Joegoslavië „kiest de vrijheid' In nauwe samenwerking met de Sovjet-Unie Onjuist verwijt over verantwoor Trouw aanéén GELUKKIGE REIS VAN EEN SCHEEPSSCHROEF Overbodige bijeenkomst der Weltergroep NIEUWE BONNEN MORGEN Tabakpositie voorlopig bevredigend Verrassingen waren uitgeschakeld DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Een communistisch program voor blokvorming Eerste Vrijdag j Verkeerd argument als verkiezin gsstunt Mijnenvegers krijgen namen .J e Opzienbarend vervoer NDER DE LOUPE debaters werden afgehamerd 70ste JAARGANG DONDERDAG 1 JULI 1940 No. 20659 DE SLEUTEL VAN ONS HUIS ALARM IN DE HAVEN VAN NEW-YORK DE BILT REGISTREERT AARDBEVING Sigarendekblad biedt nog moeilijkheden PROF. AALBERSE VAN LAATSTE H.H. SACRA MENTEN VOORZIEN 21. Onderwijsbeleid ;S< MELK-INTERMEZZO 021 Algemeen: 250 gram zachte zeep en 250 gram soda. REEDS 4000 DODEN IN FUKUI 47.568 huizen verwoest HET HEF5CHROEFVLIEGTUIG WEER THUIS 1>E KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- sfcraat l. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68804. (Jl^o-ntiinmer 9095 ten name van „De Maasbode- SHflhtiitjg" Rotterdam. abonnementsprijs bedraagt 3.45 per kwartaal, f M* per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KUIJPERS. lijBarfdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. ^ftmeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ccs. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden t 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Gelijk wij in een deel onzer vorige oplage reeds gemeld hebben, heelt de „centrale commissie van Joegoslavië" in het commu nistisch partij-orgaan „Borba" een programma gepubliceerd, dat op het vijfde nationale communistische congres, hetwelk 21 Juli te Belgrado bijeenkomt, zal worden behandeld en waarin de onaf hankelijkheid van Joegoslavië wordt geproclameerd, alsmede de vorming van een Balkan-blok wordt voorgesteld, dat Albanië, Bulgarije en Joegoslavië zal omvatten. De commissie aldus heet het in de betreffende publicatie van mening, dat de nationale onafhankelijkheid van het Joegoslavische* volk voorwaarde is voor de weg naar het socialisme en de algemene welvaart, biedt het program volgende aan: 1. Versteviging van de politieke en gees telijke eenheid van het Joegoslavische volk. 2. Versteviging en verdere ontwikkeling van nauwe samenwerking met de Sovjet- Unie. 3. Versteviging en verdere ontwikke ling van nauwe samenwerking met de democratische volkeren. 4. De nauwste samenwerking met de volksrepubliek Bulgarije en de volksre publiek Albanië, teneinde de voorwaar den te scheppen voor een vereniging der Albaanse, Bulgaarse en Joegoslavische volkeren op het beginsel van nationale gelijkheid. 5. Vreedzame samenwerking met alle landen, die met de federalistische volks republiek Joegoslavië wensen samen te werken op basis van wederzijdse eerbie diging der nationale onafhankelijkheid en gelijkheid binnen het kader van het hand vest der Verenigde Naties. 6. Actieve deelneming en samenwerking van de federalistische volksrepubliek Joe- Ingevolge de kapitalistische instelling van de maatschappij en de omfloerste doeleinden in de politiek heeft bij de mens zodanig wantrouwen wortel gescho ten, dat het voor eerlijke en edele leiders onder een volk uitermate moeilijk is welwillend gehoor en volgzaamheid zon der aarzeling te vinden. Deze situatie in de wereldse aange legenheden mist men echter helaas evenmin in het geestelijke. Ons overkomt zoveel leed, er zijn zo veel tegenheden, de moeilijkheden sta pelen zich somtijds zo hoog op, we doen de Hemel geweld aan, maar het is vaak of onze