgt- waaraoor de uit voeringsbepalingen, die de medewerking van de ministers van Onderwijs, Binnen landse zaken en Financiën nodig hebben in het decreet zelf worden opgenomen en aan de socialisten de voldoening wordt gegeven, dat het woord onderwijs door opvoeding is vervangen- Maar de M.R.P. heeft de satisfactie, dat in een ander arti kel het bijzonder onderwijs naast het openbafe wordt genoemd. Er is over deze uitsla^ veel tandenge knars en men moet niet geloven, dat de socialisten nu van hun achterlijk anti- clericalisme zijn afgestapt. Zij hebben Gisteren heeft men uitvoering gegeven aan het plan het op Nederlandse bodem krioelend ongedierte van de lucht uit te bestrijden. En voor dit vredig bombarde ment steeg in alle vroegte een helicoptere van Ypenburg op. Onderaan het toes'el was een sproeier gemonteerd, die door de B.P.M. in samenwerking met het ministerie van Landbouw was geconstru eerd en met behulp waarvan het lucht bombardement, in de vorm van een D.D.T.besproeiing zou plaats hebben. Tot operatie-terrein was de Haarlemmermeer polder bestemd. Met een snelheid van 45 K.M. per uur en nauwelijks anderhalve meter boven de grond, cirkelde het kleine toestel in de lucht en „bestooktein on geveer zes uur tijd ruim 110 hectaren grond. Men rekende uit, dat, negeerde men de schadelijke tijd van tanken en heen- en-terug-vliegen, één H.A. in 40 secon den kan worden besproeid, en was, al verklaarde men, dat de proefnemingen nog in een beginstadium verkeren, te vreden over de bereikte resultaten alleen op opportunistische gronden re gering en regeringsmeerderheid willen redden en hun afgevaardigde Deixonne heeft in een ruzie met de communisten dezen verweten, dat zij zich niet, zoals de socialisten, ronduit voor het on- derwijsmonopolie durven uit te spreken. Hoofdzaak is, dat nu het ouderrecht niet langer louter theoretisch in de wet wordt erkend, terwijl de uitvoering daarvan stoffelijk wordt verhinderd. De ontzag lijke noodtoestand van het bijzonder op- derwijs in Frankrijk heeft eigenlijk de leken wakker geschud, om met kracht de verdediging van het bijzonder onder wijs ter hand te nemen. die set. Van Swol moest op dit veld wel ingehouden spelen, doch bij elke kans had hij aangevallen, tactisch de lob toegepast .Meer dan eens gleed hij echter niet snel genoeg naar een verre balIn de tweede set achterin blij vend, de lage doorschieters echter vroeg trachtende te nemen, speelde hij in de immer korte rallies van twee, drie sla gen gelijk op tot _44. Toen had Mot- tram een game niet groots spel. Een overrompeling aan het net, een doorzet ten daarvan op Van Swol's service, een paar onverwachte dropshots en het was 6—:4: twee sets tegen één. Echter, Van Swol is er geen geslagen man door. Integendeel. Na een love- game breekt hij door de service van Mottram heen. Met tactisch plaatsen komt hij op 31, 42, doch dan gaan zijn smashes een paar maal te ver en hij komt 45. Het best mogelijke spel volgt nu van beide zijden, glijdend, spreidend, scorend en riskerend. Zelfs gaan vier service-games achter elkaar verloren Van Swol komt op 87, op set-punt slaat de tweede service on houdbaar en hoort die na het ap plaus te niet gaan door een foot-fault. Het wordt 89 ,doch met groot élan vecht hij verbitterd door en wint na 109 met vier service-aces de set Na de rust heeft hij een langzame start. Mottram is er snel in, is gevaar lijk, speelt de hem opgegeven