Witteman kalmeert communisten Rumor in easa over de pers- zuivering Spanning te Berlijn naar het INDONESIË OPNIEUW VEILIGHEIDSRAAD IN Trouw aanéén hoogtepunt EUROPA BINNEN 4 JAAR LEVENSVATBAAR Achter t Poolse i jzeren scherm Molotof met zijn rode collega's in Warschau bijeen NIEUWE BONNEN Gemeentebestuur verwerpt Sovjet instructies De eerste Russische sancties No. stmt DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Interpellatie-dag Geen werkhervatting te Londen Hl ONDER LO U DE P E 1 Juli wordt weer verder gegaan Bedrijfsorganisatie-wet ingediend V. 15. Verdeling der lasten MARSHALL-PLAN Nieuwe actie tegen Marshall-plan? 25 TEXTIELPUNTEN geklig verklaard 70ste JAARGANG DONDERDAG 51 .TT"NT 1918 Twee moties over de perszuivering NU MET VOLLE ZEILEN OP DE HARING AF! m SI «mg IN HET VENSTER .J De eerste sancties en ei-fen samenwerking Rede dr. H. M. Hirschfeld DE PRIESTERS-MARTELAREN IN CHINA DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest '8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand,, i 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCUIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. A A *- Gisteren is liee) de middag aan inter pellaties heengegaan. Het begon al met het verzoek van ir. Droesen (KVP), de minister van Landbouw te mogen in terpelleren over- bespoediging der steunuitkeringen aan de landbouw in gevolge de bekende motie—Groen. Zo pas had genoemde afgevaardigde aan minister-president Becl terzake monde linge vragen gesteld en hij scheen bij dit korte vragen- en antwoorden-spel OP de Vrijdagmiddag niet geheel be vredigd te zijn. Hij krijgt nu een nieu we kans „op nader te bepalen dag", maar doet men jhr. v. d. Goes v. Na- ters' zin, dan niet vóór de verkiezingen. Communistische stembus pro paganda De interpellatieHoogcarspel over de ..terreur" tegen de C.P.N was binnen het uur afgelopen. Er waren geen „tussen- komers" en de discussie beperkte zich tot de interpellant en minister Witteman, die zeer terecht de opmerking maakte dat men ook in de Kamer-vaak meer voor de „tribune" praat dan voor de le den van regering en Volksvertegenwoor diging. De zwijgzaamheid der andere partijen accentueerde deze uitspraak zeer juist. De communisten willen de burgemees ters er voor spannen dat zij ruim baan krijgen om zich op openluchtmeetings met hun geestverwanten te „beraden" over de politiek en overal met hun geluidwagens rond te toeren. Dat eist blijkbaar de „volksdemocratie". Die vordert ook dat b.v. katholieke bladen gedwongenwor den advertenties op te nemen! De minis ter ging nog vrij diep op dit propaganda- gedoe in door een politiek, staatsrechte lijk en formeel standpunt te betogen dat de communisten zich ten onrechte bekla gen. Vóór alles is het weigeren van ver gunning een zaak van de plaatselijke overheid (ten dele. ook van de Verkeers politie) en ingrijpen van de centrale overheid dairom ongewenst. Bovendien is de vernietiging van 'n negatief besluit onmogelijk. Wel kan echter een positief besluit vernietigd worden, zoals in 1936 en 1937 ter zake reeds is geschied, waar om Z.Exc. de C.P.N. in overweging gaf met de huidige toestand er is tot nog toe geen enkele vergunning aan de com munisten door de regering vernietigd tevreden te zijn. Terreur wordt niet uit geoefend, alleen getracht te voorkomen dat hier ooit terreur zal gaan heersen. Daarom keurt ook de regering het goed, wanneer de plaatselijke omstandigheden dit vorderen, dat de communistische pro paganda wordt geweerd, want de actie der C.P.N. richt zich tegen het Staatsbe lang en de democratische bewindsvorm. De overheid heeft zich in beginsel van die propaganda te onthouden. Daarna is de behandeling van de in terpellatie—Burger (PvdA) voortgezet en wat Dinsdag in de haastige gedachten- wisseling tussen minister Gielen en de oud-minister wat verdoezeld werd, kreeg door het „tussenkomen" van diverse