smekingen in de oneindigheid Zonder meer verloren gaan. Gevolgen: moedeloosheid en wantrouwen, bidden zonder hoop. Een zeer ernstig probleem in onze tijd. Toch heeft St. Gertrudis, in het licht der genade, in haar leven terdege be grepen, dat Gods Hart allersterkst wordt getroffen door hen, die zich in volko men onderwerping met Gods wil kunnen verenigen. Zij schrijft dan ook in een van haar boeken: Overgave aan Gods Welbehagen is als de zachtste balsem op de wonden van de lijdende Heiland. St. Gertrudis had de ervaring maar niet alleen door scholing, doch ook door me dedelingen van het H. Hart Zelf. Het leerde haar, dat men moet beginnen met aan dat Hart de sleutel van zijn huis d.i. zijn wil moet overgeven. Men moet het H. Hart laten begaan en tenvolle ver trouwen. dat alles tot zijn welzijn wordt geschikt. „Gelijk een moeder haar kinderen 1 roost, zo zal Ik U troosten", werd St. Gertrudis gezegd. „Ik zal U doen vrezen voor beproevingen, maar als ge u in ge latenheid overgeeft, zullen die beproe vingen u niet naderbij komen. Ik acht het nuttig, mijn rechtvaardigen door beproe ving te louteren, het is evenwel niet mijn doel hun krachten uit te putten, maar alleen hen te beproeven en te hei ligen". Gelukkig degene, die kan zeggen: Niet mijn wil, doch Uw wil geschiede in tijd en eeuwigheid." Deze vorm van levens kunst is niet gemakkelijk Hij is er een van de hoogste allure. Voor de innerlijke rust van het mens dom is een poging tot gelijkvormigheid van Gods Wil echter wel de moeite waard. Alleen reeds een stuntelige poging zal Gods Hart grote vreugde bereiden. AMATOR. goslavië in dw door Rusland geleide strijd der democratische en anti-imperalistische wereldmachten tegen de anti-democra tische imperialistische machten en oor logshitsers. 7. De federalistische volksrepubliek Joe goslavië zal steun blijven geven aan alle landen en alle organisaties, die voor de vrede strijden en zich hebben uitgespro ken tegen inmenging in binnenlandse aan gelegenheden van andere landen en het beginsel der nationale onafhankelijkheid eerbiedigen, alsmede aan allen, die voor standers zijn van een vreedzame samen werking, gebaseerd op de beginselen der Verenigde Naties. 8. Morele en politieke steun aan het werkende volk van Joegoslavië, in arbei ders- en democratische organisaties en bewegingen voor de nationale bevrijding, alsmede aan hen, die worstelen voor vrij heid, democratie en socialisme. Dc publicatie in „Borba" beslaat 17 kolommen druks. Zonder het geschil met de kominform direct te noemen, spreekt het program, wat Joegoslavië betreft, van „een familietwist", niet van een onverzoenlijke botsing, aldus het blad. Aangaande de binnenlandse politiek bevat het programma een aantal aanbe velingen ten aanzien van de te nemen maatregelen ter „versterking" van het Joegoslavische leger. O.a. wordt voor zien in een verscherpte discipline en de uitrusting der eenheden met „modern oorlogsmateriaal". Intussen meldt Reuter dat het hoofd kwartier van de kominform uit Belgrado verplaatst zal worden. Van betrouwbare zijde verluidt, dat het in Boekarest ge vestigd zal worden. Voorts wordt volgens Reuter te Washing ton vernomen, dat Joegoslavië mogelijk 30 millioen dollar van de V. S. zal ont vangen als bijlegging van een reeds lang bestaand geschil tussen beide landen over geldelijke aanspraken. De Joegoslavische regering had de laat ste maanden in een aantal nota's aan spraak gemaakt op 50 millioen dollar aan activa, die in 1941 tijdens Duitslanós invasie in Joegoslavië bevroren werden. De V. S. hadden herhaaldelijk geweigerd deze gelden te ontdooien, totdat hun aan