De juiste man op de juiste plaats Rode rebellie te Clermont- Ferrand Trouw aanéén DOOR STORMOMWEGEN DE JUISTE KOERS NIEUWE BONNEN BELGISCHE METAALINDUSTRIE LAMGELEGD MILITAIRE BESTUURDERS TE BERLIJN BIJEEN DIEPENBROCK-BEELD VOOR MUSEUM BOYMANS Advies-commissie voor bepaald onderwijs ingesteld Werkloosheid DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kansen voor de jeugd Gratificatie van 2 pCt. Leger en politie tegen communistische stakers Büf NDER DE LOUPE De wereld houdt de adem in 9. Onderhandelingen met de Republiek f"N Brussel gedeeltelijk zonder gas Sovjets verlieten de vergadering Koffie, thee en eieren 70ste JAARGANG DONDERDAG 17 JUNI 1948 No. 20646 Overheidspersoneel wenst ook die uitkering NOG STERKE DALING REEDS HONDERDEN GEWONDEN INCASSEERDER TERECHT pip In dit tweede gedeelte van Lindbergh's Oceaanvlucht wor den de moeilijkheden van de eenzame vlieger beschreven. Wind, mist, ijs en slaap. Maar de pionier zette door. j DE LONDENSE HAVEN STAKING DE STUMT DE KANTOREN ran de Redactie en de Admi nistratie van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaerstraat 1, Tel 25270; te Schiedam, Broersvest 8, TeL 68804 De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX Algemeen Redacteur; H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1.leder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Al* Tl h, De minister van Onderwijs heeft gis teren een commissie geïnstalleerd, welke hem van advies moet dienen over de vol gende vragen: Aan welke eisen zal een onderzoek moeten voldoen, dat ten doel heeft een oordeel te vormen over de ontwikke lingsmogelijkljeden voor jeugdige perso nen op grond van de structuur van hun persoonlijkheid in verband met de daar aan te stellen eisen voor het volgen van onderwijs aan de verschillende typen van onderwijsinstellingen in Nederland? Welke maatregelen zouden er toe bij kunnen dragen, opdat rekening hou dend met ieders persoonlijke vrijheid in deze de toelating tot en het volgen van onderwijs aan de verschillende typen van Instellingen voor niet-verplicht voort gezet onderwijs enerzijds slechts moge lijk zullen zijn en anderzijds zoveel mo gelijk bevorderd worden voor diegenen, die op grond van het eventuele onderzoek onder a, daartoe in staat moeten worden geacht. Voorzitter is mr. J. Cramer te Assen, viee-voorzitter: prof. dr. J. de Quay, te 's-Hertogenbosch. De minister heeft er in zijn installa tierede de aandacht op gevestigd, dat de overliÈid dient te streven naar een coör dinatie van de krachten, die de samenle ving ten behoeve van het algemeen wel zijn kan opbrengen. In onze moeilijke nationale omstandigheden geldt het de vies: de juiste man op de juiste plaats. Evenzeer is een gebiedende eis de juiste plaats voor de juiste man te zoeken, een plaats waar al zijn krachten tot volle ontplooiing gebracht kunnen worden. Dit geldt met name voor de juiste school. Bovendien is hier de sociale rechtvaar- Het secretariaat der samenwerkende centrales van overheidspersoneel heeft zich telegrafisch tot de minister van binnenlandse zaken gewend om de on rust onder het overheidspersoneel tot uiting te brengen om ten spoedigste een bespreking'toe te staan over de toeken ning van 2 pet. gratificatie, zoals deze door het college van rijksbemiddelaars "'or het particuliere bedrijfsleven is toegestaan. Voor de derde maal, aldus deelt het secretariaat mede, is de be handeling van deze zaak uitgesteld. digheid in 't geding. Wie Zal zeggen, hoe veel intelligente krachten de juiste plaats niet gevonden hebben als gevolg van de financiële onmacht van hun ouders? De commissie zou nu kunnen nagaan, of en op welke wijze tegen het einde van de lagere-schoolleeftijd vastgesteld kun nen worden de begaafdheid der leerlingen, de richting van het onderwijs, welke voor de onderzochte leerling de meeste kan sen biedt, de persoonlijke aanleg, de overige eisen, die aan de leerling te stellen zijn en welke middelen gescha pen