„BIJZONDERE VELDPOST" VV eerbericht! EEN NEW LOOK-MEPHISTO PENSIOENVOORZIENING as s Verminking van een kunstwerk ^Republikeinse hulpbronnen" 1 Stadion Feyenoord in de LANDBOUW CULTUREEL CONTACT JEUGD VAN HET KONINKRIJK .1 BATALJON Di.R DAPPEREN" De Amerikaan i alkenburg kampioen Competitie-Speedway Windmolens Vliegende Hollanders ZATERDAG 3 JüEÏ Wig PAGBQL S Brievendie U zoudt willen schrijven W7~ Zuid-Westelijke wind H1 j ml h a r d t j e s DERTIENDE NEDERL. LANDBOUWWEEK MILITAIREN HELPEN BIJ DE OOGST INBREKERS FORCEERDEN KLUTS EN STALEN 50.000. ALLEN DIENEN ZICH TE LATEN INSCHRIJVEN FRANS ZIEKENHUIS-BESLUIT SCHERP GELAAKT KLEUREN-PERFECTIE BIJ FILMS BEREIKT „SATAN VERLOOR Met de vuilnislift van de hel naar de aarde v.v- f NIEUWE FUNCTIE VAN GROOTVADERS KLOK VERDELING OVER DE w»10""" DIVERSE GEBIEDEN COMMISSIE ALCOHOL VRAAGSTUK INGESTELD EMOTIONELE STRIJD TE WIMBLEDON ZONDAG 4 JULI 3 UUR Ronde van Frankrijk GROTE WIJZIGING IN ALGE MEEN KLASSEMENT De klassementen LATASTER GAF DE STRIJD OP TE LONDEN DE CRICKETCOMPETITIE Kees zit nu al weer 'n paar maan' den als soldaat in Indië. Moeder schrijft hem trouw over alles wat er zo te doen is thuis, in de straat, in de hele familie, och over al die kleine, dingen, die tot je grote ver hazing zo verschrikkelijk belangrijk worden als je ver van huis zit. Moeder zou haar jongen toch eigen lijk wel eens iets anders willen schrij ven, over iets dat haar soms ongerust maakt, waarover, ze 's avonds in bed soms ligt te piekeren en dat ze zo moeilijk kan schrijven en dat eigenlijk zou samengevat kunnen worden in één vraag als ze hem maar eens vijf minuten tegenover zich had: „Je bent toch nog dezelfde goede jongen, die je was toen je hier weg ging?" En Kees zou dan ongetwijfeld vrij onverschillig doen, maar hij zou die vraag zich her inneren; die zou misschien wel zo scherp in z'n hersens gebrand staan, dat hij de klank van de woorden nog hoorde, wanneer zijn jongens al weer soldaten zouden zijn. Vaderschrijft ook wel 'ns een paar regels onder de brief van moeder; en dan schrijft z'n meisje natuurlijk: twee. drie maal per week soms ligt hij op z'n rug die woorden uit te spellen. Maar wat ze zo graag eens schrijven wou, dat krijgt hij nooit te lezen: je hoort zoveel over die toestanden in Indië en ook een meisje denkt ver der. Zet dat nu eens op papier zó, dat hij je bedoeling begrijpt, zó dat hij het geen „heiligheid" vindt het is zo verduiveld moeilijk soms voor moe ders, vaders, meisjes en verloofden. HIER IS EEN PRIVE-SECRETARIS. Katholiek Thuisfront" daar weten ze heus wel wat van het doen en laten van Uw jongens in Indië af had dat door. En nu hebben zij daar die brie ven laten ontwerpen, die U misschien zo graag zoudt schrijven, waarin nu juist dat punt wordt aangeraakt, dat U die knaap van U daar ginds in Tasikmalaja of diep in Celebes eens zo graag onder de neus duwde. In de vorm van frisse, vederlichte Weerverwachting, medegedeeld door 5 het K N. M. L te De BUt, geldig tot Zondagavond. j Meest, zwaar bewolkt met voorna- J melijk in het Noorden van het land plaatselijk enige regen. Aanvankelijk t zwakke, maar morgen matige Zuid- Westelijke wind. Iets hogere tempe- ratuur dan vandaag. 4 Juli: Zon op 4.26 uur, onder 21.02 uur: Maan op 1.50 uur, onder 19.06 uur. 5 Juli:" Zon op 4.27 uur, onder 21.01 uur; Maan op 2.24 uur, onder 20.24 uur. foldertjes, vertelt iemand aan Uw jon gen, hoe hij moet denken over huwe lijk en gezin. Gilbertus Lohuis O.F.M. doet dat en als Uw jongen die een voudige, onopgesmukte woorden leest, zal hij de klank van die sonore stem hem misschien nog zo vertrouwd uit radiormeditaties of misschien zelfs uit eigen kerk weer in z'n oren horen klinken. Of stuur hem dat soldateske verhaal „Bloed link" van kap.