woordvoerders meer relief. Over de con trole op de zuiveringsuitspraken, de 'ges tie van de Raad van Beroep, het amende- ment—Burger en de TelegraafElsevier- kwestie zijn van vele zijden harde noten gekraakt. Z.Exc. wees er op dat er generlei be slissing ter zake is genomen; er ligt slechts een rapport waarover de betrok ken ministers zich riog een oordeel moe ten vormen. De technische verschijnings mogelijkheden van „Trouw" en Parool" zullen volgens de desbetreffende com missie en de minister niet in het gedrang .komen. En.... de minister noch zijn fa milie hebben relaties met Elsevier! Overigens.er zijn nog andere bla den dan de beide genoemde die recht hebben op steun en belangstelling. Er bleven van de discussies twee mo tiesBurger over. De eerste die aanvan kelijk een zaeht-bedoelde afkeuring van het regeringsbeleid inhield, werd na ver wijdering van deze steen des aanstoots onaannemelijk voor een deel der P.v.d.A (namens hetwelk de heer Goedhart op de barricade sprong doch bij de stemming wegliep) Ofschoon ook in de andere frac ties de stemmen verdeeld bleken, werd zij toch aangenomen en wel met 33,—28 stemmen. Zij doet niet anders dan de regering uitnodigen tot het nemen van de nodige maatregelen die de spoedige ten uitvoerlegging van de bestaande wet telijke voorziening waarborgen. De tweede motie gaf als haar oordeel dat de voormalige illegale pers en de oih haar verzetshouding door de bezet ter in haar apparatuur gedupeerde pers bij voorrang de beschikking over pers- apparatuur behoren te verkrijgen. De minister vond er niets op tegen en met de heer Koersen betuigde Z.Exc. speciaal zijn sympathie met de niet-ille- ggle maar gedupeerde pers. Als het er om gaat het voortbestaan der illegale pers te waarborgen, dan is hem de strekking niet onwelgevallig. Maar de heer Burger trok alvast de conclusie dat het plan Elsevier.niet doorgaat. Mét 56 teger^ 3 stemmen is de motie aanvaard. Voor de oud-pensioentrekkers Het ontwerp tot „Verhoging van pen sioenen met een toeslag" is, daar de schriftelijke gedachten wisseling nog niet is afgelopen, van de agenda afgevoerd. Namens de regering deelde voorzitter Smeenk mee dat de betrokkenen van dit uitstel geen nadelige gevolgen zullen on dervinden. Hun wacht stellig dus een voorschot-regeling. L. H De eerste berichten uit Londen giste- ren»melden, dat oproepen van de vak verenigingsleiders en van Attlee, om een einde te maken aan de havenstaking geen gehoor hebben gevonden. De sta king duurt voort; 's Namiddags begonnen soldaten de vrachtschepen te lossen. In verband met de aanhoudende schaarste in de aanvoer van het Holland se zeebanket, ondanks het onlangs geno men besluit met meer netten te vissen, heeft de Redersvereniging voor de Ne derlandse haringvisserij haar leden gead viseerd. onmiddellijk met een onbeperkt aantal netten naar zee te gaan. M bgf l ■vév V-- Wanneer men het verkiezingsafficne van de Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie bekijkt, dan krijgt men onwille keurig de indruk, dat Mr. Oud al lang een punthoofd heeft van de Kamerver kiezing. Valt ook niet mee, als men in en kele jaren tijds tweemaal van partij moet verwisselen. En U weet het, wanneer liefde veran dert in haat, dan is het duivelskwaad. Vandaar dat sommige bladen van de Par tij van de Arbeid de gedeserteerde „man in het venster" zoals men van zekere zijde de V.V.D.