Pensioenwet ging er glad door De verwijderingswet-W itteman eveneens aanvaard Rouwfloers over Kopenhagen Trouw England-Spiel wordt uitgezocht Rust in Palestina weer bedreigd? Gong 5 Franse kevers bestoken België en Engeland Ü3JLA "4r TOd" Distributie De hulp aan Europa GEBAAR VAN BIDAULT JEGENS RUSLAND DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Voorschotten aan boeren r~ Ti vee instanties reeds met onderzoek bezig Was hij in verzuim tegenover Stalin? LAGEN ■Dieren graven zich in 70ste JAARGANG ZATERDAG 12 JUNI 1948 No. 20642 WEGENS DE RAMI? MET DE „KJOBENHAVN" 3. De Katholieken \^en hun bondgenoten j POND SUIKER VOOR DE INMAAK JHR. RUIJS DE BEEREN- BROUCK NAAR DE EERSTE KAMER? AMERIKA'S MILITAIRE HULP AAN EUROPA Vervolging van Schreieder nog mogelijk „BEAUFTRAGTE" DR. SCHWEBEL voor enquête-commissie HOFFMAN TEGEN BEKNIB BELING MARSHALL-PLAN ~r Beschuldigingen over en weer «f ECHTSCHEIDING EN' EINDER- BIJSL 4G AFTREDEN GOUVERNEUR KASTEEL 4 COLORADOKEVERS BESTOKEN BELGIë VOOR HET VADERLAND GEVALLEN COLORADOKEVERS IN GRONINGEN NEDERLANDERS IN ROME DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam. Kortenaerstraat 1, TeL 25270; te Schiedam, Broersvest 8. TeL 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal. 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KTJIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gededuceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Na een serie stemmingen, waarmee Circa een uur gemoeid was, is het ontwerp, dat het mogelijk maakt aan hun zetels klevende gedeputeerden en wethouders te verwijderen, door de Kamer met 48—34 stemmen aanvaard. De wijziging der Pensioenwet ging er vervolgens na, de concessies, door de regering gedaan, zonder veel hapering door. Met de behandeling der Noodvoor ziening gemeente-financiën is een bc gin gemaakt, terwijl tussen door nog een paar vragenstellers (o.m. over Schreieder, waarvoor wij verwijzen naar elders in dit blad) aan bod kwamen. De aanneming van de „lex-Witteman" dé minister list in het midden of deze door de heer Beernink (c.h.) geïntrodu ceerde aanduiding als lof of blaam was bedoeld kwam niet zonder en'ge moéite en ook gevaar tot stand. Reeds waren over het sub-amendement-Algera (a.r.) dat het ontslag wilde beperken tot „revolutionnair gezinde" functionarissen, de opinies in de K.V.P.-fractie verdeeld; nochtans werd door verwerping met 4934 stemmen (de P.v.d.A. was sterk opgekomen) mogelijk gemaakt dat ook de mandatarissen, die op ander motief het vertrouwen hebben verloren, huis-toe worden gezonden. Een soortgelijke klip viel te omzeilen bij het amendement-Hooij (K.V.P.), dat de geldigheidsduur der wet wenste be perkt te zien tot 1 Januari 1949 en aldus in de ogen van de minister en de groep- Steinmetz (K.V.P.), als we het zo noemen mogen, het ontwerp juist tot een stuk gelegenheidswetgeving wilde bestempe len. Met de rest der Kamer, die deze opvatting huldigde (a.r., c.h. op 2 na en V.V.D.) stemden 12 K.V.P.-ers mee, ter wijl 10 hunner zich aan de zijde van de heer Steinmetz schaarden. Met 45—38 stemmen kelderde dan ook het amende ment. Bij- jde eindstemming over het ontwerp in zijn geheel bleven de „gelegenheids' - voorstanders hun visie getrouw, maar de K.V.P.-fractie was zo verstandig de na 8 leden sterke communistische fractie niet tot een lachende derde te helpen maken en gaf unaniem haar fiat aan de voordracht, die aldus met 4834 stem men werd aanvaard. Wij vermelden nog, dat een amende ment-Krol, hetwelk de rechtspositie der gewipte dames of heren wilde verzekerd zien, met algemene stemmen werd aan genomen. Pensioenwet De voortgezette beraadslaging over nei na de jongste wijzigingen van de rege ring bijgeschaafde ontwerptot her ziening der Pensioenwet verliep nu vrij vlot, omdat de meeste amendementen waren ingetrokken. Dat van mevr. Fortanierde Wit, om onderwijzeressen op haar verzoek