Strijd om de sterkste zenuwen De sleutel van de Berlijnse deur Protest van de drie tegen de sovjet-blokkade Symbolische doop op Schiphol Arabieren weigeren verlenging van het Palestina-bestand Tsjechische jeugd protesteert Weerbericht! Gong 5 SMOKKELARIJ blijft voortduren ssr ssr zi DC6-machines heten naar Vorstenhuis VLIEGTUIGBOUW BIJ FOKKER Vrijwilliger in kritieke dagen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Opstand in Peru Flanel, koeien en deviezen ArStt ToJS Ansjovis en liaring komen terug w m ..H phins bêci Een mep van Plesman die aankwam Geen Iwera voor Gottwald Druk werk aan de winkel" LAGEN Passende betrekking Oste JAARGANG WOENSDAG 7 JULI 1948 No. 20664 LIGT NIET TE BERLIJN, MAAR TE MOSKOU GEEN ULTIMATUM, MAAR WEL „FORMEEL EN KRACHTIG" bERICHT tforgen, Donderdagi verschijnt als ochtendblad een van onze couiant waarin de uitslag van de KIl ngen voor de TWe< der Staten-Gene- raal aZZïl Verme,d' Dit extra ochtendblad zal 0p de m 8 Juli zo vroegtiJdig onze lezers worden b-> Directie DE AFSCHEIDSREDE VAN H. M. DE KONINGIN na 16 jaar bestaan van de Afsluitdijk M® BENEDEN NUL IN JULI! HET RESULTAAT IN FINLAND OP EEN OFFICIEEL DINER 200 vau de 700 gasten slacht offer van vergiftiging Maar zullen ronder bepaalde voorwaarden" verder onderhandelen UITBREIDING DER ZEE LIEDENSTAKING TE MARSEILLE Weinig; verandering ZUSTER SCHLACHTA GESCHORST EMIGREREN OF VERZET ZIJN VEERTIG-JARIGEN UITGEDIEND? DRIE KINDEREN GEDOOD AANVAM-NG TEN ZUIDEN VAN GROENLAND Ned. s. „Nieuw Amsterdam" neemt een gewonde over GENERAAL KRULS DE KANTOREN van de Redactie en de Admi nistratie zijn gevestigd te Rotterdam, Kortenaer- straat 1. Telefoon 25270; te Schiedam, Broersvest 8, Telefoon 68801. Giro-nummer 9095 ten name van „De Maasbode- Stichting" Rotterdam. De abonnementsprijs bedraagt t 3.45 per kwartaal. t 1.15 per maand, t 0.30 per week. Directeur: J. KU1JPERS. Hoofdredacteur: Mgr. Dr. J. WITLOX. Algemeen Redacteur: H. A. PAALVAST. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT DE ADVERTENTIE-PRIJS op gewone kolom breedte bedraagt 15 ets. per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom breedte 30 ets. per millimeter hoogte. Contract-tarieven tegen gereduceerde prijs op aanvrage bij de Administratie verkrijgbaar. KAMPIOENEN tot 20 woorden I 1.—. Ieder woord meer 5 ets. Maximum 50 woorden. Uitsluitend bij vooruitbetaling. Op hetzelfde ogenblik, dat de nota der drie Westelijke mogendheden over het Berlijnse, d.w.z. Duitse conflict te Moskou werd overhandigd, verplaatste het gehele probleem zich op een nieuw, een hoger siveau. Niet meer de gouverneurs van de verschillende bezettingszones hebben de gevaarlijke zaak in handen, maar de in laatste instantie 'toch verantwoordelijke regeringen. Daarmede treedt de gehele kwestie in een nieuwe, de diplomatieke Dit wil intussen allerminst zeggen, dat de generaals te Berlijn wellicht niet nog meer dan tot dusverre de leiding schijnen te hebben, maar in de volle realiteit zul len, als Moskou ten minste op de Weste lijke nota ingaat, de beslissingen meer in de hoofdsteden dan te midden van de Berlijnse puinhopen vallen. Een Belgisch blad merkt, o.i. zeer terecht, op, dat de actie der generaals door de aard der zaak zelf gevaarlijker is, omdat zich steeds onvoorziene incidenten kunnen voordoen (b.v. een z.g. schending van de regelen van het luchtverkeer bij de schitterende luchtbrugoperatie), maar zij is toch min der belangrijk dan de actie op het diplo matieke plan, welke als laatste troef kan worden gebruikt. Want de sleutel van de Berlijnse deur ligt niet te Berlijn, maar te Moskou. Daarom is de overheersende vraag, wat Moskou wil; en daaromtrent lopen de meningen nogal uiteen. De crisis in de Westers-Russische betrekkingen is uit gebroken op het ogenblik, dat te Was hington de Truman-leer verkondigd werd; zij bereikte een eerste hoogtepunt, toen het Marshall-plan vaster vormen begon aan te nemen. Naar mate het dui