KINDERBIJSLAG in t geding Naar een strikt rechtvaardige verdeling Trouw r a m Politie- en ambtenaren-controle Coloradokever staatsvijand no. 1 Naar verenigde natie in Nieuwe bestandsschendingeii in Palestina Verdediger van de Grebbeberg ter aarde besteld MOSKOUSE PROPAGANDA IN DUITSLAND k m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN VOOR GEZINNEN SENAATSCOMMISSIE Terugtrekking der bezettingstroepen voorgesteld NDER DE P E ONDER LO U Weet zicli op warme zeesfroming drijvende te houden Nieuwe gouverneur van Curasao Graaf Bernadotte blijft echter hoop koesteren 70ste JAARGANG MAANDAG 14 JUNI 1948 No. 20648 met niet-verdienen de kinderen tegen verlaging van hulp aan Europa O. Vrijheid,gelijkwaardigheid i ^vec/pbe°nord te v er bondenheid DE FISCALE VOGELAAR JL. lit£^ ftJ. Kolonel W, Hennink rust tussen zijn gevallen mannen ALLE SLACHTOFFERS VAN ..JAN VAN GENT" GEBORGEN DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel. 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Tel. 68804 De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, f 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde -prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. 1 Het rapport van de heer Van Spaen donok, waarin hij met cijfers aantoonde de tekorten in de gezinnen met niet-ver dienende kinderen, althans wanneer dat aantal een bepaalde grens had bereikt, heeft de noodzakelijkheid van meer hulp in de hier bedoelde gezinnen evident in het licht gesteld. Wat reeds geruime tijd was betoogd is hier door de feiten bevestigd, al worden nu de cijfers in genoemd rapport aange vochten. Het is, naar onz^ mening, zeer juist wat de „R. K. Werkgever^' hierom trent opmerkt, dat er n.l. wellicht enige critiek op het betoog van de heer Van Spaendonck kan worden uitgeoefend, doch dat zulks ook wel het geval'zal zijn op de cijfers, welke, naar aanleiding van zijn betoog, zijn opgesteld- De conclusie van het blad is dan ook, dat hulp geboden moet worden, een conclusie waarmede wij van harte instemmen. Hoe i'.nmers liggen de venhoudingen? Toen de wijziging van de Kinderbijslag wet aan de orde was, werd t daarbij door minister Drees noodzakelijk geacht, dat bijslag van het eerste kind af zou worden verstrekt. Dit inzicht kon alleen steun vinden in de overweging, dat de regelings lonen zodanig worden vastgesteld, dat 'n bijslag noodzakelijk was, zodra er kin deren in dat gezin waren. Wanneer dat zo is, dan rijst de vraag o£ de bijslag van 40 ct. per dag voldoen de is om in het levensonderhoud van elk kind te kunnen voorzien. Deze vraag moet ontkennend beantwoord worden, ook al verdisconteert men in dat antwoord de belastingaftrek, welke voor dat kind plaats vindt. Men komt dus tot de Con clusie, dat de kinderbijslag het tekort niet geheel opheft. Wanneer dat zo is, dan staat het ook vast, dat al naar mate het aantal niet- verdienende kinderen toeneemt, de tekor ten stijgen. Het was op grond van deze overweging, dat de katholieke Kamer fractie aandrong op een progressieve bij slag, een standpunt, dat door de minister werd overgenomen. Er kwam een nota van wijziging, waarin de bijslag van het viÖUe kind af werd gebracht op 50 ct. der dag. Een poging door dezelfde fractie onder- nomen om dit bedrag op te voeren tot 60 ct., werd door de minister afgewezen. Ook deze 60 ct. zou het tekort in de hier bedoelde gezinnen niet hebben opgehe- ven, doch slechts hebben verminderd. Het ware evenwel een welkome aanvulling geweest. De aanwezigheid van financiële moei lijkheden in de grotere en grote gezinnen met niet-verdienende kinderen, kan dus niet