Een waarschuwing van Romme Naar 34 zetels er op of er onder - Clay: Slechts oorlog zou ons uit Berlijn kunnen verdrijven Sokolovsky kondigt einde van de bestuursraad aan Het rode concilie te Warschau England-Spiel niet in de doofpot De enquête over liet Londense regeringsbeleid Thomas Dewey candidaat republikeinen der n r Trouw Op de" Iribune 3 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Indonesië kijkt wan trouwig toe Generaal Von Fry tag Drabbe HOGERE PRIJZEN IN DE V.S. •Stem's 16. Geleide economie J Besluiten en verwijten aan het Westen K. V. P, voor de radio Eerste publicaties tegen het einde van het jaar te verwachten De conventie te Philadelphia Krijgsgevangenen in Rusland 70ste JAARGANG VRIJDAG 25 JUNI 1948 No- 20654 Voorzitter commissie centrale filmkeuring EERSTE STRAALVLIEG TUIGEN der Ned. Luchtmacht arriveren TRUMAN ONDERTEKENT DIENSTPLICHTWET py PRINS BERNHARD ZAL K.L.M.- VLIEGTUIGEN DOPEN riiariocetten voui cn ZEELIEDENSTAKING VERBpDEN TOTALISATOR EN POOLS Negentig procent der Italianen omgekomen DE KANTOREN van de Redactie en de Admi- nistrStie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 cïs. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden 1 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Aan een schrijven uit Bandoeng van prof. mr. Romme de voorzitter van de Tweede Kamer fractie der K. V. P. ont lenen wij het volgende: Het is een feit, dat men hier voor de verkiezingen in Nederland grote belang stelling heeft enze met een knappe dosis wantrouwen tegemoet ziet. Zal het Ned. volk blijk geven, de samenwer king in de nieuwe rechtsorde te willen voeren op de basis van gelijkberechti ging, op de 50-50-grondslag, of leeft in het Ned. Volk de geest, dat Nederland overwicht wil behouden? Dat houdt, met betrekking tot onze verkiezingen, de geesten hier bezig en in spanning on verschillig of men republikeinen dan wel anti-republikeinen ontmoet. En voor al de iaatsten laten niet na, om mij uit en ter na aan het verstand te brengen, hoe belangrijk het wel is dat zal blijken, dat het Nederlandse Volk de samenwer king wil op de grondslag van gelijkbe rechtiging. Maar waarom komt men mij daarmee dan zo aan boord? Om de lijst-Welter. Men vreest haar hier, in zeer uiteen lopende kringen; en er zijn er hier be denkelijk velen, die daarenboven in de lijst-Welter een stuk. K. V. P. zien! Uiteenzettingen en geruststellende ver klaringen helpen wel maar helaas niet afdoende. Daar is slechts één ant woord op: de Verkiezingsuitslag zelf, waaruit 1e gesteltenis van het Neder landse Volk duidelijk spreekt, zijn zin om de zaak op te zetten op gelijkberech- tigingsgrondslag en niet met eenzijdig Nederlands overwicht. De Nederlandse kiezer susse zijn ver antwoordelijkheid niet. De 7e Juli is een ogenblik van de hoogste ernst voor de mogelijkheid van een nieuw duurzaam samengaan tussen Nederland en Indo nesië. Wie stemt vóór Nederlands over wicht en dus tegen de grondwetsherzie ning dus voor Anti-Revolutionnairen, Feuilleteaunisten of Welteranen hij snijdt de kans op nieuw blijvend samen gaan af. Wie de kans wil openhouden en de weg erheen verder effenen, nij stemme in ieder geval een der partijen welke vóór de grondwetsherziening zijn, en dus vóór de grondslag van gelijkbe rechtiging en het nieuwe duurzafne sa mengaan van Nederland en Indonesië. En de katholieke kiezer spanne zich daarbij tot het uiterste in, om de K. V. P.