STAD <or KRUISWOORD-PUZZLE LAATSTE BERICHTEN VUURZEE IN EEN LOODS VAN DE H.A.L. Bioscopen deze week Uit en GRONDIGE BEHANDELING VAN GRONDK WE STIE S Personeelskwesties in de Raad /Oi eheugen Hulp Spoorwegverkeer met Berlijn geheel gestaakt? mm HÉ Rondrit van de WEDÈROPBOUW Tonnen schade voor de A>T.O. Geheime besprekingen ZATERDAG 12 JUNI .1948. PAGINA 2 DE TOPZWARE WONING- EXPLOITATIE DISTRIBUTIE-MEDEDELING Werkkleding LOOP DER BEVOLKING In April medische zondagsdienst JUBILEUM ST. AMBROSIUS LEDENWERVING ORANJE VERENIGING KAJ OTTERS-SPORTDAG EN TON MEER AAN LONEN Supervisie-orgaan Waarom zoveel gepraat't BURGERLIJKE STAND VLAARDINGEN aanbesteding woningen. MAASSLUIS - ZRS. AUGUSTINESSEN MET OCTOBER NAAR NIEUW MOEDERHUIS - KLOEKE ASSISTENTIE VAN KATENDRECHT VAN DE DUIVEL BEZETEN (Passage) NOORS VLOOTBEZOEK AAN ROTTERDAM NIEUWE AANWINSTEN DIERGAARDE BLIJDORP Heren-zeeleeuwen krijgen een gezellin ROTTERDAM PER AUTOBUS SCHOOLJEUGD EN REGERINGSJUBILEUM Extra toewijzing suiker van 125 gram per leerling tussen Weizmann en koning Abdoellah? PRESIDENT HOOFDRAAD ST. VINCENTIUS JUBILEERT Aan de warmte was niet buiten de Raadzaal een halt toegeroepen. Maar on- ondanks het werken met zakdoeken werd geen mond ermee gestopt. De heer Kedde (Comm.) Zou willen verzoeken aan het College om n.a.v. het adres aan de Raad van de heren de Jeu de practische aanwijzing ovér verbeterin gen van de toestand op de Lange Haven in studie te nemen. De beschuldigingen erin vervat, wil ook de heer Kedde naast zich neerleggen. De voorzitter zal de leemten ernstig be kijken, maar het stuk is weinig gedocu menteerd. Er zijn ai verbeteringen aan gebracht. De heer Bosch (V.V.D.) kan zich voor stellen, dat de Woningdienst het druk heeft. Daarom moet het personeel ver sterkt worden. Maar moeten alle benoe mingen nu definitief zijn. Hadden deze mensen niet op arbeidscontract kunnen worden aangenomen? Bij beperking van het aamtal ambtenaren kunnen de overi gen een goed salaris genieten. De voorzitter kan in deze promoties en benoemingen geen tijdelijke maatregel zien. De contröle van de Hinderwet is nu een vrij papieren kwestie. Een volledig werkènde ambtenaar daarvoor is nodig. De dienst moet gesplitst worden, en daar om is de bezetting met twee leidende ambtenaren geen uitbreiding. Wij hebben nog tot in lengte van jaren deze ambte naren-nodig en het is dus noodzakelijk tot vaste benoeming over te gaan. De heer v. Kinderen (Kath.) vraagt zich namens de fractie af, of het argument, dat de panden aan de Singel binnen de rooi lijnen liggen, voldoende is, om tot aan koop over te gaan. Kunnen wij een der gelijk besluit er bij Ged. Staten door krijgen? De panden- 152/2—18 liggen op de rooilijn. Koopt- men deze gronaen, om de gemeente in staat te stellen tot specu leren, of zijn alle panden eigendom van één eigenaar? Dat dit z.g. hofjes zijn, zou er - op wijzen, dat de eigenaar van het onderhoud af wil. Moet men nu gaan ko pen tegen f 1200, terwijl het zeer wel mogelijk is, dat deze prijzen dalen. Eén pand staat volkomen alleen. De woning exploitatie van de gemeente is met alle nieuwbouw tóch al topzwaar. Wat heeft men hiér mee voor? Wethouder v. d. Kraan deelt mee, dat deze panden gesa neerd móeten worden. De v. Swinden- sïngel is een normale straat geworden. Deze hofjes zullen ten offer vallen aan het doortrekken van de Kepplerstraat naar de Singel. Er komt geen voordeliger gelegenheid om deze panden te kopen. Wanneer men de krantenberichten-heeft gelezen over de Benelux, kon men ver nemen, dat waarschijnlijk prijzen, lonen en huren verhoogd zullen worden. De gemeente zal pand 117 verkopen, nadat het in eigendom is overgegaan. Zij heeft er geen plannen mee. De panden waren in de veiling en de gemeente heeft gebruik gemaakt van de prijsvaststelling voor die veiling van de betrokken panden. De gemeente gaat niet over tot afbraak vóór de inwoners opnieuw geherbergd zijn. Juist in het be lang van de huisvesting moet dit plan er doorkomen. Zonder stemming wordt het voorstel aangenomen. De heer Kramers (Kath.) wil inlichtin gen over het stijgen van de grondprijs in deze eenvoudige -buurt;- bedoeld is de Huysmanstraat. Er heeft geen verandering van bestemming voor de wijk plaats ge had. Voor de gronden Huysmanstraat geldt niet het bezwaar van de duurdere gtraataanlég én. grondwerk. Wij begaan een economische fout, die zich kan wre ken. Wat gaat "ér gebeuren bij een ver hoging van dé rente over 25 jaar, moet dan de grondwaarde weer lager getaxeerd worden. Dit is géén grondwaarde-schat ting. Dit is geen pleidooi voor het hand haven van bestaande grondprijs, want het rioleringsplan is zeer duur. Uitgesmeerd, zal dat het