worden ontkend en deze duren al geruime tijd. Ze nemen toe naar mate de mogelijkheden om meer te kunnen "kopen waarbij wij alleen denken aan goede ren welke min of meer noodzakelijk zijn toenemen. Deze toestand kan toch niet worden be stendigd. In het kader van de huidige loon- en prijspolitiek moet meer nog dan anders naar een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van dat wat te ver delen valt, worden gestreefd. Daarop hebben deze gezinnen een strikt recht. De argumenten, welke tegen de hier verdedigde hulp aan de grotere en grote gezinnen met niet-verdienende kinderen worden aangevoerd, vinden wij niet sterk genoeg om ons pleidooi achterwege te laten of van die hulp af te zien. Wij ontkennen, dat de emolumenten, welke de hier bedoelde gezinnen genie ten, als belastingaftrek, consumentencre- diet e.d. dit laatste loopt trouwens af en dan wordt de toestand nog slechter wel opwegen tegen de door ons gesigna leerde tekorten. Wij zoyden aan deze te genstanders liet voorstel -willen voorleg gen, of zij bereid zijn de fimnciële las ten, welke de kinderen van Tie hier be doelde gezinnen meebrengen, willen over nemen in ruil voor bedoelde emolumen ten. Het antwoord menen wij bij voorbaat te kennen.. Het argument, dat de meergenoemde gezinnen zich, vanwege hun grootte meer offers zullen moeten getroosten, kan ge redelijk worden aanvaard. Niet omdat on grond daarvan ruimer hulp achterwege kan blijven, doch wel omdat deze offers, ondanks 'n sterkere progressie in de kin derbijslag, toch blijven bestaan. Deze offers wdrden, vanwege hun in nerlijke rijkdom, gaarne gebracht, doch men mag ze niet verzwaren. Verhoging van de kinderbijslag in |ie door ons bepleite richting heeft conse quenties, ook voor het overheidsperso neel, is een ander argument, dat men hoort opklinkén. Natuurlijk, men kan aan het ene gezin niet onthouden, wat men aan het andere geeft. Doch daarmede is toch in - zich de onredelijkheid van de meerdere hulp niet aangetoond? Op grond van bovenstaande overwegin gen blijven wij dan ook van oordeel, dat de suggesties van de heer Van Spaen donck zo spoedig mogelijk moeten wor den Verwezenlijkt. De kinderrijke gezin nen hebben er recht op en het land zal er wel jjij varen. Voor zgver deze hulp aan de gezinnen er toe medewerkt ze gezond te maken daar is meer voor nodig is ze ook bevorderlijk voor een gezond' volk. Deze waarheid moge worden erkend en aanvaard» W. J. ANDRIESSEN De senaatscommissie voor de toewij zingen heeft zich eenstemmig uitge sproken tegen de verlaging van de hulp aan Europa met 26 procent. De com missie bereikte bovendien eenstemmig heid omtrent de termijn van 12 maan den in plaats van de door het Huis van afvaardigden voorgestelde 15 maanden. Zij stelde een toewijzing voor van 5.055.000.000 dollar, inplaats van de oor spronkelijk door de regering van Tru man verzochte 5.300.000.000 dollar. De aanbevelingen van de commissie zullen waarschijnlijk in het begin der week door de gehele senaat behandeld worden, zonder belangrijke amendemen ten. Daarna zal gepoogd worden in ge meenschappelijke zitting een vergelijk te vinden tussen de senaat en het Huis van afgevaardigden. De Russische zender te Berlijn, waar van de Engelsen kort geleden verplaat sing hebben gevraagd, zal binnenkort be ginnen mdt nieuwe propaganda-uitzen- dingen voer WesG^jiitsland, welke ten doei hebben, de Duitsers van de Weste lijke zones „een juist beeld te geven van de toestand in de Russische zone, bene veils inlichtingen omtrent hun eigen zones, die hun niet bekend kunnen, zijn". In de pers is door de Russen een nieu