LAATSTE BERICHTEN De JEUGD AANSLAGENREEKS OP JAVA VANDENBERG AANVAARDT CANDIDATUUR DE VLAARDINGSE GEMEENTE BEGROTING Volkshuisvesting in de ivoestijn Sprake van geïnspireerde agitatie Aanval op Batavia- Bandoengexpress conventie te STALEN LONGEN DONDERDAG 24 JUNI 1048 PAGINA 3 Tot nu toe tien doden EIGEN WONINGEN VOOR ARBEIDERS EN KLEINE ZELFSTANDIGEN Minister stelt commissie van onderzoek in VOOR DE NIWIN EXAMENS VOLDOEN NIET BEHANDELING IN DE RAAD DE BESTRIJDING VAN KINDERVERLAMMING [NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING ITALIAANS OPERA-GEZEL- SCHAP NAAR NEDERLAND DE BRANDSTICHTING POSITIES TROEPENSGHEPEX KNUT HAMSUN VEROORDEELD STAKINGSWEE IN AUSTRALIË (Van onze Indische correspondent). BATAVIA. 24 Juni. De laatste weken kwamen ook hier telkens berichten binnen over de com munistische agitatie op Malakka. Steeds werd er bij vermeld, dat daar bij kleine groepen Europeanen werden vermoord. Uit verschillende delen van Java komen nu gelijktijdig soortgelij ke berichten. De sabotage op de spoorlijn naar Ban doeng en de beschieting van de passa giers is misschien wel het meest spre kende voorbeeld van deze extremisti sche activiteit. Doch ook aanslagen op Europeanen in auto's in de omgeving van Soekaboemi en Buitenzorg hebben niet nagelaten hier grote indruk te ma ken. Dat het toevallig is, dat deze aan slagen en ongeregeldheden geschieden, wordt niet erg waarschijnlijk geacht, zoals ook een woordvoerder van de Ned.-Indische regering verklaarde. Dit nog te meer omdat al deze feiten voor komen in gebieden, waar de laatste tijd geen ordeverstoringen gemeld werden. De veronderstelling, dat nu na Ma lakka Java aan de beurt is voor deze geïnspireerde agitatie, schijnt wel zeer aannemelijk te zijn. Het andere nieuws van deze dag is de stopzetting van de onderhandelingen in de agenda-commissie. Erg verwonderen kon deze stopzetting overigens niet, daar Dubois en Critchley hun voorstellen handhaafden, hoewel van Nederlandse zijde er reeds op was gewezen, dat deze niet in behandeling konden worden ge nomen. Wel komt de vraag op: wat thans? Want nu ook de C. v. G. D. geen over eenstemming kon bereiken en de proble men maar weer aan de beide partijen delegeerde, is de zaak er niet eenvou diger op geworden. Zou het eigenlijk maar niet het beste geweest zijn, dat de C. v. G. D. de voor stellen maar onder tafel had gehouden waar ze eigenlijk ook behoorden, zoals trouwens ook reeds op de persconferen tie van de C. v. G. D. de vorige week werd te kennen gegeven? Gisteren werd te Oud-Beijerland de nieuwe Telefooncentrale in gebruik genomen. In tegenwoordigheid van verscheidene autoriteiten en officiële personen opende de heer Meyer Dreesdirecteur van het telefoondistrict Rotterdam, de nieuwe Centrale. Op de foto doet de heer Meyer Drees opening van zaken tegenover de heer Diepenhorst, burgemeester van Oud-B eijer land. Uit officiële Nederlandse bron te Ba tavia wordt gemeld, dat de Batavia- Bandoengexpress gisteren tot ontsporing is gebracht en door gewapende Indone siërs is aangevallen. Volgens officieuze berichten werden 10 personen gedood, onder wie een kapitein der Nederlandse luchtmacht en .10 gewond. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn. De trein werd ruim 3 kilometer ten Oosten van Tjikampek (ongeveer 65 kilometer ten Zuid-Oosten van Batavia) tot ontsporing gebracht. Tegelijkertijd werden de tele foon- en telegraafleidingen doorgesneden. Volgens Nederlandse kringen is dit het summum van 'n aantal incidenten in ge heel door de Nederlanders bezet West- Java tijdens de afgelopen week, die een aanwijzing vormen van toenemende on rust en wetteloosheid. Nader vernemen wij, dat de Neder landse kapiteiii, die bij deze overval gedood werd, is de piloot B Wetters. Maatregelen tegen de bende genomen. Volgens een mededeling van de dienst legercontacten zijn onmiddellijk na da aanval op de BataviaBandoeng-expres tegen de bende, die de trein beschoot, de daartoe geëigende maatregelen geno men. Reizigers uit de betreffende trein hebben medegedeeld, dat even voorbij Tjikampek op weg naar Bandoeng de trein eigenaardig begon te rijden. Een passagier zeide, dat hij de boeten van de rails en losgemaakte dwarsliggers lang;, de weg zag liggen. Op een gegeven ogenblik kon de trein niet verder rij den, omdat drie wagons waren ontspoord. Terwijl de trein ontspoorde, werd deze met mitrailleurs beschoten. In de trein meerijdende militairen konden met hun weinige wapens de saboteurs verdrijven. Een tegenactie werd ingezet onder lei ding van een majoor vaiG de K, L., die ook voor verbinding met Poerwakarta zofgde. Een persfotograaf legde de ge beurtenissen met zijn camera vast. De gewonden zijn naar het ziekenhuis in Poerwakarta gebracht. Administrateur gedood De administrateur van een onderne ming te Baloembangan in het Soeka boemise, Thung Djie Tjiong, werd over vallen door een gewapende bende. Toen hij tegenstand bood, werd hij dodelijk gewond en overleed kort daarop. De overval geschiedde met de bedoeling om te roven. Voorts beschoten sluipschutters in hel Buitenzorgse een auto met militairen, waarbij een militair gedood werd. De minister.van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft een commissie 'inge steld, welke tot taak heeft te onder zoeken, welke voorzieningen zouden zijn te treffen om het verkrijgen van eigen woningen door arbeiders, voornamelijk ten plattelande, en met hen gelijk te stellen kleine zelfstandigen te bevorderen. Bij dit onderzoek zal de commissie zich dienen te laten leiden door de dienaan gaande reeds opgemaakte ontwerp-rege- ling, samengesteld door een ambtelijke commissie, bestaande uit vertegenwoor digers van de ministeries van Financiën, van Wederopbouw en Volkshuisvesting, van Binnenlandse Zaken en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening. De commissie zal voorts onder de ogen moeten zien, of, zoals is voorgesteld, aan de betrokken personen bij de wet een recht op financiële medewerking moet worden gegeven en of de kapitaalver strekking voor de eigenbouw door de overheid of de particuliere geldmarkt dient te geschieden. Wanneer de laatst genoemde mogelijkheid wordt gekozen, moet tevens uitgemaakt worden of het instituut der bouwkassen dient te wor den ingeschakeld. Tot lid en voorzitter der commissie is benoemd: J. Bommer te 's-Gravephage, alg. adviseur bij de centrale directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting. Zes ruiters en het Tamboer- en Pij percorps „De Harmonie" hadden giste renavond hun sportieve en muzikale kunnen in dienst gesteld van de NIWIN. Onder auspiciën van de Oranje Veren. zullfM Zaterdag a.s. ruitersportdemon straties gegeven wórden door de Rotter damse Bereden Polity. De ruiters en muzikanten trokken rond om voor dit hippisch festijn de belangstelling van de Schiedammer^ te wekken. Op Zaterdagmiddag half 3 zullen de Rotterdammers op de grens van Schie dam arriveren, verwelkomd door het Schiedamse Politie-Muziekgezelschap. Een mars door de stad brengt de „hoge" gasten via Broersvest en Lange Kerk straat naar het stadhuis. Het college van B. en W., de commissaris van Politie van Rotterdam, de heer Staal, sijn Schiedamse