-aalmoe- zenier L. v. d. Vrande, dat hem in forse taal, recht op de man af vertelt, dat het niet alleen tijdens een patrouil- letocht „bloed-link" kan zijn, maar dat er op ander terrein menige hinderlaag ligt voor een jongeman, met geestelijke gevaren, die heel wat „linker" zijn Res. luit. J. Hornix heeft het over „dienen en werken" en ir. Edm. Ni colas heeft de chemie een ogenblik aan kant gezet en schrijft een brief óp poten aan die Tinus, die op het punt staat de plunje van Kees, die naar het .hospitaal moest, te verpanjeren. Al is er dan „banjak aan te verdienen". „Dat kun je «niet doen! Je kunt niet je ka- De overwinnaars van moeheid en^gedegrimeerdheid^^Doos^^O^^ent Evenals in de voorgaande jaren zal ook dit jaar in Wageningen een Neder landse Landbouwweek worden gehouden en wel van 12 flm. 16 Juli a.s. De opening zal op Maandag 12 Juli meraad zo ontzettend bedriegen, het is al erg genoeg, dat hij naar het hospi taal moest, en hijzelf was wel niet zo n (joor ,je voorzitter van het Genootschap voor Landbouwwetenschap, prof. dr. ir. S. J. Wellensiek plaats hebben, waarna een drietal deskundigen voordrachten houden over zaaizaadvraagstukken. De tweede dag zal eveneens worden gewijd aan dit onderwerp, vooral ten aanzien van de veredeling, de zaaizaad voorziening van lupinen, alsmede de export-mogelijkheden. Maandagavond zal een bietenfilm worden vertoond van de N.V. Centrale Buikermaatschappij, terwijl deze dag wordt besloten met een excursie naar de proefvelden in de om geving van Wageningen.' Op Woensdag 14 Juli zullen vijf spre kers enkele vraagstukken behandelen, verband houdende met de agrarische planologie enz., en Donderdag 15 Juli staat aangetekend als de zuiveldag. In de ochtenduren van de laatste dag van de Nederlandse Landbouwweek zul len twee sprekers van de Nationale Coöperatieve raad het woord voeren over de lahdbouw-coöperatie en haar nieuwe toepassingsmogelijkheden. Hier na volgt om 16.45 uur de sluiting van de Landbouwweek door de voorzitter van het Instituut van Landbouwkundige Ingenieurs, ir. D. J. Maltha. reuze kerel, maar hij heeft zich - toch ook nooit laten kennen: als er narig heid was, heeft hij trouw zijn portie van die narigheid uitgevreten, zo was Kees weL En als je nou die dingen verpatst, die hij nu net precies nodig heeft, dan ben je een grote schoft, al verdien je er ook banjak aan. Nee vader, dat gaat niet, je blijft er met je klavieren af". Zo zijn de vier eerste vlugschriften „Bijzondere Veldpost", uitgegeven door „Diligentia" te Amsterdam-in opdracht van het Katholiek* Thuisfront, kleine juweeltjes geworden. Vraag ze aan bij „Katholiek Thuis front", Gedempte Burgwal 14, Den Haag of bij het afdelingsbureau in Uw woonplaats; maar doe het snel en ver geet ze niet in te sluiten bij Uw brie ven naar die fijne knaap van U. Geloof me, hij zal er U dankbaar voor zijn maar ,jdat zal hij natuurlijk nooit zeg gen! ring krijgen, die niet evenredig is aan de tijd dat ze in het. Bedrijfspensioenfonds opgenomen zijn geweest. De mipister van oorleg heeft op drin gend verzoek van de georganiseerde landbouw ruim 900 militairen voor het rooien van pootaardappelen aangewezen. Zt zijn met het werk begonnen in Zeeuwsdh-Vlaanderen en in W.-Brabant er. in de komende dagen zullen zij in de Wieringermeer en omgeving werk ver richten. Wanneer de weersomstandigheden In de komende dagen het werken niet te veel zullen belemmeren, mag worden verwacht, dat door deze hulp van de mi litairen de oogst in deze gebieden gered wordt. Mocht het werken door de weers omstandigheden worde, bemoeilijkt op de wijze als in de laatste dagen het ge val was, dan zal opnieuw een beroep moeten worden gedaan op hulp, omdat zonder bijzondere hulp grote schade aan .de gewassen zoü worden toegebracht. Het vlas, dat er over het algemeen zeer goed voor stond, kan in de meeste ge vallen niet machinaal geplukt worden, omdat het geheel door elkaar geslagen ls en veelal geheel plat op de aarde ligt- De vlasteelt is sedert het vorige jaar bo vendien met 40 pCt. uitgebreid, zodat de vlaspluk ook om die reden belangrijk meer arbeid vraagt. Tegelijkertijd moe ten de aardappelen, bestemd voor poot- goed (een uiterst belangrijk export product!) gerooid worden en het kool zaad dient geoogst. Inbrekers hebben kans gezien Uit een kluis van het in het kantoor van de Re- dersverenlging te IJmuiden onderge brachte' centrale adroinlstratte-bureau voor het vissersbedrijf een bedrag te ste len van meer dan 50.000 waarvan circa de helft als loon voor het redery-perso- neel bestemd was. Vermoedelijk zijn de inbrekers langs een achtertrap op dele etage van het gebouw gekonien. Hier maakten zij een gat in de vloer, hak ten "met, houwelen de betonnen zoldering door en lieten zich in de daaronder ge rr__ Echter ook de jongeren dienen zich in le e_h-ST.