delijker werd, dat het Europese herstel program een werkelijkheid in het inter nationale leven zou worden, werden de speldenprikken uit Moskou gevoeliger: en nu het werkt en reeds zijn eerste vruch ten begint af te werpen, poogt Rusland door een voortdurende, economisch steeds deprimerend werkende crisisstem ming het herstel van West-Europa te saboteren en zo mogelijk te verhinderen. Men behoeft er niet aan te twijfelen, dat dergelijke gedachten door de hoofden van het Kremlin spelen. Het Marshall plan heeft de politiek van Moskou een harde klap toegebracht, gelijk ook de tot nu toe zo geslaagde luchtbrugoperatie een zware tegenslag voor het communis me in de strijd om Berlijn is; volgens sommigen heeft Rusland daardoor reeds een onherstelbare nederlaag geleden. Maar de Russische politiek grijpt dieper. Er is een tijd geweest, en deze ligt nog niet zo heel ver achter ons, dat Stalin er menselijkerwijze gesproken tamelijk zeker van kon zijn, dat hij binnen afzien bare tijd geheel continentaai Europa on der zijn dictatoriale macht zou hebben. Dat gevaar is, voorlopig tenminste, gewe ken; hij zou er nu een oorlog voor moe ten wagen, om dit doel te bereiken. En nu is voor Moskou zeker niet het pijn lijkst, dat Amerika een „neen" heeft uitgesproken: dat ligt in de logische orde der dingen; maar wel, dat in West- Europa zelf een constructief verzet is gevormd, onder meer door de Westerse Unie en, zij het nog in mindere mate, door het samengaan van de zestien lan den van de Marshall-hulp. Kan deze soli dariteit gehandhaafd blijven, en vooral nog versterkt worden, dan vormt het gehele Westelijke Europa niet alleen een economisch, maar ook een militair bol werk tegen het imperialistisch bolsche- wisme. Hoe meer dit opbouwwerk gestoord wordt, des te aangenamer is het Rusland. Niet alleen om ideologische motieven de ideologie speelt in het politieke spel van Moskou nauwelijks een rol meer maar uit politieke, en dan vooral natio- nalistisch-opportunistische overwegingen. Wil Rusland in zijn invloedssfeer het toch al wankele overwicht behouden, <Jan moet het het herstel van het Westen zó lang ophouden, dat het het eigen land en de satellieten ten minste een mens waardig bestaan kan bieden. In zeker opzicht gaan de satellieten zelfs voor, want het is nu eenmaal een feit, dat het ijzeren scherm, hetwelk ondoordringbaar rond geheel Rusland en ook rond de Russische zóne van Duitsland is neerge laten, rond de satellietstaten hier en daar scheuren vertoont, waardoor niet alleen het Westen naar binnen kan kijken maar voo^l de opgesloten bevolking kan zien, hoe veel vrijer en gelukkiger de mensen in het Westen leven. Dat is een 'gevaar voor de communistische hegemo nie; en zo nemen wij het merkwaardige verschijnsel waar, dat sommige randsta ten van het Oostelijk blok, ten koste van de zwaarste offers voor het Russische volk, op bijzondere wijze vooruit worden Oebolpen. Zij zijn de Zwakke stee in het Russische bouwwerk van overweldiging en o erheersing. In dit grotere verband gezien, lijkt het niet onwaarschijnlijk, dat de Berlijnse crisis, ook al is zij. op het regeringsniveau gebracht, van zeer lange duur zal zijn. Zo zal zij de Westerse mogendheden zwa re financiële lasten opleggen; maar ook hoopt Rusland door deze zenuwenoorlog Amerika eerdér murw te maken Stond Rusland in dit conflict alleen tegenover Londen en Parijs, dan zou deze tactiek waarschijnlijk kans van slagen hebben; maar Washington heeft al meermalen ge toond, da. het sterke zenuwen heeft, mo gelijk wijl het veel aeschikbare dollars bezit. Tegenover het geografische voor deel voor Rusland, dat in Berlijn onmis- kenbaa. groot is, heeft Washington het materiële ên financiële overwicht; en dit gevoel van veiligheid versterkt de zenu wen ten zeerste. Peru staat thans onder de controle van het leger volgens een gisteren door het kabinet uitgevaardigd nooddecreet naar aanleiding van een opstand, welke is uitgebroken