we propagandacampagne ingezet, om de Duitsers er toe te brengen, het terug trekken van alle bezettingstroepen uit Duitsland te eisen. Indien deze opzet zou slagen, zou voor de Duitse commu nisten de weg geopend zijn om de macht met behulp van een door de Russen op geleid Duits leger over te nemen. Om deze nieuwe pers-campagne kans te geven te slagen, Is in de sovjet-zone een soort censuur op nieuwsbladen en tijdschriften ingesteld. Kranten e. d. zullen voortaan slechts in omloop wol den gebracht door „officiële bureaux" en „democratische partijen en organi- saties". Verreweg helt belang rijkste pro bleem, waar voor de ka tholieke politiek zich in de afgelopen t periode zag gesteld was het schep pen van orde in de Indonesische verwarring. Degenen, die op het ogenblik pogen de katholieke eenheid te verbreken, doen dit naar hun zeggen in hoofdzaak omdat zij met de katho lieke ministers, met de katholieke ka merfractie en met de leiding van de katholieke partij van mening verschil len over de wijze, waarop de oplossing van het Indonesische probleem tot nu werd aangepakt. Dit verschil van in zicht gaat bij sommigen zo hoog dat zij zich niet ontzien om woorden als land verraad, liquidatie van het Koninkrijk belediging van °nze nationale eer in de trant van banbliksems naar de Staatkundige leiders der katholieken te slingeren. Het is dus wel zaak bij deze Indone sische kwestie enige ogenblikken stil te staan. - Om orde te scheppen in een ver warde toestand zijn twee dingen nodig; Vooreerst, dat men zich de beginse len voor ogen stelt, waarnaar men die orde tot stand wil brengen, en ver volgens, dat men zich een duidelijk beeld vormt van de verwarde toestand, waarin men orde wil scheppen. Wat nu die hartiging der gemeen schappelijke aangelegen heden. Gelijkwaardigheid, dat houdt twee dingen in: dat de Overzeese Gebieds delen op grondslag van nevenschik king een passend medezeggenschap krijgen in alle gemeenschappelijke aan gelegenheden en vervolgens, dat alle gebiedsdelen van het Koninkrijk de- zelfde waarborgen genieten voor het voortbestaan van een deugdelijke staat kundige, economische, sociale en cultu rele orde op democrat.iscne grondslag. Verbondenheid, dat houdt in, dat allé gebiedsdelen van het Koninkrijk in een gemeenschappelijk staatsverband verenigd blijven onder het Huis van Oranje en de verplichting dragen tot gezamenlijke behartiging hunner ge- gemeenschappelijke aangelegenheden en tot wederzijdse hulp en bijstand. Wie in ernst voorstelt aan deze be ginselen te tornen heeft de allure van een valsspeler. Een regeling op grond van die beginselen is eer, jaar na onze oorlogsverklaring aan Japan, toen heel Indonesië onder Japanse bezetting zuchtte, aan de Indonesiërs beloofd, met de bedoeling, dat zji uit die belofte moed en kracht zouden putten om aan de Japanse propaganda te weerstaan, dat zij vertrouwen zouden houden in Nederland. Het zou een schandaal zijn deze begiij 7 selen nu zich te beginselen betreft, aan de hand waarvan het Indonesische vraagstuk tot oplossing moest worden gebracht, twee docu menten gaven de katholieken daarom trent uitsluitsel. In de eerste plaats het document, waarin de beloften var) Ne derland aan het Indonesische» volk ver vat lagen: de Koninklijke radiorede van 7 Dec. 1942. In de tweede plaats hun eigen partijprogram. Het eerste van deze twee documenten de Koninklijke rede, destijds opge steld door de Londense Regering onder leiding van de heer Gerbrandy, gaat uit van drie principes: vrijheid; gelijk waardigheid en verbondenheid. Deze drie zouden de zuilen vormen, waarop het nieuwe