INVALIDEN EN DEBIELEN LEREN EEN VAK W eerbericht j R Plechtige opening Ukraïns Priesterseminarie Maat houden en grenzen zien Pasoendan wordt zelfstandig Succes van Van Swol en Rinkel te Wimbledon i* mtm. - ADIO TSRJWiiib Mfii 4 Christelijke barmhartigheid op haar best Gelieim Consistorie programma Prijsvraag reclameplaat der*Verenigde Naties Ti STAKING VOORBIJ Belgische metaal arbeiders Devaluatie-clausule van de baan 'N Overdracht o verheidsrechten (,,t bevoegdheden Sensaties op het centrecourt DINSDAG 22 JUNI 1948 "PAGINA 2 TYPISTE IN BATAVIA Weinig verandering STRAF GEHANDHAAFD VOOR DIRECTEUR RESIDENTIEBODE 12 00 V1' T3U00elnwgsrr^3.15 gram.; hA Hoge belangstelling van geestelijke en wereldlijke zijde ZWARE ONTPLOFFING TE KENVIL hervatten het werk Na zes dagen werd overeenkomst bereikt Handhaving van een -passende wisselkoers BESPREKINGEN IN BATAVIA HERVAT? Met uitsluiting van politieke kwesties Grenzen zien en maathouden is een van de 'moeilijkst te vervullen levensopgaven. Men pleegt hiermee nog wel klaar jyQQr JJEYSTER spreekt ze. Dan moet ze te komen waai het ande- spreken, om op de grens te ren betreft de moeilijk- lijkheden 'blijken pas onover komelijk te worden, waar het om ons zelf gaat. Nuchter be keken geloof ik, dat hier voor vele mannen lief grootste ob stakel ligt om een goed vader te zijn. Men ziet geen grenzen die gesteld moeten worden aan geld ver-dienen, aan het bevre digen van een enkele per soonlijke „zwakheid", waar men meent recht op te hebben, men ziet geleidelijk geen gren zen meer tussen hetgeen als bijkomstigheid zeer belangrijk, maar als essentie van minima le waarde is. 3 wickets in handen van V.O.C. JI lig; V.U.C. 110 verliest met 3 rung van A.C.C.'. ÏU 113. DE CRICKETCOMPETITIE Ook HCC II verslagen MOTORKAMPIOENSCHAP VAN OVERIJSSEL NEGERS ZIJN GEEN BATAVIEREN HET SCHAAKTOURNOOI TE KARLSBAD SCHAAKRUBRIEK, Den Bosch zet zijn schone traditie der Christen barmhartigheid voort. De A.M.Ot werkinrichting, die men langs een diepe 'ingang aan de Vughterstraat bereikt, wil de lichamelijk gebrekkigen en de geestelijk zwakken der stad, en van de omtrek in haar localen verzame len om hen op zodanige wijze in een vak te bekwamen, dat zij in het alge meen als geschikte hulpkrachten in de maatschappij van nut kunnen zijn. De heer Vissers, directeur der instel ling, vertelde ons iets over bestaansreden en wezen van de werkinrichting. Hoe was het tot voor kort met diege nen, die het B L.O. volgden? Als zij de school verlieten, konden zij wel bij een baas terecht, maar, omdat zij geen vak scholing hadden genoten en door de col lega's wegens hun „linksheid" bespot werden ox tpt onoirbare dingen werden aangezet, werden zij weggejaagd, vervie len tot werkloosheid en zakten nog ver der af. Nodig was, bij de steeds snellere uitbouw der BL.O.-scholen, ook een nazorg, bestaande in een vakopleiding, die sterk practisch moest zijn ingesteld. Het jnooie van de A.M.O. te 's-Bosch is nu, dat niet alleen debielen, maar ook lichamelijk gebrekkigen met een normaal verstand, worden opgenomen en de sa menwerking tussen beide groepen is uit stekend. De lichamelijk gebrekkigen zijn een: steun en leiding voor de debie len, terwijl een psychotechnisch onder zoek de graad van debiliteit en de mo gelijkheden voor de vakbekwaming tot uitdrukking doet komen, waarna plaat sing volgt in een der afdeljngen, die elk onder een werkmeester zijn geplaatst. Zo zijn er een afdeling voor tuinbouw (die in de grote tuin van het gebouw zijn oefenterrein vindt) verbonden met een afdeling rietmattenstrikkerij, daar deze rietmatten in de tuinbouw juist gebruikt worden; een afdeling schilde ren en een afdeling timmeren, waar houten gebruiksvoorwerpen zoals krui sen, consoles e.d. worden vervaardigd; tenslotte een boekbinderij en cartonnage- Zoals !n een gedeelte van onze op lage van gisteren reeds werd mede gedeeld, heeft Z. H. de Paus gisteren een geheim Consistorie gehouden. Aanwezig waren veertien kardinalen, o.w. Gregory kardinaal Agagianian, de primaat van de Kerk van de Oosterse ritus, Twee patriarchen van de Oosterse Kerk, die het pallium zouden hebben ontvangen, konden niet te Rome zijn wegens de gespannen toestand in het nabije Oosten. Volgens een nauwkeurig gevolgde agenda hechtten de kardinalen hun goed keuring aan twee heiligverklaringen voor het H. Jaar 1950, nl. die van Jeanne de Lestonnac, stichteres van de dochters van de H. Maagd en Vincenza Gerosa, de Italiaanse stichteres van de Zusters van Barmhartigheid. Tevens bevestigden zij de verkiezing van twee patriarchen van de Oosterse ritus: van mgr. Joseph Ghanima, patriarch van Babylon-Chaldea, dat