In Parijs worden de najaars collecties ontworpen DIE "£A*-E wereld Jam- en Vruchten-inmaak V jeugdige lezerskring Begin van een feestdag hoe zit dat? Drie rode strepen oor onze /Gezellige uren De couturierdie niet naaien kan I ANG L zullen ze leven \J onder de lamp EEN INDISCH AVONTUUR ZATERDAG 3 JULI Ï948 PAGINA 4 KNOEIERIJ MET SPAAR- BRIEVEN Verschillende Brabantse boeren opgelicht ZOUTLOZE BOTER Jam van aardbeien en kersen (12 a 3 potjes) 500 g aardbeien, 500 g kersen, 8/4 kg suiker. MOPPENTROMMEL 0ÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOOOC OOOGGGGGGGGGGOGGQGGGGOQGGGeOOGGGGOGGGQGOGOGOOGeGGQOOOOOOQOGOGOGGOOOCOOGQOOGOQGeOGQGQOOQOOGeOOOGGGOGOOQS Door GERT HARTENATJTHIEL Daarna knikten zij drie maal achter een. (Van onza Par ij se mode-mede werkster). Op het ogenblik heerst In de haute eouture-hulzen 'n zenuwachtige stem ming: de modeleur ontwerpt de nieu we collectie. Alles wat de modeleur wil, wordt dadelijk toegestaan, want het ls niet het moment die gewichtige persoonlijkheid te dwarsbomen of zelfs maar met het een of ander lastig te vallen. Vraagt men in een modehuls even Madame X. of Monsieur Z. de modeleur te spreken, dan ls het enige antwoord: „Mals Madame X. est en pleine collectionHet ls onnodig daar een woord aan toe te voegen; tot de collectie getoond wordt, zijn Ma dame X. of Monsieur Z. onzichtbaar. verwondering Poiret verklaarde, dat hij nog nooit een naald in handen ha/ ge had!! De kennis van feet vak is overbodig. De modeleur heefrvrijwel nooit zijn op leiding in een naai-atelier gehad, want hij komt meestal uit een intellectueel milieu. Hü moet in de uitgaande wereld verkeren, luxe restaurants en badplaat sen bezoeken. Geen enkele gróte soiréê of première in theaters slaat hij over. Hij moet over ontwikkeling en bescha ving beschikken en vóór alles moet hij uiterst gevoelig zijn voor „la mode qui est dans l'air", zoals de Fransen zeg gen Want de mo'de ontstaat bijna nooit plotseling, maar volgt logisch op de voorgaande. Daardoor komt het, dat op hetzelfde ogenblik verschillende huizen met modellen komen dia een zekere gelijkenis vertonen. De modeleur, hoe geniaal hij ook zijn mag, verliest nagenoeg al zijn talent als hij lang in het buitenland vertoeft. Zon der Parijs en de Parisienne, die ziph in de grote huizen kleden kan en die per slot van rekening de mode lanceert, is hij niet meer dezelfde. Zijn er slechts enkele grote mo- deleurs, 't aantal vrouwen, die de mode lanceren is ook uiterst gering. Het zijn vrouwen, die de mode aan haar eigen persoonlijkheid weten aan te passen, alle excessen vermijden en door haar sociale positie overwicht hebben. Het grote publiek kent haar niet; zonder het ta weten volgt het ongeveer da mode die zij adopteerden, maar met een dé- calage van een seizoen, soms zelfs twee. Voor de modeleur zijn zij even belang rijk als „l'air de Paris" en de documen ten van modes uit vroeger tijden. Op 't ogenblik raadpleegt de modeleur geen documenten meer. Hij heeft de lijn voor zijn collectie reeds ontworpen en speldt en drapeert de stof op kleine pop pen. Is hij tevreden, dan doet hij dit op levensgrote p?ppen of op de manne quin zelf. Zo ontstaan de collecties, die de ko pers uit Amerika en Europa naar Pa rijs doen komen. DINY K.—W. De weigering van het ministerie van oorlog en vrecjg, om 50 hoornblazers van de Koninklijke Militaire Academie voor Muziek toestemming t« verlenen tot het blazen van een fanfare als inleiding op een rede van de minister van uitstel en afstel over de invoering van aard appelschillen-bonnen, wordt in kringen van het ministerie van uitstel en afstel als een politieke manoeuvre beschouwd met het oog op de aanstaande verkiezin gen. „Aardappelschillenbonnen dienen bui ten de partijpolitiek te worden gehou den", verklaarde een woordvoerder van het ministerie met nadruk. „Zo kort na de weigering van hoornblazers bij gele genheid van de opening van de door het ministerie van uitstel en afstel georga niseerde Uitat-expositie kan deze on hoffelijkheid niet anders worden be schouwd dan als een poging tot discri minatie van de minister als politicus". Een grote knoeierij met „spaarbrleven" ls in West-Brabant -ontdekt, In verband daarmee is in het huis van bewaring te Breda opgesloten de verzekeringsinspec- teur van der L., die zich ingenieur noemde. De man heeft jarenlang in Breda gewoond en was sinds kort verhuisd naar Wassenaar. Hij had enige jongedames in dienst, die het platteland optrokken, om de boeren «ver te halen tot het nemen van zgn. spaarbrieven. Zij hadden veel succes; talrijke boeren zijn de dupe ge worden van een vergaande knoeierij, waarvan Van der L. verdacht wordt Zon der medeweten der „verzekerden" wer den de bedragen op de spaarbrieven aan merkelijk verhoogd, klaarblijkelijk met het doel, dat Van der L. hogere provi sies kon innen dan waarop hij in feite recht xhad. Heel wat keren is het ge beurd, dat de „verzekerden" hun spaar brieven eerst thuis kregen nadat zij in goed vertrouwen reeds grote bedragen aan premies hadden betaald. Als zij daarna weigerden verder te betalen, om dat op de spaarbrieven hogere bédragen vermeld stpnden dan was overeengeko men, werden zij „geroyeerd", hetgeen betekende, dat het betaalde in de zakken van Van der L. verdween. Behalve van deze valsheid in geschrifte wordt Van der L. ervan verdacht, geïn de premiegelden niet aan de twee ver zekeringsmaatschappijen, waaraan hü ver bonden was, te hebben afgedragen. Benoemd tot ridder ln de Orde van de Ned. Leeuw drs. A. B. Speeken brink, dir.