in de zuidelijke provincies Puno en Juliaca onder troepen, die ge commandeerd worden door majoor Al fonso Llosa. In Lima was het heden rustig. Ook in de gebieden buiten de genoemde pro vincies. Generaal Federica Hurtado, op perbevelhebber van de gewapende macht, heeft speciale bevoegdheden ge kregen voor handhaving van de open bare orde. Openbare bijeenkomsten zijn verboden en er is een avondklok inge steld. Alexander Panyoesjkin, de sovjet-am bassadeur te Washington, is gisteren op het Amerikaanse ministerie van bui tenlandsc aken untboden om een ver zoek van Marshall -ot opheffing van de sovjet-Russische blokkade van Bel lijn in ontvangst te nemen. Naar ver luidt, handelt Marshall in zijn protest in samenwerking met Engeland en Frankrijk en richt hij zich regelrech'. tot Moskou om aan te dringen op le Aan de demarcatielijn in het Padangse. Repu i ceuise politiemannen komen informeren naar de toestanden in de s'"( er m"n rechts ivijst angstig naar de fotograaf onder de uitroep „Kodak- idak bolelil(Je mag niet fotograferen)- Hoe dikwijls de overheid ook eon be roep doet op ons volk om allen en met al onze kracht mee te werken aan de wederopbouw van het land en zijn wel- vaart, bij een bepaalde groep spreekt zy steeds voor dovemansoren. Datzynde lieden, me enkel denken aan eigenbaat en daarvoor het landsbelang aan nun laars iappen. Als zij met smokkelen hun zak kunnen spekken zullen ze dat niet laten en helaas krhien de onvermoeide henbt?ëane u, maar een klein aanta van hen to pakken Tooh lonen sr teiK gelukkig tegen daarop Zo heeft de arr°eksteè?d°egie van'vfer Bredanaars ge- De40sl\lX^^eOn°zrenehebbtfgebracht. De Belgische d0Uane is een zeer om- vangriike veesmokkel op het spoor ge komen waarvan de draden ,n Weert bijeenkomen. Volgens de voorlopige in drukken™!) het eerste onderzoek zouden ook douanebeambten in het geval betrok- ken zijn. Er wordt gesproken van een totaal aantal van 150 uit Nederland naar België gesmokkelde koeien. De zaak voor onderzoek in handen van de contro ledienst der Belgische douane. Vijf en dprtie dames en heren, die hel met het deviezenbesluit 1945 met zo nauw hadden genomen, moesten gisteren des wege voor de economische politierech ter te Amsterdam verschijnen, die totaal 48.316 aan boetes, 31% maand gevange nisstraf en drie maanden rijkswerkmnch tlDg- oplegde. De radiorede van H. M. de Koningin, uitgesproken op 12 Mei, waarin zij mede- de111^ ,deed van haar voornemen om af stand te doen van de troon, is thans. meJ instemming van H. M., benevens met die van de minister-president en de IToZlZ^ Binnenlandse Zaken en henen nT"1! K' Cn 'W- m druk Vër- heef? he?tuatsdl'ukkerii en -uitSe- Üi on boekje typografisch ver- n Ned boek!f kostprijs vervaardigd. P tf toor een ,1} ?1 zal zÜn medewer- vnn elke kort- verkoop verlenen 611 de verkoon LnS afzien De opbrengst van de verkoop komt namelijk overeen- k0mSanedee ZZeVk M" ten goede aan de Stichting 1940-1945. Medewerking is ingeroepen van de ge meentebesturen van inrichtingen'vom onderwijs, verenigingen, enz., 70dat een niime verspreiding en een g0ede brengsl mag worden verwacht. Binnen enkele dagen zullen exemPiaren deze historische toespraak bij de boek handel verkrijgbaar zijn. opheffing. Engeland, Frankrijk en de V. S. hebben besloten de aard der ac tie e Moskou bekend te maken, nadai de protestnotas zijn vverliandigd, doen de inhoud dezer nota's niet dan na en kele dagen te publiceren. Ernest Bevin. de Engelse minister van buitenlandse zaken, heeft aan Georges Zaroebin, sovjet-ambassadeur te Londen hqt Engelse protest tegen de blokkade overhandigd. Zaroebin die op het minis terie werd ontboden, vertoefde slechts enkele minuten bij Bevin. Georges Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, heeft de sovjet Russische ambassadeur te Parijs gisteren midda^ een nota overhandigd betreffende de toestaijd te Berlijn. Bij het ministerie wordt vernomen, dat de inhoud van deze nota