-fractie op 34 zetels te brengen, op „tenminste een derde plus een". Wan neer het een politiek leider geoorloofd is, op gewichtige momenten vertrouwen te vragen, dan moet» ik daarvan, in hei besef van mijn eigen zware verantwoor delijkheid, nu gebruik maken. En dan zeg ik van hier met nadruk; het zou, voor de verdere goede gang van zaken in de uitwerking van het hernieuwd blijvend samengaan tus sen Nederland en Indonesië, wel eens een „erop-of-eronder" kunnen zijn, of wij 34 of meer zetels halen dan wel daarbeneden blijven. In de nieuwe staatsrechtelijke structuur zal nu een maal voor de vormgeving der nieuwe verhoudingen een Kamermeerderheid van twee derde nodig zijn, en dus een minderheid van „en derde plus een", een sleutelpositie innemen, die uitermate belangrijk kan wezen. Naar mijn mening ligt hier een plicht te vervullen, die wel eens tot een histori sche plicht kan uitgroeien. En daarom moet ik, niet de Nederlandse katholiek, maar de katholieke Nederlander zeggen; verzmm hier Uw burgerplicht, Uw Rijksplicht niet, maar dan ook niet één van U. Naar wjj vernemen zal generaal H. F. J. M. A. von Frytag Drabbe, tot voor kort commandant der mariniers tc Rotterdam, per 1 October a.s. optreden als voorzitter van de commissie voor de centrale filmkeuring.: In deze functie is hij de opvolger van de heer Van Staveren. Naar wij vernemen zullen Zaterdag de eerste drie Gloster „Meteor" (Mark IV) straalvliegtuigen der Ned. lucht macht in ons land arriveren. Zij zullen landen op net vliegveld Welschap bij Eindhoven en vandaar vliegen naar het vliegveld Twenthe, waar ze gestation- neerd zullen worden bij jacht-"lieg- school. Op 3 en 4 Juli zullen de straalvliegtui gen deelnemen aan de op Ypenbufg te houden militaire vliegfeesten. De reactie in de V. S. op het ioons- verhoging-accoord van de General Motors ten bedrage van 11 $-cents per uur, houdt nog steeds aan. Algemeen verwacht men, dat de eerste stap voor een prijs stijging van fabrieks-goederen hiermede is gezet. Bij de eerste loonronde in 1946 bedroeg de verhoging 18% $-cent per uur, bij de tweede 15 $-cent, terwijl thans de limie ten liggen tussen 5 en 15 $-cents. De staal-fabrikanten blijven zich nog steeds tegen iedere loonsverhoging ver zetten; de spoorwegen zijn npg met de tweede ronde bezig, terwijl de mijnwer kers bij .nonde van John Lewis vast blij ven houden aan hun hogere looneisen in derde ronde. Bij de vakbonden schijnt overigens net systeem van het koppelen van de loon schalen aan de index van de kosten van levensonderhoud niet bijster populair te zijn. Intussen hebben tengevolge van de loonsverhogingen verschillende auto fabrikanten hun prijzen met 5 10 pet. verhoogd, waarbij zich inmiddels General Electric en International Harvester heb ben aangesloten. President Truman heeft de wet on dertekend, volgens welke mannen van 19 tot 25 jaar gedurende elf maanden zullen moeten dienen. Mogelijk zal de registratie over onge veer zes weken een aanvang nemen. Men verwacht, dat in het eerste jaar 200.000 tot 225.000 mannen opgeroepen zuilen worden. Tevens heeft Truman zijn handtekening geplaatst onder het wetsvoorstel, waar door de Amerikaanse marine en mari niers met ingang van 1 Juli de beschik king krijgen over 3.749.059.250 dollar. Met een gedeelte van dit crediet zal de bouw van het grootste vliegkampschip ter wereld worden bestreden. Üii:V - v Het F ranse departement Isère iverd door overstromingen geteisterd. Het vee wordt met bootjes uit de centrale slachtplaats naar vei liger oorden vervoerd. Op Dinsdagmiddag 6 Juli zal ZKH Prins Bernhard op Schiphol een van de zes Douglas-DC-6 vliegtuigen van de KLM dopen. Deze doop geldt tevens voor ,dt overige vijf vliegtuigen, welke bij deze gelegenheid officieel hun naam ontvangen. Zoals bekend, zullen de DC-6 machines genoemd worden naar de leden van het Prinselijk gezin. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur, heeft gisteren te Heidelberg, waar hij besprekingen voerde met zijn bevelhebbers, aan de pers verklaard: „Slechts met een oorlog zouden de Russen bet doel kunnen bereiken,waarop hun gehele taktiek gericht is: ons uil Berlijn te verdrijven. Ik betreur het, dat het grootste gedeelte van de maas rege'en, waarmede de sovjets ons vertrek trachten af te dwingen, neer' komt op het hoofd van de Duitsers maar ik verklaar nadrukkelijk, dai noch het Russische optreden, uoeh eventuele stappen van de Warschanse conferentie de plannen van Amerika, Engeland en Frankrijk t.a.v. een Westduitse regering zullen kunnen ongedaan maken oi vertragen". Ook Franse