bedrag van de nieuwe erf pachtcanon echter slechts met enkele dubbeltjes verhogen. De heer Sabel (Arb.) heeft met ver wondering de heer Kramers aangehoord. Zo'n voorstel is reeds enkele malen in de Commissie geweest. De heer .Kramers heeft daar zijn „fiat" gegeven. We moeten de grondprijs niet heilig houden, vooral niet, nu we elders moeten proberen de hoge grondprijs te drukken. Juist door deze oplossing behoeft geen huurverho ging plaats te hebben, aldus de wethou der. De prijzen zijn gelijkgeschakeld met die van anderen in de gemeente met ge lijke bestemming. Het voorstel wordt aangenomen. Tot regenten van het St. Jacobsgasthuis werden Mr. J. W. Peek en Mr. P. Sanders herbenoemd. De heer J. H. C. M. Titulaer werd be vorderd tot technisch hoofdambtenaar bij de Gem. Woningdienst, de heer A. J. Kleij tot technisch ambtenaar le klasse en de heer B. Smit tot technisch ambtenaar bij dezelfde dienst. Aan de firma P. Kuypers werd een per ceel gemeentegrond nabij de Schiedamse Schie ten N. van het huis te Riviere, ter oppervlakte van 369 ca. tegen een huur prijs van 45 cent per ca. onderhands ver huurd. Een nieuwe erfpachtsom werd voor het bouwterrein Huysmanstr. vastgesteld. Schipper P. de Mos behoeft niet meer dan 150 schadevergoeding te betalen voor de aanvaring van de rolbrug. De Gem. Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon zal met ingang van 1 Januari 1949 Gem. Dienst voor Sociale Zaken heten. Aan het consultatiebureau voor Zuige lingen in Kethel zal een subsidie van 150 verstrekt worden. De verwarmingsketel van het St. Ja- De Distri'butiedienst Schiedam maakt bekend, dat in -de periode van 14 Juni.tot en met 3 Juli 1948 gelegenheid wordt ge geven tot het indienen van individuele aanvragen voor werkkleding door perso nen, die werkzaam zijn in een zelfstandig beroep of in een bedrijf met minder dan 5 werkkleding dragende arbeiders en wel: a. door personen, die sedert 31 Januari 1948 geen werkkleding hebben ontvangen b. door personen te wier behoeve reeds collectief werkkleding is verstrekt doch die. thans werkzaam zijn in een zelfstan dig beroep of in een bedrijf met minder dan 5 werkkleding dragende arbeiders .terwijl de verstrekte kleding door het be drijf zelf is bekostigd, waardoor betrok kene geen werkkleding (reyp. werkkle- dingbon) in eigendom heeft ontvangen. Ir. dit geval moet een verklaring van de betrokken werkgever worden overgelegd, waaruit zulks tnoet blijken. Formulieren moeten in boyengenoemd tijdvak worden afgehaald en ingediend onder overlegging van de Tweede distri butie-stamkaart aan het kantoor: Schie dam Broersvest 111. Levend geboren 79 m„ 87 vr., totaal 166. Overleden 25 m., 19 v., totaal 44. Geboorte-overschot 54 m., 68 v., totaal 122. Vestiging 109 m.. 112 v„ totaal 221. Vertrek 97 m., 94 vr.. totaal 191. Vestigingsoverschot 12 m., 18 vr., totaal 30. Totale vermeerdering 66 m., 86 vr., tot, 152. Totale bevolking einde der maand 35.217 tn„ 35.593 vr., totaal 70.810. Zaterdag 12 Juni. Bioscopen: Passage: Van de duivel be zeten (str. volw.) 1.45, 4.15, 7 en 9.30 u. Monopole: Mr. Emanuel, in handen der Nazi's (14 jaar) 2. 5, 7 en 9 uur. Zondag 13 Juni. Bioscopen: Monopole 3, 5 enz. R. H. M. Geerdes. Veenlantstraat 2 tel 68357; G. D. Maas, Nieuwe Haven 147, tel. 68067; F. Jungerlus, Burg. Knap- pertlaan 269, tri. 67355. Apotheek F. Backer, St. Lidumastr. 58 cobsgasthuis zal voor 1.450 hersteld worden. De centrale verwarming van de gemeentelijke gebouwen aan de Nieuw- straat en de school aan het Oude Kerk hof wordt verbeterd met de.ketel -van de school aan de Lekstraat. Dat kost .4500. De nieuwe onderwijsmethode, ingevoerd aan de Comeniusschool B.. krijgt de 2800 om de nieuwe leermiddelen aan te schaffen. De werkzaamheden aan de diverse scholen in de stad werden goedgekeurd. De Gem. Openbare Leeszaal krijgt de 17.500 boeken. Het ziekenhuis krijgt de noodzakelijke verbeteringen en de uit breiding. Voor de Gem. Technische Be drijven zullen de gelden nu ongehinderd uitgegeven kunnen worden ter financie ring van diverse voorzieningen van gas-, water- en electriciteitsbedrijf. Het beroep van nachtwaker wordt bij Strafverordening geordend. De lening met de Alg. Friese Levens verzekeringsmij. groot 410.000 werd .ge converteerd. De subsidie van het Wit- Gele en van het Groene Kruis wordt van 2000 tot 4000 verhoogd. Tot tijdelijk tekenleraar aan het Sted. Gym. is de heer P. v. 