gebouw der betrekkingen tussen Nederland en de overzeese ge biedsdelen na de oorlog, wanneer èn Nederland èn Indonesië van de druk der bezetting bevrijd zouden zijn. zou komen te rusten. Vrijheid, dat uoudt in, dat de Over zeese Gebiedsdelen hun eigen, inwen dige aangelegenheden zelfstandig zou den behartigen en vrijwillig de samen werking zowel onderling aL met Ne derland zouden aanvaarden in de be- ^ninklijke rede. of be- J palen totlip- pendienarij aan de Ko- Voor de Katholieken geldt dit in het bijzonder omdat deze beginselen precies uitdrukken wat zij in hun program heb ben staan. Het Katholiek program spreekt ten aanzien van Indonesië over twee zaken: het zelfbeschikkingsrecht, dat de Indo nesische volken evengoed bezitten als wij het bezaten in onze verschillende bevrijdingsoorlogen - én de zedelijke veuantwoordelijkheid van Nederland voor het wel en wee van volken, waar wij drie eeuwen mee verbonden waren. Ligt het éne. het zelfbeschikkingsrecht niet in de beginselen der vrijheid en gelijkwaardigheid en ligt het tweede, ons verantwoordelijkheidsbesef, niet in net beginsel der verbondenheid be lichaamd? Ten aanzien van de beginselen, waar door zij zich in de'Indonesische kwestie jnpeten laten leiden, is er voor de ka tholieken geen twijfel. Het eigen pro gram en de beloften, eenmaal gegeven, binden hen TROUW AANEEN. Volgens het onder Amerikaans toe zicht verschijnend blad „Neue Zei- tung", dat refereert aan sovjet-Rus sische militaire bronnen, zou de sovjet commandant te Berlijn, generaal-ma- joor Alexander Kotikof, mogelijk aftre den om gezondheidsredenen. Opzettelijke Russische poging om te irriteren Zoals Zaterdag in een deel onzer op lage werd bericht, hebben de Russen Vrijdagavond om 6 uur alle spoorweg vervoer naar Berlijn stopgezet, „in verband met een opstopping van het verkeer". Zowel Engelse als Ameri kaanse autoriteiten hebben deze moti vering „onzin" genoemd en in krach tige termen verzochten zij de Russen, ogenblikkelijk de wagons, waarvan er enige aan bederf onderhevige levens middelen voor de Berlijnse bevolking vervoerden, door te laten. De mening van de pl.v.v. Amerikaanse commandant in Berlijn, William Bab- cock, dat de maatregelen der Russen en kel „een opzettelijke poging om te irri teren" waren en spoedig weer zouden worden opgeheven, blijkt bewaarheid. Op grond van „een voorlopige regeling" kregen Zaterdagmiddag te 5 uur de op gehouden treinen toestemming om de reis voort te zetten. Van Britse zijde werd bericht, dat het spoorwegverkeer rond Berlijn Zaterdagavond weer nor maal begon te worden. De internationale trein BerlijnKeu len zal op Russisch bevel met ingang van 15 Juni vertrekken uit het Frie- drichstrasse-station (sovjet-sector) en niet meer stoppen in de stations van de Westelijke sectoren. 7;- Prinses Juliana, Prins Bernhard en de kleine prinsesjes, tijdens de vliegfeesten te Soesterberg ter gelegenheid van het 40 'jarig bestaan van de Kon. Ver. voor de luchtvaart. Links naast de Prinses ir. dr. Dam me, voorzitter der jubilerende vereniging. HONGAARSE PRIESTERS GEARRESTEERD wegens ..agitatie tegen schoolwet" Het wetsontwerp van de Hongaarse regering tot nationalisatie van alle ge bouwen en overige bezittingen van de confessionele scholen .heeft vooral in R.K. kringen grote beroering verwekt. De Hongaarse politie heeft een aantal R.K. geestelijken gearresteerd, onder beschuldiging van agitatie tegen het wetsvoorstel. Kardinaal Mindszenthy, de primaat van Hongarije ,die herhaaldelijk zijn stem heeft verheven tegen de regeringsplan nen betreffende de nationalisatie der