woordvoerders hebben verklaard, dat Frankrijk vast van plan is in Berlijn te blijven. „Wat de koude oorlog in de Duitse hoofdstad betreft, wij zijn in staat met gelijke munt te betalen" aldus deze zegslieden. Even vastberaden is de Britse houding. Intussen doet het Russische verbod Een schaar- ste-econo- mie, gelijk die, waarin wij in de ja ren na de oorlog leven, kan nauwelijks een andere zijn dan een geleide econo mie. Laat men de leiding los, dan zijn de gevolgen aan sociale onrechtvaar digheid met te overzien. Dat die ge leide economie wordt gedreven door de organen van de Staat, dat zij dus in feite een „ambtenaren-economie" is, moet, om erger te voorkomen, op de' koop toe worden genomen. Zolang er geen andere 'organen Zijn, die met de leiding een deel van de overmatige zware staatstaak uit de handen der Overheid kunnen overnemen. Zulke organen kunnen worden stel, dat vol komen recht doet aan de idee van. de zelfwerk zaamheid der groepen en dat aan de staat niet meer dan een controlerende en coördinerende functie toebedeelt. Lag in het eerste voorstel het zwaartepunt nog steeds bij de ambtenaren, in het thans aangebodene 'igt het zwaartepunt ten.volle bij de betrokkenen, bij de be- drijfsgenoten zelf, en speelt de Staat slechts een secundaire rol - voorname lijk ter behartiging van de belangen der consumenten. 0 Het is gemakkelijk om in de verkie zingsstrijd de leus aan te heffen: weg met de staatsbe- ille l de mogelijkheid V.. en de vorming er van is volkomen in overeenstemming met een der grondstellingen van de katholieke staatsopvatting: dat men belangen, die door lagere organen kunnen worden behartigd, niet aan' hogere organen ter behartiging mag opdragen. Het subsidiariteitsbeginsel. In het kabinet-Schemerhom is aan de uitwerking van de gedachte der publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie gedokterd. Toen het kabinet-Beei optrad lag er een voorontwerp ter tafel, dat echter de idee ener bedrijfsorganisatie, zoals de katholieken zich die voorstellen, volkomen denatureerde doordat het de Staat overwegende invloed in de sa menstelling en in het beleid der be- drijfsraden schonk en zodoende van deze raden practisch staatsorganen maakte, zodat van de kern der subsi- diariteits-gedachte weinig of niets meer overbleef. De bedrijfsorganisatie kwam neer op een soort technische de centralisatie, die de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken feitelijk in de handen liet van de Staat. Op die manier zou de „geleide econo mie" in feite staatseconomie blijven. Het kabinet-Beei heeft deze plannen terzijde gelegd en, gestimuleerd door de onverdroten energie van de onver getelijke Huysmans is in commissoriale samenwerking een nieuw vo«rstel uit de bus gekomen, dat de Kamer zo pas heeft bereikt en dat van heel andere, veel gezondere grondgedachten uitgaat dan het destijds ontworpene. Een voor- moeienis, weg met de ambtenarij, weg met de geleide eco nomie, die regel recht op de socia lisatie aanstuurt en zo meer. Deze leuzen blijven louter negatief wanneer men er niet duidelijk naast stelt hoe men de schaarste-econonfie, die voorlopig voort zal bestaan, wenst te beheersen en hoe men wil voorko men, dat het economisch leven weer vervalt in de oude, moordende en energie-verspillende concurrentiestrijd van weleer. De staatsbemoeienis zo maat ophef fen, de ambtenaren zo maar naar huis sturen, klinkt aardig, maar wat dan? Laat men dan het economische leven geheel los, dan zitten wij spoedig in 'n sociale ellende aan 't eind waarvan de socialisatie zo niet het volledige com munisme staat. Dat is va-banque-poli- tiek. Gezonde politiek is: tijdig zorgen dat organen van het bedrijfsleven, van de betrokkenen zelf, gereed staan om de leiding in eigen hand te nemen. Tijdig zorgen, dat de zelfwerkzaamheid der betrokkenen wat is dit anders dan een meer sociaal opgevat particulier initiatief de organen vindt, waarin het de taak, die de Staat thans nood gedwongen vervult, kan overnemen. Die gezonde