kunnen worden om te bevorderen, dat elk kind, dat de vereiste aanleg en geschiktheid bezit, desgewenst in de gelegenheid gesteld wordt de voor hem gunstige richting in te slaan. Het aantal door de gewestelijke ar- beidsbureaux geregistreerde werkloze mannen liep in Dfcó j.l. van 38.631 terug tot 30.898 of wel met ruim 7.700. De daling deed zich in vrijwel alle bedrijf skiassen voor. Zij was het sterkst in de bouwbedrijven (van 3448 op 2711;, de landbouw (van 6951 op 3815) en in de groep losse ongeschoolde arbeiders (van 7614 op 6161), Onder de 30.898 ge registreerde werklozen bevonden zich 19.705 geheel werklozen, 10.688 bij DUW objecten tewerkgestelden en 505 wacht gelders. Het werkloosheidscijfer per eind Mei 1948 was 4500 lager dan dat per eind Mei 1947. Toen bedroeg het namelijk 35.400. Het aantal aanvragen van werkgevers bedroeg pel' 31 Mei 44.293 tegen 42.967 per 30 April j.l. Per 31 Mei 1947 bedroeg het 66.800. Het aantal werkloze vrouwen liep te rug van 3034 tot 2693. Het aantal aan vragen voor vrouwelijk personeel steeg van 22.573 tot 23.151. In Clermont Ferrand, een stad van 100.000 inwoners in Oost-Frankrijk, heerst een zo goed als algemene sta king. De arbeiders in de rubberfabriek Bergongnan legden eergisteren het werk neer en hielden de fabriek bezet. Toen de politie hen wilde verdrijven, ontstonden er ernstige ongeregeldhe den. De politie maakte gebruik van traan gas; de betogers beschikten over gum miknuppels en wiei-pen een bijtend vocht, waardoor 30 leden van de Repu blikeinse veiligheidswacht met blindheid bedreigd worden. Arbeiders in andere rubberfabrieken verklaarden zich solidair met de stakers en begonnen een sit-down staking. Er werden barricades opgeworpen en de toestand liet zich ernstig aanzien. Onderdelen van het leger voegden zich bij de politie om de gevechten de kop in te drukken. In totaal zijn er 400 personen gewond, van wie een aantal zeer ernstig. Er werden meer dan 100 personen gearresteerd. Woensdagmiddag had de politie - de rust hersteld, doch des avonds steeg de spanning wederom en waren er nieuwe botsingen, die drie slachtoffers eisAen. Later op de avond werd er een „wapen stilstand" tussen de. autoriteiten en sta- Vier maan den na het optreden van het kabinet- Beel verlie ten de Engelsen Indonesië. Met grote voortvarendheid had de nieuwe Rege ring intussen het troepen-opleidings- en verschepingsprogram, dat reeds eerder werd ontworpen, uitgevoerd en kort voor het heengaan van de Engelsen zet te de 7 December-divisie in Indonesië voet aan wal, gereed om de zaak der vertrekkenden: de zorg voor orde en veiligheid, over te nemen. Of de Republiek zich nu plotseling zwakker voelde nu degenen wegtrok ken', die zij terecht of ten onrechte als haar beschermers had beschouwd, dan wel of zij een dusdanige vrees koesterde voor de Nederlandse troepen, wie zal het uitmaken. Vast staat, dat zij eens klaps na een jaar van vruchteloos heen en Sfeer praten, zich liet vinden voor het ondertekenen van een wapenstil stand en voor het paraferen van een politieke overeen komst. Het be faamde accoord van Linggadjati, dat in grote trek ken dezelfde be ginselen vastlegde, waarop in Malino kers gesloten en nieuwe onderhandelin gen in het vooruitzicht gesteld. De vonk is intussen overgeslagen naar 'grote ondernemingen in de omtrek (o.a. te Marseilles), waar sympathie-stakin gen begonnen zijn. De staking is on(#;taan door een loon- geschil en werd uitgeroepen door de C. G. T„ die in -communistische han den is. In de nationale vergadering heeft zich een "hevig incident voorgedaan, toen een communistisch volksvertegen woordiger de mihister van binnenlandse zaken naar aanleiding van de inciden ten te Clermont-Ferrand „moordenaar" noemde. Later werd een communistische mo tie, die de regering verantwoordelijk wilde stellen voor de botsingen, ver worpen. De sedert Vrijdagmorgen vermiste 35-jarige J. Pool, hoofd van een incas sobureau te Schagen, is