^Ü! hun eigen .belang te melden. Ook zij hopen eens oud te zullen worden en zul len dan een betere oudedagsvoorziening genieten, naar gelang hun aanspraken op pensioen eerder opgebouwd zijn. dus naarmate zij zich eerder hebben laten in schrijven. Inwonende knechts bil boeren behoren eveneens in bet Bedrijfspensioenfonds te worden opgenomen. Een groot gedeelte van hen hoopt eens eigen boer te zullen worden, en een deel van hen zal dat ook wel gelukken. Een ander deel bereikt dït echter mede als gevolg van de schaarste aan cultuurgronden nooit. Wij kunnen niet in de toekomst zien, en weten dus niet wie de gelukkigen zullen zijn. maar juist daarom is het hoogst gewenst, dat allen zich laten inschrijven. bezettingstijd de Duitsers nog zwoegden 1 voor hun overwinning en tevergeefs poogden ons te laten delen in hun over tuiging, dat Duitsland winnen zou op alle fronten, vonden er in Nederland reeds besprekingen plaats tussen vaderlanders, niet alleen van zeer uiteenlopende gods dienstige en politieke richting, maar ook van sterk verschillende maatschappelijke positie. Doel dezer bijeenkomsten .was zich te beraden over de toekomst vair ons volk na het einde van de oorlog, te be spreken wat er voor organisatorische vormen nodig zouden zijn om met behoud van het vele goede, hetwelk het Neder land van vóór 1940 bezat, een nieuw be gin te kunnen maken waar andere dingen beter gedaan zouden worden dan in het verleden het. geval was geweest. Als een van de belangrijkste vruchten van dit overleg tijdens de oorlog is de Stichting voor de Landbouw te voorschijn .gekomen, waarin de werkgevers en de werknemers van de drie ideologische hoofdrichtingen van ons volk elkander gevonden hebben, teneinde de belangen te behartigen van allen die bétrokken zijn bij de Landbouw in de ruimste zin van het woord. Een van de dingen, waarover men het in de kringen van de Stichting voor de Landbouw reeds spoedig eens was, en die zou gaan behoren tot die dingen in be vrijd Uederland, die anders en beter zouden worden gedaan dan in het ver leden het geval was geweest, was een betere oudedagsverzorging voor de land arbeider. Waren er In de steden en grotere plaat sen van ons land over het algemeen in stellingen, die zich bezig hielden met de verzorging van ouden van dagen. Op het platteland had in menige streek het „oud dus arm" nog niets van zijn verschrik kingen verloren. Duizendtallen oude be- drijfsgenoten, niet meer in staat zich door arbeid nog het nodige levensonderhoud te verschaffen, leefden hier aan de rand van de grootste ontberingen. Ze gevoel den zich vaak tot last van hun kinderen, hoezeer ook de kinderplicht nog wel in die mate gemeengoed is op het platteland dat in het algemeen oude landarbeiders in het gezin hunner kinderen nog wel een liefdevolle plaats vinden. Het is echter de vaste wil geweest van werkgevers en werknemers in de land bouw, aan de afhankelijksvevhouding der oude arbeider een einde te maken, én wel door het stichten van een Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw. Uit de middelen van dit Bedrijfspensioenfonds kan de oude landarbeider een bedrag worden uitgekeerd, dat een bijdrage kan vormen voor een betere oudedagsverzor- zing, en die als straks de Noodvoorziening Ouden van Hagen, die slechts voor drie jaar zal gelden, haar werking beëindigd ziet, de gevolgen hiervan kan opvangen. Een groot aantal commissies, samen gesteld uit werkgevers en werknemers in de landbouw, ls alom in het land bezig de namen te verzamelen van hen, die op enige wijze in loondienst in de landbouw werkzaam zijn, teneinde te kunnen vast stellen wie, en hoe groot het aantal zal zijn van hen die onder de Pensioenrege ling zullen vallen. Landarbeiders en boerenknechts, 17 jaar en ouder tot de leeftijd van hen, die op 30 April 1947 de leeftijd