't Zelfde benoemd. De heer T. Walther Boer uit Utrecht zal de plaats van de heer Noorman v. d. Dussen, als leraar in de Oude Talen voor de klassen van het Sted. Gym. innemen. Het adres van de heren G. G. en G. M. G. de Jeu, tot verbetering van de verlich ting en beveiliging van het verkeer op de Lange Haven, werd voor kennisgeving aangenomen. In September gaat Ambrosius het eli de "lustrum vieren. In die 55 jaren heb ben de muzikanten zich hun weg ge speeld in onze Katholieke Gemeenscha!: Nooit deed een Katholieke vereniging tevergeefs een beroep op het corps. Bij Nationale hoogtijdagen weerden de spe Iers zich in .alle wijken, voor de zieken en ouden van dagen. St. Ambrosius heeft dus wel enige reden, om waardering op te eisen. Het doet dat in een vorm, die nog betere diensten in de toekomst waarborgt. Het instrumentenfonds dient er immers voor om het orkest een mooier, en homogener geluid te bezor gen. Als feestgave wordt van de Schiedam mers gevraagd, dat zij zoveel mogelijk intekenen als donateurs op het instru menten-fonds'tegen 3 per jaar mini maal. Laten we zorgen, dat hel orkest in September met prachtige instrumen ten de feestmars kan blazen. De Oranjé Vereniging is in verband met de komende Jubileum-feesten over gegaan tot een nieuwe wervingsactie voor leden. Immers veel geld is nodig, om de'50 regeringsjaren van H. M. de Koningin en hei. afscheid van haar te vieren. Er is alle reden, om dankbaar te zijn voor de jaren, welke ons land doormaakte. Zelfs in de meest duistere ogenblikken was onze Koningin de vrouwe, die hoop bevestigde in de har ten. De kaart, die u een dezer dagen in uw bus zult vinden, vereist niet meer dan enkele namen en een bedrag. Onge- frankeerd in de bus geduwd, zorgt de penningmeester voor de rest. Helpt al len mee, om de O. V. de kans te geven van het komende jubileum iets bijzon ders te maken: Morgen is hetzo ver! Dar blijkt het resultaat van alle voorbereidingen er, gesjouw. Want morgen is. het Kajotters- sportdag in het district Schiedam. Mor gen trekt alles wat Kajotter is naar Vlaardingen om eikaars krachten te me ten. Om half tien wordt er begonnen irjet een H. "Mis in dé. kapel aan het Emous, opgedragen "door de districtsaai- moezenier, rector B. J. wan Houtén. ract als intentie: De bloei van de K. A. J, in zijn geheel en van het district Schie dam in het bijzonder. Om 12 uur wordt er gestart op het sportterrein. De voet ballers beginnen, gevolgd door de esta- fettriopers en touwtrekkers. Dan komen de voetballers weer aan de beurt en tot slot wórdt de handbalwedstrijd Vlaar dingenNwe. Haven en Singel ge speeld. Aan het eind van de dag zal de dis- trietsaalmoezenier de prijzen uitreiken. J. S. Naar aanleiding van de nieuwe salaris regeling acht de heer Meyer (Kath.) het juist en heeft hij graag de garantie, dat dienstcommissies of, waar deze afwezig zijn, de vakorganisaties bij de indeling, zullen.v/orden geraadpleegd. De heer De Wagenaar (C.H.) meent, dat er enkele gevallen zijn, waarin nog veranderingen kunnen worden aange bracht. De rekenplichtige ambtenaren van het slachthuis, zouden, evenals die bij het ziekenhuis en de reiniging, de rang van hommies le klasse moeten kun nen bereiken. De beloning voor de ver plegers bij de G.G. en G.D. vindt spr. te gering, ook vergeleken bij de salariëring van de brandwachten. De heer Labruyère (Comm.) komt tot ontdekking, dat van verlichting van zorgen voor gemeente arbeiders, geen sprake is. Het allerergste zijn de arbeiders in de loongroepen 1, 2, 3 en 4 eraan toe. Een bankwerker in het. vrije, bedrijf •krijgt f 43.92. De baas in. gemeentedienst verdient f 43.76. Vandaar het personeel- tekort bij de gemeente-bedrijven. Er wordt te weinig betaald, om sollicitatie aanlokkelijk te maken. Het is gelukkig, dat voor ambtenaren iets bereikt is. Maar de. arbeiders zijn er nog niets beter aan toe. Spr, citeert de cijfers van levensonder houd van het Centr. Bureau voor de statistiek. Wel mag het rijksplafond niet doorstoten worden, maar het is de taak van het college, om voor betere voor waarden in Den Haag werkelijk te vechten. Moeten wij aannemen, dat er alleen voor. de salarissen van. de hoofden van dienst iets gedaan wordt? Een minimum loon van f 50.voor géhuwden acht spreker grondslag voor een salaris regeling. Namens de fractie dringt hij aan op het terugnemen van het voorstel voor de laagst betaalde categorie van ambtenaren in weekloon. De heer v. d. Toorn (K.V.P.) heeft bij le lezing van het voorstel een gunstige indruk gekregen, maar bij toepassing kan hij niet enthousiast zijn. Er is hier al het mogelijke gedaan en meer kon niet worden bereikt. Waar het georganiseerd overleg zich accoord heeft verklaard, wil spr. zich niet verzetten. Maar deze ge legenheid biedt zich aan voor het instel len van een orgaan van coördinatie van supervisie. Het gaat er niet om, dat in afzonderlijke diensten een behoorlijk loon wordt betaald, maar dat de diensten één lijn