geheel Meso potamia, Irak, Bagdad en Mossoel omvat, met in totaal 45.000 katholieken. Patriarch Ghanitna is 69 jaar oud en geboortig uit Mossoel; voorts van mgr. Iv Saigh, wier.s patriarchaat van Antiochië van de Melchites is gevestigd in. Damascus. Patriarch Saigh behoort to,t de congre gatie van missionarissen van de H. Paulus en is 70 jaar oud, geboortig uit Aleppo, Syrië. Bij de opening van het Consistorie over handigde Francesco kardinaal Marmaggi de H. Vader een rode fluwelen buidel, symbool van Zijn functie als camerlengo van het college van kardinalen, waarna Z. H. de buidel overdroeg aan Massimo kardinaal Massimi, ten teken dat deze benoemd was tot camerlengo. Daarna hield de H. Vader een korte rede, in welke hij de reeds genoemde benoemingen van patriarchen bevestigde en enige andere benoemingen bekend maakte. De meest opmerkelijke waren die van suffragaanbisschoppen voor Albano en Palestina, waardoor de kardinaal-bis schoppen van deze diocesen in Rome kunnen blijven. Dit werd algemeen uit gelegd als een eerste maatregel ter her vorming van het bestuur van de Ro meinse Curie, welke de H. Vader reeds eerder had aangekondigd. afdeling en de trots van de directeur, een afdeling tapijtknoperij, waar in elk geval geestelijk-volwaardigen de leiding hebben bij het maken van de ontwerpen en het kiezen der kleuren, maar waar de vrij eenvoudige uitvoering door de bielen kan geschieden Jammer alleen, dat er .zo'n tekort is San smyrnawol en aan stramien! In het Noorden van ons land zijn plm. 40 tehuizen voor de zg. „onvolwaardigen" maar het betreft dan tewerkstelling van imbecielen; de graad van ontwikkeling kan hier dus slechts zeer gering zijp; er heeft geen psychotechnisch onderzoek plaats, daar er hier" van gradatie in de mogelijkheden toch geen sprake kan zijn, terwijl deze jongens dan ook niet worden opgeleid voor de maatschappij, maar hun gehele leven in de tehuizen verblijven. Geheel anders dus v^erkt, zoals wij zagen, het tehuis in Den Bosch, het eerste zodanige in Brabant en eigenlijk in geheel Nederland. Het tehuis wil na melijk zoveel mogelijk de pupillen afle veren aan de maatschappij. Slechts in de gevallen, dat uit het psychotechnisch on derzoek blijkt, v-dat .er spxake is van im- beciliteit, zal men de belhlifende perso nen blijvend aan de inrichting verbonden moeten houden. De heer Vissers acht het b.v. heel goed mogelijk, dat enige lichamelijk ge brekkigen met kunde in het maken van ontwerpen voor tapijten en in het kiezen van kleuren, samen met meerdere debie len, die het knoopwerk uitvoeren, een onderneming in tapijtknoperij op zullen zetten als zij eenmaal de instelling heb ben verlaten. Nog één afdeling hoopt de directeur a'an zijn instituut toe te voegen nl. e;en buitenafdeling. Deze zou de vele niet verplaatsbare lichamelijk gebrekkigen in Den Bosch en omgeving thuis werk moe ten kunnen bezorgen Daar hier moeilijk sprake kan zijn van opleiding vooraf, zou dit moeten bestaan in b.v. sorteerwerk, telwerk, licht montagewerk enz. „Maar", zo yerzekerde ons de heer Vissers, „daar komt veel bij kijken zoals b.v. een auto om-de afgewerkte producten op te halen" Vele invaliden zou zo wel een levens onderhoud te verschaffen zijn, zodat zij niet meer totaal afhankelijk zijn van de gemeenschap, maar in zekere zin op eigen krachten, deel zouden kunnen uit maken van de samenleving. De toekomst der "nazorg voor B.L.O.- pupillen ziet intussen de heer Vissers met optimisme tegemoet, daar er immers in 1947 wederom te Den Bosch, een Katholiek Landelijk .Nazorgcontaet :s op gericht, dat 'van plan is overal goed uit geruste streekwerkplaatsen te kiezen. Antwoord ojl vragen van mej. Tendeloo De minister van overzeese gebieds delen antwoordde op de vragen van mej. Tendeloo, die het feit naar voren had gebraeht, dat een meisje, dat op een basissalaris van 125 per maand plus 100 duurtetoeslag als typiste was uit gezonden naar Indië, hieraan zelfs niet genoeg had om in haar „mess" te leven en die, klagende bij een ambtenaar van de huisvesting te Batavia, te horen kreeg, dat zij zich maar „een vriendje moest aanschaffen met veel duiten". De minister nierkt in zijn antwoord op, dat de betrokken ambtenaar ont kent dit te hebben gezegd, doch een nader onderzoek wondt ingesteld. Vst salariëring der ambtenaren in Indone sië maakt slechts een uiterst sobere le venswijze mogelijk. Er is echter se dert kort bepaald, dat in alle messes niet meer dan 60 pet. van de netto-in komsten der ambtenaren aan pension- prijs behoeft te worden betaald. De sa- larisgrens voor degenen, die een op het werk bereide gratis maaltijd kan wor den verstrekt, is