collega, de heer v. Veen, de besturen van Stichting 1940'45, van NIWIN en O.V. zullen daar een défilé afnemen. Via Hoogstraat, Koemarkt, Oranjestraat, Nieuwe Haven en B.K. laan gaat de hoefkletterende processie naar de zhndvlakte in het Sterrebos, waar om 3 uur de demonstraties begin nen. Het entree, dat het publiek voor twee en een half uur paardensport be taalt, komt ten goede aan de NIWIN en de Stichting 1940'45. Gisterenmiddag is onder auspiciën van de plaatselijke vereniging voor Veilig Verkeer door de Schiedamse politie het verkeers-examen afgenomen. Vier candidaten begonnen al met een grote fout te maken, want zij startten met zijn vijven naast elkaar en bereden ijskoud de linker-weghelft. De jongens stondên in een houding, alsof er een race knoest beginnen. Daar leek het trouwens meer op dan op een verkeersexamen. Met drieën reden de candidaten naast elkaar, om vooral de eerste te zijn. De stoep had bepaald een afstotende werking op de jeugdige Veilig-Verkeers-adspiranten, want het beruchte „zwermen" werd tijdens het examen door practisch alle deelnemers in practijk gébracht. Hoewel deze fout het verkeer meer in gevaar brengt dan andere onderdelen zoals het rijden in een verboden straat was er op dit onderdeel practisch geen controle. Wat wij van dit examen gezien heb ben, deed ons tot de overtuiging komen, dat het aantal candidaten veel te groot en het aantal controleurs veel te gering was. Vooral de controle tijdens het rij den was practisch nihil. Wel stonden op bepaalde verkeerspunten, vooral hoe. ken van straten, politiemannen, die op een lijst optekenden, of de hand was uitgestoken, of er signaal was gegeven, of niet door het rode stoplicht werd ge reden, maar niet werd nagegaan, hoe het weggebruik was tussen de diverse pos ten. AI meerijdende konden we de indruk niet van ons afzetten, dat deze jeugd weinig aanwinst is voor een veiliger verkeer. Een streng hanteren van de examen-normen zal nodig zijn, om tot vertrouwen wekkende resultaten te komen. Woensdagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Nadat enifee gestelde vragen door Wet houder Buis waren beantwoord, werden de voorstellen inzake herziening van de salarisregeling voor de ambtenaren, als mede voor de jeugdige, ambtenaren aan genomen. terwijl eveneens de wijziging van de loontabellen voor de vaste werk lieden weid aanvaard Voorts werd be sloten tot onteigening over te gaan van gronden aan Groeneweg en Broekweg. Hierna werd begonnen met behandeling der Gemeentebegroting 1948 Algemene beschouwingen De heer J. C Hoorweg (PvdA) herin nerde aan de snelle groei der gemeente, waardoor hoge eisen worden gesteld aan de Raad. Spr voelt zich bezwaard door de moeilijkheden, waarmede de gemeen te te kampen heeft. Spr. zegt. dat men kan verwachten, dat de verwachte uit keringen van het Rijk aan de Gemeente ten volle zullen worden uitbetaald. On danks de slechte financiële toestand mag de culturele en sociale politiek niet ver. waarloosd worden. Spr. acht de tijd ge komen over te gaan tot s.tichtireevan een Tehuis voor Ouden van Dagen door de Gemeente, mede met het oog op het woningtekort. Spr zegt, dat er onder de burgerij gekankerd wordt over het werk van de Huisvestingscommissie. Bewoners van grote huizen worden ont zien volgens het zeggen van de burgerij. Hoewel spr toe moet geven, dat de taak dezer commisse moeilijk is, wilde hij toch waarschuwen, dat men in deze com missie geen psychologische fouten moet maken De heer E. van der Veen (CH) zegt dankbaar te zijn voor de sluitende be groting 1948 Echter is er nog te veel controle op de