-generaal voor buitenl. econ. betrekkingen bij het ministerie van Economische Zaken. Rose en zwart gestreepte katoenen 'japon met brede lakceintuur. De zwarte strohoed is met rose en zwart katoen gegarneerd. (Model Molyneux; foto: Photo Mode) Met het ontwerpen van een collectie zijn niet alleen kapitalen gemoeid, maar het succes van de eerstvolgende zes maanden hangt er ook van af. Het is dus geen wonder dat de modeleurs een heel bijzondere positie innemen. Ge woonlijk zijn het geen vakmensen, zel den kunnen ze zelf een japon in elkaar zetten. Toen de grote Poiret in 1914 gemobiliseerd werd, vroeg men hem wat zijn vak was. „Couturier", was het antwoord. Men wist toen niet beter te doen dan hem op een kleermakers atelier te zétten, want een couturier moest wel zo iets zijn als een kleerma- ker, dacht de adjudant, tot wiens grote Het voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt: Voor de oorlog werd in ons land als regel de boter licht gezouten. Tijdens de bezetting mocht echter geen gezouten boter meer in de handel worden gebracht. Nu dit verbod is opgeheven, komt er zowel gezouten als ongezouten boter aan de markt. Personen met een zoutloos diëet dienen dus op te letten: treffen zij gezouten boter, dan moet deze voor hén evenals margarine, ontzouten worden. Dit kan men doen, door de boter in louw water uit te kneden en dit water daarbij enige malen te verversen. Zo gaat men door tot de boter of margarine geen zoute smaak meer heeft. Wanneer de vruchtentijd is aangebro ken, genieten we zoveel mogelijk van al het fruit, dat de zomerzon rijp stooft. Evenals de mieren, de bijen en de eek hoorns, denkt ook een goede huisvrouw daarbij al eens aan de winter, de tijd, dat deze vruchtenovervloed weer tot het verleden zal behoren. En ze probeert voor een wintervoorraadje te zorgen, door te gaan inmaken Hopenlijk heeft ze tevoren reeds wat kunnen sparen en bovendien is er het extra suikerrantsoen om enkele potjes jam, wat flessen vruchten op sap of wat limonade zelf te kunnen maken. Door eigen handen vervaardigd smaken deze producten altijd nog het beste, daarom laten wij hier enige recepten voor de inmaak van vruchten volgen. De fruit- soorten kunnen hierin naar eigen smaak door andere vervangen worden. De vruchten schoonmaken, fijndrukken en verwarmen tot ze zacht zijn. Da vruch tenmassa in koken tot 2/3 van h«t volu me, de suiker toevoegen en de jam laten kóken, totdat een paar .druppels, die men snel op een bord laat afkoelen, niet meer uitvloeien. De jam heet in de goed schoongemaakte potjes doen. welke tevo ren in een teil met warm water zijn ge plaatst. De potjes afsluiten met een stukje vochtig cellophaan of perkament papier, dat met een elastiekje of touwtje over het potje wordt gespannen of indien men het heeft, de jam met een laagje gesmolten kaarsvet of paraffine bedek ken, alvorens da potjes af te sluiten. Kersen op sap 1 kg kersen schoonmaken, wassen en op een vergiet laten uitlekken, (men kan de pitten desgewenst verwijderen, b-v. met, een pijpje macaroni). Het fruit in de goed schoongemaakte inmaakglazen overdoen en deze met ge kookt koud water, waarin naar verkiezing 25 a 50 g suiker per deciliter is opge lost, bijvullen tot 5 cm onder de rand. De flessen sluiten met uitgekookte gummiring en deksel, de klemmen er op doen en de kersen gedurende 30 minuten in een pasteuriseerketel bij 80 graden C. pasteuriseren. De flessen laten afkoelen, vervolgens de klemmen verwijderen en controleren of ze gesloten zijn. Bessensap inmaken De bessen met een kleine hoeveelheid water opzetten, bijna aan de kook bren gen en warm houden, totdat er voldoen de sap uitgetreden is. De massa op een vergiet of in een doek laten uitlekken en het sap ln een pan opvangen. Onder de hand flesaen en kurken schoonmaken, door ze in (soda)water, uit te koWen of uit te zwavelen en met gekookt water om te spoelen. Voor het ultzwavelen een brandend stukje zwavellint in de gewassen flessen brengen en dit met de kurk in vastklemmen. Wanneer de fles sen vol met zwaveldamp zijn, het bran dende lint er uit halen en het doven door het in een kommetje met water te dompelen. De flessen met de kurk slui ten en 10 minuten omgekeerd laten staan om ook de kurk te desinfecteren, de zwaveldamp uit de flessen laten ontsnap pen. Het vruchtensap even doorkoken, de flessen er mee vullen en de kurken er indrukken. Deze bijsnijden en de fles sen tot en met de bovenste rand in ge smolten lak. kaarsvet of, als men