Vrede en welvaart of chaos Marshall-hulp en geldzuivering T.B.C.-sterf te op laagtepunt Trouw aanéén Stormhoek Strijd om Berlijn spi tst zich toe Russische geldhervorming aanstaande J LAATSTE ENGELSE SOLDATEN VERLATEN PALESTINA 1 1 Hoe ziet NEDERLAND er uit? Vissige" boter ■PU DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Algemene staking in de Republiek Graaf Bernadotte Maar ziekte-gevallen stijgen nog Militaire hulp der V.S. aan West-Europa r V. 13. Het ontwaken van Azië ES HU In de Laatste poging om tot aceoord te komen Amerika komt op verkenning ÏOstë JAJPRGANG DINSDAG 22 JUNI 1948 3PÖ65I INNERLIJKE SAMENHANG DER DINGEN AUTO BOTSTE OP AUTOBUS kan veen wonderen doen Binnenkort diplomatieke besprekingen .J NIEUWE LOONREGELING - JEUGDIG PERSONEEL IN RIJKSDIENST r Cursus en excursie van profes soren en studenten 60-JARIG HUWELIJKSFEEST 11 1 JL^k-/J-!rr BELGIE MAAKT EXCUSES HET BLRGERPAK RIVIERDIJKEN BEZWEKEN het Ernstige overstromingen m Isère-departement DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, f 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f .1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. In enkele uren tijds, zij het na zeer langdurige voorbereiding, hebben zich twee gebeurtenissen afgespeeld, welke van onoverzienbare gevolgen voor de nabije, en waarschijnlijk ook een verre toekomst zullen zijn: het Amerikaanse Congres heeft het bedrag voor de eerste termijn van het Europese herstelprogram voor de duur van twaalf of vijftien maan den (naar bebinden van de president der Verenigde Staten) vastgesteld; en in West-Duitsland is de geldzuivering een feit geworden. Er is een innerlijke samenhang tussen deze twee feiten, en gelijk ook ieder op zich weer het centrale punt van een ster ke ontwikkeling is. Maar beide leiden tot dezelfde conclusie: dat, voorlopig ten minste, Duitsland en daarmede de gehele wereld in twee delen is gesplitst. Wat practisch sinds lang het geval was, is nu ook officieel erkend; er is een gebied, dat in zeker opzicht als de invloedssfeer van de Verenigde Staten kan worden beschouwd; en er is een gebied, dat in de volle zin van het woord onder Moskou's bevel staat. Dat was reeds sinds lang het geval, maar de twee partijen verdoezel den het feit zoveel mogelijk. Tot nu ein delijk. de daden zijn gesteld, welke het fait accompli scheppen, zelfs al gebruikt men nu nog drogredenen om er om heen te praten. Marshall-hulp maakte geldzuivering noodzakelijk. In Washington heeft men zeer terecht ingezien, dat een Europees herstelplan zonder herstel van Duitsland, of ten minste van West-Duitsland want de Oostelijke helft heeft Rusland geacca- pareerd onbegonnen werk is. Men kan een werelddeel nu eenmaal niet uit zijn natuurlijk economisch verband rukken dat dit wel is geschied, is de diepste' oor zaak van alle Europese economische en ook politieke ellende als een essentieel deel door en door ziek is, zoals nu met Duitsland feitelijk reeds sinds dertig, jaar 't geval is, is een genezing onontbeerlijk.' wil men ook het geheel saneren. Bij Duitsland zal men-van de grond af moeten beginnen; in een land, dat zo diep is weggezonken, dat de Amerikaanse sigaret de tanige waardevaste, algemeen aanvaarde, bovendien aUeen op de zwar te markt verkrijgbare munt is, waarde meter van het gehele economische leven, moet men durven doortasten; men moet het land een nieuw geld geven, dat na tionaal en internationaal waarde heeft. Amerikanen zowel als Russen hebben begrepen, doch trekken ieder hun eigen conclusie De Amerikanen, die in het be lang van vrede en welvaart orde wensen; die hun Europese herstelplan het volle effect in de betrokken landen willen zien sorteren, zijn vastbesloten een geldsane- ring door te zetten, ook als het hunzelf en natuurlijk ook de Duitsers offers kost; óp Russen, die in Tiet belang van hun opperheerschappij in Europa chaos nodig hebben, saboteerden de geldzuivering zo lang mogelijk, ook al om het Marshall plan ten gronde te richten. Slechts nu