trekken. Gelijke prestaties moe ten gelijk worden gehonoreerd. In de be staande regeling komen afwijkingen voor maar in de nieuwe dreigen grotere af wijkingen te ontstaan. Er zal een stre ven zijn tot classificatie in hogere groe pen, maar niet alle diensten lenen zich even gemakkelijk voor deze manipula ties. Waarschijnlijk kan de Personeels Advies Commissie deze supervisie niet op zich nemen. Kunnen de hoofden van dienst niet o.l.v. de wethouder in zo'n supervisie-orgaan worden samenge- hracht? Ook de heer Hoogendam (A.R.) vond de clausule over de voortgezette pogin gen om de hoofden van dienst in betere voorwaarden te brengen zeer ongeluk kig. Is deze salaris-regeling nu gelijk luidend met die van gelijksoortige ge meenten? Waarom is er zoveel ver schil in salariëring voor de adj.-dir. van de Technische Bedrijven en die van Ge meente Werken? Wethouder v. Bochove had, na het ac coord met het Georganiseerd Overleg, niet verwacht, dat de Raad zo uitvoerig zou zijn. Spr. geeft een overzicht van ont staan van salaris-regelings-voorberei ding- Toen de zaak in de grondverf stond, werd met de Personeels Advies Commis sie overlegd. De practijk wees Uit, dat men daar op matiging stond. Na óver leg met Ged. Staten en Personeels Ad vies Commissie in Dén Haag kwam dit voorstel tot stand. Als de Raad dit voorstel aanneemt, kan in Augustus tot "uitkering worden over gegaan. Het tenjpo van de voorbereiding was hoog en Schiedam "zal als een der eersten aan de eindstreep komen. De niet voldoende salarissen voor diensthoofden is alleen belangrijk voor het aantrekken van de beste "krachten bij sollicitaties. Veel pijnlijker is, dat juist ambtenaren op weekloon (werklieden) weinig muziek in deze zaak zullen zien,- Schiedam doorboorde destijds het Rijks plafond door tijdelijke illegale uitkering, gedurende VA jaar van 10 pCt. Behalve dit extraatje was. er eèn versdhil iri kin derbijslag voor het le en 2e kind. «De mildheidsclausule, ofschoon afgedwon gen, heeft niet de gratie van college, maar verschuivingen zijn mogelijk. Er blijkt, dat op grond van deze nieuwe re geling voor ambtenaren f 45.000.aan loon en f 10.305.— aan kinderbijslag en voor werklieden f 30.000— aan loon en f 20.000.— aan kinderbijslag zal worden uitbetaald. Dat ïs meer dan f 100.000. extra per jaar voor de gemeentekas. Het is dus wel wat anders, -dan-het van zekere zijde wordt voorgesteld. In derdaad zal de uitvoering van de salaris- regeling met de dienstcommissies of vak organisaties worden besproken. Het college vertrouwt, dat het inder daad overleg wordt. Anders zal het col-, lege zeker het juiste begrip bij tekort schietenden bijbrengen. De wethouder gaat accoord met de heer De Wagenaar, wat' mogelijkheid voor de rekenplichtige ambtenaar van het slachthuis betreft tot bevordering. Zijn onmiddellijke promotie houdt dit Liet in. Het laatste woord over verplegers is niet gespróken. Voor z-over wij het kun nen beoordelen, is onze regeling inder daad algemeen voor de gemeenten, ook voor Rotterdam, aldus de wethouder. Het verschil in salaris van adj.-directeuren heeft nauw verband met hun opleiding en verantwoordelijkheid. Het ligt in de bedoeling, om de resultaten van de nieuwe salarisregeling naar B. en W. te sturen, die ze doorgeven aan de Advies commissie. Voor grotere afwijking be hoeft men geen vrees te hebben. De Per soneels Advies Commissie is voldoende supervisie. De ervaring motiveert geen verandering van procedure. Spr. heeft uit het communistische kamp heel an dere cijfers gehoord. Hij vindt de heer Labruyère erg bescheiden. We zitten in een materie van spanning tussen Ionen- prijzen. die we in de Rood niet kunnen oplossen. Hij toont aan/ dat cijfers van de heer Labruyère fout zijn. Men heeft ver keerde cijfers voorgélegd gekregen. Hij toont voor 4 stoomstokers bij de G.T.B. aan, dat zij vooruitgaan. De 'moeilijk heden bij hef werven van personeel voor de G.T.B. wordén "opgelost'door talrijke gèslaagde veranderingen iRi reeds nu worden bekwanfere ën bekwaamste vak lieden aangetrokken. Als men het legale loon 1946 neemt, is de voorgelegde ver andering geen klap in het gezicht van de arbeiders. Mén Heeft alles in Den Haag gedaan, Wat mogelijk was. De ver ontwaardiging van ambtenaren in week loon is zeker niet algemeen. Een wijze zelfbeperking en zuiver inzicht ken merkte de vertegenwoordigers. f 50.per weèk te fixeren is een slag in de lucht,: een verkiezingsstunt, dan miskent men. de werkelijke behoeften van de gezinnen. Spr. dringt op spoed aan. Spr. brengt dank aan de ambtena ren van de Personeels Advies Commis sie. .Vooral de secretaris heeft nacht werk verricht. Door het beleid van de voorzitter, die