het nog beeft, in gesmolten paraffine dom pelen. Bij gebruik van de inmaak de lak, het kaarsvet of de paraffine er voorzich tig afhalen en voor de volgende inmaak bewaren. Limonade van zwarte bessen 1 1 Zwarte bessensap, 1% kg suiker, 30 a 40 g citroenzuur. De suiker oplossen in het kokende vruchtensap, het sap even laten doorkoken: de oplossing afschui men, volledig koud laten worden en ver mengen met het citroenzuur, dat men eerst heeft opgelost in een weinig water. De limonadestroop overdoen in schone flessen en deze afsluiten met een kurk. Om het sap te verkrijgen kan men: óf dp vruchten wassen en uitpersen in een vruchtenmolen of vruchtenpers (dit sap is troebel). Men kan het troebele sap na verwar ming op een doek laten uitlekken zon der te persen, doch hierbij gaat nogal wat sap verloren; óf de vruchten met een weinig water opzetten, bijna aan de kook brqpgen en warm houden, tot er voldoende sap is uitgetreden. Dan de massa op een doek of vergiet laten uit lekken, als men helder sap wil hebben; anders kan men het in een doek uit drukken. Van 1 kg vruchten krijgt men ongeveer 3/4 liter sap. Nu is het dan eindelijk Oma's feest dag. Ineke heeft er een hele nacht niet van kunnen slapen en steeds maar naar de mooie nieuwe jurk moeten kijken,, die Moeder op een hangertje aan de kast gehangen heeft. Rose met een heel klein bloempje en een grote rose strik voor' haar haar. Gelukkig, de papiertjes zit ten nog stijf als een krans om haar hoofd, wat zullen «lat straks 'n mooie krullen worden- En dan die prachtig glanzende lak schoentjes onder het bed. Ze heeft ze nog helemaal niet aan gehad. Even met haar zakdoekje ze wat opwrijven, hé, je kunt je zei fer wel in spiegelen. Hoe laat zou het toch zijn? O, daar slaat de kerkklok buiten. Een. twee, drie, vier, vijf, zes.Meer komt er niet. Zes uur al. Toeh is het overal nog zo stil. Hoe kunnen ze in dit huis toch zo rustig slapen. Oma is toeh jarig. Oma. die zo ziek geweest is, maar nu weer helemaal beter. Wat hebben ze een angst' om haar ge had. „We hebben O. L. Heer van 't kruis gebeden", zei Moeder laatst. Eerst snapte Ineke dat niet goed, maar Nic, haar grote broer, heeft haar dat toen uitge legd. Hé, ze-zal nu maar eens opstaan en Ziezo, de magere weken zitten er op en nu komen de vette weer. Voorlopig kunnen we er nu weer even tegen, a,- hoewel de vreugde natuurlijk veel groter kon zijn. Enfin, dat moeten jullie zeif tenslotte weten. Dinsdag kunnen mijn ar me benen de visites niet bijsjokken, want vijf jarigen tegelijk staan er dan ju mijn boekje. Het zijn RIET R. (13 j.i, FILIA V. (14 j.), NETTIE v. d. S. (}4 j.). NICO DE R. (10 j.l en JOKE v. d. D. (14 j.). Op Nettie na, hebben ze in een hele tijd al niets van zich laten horen. Gefeliciteerd dus enbeterschap. ALIE v. d. S. (U j.) is Vrijdag de fees- telinge en tot slot komt CORRJE L. (11 j.) op Zaterdag haar aandeel in de feli citaties opeisen. Nog altijd staan de boeken van kapi tein Marryat in hef. genre van de zeever halen op een van de eerste plaatsen en het is daarom begrijpelijk, dat onlangs bij de Uitgeverij „De Sleutel' te Haar lemAntwerpen een moderne bewer king van „Pieter Simpel" verscheen. Het is nu eenmaal zo, dat het zeeloven in vroeger jaren niet al te beschaafd was en waar de schrijver over dit leven uit voerig verhaalt, zijn er enkele punten, waarom we dit boek moeten voorbehou den voor oudere jongens, die geestelijk reeds enige rijpheid bezitten. Voor dezen zal dit boek dan echter boeiend zijn in zijn vele schilderingen van de vroegere scheeps- en kapervaart, De prijs van dit boek bedraagt f 4.25. gauw het bed afhalen. Gelijk even kij ken wat voor weer V et is. Zou ze zon der jas kunnen. Het is hélemaal niet koud. wel eens beetje wind. Als de krullen nu maar goed blijven zitten straks. O, daar loopt een wekker af. Dan Is het weer stil. Maar toch hoort. Ineke iemand naar beneden gaan. Natuurlijk Moeder. Even wachten tot ze beneden is en haar dan zachtjes achterna- Nu zit Ineke in de kerk. W t' is het moeilijk vandagg je gedachten bij de Mis te houden. Als ze eventjes opzij kijkt ziét ze Oma naast Moeder zitten, want deze Mis wordt speciaal voor Oma op gedragen. Allemaal gaan ze te harer ere te Communie. Zo lief en blij is Oma's gezicht. Dadelijk na de H. Mis komen ze allemaal bij harr thuis ontbij ten en dan krijgt Oma "de cadeautjes pas. Och. daar begint de Mis. Inêke zingt dankbaar mee, alles is toch vandaag zo heerlijk. Zou dat in alle kerken zijn, dat de kinderen de Mis zelf zingen? Nu even naar de preek luisteren. Kijkt de pater nu naar hatr. ze is wa rempel vergeten te gaan zitten. Even wacht hij, tot alles stil is. Ric wil later ook pater worden. In September gaat hij naar het Seminarie. Wat is dat eigenlijk geweldig, als je heel je leven voor O L. Heer wilt geven, he lemaal in dienst zijn van God. Ineke wil dat ook wel, c^or altijd lief en goed te zijn, maar zuster worden? Nee. nu nog niet, misschien later? Ze weet het echt niet, het liefs' van qlles wordt ze maar