Tienduizend deelnemers aan de k.A.B.-Kaderdag Sociale economie en productie Hongerblokkadë te Berlijn Frontsoldaten van Christus Trouw aanéén NA LONDEN LIVERPOOL EN GLASGOW? Bemadotte's voorstellen gereed Voedseliransporten door de lucht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN ONDER C LOUP DE E -J pillis k—*11 31 70ste JAARGANG MAANDAG 28 JUNI 1948 No. 20656 Bemoedigende en waarderende woorden van kerkelijk en ivereldlijk gezag de K.A.B.? Eis van menselijke waardigheid Om heilige rechten Toespraak van de minister president Een tvoord namens de Kardinaal De H. Vader over hervormingen in een audiëntie tot 500 arbeiders 18. Sociale zekerheid Vluchtelingen naar Amerika Wet met eigenaardige inslag TSJECHO-SLOWAAKSJE SOC. DEM. GAAN SAMEN MET COMMUNISTEN mgm, m I III» Z.K.H. Prins Bemhard» die morgen zijn 37ste verjaardag viert DE EERSTE DE BESTE SOKOLOVSKY AAN GEHOUDEN Clay biedt verontschuldigingen aan De havenstaking in Engeland Ruime basis tot onderhandeling DE -KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt 1 3.45 per kwartaal, i 1.15 per maand, I 0.30 per week. Directeur: J, KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15" ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage b« de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Van onze Utrechtse redacteur Ongeveer tienduizend katholieke vrouwen en mannen uit de K.A.B.. komend uit alle delen van ons land, waren gisteren naar het hart san Nederland, de stad van de Kardinaal en het centrum van de K A.B., gereisd tot het bijwonen van de Kaderdag. Het was de eerste grootse manifestatie na de oorlog, indrukwekkend en correct, zoals wij van onze katholieke arbeiders gewend zijn, niet alleen een wapenschouw van kracht, maar ook de imposante uitdrukking van een program, dat de hoge sanctie van de overheid heeft, gedemonstreerd door de aan wezigheid van bisschoppen en ministers. Was het geen groots ogenblik, toen de minister-president, dr. L. J. M. Beel, die geheel onverwacht een toespraak hield en met een stormachtig applaus begroet werd, verklaarde, dat de regering de afgelopen jaren gesteund heeft op de bona-fide vakorganisaties, met name ook De Verbondsvoorzitter, de heer A. C. de Bruijn, had op zijn beurt, toen hij de geestelijke autoriteiten, te weten Mgr. D Huurdeman als vertegenwoordiger van Z. Em. Johannes Kard. de Jong, H.H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts en Mgr Jos Baeten en de wereldlijke autoriteiten, tot wie ook behoorden minister W. Drees. minister prof. dr. J. R. M. van de Brink, miniscter A. Fiévez en minister mr. J van Maarseveen begroette, erop gewezen, hoe de katholieke arbeiders de kerkelijke en wereldlijke gezagsdragers erkennen en respecteren. Aanwezig waren verder katholieke Kamerleden, professoren, de Amerikaanse vice-consul, mevr. Kent, de Engelse labour-attaché, de heer Greenhougt; de Belgische vice-consul, de heer Huybrecnt en Vertegenwoordigers van buitenlandse zusterorganisaties. Markant was de opmerking van de heer de Bruijn over minister Drees, die hij in zekere zin een van „de onzen" noemde, gegeven zijn verleden, zijn sociale instel ling en vruchtbare sociale activiteit. Spr dankte de ministers voor hetgeen zij on danks de grootste, vooral financiële moei lijkheden voor het arbeidende volk ge daan hebben. En dan zette de heer de Bruijn op de hem eigen kernachtige wijze net doel van deze kaderdag uiteen, erop wijzend, dat wij er niet in sociaal-economisch opzicht zijn met de publiek-rechtelijke bedrijfs organisatie. Albeheersend zijn in de naaste toe komst ook voor ons land de problemen: rechtvaardige en noodzakelijke sociale hervormingen; juiste herziening van de organisatie van ons economisch leven (verstandige productie), uitgaande vaa de gedachte, dat de „sociale economie", ge lijk de Paus het noemde, „een