politiek van voorberei ding ener goede ordening op het moei lijke terrein der sociaal-economische politiek, die de gedachte aan een per manent van staatswege geleide econo mie, van een ambtenaren economie heeft uitgebannen, kon alleen worden gevoerd omdat de katholieken zich in deze sterk toonden. Sterk omdat zij achter hun beginselpartij stonden: TROUW AANEEN. ven stroomlevering aan de Westelijke zones van Berlijn zich daar duchtig voe len. Onder de inwoners van West-Bellijn deden gisteren alarmerende berichten de ronde, dat tengevolge van de stopzetting van het goederenverkeer de voedselvoor. ziening voor de 2 millioen inwoners van deze stadsgedeelten ernstig gevaar liep. De Britse commandant heeft de Berlij- ners echter gerust gesteld. Voorlopig is er nog minstens voor een maand voedsel voorhanden, zodat er geen reden tot on middellijke ongerustheid bestaat Een nieuw verbod van de sovjets treft de melkvoorziening voor zuigelingen en ziekenhuizen Zonder waarschuwing werd een reeds lang bestaande regeling opge zegd, volgens welke de sovjet-zóne dage lijks 33 0Ö0 liter verse melk per dag leverde aan West-Berlijn, in r»il voor melkpoeder. De Britse autoriteiten hebben alle ver voer van steenkool, staal en andere goe deren uit de Britse naar de sovjet-zone van Duitsland- verboden Dit besluit werd genomen enkele uren nadat de sovjets de laatste spoorlijn van het Westen naar Berlijn hadden geblokkeerd. Boewei de Britten uitdrukkelijk verklaarden, dat deze stap geen represaille is, doch geno men werd omdat de sovjets een groot aantal lege wagons niet naar de Britse zóne hebben teruggestuurd, beschouwt mee in Berlijn de verordening' als de eerste Britse tegenmaatregel. De Amerikaanse commandant van Ber lijn heèft de militaire politie in zijn sec tor met gevechtswagens en zwaar be wapende jeeps versterkt De sovjets hebben het gemeentebe stuur van Berlijn verboden, diensten of kantoren over te brengen naar de Westelijke sectoren. Door de Sovjet-autoriteiten is een controledienst ingesteld om de ge meentebeambten te beletten, documen ten uit het stadhuis, dat in de Sovjet sector staat, te verwijderen. In West-Berlijn demonstreerden gis teravond 30.000 personen tegen de Sov jetmaatregelen. Maarschalk Sokolovsky heeft in een proclamatie aan de bevolking van Berlijn verklaard, dat het geal lieerde bestuursbureau „in alle op zichten had opgehouden te bestaan". De geldhervorming De inlevering van het geld in de Rus sische sector begon gistermorgen en verliep ordelijk. In de drie Weste lijke zones werd er hedenmorgen een aanvang mee gemaakt. Iedere Duitser, die 1» de Westelijke zones van Berlijn 6(1 oude Marken heeft verwisseld voor nieuwe, krügt op zijn identiteitskaart een stemme! ter controle. Sokolovsky heeft de Ber- lijners gedreigd, dat „ieder, die het stempel op zijn identiteitskaart zal accepteren, geacht wordt mijn bevel gesaboteerd te hebben". Het Amerikaanse federale hof heelt een uitspraak gedaan, waarbij het de natio nale zeeüedenbond en twee aangesloten vakbonden voor een periode van 80 dagen verboden wordt, tot staking over te gaan. De conferentie der acht ministers van buitenlandse zaken van Rusland en zijn satelliet-staten is gisteravond ge ëindigd. Molotof is hedenmorgen per vliegtuig naar Moskou teruggekeerd en de andere ministers zullen Zaterdag Warschau verlaten. Een verklaring omtrent de gevoerde be sprekingen bevat bovenal beschuldigin gen en verwijten aan het adres van de Westelijke geallieerden, die, aldus 't communiqué alle verdragen betref fende Duitsland geschonden en het viermogendhedenbestuur geliquideerd hebben en het plan koesteren Duitsland speciaal het Roergebied te gebrui ken voor het militair en strategisch plan van de V.S. en Groot-Briltannië. Omtrent hun verlangens hebben de mi nisters de volgende punten opgesteld: 1. Nakoming van de te Potsdam ge stelde eisen aangaande demobilisatie en demilitairisatie van Duitsland door de grote vier. 2. De Roer moet onder het beheer der vier mogendheden komen. 