eerst het verst strekken de voorstel in stemming brengt, staan de communisten voor -praeivaer. Zij hebben voor niets geageerd, want zij vergeten tegen het woersiel- in zijn geheel te stem men. Dit voorstel, omvattende: a. Verordening regelende1 de bezoldiging van ambtenaren op jaarloon b. Verordening regelende de-bezoldiging van ambtenaren op weekloon; c. Verordening regelende de bezoldiging van personeel bij openbare inrichtin gen van onderwijs; d. Verordening regelende de kinderbij slag voor het Personeel der gemeente Schiedam; e. Wijziging van de instructie voor de Directeur van-de Keuringsdienst van vee en vlees; f. Wijziging van (Je instructie voor de keuringsveearts, t>lv. directeur van de keuringsdienst van vee en vlees; g. Wijziging van de instructie voor de ambtenaren bij de Keuringsdienst van vee en vlees, werd zonder meer aan genomen. Kan de toestand van bet Bevolkings bureau niet grondig verbeterd worden? Zijh er al plannen voor, vraagt de heer De Wagenaar. Wethouder v. d. Kraan meent, dat voor de komende 3 jaar deze oplossing nodig is. Mis^hien komt er in tussen uitkomst voor het Bevoikingsbu- j reau. Dit naar aanlriding van de plaat sing van de Lekstraat-veiwarmingsketel. Wethouder v. Bochove kan de heer Bosch (V. V. en D.) meedelen, dat onder ogen gezien zal worden de gelijkschake ling in klassen van Schiedam en Rotter dam voor de Personele Belasting, omdat zich anders spoedig in 'let £e'f kan voordoen, dat in eenzelfde straat grote verschillen heeisen. GEBOREN: Johannes A H. z v L Tb Lansbergen en C J Roeling, Dr. Nolet- straat 1; Willem- J, z v C Huigen en A H A v Gogh, Boerhavelaan 1; Herman C K F, z v A M Nolet eri C R C Diepen, Stadhouderslaan 25. OVERLEDEN: H v Es. 83 f, vr. van P v d Lee, Geervlietsestraat 11. MIDDELBARE handelsschool- Tot Rijks gecommitteerden bij het eindexamen der Middelbare Handels avondschool, uitgaande van de vereni ging voor Handelsonderwijs „Kennis is Macht", alhier zijn benoemd de heren G. Buters, C. *1. Drop, J .H. van der Hout, W. Noordegraaf en A. van der Valk, allen alhier. Het bouwen van 52 woningen met 1 pakhuis voor de vereniging tot verbete ring der volkshuisvesting „Patrimoniums Woningen" aan de Nieuwelaan, Burg. Pruissingel en Groeneweg alhier, werd opgedragen aan. de latgste inschrijvers Gebr. Both,, aannemers alhier. LIJK GEVIST. In de Oude Haven ter hoogte van de werf Figee, is drijvende gevonden het lijk van de 70-jarige M. de K, gewoond hebbende Rotterdamse weg, alhier, die sinds Donderdag van de vorige week werd vermist. GOUDEN HUWELIJK. Dinsdag 22 Juni a.s. hoopt het echt paar J ,J. HarteMolkenbühr. P -K. Drossaartstraat alhier, zijn 50-jarige echtvereniging te vieren. GESLAAGD. De heer J. P. Lokerse, agent van po litie alhier, slaagde te Amersfoort voor het politie-diploma. ZONDAGDIENST. Vaii Zaterdagavond 7 uur tot Zondag avond 11 uur zullen in bijzondere gevallen .dienst, doen: dr. P. C. Dwars- buis,. Schied.weg 89, tel. 2013; dr. A. H W'estenbrink, Binnensingel 62, tel. 2528, Geopend: Apotheek G. A. H. v. d. Cörput/ Schied.weg 83, tel. 3224. KOSTELOZE INENTING. B. en W. van Maassluis maken be kend, dat- op Dinsdag 15 Juni 1948, des nam. 2 uur precies, ten huize van de heer A. B. J. Graafland, arts, Zuiddijk 83, alhier, gelegenheid zal worden ge geven tot kosteloze inenting en her- inenting tegen pokken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ouders met kinderen van 4 tot 12 maanden oud va;: de geboden gelegenheid gebruik kun nen maken om zulks kosteloos te laten doen Ouders, die bezwaren hebben te gen het' intehten van hun kinderen, moeten van deze bezwaren kennis ge ven ter gemeentesecretarie. ZONDAGSDIENST ARTSEN. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot. Maan dagmorgen 8 uur wende men. zich. voor geneeskundige hulp tot W. H. A. de Wilde, arts, Haven 40, tel. HORIZONTAAL: 1 Her kauwer. 3 Geheel de uwe. 5 Ontroering. 10 Zang- noot. 12 Stuk goed. 14 Ambtshalve. 16 Overal. 17 Voegwoord. 18 Stoot. 20 Zangnoot. 22 Voorzet sel. 23 -Gevangenis. 25 Stad in italië. 28 Zweer tje. 30 Gety 32 Speelgoed 33 Speelgoed. 34 Voeg woord. 35 Gevangenis. 37 Toiletartikel. 38 Krach teloos. 40 Indische" winkel 44 Voedsel. 46 Voorzetsel 47 Gelatenheid. 48 Voor naamwoord.. 49 Lidwoord 50 Liefdegod. 52 Deel van een geweer. 54 Kle dingstuk. 56 Europeaan. 57 Familielid- 58 Weinig. 59 Maat. 61 Oosters ge bied. 62 Brabants stadje. 63 Bestanddeel. 66 'Huis dier. 67 Maat. 68 Voor naamwoord. 69 Opening. 71 Weefsel. 72 Staat in Azië. 74 Tijdsbepaling. 76 Europeaan. 78 Spil. 79 Zot. 80 Het Romeinse rijk. 81 Bei'gplaats. VERTICAAL: 1 Plaatsbepaling. 2 Vloei stof. 4 Voorzetsel: 6 Familielid. 7 Vloei stof. 8 Gewicht. 