in aan merking te doen komen voor pension nering op 60-jarige leeftijd, bleef gehand haafd, maar de meerderheid der Kamer verenigde zich met het bezwaar van de minister, die de kwestie van het ver vroegd pensioen aan de eerlang te be noemen technische herzienings-commissis wilde endosseren en zich daarom tegen een incidentele regeling voor de onder wijzeressen rhoest verzetten. Het waren de beide regeringspartijen, die het odium op zich namen van „harteloosheid tegen over afgetobde vrouwen" het was flink van de dames De Vink (K.V.P.) en Tendeloo (P.v.d.A.), dat zij zich er, zij het met bloedend harte,' bij neerlegden de rest kan er aan- de stembus mee geuren, dat haar goede bedoeling met. 4730 stemmen door de Kamer-meerder heid is gefrustreerd. Tegen een amende! ïent-Terpstra (A.- R.) (mede namens C.-H., K.V.P., P.v.d.A. en V.V.D. ingediend) om voor de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde onderwijzers bij het bijzonder lager onderwijs, die tussen 30 Juni 1947 en 1 Januari 1948 zijn gepensionneerd, als laatstelijk vast gestelde pensioengrondslag aan te ne men de pensioengrondslag op, 1 Juli 1947 verzette zich nochtans de minister, die ook nu naar do commissie verwees, vergeefs, het werd z.h.s. in de wet ge bracht. De communistische amendementen, die overal een schepje op wilden doen, gin gen bij zitten en opstaan over de kling. De beide ontwerpen in un geheel zijn z.h.s. aanvaard. Voorschotten aan hoeren Op vragen van de heer Droesen (K. V. P.), die op uitkering van voorschot-, ten aandrong voor de boeren, die al vele maanden wachten op de eerst kort geleden ingediende wetsontwerpen, ant woordde minister-president Beel (ter vervanging van minister Mansholt) dat het niet aan d# regering ligt indien de Kamer geen tijd vindt n reeds bedoel de wetsvoorstellen te behandelen na de verkiezingen is er nog ge'egenheid voormaar dat voor het overige, zonder dat dekking wordt aangewezen, onmogelijk voorschotten kunnen wor den verstrekt .ook niet uit het egalisa tie-fonds. dat verder niet kan worden aangesproken. Geldschieters-wet Bij de aanvang der vergadering Is nog een drietal kleinere ontwerpen onder de aamer door gegaan. Daaronder was een wijziging de» Geldschieterswet, waarbij de grens 'an 750 voor het verstrekken van Inningen wordt ver hoogd tot 1500. Vóórts: de wijziging van de Noodtoe- wijzingswat en die van de wet betreffen de Zeevaartdiploma's. L. H. De Mastreechter Staarheeft een nieuw vaandel' gekregen. Het is ont worpen door Guillaume Serpenti. De ramp met het Deense passagiers schip „Kjobenhavn", dat ter hoogte van Jutlands Oostkust op een mp liep, heeft Kopenhagen met rouw en ontzetting geslagen. Alle theaters, bioscopen en enkele andere vermakelijkheden Tn de Deense hoofdstad zjjn gesloten. Radio Kopenhagen meldde, dat er tot dusver 150 slachtoffers waren. Het merendeel der geredden was in nacht- kledij. De reddingspogingen werden voortgezet en vliegtuigen wierpen red dingsboeien boven de plaats van de ramp uit. Extra treinen en vliegtuigen werden ter beschikking van familie leden van passagiers en bemanning gesteld. De uitgeputte overlevenden deden ont stellende verhalen over de ramp. Meren deels sliepen zij, toen de catastrofe zich voltrok. Een koopman uit Aalborg ver- Politieke bondgenoot schappen zijn geen verbintenis sen voor d? eeuwigheid zelfs niet voor het leven. Wanneer twee partijen samen een regering vormen, dan is het niet om dat zij dezelfde beginselen huldigen, nog minder omdat zij elkandersbe ginselen overnemen en Te11310"® minst omdat zij elkander zo teder liefhebben, doch alleen omdat ïij er alle twee voordeel in zien. Voordeel in die zin, dat zij van een dergelijk samengaan de best bereikbare resul taten voor de verwezenlijking van hun eigen beginselen verwachten. Zo hebben de katholieken het altijd opgevat. Toen zij streden voor de vrij heid van hun kerkinrichting