-lijstaanvoerder naar aan leiding van bovenbedoelde plaat noemt coram populo in zijn hemd willen zet ten door hem van moord op zijn bloed eigen kind te betichten. Als oud zeer constateert b.v. in een beschouwing over de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie „Het Parool" dat de lijstaanvoer der, mr. Oud, als vertegenwoordiger van een 'typische werkgeverspartij, zich te genstander verklaart van ordening" en geleide economie. Het opportunisme daar van toont het blad aan met een citaat uit het weekblad „Paraat", waarin dezelfde mr. Oud in 1946 de volgende, zéér behar tigenswaardige woorden schrijft: „Lag aanvankelijk het zwaartepunt op het sociale terrein, in de latere jaren drong zich de noodzakelijkheid van economische ordening meer en meer op. De ontwikkeling der maatschappij vordert haar onverbiddelijk". „Wie dat niet inziet" zo vervolgde destijds Mr. Oud „is niet verstandiger dan de conservatieven van honderd jaar Voor een betere verbinding van Amsterdam met de Rijn wordt het Mertvedekanaal op dubbele breedte 1 1 r\ 7 11" 1111 T 1 aan ae conservatieven van uuiiuutu jaar gebrachtL)e werkzaamheden zijn zo ver gevorderd dat het nieuw gegraven gedeelte ónder water gezet is en 1 geleden. Hij is de conservatief van onze dat de dam, die dit gedeelte van het oude kanaal scheidt, wordt weggebaggerd. Op de foto, genomen ter j ^/zyn^veMel?'tegen het- hoogte van Weesperkarspel ziet men de breedte van het oude en het nieuwe kanaal Zoals wij Woensdag reeds aankondig den, is gisteren het ontwerp van wet in zake de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie bij de Tweede Kamer aan hangig gemaakt. Bij het ontwerp is ati bijlage gevoegd het rapport van de com missie-Van der Ven. Het wetsontwerp met bijlage zal bin nen enkele dagen worden gepubliceerd. Gistermiddag heeft de Veiligheids raad te Lake Success de vorige week onderbroken besprekingen over de In donesische kwestie hervat. Eerste spre ker was de rep. afgevaardigde bij de Veiligheidsraad, de heer. L. N. Palar, die verklaarde, dat de proclamatie der on afhankelijkheid, uitgevaardigd door de Indon. republiek, nog altijd de basis harer positie is. Wij, republikeinen, heb ben volledig en duidelijk het denkbeeld van een federatie aanvaard, maar wij wensen een federatie, die de belangen van Indonesië dient. Wat wij niet wen sen is, 'n federatie, zoals die, welke de Nederlanders thans proberen in 't leven te roepen, met gebruikmaking van methodes, zoals hun techniek in West Java en op Madoera die te zien heeft gegeven, De heer Palar zette uiteen, dat de re publiek genegen is, in beginsel een unie tussen Nederland en de 'Ver. Staten van Indonesië te aanvaarden, doch dit- dient dan te zijn een unie tussen souvereine Hoezeer ook het uiterlijk beeld van ons land in de drie ja ren, die sinds de bevrijding verstreken, is veranderd, het feit van de uitplunde ring. van de verdrukking is gebleven. Dat valt in geen drie jaren, mogelijk zelfs in geen dertig jaren te verhelpen. Die last moet gètorst worden. Daar helpt geen kreunen aan en geen protest agitatie, geen ophitsing en geen ver- kiezingsgeschreeuw. De vraag waar het op aan komt, is; wordt deze last naar normen van recht vaardigheid over de verschillende bur gers verdeeld? Worden de zwakken naar verhouding gespaard en de ster ken naar draagkracht belast? Wordt de arbeidskracht der economisch-zwakken niet ondermijnd, omdat zij ondanks alle arbeid, toch niet genoeg kunnen ver dienen voor hun gezin? Wordt de energie dèr economisch-sterken niet verlamd, omdat zij van hetgeen hun bedrijf opbrengt,zoveel aan de fiscus ."noeten afstaan, dat het niet of nauwe lijks meer de moeite loont, die eraan te besteden? Met die eisen moet een gezond regeringsbeleid re kening houden; die klippen moet het omzeilen. Van welke kant men nu oei1 het sociaal-economische beleid beziet, dat in de afgelopen twee jaren werd gevoerd, overal is duidelijk het streven zichtbaar om de lasten ge lijkmatig te verdelen. Neem het beleid van lonen en prijzen Zouden deze zich vrij kunnen zétten dan zou men in de eerste plaats tie grootste onbillijkheden krijgen op hei terrein van de prijzen. Bedrijven met een soepele prijszetting, waarbij het er weinig op aan komt of zij de klant wat meer berekenen, zouden met sprongen omhoog gaan: bedrijven met stroever prijszetting, die hun omzet onvrwddellijk zien dalen, wanneer zij maar