gemeen schap van werkers is, die ieder voot zich begiftigd zijn met de menselijke waardigheid en vrijheid". Verder moet als een urgent probleem worden ge noemd; voldoende productie, opdat ons volk en op de eerste plaats de belang rijkste voortbrengers: de arbeiders, weer behoorlijk kunnen leven. Wat de heilige rechten zijn, waarop het arbeidende volk aanspraak heeft te ma ken. is door twee eminente sprekers uit een gezet, mannen van naam, sociaal en economisch geschoold, de een vooral door de practijk, het bestuurslid van de K.A.B de heer W J. Andriessen, de ander, meer wetenschappelijk gevormd, mr. W. C. L. van der Grinten. De heer Andriessen had zeer in het bijzonder het oog gericht op de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatiewaar bij het gaat om een verandering van de structuur der maatschappij Sociale recht vaardigheid en sociale liefde moeten de staatsinstellingen en die van het gehele sociale leven doordringen. Bij de ver wezenlijking van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie kan men de bijdrage van de vakbeweging niet negeren. De be drijfschappen moeten met verordenende, rechtsprekende en uitvoerende bevoegd heden zijn toegerust. Door onze gezamen lijke krachtsinspanning zullen wij de weg traceren, aan welks einde de zonnige einders blinken van een christelijke sociale maatschappij, aldus spr. Ook de heer van der Grinten, die veie concrete punten aangaf en wiens rede herhaalde malen door applaus werd onderbroken, stelde voorop, dat de mense lijke waardigheid van de arbeider eisen stelt aan zijn rechtspositie en welvaarrs- positie. Harmonische samenwerking tus sen kapitaal en arbeid is de juiste op lossing om de onderneming als gemeen schap te herstellen, op voet van gelijk waardigheid, waarbij kapitaal, arbeid en leiding ieder een plaats in haar structuur krijgen. Daarvoor is nodig dat wij onze mannen en vrouwen vormen tot bewust levende mensen met een diep verant woordelijkheidsbesef. Het normale gezin moet niet bijge spijkerd behoeven, te worden met kin derbijslag en consumentencrediet, die toch altijd min of meer het karakter hebben van ondersteuning. De mens moet voldoende kunnen verdienen om zelf met eigen arbeid zijn vrouw en kinderen van het nodige te voorzien. De grote gezinnen van de arbeiders hebben moreel aanspraak op kinder bijslag. Voorts bepleitte spr. bezitsspreiding. De welvaart van ons volk, aldus spr ligt in uw handen. Gij, werkers van Nederland zijt alleen in staat ons vader land welvarend te doen'zijn. Van de toespraak van minister-presi dent Beel releveren Wij, dat Z. Exc. de K.A.B prees om haar juiste instelling ten aanzien van het gezag, wat op de meest moeilijke ogenblikken gebleken is Z Exc. betuigde hiervoor zijn erkente lijkheid, in hgt bijzonder aan de eminente voorzitter, „onze" de Bruijn. Wij staan, zo vervolgde Z. Exc. voor ontzaglijke problemen, van een draagwijdte als wij voor de oorlog niet hebben gekend. Ais we die gaan ontleden, komen we op de bodem van beginselvragen omtrent de verhouding van de mens tot zijn even mens. gezag en vrijheid, de mens tot God. Het zijn problemen van een verre toekomst, die reiken over de grenzen, die gaan om het behoud van Nederland, van West-Europa, de wereld. We staan voor de eindstrijd van het christendom, van het katholicisme tegenover het commu nisme. Die strijd wordt alleen gelukkig voltooid als wij ons geven met onze volle persoonlijkheid. Mijne vrienden, laten wij zorgen, dat gij die de strijd op de eerste plaats moet voeren, één zijt. In deze strijd zal de regering met de sociale organisaties samen moeten zijn. De sociale zekerheid moet verankerd zijn in wetten, maar moet gedragen worden door egn princi piële geest en bezieling. Mgr. Huurdeman bracht de groeten en beste wensen van de kardinaal over, wiens krachten door de ondergane