hedenmorgen dn overspannen ioestand in de omgeving van Bloemendaal door de politie aan getroffen. o De laatste hand wordt gelegd aan de inrichting van het prachtig aan.de duinrand gelegen openluchttheater te Bloemendaal, dat meer dan duizend zitplaatsen telt. Lindbergh vloog dus: De dag sleurde zich door zijn eigen uren heen, de wijzers van de klok schenen plakkerig traag van geduld, de zon scheen te blijven hangen boven de horizon, eer het eerste bericht de millioenen bereikte, die ademloos af wachtten op de voltrekking van het nood lot over de jonge vlieger. Uit Newfoundland flitste om 7.15 uur het bericht binnen, dat de „Spirit of St. Louis" St. John gepasseerd had precies op de klok, nauwkeurig op de koers. In het Yankee-stadion, waar de grote boks-wed- strijd Maloney-Sharkey uitgevochten werd, stonden de 40.000 boks-liefhebbers als een man op. ontbloten het hoofd en baden voor Lindbergh. Ver van deze licht-begoten arena, bo ven de donkere oceaan, zette de eenzame piloot zich scherp voor de strijd van zijn reeds overeenstemming met de andere delen van Indonesië was verkregen. Veel is naderhand over dit accoord gesproken en geschreven. Het is niet meer; het heeft dus geen zin de discus sies hierover nog diepgaand te releve ren. Eén ding echter dient in het oog te worden gehouden. De wapenstilstand en het accoord van Linggadjati waren de eerste documenten, die de Republiek bonden. Met die documenten m de hand kreeg. Nederland de mogelijkheid om bepaalde eisen te stellen. De Republiek had bewijsbare verplichtingen op zich genomen. Onvermogen en kwade trouw waren aantoonbaar geworden tegenover de buitenwereld. Maar al te spoedig bleken inderdaad èn het onvermogen èn de kwade trouw van de Republiek. Eensdeels schaamden de-leiders van Djocja zich niet om, de hele wapenstil stand ten spijt, voort te gaan met het prediken van de heilige oorlog tegen de Nederlanders, met het schieten op onze soldaten en met het blokkeren der door Nederland beschermde gebieden. An derdeels volgden zij ten aanzien van de uitwerking der politieke overeenkomst een tactiek van zolang mogelijk rekken der besprekingen en zoveel mogelijk te rugkrabbelen op eenmaal gegeven en aanvaarde toezeggingen. Kennelijk leefde men in Djocja in de veronderstelling, dat de Nederlanders toch geen gebruik van hun troepen zou den maken en dat zij op de duur toch wel zouden toegeven. De ervaring leerde anders. Op een gegeven ogenblik, toen naar een gevleugeld woord van onze Minister- President „de lankmoedigheid ophield een deugd te zijn", heeft Nederland met de vuist op tafel geslagen. De troepen kwamen In beweging, maakten een ein de aan de blokkade van de kleine* stuk ken van Java en Sumatra, die zij voor dien bezet hielden en bevrijdden enkele zeer belangrijke Indonesische volksgroe pen uit de omklemming van de Repu- bliek. Ten tweede male werd, ditmaal op uitdrukkelijk verzoek van de Veilig heidsraad, een wapenstilstand afge kondigd. Ook de wa penstilstand werd door de Repu bliek gesa boteerd, verrrjoedelijk in de ver onderstelling, dat de Veiligheidsraad dit saboteren wel oogluikend zou toelaten en dat Nederland een naleving ervan tóch niet zou kunnen afdwingen. Wederom werden Nederlandse solda ten uit hinderlagen aangevallen, Neder landse legerauto's op landmijnen, 's nachts door Republikeinse guerillastrij- ders op de wegen neergelegd en versche nen van week tot week maar al te lange verlieslijsten in de Nederlandse kranten. De Commissie voor Goede Diensten begaf zich naar Batavia. Ook tegenover haar zette de Republiek haar beleid van rekken tot in het eindeloze voort. Ook deze commissie sloeg tenslotte met de vuist op tafel en ten derde male kwam een wapenstilstand tot stand als mede een politiek basisaccoord. Deze derde wapen stilstand werd ein- ielijk nageleefd. De listigaards van de Republiek waren rennelijk niet meer bij machte 'n voor telling van zaken te geven, die hun ook maar een schijn van een