van 100 tot 300 verhoogd. Verder is er op initiatief van het derpartement van sociale zaken te Batavia een comité opgericht speciaal voor de behartiging van de belangen van de uitgezonden meisjes. medegedeeld te De Bilt, tot j Weerverwachting door het K.N.M.I. Woensdagavond. t Wisselend bewolkt met plaatselijke buien, hier en daar met onweer. Meest matige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 23 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur; maan op 23.12 uur, onder 5.27 uur. De Bijzondere Raad van Cassatie deed heden uitspraak tegen jhr. mr. C. H. M. J. J. van N. tot S„ die wegens hulpver lening aan de vijand (het drukken van propaganda-materiaal) als directeur van de N. V. Residentiebode tot 2(4 jaar ge vangenisstraf veroordeeld werd door het B. G. te 's-Gravenhage. Ook de Bijzondere Raad van Cassatie verwierp beroep op noodtoestand. De raad handhaaft de vrijheidsstraf onder aftrek van voorarrest en stelt als bijko mende straffen .uitsluiting uit de kies rechten, het recht ambten te bekleden en uitoefening van enig beroep, verband houdend met drukkerij' en uitgeverij/ voor de tijd van tien jaar vast. WOENSDAG 23 JUNI HILVERSUM I (301 M.) VARA. 7.00 Nieuws, gram., 1.2.00 Virtuoso-trk), 1 Gram.. 13.00 Nieuws, 13.20 Orgel, 14.00 Voordracht, 14.15 Omroepork 15.00 Hoorsoel 15.35 Voor de zieken, 16.00 Kinderkoor,- 76.15 Causerie, 16/45 Vragen- rubriek, 17.15 Gram., 17.35 Kwartet, 18.00 Nieuws, gram.. 18.30 Ned. Strijakr., Lezing., 19-15 Verkiezingstoespr '1^0 20 00 VPRO). 20.00 Nieuws, 20.15 Malan lo0020 45 Hoorspel, 21.35 The Ramblers 21.55 Cabaret. 22.15 Utr. Sted. Ork., .3.00 Nieuws, gram. „™,r nn HILVERSUM II (415 M.) NCRV.i.OO nieuws, gram.. 11.15 ;«euWS Zang, 12.33 Orgel en cello, lS.OO Nteuw, 8 are trio, 13.45 Gram.,,14.55 En semble „Euphonia", 15.30 Viool, 16.00 ziekver4; 'lS.lo' RVU 19-00 Nieuws Nieuws, 2.33 Orgel 13.15 Cesare trio, 13.45 GraïïL. Voo/de jëugdhlL45 RVD, 18.05 Cbr. mu 7.30 RVU. 19.00 Nieuws, 19.15 RVD 19 30 Sport, 19-45 Koor, 20.05 Toe spraak min. Drees, 20.15 Wijdingsdienst 91 70 Gram 21.45 Omroepork., 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuv^, gram. Radio-distributie HI: TOO VI Brussel: 715 gram.: 7.40 gymn., 7.50 S, 3-00 n|s.k ai5HC0nCv; ió !ogor£"Bill Savell11.00 Kalundborg: ork.: 15.15 P. C. J-: nws Eddy Ferrari; 1500" Kalundborg: schip v d week'; 15.45 Ei* ork.; Ï6.30 hoorspel; 17.00 Kootwijk: Batavia piano; 18.30 v. d 19.30 gram.: 19.50 20.00 operette22.00 22.50 nws.; 22-55 1800 VI. Brussel: sold.; 19.00 nws. radio-feuilleton; nws.22.15 gram., gram..: 23.00 Luxemburg: dansmuz. Radio-distributie IV: 7.00 Eng. nws.: 7.15 ork.: 7.55 weerber.; 8 00 nws 8.20 Knig'S ork.; 8.45 Cazabon s ark.» 9.00 Eng. L.P.: nws.; 9.10 v. d. huisvr.10.00 v. d. sold.; 10.15 parlement .1030 Mont- .rtrp players; 11.00 voordr,. 11.15 B.E-C WelsK orT; 12.15 Eng. H.S.: HowelVs nri- 12 30 gram.* 12.55 weerber.13.Ö*- Br.Brussel: nws.13.10casinoprog.; 13.30 rws.: 14.00 Eng. L.P.: v.d. vrouw, 15.00 paardenrennen; 15.15 Deanne Duibin, 15 30 ork.-, 16.00 voordr.16.15 orgel; 18.45 BBC. Northern Ork.: 17.45 Fr. Brussel, gram 18.00 v. d. sold.; 13.15 Eng. LP.. Do lay's ork.; 18.45 hoorsp.: 19.00 Eng U.S.: ..Sweet Music"; 19.30 cabaret: 20.00 B.B.C. Scottish ork.; 21.00 Luxemburg: dansmuziök: 21.30 Eng. L.P.: gevar. progr.; 22.00 nws.; 22.15 gevar. progr-, 22 35 Barriceau's ork.; 23.15 „Dulcet fttringp"; 23.56 nws. In het klooster der paters Augus tijnen te Culemborg, waar uitgeweken Ukrainse priesterstudenten met hun professoren, ongeveer vijftig in getal, gastvrijheid genieten, is gisteren het voor hen ingerichte priesterseminarie officieel geopend. Een gróót aantal genodigden, geestelij ke en wereldlijke autoriteiten, waarvan wij noemen mgr. D, Huurdeman, vicaris- generaal van het aartsbisdom, vertegen- woordigende Kardinaal de Jong, mgr. Rossi, afgevaardigde van de pauselijke internuntius Z. Hoogw. Exc. Mgr. Giobbe, mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onder- wijs en Opvoeding, de prelaat van de ab dij van Berrie het Hoogstwaardig Héér dr. Onderstein, Pater S. V. Nunen, pro vinciaal van de Nederlandse Augustij nenprovincie, de minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen, vele pas toors uit het aartsbisdom en vrienden van het Herenigingswerk, verenigden zich allen eerst in de kapel, waar Z. H. Exc. mgr. Johan Bucko, apostolisch visitator, een pontificale H. Mis volgens Byzan tijns-Slavische ritus cejebreerde. Een koor van 22 studenten zong o. 1. v. Prol. Antonawitch de zo zinrijke gezangen. Vervolgens had in de aula van het stu diecentrum een plechtige sessie plaats, waarin