confessionele scholen, heeft zich volgens betrouwbare bron bereid verklaard, als nog met de minister van onderwijs be sprekingen te voeren. Het wetsontwerp zal Dinsdag aan het parlement worden voorgelegd en het debat erover zal Vrijdag beginnen. (Van onze speciale verslaggever). Met spanning hebben wij hier en daar gelezen hoe door schoolkinderen vooral langs de kust onder leiding van politie een geconcentreerde aanval op de coloradokever is gedaan. De kinde ren vonden het al lang mooi, een vrüc dag en bovendien n»g een ijsco tot beloning, wat konden zfj nog meer wen sen? Er is prachtig werk door hen verricht en de generale staf, de Plan tenziektenkundige dienst te Wageniri- gen is vol lof over de medewerking daarbij van de burgemeesters onder vonden. Wat voor een Wezen is nu eigenlijk het voor de aardappelen zb zeer gevrèes- de monster, dat. wij cni'derhand als staats vijand no. 1 zijn gaan beschouwen? De naam colorado-kever ligt iedereen in deze tijd ongeveer in de mond bestorven en op de stations wekken grote gekleurde aanplakbiljetten op ommede de strijd aan te binden, u weet toch zeker wel, dat ook hiervoor een dienstplicht geldt en er een wet bestaat, waarvan artikel 2 zonder meer voorschrijft, dat elke ge bruiker van een perceel, waarop zien ae coloradokever bevindt, verplicht is, deze zo goed mogelijk te verdelgen. Hoe ziet hij er uit'i De colorado-kever dan is een beestje, dat ongeveer Kk m.M. lang en 7 mM. breed en ovaal van vorm is. De dekschil den zijn opvallend gekleurd: heldergeel, met op elk dekschild vijf overlangse zwar te strepen. Het voorborststuk is oranje geel gekleurd, met aan de voor- en ach terkant een zwart randje en verder on regelmatige zwarte vlekjes. De poten zijn geel met zwarte vlekken. Als men de kever „omdraait" maar denk erom, dat u hem niet te lang laat leven ziet men aan de onderzijde de eigenlijke lichaamskleur, die vuilgeel is met een roodachtige weerschijn. Zijn schone naam heeft deze kever ontvangen van het land van herkomst, de staat Colorado in Amerika, vanwaar hij tegelijk met de aardappelen tegen het einde van de vorige eeuw naar Europa is overgebracht. Daar is hij voor het eerst in Frank rijk weargenomen en al spoedig bleek, dat dit insect zich uitsluitend te goed doet aan het loof van de zwarte nacht schade, bitterzoet en aardappel. Daar hij al het lof opvreet komt er van knol- vorming dus weinig terecht. Omstreeks de jaren 1919 werd bij Bor deaux een haard van de Colorado-kever ontdekt en in hoeverre de Fransen de bestrijding ter hand hebben genomen, valt niet te zeggen. Hoe het ook zij, wij hebben de erfenis gekregen, al was het eersi op een dag in Juli van 1937, dat in ons land en wel in Noord-Limburg de eerste colorado-kevêrs zijn gesignaleerd. Met prijzenswaardige activiteit zijn on middellijk de volgende dag ambtenaren van de Plantenziektenkundige dienst naar die streek getogen en door een intensieve grondbehandeling heef» men de gé- vreesde insecten kunnen vernietigen. Door de snelle vermenigvuldiging van deze beesten de wijfjes leggen 500 tot 300 eieren in sommige gevallen zelfs 1200, 1800, ja méér dan 24IJp, werden het jaar daarop toch weer haarden ont dekt, maar het is steeds bij incidentele plagen gebleven. Vooral in Brabant en Limburg deed zich het euvel voor, maar dank zij de spoedige alarmering en het snelle optreden van de P. D.