rust kuur zodanig zijn hersteld, dat Z. Em. deze week zijn werkzaamheden kan her vatten. De vjcaris-generaal sprak voorts een woord van waardering en aanmoedi ging. Waardering, omdat zo goed het woord van Paus en bisschoppen werd verstaan en. begrepen. De Kardinaal had lof in het bijzonder voor de activiteit, aan de dag gelégd na de bevrijding. Uw arbeid, aldus Mgr. Huurdeman, trext meermalen de aandacht in het buiten land; in het bijzonder Z. H. de Paus laai niet na bij elke passende gelegenheid van Hoge autoriteiten bij de gisteren gehouden kaderdag der Kath. Arbeiders Beweging te Utrecht, f an links naar rechts: minister Van Maarseveen, mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, mgr. D. Huurdemgn, vicaris- generaal van het aartsbisdom, mgr. dr. Jos. Baeten, bisschop-coadjutor van Breda, minister-president dr. L. Beel en minister Drees. Zijn belangstelling en waardering te doen blijken en nog onlangs in eep brief aan uw voorzitter. Ga voort mannen, vrouwen en jeugdi gen van de K.A.B., op de door dr. Schaep- man aangewezen, door u met zoveel moed gevolgde weg. De bisschoppen moedigen u aan; zij zegenen, uit de macht, hun door Christus verstrekt, uw werk. Het slot van deze kaderdag, die opge luisterd werd door 't Utrechtse a-capella- koor onder leiding van Guus Stoop en tiet Haagse Harmonie-orkest St. Gregorius de Grote onder leiding van Henk Hooger- vorst, was de opvoering door 600 leden van de .Utrechtse K.A.B. van het spel: ,.De weg der werkers", geschreven door 'jan Muller, onder regie van Anton Sweers. Het is een zeer boeiend en suggestie! spel geworden, dat behoudens enkele zwakheden, zowel in tekst als regie, bij zonder geslaagd mag genoemd worden. Deze Kaderdag zal zeker zijn vruchten afwerpen, waarvan er één, naar de voor zitter in zijn slotwco.;-'? opmerkte moge zijn, dat het ledental der K.A.B. tct 300.000 worde opgevoerd. (Van een bijzondere correspondent O Z. H. de Paus heeft gisteren 500 ar beiders uit het nabfj Milaan gelegen industrie-centrum Sesto San Giovanni dat grotendeels communistisch ge zind is en „het Italiaanse kleine Sta lingrad" wordt genoemd in audiën tie ontvangen. In een korte toespraak welke is te Het kabinet Beel heeft zich bij zijn optreden aan gediend met een program, in het middelpunt waar van de sociale rechtvaardigheid stond. Het heeft stellig nóch in de bedoeling van de formateur-premier, nóch in die van zijn mede-ministers, nóch in die der samenwerkende partijen gelegen, de gedachte der sociale rechtvaardigheid slechts incidentele toepassing te geven bij de verdeling van de toevallige las ten, die de verarming van ons land, de eisen van de wederopbouw, van recht vaardig loon- en prijsbeleid en van de financiële toestand des lands, dwongen op te leggen. Van den beginne af aan is ook aan de verre toekomst gedacht. Aan de uitbouw van onze sociale wet geving tot een sluitend systeem ter waarborging van sociale zekerheid voor ons hele volk, ter uitbanning van de vrees voor het fa len der bestaans mogelijkheden. verzekering beperkte tot de loonarbei ders. Immers: niet alleen de loontrekkende-ouden van dagen maar de ouden van dagen van iedere stand kregen wanneer zij in behoefte verkeer den recht op bijstand. Dezelfde gedachte lag ten grondslag aan verlening van credieten voor de aanschaf van huis raad en textiel. Daarmee waren de eerste grondslagen gelegd voor een hele nieuwe koers in onze sociale wetgeving. Met volle kracht is in de afgelopen jaren gewerkt aan het ontwerpen van een geheel nieuw stelsel van sociale wetgeving gericht op het tot stand brengen van de sociale zekerheid, op wat Roosevelt genoemd heeft „bevrij ding uit het ge- Het valt niet te ontkennen, dat die vrees in het verleden een grote rol heeft gespeeld. Onze arbeidswetgeving is begonnen met de .opheffing van enige duidelijke