tactiek va* afwisselende lengte en breedte uitste kend, wint de service van Van Swol na 2—1 en daardoor de set met 6—3. Engeland heeft een partij, die ais zeer belangrijk beschouwd werd, gewonnen. Van Meegeren leek gans gloire onder te gaan, zo triest, onzeker was hij op zijn anders zo sterke slagen Paish mocht enkele malen gepasseerd worden, hij domineerde met ver geplaatste' drives en afmakende volleys: 63 62. Mis schien te veel want toen zijn tempo even zakte, bleek Van Meegeren nog lang niet verslagen!. Dapper vocht hij voort, vond de beloning in beter touch, vond zijn gevaarlijke backhands, zelfs onhoudbare services en toen hij de derde set met 63 gewonnen had, geloofden velen, dat er tegen de onzeker geworden Paish nog een kans was. Maar hoe anders kwam dat uit. Paish waagde de netaanval na diepe slagen, en Van Meegeren, nu beter ingespeeld op zijn drives, zag te veel de nuttige lob voorbij, In korte tijd was heit 40 voor de uitmuntend vollerende Paish. Maar nog was dit het einde niet en in de koude schemer ontstond een vinrgg gevecht tus sen een iets te haastige, te forcerende Paish, die de zege dichtbij zag en wilde grijpen en de tengere Van Meegeren, die niet wilde capituleren. Hij kroop op tot 35, 55_ Om en om gingen de kansen Na 77 had Van Meegeren zijn mooiste backhands-passings; hij won de service van Paish, forceerde deze tot missers en won de set met 97: twee sets gelijk! Doch de illusie van een Nederlandse kans smoorde, in de verbetenheid, van de Brit. Hij anticipeerde de drives van Van Meegeren uitstekend, volleerde ze on houdbaar af, had listige dropshots en won, na 31 niet meer bedreigd, tegen negen uur de strijd. De voetbalwedstrijd tussen Sittardse Boys en Feijenoord wordt min'of meer beschouwd alshet hoogtepunt van de Katholieke Sportdag, die a.s. Zondag 13 Juni van 1 uur tot 5.15 uur in het Feijen. oord-stadion wordt gehouden, het hoog tepunt, omdat voetbal toch altijd veruit de meest populaire sport is en naar het treffen van de twee genoemde clubs de grootste en meest algemene belangstel ling uitgaat. De ploegen zullen in de volgende op stellingen aantreden van links naar rechts: SITTARDSE BOYS: Doel: De Munck. Achter: Clemens en Paauwe. Midden: Laumen, Pfennings en Col- lombon. Voor: Blommaert, Bux, Ehlen, Poyck en Giesberts. FEIJENOORD: Doel: Van der Bijl. Achter: Smulders en Oldenbuig. Midden: De Vroet, Kroon en Hoog vliet.' Voor: Kilsdonk, Van de Korput, Bran- des, Van Hoek en Van Munster. Scheidsrechter is de heer E. Ongk. Het zou echter verkeerd zijn, te menen, dat deze voetbalwedstrijd het enig be- De Britse admiraliteit in Londen heeft een verzoekschrift om een aanstelling bij de marine ontvangen van een man, die schreef: „Mijn vader was aen zeeman die óver bftord" sloeg en verdronk en ik zou graag zijn voetstappen willen vol gen". Als dat geen blinde toewijding is.... Zéér bijzonder beloven de interna tionale jubileum-wedstrijden van De Hoop ter ere van haar 100-jarig bestaan, te houden, op 11, 12 en 13 Juli op de Bosbaan te Amsterdam, te worden. We herinneren ons niet dat er in de laatste 20 jaren in Nederland zuke prachtig be zette internationale wedstrijden gehou den zijn. Behalve êile op de voorgrond tredende ploegen uit ons land, komen Zwitsers, Belgen, Engelsen. Noren, Zuid- Afrikanen, deels met prima ploegen, in deze wedstrijden uit. Beschouwen we de grote senior-num mers. dan zien we voor de, oude acht