gelijksoortig, doch, niet geheel ge lijk is aan die van Engeland en de V 3 D. tekst van d" Franse nota zal Don derdag gepubliceerd worden. Naar te Londen verluidt, is de Engelse nota geenszins een ultimatum en wor den er geen stappen genoemd, die de westelijke mogendheden zouden willen doen, indien Moskou de verkeersbeper kingen weigert op te ueffen Naar mei- aanneemt, wordt er we' stérk de nadruk in gelegd op het recht van de westelijke mogendheden, te Berlijn te blijven. Naar verluidt, wordt ne mogelijkheid van een viermogendhedenbijeenkomst ter hernieuwing van de besprekingen over het gehele Duitse vraagstuk waar de achtmogendhedencouferentii te Warschau om verzocht heeft, van de hand -ewezen, tenzij uit ;en defini tievc daad van sovjetzijde blijkt, da' de S. U. bereid is de impasse te doen eindigen, die ussen de S 11. en de Westelijke mogendheden ontstaan is over een gehele reeks politieke en economische kwesties inzake Duits land. De overhandiging van deze nota's heeft de gehele Berlijnse kwestie van het niveau van besprekingen met militaire goguverneurs te Berlijn op het niveau van directe onderhandelingen met Mos kou gebracht, aldus Reuter. Men gelooft, dat er geen termijn voor antwoord is gesteld, noch gezinspeeld wordt op vol gende stappen, indien Moskou geen of een negatief antwoord geeft. Wat de toon van het Amerikaans protest betreft, valt te melden, dat dit protest „formeel en krachtig" werd ge noemd. Diplomatieke waarnemers te Was hington concluderen dal Marshal] de sovjetregering een definitieve handel wijze heeft voorgesteld en dat de drie Westelijke mogendheden drastische maatregelen zullen nemen, indien de S. daar geen gehoor aan geeft. Na het gereedkomen van de afsluitdijk leek het er veel op, dat het met de Wad denzee-visserij geheel gedaan was. Ha ring en ansjovis verdwenen en men rekende er niet op, ze ooit weer op de Waddenzee te zullen vangen. Nu, zestien jaar na de afsluiting, is de ansjovis evenwel terug gekomen. Er worden door de Harlinger vissers zelfs grote vangsten gemaalA welke flinke besommingen opleveren. Soms komen vissers aan de afslag met een vangst van 1300 a 1500 kg. Ook is er de laatste tijd weer haring gevangen. Het betrof hier echter nog slechts enkele exemplaren, welke naar het rijksinstituut voor visserijonderzoek zijn gezonden, daar het vermoeden be stond, dat het exemplaren van de vroe gere Zuiderzee-haringsoort zouden zijn. Dit werd, na onderzoek, bevestigd. Men verwacht niet, dat de haringen evenwel in groten getale terug zullen komen. Ten aanzien van de ansjovis lijkt de toekomst gunstiger. Men onder vindt evenwel nog veel schade door de aanwezigheid van grote aantallen zee honden. Prins Bernliard. dooptegisteren op Schiphol de zes niemve DC 6- toestellen van de K.L.M. die de namen dragen van de leden van het prinselijk gezin. Volgens de Zwitserse radio zijn giste ren in Zwitserland, temperaturen onder het nulpunt geregistreerd. Twee berg wegen zijn onbegaanbaar tengevolge van sneeuwstormen. (Van onze Amsterdamse redacteur). Met enige plechtigheid is gisterenmid dag op Schiphol de naamgeving ver richt van de zes Douglas DC-6 toestellen der K.L.M. In de machtige hangar „Le JBourgct". stond de P.H.—T.P.B., de Prins Bernliard. Rond het grote glanzen de toestel zaten de genodigden. Daar waren de ministers Beel, Vos en Göt- zen, commissarissen der Koningin, de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag en de hoge militaire autoriteiten Z. IC. H. Prins Bernhard arriveerde met zijn Stinson-sportvliegtuig, waar mee hij tot voor de hangar taxiede. Het Stafmuziekcorps van de Amsterdamse politie zette het Wilhelmus in, waarna de -Prins de aanwezigen begroette. Het eerst werd het woord gevoerd door de president-directeur van de K. L. M., dr. Plesman, die herinnerde aan de belangstelling van de Prins voor de vliegerij. Deze naamgeving zal de band tussen het Nederlandse volk en het Huis van Oranje weer eens symbolise