even om hoog gaan, bijvoorbeeld omdat de kopers gemakkelijk hun toevlucht kun nen nemen tot mindere kwaliteiten of tot surrogaten, bedrijven waarin de concurrentie weer, scherp aanwezig is, "zouden .achterblijven. Met a] de gevol gen van dien voor degenen, die in deze bedrijven werken, want tenslotte moe ten de lonen toch met de prijzen worden betaald. En wee dan degenen, die wer ken in „bedrijven" met helemaal geen prijszetting, met degenen, die in over heidsdienst werken bijvoorbeeld En wat gebeurt er wanneer de prijzen vrij om hooggaan, met degenen, die in het ge heel geen loon trekken, maar die bij voorbeeld van hun rente leven? Hei joon- en prijsbeleid Is dus rechtstreeks gericht op een rechtvaardige verdeling van lasten. Zo ook het beleid ten aanzien van de Staatsfinan ciën. Zeker: de belastingen zijn hoog maar de uitgaven van de Staat verlichten de last van talrijke mensen. Meer dan n half milliard per jaar wordt bijvoor beeld uitgegeven voor de steun aan de producten van landbouw tuinbouw en veeteelt. Zonder die prijssteun zouden de boeren inplaats van althans een levensonderhoud uit hun bedrijf ovai te houden ieder jaar op hun bedrijf .moeten toeleggen. Honderden millioenen worden besteed voor de uitvoering van sociale wetten, die, door middel van kindertoeslagen, zorg voor ouden van dagen enzovoort enzovoort, de hardste kanten van de loonbeheersing voor de arbeiders en voor enkele andere groepen trachten weg te nemen. Elk van deze laatstgenoemde sociale wetten op zichzelf getuigt opnieuw van het voortdurend streven naar het uit balanceren der lasten, die nu eenmaal gedragen moeten worden. I» «r Over de vraag of de regering, samen werkend met het parlement, er altijd in is geslaagd #om ieder volmaakt het zijne te geven en de lasten niet te zwaar te maken voor enkelen, kan men van mening verschillen. -Lange vertogen zouden kunnen onderzoeken of bijvoorbeeld de middenstand niet te zwaar wordt getroffen, omdat hij aan de ene kant met de winstmarges, aan de andere kant met de belastingen in de knel raakt. Zo kan men zich ook breedvoeris verdiepen in de vraag of binnen de boerenstand de kleine boeren wel vo! doende aan hun trek komen Men kan zich afvragen of onder de kleine bezit- ters de huiseigenaren met wat stiet moederlijk worden bedeeld Men kan de mening zijn toegedaan, dat de belas tingen op sommige punten zo hoog zijn opgevoerd, dat zij de bedrijvigheio schaden. Al deze kwesties echter zijn van secundair belang Geen enkele regartng, uit welitfc partijen ook gevormd, zal In deze de boven iedere critiek verheven volmaakt heid bereiken De lasten zijn er en moeten worden verdeeld, en geluk ieder mens weet. kan deze verdeling niet anders dan onvolmaakt zijn Wordt de ene groep ontlast, dan zal het zi.in ten koste van een andere En klagen doen zij alle. Waar het op aan komt is. dat de ve>- deling geschiedt met het oog gericht op gezonde beginselen van sociale recht vaardigheid Daaraan zal niet worden getorn zolang de katholieken pal achlei deze beginselen stpan: TROUW AANEEN. staten. Palar verwierp de eis van Ned. souvereiniteit. over geheel Indonesië en wees er op, dat Nederland de overeen komst van Linggadjati, heeft opgezegd De op de „Renville" aanvaarde begin selen, welke, aldus Fiar, een basis vor men voor onderhandelingen ter berei king van een politieke overeenkomst, achtte hij nog niet geldend, omdat een dergelijke politieke overeenkomst tus sen de twee parijen nog niet is be reikt. Dientengevolge behoudt de re publiek dezelfde positie als die, welke zij ha voor het tekenen van de „Ren ville"-overeenkomst, hetgeen betekent, dat zij in dezelfde positie staat als die, welke zij had, voordat de Ned. regering de overeenkomst van Linggadjati. te niet deed, d.w.z. haar positie van vóór Ling gadjati. Als gevolg hiervan is de onaf hankelijkheidsverklaring van de repu bliek nog altijd het