voorwendsel kon bieden om het cease fire te breken. Militair ge sproken is er nu sinds een klein half jaar eindelijk rust in Indonesië. Op het politieke terrein echter gingen de chicanes voort. Stap voor stap had de Republiek moeten toegeven. Het ene politieke bolwerk na het andere moest zij, na het met wisselende kansen te hebben verdedigd, tenslotte prijs geven. Haar recht om namens heel Indonesië te spreken, haar aanspraken op souve- reiniteit, haar aanvankelijk onbetwiste heerschappij over heel Java en heel Sumatra, haar verzet tegen samenwer king op het gebied van economie, finan cien, "voedselvoorziening, haar pogingen Dm andere delen van Indonesië via lan dingen onder haar controle te krijgen enzovoort enzovoort. De bolwerken, waar zij thans nog om vecht zijn: de handhaving der buiten landse betrekkingen althans tot 't ogen blik, waarop de Verenigde Staten van Indonesië zo ver gevormd zijn, dat zij deze betrekkingen kunnen overnemen: en de kwestie van het plebisciet. Zij heeft echter een Nederlandse delegatie tegenover zich, die op geen dezer pun- ten krimp geeft en die, wanneer de spaarzame berichten, die over de onder handelingen doorkomen, juist zijn, liever de besprekingen geheel afbreekt dan één duimbreed af te wijken van de Ken- ville-overeenkomst. Met dat al worden de binnenlandse moeilijkheden in de Republiek steeds groter. Na twee jaren is de Republiek, dus niet slechts geheel geïsoleerd van het overige Indonesië, maar ook door scherp gevoerde onderhandelingen, aan welke te rechterzijde kracht werd bij gezet door de politiële actie, in een defensieve positie gebracht, zodat zij de wapens niet meer durft gebruiken en alleen maar krampachtig probeert en kele dingen, die haar. volgens een ac coord, dat zij zelf ondertekende, niet toekomen, toch te behouden. Een uitermate zwakke positie, die on houdbaar is. In deze positie werd "zij gedrukt door een beleid, dat sterk kon zijn omdat de katholieken erachter stonden: TROUW AANEEN. leven. Een klamme mist-tule overdekte herhaaldelijk de vleugelspitsen. Hoger én hoger troonde hij zijn kist mee, maar als een spook deinde de mist achter hem aan. Hij had zich nog niet boven de grijpar men van de nevel uitgewerkt, of een mas saal stormfront blokkeerde zijn weg. Als schildwachten, die zijn voorbijgaan wil den verhinderen, torenden de gevaarten omhoog. Wat lag achter dit bastion. IJS? Sneeuw? Electrische stormen? Hoe diep zou het stormfront zijn? Een kilome ter of 10? Honderden kilometers wellicht? Wat zou het voor hem niet betekend hebben als hij door een koptelefoon een vriendelijke stem had kunnen horen, die het geheim had geopenbaard van wat hem te wachten stond. Moest hij doorzetten? Moest hij rechtsomkeert maken? Was het niet beter het op een andere keer nog maar eens te proberen? Juist toen de storm-gesels op hem los- joegen, had Lindbergh zijn besluit geno men. Hij haalde diep adem en stak zijn Spirit met de kop vooruit in de storm. Van links en rechts, op en neer beukten de slagen tegen het vliegtuig, speeltuig van monsterlijke krachten in een Stygi- sche duisternis. Maar. het ergste moest nog komen. IJS, vijand No. 1 van ieder piloot. Een waarschuwende rilling voer door de Ryan. Een piloot met minder inzicht zou misschien risico's gelopen hebben. Maar Lindbergh voorzag, dat het uren kon du ren, eer de ijs-afzettings-zone doorkruist was. „Ik werd gedwongen om te keren en onmiddellijk naar open lucht toe te vlie gen, daarna zou ik om iedere wolk moe ten heenvliegen. waar ik niet /overheen kon komen." Wenden en keren, nu eens Noordelijk dan weer Zuidelijk, een macaber spelle tje krijgertje met zwarte geesten. Iedere afwijking verlengde de reis, verbruikte benzine en teerde de lichamelijke weer stand in. Dat Lindbergh de juiste koers had gehouden door zo vele verwarrende omwegen, werd later algemeen als een buitengewoon stuk navigatie gekenmerkt. De dageraad reikte hein vanaf de Oude Wereld de eerste