pater Van Nunen eerst in het Latijn en daarna in het Nederlands de aanwezigen verwelkomde. Een ministerieel welkom Veel indruk maakte de korte toespraak van minister Van Maarseveen, die zich speciaal tot Mgr. Bucko richtte en ge waagde van een grote dag, overscha duwd echter door het feit, dat de hier gevestigde Ukrainers in ballingschap le ven. Spreker hoopt, dat ons land voor hen een tweede vaderland zou zijn, waar in hij hen van harte welkom heette. Pastoor A. G. Smit uit Soestdijk, voor zitter van het Apostolaat der Hereniging, deed mededeling van enkele telegram men o.a. van Mgr. Montim van het se cretariaat van het Vaticaan en wees er op, dat de dag van heden de bekroning vormt van een stout opgezet plan. Dr. Basil Labar, rector van het se minarie, ging in het kort de lijdensge schiedenis van het Ukrainse volk/na. Mgr. Huurdem. r sprak enige woor den van begroeting namens Z. Em. de Kardinaal en deed dit met de woorden van de II. Philippus Neri, gericht tot het Engels college te Rome, hen martelaren noemend. In de Ukraine heeft steeds het bloed der martelaren gevloeid. Gij hebt grote offers gebracht, aldus mgr., tot de studenten, om U hier voor te kunnen be reiden teneinde straks aan het zieleheil under Uw landgenoten te werken. Het is ons een voorrecht U hier een plaats in het Aartsbisdom te kunnen aanbieden. Moge God U kracht geven en Uw werk zegenen. Z. Hoogw. Exc. Mgr. Bucko dankte al len, die de tot standkoming van- dit se minarie hebben mogelijk gemaakt, in het bijzonder Kardinaal de Jong en uitte zijn bewondering voor het Werk van minister Van Maarseveen. De plechtige zitting werd besloten met het zingen van het Wilhelmus en het Ukrains volkslied. Evenals het vorig jaar, schrijft ook ditmaal het Secretariaat der Verenigde Naties te New-York een prijsvraag uit voor een nieuwe reclameplaat in kleu ren Ditmaal moet deze in beeld bren gen de zinsnede, voorkomende in het Handvest: „Ter bevordering van sociale vooruitgang en hoger levenspeil in groter vrijheid". De deelneming staat open voor beroepskunstenaars. De volgende prijzen staan ter beschik king: le prijs 1500 dl., 2e prijs 1000 dl. 3e prijs 500 dl., en voorts 10 prijzen van 100 dl. elk. De plaat moet een korte „slogan" bevatten, die geen integrerend deel van de tekening vormt. Teneinde de deelneming in Nederland aan deze prijsvraag voor te bereiden, is een kleine commissie gevormd, be staande uit mej. dr. A F. W. Lunsingn Meyer, mej. C. J. Gischler en de heer H. Ch. G. J. van der Mandere. Nederlandse inzendingen moeten uiter lijk 31 Augustus a.s. zijn toegezonden aan het eerstgenoemde lid van deze commissie, p.a. afd. Verenigde Naties van het Ministerie 'van buitènl. zaken, met duidelijke vermelding aan de bui tenkant van het adres, dat zij betrek king hebben, op de Prijsvraag voor de Verenigde Naties Een jury van' erkende bevoegdheid zal uit de Nederl. inzendingen de drie beste uitkiezen, die dan worden opge zonden aan het V.N. Information Centre te Parijs, waar de internationale jury zetelt, die vóór 15 October d.a.v. uit spraak zal doen. In de fabriek van de „Hercules powdei compy." te Kenvil (New Jersey) heeft een zware ontploffing plaats gehad, waar bij tenminste drie personen om het leven kwamen en vele gewond werden. De ont ploffing was op 80 km. afstand te voelen. Hoog boven de fabriek hing na het ge beurde een geel-rode rookwolk en op 16 km. afstand dwarrelden roet en verbran de papiersnippers neer. Aan de Academie voor Schone Kun sten te Leuven is in de afdeling schil deren dit jaar de hoogste bekroning be haald door de jonge kunstschilder J. Foe- derer uit Helmond, die daarmee beslag legde op de gulden medaille der stad Leuven. In October a.s. vindt de offi ciële uitreiking plaats. Gistermiddag te 16 uur zijn de werk gevers en werknemers in de Belgische metaalnijverheid tot een accoord ge komen. De staking, die gedurende zes dagen de metaalindustrie had lamge legd, is daardoor geëindigd. De arbeiders hebben hedenmorgen het werk hervat. Op grond van de bereikte overeenkomst zal de zgn. stiptheidspremie van 5 pet. voortaan in het loon worden opgenomen. Lonen, die onrechtvaardig laag zijn, zul-, len verhoogd worden. Verder zal de exportbelasting van 3 pet. voor de metaalnijverheid /en de staal industrie worden gehandhaafd tot 31 December 1948. De opbrengst ervan zal aan de arbeiders ten goede komen in een vorm, die nog nader door de regering zal worden bepaald. Voorts zal de regering nog vóór 31 December a.s. een bedrag van fr. 600 millioen ter beschikking stellen in de vorm van zgn. „uitrustingsbons", waarop de arbeiders huishoudelijke artikelen en kleding kunnen aanschaffen. Tenslotte heeft de regering toegezegd, nog vóór het einde van de parlementaire zitting de reorganisatie van de nationale bank van België, van de nationale maat schappij tut het verstrekken van credie- ten aan de industrie en de structuur hervormingen in de bedrijven in stem ming te zullen brengen. Geschat wordt, dat België door deze staking meer dan 80.000 ton staal verlo ren heeft, hetgeen ongeveer 12 procent van haar totale export gedurende die periode uitmaakt. De reparatie van schepen in de ha ven van Antwerpen ondervond aanzien lijke vertraging, daar de scheepswerven tijdens de staking practisch waren lam gelegd. Ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken der V. S. hebben te kennen gegeven, dat, als gevolg van een belangrijke Amerikaanse concessie be treffende de valuta-devaluatie in Europa, het thans mogelijk is geworden, dat de bilaterale overeenkomsten betreffende het plan-Marshall tegen het einde van de- week tot stand komen. De clausule in het oorspronkelijke ontwerp, die alle betrokken Europese landen de verplichting oplegde overleg te plegen met de V. S. over de deva luatie van hun valuta, telkens wanneer de V. S. dit verlangden, is thans vrij wel geheel uit de overeenkomst gelicht en vervangen door een artikel, dat het ondertekenende land alleen verplicht een „passende" wisselkoers te handha ven. Het feit, dat thans ook de Italiaanse ambassadeur met Thorp de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken over hetzelfde onderwerp besprekingen heeft gevoerd, wordt als een aanwijzing beschouwd, dat de onderhandelingen, die totdusverre beperkt bleven tot vier landen, weldra alle 1.6 landen 'zullen gaan omvatten. De Commissie van goede diensten is er informeel van op de hoogte gesteld, dat de Nederlanders bereid zijn de onderhan delingen met de Indonesische republiek te hervatten, mits slechts technische, eco nomische en financiële onderwerpen wor den besproken en politieke aangelegen heden worden vermeden, aldus vernam A.P. gisteren uit betrouwbare bron te Batavia. Aangenomen wordt, dat de Nederlan ders Zondag, toen het Belgische lid van de commissie. R. Herremans, - een niet- officieel bezoek bracht aan van Mook, te kennen hebben gegeven, qat zij bereid ziin beperkte besprekingen te hervatten. "Sommige leden der commissie vragen zich intussen af, aldus A-P- hoe de onder handelingen kunnen w,or jU;^®'friZi zonder dat daarbij aan de politieke ond .r- werpen wordt geraakt. vaar komen, dat de kinderen een vader moeten mis sen, die ze krach tens hun wezens ontwikkelingsbehoeften Dat brengt voor de praktijk van het huwelijks- en gezinsleven fu neste gevolgen, die zich meestal pas het klare besef van hun verplich tingen aan de evenmens, belange loos hun vrije tijd en beschikbare energie offeren. En het is een zeer verheugend feit, dat er onder ónze mannen talrijken zijn, die zich daar zonder enig bedenken voor geven willen. De vrouwen, de moeders zjjn daar trots op en willen daar aan meewerken voor zover haar verplichtingen dat toelaten. Geleidelijk groeit dan het pro bleem: waar ligt de grens? 'n Probleem, dat voelbaar en tastbaar gaat worden tussen man en vrouw ook tussen de moeder en de vader, omdat men vreest, dat de eigen kinderen gaan te kort komen. Wat, meer dan eens zo is. Mooie, rijke huwelijken, die heus wel 'n stootje verdragen konden, verliezen hun schoonste momenten, verarmen ongemerkt maar onaf wendbaar. de gezinssfeer ver liest haar volheid en warmte.... vqor allen is er het gemis, dat men met verdriet en dikwijls met on na jaren van onwetend zondigen in macht en radeloosheid constateert. hun onherroepelijkheid vertonen. Moet ik nog praten over het grote aantal vrouwen, moeders, die gelei delijk al haar grootse verwachtin gen en idealen de bodem hebben in zien slaandie eerst met grote spijtigheid en stil verdriet, later met doffe berusting, constateren, dat ze voor het eigenlijke opvoe dingswerk alleen staan en daar door chronisch ver boven haar geestelijke kracht moeten werken? Dat is zo langzamerhand wel ge noegzaam bekend. Minder is men ervan doordron gen, dat ook het grenzen zien en maathouden ten opzichte van het geen op zich zelf goed en zelfs hoogst loffelijk is, in het belang van het eigen gezfn geboden is. De noden van onze tijd zijn groot. Ze kunnen niet anders gelenigd worden dan door grenzenloze toewij ding en offerbereidheid van velen. Het zijn de besten onder ons, die in „Wij lijmen en herstellen de huwe lijken van anderen met het beste en ten koste van het meest waarde volle van ons eigen huwelijk", dat zei me een sterk en nobel man, die geen andere taak