spraken op 20 millioen dollar aan Ameri kaans bezit, dat in Joegoslavië genatio naliseerd was, erkend zouden zijn. In de afgelopen weken hebben Joegoslavische diplomaten eindelijk te kennen gegeven, dat zij deze aanspraak bereid waren te erkennen. Indien de overeenkomst tussen de V. S. en Joegoslavië wordt gesloten, betekent dit dus practisch, dat Joegoslavië 30 millioen dollar van de V. S. ontvangt. Tenslotte valt nog te melden, dat Sir Charles Peake, Engels ambassadeur te Belgrado, op weg naar Londen te Parijs is aangekomen. Volgens een woordvoer der van de Britse ambassade te Parijs zal Peake de Engelse regering verslag uitbrengen over de toestand in Joego slavië. Twee duizend .Toego Slavische gym nasten, maar Praag gekokmen om deel te nemen aan het congres van de Sokols, hebben gisteren in de straten van Praag gedefileerd, roepend: „Leve kameraad maarschalk Tito". Op het Wenceslasplein antwoordden de toeschouwers met: „Hoera voor Tito!". Op de Queen Elizabeth" ZOu een tijdbom zijn Een politiepatrouille heeft zich in de haven van New York aan boord van de „Queen Elizabeth" begeven, nadat er bij verschillende dagbladen telefonisch anonieme waarschuwingen waren bin nengekomen, dat er zich een tijdbom aan boord van het schip bevond, die 20 uur na vertrek van het schip zou ontplof fen. De Queen Elizabeth" zou Woensdag kort na middernacht vertrekken mei 2234 passagiers aan boord, onder wie de staatsman Bernard Baruch en de Britse filmster Michael Redgrave. Na een grondig onderzoek deelde de politie mede, dat er geen bom gevonden was. Je kapitein heeft de bemanning bevel gegeven op haar hoede te blijven- en onmiddellijk te rapporteren, als er alsnog vreemde pakketjes worden ge vonden. De politie bleef op de kade om de pak ketten en post, die aan boord van het schip werden gebracht, te onderzoeken. De seismografen van het KNMI te De Bilt registreerden gisterenmiddag om vijf minuten voor half twee een sterke aardbeving, waarvan de haard op een afstand van 2000 km was gelegen in of nabij Griekenland. Mr. Fr. Teulings, de financiële spe cialiteit der KVP-fractie in de Tweede Kamer verzoekt ons het volgende te plaatsen: In een propaganda-geschrift- van de P. v.d. A. speciaal gericht tot de Katho lieken, wordt op de vraag „Is de KVP geen vooruitstrevende partij?" geant woord met o.a. het volgende: En het was de KVP, die voor de kapitaalkrachtigen in het krijt trad door 400 miliioen af te knabbelen van de door Lieftinck voorgestelde hef fing in eens. Tegen het gebruiken van dit argument in de verkiezingstijd zie ik mij verplicht met klem op te komen Eerstens bevatte dit amendement een verlaging voor allen, die enig vermogen bezitten, groot of klein. Maar voorts en dit is het belang rijkste in deze voorstelling van zaken wie draagt uiteindelijk hier mede de verantwoordelijkheid? Dit is minister Lieftinck zelf. Hij had het in z?jn macht om het. amendement weg te vagen door er zijn „onaannemelijk" over uit te spreken. Dit heeft minister Lieftinck niet ge daan. En welbewust niet gedaan, want hij wist, dat dit ene woord „onaanneme- De sigarettenindustrie kwam op ruim 100 pet van haar vooroorlogse capaciteit, doch de kerftabaksindustrie slechts op 60 pet en de sigarenindustrie op 36 pet, aldus het verslag over 1947 van het se cretariaat van de Bedrijfsgroep Tabak verwerkende Industrieën, te Eindhoven. De sigarenindustrie is voor haar grond stoffen voor 1948 bijna geheel voorzien, slechts het om- en dekblad veroorzaken nog moeilijkheden. De sigaretten- en kerftabaksindustrie' is tot Maart 1949 gedekt. •Ingevoerd werden 23.936.958 kg, waar van bestemd