wantoestanden. De kinderarbeid werd verboden; de arbeid van de vrouwen beperkt; overmatige arbeidstijd inge kort; de gevaren van de arbeid vermin derd door veiligheidswetgeving enzo voort. Daarnaast heeft zich een sociale verzekeringswetgeving ontwikkeld, die de arbeiders dwong een deel van zijn inkomen opzij te leggen voor de tijd van ouderdom, ziekte of invaliditeit. Later is dit verzekeringssysteem uitge breid tot de geziiÉsterkte. Daarmee werd echter reeds een bepaalde drem pel overschreden. Weliswaar stelde de minister, die destijds de kindertoeslagen verdedigde, het zo, dat deze de arbeider evenals de andere verzekeringswetten dekten tegen een bepaald risico, maar dit risico was toch reeds van heel an dere aard dan ouderdom, ziekte of in validiteit. Uit de kinderbijslagverzeke ring sprak reeds sterk het streven om de arbeider onder normale omstandig heden meer bestaanszekerheid te ver schaffen, niet alleen voor zichzelf maar ook voor zijn gezin. Na de oorlog is het kabinet-Beel we derom een stap verder gegaan, door de zorg voor de ouden van dagen. Deze maatregel immers verliet definitief de oude wet der sociale wetgeving, die de jJeze nieu we vorm van soci ale wetgeving zal zich niet beperken tot de loonarbei ders alleen. Zij be doelt uitdrukkelijk de gehele bevol king m al haar geledingen te verzeke ren ongeacht hun inkomen. Ook de •zelfstandigen dus, ook de boeren, ook de huismoeders, de ouden van dagen, de middenstanders enzovoort. Deze gedachte is in de oorlogstijd op geworpen in Engeland. Soortgelijke plannen zijn in Amerika en in Canada ontstaan. Reeds in Londen is de Neder landse Regering begonnen met het in studie nemen van de mogelijkheden op dit punt. De commissie, destijds ge vormd, heeft haar rapport voltooid en reeds is het overleg tussen de Regering en de organen van het sociale leven, met de werkgevers en de arbeiders-organi saties, alsmede met tal van andere orga nisaties wier werkzaamheid bij de uit voering van deze plannen is betrokken, in volle gang. De uitvoering van deze plannen eist een vaste hand en een vaste overtuiging dat het lot van honderdduizenden niet weer opnieuw de speelbal mag worden van de vele onzekere factoren, die nu eens hier en dan eens daar in het eco nomische leven optreden en de be staanszekerheid ondermijnen. Die vaste .overtuiging en die vaste hand, nodig om op de ingeslagen weg voort té gaan kan in de komende regeringsperio de alleen dan aanwezig zijn wanneer de katholieken voortgaan met de schou ders onder dit plan te zetten TROUW AANEEN beschouwen als een inleiding op de be langrijke rede, die Z. II. Dinsdag 29 Juni zal uitspreken, als Hij duizenden leden van de Kath. Actie der Italiaanse werklieden ontvangt wekte de Paus de arbeiders op, „frontsoldaten van Christus te zijn, niet gewapend met haat en gevoelens van wraak, doch met liefde en gebed, zelfs voor de vijanden". Zegt aan uw kameraden, dat hun streven naar gezonde sociale hervormin gen, er op gericht is om aan alle arbei ders en hun gezinnen vrede en voorspoed te waarborgen, billijk en rechtvaardig is, maar dat zij er tevens van doordrongen moeten zijn, dat de gewenste hervormin gen niet kunnen worden verwezenlijkt, tenzij op de basis van de wet Gods en van de christelijke beginselen en dan nog slechts door mannen, die bezield zijn met een oprechte christelijke geest". De H. Vader verzocht zijn toehoorders met Hem te bidden voor rechtvaardigheid en eendracht in de arbeiderswereld. Ten slotte zegende Hij de aanwezigen, hun organisatie en hun kameraden, „in het bijzonder degenen, die bedrogen door een valse leer, ver van God en de kerk leven". Truman heeft een wet ondertekend, volgens welke 205 duizend oorlogsvluch telingen in de komende twee jaar in Amerika zullen mogen immigreren. Hij verklaarde de wet „met grote tegenzin" te ondertekenen, daar zij niet overeen kwam mét hetgeen hij aan het congres verzocht had. Deze wet zou discrimine rend zijn ten opzichte van de joden en katholieken. Tijdens een plechtigheid in de grootste vergaderzaal in het centrum van Praag is gisteren de 30 jaar oude Tsjechoslo- waakse sociaal-democratische partij door de communisten opgeslokt. Gottwald, president van de republiek en leider van de communistische partij, ziet hierdoor zijn,, gelederen met 250.000 man versterkt. 