9 In herinnering. 10 Hevig. 11 Voertuig. 13 Keukengerei. 15 Stad in Rusland. 17 Schors. 19 Knaag dier. 21 Voegwoord. 23 Ambtgenoot. 24 Leider. 26 Rijdier. 27 Deel van Afrika. 28 Doorgang. 29 Gereed. 31 Plant. 34 Voorzetsel. 36 Godsdienst. 39 Zoogdier. 41 Zuil. 42 Spoedig. 43 Metaal- 45 Paard. 48 Liefkozing. 49 Zangnoot. 51 Zangnoot. 52 Losplaats. 53 Stad in Afrika. 55 Vreemde munt. 57 Rivier in Italië. 59 Dat zij zo. 60 Nauw. 62 Lichaamsdeel. 63 Geestdrift. 64 Landbouwwerktuig- 65 Soort zijde. 66 Zangstem. 67 Gebied. 70 Dierenverblijf. 71 Deel van een schip. 72 Veranderde in een koe. 73 Voorzetsel. 75 Stad uit de oudheid.. 77 Achter. Oplossingen tot Donderdagmiddag. De oplossing van de lofwerk-puzzle van verleden week is: 1 Gosen, gapen, graan; 2 traan, Turijn, trein; 3 poema, pinda, Padua; 4 kadet, Kloet, krent; 5 brein, beton, begin; 6 kogel, kraal, kerel; 7 doren, deern, Denen- Dus op de mid delste horizontale'lijn: sparen doet garen. De prijs was voor: G. Mouwens, Lange Nieuwstraat 115, Schiedam. Amerikaanse transporlbeambten hebben vandaag meegedeeld, dat vanaf gisteravond 6 uur alle spoorwegverkeer naar Berlijn is stopgezet ingevolge een Russisch bevel aan de directie van de Duitse spoorwegen. Een hoge Britse transportbeambte ver klaarde, dat er gisteravond en vanochtend treinen zijn aangehouden, doch wilde niet bevestigen, dat alle spoorwegverkeer was stopgezet. Hij behield zich commentaar voor, totdat „wij zelf klaarheid hebben in de bestaande verwarring". Officieel wordt medegedeeld, dat de Britse autoriteiten in Berlijn de Russen hebben verzocht, de spoorlijn tussen de Naar reeds gemeld werd, hebben de Zusters' Augustinessen het buitengoed „Meer en Berg" te Heemstede aange kocht, om aldaar het moederhuis der congregatie te vestigen. Men hoopt in October zo ver met de inrichting gereed te zijn, dat het dan als zodanig in ge bruik kan worden genomen. Hiermede zal dus Delft het moeder huis gaan verliezen, dat zovele jaren lang in het Hippolytusgesticht aldaar gevestigd, was. Westelijke zones en Berlijn „ogenblik kelijk" weer open te stellen. De sovjet-autoriteiten hebben de Brit se transportdienst vanochtend meege deeld, dat uit het Westen komende mi litaire en civiele goederentreinen tot nader order niet in Berlijn zouden'wor den toegelaten „in verband met een op stopping van het verkeer". fifisfaa)80x88888 Gisteravond heeft een enorme brand gewoed in de loods „San Francisco" van de Holland-Amerika-Hjn te Rotter dam. Deze loods aan de Rijnhaven is voor een gedeelte in gebruik bij de A.T.O., die daarin haar garage en werk plaatsen heeft o.a. ten behoeve van de dienst op Tsjecho-Slowakije. Ondanks de blussingsactie met groot materiaal duurde het twee uur eer het vuur was bedwongen. De schade bedraagt enkele honderdduizenden. Omstreeks 7 uur merkten de bewoners van Katendrecht de brand. Zij namen Nadat (vij gisteren „Van de duivel bezeten" hadden gezien, kwamen we tot de conclusie, dat wij geen enkel aanra kingspunl met dit werk hadden. Me* onze ervaring, met een eenvoudige be lezenheid in psychologische werken, met onze fantasie, noch met een combinatie van deze vermogens waren wij in staat ergens ons zelf of ons zelf in een inge dachte situatie terug te vinden. Wij hebben n.l. een vrij ouderwetse opvatting over een gezond huwelijk er. gezonde mensen. Wi/ zouden er mets voor voelen, dat op zekere avond de deur werd opengeramd om de camera gelegenheid te geven met onbeheerste openhartigheid de intimiteit van de slaap kamer te verstoren. Omdat wij dat ge voel hadden tijdens de film, zijn we eruit gelopen en waren blij. dat buiten de zon scheen, dat de mensen niet al lemaal door sleutelgaten lagen te gluren en dat er blijkbaar ook nog gezonde lucht waait Dat was hard nodig om de herinne ring aan een hyper-gevoelige puber en een psychologisch uiterst zwak verant woorde ongelukkig-getrouwde vrouw,- die hotelkamertje spelen, te vergeten. De K. F. C. meent, dat dit moois toelaatbaar is voor strikt volwassenen. Om wille van de duizenden gezond- en gelukkig getrouwde strikt volwassenen, en om wille van die ouderwetse eerlijke vaders en moeders hadden wij deze klap in hei gezicht liever anders gequalificeerd ge zien. „In handen der Nazi's" In de Monopole worden deze week de schandalige Nazi-practijken nog eens op gehaald met een voóroorlogse Engelse film „Bruno", een Duitse jongen van Joodse afkomst is naar Engeland uitge weken en hoort niets meer van zijn ouders, Mr. Emmanuel, een oude Engels- man, waagt een tocht naar Duitsland om de moeder van Bruno te zoeken. Hij wordt echter gegrepen en beschuldigd van spio-nnage en moord. Via een kennis je, dat het met