en hun onderwijs vonden zij in de liberalen de bondgenoten, die hun beginsel het dichtst nabij kwamen. Toen het vervolgens ging om de strijd tegen de bevoorrechting van de openbare schooi en voor de financiële jelijkstelling der bijzondere, tr°hK®" zij eensgezind met de beide an dere christelijke partijen. gelijkstelling eenmaal op 7°fn ,dlSn het Lager Onderwijs het terr?ld raakte de schoolstrijd Tn Se^frdood punt. Het voornaamste was bereikt. Financiële moeilijkheden verzetten zich tegen een verder uil- u geven aan het beginsel der rurltflline Bovendien bleek één der Ö,eno en van mening, dat het wei bondgenoten V I beginsel der te worden ««geP^ Wndstof uit de Daarmee wa bondgenootschap oude coalitie; bet n s gehou- werd kunstmatig nog ..s D den. maar de kracht was eruit Dui- delijk bleek dit in 1925 toen „bondgenoten" de hele coalitie ondanks de uitdrukkelijke waarschuw 2 de kathblieke fractieleider, deed b, gen op de kwestie van het gezantschap bij de Paus. De vrees om de steeds tussen loyaliteit en revolutie heen en weer slingerende socialisten m regering op te nemen, deed ook na 1925 regeringen vormen, die in feite op de drie christelijke partijen steun den, doch de verhouding werd er met beter op. De ontzettende nood van de werk loosheid schiep tenslotte een steeds breder wordende kloof tussen de coa litie-genoten. De katholieken wilden al het mogelijke doen om tot oplossing van de sociale moeilijkheden te ge raken. Hun plannen lagen klaar. Om een bedrag van 40 millioen echter wer den deze plannen in de grond geboord. Dit was het begin van het einde voor de coalitie Na een vergeefse poging van de Anti-Revolutionaire leider om een kabinet van rare, vogels in elkaar te zetten, kwam vlak voor het uit breken van de oorlog een kabinet tot stand, waarin, voor het eerst, de socialisten waren opgenomen. Na de oorlog stonden de katholie ken -nieuw voor de keus. Terug naar de t„htie? Waartoe? De schoolstrijd lag nog even dood als voor de oor- lofe. Of de vroegere bondgenoten op sociaal gebied veel hadden geleerd, viel te betwijfe len. Waarom zouden zij, die bij de vóóroorlogse stand van zaken doodvielen op veertig millioen voor de werkloosheidsbestrijding, na de oorlog, met een vervijfvoudigde staatsschuld, anders zijn gaan denken? vendien voegde zich een nieuwe bij de oude: de gedachten dh* katholieken over de Indonesi- var. riü i weken fundamenteel af namo v=^r vj"°egere bondgenoten, met Sin. 6 der Anti-Revolutio- Op de aard dezer controverse ko men wij nog terug Dat zij bestond, valt met te loochenen. Evenmin val de loochenen, dat de Partij Van de Arbeid, waartoe niet alleen de vroe gere sociaal-democraten, doch ook ons dichter nabijstaande groepen waren toegetreden, niet slechts volledige waar borgen bood voor de doorvoering van een krachtige socia le politiek, geheel overeenkomstig on- te gedachten, maar ook in haar Indone sisch program zo niet geheel onze inzichten deelde, dan toch .bereid was tot het voeren van 112 beleid, dat in voldoende mate met nzichten rekening hield. De toe- p„zf;ilng tussen de katholieken en de dat de Arbeid ging zelfs zo ver, met een mil overwogen werd om "ram van a2tb?men Selijkluidend pro van tw22 2 de verkiezingsstrijd 'eJ'.gleden deel te nemen, h? H dof t^4ez'nfsstrüd bovendien bleek dat de katholieken met de Partij van de Arbeid samen een aanzienlijk grotere meerderheid van het volk ver tegenwoordigden dan de oude coalitie combinatie, wat lag er toen meer voor de hand dan dat de katholieken met de Partij van de Arbeid in zee gingen Natuurlijk is er critiek op dit bond genootschap, zoals er ook altijd critiek is geweest op het monsterverbond van Rome en Dordt. Een bondgenootschap voor de eeuwigheid zal deze samen werking evenmin zijn als die met de protestants-christelijke partijen. Er zal ook in deze samenwerking een ogenblik komen, waarop de voor naamste doeleinden, ter