gemeentefinancien. zodat we niet tevreden zullen zijn vóór de onafhankelijkheid der gemeente geheel is hersteld. Nog 2 moeilijke jaren zullen volgen voor de fnancien, nl. 1949 en 1950. Zuinig beheer der gemeentefinan cien zal dus noodzakelijk zijn. Allereerst zal de bouwbedrijvigheid moeten worden opgevoerd. Spr verwacht veel van de industriaisatie der gemeente. De Vetten- oordse Polder dient te worden ontsloten voor de vestiging van industrieën, waar bij hii vooral het particulier initiatief wil zien ingeschakeld. De heer H Westrate (AR) dringt aan alle middelen aan te wenden tot oplos sing van het woningprobleem. Sociaal moet er gebouwd worden, maar finan cieel kan het niet. Spr. vraagt of het maar niet beter is, rechtstreeks over te gaan tot de bonw van permanente wo ningen en de bouw van airy-woningen' achterwege te laten. De heer J. C. v. d. Knaap (KVP) wijst er op, dat er nog vele problemen zijn op te lossen. Het grootste probleem is de woningnood, dit vraagt snelle oplos sing, daarom dringt spr. aan op de bouw van montagewoingen. De heer Walstra (PvdA) zeide, dat zijn fractie overtuigd is van de noodza kelijkheid van het instituut der Reserve- politie. Hij juichte toe de voorgestelde subsidie voor culturele doeleinden. De heer Snijders (CH) is pessimistisch gestemd wat betreft de woningbouw Hoewel B. en W. hieraan geen schuld hebben, gaat de woningbouw langzaam. Spr wenste particuliere bouw Te ruim .11 uur werd de vergadering geschorst tot Donderdagavond half acht. Naar de Belgische minister van volks gezondheid Verbist, in de senaat, heeft verklaard, beschikt België ter bestrij ding van de kinderverlamming thans over 12 stalen longen, waarvan drie van Belgisch maaksel zijn. Het Belgische model is handiger in de bediening en komt 40 procent goedkoper dan de Amerikaanse toestellen. Naar de minister verder mededeelde, zijn thans onderhandelingen gaande over de vorming van een gemeenschappelijke „pool" van stalen longen voor de landen van West-Europa. Deze pool zou in ge val van een epidemie onmiddellijk ter beschikking worden gesteld van het land, dat hierop een beroep doet Het Centraal Distributiekantoor deelt werkkleding H 5 en L 5 tot nader order mede, dat thans ook de bonnen voor geldig zjjn voor het kopen van werk kleding. Op de bonnen H 5 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouwschort. Op de bonnen L 5 kan men kopen: een werkbroek of werk- jasje van keper,, drill, .satijn, beavgrteen. Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen'H 6 t.m H 12 en L 6 t.m. L 12 zijn nog niet. geldig De bonnen H 1 t.m. H 4 en L 1 t.m. L 4 en de rantsoen bonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Nagenoeg ieder bedrijf heeft te kam pen met een tekort aan vakkundige werk lieden en ondanks dat moet toch een te leurstellende interesse worden gecon stateerd voor vakopleiding. Om meer bekendheid te geven aan een goede vakopleiding en diverse ambach ten nader onder de aandacht te brengen van de jeugd, heeft de wethouder van onderwijs te Rotterdam, de heer v. J. Vlerk in samenwerking met de Ambachts school aldaar, besloten van het meest moderne voorlichtingsapparaat, de film, gebruik te gaan maken. Momenteel zijn er echter nog maar bedroevend weinii' goede bedrijfsfilms, die de liefde voor een vak zullen opwekken, maar in de toekomst hoopt men toch dit mankement te kunnen verhelpen. Maar inmiddels heeft men toch niet stil gezeten in afwachting van de juist geëigende films en heeft men een begin gemaakt met het vertonen van enkele Amerikaanse filmpjes over ijzergieterij, welke filmpjes