vijf ploegen opgegeven, de sterke See- club Zürtch. de Antwerp S.C. en Nereus, Laga en Delftse Sport, laatstgenoemde niet met 4e goeda kampipensploeg van 1947, doch met een nieqwe combinatie In de oude vier starten ook Zwitsers van klasse, Luzern, waartegen Njord. Triton. Laga en Arpstei moeten trachten voor Nederland een goed figuur te slaan In de vier zonder stuurman wordt de strijd bijzonder belangwekkend. Het feit dat men zes ongestuurde vieren -tan de start krijgt, is een unicum voor Ne derland, Hier zijn heats onvermijdelijk. Ingeschreven zijn Victoria Laks R C. (Zuid Afrika) Sport Naut. Univers Bruxelles, plus Nereus, Laga, Willem III en Delftse Sport. Zeer benieuwd zijn we naar laatstgenoemde ploeg, die stamt uit de kampioensacht der Delftenaren van het vorige seizoen met de veteraan Van Suylekom op slag. Dan de gestuurde twee met Beeringen R .C.. Antwerp.' Lei the, Njord en Argo en de stuurmanloze twee een prachtig nummer! met de geweldige ploeg van S C. Luzern, Antwerp, S. C„ Antwerp's Sac. Royal, Victoria Lake R. C„ en als enige Nederlandse vertegenwoordigstei De Laak. Tenslotte de skiffnummers, waarin Nederland uitsluitend vertegenwoordigd wordt door Willem IH'ers, Neumeier "en van der Meer ip de double, (deze, onze, Europese kampioen zal uitkomen tegen de Belgische kampioenen Piesserw Colet) en belden met Ten Houten in enkel sjsiff waarvoor ook Piesseiu (Ant werp) en een Zijid-Afrlkaan inschreven Dit skiffnummer brengt de strijd «m de Holland-beker, die door Neumeier ver dedigd wordt. Maar bovendien worden nog 58 sum mers verroeid, o.a. internationaal de ionge achten en de 1onge skiff' 14 dames-nummers. kortom het word! een schitterend programma, een driedaags roeitournooi van zeer bijzondere allure- langwekkende programma-onderdeel is of de andere wedstrijden en demonstra ties zou overschaduwen. Integendeel, wij wezen er reeds op. dat ook op gymnas tiek-, handbal- en hockeygebied zeer goede en fraaie sport te genieten zal zijn. Waar de handbalwedstrijd meer geldt als een propagandamatch, waarin twee uit Haarlem en Amsterdam komende elftal len een demonstratie zullen geven van deze elders dan in Noord-Holland nog in katholiek verband niet veel beoefende sport, is de tweede werkelijke kracht meting die op hockeygebied tussen het R.K. Rotterdams elftal en de eerste kl'asser Push uit Breda. De opstelling van de elflallen voor deze herenhockeywedstrijd, tijdens welke de heer mr, F. Nivard een verklaring van de spelregels zal geven en die geleid zal worden door de heren C. van Muyden en A. van Dun, is van links naar rechts: R.K. ROTTERDAM («ode shirts en witte broeken): Doel: Van Oosten (Aeolus). Achter: Van der Werff (Aeolus) en Carati (Aeolus). Midden: Heetman (Leóhidas), Beek (Aeolus) en Steens (Aeolus). Voor: Knuppe (Aeolus) tevens aan voerder, Ter Braak (Excelsior), Sadée (Leonidas), Hoenderop (Leonidas) en Schoenmaeckers (Leonidas) PUSH (groene shirts en witte broeken) Doel: Van de Ven. Achter: Meurkes en Dielen. Midden: Soder, Bogaert en Koelemij. Voor: Van de Goorbergh, Van de Bergh, Oomes, Van de Goorbergh en Van Roer- mund. Dan nog even iets over een ongelukje van Woensdagavond. In ons toen gepubli ceerde bericht over deze Katholieke Sportdag is namelijk door een technisch misgreepje het zinnetje: „Wij laten hier het officiële programma volgen in plaats van voor, midden in het programma be land. Om elk misverstand te voorkomen, zij