het Westen de kans krijgt economisch lang zaam aan uit de ruïnes op te stijgen, zal het wel gedwongen zijn, wil het de greep op de Duitsers niet verliezen, ook in Oost- Duitsland bepaalde maatregelen te tref fen. We schreven reeds, dat de splitsing van Duitsland met de eenzijdige geldsanering een voldongen feit is geworden. Men kan het betreuren, maar onder de gegeven omstandigheden lag, wilde Europa wor den gered, geen andere weg meer open. Het zijn echter niet de Amerikanen, of meer in het algemeen de Westerse mo gendheden, op wier rekening deze scheu ring komt. De schuld daarvan moet men bij de Russen zoeken, die in scherpe te genspraak met, en derhalve met schen ding van hét beruchte verdrag van Pots dam-hun zóne volkomen van de rest van Duitsland hebben geïsoleerd. Het Ooste lijk voedselreservoir hebben zij radicaal voor de drie Westelijke industriële zones afgesloten; zij hebben daardoor de gehele Duitse economie, of wat daarvoor in de puinhopen van het land nog was over gebleven, totaal verscheurd. Het heeft lang geduurd, vooral waarschijnlijk on-r der de druk van Engeland en Frankrijk; vóór Washington alle conclusies uit de Russische politiek trok. Maar -'met cïe volle inwerkingtreding van het Marshall plan ging hettenslotte om succes of mis lukking. En al heeft de Franse kamer zo lang mogelijk tegengesputterd, zij heeft tenslotte de op de Londense conferentie vastgelegde Duitsland-politiek moeten aanvaarden, wilde Frankrijk nog enige roj in de heropbouw van Europa spelen. Toen kon. gelukkig tezamen met Frank rijk, een nieuw hoofdstuk in de Duitse geschiedenis worden aangevangen, het einde van een der treurigste perioden in Europa's herstel, dat de sigaret alles be heerst. Ook Rusland zal ongetwijfeld zijn con clusies trekken. Het heeft in Duitsland een zware nederlaag geleden. Op de eer ste plaats zal het 't Westen en Berlijn het leven zo zuur mogelijk maken; wat in deze belegerde stad met haar vier be zettingen ergens midden in de Sovjet- zóne, op zich een waanzinnige situatie, niet bijzonder moeilijk zal vallen. Het zal zich ook beraden over de toekomstige ge dragslijn, en daartoe dient ongetwijfeld de conferentie van de kominform in een der satellietstaten. In hoeverre de stakingen in Frankrijk, België en Engeland in het vooraf vastge stelde communistische agitatie-program waren opgenomen, is moeilijk na te gaan; wel past de rode activiteit in Oost- en Zuid-Oost Azië geheel in het kader der ontwikkeling, nu het Westen zich krach tig beweert, 't Wordt zelfs mogelijk geacht, dat Rusland thans wat Europa betreft met Amerika tot een zeker ac- coprd zal trachten te komen. Amerika heeft onder moeilijke omstandigheden ge toond, wat het wil; als het nu krachtig doorzet, zal het zijn doel bereiken. Gisterenavond is precies onder de spoorbrug Amstérdam-Weesp op dé Mui- derstraatweg een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De 50-jarige D. T. uit Naarden reed met zijn Citroen van Amsterdam naar huis en kwam onder het viaduct in botsing met een autobus Van de Ned. Buurtspoormaatschappij, die uit tegen overgestelde richting naar Amsterdam ging. De kleine wagen botste met grote kracht tegen de rechtervoorkant van de bus en werd van voren geheel ingedrukt. De bestuurder liep eelt schedelbasisfrac- tuur op en verscheidene glaswonden. In zorgelijke feestand werd hij naar het O. L. Vrouwegasthuis te Amsterdam ver voerd. Doordat de Sobsi (de centrale arbeiders organis'atiè) bekend maakte, dat zij het reeds een maand durende geschil tussen arbeiders en Werkgevers op een kapok plantage in het gebied Delangoe bij Solo zal opnemen, is opnieuw de mogelijkheid van eén algemene staking in de republiek Indonesië ontstaan, meldt A.P. De Sobsi deelde roede, dat zij ten be hoeve van de plantage-arbeiders is gaan onderhandelen met het republikeinse mi nisterie van economische zaken. De tex- tielraad van de republiek de werkgever heeft zich niets aangetrokken van de eisen der arbeiders, die hogere lonen en