wille waar van zij werd aangegaan, zijn bereikt en waarop de wegen verder uiteen gaan. Wie zegt wat er gebeuren zal, wanneer de sociale zekerheid eenmaal is verwezenlijkt. Zal de één dan verder willen in de richting van de sociali satie en de ander verder in de rich ting van eigendoms-vorming? Dat dit ogenblik echter thans gekomen zou zijn, ieder die zich de motieven vah dit bondgenootschap goed voor ogen stelt, moet het duidelijk zijn, dat die motieven in de twee jaren dat de sa menwerking thans geduurd heeft, hun waarde nog geenszins hebben verloren en dat de samenwerking met de Partij van de Arbeid misschien gevoelsmen sen steekt, maar redelijkerwijze geen biedt tot verbreking van de telde, dat er aan boord een paniek uit brak, zodra men besefte, dat het schip zinkende was. Mannen en vrouwen sprongen, gedeeltelijk ontkleed, te water. Familieleden werden in de ruwe zee van elkaar gescheiden. Alle opvarenden van de „Kjobenhavn" waren, naar men meent te weten, van Scandinavische nationali teit. Deense marine-deskundigen zijn be gonnen met een onderzoek naar de wijze waarop de mijn met het schip in aan raking is gekomen. Volgens officieuze rapporten zou het een magnetische mijn betreffen van een gedurende de tweede wereldoorlog veelvuldig gebruikt type. Duikers zijn op het wrak aan het werk om de lijken, die zich nog in het schip zouden kunnen bevinden, naar de op pervlakte te brengen. Negen lijken waren Vrijdagmiddag bovengebracht, terwijl andere lijken nog aan land zijn gespoeld. Vrijdagnamiddag zochten vliegtuigen nog steeds naar drijvende slachtoffers. In Aalborg sto.nd alle werk stil, daar de werkgevers alle personeel naar huis ge zonden hebben. In hotels, ziekenhuizen én geïmproviseerde eerste-hulpposten komen de overlevenden van de ramp tot rust. De kapitein van het verongelukte schip is per vliegtuig naar Kopenhagen over gebracht. De Deense koning heeft aan de stoom vaartmaatschappij, waaraan het gezon ken vaartuig behoorde, mede uit naam van de koningin een telegram gezonden waarin hij zijn deelneming uitspreekt. Langs de gehele kust zijn eerstehulp- posten ingericht om te zorgen voor de andere overlevenden, die zich aan boord van de honderden schepen bevinden welke aan het reddingswerk deelnemen' Ambulances en doktoren uit bijna elke stad in Noord-Jutland zijn opgeroepen om nulp te verlenen. Vrijwilligers van het Rode Kruis en militaire hospitaal soldaten begeven zich ijlings naar de ver schillende steden aan de kust, waar de overlevenden aan land kunnen komen. Voor de inmaak zal dit jaar een extra rantsoen suiker worden verstrekt. In dc bonnen lijst van 2 Juli zal voor alle leef tijdsgroepen een bon bekend gemaakt worden voor 500 gram. Naar wij vernemen, staat jhr. mr. G. Ruijs de Beerenbrouck aftredend lid van de Tweede Kamer, op de nominatie ter benoeming tot lid van de Eerste Kamer door de Prov. Staten van Limburg. De senaat heeft Vrijdagavond een re solutie van senator Vandenberg, waarin Amerikaanse militaire hulp aan niet- communistische landen in het uitzicht wordt gesteld, aangenomen. Een zware brand woedde gisterenavond in een H.A.L.-loods op Katendrecht te Rotterdam3 waar tevens de A.T.O. haar gerages had voor de Praagdienst Een overzicht van het blussingswerk. De „Beauftragte" voor Zuid-Holland i?STde bezettlnS, dr. E. Schwebel, zal «P ft Juni voor de parlementaire enquête commissie verschijnen om te worden ge boordover zijn contact in 1945 en zijn onderhandelingen met de door de Neder landse regering te Londen benoemde vertrouwensmannen. u|Pr- Schwebel verblijft op het ogen blik m het kftmp te Vught in afwachting van zijn uitlevering aan het militaire be stuur in Duitsland. (Van onze parlementaire redacteur). De beantwoording door minister Van Maarseveen van <lt lange vragenlijst door de heer Goedhart (P.v.d.A.) inge diend en bij repliek nog eens aangevuld, culmineerde in