3. Instelling'van een voorlopige rege ring voor geheel Duitsland, waarin ver tegenwoordigers van alle democratische partijen zitting hebben. 4. Een vredesverdrag volgens de be ginselen van Potsdam, waarin voorzien wordt in de terugtrekking van bezettings troepen binnen het jaar. 5. Regelingen, waardoor Duitsland zijn verplichtingen tot herstelbetalingen kan nakomen aan landen, die schade hebben geleden door Duitse agressie. Het communiqué zegt verder o.m.: „Men mag ook niet over het hoofd zien, dat de Benelux-Ianden in de conferen tie van de drie Westerse mogendheden zijn betrokken, terwijl nabuurlanden van Duitsland als Polen en Tsjecho- slowakije" uitgesloten waren. Over de instelling van een speciaal con trolelichaam voor het Roergebied wordt gezegd, dat dit de mogelijkheid van een overeenkomst tussen „de Engelse en Amerikaanse monopolies ener- en de Duitse magnaten der steenkool- en staal industrie van het Roergebied anderzijds vergroot, hetgeen weer de mogelijkheid schept tot herstel van Duitslands oorlogs- potentieële en tot vorming van een broei nest van nieuwe Duitse agressie". Het communiqué besluit aldus: ,.Bc Londcnse driemogendheden-conferentie, waaraan de Benelux deelnam, maakt het bereiken van een overeenkomst tus sen de vier mogendheden over de Duit se kwestie niet alleen onmogelijk, doch schokt bovendien het vertrouwen der mensen in internationale overeenkom sten, waaraan de V.S. en .Engeland deelnemen. Met het oog op dit alle? weigeren wij de wetskracht of het moreel gezag van de besluiten der Londense conferentie te erkennen". Er bestaat grote kans op, dat de totali- sator, de wettelijk geregelde en gecontro leerde instelling voor het wedden op paardenrennen, in ons land wederom wordt ingevoerd. In het vorige najaar wijdden wij reeds een artikel aan deze kwestie, waarin wij ons voorstanders van de totalisator verklaarden. De ministers van justitie en landbouw, onder wie deze aangelegenheid ressorteert, hebben inmid dels bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend. De volksvertegenwoordi ging heeft een voorlopig verslag uitge bracht, en op de memorie van antwoord der ministers daarop willen wij nu even de aandacht vestigen. De ministers verklaren, dat juist de sociale aspecten hen hebben bewogen be doeld wetsontwerp in te dienen. Zij wen sen vooral het ongebreidelde wedden bij de bookmakers, het immorele en asociale intrigeren van enkelingen ten koste van het grote publiek, terugdringen. Boven dien kan de totalisator voor de paarden fokkerij van grote betekenis zijn, mis schien zelfs nog wel ook ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. Een loffelijk oogmerk! Pal erojï ver klaren de ministers, dat het aanvaarden van de voorgestelde totalisator bij paar denrennen geenszins betekent dat nu ook het wedden bij windhondenrennen en voetbalwedstrijden zal worden toegelaten. Die toevoeging nu betreuren wij. De windhondenrennen laten ons betrek kelijk koud; tevergeefs zoeken wij daar enig sociaal aspect. Maar de voetbalwed strijden! Is een massale actieve sportbeoefening geen sociaal belang? Vaart de volksge zondheid er niet wel bij als er ruime mo gelijkheden bestaan voor een goed geleide lichaamsontwikkeling en -ontspanning? Trekken de gemeentebesturen niets steeds grotere bedragen uit voor de sport en de lichamelijke opvoeding? En heerst er des ondanks niet nog vaak een kille armoede in accomodatie en outillage? Zijn er niet legio sportterreinen zo slecht dat alie ple zier tot spelen daarop verdwijnt? En zijn er niet legio accomodaties zo vervallen dat er gevaar voor ziekte en ongevallen ont staat? In de afgelopen winter schreven wij al eens over de voetbalpools Met de K.N.V.B. verklaarden wij ons hiervan eveneens voorstanders. Ook de voetbalpools hebben een belangrijk sociaal aspect: terugdrin gen van het ongecontroleerde clandestiene wedden, uitkeren van de ingelegde bedra gen aan de wedders zelf en ten bate van de sport 1 De voetbalsport, volkssport