vriendenhand. Achttien uur van New York af, onge veer halverwege de route steeg de zon naar het zenith en het kwik in de ther mometer. Het was niet langer nodig om verstoppertje en krijgertje te spelen. Maar nu werd de behoefte aan slaap ver lammend. Om er iets tegen te doen. con troleerde Lindbergh onophoudelijk de in strumenten, hij rekende zijn koers na. Zijn verstijfde voeten nam hij van het voeten- stuur en stampte ze op de grond. Onmid dellijk draaide het vliegtuig uit de koers. Hij schudde zijn hoofd héén en op en neer was. er niet genoeg ruimte voor. Hij mepte met zijn handpalmen zijn gezicht tot het stak van de pijn, zenuwachtig zat hij op en neer te schuiven. Hij deed alles wat een einde zou maken aan zijn slaap zucht. De wanden van de cockpit, be spannen met ongeverfde textiel, losten zich als in een hypnotische slaap op in de wolken. De zon stond al vrij hoog, toen de eerste gaten in de wolkendeken openvielen. En kele minuten later. Daar lag op de bodem van een groot gat de zee. De bestrijding der coloradokever in volle gang. In de omgeving van het dorpje Megen worden de aardappelvelden bespoten. Na een week uitstel tengevolge vaa de ziekte van de sovjet-Russische af gevaardigde Kotikof, is het militair be stuursbureau der vier grote mogend heden te Berlijn gisteren weer bijeen gekomen. Rusland sprak zijn veto uit over de Engelse, Amerikaanse en Franse voor stellen tot socialisatie der industrieën te Berlijn. De Engelse woordvoerder viel heftig de sovjet-Russische tactiek aan, welke erop gebaseerd is verhoging van lonen en rantsoenen voor de Duitse be volking voor te stellen, teneinde stem ming bij de Duitsers te verwekken. Na lange discussie werd ten slotte met algemene instemming besloten, goedkeu ring te hechten aan verhoging van l)et voedselrantsoen voor alle leeftijdsgroepen van de bevolking van Berlijn. De ver hoging bedraagt 100 tot 250 calorieën per dag. Oe vergadering vond een verrassend einde, toen de gehele sovjet-Russische delegatie plotseling de vergadering ver liet, zonder enige verklaring te geven of zich bij de voorzitter te veront schuldigen. Kolonel Yelisarof zeïde zonder meer: „Het heeft geen zin, de bijeenkomst voort te zetten". Het incident had plaats, nadat 13 uur gedebatteerd was. Generaal Jean Ganeval_ (Fr.) sloot als voorzitter de ver gadering, zonder een datum voor de vol gende bijeenkomst vast te stellen. Toen kolonel Howlcy, de Amerikaan se bevelhebber, die vóór het einde de vergadering met een gepaste veront schuldiging had verlaten en zijn zetel aan een plaatsvervanger had afgestaan, van het Russische optreden hoorde, zei de hij: „Mijns inziens betekent dit het eind van het militaire bestuursbureau der vier mogendheden. Maar indien de een of andere grappenmaker denkt, dat de V.S.. Engeland en Frankrijk zich uit Berlijn weg zullen laten werken, dan zal hij nog wel tot andere gedachten komen". Volgens het Duitse Nieuwsbureau Dena had het incident plaats, toen generaal Ga- neval voorstelde, de bespreking van Ko- tikof's 14 punten tellende programma wegens het late uur uit te stellen. Russen verhinderen pont- verkeer over de Elbe Na met dc sluiting van een noodbrug over de Elbe het geallieerde verkeer naar Berlijn grote last te hebben be zorgd, gaan de Russen thans ook het pontverkeer over de Elbe moeilijkheden in de weg leggen. Van de 108 geallieer de goederenwagens, die van het veer gebruik wilden maken, werden er gis teren overdag 43 teruggestuurd. Des avonds stond bij de pont een file geal lieerde auto's te wachten, van ongeveer 2V4 km lang. De slaking in de Belgische metaalin dustrie is zo goed als.algemeen gewor den. Het aantal stakers in Antwerpen bedraagt ruim 40.000. Daar verscheide ne cokesovens in de omgeving van Charleroi als gevolg van de staking zijn gedoofd, is de gasvoorziening in de stad Brussel zeer gebrekkig. Op sommige plaatsen zou de gaslevering zelfs geheel zijn afgesneden. Werkgevers zowel als vakbonden