ren. Bij zijn eerste bezoek na de bevrij ding had spr. tegen de Prins gezegd: „Ik zal hem een mep-ge.' en ik geloof dat wij dat gedaan hebben". Spr. bracht in dit verband dank aan directeur Veenen- daai %n aan de regering voor alle mede werking en begrip. Minister-president Beel wees er op, dat deze naamgeving de band tussen volk en vorstenhuis tot ver over de grens zal demonstreren, maar ook zijn deze namen een symbool. Vroeger gaf de K.L.M. vogelnamen aan haar toestel len, daarna werden het de namen van steden, maar nu zal de trots 'van de maatschappij en in zekere zin van ons volk, genoemd worden naar de leden van het Prinselijk gezin. Spr. hoopte, dat men veel succes zal hebben met deze toestellen, die het beste vertegenwoor digen van wat thans te krijgen is. Prins Bernhard richtte zich door de microfoon nog even tot dr. Plesman, die hij gelukwenste met deze dag en dank bracht voor deze naamgeving. Vervolgens wilde Z. K. H. de cham pagnefles tegen het toestel werpen. Dat gebeurde ook, maar de fles bleef heel. Door de harde klap vloog wel het plank je, dat met aluminium beslagen was, van zijn plaats. Het werd opnieuw aange bracht doch weer sloeg de fles het van zijn plaats. „Driemaal is scheepsrecht" zei de Prins door de microfoon tot het gezelschap, dat geamuseerd toekeek bij deze strijd tegen de hardheid van de fles. Met een reuzenzwaai gooide de Prins de fles naar het toestel, het touw tje brak en de fles sloeg te pletter op de grond. „Ik wens U veel succes met deze toe stellen", zei de Prins nog. Toen werd de erewijn rondgediend en omdat de doop eigenlijk nog niet had plaats gehad, wierp de Prins de inhoud van zijn glas tegen het toestel, welk voorbeeld door velen gevolgd werd. Nadat het gezel schap het fraaie toestel bezichtigd had, stapte de Prins weer in zijn eigen vlieg tuig en reed de grote vlakte van Schip hol op. Terstond na de doop had mr. W. A. Spencer, vertegenwoordiger van de Dou- glas-fabrieken in Europa Z. K. H. een in goud uitgevoerd model van de DC 6 aangeboden, benevens vijf normaal uit gevoerde modellen voor de Prinses regentes en de kleine prinsesjes. Te Helsinki zijn thans de definitieve uitslagen van de Finse verkiezingen gepu bliceerd. Deze zijn; Agrarische partij: 56 zetels (49 voor heen) Sociaal-democraten; 54 zetels (50). Conservatieven: 33 zetels (28). Volksdemocraten; 38 zetels (49). Zweedse volkspartij: 14 zetels (15). Liberalen: 5 zetels (9). Ongeveer 200 van de 700 personen, die hebben deelgenomen aan een Deens- Amerikaans banket te Aalborg in Dene marken, waaraan o.m. de eerste minister Hedtoft deelnam, zijn het slachtoffer ge worden van een vergiftiging. Een zestigtal personen moest in het zie kenhuis worden opgenomen. Er zijn evenwel geen ernstige gevallen. De oor zaak van de vergiftiging is onbekend. •Azzam Pasja, algemeen secretaris van de Arabische liga, beeft, na een bijeenkomst van de politieke commis sie der liga, verklaard, dat de Arabi sche vredesonderhandelingen met graal Bernadotte „onder bepaalde voorwaarden" voortgezet zullen wor den. De voorstellen tot verlenging van het bestand zijn ontvangen, aldus Azzam Pasja. „De aanvaarding of de weige ring sluit niet uit, dat wij naar ^cn De jeugd van Tsjeclioslowakije, ver tegenwoordigd door ongeveer honderd duizend leden van de „Sokol", Tsjecho- slowakije's nationale athietiek-organi- satic, heeft gisteren op ondubbelzinnige manier van haar afkeer van het com munistisch regime doen blijken. Zij hield een geestdriftige manifesta tie door de stad Praag, juichend en zwaaiend met vlaggetjes. Een delegatie droeg de Amerikaanse vlag. Bij het passeren van de tribune, waar Gott wald en de zijnen zich bevonden, ver stomde plotseling alle geluid. Geen hoera voor de opvolger van Benes. In doodse stilte trok men voorbij. Tientallen deelnemers aan de parade zwaaiden met kleine papieren Ameri kaanse vlaggetjes en zij werden door de toeschouwers toegejuicht. De parade vormde