net als moeder. Als zij later ook eens Oma is. Met een schokje komt ze weer tot §0 werkelijkheid terug. „Daarom moeten we elke dag van ons leven blij zijn, dat we alles voor O. L. Heer kunnen doen. Dan is het pas goed. Dan krijgt ons le ven pas waarde zegt de pater. Jantje moest naar de dokter. Hij wa» n.l. niet zo erg „bij" «n nu wilde »ija moeder wel eens weten, waarin dat zat. De dokter vroeg Jantje het een en andei: „Hoeveel oren heeft een hond?" „Twee, dokter". „Juist. En hoeveel poten?" „Vier, dokter". „Keurig. Opletten nu! En hoeveel ogen?" „Ja, hoor «en*, dokter. Hebt u nu nog nooit een hond gezien?" Wim stapte met «en dubbeltje een speelgoedwinkel binnen om op zijn dooie gemak iets uit, t.e kiezen. Niets was naar zijn smaak en tenslotte riep d« winkelier in wanhoop: „Ja maar, wat dacht je nou? Voor een dubbeltje soms de wereld op wieltjes te kunnen kopen?" „Nou, laat ma dat dan maar eens zien" zei het kereltje genadig. „Rietje, eten wij walvisvlees?" vroeg de onderwijzeres. „Ja. ja" z«! Rietje, die met haar hoofd je al in de vacantia was. „En wat doen we met de beenderen?" „Op de rand v»n ons bord", juffrouw! Mooi zegt hij dat. Ernstig kijkt Ineke naar de gestalte op da preekstoel. Ric moet later ook zo preken, zou hij dat wel kunnen? Natuurlijk, anders word je toch geen pater „Rsst", zegt Anneke naast haar, „ik ga vanmiddag naar een echt feest, en ik krijg een jurk aan var witte zij". „O". Ineke knikt genadig met haar hoofd, zodat, haar krullen uitbundig op haar schouders dansen' „bij ons is het de hele dag feest, want mijn Oma is jarig Het wordt zo'n reuze feest. Kijk eens, dit is mijn nieuwe jurk. 'n Knoop van de Jas wordt los gemaakt, een rose gebloemde rok is chtbaar. „Ja, wel leuk", zegt Anneke effen, „maar je 'moet m ij n jurk eens zien. Ik zal eens vragen, of Je vanmiddag mag komen kijken, als ik- 'm aan heb". Ineke's gezichtje betrekt. Natuurlijk zijn de jurken allebei even mooi, waar om moet Anneke nu weer zo opschep pen. Niets aardig, hoor. „Ik heb echt geen tijd vanmiddag, hoor", zegt ze kattig. Er komt zoveel visite en er zijn wel drie taarten. Maar daar staat opeens zuster Ignalda bij hun bank en kijkt...!, en kijkt.... Hoogrood kleuren r'ch haar wangen. In de kerk en dan zitten praten. Die snert Anneke ook. Verwijtend kijkt, ze naar haar klasgenootje, dat schuldbewust het hoofd gebogen houdt. Daar gaat de laatste bank al te Com munie. Eerbiedig knielt Ineke neer en vouwt du handjes. Zo dadelijk zal zij O. L. Heertje in haar hartje ontvangen. O, ze wil zo graag altijd braaf en goed zijn, maar dat valt lang niet altijd mee. Och, en eigenlijk is Anneke we' een beetje zie lig ook, het is thuis nooit gezellig en haar Moeder is altijd maar weg. Ze al straks aan Oma vragen, of Anneke ook rpag koffie blijven drinken. Een beetje verward is het gebed, dat Ineke tot O. L. Heertje opzendt, maar daarboven in de hemel zal hst worden verstaan door Hem, Die waakt over ons allen, Die voor ons zorgt, Die ons tioost, Die ons helpt, als alles zo moeilijk lijkt. Het ij een heel dankbaar en heel ge lukkig Ineke, dat met haar klasgenoot jes aan de Communiebank neerknielt, om Hem te ontvangen, tot intentie van de liefste Oma van wel heel de wereld! M WOERDENBAGCH—SENS A Nog klachten, dat het. verleden week te gemakkelijk was?.l droom, 2 honger, 3 raadsel, 4 redden. Vandaag om te beginnen een reken- puzzle. 1 Vijftig kwartrls in het koren, zestig spreeuwen in de toren. Dertig ridders in het. slot,, vijftien boeven jn het, kot. Twintig ezels in de stad, Hoeveel poten maken dat? 2 Met N een lichaamsdeel, met, p bij de schoenmaker en met G niet wfji. 3 Ik ben «en telwoord. Met één letter ervoor beeft iedereen er tien en met nóg en letter ervoor houdt iedereen zijn „tien" eronder vandaan. ^OG)QGQOGQOOGGOOQ0OQOOOGOQOO0GQGQOOO(!)C)QG<-)OGGOGg)GOGOGg)OOC9OOGOG0OOOOGi Ons Romanbijvoegsel INHOUD VAN HET VOORAFGAANDE: De kapitein en commandant van de gewapende politie inhet district Bila (Sumatra's Oostkust) vertelt, hoe in zijn gebied ongeregeldheden tussen Chinezen en Mohammedanen zijn uit gebroken, daar een kostbare met edel stenen bezette kist, waarin „de tul band van de profeet" bewaard werd, gestolen is. Er waren da laatste tijd méér misdaden gepleegd (oa. werd een vriend van de kapitein vermoord) en steeds werd, een papier met drie rode strepen ter plaatse gevonden. De commandant laat versterking komen. Hij ontvaqgt een delegatie Chinezen, die vrijlating van een aan tal gearresteerde landgenoten eist. 6) Dat kan ik niet garanderen, althans niet, zolang die Chinese kooplieden in de gevangenis zitten. Wanneer jij daaren tegen op vrije voeten zijn, zal ik mijner zijds al het mogelijke doen om bloedver gieten fe voorkomen. In het andere geval kan ik geen enkele verantwoordelijkheid op mij nemen En toen ik hem wat al te lang op ant woord liet wachten, vervolgde Hij: U moet wel bedenken, toean commandant, dat die ménsen hier sinds jaren geves tigd zijn. Zij hebben hier hun toko's en andere