zijn bij de besprekingen, die Dinsdagavond n het kabinet van de eerste minister zi,ti gehouden, op hun standpunt blijven staan. Tegenover de eisen om loonsverhoging voerden de werkgevers aan, dat de hui dige toestand in de metaalnijverheid cl«ze niet toelaat en dat de officiële statistieken en indexcijfers, die vermelden dat de Bel gische metaalindustrie sinds de bevrijding grote winsten heeft gemaakt, geen juist beeld van de toestand geven. Het aantal fabrieken dat stil ligt, be draagt ongeveer 2600. Men verwacht een ter, dat de 47 hoogovens van het taml, hangende het resultaat van de nog voort durende onderhandelingen, aan de gang zullen worden gehouden, omdat het op gang brengen van een hoogoven ongeveer honderdduizend gulden kost. Indien de huidige staking drie of vier dagen zou voortduren, zou de industrie van het land practlsch worden lamge legd. Het bestuur van het Algemeen Chv. Voor het tijdvak vatf 20 Juni t/m 3 Juli zijn de volgende bonnen aange wezen: Bonkaarten Ka. Kb, Kc 806. 451 Melk: 6 liter melk. 453 Melk: 7 liter melk. 456 Vlees: 100 gram vlees. 457 Vlees: 300 gram vlees. 458, 459 Boter: 250 gram boter Bóf mar- v garine of 200 gram vet. 470 Algemeen: 1600 gram brood (geldig t/m 26 Juni). 471 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 472 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 473 Algemeen: 50 gram thee. 474 Algemeen: 2 eieren. 475 Algemeen: 125 gram koffie. 463 Reserve: 1200 gram brood (geldig t/m 26 Juni). of 250 (geldig 464 Reserve: 200 gram kaas gram korstloze kaas. 466 Reserve: 400 gram brood t/m 26 Juni). Bonkaarten Kd. Ke 806. 953 Melk: 12 liter melk. 956, 957 Vlees: 100 gram vlees. 958 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 959 Boter: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet. 970 Algemeen: 400 gram brood (geldig t/m 26 Juni). 371 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 972 Algemeen: 1.00 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 974 Algemeen: 2 eieren. 968 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 26 Juni).- Bonkaarten Za, Zb. Zc, Zrt. Ze. Md, Mf,. Mg, Mh 807. «Geldig zijn de bonnen van sUook J vakverbond heeft bekend gemaakt, dat al zijn leden een vergoeding zullen ontvan gen uit de stakingskas. Het verbond he-V zijn sympathie betuigd met de metaalbe werkers. De staking van de Londense haven arbeiders heeft zich gisteren nog uitge breid. Het aantal stakers wordt thans op 12.000 geschat en ongeveer 90 schepen konden niet gelost worden. Op het ministerie van voedselvoor ziening worden maatregelen overwogen, om de aan bederf onderhevige ladingen te lossen. Naast Minister Lieftinck is mede Minis ter Mansholt door de verkiezingsagenten van de Partij van de Arbeid als parade paard opgetuigd. En zo draaft deze zijn ererondje met een bordje om zijn hals, waarop: ..Ik zorgde voor een rechtvaardi ge verdeling van het voedsel". Men zou zo zeggen! Zulks, mag men toch wel ^jp zijn minst van een Minister voor de Voedselvoorziening verwachten. Veron derstel, dat hij als een zwarthandelaar gebrandmerkt moest worden. Wij vinden het maar een stuntelige stunt, wanneer men niets ander? van een bewindsman weet te vertellen. Zouden wij beter doen: in menige Loupe was het Mansholt wat de analyse gaf. Nu hebben wij de minis ter niet altijd opgetuigd: eigenlijk nu en dan figuurlijk natuurlijk afgetuigd. Bij welke bezigheid wij ongevraagd assi stentie kregen, want lang niet iedereen is zo enthousiast over de bonnen-minister als deszelfs impresario. Zo menen de bakkers, dat het brcod best van de bon kan; de melkhandelaren, het is voldoende bekend, hebben hun prin cipes verloochend en deden zelfs water in de melk om aan elk melk vrij te ver kopen. Verder wordt er gekakeld, dat er genoeg eieren op hun kop getikt kunnen worden. Er zou zelfs 29 procent van de eieren-bonnen niet opgenomen worden. En nu beweert men nog wel, dat de „Chi nezen van Europa" zulke doorgewin terde