van 65 jaren bereikten, doen terwille van zieh- zelve en mogelijk later hun nabestaanden er goed aan zich te laten inschrijven bij deze commissies. Dit is de inventarisatie, die vooraf moet gaan aan het vele werk, dat in de toekomst nog verricht moet worden teneinde ook aan de landarbei ders een zonnige oude dag in eigen kring te kunnen geven. Het is van belang voor Terugkomende op een besluit van Jan. 1.1., waarin de vrijheid van eredienst in de ziekenhuizen van het departement erkend werd, heeft het departementaal bestuur van Seine en Oise opnieuw elke godsdienstoefening voor de zieken ver boden. In een herderlijk schrijven pro testeert mgr. B. RolandGosselin, bis schop van Versailles, tegen dit willekeu rig optreden: „Deze maatregel is in strijd met de wet van 1905. en wanneer de machtsbekleder, wie hy ook zij, de wet ten niet eerbiedigt en de vrijheid van de burgers met voeten treedt, kan men met recht aannemen, dat de heer schappij van de dictatuur en van de anarchie ingeluid wordt". Het Franse blad „Paris Presse" meldt, dat door Armand Roux een nieuwe lens voor kleurenfilm is uitgevonden, welke de grootste revolutie in de cinemato grafie sedert de geluidsfilm" wordt ge noemd. Men beweert, dat met de lens films in geheel natuurlijke kleuren kun nen worden gemaakt. „Paris Presse" meldt, dat Hollywood veel belangstelling voor deze uitvinding aan de dag heeft gelegd. De waarde ervan wordt geschat op verscheidene malen honderd millioen francs. kelen De gestalten, waaronder de duivel in de verbeelding van de mensen heeft geleefd, zijn van even zovele als de namen, waar mee hij in de loop der eeuwen is aange duid. In de elfde eeuw was hij een wan staltig gedrocht met handen als klauwen, doch de vleugels, welke hij als engel droeg, had hij behouden. In de dertiende eeuw werd hij afgebeeld als een afschu welijk beest met de vleugels van een vleermuis, een staart en een harig lichaam.. De Renaissance zag hem zoals Mic'hel Angelo hem afschilderde in zijn „Laatste Oordeel": een massieve personi ficatie van het kwaad met een slang rond het gespierde lichaam. In latere tijden degenereert hij tot MephSto, de myste rieuze en daardoor interessant-griezelige theaterfiguur uit Gounod's opera „Faust". Maar altijd droeg hij twee horens als een Cainsteken op het hoofd. In de film „Angel on my shoulder" (Sa tan verloor) laat Hollywood ons kennis maken met een ultra-moderne New Look- Satan, die, met vele van zijn streken zelfs zijn beide horens heeft verloren. Paul Muni, een gangster, die pas uit de gevangenis is ontslagen, wordt door zijn boezemvriend Srniley zo genoemd om zijn beminnelijke glimlach met zijn eigen pistool neergeknald en belandt we gens zijn zonden prompt in De Hel, een soort gerationaliseerd gasbedrijf, waar hij in. het zweet zijns aanschijns de ovens moet stoken tot Duivel Claude Rains op het witte doek verschijnt. Met deze Dui vel, die zich de luxe van een soort ge weten permitteert (hij komt zelfs belof ten na!) sluit Muni een overeenkomst. De gangster kan naar de aarde terug om zich op de beminnelijke Smiley te wreken, als hij op zijn beurt een karweitje voor Satan opknapt en wel het liquideren van een rechtschapen rechter, die volgens de Dui vel oorzaak is, dat er in zijn ondergronds etablissement, een chronisch gebrek dreigt te ontstaan aan arbeidskrachten, die de ovens op een behoorlijke temperatuur houden. Beiden verlaten de hel, die via een vuilnislift een comfortabele, zij het wat onsmakelijke verbinding met de bo venwereld blijkt, fe hebben. Met behulp van Satan neemt onze gangster op weder rechtelijke wijze bezit van het lichaam van de brave rechter, hetgeen tot een reeks complicaties leidt, die even naief als onwaarschijnlijk zijn en even weinig geestig als amusant. Bepaald pijnlijk wordt de situatie als Op initiatief van de hieronder genoem de Katholieke organisaties is in samen werking met de afdeling Cultureel Con tact van liet. ministerie van Overzeese Gebiedsdelen een comité gevormd onder de naam: Comité voor het contact van de Katholieke jeugd van Nederland met In donesië, Suriname en de Ned. Antillen, bij