fundament van haar positie. Bandoeng geen zaak voor V eiligheidsraad Mr van Kleffens, die hierna aan het woord kwam, achtte de rede van de heer j ,FeeDs 'e meer een bewijs, dat de dualistische methode van gelijktijdige behandeling Van deze zaak zowel door "e C. v. G, D. op Java als door de Veiligheidsraad in zijn periodieke debat ten erover, fnuikend is voor de hoop op een spoedige bijlegging der geschillen Bij sommige sprekers in de Veiligheids raad schijnt het accent voornamelijk te vallen op de nog hangende geschilpun ten, zeide mr. Van Kleffens: dezelfde tendenz is te onderkennen in de rede welke de heer Palar heeft gehouden. De beste dienst, die de Veiligheidsraad aan de zaak kan bewijzen is, „kennis te ne men van de periodieke rapporten van de C v. G, D. en te erkennen, dat elk dier rapporten een nieuwe bevestiging brengt van het feit, dat er geen sprake is van enig gevaar voor de internationale vrede ot voor de veiligheid en om dan over te ga^n tot het volgende punt op 's rnads agenda". Over de Bandoengse conferen tie zeide mr. Van Kleffens, dat dit een zaak was van de toekomstige staten der federatie zonder de republiek, dat deze conferentië geen bindende besluiten kan nemen en dientengevolge geen zaak van behandeling- voor de Veiligheidsraad is Nadat nog verschillende andere afge vaardigden hadden gesproken werd be sloten de besprekingen te verdagen tot 1 Jüli a.s. Naar in een gedeelte van onze oplage van gisteren reeds werd medegedeeld, hebben de Amerikaanse, Franse en Engelse com mandanten van Berlijn gisteren per proclamatie bekend gemaakt, dat het nieuwe door de Russen uit te geven geld in de drie Weste lijke sectoren van Berlijn geen wettig betaalmiddel zal zijn. Zij kondigden aan', dat de nieuwe West-Duitse Mark in de W estelijke zones van Berlijn geldig zou worden. De verwisseling van de oude Reichsmarken tegen Deutsche Marken zal Vrijdagochtend om zeven uur beginnen. Voor een bepaald bedrag aan oud geld zal een gelijk bedrag aan nieuw geld worden verstrekt aan inwoners van de betrokken sectoren. Ondanks deze stap heeft de Britse militaire Gouverneur, Robertson, zijn Russische collega nogmaals laten weten, bereid te zijn tot onderhandelingen om te komen tot een redelijke regeling voor het gebruik van één enkele valuta in Berlijn. Robertson liet uitkomen, dat de mogelijkheid, dat deze valuta dezelfde zou kunnen zijn als die in de Russische zóne. niet uitgesloten was. De Berlijnse gemeenteraad kwam gis teren in spoedvergadering bijeen om de valutahervorming te bespreken. Daar. in en rond het stadhuis communisten de orde trachtten te verstoren, kon de vergadering eerst na een oponthoud van 90 minuten beginnen. Dp officiële Amerikaanse, Britse, Fran- si? en Russische vertegenwoordigers, die weg waren gegaan toen de demon stratie begon, hadden hun plaatsen weer ingenomen. De wnd. eerste-burgemeester van Berlijn, mevr. Louise Schroeder, ver klaarde, dat het stadsbestuur de in structies van het sovjet-bestuur wat betreft liet betrekken der Westelijke sectoren van Berlijn bij de munther vorming in de Sovjet-sector, niet kon .uitvoeren en dat de districtsburge meesters instructie hadden gekregen, zich te houden aan de bevelen van de Westelijke gouverneurs. „Ondanks de huidige verdeeldheid wat het geld betreft, beschouwen we Ber lijn als eei? eenheid", aldus mevr. Schroeder: „en wij zullen het als zodanig blijven besturan. Wij blijven streven naar een gemeenschappelijke valuta voor de gehele stad." De raad heeft hierna zijn vertrouwen uitgesproken in het stedelijk bestuur met driekwart der stemmen vóór. De raad keurde de bevelen on Westelijke valuta in de drie Westelijke zones te gebruiken goed en ontkende, dat de Sovjet-autoriteiten het recht zouden heb ben om voor de gehele stad eer valuta in te stellen. Britse en Amerikaanse financiële auto riteiten deelden op een persconferentie mede, van mening