op de wereld kent dan alles voor anderen te zijn. De goede vrouw kent haar taak ze is eindeloos bereid tot offeren wijzen die tot geen enkele prijs mag overschreden worden. De duurste plicht van de getrouw de man ligt in zijn gezin. Als hij zich daaraan geven kan, zoals zijn taak als echtgenoot eti vader dit van hem vraagt en hij houdt daar bij tijd en energie over voor de vele noden buiten zijn gezin, dan mag niemand hem daarbij in de weg staan. Integendeel, we ondersteu nen dat van harte met onze waar dering en hulp. Laat hij er zich van te voren echr ter rekenschap van geven, dat er grenzen zijn, die moeilijk meer te on derscheiden zijn, als men zich blinde lings door grote idealen laat leiden. Tegenover vrouw en kinderen heeft de man nooit het recht om eigen lichamelijke en geestelijke ge zondheid op het spel te zetten om zich geheel te onttrekken aan het gezinsleven en de opvoedings taak als vader. Als het eigen huwelijk moeilijk heden gaat vertonen en soms zelfs problematisch wordt, is de verwe zenlijking van een van de eerste voorwaarden voor een goed gezin en een goede opvoeding uitgeschakeld. Als moeder practisch alleen staat voor het gehele opvoedingswerk, weten we zeker, dat er stukken gaan komen bij een of meer van de kinderen. Geen enkele moeder kan vader en de vaderrol in deopvoe ding^ vervangen daar verliest ze met Gods hulp speelt ze het klaar het beste van zich zelf als moeder om van iedere persoonlijke eis, van bij. Aan deze noodlottige consequen ties kan geen enkele vader ontko men, die geen grenzen ziet of Ze niet wil zien. We geven onmiddellijk toe, wat ik trouwens in de aanhef al zei, dat het 'n zware opgave is om te be perken, terug te trekken, zorgen af te laten die feitelijk toch zo nodig zijn Wonden helen door nieuwe, nog ernstiger wonden toe te brengen, kan nooit werkelijke genezing op leveren! ieder persoonlijk recht afstand te doen. Ik ken dezulken, die met hel denmoed verzaken aan zich zelf, omdat ze weten dat het hoge doel het waard is. Het is heel moeilijk hier te zeg gen waar voor haar de grens ligt het ligt in het wezen der vrouw om in stilte grenzen te passeren, die men objectief voor onoverschrijd- baar hield. Dit is met zekerheid te zeggen: zo gauw het haar duidelijk wordt, dat behalve zij zelf, de kinderen in ge- Afgekondigd is de ordonnantie van 9 Juni j.l. houdende regelen met betrekking tot de overdracht van overheidsrechten en overheidsbevoegdhederi aan de staat Pasoendan. Bij dezelfde ordonnantie wordt de door *de voorlopige vertegenwoordiging van de staat Pasoendan vastgestelde „Regeling staatkundige organisatie Pasoendan" be krachtigd en wordt aangetekend, dat de op grond van bovengenoemde regeling ingestelde organen het wettige gezag uit oefenen in het gebied van de staat, be houdens de rechten om bevoegdheden, v/elke uit hoofde van de souvereiniteit over geheel Indonesië in afwachting van de totstandkoming van de Ver. Staten van Indonesië en van de Nederlands-Indo nesische Unie bij het koninkrijk der Ne derlanden blijven berusten. De staat omvat voorshands de binnen het territoir van West-Java gelegen, cul tureel en ethnologisch verbonden gebie den, waarvan de bevolking zich door vrije wilsuiting heeft aangesloten. Teneinde het de nieuwe staat mogelijk te maken zich op de kortst mogelijke ter mijn te organiseren tot een volwaardige deelstaat van toekomstige Ver. Staten van Indonesië, worden in beginsel alle overheidsrechten, bevoegdheden en daar uit voorvloeiende verplichtingen aan de staat overgedragen. Van deze overdracht worden slechts uitgezonderd die bevoegd heden, welke in de toekomst door haar centraal karakter zouden kunnen behoren tot de taak van de Ver. Staten van Indo nesië. 'De overdracht geschiede geleidelijk, doeh zo snel mogelijk en wel in dier voege, dat de verschillende onderdelen der overheidstaak worden overgedragen, zodra de Negara Pasoendan verklaart ge reed te zijn de behartiging hiervan van de centrale overheid over te nemen. Er zal een commissaris van de Kroon worden benoemd, wiens taak het in de eerste plaats is, raad en steun te verlenen bij de staatsrechtelijke opbouw, bij de organisatie der verschillende Negara diensten, alsmede bij de wetgeving en bestuursvoering in het algemeen en voorts o.m. om te waken voor een recht vaardige behandeling der verschillende bevolkingsgroepen. (Van onze medewerker). Druilerige regen heeft de eerste dag van Wimbledon voor het uiterlijk niet tot een glorieuse openingsdag gemaakt, zoals de traditie wil, doch qua spel is er al heel wat bijzonders gebeurd. En wat onze Nederlandse spelers aangaat: het liep volgens de verwachtingen. Van