er dus op gewezen, dat het program ma om 1 uur begint, dat het om 5.15 uur afgewerkt zal zijn en verder dat de offi ciële pauze is in die van de hockeywed strijd, dus tussen 2 55 en 3.05 uur En tenslotte geven wij met het oog op de vele telefoontjes die ons daaromtrent be reikten, hier nog eens de entree-prijzen: voor de zitplaatsen van 1.50 tot 0.50 en voor de staanplaatsen ƒ0.25. Zondag 13 Juni speelt Ajax t« Amster dam een benefiet-wedstrijd tegen een Zwaluwen-elftal ten bate van haar oud- trainer Jack Reynolds, die sedert 1915 in dienst bij Ajax is geweest. Het Zwaluwen-elftal is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); ach ter: Van Bun (M.V.V.) en De Boer (Vo- lewijckers)J*midden: Van Tuyl (P.S.V.i, Feenstra (Z.V.V.). Van der Engel (D.H.C.) voor: Groeneveld (Haarlem), Kick Smit (Haarlem). Disselkoen (A.F.C.), Rijvers (N.A.C.), De Graaf (Limburgia). Vooraf gaat een veteranen-wedstrijd tussen de oude glorie van Ajax en een Amsterdams elftal. In deze wedstrijd ko men een tiental internationals in het veld, o.a. Van Kol, Schetters, Jan de Natris, Piet van Reenen, Mulders, Volkers, Schu bert en Caldenhove. Australië 549—5 (Bradman 109 en Mor ris 184) wint wederom met inhujgs yan Sussex 86 en 138 (Lindwall 11—59); Yorkshire ?92 wint van Middlesex 189 en 126; Hampshire 258 en 159 wint van Glou cester 114 en 174; Cambridge 412—5 en 70 wint van Free Foresters 117 en 301; Glamorgan 484 wint. van Kent 161 en 260; Lancashire 222—3 wint van Notts 45 en 120; Worcbester 261 wint van Norihkamp 71 en 149; Derbyshire 118 en 112 win! van Somerset 119 en 110 en Warwick 144 en 41—3 wjnt van Leicester 73 en 112. In de vallende duisternis waren wij op deze miezerige zomeravond niet slechts tot onze botten verkild, doch ook kil in ons tennishart. Niet om de 02, welke wij, wij herhalen het, niet als on eervol zien, maar om de ongelijke, on zuivere verhoudingen, waaronder oen Davis-cup-wedstrijd kan worden ge speeld. Gistermorgen is de eerste testwed strijd tussen Engeland en Australië be gonnen. Het weer was druilerig en weinig belovend. De volgende teams kwamen in het veld: Engeland: Jardley, Hutton, Wasbrook, Compton, Hardstaff. Barnett, Edrick, Evans, Laker, Bedser, Young. Australië: Bradman. Brown. Morris, Miller, Hasselt. Barnes, Lindwall, Tal- lou, Tashack. Johnson. Johnston. Dit team bevat slechts fastbowlers, één me dium-pace en twee off-spinners, en voor het eerst sinds 1912 komt Australië zon der een leg-spinner in het veld. Het Engelse team. dat op een in de aanvang vooral zeer goed wicket de toss heeft gewonnen .heeft van dit ge weldig voordeel sleehts zeer matig we ten te profiteren en geen der ster-bats- men wist een slechts redelijk antwoord te geven op de sterke en prachtig door Bradman gehanteerde aanval" der Australiërs Zowel de fasters van Lind wall en Miller als de inswingers van de onverbeterlijke Johnston stelden de batsmen voor blijkbaar onoplosbare pro blemen. En zo kon het gebeuren, dat geen cfbr allersterksten onder de En gelsen boven de 20 runs kon uitkomen. De staart echter toonde weer eens de onberekenbaarheid van crielaet, want de nos. 9 en 10, n.l. Laker en' Bedser, wisten de aanval onder de knie te krij gen en van 748 werd de stand opge voerd tot 163, speciaal dank zij het prachtig batten van Laker, die met een fraaie 63 voor het totaal van 165 wist te zorgen. u"r was de Innings ten moest' ba?t A«?tralië nog 20 minuten en Morrisdie de tlid nl?" BaFmu zonder wioketverlies A*'tspfelden ÓP 17 5 voor 36 de ster-bowlerhnSt0n W3S met Na de oorlog heeft Eindhoven relaties aangeknoopt met de grote Engelse indu striestad Sheffield en de Eindhovense sportlui waren er al spoedig op uit om het aldus gelegde contact op een ander gebied te verstevigen. In de afgelopen jaren brachten de Sheffieldse sportbroe- ï!