eigendommen, over het algemeen onroerende goederen, zodat zij steeds be reikbaar zullen zijn, wanneer zij voor de rechter zullen moeten verschijnen. Aan ontvluehten behoeft niet te worden gedaeht1 Br school inderdaad veel waars ln het geen de Chinees daar opmerkte en in principe voelde ik wel iets voor zijn voorstel, al leek het mij dan gewenst er niet onmiddellijk grif op in te gaan. Wij trokken ons daarom een ogenblik ter beraadslaging terug, waarbij al spoe dig bleek, dat wij in deze kwestie vrij wel allen dezelfde zienswijze koesterden. Het viel niet te ontkennen, dat er enige risico verbonden was aan het in vrijheid stellen der Chinezen, omdat dezen daar van zeker gebruik zouden maken elk be wijs te vernietigen, maar aan de andere kant mocht geen middel onbeproefd worden gelaten een catastrophe te ver mijden. De Chinese bevolking zou zich stellig minder obstinaat tonen, wanneer zjj haar „notabelen" weer in haar midden zag en waar daarmede de inlanders a.h.w. een wapen uit de hand werd geslagen, geu de controleur deze handelwijze en- getwijfeld goedkeuren Wij schaarden ons dus weer rond de tafel en terwijl luitenant van Beek pa pier en inkt voor zich nam, wendde ik mij opnieuw tot de consulaatskapitein: Wij zijn bereid ap uw voorstel in te Saan op de volgende voorwaarden, wel- e wij onmiddellijk schriftelijk zullen vastleggen: le. Elke van heling verdachte arres tant zal onmiddellijk een cautie hebben storten van tweeduizend gulden ln bankbiljetten of dqor bankchêqite. 2e. De verdachten dienen zich te al len tijde ter beschikking te stellen van de rechtercommissaris en mogen Negri Lama niet verlaten zonder schriftelijke toestemming van de gerechtelijke auto riteiten en het hoofd der politie, Se. Indien de onder 2 genoemde ver plichtingen niet worden nagekomen, wordt de betrokken verdachte onmiddellijk op nieuw in arrest gesteld en vervalt het bedrag der borgstelling aan de Staat der Nederlanden. De beide Chinezen toonden zich bui tengewoon verheugd met deze oplos sing, waardoor hun onderhandelingen met succes waren bekroond. De boos heid scheen plotseling vergeten, zij haastten ,zich hun handtekeningen te plaatsen onder de overeenkomst en met genoegelijk grijnzende gezichten schud den zij ons een voor een de hand, een dankbaarheidsbetuiging, welke telken® vergezeld ging van een diepe buiging- Op mijn bevel werden vervolgens de gearresteerde juweliers voorgeleid, die in erkentelijkheid niet voor hun be middelaars onderdeden. Ook zij aarzel den geen ogenblik de overeenkomst met hun handtekening te bekrachtigen en nadat zij allen de vereiste borgstel ling door middel van een chèque had den gedeponeerd, werden zij voorlopig in vrijheid gesteld. Reeds op hun tocht naar het ge rechtsgebouw waren de Chinese amb tenaren door vele landgenoten verge zeld, die zich tijdens de duur der on derhandelingen vóór het gebouw had den geposteerd en af en toe door luide en van weinig vriendelijke gezindheid getuigende kroten van hun aanwezig heid hadden blijk gegeven. Thans was deze troep aangegroeid tot een dichte menigte, die door de wacht slechts met moeite op een afstand kon warden ge houden, zodat af en toe zelfs de gum mistok er aan te pas moest komen- Toen de onderhandelaars echter met de ar restanten naar buiten traden, zagen de honderden Chinezen geen hindernis sen meer. Een oorverdovend gejujcu brak los, men stormde naar voren, nam het gezelschap in zijn midden en zo ging het in optocht naar de toko's, waar de kooplieden thuis beheerden. Nog lang hoorden wij in de verte hun vreugde kreten en het opgewonden gegons van vele stemmen. Ons bleef intussen de hoop, het mo gelijke te hebben gedaan am een bloe dige strijd te vermijden. Daarbij ge ven wij ons echter niet voldoende re kenschap van de vraag hoe de fanatieke moefties en hun Mohammedaanse aan hangers een en ander zouden opnemen, een verzuim, dat onr heel wat reden tot ergernis zou geven. Voor het ogenblik echter was de rust hersteld. Een aantal patrouilles door kruiste de straten, er waren slechts wei nige inlanders te zien en ook dezen be gaven zich tenslotte gtil en scfeuw flgsï hun woningen, Nadat wij de dienst geregeld hadden aanvaardde Ik met de overigen en tien soldaten de terugweg naar de boot om eindelijk een welverdiende rust te gaan genieten. Zonder verdere incidenten be reikten wij de kleine haven en weldra strekten we ons in de beschikbare hut ten vermoeid en slaperig op onze le gersteden uit. Hari bajaranl Feestdag! Een hoornsignaal wekte ons in de vroe ge ochtend. Dof klonk het geroffel van een trommel door de stille straten en pleinen, als een waarschuwing voor de staat van beleg, En achter de trommel klonken dreunend de voetstappen der soldaten, de wacht, aflossingen en pa- trouilles; wapens kletterden. Snel brak de dag aan. De hemel kleur de zich violet; rozerode wolkensiuiers trokken er langs en de Matahari, het oog van de jonge dag, de zon, steeg als een koningin in feestgewaad uit het tro pische oerwoud omhoog. Als diamanten