voor de sigarenindustrie 4.788.137 kg, sigarettenindustrie 5 839.896, kerftabaksindustrie 7.206 185 kg en de „pool", met aanvankelijk nog onbekende bestemming 6.102.740 kg. In Eindhoven is een industrie opge richt, die de vervaardiging van tabaks machines ter hand nam, waardoor aan moeilijkheden op dit gebied voor de Nederlandse sigarenindustrie in niet on belangrijke mate werd tegemoet ge komen. De productiecapaciteit van de drie tabakverwerkende industrieën is van die aard, dat gemakkelijk de toegestane hoeveelheden tabak verwerkt kunnen worden. In 1947 bedroeg de productie van sigaren (incl. senoritas en sprietjes) 894.962.161 stuks, sigaretten 5.330-347.000 stuks, kerftabak 6-984.346 kg. Voor re- gelmatige productie waren ingeschakeld: 1151 sigarenbedrijven, 14 sigaretten- bedrijven en 209 kerftabaksbedrijven. Na opheffing van de sigarendistributie bleek, dat het aanbod nog in sterke mate door de vraag werd overtroffen, van sigaretten en kerftabak verlaagd. In Februari 1948 werden de prijzen De opbrengst van de tabaksaccijns in 1947 bedroeg ƒ151.100.000. Omtrent de export wordt gezegd, dat de sigarettenindustrie hier slechts een zeer ondergeschikte rol speelt, klein als zij is ten opzichte van haar grote Ame rikaanse collega's. Het aantal uitgevoer de sigaren bedroeg 35.754.000 stuks te gen 46029.000 in 1946. De export naar de dollarlanden maakt weinig of hele maal geen kans. lijk" het amendement onmiddellijk had doen verdwijnen. Ik ken minister Lieftinck te goed als een fair en sportief politicus, dan dat ik ook maar een ogenblik er aan twij felen zou, dat hij deze; zijn uiteindelijke verantwoordelijkheid zou afwijzen of niet ten volle zou willen aanvaarden. Op grond van deze verantwoordelijkheid van minister Lieftinck, een vooraan staande figuur in de P. v.d. A„ is het onjuist en onbillijk' aan de KVP-fractie en aan de KVP het verwijt te maken als boven aangegeven en dit als een politiek verkiezingsirgument te gebrui ken. Minister Lieftinck zal de eerste zijn dit te erkennen. De tien R-boten (Raumboot), die de Kon, Marine uit de Duitse oorlogsbuit heeft verkregen, zullen dienst doen als mijnenvegers. Naar analogie van de reeds bestaande mijnenvegers zullen zij namen krijgen van Ned. eilanden en bovendien van zeegaten en zeestromen. De namen ,,Wo' "en" er. „Goeree", resp van de vorig jaar in Indië op een mijn gelopen mijnenveger en van de boeienlegger, die aan de Britse Marine is teruggegeven, ziet men thans terug keren; de overige acht boten krijgen nieuwe namen, te weten: Hr. Ms „Schou wen"; „Schiermonnikoog"; „Urk"; „Stor- temelk"; „Schulpengat"; „Malzwin"; „Vlieter" en „Roompot". De schepen hebben een standaard-waterverplaat sing van 123.19 ton, beladen 161 ton. Zij zullen voorlopig in Nederland dienst doen. Oud-minister prof. mr. P. J. M. Aal- berse is, naar wij vernemen, Woensdag morgen te zijnen huize in Pension Eyken- burg te Den Haag, van de laatste H.H, Sacramenten voorzien. Zijn toestand is zorgelijk. De toestand van Prof. Aalberse was hedenmorgen nog zeer zorgelijk, maar toch niet minder dan gisteren. De Poolse schilder prof. Christo Stefanoff, die als verzetsstrijder in Duitse handen raakte, exposeert de volgende week in Valkenburg (L.) zijn laatste werk, dat onder de titel Wapenbroederseen Pools soldaat van de 1ste pantserdivisie met een lid van de Nederlandse B.S: voorstelt in de strijd om de vrijheid van Nederland in de Octoberdagen van 1944. Dit werk zal aan H.M. de. Koningin worden aangeboden ter gelegenheid van Haat 50-jarig regeringsjubileum. De schilder legt de Laatste hand aan 't schilderij. Wanneer er gesproken