regelmatige rijst- en Idedingrantsoenen gevraagd hebben. Daar de arbeiders geen bevredigend antwoord kregen, hebben zij nu en dan een sit-down staking gehouden en twee maal gedreigd de steun van andere vak verenigingen in te roepen en een algeme ne staking te beginnen. Met de definitieve besprekingen be treffende een blijvende wapenstilstand in Palestina kon nog steeds geen' begin worden gemaakt. Vier Arabische on vier Joodse deskundigen inzake dc Paiestina-kwestie zijn resp. gisteren ca vandaag aangekomen op liet eiland Rhodos, het hoofdkwartier val) graaf Bernadotte. doch zij zjjn niet gemach tigd met Bernadotte op politiek niveau te onderhandelen en mogen hem Sneller dan kon worden verwacht is de sterfte aan tuberculose in 1947 te ruggelopen, zelfs tot beneden die van 1939, het jaar, waarin het ongekend lage cijfer 41 per 100.000 van de ge middelde bevolking was bereikt. Wanneer wij weten, dat het sterfte cijfer in 1945 gestegen was 'tot 85.9, terwijl dit in 1946 nog 46.9 bedroeg, dan verbaast het, dat 1947 ons hel laagste cijfer te zien geeft, dat ooit in ons land is voorgekomen, n.I. 35.3. Een woordvoerder van het ministerie van landsverdediging der V.S. heeft verklaard, dat de volgende stap ter voorbereiding van „gewapende Ameri kaanse bijstand voor de West-Europe- se verdragslanden'' diplomatieke be sprekingen zullen zijn tussen de V.S. en de vijf landen der Westelijke Unie: België, Frankrijk Groot-Brittannië, Lu xemburg en Nederland. Er is nog geen datum vastgesteld, maar waarschijnlijk zullen de besprekingen binnen twee of drie maanden plaats heb ben en in ieder geval aan het overleg tussen de militaire staven voorafgaan. Daarna zullen de gezamenlijke stafchefs der V.S. en diverse departementen bij 'net congres voorstellen tot hulp indienen, doch niet vóór 1949. dit alles denkt, Wie het In donesische probleem ziet als een incidenteel geval, voortgekomen uit moeilijkheden van tijdelijke aard, uit de verhitte gees ten van een aantal jonge nationalisten, jie enige jaren gedurende de Japanse be zetting en daarna de kans schoon hebben gezien om Presidentje, Ministertje en Republiekj e te spelen en die alleen maar eens flink hoeven te worden aangepakt om weer tot rede te komen; wie meent, dat wij nog, net als in 1938 de heer Wel ter, destijds Minister van Koloniën, bars- w<?g kunnen zeggen: wij achten de tijd voor verdere hervormingen nog niet aangebroken, wij vinden dat de Indone siërs nog niet rijp zijn voor het zelfstan dig besturen van hun eilandenrijk; wie zich overgeeft aan de gedachte, dat de moeilijkheden in Indonesië in de kortste tijd tot het verleden behoren, wanneer wij maar eens flink de borst opzetten en een „ferme politiek" gaan voeren; wie vergist zich in de ware aard van het Indonesische vraagstuk. Hem en degenen, die hem geloven, wacht de bit terste desillusie. Hij ziet de problemen te klein, te benauwd, te bekrompen. Hij ziet ze niet in het verband waar in ze thuis horen: in het verband met het ontzagwekkende probleem, dat niet slechts Nederland en Indonesië, doch de hele wereld bezig houdt; het pro bleem van het Aziatische ontwaken. >.1 Azië is in beweging'. Sinds het ogenblik waarop, in het midden van de vorige eeuw de Ameri kaanse scheepskanonnen het Japanse Doornroosje uit de slaap wekten, sinds Japan zich heeft gaan toeleggen op het ontwikkelen van een Westerse techniek, sinds dit snel-lerende volk in de Rus- sisch-Japanse oorlog van 1903 als eerste Aziatische mogendheid een overwin ning wist te behalen op een Europese grootmacht, is Azië in onrust. Overal rezen, vanaf hetbegin dezer eeuw, nationale vrijheidsbewegingen op,'ge sticht door jonge intellectuelen, die hun ideeën en hun organisatorische inzich ten verwierven aan de Europese en Amerikaanse universiteiten en hoge scholen. Letterkundigen als Rabindra- nath Tagore, juristen als Mahatma Gandhi, in hun latere leven hogelijk bewonderd door een verdorrend Europa, predikten de vrijmaking van Azië Azië voor de Aziaten en hun