^r^i,een bezoek aan Eindhoven en de Emdhovenaren legden in Engeland een tegenbezoek af. Dit jaar is het weer de beurt vair de lichtstadmensen om als gastheren te fungeren. Donderdagmiddag arriveerde m Eindhoven een groep Shef fieldse voetballers, die vandaag en Zon- dag zullen spelen tegen een sterk ver tegenwoordigend Eindhovens elftal. Bo vendien spelen de Britten Zaterdag en Maandag een cricketwedstrijd tegen de Eindhovense cricketclub. Ei bestaat voor deze sportgebeurtenis sen in de stad een zeer grote belangstel ling, mede omdat in het Sheffield-elftal dat voornamelijk uit le divisie-spelers bestaat, ook de bekende internationaal Jimmy Hagan is opgenomen. De uitslagen van de derde ronde zijn: Prins remise met Barcza, Stolz remis0 met Rohacek, Sajtar reinise met Troianes- cu, Tartakower remise met Foltys Go- lombek wint van SU,lik en Yax.ob.ki wint van Podgorny. Uitslagen hangpartijen; Moeller wint van Prins, Foltys wint van Pirc, Yanofski Tartakower remise, Troianescu wir.t van Stulik, Opocensky remise met Stei- ner, Zita remise met Saitar, Troianescu remise met Stolz, Steiner wint van Ziia. Vidmar wint van Moeller. Donderdagavond werd op het V.U.C.- errem te 's Gravenhage de voetbalwed strijd Haags elftal—Admira gespeeld. De Hagenaars wonnen in een goede part'j welverdiend met 3—2. Alle correspondentie te richten aan: H. J. v, d. BROEK, Nwe. Binnenweg 46, Rotterdam C. No. 672 (10 Juni 1948.) Ter afwisseling nu eens vier problemen „uit de oude doos" en nog nimmer gepubliceerd. Eerst twee problemen van "de welbe kende Josef Blankenaar .Rotterdam, de vader van de beroemde eindspelcompo nist C .Blankenaar. Zij werden in 1904 gecomponeerd. Verder twee standen van partijen, ons toegezonden door Marcel Bonnard, Lyon, ons in 1913 ter plaatsing aangeboden in de Maasbode 'VM 'W, PROBLEEM No. 2094. JOSEF BLANKENAAR, Rotterd. (1904) le plaatsing. Zwart.: 4. 7, 9, 12/3, 15/6. 18/9. Wit: 21/2. 24, 27, 3144, 40. PROBLEEM No. 2095. JOSEF BLANKENAAR. Rotterd. (1904). le plaatsing. Zwart: 2, 4, 9, 10, 12, 15, 25, 36, dammen op 7 en 35. Wit: 11, 16, 23, 30, 34, 41/2, 45, 47 dam op 22. PROBLEEM No. 2096. MARCEL BONNARD, Lyon (1913.) le plaatsing. Zwart: 3, 11/6, 18 ,21, 23. Wit: 22. 25, 27. 29, 30, 32, 38, 43, 48. PROBLEEM No. 2097. MARCEL BONNARD, Lyon (1913.) le plaatsing. Zwart: 3/6 8. 9, 11, 13, 15/6, 18/9. 23, 35 WU: 25 ,27, 31, 33/4. 36/7, 40. 43/6 59. Wit speelde 33—29 en zwart 19—24? Oplossingen binnen drie weken in te zenden. OPLOSSINGEN. Volgende rubriek die van de proble men "Nos. 2088/90. OPLOSSERS. Van de problemen No. 2084/90 zonden goede oplossingen in: C- v. d. Linde. p. C. N- v 4. Hulst (—2034/5), Th. A Romeijn (—2087), W. A. Th. v. Veen (Nos. 2088/9) alle Rotterdam; A. de Groot, den Haag; S. Korpershoek, Vlaar- dingen: J .W. Prein, Schiedam')C. A. v .d. Velden, Delft (—2086): T. v. d. Laan. Gouda (No. 2087)G. Luiten, Bos koop 2086)J. v. Gelderen. Geleen 1N0. 2084/7.) Prijswinnaar 1 afl. „Denksport."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2