afkorting „Conisa". Dit comité stelt zich ten doel bij de Kath. jeugd van Nederland grotere be langstelling te wekken voor land én volk van Indonesië, Suriname en de Ned. An tillen, zulks in de meest ruime zin van het woord. De leden van dit Comité zijn J Bol, voor zitter Bond van R.K. Kweekscholen in Nederland; W R Csizmazia von Somogy, ambtenaar Overz. Gebiedsdelen; Ir. J Chr Deuss, voorz. Kath. Lerarenvereniging (voorzitter van het Comité); drs A G H van Gerwen, seer. Ned. R.K. Schoolraad; C A van Ginneke; H G Hutjens, voorz. der Vereniging van directeuren, leraren enz. bij .het Nyverheids-onderwijs; Br Lucius, seer. Ver. voor R.K. Mulo en W Wilschut, voorz. Kath. Onderwijzers Verbond. Het* Comité heeft ingesteld een Conisa- Bureau, te Breda, Seeligsingel 7 met als directeur de heer C A van Ginneke. Door tussenkomst van de directeur wil men met de hoofden der onderscheidene onderwijsinstellingen organiseren: 1. Lezingen over sociale, culturele, eco nomische, staatkundige en missiologische. aspecten van overzee voor de daarvoor in aanmerking komende scholen en klas sen; 2. Eenvoudige causerieën voor de daar voor in aanmerking komende scholen en klasseir, 3. Het vertonen van films met daaraan verbonden explicatie; 4. Het bezoeken van de reizende teptoon stelling TISNA (Tentoonstelling Indonesië Suriname, Nederlandse Antillen); 5 Direct contact van de Ned. jeugd met de jeugd van overzee (briefwisseling, school-adoptie, enz.) verband met hetgeen door Moli. industrie voor. Het aantal fabrieken, in- In Ha Ha tijdens zijn interview met de Amerikaanse correspondent Schorr werd opgemerkt óver de „enorme republi keinse hulpbronnen", waarmede de repu bliek eventueel een lening van de Neder landers in het buitenland zou kunnen garanderen, laten wij aan de hand van een publicatie van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen hieronder enige cijfers volgen, waaruit kan blijken, welk percentage van de Indonesische hulpbron nen op republikeins gebied liggen: Java Aant. areaal buiten binnen ondern in H.A. rep. rep geb. Rubber 226.343 80.126 13.202 57.871 6.518 70 92 81 59 86 geb. 30 8 9 41 14 529 Thee 252 Kina m...». 63 Koffie Cacao 16 Sumatra: Rubber 322 Thee 33 Kina 8 Koffie 20 Oliepalm 39 Vezel De tabaksgebieden op Sumatra vallen geheel buiten het republikeinse gebied. Die op Java vallen voor wat Oost-Java 323.696 23.675 2.066 7.011 80.000 6.000 61 67 56 84 39 33 100 100 44 16 clusief reserve-fabrieken bedraagt 112 waarvan er 59 buiten het republikeins ge bied vallen. De productie der op repu blikeins gebied gelegen 'fabrieken 'moet, voor zover deze nog kunnen produceren, zeer gering worden geacht. Een critische beschouwing van boven staande cijfers kan omtrent de „republi keinse hulpbronnen" een denkbeeld vor men, waarbij de vraag, in hoeverre en hoe deze hulpbronnen worden geëxploi teerd, buiten beschouwing kan worden gelaten. Nog moge er de aandacht op Worden gevestigd, dat de ondernemingen op repu blikeins gebied geen republikeins bezit zijn, zodat de uitvoer der producten van deze onderneming verboden is. Bij beschikking van de minister van Sociale Zaken is ingesteld een advies commissie inzake het alcoholvraagstuk met de opdracht, de problemen, verband houdende met het na-oorlogse alcohol vraagstuk, in onderlinge samenhang te heziën en zo nodig aan te geven welke wijzigingen in de wettelijke regeling van de kleinhandel in alcoholhoudende dranken aangebracht dienen te worden. Langzamerhand heeft ieder onderdeel van de geallieerde oorlogsvoering in de strijd tegen de Duitse overweldiger zijn eigen herdenkingsfilm. Infanterie, luchtmacht, marine en geheime dienst hebben achtereenvolgens de dramatische stof geleverd voor verschillende spannende en soms zelfs indrukwekkende oorlogsfilms, maar het genre blijkt nog niet te zijn uitgeput. In „Bataljon der Dappe ren" heeft de onlangs over leden regisseur Alexander Esway het corps van de Franse parachutisten een eresaluut willen brengen en wel in het bijzonder het onderdeel, dat kort vóór D-day boven Frankrijk werd neergelaten om door sabotage en afleidende ac ties de invasie voor te