stem- tnert werden gehoord, hun geschriften gelezen, hun daden be wonderd ver buiten de grenzen van hun eigen land. Overal, in China en In dia, in Indo-China en Indonesië, in Ma- lakka en op de Philippijnen, in Burma en overal elders in 't Verre Oosten ontsta ken zij de fakkel van 't nationalisme. Europa heeft de groeiende macht van sen zelfbewust wordend Azië erkend. In de eerste wereldoorlog werd Japan als welkom bondgenoot der geallieer den beschouwd; in de tweede wereld oorlog trad Japan uit eigen beweging aan de zijde van Duitsland en verwierf China zich een plaats in de kring dei- grote vijf, die de toon aangeven in de Verenigde Naties en in de Veiligheids raad Tal van andere Aziatische mo gendheden zijn als leden in de U.N.O. opgenomen. Ook de groot ste en sterkste on der de Europese mogendheden heb ben de noodza kelijkheid erkend om met het ont waken van Azië rekening te houden; sterkeren dan Nederland hebben voor de nationalistische beweging in hun Rijksdelen gecapituleerd. 4 Moet Nederland dan in zijn eentje fikse politiek gaan voeren? Moet Neder land of beter moet een handjevol politieke flinkelingen in Nederland het ontwakend zelfbewustzijn van In donesië toeroepen: wacht nog even, wij vinden dat gij nog niet rijp zijt en eerst, wanneer wij dat vinden moogt gij de leiding van Uw eigen zaken in handen nemen. Moet Nederland al léén met geweld oproeien tegen een werelddeel? Dwaze illusie. De enige politiek, die op de lange duur de verbondenheid van Nederland met Indonesië kan waarborgen, is een rustig, verstandig en voorzichtig beleid, dat het vertrouwen bij de Indonesiërs niet stukbreekt, zonder hetwelk de Rijksverbondenheid waar de tegenstan ders van het gezonde beleid ziclr zo nerveus over maken, op de duur moet breken. Dit vertrouwen bij de goedwillende leiders van het Indonesisch nationalisme te hebben gewonnen en behouden is de grootste verdienste van de gevoerde politiek. Dit vertrouwen en daarmee de band tussen Nederland en Indonesië kan alleen behouden blijven indien de katholieken ojf de ingeslagen weg voortgaan: TROUW AANEEN. Dit is wei het meest vreugdevolle uit bet jaarversdlag over 1947 van de Centr. Ver. tot bestrijding der tuberculose, een feit, dat .wel niemand voor mogelijk zal hebben gehouden na de geweldige toe neming van de t.b.c. in de oorlogsjaren. Ten opzichte van 1939 was tengevolge van de oorlog en de daarop gevolgde be zetting en de beruchte hongerwinter 1J441945 de sterfte aan tuberculose ge stegen van 41 tot 85.9. wat een toeneming betekent van 109.5 pet. Het sterftecijfer aan longtuberculose van 1945 vertoont tegenover dat van 193,4 zelfs een toeneming van 28.3 tot .65.4 of ruim 131 pet. de sterkste stijging. Na 1945 is de sterfte van 85.9 verminderd tot 37.3 in 1947, hetgeen overeenkomt met een daling-van .ruim 56.5 pet. De sterfte aan longtuberculose vertoont derhalve nu de sterkste daling. Hier staat evenwel tegenover, dat 'nel aantal ziektegevallen zeer hoog is. Ver schillende consultatiebureau* laten daar omtrent nog sombere geluiden horen. Zo is o.a. het aantal gevallen van open tu berculose, dat zich in Amsterdam voor de eerste maal op het consultatie-bureau in Januari 1948 meldde, groter dan dat ge durende diezelfde maand een jaar gele den. Een zeer ongunstige en niet te onder schatten factor vormt de nood, welke er nog steeds heerst, en die waarschijn lijk nog jaren zal blijven aanhouden, op het gebied van de woningtoestanden. Dit geldt zowel voor het aantal personen, dat gedwongen is samen te wonen, als ook voor de ruimten, welke als woon- of slaapgelegenheid - in gebruik zijn. Ook het vetrantsoen. dat van zulk een grote betekenis is in de strijd tegen de tuber culose, laat nog steeds te wensen. Met ingang van 1 Juli, zo heeft de mi nisterraad besloten, zal de loonregeling voor jeugdig personeel in rijksdienst, welke tot nu toe was afgestemd op sa larisschalen voor ongehuwde volwasse nen, voortaan aansluiten bij de overeen komstige wedde-bedragen voor gehuw den. Naar gelang van de aard der werk zaamheden en de persoonlijke prestaties zullen de lonen dan bedragen: 14 jaar; f 35,—f 40. 