de Tweede-Kamerzit ting Vrijdagmiddag in de verklaring van Z.Exc., dat de buiten vervolging stelling van Schreieder niet impliceert, dat hij nu niet meer vervolgd zal wor den. Ook de regering wenst in deze zaak de grootst mogelijke openbaarheid en alle verantwoordelijkheden vast te stellen. De mogelijkheid om Duitse ambtenaren te vervolgen is beperkt tot oorlogsmisdrijven en misdrijven tegen de menselijkheid. Dat heeft de Kamer indertijd zelf zo beschikt. Algehele op heldering van het England-Spiel is in tussen gewenst. Waarschijnlijk zal er dan ook aanleiding zijn voor een justitieel onderzoek. Voeg daarbij, dat ook de minister van Oorlog een onder zoek instelt en bovendien de Parlemen taire Enquête-Commissie reeds met de behandeling dezer aangelegenheid een aanvang heeft gemaakt, terwijl de minister van Justitie zelf inmiddels aan de procureur-fiscaal, wiens beslissing omtrent haar juistheid niet in twijfel getrokken wordt, niettemin een nader rapport heeft gevraagd. Reden tot on gerustheid bestaat Cr derhalve niet, te meer daar Schreieder heslist hier te lande zal blijven zmang dit gewenst wordt. Uit het antwoord, dat minister van Maarseveen mede namens de minister president op de gestelde vragen gaf, stip pen we nog aan, dat aan de procureur fiscaal van een indeling van parachutisten door Schreieder in categorieën, niets ra kend is. Evenmin is hem gebleken, dat Schreieder de hand heeft gehad in het vermoorden van uit Engeland gekomen agenten. Wel heeft S. ook volgens zijn eigen verklaring het plan -gevormd *ot het opzetten van de hinderlaag te Hel- voirt en aan de uitvoering van dit plan zelf leiding gegeven. Evenzeer heeft hij een revolver doen verstrekken aan een persoon uit de verzetsbeweging, die voor nemens was een aanslag te ondernemen tegen een of meer Nederlandse land verraders. De verklaring, dat Schreieder een zeer knap politieman is, is blijkbaar in tech nische zin bedoeld; de verklaring, dat hij een correcte politieman is, slaat kenne lijk op het feit, dat Schreieder de door hem of zijn ondergeschikten verhoorde arrestanten behoorlijk behandelde en tegen mishandeling van hen waakte en optrad. Reeds uit bovenstaande blijkt overigens, dat van zedelijk standpunt be zien, het gedrag van Schreieder gelaakt moet worden. Uiterst bedenkelijk is de omstandigheid, dat Schreieder zijn tech nische bekwaamheden tot het laatste, toe in dienst heeft gesteld van een barbaars regime, als welk* knecht hij de strijd aangeboden heeft tegen mensen, die hun leven offerden voor een gerechte zaak. tegenover de procureur-fiscaal heeft Schreieder, die na zijn vrijlating aan be paalde controlemaatregelen is onderwor pen, zich verbonden een zo volledig mo gelijke beschrving van het England- Spiel te geven en hier te lande te blij ven, zolang ae procureur-fiscaal dit no dig acht, zodat ook de parlementaire en quête-commissie in de gelegenheid zal zijn hem te horen. Van een buitenvervolgingstelling is de minister niets bekend, hem is alleen be kend, dat Schreieder op vrije voeten is gesteld. Natuurlijk kan een vervolging nog plaats hebben op klacht van een der betrokkenen, hetgeen dan moet geschie den bij de bijzondere raad van cassatie. Het kan zijn, dat de procureur-fiscaal zelf reden vindt om een vervolging in te stellen. Daarover zal spr. nader rapport vragen. Het spreekt vanzelf, aldus de minister, dat de zaak tot volkomen klaarheid moet komen, ook wat het England-Spiel be treft en de verantwoordelijkheden aan Nederlandse en Engelse zijde. Een justi tieel onderzoek leek hem mogelijk. Paul Hoffman, de administrateur van de ECA heeft er gisteren op gewezen, dat een verlaging van het bedrag, dat door het Amerikaanse congres voor het plan-Marshall beschikbaar wordt gesteld met 25 pCt. zou betekenen, dat bijna alle verschepingen van machinerieën en der gelijke voor economisch herstel belang rijke goederen naar Europa zouden moe ten worden stopgezet. Hoffman verwierp ook het argument, dat geld zou kunnen worden bespaard op voedsel in verband met de verbeterde oogstvooruitzichten in Europa en wees er op, dat de verbetering, welke te ver wachten is, niet meer dan 3 pCt. bedraagt Doch zelfs indien de verwachtingen in vervulling gaan, zal het gemiddelde dag rantsoen aan levensmiddelen in Europa nog kleiner zijn dan voor de oorlog en aanzienlijk beneden dat van de Ver. St. liggen. Graaf Bernadotte, de V. N.