be reiden. De film werd ge maakt naar de populaire roman „Bataillon du Ciel" van Joseph Kessel, die zelf zijn boek voor de film be werkte en de dialogen ver zorgde. Wij maken kennis met een groep vrije Fran sen, die in Engeland worden getraind voor een gevaar lijke opdracht, maar die langzamerhand gedemora liseerd worden door hét lange wachten en de onze kerheid over het tijdstip van hun actie. Tenslotte krijgen zij het bevel zich klaar te maken om als eersten de vaderlandse grond te betre den, zij het dan ook in ge heime opdracht. Boven "Bre- tagne worden zij „gedrop- ped", waarna zij zo snel mogelijk contact zoeken met de ondergrondse beweging. De Duitsers doen tegen acties, maken gevangenen, dwingen deze op hun be kende wrede manier tot spreken en slaan verder toe. Als de geallieerden eindelijk Frankrijk binnen dringen zijn van de groep parachutisten nog maar enkelen in leven om aanwezig te kunnen zijn bij een sobere plechtigheid ter ere van hun commandant Fersn* (Pierre Blanchar). Pièrre Blanchar in „Bataillon du Ciel". een film. welke hulde brengt aan het corps Franse parachutisten, die kort voor D-day boven Frankrijk werden neergelaten. Erway maakte van deze omvangrijke stof een film in twee episoden, clie in Frankrijk in opeenvolgende weken werden vertoond. Omwille van de verkoopbaarheid zijn deze weekseries thans tot één film gemonteerd en dit proces heeft het oorspronkelijke werk natuurlijk geen goed ge daan. We worden nu geheel onverwacht tegenover de verschillende typen uit de parachutistengroep geplaatst, die in''het eerste deel uitvoerig werden gekarakteriseerd, maar die in de versie, welke hier vertoond wordt, zonder uitleg de handeling beginnen. En die handeling is ook hier en daar niet helemaal duidelijk, omdat voorafgaande scènes ont breken en het verband is zoek geraakt. Dit alles is jammer, want wat we te zien kregen, be hoorde in fragmenten tot het beste, wat oorlogs- en verzetsfilms ons tot nu toe brachten. Vooral de gedeel ten van meer documentaire aard het neerdalen der parachutisten, de wapentoe voer door de lucht, de sabo- tage-acties en de Duitse tegenaanvallen waren van grote dramatische kracht en konden ons slechts nieuws gierig maken, naar wat we niet te zien kregen. Evenals bij „Païsa", waar een gehele episode door de importeur werd weggeknipt en de volgorde van de res terende episodes eigenmach- tigd werd gewijzigd, is bij „Bataillon du Ciel" sprake van een onverantwoorde lijke verminking van een kunstwerk uit zuiver com merciële overwegingen, zo als dit alleen in de film wereld maar mogelijk schijnt. Niettemin zij men aange raden kennis te nemen van wat resteerde na het vandalistische ingrijpen, opdat men enige indruk kan krijgen van de laatste film van een onge twijfeld begaafd regisseur. C. B. het Gretchen van deze Amerikaawe Faust-historie op de proppen komt in de persoon van Anne Baxter, de knappe en eerzuchtige verloofde van de rechtschapen rechter. Natuurlijk wordt onze gangster op staande voet verliefd en dan is het uit met alle wraakplannen. Faust-Muni pleegt contractbreuk door 'te weigeren zijn vrqegere moordenaar neer te knallen en keert via de vuilnislift terug naar< nat onderaardse rijk van Mephisto-Rains, die er ondanks zijn fiasco veel tevredener uit ziet dan wij ons voelden bij het zien van deze door Archie Mayo zonder veel fan tasie geregisseerde onzin. Er schuilen in een film als „Satan ver loor" twee gevaren. Dat de toeschouwer zidh door 't onmiskenbare talent waarmee twee grote acteurs als Paul Muni en Claudi Rains hun ónwaarschijnlijke rollen vertolken, laat beïnvloeden en als ermfc opneemt, wat niet anders is dan kinder achtige „Kitsch". Of dat hij er zich door in de graag geloofde waan laat brengen, dat de duivel niet bestaat en slechts een min of meer belachelijke figuur is uit een fabeltje. En in dit laatste schuilt het grootste gevaar. Want heeft de Franse dichter Baudelaire, die Bloem van het Kwaad, niet eens geschreven: „De listigs'e kunst en greep van de duivel is de men sen er toe te brengen, dat zij niet in hem geloven"? Het voorbehoud voor personen boven 18 jaar. dat.de