-amblena- ren werden de aanvallen steeds afge slagen. Zo sukkelde men door tot de oorlog uitbrak en toen kon van een in tensieve en systematische bestrijding geen sprake meer zijn, ook al wegens onvol doende voorraad van het bestrijdings middel, calcium-arsenaat. Vooral beneden de grote rivieren heb ben de colorado-kevers zich aanvankelijk verspreid door de toen heersende Zuide lijke winden. Terugtrekkende troepen brachten de dieren echter naar elders over, zodat ook andere provinciën de ongewenste gasten op bezoek kregen. Goede zeevaarders] Intussen hebben wij dezer dagen grote legers aan de zeekust zien landen, die uit Frankrijk afkomstig zijn en de tocht over zee hebben gemaakt. Een ware in vasie "was het en men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat de kevers die grote tocht hebben kunnen maken en helaas niet in zee zijn omgekomen. Het klinkt vreemd, doch de kevers waren toch niet zo keverachtig of zij wisten een warme zee-stroming uit te kiezen, waarop zij zich door een lucht laag onder hun vleugels drijvende heb ben weten te houden. Versuft zijn zij hier en daar onder strootjes op het strand aangetroffen, doch bij het warme weer waren zij binnen een half uur droog en hadden zij hun krachten her wonnen om opnieuw het luchtruim te kiezen. Vandaar, dat zij toch kans zagen zich over het gehele land te verspreiden, tot in het Oosten van het land en in Duits land toe. Een geduchte tegenaanval is dus het enige wat er op zit om de vijand onschadelijk te maken en de P. D. heeft een heel krijgsplan opgemaakt, waarbij ons land in sectoren is verdeeld. Zo is van 15 Juni t.m. 24 Juni een spuitperiode ingesteld voor de Veluwe, de Lijmers, de Achterhoek, Overijssel, Drenthe, Gro ningen en Friesland, van 17 Juni t.m. 26 Juni voor Brabant, Limburg, Zeeland en de Z. H.-eilanden, AlblasserdaA en de Betuwe, nadat Utrecht, het andere deei van Zuid-Holland en Noord-Holland reeds een beurt hebben gehad, waarbij behoor lijke medewerking is verleend. Er wordt nauwlettend toegezien, waarbij politie er. 600 tijdelijke ambtenaren controleren, dat iedere bezitter van een strook grond, waarop aardappelen geteeld worden of het nu een stadstuintje is of een be hoorlijke akker de spuit ter hand neemt. De Plantenziektenkundige Dienst is er vast van overtuigd, dat op deze wijze de strijd gewonnen wordt en de vijand het onderspit moet delven. O Zaterdagmiddag is op de begraaf plaats te Apeldoorn een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis van de 22 leerlingen der Chr. H.B.S. te Apel doorn, die op 7 October 1946 om het leven kwamen, toen een vliegtuig der marine op dit schoolgebouw te plet ter viel. Volgens een recente schatting van het ministerie van Financiën, berustend op de gegevens der Kohieren, staat het wel vast dat de oorspronkelijke ramingen van Sji milliard voor de vermogensaanwasbelas- ting en. 1,6 milliard voor de heffing in eens niet zullen worden bereikt. Er moet thans worden gerekend met een opbrengst I welke zal liggen tussen 3 en 3 xh mil liard. Dat betekent, voor minister Lieftinck een lelijke strop. Niet dat. zijne Excellen tie er een boterham minder om zal eten. Al vast niet nu collega ManshoR door de Marshall-hulp het broodrantsoen heeft kunnen verhogen. Maar een misrekening is#het in elk geval wel. Het lijkt nog niet zo eenvoudig te zijn „om het geld te ha len, waar het z.g. te halen zou zijn." Eerlijk gezegd valt het ons van Minis ter Lieftinck tegen, want leest men de verkiezingslectuur van de Partij, van de Arbeid, dan is deze Schatkistbewaarder de knapste financier, die wij ooit gehad hebben En dank zij zijn ijverig vergaren kun nen wij nog wel niet sparen, doch houden Ret veel gebruikte inflatie-spook buiten de deur. Dat Nederland alleen op de been gehouden kan worden door het Marshall plan, dat behoeft men niet telkens