-bcmidde- laar in Palestina, heeft Vrijdagavond het volgende communiqué uitgegeven: „In de loop van de eerste dag van het bestand ontving ik van Arabi sche zijde een klacht, dat vier los van elkander staande schendingen van hel bestand door Joodse strijdkrachten zou den hebben plaats gehad. Voor elk van die gevallen heb ik ogenblikkelijk aan waarnemers van de V. N. instruc tie gegeven tot onderzoek ter plaatse en het zo spoedig mogelijk uitbrengen van rapport hierover". De Joden hebben aldus verklaar den de Arabieren de bestands overeenkomst Vrijdag te 11.00 uur plaat- De Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bidault, heeft Vrijdag avond het debat geopend in de Franse nationale vergadering over de aanbe velingen van de Londense conferen tie ten aanzien van West-Duitsland. Na verklaard' te hebben, dat hij „niet bijzonder enthousiast" was over het voor stel tot bijeenroeping' van een Duitse constituerende vergadering uiterlijk 1 September 1948, besprak Bidault de mo gelijke fusie van de drie bezettingszones. Hij verklaarde, dat de sovjet-rege ring zich te allen tijde bij de in Lon den voorgestelde organisatie zou kun nen aansluiten. „Wij hopen, dat zo spoedig mogelijk een overeenkomst met sovjet-Rusland verkregen zal kunnen worden" aldus voegde hij er aan toe. De Franse regering stelt slechts één voorwaarde, namelijk: dat er in Duits land geen regering ingesteld zal wor den, waarin de sovjet-Russische rege ring een -overmatige of overheersende invloed zou uitoefenen. „Duitsland moet niet worden tot een instrument in de handen van één der geallieer den". Bidault zeide, dat nationalisatie van de industrie van het Ruhrgebied ten gunste van de Duitdfe staat niet gelegen zou ko men, met het oog op het feit, dat er ook Belgische, Nederlandse en Franse be langen bij betrokken waren. Bidault kreeg, na zijn rede, welke bijna twee uren duurde, applaus van leden van de M.R.P., waartoe hij zelf behoort, en enkele gematigden. De zitting werd hier na verdaagd. Men verwacht, dat de minister-presi dent aan de stemming op Dinsdag a.s. de vertrouwenskwestie zal verbinden, en dat hij aldus een, hoewel kleine, meer derheid zal verkrijgen. Tijdens het debat werd Bidault door een rechtse afgevaardigde verweten, dat hij niet geprobeerd had het Frans- sovjetrussisch pact te maken tot een driemogendheden-overeenkomst tussen Frankrijk, de sovjet-unie en Groot- Brittannië. Bidault antwoordde, dat 't juist was, dat Stalin tijdens het bezoek van hem, Bidault en generaal De Gaulle aan Moskou op dit voorstel had gezin speeld. Toentertijd zou deze kwestie echter nadere bestudering gevergd hebben en de onderhandelingen langer hebben doen duren. „Ik neem de volle verantwoordelijkheid voor mijn aan deel op mij" aldus Bidault, „doch ik was niet alleen". da. Ook vielen zij Wadi El Chyia met machinegeweren en lichte wapens aan. De Arabische bevelhebbers hielden zich aan de order „staakt het vuren" en be antwoordden het vuur niet, zo werd ver klaard. Voorts zouden de Joden om 6 uur in de morgen een aanval op het gehele Syrische front hebben uitgevoerd. Tot 8 uur reageerden de Syriërs niet, aldus de telegrammen, daarna verdedig den zij zich. De Syriërs verzochten Ber nadotte, waarnemers te zenden. Tenslotte zou om 10 uur 45 een vlieg tuig der Joden een aanval boven Syrisch grondgebied hebben gedaan. Eerst om 12 uur 45 zou Israël het vuren gestaakt hebben. Joodse woordvoerders verklaarden daarentegen, dat de Arabieren het be stand geschonden hebben. John Reed- man, de Z.