te zijn, dat een.twee voudig muntstelsel in Berlijn mogelijk is, indien de Russen medewerkten. Wegens „technische storing" is alle verkeer op de spoorweg Berlijn Helmstedt door de Russen stopgezet. Deze spoorweg was de enig overge bleven verbinding voor goederenver keer niet Berlijn. Er wordt geen an dere weg opengesteld. In Westelijke kringen wordt dit als de eerste „sanctie"*opgevat. Voorts hebben de sovjets alle kracht stations in hun zóne bevel gegeven stroomievering aan de Westelijke zónes stop te zetten i.v.m. „brandstoffente- kort in de sovjet-sector". Vanaf Zaterlag zullen alle vracht prijzen op de Berlijnse spoorwegen in sovjet-marken moeten worden betaald. geen komen moet, verspeelt hij zijn eigen invloed. Dat hij dit doet met een beroep op de vrijheid, zal hem niet baten. De Vrijheidsbond is het levend bewijs. Lijn aanhang schrompelde steeds meer ineen"! Om nu in de behoefte aan bloed bij de oude Vrijheidsbond te voorzien, liet Mr. Oud niet alleen zich als politieke donor bloed aftappen doch ging zelfs een me salliance aan. In de hoop natuurlijk op een lang en gelukkig partijleven! Dat hij zich daar kip-lekker bij voelt, zou men aan de ietwat zure blik waar mede hij de kiezers van de schuttingen aanstaart, niet zeggen. En nu heeft de Bond zonder Naam nog wel per Juni de voor Kamercandidatcn uitermate behartigenswaardige hefboom actie uitgezocht: Vriendelijk gevraagd, beter geslaagd". ANALYST. Onder voorzitterschap van prof. dr. G. A. Ph. Weyer houdt de Ned Maat schappij voor Nijverheid en Handel van. daag en morgen te Leiden haar 165ste jaarlijkse algemene vergadering Na een welkomstwoord van de voor zitter, hield dr. H. M. Hirschfeld. rege ringscommissaris. een rede over het Marshall-plan en de Europese samen werking. Spr begon met een historische uit eenzetting van het tot stand komen van het Europese Herstel Programma (Mar shall-plan). De omvang van de Ameri kaanse steun bevat thans nog enige on zekere élementen. Het minimum bedrag staat vast door het besluit van het Ame rikaanse Huis. Het maximum bedrag beloopt 5,3 milliard dollar De Ameri kaanse steun is een essentieel element voor het doen welslagen van een Euro pese samenwerking voor economisch herstel. Zij is echte' een van de elemen ten. Het element Europese samenwer king is echter niet minder essentieel. Om die redenen wenst men van de zijde van de Ver Staten dat de samenwerken de landen voorstellen doen niet alleen voor de aanwending der middelen die Amerika ter beschikking stelt, doch ook voor de verdeling onder de deelnemende staten. De aanwending der middelen zal zo moeten zijn, dat in een periode van 4 jaren de Europese economie zonder buitengewone hulp van buiten levensvat baar moet zijn. Een constructief plan zal tot' stand moeten komen. Slaagt öïen er gedurende het verdere vérloop van dit jaar niet in dit op te stellen, dan is het gevaar groot, dat er geen continuatie van de Ameri kaanse hulp zal tot stand komen. De behandeling van het begrotings-ontwerp in het Amerikaanse Congres wijst er reeds nu op, dat deze gevaren niet denk beeldig zijn. Te Warschau is gisteren een conferen tie begonnen tussen acht ministers van buitenlandse zajeen uit Oost- en Cen- traal-Europa. Een door radio Warschau uitgezonden communiqué luidde: „Op initiatief der regeringen der Sov jet-Unie en de Poolse republiek zijn te Warschau bijeengekomen: Molotof (Sovjet-Unie), Hodja (Albanië), Mola- rof (Bulgarije), Clementis (Tsjechoslo- wakije), Simitsj (Joegoslavië), Modze- lewski (Polen), Anna Pauker (Roeme nië) en Molnar (Hongarije). Het onderwerp van de besprekingen zjjn de Londense beslissingen aan gaande Duitsland". In welingelichte kringen gelooft men, dat de politici tot een accoord willen ko men t.a.v. de vorming van een afzonder lijke regering voor Oost-Duitsland. Tevens verwacht men voorstellen tot herziening van Polen's Westelijke grens