Woensdagmorgen voor een deel van de schooljeugd van Rotter dam, die volgende maand de lagere school gaat verlaten, in het Rotterdamse Luxor- theater vertoond. Dat wij de aandacht vestigen op deze Rotterdamse „gebeurtenis" vindt zijn oorzaak in het feit, dat hier vooral be langhebbenden waren de leden van „Be- metel" de stichting Bedrijfsgroepen Me taal en Electrotechnische Industrie 's-Gravenhage. Deze stichting omvat zowel de werk gevers als de werknemers in genoemde bedrijven, die de noodzakelijkheid inge zien heeft van een goede vakopleiding voor deze tak van bedrijf in het alge meen maar ook voor Nederland in het bijzonder, wil men niet binnen al te lange of korte tijd geheel ten achter raken bij het buitenland. In vroeger jaren kon een jongen, die bij een patroon in de leer kwam in de loop der jaren op voortreffelijke wijze zijn vak leren, maar hierin is een grote verandering gekomen. Er wordt veel meer theorethische kennis vereist, die hij alleen maar op een ambachtsschool kan opdoen. Daarnaast is er het streven, dat de jongen gelijktijdig in fabriek of werk plaats zijn practische kennis verkrijgt. Zijn opleiding staat onder toezicht van een instituut, dat daarvoor door het Rijk is aangewezen. Voor de metaal- en elec trotechnische industrie is dat de stich ting „Bemetel", die eens per maand in de bedrijven nagaat of de vakopleiding °P de juiste wijze plaats vindt. Gedurende vier jaren krijgt de toe komstige vakman in de gieterijvakken zoals handvormen en kernmaken, een Practische en theoretische opleiding wel ke ten dele op school en voor het overige ,ri de gieterij-werkplaats geschiedt. Gedurende de eerste twee jaren bezoekt e leerling de ambachtsschool drie dagen h-t' week, waar hij in de theorie wordt onderwezen en drie dagen de leerlin-, Renafdeling van het bedrijf, waar hem de praktijk wordt bijgebracht. Daarna Men meldt ons uit Gouda: w ^*J I® Zoals gemeld, heeft de politie in ver- -r V 1 I band met de brand in het Kath. Jeugd huis, de 18-jarige P. M. M. gearresteerd. Deze heeft na verhoor bekend de brand 2- Ds laatste Venusmannen staan nog op het perron en gesticht te hebben. Als motief hiervoor praten over de souvenirs die ze meenemen, wordt wraakneming verondersteld, daai „Wat heb jij meegenomen, Malu?" vraagt één der mannen de jongeman zich enige tijd geleden aan- aan een vriend. „Een zakje suiker", antwoordt de vriend trots, bood voor Verkennersleider. Hij werd „Maar suiker hebben wij zoveel op Venus", zegt de eerste echter geweigerd. Enkele maanden ge- verbaasd. „Daarom heb ik het juist meegenomen", antwoord leden is de jongeman uit een gesticht de Malo. „De mensen bij ons hebben dan niet het gevoel, dat voor geesteszieken ontslagen. er op Mars zoveel bijzonders te halen is. Ze zouden maar Voor het eerst sinds tien jaar krijgt ons land bezoek van een Italiaans ope- ra-ensmeble. Het is de „Compagma d'opera Italiana", die o,p 1 Juli a.s. in Den Haag een voorstelling geeft van „De barbier van Sevilla" en gedurende do maand Juli verschillende plaatsen in ons land zal bezoeken. Het gezelschap blijft twee dagen m Den Haag in het gebouw voor K. en W„ speelt daarna zes dagen te Rotter dam in de grote schouwburg, 10 en 11 Juli in de schouwburg te Utrecht. 