Swol won, zij het in vijf sets van Spy- chala, Rinkel sloeg Guise in drie setj en Van Meegeren werd overspeeld door Sturgess. Op het eentrecourt ontsnapte een der geplaatste spelers, de Ameri kaan Tom Brown, ternauwernood aan een nederlaag tegen een 40-jarige Brit en een onbekende Philippijn, Ampon, decimeerde de Spanjaard Bartroli. Van Swol had in Spychala een speler tegen zich van een verdedigend type, een vastheids-speler, die veel haalt. Aanval was er nodig om er doorheen te komen. En Van Swol gaf die wel, doch niet altijd was zijn spel sluitend. Er dreigde zelfs verlies van de set, toen hij bij 54 zijn service verloor en daarna op 56 kwam. Doch na 6—7 sloeg hij de service van Spychala uit een, had goede smashes op diens lobs, won de set met 97. In de tweede was hij overwegend sterker, dank zij diepe drives en goed volleren: 63, in de der de en vierde zakte de aanval heel en al weg en speelde hij matig, ja zwak. Doch in fle vijfde scheen hij alle re serves bijeen te gareii, kon hij weer aanvallen, goed volleren, mooie cross drives lossen en de set, zonder inzin king ditmaal, met 62 winnen- 97 6—3 3—6 2—6 6—2. Rinkel had het gemakkelijker. Guise had geen enkel gevaarlijk schot, had rus tig spel zonder uitschieters. Rinkel doo-- boorde het met zijn lage, snijdende backhands, met zijn goede volleys: 6—0 7—5 6-2. Er was een klasse verschil tussen net spel van Sturgess van 1947 te Amster dam en dat van nu. Ook een klasse tus sen dat van hem en van Van .Meegeren. Zelfs de mooiste verschillende backhands van Van Meegeren werden rustig te ruggespeeld, meer dan eens zuiver en diep geplaatst, soms zelfs een ace Na 21 verloor Van Meegeren elf ga- setmes achtereen 26 06. In de derde hield hij stand tot 33, verloor beide volgende games eerst na verschillende deuces, de set tenslotte met 36 (62 60 63 voor Sturgess). Het Engelse tennis, niet van de we reldklasse meer, beleefde een groot cn verrassend moment: de veertigjarige ex-international Butler. tegenstander van een der candidaten voor de titel, Tom Brown, en daardoor mede-ope nings-speler van het centre-court, won waarlijk de eerste set: 75! Nimmei heeft- Butler zo goed gespeeld! Een ten- nisgeest als nooit te voren scheen over hem gekomen. Het keerpunt mocht ge naderd schijnen, toen hij de tweede set verloren had' met 16, nadat Brown ein delijk zijn gecontroleerde vaart had ge vonden, in de derde was Butler echter weer de vasthoudende, ja bijtende bull dog, die Brown's spel ontregelde, die hem tot forceren dwong, dat boven zijn controle uitging. En die hem de set deed verliezen: 46| Weer rees de Ame rikaan tot beter scorend spel 6—2, kwam op 42 in de vijfde, 300. om dat spel te verliezen en door een ontketende Butler, die alles scheen te kunnen halen op 45 gebracht te wor den. Een situatie, welke hij vorig jaar óók meemaakte tegen Sturgess en waar uit hij zich met 86 redde. Hij bleef durven, bleef aanvallen, ondanks dou- blefaults,^ verloor de eigen service op nieuw herwon die van Butler, kwam op 77 en Amerikaans aanvallend, risico nemend, vond hij zijn durf beloond.. Met een juweel van een dwarse volley maakte hij het eerste wedstrijdpunt, dat zich had voorgedaan: 97. En daarop volgde een nieuwe sensa tie: een volkomen onbekende, slanke speler, een Philippijn, Ampon, van wie men alleen wist. dat hij nu en dan mooie successen behaald had in Amerika, rolde de Spanjaard Bartroli op met 61 6—O 61Dat belooft wat voor Van Swol. want deze Ampon is zijn tegen stander in de tweede ronde! Voor het overige waren er geen be paalde verrassingen, wel verschillende interessante resultaten. De geplaatste spelers handhaafden zich allen. Brom- wich had meer met zichzelf, dat wil zeggen met zijn geblesseerde spier te stellen dan met de Belg Van den Ey-n- de en daardoor w.erd het 62 64 86. Parker sloeg de Nieuw-Zeelander Coombe 62 60 62; Falkenburg sloeg de junior Belg Brichant 61 62 63; Drobny kat-en-muisde met het Chineesje Choy 6—1 63 63; Patty had echter moeite met de beweeglijke jonge Deen Ulrich 64 64 75. Har per won na velerlei wisselingen van Destremau: 62 0—6 63 57 6—0. Mitic (Z. SI.) sloeg de Pool Tloczynski 63 75 86. Vodrts wonnen de Bel gen Peten, Delire en Washer; de Noor Haanes, dc Zuid Slaaf Pallada, de een armige Oostenrijker Redl, de Hongaar Asboth. En nog vele anderen, niet van het eerste plan. met 118 runs en 7 wickets. (Slagter 14, Alders 11); Van den Bosch 1—9, Sodder- land 518, De Beus 420. H.C C. 171 voor drie gestopt (Prins 11, Van Manen 114 not out, Van den Bosch 29); Alders 334. V.R.A.H.B.S.: gewonnen door V.R.A met 41 runs. V.R.A. 139 (L. Mulder 66," S. Mulder 11, Kummer 