15 jaar '40—55, 16 jaa": 50—f 70, 17 jaar: pO80.' 18 jaar; 70—95. 18 jaar: 80—105 en 20 jaar: 90120. slechts op teehnisrhe plinten „van ad vies diencn'l Een officier op het hoofdkwartier zei- de: „Ik verwacht niet, dat graaf Ber nadotte wonderen znl kunnen verrichlen. Het gaat om een kwestie, waarmede al jaren lang wordt getobd". Men vreest, dat oen verlenging van het tijdelijke bestand noodzakelijk zal blijken. De drie machtigste monarchen in de Arabische wereld koning Abdoellah van Transjordanië, koning Faroek van Egypte en koning Ibn Saoed van Saoedi- Arabië zullen elkaar deze week ont moeten om het Arabische plan voor de vrede in Palestina te bespreken. Intussen zijn de Engelsen druk bezig om bun laatste soldaten binnen 10 da gen uit Falestfna ie evacueren. Giste ren vertrok de „Empress of Australia" met 1300 Engelse soldaten uit Haifa. De kruiser „Phoebe" zal in de loop van deze week zijn laatste tocht uit de zelfde haven makem De Joodse kapitein van de ..Pan York" is door 'n Brits militair hof veroordeeld tot een boete van 20 pond sterling. Hij werd weer op vrije voeten gestéld. De gebrandschilderde ramen in de achtergevel van de i\ieuwc Kerk te. Amsterdam, die tijdens de oorlog op veiliger oorden werden benaard worden in verhand met de inhuldiging van Prinses Juliana als Koningin herplaatst. De gevel is hiertoe netjes ingepakt. De Duitse economische commissie van de sovjet-zóne in L)uit,»la:.<; heeft een ontwerp-deereet goedgekeurd voor een valuta-hervorming in genoemde zóne. Het ontwerp is ter goedkeuring gezonden aan maar schalk Sokolovsky. De bekendmaking van de desbetreffende verordeningen wordt een dezer dagen tegemoet gezien. Als eerste maatregel hebben de Russen gister avond de circulatie van het West-Duitse betaalmiddel voor hun zóne en geheel Berlijn verboden. Dit is de eerste maal, dat /,ij trachten een unilaterale maatregel voor geheel Berlijn af te dwingen. was voor de derde dag absoluut stil gelegd, Te Helmstedt aan de inter nationale autoweg naar Berlijn staat „uit veiligheidsoverwegingen" een Britse gevechtswagen tegenover de Russische schildwachten. Verwacht wordt, dat de Westelijke mogendheden deze verklaring voor on wettig zullen verklaren en als niet bin dend in de Amerikaanse, Britse en Franse zone van de stad. Hierop zou tevens de maatregel kunnen volgen, dat het nieuwe West-Duitse geld in tegenstelling met de aanvankelijke plannen door de Westelijke geallieerden in hun zones van Berlijn ingevoerd zou worden. De Rus sen houden met deze maatregel reeds rekening en herhaalden de dreigende verklaring, dat „in Berlijn geen ander betaalmiddel zal geldig worden dan dat, hetwelk in de sovjet-zone circuleert, daar de stad deel uitmaakt van deze zone". De door deze onduidelijke toestand ontstane onzekerheid heeft sterk haar weerslag op de bevolking van Berlijn, die haar uiterste best doet het overtol lige geld nu reeds op een of andere wijze veilig te stellen. De spaarbanken werden bestormd, doch namen vanaf gisteren geen stortingen meer aan. Belastingschul den worden in allerijl afgelost en win kels raken zelfs incourante goederen kwijt. De dames van Berlijn kunnen zich op het ogenblik erop beroemen, de best verzorgde kapsels ter wereld te hebben, daar duizenden hun geld „belegden" in permanent. In West-Duitsland had de geldhervor ming tot gevolg, dat de winkels plotse ling weer wel voorzien bleken. De zwart handelaren waren echter ook niet bij de pakken blijven neerzitten, .doch de politie was actief en in Hamburg werden er al leen al 20 gearresteerd, in het bezit van flinke bedragen aan nieuw geld. Inmiddels hebben de Russen boeren gemobiliseerd om de soldaten bij te staan in het bewaken van de 720 km. lange grens. Nog steeds trachten Duitsers deze grens te passeren 'om hun in het Westen waardeloze Marken in het Oosten om te wisselen, doch de kans om de