een hoge officier houdt, komt hij vrij en treedt hij in contact met Bruno's moeder. Om zichzelf niet in moei- lijkbeden te brengen wil deze niets meer met.haar zoon te maken hebben. Mr. Em manuel kèert naar Engeland terug, waaé- na de film, zonder ook méar. een ogen blik boven het, oppervlakkige uit te zijn gekomen, eindigt op een tweesprong van mogelijkheden. Toegang 14 jaar. geen halve maatregelen. Niet alleen po litie en brandweer werden gewaarschuwd maar zij forceerden ook met vereende krachten een van de loodsdeuren en toen ze eenmaal daar doorheen waren en ge- jvaar werden, dat een gemakkelijk door het vuur bereikbare ruimte, die geheel met vaten benzine gevuld was. eveneens was afgesloten, beproefden zij ook op deze deur hun krachten. Het gelukte eerst deze deur uit haar voegen te werken, toen zij een der vrachtwagens als rammei ge bruikt hadden, Nu werden alle hens opgetrommeld om te redden wat er te redden was. Ruim twintig wagens, kleinere zowel als grote schier onhanteerbare wagens werden door tientallen helpers naar buiten geduwd en in de Veeriaan en de Delistraat m veilig heid gebracht. Ook zag men velen met volle en ledige benzinevaten rollen, die ver buiten be reik van het vuur werden opgestapeld. Maar tenslotte werd de hitte ondraaglijk en de gewéldige rookontwikkeling de grauwe? torenhoge rookkolommen waren weldra langs de gehele rlv*®r te zien dreigde de helpers te verstikken, zodat van verdere bergingspogingen moest wor den afgezien. De brandweer was inmiddels met groot materiaal, zowel autospuiten als de be kende „bootjes van de havendienst, ter plaatse en in allerijl werden tientallen slangen uitgelegd, waardoor met grote stromen water de vuurhaard bestreden kon worden. Omstreeks negen uur was het ergste gevaar geweken, maar een deel van het wagenpark was volkomen ver nield. Ook een groot aantal vaten olie en schuimblusser van een der havenbootjes deed hier uitstekende diensten. Dank zij het feit, dat de autospuiten 1 2, 5 en 12, een gereedswagen, een schuim- bluswagen, de blusboten 3 en -5. mei zwaar "geschut hebben ingegrepen, kon een nog ernstiger ramp worden voorko men Ook de aanwezigheid van betonnen schotten in de loods is voor een inperkmg van de vuurzee Van belang geweest Nu is slechts een 60 n^eter lang gedeelte van dé loods volkomen'Uitgebrand. Dë oorzaak van de" brand is onbekend. Mogelijk wordt geacht, dat iemand tegen het strenge verbod in heeft gerookt. Gisteren arriveerde aan de Parkkade te Rotterdam de Noorse torpedobootja- ger Arendal" voor een on-officieel be zoek. Het schip maakt operationele cruise bijzonder ter opleiding van de 29 adel borsten en 35 cadetten, die zich aan boord bevinden. De bemanning, die uit. 180 koppen bestaat, zal hoewel het bezrfek informeel is, gedurende de 4 bezoekda gen tot a.s. Dinsdag 15 Juni, ontvangen worden door de burgemeester, en tevens scheepsbouw- en havenbedrijven, Den Haag en Amsterdam bezoeken. Maandag middag vind* zelfs een internationale voetbal-match aan de Schulpweg plaats tegen een team van de onderzeeboot-ba sis Waalhaven. Voor het publiek staat het schip ter bezichtiging open op Zondagmiddag van 14 uur. Toen Adam alleen door het Pladijs wandelde, voelde hijzichgeheel me^con zeeleeuwen tent, vooral toen hij zag dat alle_dieren een gezellin hadden. °nze t maar waren schijnbaar evenmin Vs/an wnrpti het deviezen-moemjKne den die hun een wederhelft ontzegden. De directie van de diergaarde wist echter raad en heeft in Californië een zeeleeuwin op de kop getikt en deze geruild o.m. voor een lama, die in de diergaarde is geboren. Het was een spannend moment toen „zij" werd toegelaten in het domein der twee zeeleeuwen. Maar ook hier bleek weer, dat de liefde van de man door ae maag gaat, want de heren der zeeie wen-schepping hadden meer aa voor de oppasser met zijn er"me, k om voor de vrouw, die .beetj® "«Me haar snuit het bassin bl™^ea8vrouwe- De toenadering kwam omvangrijke Hike ziide en was onSanks omvangrijke lijke zijae en kanten zeer hartelijk. SnDeze week is tevens de oude band met de Rotterdamse zeelieden hersteld, die voor de oorlog regelmatig zendingen die ren van overzee aanbrachten. De beman ning van H. M. van Kinsbergen nam uit Suriname een Anaconda-slang van 3 m. en drie boa-constrictors mee. De agent van de Surinaamse diergaarde stuurde enkele prachtige aanwinsten; een rode ibis. een Surinaamse roerdomp een een ocelot, een broertje van de jaguar. Uit Nieuw Guinea kwam de struisvogelachtige casuaris. Dat de dieren zich in Blijdorp uitne mend thuis voelen, blijkt wri uit het ge boorte-cijfer; gisterenmorgen nog zag een kostbaar zebu-kalf het leven. Tevens konden wp genieten van de bloemenpracht van het rosarium, waar door de „dode" N.O.