20, Smit 18 not out); Van der Vegt 246. Van Katwijk 421, Marsden 359; H.B.S. 98 (v. Vliet 16, De Boer 12, van der Vegt 18, Mars den 10, Koek 24); Klink 4—50, Zeverwijn 441. Tweede klas: H.D.V.S. II 111 wint met 34 runs van Ajax (L 77; Excelsior 269 voor 6 wint met 227 runs en 4 wickets van Rood en Wit II 42; Quick (N.) II 58 verliest met 82 runs van T.C.C. 140; Kampong II 123—5 wint met 85 runs van E.C.C. 38; S.C.H.C. 31 en 46 verliest met innings en 77 runs van Kampong 154; Cric 93 wint met 35 runs van Xerxes 58; C.V.H.W. 95 verliest met 1 run en 1 wic ket van Quick 96 yoor 9; H.B.S. II 115 H.C.C. II was het enige nog ongeslagen team in de eerste klasse doch gisteren leden de Hagenaars hun eerste nederlaag en wel op eigen terrein tegen Haarlem. H.C.C. IIHaarlem; gewonnen door Haarlem met 91 runs. Haarlem 151 (Lam- mers v. Bueren 12, 'Harmsen 38, Kruyt 13, De Peschar 38, Maas 12. Voogd 11, Wessel 12 n.o de Villeman 3—40, v. d. Luur 442, M. Schuur 1-^-25, A Schuur 1—9, Niks 1—18 H.C.C. II 60 (Niks 18, Wttewaal v. Stoetwegen 20 n.o.); Harm sen 332, Maas 720 Rood en Wit—Quick (N.), gewonnen door Rood en Wit met 44 runs en nog 2 wickets in handen. Quick 99 (De Vries 17. Geelsing 10, Burki 22, Hagen 13, Cop- pes 101; Hagenaar 2—23, Bijleveld 3—33, Winter 3—27. R. en W. 143 voor 8 (De Nijs 16, Thesen Ender 21, De la Mar 12, Van Baarsbank 24, Hagenaar 15, Corbeth 20 not out, Slendebroek 12); Burki 3—47 Veugelers 1—12, Phijffer 3—23 V.O.C.—Sparta; gewonnen door V.O C. met 21 runs. v-0 C. 110 Van Eek 14 De Geurts 15, Van Bennekom 21, Terwie'l 22 Ingelse 16)De Bruin T-16, Haal 5-53', Sonneveld 3—18, Schilthüis 1—18. Sparta 89 (Sonneveld 6 Wilson 11, v. d Linde 19, v. d Lee 11); Terwiel 7-25; Stroo 1—21, Koopman 1—17. V-V-V"~H-C"C. I: gewonnen door H.C.C. Te Westerhaar nabij Vriezenve'en zijn motorterreinwedstrijden om het kam pioenschap van Overijssel gehouden over een circuit van ruim 4 K.M. De winnaars, der senioren-nummers zijn: 125 cc,, 10 ronden: Renooy (Soest) op Eysink. 51 min. 4 sec.; 250 cc., 10 ronden: Van Dok- kum (Rotterdam) op Matchless, 50 min. 11 sec.; 350 cc., 10 ronden: Van Heuke- lom (Hilversum) op Matchless, 46 min. 58 sec.; 500 cc., 10 ronden: Rietman (Doetinchem) op Matchless, 47 min. 11 sec. 5*f Nadat de afgebroken partijen van de tiende ronde gespeeld waren, vertrokken de deelnemers aan het internationaal schaaktournooi naar Marienbad, waar het tweede gedeelte gespeeld zal worden. De partijen van de elfde ronde gaven de volgende resultaten: Barcza (Hon.) verliest van Podgorny (Ssje-Sl.), Stulik (Tsj. SI.) gaf zijn partij tegen Pirc (Z.-Slavië) op, Sajtar (Ts. SI.) speelt remise met Vidmar (Z.-Slavië), Stolz (Zweden) wint van Tartakower (Fr.), Gawlikowski (Polen) wint van Opocensky (Tsj. SI.), Golombek (Eng.) speelt re mise met Rohacek (Tsj. SI.), Steiner (Austr.)— Prins (Ned.) en Troianescu (Roem.)—Yanofski (Can.) afgebroken. (Schaakredacteur P. A. KÖETSHEID, Achterweg 86, Lisse.) No. 6407. W .H. HARING en J. v, DIJK. Eerste pl. Mat in twee zetten. Wit: Ka8. Dd8, Tel, Rc8—f4, Pd2; d5, e2 Zwart: Kd4, Ta5—h6. Pf2; oi6. b5, b6, e7, g4. No. «408. J. v. VLOODORP, Den Haag Eerste pl. Mat in twee zetten. Wit: Kg3, Dh7, Tdl—d6, Ral—hl, Pd4—f5; b4, b6, e2. Zwart: Ke5, Tc3—c7, Rf8; c6, e3 e4 e6, f6. g3. Oplossingen over drie weken. Inzen dingen uiterlijk tot Woensdag 7 Juli. No. 6409. n y*/ HARING, Schipluiden, as pr. Bulletin Ouvrier des échecs, Parijs 1947. Mat in twee zetten. 'nóv- uan rxez. 6400. 1. Dh7a7, Rf3, 2. Dc5t, dc5: 5;t, Rc5:tf. Het Europese record 4 x 200 meter borstcrawl estafette heren, dat sedert 14 September 1947 op naam stond van Zweden met 9 min. 0.5 sec., is thans verbeterd door de Hongaarse ploeg, bestaande uit: Nyski, Szamatry, Ka- das en Mitro, en gebracht op 8 min. 57.8 sec. PROBLEEMOPLOSSINGEN: No. 6397. 1. De4d4 enz. l.'Rb3 faalt door 1Pa6-_ IVO. 6398. 1. Ph2—fl enz. No. 6399. 1- Pe2d 4enz. Geschiedt 1. Pgl. dan _Tgl: T2- .Ke2_t, _Kc2. 3. Tc5: 1Kg? 2. Dc5t, dcö: 3. Rb2t, Rb2;tt. 1a5 2. Dg7I enz. Dg7 direct faalt door 1Rg7: hier mede wordt ook 1. Td7 weerlegd CORRESPONDENTIE. R. V. te R. Uw ODgave is nevenop losbaar door 1. Re2: Het nut van Tf7 zien we niet in. J. D. te N. Hartelijk gefeliciteerd. Goede oplossingen van no. 6397, 6398, 6399 en 6400 zonden in: P. H. Houdijk, Rotterdam; C. Laurense, Rotterdam; r- Pijls, Maasbracht- F. Witte, den Haag. .Alle beh, no. 6399: Fr. M. Baldewijn. Tilburg; J. Dickhout, Nijmegen. Alle beh. no. 6400: ir. A. Bergstein, Geleen. Alle beh. no. 6397: H. F. Verheij. Breda. Van no 6397 en 6398; H. v .d. Poe1- Zoeterwoude.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 2