7 „Zie maar, hoe je het schikt". Dat is in feite was de Russen de Westelijke geallieerden hebben laten weten, toen zij de grenzen van hun Berlijnse sector sloten en de drie overige sectoren van deze geplaagde stad aan de hongerdood prijs gaven. Yi at de Duitsers zelf ervan zeggen? Ze zijn apathischer dan ooit. Doch of ze kalm zullen blijven, dat is de vraag. De geldhervorming ging over de Berlijners heen als een stortvloed. Ze sloten hun winkels, leefden van de weinige voedselvoorraad die ze hadden, sjokten naar hun dagelijks werk in de hoop, een betaling te ontvangen in een munt- eenheid, waar ze iets mee doen kenden en wachtten verder af. Gas en water en electriciteit werden hun ontnomen en opnieuw door leefden zij de donkere dagen van het beleg van Berlijn en schikten zich zonder veel openbaar gemopper. Maar wat zal nu van hen worden? Waar de Berlijners zich op het ogenblik in de drie westelijke sectoren wel zorgen over maken is de communistische actie in deze sectoren zelf. Men houdt ernstig re kening met door de communisten georga niseerde voedsel-opstanden, om daardoor de westelijke geallieerden te dwingen, of Berlijn te verlaten of zich inschikkelijk te tonen tegenover de geldhervorming van de Russen. Honger is een scherp zwaard en de vrees is niet ongegrond, dat de bevolking van de drie westelijke sectoren zich onverwachts bij dergelijke opstootjes voegt en het daardoor de Fransen, Britten en Amerikanen zeer lastig kan maken. Van hun kant proberen de Britten de Russische blokkade te doorbreken door voort te gaan, van Hamburg uit schepen met levensmiddelen naar Berlijn te zen den. Een Britse voedselautoriteit verklaar de me daarover telefonisch, dat ze liever het risico liepen, alles tijdens de reis door de Sovjet-zone geconfisceerd te zien, dan het verwijt te horen, dat zij zelf schuld hebben aan het voedseltekort van de Duitse bevolking. „Nog 30 dagen voedsel in Berlijn", zeg gen de Amerikanen en de Berlijners hopen dat het waar is. Hoeveel benzine er nog is, weet niemand. Gisteren kregen de garages opdracht, het tanken te staken en de voor raad steenkool schijnt niet groot, omdat de westelijke autoriteiten zo terughoudend zijn, het juiste gewicht te noemen. De Amerikanen hebben vandaag een luchtvloot van meer dan 100 toestellen ingezet, om dagelijks 300 ton voedsel aan te voeren, 6 procent ongeveer van hetgeen de bevolking nodig heeft. De hoop echter, die bij vele Berlijners leeft, dat de westelijke geallieerden in staat zouden zijn, met hun vliegtuigen voldoende voedsel aan te voeren voor een bevolking van 2.500.000 mensen, zullen de geallieerden niet waar kunnen maken, Amerikaanse luchtvaart-autori teiten, die ik vroeg naar de mogelijkheid van een bevoorrading door de lucht, ver klaarden, dat zelfs een geallieerde luchtvloot, zoals deze was tijdens het hoogtepunt van de Europese oorlog in Engeland niet in staat zou zijn, een der gelijke taak te volbrengen. Want, zo verklaarden zij, het is niet alleen voed sel, het zijn steenkolen, benzine voor de industrie en tenslotte de grondstoffen, die verwerkt moeten worden en daarbij komt nog, dat geen Berlljns vliegveld in staat zou zijn, een dergelijke vlieg tuigen-trein te verwerken. Er is nog één hoop. De sovjets hebben tot dusver geen deuren dichtgegooid. De wonderen zijn de wereld nog niet uit, dachten wij, toen wij een absoluut