-hoek van de dier gaarde nieuwe aantrekkingskracht heeft verkregen. Het is wederom met een grote dosis optimisme, dat het Gemeentelijk Bureau voor Voorlichting en Publiciteit in sa menwerking met de V.V.V. en de R.E.T. deze zomer vöor de derde maal een „rondrit van de wederopbouw" heeft ge organiseerd. Deze vorm van „sight seeing" blijkt zeer in trek te zijn, ver. leden jaar waren er ruim 6800 personen dié van deze ritten gebruik maakten, en ook dit jaar mag mèri Weer op een grote belangstelling van Rotterdammers en niet-Rotterdammers rekenen. De huidige route wijkt aanzienlijk af van dié welke in de twee, voorgaande jaï'en werd gevolgd. Zij geeft althans naar onze indruk ook minder van de nieuwbouw te zien. Het Leuvehaye.hr bekken, de Blaak en Kralingen, Goud- sesingel en Groenendaal, Blijdorp en de Rijnhaven wprden in snelle vaart gepas seerd, waartegenover het Groothandels gebouw alle verdiende eer wordt gegeven. Toch is deze route er met minder aantrekkelijk op geworden, en een zeergelukkige gedachte is wel die aan de Kralinger Hout geweest. De R.E.T. heeft wederom haar geriefe lijke autobussen met bekwame chau - 'feurs-explicateurs ter beschikking ge steld, en zo-zullen van 15 Jum af deze „rondritten van de wederopbouw waarvan wij gisteren een proefrit mee maakten viermaal daags plaats heb ben. De start is te half 10, half 12. 2 uur en 4 uur van de V.V.V.-kiosk op de Coolsingel tegenover de Beurs-trap- pen de prijs 1 gulden per persoon, en de duur circa l'A uur. Dit jaar Zijn cr ook ritten op Zondagen, maar dan ver valt die te half 10, Ten einde bij te dragen tot de viering van het a.s. regeringsjubileum van H. M. de Koningin op scholen voor voorberei dend en verplicht lager onderwijs heeft de laadhmiw. voedselvoorziening toestemming ver leend, datvia de nog nader te instrue ren plaatselijke distributiediensten toe wijzingen zullen worden verstrekt over eenkomende met .maximaal 125 gram suiker per ieeriirig. Deze toewijzingen moeten in een keer Worden aangevraagd en wel tussen4 Juli'-t.m. 28 Augustus. De schoolbesturen zullen zelf kunnen bepalen op welke wijze zij dezetractatie zullen uitvoeren, hetzij door het ver strekken van versnaperingen dan wel van versnaperingen en limonade. Hier bij dient er rekening mede gehouden te worde, i, dat b.v. per flesje limonade gazeuse over het algemeen 25 gram sui ker gemoeid is. De organisatoren, van de schoolfeesten zullen voor het aan vragen van de toewijzingen moeten be palen van welke hoeveelhe^ zij versna peringen-toewijzingen en voor welke hoeveelheid zij suikertoewijzingen ter verkrijging van limonade «rensen te ont vangen. De kosten van deze tractatie kunnen niet voor rekening van r'e „verheid worden gebracht, terwijl de honorering van de toewijzingen via het openbaar onderwijs door de gemeenten, voor het bijzonder onderwijs dóór de schoolbe sturen in ontvangst genomen worden. Voor andere feestelijkheden, ter gelegen heid van het regeringsjubileum rullen geen eXtra-toowijzingen worden ver strekt. Het Parijse blad „Franc Tireur" (Unks-soc.) meldt vandaag, dat dr. Chalm Weizmann, president van Is raël, volgende week te Parijs twee afgezanten van koning Abdoellah van Transjordanië zal ontmoeten om „een federatie van staten van het Midden- Oosten" voor te stellen. De zegsman van het blad was een „belangrijke Zionistische persoonlijk heid" te Bern. Professor Brodetsky, de thaits te Bern vertoevende voorzitter der Britse Zionis ten, heeft aldus het blad vergaard dat er in de afgelopen 14 dagen reeds „discrete samenkomsten" waren tussen Zionistische leiders en koning Abdoellah. Brodetsky zou hebben gezegd; „Ab doellah wil liever tot een accoord met de joden, .komen dan aan de zijde van koning Faroek.van Egypte vechten". De Zionisten zouden de Arabieren verzoeken, Israël als onafhankelijke staat ■binnen de door de V. N. vastgestelde grenzen te erkennen. De „Franc-Tireur" commentarieert als volgt: „Als de. Arabieren deze voor stellen aanvaarden als basis voor be spreking betekent dit een onbetwist baar succes vqor de Britse geheime diplomatie. De Britse positie In het Midden-Oosten zou er door worden versterkt" a De president van de hoofdraad van de St. Viricèntiüsvereniging, mr. H. G. J- Morshuis, hoopt Donderdag 17 Juni zijn Zilveren jubileum- als Vincentiaan te vieren. Om tien uur die dag wordt er 'een plechtige H. Mis opgedragen in de kapel van de broeders aan het Westeinde te Den Haag, van half twaalf tot half een is er receptie in. hét gebouw der St. Vin- centiusvereniging aan het Westeinde J9. eveneens te Den Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2