-Afrikaanse vertegenwoordi ger der V. N., zou getuige zijn geweest van een aanval van het Arabische le gioen, die zeven uur na het ingaan van het bestand nabij Lydda ondernomen werd. Door bemiddeling van Recdman werd de strijd gestaakt. David Marcus, de opperbevelhebber van de Israëlitische strijdkrachten aan het front van Jeruzalem, is Donderdag avond op zijn post in de heuvelen van Jeruzalem gesneuveld. In verkiezingsmanifesten cu officiële redevoeringen worden gelukkige gezin nen als pijlers der maatschappij geka rakteriseerd. Doch als het gaat om prac- tisch voor het geluk dier gezinnen maat regelen tot uitvoering te brengen, blijkt wel, dat de meningen van andere groepen een eind van ons afstaan. Zodat het t an het grootste belang is, dat onze groep sterk en als het kan de sterkste blijft. Voorbeelden van afwijkende zienswijze leveren nu weer „De Waarheid" en het „Rotterdams Nieuwsblad" met zijn ne venedities „Goudsche Courant" en „Dordrechtsch Nieuwsblad". Gelijk bekend, heeft minister Maarse veen een ontwerp ingediend, dat bedoeld is om lichtvaardige echtscheidingen en dus indirect ook om onberaden huwe lijken te voorkomen. „De Waarheid" is de schrik om het hart geslagen. De krant is uitermate bevreesd voor een te eenzijdige katho lieke opvatting. De juichtoon en de grote opmaak in de katholieke pers waren vol gens het blad al een bewijs. En het or gaan verzucht dan ook, dat de pogingen, om de echtscheidingsgronden uit te brei den, te niet zullen worden gedaan. De juridische medewerker roert dan de brute en geraffineerde methoden aan. waarbij de echtgenoten elkaar het leven tot een hel maken en wijst bij handha ving van een huwelijk op het gevaar van buitenechtelijke verhoudingen enz. De oorzaken van de echtscheiding lig gen meestal in het zonder voldoende ernst aangaan van een huwelijk, terwijl de onbeheerste passie wel zorgt, dat reeds vóór de echtscheidingsprocédure wordt in gang gezet, de driehoeksverhou ding al bestaat. De instelling van de gezinsrechter, die verzoeningspogingen gaat ondernemen, vindt „De Waarheid" een prijzenswaardig initiatief, maar het blad vertrouwt die Roomsen niet erg en verklaart beducht te zijn. De pogingen om de echtscheidingsramp in haar oorzaak wat af te remmen zijn al weer veroordeeld. Té katholiek! Naast het communistische blad voor de werkers „De Waarheid" doen het liberale orgaan voor de kleurloze middenstof het Rotterdamsch Nieuwsblad en zijn neven organen een duit in het zakje ten aan zien van de kinderbijslag. Deze bijslag noemt de schrijver aller-- eerst een bezettingskindje. Als de scri bent in tram of trein zit, hoort hij o, o zulke eigenaardige dingen. (Voelt U 'm?> Vroeger werd men betaald voor zijn prestaties, thans is het terrein wat ver legd. (Voelt U 'm). De volksmond drukt sommige dingen wat rondborstig uit. (Voelt U 'm). Het blad wacht zich wel als fatsoenlijk, deftig orgaan het woord, fokprdfniete 'gébruiken. De schrijver heeft iets gelezen over het nieuwe kin derbijslag-ontwerp van de katholieke mr. Van Spaendónck. Hij zou daarover het gezelschap in trein of tram wel eens Wil-; len horen. (Voelt U 'm). Wilt.U w;el, ge loven, schrijft'de man. dat de stijging der geboortecijfers ook al aan de kinderbij slag wordt toegeschreven? (Voelt U 'm). Kinderbijslag is ook voor een groot deel oorzaak van de stijging der sociale lasten. (Voelt U 'm). En dan de slottirade! „Het is duidelijk", aldus het orgaan, „dat de neiging bestaat de kinderbij slag om hoog te brengen en steeds meer arbeiders in de regeling te betrekken. Het resultaat vindt men terug in de heffing spercentages op de lonen en in geboortestatistieken (Voelt U 'm). Het gaat er nu maar om, dat de mensen knap genoeg zijn om op de duur het resultaat ook te houden