zwarthandelaren zijn. Neen, dan zouden zij die bonnen wel verkwanselen. Menigeen zal het intussen wat jammer vinden, dat die adressen van die perso nen-zonder-ei er niet bij stonden, want velen zouden ongetwijfeld zo'n bonnetje gaarne op de kop tikken om een eitje te pikken. Sinds de Marshall-hulp droomt men in ons land weer dfe oude dromen van de wonder-erfenissen uit Amerika. Het kan echter wel eens een wreed ontwaken wor den. In elk geval heeft Mansholt evenals collega Lieftinck momenteel wat Ame rikaanse wind onder de vleugelen ge kregen en de P v d A-vogelaars hopen, dat het Marshall-plan bun geen windeie ren zal leggen. Natuurlijk willen zij die rapen; voor hen te hopen, dat het geen stinkeieren zullen worden. Zou geen won der zijn, want aan verkiezingspropaganda zit nu en dan een luchtje. Voor de bloeddorstigen onder onze le zeressen en lezers volgt hier ter comple tering van het menu een herhaling van het jongste vlees-bericht: vlees dit jaar nog niet van de bon, mogelijk wel ver hoging van het rantsoen. Verdere vooruit zichten: de minister blijft gewillig, .maar het vlees schaars; dit laatste ook zelfs in dien U op hem stemt. ANALYST. Als een meeuw kantelde de Spirit of St. Louis zich op zijn vleugels om ernaar toe te vliegen. Tot op dertig meter van de klotsende ruimte dook het. vliegtuig neer. Hier waren weer meetbare afstanden, na d% vormloze wolkenmassa. Witte kop jes lagen op de golven. Het instinct van-de navigator ondervond de warmte van de voldoening, want het briesje kwam uit het Noord Westen. Staart-wind.! Misschien beet Lindbergh op dat moment in zijn besmeerde boterham, de enige, die hij zou gebruiken tijdens de vlucht. Maar alsof het hem zelfs dit armzalige respijt misgunde, sloot het wolken-gordijn zich opnieuw rond zijn cabine: hij moest twee uur onafgebroken blind vliegen. Op geen enkele manier kon Lindbergh weten, dat hij en zijn Spirit of St. Louis reeds beslag hadden gelegd op de koppen van alle kranten op de voornaamste plaats in ieders conversatie; dat vrees ieder aangreep als de stem van de om roeper de programma's onderbrak, die hele eindeloze Zaterdag door: „Tot op dit ogenblik is er nog steeds geen nieuws.." In de bleker-wordende middag overviel Lindbergh een nieuwe last van angst. Het was nu 27 uur geleden, dat hij New York verliet. Als hij correct genavigeerd had, moest er nu ergens land in zicht ko men. Nu kwam de klassieke plaag, waar mee de mythologie de mensen beproeft, die zich verstout hebben hun doel te rich ten op een te mooie ster. Fata morgana! Vanuit alle richtingen wenkte het land uit alle richtingen, behalve wt de goede. Lindbergh was nu twee dagen en nach ten zonder slaap. Hij meende, dat de af wezigheid van sponningen om een be ter gezichtsveld te hebben, had hij die er uit gelaten waarschijnlijk zijn leven hebben gered. Door nu en dan de stuur- knuppel een duw te geven, streek er een koude zeewind door de openingen tussen de ruiten. Intussen zat hij geïrriteerd te staren naar stukjes modder, die aan de onder kant van beide vleugels kleefden. Kluitjes van het vliegveld Roosevelt, die bij de start opgespat waren. Even buiten het bereik van zijn armen, begonnen deze paar grammen overbodig gewicht steeds meer op zijn zenuwen te werken. Morgen zal de officiël» huldiging van het Rot terdams Philharmo- nisch Orkest plaats hebben bij gelegenheid van het 30-jarig be staan van dit ensemble Des avonds za) het orkest o.l.v. Ed. Flipse een jubileumconcert geven, terwijl in de middag in museum Boymans een borst beeld zal worden ont huld van Alpbons Die- penbr'ock. Dit borsT- beeld waarvan wij biernaast een repro ductie geven, zal blij vend te Rotterdam en wel in museum Boy mans worden tentoon gesteld als blijk vai waardering voor bei streven van bet Rolt Philharmouiseb O", kest om bij de keu van het repertoire <1 moderue Nederlau iv muziek de volle a t: dacht te geven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1