dus sociale sport bij uitstek, kost handen vol geld, en nóg zijn er misstanden. Met de baten van de pools zou veel gesaneerd kunnen wor den; wellicht zelfs ter ontlasting van de nu steeds zwaarder subsidiërende over heid. SUPPORTER. Zaterdag 26 Juni van 19.30 uur tot 19.45, spreekt de partijsecretaris, dr. L. A. H. Albering (Hilversum II) over „K. V. P. BeginSelpartij". Donderdag, 1 Juli van 19.30 uur tot 19.45 uur (Hilversum I), spreekt de heer W. J. Andriessen, die tot onderwerp koos „K. V. P. Sociale Partij". Dinsdag 6 Juli spreekt prof. mr. C. F. M. Romme via Hilversum I eveneen,- van 19.30 uur tot 19.45 uur over het on derwerp: „Nederland en Indonesië". Mr. L. A. Donker, voorzitter der parle mentaire enquête-commissie, welke is ingesteld om een diepgaand onderzoek in te stellen naar het regeringsbeleid ge durende de periode van 10 Mei 1940 tot 20 November 1945, heeft gisteravond in een radio-rede een en ander meegedeeld over de wijze van werken der commissie en over de stand van haar werkzaam heden. Spreker verklaarde, dat de verhoren over zes van de vijftien in het enquête- besluit genoemde onderwerpen, die onderzocht moeten worden, omstreeks September beëindigd zullen zijn. Men hoopt dat tegen het einde van het jaar de publicaties over deze zes onderwerpen kunnen verschijnen. Deze zes onderwer- Thomas Dewey, gouverneur van de staat New York, is tot republikeinse candidaat voor de presidentsverkie zingen in November a.s. gekozen. Al spoedig, nadat te 8 uur 10 de zit ting was heropend, werd het duide lijk, dat aan Dewey's overwinning niet meer tc twijfelen viel. BU de tweede stemming had Dewey al 515 stemmen van de 548, die hij om candidaat te zijn nodig had. In het verloop der derde stemming trok Earl Warren zich terug en gaf zijn 53 Californische aanhangers de raad de candidatuur van Dewey te steunen. Aan de meerderheid, die De wey nodig had om gekozen te worden, ontbraken toen tog slechts 33 stem men. Toen ook senator Taftizich te rugtrok en zijn aanhangers adviseer de, hun stem op Dewey uit te bren gen, was de overwinning van de gou verneur zeker, ftewey kreeg 1094 stem men. Dadelijk na het bekend worden van de uitslag begaf Dewey, die het nieuws in zijn hotel vernam, zich naar de verkiezingszaal, om de vergadering toe te spreken. Hij gaf uitdrukking aan zijn nederige dankbaarheid voor het door de conventie in hem ggstelde vertrouwen. Hij zei te hopen, dat God hem de kracht zou geven, zich dit vertrouwen waardig te tonen. Dit is de eerste maal in de geschiede nis, dat de republikeinse partij iemand candidaat voor het presidentschap stelt, die vroeger verslagen werd. Thomas Dewey werd/ln 1902 in Owos- so (Michigan) geboren. Zijn vader was de uitgever van een eenmaal per week verschijnend nieuwsblad. De jonge De- Thom as Dewey wey doorliep de openbare lagere en mid delbare school en voltooide zijn studie aan de universiteit van Michigan. Daar na ging hij naar New York om er een rechtspractijk uit te oefenen. Hij werd er openbaar aanklager. In die jaren werd de enorme wereldstad geteisterd door vele georganiseerde benden op lichters, De jonge aanklager stelde zich tendoel ,aan deze golf van misdaden een einde te maken. De ene na de an dere bende werd opgerold, terwijl hun leiders in de gevangenissen verdwenen. Enige jaren later werd hij gekozen tot gouverneur van de staat een poli tieke baan,'die, naar men algemeen zegt. in belangrijkheid na die van de pre sident komt. Dewey steunde Truman-leer ter be strijding van het communisme zonder voorbehoud evenals de politiek voor de hulp aan Europa. Hij merkte over dit laatste punt op, dat deze hulp onder zijn bestuur op „zakelijke wijze" be heerd zou worden. Hij steunde de verdeling van Pa lestina. sprak zich herhaaldelijk uit voor een Westelijke unie in Europa en een vastberaden politiek ten opzichte van Rusland. Wat de binnenlandse aangelegenhe den betreft nam Dewey het standpunt in, dat de federale belastingen lager moesten wonden. Hij w^s het