met Veelkleurige facetten flonkerden en schitterden de dauwdruppels in het gras en als in koor tjilpten de vogels een dankgebed. In de straten der residentie ontwaak te het leven. Niet als gisteren en eer gisteren, zorgeloos en vol onderne mingsgeest, met gelaeh en lawaai en on derlinge strijd, maar schuw en stil en in angstige spanning. Maar het leven eiste zijn rechten, de mensen moesten werkerf en verdienen; voor niets doen was nu ook geen tijd. Nochtans was het vandaag alles an ders dan gewoonlijk na een han-baja- ran. Het monotone geluid van de trom mel had hen gewekt, soldaten trokken door de straten, scherpe commando s weerklonken, wapens overal en' dat al les vervulde de bevolking met vrees en deed haar hart sneller kloppen. De atmosfeer was geladen; een zware druk ais bij een dreigend onweer hing in de lucht. Aarzelend begaven de zonnekinderen zich aan hun dagtaak. Wantrouwend naar hufl huurman glurend, openden de kooplieden hun toko's, de ambachts- lieden hun werkplaatsen, de markt kooplui hun stalletjes en de vele anderen gingen schuw en stil naar hun weirk- Niemgnd waagde het luid te spreken; zwüë®'1^ ®f fluisterend ging men zijns weegs. De inlanders meden zorgvuldig de winkels der Chinezen, de Chinezen die der inlanders. Zij gingen elkaar voorbij met vijandige blikken en drgigend gebalde vuisten. Zij hielden zich afzijdig, de rassen klitten tezamen. Mohammed en Boedha stonden tegen over elkaar en de fanatieke gelovigen stookten het smeulend vuur. Daar dook plotseling een reusachtige Bataker op en. midden op de markt voor de stalletjes der Chinezen richtte hij zich in volle lengte op. Dreigend zwaaide HÜ «en kris, zijn blauwrood gezicht was verwrongen van woede en Uit gijn mond süpelde het walgelijk rode sap van een siri.prurm. Ahdjing Pestbuilen bromde hij: Jullie dieven Geef ons de tulband, onze heiligdqmimen terug! Zijn etem klonk als een schetterende trompet. FeJ, ep dit relletje, dat voedsel gaf aan de opgewonden gemoederen, stroom den. de inlanders van alle kanten nader bij en zijn verwensingen en dreigemen ten werden onmiddellijk door tientallen rasgenoten overgenomen. Staartapen! Gele ratten I Jullie kerkdievenWaar zijn onze heiligdom men? Waar is de tulband van de pro feet? Geef terug, wat jullie brutale grijphanden ons ontstolen hetoben of verzamel je beenderen Messen flikkerden, lansen en stokken werden dreigend omhoog geheven. Maar ook in h'lt kamp der Chinezen liep men te hoop. Drommen vagebon. derende Chinese koelies stelden zich beschermend voor de kooplieden op en ook hun houding boezemde vrees in. Wij hebben die rommel van jullie niet! schreeuwden zij 'terug: Waag het niet da vrede te verstoren en onschul- digen te bedreigen Maar in het woedende geschreeuw van de menigte gingen de waarschuwende woorden verloren. Ha, ha!, brulde met een stentor stem de Bataker, die inmiddles door honderden omgeven was: Tel maar eens de gevangenen in het gerechtsgebouw. Kijk maar eens of het niet allen gele staartapen zijnZelfs» handelaren, die ons met hun waren bedrogen, zijn er bij! Tida Tida! -- Die zijn ar niet bij I, riposteerden joelend de Chinezen: Ze zijn gisterenavond vrij gelaten, omdat ze onschuldig zijn 1 En toen op deze woorden een druk kende stilte volgde, hadden de Chinezen de overhand, waarvan zij onmiddellijk gebruik maakten. Triomferend en h*o- nend klonk het: SajaWij staan onder de bescherming van de politieJullie worden neergeslagen als je je niet kalm houdt I Saja Een gehuil van woede was het ant woord op deze woerden. Hoort henkrijsten de inlanders door elkaar: De politie zou de dieven beschermen, de rovers en moskeesehen- ders Maar het klonk niet overtuigd. Velen twijfelden, of er niet een grond van waarheid school in deze mededeling van de zijde der tegenstanders en dit was ai voldoende om zich legen de peljtie te keren. Hang de politie op!, klonk het hier en daar: Toendoeng, toendoeng oppas Knoop ze aan een boom, de ongelovigen, de Chinezen en de Christenhonden Scheur ze aan stukken, die vglse sol daten Maar plotseling zwegen de grootste schreeuwers en ook de aanstichter, de lange Bataker verborg zich vlug tus sen de mepigte, want twintig soldaten, ondpr bevel van luitenant van Beek, kwamen in looppas naderbij. Het geweer in de 'aanslag, stormden z.