K.F.C. ten aanzien van deze film Tnaakt. lijkt ons dan ook wel wat aan de lage kant. F. Inne BaxterPaul Mun-i en Claude Rains als de New Looh-Mephisto in de door Archie Mayo geregisseerde film Satan verloor. Dp spanning, welke in de eïnd- strijdsfeer van het heren-enkelspel vibreerde, was groot -van de eerste tot de,laatste set. Zjj had alle denk bare nuances: van bewondering tot veroordeling toe: zij kwam op haar maximum in de vijfde set. toen Brom- wich na 2 sets achterstand, na het verrassend winnen van de vierde met 6—3, by 53 in de vöfde set drie maal match point, had en ze alle drte teniet zag gaan. Zy steeg ten top toen de ogenschijnlijk uitgespeelde Falken burg zijn sloomheid overwon, en zijn services snellef sloeg dan ooit, op 0 de service van Bromwich doorbrak en zjjn eigen op <0 won, pats, af75, 0—6 62, 3—6 7—5, Maar die spanning was> omgekeerd evenredig aan het spel. Deze tennis- vijfacter werd gedragen door de span ning, en deze camoufleerde het matige peil. Daarover was zelfs in de press room het oordeel eenstemmig, maar de spanning was dan ook maximaal tot de verrassende ontknoping. Dit is zeker, dat de strijd tussen de strategie van Bromwich en de Ameri kaanse dynamiek van Falkenburg (als wjj dit woord nog eens mogen geörui- ken) niet tot die gave ontplooiing ge komen is" als men van twee Wimbledon- finale-artisten mag verwachten, omdat Falkenburg die dynamiek te weinig toe paste. Hij was geen imitatie-Kramer, zeker óok geen Parker, hij was een vreemd, wisselvallig, wonderlijk-sloom speler, die soms lauw bleef, als felheid verwacht mocht worden. Die slagen miste, welke' strafregels verdienden. Hij was bij tijden, zelden, tè zelden, een spe ler. met prachtig oog. coördinerend met wonderlijke soepelheid en gemak, on weerstaanbaar. Hij prikkelde, doordat hii deze gaven te weinig gaf. hij prik kelde ook doordat hij meer dan eens „theater" gaf, en hy wekte veroordeling om de wijze, waarop hij de tweede set liet lopen, opzettelijk weggaf op een wijze, die spotief niet toelaatbaar te achten is. zó onverschillig met volko men negatie van zijn tegenstander, sla gen ver-uitslaand. ballen vlakbij la tende gaan Hij mocht dan na de sterke inspanning van de eerste set (42 45 twee set points tegen en toch 75) op verhaal willen komen moeten komen deze manier was bijna een beledi- ~mg van de traditie van het tennis. Wonderlijk bleef zijn wisselend uit schieten en terugvallen-in-loomheid in de gehele wedstrijd Een waardig kam pioen van Wimbledon vinden wij hem r,a deze partij niet. Aanval kwam plotseling los Bromwich kwam. zoals wij nog even van hem zelf hoorden, voor een andere tank dan hij verondersteld had. Hij kreeg eer, speler tegenover zich, die de lange rallies niet schuwde; hij had een baseliner als tegenstander, van wie tel kens de aanval dreigde en plots ook loskwam. Bromwich verloor er de eerste set door. want bij 5—4 werd zijn zacht, scherp plaatsen uiteengesla gen. juist op het set point dat hij toen reeds kreeg. En nog eens verloor hy zijn service, na 5—6. nu door de ge kapte, diepe drives van Falkenburg. De tweede set was een tieste verto ning. Falkenburg sloeg zichzelf in vier games op love: 06, doch al verioor hij in de derde direct zijn service, hy had óf het spel van Bromwich ontregeld, óf deze was op zich zelf zijn controle kwijt. Met zijn matige service sloeg hij dubbelfout, hij leek een geslagen man, en toen kreeg hij dg gulden gave van een Falkenburg. die zich 'na 33 zelf sloeg, door onevenwichtig volleren, af gewisseld met nonchalante missers en die na 35 zijn moedeloosheid demon streerde en de set verloor. Inderdaad bleek dit geen theater, want In de vijfde set verloor hij drie ggmes achtereen te gen een Bromwich. die gaandeweg zijn slag en moreel herstelde. De onweer staanbare game na 0—3 deed slechts triest aan, omdat dit spel de grote spe ler iif Falkenburg slechts met een flits toonde. Na 42 kreeg Bromwich op nieuw een godengeschenk, want Fal kenburg sloeg op game point na een OP DE NIEUWE MOTORBAAN i tegen de U'itdagingswedstrijd tussen de Populaire Engelsen Phil. Bishop en Howdy Byford en de Spectaculaire