en aan ieder te vertellen en zeker niet in ver kiezingsdagen. Men mag ten deze de P v d A niet te hard vallen, want het betekent een onge wone stunt om een zo'n weinig populaire figuur als een Minister van Financiën nu eenmaal pleegt te zijn, voor verkie zingsreclame te gebruiken. Dat de „knappe bewindsman" de steun genoot van al zijn collega's en van het merendeel van de kamerleden en slechts dank zij die steun zijn maatregelen kon nemen, och daar praat men ook niet over in verkiezingsdagen. Of nu alle „kleine mannen" hun hart verpand hebben aan hun Lieftinck, daar durven wij nog wel een lief ding om te verwedden. Wij hebben zo'n idee, dat er velen van mening zijn, dat de Minister een beetje te diep grijpt in hun loonzakje. Of juister gezegd: er te weinig in laat doen. Immers de Minister denkt ook: ..Hebben is hebben én krijgen is de kunst." Daarom laat hij d,e wergevers de belasting af houden en de fiscus-klanten behoe ven op het belastingkantoor niet in de rij te staan. Een buitengewoon sympathie ke maatregel; doch die is niet van Lief tinck, menen wij. Doch al dan niet in de rij. gedokt moet er worden en als het op betalen aan komt, zijn wij allemaal anti-kapitalisten van de soort, waarvan Buziau zich des tijds in een revue de tolk maakte door de uitroep: „Weg met het kapitaal; breng het maar bij mij thuis." Velen laten ongetwijfeld de fiscus liever fluiten naar de duiten. En Minister Lieftinck wellicht daarom naar hun stem. ANALYST. De benoeming van de heer L.A. H. Peters, momenteel als landbouwraad ver bonden aan de Nederlandse ambassade te Washington tot gouverneur van Cura cao, als opvolger var. dr. P. Kasteel, kan, naar wij vernemen, waarschijnlijk worden geacht. De heer Peters vertoeft op het ogen blik in Nederland. Ook Zaterdag en Zondag zijn er ondanks het bestand in Palestina nog zware gevechten geleverd, o.a. bij het meer van Tiberias, ten N.O. van Na zareth en op het Noordelijk front. De Joden en Arabieren beschuldigen elkander ervan, de uitlokkers te zijn en zonden protestnota's aan de V.N.- bemiddelaar, graaf Bernadotte. De Arabieren dreigden met een „algemene aanval op alle fronten", indien de Joden zich niet vanaf uiterlijk Zondag te 11 uur gmt. strikt aan de wapen stilstand hielden. De Joden daaren tegen lieten de V.N.-bemiddelaar weten, dat ze zich „het recht fvoorbe- liielden om zich te verdedigen tegen de Arabische agressie in het Noorden." Graaf Bernadotte heeft verklaard, niet verwonderd te zijn over „kleine schen dingen" van het bestand. „Ik heb een bepaalde mening over de schuldvraag," aldus Bernadotte: „maar wil die niet publiceren alvorens beide partijen te hebben gehoord. Intussen hoop ik nieuwe schendingen te voorkomen." Betrouwbare bronnen menen te weten, dat Bernadotte in een geheim rapport aan de Veiligheidsraad de V v m.' Joden beschuldigd heeft, de uitlokkers van de bestandsschendingen te zijn. Graaf Bernadotte heeft zich naar het eiland Rhodos begeven, waar hij de definitieve wapenstilstandsbesprekingen hoopt te voeren. De Arabische liga heeft te kennen gegeven, dat het nog niet vast staat of de Arabieren aan deze bespre kingen zullen deelnemen. De politieke commissie van de Arabische liga zal de kwestie bestuderen en eerst een beslis sing nemen na a.s. Woensdag met graaf Bernadotte een onderhoud te hebben gehad. Finland en Roemenië hebben de slaat Israël officieel erkend. De geruchten omtrent geheime bespre kingen tussen vertegenwoordigers van koning Abdoellah van Transjordanië en Zionistische leiders, om te komen tot „een federatie van staten van het Mid den-Oosten," zijn