(j op de menigte af. Aaa-rriii-aattiiOpzij voor de po litie A.aa-rrriii-aattiischreeuwden de soldaten'! En de \4ble Honderden Mgleiers Javanen en Batakers stoven verschrikt Uiteen. Sommigen werden, door Hun eigen kameraden onder de voet gelopen en krdten van angst en pijn klonken overal, toen' enige salvo's in de lucht werden gegeven. Bevangen door een panische schrik vluchtten de demon stranten naar alle .windstreken. Binnen enkele ogenblikk\n" was het marktplein ontruimd; slechts de kooplieden stonden achter hun stalletjes en bogen deemoe dig het hoofd, als teken van hun tijde lijke onderwerping aan het gezag. XI. Intussen hadden luitenant Van Tras sen, luitenant Lefèbre en ik ops aan boord van het stoombootje aan Het ont bijt verenigd. Een verkwikkende slaap had ons de vermoeienissen van de vorige dag doen vergeten, wij voelden ons stqk voor stuk weer in staat de moei lijkheden welke ons ongetwijfeld nog te wachten stonden, hat hoofd te bieden. De kok droeg het zijne fot eeq volledig herstel van krachten bij door alle mo gelijke delicatessen op tafel uit te stal len, waaraan wij ons rijkelijk te goed deden. Op de steiger had zich een groot aantal nieuwsgierigen verzameld, voor namelijk vrouwen en kinderen, die in spanning de komst der dingen verbeid den en er zich voorlopig mee tevreden stelden, de zich aan de wal bevindende mensen opmerkingen en kwinkslagen toe te roepen. Juist maakten wa ons gereed naar het hoofdkwartier' te vertrekken, toen aan het eind van de steiger beweging ontstond Een soldaat baande zich een weg door de menigte en kwam aan boord. Apa loe maoe?, vroeg jk, toen hü zich saluerend voor ons opstelde. Toean commandant, antwoordde de man: de moefti Si Timbo is daar met tien andere moefti's en verzoekt zich aan uw voeten te mogen leggen Van Trassen lachte en zei in het En gels tegen mü: Dat moet een onver getelijk schouwspel zijn elf van die he ren zich in het stof te zien wentelen. Gun hun dat genoegen, kapitein: Mij was het echter geenszins zo op gewekt te moede, want ik zag in dit plotseling verschijnen van- de plaatse lijke geestelijkheid het begin van ern stige moeilijkheden. Na kort beraad gaf ik de soldaat opdraeht, de moefti's mee te delen, dat ik hen over een half uur ln ons hoofdkwartier verwachtte. Daar zou ik hun wensen aanhoren. De soldaat salueerde, spoedde zich te rug en een ogenblik later waren wij van het dek -af getuigen van de aftocht der moefti's, wier groene gewaden ln het zonlicht glansden en schitterden. Nadat zij in de verte waren verdwe nen, maakten oofe wij ons gereed voor de afmars Enige soldaten bleven echter ter bewaking vap. het bootje en met de rest van ongeveer vijftien man mar cheerden wij naar het gerechtsgebouw. Wederdm klonken het geroffel van de trommel en het regelmatige geklikklak volk schreeuwde en joelde en volgde der laarzen op het plaveisel. En het ons in drommen. Nu passeerden wg het marktplein waar luitenant Van Beek zijn man schappen op regelmatige afstanden pos teerde, zodat' tenslotte het gehele plein door hen omringd was. De ambachtsjieden, die kun werkta fels op straat hadden opgesteld, de koop lieden, die hun waren hadden uitge stald, de winkeliers, die in de deurope-' ning van hun toko stonden en de ve.e andere Chinese mannen en vrouwen, die overal rond hingen, maakten een diepe buiging of wierpep zieh eerbiedig op de '"grond, Het was duidelijk, dat de Chinezen ons zeer goed gezind waren. Daarentegen ging de Mohammedaanse bevolking, en in hetbijzonder de man nen, ons in een boog uit de weg. Hun' sombere, dreigende blik vertolkte dui delijk hun vijandige stemming en er was waarlijk niet veel mensenkennis voor nodig erji te begrijpen, dat deze voornamelijk ons gold. Ook luitenant Van Trassen, die qaast mij liep. bleek dit niet te ontgaan, want onverwachts zei hij: Die bruine bende vertrouw ik niet. We mogen wel oppas sen, want de heren °P 't ogenblik tot alles in staat. Dat ellendige, groene vod!, niorn- pelde luitenant Lefèbre. Ik knikte. Ja, maar het is nu een maal een heilig reUquie en in zulke din gen zijn deze mensen geweldig fanatiek. Uit hetgeen luitenant Van Beek ons over het zo juist voorgevallene meedeel de, bleek wel, dat wij ons niet vergist hadden. De atmosfeer was tot 't uiterste -geladen en de opmerking van Van Tras sen, dat wij op onze hoede moesten zijn. was dan ook stelljrg niet-mjsplaatst. Voor lopig echter was het voor het oog althans weer rustig en nadat luitenant Van Beek door zijn collega Lefèbre was afgelost, marcheerden wij verder. Weldra bereikten wij nu het gerechts gebouw, waar de adjudant-onderoffi cier Sodikrono, speciaal belast met de bewaking der gevangenen,» meedeelde, dat de nacht rustig verlopen en er ook overigens niets bijzonder voorgevallen was. Daarna begaven wij ons naar bin nen, waar een attente b«diende reeds voor Whiskey-soda en limonade had ge zorgd, een verfrissing, die reeds aan het begin van de warme tropendag werd gewaardeerd. Met een zucht lieten we ons in de rieten stoelen vallen, hulden ons jn rookwolken en daarna besprak ik met luitenant v. Trassen onze houding tegenover de moefti's. Daar wil beiden reeds lang aan de Oostkust, dien- den en dientengevolge de eigenschap pen en zwakheden der inHeemse bevoi- king vrij goed kenden, waren we het spoedig eens over ons krijgsplan, waar van wij het beste hoopten. Nochtans betreurde ik het ernstig, dat de beproefde politie-fakir, Si Margaga, zich nog steeds niet liet zien, want jn de huidige, zeker niet van gevaar ontblo te omstandigheden, zou hij ons met gijn luaardevolie adviezen van groot nut zijn geweest. Aan de andere kant ech ter had ik reden te vermoeden, dat hij een bepaald spoor volgde, dat er ten slotte tóe zou lelden de