15 Juli te N.jmegen, 17 Juli in 's-Hertogen- bosch, 21 JuU in de schouwburg te Arnhem, waarschijnlijk 22 en 23 Juli in het Kurhaus te Scheveningen, 24 Juli in theater Gooiland te Hilversum en van 25 tot en met 31 Juli in theater Carré te Amsterdam. ontevreden worden. Nu leven ze gelukkig zoals ze zijn", intussen werkte de Odo-fabrieken op volle toeren. Odo bete kent: opbouw door ombouw. De oorlogswerktuigen die er binnenreden, kwamen er als landbouwmachines uit. Onder wijl zaten Mugli en Bim in de werkkamer van de detective. „Ik moet nu toegeven, dat ik naar de aarde verlang" zei Basli. „Ik ook", zei Bim. „Morgen vertrekken wij van hier" werd besloten". teerde Hamilton met een gedecideerd heid, die niet bepaald echt was. „Hij heeft natuurlijk een ander spoor gevon den, dat hij nu hardnekkig volgt. U moet bedenken, dat Ali Mohammed van niets wist, neen, te dien aanzien was zijn ver bazing oprecht. Het beste bewijs, dat mister Been er in geslaagd is zich tegen ontdekking te vrijwaren!" Zij stak hem haar hand toe. „U meent het goed met me! Ik dank u!" Een hopeloze geschiedenis, dacht Ha milton bij zichzelf. Vrouwen kunnen nu eenmaal nooit haar verstand er bij hou den. Nou. hopelijk krijgen ze elkaar. Zo ging het twee volle dagen achter een en daar zij op eigen initiatief niets konden ondernemen, werd de toestand van wachten en hopen schier ondraag lijk. Tegen de middag van de crerde dag echter naderde over de bergpas een of ander voorwereldlijk monster, dat dikke rookwolken uitblies en zoveel spectakel maakte .dat het gehele kamp- er door in rep en roer werd gebracht. Edward Hamilton, die uit louter ver veling wat voor zich heen zat te soezen sprong verschrikt op. Toen hij, weinig goeds vermoedend, zijn hoofd buiten de tent stak, moest hij tot zijn grote ver bazing constateren, dat de gehele bezet ting van - het kamp onder luid gejoel een heel oud Fordje tegemoet rende, dat puffend poogde tot stilstand te komen. Hier blijven!, schreeuwde hij: Zijn jullie stapelgelk geworden? (Wordt vervolgd.) het laatst gewerkt hebben, moeten mij volgen!" Ongeveer een kwartier lang kropen zij door de schuin naar omlaag lopende schacht. De brandlucht werd steeds ster ker en èing tenslotte over in een hinder lijke rook. En daarop zag Hans Been zich plotse ling boven een felle gloed geplaatst, welke uit een dieper liggend hol oplaai de. Hij keek naar omlaag en wat hij daar zag deed hem een ogenblik van schrik verstijven. Direct daarop echter keerde hij zich met een ruk om. „Wij moeten naar beneden al zou het ons het leven kosten! Een van' jullie gaat onmiddellijk terug, zoekt de flink ste mannen uit en brengt ze zo snel mo gelijk ter versterking hier. Vooruit boys. volgt me!" En met een vermetelheid, die van ware doodsverachting getuigde, renden zij met hun vieren de steile helling af. XXXIII. Aanvankelijk ging eigenlijk alles boven verwachting goed. Men zag natuurlijk hier en daar verontwaardigde en ver schrikte gezichten, toen Edward Hamil ton de mannen meedeelde, welk lot. Ali Mohammed had getroffen, maar er was niets te bespeuren, dat op onrust of ver zet zou kunnen duiden. Tenslotte scheen miss Boyard nog i meer ouder de indruk van het gebeurde dan de inlanders en zij toonde dat door een zekere apathie, die haar vroeger vol komen vreemd was geweest. Nu was Edward Hamilton weliswaar een voortreffelijk piloot, maar met vrou wen 'wist hij niet goed om te gaan. O ja, ook zijn kist kon van tijd tot tijd wel eens nukken of grillen hebben, maar die hadden hem nog nooit in ernstige verle genheid kunnen brengen. Dit, met Ellen Boyard, was echter een heel andgr ge val. Wat moest een man in 's hemels naam met een vrouw beginnen, die nau welijks een woord sprak en als een schim rond de tent sloop? Hij probeerde het door haar vriende lijk toe te spreken. „U moet u dat niet zo aantrekken, mjss Boyard! Wij hadden hier immers met een doodgewone misdadiger te doen! U hebt het met eigen ogen