achterhaald door de volgende verklaring van Abdoellah: „Wanneer in Palestina een „Verenigde natie van Arabieren en Joden" gevormd zou worden, zou mijn land er geen be zwaar tegen hebben, zich er bij aan te sluiten. Wij hebben ons met de strijd in Palestina bemoeid om de vrede en orde in het land te herstellen. Wij gaan thans met de Joden onderhandelen om te pogen, het Palestijnse probleém tot oplossing te brengen'. Wanneer de Joden er in toestemmen, té' behoren tot één Arabische natie in Palestina, dan zijn wij bereid hun al het kwaad, de noncombat- tante Arabische vfótiwen en kinderen in Palestina aangedaan, té vergeven." Zaterdagmiddag werd het stoffelijk overschot van de kolonel der infante rie W. F. Hennink, in de Meidagen van 1940 bevelhebber van het achtste regiment infanterie, dat de Grebbeberg tot het uiterste legen de Duitse aanval verdedigde, met militaire eer op het Grebbekerkhof ter aarde besteld. Het was .van Amsterdam per auto naar de Grebbeberg vervoerd. Hier werd i de kist op een affuit geplaatst en onder treurmuziek van de koninklijke militaire kapel door een trekker „stapvoets" naar de militaire begraafplaats gereden. Voor de affuit liep de vaandelwacht met het omfloerste vaandel van het 8 R.I. gevolgd door een vuurpeloton eveneens van het 8 R.I. bestaande uit 50 man. Een escorte van honderd onge wapende gr madiers uit Amersfoort iiep achter de affuit en evenzoveel manschap pen van hetzelfde legerdecl gingen aan het slot van de stoet, welke behalve de familieleden van de overledene, vele hoge militaire en burgerlijke autoriteiten telde. Onder nen bevond zich ook de chef I van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis. Direct achter de affuit bevonden zich twee ''hoofdofficieren, dragers van de Militaire Willemsorde. De kist was be- elcdt niet de driekleur. De kapel speelde het Wilhelmus en onder het brengen an de eerbewijzen daalde de kist in het grai. waarna het vuurpeloton een salvo afvuurde. Mede namens de minister van oorlog voerde als eerste spreker het woord de nant-generaal J. J. D. Baron van Voorst tot Voorst, die de overledene roemde als een waardig militair, een veldsoldaat, een uitmuntend regimentscommandant, beproefd in het vuur. Zelfs nadat de ca pitulatie een feit was, had de vijand van zijn commandopost geen duimbreed over meesterd. De voorzitter .van het. kapittel der Militaire Willemsorde, generaal-majoor H. Koot, sprak mede namens de minister van binnenlandse zaken enkele woorden van eerbiedige nagedachtenis aan ie overleden ridder M. W. O. kolonel Hennink. I ijdens de blussing van de veilingloodsen te Honselers dijk, waarvan er gisteren veertien in vlammen opgingen j ou<j commandantNan het 'veldleger''luite- De Harderwijker boot ontdekte Zater dagmiddag tussen de Knaar en 't Gooi in de Harderwijkervaart 'n drijvend lichaam van een meisje. De kapitein maakte het visserevaartuig VD 4 uit Volendam hier op a^nt, waarna de schipper, de heer J. Kroon, zich terstond naar dc aange geven plaats begaf. Hij haalde het lijk binnenboord en vervoerde het naar Vo lendam. Het blqek het stoffelijk overschot van de 24-jarige mej G. J. J. Brakel, die Zondag 6 Juni met de zeilboot „Jan van Gent" in gezelschap van mejuffrouw Loopuit en de heer Brey verongelukte. Hiermede zijn thans alle slachtoffers van dit ongelu'- gevonden". De heer J. Brey werd Dinsdag in het wrak van de ..Jan van Geilt aangetroffen. Het stof felijk overschot van de 21-jarige mej. Elly Loopuit werd Vrijdagavond door de vrachtboot Amsterdam-Amersfoort ge vonden:

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1