grens te kruisen is vrijwel nihil. De Russische blokkade begint ernstige gevolgen te krijgen. De toestand was gis teravond als volgt: 1. Het wegverkeer naar het Oosten Een eenvoudig bericht vermeldde dezer dagen, dat met de „Kota Intcn" een ge zelschap van 700 Amerikaanse hoog leraren en studenten op 18 Juni van Quebec naar Rotterdam is vertrokken, teneinde hier te lande verschillende cursussen te volgen. Dit is een onderdeel van het grote werk, dat het Nederlands Bureau voor buitenlandse studentenbetrekkingen, de 1 N B.B.S dit jaar heeft ondernomen. En een van de belangrijkste projecten zal zijn de ontvangst van niet minder dan 2250 Amerikaanse studenten en professo ren. De Nederlandse regering steide hier voor verschillende schepen ter beschik king. Aan boord verzorgt het N.BB.S. een programma, bestaande uit enige col leges, films, toneel en muziek, terwijl met Amerikaanse hulp bibliotheken zul» len worden ingericht aan boord. Van deze Amerikanen zullen -er onge veer 700 in Nederland blijven, o.w 100 voor de zomercursus te Leiden, 320 voor een tour ter bestudering van het Mar shall-plan, 100 meisjes in werkkampen op Texel en Zuid-Beveland, 100 in inter, nationale vacantiekampen en ltfO in de werkkampen op Walcheren. Behalve deze studenten nemen nog 100 Amerika nen deel aan een tour door Engeland, Frankrijk en de Benelux, georganiseerd in samenwerking met de Engelse, Belgi sche en Franse organisaties. Het N.B.B S wil er naar streven de buitenlandse studenten een zo goed mogelijk beeld van Nederlandse toestao dfen daartoe verwerkt colleges over Neder lands fnanciële positie, de tol-unie met België en Luxemburg; de ontwikkeling van de staats-instellingen in Indië, de wederopbouw in Nederland, enz. Ander zijds wordt veel gedaan aan excursies. Hier bleek ook weer belangstelling van het bedrijfsleven dooj het aanbod van excursies naar fabrieken, scheepswerven enz., terwijl ook regeringsinstellingen daadwerkelijke hulp verleenden door het organiseren van ontvangsten, lunches en rondleidingen. De deelnemers aan de tour naar Leiden worden op Zaterdag 31 Juli, 's avonds verwacht, en gaan 4 Augustus door naar Antwerpen. Intussen zullen ze uitstapjes hebben gemaakt naar Den Haag, Rotter dam en Amsterdam, doch ook in deze plaatsen zullen zij éeel informatieve lezingen krijgen bij te wonen. De groep van de Benelux-tour wordt in drie centra ingedeeld, die gedurende zes weken zullen circuleren. De groep, die in Maastricht komt, wordt gehuisvest in samenwerking met de Staatsmijnen, de deelnemers aan studenten- of werk kampen zullen worden gehuisvest al naar gelang van de streek waar zij ver blijven. In Amsterdam in tjalken of bij particulieren, in Staphorst in wederop- bouwkampen, op Zuid-Beveland in grote graanloodsen, op Texel in twee kampen voor meisjes en jongens Aan alles is nagenoeg gedacht en men begrijpt, dat het voorbereidende werk voor zovele gasten het N.B.B.S. vele hoofdbrekens heeft gekost, doch men hoopt het gestelde doel niettemin te kun nen bereiken Op 6 Juli a.s. hopen de heer en mevrouw -Velzeboer-piepen te Alkmaar hun zestig- te geven. In de programma's zijn'jarig huwelijksfeest te vieren.-■ i Enige tijd geleden werd. gelijk mei\ zich zal herinneren, op een vergadering te Amsterdam van Belgische zijde een ernstige klacht uitgesproken met betrek king tot de kwaliteit van een hoeveelheid boter, welke Nederland in Maart j.l. aan België heeft verkocht. Het ministerie van Landbouw heeft er reeds de aandacht op gevestigd, dat deze klacht slechts een leverantie kon betref fen, ten aanzien waarvan de Belgen vol ledig waren ingelicht omtrent de kwali teit van het product, t.w. koelhuisboter. die geruime tijd opgeslagen Was geweest en dientengevolge als „vissig" bekend staande smaakgebreken kon vertonen. Om deze reden is ook bij de Belgische autoriteiten, met wie desbetreffende on derhandelingen indertijd zijn gevoerd, tegen de klacht protest aangetekend. in zijn antwoord deelt de lieer J. C. van