en voor bereidingen tot een grootscheepse aan val op het Europese herstelprogramma. Voorts werd verklaard, dat de confe rentie vooraf gegaan is door een geheime vergadering van de kominform te Praag, welke LI. Zaterdag begonnen was. Warséhau ligt onder een gordel van strenge veiligheidsmaatregelen. Op iedere hoek van de straten staat een politie agent met een tommygun gewapend en de Warschause telefoondienst heeft op dracht ontvangen, geen internationale ge sprekken door te laten. Het gevolg van de acht ministers be staat uit meer dan duizend personen. De Russische delegatie bestaat uit meer dan driehonderd personen: personeel van de geheime staatspolitie, lijfwachten, secre tarissen en deskundigen. Het blad „Zycie Warszawa" schreef: Dr. Paul Ialien n erd gisteravond het officierskruis overhandigd van de komst" vin Te'ders^n'd^' ^teidandsê Orde van Oranje NassauPrihs li - <nd compHmr 'eert de ontdekking.* InoHttek der landen, die ernstig naar vrede ti t- I streven. Wij zijn overtuigd, dat de War- reiziger met zijn onderscheiding. ischau-conferentie zei bijdragen tot ver steviging van de vriendschapsbanden tus sen deze acht landen en tot bevordering van het gemeenschappelijke streven naar vrede". Het blad wees er vooia! op. dat Polen, mochtem zijn Westelijke grenzen worden betwist, op de steun van Molotof zal kunnen rekenen. De katholieke autoriteiten van Peiping hebben medegedeeld, dat weer zes paters en broeders van de orde der Trappisten een Fransman en vijf Chinezen door de communisten zijn gedood. Door deze moorden komt het aantal slachtoffers uit het beroemde klooster te Yangkiaping in de provincie Zuid-Sjahar (op 80 kilometer afstand van Peiping) op 31. De Franse priester was pater Maurus Bougon. Hij was 48 jaar oud. Bijzonder heden omtrent zijn dood zijn te Peiping niet bekend. Hij was in Januari 1947 ge vangen genomen en deed een poging tot ontvluchting. Als straf zouden de com munisten hem een of beide voeten geam puteerd hebben. - BONKAARTEN Ka, Kb, Kc 806. 469 Algemeen: 250 gr. waspoeder. 456 Algemeen: 400 gr. brood of 1 rant soen gebak. 477 Algemeen: 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. versnaperingen. 478 Algemeen: 4Ó0 gr. brood (geldig t.m. 3 Juli). 479 Algemeen: 160O gr. brood (geldig t.m. 3 Juli.) 465 Reserve: 1200 gr. brood (geldig t.m. 3 Juli). 468 Reserve: 400 gr. b'ood (geldig t.m. 3 Juli). BONKAARTEN Kd, Ke 806. 969 Algei. een: 500 gr. waspoeder. 976 Algemeen: 400 gi. brood of 1 rant soen gebak. 977 Algemeen: 500 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 1000 gr. jam, stroop, enz. of 500 gr. versnaperingen. 978 Algemeen: 400 gr. brood (geldig t.m. 3 Juli). 965 Reserve: 800 gr. brood (geldig t.m. 3 Juli). 968 Reserve: 500 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN Qa, Qb, Qc 802. 67, 71 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat wederom 25 punten van de textielkaart Va 804 worden geldig ver klaard. Ook thans wordt er op gewezen, dat van deze 25 punten er vijf als extra beschikbaarstelling zijn te beschouwen. Met ingang van 1 Juli 1948 worden gel dig de bonnen gemerkt: „textiel K vjjf punten", „textiel K reserve" ter waarde van 10 punten, „textiel L een punt" en „textiel M een punt". De bonnen gemerkt: „L vijf punten". „M vijf punten" „reserve L" en „reserve M" zijn derhalve voorlopig "niet aange wezen voor de aankoop van textielgoede- ren. 69 Versnaperingen: 200 gr. versnape ringen of 400 gr. jam, stroop enz. of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. 72 Versnaperingen: 100 gr. versnape ringen of 100 gr. suiker, boterham strooisel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 25 Juni worden gebruikt. Niet aangewezen zijn en vernietigd kunnen worden de bonnen 422. 424, 425, 924, 925 melk, 430, 431, 432, 934, 937, 933 Reserve, 439, 939, 945 Algtemeen. 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1