wordt over het onderwijs, wil de gang bare opvatting, dat op dit terrein de beginselstrijd eigenlijk is uitgestreden. De gelijkstelling heeft immers haar beslag gekregen; de inzet van een halve eeuw bondgenootschap tussen de ka tholieken en de beide protestantse par tijen werd daarmee bereikt; op dit front heerst dus rust. Hier behoeven wij ons geen zorg meer te maken. Zo is het echter niet. Vooreerst niet omdat de financiële gelijkstelling, hoe waardevol ook op zichzelf, nog slechts voof een deel van het onderwijs werd bereikt; voor de lagere school. Noch de bewaarschool, die aan het lager onderwijs voorafgaat en die in betekenis eer toe- dan af neemt, nóchde takken van onderwijs die erop volgen, vallen onder het ge lijkstellingsprincipe. Het Nederlandse kind staat slechts een deel van zijn tijd, op de schoolban ken doorgebracht, onder de bescher ming der gelijk stelling. Vervolgens is het probleem van de V financiële gelijk stelling volstrekt niet het enige in de onderwijspolitiek waar het beginsel mee gemoeid is. Het vraagstuk bijvoorbeeld van de onderwijsvernieuwing raakt liet m- cipe in zeker niet mindere mate. Wan neer de karaktervorming een rol gaat 6pelen in het leerpro'gram, hebben wij als katholieken daar méér belangstel ling voor dan voor de vakken rekenen en schrijven. En wanneer men, even eens in het kader der onderwijshervor ming, de godsdienst op de openbare school wil brengen, hebben wij niet al leen belangstelling, maar eeri uitgespro ken standpunt, steunend op ons begin sel. tt Met een katholieke minister, die bovendien de reputatie bezit van een voortreffelijk kenner van het onderwijs in al zijn geledingen, mochten wij ver wachten, dat deze principiële proble men niet zonder aandachtige belang stelling zouden blijven. Die belangstelling hebben zij inder daad gekregen. Een belang rijke bijdrage tot de uitbrei ding van het gelijkstel- lingsbeginsei over takken van onder wijs buiten de lagere school is geleverd door de subsidiëring van bijzondere universiteiten. Kleinere bijdragen, min of meer voor uitlopend op de onderwijshervorming, vallen er in de verstreken jaren ver schillende aan te wijzen. Verscheidene takken van onderwijs kregen nieuwe urentabellen; voor diverse andere wer den grondige hervormingen in studie genomen; de handhaving van de leer plichtwet is strakker aangetrokken en het is bekend, dat een geheel nieuwe wet op het middelbaar- en voorberei dend hoger onderwijs door de tegen woordige bewindsman vrijwel in ge reedheid is gebracht. Voegt men daarbij, dat ook aan de belangrijkste voorwaarde voor ieder goed onderwijs hervormd of ouder wets een goede salariëring der on derwijskrachten, voortdurend aan dacht is geschon ken en dat, on danks de benarde toestand van 's lands financiën ettelijke belangrijke verbeteringen in salarissen en pensioe nen werden aangebracht, dan heeft men een uit principieel oogpunt vrijwel af- gebakend, zij het uiteraard zéér sum mier beeld van het onderwijsbeleid gedurende de afgelopen regerings periode. Slechts langzaam kan dit beleid ver der vorderen. Hervormingen in een paedagogisch systeem vergen nog méér tijd dan hervormingen van een finan cieel stelsel. Zij vergen ook een rus tige voortzetting. Men kan op dit ge voelige terrein niet vandaag met dit en morgen met dat beginsel experimen teren zonder ongelukken te maken. Twee jaren vormen slechts een korte tijd in de onderwijspolitiek. Het beleid voort te zetten langs de wegen, die tot nu toe werden inge slagen, dat moeten vóóral de kathode' ken zich tot doel stellen een dóel, dat zij kunnen bereiken wanneer zij achter hun partij