aanstichter van al deze ernstige ongeregeldheden, de Vlsjnoeieten priester, of zoals wij hem noemden: „de man n.et de drie rode strepen" onschadelijk te maken. Voorlopig bleef er voor mij niet veel anders over dan zo goed en zo kwaad als dat ging te trachten, zelf de toe- Stand meester te worden, zij het dan in de hoop, dat. zoals steeds, op het kri tieke ogenblik Si Margaga ten tonele zou verschijnen- XII. Sodiferomo trad binnen en berichtte ons de aankomst van de moefti Si Timbo met zijn aanhang. Op een toe stemmende handbeweging opende nij de deut en liet de geestelijken binnen. Daarna nam Hij plaats eehter mijn steel. De Mohammedanen bogen eerbie dig het hoofd en wij beantwoorden deze groet met een vriendelijk knikje. Ifet gezelschap bleek iets kleiner dan dat. wat ziph deze echtend aan de baal Had vervoegd- I» Het geheel ware.i er nu acht priesters, wier uiterlijk er reeds op wees, dat het voor hep een zeer bijzonder bezoek betrof. Zij drei gen allen hun groen kerkelijk gewaad met de witte sjerp en de kleine witte tulpand niet de priesterlijke groene strepen, welke slechts bij plechtige ge legenheden voor de dag werd gehaald". Weest zo goecj het doel van uw be zoek mee te delen, begon ik het on derhoud in te leiden. Zii kruisten de armen over de borst, maakten opnieuw een diepe buiging en zeidqn als op commando: Allah zij met u en met ons! Zoals te verwachten was, ontpopte zich daarop Si Timbo sis de woordvoer der van ae deputatie; de ander» nisakten eerbiedig plaats, toen hij hoog opgericht uit hun midden naar voren tred. De waardigste was hU allerminst, er waren oudere en meer markante figuren onder de acht priesters, die daar tegenover ons stonden, maar 3i Timbo (Van Trassen zei fluisterend: „Die kerel heeft stellig de brutaalste snuit",) was ongetwijfeld (je gewiek ste van hen. Hij scheen wel diep door drongen te zijn van de belangrijke taak, die hem was toevertrouwd, want in zijn gehele houding lag iets statigs, maar tevens iets gereserveerds, dqt. ik niet van hem gewend was. Misschien was ook de minder vriendelijke ontvangst van de vorige dag daarvan de oor zaak. In leder geval scheen dit hem wat voorzichtiger te hebben gemaakt. Toean commandant, begon hij pleehtig: de hoge raad der moefti's heeft besloten de oppas voor het op sporen van de heilige cassette zijn. dank te betuigen en Mohammed's zegen over u af te smeken. Mohammed moge de oppas bes 'her men en Allah hen zegenen!, mompel de het koor. Si Timbo knikte en zei zalvend: Saja! Allah en zijn profeet moge hen bescher men en zegenen! En het teken van de profeet, de sikkel van de maan, moge uw geluk belichten op al uwe wegen! Het koor boog Instemmend het hoofd: Het teken moge u belichten!! Saja! Het kostte ons werkelijk enige moeite bij deze eeremonie, die iets gemaakts had, een glijmlach te onderdrukken, maar dit gelukte ons toch vrij spoedig, toen Si Timbo, iets minder plechtig nu, ver volgde: „De toean commandant kent ech ter geen wraak. Hij heeft de kerkdieven niet opgehangen en niet dood geschoten. Hij heeft hen zelfs niet eens opgesloten! Ooo! Oeo!, klonk het verwijtend uit de monden der overige priesters. Tida, neen! De hoge heren zijn door vermoeidheid overvallen; ongestraft zijn de rovers vrij gelaten!, vervolgde Si Timbo. O! O! De priesters deden of zij dit voor het eerst hoorden, staarden ons ont steld aan en schudden bedenkelijk bet hoofd, De dieven van de heilige tul band en van onze heilige schriften zijn vrij gelaten? De deputatie begon vervelend te*wor den en vooral de toon, waarop Si Timbo- zijn nood klaagde, was bepaald irrite rend. Wpedand sprong ik van mijn stoef op. Nu is het genoeg! Ik verbied jullie mijn handelingen te becritiseren! De zeven moefü's bogen verschrikt het boofq; a])ecn Si Timbo liet zich niet zo spoedig uit het veld slaan. Tida! Tida!, zei deze: Ik heb alleen gelegd, dat een diepe vermoeidheid, de wens naar slaap de toean commandant aldus liet handelen! Nonsens!, schreeuwde ik. me meer en meer opwindend: M'n nuehtere ver stand beeft mij geleid. Ik moest een inmgeroeriog vermijden, begrijp je dat? Si Tim po schudde bedachtzaam het hoofd. Saja. saja! Maar....' Heftig vjel ik hem jn de rede: Geen maren! Je weet evengoqri ais ik, dat da werkelijke daders "iet zijn vrij gelaten" maar hier in de cel opgesloten zitten. Eij zullen in Batavia bestraft -worden. In Batavia? krijste een der prigsters. Zij behoren ons toe. de moefti's, wij wil len over hen recht spreken en» hen be straffen; - Ja. aan ons! Ons!, riepen allen door elkaar: Kerkrovers behoren aan het kerkelijk gerecht! De zoeven nog deemoedig gebogen hoofden strekten zich en hun dreigende' blikken spaarden geen onzer. Ik dwong mij zelf tot kalmte, maar desondanks k-lenk het nog vrij Scherp, to«n ik antwoordde: Gok een misdsdiger «taat onder de bescherming van de wet en de wet schrijft mij m'n handelingen reap. Dagrorp moeten da gevangenen in Batavia tereeht staan! (Wordt varvalgd). 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 4