a-politieke kennis blijkbaar vol aandacht voor een schutting vol verkiezingsrecla me zagen staan. Met een zachte tred als van een surveillant op een internaat plaatsten wij ons naast hem en merkten plotseling op: „Wij gaan vooruit". „Als men die verkiezingsplaten mag geloven, inderdaad in volle vaart, maar dan na de verkiezingen zeker" was het ontnuchterende antwoord en het sarcas tisch gezicht, hetwelk zich naar ons wendde sprak een dusdanige duidelijke taal, dat wij ons ten volle bewust werden» nog geen verloren schaapje bij de nek. te kunnen nemen. En wij hadden ons nog wel verheugd als.de hemel over de bekering van een zondaar. „Dus .ie doet nog steeds niet aan poli tiek" informeerden wij, spijtig over zo veel verharding in de boosheid, waarop onze vriend toe moest geven, er niets voor te voelen. „Pas maar op" waar schuwden wij hem. „Als jij niet aan de politiek doet, dan doet de politiek aan jou". Doch ook dit dilemma verontrustte hem niet. „Och kom" zo wierp hij ons tegen „jij doet genoeg aan politiek voor ons samen en ik heb de politiek niet nodig voor Loupjes". Toen wij op deze aantijging minder vreedzaam keken, adviseerde hij ons. niet boos te worden, want het was niet hatelijk bedoeld, maar toch konden wij deze steek boven water weinig waarde ren, nog minder daar hij onze Loupe over mr. Oud wat slapjes noemde. Wii hebben ons verdedigd met de opmerking, dat van zo'n slappe politieke cocktail moeilijk iets pittigs te maken viel. Daar had onze kennis volgens zijn zeggen: gelukkig geen verstand van; alleen verwachtte hij niet veel stemmen op de lijst van de V.V.D. „Wie stemt er in deze tijd van drang naar algehele vernieuwing nog Oud"? Nu kan men beter met verkiezingslec- tuur de kachel aanmaken dan deze poli tieke heiden warm doen lopen voor een stemming en dus gingen wij op deze „aardigheid" niet in en vroegen slechts; „Op wie stem je eigenlijk"? „Heel eenvoudig" repliceerde hij. „Ik maak 't me niet moeilijk en stem op de eerste de beste". „Uitstekend, de juiste keus" riepen wij verrast uit. Ons enthousiasme bracht enig wan trouwen in de ogen van onze ex-opponent en toen wij hem adviseerden om propa ganda te maken voor „de eerste de beste" wees hij zulks zeer beslist van de hanfl. „Geef mij maar rijst" was zijn lucullisch wederwoord, hetwelk tevens als af scheidsgroet bedoeld bleek. En laat er nu daarna een rijstbon aan gekondigd zijn door Minister Mansholt Maar onze vriend stemt desniettemin op de eerste de beste, de candidaat, die niet alleen de eerste doch ook de beste is nl. nummer één van de eerste lijst, de lijst van de Katholieke Volkspartij. ANALYST. Maarschalk Sokolovsky, de sovjet-Rus sische militaire gouverneur, is Zaterdag avond na achtervolging door een ge vechtswagen en een jeep door Ame rikaanse militaire politie aangehouden ingevolge de kortgeleden uitgevaardigde order aan de patrouilles van de Ameri kaanse politie, om elke sovjet-soldaat, rijdend in de Amerikaanse sector van Berlijn, aan te houden en naar 't dichts- bijzijnde politiebureau te geleiden De auto van Sokolovsky een grote Buiek werd aangehouden bij Wannsee. De maaschalk was op weg van zijn hoofd kwartier te Karlshorst naar Potsdam en reed met zeer grote snelheid. Nadat de patrouille zijn documenten had ingezien, nam zij hem mee naar een politiepost, waar een Amerikaanse kolo nel zich in verbinding stelde met gene raal Clay en van deze instructie ontving, de maarschalk ogenblikkelijk vrij te laten. Sokolovsky zeide, zich erover te ver bazen, dat men hem aangehouden had. Hij was van oordeel, dat officiële auto's het recht van vrije doortocht hadden. Hij gaf duidelijk blijk van ontstemming! doch hield zich kalm. Generaal Clay heeft de maarschalk schriftelijk zijn verontschuldiging voor het incident aangeboden. De staking van de Londense haven arbeiders dreigt, na de