staan. TROUW AANEEN v i 1 1 f Hoog in de lucht daveren de legervliegtuigen voorbij op het moment dat Prins Bernhard een krans neerlegt aan de voet van het monument ter ere van de gevallen vliegersdat gisteren door hem op het vliegveld Soesterberg werd onthuld. De grootste, tot nog toe in Ne derland vervaardigde scheeps schroef, de rëserveschroef 'voor hei motorschip Aandijkvan de Hol- land-Amerika Lijn, is gisteravond onder grote belangstelling onder weg, ongeveer 12 uur na het ver trek bij de gieterij der firma Lips te Drunen, die deze schroef ver vaardigde, bij de werf Wïlton- Fijenoord aangekomen. Dit gigantische stuk metaal meet 6.70 diameter (de schroef van de Willem Ruys meet 5.70), terwijl de naafhoogte 1 meter bedraagt. Met de auto mee bedroeg het gewicht van dit transport ongeveer 28 ton. Gfm onaangename ver rassingen bij nauwe doorgangen te ver mijden, had men de schroef op een draagstoel gelegd, door het ingenieurs bureau Van Lammeren te Voorschoten geconstrueerd. Deze draagstoel was dus danig ingericht, dat de schroef verschil lende standen kon innemen. Om onge veer 6.45 uur kwam de schroef bij de weegbrug van de firma Muller aan de Wilhelminakade te Rotterdam-Zuid aan. Na gewogen te zijn werd de reis naar Schiedam voortgezet. Op dit deel van het traject moest echter nog een moei lijkheid overwonnen worden. Een deel van de Rotterdamse Dijk was nSmelijk opgebroken. Dit obstakel werd echter vermeden, doordat men de route langs de Gustoweg koos. Om ongeveer kwart voor negen arri veerde het transport op het terrein van de werf Wilton-Fijenoord. De schroef weegt schoon 21.000 kg. Onmiddellijk na het gieten woog het ge vaarte 31 ton, doch door de verschillen de bewerkingen was daarvan 10.000 kg. afgegaan. Maandenlang zijn met Waterstaat be sprekingen gevoerd "oor het vervoer over land en over water. Tenslotte werd besloten de schroef over land te ver voeren, omdat het transport via water wégen niet wel mogelijk bleek. Om moeilijkheden bij het vervoer over land te vermijden werd op de wagen, waar mee het transport zou geschieden, 'een mechanisme geconstrueerd, waardoor de schroef van horizontale in schuine stand gebracht kon worden. De Lipsschoefgieterij wordt momenteel uitgebreid. Aan de binnenlandse aan vragen kan voldaan worden, maar aan de vraag van verschillende West-Euro- pese landen nog niet. Voor de „Nieuw Amsterdam" moeten door de N.V. Lips ook nog twee nieuwe schroeven gemaakt worden. O Het einde is. zoals schier altijd, nog onverwacht gekomen. Lange tijd heelt de melk-distributie haar ups en downs gekend, mdar tenslotte heeft zij het moede hoofd te ruste gelegd en na al het gesol met haar gedurende de laatste weken verdient zij haar rust. Moge deze een eeuwige zijn Vol medeleven heeft Analyst haar aan het ziekbed bezocht en zijn lezeressen vooral op de hoogte gehouden van het verloop van de krankheid. En nu. voor dat hij afscheid jpn nemen, heeft dok ter Mansholt een spuitje gegeven, het welk dodelijk bleek te zijn. Die goede moordenaar U verwacht wellicht van Analyst een in-memoriampje. Maar hij voelt niet veel voor gelegenheidsspeeches en dito stukjes. Zij zijn z.i. veelal slechts een naaste gelegenheid tot jokken. En tenslotte zitten wij niet om de melkdistributie verlegen, doch wel om de melk. De distributie heeft haar werk gedaan en kan gaan, als zij tenminste de melk niet meeneemt. En daar knij pen velen 'm voor. Gezien de overvloe dige regen van de laatste dagen kan men o.i. optimistisch zijn. Neen. wij bedoe len niet, dat de melkhandelaren hun kannen langer open laten staan dan nodig is. U moet van Analyst derge