er echter mee eens, dat de regering de prijzen van landbouwproducten moest steunen. Hij verklaarde er voorstander van te zijn, dat de nationale begroting in evenwicht was. Ook steunde hij het idee van al gemene militaire oefening voor jonge Amerikanen. Gezien de zwakke positie, waarin pre sident Truman's democratische partij zich op het ogenblik bevindt, vordt vrij wel zeker geacht, dat de candidaat van de republikeinse partij de volgende pre sident der V. S, zal worden. pen zijn: de wisseling van het opperbevel in Februari 1940 alsmede de oorlog in de Meidagen van 1940; het vertrek van de regering naar Londen; de opvattingen over de voortzetting van de oorlog; het aftreden van jhr. De Geer; de terugkeer van de heer De Geer naar Nederland en de gevoerde financiële en economische politiek. Dat bij de behand^ng van de negen overblijvende onderwerpen nog vele be langrijke zaken aan de orde zullen komen, zal duidelijk zijn, aldus spr., wan neer ik uit de veelheid daarvan slechts noem: de diverse ministercrises, de hulp verlening aan krijgsgevangenen en civiele gedetineerden, het England-Spiel, de voorbereiding van de terugkeer naar Nederland, het militair gezag, de positie van de Staten-Generaal en het Indische beleid. Voor de wel eens geuite vrees, dat de zaken de doofpot zullen ingaan, bestaat niet de minste reden Bij de verslagen zullen de stenografisch opgenomen ver horen onverkort worden gepubliceerd. Hetzelfde zal het geval zijn met belang rijke aan de enquête-commissie overge legde schriftelijke stukken Spr durfde nu reeds aan de hand van de ervaringen van de laatste maanden te zeggen, dat zich daarbij zeer veel hoogst interessant en tot dusverre onbekend materiaal be vindt. Het England-Spiel Mr Donker hééft er tenslotte nog spe ciaal op gewezen, dat het zoveel be sproken „England-Spiel" binnen de wer kingssfeer van de parlementaire enquête commissie val;, omdat een van de belang rijkste vragen, die zich daarbij voordoen, is, in hoeverre de Londense autoriteiten aansprakeljk gesteld kunnen worden voor het grote succes, dat de Duitsers hierbij hebben gehad. Met de verhoren over deze zaak is reeds een aanvang ge maakt; binnenkort zullen ook verschil lende Duitsers, die zich met dit sinistere spel hebben bezig gehouden, zoals Schrei- eder en Giskes, worden verhoord. Men kan er zich van verzekerd houden, dat de commissie al het mogelijke zal doen om in dit opzicht klaarheid te verschaf fen. O Op 1 Juli treedt een prijsregeling voor utility-enveloppen (gele kwarto-en veloppen zonder binnendruk) in wer king. De prijzen bij verkoop aan ge bruiker zijn. 0.65 per 100 stuks, 0.33 per 50 stuks, 0.17 per 25 stuks, 0.07 per 10 stuks, 0.01 per stuk. O In de provincie Utrecht is een com plot van clandestiene slachters ont dekt: 19 personen werden in arrest ge steld en 33 proces-verbalen opge maakt. De Italiaanse vereniging van voorma lige krijgsgevangenen in Rusland heeft onthuld, dat het sterftecijfer in de rfus- sische krijgsgevangenkampen bijna 90 pet. bedraagt en dat dit te danken is aan de systematische uitroeiing door een heden van het rode leger. \De vereniging drong aan op een alge meen onderzoek en eiste, dat de Italiaanse regering aan Moskou zou vra gen, w«t er met de 70.000 niet terugge keerde Italiaanse krijgsgevangenen is geschied en hoeveel er nog in de Russi sche gevangenkampen vertoeven. De Italiaanse communisten hebben op deze beschuldigingen geantwpord, dat de Italiaanse expeditionnaire macht zó slecht uitgerust was, dat de Russische winter de geelederen gedecimeerd had. In het kader van de Dinsdag a.s. te houden Anjerdag ten bate tan het Prins Bernhardfonds zijn huis aan huis de Anjerkaarten bezorgd. De daarop voorkomende anjer wordt Dinsdag natuurlijk door iedereen gedragen me: 't wimpeltje (rechts onder op de fotoj, dat bij verschillende uinkeliers tegen een vrij bedrag verkrijgbaar is en dat in de thuis bezorgde anjer moet worden bevestigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1