derde week te zijn ingegaan, zich nit te breiden tot Liverpool en Glasgow. De havenarbeidrs van eerstgenoemde Graaf Bernadotte is gereedgekomen met zijn voorstellen ter regeling van de Palestijnse kwestie. Hij heeft de Joden en Arabieren, aan wie hij gelijktijdig de voorstellen zal voorleggen, geheim houding verzocht, totdat zij hem hun eerste Indruk zullen hebben mede gedeeld. Men verwacht, dat de voorste1.! en heden Maandag aan beide partijen overhandigd worden. Indien dat zo is, zal de Arabische liga Dinsdag te Cairo vergaderen om Bemadotte's plannen te bespreken. De helft van de wapenstilstandsperiode is reeds voorbij en vermoedelijk zal er wel een week verstrijken vóór het ant woord van de Joden en Arabieren bekend is. Indien beide partijen de voorstellen zouden accepteren, zou graaf Bernadotte verzoeken de duur van de wapenstilstand te verlengen, teneinde de onderhandelin gen te kunnen voortzetten. Graaf Bernadotte zal de reacties op zijn voorstellen afwachten op het eiland Rljodos. dat thans voor de eerste maai in. de geschiedenis in radio-telefonisch contact staat me\ de overige wereld. Het enige wat hij over zijn voorstalen wilde zeggen, was, dat ze „voor beide partijen alle mogelijke kansen bieden om tegen voorstellen te doen". Met betrekking tot de aanval van een Egyptische jager op een V.N.-vliegtuig, wordt van officiële Egyptische zijde ver nomen, dat het incident te wijten was aan een vergissing. De piloot meende met een vijandelijk toestel te doen te hebben. Overigens had de jager het vuur pas ge opend, toen het V.N.-vliegtuig reeds was geland en de bestuurder het toestel ver laten had. Het Egyptische ministerie- van buiten landse zaken heeft de verloven der diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland ingetrokken „in verband met de huidige internationale toest»»4". Drie Amerikaanse tornpiiGdgers zijn afcVaifs Zaterdag in - de haven «alfa aange komen en ter beschikking tan de wapen- stilstandscommissie der v. N. gesteld. De Zwitserse regering heeft wapen export naar en visa voor het Nabije Oos ten verboden, om op deze wijze een bij drage te leveren tot de nakoming der .wapenstilstandsvoorwaarden ia Palestina. stad hebben zich gisteravond met hun Londense collega's solidair verklaard en besloten heden het werk neer te leg gen. De arbeiders langs de Clyde, van wie de meesten in Glasgow werken, zullen, naar vmwacht wordt, vandaag beslissen, of zij het werk neer zullen leggen. Het was intussen gisteravond nog niet duidelijk, welk effect het stakingsbesluit te Liverpool op de gezamenlijke haven arbeiders aldaar zal hebben. Als allen in derdaad het werk neerleggen, zullen de gevolgen voor de Britse im- en export ongetwijfeld ernstig zijn. Liverpool is de tweede haven van En geland en aan de Nerseyside-docks alleen reeds werken ongeveer 16.000 arbeiders. De Liverpoolse haven is van het grootste belang voor de Midlands daar hier alle industriële export wordt verladen en de import van de katoen voor de textielin dustrie plaats vindt. Op de vergadering, die gisteren tot sta king besloot, waren ongeveer 3000 arbei ders aanwezig en bij de stemming ver klaarden slechts tien personen zich tegen staking. Maar ondanks deze overweldi gende meerderheid verwacht men, dat eerst nog een vergadering van de verte- enwoordigers van de havenarbeiders bij eengeroepen zal moeten worden, om de stemming van kracht te maken voor het stakingsbesluit definitief is. De districtscommissie voor Liverpool, die acht takken van havenarbeiders verte genwoordigt, heeft een officiële verkla ring uitgegeven, waarin wordt gevraagd het werk voort te zetten en de secretaris van de transportarbeidersbond, Simon Mahon, heeft een beroep gedaan op zijn mannen, zich niet te laten overreden om het werk neer te leggen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1