Hollanders Henk Steman Jan Bosman Gerrit Kops Henk Dammers Speedway heeft de Rotterdammers in één slag veroverd. Iedereen spreekt er over. vinnig duel de bal, die Bromwich zijn service game leek te doen verliezen, langs hem. doch twee centimeter uit. Bromwich won dit spel met een prach tige dropvolley: 52. Op Falkenburgs service speelde hij heel matig (53) alsof vrees hem remde, maar dan gebruikt hii de kans. die Fal kenburg hem biedt, komt op 49.15: twee match points! De eerste kapt Falken burg, prachtig vollerend, af. de tweede gaat teloor, omdat Bromwich een vol leykans deerlijk mist. Hij maakt. derde en plaatst zo Zwak dat Falken burg hem glad passeert, en met nog zulk een passeerslag wint de Amerikaan djt spel: 54. En dan is de Falkenburg. die zich al een paar maal machteloos" ge toond had, opeens een speler met ver rassende aanval: 55! Dan is er nog spanning, of Bromwich zijd service zal handhaven Hij forceert zijn spel met vaart, echter zonder controle, 5—6. Dan slaat Falkenburg een ontregelde Brom wich met een love game: 75 voor de Amerikaan. In het damesdubbelspel zullen de twee vechtersparen Brough-Dupont en Todö- Hart weer tegen elkaar uitkomen. In geen van beide helve eindstrijden bena derden zy hun sterkste spel, misschien wel tegen elkaar, daar spftst Wimble don zich op. (Van een speciale A.NJP.-verslaggever). Gisteren vertrokken 112 renners uit Dinard voor de derde étappe van de ronde van Frankrijk. Voor de eerste maal was het weer de renners gunstig gezuld. Na een kilometer of tien gereden te heb ben, werden enige ontvluchtingspogingen ondernomen, maar aanvankelijk zonder succes. Na 15 K.M. grepen echter dt Belgen Impanis, Mathieu en Callens, de Fransen Giguet, Lézarides, Thietard, Diot co Ramoulux hun kans en trokken er op uit. Snel v/erd hun voorsprong groter, eerst 3 en later 5 minuten. Het peloton reageerde niet. Tenslotte was het Bobet, die weg wist te komen; Lapebie haalde hem in en beide renners behaalden vlug een flin.-.s vporsprong. Na 100 K.M. voegde de groep- Bobet zich bij de kopgroep, die te Redon een voorsprong van 12 min. had. Deze situatie bleef tot Nantes ongewijzigd. H:er won Lapebie de eindsprint. Het klassement van derde étappe luidt: 1. Lapebie (Centrum-Zuid-Oost ploeg) 6 uur 48 min. 31 sec.; 2. Impanis (Belg. A); 9. Mathieu (België'A); 4. Ramouioux (Centrum-Zuid-Oost ploeg); 5. Diot (Parijs ploeg); 6. Giguet (Frankrijk); 7. Bobet (Frankrijk); 8 Lambrecht (Inter nationale ploeg); 9. Callens (België A 10. Thietard (Parijse ploeg), allen zelfde tijd als winnaar. Het algemeen klassement luidt thans: 1. Bobet 21.09.03; 2. Lambrecht 21.10.27; 3 Mathieu 21.12.37; 4. Thietard 21.14 21; 5. Lapebie 21.16.16; 6. Impanis 21.16.46: 7. Giguet 21.17.16; 8 Ronconi zelfde tijd; 9. Ramoulux zelfde tijd; 10. Engels (Belg.ë B) 21.22.53. De Ned.Luxemburgse ploeg is In net algemeen klassement als volgt geklas seerd: De Hoog, Janssen en Kircoen (Lux.) plaatsten zich met andere renners ex aequo 42 tot 56 in een tijd van 21 uur, 29 min. en 33 sec Bakker 73 in 21.50 17; 86. De Ruiter in 22.8 min.; 99. Ackerman (Lux.) in 22.10.01: Kemp (Lux.) m 22 14.28; 103. Biever (Lux.) in .22.19.26; 105. en 106. Pauwels en Franken m 22.21.11. Enkele van onze beste athleten lijken „week"' te zijn geworden. Onlangs staak te Slijkhuis de strijd en gisteren m White City te Londen, bij de Atletiek wedstrijden om de A.A.A.-kampioen schappen, gaf La taster de strijd gewon nen, toen hij even na de 5 mijl in de zes mijl wedstrijd bemerkte. dat er een Engelsman Uox die in 30 min 8-4 sec won met zoveel energie naar vo ren schoot, dat hij hem onmogelijk meer kon houden. Lataster verontschuldigde zich na de wedstrijd door te zeggen, dat hij pijn in de zij had gekregen. Eerste klas: H.B.S-Haarlem Quick (NI—HCC I. P.W.—Rood en Wit, VOL— HDVS, VRA—ACC. Gisterenavond speelde de Australische Olympische Waterpoloploeg te Lelden legen 'dt? Nederlandse .kampioen ZI A N. De Australiërs k°nden het echter niet tot een overwinning brengen en met 3_1 moesten zij m de Nederlanders hun meerderen erkennen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 3