lijke hatelijkheden niet verwachten. Kijk. die regen doet de weiden zich bedekken met malse grastapijten dat is poëzie en binnenkort vallen er van de aardappelen weer schillen af dat is proza zodat de voedselpositie van het vee niet ongunstig behoeft .genoemd te worden. En de boeren zullen van hun beestjes ongetwijfeld „melkkoetjes" ma ken. Die melkhandelaren zullen anders, nu Mansholt water in de melk heeft ge daan, zich wel de handen wrijven en vergenoegd mompelen, dat zij de minis ter daar eindelijk hebben liggen. Eer lijk gezegd, kunnen wij niet zo enthou siast zijn. Door dat moordje van Mans holt moeten wij n.l. onze serie verkie- zingsloupen onderbreken en wij kwa men toch al tijd te kort om alle poli tieke kramen langs te lopen. En gezien de beperkte plaatsruimte kunnen wij helaas geen extra-beurt krijgen om eens een goede beurt te maken. Wanneer wij minister waren goed. een onmogelijke veronderstelling: wij preferen een vastere baan; op 7 Juli moeten de ministers al weer ontslag ne men als dus wij minister waren, dan hadden wij zeker niet in de dagen van verkiezings-activiteit een besluit tot op heffing van de melkdistributie genomen. Boze ogen immers zullen er spoedig een verkiezingsstunt in zien. Maar dat is na tuurlijk onzin. Mansholt hééft zonder dat toch wel zijn Kamerkoetje op het droge. Hij zal straks be6t nog wat in de melk te brokkelen hebben en zodra de rijst is afgeleverd, houdt hij natuurlijk bo vendien een vinger in de pap. Wie ver loochent trouwens voor een flesje melk zijn principe? Als het daarom tc doen zou zijn. Ct-.. komt de Katholieke minister v. d. Brink met zijn Medezeggenschap-ontwerp even beter uit de bus. Het zou werkelijk zon de zijn, wanneer de verkiezingsuitslag oorzaak zou worden, dat dit ontwei-;) geen wet wordt. Doch van zo iets maakt men geen verkiezingsstunt. ZJulks behoeft ook niet, want de daden van de Katholieke Excellenties in het kabinet-Beel vormen op zich reeds een krachtige aansporing om op de Katho lieke Volkspartij te stemmen, de eerste lijst met de beste candidaten. ANALYST. De heer Welter heeft gisteravond op een in de Blauwe Zaal te Rotterdam be legde bijeenkomst door het Voorlopig Comité van Actie het woord gevoerd. Het zij ons vergund zijn halve feitelijk heden en diverse vaagheden te passeren, doch even de vinger te leggen op het ontbreken van consequentie in zijn toe spraak. De heer Welter wees in zijn speech op de goede kwaliteit van de artikelen in ons blad, onder de titel „Trouw aaneen". Hij verzuimde echter niet de „draag wijdte" van deze artikelen (voorzover ze Cacao, Scheerzeep, Vóór-inleve ring rijst Vopr het tijdvak van 4 t/m 17 Juli 1948 zijn de volgende bonnen geldig: Bonnen voor brood en vlees. ut)4, 006 Vlees: 100 gram vlees. 005 Vlees; 300 gram vlees. 007-1 Brood: 800 gram brood (geldig t/m 10 Juli). 008-1 Brood: 200 gram brood (geldig t/m 10 Juli). Alle bonkaarten. 010 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 011 Algemeen: 100 gram bloem. 012 Algemeen (inmaak): 500 gram sui ker. boterhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. 013 Algemeen: 250 gram' boter of mar garine of 200 gram vet. Bonkaarten Ka, Kb, Kc 808. oio Algemeen: 1 ei. 017 Algemeen: 200 gram kaas of 2a0 gram korstloze kaas. 018 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. oio Algemeen; 50 gram cacao. 02U Algemeen: 200 gram rijst (voor- inlevering) B 027 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 10 Juli). B 028, C 030 Reserve: 500 gram boter of margarine of 400 gram vet. 029 Reserve: 400 gram brood (geldig t/m 10 Juli). Bonkaarten Kd. Ke 808 031 Algemeen: 1 ei. 032 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 033 Algemeen: 125 gram boter of mar garine of 1Ó0 gram vet. 034 Algemeen: 100 gram cacao. 