buiten de werkloosheids cijfers. Keurig gezegd, hé, maar voelt U 'm. En dat slijmerig orgaan vormt nog altijd de dagelijkse lectuur in vele katholieke ge zinnen. Gezond gezin, gezond volk: Jawel buur vrouw, reken maar van yes, tegen u ge- zeid. Heb je anders gehoord, dat Mien aan de overkant er al weer een bij heeft. Ze zeggen, dat het van de kinderbijslag centen komt Kiest en werkt in volle ernst voor nummer één van lijst één. Op voor ge zond begonnen huwelijken en met kinde ren gezegende gezinnen. HENK VAN DER MAZE. motief leus: TROUW AANEEN! Voor nivelleringswerkzaamheden in de Sloterdijkermeerpolder ïuordt, op het Ogenblik gebruik gemaakt van een methode, die tot nog toe niet werd toegepast. Met deze z.g. „cutter-zuiger" wordt door middel van de aan de voorzijde aangebrachte „cutter" de grond tot op een diepte van 12 M. losgesneden, waarna de üuiginstollatie zorgt voor afvoer van de opgewerkte grond, desnoods over gróte afstand door middel van buizen. De machine, afkomstig uit Sliedrecht. de bakermat van de baggerindustrie, is geheel te demonteren. Zij werd ook op vrachtauto's naar Sloterdijk gebracht en hier voor het eerst in bedrijf gesteld. Gouverneur Kasteel van Curacao heeft thans de Staten medegedeeld, dat de Nederlandse regering hem een functie in de buitenlandse dienst heeft aange boden en dat hij daarom zal verzoeken in Juli van zijn ambt als gouverneur ontheven te worden. Zoals wij meldden zal dr. Kasteel Ne derlands gezant worden in Chili. Wolken coloradokevers zijn op de Bel gische kust neergestreken en op sommige plaatsen op het strand vormden de ge vreesde insecten banen van 5 tot 50 me ter breedte. De dikte van de laag be draagt soms 25 c.m. Te Ostende werden op één dag 150 kg. coloradokevers gevan gen en vernietigd. Uit berichten van zeevarenden blijkt, dat de kevers ook in grote zwermen van Frankrijk naar Engeland trekken en dikwijls in grote getale neerstrijken op de door het Kanaal varende schepen. Woensdagavond werd de mailboot Os- tende-Dover b.v. door de insecten over vallen. Nabij Dover kreeg het schip be vel, niet eerder de haven binnen te ko men, dan nadat de coloradokevers ver- De regering igaakt bekend, dat tot haar leedwezen in dé afgelopen week de volgende verliezen zijn gerappor teerd: Kon. Landmacht: sold. P. van den Berg uit Bergen (N.H.) gesn. 29 Mei. Kon. Ned.-Ind. leger: Soend. cav. 2e kl. Oes'man uit Ned.-Indië, gésn 16 ApriL De Kon. Marine heeft in de geriode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. nietigd waren. Bij de terugkomst te Os tende werd het schip opnieuw door de Belgische ontsmettingsdienst afgezocht. Bij de bestrijding van de coloradokever langs de Belgische kust wordt over de gehele lengte van het strand naphla ge sproeid, die daarna in brand gestoken wordt. Bovendien gebruikt men vlam menwerpers van het Belgische leger. In tussen werd evenwel vastgesteld, "dat duizenden kevers zich reeds in het zand hebben ingegraven en gevreesd wordt, dat de bestrijding met vuur een gedeelte van haar uitwerking zal missen. Deze schadelijke diertjes werden op sommige plaatsen 10 c.m. onder het zand aange troffen en- de hitte van vlammenwerpers en benzine heeft slechts een uitwerking tot 5 c.m. Bij de plantenziektenkundige dier.st kwam bericht binnen, dat gisteren colora dokevers waren aangespoeld aan de ki'st van Groningen, noordelijk van Uithuizen. Ook werden deze insecten gisteren gesig naleerd in de omgeving van Eenrum. Met de vernietiging van de indringers is een aanvang gemaakt. De Apostolische Delegaat van Zuid Afrika, de Nederlander mgr. M. Lucas, is in Rome aangekomen. Z. H. dé Paus heeft twee Nederlan ders, de paters H. Schmidt S.J. en L. Brinkhof O.F.M. in audiëntie ontvanger- Zij overhandigden de H. Vader een ver slagboek over het Liturgische Congres, dat in 1946 te Maastricht is gehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1