gezien. Als hij mij niet had aangevallen, dan. „Waarom verdedigt u zich?", vroeg zij ongeduldig. „Ik heb het incident allang vergeten." Hij staarde haar lichtelijk onnozel aar^ „Zo dan is het zeker om mister Been? Maar mijn beste miss Boyard, ik ben er' van overtuigd, dat die behou den terugkomt. Maakt u zich werkelijk ongerust, dat hem wat overkomen is? Dat is uitgefloten, ten enenmale uitge sloten!" „Hij had toch allang hier kunnen zijn!" „Dat moet u niet zeggen!" protes- wind alle lichten gedoofd en onder de daar werkzame jonge mensen een paniek stemming teweeg gebracht. Zij draafden allen door elkaar en uit hun verschrikte kreten bleek duidelijk, dat zij het hoofd volkomen verloren hadden. Been en Irene Barlovius deden al het mogelijke om hun de vermoedelijke oor zaak van. het gebeurde duidelijk te ma-, ken en weldra ging de verheugende mare dat dit waarschijnlijk het eind van hun gevangenschap betekende, van mond tot mond. Wij moeten ons eerst van een en ander overtuigenmeende Irene nog enig voorbehoud te moeten maken. Door Irene geassisteerd, dreef hij hen allen in het hol terug. Daarna aanvaard de hij als laatste de terugtocht, naar de verblijfplaats der jongeren in Siddhab Nauwelijks echter had hij enige tien tallen meters afgelegd, of hij meende een vrij scherpe brandlucht te bespeu ren. Om 's hemelswil flitste het hem door het hoofd. Er was daanbinnen toch geen bram} uitgebroken? Ook de anderen bleken het gevaar reeds te hebben bemerkt Een vluchtig onderzoek bracht aan het licht, dat ie brandlucht niet uit de werkhai maar uit een der zijgangen kwam. Zonder zich een ogenblik te beden ken, begaf Been zich in de richting van waar het gevaar dretgde. „Ik moet dat eerst onderzoeken!", riep hij Irene toe. „De viar knapen, dit hier DOOR HANS HIKT HAMMER De „Groote Beer", op reis van Amster dam naar Java, passeerde heden Kaap Bon. De „Kota Baroe", op de thusreis naar Rotterdam, passeerde gisteren Malta. Op hetzelfde moment werden alle lich ten uitgeblazen; de storm groeide tot een orkaan. Huilend en gierend raasde hij door het vertrek, wolken van stof en zand met zich meevoerend. Irene Barlovius was hevig ontsteld in een hoek gevlucht. Zij tastte naar de man, wiens steun zij op dit ogenblik niet kon missen. 's hemels wil. Hans, begrijp iij daU, Is„dat"" he* einde? Ook Hans Been had de raadselachtige gebeurtenis aanvankelijk danig aangegre pen, maar plotseling drong 4e ware be tekenis ervan tot hem door. IreneIk weet het 1 Er is maar één mogelijkheidDe jongens moeten de bovenste uitgang hebben vrijgelegd. Dat moet iet zijn! Nu zitten wij hier als in een geweldige kachel, die plotseling trek heeft gekregen. Kom, dan gaan we ons direct overtuigen Hij Jrok haar met zich mee. 'Mijn hemelstel, dat je gelijk hebt! Maar. zij kunnen nog zo ver niet zijn Wij zullen zien Ook in de grote hsi lied de storm- Het Noorse opperste gerechtshof heeft de Noorse schrijver en Nobelprijswin naar Knut Hamsun veroordeeld tot het betalen van 325.000 kronen schadever goeding met een rente van 4 pet. Hamsun was lid van de Noorse nazi- partij gedurende het grootste deel van de bezettingstijd en maakte in April 1940 een intensieve nazi-propaganda. In Sydney is tengevolge van een miin- werkersstaking de electriciteitsproductie zo sterk ingekrompen, dat de fabrieken niet kunnen blijven draaien, en gisteren sloten. Meer dan 250.000 arbeiders kwa men hierdoor zonder werk De trein diensten zijn aanzienlijk beperkt en voor huishoudelijk gebruik is de electriciteits- voorziening geheel stopgezet.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3