overigens een kleur rijk schouwspel en de vlaggen van alle landen wapperden rond het oude stads plein, ook de vlag van de nieuwe staat Israël met de Davidster was aanwezig. Op de Lustrijka op Ypenburg heeft men de prestaties kunnen bewonderen van de drie Gloster Meteorvliegtuigen met straalaandrijving, die onze lucht strijdkrachten in gebruik hebben. Het zijn de eerste van een serie van twintig die onze regering in Engeland heeft be steld. Aangezien echter de behoefte aan „Me teors" waarschijnlijk groter zal blijken, worden op het ogenblik onderhandelin gen gevoerd om deze toestellen in li centie te doen bouwen bij- de Fokkerfa brieken in Amsterdam Deze onderhan delingen betreffen ook de bouw van de z.g. „dual trainer", de Gloster „Meteor. Mark VII" die speciaal bedoeld is als lesvliegtuig voor het invliegen van pi loten op straalvliegtuigen Binnenkort zal Fokker reeds beginnen met de licentiebouw van 25 stuks van de Engelse Hacker „Seafury'de cenmo- torige schroef,jager o.a. voor vliegdek schepen. Dit is de snelste schroefjager ter wereld .en het toestel heeft opvouw bare vleugels. De Marine Luchtvaart dienst heeft van dit type reeds enkele in gebruik. De North American „Harvard", een tweepersoons opleidingsvliegtuig voor gevorderden, zal voorts door de Fokker fabrieken gedeeltelijk in licentie worden gebouwd. Hierbij zal men zich echter be- erkeu tot het vervaardigen van onder delen en het reviseren van de motoren. Wat de eigen Fokkervliegtuigen be treft is van de Fokker SU „Instructor" een tweetal prototypes gebouwd, waar mede de testpiloten thans proefvluchten maken. Van dit type zullen er 100 voor de N.V. Frits Diepen vliegtuigen worden gebouwd. De S 12 (een S 11 met neus- wiel voor speciale training der piloten) zal binnenkort de eerste proefvluchten maken. De „Promotor" een ander Fokkervlieg tuig, heeft reeds alle proeven doorstaan en wordt thans in serie gebouwd. Na de proefnemingen met het prototype heeft men besloten het serietoestel in lichter materiaal te bouwen. Ook dit lichtere toestel heeft proefgeviogen en heeft d luchtwaardigheidsbewijzen ontvangen. Voorop ging de Russische delegatie met een enorme Sovjet-vlag en het por tret van Stalin. De Joegoslaviërs, die op het oude stadsplein waren gebleven, werden door de voorbij trekkende Tsjechische groe pen voortdurend toegejuicht. Ze werden beantwoord met de kreet „Leve Tito". Deze pro-Joegoslavische manifestatie speelde zich af ip de nabijheid van het regeringspodium en maakte een onheil spellende indruk. De politie heeft gisteravond een aantal arrestaties verricht, naar ooggetuigen schatten, tweehonderd. Dit kon echter het gejuich der protesterenden niet bekoe len. Tot laat in de avond klonk door de hoofdstedelijke straten het geroep: „Wij willen Benes, Tsjeclioslowakije is de republiek van Masaryk en Benes". De bond van zeelieden te Marseille heeft besloten alle bemanningen van schepen, die op Noord-Affikaanse havens varen, te laten staken ter ondersteuning van de staking, die sinds verleden week uitgebroken is op schepen van de „Com pagnie Générale Transatlantique". Alle verbindingen met Noord-Afrika zullen worden verbroken, aldus de bond, totdat de eisen der bemanningen tot- betere lonen en levensomstandigheden zijn ingewilligd. Aan andere Franse ha vens, die met Noord-Afrika contact heb ben.'is verzocht zich bij de staking aan te sluiten. vredelievende oplossing van het Pa lestijnse vraagstuk blijven zoeken". Volgens A. F. P. heeft -izzam Pasja aan Bernadotte meegedeeld, dat de Arabische liga weigert in te gaan op het voorstel tot verlenging van de duur van het bestand. Mosje Sjertok, minister van buiten landse zaken van Israel, heeft graaf Bernadotte antwoord doen toekomen op diens voorstellen tot oplossing' van het Palestijnse vraagstuk. Volgens dit ant woord houden de voorstellen geen reke ning met de verdelingsresolutie van de algemene vergadering der V. N. van 29 November, „die de enige