Essche, directeur-generaal dei' Mis sions econcmioues (handelsbetrekkingen) te Brussel thans mede. dat het Neder landse verweer als volkomen juist moet worden erkend, terwijl hij tevens zijn spijt betuigt voor het uitspreken der klacht. Het is op dringend verzoek der Bel gen. die zonder deze aanvulling het boterrantsoen in Maart zouden hebben moeten verlagen, dat de Nederlanders na voor de afwijkende kwaliteit te heb ben gewaarschuwd, zich hebben laten overhalen de 1000 ton koelhuisboter te verkopen. Overeengekomen werd evenwel, dat de oorsprong van de boter in België niet zou worden bekend gemaakt teneinde te ver mijden, dat de Nederlandse naam ten onrechte in opspraak zou worden ge bracht. Nu dit toch. en nogmaals, ten onrechte, is gebeurd, wordt dit te Brussel ten zeer ste betreurd, en biedt de heer Van Essche de excuses der Belgische autoriteiten aap. 2. De Amerikaanse militaire gouver neur, Clay, heeft bekend gemaakt, dat er geen Amerikaanse militaire goederentrei nen naar Berlijn zullen lopen i.v.m. de Russische Weigering van eergisteren om een trein met levensmiddelen en andere noodzakelijke artikelen voor de 10.000 Amerikanen in Berlijn door te laten. De7.e trein staat nog steeds op een zij spoor te Marienborg in de Sovjetzone. De Amerikaanse commandant van de trein heeft strikte orders van gen. Clay, geen Sovjetbeambten toe te laten. De Amerikanen in Berlijn, zullen thans door de lucht van het nodige voorzien Worden. 3. De Engelsen hebben ook zes extra vliegtuigen per dag ingelegd tuisen Bërlijn en de Britse zóne. 4. Het binnenscheepvaartverkeer tus sen de Britse en Russische zone is vol komen stilgelegd. 5. Het Duitse vrachtverkeer van het Westen naar Berlijn komt zeer slecht door tengevolge van de Russische inspec ties van de lading en de persoonlijke eigendommen van de vervoerders. De vier gouverneurs confereren Generaal Robertson, de Britse mili taire gouverneur van Duitsland heeft aan maarschalk Sokolovsky medege deeld. bereid te zjjn vier-mogendhe- denbesprekingen te voeren over de geldhervorming in Duitsland, hetzjj in eigen persoon, hetzij door middel van zijn staf. Deze. laatste poging van Robertson om liet steeds dreigender wordend ge schil op te lossen, ging vergezeld van een nadrukkelijke afwijzing van de Sovjetmening als zou Berlijn een deel vormen van de Sovjetbezettingszonc. Sokolovsky heeft het voorstel tot liet voeren van vier-mogendhedenbespre- kingen aanvaard Het tijdstip der bijeenkomst is bepaald op heden. Dinsdag, te 14 uur pl. t. Ook de kwestie van het goederenverkeer zal door de drie gouverneurs van de Weste lijke zones ter sprake worden gebracht. Kolonel Yelisarov, de waarnemend commandant der Sovjets in Berlijn heeft zijn collega's gisteren telefonisch mede gedeeld. dat hij wegens „drukke werk zaamheden" niet in staat was «ie voor Woensdag vastgestelde bijeenkomst der vier geallieerde plaatsvervangers bij te wonen. Hij zou t.z.t. laten weten, wan neer zijn bezigheden hem wel het bijwo nen van een vergadering zouden ver oorloven. Een strijdvraag, welke onder onze .r. wapenrok geklede makkers in staat is de gemoederen enigszins te verhitten, is aie van het burgerpak. Iedere demobiliseren de zal met vreugde de fourier netjes ge- aag" zeggen, om zich weer definitici j 1 een ..menselijk" eostuum te steken. Man' j ja. de zozeer becritiseerde diensttijd schijnt toch voor de body wel goea e zijn geweest en het gros van de demo l- liserenden moet ontdekken, dat zijn om vang te groot is geworden voor zijn ki? ding. Overigens wist hij reeds lang, dat de omvang van zijn geldbuidel er niet op vooruit is gegaan. De autoriteiten erkennen het eerste feit volmondig en een e^tra toe-- ijzing voor textielpunten blijft niet achterwege. Echter ontstaat hier enige wrijving tus sen de ex-militairen en hun oude baas omdat het tweede feit geheel lang-" dicn-" koude kleren gaat. tenminste wat betreft de jongens, die hier in Nederland hun dienst hebben vervuld. Men weet, wat de regering doet voor onze jongens, die op dit ogenblik twee jaren van hun leven in de Oost hebben doorgebracht. Ze krijgen o.a. 190 textielpunten, een bonus van 70, ee.