035 Algemeen: 200 gram rijst (voor inlevering). 036 Algemeen: 500-gram zachte zeep en 500 gram soda. 11 037 Reserve: 800 gram brood (geldig t/m 10 Juli). E 039 Reserve: 500 gram bloem. Tabak- en Versnaperingenkaarten enz. Qa, Qb, Qc 808. 15 Versnaperingen: 200 gram versnape ringen of 200 gram sutker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 78 Versnaperingen: 100 gram versnape ringen of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Reserve E Tabak: 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrême of 400 gram snel-seheercrëme. Bonkaarten Za, Zb, Zc, Zd, Ze, Md. Mf. Mh 808. Geldig zijn de bonnen van de strook K. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Op Donderdag 8 Juli zullen brood bonnen worden aangewezen op de vol gende wijze: Op de A-kaarten 2000 gram, op de B-kaarten 2800 gram, op de C-kaarten 2200 gram, op de D-kaarten 800 gram en op de E-kaarten 600 gram- Per 14 dagen ontvangt dus de A-groep 3600 gram, de B-groep 6000 gram, de C-groep 4400 gram. de D-groep 2000 gram en de E-groep 800 gram. De bonnen 020 en 035 Algemeen voor 200 gram rijst moesten uiterlijk op Za terdag 10 Juli bij de detaillist van wie men gewoon was dit artikel te betrek ken, worden ingeleverd. Zij, die met vacantie zijn. doen er goed aan de bon nen op 7 Juli. wanneer zij in hun woon plaats zijn in verband met de stemming, in te leveren. De bon Reserve E Tabak voor scheer zeep enz. blijft tot nader aankondiging geldig. betrekking hadden op door hem bespro ken onderwerpen) herhaaldelijk te ont kennen. Conclusie? Zoals op politieke vergaderingen usan ce is, wilden tegenstanders onder zijn gehoor in debat treden. Die mogelijkheid was er niet en de voorzitter van de K. V.P., afdeling Rotterdam, Mr. J. A. L. M. Loeff, die speciaal voor deze avond was uitgenodigd, werd snel tot stilte „geha merd", toen hij zijn bezwaren tot uit drukking bracht. Wel bestond er gelegen heid tot het schriftelijk stellen van vra gen! Bij de beantwoording van de vragen, meende de heer Weiter wèl mondeling van gedachten te kunnen wisselen, toen een vragensteller niet geheel voldaan bleek te zijn! Later geschiedde dit nog eens! De heer Weiter motiveerde zijn stand punt om niet te debatteren achteraf met de opmerking: „Ik wil hem niet bekeren en hij kan het mij niet". Consequent doorredenerend had het dan echter ook absoluut geen zin schriftelijke vragen 'van kennelijke tegenstanders te „beant woorden"! De heer Weiter betoogde tot slot, dat een vergadering nodig is, om aan de kie zers een standpunt uiteen te zetten. Waarom werd dan tot tweemaal toe de mogelijkheid tot een bespreking een zakelijke dan van de brief van bet Hoogwaardig Episcopaat niet aangegre pen? Officieel werd gisteren te Tokio mee gedeeld, dat het aantal doden te Fukui. de grootste der door de aardbeving getroffen steden, tot 4000 is gestegen. Men verwacht,dat dit cijfer nog veel te laag zal blijken, als eenmaal met het puinruimen begonnen wordt. Het officieel rapport meldt verder, dat 52 steden en dorpen schade hebben gele den en dat in totaal 47.568 huizen zijn verwoest. De helicoptère, die Maandag een nood landing maakte bij Nootdorp, is gisteren met behulp van de eerst compagnie van het instruetiebataljon depot pioniers uit de Kromhoutkazerne te Utrecht op de Dwarskade te Nootdorp gebracht. Van daar is hij, getrokken door een auto, op eigen wielen naar het vliegveld Ypenburg gerold.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1