internationaal geldige uitspraak blijft over de kwestie van de toekomstige regering van Pa lestina". Bernadotte wordt in dit antwoord verweten, dat hij niet volledig rekening heeft gehouden met „de werkelijke ves tiging van de souvereine staat Israel in het door de resolutie der algemene ver gadering toegewezen gebied" en met an dere territoriale veranderingen, die een gevolg zijn van het afslaan van de aanval, die op de staat Israel door Pa lestijnse Arabieren en de regeringen van naburige Arabische staten werd on dernomen. Intussen meldt Reuter uit Tel Aviv, dat er aanwijzingen zijn, dat de rege ring van Israel Bernadotte's voorstel tot verlenging van de wapenstilstand zal aanvaarden. Graaf Bernadotte heeft de veilig heidsraad verzocht op Joden en Ara bieren een oeroep tot zulk een aan vaarding te doen. Weerverwachting medegedeeld door j 5 het K.N.M.I. te De Bilt geldig ot j Donderdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt mot plaatselijk enige regen of motregen, j Later wisselend bewolkt met enkele buien. Zwakke of matige wind, hoofd- j zakelijk uit richtingen tussen Zuid- j West en Noord-West. Geen verande- "ring in temperatuur. i 8 Juli: Zon op 4.30 uur. onder 21.00 5 uur: maan op 5.52 uur. onder 22.47 uur. Het Hongaarse parlement heeft gisteren zuster Margit Schlachta, leidster van de katholieke vrouwenpartij, voor één jaar geschorst „wegens een vergrijp tegen de souvereiniteit van de natie" door een on derzoek vanwege de V.N. voor te stellen naar de godsdienstvrijheid in Hongarije. Verder werd verklaard, dat zij was blijven zitten, toen deafgevaardigden na goedkeuring van het wetsontwerp inzake de nationalisatie van confessionele scho len opstonden en het'volkslied zongen. De plaatsvervangend hoofdredacteur Van „De Waarheid", Fred Schoonenberg, heeft kennelijk zitten likkebaarden. En hij haastte zich „de aandacht van zijn lezers te vestigen op een zeer belangwek kende brochure van dominé van Royen te Boskoop". We hebben het boekske niet gelezen, maar het moet wel zger alarmerend zijn voor onze protestantse en andere niet- katholieke landgenoten. Een dominé sloeg alarm en Fred alarmeerde mee. Ach ja, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. En zelfs voor deze Russophiel geldt het spreekwoord: „Nog liever Turks dan paaps". Wat er aan de hand is? Rome is ge woonweg bezig middels de politiek, kin derrijkdom en voogdijschap van het episcopaat Nederland in te palmen en op de knieën te krijgen. Fred is ook kwasi onder de indruk. Hij schrijft: „Met enkele citaten uit de uitstekend gedocumenteerde brochure willen wij de betekenis van de oproep van ds. Van Royen aan vrijheidlievend Nederland onderstrepen. Met grote ernst, steu nend op vele feiten, toont de schrij ver aan, dat het opkomend clericalisme in Nederland, dat geen fictie is maar een realiteit, een dodelijke bedreiging inhoudt van - de drie eerst vrijheden uit het Atlantische Handvest: vrijheid van gedachte, vrijheid van spreken en vrijheid van godsdienst". En dat laatste vooral beweert een com munist, terwijl de historie in het Oosten nog dagelijkse geschiedenis is. De pogingen dan tot slavernij van niet- katholieken dragen reeds zo'n openlijk karakter, dat men het bij het Mariale con gres te Maastricht in het vorig jaar heeft durven bestaan een beeld mee te voeren met als onderschrift: „Nederland aan Ma ria". Een protestants professor Dr Miskotte heeft, van schrik achterover slaande reeds geschreven: „Ons rest nog of te emigreren of verzet te plegen tot het uiterste. Ik adviseer tot emigreren. Eén ding scheelt, de verschrikte protes tanten krijgen hulp van de communisten. „Nederland aan Maria". Tjonge, tjonge: De 80-jarige oorlog tevergeefs gewonnen en de bevrijding van 1945 uitlopend op een andere slavernij. Dominé van Royen heeft zich zelfs aan een voorspelling gewaagd. Wapenmakker Fred Schoonenberg vindt die voorspel ling zelfs „voor de hand liggend". De voorspelling