-. bonus van 10 voor iedere Indië-maa:.d. gedurende enige tijd gratis reizen in Ne derland, mogelijkheden tot gratis scho ling. herscholing en omscholing. Al deze pogingen van de regering, om de jongens weer in het zadel te helpen, kunnen na tuurlijk slechts ieders bijval hebben, zelfs van hun makkers in Nederland. Wie het hardst werkt, zal ook het meest krij gen. Stel daartegenover echter eens de de mobiliserende soldaat in Nederland. Mi nimaal heeft hij er toch ook 15 maanden op zitten, terwijl en dit is zeer »be - langrijk zijn achterblijven in ons lai d beslist geen vrije verkiezing is. Misschien komt het hem beter uit, maar tropenon- geschiktheid, specialistenopleiding e.ü. zijn er toch maar de aanleiding toege- weest. Deze kerel dan, die gedaan heeft, wat van hem werd geëist, krijgt een goec- keurend klopje op zijn schouder: „Kere.. bedankt voor je komst en hier heb je 120 textielpunten. Het beste, hoor. Geld" Tja, dat hebben we niet!". Kijk, dit is toch niet billijk. O ja. er is een regelin.,. dat zij. die financieel het zwaarst om hoog zitten, bij de „Stamil" kunnen aan kloppen voor een toelage, maar de prac- tijk Wijst ook hier weer uit. dat dit systeem niet werkt. Er worden waar schijnlijk wel uitkeringengegeven, maar beslist in eerste instantie aan hen, die ais altijd haantje de voorste zijn. De doorsnee Nederlander heeft nu eenmaal een hekel aan bedelen. Bovendien mag men wel eens besef fen. hoe denigrerend dit grote verschil ia hulp is voor de jongens in Indonesië. Zullen zij niet het idee krijgen, dat ai die vriendelijkheid erop wijst, dat z^ het toch inderdaad maar „heel erg" heb ben gehad. Natuurlijk, het is geen grapje, om twee jaren van huis te zijn geschei den. Het is zo, in Indonesië zijn de risi co's anders dan hier, maar toch zitten er aan een uitzending naar de Oost ook positievir kanten. Het verblijf in een ander land met eeu geheel andere sfeer biedt mogelijkheden, om de eigen persoonlijkheid vollediger te vormen. Voor de handige knaap lig gen in Indonesië kansen, welke hier on - tegenzeggelijk niet te vinden zijn. Wel licht, dat de bijzondere omstandigheden van de laatste jaren nog een nadelig sal do aanwijzen, omdat toen veel meer dan in de toekomst onzekerheid heer ste over vele dingen. De duur der uit zending, de mate van het grotere risico. de vele improvisaties in Indonesië zeil, het waren allemaal factoren, welke bij zonder dienden te worden bekeken. Maar nu, bij consolidatie, zelfs verbe tering van de toestand mag wel eens worden getracht aan ieder de tribuut ie betalen, welke hem toekomt Dan past het zeker niet de demobiliserende uit Indonesië verkregen voorrechten te ont nemen. Wel moet worden gedacht aan de militair, die in Nederland de wapen rok heeft gedragen. Zij allen hebben hun plicht naar behoren volbracht, aan de regering het antwoord. ROERGANGER. (Van onze correspondent.) Alarmerende berichten bereiken Parijs over de overstromingen in het departe ment Isère, waar de rivierdijken zijn bezweken. Tien dorpen staan reeds vol komen in het water, dat tot de boven verdiepingen van de huizen reikt. Mili tairen nemen deel aan het reddings werk. Enkele personen worden vermist. De dijkdoorbraak had plaats in de val lei van Gresivaudan. waar de Isère en de Drac samenvloeien. Deze bergstromen behoren tot de voornaamste bergrivieren van de Rhone. De eerste doorbraak had Zaterdagmid dag plaats, ze werd Zondag door vief andere doorbraken gevolgd. De kolossale watertoevoer is vobral veroorzaakt door de buitengewoon zwa re regenval der laatste dagen in deze omgeving en het smelten van de giet- schers. Het is reeds de derde maal. dat een dergelijke rampzalige dijkdoorbraak in dit departement plaats heeft. Informeel gesprektussen dr. Van Mook en Moh. Hatta verleden week Donderdag in Batavia-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1