luidt, dat in het jaar 2048 Nederland niet meer is een protes tantse natie, geen democratische natie, maar een katholieke natie. God geve dit laatste en als het kan nog 50 jaar eerder. Amen. HENK*VAN DER MAZE. Is veertig jaar de fatale leeftijd om weer aan de slag te kunnen komen? Het. Tweede-Kamerlid v. Lienden meent dit te hebben geconstateerd en hij vraagt nu aan de minister van Soc. Zaken of- het Z. Exc. bekend is, dat het voor ujt rijksdienst ontslagen ambtenaren en an dere personen, die geen werkkring heb ben en de leeftijd van 40 jaar zijn gepas seerd, moeilijk is een hun passende be trekking te vinden, voornamelijk in de bedrijven, waar een pensioenregeling is. Hij verzoekt de minister te doen nagaan hoeveel personen boven de genoemde leeftijd bij de gewestelijke arbeidsbu- reaux als werkzoekenden staan inge schreven. Indien uit deze gegevens mocht blijken, dat het niet denkbeeldig mag worden geacht, dat het voor deze 'groep van personen in steeds groter mate moeilijk wordt een passende werk kring te vinden, dan vraagt hij of de minister dan bereid is te overwegen, welke maatregelen tegen dit opkomende euvel genomen kunnen worden. Gisterenavond heeft te Sittard een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. Kin deren waren in het veld onder Sonder- bout met eert splintergranaat aan het spelen. Een van hen heeft daarbij dit projectiel weggegooid met het noodlot tige gevolg,, dat het ontplofte. Het 4-jarig kindje J. M. en de 11-jarige J. S. werden onmiddellijk gedood. De 14-jarige F. is aan zijn verwondingen in het ziekenhuis te Sittard overleden. Tien andere kinde ren zijn in het ziekenhuis opgenomen en hiervan zijn er vijf zeer ernstig ge wond. Het Zweedse s.s. Ella (2076 br. r. t.), van Pugwash naar Londen en het Noorse s.s. Beljeanne (7843 br. r. t.) van Lulea naar Baltimore zijn op 780 mijl ten Zui den van Groenland met elkaar in aanva ring geweest. Beide schepen hebben koei s gezet naar St. John's (New Foundland). De Ella" heeft echter om medische hulp gevraagd, daar een der opvarenden ern stig gewond ft. Het Ned. s.s. „Nieuw- Amsterdam", op reis van New-York naai Rotterdam, heeft het verzoek om hulp opgevangen, is er heen gekoerst en heelt de gewonde aan boord genomen. Deze zal door de „Nieuw-Amsterdam" te South ampton aan land worden gezet. geeft ongeschreven getuigschrift vau goede trouw voor gedemobiliseerden In een regelmatig tempo komen de oorlogsvrijwilligers, die twee en een half jaar geleden als eerstelingen naar Indië vertrokken, bet demobilisstie-centruni „Huis ter Heide" binnen en met burger- costuums, want het laatste restje veld- grauw zit in hun kidback, welke ze er gens in de grote zalen van het centrum zullen deponeren. En daarmede is voor hen de diensttijd afgelopen. Echter heeft generaal Kruis, naar men orfs mededeelt, het initiatief genomen oir het contact met deze demobiliseren de bataljons te ondrhouden, in die zin dat de oorlogsvrijwilligers bij hun demo bilisatie een vrijwillige verbandacte kun nen aangaan, waarbij zij er zich toe ver- plichten in kritieke situaties het land an dermaal hun voortreffelijke kwaliteiten als soldaat te bieden. Er wordt met na druk op gewezen, dat deze verband-acte geheel vrijwillig is en niet bindend is voor internationale verwikkelingen De regering meende, dat op geen sol daat bij het kritieke moment beter een beroep gedaan zou kunnen worden dan op deze jongens van Indië onder hun eigen commandanten, die gehard in de strijd, een „ensemble' vormen, dat de- trouw aan het vaderland wel in de hoog ste mate heeft bewezen. Dat de regering niet tevergeefs een beroep doet op de gedemobiliseerden bewijst het feit, dat onlangs uit een ba taljon van 600 man er 567 een vrijwillige verbandacte aangingen. De vergoeding voor deze soldaten bij eventuele opkomst is gelijk aan dc van de normaal dienstplichtige plus per dag extra.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1948 | | pagina 1